Skip to main content
Spotify for Podcasters
Rozhovory Korzára

Rozhovory Korzára

By Korzár rozhovory

Podcast korzar.sk, kde sa rozprávame o zaujímavých veciach a aktuálnych regionálnych témach s viac i menej známymi ľuďmi z východného Slovenska.
Available on
Google Podcasts Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

S dcérkou za rok našportovala do 5-tisíc kilometrov. Občas na ňu pozerali ako na blázna

Rozhovory KorzáraFeb 10, 2022

00:00
21:15
S dcérkou za rok našportovala do 5-tisíc kilometrov. Občas na ňu pozerali ako na blázna

S dcérkou za rok našportovala do 5-tisíc kilometrov. Občas na ňu pozerali ako na blázna

Očakávania boli veľké, ale určite nie také, že budeme športovať každý deň, vraví Košičanka Katarina Vasilčin Grešová, ktorá od narodenia vozí svoju dnes už 2,5-ročnú dcérku Barborku v športovom kočíku. Okolie Košíc a Tatry sú ich hlavným revírom. Spolu s manželom Igorom Vasilčinom a dcérkou športujú na bicykli, na skialpových lyžiach, aj s turistickým nosičom. Katka vraví, že mali šťastie, lebo prvý rok života Barborka veľa prespala a to najmä počas ich športovania. Čím je staršia, chce objavovať svet a tak aj rodičia musia prispôsobiť športové výlety tak, aby si najmladší člen rodiny prišiel na svoje. A tak okrem vozíka so sebou berú aj malé detské lyže, odrážadlo a zo športového vozíka sa stalo doslova a do písmena detašovaná detská izba. Sme viac vonku, v lese, v horách ako pred materstvom, opisuje svoju materskú dovolenku košická mamička. „Stále verím, že deti patria do prírody a do lesa, preto tam trávime tak veľa času. Vidím, že pre malú je to prospešné byť v prírode, vonku.“ Povzbudzuje i ďalšie mamičky, aby sa nebáli a žili aktívne aj po narodení dieťatka. Akurát si šport s dieťaťom vyžaduje podstatne väčšiu logistiku, ale netreba sa nechať odradiť. Deti nie sú z cukru, veľa znesú a radi objavujú, znie hlavná rada aktívnej mamičky. 
Feb 10, 202221:15
Foodbloger o výroku župana Trnku: Je hlúposť, že mimo Košíc sa nedá slušne najesť

Foodbloger o výroku župana Trnku: Je hlúposť, že mimo Košíc sa nedá slušne najesť

Z jeho príspevkov cítite, že miluje dobré jedlo. Začal si ho fotiť s príchodom smartfónov, najprv len pre kamarátov. Na sociálnych sieťach odporúča, v ktorej reštaurácii majú gurmánsku vychytávku alebo kde obedové menu neurazí. Keď ho vlani prepustili z korporátu, po desiatich rokoch si zo svojho hobby spravil prácu. Na instagrame ho sleduje 22-tisíc ľudí. Tvrdí však, že nikdy neodporučí nič, s čím nie je absolútne stotožnený. DRAGAN STOJAKOVIČ, ktorého verejnosť pozná skôr ako Food Tips Košice, vysvetľuje, že old school burgrárne prežijú všetkých a že síce máme veľa pizzerií, ale len pár dobrých. Čítajte viac: https://kosice.korzar.sme.sk/c/22832604/po-materskej-ho-vyhodili-z-it-korporatu-teraz-kosicanom-radi-kde-sa-da-dobre-najest.html#storm_gallery_200220
Feb 07, 202230:46
Divadelník Maťufka: Ako SBS-kár som strážil sklad, skúšal som aj kuriéra

