Skip to main content
Spotify for Podcasters
Na tenké Lince

Na tenké Lince

By Linka bezpečí, z.s.

Cílem podcastu Linky bezpečí a Rodičovské linky je otevřeně mluvit o tématech, se kterými nás děti a dospívající kontaktují. Pomoci rodičům, prarodičům a pedagogům nahlédnout do samotné problematiky a představit možnosti řešení. Podcasty jsou koncipovány tak, aby posluchače provedly pomocí dotazů základní problematikou daného tématu, zevrubně nastínily, co a proč se děje a jak dál postupovat.

Partneři projektu: Colonnade Insurance S.A., ČSOB, Media Marketing Services, Nadace ČEZ, Nadace O2, RSJ Foundation, studio AudioTech.
Spolufinancováno Evropskou unií a Safer Internet Centrum ČR.
Available on
Apple Podcasts Logo
Google Podcasts Logo
Overcast Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

Zamkl jsem? Když nás myšlenky ovládají a chování ochromuje (OCD)

Na tenké LinceMay 25, 2023

00:00
31:34
Zamkl jsem? Když nás myšlenky ovládají a chování ochromuje (OCD)

Zamkl jsem? Když nás myšlenky ovládají a chování ochromuje (OCD)

"Vypla jsem ten sporák? Vytáhla žehličku ze zásuvky? Zamkl jsem?" Podobné myšlenky a obavy máme někdy každý. Ale co když se stanou každodenním chováním doprovázeným panikou a ochromují nás v běžných činnostech? Seznamte se s obsedantně kompulzivní poruchou (OCD), která startuje již v dětství. Uvádí se, že každé dvousté dítě touto nemocí trpí. Ne každý rodič si je toho vědom, nebo stav správně řeší. S naším hostem budeme hovořit o různých aspektech OCD. Zjistíme, jaká myšlenková schémata se v hlavě těchto dětí objevují. Jaké jsou příčiny a druhy této poruchy? Zaměříme se na to, jak můžeme podpořit osoby trpící OCD, aby získali skutečnou pomoc. Cesta k uzdravení existuje. Proto i zde platí "čím dříve, tím lépe".


HOST: PhDr. Lucie Bělohlávková je kognitivně-behaviorální terapeutka. Vystudovala speciální pedagogiku PedF Univerzity Karlovy. Absolvovala výcvik kognitivně-behaviorální terapie a u prof. Stanislava Kratochvíla kurz Hypnózy. Specializuje se především na problémy spojené s úzkostnými stavy (fobie, panická porucha, sociální úzkost, obsedantně-kompulzivní porucha – OCD a další). Lucie je lektorkou kurzů zaměřených na rozvoj sociálních a komunikačních dovedností a autorkou několika odborných publikací a článků.

Partneři projektu: ČSOB, Nadace O2, Nadace ČEZ, Colonnade Insurance S.A., RSJ Foundation, studio AudioTech.

Spolufinancováno Evropskou unií.

⁠⁠⁠⁠Podporujte Linku bezpečí⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠, děkujeme.

May 25, 202331:34
Sebepoškozuje se! Jak mohu pomoci?

Sebepoškozuje se! Jak mohu pomoci?

Nárůst sebepoškozování v populaci je realita. Jedná se však o nebezpečné a závislostní chování, které může vést i k vybudování nezdravého vztahu sám(a) k sobě. Vzhledem k tomu, že téměř každý z nás se setkal, nebo se setká s někým, kdo se sebepoškozuje, je důležité vědět, jak na tuto situaci vhodně reagovat. Na co si dát pozor, abychom situaci naopak nezhoršili. Jak být oporou a nepanikařit. To si nyní řekneme se Zuzkou Kubíkovou. Tipy však uplatníte i při jiných tíživých situacích, které mohu vaše blízké potkat.

Přestat se sebepoškozováním je možné. Pomozte nám šířit osvětu, ne paniku. Přidejte se k výzvě #zvladni20.


HOST: PhDr. Zuzana Kubíková - Zuzana je sociální pedagožka. Na Lince bezpečí pracuje od roku 2004. V současné době je intervizorka, vede tým konzultantů na směně. V E-mailové poradně Linky bezpečí odpovídá na maily klientům a působí jako editorka. Lektoruje pro Linku bezpečí a také soukromě - přednáší o rizicích sebepoškozování a vede semináře pro rodiče. Kromě telefonické krizové intervence a řady krátkodobých kurzů má vzdělání v rodinné terapii a výcvik v mediaci. Právě mediaci a rodinné terapii se věnuje v soukromé praxi.


Partneři projektu: ČSOB, Nadace O2, Nadace ČEZ, Colonnade Insurance S.A., RSJ Foundation, studio AudioTech.

Spolufinancováno Evropskou unií.

⁠⁠⁠Podporujte Linku bezpečí⁠⁠⁠⁠⁠⁠.


May 11, 202322:40
Sebepoškozování: cesta ven pomocí odkláněcích technik

Sebepoškozování: cesta ven pomocí odkláněcích technik

Ze statistik Linky bezpečí je zřejmé, že sebepoškozování je vzrůstající aktivita. Je to však velmi nebezpečné a rizikové chování. Podíváme se na zdravé odkláněcí techniky, které pomohou překonat akutní nutkání ublížit si. Jedná se tak o důležitý krok k cestě pomoci a řešení příčin. Popíšeme si typický příklad hovoru na toto téma a co na Lince umíme nabídnout. Jaký je další postup a jaké jsou právě možné techniky pro odklonění dalšího nutkání ublížit si. Neváhejte se s tímto tématem na nás kdykoli obrátit. Naši zkušení a pravidelně školení konzultanti jsou připraveni na situace, kdy je stav akutní a odkloněním vás provedou. Ale rádi vás třeba jen s problematikou seznámí a zodpoví veškeré dotazy. Pro děti a studenty do 26 let na 116 111. Pro rodiče, prarodiče, pedagogy na čísle 606 021 021.

