Skip to main content
Spotify for Podcasters
Na Vrsku

Na Vrsku

By INESS

Hovoriace hlavy z INESS o spravach, novinkach a zazitkoch z ekonomiky.
Available on
Apple Podcasts Logo
Google Podcasts Logo
Overcast Logo
Pocket Casts Logo
PodBean Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

#89 – Dedičstvo koronakrízy

Na VrskuOct 28, 2021

00:00
28:22
Degrowth: aký by bol svet bez rastu?

Degrowth: aký by bol svet bez rastu?

Degrowth (alebo slovensky „nerast“) je myšlienkové hnutie snažiace sa predstaviť víziu sveta, v ktorom je ekonomický rast nahradený niečím iným. V rámci diskusií Ekonomické reči voči sebe zasadli Robert Chovanculiak a Radovan Ďurana verzus docent Tomáš Profant z Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave.

K téme sme na jeseň 2023 vydali aj publikáciu s názvom Degrowth: zlá odpoveď na dôležitú otázku. Môžete si ju stiahnuť tu: https://iness.sk/sk/degrowth-zla-odpoved-na-dolezitu-otazku

Nov 30, 202301:32:02
Ekonomický rast s Pavlem Potužákem

Ekonomický rast s Pavlem Potužákem

Je ekonomický rast dobrý? Prečo o ňom hovoríme až posledných 200 rokov? O téme ekonomického rastu sme sa na Ekonomickom Base Campe #navrsku rozprávali s českým ekonómom Pavlem Potužákem. Sledovať ho môžete na X pod @PavelPotuzak

Nov 08, 202328:08
Postavíme z lega rozpočtového jednorožca, alebo skrachujeme?

Postavíme z lega rozpočtového jednorožca, alebo skrachujeme?

Úradnícka vláda predstavila konsolidačné LEGO kocky, ktoré majú zachrániť Slovensko pred bankrotom. Zhruba stovka opatrení v podobe nových a vyšších daní, ale aj zásadných škrtov. S Jurajom Valachym (IFP) a Petrom Mandžákom (UHP) sa o rozpočtovej budúcnosti rozprával Rado Ďurana.

Záznam z podujatia INESS Ekonomické reči z 11.10.2023 v Kafe Scherz.

Oct 20, 202301:23:50
Fighting for infrastructure (with Iryna Kosse)

Fighting for infrastructure (with Iryna Kosse)

The campaign to destroy Ukrainian infrastructure has been ongoing for a year and half. What is the current state of power, gas, oil and transport sectors in the country? With Iryna Kosse from IER, we have been discussing #navrsku also the response of companies to the power outages, possibility of gas exploration and potential reopening of the Uzhhorod airport.  

Kampaň proti ukrajinskej infraštruktúre trvá už rok a pol. Aký je súčasný stav energetiky a logistiky v krajine? S Irinou Kosse z kyjevského inštitútu IER sme sa #navrsku bavili aj o tom, ako podniky bojujú s výpadkami elektriny, možnostiach ťažby plynu z nových ložísk, či o potenciálnom obnovení letov z užhorodského letiska. (anglicky)

Aug 08, 202327:58
Business environment in war (with Oksana Kuziakiv)

Business environment in war (with Oksana Kuziakiv)

War is not very accommodating to business, yet large majority of Ukrainian companies continues doing business. We talked #navrsku with Oksana Kuziakiv from the Institute for Economic Research and Policy Consulting (IER) in Kyiv about the situation of Ukrainian entrepreneurs, but also about running the institute.

