Skip to main content
Spotify for Podcasters
پادکست فارسی کاریز / Kariz

پادکست فارسی کاریز / Kariz

By Hessam Zahedi

پادکست فارسی کاریز. هر اپیزود در مورد یک کتاب و داستان هست, البته نه خلاصه کتاب یا روایت و بازخوانی صوتی اون بلکه ورود به فضا و دنیاهای مرتبط به کتاب. چه کتاب را خوانده باشید و چه نخوانده باشید, اطلاعاتی در هر اپیزود هست که به صورت مستقل شنیدنی هستن.
Available on
Apple Podcasts Logo
Castbox Logo
Overcast Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Stitcher Logo
Currently playing episode

۱۷. تاملات اثر مارکوس اورلیوس

پادکست فارسی کاریز / KarizJan 16, 2022

00:00
31:53
۱۷. تاملات اثر مارکوس اورلیوس

۱۷. تاملات اثر مارکوس اورلیوس

در این اپیزود در مورد رواقی‌گری و مارکوس اورلیوس صحبت میکنم، قسمت‌هایی از چند سخنرانی را در این اپیزود خواهید شنید و موسیقی هم چند ثانیه از ‘دهان جریده از فریاد’ اثر شاهین نجفی را خواهید شنید.

Jan 16, 202231:53
۱۶. درس آن روزی که سر کلاس غایب بودی

۱۶. درس آن روزی که سر کلاس غایب بودی

درس آن روزی که در کلاس چهارم غایب بودی یک شعر از برد ارون مادلین هست که من برای شما در این اپیزود کوتاه پادکست کاریز تعریف میکنم. البته ترجمه من دقیق نیست بلکه یک بیان ساده از این شعر هست.

Nov 19, 202104:47
۱۵. سرچشمه اثر آین رند و بایوشاک

۱۵. سرچشمه اثر آین رند و بایوشاک

این اپیزود پادکست کاریز در مورد کتب و فلسفه آین رند و بازی ویدیویی بایوشاک از استدیو تو کی گیمز هست. قسمتی از مصاحبه‌ ای با آیند رند را هم خواهید شنید.

Sep 14, 202118:57
۱۴. کاریکلماتور اثر پرویز شاپور

۱۴. کاریکلماتور اثر پرویز شاپور

عاشق فریادی هستم که سکوت را به دور دست ها تبعید میکند!

این اپیزود پادکست کاریز در مورد کاریکلماتورهای پرویز شاپور هست، مصاحبه هایی را خواهید شنید از مستند “به نگاهم خوش آمدید” و موسیقی “شاپرک” از علی عظیمی و “کسی می‌آید” شعر فروغ فرخزاد با اجرای فریدون فرخزاد‌.

Jun 27, 202122:32
 ۱۳. در انتظار گودو اثر ساموئل بکت

۱۳. در انتظار گودو اثر ساموئل بکت

این اپیزود پادکست فارسی کاریز در مورد کتاب و نمایش در انتظار گودو اثر ساموئل بکت هست. در مورد تراژدی کمدی صحبت شد, تاتر ابزورد و چگونگی تنیده شدن هنر, فلسفه و روحیه انقلابی در پارس پس از جنگ, قسمتی از مصاحبه عباس کیارستمی را میشنویم در مورد فیلم هایی که ایشان میپسندند و از یک اثر هنری فلیکس گونزالس تورس هم صحبت شد.

May 16, 202120:32
۱۲. شاهکار گمنام اثر انوره دو بالزاک

۱۲. شاهکار گمنام اثر انوره دو بالزاک

این اپیزود پادکست فارسی کاریز در مورد کتاب و داستان کوتاه شاهکار گمنام یا شاهکار ناشناخته هست اثر انوره دوبالزاک و فیلم فی‌فی از خوشحالی فریاد می کشد. در مورد آرتیست ها به خصوص نقاش‌ها صحبت میشه؛ تعریف یک ماجرا را داریم با صدای خانم ایران درودی‌ و صدای خانم میترا فراهانی کارگردان فیلم فی‌فی از خوشحالی فریاد می زند را خواهید شنید، سرگذشت بهمن محصص از زبان خانم لیلی گلستان و البته صدای خود بهمن محصص هم در این اپیزود میشنوید. اپیزود با پینک فلوید شروع میشه و با نقاشی جیغ و رکوئیم اثر ناتمام موتسارت تمام ...

Feb 14, 202124:36
۱۱. سبک اثر چارلز بوکوفسکی

۱۱. سبک اثر چارلز بوکوفسکی

این اپیزود پادکست فارسی کاریز در مورد آثار چارلز بوکوفسکی هست. شعرهای 'سبک' و 'پرنده آبی' از او خوانده شده و در مورد زندگی و شیوه نوشتن منحصر به فرد او هم صحبت کردم.

Jan 01, 202120:24
۱۰. کتابخانه بابل اثر خورخه لوئیس بورخس

۱۰. کتابخانه بابل اثر خورخه لوئیس بورخس

این اپیزود پادکست فارسی کاریز در مورد کتاب کتابخانه بابل نوشته خورخه لوئیس بورخس هست و در مورد مفهوم بی نهایت از دیدگاه بورخس … و مهمتر اینکه از نظر بورخس چگونه می توانیم کتاب بخوانیم.