Přestat je možné. Pomozte nám šířit osvětu, ne paniku. Přidejte se k výzvě #zvladni20.


HOST: PhDr. Zuzana Kubíková - Zuzana je sociální pedagožka. Na Lince bezpečí pracuje od roku 2004. V současné době je intervizorka, vede tým konzultantů na směně. V E-mailové poradně Linky bezpečí odpovídá na maily klientům a působí jako editorka. Lektoruje pro Linku bezpečí a také soukromě - přednáší o rizicích sebepoškozování a vede semináře pro rodiče. Kromě telefonické krizové intervence a řady krátkodobých kurzů má vzdělání v rodinné terapii a výcvik v mediaci. Právě mediaci a rodinné terapii se věnuje v soukromé praxi. Partneři projektu: ČSOB, Nadace O2, Nadace ČEZ, Colonnade Insurance S.A., RSJ Foundation, studio AudioTech.

Spolufinancováno Evropskou unií.

⁠⁠Podporujte Linku bezpečí⁠⁠⁠⁠.

Apr 27, 202320:51
Dopaminová past: štěstí není jen profil na síti

Dopaminová past: štěstí není jen profil na síti

Sociální sítě se staly součástí našeho života. Ale jsou pro nás dobré nebo špatné? Jaký vliv mají na osobnost nejen mladých lidí, jejich emoce a duševní zdraví. Jak nám pomáhají a ubližují? A jak se s nimi vhodně vypořádat? Ukážeme si, jak nás mohou uvést do stavu úzkosti, deprese nebo izolace. Za vším je skrytý dopamin, hormon štěstí. Přináší jednak příjemné pocity z pozitivních komentářů, růstu sledovanosti, počtu lajků a může tak odklánět i nějakou psychickou nepohodu. Budeme se ptát, zda je možné používat sociální sítě efektivně a s přínosem, nebo zda je lepší se jim úplně vyhnout. Dozvíte se, co je to digitální detox a proč byste ho měli vyzkoušet. Na závěr jedna otázka: Kde jste se prvně dozvěděli o našem podcastu :-) ?


HOST: Mgr. Hana Petráková - Hanka je ve spojení s Linkou bezpečí už od roku 2000. Postupně prošla všemi kategoriemi v rámci práce konzultanta až na pozici vedoucí směny. Po studiu se od Linky tak trochu vzdálila, aby se za dva roky vrátila na pozici vedoucí Linky bezpečí, na které setrvala do svého nástupu na mateřskou dovolenou. Spolupráci ale nikdy nepřerušila úplně. Od roku 2004 se věnuje práci pro e-mailovou poradnu Linky bezpečí a několik let i pro e-mailovou poradnu Rodičovské linky. Vystudovala vyšší odbornou školu sociálně-právní a poté obor sociální práce na FFUK. Pracovala na pozici sociální pracovnice v Zařízení pro děti – cizince, poté ve středisku výchovné péče. Externě přednáší na Pražské vysoké škole psychosociálních studií. Od roku 2019 je vedoucí e-mailové poradny Linky bezpečí. Je máma dvou báječných dětí.

Partneři projektu: Colonnade Insurance S.A., ČSOB, Media Marketing Services, Nadace ČEZ, Nadace O2, RSJ Foundation, studio AudioTech. Spolufinancováno Evropskou unií a Safer Internet Centrum ČR.

⁠Podporujte Linku bezpečí⁠⁠.

Apr 13, 202318:37
Pokřivená láska: kontrola a moc místo lásky

Pokřivená láska: kontrola a moc místo lásky

Sexuální a psychické násilí ve vztahu. Nejedná se o záležitost pouze dospělých. S tímto tématem kontaktují Linku bezpečí dívky ve věku 16 let, ale i mladší! Jak je to možné? S jakými podobami násilí se mladí lidé setkávají? Vše může začít například narážkami nebo fyzickým napadáním na škole ve skupině dětí. Dále v samotném začínajícím vztahu, což se může projevit získáváním kontroly nad partnerem a to i na sociálních sítích. Typické jsou pochopitelně i projevy fyzického násilí, strkání, facky a omezování na svobodě. U dospělých může docházet i k násilí ekonomickému, tedy kontrole nad celkovými finančními toky páru. Proč si většinou nevšimneme, že je ve vztahu něco, co tam nepatří? Odkud se toto chování bere, jaké jsou typické znaky a jak z toho ven? Poznáte se v dnešním povídání, nebo někoho takového znáte? Je třeba udělat první krok. Pojďme si říct, jak na to. Poslouchejte a sdílejte s ostatními.

Vedle Linky bezpečí a Rodičovské linky je možné se s tímto tématem obrátit například na tyto organizace: LOCIKA, Bílý kruh bezpečí, Centrum ACORUS, ROSA Centrum, Organizace proFem, Persefona, Aplikace BrightSky, Linka pomoci obětem kriminality a domácího násilí, Intervenční centra, Krizová centra, LOM, Projekt Viola, Neodkládej to.eu.

HOST: Bc. Helena Opletalová Helena studuje dva magisterské obory (jednooborovou psychologii na VŠ Humanitas Praha a Řízení neziskových organizací a zdravotnických zařízení na UK FHS), je frekventantkou psychoterapeutického výcviku v Biosyntéze, absolvovala krátkodobé výcviky a kurzy zaměřené na trauma, krizové a náročné situace, děti v ohrožení. Pracuje jako krizová interventka na Lince bezpečí, v organizaci proFem (na pomoc obětem domácího a sexuálního násilí), a spolupracuje se Sociální klinikou v rámci programu 3 online konzultace, a jako lektor Trauma respektujícího přístupu v organizaci SOFA/ČOSIV, pracuje s dětmi i s dospělými. Jejím zdrojem a oporou je rodina, přátelé, pes, humor, dobré jídlo a pití, cestování a neposledně životní optimismus :)

Partneři projektu: ČSOB, Nadace O2, Nadace ČEZ, Colonnade Insurance S.A., RSJ Foundation, studio AudioTech.

