Skip to main content
Spotify for Podcasters
Mama Gang

Mama Gang

By Mama Gang

Podcast pre všetky mamy a skoro mamy, ktoré majú kopec otázok.
Available on
Apple Podcasts Logo
Google Podcasts Logo
Overcast Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

76. Mudr. Miloš Jeseňák: Každý máme v nose svoju vlastnú ZOO

Mama GangMay 16, 2023

00:00
01:39:19
76. Mudr. Miloš Jeseňák: Každý máme v nose svoju vlastnú ZOO

76. Mudr. Miloš Jeseňák: Každý máme v nose svoju vlastnú ZOO

Do dnešného dielu sme si pozvali renomovaného klinického imunológa, alergológa a pediatra prof. Miloša Jeseňáka, ktorý je zároveň prezidentom Slovenskej spoločnosti pre alergológiu a klinickú imunológiu.
S prof. Jeseňákom sme sa venovali téme imunity od prenatálneho obdobia až do dospelosti. Prebrali sme špecifiká spôsobu narodenia, dôležitosť materského mlieka aj kvalitu náhrad materského mlieka, vyvrátili sme niektoré mýty o prvých príkrmoch a budovaní imunity u detí predškolského veku. Odhalili sme tri najrizikovejšie faktory chorobnosti detí, prvé príznaky alergií aj nové možnosti liečby malých alergikov.
Načreli sme aj do témy nekonečných debát - potravinových alergií a intolerancií. Prof. Jeseňák nás previedol potravinovými alergiami od zavádzania príkrmov až po dospelosť. Adresovali sme aj nepresnosť testov na potravinové intolerancie a ku koncu sme sa bavili aj o budúcnosti alergológie a imunológie a terapií pre stále rastúce množstvo pacientov s alergiami alebo poruchami imunity.
Úvod dielu patril mrnčaniu. Aj vaše dieťa mrnčí a vám z toho ide vybuchnúť mozog? Nie ste samy. Adel zdieľala múdra z kníh, vďaka ktorým sa snaží pochopiť tento štýl komunikácie a Daška sa pridala so svojimi umrnčanými zážitkami. Spomenuli sme tiež nášho partnera, nákupné centrum
Vivo!, ktoré je Daškinou destináciou č. 1. Pozdieľa s vami tipy na darčeky, praktické prevádzky aj to, ako vypabí zásielky z Vinted na jednom mieste.

May 16, 202301:39:19
75. Marcela z Montemama.sk: Nezanedbajme deti prehnanou starostlivosťou.

75. Marcela z Montemama.sk: Nezanedbajme deti prehnanou starostlivosťou.

V dnešnom dieli sme sa rozprávali s Marcelou Gregorovičovou, jednou z troch žien, ktoré stoja za projektom montemama.sk a tiež zakladateľkou herničiek a škôločky pre deti do 3 rokov. S Marcelou sme prešli sme každú miestnosť bytu a prispôsobili ju svetu detí tak, aby toho potrebovali menej od nás dospelých. Rozobrali sme senzitívne obdobia dieťaťa, teda obdobia, v ktorých dieťa prirodzene inklinuje k nejakej činnosti a ľahšie si ju osvojí (napr. pohyb, reč, písmo). Bavili sme sa aj o tom, ako Marcela pracuje s deťmi do 3 rokov v inštitúcii, ktorú vedie, či je kolektív dôležitý a či a ako motivovať dieťa k niečomu, o čo nemá záujem. Nadviazali sme tak na viac teoretický diel o montessori so Zuzanou Vaškovou a šli sme naozaj do praxe, vďaka čomu v tomto dieli nájdete nespočetné množstvo tipov na činnosti, usporiadanie domácnosti, ale aj na hry a na to, ako udržať pri deťoch aký taký poriadok. Ak sa vám zdá, že montessori nie je nič pre vás a premýšľate, že tento diel vynecháte, nerobte to. Dnešný diel je plný praktických rád pre rodičov, ktorí chcú dieťaťu uľahčiť život vo svete dospelých a dovoliť mu pomôcť si sám v čo najviac bežných situáciách. V úvode sme s Daškou prebrali bajkerské začiatky našich detí a naše skúsenosti s prenájmom odrážadiel a bajkov z bikeUP.rent. Bike UP je československý projekt, ktorý rieši problém väčšiny domácností. Kde popri všetkých postieľkach, kočíkoch a oblečení skladovať ešte aj bajky, aby ich deti dedili? Chalani z Bike Up preto prišli so systémom prenájmu ultra ľahkých, pevných a štýlových odrážadiel a bajkov pre deti všetkých vekových kategórií. Musíme priznať, že sme si ich naozaj obľúbili a je to radosť spolupracovať. Ak chcete vedieť viac, klikajte na bikeUP.rent.
May 02, 202301:30:24
74. Ivana Šateková: Tvorba je pre mňa terapeutická

74. Ivana Šateková: Tvorba je pre mňa terapeutická

Po chladnokrvnej vražde Matúša a Juraja pred Teplárňou na Zámockej ulici v Bratislave Slovensko obletela grafika ženy plačúcej do dúhovej vlajky. Jej autorkou je Ivana Šateková, umelkyňa, aktivistka, feministka a matka dvoch synov, Fedora a Tona, s ktorou sme sa rozprávali v dnešnom dieli.
Dotkli sme sa kreativity a tvorby, ktorú Ivana striktne oddeľuje od materstva. Pýtali sme sa, kde hľadá inšpiráciu, ako vlastne dokáže tvoriť a myslieť kreatívne popri dvoch deťoch a čím sa líši tvorba pre dospelé publikum a pre deti.
Dotkli sme sa aj vážnejších tém, keďže Ivana je mamou syna, ktorý sa narodil s vývojovou vadou srdca a okamžite po pôrode musel podstúpiť operáciu. Bavili sme sa o tom, ako toto obdobie vnímala, ako ho zvládli ako rodina a ako ju to ovplyvnilo v materstve aj živote. Ivana s nami prebrala aj tému šikany, ktorej bola obeťou počas svojich štúdií na VŠVU. Adresovali sme to, ako môžeme ako rodičia tvoriť prostredie, v ktorom šikana a zneužívanie autority nebude akceptovateľné.


Tento rozhovor je plný vtipu, úprimnosti a vhľadov do života matky umelkyne, ktorá sa rozhodla žiť slobodne a v pravde. Užívajte!


V úvode sme sa venovali téme inakosti a toho, ako ju vysvetliť deťom. Adel zdieľala ihriskový zážitok aj podcast, ktorý jej následne pomohol dať pocity do konkrétnych slov. Prebrali sme aj šatník našich detí, v ktorom dominuje jedna krásna slovenská značka - MOE. Ak počúvate v den vydania (18.4.), ešte stíhate použiť aj náš kód mamagangMOEJAR na -15% na všetko nezľavnené pri nákupe nad 25 eur.


Apr 18, 202301:22:39
73. Andrea z Ježko Bežko: Pri negatívnej recenzii už neplačem

73. Andrea z Ježko Bežko: Pri negatívnej recenzii už neplačem

Keď sa povie detské topánky, jej meno a obchod prídu na um mnohým z nás. V najnovšom dieli sme vyspovedali Andreu Gajdošovú, zakladateľku hravého detského eshopu a kamenného showroomu Ježko Bežko. Andrea nám zachránila kožu hádam každú sezónu, keď sme s hrôzou zistili, že zasa treba nové topánky a zasa je tá noha iná. S Andreou sme sa bavili o jej podnikateľskom príbehu, o udržateľnosti, ktorá sa s jej biznisom spája od úplneho počiatku, o úspechoch aj pádoch, o tom, aké je to byť malým rodinným podnikom na trhu plnom multibrandov. Prebrali sme aj princípy zdravého obúvania, vďaka ktorým je výber topánok o niečo jednoduchší. Pýtali sme sa, ako správne zmerať nohu, či sa topánky môžu dediť, a ak áno, ako ich skladovať tak, aby sa nerozpadli. Andrea nám otvorila aj osobnejšiu stránku a zdieľala s nami jej skúsenosť s prepracovaním, hľadaním seba samej v materstve aj mimo neho.
Apr 04, 202301:26:55
72. Vladimíra Marcinková: Sebaláska je moja najťažšia misia
Mar 21, 202301:23:33
71: Čau Daška, čau Adel. O živote s dvomi deťmi, o rešpektujúcom rodičovstve, o partneroch aj o tom, čím budeme, keď budeme veľké

71: Čau Daška, čau Adel. O živote s dvomi deťmi, o rešpektujúcom rodičovstve, o partneroch aj o tom, čím budeme, keď budeme veľké

V dnešnom bonusovom dieli s poetickým názvom Čau Daška, čau Adel nenájdete žiadneho hosťa. Hosťkami sme si my navzájom. V hodine a pol družného rozhovoru sme odpovedali na tie najlepšie otázky od vás o výchove, súrodencoch, o rešpektujúcom rodičovstve, hraniciach a rituáloch s našimi deťmi. Venovali sme sa aj partnerským vzťahom, odhalili sme čo to z našich stratégií na udržanie lásky a láskavosti vo vzťahu v raných fázach rodičovstva a budete od nás počuť aj to, čím by sme boli, keby sme mohli byť čímkoľvek.

Úvod tohto dielu patrí nákupnému stredisku Vivo!, ktoré nás oslovilo na spoluprácu. A keďže jedna z nás, Daška, je jeho častou návštevníčkou v súčasnosti a Adel si v ňom zažila veľa pubertálnych nákupov oblečka, na spoluprácu sme s radosťou kývli. Vo Vivo! totiž nájdete množstvo zábavy pre deti aj dospelých, tak akurát obchodov a reštaurácií, kino aj kaderníka, to všetko len pár krokov od Kuchajdy.

