Skip to main content
Spotify for Podcasters
Salonik u Jacka

Salonik u Jacka

By Jacek Zadrożny

Zapraszam do saloniku ludzi, z którymi rozmawiam o technologiach w służbie osób z niepełnosprawnościami. Przyglądamy się nowinkom i przeszłości. No i oczywiście o dostępności, bo bez niej technologia nie poradzi.
Currently playing episode

Audiodeskrypcja, czyli krytycznie o kryteriach 1.2.3, 1.2.5 i 1.2.7 WCAG

Salonik u JackaMar 09, 2023

00:00
01:07:17
O dwóch takich, czyli wiele może się zdarzyć, kiedy się chce

O dwóch takich, czyli wiele może się zdarzyć, kiedy się chce

Moim gościem jest Piotr Osipa. Pracuję z nim już ze 2 lata i udało się nam stworzyć sporo fajnych rzeczy. Quizally, czyli quizy o dostępności. Generator deklaracji dostępności. Codzienne porady na temat dostępności. A właśnie skończyliśmy kolejny projekt, czyli Planer służący doprzygotowywania planów wdrażania dostępności. Trochę się chwalimy, trochę się miziamy. Jednak przede wszystkim chcę przedstawić Piotra, bo spełnił moje marzenie. W nagraniu powiem jakie. W tym odcinku odszumianiem i resztą zajęła się sztuczna inteligencja. Efekt może nie powala, ale jest nieźle.
Mar 23, 202352:26
Audiodeskrypcja, czyli krytycznie o kryteriach 1.2.3, 1.2.5 i 1.2.7 WCAG

Audiodeskrypcja, czyli krytycznie o kryteriach 1.2.3, 1.2.5 i 1.2.7 WCAG

Podczas kolejnego spotkania rozprawiliśmy się z tematem audiodeskrypcji. Moim gościem był Robert Więckowski, a dzielnie pomagał Mikołaj Rotnicki.
Mar 09, 202301:07:17
Kolej na kolej, czyli dlaczego dostępność transportu kolejowego jest tak marna, pomimo góry pieniędzy

Kolej na kolej, czyli dlaczego dostępność transportu kolejowego jest tak marna, pomimo góry pieniędzy

Tematem tego odcinka jest dostępność transportu kolejowego. Rozmawiam z Piotrem Czarnotą o systemie asysty na dworcach, kupowaniu biletów, dworcach, peronach i wagonach. Trochę poruszyliśmy temat transportu multimodalnego, autobusów i samolotów. Pokiwaliśmy głowami nad brakami w obszarze tego, co pływa. Trochę anegdotek z życia i sporo rozjaśnień. Piotr jest mikolem, ale nie rozszyfruję tego skrótu. Musisz się domyślić lub przesłuchać cały odcinek.
Feb 23, 202301:04:48
Dostępność i sztuczna inteligencja, czyli światełko w tunelu, czy nadjeżdżający pociąg?

Dostępność i sztuczna inteligencja, czyli światełko w tunelu, czy nadjeżdżający pociąg?

Usiedliśmy sobie z Adamem Zawisnym i ponad godzinę rozmawialiśmy o sztucznej inteligencji. Był Chat GPT, generatory obrazów, rozpoznawanie tekstu, mowy, obrazów, upraszczanie tekstów i wiele innych tematów. Wydaje się, że uzgodniliśmy się w kilku rzeczach. Po pierwsze - nigdy nie można ufać SI bezrefleksyjnie. Po drugie - sztuczna inteligencja i dostępność mogą współdziałać. Po trzecie - że temat jest fascynujący i warto go eksplorować. Pomimo brawurowej zapowiedzi w nagraniu, nie puszczam nagrania obrobionego przez SI. Jak posłuchałem, to jednak sam zrobiłem normalizację i odszumianie. To dowód na to, że jednak trzeba kontrolować, co ta cała SI robi.
Feb 09, 202301:07:49
Teksty alternatywne, czyli krytycznie o kryterium 1.1.1. WCAG

