Skip to main content
Spotify for Podcasters
Operetkowe.info

Operetkowe.info

By Operetkowe.info

Słowem... mówię o polskich produkcjach operetkowych. Rozmawiam z artystami i realizatorami, zaglądam za kulisy!
Currently playing episode

#2 "Księżniczka Czardasza". Opera Bałtycka w Gdańsku

Operetkowe.infoMay 10, 2023

00:00
32:40
#9 Koncerty na wynos. Operetka Wrocławska
Sep 20, 202321:40
#8 "Loteria na mężów". Operetka Karola Szymanowskiego!

#8 "Loteria na mężów". Operetka Karola Szymanowskiego!

Dzielę się wrażeniami z operetki "Loteria na mężów czyli Narzeczony nr 69" Karola Szymanowskiego w reżyserii Marcina Sławińskiego. To inscenizacja operetki przygotowana przez zespół Opery Krakowskiej i wystawiona na scenie Opery Bałtyckiej w ramach Baltic Opera Festival.

Wersja do przeczytania na operetkowe.info

Zachwycony jestem inscenizacją „Loterii na mężów” Karola Szymanowskiego. Pośród wszelkich księżniczek, hrabianek i wdówek, pośród baronów, nietoperzy i wiedeńskiej krwi to bardzo odświeżające i inspirujące operetkowe doświadczenie. Grzechem było odstawienie tego tytułu do lamusa, więc cieszę się, że "Loteria..." wraca na scenę Opery Krakowskiej już w listopadzie 2023 roku.

To przede wszystkim wzorcowa operetka z całą swą przaśnością, z niezbyt błyskotliwymi rymami i operetkową fabułą, której to formą brzydził się swego czasu Julian Tuwim. Pełna niespodziewanych zwrotów akcja operetki to blisko dwie godziny świetnej zabawy! "Loteria na mężów albo Narzeczony nr 69" A.D. 2023 to wybitna gra aktorska, doskonałe głosy, cukierkowa scenografia, przepiękne kostiumy i choreografia. Nad wszystkim błyszczy gwiazda wieczoru... muzyka Karola Szymanowskiego. Z każdą arią, każdym duetem czy kupletami operetka olśniewa muzycznie!


Jul 17, 202321:34
#7 Oglądać takie operetki „to dla mnie zaszczyt”. „Wesoła Wdówka” w Operze Nova

#7 Oglądać takie operetki „to dla mnie zaszczyt”. „Wesoła Wdówka” w Operze Nova

W tym odcinku podcastu dzielę się wrażeniami z "Wesołej wdówki" w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego w Operze Nova w Bydgoszczy.

Wersja tekstowa na operetkowe.info

Jun 16, 202316:03
#6 "Kapitalnie i fenomenalnie". "Bal w Savoyu" w Mławie
Jun 10, 202335:18
#5 O trudnej sztuce bycia kobietą. „Kraina uśmiechu” w Mazowieckim Teatrze Muzycznym

#5 O trudnej sztuce bycia kobietą. „Kraina uśmiechu” w Mazowieckim Teatrze Muzycznym

W tym odcinku podcastu dzielę się wrażeniami po premierze "Krainy uśmiechu" Franza Lehara w reżyserii Wojciecha Adamczyka. Gościem tego odcinka jest także Jakub Milewski, kierownik artystyczny Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury. Więcej o przygotowaniach "Krainy uśmiechu" możesz także posłuchać w 3 odcinku podcastu, którego gośćmi są m.in. reżyser, autorka scenografii oraz część obsady.

May 30, 202317:23
#4 Bo to jest... operetka! "Księżniczka czardasza" w Operze Bałtyckiej
May 21, 202314:24
#3 "Kraina uśmiechu". Mazowiecki Teatr Muzyczny

#3 "Kraina uśmiechu". Mazowiecki Teatr Muzyczny

W trzecim odcinku podcastu Operetkoweinfo zaglądam do Mazowieckiego Teatru Muzycznego w Warszawie na kilka dni przed premierą "Krainy Uśmiechu" Franca Lehara w reżyserii Wojciecha Adamczyka.

