
Usłysz łódzkie - Podcast Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego
By Jan Rotowski

Usłysz łódzkie - Podcast Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa ŁódzkiegoNov 04, 2021

Grodzisko wczesnośrdniowieczne w Tumie
Tym razem, podczas wycieczki po najważniejszych atrakcjach Województwa Łódzkiego wybierzemy się do wczesnśredniowiecznego grodziska w Tumie.
Zachęcamy serdecznie do wysłuchania naszej opoieści o tym miejscu. O ciekawostakach związanych z rekonstrukcją grodziska opowie Pan Dominik Płaza Dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.
Usłysz Łódzkie!

ZOO Safari Borysew
ZOO Safari Borysew to teren 26 hektarów na którym zorganizowano przestronne wybiegi dla kilkudziesięciu gatunków zwierząt z 5 kontynentów. Zobaczymy tu np. Pumę, Białe Wilki, Serwale, ale także Lemury, Bawoły indyjskie, jedyne w Polsce Bawoły afrykańskie i Tapira. Są także antylopy, zebry, 4 gatunki małp, mandryle, kangury czy wielbłądy. Najsłynniejszymi zwierzętami Borysewa są jednak bez wątpienia białe lwy i białe tygrysy bengalskie. Zwierzęta te prawie w ogóle nie występują w naturze i są skrajnie zagrożone wyginięciem, tu jednak, na terenie ZOO urodziły się młode tych zwierząt, co jest prawdziwym ewenementem. Osobną atrakcją są gatunki zamieszkujące tzw. “Świat wodny”. To miejsce w którym korzystając ze specjalnie utworzonej wyspy można podziwiać ptactwo wodne, żółwie oraz foki. Codziennie o stałych porach odbywają się pokazowe karmienia, m.in. lwów, tygrysów, fok.

Dino-Park i kraina Świętego Mikołaja w Kołacinku
Ten przepiękny park bogaty w różne atrakcje skierowane nie tylko dla dzieci. Oddalony nieco od glównych dróg pozwala w spokoju w niebanalnym otoczeniu poodychać świeżym powietrzem. Odwiedzający, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, mogą obejrzeć jeden z pierwszych w Polsce Dino - Parków ale i odwiedzić świat baśni. W zimie natomiast na terenie zaaranżowana jest kraina Świętego Mikołaja. Obiekt warto zwiedzać z przewodnikiem.
Usłysz Łódzkie!!

Zgierz
Dziś zapraszamy do wysłuchania pasjonującej historii rozwoju przemysłu tekstylnego w Zgierzu. Historia ta rozpoczyna się oficjalnie od daty podpisania tzw. Umowy Zgierskiej tj. od nia 31.03.2021 r. Umowa ta regulowała zasady osiedlania się wykfalifikowanych specjalistów z dziedziny produkcji tkanin na terenie dzisiejszego miasta. O ciekawostach Parku Kulturowego Miasta Tkaczy, a także o innych atrakcjach Zgierza, opowiada Pan Maciej Rubacha z Muzeum Miasta Zgierza.

GIGANTY MOCY
W dzisiejszym podcaście zabierzemy Państwa do Bełchatowa, aby posłuchać o wspaniałej wystawie interaktywnej zorganizowanej w Gigantach Mocy! Dzięki tej opowieści dowiemy się wszystkiego o pochodzeniu, wydobyciu i wykorzystaniu węgla brunatnego. Dzięki wykorzystaniu nowych technologii wiedza przekazywana podczas zwiedzania dostosowana jest do każdej grupy wiekowej. Skorzystają z niej dorośli, uczniowie szkół i rodziny z małymi dziećmi.

Mandoria Miasto Przygód
Zapraszamy do wysłuchania pasjonującej opowieści o największym w Europie parku rozrywki. W środowym cyklu podcastów prezentujemy opowieść o Mandorii. Miejsce to jest pełne atrakcji przeznaczonych zarówno dla najmłodszych jak i nieco starszych miłośników kolejek, karuzeli i innych urządzeń pozwalających doświadczyć niesamowitych przeżyć. Dzięki temu, że obiekt znajduje się pod dachem ze wszystkich atrakcji można kożystać bez względu na pogodę. O zakamarkach i ciekawostkach renesansowego miasta przygód opowiada Pani Iwona Buchcic.

Fabryka bombek w Piotrkowie Trybunalskim
Choinkowe bombki z Piotrkowa Trybunalskiego są jednym z najciekawszych towarów eksportowych produkowanych na terenie Województwa Łódzkiego. Te szklane cudeńka pozwalają zanurzyć się w świecie dziecięcych marzeń. W naszym środowym cyklu podcastów zapraszamy do wysłuchania pasjonującej relacji z wycieczki do tego miejsca!