Teksty alternatywne, czyli krytycznie o kryterium 1.1.1. WCAG

Nie wiem, czy po pierwszym odcinku można już pisać o cyklu, ale przedTobą pierwsza odsłona cyklu Krytycznie o kryteriach. W saloniku miałem sporo gości, z których część słychać, a część nieśmiało pisała tylko na chacie. Na warsztat wzięliśmy sobie kryterium sukcesu WCAG 1.1.1 Treść nietekstowa. Przeczytaliśmy wytyczną, kilka kryteriów sukcesu, żeby zaproponować sposób tworzenia tekstów alternatywnych do grafik. Mam nadzieję, że Ci się przyda. A za jakiś czas kolejne spotkanie. Możesz wskazać kryterium sukcesu WCAG w formularzu i dołączyć do spotkania. Miłego słuchania.
Jan 27, 202301:21:34
Plan na plan, czyli jak wdrażać dostępność z harmonogramem i głową

Plan na plan, czyli jak wdrażać dostępność z harmonogramem i głową

Przygotowanie planu działania na rzecz poprawy zapewniania dostępności to z jednej strony obowiązek ustawowy, a z drugiej - chodzenie po polu minowym. Nikt nie wie, jak go przygotować, żeby było dobrze. No dobra - są wyjątki. Agata Gawska ma na to pomysł i opisuje go w nagraniu, a wynika on z doświadczenia w przeglądaniu beznadziejnych, słabych, średnich i jednego dobrego planu. W tym odcinku robiłem za sceptyka, a Agata za entuzjastkę. Nagranie jest przeznaczone zdecydowanie dla koordynatorów dostępności, ale może zainteresować także innych specjalistów dostępności. A ponieważ Agata jest otwarta na współpracę, to dorzucam linki do profilów na Linkedin i Facebook.
Jan 12, 202301:02:40
Język migowy, czyli tożsamość, kultura, epidemia i wojna

Język migowy, czyli tożsamość, kultura, epidemia i wojna

Rozmawiałem z Krzysztofem Kotyniewiczem, prezesem Polskiego Związku Głuchych, na temat polskiego języka migowego. Zaczęliśmy od tego, dlaczego czasem należy pisać Głuchy, a czasem głuchy. Myślałem że będziemy rozmawiać o samym języku migowym, a rozmowa zeszła także na tematy poboczne, jak epidemia Covid-19 i wojna w Ukrainie. Chociaż te tematy także wiązały się z językiem migowym. Przypominamy o Unmute, czyli o polskim kandydacie do reprezentowania Polski w konkursie Eurowizji. A jeżeli kogoś zachęciliśmy do nauki języka migowego, to Krzysztof zaprasza do migania naturalnego. #PJM
Dec 15, 202258:51
Prosto, czyli jak komunikować się efektywnie, z szacunkiem i dostępnie

Prosto, czyli jak komunikować się efektywnie, z szacunkiem i dostępnie

Beata Strzelczyk jest specjalistką od prostego języka. To taki sposób komunikowania się, który wzbudza zaufanie, jest zrozumiały i efektywny. Jeżeli dostajesz pismo z urzędu i nie wiesz, o co chodzi, to znaczy że oni jeszcze nie potrafią w prosty język. Beata poleciła stronę Pracowni Prostej Polszczyzny, zakładkę na stronie MFiPR o prostym języku. Ja szczególnie polecam filmy z cyklu "Prosto i kropka". No i oczywiście rewelacyjny quiz o prostym języku autorstwa Beaty i skonsultowany z guru Tomaszem Piekotem.
Dec 05, 202256:36
Audiodeskrypcja, czyli o Katarynce, Adapterze, meczach, Netfliksie i eksperymentach

Audiodeskrypcja, czyli o Katarynce, Adapterze, meczach, Netfliksie i eksperymentach

