
Na Vrsku
By INESS

Na VrskuAug 08, 2023

Fighting for infrastructure (with Iryna Kosse)
The campaign to destroy Ukrainian infrastructure has been ongoing for a year and half. What is the current state of power, gas, oil and transport sectors in the country? With Iryna Kosse from IER, we have been discussing #navrsku also the response of companies to the power outages, possibility of gas exploration and potential reopening of the Uzhhorod airport.
Kampaň proti ukrajinskej infraštruktúre trvá už rok a pol. Aký je súčasný stav energetiky a logistiky v krajine? S Irinou Kosse z kyjevského inštitútu IER sme sa #navrsku bavili aj o tom, ako podniky bojujú s výpadkami elektriny, možnostiach ťažby plynu z nových ložísk, či o potenciálnom obnovení letov z užhorodského letiska. (anglicky)

Business environment in war (with Oksana Kuziakiv)
War is not very accommodating to business, yet large majority of Ukrainian companies continues doing business. We talked #navrsku with Oksana Kuziakiv from the Institute for Economic Research and Policy Consulting (IER) in Kyiv about the situation of Ukrainian entrepreneurs, but also about running the institute.
IER is publishing regular economic reports and surveys and reports in English http://www.ier.com.ua/en/publications/regular_products/business_idea_industry
Vojna nie je podnikaniu príliš nápomocná. Napriek tomu, veľká väčšina ukrajinského biznisu pokračuje v činnosti. #navrsku sme sa rozprávali s Oksanou Kuziakiv z Institute for Economic Research and Policy Consulting (IER) v Kyjeve. Diskutovali sme situáciu ukrajinských podnikateľov, ale aj fungovanie ich inštitútu. (anglicky)
IER pravidelne publikuje ekonomické reporty a prieskumy v angličtine http://www.ier.com.ua/en/publications/regular_products/business_idea_industry

Ako prelomiť ľady v školstve
Už sa v školstve nemôžeme spoliehať na malé zmeny, ktoré nevedú nikam. Ani na veľké reformy, ktoré sa nikdy nezačnú. Potrebujeme paralelnú možnosť tu a teraz. Je potrebné vytvoriť priestor „na okraji“ pre šikovných a aktívnych ľudí, ktorí majú víziu, chuť a schopnosti v školstve niečo zmeniť.
O tom sa bavíme v tejto časti #navrsku. O možnosti zakladať tzv. autonómne školy, ktoré získajú slobodu vo fungovaní výmenou za zodpovednosť za výsledky.
Viac na túto tému aj v našej publikácii https://iness.sk/sites/default/files/documents/pdf/IPN/ako_prelomit_lady_v_skolstve.pdf

Dalibor Roháč: EÚ medzi utópiou a realitou
Hosťom májového vydania Ekonomických rečí bol renomovaný ekonóm a zahraničnopolitický analytik Dalibor Roháč, ktorý pôsobí v American Enterprise Institute vo Washigtone, D.C. Spolu s našim analytikom Radovanom Ďuranom sa rozprávali o súčasnom stave Európskej únie a potrebe budúcej reformy v jej fungovaní. Záznam sme pre vás pripravili #navrsku.

Professor Jeurissen about Dutch healthcare
We have invited professor doctor Patrick Jeurissen from the Radbout university medical center in Nijmegen to Slovakia. Patrick is full professor in fiscal sustainable health care systems - and that exactly was the topic of our discussion #navrsku.
Na Vŕšku #118 – O holandskom zdravotníctve s profesorom Jeurissenom
V apríli 2023 prijal naše pozvanie #navrsku profesor doktor Patrick Jeurissen z Radbout university medical center v holandskom Nijmegene. Patrick je popredným svetovým expertom na finančne udržateľné zdravotníctvo. A presne na túto tému sme sa spolu bavili (audio je v angličtine).

Jeseňák & Andelová: Ozdravme zdravotníctvo!
Janka a Šimon už roky píšu o slovenskom zdravotníctve. Tento rok spustili nový portál https://www.ozdravme.sk/. #navrsku sme ich dôkladne vyspovedali o ich zámeroch, očakávaniach, ale aj názoroch na fungovanie slovenského zdravotníctva.

