Skip to main content
Spotify for Podcasters
JP Weber Talks

JP Weber Talks

By JP Weber

Rozmowy ekspertów JP Weber i przedsiębiorców, decydentów oraz właścicieli firm na tematy istotne dla rynku i poszczególnych branż. Od rozwoju międzynarodowego, fuzji i przejęć, przez wyzwania prawne i podatkowe aż po finanse i pomoc publiczna. Każda dyskusja moderowana jest przez dziennikarzy i publicystów przez lata związanych z najbardziej opiniotwórczymi mediami w Polsce.
jpweber.com
Available on
Apple Podcasts Logo
Google Podcasts Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

Wykorzystanie nowych technologii w zbieraniu materiału dowodowego

JP Weber TalksMar 09, 2023

00:00
25:37
Wykorzystanie nowych technologii w zbieraniu materiału dowodowego

Wykorzystanie nowych technologii w zbieraniu materiału dowodowego

Nowoczesne technologie wpływają na wiele dziedzin życia, w tym również na rozwiązywanie sporów sądowych i gromadzenie niezbędnej dokumentacji z nimi związanej. Coraz częściej materiał dowodowy zbiera się właśnie przy wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań, dzięki którym ten proces jest znacznie łatwiejszy i szybszy. W ostatnim czasie nastąpiły duże zmiany jeśli chodzi o cyfryzację branży budowlanej. Od 27 stycznia 2023 roku wymagane jest prowadzenie elektronicznego dziennika budowy, który znacznie ułatwia zdobywanie potrzebnych informacji. Jednak to nie jedyne rozwiązanie, po które coraz częściej sięgają firmy działające w branży budowlanej. Jak nowoczesne technologie mogą pomóc w gromadzeniu niezbędnej dokumentacji oraz rozwiązywaniu ewentualnych sporów? O tym rozmawiali dr Rafał Gołąb, partner JP Weber oraz Andrzej Bogatko, członek zarządu Hastro w najnowszym podcaście z serii JP Weber Talks.

Mar 09, 202325:37
Kobiety w branży doradczej

Kobiety w branży doradczej

Branża doradcza jest powszechnie uważana za silnie zdominowaną przez mężczyzn. Jednynie niewielki odsetek kobiet decyduje się na wybór takiego kierunku w swojej karierze zawodowej. Dlaczego? Być może właśnie ze względu na przyjęte poglądy, że prowadzenie biznesowych negocjacji jest domeną mężczyzn. Ekspertki JP Weber - Iwona Penwarden i Izabela Janiszewska przeczą tym stereotypom i opowiadają o swoich doświadczeniach z pracy w branży doradczej w najnowszym podcaście z serii JP Weber Talks.

Dec 07, 202219:52
Jak skutecznie wspierać rozwój firmy – jakość informacji finansowych kluczem do podejmowania decyzji biznesowych.

Jak skutecznie wspierać rozwój firmy – jakość informacji finansowych kluczem do podejmowania decyzji biznesowych.

Rolą działów finansowo-księgowych w firmach, a także wśród zewnętrznych konsultantów, jest zapewnienie zarządzającym firmami jak najbardziej aktualnych, funkcjonalnych i jakościowych danych o stanie biznesu. To jedyna podstawa, która pozwala na skuteczne optymalizowanie finansów i skalowanie biznesu. Okazuje się bowiem, że maksymalne wykorzystanie dostępnych narzędzi podatkowych zależy również od właściwie przygotowanych informacji finansowych i dokumentacji podatkowej. Wtedy stanowi faktyczne wsparcie biznesu, a nie powód do stresu.

Aug 04, 202226:41
Cudzoziemcy 2022. Najważniejsze zmiany i wyzwania.

Cudzoziemcy 2022. Najważniejsze zmiany i wyzwania.

Kwestia napływu cudzoziemców do Polski jest tematem bardzo gorącym od wielu miesięcy. W tej chwili głównie mówimy o cudzoziemcach z Ukrainy, którzy ze względu na wojnę, szukają schronienia w naszym kraju. Jak wygląda obecnie rynek i warunki pracy oraz przepisy związane funkcjonowaniem cudzoziemców w Polsce? Na te oraz inne pytania odpowiadają w najnowszym odcinku Krzysztof Załubski – Managing Partner w Tias oraz Adam Smuga, Immigration Department Manager w JP Weber.

Jun 14, 202227:53
Jak prawo unijne wpływa na polskich przedsiębiorców?

Jak prawo unijne wpływa na polskich przedsiębiorców?

