Skip to main content
Spotify for Podcasters
Kultura poświęcona

Kultura poświęcona

By Kultura poświęcona

Treści, które docierają do nas w popularnych serialach, książkach i muzyce nie są nastawione wyłącznie na sprzedaż, oferują również konkretny światopogląd. Najczęściej jest to światopogląd, któremu daleko do chrześcijaństwa. Jednocześnie, jak gdyby mimochodem i przypadkiem, treści powiązane z duchowością i religią stale powracają.

Witamy serdecznie w podcaście „Kultura poświęcona”. To audycja Klubu Jagiellońskiego na czasy post-chrześcijańskie; czasy, które chcą, ale nie potrafią zapomnieć o Bogu.

Wesprzyj nas na Patronite: patronite.pl/kulturaposwiecona
Available on
Apple Podcasts Logo
Google Podcasts Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

Marcin Giełzak: jestem obywatelem Christianitas

Kultura poświęconaSep 16, 2023

00:00
01:21:27
Zielona granica Agnieszki Holland. Recenzja

Zielona granica Agnieszki Holland. Recenzja

ZOSTAŃ NASZYM DARCZYŃCĄ W SERWISIE PATRONITE Chcesz współtworzyć społeczność „Kultury poświęconej”? Dyskutować o kulturze, polityce i Kościele na naszym „poświęconym” Discordzie? Otrzymywać co tydzień Newsletter poświęcony z zestawem kulturowych „polecajek”? Link do zbiórki: https://patronite.pl/kulturaposwiecona Jak bardzo artyści nie odcinaliby się od deklaracji politycznych, są obrazy, które w naturalny sposób interpretuje się patrząc przez pryzmat politycznych emocji. Takim filmem był „Kler” Wojciecha Smarzowskiego i takim jest też „Zielona granica” Agnieszki Holland. Postanowiliśmy wykazać się recenzencką uczciwością i udaliśmy się na przedpremierowy pokaz filmu, aby opowiedzieć Wam, czy film polskiej reżyserki jest wyborczą agitacją, czy ofiarą polaryzacji politycznej. Indeks Dzieł Polecanych: – Jan Paweł II, Veritas splendor (pkt. 74-76), – Gaudium et spes (pkt. 73-90), – Bp Krzysztof Zadarko, Musimy wypracować nowy model społeczeństwa wielokulturowego.

Sep 23, 202301:02:28
Marcin Giełzak: jestem obywatelem Christianitas

Marcin Giełzak: jestem obywatelem Christianitas

ZOSTAŃ NASZYM DARCZYŃCĄ W SERWISIE PATRONITE Chcesz współtworzyć społeczność „Kultury poświęconej”? Dyskutować o kulturze, polityce i Kościele na naszym „poświęconym” Discordzie? Otrzymywać co tydzień Newsletter poświęcony z zestawem kulturowych „polecajek”? Link do zbiórki: https://patronite.pl/kulturaposwiecona Pochwała państwa narodowego, antykomunizm oraz ludowość. Głęboki szacunek do Biblii, niechęć do wielkich korporacji, a także ostra krytyka woke i lewicowego aktywizmu. Te wszystkie wątki łączą nas z Marcinem Giełzakiem, współprowadzym podcastu „Dwie Lewe Ręce” i autorem świeżo wydanej książki pt. „Wieczna lewica”. Dzieli nas za to stosunek do rewolucji, cywilizacji naukowo-technicznej, nierówności społecznych i Boga. Indeks Dzieł Polecanych Marcin Giełzak, „Wieczna lewica. Myśli i aforyzmy”, Wydawnictwo Theatrum Illuminatum. Piotr Kaszczyszyn, „Szkicowanie Nowego Jeruzalem”, https://klubjagiellonski.pl/2020/07/0... Leon XIII, „Rerum novarum”, https://www.mop.pl/doc/html/encykliki... „Pressje”, „Katolickie państwo dobrobytu”, https://klubjagiellonski.pl/publikacj... Konstanty Pilawa, „Marcin Giełzak i jego «Wieczna lewica» – Don Kichot, jakiego potrzebowaliśmy”, https://klubjagiellonski.pl/2023/09/1... Paweł Rojek, „Liturgia dziejów. Jan Paweł II i polski mesjanizm”, Wydawnictwo M, Kraków 2016.

Sep 16, 202301:21:27
Czarnek to najmniejszy problem polskiej szkoły

Czarnek to najmniejszy problem polskiej szkoły

Czy pomimo upływu 20 lat od premiery „Dnia świra” los polskiego nauczyciela nadal nie przypomina życia Adasia Mauczyńskiego? W dzisiejszym odcinku „Kultury poświęconej” krytykujemy edukację domową, krytykujemy prywatne szkolnictwo, krytykujemy wreszcie dziwne wynalazki w rodzaju „Szkoły w chmurze”. Z pozycji konserwatywnych i republikańskich optujemy za reformą szkoły publicznej, wzywając do stworzenia ponadpartyjnej Komisji Edukacji Narodowej. ZOSTAŃ NASZYM DARCZYŃCĄ W SERWISIE PATRONITE Chcesz współtworzyć społeczność „Kultury poświęconej”? Dyskutować o kulturze, polityce i Kościele na naszym „poświęconym” Discordzie? Otrzymywać co tydzień Newsletter poświęcony z zestawem kulturowych „polecajek”? Link do zbiórki: https://patronite.pl/kulturaposwiecona Indeks Dzieł Polecanych: - Marcin Kędzierski, „Demograficzni specjalsi, zawód rodzic i zapaść edukacji publicznej. Jaka przyszłość czeka polską rodzinę i szkołę?”, https://klubjagiellonski.pl/2021/12/2... - Paweł Musiałek, „To nie tak, że PiS zabrał nauczycielom i pielęgniarkom, a dał «500 Plus». Polemika z «Drugą falą prywatyzacji» Łukasza Pawłowskiego”, https://klubjagiellonski.pl/2020/11/0... - Karolina Olejak, „Koedukacyjne klasy w szkołach to błąd”, https://klubjagiellonski.pl/2020/12/2... - Karolina Olejak, „5 kluczowych bolączek polskiego nauczyciela i 5 pomysłów na ich rozwiązanie”, https://klubjagiellonski.pl/2019/04/1... - Konstanty Pilawa, „Pilawa do PiS-u: gnoicie nauczycieli, zarabiają mniej niż kasjerzy”, https://klubjagiellonski.pl/2023/09/0...