IER is publishing regular economic reports and surveys and reports in English http://www.ier.com.ua/en/publications/regular_products/business_idea_industry

 

Vojna nie je podnikaniu príliš nápomocná. Napriek tomu, veľká väčšina ukrajinského biznisu pokračuje v činnosti. #navrsku sme sa rozprávali s Oksanou Kuziakiv z Institute for Economic Research and Policy Consulting (IER) v Kyjeve. Diskutovali sme situáciu ukrajinských podnikateľov, ale aj fungovanie ich inštitútu. (anglicky)

IER pravidelne publikuje ekonomické reporty a prieskumy v angličtine http://www.ier.com.ua/en/publications/regular_products/business_idea_industry

Aug 01, 202345:19
Ako prelomiť ľady v školstve

Ako prelomiť ľady v školstve

Už sa v školstve nemôžeme spoliehať na malé zmeny, ktoré nevedú nikam. Ani na veľké reformy, ktoré sa nikdy nezačnú. Potrebujeme paralelnú možnosť tu a teraz. Je potrebné vytvoriť priestor „na okraji“ pre šikovných a aktívnych ľudí, ktorí majú víziu, chuť a schopnosti v školstve niečo zmeniť.

O tom sa bavíme v tejto časti #navrsku. O možnosti zakladať tzv. autonómne školy, ktoré získajú slobodu vo fungovaní výmenou za zodpovednosť za výsledky.

Viac na túto tému aj v našej publikácii https://iness.sk/sites/default/files/documents/pdf/IPN/ako_prelomit_lady_v_skolstve.pdf

Jul 11, 202323:51
Dalibor Roháč: EÚ medzi utópiou a realitou

Dalibor Roháč: EÚ medzi utópiou a realitou

Hosťom májového vydania Ekonomických rečí bol renomovaný ekonóm a zahraničnopolitický analytik Dalibor Roháč, ktorý pôsobí v American Enterprise Institute vo Washigtone, D.C. Spolu s našim analytikom Radovanom Ďuranom sa rozprávali o súčasnom stave Európskej únie a potrebe budúcej reformy v jej fungovaní. Záznam sme pre vás pripravili #navrsku.

Jun 09, 202301:16:11
Professor Jeurissen about Dutch healthcare

Professor Jeurissen about Dutch healthcare

We have invited professor doctor Patrick Jeurissen from the Radbout university medical center in Nijmegen to Slovakia. Patrick is full professor in fiscal sustainable health care systems - and that exactly was the topic of our discussion #navrsku.

Na Vŕšku #118 – O holandskom zdravotníctve s profesorom Jeurissenom

V apríli 2023 prijal naše pozvanie #navrsku profesor doktor Patrick Jeurissen z Radbout university medical center v holandskom Nijmegene. Patrick je popredným svetovým expertom na finančne udržateľné zdravotníctvo. A presne na túto tému sme sa spolu bavili (audio je v angličtine).


May 02, 202322:34
Jeseňák & Andelová: Ozdravme zdravotníctvo!

Jeseňák & Andelová: Ozdravme zdravotníctvo!

Janka a Šimon už roky píšu o slovenskom zdravotníctve. Tento rok spustili nový portál https://www.ozdravme.sk/. #navrsku sme ich dôkladne vyspovedali o ich zámeroch, očakávaniach, ale aj názoroch na fungovanie slovenského zdravotníctva.

Mar 21, 202335:22
Roman Baranovič: Kde majú vznikať reformy školstva?

Roman Baranovič: Kde majú vznikať reformy školstva?

Hosťom #navrsku bol riaditeľ siete škôl C. S. Lewisa Roman Baranovič. Na Slovensku nájdete doslova pár ľudí, ktorí majú skúsenosti s podporou a riadením kolektívu riaditeľov škôl. Roman je jedným z nich. Preto sme okrem rozobratia aktuálnej reformy školstva na súčiastky riešili aj fungovanie konkrétnych škôl. Ako má vyzerať dobre manažovaná škola? Čo sú kľúčové aspekty kvalitného vzdelávania - je to viac tabletov alebo lepšie kontrolovaní učitelia?

Mar 13, 202350:53
„Z cudzieho (rozpočtu) krv netečie“ s Viktorom Novysedlákom

„Z cudzieho (rozpočtu) krv netečie“ s Viktorom Novysedlákom

Kde sú hranice poslaneckého míňania verejných peňazí, prečo potrebujeme výdavkové limity a čo to je rozpočtová zodpovednosť? #navrsku vám prinášame záznam Ekonomických rečí s Viktorom Novysedlákom, výkonným riaditeľom Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), ktorý stál už pri jej zrode.