Mar 07, 202301:29:16
70. Koučka Federika Plesník: Všímavosťou sa vieme vytrénovať, aby nás naši vnútorní sabotéri nevalcovali

70. Koučka Federika Plesník: Všímavosťou sa vieme vytrénovať, aby nás naši vnútorní sabotéri nevalcovali

Spolu s koučkou a mentorkou Federikou Plesník sme sa stretli už po druhý raz. Nadviazali sme na veľmi úspešný diel o motivácii a kariérnej zmene. Tentokrát sme sa pozreli detailne na teóriu vnútorných sabotérov, s ktorou Federika vo svojej praxi často pracuje so svojimi klientmi a klientkami. Teória vnútorných sabotérov odhaľuje pôvodcov negatívnej vnútornej motivácie a pomáha vyrovnať sa s nimi. 

V tomto podcaste sme si na našich vlastných vnútorných sabotéroch vysvetlili, ako sa pohnúť z miesta, ako prepísať vzroce nášho správania, ktoré nám neslúžia a naopak sabotujú naše snahy. Adel aj Daška pozdieľali svoje osobné zlyhania a poučenia z nich a Federika nám pomohla vziať si z nich viac než len ponaučeniea ukázala nám praktické cesty k všímavosti, rozvahe a vedomému prístupu k bežným každodenným situáciám aj veľkm rozhodnutiam v našom živote.

Vrelo vám odporúčame pred počúvaním si urobiť oba testy. Diel dostane pre vás nový rozmer. Oba testy sú naozaj krátke a zaberú vám max. 5 minút.

Pre test pozitívnej inteligencie klikajte sem:
https://assessment.positiveintelligence.com/saboteur/overview

Ak si chcete urobiť test vnútorných sabotérov, nájdete ho na tomto linku:

https://assessment.positiveintelligence.com/pq/overview

Federika spolu s organizáciou Pracujúce mamy organizujú ďalší semester úspešného kurzu Spokojná v práci. Jeho súčasťou je aj detailná práca s témou vnútornej motivácie na podkladoch teórie vnútorných sabotérov. Ak vás kurz zaujíma, otvára sa 15.3.2023 a viac informácií o ňom nájdete na tomto linku: 

https://www.federikaplesnik.com/pracujuce-mamy-kurz-spokojna-v-praci 


Feb 28, 202301:31:53
69. Gynekologická fyzioterapeutka Zuzana Woleková: Panvové dno netrénujte prerušovaným močením

69. Gynekologická fyzioterapeutka Zuzana Woleková: Panvové dno netrénujte prerušovaným močením

V novom dieli sme sa zhovárali s mamou slovenskej gynekologickej fyzioterapie Zuzanou Wolekovou. Zuzka je vyštudovaná fyzioterapeutka, ktorá sa po vlastnej skúsenosti s tehotenstvom rozhodla venovať ženám od prvej menštruácie až po prechod a obdobie po ňom. Jej rukami prešli stovky žien, ktoré trápila bolestivá menštruácia, náročné tehotenstvo a obdobie po ňom. V tomto veselom a informáciami nabitom dieli sa dozviete, čo to je vaginizmus a vulvodýnia, kedy treba vyhľadať pomoc gynekologickej fyzioterapeutky, či aj muži majú panvové dno a či sa dá žmurknúť klitorisom. :) 

V úvode sme spomenuli aj online kurz Spokojná v práci, ktorý sa zameriava na kariérny a osobnostný rozvoj žien na a po rodičovskej. Od 15. marca beží už tretí turnus tohto úspešného kurzu pod taktovkou organizácie Pracujúce mamy a Federiky Plesník. 

A ak sa vám v tomto dieli bude zdať niečo iné, nemýlite sa. O strih tohto dielu sa totiž postaral Martin Fenčák, ktorý stojí produkčne za mnohými známymi podcastami z dielne ZAPO. Aktuálne sa pustil spolu so Sajfom do projektu Toldo, novej sociálnej siete pre podcasty a my sme z nej natešené. Vďaka Toldo viete sledovať nielen všetky vaše obľúbené podcasty, ale aj obsah, ktorý tvorcovia podcastu zdieľajú so svojimi fanúšikmi. Niečo ako Spotify a Instagram v jednom. A to sa nám páči. 

Feb 14, 202301:02:33
68. Janka Hoosová: Na papieri sa často ukážu veci, ktoré v hlave nie sú také jasné

68. Janka Hoosová: Na papieri sa často ukážu veci, ktoré v hlave nie sú také jasné

V dnešnom dieli sme sa zhovárali s Janou Hoosovou, spoluzakladateľkou legendárneho bistra Žufaňa a spoluautorkou terapeutického denníka pre ženy Duša na mieste. S Jankou sme prebrali jej vlastnú cestu materstvom, úskalia popôrodnej depresie a zmierenia sa so sebou samou. Janka svoje vnútorné prežívanie zhmotnila do nádherného terapeutického denníka Duša na mieste, na tvorbu ktorého si prizvala psychologičku a našu hosťku Elišku Remešovú. O materstve, vlastnej realizácii aj tom, prečo písanie môže byť cestou k sebapoznaniu a akceptácii. O tom všetkom sme sa stihli počas spoločnej hodinky porozprávať. Počúvajte, užívajte. A&D. 
Jan 31, 202301:11:34
67. MUDr. Peter Harbulák: Pri liečbe neplodnosti máme riešenie pre viac ako 90% párov

67. MUDr. Peter Harbulák: Pri liečbe neplodnosti máme riešenie pre viac ako 90% párov

Naším ďalším hosťom sa stal gynekológ Peter Harbulák, vedúci lekár GYN-FIV. Je predsedom sekcie asistovanej reprodukcie SGPS, vedúcim lekárom  postgraduálneho štúdia pre liečbu neplodnosti SZU, je odborným garantom a členom výboru medzinárodnych konferencií a poradenských rád.

Rosprávali sme sa s ním o plodnosti a o tom, čo nám ponúka moderná medicína. Spomínali sme Anti-Müllerov hormón, ktorý nám hovorí o našich šancách na tehotenstvo. Na Slovensku máme toto testovanie po tridsiatke hradené poisťovňou. Hovoili sme tiež o ďalších základných vyšetreniach a prevencii, ktoré smerujú k vytúženému bábätku. Rozobrali sme podrobne proces aj úspešnosť IVF a tiež sme sa bavili o možnostiach tridsiatníčok, ktoré zatiaľ dieťa nechcú, ale vedia, že raz ho chcieť budú. 

Vieme, že väčšina z vás dieťa má alebo práve čaká. No zároveň vieme, že ste rozhľadené ženy, ktoré sa zaujímajú, nastavujú trendy a širia informácie vo svojej komunite. Viaceré máte skúsenosť s IVF a túžite po tom, aby v tejto oblasti bola väčšia osveta a ženy, ktoré tým prechádzajú mali väčšiu podporu. 

Každá z nás má minimálne jednu priateľku, ktorá toto tiež rieši. Našim cieľom je odtabuizovať témy týkajúce sa plodnosti a ukázať, že to nie je problém pár žien, ale téma, ktorá sa týka celej spoločnosti. A sme rady, že to neprehliadate ani vy.

Pošlite tento rozhovor každej blízkej osobe, ktorej tieto informácie môžu priniesť budúcnosť po akej túži. Vďaka!

---------------------------

V úvode rozhovoru sa dozviete, ako sme s našimi deťmi zvládli návrat do škôlky a ako Marietke pomáhajú príbehy o Marienke pri zmene škôlky.

Je tu tiež niekoľko tipov na nákup zdravých dobrôt od Grizly, ktoré vás podporia pri novoročných výzvach týkajúcich sa zdravia a športu. Pri nákupe môžete použiť náš stály kód na 10% zľavu mamagnagSK alebo mamagangCZ.

--------------------

V podcaste sme tiež spomínali usmernenie pre lekárov na liečbu neplodnosti, ked je popísané, na čo všetko máte v rámci gynekologického vyšetrenia nárok. Nájdete ho tu:

https://www.gyn-fiv.sk/wp-content/uploads/2019/03/Konsenzus-manazmentu-parov-s-poruchami-plodnosti-pre-klinicku-prax.-P.-Harbulak-S.-Galo-P.-Krajkovic-M.-Petrenko.-Slov.-Gynek.-Porod.-22-2015-s.-61-63-1.pdf

 


Jan 17, 202301:21:18
66. Michaela Šišková: Materstvo, podnikanie, DNA, vakcíny a GMO

66. Michaela Šišková: Materstvo, podnikanie, DNA, vakcíny a GMO

Michaela Šišková je mama, podnikateľka a vedkyňa. Spolu so svojím partnerom založila startup DNA ERA, ktorý dáva ľuďom možnosť získať dôležité informácie o zdraví na základe analýzy DNA.

Miškin príbeh je veľmi zaujímavý. Mamou sa stala v období, keď hľadali investora, aby mohli firmu ďalej rozširovať. A hoci toto obdobie podnikania vyžaduje veľa osobného vkladu, Miška v tom má úplne jasno a svoju rolu mamy dala vedome na prvé miesto. O tom, ako sa dá viesť firmu a zároveň napĺňať potreby kontaktného dieťaťa bez väčšiej externej pomoci sme sa bavili v úvode nášho rozhovoru. Tiež nás veľmi zaujímalo, ako dokáže fungovať podnikanie s partnerom.

V druhej časti rozhovoru sme sa pozreli bližšie na DNA a čo nám o nás vie odhaliť.  Bavili sme sa o športovom potenciáli, predispozíciách na niektoré ochorenia aj zaujímavostiach z oblasti výskumu DNA. Zdá sa, že budúcnosť medicíny je v individuálnom prístupe k nášmu zdraviu a testy DNA sú dôležitým dielikom tejto skladačky.

V závere rozhovoru sme využili Miškinu odbornosť a otvorili sme s ňou aj temu vakcinácie a GMO potravín. Tento rozhovor je skutočne rôznorodý a zaujímavý, nájdu si v ňom svoje aj tie z vás, ktoré bavia skôr lifestylové rozhovry, aj tie, ktoré túžia po nových odborných informáciách.