Sep 09, 202301:25:50
Powrót do tradycji oznacza pełne kościoły. Odkryjmy na nowo muzykę sakralną

Powrót do tradycji oznacza pełne kościoły. Odkryjmy na nowo muzykę sakralną

„Hallelujah” Leonarda Cohena na keyboardzie do mszy ślubnej? Techniawa DJ’a z koloratką na ŚDM? Dajcie spokój. Musimy na nowo odkryć piękno muzyki sakralnej. Nie dla samej estetyki, ale dla zbawienia dusz. W nowym odcinku Kultury Poświęconej mamy przyjemność gościć Łukasza Serwińskiego, prezesa fundacji InCanto, pomysłodawcę i głównego odpowiedzialnego za festiwal Musica Divina. To inicjatywa, która przeciera szlaki – daje nadzieję na zmianę, walczy z estetycznym paździerzem. Link do zbiórki – https://patronite.pl/kulturaposwiecona „Kultura poświęcona” to audycja Klubu Jagiellońskiego na czasy postchrześcijańskie; czasy, które chcą, ale nie potrafią zapomnieć o Bogu. Autorami podcastu są: Bartosz Brzyski, Piotr Kaszczyszyn, Konstanty Pilawa. Montaż i ilustracja: Julia Tworogowska. Indeks dzieł polecanych: Roger Scruton – Muzyka jest ważna Jan Maciejewski – Odzyskać słuch, zrozumieć świat. Wokół książki „Muzyka jest ważna” Rogera Scrutona Laurence Paul Hemming – Kult jako objawienie Tomasz Grabowski OP – O sztuce, liturgii i utraconym bogactwie

Sep 02, 202349:41
Krzysztof Stanowski – lider Partii Liberalnego Chłopskiego Rozumu
Aug 26, 202353:31
Analiza Ojca Mateusza, Rancza i Plebanii
Aug 19, 202354:25
Katolickie powieści o kanibalach, ludobójstwie i końcu świata
Aug 12, 202344:12
Barbie – różowa mitologia feminizmu

Barbie – różowa mitologia feminizmu

To nie jest film dla kobiet, które powracają nostalgicznie do dzieciństwa i zabawy ulubioną lalką. To wielopłaszczyznowa opowieść o współczesnym, liberalnym feminizmie marzącym o wyplataniu się z labiryntu sprzeczności i paradoksów. Choć trudno poszukiwać tam katolicyzmu, to przynajmniej jest z czym dyskutować. Największy minus? W tym świecie nadal nie ma miejsca na dojrzałą damsko-męską relacje. Największy plus? Zdaniem feministek woke to tylko chwilowa fanaberia pokolenia Z. Podoba się Wam nasza audycja? Chcecie wraz z nami budować chadecką kontrkulturę? Wesprzyjcie nas na Patronite, dołączcie do naszej społeczności na Discordzie, otrzymujcie cotygodniowy newsletter kulturalny „Kultury poświęconej”! Link do zbiórki – https://patronite.pl/kulturaposwiecona „Kultura poświęcona” to audycja Klubu Jagiellońskiego na czasy postchrześcijańskie; czasy, które chcą, ale nie potrafią zapomnieć o Bogu. Autorami podcastu są: Bartosz Brzyski, Piotr Kaszczyszyn, Konstanty Pilawa. Montaż i ilustracja: Julia Tworogowska.

Indeks dzieł przywoływanych:

Książka:Natalia de Barbaro „Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie” wyd. Agora

Bernardine Evaristo „Dziewczyna, kobieta, inna” Wydawnictwo Poznańskie

John Rawls „Teoria sprawiedliwości” wyd. PWN

Rebecca Solnit „Mężczyźni objaśniają mi świat” wyd. Karakter


Film:

„Frances Ha” reż. Noah Baumbach, 2012 r.

„Historia małżeńska” reż. Noah Baumbach, 2019 r.

„2001: Odyseja kosmiczna” reż. Stanley Kubrick, 1968 r.

„Matrix” reż. Bracia Wachowscy, 1999 r.


Inne: Jan Maciejewski: „Duch czasu czy duch ciała”: https://www.rp.pl/plus-minus/art38867071-jan-maciejewski-duch-czasu-czy-duch-ciala“

Ben Shapiro DESTROYS The Barbie Movie For 43 Minutes”: https://youtu.be/ynU-wVdesr0

„Kultura poświęcona. Sanah wstydliwe marzenia o konserwatywce i szkodliwe mity feminizmu”: https://open.spotify.com/episode/3GkWEbh1TNlWSmy8odMqJo?si=71be0d91a4274a32

Aug 05, 202301:03:54
Mitologia Powstania Warszawskiego. Lao Che, Wajda, Komasa

Mitologia Powstania Warszawskiego. Lao Che, Wajda, Komasa

79. rocznica Powstania Warszawskiego to dobra okazja, aby opowiedzieć jak kształtowała się narodowa mitologia tego wydarzenia. Czy zwyciężył krytycyzm Wajdy, który w „Kanale” pokazywał PW jako zejście do narodowego Szeolu? Czy może ostatecznie zatriumfowała romantyczna opowieść Dariusza Gawina i zespołu Lao Che? A może w narodowym imaginarium bliżej nam dziś do „Miasta 44” Jana Komasy? Podoba się Wam nasza audycja? Chcecie wraz z nami budować chadecką kontrkulturę? Wesprzyjcie nas na Patronite, dołączcie do naszej społeczności na Discordzie, otrzymujcie cotygodniowy newsletter kulturalny „Kultury poświęconej”! Link do zbiórki – https://patronite.pl/kulturaposwiecona „Kultura poświęcona” to audycja Klubu Jagiellońskiego na czasy postchrześcijańskie; czasy, które chcą, ale nie potrafią zapomnieć o Bogu. Autorami podcastu są: Bartosz Brzyski, Piotr Kaszczyszyn, Konstanty Pilawa. Montaż i ilustracja: Julia Tworogowska. Indeks dzieł polecanych: - film „Miasto 44” reż. Jan Komasa - film „Kanał” reż. Andrzej Wajda - film „Baczyński” reż. Kordian Piwowarski - Teatr Telewizji „Marszałek” reż. Krzysztof Lang - płyta „Powstanie Warszawskie” Lao Che - książka Dariusza Gawina „Blask i gorycz wojności” wyd. OMP - książka Maxa Webera „Polityka jako zawód i powołanie” wyd. Znak - książka Łukasza Orbitowskiego „Widma” wyd. Wydawnictwo Literackie - książka Piotra Zychowicza „Obłęd 44” wyd. Rebis - tekst Krzysztofa Mazura „Pamiętnik małego powstańca”. Dostęp: https://klubjagiellonski.pl/2014/08/01/mazur-pomnik-dojrzalego-powstanca/ - tekst Donalda Tuska „Polak rozłamany”, opublikowanego w miesięczniku „Znak” w 1987 roku. Dostęp: https://www.miesiecznik.znak.com.pl/6792011donald-tusk-polak-rozlamany/

Jul 29, 202301:00:39
Oppenheimer Nolana – najlepszy film roku?

Oppenheimer Nolana – najlepszy film roku?

