
Jeszcze słowo
By Katarzyna Czajka-Kominiarczuk

Jeszcze słowoMay 30, 2021

Odcinek 96: Pocztówka z Laponii
W dzisiejszym odcinku opowiadam o moim krótkim wypadzie do Laponii. Od razu zaznaczam, że był to wyjazd na zaproszenie Disney+, ale sam odcinek z propozycjami platformy nie ma nic wspólnego - raczej piszę co widziałam, co mi się podobało i co mnie zaskoczyło.

Odcinek 95: Hejt nic nie znaczy, ale nadal boli
W dzisiejszym odcinku, nawiązuje do filmu, który na Youtube wrzucił Dawid Myśliwiec z kanału "Naukowy Bełkot". W moim odcinku opowiadam jak zmienił się w ostatnich latach internetowy hejt wobec influencerów, dlaczego moim zdaniem nic się za bardzo nie da z tym zrobić i dlaczego nie da się mieć twardej skóry gdy śledzą cię miliony osób.

Odcinek 94: Lekka praca nie istnieje, o książce Kikuko Tsumury rozmawiam z Dianą Dąbrowską
Ten odcinek poświęcony jest książce Lekka praca nie istnieje, której autorką jest Kikuko Tsumura . Nie mówimy jednak tylko o książce bo rozmawiamy też o naszych własnych zawodowych doświadczeniach, problemach i lękach. Do podcastu przyszła Diana Dąbrowska - moja znajoma i filozmawczyni, która specjalizuje się we włoskiej kinematografii ale też doskonale się z nią rozmawia o książkach i pracy.

Odcinek 93: Czy każdy może zabić? O serialu "Morderczynie" (odcinek sponsorowany przez Viaplay)
W dzisiejszym odcinku podcastu zagłębimy się w świat przedstawiony w najnowszym serialu Viaplay ‘Morderczynie’. Opowiem o moich uwagach i spostrzeżeniach na temat produkcji, która została luźno zainspirowana książką non-fiction Katarzyny Bondy. Wszystkie odcinki możecie oglądać na Viaplay https://viaplay.pl/series/morderczynie
Odcinek sponsorowany przez Viaplay

Odcinek 92: Kto świętuje? Kilka słów o "Święcie Ognia"
W tym odcinku spędzam zdecydowanie więcej niż zwykle czasu analizując to jak film i książka "Święto Ognia" pokazują świat osób z niepełnosprawnościami i dlaczego w tym przypadku ważniejsze od tego o czym film opowiada jest to co decyduje się pominąć.

Odcinek 91: Anderson na krótko
Dziś w podcaście omawiam cztery krótkometrażowe filmy Wesa Andersona, które niedawno pojawiły się na Netflix i rozmyślam nad tym jak byłoby miło gdybyśmy oglądali więcej krótkich metraży.

Odcinek 90: Objaśniając aktora czyli "Prawdziwie, do szaleństwa" dzienniki Alana Rickmana
Odcinek sponsorowany przez Wydawnictwo Poznańskie. Omawiam w nim nie tylko polskie wydanie dzienników Alana Rickmana ale przede wszystkim - opowiadam jak związałam się z tą książką bardziej niż myślałam, że to możliwe.

Odcinek 89: Bo mu wolno, bo ma prawo czyli o wyborach
W dzisiejszym odcinku zajmuje się rozmyślaniami, nad tym jak podchodzimy do wyborów, o czym często zapominamy i dlaczego nie powinniśmy traktować wyborów jako gry (choć prawie wszyscy to robimy)

Odcinek 88: Gdzie jest granica czyli o dyskusji wokół "Zielonej Granicy"
W tym odcinku analizuje to co się dzieje wokół filmu Agnieszki Holland "Zielona Granica". Ten odcinek nie jest oceną filmu czy tego jak realizuje swój pomysł, ale refleksją nad tym jak o tym filmie mówią przede wszystkim politycy.