Rozprávali sme sa aj: 

  • O tom, že ak by výdavkové limity platili už od júna 2022 (ako bol pôvodný plán), tak výdavky tohtoročného rozpočtu by boli o 2 mld. eur nižšie. 
  • Že rodinný balíček by nebol, resp. bol by podstatne menší. 
  • A ako limit verejných výdavkov zabrzdi nezodpovedné poslanecké návrhy.  
  • Tiež  tom, prečo je ukazovateľ dlhodobej udržateľnosti kľúčový a ako sa počíta.  
  • Či makromodel Rozpočtovej rady je príliš optimistický alebo nie.
Mar 06, 202301:27:35
Pozitívne o zdravotníctve s MUDr. Havranom
Feb 27, 202353:37
Detská práca v škole je nevyužitý potenciál

Detská práca v škole je nevyužitý potenciál

Inovácie na škole môžu nabrať rôzne podoby. V Sabis školách dokázali zapriahnuť do prace svojich žiakov a tým ich naučiť dnes tak potrebné soft-skills. #navrsku o škole prácou.

Jan 19, 202332:40
Aké zdravotníctvo chcú Slováci?
Jan 13, 202356:15
Skynet sa blíži: Dopady umelej inteligencie na spoločnosť

Skynet sa blíži: Dopady umelej inteligencie na spoločnosť

V dnešnom vydaní #navrsku sa naši ekonómovia vydajú do sveta umelej inteligencie a zistia, ako môže ovplyvniť našu spoločnosť. Dozviete sa, ako môžu roboti zamestnať alebo prepustiť, ako môžu ovplyvniť trh práce a či sa máme báť, že nás nahradia. Pridajte sa k nim v ich vtipnom rozhovore a zistite, čo všetko AI dokáže v našej spoločnosti.

Tento názov a popis pre vás vytvorila umelá inteligencia ChatGPT

Dec 21, 202232:36
Inovatívne lieky s Katarínou Fedorovou
Dec 18, 202255:16
Osobitná škola osobitných odvodov

Osobitná škola osobitných odvodov

Viete, čo je to „Osobitný odvod z podnikania v regulovaných odvetviach“? Nie, to nie je „bankový odvod“! No možno ste začuli, že oba sa majú zvyšovať. Tak si nalaďte #navrsku a dozviete sa, čo tieto odvody sú a prečo by vás ich zvyšovanie malo trápiť.

Dec 02, 202232:25
Marek Hudík: ako (sa) učiť ekonómiu

Marek Hudík: ako (sa) učiť ekonómiu

Čo vlastne vysvetľuje ekonómia? Dá sa fúzovať mainstreamová teória s rakúskou školou? Ako využiť matematické modely? S Marekom Hudíkom (VŠE/Xi‘an Jiaotong-Liverpool University/Centrum pro teoretická studia UK/AV ČR) sme #navrsku

Nov 08, 202222:56
S Marekom Hudíkom o Číne

S Marekom Hudíkom o Číne

Ekonóm Marek Hudík učil niekoľko rokov ekonómiu v Číne. Rozprávali sme sa s ním o politickej súčasnosti Číny, jej ekonomickej budúcnosti, ale aj o tom, ako sa v krajine marxizmu-leninizmu učí o Hayekovi a voľnom trhu. 

Nov 02, 202225:43
Bude zima ako v ruskom filme?

Bude zima ako v ruskom filme?

Bude dosť plynu a klesnú ceny elektriny? Vypočujte si názor pesimistu verzus optimistu v zostrihu Ekonomických rečí z 27. septembra 2022.

Oct 01, 202201:02:17
Fínsky školský sen

Fínsky školský sen

Fínske školstvo je pojmom a vzorom. No rozumieme správne dôvodom, prečo sa mu v školstve tak darí? Možno je všetko presne naopak, než ste doteraz čítali! Robo sa vrátil #navrsku aj so svojim Fínskym snom. https://iness.sk/sites/default/files/documents/pdf/IPN/finsky_sen.pdf

Aug 25, 202238:52
Inovatívne platby za inovatívne lieky

Inovatívne platby za inovatívne lieky

Klasický „supermarketový“ model financovania liekov vo svete miliónových nákladov na jednu terapiu už nestačí. Aké sú možnosti financovania nákupu prelomových, ale veľmi drahých liekov? #navrsku o novej publikácii Inovatívne lieky potrebujú inovatívne financovanie.