Spolufinancováno Evropskou unií.

⁠Podporujte Linku bezpečí⁠⁠.

Mar 30, 202320:37
Domácí peklo: Jak chránit děti před násilím

Domácí peklo: Jak chránit děti před násilím

Domácí násilí na dětech je bohužel stále častým a závažným problémem. V tomto díle se dozvíte, jaké následky má pro dítě žít v prostředí, kde se cítí ohroženo a zrazeno těmi, kdo by ho měli chránit a milovat. Poslechnete si příběh jednoho takového dítěte a jeho pocity, myšlenky a projevy. Zjistíte také, jak poznat signály domácího násilí u jiných dětí ve vašem okolí a jak jim pomoci. Dále se zamyslíme nad tím, co vede rodiče k tomu, že ubližují svým dětem a jak mohou zapracovat na změně. Řekneme si také o možnostech prevence a pomoci pro oběti i pachatele domácího násilí. A nakonec si podíváme na alarmující statistiky tohoto jevu v České republice a o tom, co se stane, když na takové chování upozorníme.

Vedle Linky bezpečí a Rodičovské linky je možné se s tímto tématem obrátit například na tyto organizace: LOCIKA, Bílý kruh bezpečí, Centrum ACORUS, ROSA Centrum, Organizace proFem, Persefona, Aplikace BrightSky, Linka pomoci obětem kriminality a domácího násilí, Intervenční centra, Krizová centra, LOM, Projekt Viola, Neodkládej to.eu.

HOST: Bc. Helena Opletalová Helena studuje dva magisterské obory (jednooborovou psychologii na VŠ Humanitas Praha a Řízení neziskových organizací a zdravotnických zařízení na UK FHS), je frekventantkou psychoterapeutického výcviku v Biosyntéze, absolvovala krátkodobé výcviky a kurzy zaměřené na trauma, krizové a náročné situace, děti v ohrožení. Pracuje jako krizová interventka na Lince bezpečí, v organizaci proFem (na pomoc obětem domácího a sexuálního násilí), a spolupracuje se Sociální klinikou v rámci programu 3 online konzultace, a jako lektor Trauma respektujícího přístupu v organizaci SOFA/ČOSIV, pracuje s dětmi i s dospělými. Jejím zdrojem a oporou je rodina, přátelé, pes, humor, dobré jídlo a pití, cestování a neposledně životní optimismus :)

Partneři projektu: ČSOB, Nadace O2, Nadace ČEZ, Colonnade Insurance S.A., RSJ Foundation, studio AudioTech.

Spolufinancováno Evropskou unií.

Podporujte Linku bezpečí.

Mar 16, 202323:45
Velké nároky na vysoké škole: Hledání rovnováhy

Velké nároky na vysoké škole: Hledání rovnováhy

Život na VŠ není jen o zábavě, ale také o psychických potížích. Mnoho studentů, kteří byli na SŠ úspěšní, pociťuje na VŠ velkou změnu a obstrukce, což mohou vnímat jako selhání. Mezi důvody těchto potíží patří přetížení studentů v důsledku souběhu práce a školy, vysoké nároky, které si sami na sebe kladou, a také hledání úlevy. Psychologický poradce na půdě Vysoké školy může být pro studenty velkou pomocí. Je důležité najít rovnováhu, aby studenti nebyli přetíženi, ale zároveň úspěšně absolvovali studium a neztratili zájem o svůj obor a studium jako celek. Covid a lockdown jsou samostatnou kapitolou. Tyto faktory ovlivnily život studentů natolik, že se promítly i do jejich psychického stavu. Věděli jste, že studenti do 26 let mohou také využít služeb Linku bezpečí, jako další zdroj podpory? Pojďme se nyní tématu věnovat hlouběji.

HOST: Mgr. Vlaďka Janoušková - Vlaďka vystudovala psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a jako konzultantka na Lince bezpečí pracuje od roku 2015. Je psycholožka a terapeutka, působí i na vysoké škole v psychologické poradně. Působila jako lektorka programů primární prevence na základních školách a v neziskové organizaci se také věnuje práci s dětmi, které mají potíže v oblasti učení.

Partneři projektu: ČSOB, Nadace O2, Nadace ČEZ, Colonnade Insurance S.A., RSJ Foundation, studio AudioTech.

Spolufinancováno Evropskou unií.

Podporujte Linku bezpečí.

Mar 02, 202323:51
Nela vs. kyberšikana: připravte se na bitvu v online světe
Feb 16, 202319:55
Extremistou ve třinácti
Feb 02, 202320:17
Sebepoškozování, když pomoc přichází e-mailem.

Sebepoškozování, když pomoc přichází e-mailem.

Téma sebepoškozování vzrostlo na Lince bezpečí za posledních pět let o víc než 700%. Na všech službách Linky bezpečí (telefonu, chatu, e-mailu) se v posledních letech objevuje toto téma čím dál častěji. V roce 2017 bylo takových kontaktů 537, zatímco v roce 2022 už 4079. Akutní potřeba "si ublížit" trvá 20-30 minut. Jak s tímto tématem pracujeme v rámci naší e-mailové poradny? Pootevřeme také dveře, co pro naše konzultanty znamená práce v e-mailové krizové komunikaci, a v čem se liší oproti telefonické krizové intervenci?

