Skip to main content
Spotify for Podcasters
Kika's German | němčina 🥨

Kika's German | němčina 🥨

By Kika's German

Jsem online lektorka němčiny, která se snaží spojit své vášně v jednu – cizí jazyky, cestování a psaní, a tím pomoct všem, kteří v němčině tápou. Každé liché pondělí se můžete pravidelně těšit na nový díl. Přepis podcastu, slovní zásobu a další bonusy najdete na herohero.co/kikasgerman

Lektorování němčiny na volné noze se věnuji od jara 2019, a když zrovna nepracuji, tak cestuji po světě, vařím, píšu články o cestování a podnikání, a užívám si života.Více o němčině a mé výuce najdete na webových stránkách: www.kikasgerman.cz

Available on
Apple Podcasts Logo
Google Podcasts Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

Kaffee | z plantáže do šálku ☕️

Kika's German | němčina 🥨Dec 04, 2023

00:00
11:42
Kaffee | z plantáže do šálku ☕️

Kaffee | z plantáže do šálku ☕️

Dnes vám budu vyprávět o tom, co jsem se naučila na cestách po Guatemale a Kolumbii. Společně se podíváme na proces zpracování kávy od semínka, až po šálek. Jak se káva praží? Co je to výběrová káva? A co ovlivňuje chuť našeho šálku?


Přepis a slovní zásoba na herohero. Příští týden k tomu bonusová epizoda o Kolumbii, také včetně přepisu a slovíček na quizletu.


Díky herohero máš němčinu každý týden 👇🏻


https://herohero.co/kikasgerman

Dec 04, 202311:42
Vánoční trhy v Německu🎄 | rozhovor s Radkou

Vánoční trhy v Německu🎄 | rozhovor s Radkou

Radka je lektorkou v týmu Kika's German. Už přes dvacet let žije v Německu, a v této epizodě se budeme bavit o adventu, vánočních trzích, přípravě na svátky a tradicích. Radka pro vás letos připravila adventní kalendář plný němčiny, který si můžete pořídit za 290 Kč.


Adventní kalendář 2023: https://form.simpleshop.cz/xJp9/


Lekce s Radkou: https://www.kikasgerman.cz/individualni-lekce-s-kolegy/


Na herohero najdete kartičky se slovní zásobou, videa, podcasty a další bonusy k tématu VÁNOCE. 🎅🏼

Nov 20, 202334:24
Život v Bavorsku 🥨 | rozhovor s Helenou Janiš

Život v Bavorsku 🥨 | rozhovor s Helenou Janiš

Helena se před deseti lety odstěhovala do Bavorska. Povídáme si o tradičním jídle i oblečení, o místním dialektu i o tom, co ji za hranicemi překvapilo.


Konverzační lekce s Helenou: https://www.kikasgerman.cz/individualni-lekce-s-kolegy/


Kartičky se slovní zásobou: https://herohero.co/kikasgerman


Na další tipy a slovní zásobu se můžete těšit na instagramu. 🇩🇪


Nov 06, 202339:29
Jaká je švýcarská němčina? 🇨🇭

Jaká je švýcarská němčina? 🇨🇭

Minulý týden jsme se s Veronikou bavily o životě ve švýcarsku, stejně tak jako s Hankou před dvěma lety. Starší rozhovor najdete zde.


Mluví se ve Švýcarsku německy? Ano i ne. Švýcarská němčina se od té standartní velmi liší a my si dnes povíme pár slovíček, která mě naučili moji studenti. Další várka slovní zásoby vás čeká na instagramu.


Líbí se vám podcasty Kika's German? Přidejte se tento měsíc na herohero. Najdete tam spoustu bonusových epizod. Dvě epizody na téma typické chyby mých studentů, a jak je nedělat. Jednu epizodu o Oktoberfestu a mém zážitku z něj, kde nebude chybět spaní ve sklepě.. :-D a také spoustu slovní zásoby a dalších bonusů! 🥨


www.herohero.co/kikasgerman


____


Kde najít víc? Mrkni sem 👇🏻


http://www10.unine.ch/linone/2019/06/16/ist-ein-dialekt-eine-eigene-sprache-wie-unterscheidet-man-beide/


slovník: http://m.schweizerdeutsch.org/


výukové materiály: https://www.schweizerdeutsch.info/lernmaterial.html


Oct 23, 202312:28
Jak se žije ve Švýcarsku? 🇨🇭rozhovor s Veronikou Darmopil

Jak se žije ve Švýcarsku? 🇨🇭rozhovor s Veronikou Darmopil

Veronika žila 10 let ve Švýcarsku, kde pracovala v oblasti cestovního ruchu. Kolegové i klienti byli z 90% místní. Jak se vypořádala se švýcarskou němčinou a jak se vlastně ve Švýcarsku mluví? Veronika je lektorkou v týmu Kika's German, a je ideální pro všechny, kteří ve švýcarsku žijí nebo žít chtějí. Kromě toho učí zejména začátečníky a mírně pokročilé v dopoledních hodinách.


Vyzkoušíte úvodní lekci zdarma?https://www.kikasgerman.cz/individualni-lekce-s-kolegy/


Na herohero najdete bonusovou epizodu s typickými chybami studentů + bonusovou epizodu Oktoberfest + slovní zásobu.

Oct 09, 202335:32
Slovní zásoba k tématu die ZEIT 🕰️

Slovní zásoba k tématu die ZEIT 🕰️

Jak se řekne minuta a vteřina je asi jasné, ale jak se nazývá hodinář, budík nebo minulost? Na slovní zásobu k tématu čas se zaměříme v této epizodě, ale především na instagramu


Další slovní zásobu najdete na herohero, včetně cvičení, díky kterými si procvičíte čas (čtvrt, půl, 3/4, celá...) a také slovíčka.


Na blogu najdete článek o německé Pünktlichkeit.


A samozřejmě mi můžete dát vědět, jaká další slovíčka vás napadají.


Kurzy, o kterých jsem mluvila na úvod epizody najdete zde:


Pro pokročilejší studenty (B1/B2), každé úterý večer od 18 - 19.30. Začínáme 10. října


form.simpleshop.cz/Jw3x


Pro mírně pokročilé (A2/B1), ve středu - 19 - 20.30 - Od 11. října.


form.simpleshop.cz/8wWq


Výslovnostní trénink, Google Classroom, s lektorkou Michaelou, od 16. října


https://form.simpleshop.cz/rqEx/
Sep 25, 202310:07
Zeit | Přísloví spojená s časem ⏰

Zeit | Přísloví spojená s časem ⏰

Čas vyléčí všechno, lepší nikdy, než pozdě, a ranní ptáče dál doskáče.