Z tego odcinka dowiesz się co o swoich postaciach sądzą artyści: Natalia Rubiś i Paulina Janczaruk-Czarnecka grające Lizę, Marta Studzińska wcielająca się w postać księżniczki Mi. O postaci Gucia opowie Michał Janicki, a o Su Chongu Sławomir Naborczyk. Sprawdzam także jak powstawała scenografia spektaklu oraz o tym jaki sposób na operetkowego widza ma reżyser spektaklu.


Obserwuj OperetkoweInfo na Facebooku i Instagramie


"Kraina uśmiechu" Lehara to odświeżona wersja operetki Lehara "Żółty kaftan", która sukcesu nie odniosła. Nowi libreciści Beda i Herzer skrócili niektóre sceny, część partii napisali na nowo, dodali dramatyzmu i wiarygodności postaciom. I co najważniejsze zmienili zakończenie na takie bez happy endu. W "Żółtym kaftanie" znaleźli niedocenianą melodię, która pojawiała się tylko raz. Dodali słowa i... powstała jedna z najsłynniejszy arii operetkowych "Twoim jest serce me" wykonywana przez Su Chonga. Sam Lehar uważał tę arię za jedną z najważniejszych w jego życiu. Na koniec zmieniono niefortunny tytuł i "Kraina uśmiechu" w pod berlińskiej premierze w 1929 odniosła spektakularny sukces.

Libretto operetki to jedna z najbardziej poruszających historii miłosnych rozgrywających się w orientalnej scenerii Chin i Wiednia. Liza zakochuje się w księciu Su-Czongu. W jednej chwili podejmuje decyzje o poślubieniu ukochanego i wyjeździe do Chin. W romantycznej historii pojawia się w ten sposób drugi temat; spotkania dwóch odmiennych kultur Zachodniej Europy i egzotycznych Chin. W libretcie znajdujemy zapisaną historię fascynacji orientem i próbę międzykulturowego dialogu. Te światy i panujące w nich różnice cywilizacyjne okazują się przeszkodami nie do pokonania. Również dla drugiej pary tej operetki - porucznika Gustawa von Pottensteina i chińskiej księżniki Mi, siostry Su Chonga.

Autor "Krainy uśmiechu" Franz Lehara był jednym z najpopularniejszych europejskich kompozytorów. Tylko jednego wieczora w Boże Narodzenie 1929 roku na 500 scenach w Europie wystawiano operetki Lehara, z czego aż na 200 grano Krainę Uśmiechu. Czy mimo upływu blisko stu lat operetka może wciąż być aktualna dla współczesnego widza?

May 16, 202325:01
#2 "Księżniczka Czardasza". Opera Bałtycka w Gdańsku
May 10, 202332:40
#1 „Zemsta Nietoperza”. Najlepszy bal w Lublinie!

#1 „Zemsta Nietoperza”. Najlepszy bal w Lublinie!

Pierwszy odcinek podcastu o polskich produkcjach operetkowych. Dzielę się wrażeniami z "Zemsty nietoperza" Johanna Straussa syna w reżyserii Artura Barcisia, ubiegłorocznej premiery Teatru Muzycznego w Lublinie. Gośćmi tego odcinka są: Kamila Lendzion dyrektor Teatru Muzycznego w Lublinie, Dorota Laskowiecka-Urban, Paulina Janczaruk-Czarnecka, Dorota Szostak-Gąska, Jakub Gąska, Patryk Pawlak i Łukasz Ratajczak.
Dodaj podcast do ulubionych by nie przegapić kolejnego odcinka!
Znajdź Operetkoweinfo na Facebooku i Instagramie.
May 06, 202327:46