Obchody Bożego Ciała w Łowiczu
Dzisiejszy podcast opowiada o wyjątkowym wydarzeniu, które ma swoje miejsce w Łowiczu. Są to obchody Bożego Ciała, z przepiękną tradycyjną procesją. O tradycji, historii tego święta opowiada przewodnik i regionalista Zdzisław Kryściak.

Zamek w Oporowie
Usłysz łódzkie - to jedna z nowoczesnych form promocji naszego regionu. Dziś proponujemy ciekawą wycieczkę do Oporowa. Pocast zrealizowany jest na zecenie Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego i opowiada o jednej z największych atrakcji naszego regionu.

Odcinek Zamek w Łęczycy
Zapraszamy do wysłuchania pasjonującej opowieści o historii Zamku w Łęczycy i związanej z nim postaci Diabła Boruty.

Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich
Docieramy do Sromowa, niewielkiej wsi położonej, nieopodal Łowicza.
To właśnie tu ponad 70 lat temu, ludowy rzeźbiarz, Julian Brzozowski, zaczął wykonywać ruchome figury. Przez wiele lat nie były one powszechnie dostępne, rzeźbiarz przechowywał je bowiem przeważnie w domu. Niekiedy z rodziną mieszkało nawet 200 figur.
Ten stan rzeczy zmienił się na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku.
Wtedy to powstał pierwszy pawilon Muzeum Ludowego Rodziny Brzozowskich.
Obecnie muzeum składa się z czterech pawilonów. Oprowadził nas po nich syn Juliana Brzozowskiego – Wojciech.
https://www.muzeumludowe.pl/
https://lodzkie.travel/
https://www.facebook.com/ROTWL

Wioska indiańska Tatanka
Docieramy do położonej niewiele ponad dwa kilometry od drogi krajowej 91den wsi Solca Mała.
Tutaj właśnie piętnaście lat temu Jarosław Próchniewski stworzył indiańską wioskę.
Przekraczając drewnianą bramę, przenosimy się do odległego świata wielkich równin i prerii ameryki północnej – ziem, zamieszkiwanych przez plemiona takie jak: Arapaho, Czarne Stopy, Komancze czy Siuksowie.
http://www.wioskaindianska.eu/
https://lodzkie.travel/
https://www.facebook.com/ROTWL

Termy Uniejów
Docieramy do miejsca, które z czystym sumieniem można polecić, każdemu kto szuka odprężenia, prozdrowotnych warunków a na dodatek lubi przebywać nad wodą lub w wodzie, bo tu wody jest pod dostatkiem. Odwiedzamy uniejowskie Termy – największe termy w Polsce centralnej i jedne z największych w skali kraju. Lustro wody tutejszych basenów zajmuję powierzchnię dwóch tysięcy siedmiuset metrów kwadratowych.
https://www.termyuniejow.pl/
https://lodzkie.travel/
https://www.facebook.com/ROTWL

Termy Poddębice
Docieramy do jednego z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce.
Mowa o Termach Poddębice. Kompleks wart blisko sto milionów złotych składa się z kilku części. Został zbudowany w miejscu starych basenów oraz boiska. Jego sercem jest Centrum Wodolecznictwa i Rekreacji. Woda wydobywana jest tu z głębokości ponad dwóch kilometrów. W miejscu wypływu osiąga temperaturę siedemdziesięciu jeden stopni. Po termach oprowadził nas burmistrz Poddębic Piotr Sęczkowski.
Uwaga! Otwarcie Term przewidziano na rok 2022.
https://poddebice.pl/baseny-termalne-2/
https://lodzkie.travel/
https://www.facebook.com/ROTWL

Skansen Rzeki Pilicy, Groty Nagórzyckie
Docieramy do Skansenu Rzeki Pilicy, to unikatowe miejsce, w którym na niewielkim kilkuset metrowym terenie zgromadzone są przedmioty, łodzie, militaria czy nawet budynki związane z tą piękną rzeką. Ale w tym odcinku odwiedzimy też położone nieopodal Groty Nagórzyckie.
Naszym przewodnikiem po obu miejscach będzie pasjonat regionu Zbigniew Cichawa.
http://skansenpilicy.pl/
https://lodzkie.travel/
https://www.facebook.com/ROTWL