Přísloví spojená s časem se objevují v jazyce denně. Pojďme si na pár z nich posvítit. Povím vám 6 německých přísloví a vysvětlím je nejprve česky, a poté německy.

Na herohero najdete všechna přísloví i definice vypsané a můžete si je rovnou procvičit v interaktivním cvičení. Kromě toho tam na vás čeká bonusová epizoda⭐️ často používaných výrazů spojených s časem (im Laufe der Zeit, zur Zeit...) . Vysvětlíme si jejich význam a také si předložky procvičíme ve cvičení.

____

Chceš se učit německy? Rezervuj si úvodní lekci zdarma👇🏻

Individuální výuka: https://www.kikasgerman.cz/individualni-lekce-s-kolegy/

Sep 11, 202307:21
Schokolade 🍫 | Jak se vyrábí čokoláda? B1+

Schokolade 🍫 | Jak se vyrábí čokoláda? B1+

V této epizodě se přeneseme do Guatemaly na kurz výroby čokolády. Povíme si v němčině celý proces od sklizně, přes sušení a pražení kakaových bobů, až po jejich zpracování do lahodné tabulky.

___

https://herohero.co/kikasgerman

Slovní zásoba je trochu pokročilejší, proto jsem pro vás připravila přepis podcastu a novou slovní zásobu vypsala do quizlet setu (na kartičky s překladem). Na herohero najdete kromě bonusů k této epizodě i samostatnou bonusovou epizodu o Guatemale. K epizodě je samozřejmě také přepis a slovní zásoba.

___

Přidej se do kurzu, který začíná už 11. září. Společně se podíváme na německé skloňování, a psát můžeš klidně o čokoládě!

více informací: https://form.simpleshop.cz/XyKJ/

___

Pár fotek a videa najdete na instagramu: @kikas.german

Aug 28, 202310:37
100 | Jak nás ve škole nenaučili, se učit

100 | Jak nás ve škole nenaučili, se učit

Víte, jak se učít efektivně? Nemyslím to, že se nazpaměť naučíte nějaký text, napíšete zkoušku a zapomenete, o čem byla. Myslím efektivní učení, které je potřeba k ovládnutí cizího jazyka. My totiž němčinu nechceme zapomínat, chceme umět komunikovat s přáteli, kolegy a lidmi v našem okolí.


V této výroční sté epizodě se společně podíváme na to, proč se neumíme učit, a jak se učit zábavně, ale také efektivně v průběhu každého týdne.


Další tipy najdete na mém instagramu: @kikas.german


31 tipů pro lepší němčinu si můžete také stáhnout v zdarma v PDF: linktr.ee/KikasGerman

_____

Utekla ti bonusová epizoda 31.7? Najdeš ji na herohero, kde se s Kika's German můžeš učit slovíčka i gramatiku za 5 EUR měsíčně. V epizodě z 31.7 mluvím o tématu: Was macht man im Sommer? Podíváme se na 5 činností, kterým se věnujeme v létě. Vysvětlíme si výrazy im Freien, im Grünen nebo die Natur. Na quizletu se naučíme dalších 52 slovíček a frází, včetně potápění, stanování, rybaření nebo stavění hradu z písku.


Krásný zbytek léta! ⛱️Aug 14, 202318:47
Předložky s 2. pádem | im Restaurant 🍛

Předložky s 2. pádem | im Restaurant 🍛

V této epizodě se podíváme na předložku wegen, während, dank nebo aufgrund, a také pár dalších. Podíváme se na skloňování v druhém pádě - Existuje? používá se? a kdy?

Gramatiku propojíme s aktuálním tématem im Restaurant, kterému se věnuji na sítích (na instagramu najdete slovní zásoba a užitečné fráze), a pokud by vám to nestačilo, zbytek najdete na herohero.


Tam najdete také sepsané příkladové věty z této epizody, tabulku se všemi předložkami, online cvičení a bonusovou epizodu.

Za 10 EUR se můžeš učit celé léto s Kika's German: https://herohero.co/kikasgerman


videokurz Skloňování od A do Z: https://form.simpleshop.cz/bAN8/

Jul 17, 202316:05
Jaká je africká země Kamerun? 🇨🇲 rozhovor s Alexandrou Karg

Jaká je africká země Kamerun? 🇨🇲 rozhovor s Alexandrou Karg

Do podcastu jsem si tentokrát pozvala rodilou mluvčí z Německa a povídáme si o Kamerunu. Alex tam před pár lety žila a učila němčinu v Goethe institutu, krom toho také cestovala a poznávala místní lidi, život ve sboru nebo na venkově. Danke Alexandra Karg. 🥨

Touto epizodou završíme cestovatelské dva měsíce na sítích i v podcastu. Do budoucna pro vás určitě nachystám epizodu o Guatemale a Kolumbii, v příštím měsíci se ale budeme věnovat tématu IM RESTAURANT. Celý červenec na vás čeká slovní zásoba na instagramu, užitečné fráze, kartičky se slovíčky a také epizoda podcastu, ve které propojíme gramatiku právě s novou slovní zásobou.


Na herohero najdete tentokrát quizlet sadu s pokročilou slovní zásobou, kterou Alex používá. Věděli jste, že slovo Kohle označuje kromě uhlí také peníze? A co znamená slovo Aberglaube, Hexerei nebo Krapfen? Kromě slovní zásoby tam najdete videonávod, jak si quizletové sety upravovat podle svého, a jak s nimi pracovat. Sdílím tam s vámi také kamerunskou hudbu, článek a dokumentární film - můžete se tak o Kamerunu dozvědět více, a potrénovat čtení i poslech v němčině.

_______________________________________________________


videokurz Skloňování od A do Z: form.simpleshop.cz/bAN8 (zadej kód 4ROKY, a máš 40% slevu, která platí do konce června)


Máš zájem o individuální výuku? Mám volné kapacity: https://www.kikasgerman.cz/mentoring-pro-samouky/

Jun 30, 202336:33
Jak se naučit 15 cizích jazyků? 🙇🏽‍♀️| rozhovor s polyglotkou Kristínou

Jak se naučit 15 cizích jazyků? 🙇🏽‍♀️| rozhovor s polyglotkou Kristínou

Celý rozhovor je v němčině, a je vhodný pro posluchače B1+. Kristína je milovnicí cizích jazyků, kterým se věnuje pracovně i ve volném čase. Vyrůstala s češtinou, němčinou a slovenštinou, a postupně se naučila asi 15 cizích jazyků. Vede svůj projekt jazykový tutoring, kde s cizími jazyky pomáhá ostatním.⁠


Chcete podcast podpořit a odnést si z něj užitečnou slovní zásobu? Na herohero najdete 45 slovíček na oboustranných kartičkách, která jsme v rozhovoru použily. Slovní zásobu si tak můžete procvičovat kdykoliv a kdekoliv, stačí vám telefon a aplikace quizlet. Slovní zásobu pro vás připravuji ke každé epizodě podcastu a na mém herohero tak najdete desítky setů vytvořených k jednotlivým epizodám.