Odcinek 87: Wśród wzgórz i strychów czyli o ekranizacji prozy sióstr Brontë (z udziałem Alicji Urbanik-Kopeć)
W dzisiejszym odcinku, kontynuujemy cykl "dwie historyczki patrzą na kino" - tym razem bierzemy na tapet ekranizacje prozy sióstr Brontë, zastanawiamy się nad tym dlaczego nikt nie rozumie, że "Wichrowe Wzgórza" to nie jest romans wszech czasów i doradzamy by granicę w związku postawić na strychu. Moją gościnią jest cudowna Alicja Urbanik-Kopeć, która niedawno wydała książkę "Matrymonium" o małżeństwie nieromantycznym.

Odcinek 86: Wiele hałasu o nos
Pojawienie się pierwszych zdjęć i zwiastuna filmu "Maestro" o Leonardzie Bernsteinie, w którym główną rolę gra Bradley Cooper (jest też reżyserem filmu) wywołało wielką dyskusję o ... prostetycznym nosie. Czy fakt, że Cooper gra ze sztucznym nosem ma wymiar antysemicki? A może to tylko szaleństwo pewnych środowisk? Gdzie leży prawda o nosie?

Odcinek 85: Nie ma nadziei w Night City o książce "Bez przypadku" Rafała Kosika (sponsor Powergraph)
W dzisiejszym odcinku, którego sponsorem jest wydawnictwo Powergraph, mówię o książce "Bez przypadku" Rafała Kosika, powieści osadzonej w świecie Cyberpunk 2077. Dowiecie się czy nie znając gry warto sięgnąć po książkę i dlaczego te mroczne dekoracje są tak ciekawymi dekoracjami dla tej wciągającej opowieści
Jeśli was zachęcę książkę dostaniecie TU

Odcinek 84: Zabawa z konsekwencjami czyli co nam robi Barbieheimer
Barbieheimer to skutecznie wykorzystany przez marketing internetowy viral. Jako narzędzie marketingowe sprawdził się doskonale, pytanie jakie sobie zadaje to - jak wpłynął na nasze postrzeganie dwóch bardzo różnych filmów. Co się dzieje kiedy ramy interpretacyjne w takim stopniu wyznacza marketing.
(Recenzje obu filmów znajdziecie na moim blogu pod adresem www.zpopk.pl)

Odcinek 83: Gra w klasy czyli "Jak zabiłam swoją rodzinę" (sponsor odcinka - Wydawnictwo Dolnośląskie)
W dzisiejszym odcinku polecam wam książkę "Jak zabiłam swoją rodzinę", którą przeczytałam w ramach współpracy z Wydawnictwem Dolnośląskim. Dla mnie to książka, która ma pozór kryminału ale najwięcej mówi nam o klasowych napięciach w Wielkiej Brytanii. To dużo bardziej intrygująca pozycja niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka
Jeśli podcast was zachęci, książkę dostaniecie TUTAJ

Odcinek 82: Serial za który oddam nerkę
W dzisiejszym odcinku opowiadam o serialu "Pushing Daisies", który od lat pozostaje moim ukochanym, przedwcześnie skasowanym serialem, do którego bardzo chętnie wracam. Bo ma w sobie coś absolutnie wyjątkowego.

Odcinek 81: Co znajdziemy w łodzi podwodnej
W dzisiejszym odcinku opowiadam o tym jak patrzeć na internetowe i medialne reakcje na historię łodzi podwodnej Titan. Biorąc dwa kroki w tył staram się przeanalizować dlaczego ta sprawa tak interesowała media i dlaczego wywołała w sieci tyle reakcji.