W moim podcaście gościła niedawno Justyna Mańkowska z Fundacji Katarynka. Rozmawialiśmy o audiodeskrypcji, czyli opowiadaniu filmów osobom niewidomym. Justyna opisała, jak pracują nad audiodeskrypcją, z jakich narzędzi korzystają i eksperymentach. Rozmawialiśmy także o jakości audiodeskrypcji, różnych podejściach do tworzenia AD oraz Netfliksie. Justyna zaprasza do sprawdzenia strony Adapter, gdzie możesz znaleźć filmy z audiodeskrypcją, napisami i tłumaczeniami na polski język migowy. Ja sam zachęcam dosprawdzenia eksperymentu z AD, jaki przeprowadzili na filmie Potop. Intrygujące, chociaż mam mieszane uczucia.
Nov 18, 202201:02:22
Akcja - ewakuacja, czyli kogo i jak ratować, a kogo już nie

Akcja - ewakuacja, czyli kogo i jak ratować, a kogo już nie

Sytuacje zagrożenia, na przykład pożary, trzęsienia ziemi, powodzie, są sprawdzianem. Przechodzą go służby ratunkowe i zwykli przechodnie. Maciej Augustyniak w moim saloniku opowiada, jak można i należy się przygotować na taką sytuację awaryjną z myślą o ludziach niepełnosprawnych. Rozmowa jest w pewnych momentach trudna, bo poruszamy dylematy podejmowania wyborów o życiu swoim i innych ludzi. Maciek jest prezesem Fundacji Polska bez barier, która specjalizuje się w tej działce. Dowiesz się o procedurach, urządzeniach ewakuacyjnych, systemach alarmowych. Ktoś mógłby też namówić Maćka, żeby założył krawat... Gość w krawacie jest mniej awanturujący się.
Nov 04, 202201:00:28
Przerwa, czyli wracam za miesiąc

Przerwa, czyli wracam za miesiąc

Dzisiaj odcinek bonusowy. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy zgodzili się nagrać ze mną podcast. Wyrażam podziw i uznanie wszystkim słuchającym moich nieudolnych nagrań. Doszedłem już do pewnej wprawy, chociaż do mistrzów mi daleko, więc nagrania są coraz lepsze. Przez miesiąc odpuszczam nagrywanie i postaram się wrócić z drugą serią w listopadzie. Jeżeli zechcesz - napisz do mnie ze słowami uznania lub krytyki, z pomysłami na kolejne odcinki i wskazaniem ludzi, dla których dostępność jest ważna, tak jak dla mnie. Na razie:) Aha... Jeszcze mój adres email: jaczad@gmail.com.
Sep 30, 202206:48
ETR, czyli tekst łatwy do czytania i zrozumienia

ETR, czyli tekst łatwy do czytania i zrozumienia

Etr to sposób przygotowywania dokumentów dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Barbara Abramowska wie na tyle dużo o przygotowywaniu ETR, że umie już wskazać błędy w standardzie "Informacja dla wszystkich". Podmioty publiczne mają obowiązek opublikować informacje o swojej działalności w formacie ETR i okazuje się, że to wcale nie jest takie trudne. Przykłady materiałów edukacyjnych, o których wspomniała moja rozmówczyni można znaleźć na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej. A ja przypominam, że - po konsultacjach z panią Abramowską - przygotowałem quiz o ETR i zapraszam do sprawdzenia swojej wiedzy na ten temat.
Sep 23, 202201:09:23
Ustawa o cyfrowej dostępności, czyli co działa, co nie działa i kiedy sypną się kary

Ustawa o cyfrowej dostępności, czyli co działa, co nie działa i kiedy sypną się kary

Adam Pietrasiewicz napisał kilka lat temu ustawę o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Ucięliśmy sobie pogawędkę o tym, co zadziałało, a co nie. Wydaje się, że marchewka w postaci pieniędzy się kończy i nadchodzi czas kija, czyli kary za brak deklaracji dostępności. Narzekamy na niską aktywność niepełnosprawnych użytkowników, którzy nie żądają zapewnienia dostępności i nie składają skarg. A może jest zupełnie inaczej... Adam zaprasza na comiesięczne "dostępne środy", żeby sobie różne rzeczy powyjaśniać. Może się tam spotkamy!? Pamiętaj tylko, żeby podczas spotkań nie wspominać o jego wieku, bo ewidentnie ma z tym problem. A przecież wystarczy zapisać go w systemie szesnastkowym (40) i od razu wygląda to lepiej.
Sep 16, 202256:58
Sen o dostępnej Warszawie, czyli o czym marzy oberkoordynatorka

