
Krajina mladých
By Rada mládeže Slovenska

Krajina mladýchAug 17, 2020

Ako bude vyzerať leto?
Po vyše roku pandémie strávenej doma sú žiaci späť v školách no už o dva mesiace ich čakajú letné prázdniny. Robia si vôbec nejaké plány? Čo sa bude konať a ako bude vyzerať toto leto?
V tejto epizóde podcastu Krajina Mladých sa pozrieme na to, prečo mládežnícke organizácie práve teraz prepúšťajú zamestnancov, čo mladým okrem kamarátov najviac chýbalo v izolácii a prečo potrebujeme v lete okrem doučovania aj „sociálne doučovanie“.

Nadšenie a nástrahy – život mladých žien vo vede
Objavy, hypotézy, experimenty, dáta a fakty. Veda a technika lákajú mnohých. Aká je však kariéra vo vede pre mladých ľudí? A je cesta k nej iná pre mladé ženy ako pre mužov? V tejto epizóde podcastu Krajina mladých budeme hovoriť o snoch, plánoch a cieľoch, ale aj o realite, možnostiach a nástrahách, ktoré čakajú mladé ženy na ceste k profesionálnej vede. V podcaste budeme hovoriť so stredoškoláčkami, vysokoškoláčkami, ale aj s etablovanými vedkyňami a odborníkmi, ktorí poznajú pracovné nadšenie, ale aj nástrahy a priepasti kariéry vo vede.

Životné zmeny v čase neistoty
V tejto epizóde podcastu Krajina mladých nazrieme do sveta mladých ľudí, ktorí sa nachádzajú v takzvaných míľnikových, alebo medzníkových rokoch a prechádzajú z jednej etapy života do druhej. Je predsa len iné byť dnes druhák či tretiak na strednej škole, ako maturant, ktorý opúšťa jeden svet a vstupuje do druhého – neznámeho sveta práce, či vysokej školy, práve v tomto čase plného neznámych.
Ako mení korona pandémia plány a životné cesty mladých ľudí, ktorým sa práve v tomto čase všetko mení? Zmení im korona šance do budúcnosti? A ide len o negatíva, alebo majú dnešní mladí v niečom aj výhodu? Zistíme v dnešnej epizóde podcastu Krajina mladých.

Veria mladí ľuďom okolo seba?
Predstavte si, že na ulici vo Vašom meste stratíte peňaženku. Uvidíte ju ešte? Vaša odpoveď naznačí veľa nielen o Vás, ale aj o spoločnosti, v ktorej žijete. Výskum totiž ukazuje, že v krajinách, kde si ľudia navzájom dôverujú sú občania vo všeobecnosti šťastnejší, majú „dobrý“ život, a navyše čím vyššia dôvera v spoločnosť a ľudí, tým väčšia ekonomická prosperita a stabilita demokracie v danej krajine.
Ako je to teda u nás, veria, či neveria mladí ľudia na Slovensku ľuďom okolo seba?
V tejto epizóde Krajiny mladých preberieme dôveru v ľudí, inštitúcie a politikov a spýtame sa aj na to, prečo je dôvera dôležitá najmä v čase pandémie.

Ako prežiť koronu
Máme tu druhú vlnu korona pandémie. Školy sú opäť zatvorené a žiaci sa učia, ale aj kamarátia z domu. Mladí rodičia sa snažia skĺbiť home-office so starostlivosťou o deti a domácnosť. Nikto dnes nevie ako dlho budeme doma zavretí, ale vieme to už lepšie zvládať? Ako vnímajú mladí koronu? Boja sa jej? A je dnešná pandemická situácia rovnaká pre mužov a ženy? V dnešnej epizóde spojíme zdanlivo nespojiteľné – pandémiu s postavením mužov a žien v spoločnosti. Ako sa na túto tému pozerajú mladí? Mali by aj muži chodiť na otcovské – materské dovolenky? A kto má mať v rodine hlavné slovo?
Hosťami moderátorky Kataríny Urban Richterovej sú stredoškoláci Mária Maňáková a Michal Trenčanský, ekonómka a doktorandka rodových štúdií na London School of Economics Zuzana Dančíková, externá výskumníčka Rady mládeže Slovenska Michaela Šedovič a projektová koordinárotka pre výskum RmS Veronikou Fishbone Vlčková a externá výskumníčka.

Kto je Generácia Z?
Vraj sú drzí, stále nalepení na telefónoch a nič ich nezaujíma. Je to naozaj tak? Kto sú dnešní mladí, teda Generácia Z. V najnovšej epizóde podcastu Krajina mladých sa na to spýtame veľmi neštandardným spôsobom a dostaneme šokujúce odpovede. Mladí ľudia nás vpustia „dnu“, medzi seba, ale aj do svojich vnútorných svetov.
Hovoriť budeme nielen o mobiloch, sociálnych sieťach, či predsudkoch, ale prekvapivo aj o plastikách, rasizme, priepasti medzi rodičmi a deťmi, citlivých dušiach a pochopení.