---------------------

V úvode rozhovoru sme s Adel zdieľali, ako nám pomohli výsledky z DNA testov, ktoré sme si robili pár týždňov pred rozhovorom.

A pridali sme aj pár tipov na silvestrovský nákup u našich obľúbencov z Grizly.sk. 

mamagangSK  (mamagangCZ) je náš stály kód, s ktorým máte 10% zľavu na nákup vašich obľúbených trvanlivých potravín.

Dec 20, 202201:18:06
65. Anna Ružičková: Mama sa môže vyspať aj bez toho, aby dieťa v spánku trénovala

65. Anna Ružičková: Mama sa môže vyspať aj bez toho, aby dieťa v spánku trénovala

Anna Rúžičková je holistická spánková poradkyňa, matka a blogerka, ktorú môžete poznať cez instagramový profil spanekmiminek. Jej cesta k skúmaniu prirodzeného spánku detí je veľmi zaujímavá. Pôvodne sa totiž vybrala študovať klasický spánkový tréning, no keď sa odporúčané postupy začali krížiť s tým, čo ako mama intuitívne cítila, rozhodla sa svoje štúdium zmeniť.

Hovorili sme spolu o tom, ako vyzerá holistické spánkové poradenstvo a dostali sme aj živú ukážku. Od spánku detí sme sa totiž úplne prirodzene dostali k tomu, čo je najväčší problém. A to, že my sme nevyspaté. A tak sme sa bavili aj o spánku nás mám a o najčastejších témach, ktoré s mamami rieši.

Hovorili sme tiež o tom, či a kedy potrebujú deti režim. Ako robiť zmeny v spánkových návykoch a čo všetko na to vplýva.

Otvorili sme aj najpálčivejšie témy, ktoré ste si pýtali: nepravidelnosť a krátke spánky, nočné dojčenie, spánok v kočíku alebo o čom deti snívajú.

Ako nám Anka v závere krásne zhrnula - s dieťaťom sa rodia aj rodičia, buďme na seba láskaví. Spánok sa nedá naučiť, ale keď ho lepšie pochopíme, nájdeme spôsoby, ako ovplyvniť to, čo máme vo svojich rukách. A nezabúdajme v tom víre informácií na svoju intuíciu.

----------------

V úvode podcastu Daška odhalila stratégiu, ktorá im s Vinniem pomáha zvládať náročné situácie vonku, v obchode alebo hocikde inde, kde sa stupňuje nervozita a hrozí, že príde výbuch kvôli nejakej maličkosti.

Pobavili sme sa tiež o dileme, ako vybrať správnu veľkosť MOE legín a punčošiek, keď sa vaše dieťa nachádza zrovna medzi uvádzanými dvojčíslami. A spomenuli sme aj dospelácke novinky, ktoré si môžete prísť ohmatať aj na najbližší Urban market v Bratislave, kde budú MOE so svojim stánkom 11.-13.12.

Ďakujeme MOE za krásnu jesennú spoluprácu.


Dec 06, 202201:29:46
64. Eva Šušková: Dieťa si skôr pospevuje ako rozpráva

64. Eva Šušková: Dieťa si skôr pospevuje ako rozpráva

Našou hostkou sa stala speváčka a hudobná pedagogička Eva Šusková. Eva vedie workshopy na rozvíjanie prirodzenej hudobnosti u detí a zároveň je umelecká riaditeľka a lektorka medzinárodnej platformy Superar. Organizujú zbory detí rôznych etník a sociálnych skupín a okrem spievania a hrania ich učia hlavne vzájomne sa počúvať a spolupracovať. Eva je zároveň mama 3 detí, ktoré si každé hľadajú svoju unikátnu cestu k hudbe.

Rozprávali sme sa o tom, ako nás hudba sprevádza v tehotenstve a pomáha aj pri pôrode. Zistili sme, že deti hudbu vnímajú už v 6. mesiaci tehotenstva a pomáha im s kognitívnym, sociálnym aj emocionálnym rozvojom v detstve.

Bavili sme sa prakticky o výbere vhodných zvukových hračiek, o uspávankách, ozvučovaní rozprávok a pospomínali sme najznámejších tvorcov slovenských pesničiek pre deti od Zlatej brány po Toddler Punk.

Bez ohľadu na potenciál nás alebo nášho dieťaťa stať sa hudobníkom, je hudba prítomná v našom živote úplne všade. Eva o tom rozprávala s ľahkosťou ostrieľanej mamy, ktorá viac dôveruje svojej intuícii ako ambícii rozvíjať v deťoch od detstva absolútny sluch. Toto je presne ten typ rozhovoru, ktorý si myslíte, že až tak životne nepotrebujete a na konci ostanete príjemne prekvapení, koľko si toho odnášate.

--------------------

V úvode sme už v predvianočnej nálade okrem pesničiek mysleli aj na vianočné pečenie a zdieľali nápady na Mikulášske balíčky. Chystáme sa tento rok vyskúšať bezlepkové zmesy na pečivo Grizly sweets od nášho dlhodobého partnera Grizly. Dáme vám vedieť, ako sa nám koláče vydarili.

www.grizly.sk

Nov 22, 202201:11:50
63. Vera Fox: Dlho som si myslela, že na nič nemám talent

63. Vera Fox: Dlho som si myslela, že na nič nemám talent

Vera Fox je zaujímavá žena nielen svojim výrazným vzhľadom, ale aj svojim fotografickým talentom a postojmi k okolnostiam, ktoré jej život prináša. 

V tomto úprimnom rozhovore sme sa rozprávali o jej kľukatej kariérnej ceste, kým sa stala fotografkou. Rozpovedala nám, aké boli jej začiatky a dala aj pár rád pre mnohé z vás, ktoré tiež túžia fotiť. Otvoili sme aj tému pôrodov. Vera má za sebou 2 cisaráky, každý za iných okolností, no oba v rešpekte a hlavne so šťastným koncom. S dojčením to mala tiež zaujímavé. Raz to nešlo a druhýkrát to bolo zas úplne naopak. Je fascinujúce, aké môžu byť tie deti odlišné a koľko toho dokáže jedna mama zvládnuť. V druhej časti rozhovoru sme sa dostali aj k tomu ako im Matildina diagnóza - detský autizmus - zmenila život. Hovorili sme o tom, aká komplikovaná bola ich cesta k finálnej diagnóze, ako sa s tým vyrovnávali a tiež, koľko sa toho za ten rok v ich rodine zmenilo. V duchu nedávnych udalostí nám nedalo inak, ako ukončiť túto tému rozprávaním o inakosti a tolerancii v našej spoločnosti.

V tomto rozhovore spoznáte jednu silnú a zároveň citlivú ženu, budú aj nejaké slzy, kako, smiech a hlavne veľa nádeje a optimizmu.

V úvode rozhovoru porozprávala Adel svoje zážitky z pobytu v nemocnici s Milom kvôli zápalu obličiek. A tiež budete počuť ódu na perlan a kvetové vody od našej milovanej kozmetiky Nobili Tilia.

Nov 08, 202201:12:13
62. Andrea Kožíková: Veľa žien netuší, ako im pôrodná asistentka môže pomôcť

62. Andrea Kožíková: Veľa žien netuší, ako im pôrodná asistentka môže pomôcť

Andrea Kožíková robila 10 rokov dulu a popritom pracovala v korporáte. Keď sa jej naskytla príležitosť popri práci študovať za pôrodnú asistentku, rozhodla sa ju využiť. Teraz má pracovný úväzok v banke a druhý v nemocnici, kde pomáha ženám k spokojným pôrodom. Jej vlastná skúsenosť a prax ju doviedli k tomu, že sa špecializuje na prirodzený pôrod po predošlej sekcii (VBAC). A vďaka tomu sa o nej dozvedela aj Adel a zavolala ju k nám na rozhovor.
Hovorili sme o tom, ako kombinuje svoje dve na pohľad nezlúčiteľné povolania, aký je rozdiel medzi pôrodnou asistentkou a dulou a tiež ako sa mení pohľad na duly v slovenských pôrodniciach. Zaujímalo nás, čo je to vlastne ten prirodzený pôrod a ako sa dopracovať k pôrodu s ktorým budeme spokojné. Rozobrali sme tiež bolesť pri pôrode, pôrodné plány aj vyvolávanie a dlžku pôrodu. Otvorili sme tému pôrodov cisárskym rezom a detailne prebrali prípravu na vyginálny pôrod po predošlom cisárskom.
Tento rozhovor vám prinesie veľa cenných informácií k príprave na pôrod a zoznámi vás s povolaním pôrodnej asistentky, ktoré by si na Slovensku zaslúžilo oveľa silnejšie postavenie.
----------------------
V úvode rozhovoru potešíme mnohé z vás, ktoré tiež túžobne očakávajú jesenné novinky od MOE. Nové vzory budú pokračovaním kolekcie Za dedinou v jesennom nádychu a tešiť sa tiež môžeme na doskladnenie zateplených vecí a bude niečo aj pre mamy.
www.moe.sk
Oct 25, 202201:24:18
61. Terézia Jacová: Keď peniaze v rodine nie sú tabu

