Skip to main content
Spotify for Podcasters
П’ятеро з ломбарду

П’ятеро з ломбарду

By Твій подкаст І Суспільне Харків

Переписування історії та подій сторічної давнини досі утримує Харківщину в «зоні турбулентності». Тоді Українська революція зазнала поразки, а країну поглинула нова імперія — Радянський союз. Проте Україна стала незалежною та відновлює історичну правду. Хто і як «робив» революцію на Харківщині, чому вона зазнала поразки і чи була та поразка остаточною? Що відбувалося в регіоні і як місцеву історію міняла радянська пропаганда?

Подкаст про Українську революцію 1917-1921 років Суспільне Харків створює у співпраці з Українським інститутом національної пам’яті.
Available on
Apple Podcasts Logo
Google Podcasts Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

«Знелюднений і розвалений» Харків. Епізод 10

П’ятеро з ломбардуJan 12, 2022

00:00
34:13
«Знелюднений і розвалений» Харків. Епізод 10

«Знелюднений і розвалений» Харків. Епізод 10

«Зараз 20-ті видаються наче   райським періодом, бо ми знаємо, що було після. Але, наприклад, 1927 рік, Харків, так звана справа «юрфаку»: група молодих богемних людей випили, закусили і видали кілька тостів, які видалися антирадянськими. З самого ранку, з похмілля, вони вже давали свідчення в ГПУ… З цього народилося два розстрільних вироки».

Харків після революції. Як жили люди в місті та селі? Що і кому нав’язувала радянська пропаганда та чи вдалося радвладі домогтися свого — слухайте у фінальному епізоді подкасту «П’ятеро з ломбарду», спільному проєкті Суспільного Харків та Українського інституту нацпам’яті.

Jan 12, 202234:13
Герої та антигерої. Епізод 9

Герої та антигерої. Епізод 9

«Яскравих діячів тут не бракувало в усіх таборах, просто про українських певний час невільно було згадувати і зараз тільки ми витягуємо на світ божий».

У дев’ятому епізоді подкасту «П’ятеро з ломбарду» говоримо про учасників Української революції на Харківщині – забуті та заплутані історії, неоднозначні вчинки, справедливі і не дуже оцінки роботи, розстріли, ув’язнення, еміграція, місцеві герої та антигерої.

Dec 30, 202133:50
Адреси Української революції. Епізод 8

Адреси Української революції. Епізод 8

«Нинішній Куликівський узвіз, колишня вулиця Губернаторська, за радянських часів — Революції. Там розташовувалося Управління особливих відділів південного і південно-західного фронтів. Всієї вулиці 400 метрів і фактично всю її віддали чекістам. Там провадилися і розстріли в 1920 році, досить значні. Куди вивозили жертв — до тепер достеменно невідомо».

Де в Харкові розгорталися ключові події Української революції 1917-1921 років — слухайте у восьмому епізоді подкасту «П’ятеро з ломбарду», спільному проєкті Суспільного Харків та Українського інституту нацпам’яті.

Dec 22, 202128:16
Перший радянський рік і кінець революції. Епізод 7

Перший радянський рік і кінець революції. Епізод 7

«Село, можливо, жило трошечки краще в плані харчів, бо вони були біля харчів. З іншого боку, за це «трошечки краще» село дуже тяжко розплачувалося: візитами каральних загонів, раз-по-раз вибухали повстання. Найбільше і найвідоміше на 1920 рік — це Валківське повстання, центром якого було село Ков'яги».

Харків 1920-1921 років. Яку роль відіграло місто в просуванні більшовиків Україною та як протистояли радвладі — у сьомому епізоді подкасту Суспільного Харків, створеному спільно з істориком Українського інституту нацпам'яті Едуардом Зубом.

Dec 15, 202131:14
«Червоні», «білі» і знову «червоні». Епізод 6

«Червоні», «білі» і знову «червоні». Епізод 6

«Немає юридичного чіткого визначення, щоб охопити всі ті події. Перша російсько-українська війна, друга російсько-українська війна, російська громадянська війна на території України, антигетьманське повстання — по факту епізод української громадянської війни… Я б назвав це періодом лютого братовбивства і кровопролиття».

