Skip to main content
Spotify for Podcasters
Heroine Ženy v IT

Heroine Ženy v IT

By Heroine.cz

Série podcastů o kariéře v technologiích a IT. Které ženy patří mezi špičky v oboru a najdete u nich inspiraci k vlastnímu rozvoji? Co všechno vás čeká, pokud se rozhodne pro kariéru v IT? Jak si vybrat dobrou školu nebo IT akademii, jak se připravit na pohovor, jak se vyrovnat s imposter syndromem a prostředím, kde jsou ženy v menšině? Proč je v českém IT stále jen 10 % žen?
Available on
Apple Podcasts Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

Po ženách je v IT velká poptávka. Týmy potřebují diverzitu, říká Jana Klodová z personální agentury Randstad

Heroine Ženy v ITDec 01, 2022

00:00
20:21
Po ženách je v IT velká poptávka. Týmy potřebují diverzitu, říká Jana Klodová z personální agentury Randstad

Po ženách je v IT velká poptávka. Týmy potřebují diverzitu, říká Jana Klodová z personální agentury Randstad

„Týmy mají rády diverzitu, chtějí mít mix lidí. A tím pádem je po ženách velká poptávka,“ říká. Podle Jany Klodové, vedoucí náboru v personální agentuře Randstad, tak v tomto oboru rozhodně neplatí, že by ženy pobíraly nižší platy. Z jakých zemí k nám proudí nejvíc IT expertů? A je pro práci v oboru nutný vysokoškolský diplom? Dozvíte se to v dalším díle podcastu Ženy v IT časopisu Heroine. 
Dec 01, 202220:21
Future is now #9 Budoucnost zdravotnictví je v digitalizaci. Šéf Simplea se úniku dat nebojí

Future is now #9 Budoucnost zdravotnictví je v digitalizaci. Šéf Simplea se úniku dat nebojí

Digitalizace v Česku má stále obrovské rezervy, zejména pak ve zdravotnictví. Své o tom ví i generální ředitel pojišťovny Simplea, jehož vizi snadného a rychlého pojištění nedostatečná digitalizace tak trošku brání. „Musí se to ale vzít z gruntu, vyházet psací stroje z ordinací a nařídit vše shora,“ říká v posledním díle speciální série podcastů Future is Now, který pro magazíny Heroine a Finmag připravila Sara Polak.
Nov 24, 202239:26
Future is now #8 Běžný člověk se hackera bát nemusí. Pozor si dejte na sociálních sítích, říká expert

Future is now #8 Běžný člověk se hackera bát nemusí. Pozor si dejte na sociálních sítích, říká expert

Technologie ovlivňují všechno kolem nás: od válečných strategií až po to, co si zrovna koupíme na sebe. Mít na paměti kybernetickou bezpečnost se  vyplatí v obou příkladech. „Využití fenoménu big data je obrovské a hrozně nebezpečné. Dají se o uživatelích vytáhnout informace, které jsou až fantaskní: lidé si tohle ale neuvědomují,“ říká vedoucí pražského analytického týmu ESET Robert Šuman v bonusovém díle podcastu Future Is Now, který pro Heroine a Finmag připravuje antropoložka Sara Polak.
Nov 09, 202252:32
Future is now #7 Emergence: Hledáme vzorce v chaosu

Future is now #7 Emergence: Hledáme vzorce v chaosu

Vesmír představuje neustálý koloběh vznikání a zanikání. Emergence, jak se tomuto procesu říká ve filozofii, přitom platí i pro naše vlastní vědomí. Dokáže ho někdy vytvořit umělá inteligence? A existuje něco jako vědomí města nebo minerálů? „Člověka často stavíme na pomyslný vrchol pyramidy, máme tady ale i další struktury, které nás převyšují,“ říká počítačový vědec Tomáš Mikolov v novém díle podcastu Future Is Now, který s antropoložkou Sarou Polak připravuje pro magazíny Heroine a Finmag.
Nov 03, 202201:16:46
Future is now #6 Metaverse