61. Terézia Jacová: Keď peniaze v rodine nie sú tabu

Našou hostkou na tému financií sa stala Terézia Jacová, zakladateľka Lumus Investment a investičná manažérka Neulogy Ventures. Terka sa financiám venuje vo svojej profesii, ale pre nás bolo inšpiratívne aj to, ako riešia svoje rodinné financie ako domácnosť s 2 malými deťmi.
Peniaze sú v našej spoločnosti tabu, no Terka to má inak. V úvode rozhovoru sme teda skúmali aká bola jej cesta od detstva až k tomu, čo žije v súčasnosti. NA začiatku sme sa pozreli na plánovanie rodinných financií. Ako Terka správne poznamenala manželstvo/partnerstvo je aj finančné partnerstvo a otázky peňazí by mali byť predmetom otvorenej debaty. Hovorili sme o 3-účtovom manželstve, finančnom plánovaní aj nastavovaní jasných pravidiel, ktoré nás vedia podržať v časoch, keď nejde všetko podľa plánov.
Hovorili sme aj o sporení a investovaní, o poistkách aj detských produktoch a finančných poradcoch.
V závere rozhovoru nám odhalila krásy investovania a zbúrala všobecné predstavy o tom, že investormi sú len muži v saku s kufríkom peňazí. Ukázala, že investorkou sa môže stať každá z nás.
A keďže vieme, že mnohé z vás podnikajú alebo o tom rozmýšľajú, opýtali sme sa aj na investovanie z tej druhej strany, ked a ako si investora nájsť.
Tento rozhovor je plný praktických tipov a inšpiratívnych pohľadov z úst sympatickej Terky, ktoré vám otvoria nové príležitosti na otvorené diskusie o peniazoch.
-----------------------------
V úvode rozhovoru sme v rámci našej dlhodobej spolupráce s eshopom potravín Grizly poodhalili, ako pristupujeme k nákupu darčekov na Vianoce a čo všetko prihadzujeme do košíkov.
www.grizly.sk/
Oct 11, 202201:06:17
60. Patrícia Hirschnerová: Možností na prácu je oveľa viac než aktuálne vidíte

60. Patrícia Hirschnerová: Možností na prácu je oveľa viac než aktuálne vidíte

Paťa Hirschnerová je jednou zo zakladateliek projektu Pracujúce mamy, ktorý adresuje potreby mám vracajúcich sa do pracovného procesu a tiež pomáha zamestnávateľom nastavovať podmienky tak, aby odrážali aj potreby rodičov, hlavne mám.

Paťa založila spolu s kamarátkou Terkou Mihálikovou túto organizáciu, keď sama na materskej riešila otázku svojho opätovného zamestnania. Popri tom stihla mať druhé dieťa a získať ocenenie Forbes 30 pod 30.

Bavili sme sa s ňou teda o pracujúcich mamách zo všetkých uhlov. Hovorila zo svojich skúseností, hovorila o tom, čo riešia mamy, s ktorými pracujú, tiež, čo je dôležité pre firmy a nevynechali sme ani tému skĺbenia práce s našim rodinným životom.

Paťa je veľká profíčka, no ako nám ukázala je aj láskavá nedokonalá mama, ktorá sa nebojí narovinu hovoriť o tom, ako si nastavovala materstvo podľa seba. Nadelila nám dávku podpory a povzbudenia a neustále upozorňovala na množstvo príležitostí, ktoré máme a možno o nich ani netušíme. Či už sa vás zlaďovanie pracovného a rodinného života aktuálne týka alebo nie, tento diel vám prinesie nadhľad a nádej z úst autentickej pracujúcej mamy.

_________________

V úvode podcastu sme sa vrátili k téme spánok, vysvetlili ako to máme so spánkovým poradenstvom a pridali aj niekoľko odporúčaní na dobré zdroje informácií a pomocnú ruku.

Dátum vydania totho dielu sa kryje so začiatkom kurzu Spokojná v práci. Pre všetky, ktoré by ste sa chceli po vypočutí do kurzu ešte prihlásiť, sme s Paťkou dohodli opätovné otvorenie prihlasovania do 29.9.2022

https://www.federikaplesnik.com/pracujuce-mamy-kurz-spokojna-v-praci

Sep 27, 202201:13:33
59. Jana Zemandl: Nemusíme milovať všetky deti rovnako

59. Jana Zemandl: Nemusíme milovať všetky deti rovnako

S psychologičkou Janou Zemandl sme otvorili dlho očakávanú tému súrodencov. Bavili sme sa úprimne a hlavne prakticky o tom, čo nás čaká od momentu, kedy zistíme, že sme druhý krát tehotné po vyladzovanie spoločného fungovania.

Rozobrali sme ako čo najlepšie využiť 9 mesiacov, ktoré pred príchodom druhého dieťaťa máme, ktoré vzťahy posilňovať a ako vytvárať malé návyky, ktoré nám zmenu uľahčia.

Otvorili sme aj tému súrodeneckej rivality, porovnávania a súperenia a pozreli sa na to ako im predchádzať, ktoré prejavy sú bežné a čo by sme mali zastavovať už v zárodkoch.

Starší súrodenci sa s príchodom súrodenca vysporadúvajú rôzne a vďaka vašim príbehom a otázkam, sme s Jankou mohli podrobne rozobrať dôvody aj reakcie v mnohých náročných situáciách.

Ako Janka povedala, život s deťmi je dobrodružný. No mať súrodenca je pre deti veľký benefit. Ak to správne uchopíme, vyrastú z nich empatické bytosti vybavené do života dôležitými sociálnymi zručnosťami.

-------------------------------------------

V úvode tohto dielu sme rozobrali stratégie pri výbere oblečenia pre naše deti. Predstavili sme tiež novú spoluprácu, z ktorej máme obrovskú radosť a tou je slovenská značka detského oblečenia MOE. Ak potrebujete doplniť deťom legíny, ponožky, podkolienky, capačky, zateplené oblečenie, chodťe pozrieť ich krásny škandinávsky štýl na moe.sk.

Sep 13, 202201:18:41
58. Juraj Hipš: Deti nemôžu byť dobré vo všetkom

58. Juraj Hipš: Deti nemôžu byť dobré vo všetkom

Juraj Hipš je pedagóg, metodik a aktivista v oblasti vzdelávania. Okrem iného založil v Záježovej komunitnú školu a vzdelávacie centrum a stál aj pri zrode ceny Učiteľ Slovenska. So ženou a deťmi žije skromným spôsobom života na Záježovej a o tom všetkom, čomu sa venuje profesne aj osobne nám porozprával aj do nášho podcastu.
Zastihli sme ho zrovna v čase, kedy sa plný dojmov vrátil zo školy v Užhorode a rozpovedal nám, ako aktuálne prebieha výučba na Ukrajine. Hneď na to sme nadviazali otázkami o tom, ako by malo vyzerať dobré vzdelávania. Bavili sme sa o tom, aké sú efektívne a neefektívne spôsoby vzdelávania, ako to prebiehalo v pandémi a kriticky sme sa pozreli aj na to, čo sa deti učia. V celom procese vzdelávania však Juraj za najpodstatnejšiu považuje rolu učiteľov. To najmenej, čo môžeme urobiť každý jeden z nás je poďakovať tým, ktorí svoju prácu robia naozaj s láskou.
Hovorili sme tiež kriticky o súkromných školách, o tom, prečo by sme deti mali dávať do štátnych škôl, aj čo je zručnosť budúcnosti, ktorú môžeme u detí pestovať už naozaj od malých bábätiek.
V závere sme sa pozreli aj na to, ako žijú dobrovoľne skromne, ako vychováva svoje deti a padnú aj tipy na ohľaduplné cestovanie.
-------------------------------------------------------------
V úvode rozhovoru sme sa rozrozprávali o našich kariérnych križovatkách, zaspomínali sme si na obľúbený diel s Federikou Plesník (46., 15.3.2022) a nájdete tam aj pozvánku na kurz Spokojná v práci pre všetky, ktoré rozmýšľajú, kam povedú ich kariérne cesty po materskej. Viac info nájdete na tomto linku:
www.federikaplesnik.com/pracujuce-mamy-kurz-spokojna-v-praci
Aug 30, 202201:10:42
57. Janka a Evka z MOE: Výroba jedných legín zamestnáva 9 ľudí

57. Janka a Evka z MOE: Výroba jedných legín zamestnáva 9 ľudí

Janka a Evka sú mamy, kamarátky a zároveň podnikateľky, ktoré stoja za značkou detského oblečenia MOE. Dobre sme poznali ich krásne legínky aj podkolienky, no ich príbehy nám boli donedávna cudzie. A to je škoda. Veď komu by napadlo, že takýto lovebrand vedú v skutočnosti dve mamy, ktoré sa tiež starajú o svoje pár mesačné bábätká. Pre jednu je to prvé bábo a pre druhú už tretie, ťažko povedať, ktorá toho má práve viac :).

Bavili sme sa spolu o začiatkoch značky MOE, aké to bolo rozbiehať podnikanie na materskej a dať zbohom stabilnému pracovnému miestu.

Zaujímalo nás tiež, ako to majú baby doma nastavené a aké vychytávky používajú, aby stíhali všetky svoje roly. Asi vás neprekvapí, že aj ich pracovný čas vysoko koreluje so spánkovým režimom detí.

A na záver sme takmer polku rozhovoru venovali tomu ako sa stali mamami. Budete počuť úprimné príbehy o cisárskych rezoch, dramatický príbeh o operácii srdca so šťastným koncom a na záver aj krásny príbeh domáceho pôrodu.

Sme veľmi zvedavé, kam sa bude MOE ďalej posúvať, no my už teraz vieme, že po týchto príbehoch budeme vnímať každý ich kúsok úplne inak.

------------------------------------------

V úvode rozhovoru si môžete vypočuť bicyklové odporúčanie na slovenský startup BikeUP, vďaka ktorému môžete deckám bajk alebo odrážadlo pohodlne prenajať a keď z neho vyrastú, jednoducho ho vymeniť za väčší. Pozrite bikeup.rentAug 16, 202201:09:10
56. Čau Adel, čau Daška: Príchod súrodenca, sladkosti, partnerský život a vzdory

56. Čau Adel, čau Daška: Príchod súrodenca, sladkosti, partnerský život a vzdory

V tomto dieli budete počuť nás dve a odpovede na vaše najčastejšie otázky. Vlastne, aby sme boli úplne presné, nie sme tam len my dve. Občas začujete aj babätkovské mrnkanie mesačného Mila. Ak neplánujete ďalšie bábätko, púšťajte na vlastné riziko :).