Publikácia tu: https://iness.sk/sites/default/files/documents/pdf/IPN/inovativne_lieky_potrebuju_inovativne_financovanie.pdfAug 18, 202238:06
Paleo vzdelávanie

Paleo vzdelávanie

Deti lovcov a zberačov sa vzdelávali živelne, bez vedenia. Dnešné školy sú pravým opakom. No je paleo metóda vzdelávania naozaj tá správna? To si povieme #navrsku

May 17, 202228:28
Zdaníme vaše hriechy!

Zdaníme vaše hriechy!

Ani sme sa nenazdali a máme tu ďalší sociálny balíček. Keďže začínajú prichádzať signály, že časť z neho bude zaplatená aj zo zvýšených spotrebných daní, pripravili sme o nich ultimátny diel #navrsku. Dozviete sa, čo o spotrebných daniach hovorí teória, aká je realita, aké dane máme na Slovensku, koľko na nich zaplatíme a aký je rozdiel medzi pivom a cigaretami.

Apr 22, 202239:00
Open borders with Bryan Caplan (ENG)

Open borders with Bryan Caplan (ENG)

The most renowned living public choice theorist, GMU economics professor and author of the books The Myth of Rational Voter, The Case Against Education, Selfish Reasons to Have More Kids or Open Borders visited us #navrsku! Why are open borders the best recipe for massive wealth growth in the world. His book Open Borders is now available also in Czech language version!

Najvýznamnejší žijúci bádateľ public choice teórie, profesor ekonómie na GMU a autor kníh Mýtus racionálneho voliča, The Case Against Education, Selfish Reasons to Have More Kids či Open Borders nás navštívil #navrsku. Bavili sme sa, prečo otvorené hranice sú najlepší recept na masívny rast bohatstva vo svete. Jeho kniha Otevřené hranice je dostupná u nás po novom aj v češtine!

Apr 04, 202223:13
Bryan Caplan’s case against education (ENG)

Bryan Caplan’s case against education (ENG)

Najvýznamnejší žijúci bádateľ public choice teórie, profesor ekonómie na GMU a autor kníh Mýtus racionálneho voliča, The Case Against Education, Selfish Reasons to Have More Kids, či Open Borders nás navštívil #navrsku. V jubilejnej 100. časti sa bavíme o vzdelaní, školách a diplomoch.

The most renowned living public choice theorist, GMU economics professor and author of the books The Myth of Rational Voter, The Case Against Education, Selfish Reasons to Have More Kids or Open Borders visited us #navrsku! We are discussing education, schools and diplomas in our anniversary 100th part.

Mar 28, 202225:14
Prekliatie tabuľkových platov
Mar 17, 202229:01
Ekonomická a internetová vojna

Ekonomická a internetová vojna

Najmodernejšie zbrane konfliktu nie sú na ukrajinských stepiach, ale na finančných trhoch a internete. #navrsku sme sa bavili o tom, ako sme podcenili trh, či ako vznikla crowdsource rozviedka.

Mar 04, 202234:36
Prežijeme bez ruského plynu?

Prežijeme bez ruského plynu?

Pokúsili sme sa pohľadať odpoveď na otázku, ako by Európa zvládla úplné odpojenie od ruského plynu – a ako by Rusko zvládlo odpojenie od peňazí za plyn. #navrsku

Feb 24, 202246:28
Roman Baranovič o povinných škôlkach

Roman Baranovič o povinných škôlkach

Štát sa snažil, ale dopadlo ako vždy... Riaditeľ Združenia škôl C.S. Lewisa #navrsku rozprával o škôlkach, školách a o tom, že aj dobrý (?) úmysel politikov môže skončiť haváriou.