Sen o dostępnej Warszawie, czyli o czym marzy oberkoordynatorka

Donata Kończyk opowiada mi, a zatem także Wam, jak wdraża dostępność w Warszawie. A wyzwań jest dużo i czasem nieoczywistych. Koordynowanie działań w tak dużej organizacji, jaką jest administracja miejska, wymusza dzielenie się pracą z innymi. W Warszawie jest zatem bardzo dużo koordynatorów i równie dużo procesów. Dlatego zdarzają się wpadki. Zresztą sami posłuchajcie.
Sep 09, 202256:58
Polin, czyli muzeum z rozmachem

Polin, czyli muzeum z rozmachem

Wioleta Jóźwiak gościła u mnie, żeby opowiedzieć o swojej pracy w muzeum Polin. Kto nie wie, co to takiego - niech posłucha. Wioleta jest koordynatorką do spraw dostępności w Polin, więc może powiedzieć co się udało, a co jeszcze przed nią. Nowy budynek, a do tego niezwykle zaprojektowany, nie daje żadnej gwarancji dostępności. A oprócz samego muzeum, rozmawialiśmy o dostępnościowych naciągaczach i antysemityzmie. Wioleta zaproponowała łącze do strony z informacjami o dostępności Polin. No i zaprasza do dowiedzania. Coś wspomniała o kuchni żydowskiej:)
Sep 02, 202251:53
Napisy na żywo, czyli sztuczna inteligencja wciąż potrzebuje człowieka

Napisy na żywo, czyli sztuczna inteligencja wciąż potrzebuje człowieka

Monika Szczygielska zapoczątkowała w Polsce tworzenie napisów na żywo. Na żywo, czyli podczas wydarzenia. Taka usługa wymaga korzystania z zaawansowanych algorytmów rozpoznawania mowy, słowników, przejściówek i sporego zespołu ludzi. Od lat świadczy usługi tego rodzaju, a także tłumaczeń na język migowy i i języki werbalne jako firma Dostępni.eu.
Aug 27, 202253:31
Kinematograf, czyli 17 lat dojrzewania do dostępności

Kinematograf, czyli 17 lat dojrzewania do dostępności

Tym razem podcast był nagrywany w prawdziwym saloniku, a nie  w wirtualnym. Moimi gośćmi byli Anna Czapnik-Wójcik i Janusz Olszyński z Fundacji Kinematograf. Papierkami szeleści Janusz, podczas wyżerania czekoladek, a na końcu słychać uroczą ciężarówkę za oknem. Kinematograf zajmuje się dostępnością kultury, w tym promocją miejsc zapewniających dostępność. To oni zawieźli mnie do Miasteczka galicyjskiego, gdzie poznałem Pana Daniela Lachora.
Aug 19, 202252:38
Braille - dokąd podąża pismo dla osób niewidomych

Braille - dokąd podąża pismo dla osób niewidomych

Roman #Roczeń wie o alfabecie #Braille'a wszystko, a przynajmniej tak twierdzi. Jest zatem najlepszym rozmówcą na ten temat. Wspólnie zastanawiamy się, jaka była przeszłość i jaka czeka przyszłość tego skądinąd genialnego systemu. Czy nadal jest najlepszym kanałem informacyjnym? A może jego lata świetności już minęły... Na koniec proponujemy określenie nowej roli i funkcji dla alfabetu Braille'a. Zapraszam wszystkich sześciokropkowców i innych, mniej związanych z sześciopunktem.
Aug 15, 202253:16
Kultura bez barier, czyli co może się zdarzyć w drugim dniu pracy