Konstanty Pilawa: 8/10, Bartosz Brzyski: 6/10, Piotr Kaszczyszyn: 5/10. W nowym odcinku wychodzimy dalej niż tylko prosta, filmoznawcza recenzja. Czytamy „Oppenheimera” przez pryzmat amerykańskiego mesjanizmu, odpowiedzialności naukowców za swoje wynalazki i o tym dlaczego do wynalezienia bomby atomowej niezbędne jest czytanie poetów i oglądanie obrazów Picassa. Generalnie, warto się wybrać, ale bez szału. Podoba się Wam nasza audycja? Chcecie wraz z nami budować chadecką kontrkulturę? Wesprzyjcie nas na Patronite, dołączcie do naszej społeczności na Discordzie, otrzymujcie cotygodniowy newsletter kulturalny „Kultury poświęconej”! Link do zbiórki – https://patronite.pl/kulturaposwiecona „Kultura poświęcona” to audycja Klubu Jagiellońskiego na czasy postchrześcijańskie; czasy, które chcą, ale nie potrafią zapomnieć o Bogu. Autorami podcastu są: Bartosz Brzyski, Piotr Kaszczyszyn, Konstanty Pilawa. Montaż i ilustracja: Julia Tworogowska. Indeks dzieł polecanych: - „Religia techniki. Boskość człowieka i duch wynalazczości” David F. Noble - „Oppenheimer. Triumf i tragedia ojca bomby atomowej” Kai Bird, Martin J. Sherwin - „Doktor Strangelove, czyli jak przestałem się martwić i pokochałem bombę” Stanley Kubrick - „Święto wiosny. Wielka wojna i narodziny nowego wieku” Modris Eksteins - „Idealistyczno-realistyczne mocarstwo. Filozofia polityczna USA” Kuba Gąsiorowski

Jul 22, 202353:40
Dworki z wielkiej płyty. Dlaczego prawica nie umie w miasto?

Dworki z wielkiej płyty. Dlaczego prawica nie umie w miasto?

W dzisiejszym odcinku „Kultury poświęconej” przyglądamy się historycznym korzeniom myślenia prawicy o mieście. Zestawiamy ze sobą „prawicę leśną” i „prawicę miejską” a także analizujemy, co dziś prawica może zaproponować w spojrzeniu na miasto, co byłoby odmienne dla myślenia lewicy. W poszukiwaniu oryginalności prawicowych diagnoz, pomagać nam będzie gość specjalny – Karol Wałachowski z podcastu „Międzymiastowo”. Podoba się Wam nasza audycja? Chcecie wraz z nami budować chadecką kontrkulturę? Wesprzyjcie nas na Patronite, dołączcie do naszej społeczności na Discordzie, otrzymujcie cotygodniowy newsletter kulturalny „Kultury poświęconej”! Link do zbiórki – https://patronite.pl/kulturaposwiecona „Kultura poświęcona” to audycja Klubu Jagiellońskiego na czasy postchrześcijańskie; czasy, które chcą, ale nie potrafią zapomnieć o Bogu. Autorami podcastu są: Bartosz Brzyski, Piotr Kaszczyszyn, Konstanty Pilawa. Montaż i ilustracja: Julia Tworogowska. Indeks Dzieł Polecanych: Ryszard Legutko, „Esej o duszy polskiej”, wyd. OMP; Rafał Matyja, „Miejski grunt. 250 lat polskiej gry z nowoczesnością”, wyd. Karakter; Roger Scruton, „Zielona filozofia. Jak poważnie myśleć o naszej planecie”, wyd. Zysk i S-ka. Renata Radłowska, „Nowohucka telenowela”, wyd. Czarne Bartosz Józefiak, „Wszyscy tak jeżdżą”, wyd. Czarne Bartosz Brzyski, „Przemyśl, Radom, Stalowa Wola... Źródła polskiej dumy”: https://www.rp.pl/plus-minus/art36814901-przemysl-radom-stalowa-wola-zrodla-polskiej-dumy Podcast „Międzymiastowo”, „Co o Polsce mówią nasze miasta?”, https://podcasters.spotify.com/pod/show/miedzymiastowo/episodes/Co-o-Polsce-mwi-nasze-miasta--Wok-ksiki-Miejski-grunt-e12ssvn/a-a5t9rl4

Jul 15, 202301:14:16
Terlikowski, Delsol, Halik. Kościół w nieustannym kryzysie?

Terlikowski, Delsol, Halik. Kościół w nieustannym kryzysie?

Jest bardzo źle, a nawet gorzej – tak można syntetycznie podsumować dominujące nastroje w tzw. katobańce co do przyszłości Kościoła i wiary. Na tapet bierzemy trzy rymujące się ze sobą do pewnego stopnia lektury na ten smutny czas postchrześcijaństwa, aby szukać nadziei wbrew pesymistycznemu duchowi czasu. Wieszczymy nową starożytność i bronimy ideałów starego, dobrego Christianitas. Podoba się Wam nasza audycja? Chcecie wraz z nami budować chadecką kontrkulturę? Wesprzyjcie nas na Patronite, dołączcie do naszej społeczności na Discordzie, otrzymujcie cotygodniowy newsletter kulturalny „Kultury poświęconej”! Link do zbiórki – https://patronite.pl/kulturaposwiecona „Kultura poświęcona” to audycja Klubu Jagiellońskiego na czasy postchrześcijańskie; czasy, które chcą, ale nie potrafią zapomnieć o Bogu. Autorami podcastu są: Bartosz Brzyski, Piotr Kaszczyszyn, Konstanty Pilawa. Montaż i ilustracja: Julia Tworogowska. Indeks Dzieł Polecanych: Chantal Delsol, „Koniec świata chrześcijańskiego”, Wydawnictwo Wam, 2023. Piotr Kaszczyszyn, „Narcyz majsterkuje z duchowością”, https://klubjagiellonski.pl/2020/01/16/narcyz-majsterkuje-z-duchowoscia/ Piotr Kaszczyszyn, „Szkicowanie Nowego Jeruzalem”, https://klubjagiellonski.pl/2020/07/06/szkicowanie-nowego-jeruzalem/ Piotr Kaszczyszyn, „Uwodzicielska moc pogaństwa”, https://klubjagiellonski.pl/2023/02/03/uwodzicielski-urok-poganstwa/ Marcin Kędzierski, „«Przemija bowiem postać tego świata». LGBT, Ordo Iuris i rozpad katolickiego imaginarium”, https://klubjagiellonski.pl/2020/08/08/przemija-bowiem-postac-tego-swiata-lgbt-ordo-iuris-i-rozpad-katolickiego-imaginarium/ „Kultura poświęcona”, „Albo chrześcijaństwo, albo nihilizm. Michnik, Kaczyński i III RP, https://open.spotify.com/episode/1jRlu92vchNwE1XZUy8RTn „Kultura poświęcona”, „Jak walczyć z Demonem Południa? Kukon, Houellebecq, Jan od Krzyża, https://open.spotify.com/episode/2OY8gMYV6FCY9h8IlJNDUf „Kultura poświęcona”, „Czas na nowe otwarcie. Przedstawiamy program ideowy «Kultury Poświęconej»”, https://www.youtube.com/watch?v=P21ruckOrac Konstanty Pilawa, „Nowa chadecja a kryzys Kościoła w Polsce”, https://klubjagiellonski.pl/2020/12/12/nowa-chadecja-a-kryzys-kosciola-w-polsce/ Pius XI, „Quas primas”, https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/pius_xi/encykliki/quas_primas_11121925.html „Pressje“, „Witajcie w nowym średniowieczu“, https://klubjagiellonski.pl/publikacje/teka-20-witajcie-w-nowym-sredniowieczu/ Indeks Dzieł Polecanych (umiarkowanie) Tomáš Halik, „Popołudnie chrześcijaństwa”, Wydawnictwo Wam, 2022. Tomasz Terlikowski, „Wygasanie. Zmierzch mojego Kościoła”, Wydawnictwo Literackie, 2023. Indeks Dzieł Odradzanych Franciszek, „Fratelii Tutti”, https://www.vatican.va/content/francesco/pl/encyclicals/documents/papa-francesco_20201003_enciclica-fratelli-tutti.html