Future is now #6 Metaverse

Co je to metaverse? Budeme se v něm všichni za pár let pohybovat stejně přirozeně jako v našem vlastním městě? A měl by být nějak regulován? „Kryptoměny jako součást virtuální reality jsou svými skoky podobné akciovému trhu. I tam byla nutná celá řada regulací,“ říká počítačový expert Tomáš Mikolov v dalším díle podcastu Future is now, který připravuje společně s antropoložkou Sarou Polak pro magazíny Heroine a Finmag.
Oct 27, 202201:08:19
Future is now #5 Civilizace: Je naše kultura ta nejvyspělejší?

Future is now #5 Civilizace: Je naše kultura ta nejvyspělejší?

Co víme o dávných civilizacích a máme skutečně důvod si myslet, že naše kultura představuje vrchol vědění a lidského důvtipu? Dřívější populace byly s velkou pravděpodobností stejně inteligentní a schopné jako my. „Kdybychom se podívali do historie, zjistíme, že tehdejší lidé možná neznali to, co známe my, ale znali zase něco jiného. Zároveň měli naši inteligenci, takže mi z toho vychází, že tehdejší svět musel být hrozně rozmanitý a zajímavý,“ uvažuje Tomáš Mikolov v pátém díle podcastu, který připravuje spolu se Sarou Polak. Jsme jako jednotlivci předurčeni dělat věci tak, jak nás k tomu nutí společnost? Jak se s touto otázku vypořádá umělá inteligence? A měli bychom se bát toho, že si začne jednou žít vlastním životem? Poslechněte si novou epizodu podcastu časopisů Heroine & Finmag.
Oct 20, 202201:08:25
Future is now #4 Globalizace

Future is now #4 Globalizace

Jíme stejná jídla, oblékáme se do stejných značek, sledujeme filmy z hollywoodské produkce. Kde se tento fenomén vzal, co nám dává a co naopak bere? „Je škoda, že přebijeme produkty a projekty, které do lidské kultury vnáší bohatost a rozmanitost,“ myslí si počítačový expert Tomáš Mikolov. Ve čtvrtém díle podcastu Future Is Now pro magazíny Finmag a Heroine rozebírá s antropoložkou Sarou Polak téma globalizace. 
Oct 13, 202201:15:33
Future is now #3 Nesmrtelnost

Future is now #3 Nesmrtelnost

O ideálu věčného života lidstvo sní odnepaměti. Představy o nebi a peklu, kameni mudrců a fontáně mládí v současnosti nahradily úvahy o nesmrtelnosti zprostředkované technologiemi. Budeme moci za pár let nahrát do počítače vlastní vědomí? „I kdybychom nesmrtelnosti dosáhli, bude asi trochu jiná, než jak si ji představujeme,“ říká počítačový expert Tomáš Mikolov ve třetím díle podcastu Future Is Now, který společně s antropoložkou Sarou Polak připravují pro magazíny Heroine a Finmag.
Oct 06, 202201:11:16
Future is now #2 Sebere nám umělá inteligence, automatizace a robotizace práci?

Future is now #2 Sebere nám umělá inteligence, automatizace a robotizace práci?

Co když robotizace nebere lidem práci, ale umožní jim mít koláče bez práce? Proč může být univerzální příjem pro všechny obrovskou společenskou motivací, ale také hrobařem naší civilizace? Proč kryptoměny nenaplnily svou funkci a jak souvisí s holandskou tulipánovou horečkou? A co byla největší chyba, jakou lidstvo v historii spáchalo? Poslechněte si druhou epizodu speciální podcastové série Future is now, kterou pro Heroine a Finmag připravuje Tomáš Mikolov s antropoložkou Sarou Polak. Nebojte se nahlédnout do budoucnosti!
Sep 29, 202201:03:01
Future is now #1 Big tech nás ovládne