Až do 30.6.2023 platí sleva 40% na můj videokurz Skloňování od A do Z. Stačí zadat slevový kód 4ROKY.


_____


https://herohero.co/kikasgerman

https://www.instagram.com/kikas.german

Spolupráce? --> www.kikasgerman.cz
Jun 19, 202331:20
🍢 jednohubka | Jak se rozmluvit?

🍢 jednohubka | Jak se rozmluvit?

V této jednohubce vám dám pár tipů k německé konverzaci. Pokud se chceš rozmluvit, není jiná možnost, než německy mluvit. Kde však najít partnera na konverzaci? To se dozvíš v této epizodě. 🗣️


Ještě do 5. června se také můžeš přihlásit do letního kurzu: https://form.simpleshop.cz/6lnY/

Zbývají poslední volná místa. 🔗


_______________________


🏷️ 70% sleva na tvůj první pokec s rodilým mluvčí: https://preply.com/en/?pref=MTM5OTUxOQ==&id=1684516881.793744


🥨 Individuální lekce s Kika's German: https://www.kikasgerman.cz/individualni-lekce-s-kolegy/


Na herohero najdeš tento měsíc slovní zásobu na téma cestování, bonusové epizody podcastu, vysvětlenou gramatiku ob x wenn, a také videa se všemi minulými časy v němčině (3).

https://herohero.co/kikasgerman

Jun 04, 202308:10
Mexiko 🇲🇽 Platí stereotypy o narcos a sombreru? | v němčině s přepisem 🧾

Mexiko 🇲🇽 Platí stereotypy o narcos a sombreru? | v němčině s přepisem 🧾

Bonusová epizoda z cest. Přepis podcastu slovo od slova najdeš na https://herohero.co/kikasgerman, včetně kartiček se slovní zásobou, kde ti vysvětlím slovíčka jako Vorsicht, traumhaft, antun nebo in Bann ziehen, která jsem v epizodě použila. Kromě toho tam najdeš 100 kartiček se slovní zásobou na téma REISEN. 🗺️


Bonusová sekce podcastu stojí 5 eur měsíčně, a najdeš tam 2 - 4 příspěvky měsíčně. Přepisy podcastu, quizletové sady ze slovní zásobou, bonusové epizody, videa s gramatikou a cvičení.


Jak se vám epizoda o Mexiku líbila? Chystáte se navštívit Mexiko? Dejte mi vědět na instagramu! https://www.instagram.com/kikas.german

May 30, 202310:18
Mluví se v Řecku německy? 🇬🇷| rozhovor s Bárou Zikovou

Mluví se v Řecku německy? 🇬🇷| rozhovor s Bárou Zikovou

Rozhovor s Bárou, lektorkou němčiny a autorkou projektu Tak_Trochen. Bára učí němčinu online, a posledních několik měsíců tráví na Krétě nebo v Athénách. Jak se v Řecku žije? V čem se místní liší? A domluví se tam německy? Rozhovor je celý v němčině 🇩🇪


Bára se mnou naopak nahrála rozhovor o mých cestách po Mexiku a Guatemale, a nově otevírá online kurzy pro začátečníky. Najdeš ji na webové stránce www.taktrochen.cz nebo na instagramu (https://www.instagram.com/tak_trochen_podcast)


Moje kurzy🥨:

Skloňování od A do Z s podporou: https://form.simpleshop.cz/gxEY/

Skloňování od A do Z videokurz: https://form.simpleshop.cz/bAN8/

Letní mentoring pro samouky: https://form.simpleshop.cz/6lnY/

______


Dejte nám vědět, jak se epizoda líbila, a jestli by se vám líbilo více společných projektů. 🥨

May 22, 202325:34
Jak se žije v Jižní Koreji? 🇰🇷 | rozhovor s Marií Čalkovskou

Jak se žije v Jižní Koreji? 🇰🇷 | rozhovor s Marií Čalkovskou

V dnešním rozhovoru si povídám s Maruškou, která žila nejprve 5 let v Německu a momentálně žije i s dvěma malými dětmi v Jižní Koreji. Maruška cestuje s malými dětmi, proto si povídáme o tom, jak to děti zvládají, co je potřeba pro to, aby mohli cestovat po Asii i o tom, co děti naopak nepotřebují.


Marie Čalkovská

nemcinaodmala.webnode.cz

Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100091764623702

Instagram: https://www.instagram.com/nemcinaodmala/


🇩🇪Rozhovor je v němčině, a vím, že se tam objeví pár chybek. I přesto jsme se rozhodly rozhovor v němčině nahrát a vydat. Né vždy se budete bavit německy jen s rodilými mluvčími. Občas se budete bavit v němčině třeba s Turky, Indy, Korejci nebo Vietnamci, stejně tak, jako já na Erasmu, v mezinárodním prostředí univerzity. Pamatujte, že je důležité connection - not perfection. Bez problému byste tak měly všemu, o čem mluvíme, rozumět. Pokud nějakou chybu zaslechnete nebo si nebudete jistí, jak je to správně, schválně mi napište a ptejte se!


Já tam mám dvě, a přiznám je rovnou.. :-D sich vorstellen - kannst du dich vorstellen? (tam jsem něco žbleptla jinak) | erfahren von / über - našla jsem, že existují obě varianty. Ze školy znám von, do hlavy mi skáče über.


Na herohero jsem vytvořila bonusovou epizodu, kde u každé chyby podcast zastavím, na chybu upozorním, a vysvětlím ji. Chyba není špatná! Díky chybám se učíme, a věřte, že pokud vás někdo na chybu taktně upozorní a opraví, budete si to pamatovat a říkat to už vždycky správně. To je způsob, jakým učíme v Kika's German - necháváme studenty mluvit v němčině už od A1, a jazyk vylaďujeme díky chybám.


Aktuálně mám volná místa v mentoringu pro samouky: https://www.kikasgerman.cz/mentoring-pro-samouky/. Můžete se také přihlásit na 30 min. konverzační lekce: deutsch.mit.kika@gmail.com


nebo se přidat na herohero, za 5 eur měsíčně, a epizodu si poslechnout ještě jednou. Tak co, odhalili jste chyby?