Jul 08, 202301:05:50
Czas na nowe otwarcie. Przedstawiamy program ideowy Kultury Poświęconej

Czas na nowe otwarcie. Przedstawiamy program ideowy Kultury Poświęconej

Nadszedł ten moment. Po ponad dwóch latach i nagraniu ponad 120 odcinków, które przesłuchaliście ponad ćwierć miliona razy, wychodzimy z zaproszeniem. Chcemy razem z Wami stworzyć wspólnotę, która o kulturze, religii, społeczeństwie i państwie rozmawia, patrząc przede wszystkim przez pryzmat wartości, które za nimi stoją. Wspólnie chcemy udowodnić, że w „świecie, którzy chociaż chce, nie potrafi zapomnieć o Bogu” jest wciąż o co się bić.

Dlaczego warto zostać Patronem naszego podcastu? Nie chcemy tworzyć sztuki dla sztuki. Pragniemy organizować spotkania, dyskutować na Discordzie, a wartościową kulturę promować przez cotygodniowy newsletter. Bez zadęcia o kulturze wysokiej i śmiertelnie poważnie o kulturze popularnej. Będziemy z Wami stawać na głowie, by opisywać to, co wartościowe.W tym odcinku opowiadamy o tym jak definiujemy współczesność, co nas wkurza, a co stanowi elementy konstytuujące naszą tożsamość. Nie stójcie z boku, wesprzyjcie i dołączcie do Kultury Poświęconej!


Znajdziesz nas na Patronite: https://patronite.pl/kulturaposwiecona

W tym odcinku wspominaliśmy m.in:

Raport WEI „Czy Polacy są Woke”?: https://wei.org.pl/2023/aktualnosci/admin/raport-czy-polacy-sa-woke/
 Michał Płociński „Uprzedzony jak liberał”: https://www.rp.pl/plus-minus/art9468321-uprzedzony-jak-liberal


 Paweł Musiałek, Dlaczego Polska potrzebuje Klubu Jagiellońskiego?: https://klubjagiellonski.pl/2023/03/30/dlaczego-polska-potrzebuje-klubu-jagiellonskiego/


Autorami Kultury Poświęconej są: Bartosz Brzyski, Piotr Kaszczyszyn, Konstanty Pilawa
Montaż i ilustracja: Julia Tworogowska, Marek Grąbczewski

Jul 01, 202346:25
Rozpieszczone dusze. „Więź” i „Tygodnik Powszechny” odpięły wrotki

Rozpieszczone dusze. „Więź” i „Tygodnik Powszechny” odpięły wrotki

Spowiedź dzieci? Przemocowa i traumatyczna. Modlitwa do Michała Archanioła? Straszy piekłem i buduje patologiczną duchowość opartą na lęku. Czynienie z Kościoła grodzonego placu zabaw lub ośrodka terapeutycznego przyniesie efekt odwrotny do zamierzonego. Jak pokazują Jonathan Haidt i Greg Lukianoff, kultura, gdzie króluje dogmat bezpieczeństwa emocjonalnego ponad wszystko, skazuje ludzi na kruchość, w kościelnym kontekście zaś oznacza rozpieszczone dusze i puste ławki. W najnowszym odcinku Kultury Poświęconej rozmawiamy o tym, dlaczego wizja chrześcijaństwa przedstawiana przez „Więź” i „Tygodnik Powszechny” jest szkodliwa. Indeks dzieł polecanych: 1. Konstanty Pilawa, Rozpieszczone dusze. Kościół zamyka się w pluszowej klatce? https://klubjagiellonski.pl/2023/06/13/rozpieszczone-dusze-kosciol-zamyka-sie-w-pluszowej-klatce/ 2. Piotr Wilkin, Za zbrodnie na rdzennej ludności Kanady odpowiadają zarówno państwo, jak i katolickie oraz protestanckie szkoły https://klubjagiellonski.pl/2021/07/13/za-zbrodnie-na-rdzennej-ludnosci-kanady-odpowiadaja-zarowno-panstwo-jak-i-katolickie-oraz-protestanckie-szkoly/ 3. Paweł Musiałek, Odpuśćmy już z tym rodzicielstwem na pełen etat. Dla dobra naszych dzieci https://klubjagiellonski.pl/2023/06/01/odpuscmy-juz-z-tym-rodzicielstwem-na-pelen-etat-dla-dobra-naszych-dzieci/ 4. Jonathan Haidt, Greg Lukianoff, Jak dobre intencje i złe idee skazują pokolenia na porażkę, Warszawa 2023 5. Leszek Kołakowski, Herezja, Kraków 2010 Indeks dzieł odradzanych: 1. Małgorzata Wałejko, Drogi Kościele, jeśli chcesz zniechęcić dzieci do wiary i Boga… https://wiez.pl/2023/05/16/drogi-kosciele-jesli-chcesz-dzieci-zniechecic-do-wiary/ 2. Krzysztof Jankowiak, Modlitwa do św. Michała Archanioła? Skoro szatan jest taki ważny… https://wiez.pl/2022/12/03/modlitwa-do-sw-michala-archaniola/ 3. Maciej Biskup OP, Spowiedź dzieci? Przez lata je przygotowywałem. Teraz skłaniam się ku odchodzeniu od ich spowiadania https://wiez.pl/2022/11/24/spowiedz-dzieci/

Jun 24, 202354:52
Publicystyczna zdrada stanu? Kiedy mentalność Silnych Razem wejdzie za mocno
Jun 18, 202347:36
Polacy jak hobbici? O pielgrzymach i podróżnikach
Jun 10, 202356:33
Psy i Glina. Prawda o polskiej transformacji
Jun 05, 202301:04:38
Dzień świra i nie tylko. Odkrywamy tajemnice Marka Koterskiego

Dzień świra i nie tylko. Odkrywamy tajemnice Marka Koterskiego

Dlaczego Adaś Miauczyński „boi się otworzyć oczy, boi się dnia”? Skąd biorą się jego lęki, nieszczęścia i frustracje? A no stąd, że jest nikomu niepotrzebnym, polskim inteligentem, któremu kultura obiecywała splendor i zaszczyty, a skończyło się na życiu pariasa i pensji jakby ktoś dał Adasiowi w mordę W nowym odcinku Kultury Poświęconej przyglądamy się życiowej drodze Miauczyńskiego od „7 uczuć", „Porno” i „Domu wariatów” po „Życie wewnętrzne”, „Nic śmiesznego”, „Dzień świra” i „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”.