Divadelník Maťufka: Ako SBS-kár som strážil sklad, skúšal som aj kuriéra

Strážil sklad a spravil si kurz SBS-kára. Vyskúšal si aj prácu kuriéra v hektickom predvianočnom období. Aj takéto dopady má pandémia koronavírusu na ľudí z oblasti kultúry. Prešovčan Lukáš Maťufka sa nesťažuje. Berie to ako fakt a stále je preňho prioritou kultúra. V roku 2007 založil divadlo Portál, pričom z koníčka sa stalo rodinné živobytie. Aj keď počet stálych hercov pandémia „osekala“. Divadlo sa stalo známym predstaveniami pre deti. V repertoári dodnes má tutovku - rozprávku Červená čiapočka. V korzárskom podcaste prezrádza, prečo táto rozprávka funguje vždy. Lukáš Maťufka stál aj pri zrode dnes už medzinárodne úspešnej world-music kapely Hrdza a na muziku stále nezanevrel. Naopak. V rámci pandémie si cibril herecký hlas čítaním bájok, z čoho sa stal napokon netradičný podcast. Zahral si aj online, ale bolo to veľmi ťažké, preto je vďačný za každé živé predstavenie. Ako povedal v podcaste, najzvláštnejšie detské publikum zažil v Letanovciach. A nielen to. Lukáš Maťufka prezradil všeličo zaujímavé o práci, rodine, študentskom živote či kultúre. Vypočujte si náš podcast.
Jan 17, 202239:12
Pandémia nás prefackala, žili sme si dobre a nevážili sme si to, vraví kráľ funky

Pandémia nás prefackala, žili sme si dobre a nevážili sme si to, vraví kráľ funky

Medzi čerstvých poberateľov dôchodku sa pred časom zaradil aj energický Tibor „Apa“ Egry. Košický diskdžokej začal hrať po kluboch v osemdesiatych rokoch minulého storočia a pri hudbe zotrval dodnes. Aj keď ho mnohí lákali opustiť metropolu východu, ostal jej verný. Na východné Slovensko doniesol mnoho hudobných hviezd. Bol to pre neho splnený sen, pretože ich plagáty si kedysi vešal vo svojej detskej izbe. Keďže kultúra patrí k jeho životu a pohybuje sa v nej, tak ako celú kultúrnu sféru, aj jeho výrazne zasiahol koronavírus. Pandémia nás prefackala, hovorí a kritizuje, že štát zlyhal v správnej komunikácii o očkovaní. Je presvedčený, že najhoršia je nečinnosť a ak chce spoločnosť zase normálne fungovať, musí preto niečo spraviť. Ak si niekto vybral svoju vlastnú cestu, je to podľa neho v poriadku a nikoho by na iné ani nepresviedčal. On sa rozhodol pre inú cestu. Preto je aj trikrát zaočkovaný. Aké méty si stanovil do ďalšieho obdobia, ako si upratuje svoj rozsiahly hudobný archív a prečo sa v najbližšom období vyberie hneď do dvoch košických kostolov? 
Jan 15, 202230:54
Ľutujem, že som sa nezaočkoval, vraví po 21 dňoch v nemocnici známy Košičan

Ľutujem, že som sa nezaočkoval, vraví po 21 dňoch v nemocnici známy Košičan

Tri týždne bojoval s covidom o život v košickej nemocnici, sedemkrát bol v bezvedomí, z toho trikrát za jeden deň. Jeho mama, o ktorú sa doma staral a s ktorou sa naraz nakazil od opatrovateľky, ležala v nemocnici v rovnakej izbe ako on, len o poschodie vyššie, ale nemala toľko síl ako on a nemohol sa s ňou ani rozlúčiť. „Veľmi ľutujem, že som sa nedal očkovať, chcel som, ale pre moje zdravotné problémy mi to najprv neodporúčali a potom som už nestihol. Je to zákerná a hnusná choroba, akoby vám niekto držal hlavu pod vodou, vy už nemáte kyslík, topíte sa, ale nemôžete sa vynoriť a nadýchnuť. Človek si to nevie ani predstaviť, kým to nezažije, mal som aj chvíle, keď už som sám sebe neveril a vravel som si, nech sa to už radšej skončí. Myslel som, že sa už nikdy nevrátim domov, tak ako pacienti, ktorých odniesli v modrej plachte, pričom na chodbe už čakali na voľné miesto ďalší. Personál v nemocnici, ktorý ma zachránil, poznám len podľa očí, lebo nič iné som cez skafandre nevidel, boli úžasní, ďakujem im,“ rozpráva v novom podcastovom rozhovore denníka Korzár Jaro Baláž (63). Je to známy Košičan, juniorský majster Československa v cyklistike z roku 1977, dlhoročný fotograf a majiteľ fotopredajne v centre Košíc, jeden z najlepších slovenských maratóncov v kategórii 60+ a majster Slovenska z roku 2018. „Som šťastný, že žijem a opäť sa môžem normálne nadýchnuť,“ hovorí.
Dec 10, 202142:05
Košický starosta Petrovčik: Toto je lockdown? Veď na cestách sú zápchy