Feb 16, 202238:26
#95 – Končí sa čínsky komupitalizmus?
Jan 16, 202226:13
#94 – Martin Bulák: Platformy so sebou nenechajú zametať

#94 – Martin Bulák: Platformy so sebou nenechajú zametať

Európska komisia chce zakázať cielené online reklamy. Čo môže priniesť toto populistické „páchanie dobra“ sme sa #navrsku rozprávali s PPC špecialistom a zakladateľom spoločnosti boosters.sk Martinom Bulákom.

Dec 10, 202137:34
#93 - Revolúcia v školstve sa volá EDUvolúcia

#93 - Revolúcia v školstve sa volá EDUvolúcia

Ako reformovať nereformovateľné školstvo? Povoľne konkurenciu v podobe paralelného vzdelávacieho systému EDUvolúcia. O čo ide a ako to môže fungovať #navrsku rozprávajú hostia Anton Adamčík a Miro Sopko. #EDUvolucia

https://www.eduvolucia.sk/

Nov 18, 202147:51
#92 – Budúcnosť energetiky, alebo COP záhradníkom

#92 – Budúcnosť energetiky, alebo COP záhradníkom

Počas klimatického zasadnutia COP26 v Glasgowe sme paralelne zasadli aj my #navrsku. A kým sa hlavy pomazané  dohadovali, na čom sa dohodnú, my sme zhodnotili, čo čaká európsku energetiku (a tým aj priemysel, spotrebiteľov, daňovníkov...) v najbližších rokoch z pohľadu klimatických cieľov.

Sľubovaný link tu: https://app.electricitymap.org/map

Nov 15, 202136:34
#91 - Ako zvýšiť kvalitu slovenských univerzít

#91 - Ako zvýšiť kvalitu slovenských univerzít

Na stole je kontroverzná reforma vysokých škôl. #navrsku nás však hlavne zaujímalo, čo je príčinou nízkej kvality slovenských vysokých škôl a prečo dnešní vysokoškoláci nie sú ten istý materiál, ako pred 10 rokmi.

Nov 11, 202125:15
#90 – Gabriel Tóth: Reformátori musia ísť na emotívnu úroveň

#90 – Gabriel Tóth: Reformátori musia ísť na emotívnu úroveň

Gabriel Tóth je zakladateľ agentúry Katedra Komunikácie a dlhoročný komunikačný profesionál. #navrsku sme sa bavili, ako komunikovať nepopulárne témy, napríklad ekonomické reformy. Reč prišla aj na Facebook a jeho komunitné štandardy.

Nov 05, 202131:23
#89 – Dedičstvo koronakrízy
Oct 28, 202128:22
#88 – Nobelova cena za ekonómiu 2021

#88 – Nobelova cena za ekonómiu 2021

Nobelovu cenu za ekonómiu v roku 2021 dostala trojica ekonómov David Card, Joshua Angrist a Guido Imbens. Za čo to bolo? Dozviete sa samozrejme #navrsku!

Podporiť nás môžete na https://iness.sk/sk/podporte-nas


Oct 25, 202122:06
#87 – Squid Game a kapitalizmus

#87 – Squid Game a kapitalizmus

Seriál roka Squid Game dobil televízory aj na Slovensku. Videli sme ho aj #navrsku a tak sme sa pustili do debaty o tom, do akej miery znázorňuje kapitalizmus, čo je príčinou samovrážd, a o tom, kto prehráva kultúrnu vojnu. Pozor, tento diel obsahuje jemné spoilery!

Podporte nás tu: https://iness.sk/sk/podporte-nas

Oct 20, 202125:30
#86 – Rodičovský dôchodok deti nevyrobí

#86 – Rodičovský dôchodok deti nevyrobí

Rodičovský dôchodok je nový drahý vynález slovenskej sociálnej politiky. Zaplať odvody a my z nich trocha pošleme tvojim rodičom! #navrsku sme sa bavili o tom, čo vymysleli politici na Slovensku a čo v Čechách, či to prinesie viac detí a nakoľko je takáto politika vpletania štátu do rodiny vôbec konzervatívno-kresťanská.