Mladí budú počas tretej vlny v supermarketoch. Prečo?
Je tu September, začiatok školského roka, kedy sa riešia krúžky. Aké voľno-časové aktivity sú u nás najpopulárnejšie? Prečo trávia mladí čas v supermarketoch a prečo je to vraj prirodzené? A vôbec, čo dávajú krúžky deťom a mladým ľuďom?
V 10. epizóde podcastu Krajina Mladých sa spýtame aj ako to vyzeralo s krúžkami počas druhej vlny pandémie. Vzdali to niektorí nádejní mladí športovci, športovkyne, alebo umelci? A kedy uvidíme, ako ovplyvnil lockdown a pandémia záujmy Generácie Z? Na konci debaty pridáme aj praktické rady ako vyberať krúžky počas tretej vlny pandémie.
Moderátorka Katarína Urban Richterová v debate privíta: Andreu Hajduchovú - zakladateľku Iniciatívy Dajme deťom hlas, Dr. Jaroslavu Kopčákovú – psychologičku a výskumníčku z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a Dorotu Novákovú – trénerku gymnastiky.

Derú sa mladí do politiky?
Deti a mladí ľudia tvoria skoro pätinu Slovenskej populácie, no ak sa pozrieme do Parlamentu, poslancov do 30 rokov je minimum. Prečo je to tak? Čo odpudzuje dnešných mladých ľudí od politiky, berú ich starší kolegovia vážne? A ako je to so súčasnými tínedžermi? Je aj v ich očiach pojem „politicky angažovaný“ nadávkou, alebo sa stávajú čoraz angažovanejšími a derú sa do politiky? Na akých témach mladým záleží a prečo sa do politiky oplatí ísť - v dnešnej epizóde podcastu Krajina Mladých prezradia dvaja mladí politici - Michal Šimečka (Poslanec Európskeho Parlamentu za PS) a Milan Kabina (člen Kresťansko-demokratickej mládeže Slovenska a predsedníctva KDH) a politologička Viera Žuborová (Bratislava Policy Institute). V podcaste sa navyše dozvieme aké to je, keď hlas maturantov počúvajú top politici Európskej Únie. Debatu moderuje Katarína Urban Richterová.

Ťažká práca – hľadať si prácu
Prečo končí mladosť prvým „serióznym“ zamestnaním? V 6.epizóde podcastu Krajina mladých sa budeme rozprávať o zamestnaní mladých ľudí. Trápia sa budúcnosťou a tým, či si nájdu prácu? Prečo je prvé zamestnanie také dôležité, čo všetko „navyše“ musia mladí robiť, aby sa mohli zamestnať a čo prináša Covid -19 na trh práce najmä pre mladých? Odborne a s humorom diskutujú riaditeľka Rady mládeže Slovenska (RmS) Katarína Batková, výskumníčka RmS Katarína Čavojská, Michal Páleník z Inštitútu zamestnanosti a za mladých debatu spolu-moderuje Karin Popovičová - mládežnícka delegátka v rámci Európskeho dialógu s mládežou.
Podcast je iniciatívou Rady mládeže Slovenska.
Dramaturgia, strih, sound-design, produkcia – Katarína Urban Richterová
Viac info na: www.mladez.sk

Prečo dobrovoľníčiť
Prečo by mal človek pracovať zadarmo? Aký pocit môže takáto práca vyvolať a prečo sa nám dobrovoľníčiť oplatí? V 5. epizóde podcastu Krajina mladých budeme hovoriť o dobrovoľníckej práci, o tom, ako a prečo sa do nej mladí ľudia na Slovensku zapájajú a prečo je v sektore mládežníckych organizácií nenahraditeľná. V podcaste sa bude riaditeľka RmS Katarína Batková rozprávať s výskumníčkou a odborníčkou na dobrovoľníctvo Betkou Brozmanovou Gregorovou a mladými dobrovoľníkmi: Julianou z INEXu a Martinom Augustínom zo Združenia kresťanských spoločenstiev mládeže.
Raper Martin Augustín Dvornický má nový album. Nájdete ho tu: www.facebook.com/towmeot/
Podcast je iniciatívou Rady mládeže Slovenska.
Dramaturgia, strih, sound-design, produkcia – Katarína Urban Richterová
Viac info na: www.mladez.sk

Prečo pracovať s mladými?
Ponúka pohľad do iného sveta, nabíja energiou a jej výsledky nie sú instantné, no o to motivujúcejšie. Áno, prekvapivo, hovoríme o práci s mladými ľuďmi. Mládežnícke organizácie v súčasnosti pracujú s približne tretinou všetkých detí a mladých ľudí na Slovensku.
Ako vyzerajú rôzne formy práce s mladými a prečo potrebujeme organizácie, ktoré sa im venujú? Čo dávajú mládežnícke organizácie mladým a čo dospelým, ktorí tu pracujú? Dnes budeme v Krajine mladých hovoriť s Máriou zo združenia mladých Laura, s Dávidom Richterom z organizácie AMAVET a Jankou Kubíkovou z DOFE.
Podcast je iniciatívou Rady mládeže Slovenska.
Dramaturgia, strih, sound-design, produkcia – Katarína Urban Richterová
Viac info na: www.mladez.sk

Mýty o zapájaní mladých
Do Rady mládeže Slovenska často dostávame otázky, ktoré sú mierne nedôverčivé k „participácii“ mladých ľudí, alebo k ich zapájaniu do rozhodovacích procesov. Požiadali sme odborníkov, ktorí vystupovali v 3. epizóde podcastu Krajina mladých – Zuzanu Čačovú (Nadácia otvorenej spoločnosti), Veroniku Fishbone Vlčkovú (Rada mládeže Slovenska) a Juraja Králika (eRko), o rýchle kolo stručných odpovedí na tieto, veľmi časté otázky.