Hneď v úvode dala Adel ohliadnutie za svojím tehotenstvom, pôrodom a končiacim šestonedelím. Hovorila o tom, čo si pri prvom neuvedomovala, ale pri druhom už prežíva inak, ako ju vystrašila trombóza, aj kto jej pomáhal po pôrode.

Vyvrátili sme mýty o tom, že naše deti nejedia sladkosti. Hoci nie sú sladkosti ako sladkosti. A tiež sme rozobrali Vinnieho turbulentný vzťah k jedlu a vegánstvo.

K prípravam na súrodencov máme už obe, čo povedať. Každá sme toto riešili v inom období, tak aj náš prístup sa líšil. Adel už má aj reálny zážitok, tak sa podelila aj o to, ako sa vysporadúva s pocitmi viny.

Vrátili sme tiež ešte trochu k Adelinmu pôrodu. Na www.mamagang.sk nájdete celý Adelin VBAC pôrodný príbeh. Ak ste už čítali, tu sa dozviete ešte niečo navyše.

Neobišli sme ani našu obľúbenú tému partnerských vzťahov. Prezradili sme príbehy našich zonámení a zodpovedali sme aj vašu otázku o tom, ako riešime konflikty vo výchove a ako sa o vzťahy staráme.

Na záver sme si nechali to najlepšie, hnev a vzdory našich detí. Snáď vás naše úprimné rozprávanie poteší.

_________________________________________________________________________________________

Partnerom epizódy je Junior účet od VÚB banky s platobnou kartou VISA. www.vub.sk/juniorbanking


Aug 02, 202201:24:04
55. Eliška Remešová: Zvedavosť je vo vzťahu cennejšia ako komunikácia

55. Eliška Remešová: Zvedavosť je vo vzťahu cennejšia ako komunikácia

Eliška Remešová je psychoterapeutka, blogerka, ktorá bojuje za destigmatizáciu psychoterapie, spoluautorka terapeutického dennika Duša na mieste a zároveň mama. Tvrdí, že láska je schopnosť, v ktorej sa vieme zlepšovať a tak sme ju vyspovedali o tom, ako na to. 

Pozreli sme sa na to, čo je to láska a prečo sa nám tak často spája s bolesťou. Hovorli sme tiež o tom, ako sa naše vzťahy menia, keď sa staneme rodičmi a prečo je potrebné vedieť správne komunikovať a vyjednávať o svojich potrebách.

Bavili sme sa tiež o tom, ako to vyzerá na párovej terapii, o dôležitosti prípravy nielen na dieťa, ale aj na rodičovstvo a filozofovali sme aj o tom ako sme vnímali vzťahy kedysi a aké nároky máme na vzťahy teraz.

Eliška je éterická bytosť s nohami pevne na zemi a tak aj tento rozhovor je duši lahodiaci a zároveň plný konkrétnych situácií, ktoré prinášajú kopu inšpirácie pre podporu našich rodčovstvom ošľahaných vzťahov.

______________________

V úvode podcastu sa dozviete ako u svojich detí rozvíjať finančnú gramotnosť pomocou VÚB účtu pre Juniorov. https://www.vub.sk/juniorbanking/

Ak máte doma nádejného bajkera alebo pretekára na odrážadle, pozrite si nový slovenský start up Bike UP, kde si môžete prenajať kvalitný detský bicykel alebo odrážadlo. Viac na www.bikeup.rent

Jul 19, 202201:13:53
54. Boris Bajer: Anti-aging nie je len o dĺžke života, ale hlavne o kvalite

54. Boris Bajer: Anti-aging nie je len o dĺžke života, ale hlavne o kvalite

Boris Bajer je uznávaný lekár, fyziológ, výživový špecialista, výskumník aj spisovateľ. Napísal knihu Medicína výživy, kde zhrnul najnovšie poznatky z medicíny a životosprávy.

My sme si ho zavolali, aby sme ho vyspovedali predovšetkým na tému anti-aging alebo ako si zachovať svoje zdravie a mladosť čo najdlhšie. Tak nejak sa nám zdalo, že v materstve starneme akosi rýchlejšie. 

Hovorili sme o strave a fyzickej aktivite ako o základných pilieroch zdravia. Spomínali sa najnovšie výskumy a budúcnosť v starostlivoisti o naše zdravie. A zistili sme, že aj vďaka pohybu vieme prepisovať naše genetické informácie.

Nemohli sme vynechať ani tému spánku a celkom nás potešila informácia, že najviac škodlivý sa zdá byť príliš dlhý spánok. Toho sa naozaj báť nemusíme. Prerušovaný spánok je však v tesnom závese.

Spomenuli sme tiež omega 3 a 6 mastné kyseliny, hormonálne zdravie a problémy s otehotnením, cukor, najnezdravšie, ale ja najviac omladzujúce potraviny.

Nájdete tu niekoľko dobrých správ a tiež niekoľko nie až tak dobrých správ, každopádne zdravie máme vo svojich rukách a aj tento informačne nabitý diel nám pomôže robiť v tomto smere lepšie rozhodnutia.

--------------------------

V úvode podcastu si vypočujete chválospevy na kozmetiku do českej značky Nobilis Tilia a zaznie pár tipov na naše obľúbené produkty.

Jul 05, 202201:09:04
53. Ria Zelisková: Viem si aj zakričať

53. Ria Zelisková: Viem si aj zakričať

Našou hostkou sa stala po asi najdlhšom dohadovaní v našej histórii Ria Zelisková, známa tiež cez svoj blog Vinárova žena. Niet sa čo čudovať. Pri štyroch deťcoh a piatom na ceste si preveľmi vážime každú minútu, ktorú venovala nášmu rozhovoru.

Rozprávali sme sa o živote medzi vinohradmi, o jej vzťahu k vínu, o jej veľkej rodine a snoch. Dozvedeli sme sa ako sa zaľúbila, ako vznikla vinárova žena a otvorili sme aj citlivú tému pôrodov. Riu čaká tento rok piata sekcia a neváhala nám otvorene porozpávať svoje pôrodné príbehy, ktoré ju doviedli až sem. Ďalšou horúcou témou bolo vychovávanie 4 deti. Dostali sme aj parádny tip na riešenie súrodeneckých konfliktov, ktorý vie naozaj úprimne precítiť len viacnásobná mama. Užite si tento vínom prevoňaný autentický rozhovor o rodine a materstve podľa Rie Zeliskovej.

__________

Partnerom pre tento rozhovor sa stal parádny slovenský startup BikeUP. Ich ekologickú ponuku detských bicyklov na prenájom nájdete na bikeup.rent.

Jun 21, 202201:14:49
52. Lenka Hrúzová: Nepoznám pre deti dokonalejšie prostredie ako prírodu

52. Lenka Hrúzová: Nepoznám pre deti dokonalejšie prostredie ako prírodu

Do seriálu o škôlkach sme zaradili aj tému o lesných škôlkach alebo oficiálne lesných kluboch. Zavolali sme si predsedníčku Asociácie detských lesných klubov Lenku Hrúzovú. Láska k prírode a jej syn sa stali pre ňu hlavnou motiváciou, keď pred rokmi spoluzakladala jeden z prvých lesných klubov na Slovensku. V lesných kluboch deti trávia väčšinu dňa vonku v prírode. Zaujímalo nás, ako to vlastne funguje, či tam majú aj nejaké hračky a či sú vonku naozaj za každého počasia. Podobne ako pri iných škôlkach sme sa pýtali aj na to, či je tento koncept naozaj pre všetky deti, ako majú nastavené hranice a ako ich pripraví na život. Zabrdli sme aj do takých špecifík ako je strácanie detí v lese, špina alebo miesto na odpočinok. V lesných kluboch je príroda prirodzenou súčasťou života, nepotrebujú tú tému špeciálne prinášať, proste ju žiju a budujú envinmentálnu citivosť bez toho, aby k tomu museli vymýšľať špeciálny program. 

—————————————————— 

Ďakujeme nášmu dlhodobému partnerovi grizly.sk za zásoby zdravých dobrôt.

Jun 07, 202201:02:09
51. Martin Čajko: Ak chceme byť asertívni, začnime od našich hodnôt

51. Martin Čajko: Ak chceme byť asertívni, začnime od našich hodnôt

Do dnešného dielu sme si pozvali odborníka na asertivitu, zakladateľa projektu Otvorená hra a dvojnásobného otca Martina Čajka. Chceli sme sa s ním baviť o tom ako vystupovať asertívne a to najmä v situáciách, kde bránime hranice nás a našich detí. Inšpirovala nás príhoda, kde Adel upozornila pani predavačku, aby sa nedotýkala jej čerstvo zobudenej dcéry v kočíku, čo očividne pani nahnevalo. Chladnými tento príbeh nenechal ani vás, naše publikum, a zasypali ste nás množstvom reakcií. 

Od Martina sme očakávali, že nám predstaví komunikačné nástroje, ktoré nám pomôžu v týchto situáciách, no dostali sme oveľa viac. Ukázal nám, čo stojí v pozadí našich asertívnych reakcií, bavili sme sa o emóciách, hodnotách, zámeroch v komunikácii aj o tom, aké šance na efektívnu komunikáciu máme na rodinných oslavách. Nečakajte univerzálne odporúčania. Tento rozhovor vás nasmeruje k tomu, kde hľadať korene svojej asertivity a prevedie vás úprimne mnohými náročnými komunikačnými situáciami, do ktorých sa my rodičia dostávame.