May 08, 202331:44
Kdy se používá préteritum? ⌚️

Kdy se používá préteritum? ⌚️

Préteritum, minulý čas jednoduchý, se v němčině používá především v psané formě. Jak se tvoří a na jaká slovesa dát pozor? Poslechni si tuto epizodu a dej mi vědět, jestli ti pomohla pochopit préteritum.


Na https://herohero.co/kikasgerman najdeš bonusovou epizodu podcastu, ve které si společně přečteme příběh. Slovesa z préterita převedeme do infinitivu a příběh si přeložíme. Kromě toho tam najdeš PDF s teorií a seznam nepravidelných sloves.


Chceš se mnou spolupracovat individuálně? Mám volné kapacity na mentoring pro samouky. Mrkni na to, co nabízím a domluv si úvodní lekci: https://www.kikasgerman.cz/mentoring-pro-samouky/


Jaké další časy v němčině existují? Všechny jsem shrnula v tomto příspěvku na instagramu: https://www.instagram.com/p/Cq-z3ueS_1X/?hl=en. Můžeš si také poslechnout starší podcastovou epizodu o perfektu - minulý čas složený.


No a pokud jsi v němčině ještě nikdy nic nepřečetl/a a pochybuješ o tom, že se ti préteritum bude hodit, tak ještě dnes otevři noviny nebo knihu. Pár tipů, kde v němčině číst, a jak, najdeš na mém blogu: https://www.kikasgerman.cz/blog/cetba-v-nemcine/

Apr 24, 202312:56
🍢 jednohubka | Jak v němčině snadno číst a rozumět? (Readlang)

🍢 jednohubka | Jak v němčině snadno číst a rozumět? (Readlang)

V dnešní jednohubce ti představím aplikaci Readlang. Nástroj, který ti čtení i učení nových slovíček usnadní. Začni tak konečně číst články a noviny v němčině. Najdi si cestovatelský blog, recept nebo třeba rady a tipy, které běžně hledáš česky. S Readlang nemusíš listovat slovníkem. Doplněk prohlížeče Google Chrome: Readlang https://readlang.com


Mrkni na videonávod: https://youtu.be/hwh3C5OB51c 🎥 Jaké knihy číst v němčině? Přečti si článek: Webinář pro lektory: Jak na plánování cíle 25.4 v 19 hod: https://www.facebook.com/events/1560432021098992


Video, podcast, článek. Obsah mě stojí spoustu času. Budu ráda, když mě potpoříš a zajistíš pro sebe obsah bavíc, ve formě přepisů a slovní zásoby. Za 5 eur měsíčně, na https://herohero.co/kikasgerman.

Apr 18, 202309:34
Jak se slaví Velikonoce v Rakousku?🇦🇹 | rozhovor s Janou Dallamassl
Apr 10, 202329:04
🍢 jednohubka | Jak se učit s hudbou?

🍢 jednohubka | Jak se učit s hudbou?

V této jednohubce se podíváme, jak se učit s hudbou a využít aplikaci lyricstraining. 

Doporučuji si spustit také video-verzi na mém YouTube, kde vše krok za krokem ukazuji a sdílím obrazovku: https://youtu.be/o2NO105cWh0 🎥

lyricstraining.com | LINGOCLIP

Podíváme se také na stránku https://deutschlernerblog.de/deutsch-lernen-mit-udo-lindenberg-02-ein-herz-kann-man-nicht-repariern/ nebo https://deutschmusikblog.de/category/grammatik/.

Ve videu vám ukážu, jak se stránkami pracovat, a předám pár tipů, jak a proč muziku v němčině poslouchat, i když nerozumíte všechno.

Můj playlist na Spotify: https://open.spotify.com/playlist/4aTMfHlD1DPB8KXJhS45Kt?si=230b9b58f20a4803

Mar 29, 202316:44
Jak probíhala moje maturitní zkouška? 🎓| mein Abitur
Mar 27, 202311:34
Co znamená MAN? | Nevyjádřený podmět v němčině 🥨
Mar 13, 202314:52
🍢 jednohubka | Kde a jak sledovat filmy v němčině? 🎥

🍢 jednohubka | Kde a jak sledovat filmy v němčině? 🎥

Chceš koukat na německé filmy a seriály, ale nevíš, kde hledat?

Mrkni na webové stránky, na kterých sleduji filmy já:

https://www.netflix.com

https://www.ard.de

https://www.zdf.de

https://www.ardmediathek.de

https://www.youtube.com/@DeutschTV

___

Aplikace:

https://www.languagereactor.com

Subfilter for Netflix

___

🎥 Tento podcast a všechny další jednohubky najdeš také na YouTube Kika's German Pro Lektory: https://www.youtube.com/channel/UCVaKtkpiSfJ1sDb5fpzL3fQ

Mar 08, 202309:52
Jak (ne)pomáhá doktor Google ?👩🏼‍⚕️ | B2
Feb 27, 202312:22
🍢 jednohubka | Jak na slovní zásobu?

🍢 jednohubka | Jak na slovní zásobu?

🎥https://www.youtube.com/@kikas.german

Učíte se německy nebo chcete poradit svým studentům, jak na slovíčka? Pojďme se podívat na způsoby, jakými se učím slovní zásobu já. Některé jsem sepsala také do článku na webu: https://www.kikasgerman.cz/blog/jak-na-slovni-zasobu/

Slovní zásobu musíte nejprve někde nasbírat, pak ji dobře zorganizovat a procvičovat. Můžete k tomu využít sešit, aplikace, excel nebo sdílený dokument. 

Co takhle myšlenkové mapy? Vyzkoušejte je na coggle.it

Používáte kartičky? Zkuste aplikace quizlet, případně anki nebo duocards.

Chcete další tipy? Chcete se konečně naučit německy a kromě toho se naučit, jak se učit? Přihlaste se na mentoring pro samouky. 

https://www.kikasgerman.cz/mentoring-pro-samouky/

Chcete slovní zásobu ke každé epizodě podcastu KIka's German? 🥨 Stačí přihlásit odběr na herohero, zaplatit 5 eur měsíčně a kartičky budou vaše. 

https://herohero.co/kikasgerman

Feb 22, 202310:13
Slovní zásoba na téma lidské tělo | 🧍🏽‍♀️der menschliche Körper🫀
Feb 13, 202309:01
🍢 jednohubka | Jaké používat SLOVNÍKY?

🍢 jednohubka | Jaké používat SLOVNÍKY?

