
Magazyn Kontra
By Magazyn Kontra
Czas na kontrę!
Nasza „Kontra” będzie katolicka. „Katolicki” czyli „powszechny”, obejmujący całość.
Zapraszamy Was do wspólnej walki o pełną pulę, o Całość. Walki skazanej na zwycięstwo. Tylko od naszej determinacji zależy, jak szybko do niego dojdzie. Pora wyjść z defensywy!

Magazyn KontraSep 06, 2023

Polityczna rewolucja w Berlinie? Podziemna rzeka zmienia Niemcy | Brzyski, Haszczyński
Jeszcze na początku XXI wieku Niemcy nazywane były „chorym człowiekiem Europy”. A później stał się gospodarczy cud i nasi zachodni sąsiedzi stali się nie tylko gospodarczym prymusem, ale też prawdziwą polityczną ostoją Europy, której nie potrafiły wzruszyć żadne polityczne kryzysy. Dziś wydaje się, że to co najlepsze odchodzi do przeszłości, a Niemcy czeka nowa polityczna rzeczywistość, na co wskazuje m.in. nieustannie rosnące poparcie dla Alternatywy dla Niemiec.
O tym, jakie zmiany zachodzą za Odrą, z gościem Magazynu Kontra, redaktorem Jerzym Haszczyńskim, rozmawia Bartosz Brzyski.

Rolnictwo pod presją. Dlaczego potrzebujemy mentalnej zmiany? | Łukasz Kryszak, Bartosz Brzyski
O tym wszystkim z gościem Magazynu Kontra dr. Łukaszem Kryszakiem rozmawia Bartosz Brzyski.
Link do raportu Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego: klubjagiellonski.pl/publikacje/czas-na-integracje-wyzwania-i-szanse-dla-wsi-i-rolnictwa-w-polsce/

Czy Polska jest na drodze do doścignięcia Zachodu? Oceniamy perspektywy polskiej gospodarki | Bartosz Brzyski, Michał Możdżeń
Zadłużenie, PKB, stopy procentowe, bezrobocie, inwestycje, łańcuchy dostaw – te i wiele innych haseł przewija się przez debatę publiczną mieszając się, często tworząc sprzeczne obrazy stanu polskiej gospodarki. Rozmawiamy więc o tym jak należy oceniać sytuację ekonomiczną nie tylko Polski, ale też tak producentów jak i konsumentów – czyli nas wszystkich.
Audycję prowadzi Bartosz Brzyski, a jego dzisiejszy gość to dr Michał Możdżeń, ekonomista i politolog.
[zdjęcie w miniaturze: fot. Piotr Malecki dla NBP]

W Polsce niemożliwa jest lewica bez konserwatyzmu? | Bartosz Brzyski, Remigiusz Okraska
„Społeczeństwu, narodowi, dobru wspólnemu i pomniejszym wymiarom życia zbiorowego zagrażają liberalno-indywidualistyczni lewicowcy i liberalno-indywidualistyczni prawicowcy. Nawet jeśli robią to na odmiennych płaszczyznach” – pisał nasz dzisiejszy gość, Remigiusz Okraska, w tekście „W obronie Wspólnoty ponad podziałami”. O tym, jak zmieniały się w ostatnim dekadach lewica i prawica oraz ten podział, rozmawia z nim dzisiaj Bartosz Brzyski.
Wspominane w odcinku teksty:
https://magazynkontra.pl/okraska-w-obronie-wspolnoty-ponad-podzialami/
https://klubjagiellonski.pl/2022/09/21/nie-ma-prawdziwej-lewicy-bez-ludowego-konserwatyzmu/

Dlaczego nie potrafimy zapobiec tragediom? System pomocy społecznej to za mało | Bartosz Brzyski, Rafał Bakalarczyk

Pod lupą mediów? Samorządowa propaganda trwa w najlepsze | Bartosz Brzyski, Andrzej Andrysiak
Dla jednych samorząd to ostoja demokracji, dla drugich przeszkoda w realizowaniu politycznych planów. Prawda jest jednak bardziej złożona, ale by do niej dotrzeć, musimy na chwilę zapomnieć o politycznych podziałach na najwyższych szczeblach władzy, bo te wbrew pozorom wcale nie obowiązują w lokalnej polityce. Nie jest to jednak sprawa prosta, bowiem samorząd nie tylko dba o swój wizerunek, ale też o narzędzia jego kreacji. Dlaczego tak jest i co z tym zrobić, Bartosz Brzyski rozmawia z gościem Magazynu Kontra, Andrzejem Andrysiakiem.