Odcinek 80: Muszkieterowie wiecznie żywi!
W dzisiejszym odcinku rozmyślam, o tym jak powieść Alexandra Dumasa, wciąż inspiruje twórców filmowych i dlaczego nie tylko reżyserzy ale też widzowie tak chętnie wracają do przygód walecznych francuzów. A punktem wyjścia do rozważań jest najnowszy film "Trzej Muszkieterowie: D'Artagnan" – francuski film w reżyserii Martina Bourboulona.

Odcinek 79: Indiego problem z kobietami
W dzisiejszym odcinku wracam do serii "Indiana Jones", którą swego czasu kochałam całym sercem i zadaje sobie pytanie: Dlaczego tam jest tak mało postaci kobiecych a wszystkie, które spotykamy są tak słabo napisane. I tak wiem, że to filmy z lat osiemdziesiątych ale dla mnie to nie oznacza końca dyskusji.

Odcinek 78: Targi, targi i po targach
W dzisiejszym odcinku opowiadam i porównuje aż dwie imprezy targowe, które odbyły się na przestrzeni ostatnich tygodni w Warszawie. Mieliśmy bowiem Targi Książki i Mediów a także Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie. Co się udało? Co je różniło? Co nie wyszło? Czy Warszawa może być taka fajna i mieć podwójne targi książki? Wpadajcie do odcinka się przekonać.

Odcinek 77: Odważna dziewczyna. O Serialu "Światełko" (sponsor odcinka Disney+)
W Dzisiejszym odcinku, którego sponsorem jest Disney+ mówię o serialu "Światełko", który opowiada historię Miep Gies, kobiety, która pomagała ukrywać się Annie Frank i jej rodzinie. W podcaście dużo mówię o tym jak emocjonalnie oglądało się serial na premierze w Amsterdamie, ale też o tym jak okazał się zupełnie inny niż się spodziewałam i daleki od prostych narracyjnych rozwiązań. Serial możecie obejrzeć na Disney +

Odcinek 76: Można fantazjować czyli czego chcemy od historii i Bridgertonów (z udziałem Alicji Urbanik-Kopeć)
Historyczka społeczna Alicja Urbanik-Kopeć powraca w kolejnym odcinku Jeszcze Słowo by porozmawiać ze mną o tym czego chcemy od seriali historycznych, jakie są koszty zmieniania historii i czy można fantazjować na temat każdego księcia. Mówimy też o seksie, gorsetach, jeszcze trochę o seksie ale też o arystokracji i współczesnych widzach.

Odcinek 75: Wszystkie kolory Kleopatry.
Po tym jak Netflix pokazał zwiastun produkcji dokumentalnej o Kleopatrze, gdzie Egipską władczynię gra czarna aktorka, w sieci zawrzało. Pytanie czy kolor skór Kleopatry ma znaczenie? A jeśli ma to dla kogo? Zapraszam do najnowszego odcinka gdzie staram się pokazać pewną perspektywę spojrzenia na sprawę, o której często się zapomina.

Odcinek 74: Audiobook przed seansem czyli o "Wyrwie" Wojciecha Chmielarza (sponsor odcinka: BookBeat)
W dzisiejszym odcinku słucham sobie "Wyrwy" Wojciecha Chmielarza, i próbuję się zastanowić dlaczego na polskim rynku literatury popularnej Chmielarz jest taką marką. Sponsorem odcinka jest mój stały partner BookBeat i jak zwykle mam dla was kod promocyjny za który dostaniecie 30 dni BooKBeat BASIC (20 godzin słuchania!) dla nowych użytkowników. Kod to ZPOPK, a tu macie link do promocji.

Odcinek 73: Katując Zagładę
W dzisiejszym odcinku poruszam temat niezwykle popularnych książek o Zagładzie - a zwłaszcza, zwracam uwagę na przesunięcie się uwagi - z ofiar na katów. Do nagrania odcinka skłoniła mnie promocja najnowszej książki Maxa Czornyja i kontrowersje jakie wzbudziła w sieci.