Nová forma podcastu, bonusová jednohubka o tom, jak (se) učit němčinu tak, aby to bylo efektivní a zábavné. Pomůžu vám zažadit němčinu do každodenního života. Videopodobu najdete na YouTube: https://www.youtube.com/@kikas.german

Chcete se se mnou učit německy nebo se naučit, jak němčinu učit? Mrkněte na můj web: www.kikasgerman.cz

Slovníky, o kterých mluvím:

https://slovnik.seznam.cz/

https://duden.de/

https://de.pons.com/

deepl.com/de

❌ https://translate.google.com/

Videokurz, Skloňování od A do Z: https://form.simpleshop.cz/bAN8/

Feb 08, 202310:34
Jak určit člen podstatných jmen? Triky na DER, DIE, DAS 🫵🏻

Jak určit člen podstatných jmen? Triky na DER, DIE, DAS 🫵🏻

Víš, kterých podstatných jmen je nejvíc a jaký člen tak dává smysl ,,tipovat?'' :D Víš, co znamenají údaje ve slovníku za podstatným jménem? (der Affe, - n, - n)
Jaký člen získají zpodstatnělá slovesa? Jaký člen mají podsttaná jména s koncovkou -or nebo -ion? 

To vše se dozvíš v této epizodě, a také v novém kurzu Skloňování od A do Z, který najdeš zde. V kurzu se podíváme nejen na triky, jak poznat člen, ale také na skloňování po členu určitém a neurčitém, na osobní a přivlastňovací zájmena, na přídavná jména, předložky i množné číslo. Více informací: https://form.simpleshop.cz/bAN8/

O skloňování jsem napsala dva články na blog, které ti pomohou jednak procvičovat skloňování v praxi a neodtrhávat gramatiku od kontextu, a zároveň ti pomohou pochopit, k čemu je skloňování dobré a důležité.

https://www.kikasgerman.cz/blog/jasne-a-strucne-sklonovani-der-die-das-%f0%9f%a5%a8/

https://www.kikasgerman.cz/blog/jak-na-sklonovani-v-praxi/


Vznik podcastu a článků pak můýeš podpořit na herohero, kde najdeš bonusové materiály, tabulku, pracovní sešit, jedno video z kurzu zdarma, a to 20 min. video ke skloňování přídavných jmen a další kupu bonusových materiálů - zpětně, za celý rok. 

Jan 30, 202311:43
BONUS: Moje vyprávění o posledních týdnech, pouze v DE 🇩🇪
Jan 23, 202321:18
Znáš osobní ZÁJMENA v němčině? 🤚🏻
Jan 16, 202319:29
Vánoční speciál 🎅🏼 | Bonusová nálož němčiny od Kika's German 🥨

Vánoční speciál 🎅🏼 | Bonusová nálož němčiny od Kika's German 🥨

V této epizodě vám chci poděkovat za poslech v roce 2022, chci vám popřát krásné Vánoce 🎄 a povyprávím vám, kde je letos budu slavit já! Můžete se se mnou alespoň na mapě a pomocí Google Earth vydat k jezeru Bacalar na poloostrově Yucatán, kde sbírám síly do dalších roku a moc se těším na setkání po 9. lednu!

Mám totiž volné kapacity na individuální výuku a budu ráda, když se uvidíme na seznamovací úvodní lekci. Napiš mi na
deutsch.mit.kika@gmail.com

Chceš mi dát vánoční dárek? Doporuč Kika's German svým přátelům. 💙

odkazy:

Vánoce – Weihnachten v Německu: https://www.kikasgerman.cz/blog/vanoce-weihnachten/

5 způsobů jak se učit o Vánocích https://www.kikasgerman.cz/blog/5-zpusobu-jak-se-ucit-o-vanocich/

Které německé filmy mám nejradši? https://www.kikasgerman.cz/blog/ktere-nemecke-filmy-mam-nejradsi/

Adventní kalendář Kika's German: https://form.simpleshop.cz/XeWq/  (ke stažení ZDARMA) 

Uč se se mnou němčinu za 5 eur měsíčně, na herohero: https://herohero.co/kikasgerman

K této epizodě najdeš na herohero vánoční lekci. 🎁 Přesně takovou lekci dostávají moji studenti v mentoringu pro samouky. Zajímá tě, jak učím? Jak taková lekce vypadá? Za 5 EUR bude tvoje a z odběru herohero se můžeš samozřejmě kdykoliv odhlásit. Pokud se tedy chceš věnovat němčině i přes Vánoce, přidej se! A kdyby tě lákalo dostávat k lekcím i zpětnou vazbu - komentáře, hlasovky a bonusové úkoly - co takhle mentoring? 

Plán lekcí ti ušijeme na míru! https://www.kikasgerman.cz/mentoring-pro-samouky/

Napiš mi, a jakmile se z dovolené vrátím můžeme se setkat přes Skype a popovídat si o možnostech spolupráce. 

Dec 23, 202212:49
Návštěva lékaře v němčině | beim Arzt 🩺

Návštěva lékaře v němčině | beim Arzt 🩺

Hallo, ☎️ ,, ich habe Kopfschmerzen.. Mir tut mein Rücken weh..Ich fühle mich nicht gut.. Ich habe Fieber...Ich leide an Husten..Mein Sohn hat starke Gliederschmerzen... meine Tochter hat Schnupfen und kann nicht atmen.. '' Jste připravení na návštěvu lékaře v Německu? Jak taková návštěva probíhá? Co si takhle zopakovat části těla, nemoci, druhy léků nebo typické otázky z úst mediků? 👩🏼‍⚕️

Na něco se mrkneme společně v podcastu, a zbytek najdete na herohero nebo se můžete přihlásit na mentoring! 🤚🏻 www.kikasgerman.cz

____________________

Rozhovor s českou lékařkou Emmou, která pracuje v Německu: https://podcasts.apple.com/mx/podcast/jak-se-st%C3%A1t-l%C3%A9ka%C5%99em-v-n%C4%9Bmecku-rozhovor-s-emmou/id1532911668?i=1000555584054

Přepis podcastu: https://herohero.co/kikasgerman

Co dalšího najdeš na herohero? Slovní zásoba, hry, cvičení, video, audio, texty - Vše, co potřebuješ k tomu, aby ses bez problému dorozuměl u lékaře.

Chceš na vypracované úkoly dostávat zoětnou vazbu a zadání si nechat ušít na míru? Od 9. ledna budu mít volné kapacity na Mentoring pro samouky. Nech mi zprávu nebo e-mail, a až se vrátím z dovolené, spojíme se na úvodní lekci, po které ti ušijeme lekce na míru na 12 týdnů.

více info: https://www.kikasgerman.cz/mentoring-pro-samouky/ 

___


PS: Tentokrát si zkuste slovní zásobu vytvořit sami. Buď pomocí aplikace quizlet - třeba si rozšiřte tento set: https://quizlet.com/_b7i8tn?x=1jqt&i=2vibaq, anebo pomocí myšlenkové mapy! Další tipy, jak na slovíčka, najdete u mě na blogu: https://www.kikasgerman.cz/blog/jak-na-slovni-zasobu/

Dec 19, 202210:13
Imperativ ⚠️ | Jak se v němčině tvoří rozkaz? A jak tykat a vykat?