Rynek w Piotrkowie Trybunalskim
Docieramy do niegdyś królewskiego miasta. To tu przed wiekami odbywały się sejmy wielkie Królestwa Polskiego.
To tu w 1493 roku narodził się polski parlamentaryzm i to tu urzędował Trybunał Koronny.
Jesteśmy w Piotrkowie Trybunalskim. Pasjonatem historii miasta jest historyk doktor Błażej Cecota z Centrum Informacji Turystycznej w Piotrkowie.
https://cit.piotrkow.pl/
https://lodzkie.travel/
https://www.facebook.com/ROTWL
Foto: Witia
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Market_Square_in_Piotrkow_01.jpg

Kolejka wąskotorowa w Rogowie
Odwiedzamy stację kolejki wąskotorowej w Rogowie.
Tutejsze muzeum kolejnictwa jest drugim co do wielkości w Polsce.
Większa placówka tego typu znajduje się tylko w Warszawie.
W Rogowie znajdziemy parowozy, wagony pasażerskie, wagony towarowe czy wagony specjalne jak np. pług do odśnieżania torowiska.
Obecnie wozi już tylko turystów. Kiedyś pełniła bardzo ważną rolę.
Jej burzliwy rozwój przypada na okres pierwszej wojny światowej.
https://kolejrogowska.pl/
https://lodzkie.travel/
https://www.facebook.com/ROTWL

Pałac w Nieborowie i Ogrody w Arkadii
Docieramy do Pałacu w Nieborowie.
To barokowa budowla zaprojektowana przez architekta Tylmana z Gameren na zlecenie Michała Stefana Radziejowskiego. Pałac wzniesiono w 1694 roku a jego podwaliną stał się dawny dwór Nieborowskich, najpewniej spustoszony w czasie potopu szwedzkiego.
Po tym niezwykłym miejscu oprowadziła nas kurator Muzeum w Nieborowie i Arkadii Monika Antczak. Niezwykłym także z powodu swojej filmowej przeszłości.
http://www.nieborow.art.pl/o-muzeum/
https://lodzkie.travel/
https://www.facebook.com/ROTWL

Park Mikrokosmos w Ujeździe
Docieramy do miejsca, w którym jak nigdzie indziej można przekonać się co w trawie piszczy i to dosłownie. Łukasz Wagner postanowił odtworzyć świat owadów w powiększeniu. Z tego pomysłu narodził się park Mikrokosmos w Ujeździe.
Ruszając krętą, zalesioną, ścieżką, parku Mikrokosmos, natrafimy na rzeźby 25 owadów w wielokrotnym powiększeniu. Ale na tym nie koniec, są też i realistycznie odwzorowane wirusy oraz bakterie.
https://mikrokosmos.edu.pl/
https://lodzkie.travel/
https://www.facebook.com/ROTWL

Dolina Skrzatów
Docieramy do Chociszewa. To właśnie tu nad Bzurą między starym drzewostanem z miłości do kultury słowiańskiej powstała Dolina Skrzatów – Park Skrzacich Opowieści, Figur i Ekspozycji.
Przyjeżdżając do Chociszewa i wchodzą do doliny pokonujemy drewnianą bramę, za którą kryje się niezwykły świat legend, opowieści i tajemnic. Naszym przewodnikiem po Dolinie Skrzatów jest Skrzatolog Konrad Dzięcielewski.

Bunkry w Konewce
Docieramy do miejsca, które jest namacalnym dowodem, dramatycznej historii Polski w XX wieku. Przenieśmy się do lata 1940 roku. Hitler podjął już decyzję o ataku na Związek Radziecki. W okolicach Spały i Tomaszowa Mazowieckiego Niemcy chcą zorganizować stanowisko dowodzenia środkowym odcinkiem frontu. Niebawem w Konewce i Jeleniu rusza budowa kompleksu betonowych schronów. Ich najważniejszym elementem były gigantyczne, żelbetonowe schrony „kolejowe”. Odwiedzamy jeden z nich - ten w Konewce. Tu spotykamy Magdę Szymańską, która oprowadza wycieczki po tym niezwykłym miejscu.
https://www.bunkierkonewka.eu/zwiedzanie/
https://lodzkie.travel/
https://www.facebook.com/ROTWL