Świat patrzy na Turcję. Czy najważniejsze wybory 2023 roku pogrzebią politykę Erdoğana? | Bartosz Brzyski, Jacek Płaza
Stulecie powstanie Republiki Turcji – 20 lat od objęcia władzy przez Recepa Tayyipa Erdoğana. Siła symboli przed wyborami prezydenckimi 14 maja, które mogą zmienić bieg Turcji, jest duża. Na to wszystko nakłada się ryzykowna polityka zagraniczna, gospodarcze turbulencje i konsekwencje tragicznego trzęsienia ziemi. Czy Kemal Kılıçdaroğlu zdoła prowadzić turecką opozycję do zwycięstwa? Jakie mogą być tego konsekwencje? O tym wszystkim w najnowszym odcinku Podcastu Magazynu Kontra Bartosz Brzyski rozmawia z Jackiem Płazą.

Koniec człowieka? Posthumanizm jako efekt duchowego kryzysu | Jan Maciejewski, Kacper Kita, Konstanty Pilawa
Czy człowiek będzie pierwszym gatunkiem, który zastąpi sam siebie? Posthumanizm jest ambicją, która mogła pojawić się wyłącznie dzięki niebywałemu postępowi technicznemu ludzkości. Potrafimy już tak wiele, uczyniliśmy nasze narzędzia tak sprawnymi i wydajnymi, że my sami, ich twórcy przestajemy być im potrzebni. A nawet więcej, zaczynami oczekiwać od nich, że wybawią nas od pustki i lęku, od nas samych. Chyba nigdy wcześniej postęp technologiczny i duchowy tak bardzo się nie rozjechały, ten drugi nie tracił tak wiele dystansu do pierwszego. Nasze umysły puchną, a dusze – karleją. O tym czy istnieje, a jeśli tak – to gdzie jej szukać – droga odwrotu ze ślepej uliczki, w jaką się wpędziliśmy Jan Maciejewski rozmawia z gośćmi kolejnego podcastu Magazynu Kontra, Kacprem Kitą i Konstantym Pilawą.

USA jak Cesarstwo Rzymskie? O prawdziwej kondycji Imperium Marcin Makowski | Bartosz Brzyski
Prawa są zawsze chwiejne, póki nie znajdą oparcia w obyczajach. Obyczaje są bowiem jedyną trwałą siłą społeczeństwa – tak pisał Alexis de Tocqueville w kanonicznym dziele „O demokracji w Ameryce” w pierwszej połowie XIX wieku. Tezy sformułowane przez francuskiego myśliciela do tej pory stanowią przewodnik w namyśle o kondycji zachodniego imperium. Dlatego w dzisiejszej rozmowie bardziej niż rzeczom wielkim przyglądamy się Stanom Zjednoczonym w skali mikro, bowiem czasem o stanie państwa powiedzieć nam może nie polityczna wolta, ale niemal niezauważalna erozja obyczaju.

Popkultura – nowy socrealizm? | Jan Maciejewski, Kacper Kita, Konstanty Pilawa
Walka klasowa zaostrza się wraz z postępami socjalizmu. Czy ta stara, sprawdzona reguła nie pasuje również do świata popkultury? Im bardziej egalitarny, równościowy i inkluzywny jest świat tym bardziej bezlitosny staje się terror poprawności politycznej w kinie, serialach, komiksach czy grach komputerowych. A jeśli odbiorcom kultury popularnej się to nie podoba, to tym gorzej dla nich. Stają bowiem tym samym po „złej stronie historii”. Polityczna poprawność szerzy się wbrew rynkowi, kompletnie na przekór jego zapotrzebowaniu. Dlaczego tak się dzieje?
Na to pytanie odpowiedzi szukają: Jan Maciejewski, Kacper Kita i Konstanty Pilawa

Czy powinniśmy się bać technologii, a może ich właścicieli? Bartosz Brzyski | Bartosz Paszcza
„Fajnie byłoby umrzeć na Marsie, byle nie rozbić się przy podejściu do lądowania” – ten cytat Elona Muska z wywiadu opublikowanego na łamach The Guardian, świetnie podsumowuje temat najnowszego odcinka podcastu Magazynu Kontra. Z jednej strony pogoń za nowymi odkryciami, ekspansją, nową nadzieją ludzkości na technologiczny przełom. Z drugiej – coraz mocniejsze przekazywanie władzy w ręce potentatów technologicznych i coraz dziwniejsze idee ich właścicieli. Jak powinniśmy patrzeć na współczesnych „mesjaszy” z Doliny Krzemowej?O tym wszystkim opowie nam ekspert ds. nowych technologii, autor podcastu ScepTech Bartosz Paszcza.