HOST: Mgr. Hana Petráková - Hanka je ve spojení s Linkou bezpečí už od roku 2000. Postupně prošla všemi kategoriemi v rámci práce konzultanta až na pozici vedoucí směny. Po studiu se od Linky tak trochu vzdálila, aby se za dva roky vrátila na pozici vedoucí Linky bezpečí, na které setrvala do svého nástupu na mateřskou dovolenou. Spolupráci ale nikdy nepřerušila úplně. Od roku 2004 se věnuje práci pro e-mailovou poradnu Linky bezpečí a několik let i pro e-mailovou poradnu Rodičovské linky. Vystudovala vyšší odbornou školu sociálně-právní a poté obor sociální práce na FFUK. Pracovala na pozici sociální pracovnice v Zařízení pro děti – cizince, poté ve středisku výchovné péče. Externě přednáší na Pražské vysoké škole psychosociálních studií. Od roku 2019 je vedoucí e-mailové poradny Linky bezpečí. Je máma dvou báječných dětí.

Partneři projektu: ČSOB, Nadace O2, Nadace ČEZ, Colonnade Insurance S.A., RSJ Foundation, studio AudioTech.

Podporujte Linku bezpečí.

Jan 19, 202316:41
Jak se učit a nemít u testu okno?
Jan 05, 202321:23
Přemíra informací o rodičovství nás vede do pasti. Kdy je třeba dát více na pocity a selský rozum a kdy se dovzdělat?
Dec 22, 202218:54
Vánoce prvně jinak po rozvodu nebo úmrtí v rodině

Vánoce prvně jinak po rozvodu nebo úmrtí v rodině

Jaké budou Vánoce po rozvodu rodičů? Co když je někdo z rodiny v nemocnici či zemřela třeba babička? I tyto obavy s námi děti na Lince bezpečí v těchto dnech sdílí. S tématem se pochopitelně setkáváme i na Rodičovské lince. Zažít svátky po rozvodu dvakrát, nebo společně? Jak s dětmi o všem komunikovat? Kdy je zapojit do rozhodování, jak Vánoce prožijí? Blíží se rituály, které fungovaly, když byla rodina celá. Co s nimi? Život ale přináší další situace. Jeden z rodičů nemůže být přítomen z důvodu pobytu v nemocnici. Přijít však může i úmrtí v rodině. Co nám pomůže takové Vánoce s dětmi lépe zvládnout? A jak se svátky naložit jako rodič, který zůstal sám?

HOST: Mgr. Hana Petráková - Hanka je ve spojení s Linkou bezpečí už od roku 2000. Postupně prošla všemi kategoriemi v rámci práce konzultanta až na pozici vedoucí směny. Po studiu se od Linky tak trochu vzdálila, aby se za dva roky vrátila na pozici vedoucí Linky bezpečí, na které setrvala do svého nástupu na mateřskou dovolenou. Spolupráci ale nikdy nepřerušila úplně. Od roku 2004 se věnuje práci pro e-mailovou poradnu Linky bezpečí a několik let i pro e-mailovou poradnu Rodičovské linky. Vystudovala vyšší odbornou školu sociálně-právní a poté obor sociální práce na FFUK. Pracovala na pozici sociální pracovnice v Zařízení pro děti – cizince, poté ve středisku výchovné péče. Externě přednáší na Pražské vysoké škole psychosociálních studií. Od roku 2019 je vedoucí e-mailové poradny Linky bezpečí. Je máma dvou báječných dětí.

Partneři projektu: ČSOB, Nadace O2, Nadace ČEZ, Colonnade Insurance S.A., RSJ Foundation.

Spolufinancováno Evropskou unií.

Podporujte Linku bezpečí.

Dec 08, 202217:06
Hrají vaše děti mobilní a PC hry? Hazard nebo seberozvoj?
Nov 24, 202225:41
Dětská prostituce, drsná realita online
Nov 10, 202222:56
Chat s dětmi se sebevražednými myšlenkami

Chat s dětmi se sebevražednými myšlenkami

Oct 25, 202222:29
Psychická nepohoda a sportovní výkon. Linka bezpečí ve vašem klubu.
Oct 13, 202218:00
S ředitelkou o Lince bezpečí
Sep 29, 202224:06
Sexuální výchova rodičů. Tabu, vzor, inspirace.
Sep 15, 202223:25
Negativní emoce, jak s nimi žít?
Sep 01, 202222:43
Vztek, agrese a agresivita
Aug 17, 202218:02
Mami, tati, já se nudím! Co s tím?
Aug 03, 202215:40
Instituce a profese v péči o duši - jak se v tom vyznat?
Jul 28, 202226:48
Když moje dítě začíná sexuálně žít
Jul 07, 202216:36
Mám diagnózu od psychiatra - co bude dál?
Jun 23, 202221:32
Posttraumatická stresová porucha – tiká v každém z nás

Posttraumatická stresová porucha – tiká v každém z nás

Celý život je doprovázen drobnými traumaty, která mohou jednoho dne spustit proces posttraumatické stresové poruchy.  Důležité je přijmout fakt, že se jedná o stav, který může potkat kohokoli a kdykoli. V tomto podcastu si nejdříve definujeme, co je to trauma a jaká je cesta až k posttraumatické poruše. Jaké jsou příznaky, co prožíváme, jak se mění naše životní funkce. Když symptomy známe a víme, že se nacházíme v této fázi, co s tím? Jaké jsou metody léčby? Podíváme se i na prevenci. Lze trauma ošetřit tak, abychom posttraumatu předešli? A můžeme najít i zde klady pro náš další život? Jaké jsou rozdíly ve zpracování traumatu u dětí a dospělých? Jakou roli hrají krizové linky, jako je Linka bezpečí?

HOST: Mgr. Lucie Bukovská vystudovala jednooborovou psychologii se specializací na klinickou psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V minulosti pracovala např. na ambulantním a pobytovém oddělení Střediska výchovné péče i jako klinická psycholožka v Psychiatrické léčebně v Bohnicích. Na Lince bezpečí působí s malou přestávkou více než 10 let. Vykonávala zde pozici hlavní psycholožky Linky bezpečí a managerku následného vzdělávání pracovníků Linky. V současné době působí na Rodičovské lince Linky bezpečí.