May 30, 202301:00:53
Sex working? To prostytucja w lewicowym przebraniu

Sex working? To prostytucja w lewicowym przebraniu

W dzisiejszym odcinku Kultury Poświęconej opisujemy hipokryzję lewicy wobec tzw. sexworkingu. Nie dajmy się zwariować - rozbieranie się przed kamerką, nawet jeśli w 5 lat można zarobić na domek w Zakopanem, trudno nazwać pracą. Sławetne teksty na Gazecie.pl promujące prostytucję zaciemniają rzeczywistość - to nie dochodowy i przyjemny zawód, ale rzeczywistość, w której rządzi przemoc - gwałty, handel ludźmi, niewolnictwo.

May 21, 202355:01
Księża na Tik Toku. Picur, Kołtunowicz, Kowalski

Księża na Tik Toku. Picur, Kołtunowicz, Kowalski

Księża na TikToku i ewangelizacja via nowe technologie. Tańce-hulańce oraz głoszenie Słowa Bożego. Czy „medium is the message” i należy dwa razy się zastanowić zanim zaczniemy ewangelizować na TikToku? A może należy jednak postępować zgodnie z zasadą „głosimy wszędzie i wszystkim”? W nowym odcinku „Kultury poświęconej” spieramy się o Jezusa na TikToku i rolę księdza w Kościele. Indeks Dzieł Polecanych: • Tomasz Grabowski OP, Wojciech Nowicki, „Liturgia krok po kroku”, Wydawnictwo W drodze. • Piotr Kaszczyszyn, „Film «Johnny» – żywot liberalnego świętego? [RECENZJA]”, https://stacja7.pl/felietony/film-johnny-zywot-liberalnego-swietego-recenzja/ • Konto w serwisie TikTok o. Pawła Kowalskiego SJ, https://www.tiktok.com/@pawelkowalskisj • „Ks. Jan Kaczkowski - CAŁOŚĆ spotkania w ASP”, https://www.youtube.com/watch?v=LhpIF32YA1U&t=4675s • Kultura poświęcona, „Podwórka z naszego dzieciństwa- co z nich zostało?”, https://open.spotify.com/episode/4k67b5bUm9gp5jonb8MRoU • Jakub Moroz, „Rytuał i nowa lewica”, https://klubjagiellonski.pl/publikacje/teka-32-33-boze-cialo/ • Konstanty Pilawa, „Nie cierpimy kapłanów, bo tak bardzo ich potrzebujemy. Ksiądz powinien być specjalistą od sakramentów”, https://klubjagiellonski.pl/2022/08/10/nie-cierpimy-kaplanow-bo-tak-bardzo-ich-potrzebujemy-ksiadz-powinien-byc-specjalista-od-sakramentow/ • Paweł Rojek, „Katolicyzm bardziej przypomina religie afrykańskie niż współczesny skandynawski protestantyzm”, https://klubjagiellonski.pl/2021/06/03/msza-jest-o-wiele-bliz%cc%87sza-krwawym-performance-niz%cc%87-tradycyjnym-przedstawieniom-teatralnym/ • Maciej Witkowski, „Z ambony na TikToka – czy to po katolicku?”, https://klubjagiellonski.pl/2023/04/26/z-ambony-na-tiktoka-czy-to-po-katolicku/ Dołącz do naszego kanału na platformie Discord i twórz z nami społeczność Kultury Poświęconej! https://discord.gg/SVMFSVKDuE Wesprzyj nas! Potrzebujemy Twojego wsparcia, aby dalej nagrywać! Dziękujemy https://klubjagiellonski.pl/zbiorka/w... Chcesz spotkać się z nami twarzą w twarz, posłuchać inspirujących dyskusji i naładować baterie w cudnych okolicznościach przyrody? Wykup miejsce na wyjazd Klubu Jagiellońskiego! https://klubjagiellonski.pl/zbiorka/czerwcowka-klubu-jagiellonskiego-zaplanuj-z-nami-dlugi-weekend-i-spedz-czas-festiwalowo/ Kultura Poświęcona to audycja Klubu Jagiellońskiego na czasy postchrześcijańskie, czyli takie, które chcą, ale nie potrafią zapomnieć o Bogu. Audycję prowadzą: Bartosz Brzyski, Piotr Kaszczyszyn i Konstanty Pilawa.

May 13, 202350:22
Terapia lekiem na całe zło świata? Analizujemy kulturę terapeutyczną