Miasto kontra region. O polskim chaosie przestrzennym Bartosz Brzyski | Łukasz Zaborowski
Bardzo wiele w XXI wieku przeczytaliśmy o płynnej nowoczesności, która z roku na rok, z dekady na dekadę, rozwadnia wszystko to, co stałe w naszym życiu – rodzinę, wiarę, kulturę, ale także tożsamość. A przecież trudno budować ją bez poczucia miejsca i zakorzenienia. Jak to wszystko łączy się z podziałem administracyjnym kraju i dlaczego pieniądze nie powinny odgrywać tak dużego znaczenia w debacie o polskich miastach, miasteczkach i wsiach? O tym wszystkim opowie nam najnowszy gość podcastu Magazynu Kontra dr Łukasz Zaborowski.

Dlaczego Polaków jest coraz mniej? Bartosz Brzyski | Mateusz Łakomy
„Wy zaś bądźcie płodni i mnóżcie się; zaludniajcie ziemię i miejcie nad nią władzę” nakaz ten który sformułował Bóg do Noego i jego synów znany jest chyba każdemu. Nie każdy jednak jest dziś w stanie wytłumaczyć, dlaczego wraz za rozwojem gospodarczym, nie postępuje rozwój demograficzny. Tymczasem Polaków ubywa w coraz większym tempie. Czy są to kwestie ekonomiczne, społeczne, czy może kulturowe? Co powinniśmy zrobić, aby temu przeciwdziałać? O to w najnowszym podcaście magazynu Kontra zapytamy badacza – Mateusza Łakomego.

Jest inny świat. Rozmowa o muzyce z Łukaszem Warzechą | Jan Maciejewski
Podobno pisać o muzyce – to jak tańczyć o architekturze. Ale jakkolwiek słowa nie nadążają za dźwiękami i tylko nieudolnie mogą próbować wypowiedzieć to, o czym tamte śpiewają, my jednak spróbujemy dziś porozmawiać o muzyce – o tym, czy sala koncertów albo odtwarzacz płyt może być drzwiami do innego świata, prawdopodobnie lepszego, a być może nawet bardziej realnego od „coraz bardziej otaczającej nas rzeczywistości”.

Prawica kontra Putin? | Kacper Kita | Bartosz Brzyski | Jan Maciejewski
Czy europejska prawica musi być z zasady prorosyjska? To pytanie wybrzmiewa zarówno w kontekście spektakularnego zwycięstwo Viktora Orbana na Węgrzech, jak i wyborów prezydenckich we Francji, gdzie z Emmanuelem Macronem zmierzy się Marine Le Pen. Niektórzy twierdzą wręcz, że gen sympatii do Rosji wżarł się na stałe w konserwatywny organizm. Co z tego wynika dla wciąż konserwatywnej i coraz bardziej antyputinowskiej Polski?

Europa będzie chrześcijańska, albo nie będzie jej wcale | Jan Maciejewski Magazyn Kontra, Piotr Kaszczyszyn Klub Jagielloński, Kacper Kita Nowy Ład
Na naszych oczach ostatecznie upada wielki cywilizacyjny mit zachodniego świata: idea wiecznego pokoju i końca historii. Świat się poruszył. Historia ruszyła naprzód, a maski opadły z twarzy. Zachód, jeżeli ma przetrwać, musi znaleźć nowe fundamenty, nową metafizykę – albo powrócić do metafizyki utraconej. Chwile wielkich przełomów, momenty zwrotne w dziejach powinny być okazją do rozmowy o sprawach zasadniczych. Chcemy więc zadać pytanie, czy przypadkiem nie jest tak, że Zachód albo będzie z powrotem chrześcijański, albo nie będzie go wcale.
W programie goszczą:
Piotr Kaszczyszyn, Klub Jagielloński, redaktor naczelny portalu klubjagiellonski.pl
Kacper Kita, portal Nowy Ład https://nlad.pl
a rozmowę prowadzi Jan Maciejewski, Magazyn Kontra https://magazynkontra.pl

Katolicki Gender | Jan Maciejewski, Konstanty Pilawa
O płciowości w kontekście najnowszej teki Pressji Klubu Jagiellońskiego z ich redaktorem naczelnym, Konstantym Pilawą, rozmawia Jan Maciejewski.