Roman Baranovič: Kde majú vznikať reformy školstva?
Hosťom #navrsku bol riaditeľ siete škôl C. S. Lewisa Roman Baranovič. Na Slovensku nájdete doslova pár ľudí, ktorí majú skúsenosti s podporou a riadením kolektívu riaditeľov škôl. Roman je jedným z nich. Preto sme okrem rozobratia aktuálnej reformy školstva na súčiastky riešili aj fungovanie konkrétnych škôl. Ako má vyzerať dobre manažovaná škola? Čo sú kľúčové aspekty kvalitného vzdelávania - je to viac tabletov alebo lepšie kontrolovaní učitelia?

„Z cudzieho (rozpočtu) krv netečie“ s Viktorom Novysedlákom
Kde sú hranice poslaneckého míňania verejných peňazí, prečo potrebujeme výdavkové limity a čo to je rozpočtová zodpovednosť? #navrsku vám prinášame záznam Ekonomických rečí s Viktorom Novysedlákom, výkonným riaditeľom Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), ktorý stál už pri jej zrode.
Rozprávali sme sa aj:
- O tom, že ak by výdavkové limity platili už od júna 2022 (ako bol pôvodný plán), tak výdavky tohtoročného rozpočtu by boli o 2 mld. eur nižšie.
- Že rodinný balíček by nebol, resp. bol by podstatne menší.
- A ako limit verejných výdavkov zabrzdi nezodpovedné poslanecké návrhy.
- Tiež tom, prečo je ukazovateľ dlhodobej udržateľnosti kľúčový a ako sa počíta.
- Či makromodel Rozpočtovej rady je príliš optimistický alebo nie.

Pozitívne o zdravotníctve s MUDr. Havranom
Miesto lamentovania, skúsme o budúcnosti zdravotníctva rozmýšľať pozitívne. Na pomoc sme si #navrsku zavolali Tomáša Havrana, ktorý sa venuje vzdelávaniu a technológiám v zdravotníctve. Nevynechajte ani jeho podcast Rozhovory MD a newsletter Report MD.

Detská práca v škole je nevyužitý potenciál
Inovácie na škole môžu nabrať rôzne podoby. V Sabis školách dokázali zapriahnuť do prace svojich žiakov a tým ich naučiť dnes tak potrebné soft-skills. #navrsku o škole prácou.

Aké zdravotníctvo chcú Slováci?
Na jeseň 2022 si INESS nechal vypracovať prieskum verejnej mienky. Jeho otázky sa zameriavali na ochotu Slovákov robiť hodnotové zmeny v zdravotníctve. #navrsku sme spolu prešli jednotlivé odpovede a zamysleli sme sa nad výsledkami. Čo vyplýva z veľkej rozpolteností odpovedí?
Publikáciu s výsledkami prieskumu si môžete stiahnuť tu https://iness.sk/sites/default/files/documents/pdf/IPN/ake_zdravotnictvo_ocakavaju_slovaci.pdf

Skynet sa blíži: Dopady umelej inteligencie na spoločnosť
V dnešnom vydaní #navrsku sa naši ekonómovia vydajú do sveta umelej inteligencie a zistia, ako môže ovplyvniť našu spoločnosť. Dozviete sa, ako môžu roboti zamestnať alebo prepustiť, ako môžu ovplyvniť trh práce a či sa máme báť, že nás nahradia. Pridajte sa k nim v ich vtipnom rozhovore a zistite, čo všetko AI dokáže v našej spoločnosti.
Tento názov a popis pre vás vytvorila umelá inteligencia ChatGPT

Inovatívne lieky s Katarínou Fedorovou
Žiaden ekonomický model nedokáže zabezpečiť, aby každý občan krajiny jazdil na Rolls-Royce, hoci ho dokážeme vyrobiť. To platí aj v zdravotníctve. Množstvo finančných zdrojov v systéme je v každom časovom bode dané. “Niečo” musí rozhodnúť o tom, ako budú tieto zdroje rozdelené. Aký kus koláča pôjde na onkologických pacientov a aký na cystickú fibrózu?
Katarína Fedorová, ktorá vyučuje medicínske právo, spolupracuje s pacientskymi organizáciami a je autorkou viacerých odborných publikácií. Jej dizertačná práca pre University of Edinburgh sa nám natoľko páčila, že ju vydávame knižne v slovenskom preklade pod názvom Inovatívne lieky: právne a etické otázky. Rozprávali sme sa s ňou v rámci cyklu Ekonomické reči a záznam vám ponúka #navrsku. https://iness.sk/sk/book/inovativne-lieky-pravne-eticke-otazky

Osobitná škola osobitných odvodov
Viete, čo je to „Osobitný odvod z podnikania v regulovaných odvetviach“? Nie, to nie je „bankový odvod“! No možno ste začuli, že oba sa majú zvyšovať. Tak si nalaďte #navrsku a dozviete sa, čo tieto odvody sú a prečo by vás ich zvyšovanie malo trápiť.

