
Operetkowe.info
By Operetkowe.info

Operetkowe.infoMay 10, 2023

#9 Koncerty na wynos. Operetka Wrocławska
Przyznam szczerze, że przygotowując się w maju do uruchomienia tego podcastu, przeszukałem internet w poszukiwaniu teatrów, instytucji grających operetki. Wtedy trafiłem na Stowarzyszenie, którego nazwa brzmi nieco jak relikt minionych czasów. Bo nie ma już Operetki Warszawskiej, ani Operetki Poznańskiej, którą zastąpiły Teatry Muzyczne. Podobnie jest z Operetką Wrocławską, której nazwę przyjęło wyjątkowe Stowarzyszenie propagujące m.in. operetkowy gatunek. I to w dość niespotykanej formule tzw. koncertów na wynos, dającej możliwość obcowania ze sztuką osobom, które normalnie nie mogą sobie na to pozwolić.
Dodatkowo zaskoczył mnie w działalności Stowarzyszenie Operetka Wrocławska pomysł propagowania operetki wśród dzieci... Przeczytałem wydaną przez stowarzyszenie książeczkę dla najmłodszych "Operetkowa przygoda". Doskonałe! Dlatego nie mogłem sobie odmówić poświęcenia odcinka podcastu Stowarzyszeniu, tym bardziej, że 'Koncert na wynos" dotarł również do mojego ponad stutysięcznego miasta.

#8 "Loteria na mężów". Operetka Karola Szymanowskiego!
Dzielę się wrażeniami z operetki "Loteria na mężów czyli Narzeczony nr 69" Karola Szymanowskiego w reżyserii Marcina Sławińskiego. To inscenizacja operetki przygotowana przez zespół Opery Krakowskiej i wystawiona na scenie Opery Bałtyckiej w ramach Baltic Opera Festival.
Wersja do przeczytania na operetkowe.info
Zachwycony jestem inscenizacją „Loterii na mężów” Karola Szymanowskiego. Pośród wszelkich księżniczek, hrabianek i wdówek, pośród baronów, nietoperzy i wiedeńskiej krwi to bardzo odświeżające i inspirujące operetkowe doświadczenie. Grzechem było odstawienie tego tytułu do lamusa, więc cieszę się, że "Loteria..." wraca na scenę Opery Krakowskiej już w listopadzie 2023 roku.
To przede wszystkim wzorcowa operetka z całą swą przaśnością, z niezbyt błyskotliwymi rymami i operetkową fabułą, której to formą brzydził się swego czasu Julian Tuwim. Pełna niespodziewanych zwrotów akcja operetki to blisko dwie godziny świetnej zabawy! "Loteria na mężów albo Narzeczony nr 69" A.D. 2023 to wybitna gra aktorska, doskonałe głosy, cukierkowa scenografia, przepiękne kostiumy i choreografia. Nad wszystkim błyszczy gwiazda wieczoru... muzyka Karola Szymanowskiego. Z każdą arią, każdym duetem czy kupletami operetka olśniewa muzycznie!

#7 Oglądać takie operetki „to dla mnie zaszczyt”. „Wesoła Wdówka” w Operze Nova
W tym odcinku podcastu dzielę się wrażeniami z "Wesołej wdówki" w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego w Operze Nova w Bydgoszczy.
Wersja tekstowa na operetkowe.info

#6 "Kapitalnie i fenomenalnie". "Bal w Savoyu" w Mławie
Poznajcie najbardziej wyjątkowe miejsce w Polsce. Zabieram Was do Mławy, gdzie w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia od kilkunastu lat jej uczniowie i absolwenci wystawiają operetki. Tym razem widzom zaprezentowano "Bal w Savoyu" Paula Abrahama. Dzielę się moimi wrażeniami oraz rozmawiam z Michałem Gogolewskim, reżyserem "Balu w Savoyu" oraz z Anna Chocholską autorką choreografii i scenografii. Gośćmi odcinka są także wspaniali artyści: Maja Więckowska, Filip Wesołowski, Michał Kukliński, Dominika Kulczyńska i Adrian Makoć.
Wersja do czytania (bez wywiadów) na operetkowe.info

#5 O trudnej sztuce bycia kobietą. „Kraina uśmiechu” w Mazowieckim Teatrze Muzycznym
W tym odcinku podcastu dzielę się wrażeniami po premierze "Krainy uśmiechu" Franza Lehara w reżyserii Wojciecha Adamczyka. Gościem tego odcinka jest także Jakub Milewski, kierownik artystyczny Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury. Więcej o przygotowaniach "Krainy uśmiechu" możesz także posłuchać w 3 odcinku podcastu, którego gośćmi są m.in. reżyser, autorka scenografii oraz część obsady.