«Червоний» і «білий» терор у Харкові. Чому більшовики втрачають, а потім знову захоплюють владу та як   регіон переживає ці зміни? Слухайте у шостому епізоді подкасту «П’ятеро з ломбарду» — спільному проєкті Суспільного Харків та Українського інституту національної пам’яті.

Dec 08, 202133:59
Харків у 1918 році. Епізод 5

Харків у 1918 році. Епізод 5

«Дуже швидко і не просто все змінювалося, одна лише зміна влади у Харкові 8-9 квітня заслуговує на окрему розмову… «Червоне» підпілля, фактично «біле» підпілля, українська адміністрація, німецький гарнізон і українське військо за межами Харкова — таке було кілька днів у грудні. Потім українські війська повернулися, «білих» роззброїли і частина з них пішла на спільний з українцями фронт проти «червоних»».

Як проголошували Донецько-Криворізьку республіку? Хто був владою у 1918 та як Харків реагував на зміни? Слухайте у подкасті «П’ятеро з ломбарду» — спільному проєкті Суспільного Харків та Українського інституту національної пам’яті.

Dec 01, 202132:45
«Цикука» і «харківський жовтень». Епізод 4

«Цикука» і «харківський жовтень». Епізод 4

«У Харкові все ж таки був слабшим вплив Центральної ради, ніж в Києві, Харків ближче до Росії, тут більшовики мали дуже потужні позиції. Поруч був «резервуар» червоногвардійських загонів, революційних солдатів і матросів. І 8 грудня зранку стається подія, яка перевернула всю ситуацію в Харкові... Можливо, одна з найважливіших подій в історії міста».

Чому «жовтень» у Харкові затягнувся? Як ставилися до Леніна, кого підтримували і наскільки легітимним було проголошення «радянської влади в Україні» — у подкасті Суспільного Харків та Українського інституту нацпам'яті.

Nov 24, 202133:14
Проукраїнські рухи у Харкові 1917-го. Епізод 3

Проукраїнські рухи у Харкові 1917-го. Епізод 3

«Був спалах громадянських свобод. І те, що він вийшов з-під контролю, було нормально, бо імперія була затиснута в лещата дуже довго. І   понеслось… До того ж накотилися різні зміни: політичні, економічні, культурні — все це «впало», і довели країну до братовбивчої війни».

Якою була політична мапа Харкова початку Української революції 1917-1921 років? Якими ідеями вирізнявся проукраїнський сегмент? Та чим жив регіон у 1917 — у третьому епізоді подкасту «П’ятеро з ломбарду».

Nov 17, 202131:34
На порозі революції. Епізод 2

На порозі революції. Епізод 2

«Сумніваюся, що хтось задумувався тоді про перспективи регіону. Стояло питання виживання. Коли подивитися на документи Харківської міської думи тих часів, вона переймалася, як годувати людей, де розмістити, як дати раду біженцям і пораненим з фронту... Які там перспективи?».

Які настрої панували у Харкові перед революцією 1917-го? Подкаст про Українську революцію 1917-1921 років Суспільне Харків створює у співпраці з Українським інститутом національної пам’яті.

Nov 10, 202131:53
«Харків — це сіни України». Епізод 1

«Харків — це сіни України». Епізод 1

«Будь-яка освіта є частиною конкретної державної політики і держава все заточує під себе: якнайкраще показати себе і якнайгірше показати своїх супротивників».

Яку роль в революції відіграв Харків? Як викривляли історію і яке значення для розвитку регіону та країни мали події сторічної давнини — у подкасті «П’ятеро з ломбарду».

Подкаст про Українську революцію 1917-1921 років Суспільне Харків створює у співпраці з Українським інститутом національної пам’яті.

Nov 03, 202131:16
П’ятеро з ломбарду. Трейлер

П’ятеро з ломбарду. Трейлер

Переписування історії та подій сторічної давнини досі утримує Харківщину в «зоні турбулентності». Тоді Українська революція зазнала поразки, а країну поглинула нова імперія — Радянський союз. Проте Україна стала незалежною та відновлює історичну правду.

Хто і як «робив» революцію на Харківщині, чому вона зазнала поразки і чи була та поразка остаточною? Що відбувалося в регіоні та як місцеву історію міняла радянська пропаганда?

Разом з істориком — головним спеціалістом Північно-східного міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам’яті Едуардом Зубом розберемося у хронології та наслідках Української революції на Харківщині.

Oct 29, 202102:19