Marek Hudík: ako (sa) učiť ekonómiu
Čo vlastne vysvetľuje ekonómia? Dá sa fúzovať mainstreamová teória s rakúskou školou? Ako využiť matematické modely? S Marekom Hudíkom (VŠE/Xi‘an Jiaotong-Liverpool University/Centrum pro teoretická studia UK/AV ČR) sme #navrsku

S Marekom Hudíkom o Číne
Ekonóm Marek Hudík učil niekoľko rokov ekonómiu v Číne. Rozprávali sme sa s ním o politickej súčasnosti Číny, jej ekonomickej budúcnosti, ale aj o tom, ako sa v krajine marxizmu-leninizmu učí o Hayekovi a voľnom trhu.

Bude zima ako v ruskom filme?
Bude dosť plynu a klesnú ceny elektriny? Vypočujte si názor pesimistu verzus optimistu v zostrihu Ekonomických rečí z 27. septembra 2022.

Fínsky školský sen
Fínske školstvo je pojmom a vzorom. No rozumieme správne dôvodom, prečo sa mu v školstve tak darí? Možno je všetko presne naopak, než ste doteraz čítali! Robo sa vrátil #navrsku aj so svojim Fínskym snom. https://iness.sk/sites/default/files/documents/pdf/IPN/finsky_sen.pdf

Inovatívne platby za inovatívne lieky
Klasický „supermarketový“ model financovania liekov vo svete miliónových nákladov na jednu terapiu už nestačí. Aké sú možnosti financovania nákupu prelomových, ale veľmi drahých liekov? #navrsku o novej publikácii Inovatívne lieky potrebujú inovatívne financovanie.
Publikácia tu: https://iness.sk/sites/default/files/documents/pdf/IPN/inovativne_lieky_potrebuju_inovativne_financovanie.pdf

Paleo vzdelávanie
Deti lovcov a zberačov sa vzdelávali živelne, bez vedenia. Dnešné školy sú pravým opakom. No je paleo metóda vzdelávania naozaj tá správna? To si povieme #navrsku

Zdaníme vaše hriechy!
Ani sme sa nenazdali a máme tu ďalší sociálny balíček. Keďže začínajú prichádzať signály, že časť z neho bude zaplatená aj zo zvýšených spotrebných daní, pripravili sme o nich ultimátny diel #navrsku. Dozviete sa, čo o spotrebných daniach hovorí teória, aká je realita, aké dane máme na Slovensku, koľko na nich zaplatíme a aký je rozdiel medzi pivom a cigaretami.

Open borders with Bryan Caplan (ENG)
The most renowned living public choice theorist, GMU economics professor and author of the books The Myth of Rational Voter, The Case Against Education, Selfish Reasons to Have More Kids or Open Borders visited us #navrsku! Why are open borders the best recipe for massive wealth growth in the world. His book Open Borders is now available also in Czech language version!
Najvýznamnejší žijúci bádateľ public choice teórie, profesor ekonómie na GMU a autor kníh Mýtus racionálneho voliča, The Case Against Education, Selfish Reasons to Have More Kids či Open Borders nás navštívil #navrsku. Bavili sme sa, prečo otvorené hranice sú najlepší recept na masívny rast bohatstva vo svete. Jeho kniha Otevřené hranice je dostupná u nás po novom aj v češtine!

Bryan Caplan’s case against education (ENG)
Najvýznamnejší žijúci bádateľ public choice teórie, profesor ekonómie na GMU a autor kníh Mýtus racionálneho voliča, The Case Against Education, Selfish Reasons to Have More Kids, či Open Borders nás navštívil #navrsku. V jubilejnej 100. časti sa bavíme o vzdelaní, školách a diplomoch.
The most renowned living public choice theorist, GMU economics professor and author of the books The Myth of Rational Voter, The Case Against Education, Selfish Reasons to Have More Kids or Open Borders visited us #navrsku! We are discussing education, schools and diplomas in our anniversary 100th part.