Sorry, taki mamy klimat? O apokalipsie, hipokryzji i zielonej rewolucji jako ucieczce przed polityczną odpowiedzialnością | Jacek Borkowicz, Jan Maciejewski
Globalna zmiana klimatu. Koniec czy początek? Szczyt klimatyczny w Glasgow określono mianem festiwalu hipokryzji, autorami tego określenia nie są bynajmniej jacyś fanatyczni przeciwnicy teorii globalnego ocieplenia, lecz proekologiczni lewicowi aktywiści. 400 prywatnych samolotów przewożących na konferencję – kosztem wielkiego zużycia energii – pojedynczych polityków, szefów wielkich koncernów, są w ich oczach zaprzeczeniem sensu wszystko. A jednocześnie światowi przywódcy ogłosili sukces, bo w Glasgow podpisane zostało porozumienie. Nawet zatem wśród samych zwolenników ratowania planety przed klimatyczną zagładą widać coraz większy rozdźwięk między wielkimi i małymi tego świata. Czy nie jest wezwanie do milczącej dotąd większość obywateli, by przygotowali siły? Czy może zamiast kłócić się w kwestii tego, czy istnieje, czy też nie istnieje globalne ocieplenie lepiej stworzyć nowe struktury poziome przeciw tym, którzy z chciwości zabierają nam kolejne obszary wolności?

Porządek miłości czy chaos altruizmu? O wojnie hybrydowej, racji stanu i chrześcijańskim miłosierdziu | Jacek Borkowicz, Jan Maciejewski
Czy chrześcijańskie miłosierdzie i racja stanu to dwa przeciwstawne albo co najmniej nieprzystające do siebie porządki? Takie wrażenie można było odnieść przy okazji kryzysu na polsko-białoruskiej granicy. Wzmacniały je wezwania dużej części hierarchii kościelnej oraz niektórych katolickich publicystów. Kto jest moim bliźnim? I każdy człowiek jest nim w takim samym stopniu? Chrześcijańska moralność jest porządkiem, który ma swoją hierarchię, opowieścią, posiadającą fabułę. Występują w niej zarówno pierwszo- jak i drugoplanowe postaci. Prawdziwy porządek miłość jest czymś zupełnie innym niż humanistyczna doktryna altruizmu.
Zapraszamy po więcej na: https://magazynkontra.pl/
A także na nasze media społecznościowe:
https://www.facebook.com/magazynkontra
https://twitter.com/magazynkontra
https://www.youtube.com/channel/UCVe6aUYaiQjCTpZNYozo7fA

Radio Maryja – bilans 30-lecia
Radio Maryja: jedna rozgłośnia – dwie silne tożsamości. Pierwsza – słuchaczy, członków Rodziny. Druga – przeciwników, tych, którzy swoją religijność budują na zaprzeczeniu wszystkiemu, co reprezentują toruńskie media, często odnosząc się zresztą do faktycznych problemów, jak bagatelizowanie czynów pedofilskich przez o. Tadeusza Rydzyka, niebezpiecznie bliskie związki z politykami prawicy czy gigantomania niektórych przedsięwzięć. Dziś w podcaście Magazynu Kontra porozmawiamy o tym, co umyka członkom rodziny Radia Maryja, a czego uparcie próbują nie zauważać jej przeciwnicy. I wreszcie, dlaczego Tadeusz Rydzyk tak mało wspólnego ma z Maksymilianem Kolbe.
Zapraszamy po więcej na: https://magazynkontra.pl/
A także na nasze media społecznościowe:
https://www.facebook.com/magazynkontra
https://twitter.com/magazynkontra
https://www.youtube.com/channel/UCVe6aUYaiQjCTpZNYozo7fA

Mistyczne wodzenie na pokuszenie
Brat Efraim, bracia Philippe, Jean Vanier, ostatnio o. Paweł M. Seksualne skandale związane z tymi nazwiskami wstrząsnęły środowiskiem ludzi Kościoła na świecie, a także w Polsce. Dlaczego dotyczą one akurat ludzi wyróżniających się w pracy duszpasterskiej i misyjnej? Czy i na ile zawiniła tutaj mistyka, pod której osłoną wyżej wymienieni dopuszczali ohydy grzechu, grzechu, którego nie można w jakikolwiek sposób relatywizować, a także – z punktu widzenia prawa – przestępstwa i czy można usprawiedliwiać przeżyciami mistycznymi, jakiekolwiek akty seksualne?
https://magazynkontra.pl

Aborcja – niemy krzyk
Protesty zwolenników liberalizacji prawa aborcyjnego odbywają się najczęściej pod hasłem: „Moje ciało – mój wybór” – frazą, która ma podkreślić, że aborcja jest sprawą wyłącznie ciężarnej matki. Pomijane jest nie tylko dziecko, znajdujące się w jej łonie, ale także wszyscy, którzy w podejmowanym przez nią wyborze będą, siłą rzeczy, uczestniczyć. A może jest inaczej? Może hasło to jest nie tyle deklaracją wolności i niezależności, co krzykiem samotnej, pozostawionej samą sobie kobiety? „Zostałam sama ze swoim ciałem i swoim wyborem” – krzykiem, który, podobnie jak w tytule słynnego filmu Bernarda Natansona o aborcji, pozostaje niemy.
https://magazynkontra.pl