Odcinek 72: Oko mężczyzny, ciało kobiety. O filmie "Brainwashed: seks, kamera, władza". (sponsor odcinka: Nowe Horyzonty)
W dzisiejszym odcinku "Jeszcze Słowo" na prośbę Nowe Horyzonty opowiadam o filmie "Brainwashed: seks, kamera, władza", który wyreżyserowała Nina Menkes. Film to coś pomiędzy dokumentem a wykładem na temat tego jak kobiece ciało jest pokazywane w kinematografii i jak to spojrzenie przekłada się na traktowanie kobiet w przemyśle filmowym i poza nim. Listę kin gdzie można zobaczyć film znajdziecie Tutaj
Odcinek jest sponsorowany przez Nowe Horyzonty.

Odcinek 71: Czego możemy się nauczyć z sezonu nagród.
Koniec i początek roku, to tzw. sezon filmowych nagród. Nie ma tygodnia, żebyśmy nie słyszeli o nowej nagrodzie, którą otrzymali twórcy najważniejszych filmów minionego roku. Czy to tylko targowisko próżności czy coś więcej? Czego można się dowidzieć patrząc na te show, a jeszcze bardziej - słuchają rozmów jakie toczą się wokół nich.

Odcinek 70: Wszystko co kochamy w Austen (z udziałem: Alicji Urbanik - Kopeć)
Co się stanie gdy dwie historyczki i fanki Austen spotkają się by porozmawiać o filmowych ekranizacjach jej twórczości? Dużo piszczenia, zachwytów ale też niekiedy - całkiem sensownych uwag. A jeśli już wśród nich jest specjalistka od historii społecznej XIX wieku, to dowiedzieć się można naprawdę wiele. Gościnią podcastu jest bowiem Alicja Urbanik-Kopeć, autorka wielu książek poświęconych historii społecznej w tym najnowszej "Matrymonium. O małżeństwie nieromantycznym".

Odcinek 69: "Wieloryb" zachwyty i kontrowersje (sponsor odcinka: Monolith FIlms)
W dzisiejszym odcinku na zaproszenie "Monolith Films" omawiam moje wrażenia po seansie filmu "Wieloryb" który już dziś 17.02 wchodzi do kin. Nie poprzestaje jednak tylko na podzieleniu się swoją opinią o filmie. Starałam się w tym odcinku pokazać także do jakich dyskusji - głównie w kwestii pokazywania otyłości w kulturze prowokuje ten film. Zapraszam do słuchania.
Sponsorem odcinka jest dystrybutor filmu Monolith FIlms.

Odcinek 68: Czy feminizm zniesie złe kobiety?
W dzisiejszy odcinku "Jeszcze słowo" chciałabym się zająć historią Centrum Praw Kobiet i nadużyciami jakie miały w nim miejsce. Nie analizuję dokładnie sprawy (to zrobili dziennikarze i dziennikarki) ale zwracam uwagę na dwie moim zdaniem najważniejsze kwestie - jak radzić sobie z tym kiedy organizacja, która powinna robić dobrze, czyni źle, oraz jak pogodzić działania w sprawie, z faktem, że nie każdy w nią zaangażowany będzie krystalicznie czysty. Mam też pewne intuicje dotyczące tego, że ta sprawa nie jest jedyną zaś mechanizm działania łatwo może się powtórzyć.
Teksty o sprawie do poczytania:
Patrycja Wieczorkiewicz dla Krytyki Politycznej
Reportaż z Onetu (od tego czasu ukazało się wiele innych tekstów na ten temat)

Odcinek 67: Dlaczego profesor Wilczur? Netflix ekranizuje "Znachora"!
Witajcie w czwartym sezonie "Jeszcze Słowo" podcastu towarzyszącego blogowi "Zwierz Popkulturalny". W tym odcinku dziele się przemyśleniami i emocjami związanymi z informacją o nowej ekranizacji "Znachora" a także zastanawiam się co takiego ma ta opowieść Dołęgi-Mostowicza co trzyma nas w swych objęciach już od lat trzydziestych

Odcinek 66: Wirując do virali
Ostatni odcinek trzeciego sezonu podcastu. W tym odcinku zastanawiam się nad tym czy w przyszłości nie czekają nas zupełnie zaplanowane filmowe a zwłaszcza serialowe sceny, tworzone pod to by roznosić się po sieci. A punktem wyjścia jest popularna ostatnia scena z serialu Netflixa.