Počúvame ich?
Majú mladí možnosť vyjadriť svoj názor a ak ho aj prejavia, vypočujeme ich? V tretej epizóde podcastu Krajina mladých sa budeme venovať tomu, prečo a ako dať deťom a mladým ľuďom priestor pri rozhodovaní o veciach, ktoré sa ich týkajú, prečo sa ich „participácia“ oplatí celej spoločnosti a ako vychovať politicky uvedomelých mladých občanov.
Dozviete sa aj to, čo spraviť ak chce baletka vymeniť sukňu za kimono a prečo je v štrnástich rokoch lepšie stretnúť režiséra ako rasistu.
Okrem hlasov mladých sa budú nad témou zamýšľať aj Veronika Fishbone Vlčková - sociologička z Rady mládeže Slovenska, Zuzana Čačová - programová manažérka Nadácie otvorenej spoločnosti a Juraj Králik - predseda detskej organizácie eRko, hnutia kresťanských spoločenstiev detí. Diskusiu moderuje riaditeľka Rady mládeže Slovenska Katarína Batková.
Podcast je iniciatívou Rady mládeže Slovenska.
Strih, montáž, sound-design, produkcia – Katarína Urban Richterová
Viac info na: www.mladez.sk

Život mladých v karanténe
Ako sa žije mladým ľuďom v krajine, ktorá je v plošnej karanténe viac ako dva mesiace?
V druhej epizóde podcastu Krajina mladých si povieme čo najviac chýba mladým v súčasnej pandémii, aké je domáce učenie – pre študentov, ale aj učiteľov. Pozrieme sa na vplyv sociálnej izolácie na mentálne zdravie mladých ľudí a ponúkneme aj veľmi úprimný a otvorený rozhovor mladej ženy, ktorá trpí úzkosťou; chorobou, ktorá počas pandémie naberá na intenzite. V podcaste nevynecháme ani skupinu detí a mladých ľudí, ktorá počas pandémie stratila prístup k vzdelávaniu, čo sa zrejme podpíše aj na jej budúcnosti.
Podcast bol nahrávaný začiatkom mája 2020. Všetky uvedené informácie odzrkadľujú vtedajšiu situáciu a opatrenia proti pandémii na Slovensku.
Podcast - Rady mládeže Slovenska. / Produkcia a strih podcastu – Katarína Urban Richterová

Mládežnícke organizácie v čase pandémie
Na Slovensku žije milión mladých ľudí, no ich hlas nepočuť. Rada mládeže Slovenska preto spúšťa nový podcast Krajina mladých. V prvej epizóde vysvetľuje Katarína Batková, riaditeľka Rady mládeže Slovenska, prečo je potrebné hovoriť o mladých ľuďom, či sa zaujímajú o politiku alebo stav našej spoločnosti. Sociálna izolácia má na Slovensku obrovský vplyv na ekonomiku, ako je to s neziskovým sektorom a svetom mládežníckych organizácií? Pociťujú následky pandémie? A v čom je situácia iná v neziskových organizáciách, vysvetľuje dlhoročný manažér neziskového sektora Braňo Tichý. Ako prežívajú krízu a dobrovoľnú karanténu mládežnícke organizácie, ktorých náplňou práce je združovať mladých, organizovať podujatia a stretnutia, to nám vysvetlia reprezentanti Slovenských skautov, Združenia saleziánskej mládeže Domka (projekt Oratko online robia v spolupráci so Saleziánmi a Saleziánkami a organizáciou Laura) a vzdelávacej aktivity Open Lab.
Prvá epizóda podcastu Krajina mladých bola nahrávaná bezpečne, prostredníctvom rôznych online platforiem, v druhom týždni karantény na Slovensku. (Podcast je publikovaný v treťom týždni karantény.) Všetky informácie odzrkadľujú vtedajší stav pandémie a opatrení na Slovensku.
Podcast – Rada mládeže Slovenska
Produkcia, strih, montáž – Katarína Urban Richterová

Niečo sa chystá - Krajina mladých
Niečo sa chystá! Rada mládeže Slovenska spúšťa nový podcast Krajina mladých. Aký je dnešný svet mladých ľudí? Prečo je mladých tak málo počuť? A ako zvládajú mládežnícke organizácie súčasnú pandémiu? Dozviete sa už zajtra (štvrtok 2.4.2020) v prvej epizóde podcastu na všetkých podcastových platformách alebo na www.mladez.sk