Košický starosta Petrovčik: Toto je lockdown? Veď na cestách sú zápchy

Podľa starostu košického Starého Mesta Igora Petrovčika (exSpolu) sme svedkami len "hry na lockdown", rozhodnutia štátu sú pomalé a slabé. Hovorí o zdravom sedliackom rozume a ochrane života a zdravia, veci zobral do vlastných rúk a v staromestských škôlkach nariadil najprísnejší školský režim na Slovensku, a to aj s rizikom, že koná nad rámec starostovských kompetencií, z čoho ho obviňujú ministerstvo, mesto i hygiena. Škôlky mestskej časti tak berú od pondelka už len deti rodičov z kritickej infraštruktúry a rodičov, ktorí nemôžu robiť z domu. Mamičky ho kritizujú, no on tvrdí, že by si z neho malo vziať príklad aj mesto Košice so svojimi škôlkami i vianočnými trhmi, lebo situácia je vážna a ľudia sú nedôslední... https://kosice.korzar.sme.sk/c/22793119/starosta-nepustil-cast-deti-do-skolok-hoci-to-nesmie-viem-som-na-tenkom-lade.html https://kosice.korzar.sme.sk/c/22790545/starosta-v-kosiciach-hovori-o-hre-na-lockdown-zatvara-vsetky-skolky.html?ref=av-center
Nov 29, 202116:44
Čo jeme a pijeme. Július Buday: Ako vznikala investigatíva o ekologickej hrozbe

Čo jeme a pijeme. Július Buday: Ako vznikala investigatíva o ekologickej hrozbe

Za posledných sto rokov stúplo vo svete množstvo dusíkatých látok v pôde o sto percent. Na Slovensku sme za posledných desať rokov zaznamenali tridsaťpercentný nárast. Ovplyvňuje to aj kvalitu podzemných vôd. Významným producentom znečistenia je využívanie syntetických hnojív.  Investigatívny tím zložený z redaktorov Korzára a TV Bratislava sa pustil v rámci súťaže o najlepšiu lokálnu investigatívu do pátrania.  Aké sú zistenia? V podcaste sa dozviete, prečo sú dusitany, dusičnany, ale i pesticídy hrozbou, ako sa dá proti nej bodovať, aká je situácia a kto za ňu nesie zodpovednosť.  Aj o tom sa zhováral prešovský redaktor Michal Frank v podcaste Rozhovory Korzára so svojím bratislavským kolegom Júliusom Budayom. Z podcastu sa dozviete aj to: Ako vznikala táto investigatíva Kde sú najväčšie ekologické hrozby Ako sa „riedi“ zodpovednosť medzi množstvo inštitúcií Čo robiť, keď nemáme pripojenie na vodovod Ako funguje využívanie umelých hnojív Prečo hovoria poľnohospodári o mýtoch a čo nám sľúbili Ako sme sa nedali odradiť veľkovýrobcom hnojív Čo sme zistili u farmárov a malovýrobcov Na Slovensku 4 z 10 obcí nepatrí do 21. storočia Korzár má ako jediné médium zastúpenie hneď v dvoch tímoch S čím prišla Pavla Holcová Súťaž o najlepšiu lokálnu investigatívu pripravila organizácia Európsky dialóg s partnermi. Projekt bol podporený v rámci projektu „Media4Change – Future Investigative Story Lab“. Podpora Európskej komisie a Európskeho Dialógu pre vytvorenie tejto reportáže nepredstavuje schválenie jej obsahu. Ten odráža iba názory autorov a je ich výlučnou zodpovednosťou. Európska komisia ani Európsky Dialóg nemôžu niesť zodpovednosť za akékoľvek z informácií, ktoré sú v reportáži obsiahnuté.  Prihláste sa na odber podcastov Korzára na e-mail jedným klikom.
Jun 28, 202128:58
Venuje sa ľuďom bez domova: Sú traumatizovaní, úzkostlivo chcú byť dobrými susedmi