Odcinek 65: Jeśli są święta to ktoś musi umrzeć.
W tym odcinku mojego podcastu analizuję, dlaczego słodkie świąteczne filmy od Netflixa i Hallmarku pełne są wdowców, dzieci które sprzątają domy po zmarłych rodzicach, matek, które odeszły zbyt wcześnie i głów rodziny, które nie dożyją kolejnej gwiazdki. Czyli - nic tak nie mówi, że są święta jak jakaś śmierć czająca się za rogiem. Jest to przedostatni odcinek trzeciego sezonu podcastu.

Odcinek 64: FIFA oddaj mi piłkę!
W dzisiejszym odcinku mówię o Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w Katarze. Mówię o nich z perspektywy osoby, która piłkę nożną uwielbia i naprawdę jest zła, że nie może oglądać meczy. Ale przede wszystkim to odcinek o moralnym postępowaniu, dyskusji o moralności i o odpowiedzialności, którą się przerzucamy. Niby o piłce ale nie tylko.

Odcinek 63: Zen pani Peszek (odcinek sponsorowany przez BookBeat)
W dzisiejszym odcinku czytam ale przede wszystkim słucham książki Marii Peszek "Naku*wiam Zen" - to długa rozmowa pomiędzy piosenkarką a jej ojcem - aktorem Janem Peszkiem. Tym co mnie zaskoczyło to jak bardzo ta książka różniła się w zależności od tego czy ją czytałam czy też jej słuchałam. W audiobooku okazała się dużo lepsza i przede wszystkim bliższa temu czemu była bliższa temu czym były rozmowy ojca i córki.
Jednocześnie jak w przypadku każdego odcinka sponsorowanego przez BookBeat mam dla was kod promocyjny - na hasło ZPOPK macie miesiąc abonamentu BASIC za darmo dla nowych użytkowników (pod tym linkiem się rejestrujecie). Zarejestrujcie się i przekonajcie do słuchania audiobooków.

Odcinek 62: Hetero kobieta patrzy na gejów: kilka uwag o kinie queer
Dziś zastanawiam się nad tym co coraz częściej znajduje w różnych rozmowach - czy oglądanie kina queer nie stało się w ostatnich latach coraz bardziej pewną fascynajcą czy nawet fetyszyzacją mniejszości, która nie ma nic wspólnego z otwartością czy próbą zrozumienia. Moje rozważania osadzam w trzech produkcjach - "Pływaku" (do obejrzenia na HBO Max), "Fire Island" (do obejrzenia na Disney+) i filmie "Dogrywka" (do wypożyczenia na OutFilm)

Odcinek 61: Wychodząc ze strefy komfortu wstąp do galerii, rozmowa o sztuce z Magdaleną Stępień (Tattwą)
Sześćdziesiąty pierwszy odcinek podcastu towarzyszącego blogowi Zwierz Popkulturalny. Dziś rozmawiam z Magdą Stępień znaną w internecie jako Tattwa. Rozmawiamy o tym jak znaleźć czas na sztukę, jak się przełamać i jak się nie bać podpisów pod dziełami sztuki w Krakowskim MOCAKU. W gratisie anegdotki o dziełach Sasnala i polecenie jak znaleźć trochę czasu na sztukę w codziennym życiu

Odcinek 60: Co nam robią prawdziwe zbrodnie
Dzisiejszy podcast poświęcony jest popularności treści true cirme - czy to tylko przejściowa moda czy wpływa na nasze postrzeganie świata. Czy jest to rzecz niemoralna czy może nam jednak poszerzyć wiedzę o zbrodniach i zbrodniarzach. Od razu zaznaczam - choć sama nie jestem fanką true crime to nie oceniam ludzi, którzy lubią ten gatunek.