INESS môžete podporiť tu: https://iness.sk/sk/podporte-nas

Oct 14, 202125:58
#85 – Inflácia je tu. Čo ďalej?

#85 – Inflácia je tu. Čo ďalej?

Čipy, drevené dosky a teraz elektrina a plyn. Zdá sa, že bláznivo dokážu rásť už nielen kryptomeny, ale hocičo. Postačia nám na vysvetlenie čiastkové príbehy o domácich kutiloch a odstavených fabrikách? A čo robiť, ak tá obávaná inflácia náhodou predsa dorazila? Povieme si #navrsku

Oct 08, 202135:52
#84 – Decarbonisation, electricity and EU industry with Cillian O'Donoghue

#84 – Decarbonisation, electricity and EU industry with Cillian O'Donoghue

English special! #navrsku hosts Cillian O'Donoghue from Eurometaux - non-ferrous metals producers association. We discussed with Cillian:

· the rising electricity prices and their connection with emission permits,

· decarbonisation impact on heavy industry in the EU,

· how electrification is the only, but super costly way to achieve emission goals,

· carbon border adjustment mechanism and its real impact,

· … and many more 


Na Vŕšku #84 – Dekarbonizácia, elektrina a priemysel v EÚ s Cillianom O'Donoghue

Anglický špeciál! #navrsku hostí Cilliana O'Donoghue z Eurometaux- asociácie výrobcov neželezných kovov. S Cillianom sme diskutovali o:

· Rastúcich cenách elektriny a ich spojení s emisnými povolenkami

· Vplyvu dekarbonizácie na priemysel v EÚ

· Ako je elektrifikácia jedinou, ale super drahou cestou k dosiahnutiu emisných cieľov

· Uhlíkové clo a jeho skutočný dopad

· … a mnohé iné

Sep 10, 202142:10
#83 – Emisné povolenky

#83 – Emisné povolenky

Dražie nám elektrina, všimli ste si? My áno, preto sme sa #navrsku bavili o trhu s elektrinou, emisných povolenkách a uhlíkových plánoch Európskej únie. 

Aug 27, 202137:34
#82 – Desatoro otázok o minimálnej mzde

#82 – Desatoro otázok o minimálnej mzde

Róbert si #navrsku pripravil 10 otázok pre ministra práce a posielame mu ich na diaľku. Spísal ich aj do publikácie Desatoro otázok pre ministra práce k minimálnej mzde, ktorá nadväzuje na publikáciu 45 dôvodov, prečo zmraziť minimálnu mzdu. A pozor, tento diel obsahuje aj bonusovú časť so 7 Ultimátnymi Argumentami proti minimálnej mzde!

Aug 20, 202133:21
#81 – Križiacka výprava proti zisku

#81 – Križiacka výprava proti zisku

Je to tu znova. Zákaz, pardon – regulácia – zisku zdravotných poisťovní. #navrsku sme sa bavili o aktuálnom návrhu, ale aj o úlohe zisku v ekonomike. Príde aj na Misesa!

Aug 01, 202121:00
#80 – Reformný reštart v zdravotníctve
Jul 26, 202131:44
#79 - Pavel Hrica: 1000 dní na cestu von z chudoby
Jul 08, 202145:53
#78 – Digitálni strážcovia brány pod paľbou

#78 – Digitálni strážcovia brány pod paľbou

Svet ovládajú zlé zlé digitálne monopoly. Našťastie tu máme šikovných politikov, ktorí nás svojimi zákonmi uchránia. Alebo je všetko inak? #navrsku sme sa bavili o digitálnych strážcoch brány, chystaných zákonoch EÚ a ich nezamýšľaných (ale nepríjemných) dopadoch na európsku digitálnu ekonomiku. #DMA #EU (Reupload s vylepšeným zvukom)

Jun 04, 202133:02
#77 – Eva Marková: Čo potrebuje sociálny systém
May 26, 202137:25
#76 – Lov na živnostníkov
May 20, 202126:50