Imperativ ⚠️ | Jak se v němčině tvoří rozkaz? A jak tykat a vykat?

V této epizodě se budeme věnovat rozkazovacímu způsobu, ale abychom byli schopni tuto gramatiku správně pochopit a používat, musíme se naučit rozdíl mezi du | ihr a Sie. Je vám to naprosto jasné? Já mám zkušenost, že i studenti B1 v tomto chybují, a neumí tykat vícero lidem nebo vykat jedné osobě. Dejte podcastu šanci a zopakujte si gramatiku včetně užitečných frází.

Ruf mich an.
Ruft mich an.
Rufen Sie mich an.

Na koho těmito větami mluvím? A jaké další fráze v rozkazu používáte denně? Co třeba: Gib mir Bescheid. Lass mich wissen. Schau Mal! Dejte mi vědět na instagramu nebo vstupte do herohero a staňte se odběratelem bonusových epizod. Herohero je v podstatě sociální síť, na kterou získáte přístup za 5 eur měsíčně. Společně se tam na gramatiku podíváme ve videu, ve cvičeních, a v PDF s vysvětlenou teorií. 👩🏼‍💻

Na herohero mi můžete psát svá přání, tipy a nápady a přímo tak ovlivňovat obsah podcastu Kika's German v příštím roce. Podcast pro vás tvořím už více než dva roky, a 5 EUR z herohero je jediná možnost, jak si za to alespoň občas koupit kafčo. 😅

K této epizodě najdete: teorii v PDF, cvičení, příkladové věty, recepty v němčině a můj tip, jak se tohle učit zábavně a v kontextu. Ráda vám také odpovím na všechny otázky a opravím vaše texty 🧡

https://www.kikasgerman.cz/podcast/

Dec 05, 202214:51
Motivation beim Lernen alias jak to s němčinou nevzdat? | rozhovor s lektorkou Michaelou 👩🏼‍🏫

Motivation beim Lernen alias jak to s němčinou nevzdat? | rozhovor s lektorkou Michaelou 👩🏼‍🏫

Po půl roce jsem pro vás nahrála rozhovor a opravdu dlouhou epizodu podcastu. Pozvala jsem si kolegyni Michaelu (@michaela.piecka), kterou můžete znát z mého webu, a možná s ní dokonce máte lekce němčiny. Míša se věnuje zejména začátečníkům a méně pokročilým studentům, a je skvělá v podporování a motivování studentů, proto jsem si ji pozvala! V podcastu se dozvíte, jak jsme se němčinu učily my dvě a co nám pomohlo, povíme vám, jak se učíme jiné jazyky, jak motivujeme své studenty a uslyšíte, že je úplně normální občas nemít den nebo dělat chyby. Dáme vám tipy, jak se učit zábavně, protože učení, není jen mučení.

Obě využíváme mentoring pro samouky nejen jako lektorky, ale také jako studentky, Míša na angličtinu a já na španělštinu. Zajímá vás více o našem způsobu učení? Mrkněte na web nebo mi napište!

lekce němčiny s Míšou:
https://www.kikasgerman.cz/individualni-lekce-s-kolegy/
mentoring pro samouky: https://www.kikasgerman.cz/mentoring-pro-samouky/
adventní kalendář: https://www.michaelapiecka.sk/vianoce-do-ucha-2/ (zadej kód KIKASGERMAN10 pro 10% slevu)

31 TIPŮ: https://form.simpleshop.cz/KwzK/ - PDF ke stažení zdarma.

Máš můj podcast rád/a a chceš jej podpořit? Např. nahrání, stříhání a zveřejnění této epizody zabralo 3 hodiny, a proto jsem moc vděčná všem, kteří Kika's German podporují na herohero, a zároveň vám moc ráda splním přání a nahraji přesně takový podcast, jaký právě chcete či potřebujete!

https://www.kikasgerman.cz/podcast/

Nov 21, 202244:53
Jak se slaví día de muertos 💀 | Mexiko 🇲🇽

Jak se slaví día de muertos 💀 | Mexiko 🇲🇽

V této epizodě vám prozradím něco o mexickém svátku dne mrtvých - día de muertos, v němčině Tag der Toten. Slaví se v podobné datum jako americký Halloween 🎃 nebo české dušičky 👻, ale není to tak úplně srovnatelné. Je to mnohem víc! Viděli jste film Coco? 👵🏽 Pokud ano, tak tušíte, o čem epizoda bude. Pokud zatím ne, co si ho pustit v němčině a naladit se na nový díl podcastu? Hned budete lépe rozumět.

Coco:
https://www.youtube.com/watch?v=-8EUod08Ig0&ab_channel=Filmlounge

K podcastu najdete set kartiček se slovní zásobou (Ano, slovíček jsem použila spoustu, a né všechny člověk využije každý den). Na quizlet se jednoduše registrujete zdarma, stáhnete si aplikaci do mobilního telefonu a můžete se slovní zásobu učit, nechat se otestovat nebo si zahrát hry. Kartičky najdete na hero hero, stejně jako přepis podcastu, pár fotek a video.

Bonusový obsah: https://herohero.co/kikasgerman (slovní zásoba + přepis + článek + reportáž z Mexika + moje fotky).

Za podporu moc děkuji! 💙 🥨


Nov 07, 202209:01
Jak jsem poprvé učila 👩🏼‍🏫 | zum ersten Mal als Lehrerin
Oct 24, 202211:39
🚴🏻‍♂️ Sport treiben ⛹🏼‍♀️ | slovní zásoba na téma SPORT
Oct 10, 202214:38
Nomenverbverbindungen + Kika ist wieder unterwegs ✈️
Sep 26, 202209:06
die Hochzeit | slovní zásoba na téma svatba 👰🏼‍♀️

die Hochzeit | slovní zásoba na téma svatba 👰🏼‍♀️

Letos jsem byla už na třech svatbách, a příští týden nás čeká čtvrtá. Jak taková svatba probíhá a jak to popsat v němčině? Podíváme se na slovní zásobu jako závoj, svědek, církevní obřad nebo svatební hosté. Slovní zásobu na téma HOCHZEIT najdete přehledně zpracovanou v aplikaci quizlet - odkaz pro odběratele na herohero. 💍
Na
herohero najdete kromě slovíček také kompletní přepis podcastu a nějaké další materiály. Dejte mi vědět, jak se vám tato epizoda podcastu líbila a o čem byste chtěli podcast slyšet příště.
Jak herohero funguje? Když zaplatíš měsíční poplatek (5eur), tak se Ti OTEVŘE CELÝ OBSAH a své předplatné můžeš kdykoliv zrušit.
Pokud byste se se mnou chtěli učit, mrkněte na www.kikasgerman.cz


Chceš, aby ti od Kika's German nic neuniklo? Přihlas se k odběru newsletteru! Jednou měsíčně ti pošlu přehled nových článků, kurzů i podcastů. 