Odcinek 59: Jak przestałam kochać Marvela
Pięćdziesiąty dziewiąty odcinek podcastu towarzyszącego blogowi Zwierz Popkulturalny. W tym odcinku rozmyślam o tym jak trochę znudził mnie Marvel i w sumie jak to się stało, że filmy, które tak lubiłam i tak na nie czekałam stały się dla mnie niemalże ciężarem. Od razu zaznaczam - nadal będę oglądać filmy Marvela i nikogo nie oceniam jeśli nadal czuje wobec nich entuzjazm.

Odcinek 58: Zobaczyć Cannes i umrzeć? Rozmowa z Ewą Szponar autorką książki "Fabryka Splendoru. Międzynarodowe Festiwale Filmowe"
Pięćdziesiąty ósmy odcinek podcastu towarzyszącego blogowi Zwierz Popkulturalny. W tym odcinku pierwszy raz w historii podcastu mamy wywiad! Rozmawiam z filmoznawczynią i dziennikarką Ewą Szponar o jej książce "Fabryka Splendoru. Międzynarodowe Festiwale Filmowe", która ukazała się niedawno nakładem wydawnictwa Czarne.

Odcinek 57: Co wybierasz - Pierścienie czy Smoki?
Pięćdziesiąty siódmy odcinek podcastu towarzyszącego blogowi Zwierz Popkulturalny. W tym odcinku staram się odpowiedzieć na pytanie - czy można porównać "Ród Smoka" i "Pierścienie Władzy" a jeśli tak, to czy któryś z tych seriali jest lepszy? A może nasze porównania są na wyrost. Wszystko w odcinku.

Odcinek 56: Królowa Bonda i Paddingtona
Pięćdziesiąty szósty odcinek podcastu towarzyszącego blogowi Zwierz Popkulturalny. W odcinku mówię o związkach królowej Elżbiety II z popkulturą - o tym, komu z brytyjskiej popkultury nadała większe znaczenie a także jak popkultura odmalowywała jej obraz. To nie jest odcinek wspominkowy - raczej próba uporządkowania tego jak, filmowe, serialowe czy teatralne przedstawienia Elżbiety II ukształtowały w ostatnich latach naszą percepcję brytyjskiej monarchini.

Odcinek 55: Najpierw książka, potem film? (we współpracy z BookBeat)
Pięćdziesiąty piąty odcinek podcastu towarzyszącego blogowi Zwierz Popkulturalny. W tym odcinku zadaje sobie pytanie czy zawsze trzeba najpierw poznać książkę, a potem obejrzeć film, a może sięgnięcie po książkę po seansie też jest dobrym pomysłem. Wybieram tu trzy książki i trzy ekranizacje mające bardzo różne podejście do tekstu źródłowego - "Gdzie śpiewają raki", "Będzie bolało" i "Perswazje". Omawiając każdą z nich staram się przeanalizować jak znajomość książki może pozytywnie albo negatywnie wpłynąć na oglądanie filmu czy serialu. Wszystkie omawiane książki przesłuchałam w aplikacji BookBeat
Wystarczy kliknąć w link

Odcinek 54: CZy Netflix jest lewicowy, czy HBO będzie prawicowe
Pięćdziesiąty trzeci odcinek podcastu towarzyszącego blogowi Zwierz Popkulturalny? Odnosząc się do nagłówków zwiastujących ideologiczne zmiany w HBO (po fuzji z Discovery) staram się odpowiedzieć na trudne pytanie (albo przynajmniej zmusić do refleksji). Czy Netflix to rzeczywiście przyczółek lewactwa, czy HBO rzeczywiście idzie w prawą stronę? A może nasze wyobrażenia o ideologicznym profilu platform streamingowych wcale nie są takie bliskie prawdy jak się nam wydaje.

