
GONDOLATKÖVETŐ
By Magyar Drámapedagógiai Társaság
Az adásokkal az a célunk, hogy az online világban tartalmakat osszunk meg az érdeklődőkkel a drámapedagógia, a színházi nevelés, a gyermek- és a diákszínjátszás területeiről.
Befejezetlen beszélgetéseinkben változatos témákkal foglalkozunk, hozzáértő szakemberek segítségével. Bízunk abban, hogy mindez gondolatébresztő lehet ez azoknak is, akik most ismerkednek a drámapedagógiával és azoknak a barátainknak, kollégáinknak is, akikkel már régóta együtt dolgozunk.

GONDOLATKÖVETŐAug 11, 2021

Az ember a történelem mögött - aki kérdez: Körömi Gábor, aki válaszol: Előd Nóra
Az Előd Nórával 2022. március 1-én készült beszélgetésben először végigvesszük, hogy mit kapott ő (milyen találkozásokat, barátságokat) a drámapedagógiától, ettől a pedagógiai irányzattól. Foglalkozunk azzal, hogyan indult el 1991-ben David Davis tanfolyamával a magyarországi drámapedagógia megújulása? És szó esik arról is, miként folytatódott a felnőtt továbbképzések után 2010-től Nóra drámás pályafutása.

„Lehet velem játszani…” - Körömi Gáborral beszélget Pap Gábor Papesz
Beszélgetőtársam Körömi Gábor gyerekszínjátszó-rendező, népművelő, drámatanár, a csepeli művészeti iskola vezetője, aki emellett óraadó tanár a Pázmány és a Károli Egyetemen, ezen felül az ELTE Neveléstudományi Doktori Iskola doktorandusza és a Magyar Drámapedagógiai Társaság alelnöke.
A 2021 májusában készült beszélgetésben szóba kerül az az érdekes útvonal, ami a színjátszástól a népművelésen át vezetett a drámatanításig és a rendezésig. Beszélgetőtársam szívesen lubickol ezekben a különféle szerepekben, melyeknek közös nevezője a másokkal együtt űzött JÁTÉK. A felsorolt különböző funkciókban mindig megjelenik a drámatanár legfőbb pedagógiai fogása, az indirekt módon való irányítás, amiben a résztvevők egy önálló közös világot hoznak létre, ami mégis hozzásegíti őket ahhoz, hogy a későbbiekben a saját útjukat is megtalálják.

"Az együttlét gyönyörűsége" - Rudolf Ottóné Galamb Évával beszélget Körömi Gábor
Adásunk címe: lehetett volna az, hogy „Nekem megbocsájtották, hogy mást csináltam, vagy Bőrönd, hova viszi a kislányt, de aztán mégis amellett döntöttünk, hogy legyen: „Az együttlét gyönyörűsége”
A Gondolatkövető vendége a magyar drámapedagógia egyik legbiztosabb pontja és állócsillaga, akinek tanítványai szinte az egész országban megtalálhatók.
Rudolf Ottóné Galamb Éva, sokunk Éva nénije magyar történelem szakos tanárként kezdte pályafutását, majd lett szakfelügyelő Pest megyében, s közben módszereivel, hihetetlen energiáival, közvetítő képességeivel a drámapedagógia egyik nagykövete Magyarországon, akinek nyolcvanöt évesen is működik drámapedagógiai Műhelye a Marczibányi téri művelődési központban. Fészekalja néven
A pedagógus hivatásról, a drámapedagógiáról, a gyerekekről és a tanítványokról beszélgetett Éva nénivel Körömi Gábor, 2021 júniusában.

"Összekötni szeretek" - Pap Gábor zenész, dráma- és zenetanár, színjátszó rendezővel beszélget Körömi Gábor
A 2021 májusában készült beszélgetésben szó esik a zene, színház és drámapedagógia kapcsolatáról, a táborozásról, elsősorban a Fodor Mihály Színjátszó Táborról, a Vörösmarty Mihály Gimnáziumban folyó szakmai munkáról, pedagógusok és diákok együttműködéséről és egy készülőben lévő könyvről is.

Színjátszásról, drámapedagógiáról beszélget Neuburger Évával Keszte Bálint
Az Ágnes asszony című előadásának, amit az Arany-balladából a "Kozmutzásokkal" készített, csodájára járták minden fesztiválon... Gyakorló gyógypedagógus, drámatanár, egyben gyermekszínjátszó rendező. A Gondolatkövető negyedik részében Neuburger Évával, a veszprémi Kozmutza Flóra Óvoda, Általános Iskola, Készségfejlesztő Iskola gyógypedagógusával, színjátszó csoportjának, illetve a Cholnoky Jenő Általános Iskola CsosziBoszik csoportjának egyik vezetőjével beszélget Keszte Bálint. A beszélgetésben szó esik a fogyatékkal élő és ép gyerekekkel megvalósuló színjátszás nehézségeiről és örömeiről, illetve arról, hogy mennyiben is tér el egy tanév felépítése csoportvezetői szempontból ezen a két nagyon különböző iskolai színtéren.

Lírából színjáték - Kaposi László beszélget Kis Tiborral és Kovács Évával
Gyermekszínjátszókkal dolgozva hogyan lesz lírai alkotásból színjáték? Ezt a kérdéskört taglaltuk két jeles, szakmai körökben országosan ismert művészetpedagógus kollégánk tudására, tapasztalatára alapozva. Beszélgetőtársaim mindegyike mesterpedagógus, mellette szakértő vagy szaktanácsadó. Kis Tibor állami kitüntetést kapott, Csokonai-díjas. Sok szakmai elismerés, Az év tanára vagy Az év tanítója címek mellett országos versenyek díjainak jogos birtokai. A legtöbb arany minősítést az ő gyermekszínjátszó csoportjaik gyűjtötték be. Nem együtt, hanem külön-külön!!!
Kis Tiborral és Kovács Évával beszélgettem fóti otthonukban - ebben a sorrendben, 2020 novemberében.
A Gondolatkövető podcast ezen adásának szerkesztője Körömi Gábor (nagy köszönet munkájáért).
Az interjúkat Kaposi László készítette.

Az osztatlan drámatanári képzésekről - Keszte Bálint beszélgetései
A Gondolatkövető ezen epizódjában Keszte Bálint kérdezi a három osztatlan drámatanári képzés képviselőit: Kaposi Józsefet (PPKE), Jászay Tamást (SZTE) és Komáromi Sándort (PE). A műsorban szó esik a képzések felépítéséről, a kurzusok eloszlásáról, valamint az egyetemi életet színesítő kezdeményezésekről is.

Gondolatkövető - Körömi Gábor beszélgetése Trencsényi Lászlóval
Trencsényi László neveléskutatóval, címzetes egyetemi tanárral beszélgettem 2020 novemberében. A beszélgetésben a tanár úr megosztja velünk pályájának legfontosabb állomásait a gyermekkortól az egyetemi katedráig. Közben megismerkedünk a gyermekszínjátszás és a drámapedagógia elmúlt fél évszázados történetével is.