Future is now #1 Big tech nás ovládne

Future is Now – co to vlastně znamená? Znamená to, že žijeme v tom, co jsme ještě před pár lety považovali za sci-fi. Na druhou stranu, technologie, které vidíme kolem nás, mají často kořeny v civilizacích tisíce let starých. Jak se poučit z historie, jak se pohybovat v chaosu a jak si nemyslet, že jsme pupek světa? Můžeme vůbec odhadnout, jak se bude budoucnost vyvíjet? A jakou roli v tom hrají technologie? O tom všem se baví vědec a AI expert Tomáš Mikolov a archeoložka a výzkumnice Sara Polak ve speciální sérii podcastu, kteý připravují pro Heroine a Finmag. Hned ze začátku se pouštíme do hlubokých témat. Konkrétně: Je Čína jediná země, která dělá social scoring? A je to nutně špatně? Co znamená digitalizace pro obyčejného člověka? Nacházíme se ve speciální historické době, nebo už jsme podobný chaos jako lidstvo prožili mnohokrát? #technologie #zenyvIT #socialscoring #sarahpolak #podcastheroine #casopisheroine #heroine
Sep 22, 202250:25
Ženy ve vývojářských týmech jsou nutnost

Ženy ve vývojářských týmech jsou nutnost

Andrea Kovářová se věnuje lidským zdrojům ve firmě Asseco Solutions. Protože v HR pracuje už dvě dekády, sleduje velkou proměnu celého oboru. Proč jsou v současné době lidé věnující se náboru víc obchodníky, než tomu bývalo dřív? A jak si stojí ženy ve vývojářských týmech? Na toto a mnohé další odpovídala Kovářová v dalším díle podcastu časopisu Heorine – Ženy v IT.
Jun 28, 202220:57
Dostat se do IT není tak složité

Dostat se do IT není tak složité

Anna Jungmannová a Petr Bujalka se v pokračování podcastu Heroine věnují tématu žen v IT hlavně z pohledu možností uplatnění na pracovním trhu a vzdělávání. Jak souvisí reforma školství s oborem IT? Je už v IT dostatek žen? A co vše se lze naučit na hackatonech? Odbornice na kyberbezpečnost a HR specialista se shodují: V IT je obrovský prostor pro rozvoj vašich schopností 
May 17, 202236:52
Ženy jsou z IT trhu vytlačovány, říká vedoucí analytik LMC Tomáš Dombrovský

Ženy jsou z IT trhu vytlačovány, říká vedoucí analytik LMC Tomáš Dombrovský

Vedoucí analytik z LMC Tomáš Ervín Dombrovský se v dnešním podcastu věnuje ženám v IT. „Jedna věc je, že zrovna v České republice se potýkáme s extrémním nedostatkem lidí při sílící poptávce firem - hodně se nabírá, není moc kde brát. A přitom zde máme hodně velké skupiny lidí, které z toho trhu jsou vytlačené. My tam jednoznačně vidíme, že ženy nejsou dostatečně dobře na pracovním trhu zapojené. Typicky ženy ve středním věku, které pečují o malé děti, to je prostě tradiční rozdělení rolí, které pořád přetrvává, tam výrazně klesá zaměstnanost,“ hovořil o postavení žen Dombrovský. Podle jeho slov kdybychom dokázali využít ženy na pracovním trhu podobně jako v Německu, tak nám 200-300 tisíc lidí na pracovním trhu neschází. "A co se týče IT, jde o segment, který roste nejrychleji. Ze škol nepřichází dostatek lidí - a reálně v tomto segmentu se opravdu daří nejhůře nabírat," popsal oblast IT Dombrovský. Ženy podle něj v oblasti IT pracovat chtějí. „My ten zájem vidíme,“ poznamenal. V podcastu dále uslyšíte: Jaké je povědomí o rekvalifikačních kurzech? Sdílejí se příběhy o lidech, kteří v průběhu života začínají druhou kariéru? Co mohou ženy udělat pro to, aby se dostaly do IT sféry? Co se vše pod zkratkou IT skrývá? V jaké oblasti je dominantní část poptávky?
Mar 09, 202229:39