Polscy przedsiębiorcy działają w polskiej rzeczywistości gospodarczej i prawnej, ale ona nie jest autonomiczna, nawet jeżeli określalibyśmy się wyspami rozmaitych kolorów. Funkcjonujemy w rzeczywistości Unii Europejskiej. Oznacza to, że dyrektywy z Brukseli mają wpływ na polskich przedsiębiorców. O tym w jaki sposób firmy powinny przygotować się do koniecznych zmian opowiada Alicja Stopyra, Associate w firmie doradczej JP Weber.

Mar 24, 202217:26
Punkt widzenia inwestora - na co warto zwrócić uwagę szukając kapitału dla swojej spółki

Punkt widzenia inwestora - na co warto zwrócić uwagę szukając kapitału dla swojej spółki

Jak rozpoznać dobry moment na szukanie inwestora? Co tak naprawdę może przekonać go do inwestycji? To pytania, na które odpowiadają Łukasz Olechnowicz, Prezes Infopulse Poland oraz Piotr Kucharczyk, Associate Partner. W najnowszym odcinku podcastu JP Weber znajdą się także odpowiedzi na inne pytania: Jak na inwestycje patrzą inwestorzy? Jak się przygotować do prezentacji swojej firmy? Czy wyniki finansowe to jedyna kwestia, która decyduje o wycenie spółki?

Feb 03, 202230:54
Od startupu do dużej spółki

Od startupu do dużej spółki

Startupy są coraz bardziej popularnym rodzajem działalności, z kolei ich model biznesowy wymaga nie tylko technologii, ale także inwestowania a czasem nawet serii inwestycji, z których każda kolejna ma trochę inne wymagania i wygląda inaczej.
O tym jak funkcjonować w świecie startupów rozmawia Michał Karbowiak, Community Manager z Concordia Design oraz Piotr Kucharczyk, Associate Partner z JP Weber. 

Dec 01, 202125:44
Zatrudnianie cudzoziemców od podszewki

Zatrudnianie cudzoziemców od podszewki

Polska staje się krajem, do którego przyjeżdża coraz więcej cudzoziemców, coraz więcej ludzi z innych krajów szuka tutaj pracy. Również ją znajduje na bardzo wielu poziomach, na wielu poziomach kwalifikacji, różnych poziomach zarobkowania. To z kolei skłania rosnącą liczbę przedsiębiorców do zatrudniania cudzoziemców, szukania ludzi za granicą, którzy mogliby wypełnić luki kompetencyjne, lub luki kadrowe, które pojawiają się na naszym rynku. O tym jak wygląda współpraca z cudzoziemcami i jak wygląda ich zatrudnianie w Polsce rozmawia Magdalena Grzegorzewska, kierownik pionu operacyjnego ICT Future i Adam Smuga, Manager Departamentu Immigration w JP Weber.

Sep 15, 202128:46
JP Weber Talks | Co robić, gdy firma wpada w kłopoty?

JP Weber Talks | Co robić, gdy firma wpada w kłopoty?

Tomasz Sadurski, radca prawny i doradca restrukturyzacyjny, a także Associate Partner w JP Weber tłumaczy w rozmowie z Jarosławem Kociszewskim czym jest restrukturyzacja i jak wygląda jej przebieg, a także w jakich sytuacjach nie jest najlepszym rozwiązaniem. Ekspert odpowiada także na pytanie czy po pandemii COVID-19 może w Polsce nastąpić fala upadłości? 

Aug 16, 202124:49
SMART TECH TALKS | Prawo goni za rzeczywistością - zmiany w legislacji w 2021 roku to wyzwanie dla branży IT

SMART TECH TALKS | Prawo goni za rzeczywistością - zmiany w legislacji w 2021 roku to wyzwanie dla branży IT

Dynamiczny rozwój rynku IT oznacza dla prawodawcy tylko jedno - trzeba go lepiej uregulować. Dlatego w 2021 roku możemy się spodziewać licznych zmian w prawie dotyczącym branży cyfrowej i nowoczesnych technologii. To równocześnie szansa dla dalszego rozwoju polskiej branży IT, ale także wyzwania związane z dostosowaniem technologii do wymogów stawianych przez prawo.


Zmiany te omawia dr Rafał Gołąb, radca prawny, a także Associate Partner w JP Weber. 

Jul 26, 202124:25
JP WEBER TALKS | Czy firmy mogą zbierać informacje na temat szczepień przeciwko COVID-19 wśród swoich pracowników?

JP WEBER TALKS | Czy firmy mogą zbierać informacje na temat szczepień przeciwko COVID-19 wśród swoich pracowników?