Kultura bez barier, czyli co może się zdarzyć w drugim dniu pracy

Anna Żórawska jest prezeską Fundacji Kultury bez barier od samego początku. Dostępność kultury to jej pasja, życie i praca. Nie udało się nam porozmawiać o wszystkim, więc chyba spotkamy się ponownie. Tym razem porozmawiamy o Festiwalu kultury bez barier.
Aug 12, 202201:19:27
Miasteczko galicyjskie

Miasteczko galicyjskie

Tym razem podcast ma formę rozmowy w plenerze. Moim rozmówcą jest pan Daniel Lachor - koordynator dostępności w skansenie Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu. Na wypad do niego namówili nas Anna Czapnik-Wójcik i Janusz Olszyński z Fundacji Kinematograf. Oni nagrali też naszą rozmowę i zgodzili się na wykorzystanie jej w podkaście. Warto było. A podejście do dostępności skansenu można wyczytać z wypowiedzi pana Daniela. Dać możliwość zwiedzania, ale bez utraty historycznego charakteru tego miejsca. Posłuchajcie.
Aug 05, 202244:40
Światłem w oczy, czyli Grzegorz Złotowicz przesłuchuje mnie w krzyżowym ogniu pytań

Światłem w oczy, czyli Grzegorz Złotowicz przesłuchuje mnie w krzyżowym ogniu pytań

To nie był mój pomysł, a na dodatek może mi zaszkodzić. Grzegorz Złotowicz uznał, że trzeba przedstawić bardziej mnie i zaproponował nagranie wywiadu ze mną. No to jest. A przy okazji przymusza mnie do podniesienia jakości nagrań, chociaż ja wolę się uczyć powoli. Dziękuję Grzegorzowi za wykonaną pracę, bo jest imponująca.
Jul 29, 202201:07:21
Mapy, czyli w poszukiwaniu dostępnego interfejsu

Mapy, czyli w poszukiwaniu dostępnego interfejsu

Mapy to jeden z najtrudniejszych problemów w dostępności. O różnych podejściach do tego tematu rozmawiam z Grzegorzem Złotowiczem, który podjął już kilka prób znalezienia rozwiązania. Jest autorem aplikacji GrMapa, od której zaczynamy nagranie, ale zapuszczamy się w różne inne obszary. Od map dotykowych, przez punkty, szachownice, aż do dźwięku binaluralnego i budowania opisów tekstowych przez algorytm. Przekroczyliśmy godzinę nagrania, ale warto było.
Jul 15, 202201:15:40
Detektory przeszkód, czyli jak nie wpaść na słup

Detektory przeszkód, czyli jak nie wpaść na słup

Rafał Charłampowicz opowiada o detektorach przeszkód dla osób niewidomych. Jest jedynym znanym mi użytkownikiem tego rodzaju urządzeń, a jednocześnie wie o nich prawie wszystko. Nie wie tylko, dlaczego są wciąż tak mało popularne. A są takie na podczerwień, ultradźwięki, laserowe. Można nosić je w ręku, na palcu, na białej lasce, na szyi jako wisiorek. Pozwalają uniknąć twardych przeszkód, znaleźć wolne miejsce w autobusie, odnaleźć wejście do budynku.
Jul 08, 202251:03
Navilens - kolorowe kwadraty

Navilens - kolorowe kwadraty

Usiedliśmy w czterech, żeby porozmawiać o systemie Navilens z Hiszpanii. Moimi gośćmi są Piotr Bartkowski, Grzegorz Złotowicz i Rafał Charłampowicz. Navilens to kolorowe kody graficzne pozwalające na przekazywanie informacji, podobnie jak kody QR. Jednak ich możliweści są dużo większe. Za pomocą aplikacji mobilnej niewidomy użytkownik może nawigować do kodu, jak do boi dźwiękowej. Aplikacja może także prowadzić go ścieżką zaprogramowaną wcześniej, co przetestowałem osobiście. No i jest rozwiązaniem uniwersalnym. Ci, którzy nie chcą nawigować za pomocą dźwięku, mogą korzystać ze strzałki wyświetlanej na ekranie.
Jul 01, 202258:09