Venuje sa ľuďom bez domova: Sú traumatizovaní, úzkostlivo chcú byť dobrými susedmi

Mesto Košice sa spolu s Nadáciou DEDO rozhodlo prvýkrát spočítať ľudí bez domova. Podrobný prieskum v meste priniesol prekvapujúce dáta, v nevyhovujúcich podmienkach žije približne 2500 ľudí. Časť z nich môže dosiahnuť na byt s regulovaným nájomným. Do konca budúceho roka nájde nový domov v štandardných bytoch 25 rodín. Aké sú prvé skúsenosti s desiatimi mestskými bytmi, v ktorých bývajú núdzni od začiatku roka. Zhovárali sme sa s projektovou manažérkou nadácie Alenou Vachnovou.
Jun 14, 202123:32
Cyklokoordinátori: Ani cyklisti nie sú neviniatka, občas bývajú bezohľadní

Cyklokoordinátori: Ani cyklisti nie sú neviniatka, občas bývajú bezohľadní

Župy plánujú prepojiť cyklochodníkom Košice a Prešov, ale i Tatry s Rajom. Projekty brzdí viacero faktorov. Na bicykel si sadá čoraz viac ľudí. Pre niekoho je to spôsob ako spáliť prebytočné kalórie v prírode, pre ďalšieho je bicykel plnohodnotným dopravným prostriedkom, ktorým dochádzajú do zamestnania alebo školy. Či už patríte do jednej či druhej skupiny, pre bezpečnú jazdu všetkých je nevyhnutná kvalitná dopravná infraštruktúra. O bezpečnosti cyklistov ale aj chodcov na cestách sa v posledných dňoch veľa hovorí. Vlnu diskusií spustila aj tragická smrť profesionálneho cyklistu Adriána Babiča, ktorého počas tréningu zrazilo auto. Cyklokoordinátori Košického a Prešovského samosprávneho kraja Viera Štupáková a Matúš Goga, ktorý bol Adriánovým blízkym priateľom, sa zhodli, že cyklistická infraštruktúra na východe Slovenska nie je v ideálnom stave. Napriek tomu sa v oboch krajoch nachádzajú vychytené cyklistické destinácie. Ktoré to sú? Kde sa sústreďuje pozornosť samospráv pri budovaní cyklochodníkov? A čo bráni ich rýchlejšej výstavbe? Odpovede si môžete vypočuť v našom novom podcaste.
Jun 07, 202132:21
Edo Kopček: Fanúšikovia sa zomkli, podržali hudobné kluby

Edo Kopček: Fanúšikovia sa zomkli, podržali hudobné kluby

Spolupracoval s viacerými kapelami, hudobnými klubmi či festivalmi. Na bráne hudobného klubu vyberal vstupné, popularizoval rôzne kapely, písal články, organizoval podujatia. Neživí sa tým, ale napriek tomu je muzika jeho život. Rodák z Vranova nad Topľou Edo Kopček, ktorý už roky žije v Prešove, kde spolupracoval s celou radou rôznych interpretov. Od IMT Smile, cez Komajotu až po Chiki liki tu-a. Keď zasiahla celý svet pandémia koronavírusu, bola to tvrdá rana pre pracovníkov v kultúre i pre samotných umelcov. Edo na muziku nezanevrel, naopak. Stál pri zrode Asociácie hudobných klubov Slovenska, ktorá podporuje umelcov a ich „základne“ - hudobné kluby. Samotný Edo pomáha kultúrnej obci ako vie, stále píše články, pridal k tomu aj podcast a optimisticky verí, že táto kríza napokon môže byť pre kultúru príležitosťou. Aj o tom sme sa s Edom Kopčekom zhovárali v podcaste Rozhovory Korzára.
May 19, 202121:48
Babky šli do kostola a farár Gombita behať so psom: Boli sťažnosti, že som šalený

Babky šli do kostola a farár Gombita behať so psom: Boli sťažnosti, že som šalený