Terapia lekiem na całe zło świata? Analizujemy kulturę terapeutyczną

Mleko się rozlało. Po publikacji na łamach portalu Klubu Jagiellońskiego głośnego i - czego się nie spodziewaliśmy - kontrowersyjnego felietonu Kostka o kulturze terapeutycznej, zdecydowaliśmy się zrobić dogrywkę. Dlatego w dzisiejszym odcinku dyskutujemy właśnie o zjawisku kultury terapeutycznej. Jasno rozdzielamy osoby z realnymi problemami psychicznymi, które potrzebują wsparcia terapeutycznego od kultury terapeutycznej, w której „chodzenie na terapię” to tylko kolejna odsłona egotycznego indywidualizmu i narcystycznego skupienia na sobie. Indeks Dzieł Polecanych: • Kinga Dunin, „Moda na depresję, czyli kultura terapii”, https://krytykapolityczna.pl/kultura/czytaj-dalej/kinga-dunin-czyta/jak-plakac-w-miejscach-publicznych-kultura-terapii/ • Gabriela Lisowska, „Na instagramowej kozetce. Niebezpieczeństwa internetowej kultury terapeutycznej”, https://magazynkontakt.pl/na-instagramowej-kozetce-niebezpieczenstwa-internetowej-kultury-terapeutycznej/ • Konstanty Pilawa, „Czy w kulturze terapeutycznej każdy powinien chodzić na terapię?”, https://klubjagiellonski.pl/2023/04/19/czy-w-kulturze-terapeutycznej-kazdy-powinien-chodzic-na-terapie/ • Łukasz Sakowski, „Moja historia cofnięcia zmiany płci. Tranzycja i detranzycja”, https://www.totylkoteoria.pl/tranzycja-detranzycja-zmiana-plci/ • Łukasz Sakowski, „Zabiegi tranzycji płci u małoletnich powinny być zakazane”, https://klubjagiellonski.pl/2023/02/10/zabiegi-tranzycji-plci-u-maloletnich-powinny-byc-zakazane/ • Joanna Sokolińska, Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin, „Mów o mnie ono”, Wydawnictwo W.A.B. • Tomasz Stawiszyński, „Już tu jesteśmy”, https://www.dwutygodnik.com/artykul/6043-juz-tu-jestesmy.html • Maciej Witkowski, „Droga ścieżka kształcenia, niskie zarobki, brak regulacji prawnych. Misja specjalna: dostać się do psychoterapeuty”, https://klubjagiellonski.pl/2021/11/07/droga-sciezka-ksztalcenia-niskie-zarobki-brak-regulacji-prawnych-misja-specjalna-dostac-sie-do-psychoterapeuty/ • Maciej Witkowski, „LGBTQ+ to ostatni krzyk mody”, https://klubjagiellonski.pl/2023/01/01/lgbtq-to-ostatni-krzyk-mody/ Indeks Dzieł Odradzanych: • Magdalena Środa, „Niech podróżniczki piszą o podróżach, a psychiatrzy o depresjach? Spór o wypowiedź Pawlikowskiej”, https://wyborcza.pl/7,75968,29416436,niech-podrozniczki-pisza-o-podrozach-a-psychiatrzy-o-depresjach.html Dołącz do naszego kanału na platformie Discord i twórz z nami społeczność Kultury Poświęconej! https://discord.gg/SVMFSVKDuE Wesprzyj nas! Potrzebujemy Twojego wsparcia, aby dalej nagrywać! Dziękujemy https://klubjagiellonski.pl/zbiorka/w... Chcesz spotkać się z nami twarzą w twarz, posłuchać inspirujących dyskusji i naładować baterie w cudnych okolicznościach przyrody? Wykup miejsce na wyjazd Klubu Jagiellońskiego! https://klubjagiellonski.pl/zbiorka/czerwcowka-klubu-jagiellonskiego-zaplanuj-z-nami-dlugi-weekend-i-spedz-czas-festiwalowo/ Kultura Poświęcona to audycja Klubu Jagiellońskiego na czasy postchrześcijańskie, czyli takie, które chcą, ale nie potrafią zapomnieć o Bogu. Audycję prowadzą: Bartosz Brzyski, Piotr Kaszczyszyn i Konstanty Pilawa.

May 06, 202357:15
Sławomir Mentzen to Jordan Peterson polskiej polityki? Analizujemy nową tożsamość Konfederacji
Apr 29, 202347:43
Dalajlama i afera z językiem. Kultury nie są równe i mamy prawo je oceniać

Dalajlama i afera z językiem. Kultury nie są równe i mamy prawo je oceniać

Krytykujemy (Bartek trochę broni) kontrowersyjne zachowanie przywódcy religijnego Tybetu, które wywołało tak mocne reakcje negatywne. Ale przede wszystkim, sięgając po argument z autorytetu (Leszek Kołakowski), podważamy lewicowe przekonanie o równości kultur i konieczności afirmacji kulturowej różnorodności. PS Największymi rasistami są... deklaratywni anty-rasiści. Kultura Poświęcona to audycja Klubu Jagiellońskiego na czasy postchrześcijańskie, czyli takie, które chcą, ale nie potrafią zapomnieć o Bogu. Audycję prowadzą: Bartosz Brzyski, Piotr Kaszczyszyn i Konstanty Pilawa. Indeks Dzieł Polecanych: S.C. Gwynne, „Imperium księżyca w pełni. Wzlot i upadek Komańczów” Leszek Kołakowski, „Szukanie barbarzyńcy. Złudzenie uniwersalizmu kulturowego” Jordan Peele, „Uciekaj!” Indeks Dzieł Odradzanych: Adam Kozieł, „Dalajlama, dziecko i ssanie języka. Ekspert mocno o «świętoszkowatym oburzeniu wszystkich Terlikowskich świata»”, https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103086,29659026,dalajlama-dziecko-i-ssanie-jezyka-ekspert-o-swietoszkowatym.html Krzysztof Renik, „Pseudoskandal z udziałem Dalajlamy”, https://kulturaliberalna.pl/2023/04/14/renik-pseudoskandal-z-udzialem-dalajlamy/ Jarosław Kuisz, Stanisław Obirek, Zbigniew Mikołejko, „Jak chrześcijanie zniszczyli cywilizację antyku?”, https://www.youtube.com/watch?v=fMgbkOafnrI Dołącz do naszego kanału na platformie Discord i twórz z nami społeczność Kultury Poświęconej! https://discord.gg/SVMFSVKDuE Wesprzyj nas! Potrzebujemy Twojego wsparcia, aby dalej nagrywać! Dziękujemy https://klubjagiellonski.pl/zbiorka/w...

Apr 24, 202351:11
Wielki test jedzenia robaków. Greta Thunberg, Unia Europejska i zielony katolicyzm
Apr 15, 202353:46
„The Chosen” vs. „Pasja” Mela Gibsona. Jezus-kołcz czy Jezus-wojownik?

„The Chosen” vs. „Pasja” Mela Gibsona. Jezus-kołcz czy Jezus-wojownik?

Ta dyskusja tylko z pozoru jest o dwóch popularnych produkcjach filmowych. Dziś w kulturze walczą ze sobą dwa wizerunki Jezusa. Jeden to wojownik, dźwigających na barkach ciężar grzechów wszystkich ludzi; drugi to nawracający, czuły przewodnik, który pociesza i otacza opieką zagubione dusze. Zapraszamy do oglądania świątecznego odcinka Kultury Poświęconej. To audycja Klubu Jagiellońskiego na czasy postchrześcijańskie, a więc takie, które chcą, ale nie potrafią zapomnieć o Bogu. Autorami Kultury Poświęconej są: • Bartosz Brzyski • Piotr Kaszczyszyn • Konstanty Pilawa Montaż i ilustracja: Julia Tworogowska Dołącz do naszego kanału na platformie Discord i twórz z nami społeczność Kultury Poświęconej! https://discord.gg/SVMFSVKDuE Wesprzyj nas! Potrzebujemy Twojego wsparcia, aby dalej nagrywać! Dziękujemy! https://klubjagiellonski.pl/zbiorka/wesprzyj-nas/ Linki do źródeł polecanych w odcinku: – „Męka i śmierć Chrystusa Pana. Objawienia Anny Kathariny Emmerich” – Jan Maciejewski, „Jezus w popowym kostiumie”: https://www.rp.pl/plus-minus/art37890431-jan-maciejewski-jezus-w-popowym-kostiumie – Dominik Dubiel SJ „ Ignacjańska hermeneutyka „The Chosen”. Serial, który stał się ćwiczeniem duchowym”: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/dominik-dubiel-sj-ignacjanska-hermeneutyka-the-chosen/ – „Pasję” Mela Gibsona można legalnie zobaczyć tutaj: https://katoflix.pl/film/pasja?transaction=159596 – Wszystkie sezony „The Chosen” są dostępne tutaj: https://watch.thechosen.tv/episode/season-1-episode-1-i-have-called-you-by-name

Apr 06, 202301:02:43
Mapy mentalne Jacka Bartosiaka. O sekretach geopolityki

Mapy mentalne Jacka Bartosiaka. O sekretach geopolityki

Jacek Bartosiak, Piotr Zychowicz, Leszek Sykulski i spółka zdążyli już nas przyzwyczaić do tak efektownych pojęć jak "pomost bałtycko-czarnomorski", "przesmyk suwalski" czy ostatnio "mapy mentalne". Co kryje się pod tym bombastycznym językiem? Z jakich założeń wychodzą krajowi propagatorzy pop geopolityki? Jaką wizję polityki, historii i antropologii proponują? Jak mogłaby wyglądać katolicka geopolityka? O tym wszystkim rozmawiamy w kolejnym odcinku Kultury Poświęconej, audycji Klubu Jagiellońskiego na czasy postchrześcijanskie, a więc takie, które chcą, ale nie potrafią zapomnieć o Bogu.

