
Salonik u Jacka
By Jacek Zadrożny

Salonik u JackaMar 23, 2023

O dwóch takich, czyli wiele może się zdarzyć, kiedy się chce

Audiodeskrypcja, czyli krytycznie o kryteriach 1.2.3, 1.2.5 i 1.2.7 WCAG
Podczas kolejnego spotkania rozprawiliśmy się z tematem audiodeskrypcji. Moim gościem był Robert Więckowski, a dzielnie pomagał Mikołaj Rotnicki.

Kolej na kolej, czyli dlaczego dostępność transportu kolejowego jest tak marna, pomimo góry pieniędzy
Tematem tego odcinka jest dostępność transportu kolejowego. Rozmawiam z Piotrem Czarnotą o systemie asysty na dworcach, kupowaniu biletów, dworcach, peronach i wagonach. Trochę poruszyliśmy temat transportu multimodalnego, autobusów i samolotów. Pokiwaliśmy głowami nad brakami w obszarze tego, co pływa. Trochę anegdotek z życia i sporo rozjaśnień. Piotr jest mikolem, ale nie rozszyfruję tego skrótu. Musisz się domyślić lub przesłuchać cały odcinek.

Dostępność i sztuczna inteligencja, czyli światełko w tunelu, czy nadjeżdżający pociąg?

Teksty alternatywne, czyli krytycznie o kryterium 1.1.1. WCAG

Plan na plan, czyli jak wdrażać dostępność z harmonogramem i głową
Przygotowanie planu działania na rzecz poprawy zapewniania dostępności to z jednej strony obowiązek ustawowy, a z drugiej - chodzenie po polu minowym. Nikt nie wie, jak go przygotować, żeby było dobrze. No dobra - są wyjątki. Agata Gawska ma na to pomysł i opisuje go w nagraniu, a wynika on z doświadczenia w przeglądaniu beznadziejnych, słabych, średnich i jednego dobrego planu. W tym odcinku robiłem za sceptyka, a Agata za entuzjastkę. Nagranie jest przeznaczone zdecydowanie dla koordynatorów dostępności, ale może zainteresować także innych specjalistów dostępności. A ponieważ Agata jest otwarta na współpracę, to dorzucam linki do profilów na Linkedin i Facebook.

Język migowy, czyli tożsamość, kultura, epidemia i wojna
Rozmawiałem z Krzysztofem Kotyniewiczem, prezesem Polskiego Związku Głuchych, na temat polskiego języka migowego. Zaczęliśmy od tego, dlaczego czasem należy pisać Głuchy, a czasem głuchy. Myślałem że będziemy rozmawiać o samym języku migowym, a rozmowa zeszła także na tematy poboczne, jak epidemia Covid-19 i wojna w Ukrainie. Chociaż te tematy także wiązały się z językiem migowym. Przypominamy o Unmute, czyli o polskim kandydacie do reprezentowania Polski w konkursie Eurowizji. A jeżeli kogoś zachęciliśmy do nauki języka migowego, to Krzysztof zaprasza do migania naturalnego. #PJM

Prosto, czyli jak komunikować się efektywnie, z szacunkiem i dostępnie
Beata Strzelczyk jest specjalistką od prostego języka. To taki sposób komunikowania się, który wzbudza zaufanie, jest zrozumiały i efektywny. Jeżeli dostajesz pismo z urzędu i nie wiesz, o co chodzi, to znaczy że oni jeszcze nie potrafią w prosty język. Beata poleciła stronę Pracowni Prostej Polszczyzny, zakładkę na stronie MFiPR o prostym języku. Ja szczególnie polecam filmy z cyklu "Prosto i kropka". No i oczywiście rewelacyjny quiz o prostym języku autorstwa Beaty i skonsultowany z guru Tomaszem Piekotem.

Audiodeskrypcja, czyli o Katarynce, Adapterze, meczach, Netfliksie i eksperymentach

Akcja - ewakuacja, czyli kogo i jak ratować, a kogo już nie
Sytuacje zagrożenia, na przykład pożary, trzęsienia ziemi, powodzie, są sprawdzianem. Przechodzą go służby ratunkowe i zwykli przechodnie. Maciej Augustyniak w moim saloniku opowiada, jak można i należy się przygotować na taką sytuację awaryjną z myślą o ludziach niepełnosprawnych. Rozmowa jest w pewnych momentach trudna, bo poruszamy dylematy podejmowania wyborów o życiu swoim i innych ludzi. Maciek jest prezesem Fundacji Polska bez barier, która specjalizuje się w tej działce. Dowiesz się o procedurach, urządzeniach ewakuacyjnych, systemach alarmowych. Ktoś mógłby też namówić Maćka, żeby założył krawat... Gość w krawacie jest mniej awanturujący się.

Przerwa, czyli wracam za miesiąc

ETR, czyli tekst łatwy do czytania i zrozumienia

Ustawa o cyfrowej dostępności, czyli co działa, co nie działa i kiedy sypną się kary

Sen o dostępnej Warszawie, czyli o czym marzy oberkoordynatorka
Donata Kończyk opowiada mi, a zatem także Wam, jak wdraża dostępność w Warszawie. A wyzwań jest dużo i czasem nieoczywistych. Koordynowanie działań w tak dużej organizacji, jaką jest administracja miejska, wymusza dzielenie się pracą z innymi. W Warszawie jest zatem bardzo dużo koordynatorów i równie dużo procesów. Dlatego zdarzają się wpadki. Zresztą sami posłuchajcie.

Polin, czyli muzeum z rozmachem

Napisy na żywo, czyli sztuczna inteligencja wciąż potrzebuje człowieka

Kinematograf, czyli 17 lat dojrzewania do dostępności
Tym razem podcast był nagrywany w prawdziwym saloniku, a nie w wirtualnym. Moimi gośćmi byli Anna Czapnik-Wójcik i Janusz Olszyński z Fundacji Kinematograf. Papierkami szeleści Janusz, podczas wyżerania czekoladek, a na końcu słychać uroczą ciężarówkę za oknem. Kinematograf zajmuje się dostępnością kultury, w tym promocją miejsc zapewniających dostępność. To oni zawieźli mnie do Miasteczka galicyjskiego, gdzie poznałem Pana Daniela Lachora.

Braille - dokąd podąża pismo dla osób niewidomych

Kultura bez barier, czyli co może się zdarzyć w drugim dniu pracy

Miasteczko galicyjskie

Światłem w oczy, czyli Grzegorz Złotowicz przesłuchuje mnie w krzyżowym ogniu pytań

Mapy, czyli w poszukiwaniu dostępnego interfejsu

Detektory przeszkód, czyli jak nie wpaść na słup

Navilens - kolorowe kwadraty
Usiedliśmy w czterech, żeby porozmawiać o systemie Navilens z Hiszpanii. Moimi gośćmi są Piotr Bartkowski, Grzegorz Złotowicz i Rafał Charłampowicz.
Navilens to kolorowe kody graficzne pozwalające na przekazywanie informacji, podobnie jak kody QR. Jednak ich możliweści są dużo większe. Za pomocą aplikacji mobilnej niewidomy użytkownik może nawigować do kodu, jak do boi dźwiękowej. Aplikacja może także prowadzić go ścieżką zaprogramowaną wcześniej, co przetestowałem osobiście. No i jest rozwiązaniem uniwersalnym. Ci, którzy nie chcą nawigować za pomocą dźwięku, mogą korzystać ze strzałki wyświetlanej na ekranie.