#4 Bo to jest... operetka! "Księżniczka czardasza" w Operze Bałtyckiej
W tym odcinku dzielę się moimi wrażeniami po obejrzeniu "Księżniczki Czardasza" w reżyserii Jerzego Snakowskiego.
Jeśli wolisz przeczytać moje wrażenia zajrzyj na operetkowe.info
Link: https://www.operetkowe.info/2023/05/4-bo-to-jest-operetka-ksiezniczka.html

#3 "Kraina uśmiechu". Mazowiecki Teatr Muzyczny
W trzecim odcinku podcastu Operetkoweinfo zaglądam do Mazowieckiego Teatru Muzycznego w Warszawie na kilka dni przed premierą "Krainy Uśmiechu" Franca Lehara w reżyserii Wojciecha Adamczyka.
Z tego odcinka dowiesz się co o swoich postaciach sądzą artyści: Natalia Rubiś i Paulina Janczaruk-Czarnecka grające Lizę, Marta Studzińska wcielająca się w postać księżniczki Mi. O postaci Gucia opowie Michał Janicki, a o Su Chongu Sławomir Naborczyk. Sprawdzam także jak powstawała scenografia spektaklu oraz o tym jaki sposób na operetkowego widza ma reżyser spektaklu.
Obserwuj OperetkoweInfo na Facebooku i Instagramie
"Kraina uśmiechu" Lehara to odświeżona wersja operetki Lehara "Żółty kaftan", która sukcesu nie odniosła. Nowi libreciści Beda i Herzer skrócili niektóre sceny, część partii napisali na nowo, dodali dramatyzmu i wiarygodności postaciom. I co najważniejsze zmienili zakończenie na takie bez happy endu. W "Żółtym kaftanie" znaleźli niedocenianą melodię, która pojawiała się tylko raz. Dodali słowa i... powstała jedna z najsłynniejszy arii operetkowych "Twoim jest serce me" wykonywana przez Su Chonga. Sam Lehar uważał tę arię za jedną z najważniejszych w jego życiu. Na koniec zmieniono niefortunny tytuł i "Kraina uśmiechu" w pod berlińskiej premierze w 1929 odniosła spektakularny sukces.
Libretto operetki to jedna z najbardziej poruszających historii miłosnych rozgrywających się w orientalnej scenerii Chin i Wiednia. Liza zakochuje się w księciu Su-Czongu. W jednej chwili podejmuje decyzje o poślubieniu ukochanego i wyjeździe do Chin. W romantycznej historii pojawia się w ten sposób drugi temat; spotkania dwóch odmiennych kultur Zachodniej Europy i egzotycznych Chin. W libretcie znajdujemy zapisaną historię fascynacji orientem i próbę międzykulturowego dialogu. Te światy i panujące w nich różnice cywilizacyjne okazują się przeszkodami nie do pokonania. Również dla drugiej pary tej operetki - porucznika Gustawa von Pottensteina i chińskiej księżniki Mi, siostry Su Chonga.
Autor "Krainy uśmiechu" Franz Lehara był jednym z najpopularniejszych europejskich kompozytorów. Tylko jednego wieczora w Boże Narodzenie 1929 roku na 500 scenach w Europie wystawiano operetki Lehara, z czego aż na 200 grano Krainę Uśmiechu. Czy mimo upływu blisko stu lat operetka może wciąż być aktualna dla współczesnego widza?

#2 "Księżniczka Czardasza". Opera Bałtycka w Gdańsku
Gośćmi odcinka są: reżyser Jerzy Snakowski , kierownik muzyczny Adam Banaszak, choreograf Michał Cyran, autorka kostiumów i scenografii Hanna Wójcikowska-Szymczak, Agnieszka Długołęcka-Kuraś oraz Anna Fabrello, Adriana Ferfecka, Jolanta Wagner (Sylva), Łukasz Gaj (Edwin), Monika Sendrowska, Katarzyna Pawłowska (Nastka), Aleksander Zuchowicz (Boni), Łukasz Motkowicz (Feri), Piotr Kosewski (Księżna Anhilda), Książe Leopold (Marek Sadowski).
Zasubskrybuj ten podcast! Polub operetkowe.info na Facebooku i Instagramie
Spis treści:
00:00 - Wstęp niezbyt długi
03:10 - Reżyser i pozostali realizatorzy o spektaklu
17:36 - Artystki i artyści (ale nie z Variete)
26:39 - Numer 1 na liście szlagierów "Księżniczki Czardasza"

#1 „Zemsta Nietoperza”. Najlepszy bal w Lublinie!
Dodaj podcast do ulubionych by nie przegapić kolejnego odcinka!
Znajdź Operetkoweinfo na Facebooku i Instagramie.