V úvode podcastu nájdete tiež pozvánku na záznam z Festivalu pre dušu, ktorý sa venoval bezpečnosti nás a našich detí v online priestore. Pozrieť si ho môžete na www.nadaciaorange.sk

10 základných asertívnych práv nájdete TU https://sk.wikipedia.org/wiki/Asert%C3%ADvne_pr%C3%A1vo

V podcaste spomíname tiež Rozhovor s Jazmínou Houdek o modernej sebaobrane https://open.spotify.com/episode/02XghqSm25HLgb9JpfD478


May 24, 202201:16:31
50. Zuzana Vašková: Montessori je, keď zapájame deti do nášho života

50. Zuzana Vašková: Montessori je, keď zapájame deti do nášho života

Seriál o škôlkach pokračuje rozhovorom so Zuzanou Vaškovou. Zuzana je riaditeľka Pressburg Montessori Preschool, mama a oduševnená nadšenkyna prístupu Márie Montessori.

Porozprávala nám, aké boli začiatky montessori prístupu, vysvetlila nám základné princípy a potom sme sa prehupli do toho, ako to v takej montessori škôlke vyzerá. Dozviete sa, čo to znamená, keď je nejaký pedagogický prístup skutočne zameraný na dieťa, ako sa v praxi realizuje výchova k mieru aj ako vyzerá rozvoj zručností riadený tempom dieťaťa. Otvorili sme aj horúcu tému slobody a hraníc a boli sme zvedavé, ako vyzerá adaptácia pri nástupe do škôlky aj ako to môžeme podporiť ešte predtým ako dieťa nastúpi. Nájdete tu veľa praktických informácií aj tipov, ktoré sa vám pri výchove zídu, aj keď škôlku ešte nezvažujete. Montessori nie je ani zďaleka len o predražených montessori pomôckach, je to prístup, ktorý vychádza z pozorovania dieťaťa a davá mu priestor rozvíjať to, k čomu dieťa prirodzene najviac inklinuje.

May 10, 202201:24:52
49. Baša Pribylincová: Aby žena mohla porodiť pri plnej sile, potrebuje byť čo najmenej rušená

49. Baša Pribylincová: Aby žena mohla porodiť pri plnej sile, potrebuje byť čo najmenej rušená

Barbora Pribylincová je jednou z najdlhšie pôsobiacich lektoriek hypnopôrodu na Slovensku. Kurzy prípravy pre buucich rodičov vedie už viac než desať rokov. Rozprávali sme sa o tom, čo je metóda hypnopôrodu, ako v praxi vyzerá jej využitie pri pôrode a či je naozaj pre každú ženu. Rozprávali sme sa aj o tom, v čom sú kurzy hypnopôrodu unikátne a odlišujú sa od klasickej prípravy. Otvorili sme aj otázky výberu pôrodnice a dôležitosť podpory ženy zo strany partnera, okolia a personálu. Na konci s nami Baša pozdieľala svoje pôrodné príbehy.
Apr 26, 202201:22:54
48. Dáša Cingálková: Všetko, čo mám pod plavkami, sú moje intímne zóny a patria mne

48. Dáša Cingálková: Všetko, čo mám pod plavkami, sú moje intímne zóny a patria mne

Keď sa dlhoročná skautka a spoluzakladateľka Montessori škôlky v Bratislave Dáša Cingálková chcela so svojou dcérou rozprávať o jej tele a intímnych zónach, zistila, že v slovenčine žiadna taká kniha pre deti neexistuje.

Rozhodla sa preto kontaktovať autorku bestselleru "My body belongs to me" s návrhom, že ju preloží do slovenčiny. Kniha "Moje telo patrí mne" vyšla len nedávno, no jej odkaz a obsah je tak dôležitý, že sa k nám tip na Dášu ako hosťku dostal nezávisle z viacerých strán. Pozvali sme ju, aby sme sa rozprávali o tom, ako s deťmi komunikovať o ich tele, intímnych zónach, ako ich učiť rozoznať, keď sa im deje niečo nepríjemné, prečo sú tajomstvá nebezpečné a ako komunikovať hranice tela našich detí s blízkym a vzdialenejším okolím.

Dáša okrem prekladu kníh vytvorila aj seminár pre rodičov a deti o hraniciach tela, súhlase, ktorý je zameraný na prevenciu sexuálneho násilia na deťoch. Tento diel je nabitý dôležitými informáciami, konkrétnymi príkladmi aj úprimnými výbuchmi smiechu.
Apr 12, 202201:13:35
47. Magdaléna Šílová: Voľná hra a rozvoj fantázie sú dôležité piliere waldorfskej pedagogiky

47. Magdaléna Šílová: Voľná hra a rozvoj fantázie sú dôležité piliere waldorfskej pedagogiky

Prvý diel zo série rozhovorov venovaných škôlkam a vzdelávaniu našich detí sme venovali waldorfskej pedagogike. Je to jeden z prístupov k vzdelávaniu, ktorý sa u nás uplatnňuje v niekoľkých súkromných materských školách aj škôlkach.

Našou hostkou bola Magdaléna Šílová, predsedkyňa Asociácie waldorfských materských škôl, ktorá v jednej takej škôlke aj učí a je zároveň mamou troch detí, ktoré prešli/prechádzajú waldorfským vzdelávaním.

Začali sme od základov a spoznávali sme filozofické pozadie tohto prístupu k deťom a dostali sme sa aj k mnohým praktickým otázkam - pýtali sme sa ako vyzerá deň, rok vo waldorfskej škôlke a zaujímalo nás aj vzdelávanie učiteľov a príprava detí na ďalšie vzdelávanie v školách.

Dozviete sa prečo sa vo waldorfských škôlkach kladie veľký dôraz na voľnú hru a rozvoj fantázie, ako sa rieši prekračovanie hraníc aj ako pristupujú k otázkam duchovna.

Tento rozhovor nie je ani zďaleka len o škôlkach. Je o rešpektujúcom prístupe k deťom, ktorý človeka vníma ako súčasť celku a kladie veľký dôraz na zrelosť osobnosti toho, kto deti sprevádza.

Mar 29, 202201:16:01
46. Federika Plesník: Všetky môžeme mať prácu, do ktorej chodíme rady
Mar 15, 202201:05:50
45. Eva a Zuzka z Tender November: Podnikanie na materskej stavajte na tom, čo už viete

45. Eva a Zuzka z Tender November: Podnikanie na materskej stavajte na tom, čo už viete

Chceli sme vám priniesť inšpiratívny materský podnikateľský príbeh. Príbeh dvoch mám, kamošiek, ktoré si plnia svoj sen. Ale hneď na začiatku sa to neplánovane zvrtlo a my sme otvorili úprimne a s pokorou iné príbehy. Príbehy pôrodné. Ich sila a úprimnosť dala tomuto rozhovoru ešte hlbší rozmer. S Evou a Zuzkou, ktoré tvoria značku rodinného obliekania Tender November sme sa rozprávali o materstve, podnikaní, priateľstve a o všetkých projektoch, ktoré ich priviedli až sem, k úspešnej značke, ktorú s radosťou a hrdo nosíme my aj naše deti. Rozhovor je to hlboký aj praktický a veríme, že vám uvoľní hlavu, poteší uši, rozhýbe kútiky úst a že vás nakopne tým správnym smerom.
Mar 01, 202201:03:30
44. Kristína Tormová: Ak umriem, bude to na naivitu

44. Kristína Tormová: Ak umriem, bude to na naivitu

Našu milovanú herečku, moderátorku a mamablogerku "before it was cool" Kristínu Tormovú sme už v podcaste mali. Bolo to približne pred rokom a my sme si mysleli, že o rok už si na covid nebudeme ani pamätať. No svet je ešte stále bláznivý a my sme cítili, že ďalší pokec s Kristínou je presne to, čo si žiada doba. V tomto milom dieli sme sa pustili do všetkých tém, ktoré sme minule nestihli prebrať a mrzelo nás to. S Kristínou sme sa rozprávali o jej ceste materstvom, o dvojičkách a o tom, prečo ju všetci strašili pred aj po pôrode. Venovali sme sa aj priateľstvu medzi ženami, ktoré jej pomáha ešte viac sa tešiť zo života.
Feb 15, 202201:05:41
43. Martin Poliačik: Snaha zapáčiť sa všetkým je cestou do akútnej frustrácie

43. Martin Poliačik: Snaha zapáčiť sa všetkým je cestou do akútnej frustrácie

S Martinom Poliačikom, filozofom, politikom, lektorom kritického myslenia a v neposlednom rade otcom, sme sa rozprávali o tom, ako zvládať náročné dialógy s našimi blízkymi aj ako robiť správne rozhodnutia v pretlaku informácií. Dozviete sa ako uplatňuje to, čo učí aj vo výchove svojich synov, ako reagovať na opakujúce sa "prečo", ako zvládať rozdielny prístup medzi generáciami k výchove našich detí aj ako riešiť ťažké diskusie o očkovaní v rodine. Konverzácia nie je len o získavaní informácií a Martin nám ukázal ako pracovať aj s jej vzťahovým a sociálnym rozmerom.
Feb 01, 202201:19:58
42. Lenka Rušarová: Do patchworkovej rodiny patria aj bývalí manželia

42. Lenka Rušarová: Do patchworkovej rodiny patria aj bývalí manželia

S psychologičkou Lenkou Rušarovou sme sa otvorene bavili o tom, čo obnáša život v patchworkovej rodine pre deti aj dospelých.

Názov patchworkova rodina odkazuje na umeleckú techniku, kde sa spolu zošívajú rôzne kusy látok a vznikajú tak napríklad unikátne deky, obrazy alebo oblečenie. Podobne vznikaú aj niektoré nové rodiny, kde sa okrem partnerov zžívajú spolu aj ich deti z predošlých vzťahov a vzniká nový unikátny celok.