Prekliatie tabuľkových platov
Vo verejnom sektore sa odmeňuje nie za schopnosti, ale dobu odsedenú na stoličke. Dá sa s tabuľkovým spôsobom odmeňovania na úradoch, v zdravotníctve či v školstve niečo robiť? #navrsku pri príležitosti zverejnenia novej publikácie. https://iness.sk/sites/default/files/documents/pdf/IPN/s_triezvou_hlavou_o_mzdach_ucitelov.pdf

Ekonomická a internetová vojna
Najmodernejšie zbrane konfliktu nie sú na ukrajinských stepiach, ale na finančných trhoch a internete. #navrsku sme sa bavili o tom, ako sme podcenili trh, či ako vznikla crowdsource rozviedka.

Prežijeme bez ruského plynu?
Pokúsili sme sa pohľadať odpoveď na otázku, ako by Európa zvládla úplné odpojenie od ruského plynu – a ako by Rusko zvládlo odpojenie od peňazí za plyn. #navrsku

Roman Baranovič o povinných škôlkach
Štát sa snažil, ale dopadlo ako vždy... Riaditeľ Združenia škôl C.S. Lewisa #navrsku rozprával o škôlkach, školách a o tom, že aj dobrý (?) úmysel politikov môže skončiť haváriou.

#95 – Končí sa čínsky komupitalizmus?
V Číne zomrie každých 42 dní jeden miliardár. Okrem vlastníkov majú problémy aj ich samotné technologické firmy. A nielen technologické. S čínskou ekonomikou sa niečo deje a #navrsku zisťujeme, čo to je.
Newsletter pokrok bez povolenia https://robertchovanculiak.substack.com/
Kniha Dedičstvo koronakrízy už v predaji! https://iness.sk/sk/book/dedicstvo-koronakrizy

#94 – Martin Bulák: Platformy so sebou nenechajú zametať
Európska komisia chce zakázať cielené online reklamy. Čo môže priniesť toto populistické „páchanie dobra“ sme sa #navrsku rozprávali s PPC špecialistom a zakladateľom spoločnosti boosters.sk Martinom Bulákom.

#93 - Revolúcia v školstve sa volá EDUvolúcia
Ako reformovať nereformovateľné školstvo? Povoľne konkurenciu v podobe paralelného vzdelávacieho systému EDUvolúcia. O čo ide a ako to môže fungovať #navrsku rozprávajú hostia Anton Adamčík a Miro Sopko. #EDUvolucia
https://www.eduvolucia.sk/

#92 – Budúcnosť energetiky, alebo COP záhradníkom
Počas klimatického zasadnutia COP26 v Glasgowe sme paralelne zasadli aj my #navrsku. A kým sa hlavy pomazané dohadovali, na čom sa dohodnú, my sme zhodnotili, čo čaká európsku energetiku (a tým aj priemysel, spotrebiteľov, daňovníkov...) v najbližších rokoch z pohľadu klimatických cieľov.
Sľubovaný link tu: https://app.electricitymap.org/map

#91 - Ako zvýšiť kvalitu slovenských univerzít
Na stole je kontroverzná reforma vysokých škôl. #navrsku nás však hlavne zaujímalo, čo je príčinou nízkej kvality slovenských vysokých škôl a prečo dnešní vysokoškoláci nie sú ten istý materiál, ako pred 10 rokmi.

#90 – Gabriel Tóth: Reformátori musia ísť na emotívnu úroveň
Gabriel Tóth je zakladateľ agentúry Katedra Komunikácie a dlhoročný komunikačný profesionál. #navrsku sme sa bavili, ako komunikovať nepopulárne témy, napríklad ekonomické reformy. Reč prišla aj na Facebook a jeho komunitné štandardy.