Odcinek 53: Lata mijają a ja wciąż na pokazach
Pięćdziesiąty trzeci odcinek podcastu towarzyszącego blogowi Zwierz Popkulturalny. W tym odcinku opowiadam jak to jest chodzić na pokazy prasowe, w co się ubrać na premierę filmową i co jest najważniejsze na każdym premierowym wydarzeniu (jedzenie, oczywiście, że jedzenie).

Odcinek 52: Pierścionki, śluby i Jennifer Lopez
Pięćdziesiąty drugi odcinek podcastu towarzyszącego blogowi Zwierz Popkulturalny. W tym odcinku polecam - reality show "All that Glitters" (HBO MAX), omawiam film "Wedding season" (Netflix), rzucam uwagami o trzecim sezonie serialu "Never Have I Ever" (Netflix) a na koniec omawiam wszystkie obecne i nieobecne postaci w filmie "Halftime" o Jennifer Lopez (Netflix)

Odcinek 51: Kiedy świnka kocha żabę, kiedy Kermit kocha Piggy
Pięćdziesiąty pierwszy odcinek podcastu towarzyszącego blogowi Zwierz Popkulturalny. Cały odcinek poświęcony jest moim rozważaniom na temat tego jak ciekawym komentarzem do współczesnej popkulturowej wizji miłości romantycznej jest rozpisany na kilka dekad romans Kermita i Panny Piggy z Muppetów. FIlmy i seriale do których się odwołuję można w większości znaleźć w ofercie Disney+

Odcinek 50: Kulturalnie niebinarnie
W odcinku rozmyślam o tym jak ważną rolę w oswajaniu społeczeństwa z osobami niebinarnym pełnią dobrzy tłumacze i dobre tłumaczenia tekstów kultury - od książek po seriale, gdzie postaci niebinarne się pojawiają. A punktem wyjścia do rozmyślań jest książka Mason Deaver "Wszystkiego co najlepsze" gdzie mamy w głównej roli postać niebinarną.

Odcinek 49: Perełki z Disney+
Czterdziesty dziewiąty odcinek podcastu towarzyszącego blogowi Zwierz Popkulturalny. Dziś o rzeczach nieco mniej znanych, które widziałam na Disney +. Trochę o "The Muppets", zachwyty nad "Baymaxem", zauroczenie "Olaf Przedstawia" , trochę pretensji do "Dropout". Wspominam też o dokumencie "Ku przepaści" (HBO Max) i "LuLu Ritch" (Amazon Prime Video).

Odcinek 48: Browarek, disco i Mazury (we współpracy z BookBeat)
Czterdziesty ósmy odcinek podcastu towarzyszącego blogowi Zwierz Popkulturalny. Sponsorem odcinka jest aplikacja BookBeat. W tym odcinku przedstawiam wam trzy audiobooki, których ostatnio słuchałam, a które zgrywają się z wakacjami w Polsce. Na początek "PIwo. Krótka historia złocistego trunku" Joann Ziółkowskiej, potem "Nikt nie słucha. Reportaże o disco polo" Judyty Sierakowskiej i na koniec "Tylko nie Mazury" Sylwii Skuzy.

Odcinek 47: Jak oszczędzać na kulturze.
Czterdziesty siódmy odcinek podcastu "Jeszcze Słowo" który towarzyszy blogowi Zwierz Popkulturalny. Inflacja wszystkich nas gryzie po portfelach, a zwykle jak gryzie to jako pierwszy pojawia się pomysł oszczędzania na kulturze. W tym odcinku staram się trochę podpowiedzieć jak wydawać na kulturę tak by się zupełnie nie spłukać i jakoś kulturalnie przetrwać cięższe finansowo czasy.