Partneři projektu: ČSOB, Nadace O2, Nadace ČEZ, Colonnade Insurance S.A., RSJ Foundation.

Spolufinancováno Evropskou unií.

Podporujte Linku bezpečí.

Jun 09, 202223:53
Stud - co nám dává? A co s ním?

Stud - co nám dává? A co s ním?

Kdy jste se naposledy styděli? A jaké pocity s tím máte spojené? Asi ne moc příjemné. Ale i se studem se dá pracovat a je dobré jej pochopit. Proto mu věnujeme i tento díl. Nejdříve si popíšeme co všichni dobře známe, co stud doprovází, jak se projevuje. Najdeme i místo v mozku a jaké má kořeny. K čemu je stud důležitý a v čem nám pomáhá? Přijde-li přemíra studu, co s tím? Opět se dotkneme role rodičů a vlivu na stud u dětí. Jak dítě podpořit, jak vhodně reagovat a zmírnit stud. Jaké důsledky může mít nezvládnutí studu v dětství? Věděli jste, že stud, hrdost a pocit viny jsou propojené nádoby? Závěrem si popíšeme tipy jak s pocitem viny a studu pracujeme na Lince bezpečí i Rodičovské lince.

HOST: Mgr. Lucie Bukovská vystudovala jednooborovou psychologii se specializací na klinickou psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V minulosti pracovala např. na ambulantním a pobytovém oddělení Střediska výchovné péče i jako klinická psycholožka v Psychiatrické léčebně v Bohnicích. Na Lince bezpečí působí s malou přestávkou více než 10 let. Vykonávala zde pozici hlavní psycholožky Linky bezpečí a managerku následného vzdělávání pracovníků Linky. V současné době působí na Rodičovské lince Linky bezpečí.

Partneři projektu: ČSOB, Nadace O2, Nadace ČEZ, Colonnade Insurance S.A., RSJ Foundation.

Spolufinancováno Nástrojem Evropské unie pro propojení Evropy.

Podporujte Linku bezpečí.

May 26, 202222:39
Perfekcionismus - dveře k poruchám příjmu potravy.
May 12, 202219:12
Trans lidé. Když se neztotožňuji s tím, co mi bylo po narození určeno.
Apr 28, 202227:09
Děti alkoholiků: osamělé duše plující životem

Děti alkoholiků: osamělé duše plující životem

Apr 14, 202216:28
Děti války mezi námi. Jsme připraveni?

Děti války mezi námi. Jsme připraveni?

Stačilo několik dnů a naše společnost se stala zázemím pro děti uprchlíků z nedaleké Ukrajiny. Situace, na kterou je třeba se připravit a pochopit ji. S jakými projevy se můžeme u dětí z válečné zóny setkat, s čím počítat a jak na ně (ne)reagovat? Co tyto děti prožívají? Co pro ně znamená například tzv. flashback (záblesk minulosti) a jak se na dětech podepisuje? Naše standardizované očekávání a požadavky na chování dětí začne narážet na realitu. Nyní je důležité přijmout jejich potřebu vyplavení stresu, emocí, nepotlačovat je. Ve společnosti někdy slyšíme, že se děti chovají nemístně, neposlouchají - ano, je to nyní v pořádku! Jak a proč se nyní k dětem uprchlíků chovat jinak a proč se ony mohou chovat jinak? Důležitým prvkem je a bude škola. Pro pedagogy se naskýtá ideální příležitost, jak do osnov citlivě začlenit střet s reálným životem. Nepřenosné. A co si vzít my dospělí? Je čas přijmout fakt, že probíhá proměna společnosti, která započala již před 2lety a pokračuje nyní nedalekou válkou. Co proměna přináší a přinese? Mimo jiné, že děti nám mohou být ukazatelem. Je toho před námi hodně, tak pojďme na to.

HOST: MUDr. Peter Pöthe, dětský psychiatr a psychoterapeut. Zabývá se psychoanalýzou dětí a dospělých, poradenstvím a psychoterapií.

Partneři projektu: ČSOB, Nadace O2, Nadace ČEZ, Colonnade Insurance S.A., RSJ Foundation

Spolufinancováno Nástrojem Evropské unie pro propojení Evropy.

Podporujte Linku bezpečí.

Mar 31, 202232:56
Sebevědomí = arogance. Opravdu to tak je?
Mar 17, 202215:34
Obavy a traumata z války. S čím Vám Linka bezpečí a Rodičovská linka pomůže?

Obavy a traumata z války. S čím Vám Linka bezpečí a Rodičovská linka pomůže?

Jak se do dětských životů promítne pandemie Covid-19 a takřka okamžitý přechod do dalších stresů díky válce na Ukrajině? Důležitým prvkem pro zvládnutí situace je edukace ve vztahu k traumatům a prožitkům jak u lidí z Ukrajiny, kteří u nás hledají bezpečí, tak i u nás samotných. S čím konkrétně volají děti a rodiče na Linku bezpečí a Rodičovskou linku v souvislosti se současnou situací? Jak na dotazy odpovídáme a co můžete pro své děti udělat Vy? Jak se do vnímání propisuje naše historická zkušenost s válkou/invazí, která je minimálně v národním vědomí ukotvena. A jak s touto skutečností zacházet při rozhovoru s dětmi? Dotkneme se osobní zkušenosti dnešního hosta s transgeneračním přenosem traumatu z války. A jak svou roli zvládají lidé v pomáhajících profesích? Jak se s ní vypořádávají?

Speciální poděkování patří studiu AudioTech, s.r.o., kde své díly podcastu natáčíme. Pro tento díl studio poskytlo prostory a následné zpracování zcela zdarma, děkujeme.

Soustředěné tipy pro děti a rodiče "jak současnou situaci zvládnout" najdete na našich stránkách www.linkabezpeci.cz.