#89 – Dedičstvo koronakrízy
Koronakríza priniesla toľko situácií, pohľadov a živých pokusov, že sme sa v INESS o tom rozhodli vydať knihu. Svojimi textami do je prispelo 10 autorov zo Slovenska a Česka. #navrsku sme si sadli s autorom úvodníka Richardom Ďuranom a porozprávali sa o autoroch a ich textoch. Knihu môžete podporiť jej zakúpením v predpredaji na https://www.startlab.sk/projekty/2379-nova-kniha-od-iness--dedicstvo-koronakrizy/
Hudba: skladba Vietor https://youtu.be/JL6z9EFHqyM

#88 – Nobelova cena za ekonómiu 2021
Nobelovu cenu za ekonómiu v roku 2021 dostala trojica ekonómov David Card, Joshua Angrist a Guido Imbens. Za čo to bolo? Dozviete sa samozrejme #navrsku!
Podporiť nás môžete na https://iness.sk/sk/podporte-nas

#87 – Squid Game a kapitalizmus
Seriál roka Squid Game dobil televízory aj na Slovensku. Videli sme ho aj #navrsku a tak sme sa pustili do debaty o tom, do akej miery znázorňuje kapitalizmus, čo je príčinou samovrážd, a o tom, kto prehráva kultúrnu vojnu. Pozor, tento diel obsahuje jemné spoilery!
Podporte nás tu: https://iness.sk/sk/podporte-nas

#86 – Rodičovský dôchodok deti nevyrobí
Rodičovský dôchodok je nový drahý vynález slovenskej sociálnej politiky. Zaplať odvody a my z nich trocha pošleme tvojim rodičom! #navrsku sme sa bavili o tom, čo vymysleli politici na Slovensku a čo v Čechách, či to prinesie viac detí a nakoľko je takáto politika vpletania štátu do rodiny vôbec konzervatívno-kresťanská.
INESS môžete podporiť tu: https://iness.sk/sk/podporte-nas

#85 – Inflácia je tu. Čo ďalej?
Čipy, drevené dosky a teraz elektrina a plyn. Zdá sa, že bláznivo dokážu rásť už nielen kryptomeny, ale hocičo. Postačia nám na vysvetlenie čiastkové príbehy o domácich kutiloch a odstavených fabrikách? A čo robiť, ak tá obávaná inflácia náhodou predsa dorazila? Povieme si #navrsku

#84 – Decarbonisation, electricity and EU industry with Cillian O'Donoghue
English special! #navrsku hosts Cillian O'Donoghue from Eurometaux - non-ferrous metals producers association. We discussed with Cillian:
· the rising electricity prices and their connection with emission permits,
· decarbonisation impact on heavy industry in the EU,
· how electrification is the only, but super costly way to achieve emission goals,
· carbon border adjustment mechanism and its real impact,
· … and many more
Na Vŕšku #84 – Dekarbonizácia, elektrina a priemysel v EÚ s Cillianom O'Donoghue
Anglický špeciál! #navrsku hostí Cilliana O'Donoghue z Eurometaux- asociácie výrobcov neželezných kovov. S Cillianom sme diskutovali o:
· Rastúcich cenách elektriny a ich spojení s emisnými povolenkami
· Vplyvu dekarbonizácie na priemysel v EÚ
· Ako je elektrifikácia jedinou, ale super drahou cestou k dosiahnutiu emisných cieľov
· Uhlíkové clo a jeho skutočný dopad
· … a mnohé iné

#83 – Emisné povolenky
Dražie nám elektrina, všimli ste si? My áno, preto sme sa #navrsku bavili o trhu s elektrinou, emisných povolenkách a uhlíkových plánoch Európskej únie.

#82 – Desatoro otázok o minimálnej mzde
Róbert si #navrsku pripravil 10 otázok pre ministra práce a posielame mu ich na diaľku. Spísal ich aj do publikácie Desatoro otázok pre ministra práce k minimálnej mzde, ktorá nadväzuje na publikáciu 45 dôvodov, prečo zmraziť minimálnu mzdu. A pozor, tento diel obsahuje aj bonusovú časť so 7 Ultimátnymi Argumentami proti minimálnej mzde!

#81 – Križiacka výprava proti zisku
Je to tu znova. Zákaz, pardon – regulácia – zisku zdravotných poisťovní. #navrsku sme sa bavili o aktuálnom návrhu, ale aj o úlohe zisku v ekonomike. Príde aj na Misesa!