Mar 26, 202352:01
Pokolenie Ikea i generacja Tindera. O toksycznej kobiecości i bieda maczyzmie

Pokolenie Ikea i generacja Tindera. O toksycznej kobiecości i bieda maczyzmie

No więc tak. Poszliśmy na ten film, żebyście Wy nie musieli wydawać 25 zł na bilet. Przeczytaliśmy tę książkę, żebyście Wy nie musieli jej otwierać. Obu rzeczy finalnie żałujemy. Nie zmienia to faktu, że Pokolenie Ikea oraz Bali Tinder. Wolność i relacje to tragikomiczne świadectwa toksycznej męskości i toksycznej kobiecości. O nich właśnie rozmawiamy w dzisiejszym odcinku.

Kultura Poświęcona – audycja Klubu Jagiellońskiego na czasy postchrześcijańskie, czyli takie, które chcą, ale nie potrafią zapomnieć o Bogu.

Mar 19, 202357:59
Jan Paweł II a pedofilia w Kościele. Oceniamy Bielmo M. Gutowskiego

Jan Paweł II a pedofilia w Kościele. Oceniamy Bielmo M. Gutowskiego

Reportaż Marcina Gutowskiego wywołuje skrajne emocje. Materiał sugeruje, że Karol Wojtyła jako krakowski biskup tuszował pedofilie na terenie archidiecezji, za którą odpowiadał. Gdy powoli opada medialny kurz możemy powiedzieć jedno: wiemy zbyt mało, by papieża o cokolwiek oskarżać, a dokument Gutowskiego nie jest wolny od manipulacji. W tym odcinku Kultury Poświęconej staramy się nie popadać w skrajności. Ani nie ogłaszać drugiego zamachu na JPII, ani zarzucać Wojtyle ślepoty na systemowe zło w Kościele.  

Polecamy:  https://www.rp.pl/kosciol/art38096401-jak-kardynal-karol-wojtyla-kontrolowal-pedofila  
https://wiez.pl/2023/03/06/karol-wojtyla-ekke-overbeek/
https://wyborcza.pl/alehistoria/7,121681,29534951,na-zboczenie-kardynala-sapieha-nie-ma-zadnych-dowodow.html?
https://www.ekai.pl/marcin-przeciszewski-apeluje-do-biskupow-o-przebadanie-koscielnych-akt/  

Dołącz do naszego kanału na platformie Discord i twórz z nami społeczność Kultury Poświęconej! https://discord.gg/SVMFSVKDuE  

Wesprzyj nas! Potrzebujemy Twojego wsparcia, aby dalej nagrywać! Dziękujemy https://klubjagiellonski.pl/zbiorka/wesprzyj-nas/

Mar 12, 202358:32
Rodzice-helikoptery i dzieci z wolnego wybiegu
Mar 04, 202301:06:17
Hannibal Lecter i Jeffrey Dahmer. Dlaczego śledzimy historie seryjnych morderców?
Feb 18, 202359:50
Miłość w czasach popkultury, czyli kinowe inspiracje na walentynki

Miłość w czasach popkultury, czyli kinowe inspiracje na walentynki

Święto zakochanych kojarzy się dziś ze słodką komercją, która wlewa się do naszego życia, wymagając romantycznych gestów i miłosnych uniesień. Dziś jednak zamiast obrażać się na rzeczywistość, postaramy się wykorzystać walentynki, aby przyjrzeć się temu, co sprawia, że związek można zaliczyć do szczęśliwych. Za studium przypadku posłużą nam klasyczne filmy o miłości. Poszukujemy wzorca udanej relacji, nie tylko od święta.

Ten podcast powstaje dla Was! Podoba Ci się? Wesprzyj nas! Dołącz do grona naszych Darczyńców, dziękujemy!

Rozmawiają: Bartosz Brzyski, Piotr Kaszczyszyn i Konstanty Pilawa

Montaż: Paweł Zarosa

Grafika: Julia Tworogowska

W podcaście rozmawiamy o takich filmach jak:
Pożegnanie z Afryką (1985)
Wichry namiętności (1994)
Co się wydarzyło w Madison County (1995)
Pamiętnik (2004)

W naszych wypowiedziach pobrzmiewają echa takich książek jak
Kobieta i zbawienie świata - Paul Evdokimov
Czuła przewodniczka - Natalia de Barbaro
Kobieta i mężczyzna. O mistyce ciała - Fabrice Hadjaj

Feb 11, 202354:18
Litania do najświętszego bicepsa. Duchowa analiza „siłki”
Feb 04, 202301:01:42
Czy wpłacać na WOŚP? Dobroczynność i płacenie podatków
Jan 27, 202301:00:49
Q & A na 101 odcinek podcastu. Jubileusz Kultury Poświęconej
Jan 21, 202301:15:26
Papież kontrkultury. Żegnamy Benedykta XVI
Jan 05, 202357:14
WIELKA GRA. Poświęcone podsumowanie 2022
Dec 31, 202201:03:34
Trauma wigilijnego stołu? Polska rodzina i nowa książka Houellebecqa

Trauma wigilijnego stołu? Polska rodzina i nowa książka Houellebecqa

„Czemu... o, czemu za życia szedłem pośród bliźnich z oczami spuszczonymi w dół i nigdy nie podniosłem, by spojrzeć na ową błogosławioną gwiazdę, która wskazała mędrcom drogę do ubogiej stajenki? Czyż nie dość było w moim mieście ubogich domów, do których zaprowadziłaby mnie ta gwiazda?” - czytamy w Opowieści wigilijnej Charlesa Dickensa. Cytat ten łączy dwa najważniejsze aspekty Świąt - wspólnotowość oraz duchowość. O obu rozmawiamy w świątecznym odcinku Kultury Poświęconej.

Ten podcast powstaje dla Was! Podoba Ci się? Wesprzyj nas! Dołącz do grona naszych Darczyńców, dziękujemy! Napisz do nas. Nasz adres to kultura.poswiecona@klubjagiellonski.pl.