HOST: Mgr. Kateřina Schmidová, vedoucí a konzultant Rodičovské linky. Vystudovala Filosofickou fakultu UK. Absolvovala komplexní psychoterapeutické vzdělání, supervizní výcvik pro pracovníky v pomáhajících profesí atp. Má více než 25letou terapeutickou a poradenskou praxi s rodinami dětí s výchovnými a vztahovými obtížemi, např. v ambulantních zařízeních nebo krizovém centru pro týrané, zanedbávané a zneužívané děti. Katka i přednášela na Evangelické akademii a externě na Evangelické teologické fakultě UK.

Partneři projektu: ČSOB, Nadace O2, Nadace ČEZ, Colonnade Insurance S.A., RSJ Foundation

Spolufinancováno Nástrojem Evropské unie pro propojení Evropy.

Podporujte Linku bezpečí.

Mar 14, 202216:38
Moje budoucnost, mé nároky a jsem v tom sám?
Mar 03, 202235:60
Psychohygiena na Lince bezpečí - inspirace pro Vás
Feb 17, 202222:07
Lockdown v pyžamu - cesta k potížím

Lockdown v pyžamu - cesta k potížím

Následky pandemie a především lockdownu z pohledu dopadu na děti ještě pocítíme. V jaké míře, to nelze jednoduše kvantifikovat. Co je jisté, kdo se potýkal s nějakými obtížemi již před pandemií, tak se jeho psychický stav mohl značně zhoršit. Většina z nás, tedy i dětí, se s nepříjemnými věcmi umí vypořádat díky vybudovaným tzv. koupingovým strategiím. Avšak lockdown tyto základní intuitivní techniky přetnul. Děti mnohdy zůstaly sami, prohlubovala se jejich "temná" stránka, přicházela silná ztráta motivace. Nelze zde hovořit jen o skupině dětí se zhoršeným psychickým stavem. Velký vliv má např. na úspěšné a ambiciózní děti. Jaké potíže se objevují a jsou na vzestupu? Popíšeme si stavy, s kterými se mnozí z nás setkali. Jak rychle lockddown odešel, tak bohužel následky tak rychle neodeznívají. Čeho si jako rodič nyní všímat? Co se stalo? Co se změnilo? A co s tím? 

HOST: Mgr. Veronika Sedláčková vystudovala jednooborovou psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a v současnosti je frekventantkou psychoterapeutického výcviku Integrace v psychoterapii. Od roku 2015 pracuje na Lince bezpečí jako krizový intervent, vedoucí směny a lektor programu Linka bezpečí ve vaší třídě. Dále působí jako dětská psycholožka v pedagogicko-psychologické poradně a jako školní psycholožka na základní škole a gymnáziu v Praze.

Partneři projektu: ČSOB, Nadace O2, Nadace ČEZ, Colonnade Insurance S.A.

Spolufinancováno Nástrojem Evropské unie pro propojení Evropy.

Podporujte Linku bezpečí.

Feb 03, 202221:49
Práce s tělem při krizové intervenci
Jan 20, 202222:34
Seznámení on-line - vím vždy co dělám?

Seznámení on-line - vím vždy co dělám?

Děti jsou v roli uživatelů internetu, sociálních sítí vždy o krok dále než my dospělí. Zároveň často tvrdí, že o on-line seznamování a bezpečnosti mají dostatečné informace. Ale jaká je realita? Jaká rizika vnímají děti a jaké zkušenosti máme na Lince bezpečí? Např. častá reakce je "s cizím člověkem bych si jen tak nepsal(a)", ale komunikaci v rámci on-line her, aplikací vnímají bezpečnou "píši si s kamarádem - dítětem, které hraje stejnou hru". Je však na druhé straně opravdu ten, koho si představují? Také by "nikdy cizímu člověku neposlaly své fotografie". Ale v rámci sociálních sítí sdílí a ukládají své fotografie bez ohledu na to, kdo je může vidět. Jaké jsou techniky tzv. predátorů pro získání pozornosti dítěte? Jak s dětmi v této oblasti pracujeme při setkávání se na školách a přímo na Lince bezpečí? Poslechněte si naše doporučení a zkušenosti. Jak se bezpečně přes on-line s někým spojit? Přínosný poslech.

HOST: Mgr. Veronika Sedláčková vystudovala jednooborovou psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a v současnosti je frekventantkou psychoterapeutického výcviku Integrace v psychoterapii. Od roku 2015 pracuje na Lince bezpečí jako krizový intervent, vedoucí směny a lektor programu Linka bezpečí ve vaší třídě. Dále působí jako dětská psycholožka v pedagogicko-psychologické poradně a jako školní psycholožka na základní škole a gymnáziu v Praze.

Partneři projektu: ČSOB, Nadace O2, Nadace ČEZ, Colonnade Insurance S.A.

Spolufinancováno Nástrojem Evropské unie pro propojení Evropy.

Podporujte Linku bezpečí.

Jan 06, 202223:35
Neškolíme chatboty - co musí konzultant Linky umět?

Neškolíme chatboty - co musí konzultant Linky umět?

TKI - telefonická krizová intervence je právě způsob, jakým primárně Linka bezpečí a Rodičovská linka sociální služby poskytuje. Jedná se o akutní, okamžitou, jednorázovou, nebo krátkodobou psychologickou a sociální pomoc, která je určena lidem v obtížné životní situaci. Takto zní obecná definice. S Lucií se však na téma zaměříme detailněji. Jaké jsou rozdíly, úskalí a výhody oproti osobní návštěvě pacienta? Kde je hranice TKI a terapie? Jak probíhá takový hovor, jaké jsou jeho fáze a délka? Linka bezpečí je i velmi uznávaný "školitel", který nabízí akreditovaný kurz TKI. Připravuje tak konzultanty jak pro své služby, tak další krizové linky v ČR. Jak kurz probíhá, jak dlouho trvá? Je opravdu jen pro odborníka na telefonu? V dnešním podcastu se ujistíte, že na druhé straně telefonu jsou pro děti připraveni opravdu kvalitní odborníci a lidé na svém místě.