#80 – Reformný reštart v zdravotníctve
Od poslednej veľkej reformy zdravotníctva na Slovensku ubehlo už 15 rokov. #navrsku sme sa venovali otázke, aké systémy zdravotníctva si môžeme vybrať a čomu budú tieto systémy v budúcnosti čeliť. Video je prvou časťou rozhovorov k téme novej publikácie Reformný reštart v zdravotníctve. Stiahnuť si ju môžete tu: http://iness.sk/sites/default/files/documents/pdf/IPN/reformny_restart_v_zdravotnictve.pdf

#79 - Pavel Hrica: 1000 dní na cestu von z chudoby
Poznáte projekt #omama? Pavel Hrica z Cesta von nám #navrsku rozprával o generačnej chudobe, jej riešení zdola, ale aj krátku históriu Rómov na Slovensku.
Dozviete sa:
- Čo je Cesta von a ich projekt Omama
- Prečo sa niektorí ľudia nedokážu zviesť na ekonomickom raste
- Čo s tým má trh práce
- Prečo je dôležitých prvých 1000 dní
- Ako štátnemu sociálnemu systému chýbajú inovácie
- Čo sú social impact bonds
- Ako sa mení občianska filantropia na Slovensku
- A mnoho iného!
Ak chcete byť súčasťou riešenia sociálnych problémov zdola, na https://cestavon.sk/nájdete možnosti, ako pomôcť.

#78 – Digitálni strážcovia brány pod paľbou
Svet ovládajú zlé zlé digitálne monopoly. Našťastie tu máme šikovných politikov, ktorí nás svojimi zákonmi uchránia. Alebo je všetko inak? #navrsku sme sa bavili o digitálnych strážcoch brány, chystaných zákonoch EÚ a ich nezamýšľaných (ale nepríjemných) dopadoch na európsku digitálnu ekonomiku. #DMA #EU (Reupload s vylepšeným zvukom)

#77 – Eva Marková: Čo potrebuje sociálny systém
Napriek miliardovým nákladom na jeho fungovanie, cez sociálny systém prepadajú desiatky tisíc rodín. #navrsku sme sa rozprávali s Evou Markovou zo združenia Jeden rodič o tom, že viac ako peniaze treba služby, či pomôže decentralizácia, akému človeku dokážu pomôcť a v čom zlyháva štát.
Organizáciu jedenrodic.sk môžete podporiť cez portál darujme.sk, ale napríklad aj ako dobrovoľníci.

#76 – Lov na živnostníkov
Prečo sú argumenty Ministerstva financií za vyššie zdanenie živnostníkov slabé? Rozdiel medzi zamestnancom a živnostníkom, úloha živnostníka v ekonomike a prečo nepodniká každý. #navrsku sme sa postavili za živnostníkov!
Publikácia: https://iness.sk/sites/default/files/documents/pdf/INT/2021/int_zivnostnik_zamestnanec.pdf

#75 – Ekonomické bubliny Dominika Stroukala
Koľko ekonómov sedelo v Show Jana Krause a následne v Na Vŕšku? Len jeden! Dominik Stroukal je populárny český akademik aj praktik, autor niekoľkých knižných bestsellerov a ekonomický popularizátor. #navrsku sme sa bavili o politicko-ekonomickej situácii v Českej republike, o Pirátoch, o tom, „Kdo to platí?“ a o nafukovaní (a následnom vyfukovaní) novej ekonomickej bubliny.
Viac o Dominikovi na https://stroukal.cz/

#74 – Úspechy a zlyhania dualistov
Kedysi sa učni trénovali zručnostiam u majstrov. Dnes máme stredoškolské „duálne vzdelávanie“. Čo to je, ako to funguje a či to vlastne vôbec funguje sme sa rozprávali #navrsku.
Video o signalizačnej úlohe vysokých škôl nájdeš tu https://youtu.be/RKC-LRA30kA
Newsletter tu https://www.iness.sk/sk/tyzden-s-iness-0

#73 – Neriešme nerovnosť, riešme chudobu
Štatistika hovorí, že na Slovensku je najmenšia miera nerovnosti v celej Európskej únii. #navrsku sa bavíme o tom, prečo to tak je, či sa štatistiky nemýlia, a čo s tým majú dane. Problémom nie je bohatstvo, problémom je chudoba. Preto je dôležité, či chudobní dokážu zo svojho stavu vyrásť – a tomu môžu napomôcť aj „boháči“.
Viac o téme v novej publikácii https://iness.sk/sites/default/files/documents/pdf/IPN/nerovnost_prijmov.pdf