Dozviete sa, v akom veku sú tieto rodinné zmeny pre deti najnáročnejšie a prečo, aký je veľký rozdiel v tom, čo očakávame od matiek a od otcov aj ako sa postaviť k ex. Diskusie o krehkej dynamike patchworkových rodín sú nádhernou prehliadkou toho, ako fungujú naše vzťahy a čo v nich máme a nemáme pod kontrolou. Táto téma sa nás opäť týka všetkých.
Jan 18, 202201:09:23
41. Adriana Havašová: Za domáce násilie nie je nikdy zodpovedná obeť
Dec 21, 202154:16
40. Dr. Sandra Plybon: Zdravie musíme uchopiť do svojich rúk

40. Dr. Sandra Plybon: Zdravie musíme uchopiť do svojich rúk

Sandra je lekárka s atestáciou v obore rodinné lekárstvo, ktorá žije so svojou rodinou v USA. Jej skúsenosť s autoimunitným ochorením ju prividla k funkčnému lekárstvu, ktoré aplikuje aj vo svojej ambulancii. O tom, ako vyzerá funkčné lekárstvo v praxi, ako sa na nás podpisuje stres a prečo naše potraviny už nemajú toľko vitamínov a minerálov ako kedysi sme sa s ňou zhovárali na diaľku. Rozobrali sme tiež najviac skloňované mikronutrienty ako magnézium alebo železo a pozrieli sme sa tiež na to, ako fungujú lipozomálne formy doplnkov stravy. Bavili sme sa aj o káve, superpotravinách, multivitamínoch a trávení. No proste informačne nabitý zdraviu prospešný diel.
Dec 07, 202101:11:09
39. Maliarka Dominika Žáková: Stále hľadám rovnováhu medzi pôžitkom a povinnosťou

39. Maliarka Dominika Žáková: Stále hľadám rovnováhu medzi pôžitkom a povinnosťou

V najnovšom dieli sme vyspovedali maliarku a mamu Dominiku Žákovú. Jej tvorba je živá, plná farieb, optimistická a zasnená. A presne taký bol aj náš rozhovor s ňou. Bavili sme sa o jej detstve, o talente a tvrdej práci, ktorá je skrytá za každým jej dielom. Rozprávali sme sa o tom, ako materstvo ovplyvnilo jej tvorbu a ako jej povolanie formuje to, akou je mamou. Dozvedeli sme sa, čím Dominika chcela byť, keď bola malá, aj to, čomu by sa chcela venovať v budúcnosti. Tento rozhovor sa nám nahrával s takou ľahkosťou, až sme chvíľami zabudli, že naozaj nahrávame.

Nov 23, 202101:22:22
38. Janka Lipirea: Ak vám je pri dojčení niečo nepríjemné, hovorte o tom s dieťaťom

38. Janka Lipirea: Ak vám je pri dojčení niečo nepríjemné, hovorte o tom s dieťaťom

Naša hostka Jana Krpalová Mračková je laktačná poradkyňa, pôrodná asistentka a ovláda aj haptonómiu a masáže bábätiek. Zhovárali sme sa s ňou o témach, ktoré súvisia s dojčením starších detí. Prešli sme rôzne formy regulovania nočného aj denného dojčenia, a tiež súvislosť dojčenia a množstva prijatej stravy. Hovorili sme aj o tom ako na postupné odstavovanie bez toho, aby sme traumatozovali dieťa alebo aj mamu. Otvorili sme aj tému tehotenstvo a dojčenie a tandemové dojčenie. Okrem praktických tipov tu nájdete hlavne mnoho podpory a povzbudenia do toho hľadať spôsoby, ktoré vyhovujú vám a vášmu dieťaťu, lebo väčšieho odborníka široko-ďaleko nenájdete.
Nov 09, 202101:12:54
37. Aleš Bednařík: Šťastie, úspech ani bohatstvo nie sú otázkou rozhodnutia

37. Aleš Bednařík: Šťastie, úspech ani bohatstvo nie sú otázkou rozhodnutia

Našim ďalším hosťom sa stal psychológ, spisovateľ, rečník, Aleš Bednařík. Ako sám o sebe píše, rád popularizuje vedecké výskumy súvisiace s poznaním človeka, ľudí, vzťahov a komunikácie. A potom ich prepája s praktickými zručnosťami ako žiť lepší, zmysluplnejší a šťastnejší život.
Chceli sme sa s ním baviť o šťastí rodičov a detí a digitálnych technológiách a vyvrátiť populárne mýty o štastí. A to všetko tam nájdete. A nájdete tam aj provokatívne tvrdenia o úspechu, cieľoch, láske a vzťahoch alebo objímaní stromov. Bol to kľukatý rozhovor, no veríme, že skratkovité návody na šťastný život dostali definitívne K.O.
Oct 26, 202101:24:27
36. Vydávame sa! Naša kniha Priestor pre mamu uzrie svetlo sveta (aj vďaka vám!)

36. Vydávame sa! Naša kniha Priestor pre mamu uzrie svetlo sveta (aj vďaka vám!)

Chceli sme vytvoriť niečo hmatateľné. Niečo, čo by evokovalo potrebu odpojiť sa od dieťaťa a kolobehu povinností a spojiť sa sama so sebou. Zastaviť, vyložiť nohy, uvariť kávu a vypiť ju teplú. Potešiť oko aj ducha a spomenúť si, kým som. Vedeli sme, že nechceme vydať iba knihu rozhovorov. Chceli sme vytvoriť niečo, čo by sme si my samé rady kúpili a ponorili sa do toho. Vedeli sme tiež, že texty nestačia. 

Oslovili sme deväť slovenských umelkýň, ktoré do knihy prispeli svojím vlastným zhmotnením niektorej z tém knihy. Ich ilustrácie, maľby a grafiky boli vytvorené špeciálne pre tento projekt a my sa tešíme, že vám ich postupne predstavíme. Priestor pre mamu nie je typická materská kniha. Nedočítate sa v nej, čo nejesť v tehotenstve, kedy zaviesť lepok ani ako vybrať dieťaťu prvé topánky. Nájdete v nej témy, ktoré riešime všetky deň čo deň. Ako byť dosť dobrá, ako nestratiť samu seba, ako mať pevné vzťahy a nebáť sa obhájiť svoj názor.

A viete čo? Vďaka písaniu tejto knihy sme aj my vytvorili priestor pre seba. Pre realizáciu našich snov, ambícií, plánov, ktoré sme ani nevedeli, že máme. Priestor pre mamu nie je len váš. Je aj náš. Je náš spoločný.

V tomto bonusovom dieli sme sa rozhodli priblížiť vám našu knihu vlastnými slovami. Je to také naše "behind the scenes". A aby ste vedeli, čo čakať vnútri, každá z nás vám prečíta svoj obľúbený text ako ochutnávku. 

Ak sa vám kniha zapáči, podporte ju kúpou tu: https://bit.ly/predpredajknihy 

Oct 12, 202115:04
35: Dula Lucia Vančo: Každej žene želám, aby zažila rešpektujúci a láskyplný pôrod

35: Dula Lucia Vančo: Každej žene želám, aby zažila rešpektujúci a láskyplný pôrod

Lucia Vančo je dula, laktačná poradkyňa, venuje sa masážam bábätiek a jej priateľmi sú bylinky a prírodné liečebné metódy. Jej silný príbeh jej pomohol objaviť svoje poslanie a stala sa, ako sama hovorí, sprievodkyňou žien na ich ceste materstva.

Tento diel je hlboký, úprimný, láskavý aj boľavý. Je presne taký, aký potrebujete, aby bol. Nájdete v ňom kopec praktických informácií o pôrodoch aj o možnostiach využitia podpory duly pri príprave na pôrod a samotnom pôrode, veľa Luciiných skúseností a pôrodných príbehov, ale aj momenty, ktoré vo vás oživia spomienky na váš vlastný pôrod a dovolia vám prežiť ho znova. A ak vás pôrod ešte len čaká, možno vám tento diel pomôže zažiť ho taký, aký si predstavujete.
Oct 05, 202101:04:47
34: MUDr. Denisa Jaššová: Čokoľvek, čo matku zneistí, je dôvodom na návštevu pediatra

34: MUDr. Denisa Jaššová: Čokoľvek, čo matku zneistí, je dôvodom na návštevu pediatra

V tomto dieli sme vyspovedali MUDr. Denisu Jaššovú, pediatričku a mamu ročného Vilka. Vyštudovala lekársku fakultu UK v Bratislave a po štúdiu sa rozhodla pôsobiť ako pediatrička na detskom oddelení nemocnice s poliklinikou v Piešťanoch. V súčasnosti sa venuje svojmu ročnému synovi a vedie online pediatrickú poradňu. Rozprávali sme sa o detskej imunite, jej posilňovaní od narodenia a o tom, ako liečiť typické detské choroby a nachladnutia. Dotkli sme sa aj témy očkovania, pričom sme rozoberali hlavne nepovinné očkovania a ich ponuku pre deti a dospelých. Tento diel je nabitý informáciami od začiatku do konca a mal by byť základnou výbavou v ušiach každého rodiča aj budúceho rodiča. 