HOST: Mgr. Lucie Zelenková je s Linkou bezpečí svázána již od roku 2002. Začala jako konzultant na lince a přes vedoucí směny a e-mailovou poradnu se vypracovala na zástupce vedoucí odborných služeb. Mimo Linku pracovala i v organizaci pomáhající dospělým lidem s mentálním postižením k samostatnosti a do diagnostického ústavu pro děti – cizince. Od roku 2015 je sociální pracovnicí Linky bezpečí a nyní zástupce vedoucí odborných služeb LB. Hlídá kvalitu hovorů na lince nebo ve spolupráci s kolegy vytváří metodiky. Za Linku se zapojuje do mezioborové spolupráce a v zájmu klienta přímo komunikuje s organizacemi, které mu mohou v jeho náročné situaci přímo pomoci. Pro Linku bezpečí také lektoruje v našem Výcviku telefonické krizové intervence a dalších kurzech.

Partneři projektu: ČSOB, Nadace O2, Nadace ČEZ, Colonnade Insurance S.A.

Spolufinancováno Nástrojem Evropské unie pro propojení Evropy.

Podporujte Linku bezpečí.

Dec 23, 202121:20
Anonymita, zdarma, nonstop - jak vypadá provoz Linky bezpečí?

Anonymita, zdarma, nonstop - jak vypadá provoz Linky bezpečí?

Tento díl Vám umožní nahlédnout do samotného chodu Linky bezpečí. Věřte, že pomyslnou pokličku nadzvedneme důkladně. Začneme anonymitou. Ta je na Lince důležitým prvek, který dává dítěti bezpečný prostor pro řešení těžkých a citlivých témat. A co v případě ohrožení života dítěte? Přejdeme k otázce, proč jsme dostupní nonstop i o víkendech, svátcích, Vánocích, je to opravdu třeba? Jak Linka spolupracuje se sociálními pracovníky a dalšími složkami? Jak je možné, že může být služba dostupná zdarma? Jak je Linka financována? Jak vypadá samotný provoz, obsazení směn a práce konzultanta? Častým dotazem je, jak mohou tuto náročnou činnost dlouhodobě naše konzultantky a konzultanti zvládat? Jak probíhá jejich zaučování, vzdělávání a psychohygiena? Jak provoz ovlivnil COVID-19? Sami vidíte, že dnes nás čeká otázek víc než dost. Není nač čekat, příjemný poslech.

HOST: Mgr. Lucie Zelenková je s Linkou bezpečí svázána již od roku 2002. Začala jako konzultant na lince a přes vedoucí směny a e-mailovou poradnu se vypracovala na zástupce vedoucí odborných služeb. Mimo Linku pracovala i v organizaci pomáhající dospělým lidem s mentálním postižením k samostatnosti a do diagnostického ústavu pro děti – cizince. Od roku 2015 je sociální pracovnicí Linky bezpečí a nyní zástupce vedoucí odborných služeb LB. Hlídá kvalitu hovorů na lince nebo ve spolupráci s kolegy vytváří metodiky. Za Linku se zapojuje do mezioborové spolupráce a v zájmu klienta přímo komunikuje s organizacemi, které mu mohou v jeho náročné situaci přímo pomoci. Pro Linku bezpečí také lektoruje v našem Výcviku telefonické krizové intervence a dalších kurzech.

Partneři projektu: ČSOB, Nadace O2, Nadace ČEZ, Colonnade Insurance S.A.

Spolufinancováno Nástrojem Evropské unie pro propojení Evropy.

Podporujte Linku bezpečí.

Dec 09, 202122:44
Coming out - jak s barvou ven?

Coming out - jak s barvou ven?

Coming out je třeba vnímat z širšího pohledu. Ne jen jak oznámit blízkému okolí svou odlišnou než heterosexuální orientaci. Je to celkový proces od poznání, vnitřního přijetí až právě po zahájení kroku "jak s barvou ven". V podcastu si nejdříve položíme otázku, kdy tento proces začíná. Budeme se věnovat reakcím člověka, který si tento stav začne připouštět a může vnitřně bojovat s tzv. heteronormativitou (veřejným přesvědčení, že jen heterosexualita je ta jediná sexuální orientace). Může přijít vnitřní popírání, nebo pokusy žít heterosexuálně. Coming out s sebou přináší u nás zatím méně známý a přijímaný tzv. menšinový stres, co je a co jej doprovází? Kdy přichází vhodná doba s oznamováním své orientace sociálnímu okolí a u koho začít? Je možné připravit a edukovat své rodiče a blízké? Citlivým tématem jsou právě rodiče, zde se pochopitelně zastavíme více. V závěru nahlédneme na zkušeností a přínosy skupinové terapie v tomto procesu.

HOST: Mgr. Peter Porubský, psycholog, terapeut, lektor a bývalý dlouholetý konzultant a vedoucí Linky bezpečí. Vystudoval psychologii a biologii na univerzitě ve slovenské Nitře. V lektorování se zaměřuje na témata krizové intervence. Pod Linkou bezpečí vede kurzy Akutní krize, Kontakt s klientem, Emoce při práci s klienty a Výcvik telefonické krizové intervence. Pod Institutem kontaktní práce vede kurzy s tématy krizové intervence, sebepoškozování a sexuality.

Partneři projektu: ČSOB, Nadace O2, Nadace ČEZ, Colonnade Insurance S.A.

Spolufinancováno Nástrojem Evropské unie pro propojení Evropy.

Podporujte Linku bezpečí.