Archikolegiata w Tumie
Docieramy do jednego z najstarszych zabytków ziemi łódzkiej – Archikolegiaty w Tumie pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny i świętego Aleksego. Jest doskonale widoczna już z daleka. Wyraźnie dominuje nad krajobrazem, który ją otacza. Ale nie mniejsze wrażenie robi z bliska. Nie jest przesądzona dokładna data jej budowy. Być może nastąpiło to w 1149 roku z inicjatywy metropolity gnieźnieńskiego Janika.
Średniowieczna legenda głosi, że budowie świątyni stanowczo sprzeciwiał się okoliczny diabeł Boruta. Wgłębienia, które dostrzeżemy na krawędziach ścian wieży, mają być dziełem jego pazurów, którymi próbował zatrzymać rozkwit świątyni. Plan spalił na panewce, o czym możemy się przekonać zwiedzające te niezwykłą budowlę. Naszym przewodnikiem jest proboszcz tutejszej parafii ksiądz Piotr Nowak.
http://tumkolegiata.pl/
https://lodzkie.travel/
https://www.facebook.com/ROTWL
foto:http://tumkolegiata.pl/galeria

Skansen w Maurzycach
Docieramy do Łowickiego Parku Etnograficznego w Maurzycach, który najczęściej nazywany jest po prostu skansenem w Maurzycach. Odwiedzając to miejsce mamy poczucie podróży w czasie.
Cofamy się do drugiej połowy XIX wieku i początków XX.
To niepowtarzalna okazja by przekonać się jak żyli, pracowali czy też bawili się nasi niedalecy przodkowie mieszkający na łowickiej wsi. W sumie w skansenie odnajdziemy 42dwa oryginalne obiekty podzielone na tak zwaną starą oraz nową wieś.
Naszym przewodnikiem jest dyrektor Muzeum w Łowiczu Grzegorz Dębski.
http://muzeumlowicz.pl/skansen_w_maurzycach/
https://www.facebook.com/ROTWL
https://lodzkie.travel/

Arboretum w Rogowie
Docieramy do Arboretum w Rogowie. Jego kierownikiem jest Piotr Banaszczak, który będzie naszym przewodnikiem po fascynującym świecie drzew. Dowiemy się m.in. w jaki sposób drzewa komunikują się między sobą ? Arboretum w Rogowie rozpościera się na powierzchni 54 hektarów i należy do grupy najbogatszych w gatunki i odmiany drzew czy krzewów ogrodów tego typu w Europie.
http://arboretum.sggw.pl/
https://www.facebook.com/ROTWL
https://lodzkie.travel/

Zamek w Oporowie
Jesteśmy w Oporowie – wsi w powiecie kutnowskim, położonej nad niewielką rzeką Słudwią dopływem Bzury.
Tu natrafiamy na niesamowitą budowlę - średniowieczny zamek otoczony majestatycznym 10 hektarowym parkiem.
To nieliczny w Polsce zachowany w tak doskonałym stanie przykład średniowiecznej rycerskiej rezydencji obronnej.
Co ważne, przez wieki, był nieprzerwanie zamieszkany - oparł się więc zniszczeniom i przebudowom.
By dojść do zamku musimy przejść przez most – budowla znajduje się bowiem na wyspie.
Tu spotykamy osobę, która o oporowskim zamku wie wszystko.
Dla Andrzeja Boruckiego zamek jest miejscem pracy ale i wielką pasją.
https://zamekoporow.pl/
https://www.facebook.com/ROTWL
https://lodzkie.travel/

Uroczystości Bożego Ciała w Łowiczu
Jedziemy do Łowicza. To właśnie tu uroczystość Bożego Ciała ma wyjątkową oprawę - z której miasto słynie nie tylko w Polsce ale także poza granicami naszego kraju, i to nie od dziś.
Wystarczy powiedzieć, że o Łowiczu, i charakterystycznych Łowickich strojach pisała, w międzywojniu słynny wówczas angielski dziennikarz, podróżnik a także szpieg Bernard Newman, który Łowicz odwiedził, i opisał w książce „Rowerem przed II RP”.
Co roku do Łowicza przyjeżdżają też turyści z całego świata. Skąd ten fenomen ? To wyjaśni nam regionalista, przewodnik po Łowiczu, Zdzisław Kryściak.
https://lodzkie.travel/
https://www.facebook.com/ROTWL

Usłysz łódzkie! zapowiedź podcastu Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego.
Podcast dla pasjonatów podróży, historii, architektury i kultury. Odwiedzamy najciekawsze miejsca w województwie łódzkim i rozmawiamy z osobami, które z pasją potrafią o nich opowiadać. Zwiedzimy pałac w Nieborowie, bunkry w Konewce, Skansen Rzeki Pilicy, Dolinę Skrzatów, indiańską wioskę Tatanka i wiele innych miejsc.
Warto posłuchać by później ruszyć w podróż po fascynujących zakątkach województwa łódzkiego.
https://lodzkie.travel/
https://www.facebook.com/ROTWL