Už vyše 20 rokov zachraňuje životy bezdomovcov a stará sa o takmer 300 ľudí bez domova ako riaditeľ útulku a nocľahárne Oáza – nádej pre nový život v Bernátovciach pri Košiciach. Pochádza z obce Pakostov v okrese Humenné, ale poznajú ho na celom východnom Slovensku. V Prešove organizuje na Veľkú noc obľúbené predstavenie - živú krížovú cestu Ježiša mestom. Ako 64-ročný je už kňazom na dôchodku, slúžil v Košiciach, Snine, Svidníku, Nižnej Šebastovej a Hýľove. Na konte má skoro 30 maratónov, ale aj individuálne i štafetové ultrabehy, ktorými zviditeľňuje potrebu pomáhať chudobným. Sám, len so svojím psom, zabehol vyše 1 500 km z Košíc do Vatikánu, kde sa stretol s pápežom. Bežal aj z Košíc do Bratislavy, z českého Ašu cez Košice až do Svidníka a bol členom štafiet z Košíc do belgického Bruselu a francúzskych Lúrd. Už aj v Oáze založil bežecký klub bezdomovcov. PETER GOMBITA odpovedal na otázky Korzára.
Apr 29, 202132:57
Realitný maklér: Ceny bytov sú niekedy strašne premrštené

Realitný maklér: Ceny bytov sú niekedy strašne premrštené

Najväčší záujem je v súčasnosti o malé byty a chatky pri Košiciach. Vlani po nástupe covidu čakali realitnú krízu, no v lete zažili najväčšie zisky. Medzi cenami bytov a domov v blízkosti mesta je už tenká hranica. Tomáš Székely pôsobí od roku 2016 v realitnom sektore. V podcaste hovorí, že najväčšiu hodnotu majú dnes tiché ponuky, teda ešte nezverejnené nehnuteľnosti. Záujemcovia už totiž inzeráty poznajú naspamäť a žiadajú „podpultovky.“
Apr 25, 202122:19
Dopravný analytik: Reálny termín dokončenia diaľnice Bratislava – Košice je 2040

Dopravný analytik: Reálny termín dokončenia diaľnice Bratislava – Košice je 2040

Jeho hobby, ktoré už výrazne prekročilo rámec obyčajného koníčka, je dopravná oblasť. Pred siedmimi rokmi sa začal Tomáš Burger naplno venovať dopravným návrhom v Prešove, dnes je považovaný za dopravného analytika, ktorý má dopravu na východe v malíčku.
Apr 20, 202122:46
Infektológ Jarčuška po roku s covidom i Matovičom: Pandemická únava zasiahla verejnosť aj vládu

Infektológ Jarčuška po roku s covidom i Matovičom: Pandemická únava zasiahla verejnosť aj vládu

Pred rokom o ňom Slovensko takmer nevedelo, dnes ho ľudia spoznávajú na ulici. Patrí do tímu odborníkov, ktorí pomáhajú vláde v čase pandémie. Navrhuje s nimi opatrenia, ktoré sú často pre verejnosť nepopulárne, ale majú zamedziť šíreniu koronavírusu. Profesor Pavol Jarčuška, prezident Slovenskej spoločnosti infektológov, pracovník Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice a prorektor Univerzity P. J. Šafárika pre Korzár hodnotí pandemický rok, ktorý máme za sebou, a hovorí aj o tom, kam krajina pokročila a čo nás ešte čaká.
Apr 10, 202122:33
Má 27 a z Dánska i Bratislavy sa vracia do Parku kultúry v Prešove: Nebudem mäkká

Má 27 a z Dánska i Bratislavy sa vracia do Parku kultúry v Prešove: Nebudem mäkká

Park kultúry a oddychu v Prešove má od apríla novú riaditeľku, len 27-ročnú Barboru Rusiňákovú, ktorá sa domov na východ vracia po štúdiu v Dánsku a pôsobení v Bratislave. Niečo o sebe, čo robila predtým, aké má plány, štýl práce i komunikácie, aj či sa považuje viac za umelca alebo manažéra, to všetko prezradila v prvom podcastovom rozhovore denníka Korzár. https://presov.korzar.sme.sk/c/22630744/barbora-rusinakova-davat-ludom-priestor-neznamena-byt-makkym.html
Apr 06, 202122:30