Sep 12, 202211:14
🗒 Jak na neodlučitelné předpony v němčině?
Aug 29, 202212:15
🇩🇪 Odlučitelné předpony - Jaký mají význam, a jak na ně? 👩🏼‍🏫

🇩🇪 Odlučitelné předpony - Jaký mají význam, a jak na ně? 👩🏼‍🏫

Dnes se podíváme na něco, co ti pravděpodobně vrtá hlavou.👩🏼‍🏫 Proč se v němčině na konec věty dává zu / ab nebo ein? Co to má za význam? Jak se naučit všechna ta slovesa a jak je přeložit? Kdy se předpona odlučuje a kdy ne? A jak s nimi pracovat v minulém čase, trpném rodě nebo v rozkaze? 

Vysvětlení najdeš v dnešní epizodě podcastu. Na herohero pak najdeš obrázek se všemi odlučitelnými předponami 🇩🇪, napočítala jsem jich 27. K tomu ještě video s vysvětlením přítomného času a předpon v němčině. A jako bonus spoustu cvičení. Dvě audia, s přepisem a cvičeními přímo na odlučitelné předpony, aby ses gramatiku učil/a v kontextu a spoustu dalších online cvičení, kde si můžeš ověřit, jak ti to jde.

Procvičovat můžeš klidně celý týden, dokud nevydám druhou část podcastu na neodlučitelné předpony a nejčastější chyby (jako třeba ve slovesech vorbereiten, bevorzugen atp). Cvičení a další bonusový obsah najdeš na herohero.

✩ Pokud se ti podcast líbí, nezapomeň ho ohodnotit ve své podcastové aplikaci nebo se přidej k bonusové sekci. Najdeš tam cvičení, videa, bonusové epizody podcastu, přepis textu a slovní zásobu na quizlet. Jen za 5 eur měsíčně. 👉🏻 https://herohero.co/kikasgerman

✍🏻 Učíš se s Kika's German rád/a? Mohlo by se ti líbit mých 31 tipů, jak se němčinu učit zábavně a autenticky. Stáhni si PDF s tipy zdarma, zde:

Aug 15, 202216:40
Jak vznikla Kaffeekultur in Wien a co je Einspänner? ☕️
Aug 01, 202208:17
Kika hat Geburtstag 🎂

Kika hat Geburtstag 🎂

Kolik mi je let? Jak slavím? Jak se řekne narozeninový dort, oslavenec, kytice nebo oslava? Jaký člen mají složený slova? 

To vše se dozvíš v dnešním podcastu! Pokud chceš podpořit vznik podcastu a celého projektu @kikas.german, můžeš se stát TOP-fanouškem a přispět 5 EUR zde: https://herohero.co/kikasgerman 

Pokud se ti Kika's German líbí, sdílej jednu z epizod nebo mi napiš recenzi - https://www.facebook.com/kikasgerman/reviews 


Krásný den ! 

Jul 27, 202212:11
Istanbul 🇹🇷 - Cestuj s Kika's German 🧿

Istanbul 🇹🇷 - Cestuj s Kika's German 🧿

Do Istanbulu jsem se chtěla podívat několik let, a letos v dubnu se to konečně podařilo. Strávila jsem v největším městě Turecka 5 týdnů, a naprosto jsem se zamilovala. Běžně se nevracím na místa, kde jsem už byla, do Istanbulu se však 💯 vrátím. 

V podcastu vám německy povyprávím o tom, proč jsme se tam vydali, jak jsme tam trávili čas a proč se mi tam tolik líbilo. Doporučím vám pár míst, která navštívit, a pár jídel, která ochutnat.

Tato epizoda je jen v němčině, ale připravila jsem pro vás přepis textu slovo od slova. Najdete jej zde:
https://herohero.co/kikasgerman

Kromě přepsaného podcastu najdete tentokrát na herohero také BONUSovou epizodu, ve které jsem podcast přečetla ještě jednou v němčině, ale zároveň jej okomentovala česky. Vysvětluji v něm některé gramatické jevy, dvojité spojky nebo minulé časy. Věty překládám do češtiny. A protože jsem vám tento týden opravdu chtěla udělat radost, najdete tam i slovní zásobu na přehledných kartičkách.

Pokud nevíte, co na herohero čekat, a jak to celé funguje, klidně mi napište zprávu! Za 5 EUR měsíčně dostanete přepisy podcastu, slovíčka, bonusové epizody, videa s gramatikou a mnoho dalšího. Ráda ukážu a vysvětlím ;) ---->   https://herohero.co/kikasgerman

FOTKY: https://www.instagram.com/kikas.germanJul 18, 202211:13
Znáš těchto 8️ německých přísloví? 🔍
Jul 04, 202207:15
🇨🇿 Tschechien - Was ist typisch?🍻

🇨🇿 Tschechien - Was ist typisch?🍻

Často vyprávím o cestách - Nepál, Indie, Jordánsko, Španělsko, Srí Lanka. O těchto zemích najdete epizodu podcastu. Stačí se proklikat trochu do historie na Spotify nebo Apple podcast. Ještě jsem ale nikdy nemluvila o Česku 🇨🇿. Tschechien / die tschechische Republik.

A věřím, že se vás rodiláci často ptají, odkud pocházíte, co v Čechách jíme, jak trávíme čas a co je v naší zemi typické. Co byste odpověděli? Díky vaší pomoci na instagramu jsem dala dohromady nějakou slovní zásobu, a také se s vámi podělám o to, co na Čechách mám a nemám ráda. Dozvíte se, jak se nazývají typické nápoje a pokrmy. Jak se řekne krteček nebo loutka. Proč Němči nejčastěji jezdí do Čech. A co si o nás myslí cizinci.

_________________

BONUSOVÝ OBSAH: https://herohero.co/kikasgerman

Jak se v němčině řekne trdelník, buchtičky se šodó, loutky, krteček nebo svíčková na smetaně? 