Nov 25, 202119:41
Linka bezpečí přijíždí do vaší třídy
Nov 11, 202116:41
Děti a deprese? Mýtus?
Oct 27, 202120:25
Šikana - hluboká rána, ne povrchové zranění
Oct 14, 202121:28
Strach a úzkost u dětí
Sep 30, 202119:33
Panická ataka - intenzivní strach a úzkost
Sep 16, 202118:59
Když děti zkouší, kolik toho na Lince vydržíme :-)
Sep 02, 202117:55
Sebepoškozování II. - příčiny a zvládání situace
Aug 19, 202118:24
Rodičovství a partnerství a jejich změny v čase

Rodičovství a partnerství a jejich změny v čase

Na narození dítěte a založení rodiny se většina párů jistě těší. Současně je to jedno z nejrizikovějších období pro partnerský život. Dnes se zamyslíme, kde je hranice mezi rolí partnera a rodiče. Co se děje po narození dítěte z pohledu ženy a muže. Jak se mění priority a role mezi partnery. Jak toto období zvládnout a uchovat si partnerský vztah. Jak po odcizení se nastoupit zpět a nepodaří-li se to, co s tím.

HOST: Karolina Balcar – sociální pracovník působící ve sféře sociálních služeb více než 20 let. 13 let se pohybuje v oboru adiktologie, práce se závislostmi v rámci KC, TP, poradenství a motivace k léčbě závislostí. Lektoruje v rámci Primární prevence na školách, sekundární prevence sociálně patologických jevů. Pomáhá rodinám v rámci rodinného poradenství. Působila i jako ředitelka v zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, včetně ambulantní práce s rodinami (ZDVOP). Na Lince bezpečí si prošla všechny úrovně, od konzultanta po Intervizora, včetně chat a e-mail poradny. V době publikace podcastu pracuje jako vedoucí telefonické služby LB a na Rodičovské linky v rámci chat a e-mailového poradenství. Má za sebou pětiletý psychoterapeutický výcvik SUR a výcvik v Rodinném poradenství, kompletní výcvik v Krizové intervenci.

Partneři projektu: ČSOB, Nadace O2, Nadace ČEZ, Colonnade Insurance S.A.

Spolufinancováno Nástrojem Evropské unie pro propojení Evropy.

Podporujte Linku bezpečí.

Aug 05, 202124:02
Somatizace - vliv psychiky na tělesné projevy
Jul 15, 202115:22
Vyčerpání a únava rodičů
Jul 01, 202117:34
Útěk dítěte z domova
Jun 17, 202123:02
Úmrtí v rodině
Jun 04, 202119:07
Život s puberťákem
May 20, 202118:60
Jak získat respekt dětí
May 06, 202116:36
Sourozenecké vztahy - konflikty, řešení a rodičovský přístup
Apr 29, 202118:37
Sexting - motivace, prevence doma a ve škole, postup při řešení
Apr 15, 202116:49
Rozhodování
Apr 01, 202115:54
Krize - jak ji zvládnout a připravit se na ni
Mar 18, 202117:21
Kyberšikana - oběť, iniciátor, svědek
Mar 04, 202118:17
Rizika sociálních sítí (týkající se dětí)
Feb 18, 202116:59
Sebevražedné myšlenky u dětí a dospívajících
Feb 04, 202115:19
Strategie zvládání stresu u dětí - a jak ji podpořit
Jan 21, 202114:19
Sebepoškozování I. - co bere a přináší
Jan 07, 202112:49
Kyberšikana - pohledem krizové intervence na Lince bezpečí
Dec 17, 202014:28
Nadměrné používání mobilního telefonu u dospělých - vliv na život a rodinu
Dec 03, 202011:29
Rozvod - a jak ho sdělit dětem

Rozvod - a jak ho sdělit dětem

Rozvod  rodičů není akt, který můžeme považovat za něco, co naším životem jen tak bezbolestně projde. Je ztrátou pro rodiče i pro děti.  Rozvod rodiče většinou uvrhá do emocí, jdou na povrch stará zranění, nezpracovaná témata (z dětství, z manželského soužití atp.)  Rodiče mohou být  často zahlceni sami sebou a dítě je vlastně vláčeno něčím, co vlastně nechce, ztrácí jistoty a pevnou půdu pod nohama. Na druhou stranu je důležité si uvědomit, že rodiče jsou zodpovědní za to, jak rozvod ve vztahu k dětem bude probíhat a jak moc  je  poznamená. Nelze z toho tedy vyjmout práci na svém osobní rozvoji (opoutání se od partnera atp.) Jak rozvodem dítě provést? Jak situaci dětem sdělit? Nejen na tyto otázky odpovíme v tomto podcastu.



HOST: Mgr. Kateřina Schmidová, vedoucí a konzultant Rodičovské linky. Vystudovala Filosofickou fakultu UK. Absolvovala komplexní psychoterapeutické vzdělání, supervizní výcvik pro pracovníky v pomáhajících profesí atp. Má více než 25letou terapeutickou a poradenskou praxi s rodinami dětí s výchovnými a vztahovými obtížemi, např. v ambulantních zařízeních nebo krizovém centru pro týrané, zanedbávané a zneužívané děti. Katka přednáší na Evangelické akademii a externě na Evangelické teologické fakultě UK.



Partneři projektu: Media Marketing Services, ČSOB, Nadace O2, Nadace ČEZ, Colonnade Insurance S.A.



Spolufinancováno Nástrojem Evropské unie pro propojení Evropy.

Podporujte Linku bezpečí.

Nov 19, 202012:48
Rodičovská linka - co nabízí a pro koho je určena
Nov 05, 202014:40
Poruchy příjmu potravy - vznik onemocnění a co mohou dělat rodiče
Oct 22, 202018:30
Sexuální výchova v rodině
Oct 08, 202012:55
Pravidla používání mobilního telefonu u dětí a dospívajících.
Sep 09, 202014:01
Podcast Linky bezpečí - startujeme!
Sep 09, 202000:30