Trwa Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID-19. To między innymi od jego powodzenia zależy, czy w kolejnych miesiącach będą znoszone kolejne ograniczenia także w zakładach pracy.

W najnowszym odcinku JP Weber Talks Monika Niedźwiecka, Senior Associate, Radca Prawny i Compliance Officer w zespole JP Weber rozmawia na temat zasad, którymi firmy powinny się kierować w kontekście szczepień pracowników.

Odpowiada między innymi na pytania:

> Jakie obowiązki mają firmy, które chcą włączyć się do Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19?

> Czy firmy mogą premiować zaszczepione osoby?

> Jakimi zasadami należy kierować się w przyszłości, biorąc pod uwagę fakt, że nie wszystkie osoby zatrudnione w firmach będą zaszczepione?

Jun 24, 202123:07
JP WEBER TALKS | Czy branża M&A zależy od koniunktury w gospodarce?

JP WEBER TALKS | Czy branża M&A zależy od koniunktury w gospodarce?

Czy rozwój branży M&A zależy od koniunktury gospodarczej? Czy fuzje i przejęcia mogą być dobrym rozwiązaniem w momencie wychodzenia z kryzysu? Czy wielkość danego rynku ma wpływ na liczbę transakcji? Jakie europejskie branże są najbardziej aktywne w branży fuzji i przejęć?

To pytania na które w najnowszym odcinku #JPWeberPodcast odpowiada Piotr Kucharczyk, Associate Partner w JP Weber, który odpowiada za rozwój praktyki M&A. 

May 23, 202126:57
TAX TALKS | Pomoc publiczna dla firm

TAX TALKS | Pomoc publiczna dla firm

Po roku pandemii przedsiębiorcy zastanawiają się, co dalej. Potrzebują pieniędzy, które są oczywiście potrzebne zawsze, ale w bardzo wielu branżach trzeba ich właśnie teraz. I tu pojawiają się takie niemalże magiczne zaklęcia: pomoc publiczna, grant. Czy pomoc publiczna to tylko granty? Jakie jeszcze instrumenty wsparcia są dostępne dla przedsiębiorców? O tym w najnowszym odcinku JP Weber Podcast opowiada Anna Pławiak, Tax Director w zespole JP Weber.

May 10, 202125:48
SMART TECH TALKS | Cyberbezpieczeństwo pracy zdalnej

SMART TECH TALKS | Cyberbezpieczeństwo pracy zdalnej

Dr Rafał Gołąb, radca prawny i associate partner w JP Weber i Paweł Wałuszko, business development manager i cybersecurity expert w Test Army prezes odpowiadają na pytania Jarosława Kociszewskiego, dziennikarza i publicysty przez wiele lat związanego z Polskim Radiem, portalem Wirtualna Polska oraz dziennikiem Rzeczpospolita, dotyczące cyberbezpieczeństwa w kontekście pracy zdalnej. Jakie warunki powinien spełniać pracodawca, którego zespół pracuje poza biurem. W jaki sposób sprawdzić, czy wszystkie zasady bezpieczeństwa informacji firmowych są spełnione? To tylko przykłady pytań, na które odpowiadają eksperci.

Jan 20, 202122:52
SMART TECH TALKS | Cyfrowa transformacja firm

SMART TECH TALKS | Cyfrowa transformacja firm

Piotr Dalak, Associate Partner w JP Weber i Grzegorz Rudno-Rudziński, Managing Partner w Unity Group odpowiadają na pytania Jarosława Kociszewskiego, dziennikarza i publicysty przez wiele lat związanego z Polskim Radiem, portalem Wirtualna Polska oraz dziennikiem Rzeczpospolita, dotyczące cyfrowej transformacji w firmach, jej przyspieszenia w dobie COVID-19, a także sposobów finansowania cyfrowych zmian i innowacji w firmach.

Dec 18, 202024:16
SMART TECH TALKS | Konsolidacja polskiego rynku IT

SMART TECH TALKS | Konsolidacja polskiego rynku IT

Piotr Kucharczyk, M&A Director w JP Weber i Robert Strzelecki, prezes zarzadu Grupy Tenderhut odpowiadaja na pytania Jaroslawa Kociszewskiego, dziennikarza i publicysty przez wiele lat zwiazanego z Polskim Radiem, potralem Wirtualna Polska oraz dziennikiem Rzeczpospolita, dotyczace wplywu pandemii koronawirusa na rynek IT w Polsce, jego przewag konkurencyjnych wobec globalnych firm technologicznych oraz tajników procesow fuzji i przejec na polskim rynku.

Oct 26, 202041:11