-Bartosz wspomina na początku o kalkulatorze darowizn, dzięki któremu możesz zapłacić mniejszy podatek. Tutaj poznasz szczegóły - warto!

-Konstanty w środku rozmowy cytuje Bożonarodzeniowe kazanie papieża Leona. Chodzi oczywiście o Leona Wielkiego, nie Leona XIII ;)

-Na początku rozmowy komentujemy ten film. Krindż allert: Uwaga oglądacie na własną odpowiedzialność.

-Druga część rozmowy poświęcona jest nowej powieści Michela Houellebecqa pt. „Unicestwienie”


Rozmawiają: Bartosz Brzyski, Piotr Kaszczyszyn i Konstanty Pilawa

Montaż: Paweł Zarosa

Grafika: Julia Tworogowska

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Dec 24, 202201:08:23
Przekleństwo męskiej chuci. Serial „Biały lotos”
Dec 17, 202201:04:47
Dlaczego pokolenie JPII zabija w Polsce katolicyzm?
Dec 09, 202201:00:52
Wiedźmy z Łysej Góry wylądowały na Instagramie – reportaż o zodiakarach

Wiedźmy z Łysej Góry wylądowały na Instagramie – reportaż o zodiakarach

Krew menstruacyjna wylewana do ziemi, biżuteria pełna kosmicznych mocy i okadzanie domów palo santo dla przywołania dobrej energii. To tylko kilka trendów, które znaleźć można na Instagramie. Współczesne wiedźmy (tak określają się nastolatki) lub zodiakary (tak określają je prześmiewcy) rosną w siłę. Jeśli jednak spróbujemy zrozumieć ich świat, to okaże się, że to zasłona dymna dla znacznie głębszych problemów. Problemów, które definiują całe pokolenie.

Przeczytaj tekst Karoliny Olejak i zamów najnowsze nasze pismo – Pressje pt. „Nadzieja chrześcijańska”!

UWAGA, UWAGA: Następna Kultura Poświęcona zostanie nagrana na żywo w krakowskiej siedzibie Klubu Jagiellońskiego. Rozmawiamy o tym, dlaczego pokolenie JPII zabija w Polsce katolicyzm? Wstęp wolny, zapraszamy wszystkich słuchaczy! Szczegóły tutaj.



Ten podcast powstaje dla Was! Podoba Ci się? Wesprzyj nas! Dołącz do grona naszych Darczyńców, dziękujemy! Napisz do nas. Nasz adres to kultura.poswiecona@klubjagiellonski.pl.

Rozmawiają: Bartosz Brzyski, Karolina Olejak i Konstanty Pilawa

Montaż: Paweł Zarosa

Grafika: Julia Tworogowska

Dec 03, 202255:30
Żyjemy w epoce schyłku? Nowe „Pressje” pt. „Nadzieja chrześcijańska”

Żyjemy w epoce schyłku? Nowe „Pressje” pt. „Nadzieja chrześcijańska”

„To czego nie można uprosić, z czym nie można dyskutować, czego nie można zrozumieć i o czym nic się nie wie. To się czai w ciemnym pokoju i przychodzi skądś z dala i czego nigdy nie widać, aż jest już za późno. Czy pani to czuła kiedyś?”.

W najnowszym odcinku Kultury Poświęconej wychodzimy od pewnego cytatu, aby poszukać nadziei w świecie nadmiaru przedmiotów, idei i życiowych dróg.

Przeczytaj
tekst Piotra Kaszczyszyna i zamów najnowsze nasze pismo – Pressje pt. „Nadzieja chrześcijańska”!

Ten podcast powstaje dla Was! Podoba Ci się? Wesprzyj nas! Dołącz do grona naszych Darczyńców, dziękujemy! Napisz do nas. Nasz adres to kultura.poswiecona@klubjagiellonski.pl.

Rozmawiają: Bartosz Brzyski, Piotr Kaszczyszyn i Konstanty Pilawa

Montaż: Paweł Zarosa

Grafika: Julia Tworogowska

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Nov 26, 202201:00:10
Kobiety za dużo piją i nie chcą rodzić dzieci? Kaczyński, plaga alkoholizmu i demografia
Nov 19, 202201:02:03
MŚ w Katarze. Moralny brud FIFA i piękno futbolu

MŚ w Katarze. Moralny brud FIFA i piękno futbolu

„O ile emocje wiążące się z Legią, Lechem czy Widzewem szło jeszcze zrozumieć, to jakich wrażeń mogło dostarczyć kibicowanie czwartoligowym Orłowi Przeworsk albo Broni Radom?” – tak pisał Wojciech Mucha, autor powieści „Miasto noży”. 

W dzisiejszym odcinku będziemy rozmawiać o bezinteresownym pięknie i wspólnototwórczej funkcji piłki nożnej. Ale także o jej ciemnych stronach: o moralnej hipokryzji działaczy FIFA oraz o kapitalistycznej gangrenie toczącej coraz mocniej europejski futbol.

Ten podcast powstaje dla Was! Podoba Ci się? Wesprzyj nas! Dołączy do grona naszych Darczyńców, dziękujemy! Napisz do nas. Nasz adres to kultura.poswiecona@klubjagiellonski.pl.

Rozmawiają: Bartosz Brzyski, Piotr Kaszczyszyn i Konstanty Pilawa.

Montaż: Paweł Zarosa.

Grafika: Julia Tworogowska.

Indeks Dzieł Polecanych:

1. Barbara Chyrowicz „Widok stąd”.

2. Jan Maciejewski, „Niezasłużone piękno Cracovii”, www.rp.pl.

3. laki luk, „#138 Unia Nowa Sarzyna Hooligans&Ultras, www.youtube.com.

4. Piotr Kaszczyszyn, „Bo my wszyscy z tych szarych bloków. Wokół »Miasta noży« Wojciecha Muchy”, www.klubjagiellonski.pl.

5. Pudelsi, „Mundialeiro”, www. youtube.com.

6. Wojciech Mucha „Miasto noży”.

Nov 12, 202247:09
Nowa płyta Dawida Podsiadły. Lęki i nadzieje wielkiego miasta
Nov 05, 202201:02:02
„Pierścienie Władzy” i „Ród Smoka”. Pseudo feminizm vs traktat o ludzkiej naturze
Oct 29, 202257:27
Pruderia Mai Staśko i zanik intymności. Jak odpowiadać na „szczucie cycem”?
Oct 22, 202201:03:02
Włóczęga po zepsutym kapitalizmie. Oceniamy nową płytę Pezeta
Oct 15, 202247:35
Walka bez przemocy jest możliwa. Cobra Kai, czyli konserwatywne oblicze Netflixa
Oct 07, 202201:00:25
Film „Johnny” o ks. Kaczkowskim. Żywot świętego liberalnego?
Oct 01, 202246:40
Sex, drugs i melancholia. Ralph Kamiński a współczesna muzyka pop
Sep 24, 202256:53