Slovní zásobu najdeš zde: https://herohero.co/kikasgerman

Je tam 30 kartiček se slovní zásobou. Stačí si stáhnout aplikaci quizlet a můžeš si slovní zásobu opakovat na telefonu kdekoliv a kdykoliv.

Chtěl bys sledovat očima text? Ke každé epizodě dostaneš přepis textu. za 5 eur měsíčně na herohero. A to se vyplatí ! Tak na to mrkni.

___________________

Chceš se se mnou učit němčinu? --> www.kikasgerman.cz

Jun 20, 202218:02
Jak se tvoří množné číslo? 🔦 5 x jinak

Jak se tvoří množné číslo? 🔦 5 x jinak

Množné číslo (🔦 neboli Plurál) v němčině není tak easy jako třeba v angličtině, kdy za každé podstatné jméno přidáme -S. Naštěstí to není tak složité jako v češtině a nemusíme se učit vzory podstatných jmen, Uf. Jak to tedy vlastně je? 

Připrav si sešit (tužku a papír) a v klidu se posaď s hrnkem čaje. Dnes budeš potřebovat pár poznámek. Nemáš na to čas? Staň se odběratelem na herohero. Výpisky jsem ti připravila, a ještě k tomu video a několik cvičení!

Stačí kliknout na SUBSCRIBE, vyplnit údaje o platební kartě a každý měsíc zaplatíte 5️ 💶. Po přihlášení najdete všechny díly podcastu a doplňkové materiály na jednom místě.

Nemáš 5 Eur, ale líbí se ti podcast? Dej mu hodnocení
v aplikaci apple podcast nebo jej ze spotify sdílej na instagram / FB mezi své přátele. 

DANKE !

Jun 06, 202217:06
Jak začalo Kika's German?🎉3 Jahre Jubiläum

Jak začalo Kika's German?🎉3 Jahre Jubiläum

Bonusová epizoda pro všechny fanoušky Kika's German.

V podcastu tentokrát mluvím jen německy, a nabízím vám kompletní přepis textu, slovo od slova. Najdete ho na herohero.
Manuskript/přepis textu:
https://herohero.co/kikasgerman

Díky členství na herohero získáte přepis ke každé epizodě podcastu, slovní zásobu, videa a další materiály nebo cvičení. Stačí kliknout na SUBSCRIBE, vyplnit údaje o platební kartě a každý měsíc zaplatíte 5️ 💶. Po přihlášení najdete všechny díly podcastu a doplňkové materiály na jednom místě. 

V této epizodě se dozvíte, jak jsem s výukou němčiny začala, a co mě k tomu vedlo. Povyprávím vám, o svých prvních zkušenostech s doučováním němčiny, o tom, jak jsem učila ve Sprachunion v saském Chemnitz češtinu pro cizince, a dostala se díky tomu i k tlumočení a překladům. O tom, jak jsem cestovala po Nepálu a Indii už jste slyšeli, ale proč jsem se rozhodla po návratu učit němčinu online? 

Jsou to už tři roky, kdy jsem si v Praze vyřizovala živnostenský list a zároveň chodila na pohovory v němčině. Nevěděla jsem, jestli to zvládnu, jestli mě to uživí a podnikání mi připadalo děsně dospělé a vážné. No. Jak jsem se rozhodla, asi víte. Naplno jsem se obula do projektu Kika's German a splnila si sen. Jsem digitální nomádkou!

Více v podcastu a na herohero. 

______________

Děkuji TI, že posloucháš tento podcast, učíš se se mnou němčinu a projekt Kikas German se ti líbí. Chceš mi udělat radost k výročí? Ohodnoť podcast pěti hvězdama na apple podcast anebo ho doporuč kamarádům, spolužákům a rodině. Sdílej ho na sociálních sítích. Klidně nenásilně. Spotify má funkci sdílet do stories a můžeš tak svým sledujícím dát vědět, co posloucháš!

Doporuč Kikas German přátelům. Najdeš mě na instagramu, facebooku, LinkedIn i na youtube. Mrkni na můj web: www.kikasgerman.cz, kde přehledně najdeš všechny informace, včetně odkazů.

Podpoř mě na herohero. 

Moc děkuujuuu ❤️❤️


Jun 01, 202212:04
Kika & Stefanie, 🇩🇪 Aussprache challenge 🔥
May 23, 202237:27
❌ Moje typické chyby v DER,DIE,DAS. Děláš je taky?

❌ Moje typické chyby v DER,DIE,DAS. Děláš je taky?

A víš proč tyto chyby děláme?

V dnešní epizodě podcastu ti prozradím, jaké dělám chyby ve členech podstatných jmen. Ono jich je spoustu, a někdy se opravdu musím dívat do slovníku, jestli je PJ rodu mužského nebo středního (der oder das?). Občas znám některá slova jen v kontextu, a ve 3. pádě (dem), je to stejné. To je ) úplně normální. Pokud si člen potřebujete najít či ověřit, mrkněte na duden.de nebo seznam slovník.

Rozhodně ale členy podstatných jmen nevynechávejte.

Proč? O tom mluvím v této epizodě:
der die das – K čemu mi to je?
https://anchor.fm/kikas-german/episodes/DER--DIE--DAS---K-emu-mi-to-je-eop6b0

V podcastu jsme narazili na gramatiku, o které jsem mluvila v podcastu minulý rok. N-deklination. Pokud jste neslyšeli, tak slyšte zde:

N Deklination (der Affe, der Name, …)
https://anchor.fm/kikas-german/episodes/N-Deklination---Gesprch-mit-Prsident-oder-Prsidenten-ep5sea

Zbytek materiálů, o kterých mluvím, najdete na herohero. https://herohero.co/kikasgerman

Stačí kliknout na SUBSCRIBE a odebírat můj placený profil. Bude vás to stát 5 eur měsíčně, odběr můžete kdykoliv zrušit, pokud se vám to nebude líbit. Platba probíhá kartou ihned anebo převodem, a já z každé platby dostanu 4,5 eur.

Na co se můžeš těšit?

  • Slovní zásoba na QUIZLET
  • přepis textu u vyprávěcích podcastů
  • video s gramatikou u gramatických podcastů
  • cvičení, tipy, odkazy, zábava

Co najdeš na herohero k této epizodě?

  • QUIZLET - Časté chyby ve členech - 20 kartiček. Na první kartičce je typická chyba, a na druhé kartičce je správná odpověď. Zkus se nejprve při pohledu na kartičku zamyslet, proč je to špatně, a jak je to správně, a pak si při otočení zkontroluj! :)
  • Video o skloňování podstatných jmen
  • Tabulku s koncovkami, které jsou typické pro určitý rod podstatného jména
May 09, 202215:14