دو اصلاحیه: در جایی به اشتباه گفتم کتاب هومر منظور نام نویسنده بود و بورخس هم در ۸۶ سالگی از دنیا رفت.

Jul 17, 202026:20
۹. نکراسوف اثر ژان پل سارتر

۹. نکراسوف اثر ژان پل سارتر

این اپیزود پادکست فارسی کاریز در مورد کتاب نکراسوف اثر ژان پل سارتر هست. نکراسف یک نمایشنامه و طنز انتقادی سیاسی که توسط محمد رحمانیان هم به شکل تله تئاتر تولید شده و در این اپیزود قسمت هایی از اثر آقای رحمانیان با بازی فرهاد آئیش را هم خواهید شنید. به شباهت ‌های این داستان با داستان سریال بریکینگ بد اثر وینس گیلیگان هم اشاره شد.

May 29, 202038:22
۸. انسان در جست‌وجوی معنی - ویکتور فرانکل

۸. انسان در جست‌وجوی معنی - ویکتور فرانکل

این اپیزود در مورد کتاب "انسان در جست‌وجوی معنی" اثر ویکتور فرانکل هست, دکتر فرانکل روان‌شناسی اگزیستانسیالیستی و پدیدآورندهٔ معنادرمانی (لوگوتِراپی) بود. او به اهمیت معنای زندگی برای انسان در سخت‌ترین شرایط می‌پردازد. میهمان ویژه این قسمت از پادکست فارسی کاریز دکتر فرشید شاهقلی هستند و قسمتهایی کوتاه از سخنرانی های دکتر ویکتور فرانکل هم خواهید شنید.

May 04, 202037:41
۷. فردا و فردا و فردا - یک پاراگراف از شکسپیر

۷. فردا و فردا و فردا - یک پاراگراف از شکسپیر

در این اپیزود یک پاراگراف از نمایشنامه مکبث اثر ویلیام شکسپیر را بررسی کردم که اشاره به پدیده زمان دارد. قسمت هایی از مکبث اجرای رضا ثروتی را خواهید شنید و همینطور پاراگراف مد نظر با صدای پاتریک استوارت و ایان مک‌کلن.

Mar 28, 202030:48
۶. زندگی اینجوری‌ست - آرتور شوپنهاور

۶. زندگی اینجوری‌ست - آرتور شوپنهاور

در این اپیزود که اندکی متفاوت با اپیزود های دیگه هم هست در مورد آرتور شوپنهاور صحبت کردیم, کتاب زندگی اینجوری‌ست را معرفی کردم و مترجم این اثر استاد محمد رنجبر پژوهشگر و مترجم حوزه فلسفه و علوم اجتماعی, و مدیر نشر پرسش هم لطف کردند و با ما در مورد شوپنهاور صحبت کردند.

Feb 28, 202022:53
۵. مردی که میخندد اثر ویکتور هوگو
Feb 14, 202029:17
۴. ایوانف اثر آنتوان چخوف

۴. ایوانف اثر آنتوان چخوف

- ایوانف اثر آنتوان چخوف

در پیرامون نمایشنامه و شخصیت ایوانف صحبت کردم، ویژگی خودپسندی و همنوع‌دوستی بررسی کوتاهی شد که از ویدئو‌های زیر هم اسم بردم:

Cabinet test, Felix Warneken‌ and Micheal Tomasello

Cruel cat woman named and shamed

توضیحات مفید و جالب جناب دکتر فرشید شاهقلی را هم میشنویم.

از قسمت‌های کوتاهی از نمایش ایوانف به نویسندگی و کارگردانی آقای امیر‌رضا کوهستانی‌ هم استفاده شد که‌‌ اثر قابل توجه و ارزشمندیست.

Jan 16, 202043:28
۳. در رویای بابل اثر ریچارد براتیگان
Dec 17, 201934:49
۲. کتاب شادی, شادمانی استوار در دنیای ناپایدار

۲. کتاب شادی, شادمانی استوار در دنیای ناپایدار

در این اپیزود به بهانه کتاب شادی، دالایی لاما و اسقف دزموند توتو به موضوع شادی پرداختیم، اشاره ای کوتاه و کلی به اپیکور, هدونیسم, آلبر کامو و … شد و مهمان این اپیزود کاریز، دکتر فرشید شاهقلی دکترای تخصصی روانشناسی بالینی، نظرات ارزشمندشان را با ما به اشتراک گذاشتند.

Nov 28, 201933:26
۱. دل تاریکی اثر جوزف کنراد
Nov 04, 201938:54
The gods of writing

The gods of writing

در مورد محتوای اپیزود های آتی پادکست. قسمت هایی از مصاحبه الن مور. بخشی از "مرثیه ای برای کتاب سوزی ها" رخدادی از علی اتحاد.

Riffs by Alexander Nakarada | https://www.serpentsoundstudios.com

Music promoted by https://www.free-stock-music.com

Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)

https://creativecommons.org/licenses/by/4.0

Oct 26, 201909:35