Sep 22, 202101:17:23
33. Miroslava Zimányiová: Naša reakcia na traumu je normálna reakcia na nenormálnu situáciu

33. Miroslava Zimányiová: Naša reakcia na traumu je normálna reakcia na nenormálnu situáciu

Téma tohto dielu je ťažká, no dôležitá. Je ňou trauma a naše vyrovnávanie sa s krízovými situáciami. Bavili sme sa s psychologičkou Miroslavou Zimányiovou, ktorá už viac než 15 rokov pracuje s dospelými klientmi a práve trauma a vyrovnávanie sa s ňou je ústrednou témou jej praxe. Pracovala s postihnutými deťmi v Domove sociálnych služieb prof. Karola Matulaya aj ako klinická psychologička v Univerzitnej nemocnici BA. V súčasnosti má súkromnú prax v klinike Calma a školí krízovú intervenciu.
V rozhovore sme sa dotkli krízových situácií ako strata či vážna choroba blízkeho, toho, ako sa s nimi vyrovnať, ale aj ako ich komunikovať našim deťom. Bavili sme sa o tom, ako byť oporou pre našich blízkych aj ako zvládať svoj vlastný strach a obavy. Téma možno nie je ľahká, no o to láskavejšie a občas aj s úsmevom na perách sme k nej pristúpili.
Sep 07, 202101:11:28
32. Marcela Kramplová: Pohyb je potrava pre mozog

32. Marcela Kramplová: Pohyb je potrava pre mozog

Na Marcelu Kramplovú sme narazili vďaka odporúčaniu jednej z našich poslucháčiek. Marcela je pôvodným povolaním pedagogička, ktorá sa už od roku 1997 venuje zdravému pohybu detí. Je lektorkou pohybových aktivít v materskom centre Bublinka a autorkou populárno-vzdelávacieho programu BubliFit, ktorý hravou formou učí rodičov a motivuje deti k rozvoju zdravých pohybových vzorcov. A sme rady, že sme ju oslovili, pretože jej prístup k zdravému pohybu, snaha neustále sa vzdelávať a neuspokojiť sa s jedným názorom, je nám veľmi sympatický. V rozhovore s Marcelou sme prebrali vhodnú obuv pre deti, zdravé pohybové vzorce detí a pohybové návyky nás rodičov, ktoré deťom pomáhajú v zdravom psychomotorickom vývine. Venovali sme sa aj téme barefoot vs. klasická obuv, cvičeniu s deťmi a tomu, ako pandémia zasiahla pohyb najmenších. Dúfame, že si rozhovor užijete a načerpáte množstvo nových informácií a inšpirácie. 

Aug 24, 202101:11:38
31. Barbara Spodniaková: Libido vám môže chýbať aj štyri roky, ale raz sa určite vráti

31. Barbara Spodniaková: Libido vám môže chýbať aj štyri roky, ale raz sa určite vráti

S gynekologičkou Barbarou Spodniakovou sme sa rozprávali o ženskom zdraví po pôrode. Ponorili sme sa do množstva tém, ktoré zaujímajú ženy hneď aj neskôr po pôrode. Naše otázky smerovali najmä k starostlivosti o telo po pôrode, k návratu k sexu po pôrode, estetickým aj fyziologickým zmenám na tele, antikoncepcii aj k možnostiam prirodzeného pôrodu po sekcii (VBAC). Nevyhli sme sa ani diastáze a panvovému dnu a ich dôležitosti.
Aug 10, 202101:13:06
30. Eva Petričková Spolu AUT: Naša dcéra neukazovala prstom

30. Eva Petričková Spolu AUT: Naša dcéra neukazovala prstom

Eva Petričková je zakladateľka blogu Spolu Aut, mama dvoch dcér a šíriteľka osvety o autizme. Stále nevieme, čo autizmus spôsobuje a môže trvať aj roky, kým na to prídeme. Evka nám porozprávala ako to celé začalo u nich, ako sa s tým ako rodina vyrovnali a dovolila nám nahliadnúť do ich každodennosti. A nie je to ani zďaleka len rozprávanie o poruchách autistického spektra. Je to aj rozprávanie o mame, ktorá nestratila seba a vie, že život vie byť pekný aj keď je ťažký.
Jul 27, 202101:12:60
29. Jana Zemandl: Dobrá mama má byť primerane frustrujúca

29. Jana Zemandl: Dobrá mama má byť primerane frustrujúca

S detskou psychologičkou Janou Zemandl sme rozobrali hranice zo všetkých strán až sme sa nakoniec dostali k podstate, ktorou je mama vedomá seba. Ak vás zaujíma, ako stanovovať hranice, kedy je ten správny čas s tým začať a ako riešiť bežné ihriskové situácie, to všetko sa tu dozviete. A dostanete aj oveľa viac. Lebo Jana svojou múdrosťou a láskavosťou nekončí pri deťoch. Nezabudla opäť nadeliť niekoľko povzbudivých slov a skvelých tipov aj pre nás mamy.
Jul 13, 202101:23:53
28. Marika Tonbogirl Majorová: Krása zachráni svet

28. Marika Tonbogirl Majorová: Krása zachráni svet

Marika Majorová alias Tonbogirl, spoluzakladateľka konceptu predajných podujatí so slovenským detským dizajnom Kid, copywriterka, blogerka, fotografka, milovníčka krásy a estetična. S Marikou sme sa rozprávali o jej blogerských začiatkoch, workoholizme, kreativite a o tom, ako jej svet zmenilo materstvo. Marika je mamou takmer 6ročnej Mie, ktorá miluje piáno, balet a zladené outfity s mamou. Mia zároveň trpí poruchou sluchu, ktorá Mariku naučila zapojiť "bojový mód", ako to sama nazvala. Okrem estetiky a materstva sme sa rozprávali aj o jej rozvode a o tom, ako znovu našla lásku tam, kde by to naozaj nečakala.
Jun 15, 202101:15:52
27. Psychológ Andrej Jeleník: Súcit prináša odvahu pozrieť sa bolesti do očí

27. Psychológ Andrej Jeleník: Súcit prináša odvahu pozrieť sa bolesti do očí

S psychoterapeutom Andrejom Jeleníkom sme sa bližšie pozreli na tému, ktorá sa nám už vyskytla vo viacerých rozhovoroch. Je ňou súcit k sebe. To je tá esencia, ktorá stojí za schopnosťou čeliť všetkým tým bolestivým nástrahám rodičovstva. S Andrejom sme sa na súcit pozreli naozaj poctivo. Bavili sme sa o tom, prečo ho vlastne potrebujeme, pátrali sme po pôvode jeho nedostatku, bavili sme sa o potrebe súcitu vo vzťahoch aj pri výchove. Skvelá správa je, že súcit k sebe je zručnosť a vieme ho rozvíjať . A vypýtali sme pre vás aj návod ako na to. Na konci vám bude jasné, že súcit nie je o sebaľútosti, ale o veľkej odvahe a užívaní si života naplno.
Jun 01, 202101:06:00
26. Simona Comedy: Syna chcem naučiť, že ženy a knihy sa nehádžu na zem

26. Simona Comedy: Syna chcem naučiť, že ženy a knihy sa nehádžu na zem

Simonu Salátovú môžete poznať ako komičku, ktorá je súčasťou show Silné reči alebo tiež z relácie Silná zostava na RTVS. Jej príbeh a odvaha čeliť všetkému, čo ju v živote stretlo nás ohromila. Zhovárali sme sa o tom, ako sa stala komičkou, kde má humor miesto v jej živote, aj o tom, aká je mama. Dostali sme sa aj k ťažším témam ako je domáce násilie alebo náboženstvo a pátrali sme po zdrojoch Simoninej odvahy vziať život do vlastných rúk a užívať si to pekné, čo prináša. Môžete sa tešiť na diel plný humoru, úprimnosti aj hĺbky.
May 18, 202101:16:56
25. Psychologička Katarína Ontková: Hra nám ukazuje skryté stránky detskej duše

25. Psychologička Katarína Ontková: Hra nám ukazuje skryté stránky detskej duše

S psychologičkou Katarínou Ontkovou sme sa pozreli detailnejšie na filiálnu terapiu a jej rôzne formy. Pýtali sme sa na to, prečo je hra pre deti taká dôležitá a ako s ňou dokáže terapeut, ale aj rodičia pracovať. Prešli sme si tiež štádiá vývinu dieťaťa z psychoanalytického pohľadu a pomenovali najdôležitejšie míľniky rozvoja našich detí. Deti majú skvelé nástroje, ako nám ukazáť, že niečo nie je úplne v poriadku. A najlepšia vec, ktorú môžeme pre ne urobiť, je postarať sa o seba. Robiť menej často znamená robiť viac.
May 04, 202101:08:38
24. Anna Symington-Maar: Každý sme iný a je to super

24. Anna Symington-Maar: Každý sme iný a je to super

S Aničkou sme rozobrali ako sa dá na Slovensku vychovávať syn dvoma mamami, v čom je ich rodina rovnaká, v čom je iná a ako reagovať na zvedavé otázky na inakosť našich detí. Hovorili sme tiež o jej novom projekte Rozmanita, ktorý reaguje na segregáciu v našej spoločnosti. Štartujú model inkluzívnej škôlky, kde deti rozvíjajú zručnosti budúcnosti ako sú kreativita, empatia, kritické myslenie, budovanie vzťahov. Práve rozmanité kolektívy detí z rôznych spoločenských sfér sú cestou ako zlepšovať naše vzdelávanie. Začínajú síce škôlkou, no ich plány sú oveľa väčšie.
Apr 20, 202101:06:34
23. Psychologička Hana Ševčíková: Vnímajme starých rodičov ako korene našich detí

23. Psychologička Hana Ševčíková: Vnímajme starých rodičov ako korene našich detí

S psychologičkou Hanou Ševčíkovou sme sa vrhli na citlivú tému. Vzťahy s našimi rodičmi a svokrovcami, ktoré často narážajú na rozdielne predstavy o výchove našich detí. Pozreli sme sa spolu na efektívnu komunikáciu s našimi rodičmi, na dôležitosť role starých rodičov v živote našich detí, ale aj na boliestky, ktoré si nesieme my z nášho detstva. Bavili sme sa aj o tom, v čom sa naša generácia prehupla do extrému a ako z toho von.

Tento diel je plný dôležitých pohľadov na tému z oboch strán, praktických rád, ako efektívne komunikovať rozdiely v názoroch tak, aby sa to nedotklo žiadneho zúčastneného a ako na takejto citlivej komunikácii v rodine učiť dieťa tolerancii.
Apr 06, 202101:12:49
22. Andrea Vadkerti: Zmena je vtedy trvácna, ak ju človek odrobí sám

22. Andrea Vadkerti: Zmena je vtedy trvácna, ak ju človek odrobí sám

Moderátorka hlavného spravodajstva na Markíze, tvár STV, tvorkyňa úspešnej talkshow Profil, ktorej na otázky počas kariéry odpovedalo viac než dvetisíc ľudí. Za svoje TV rozhovory s Larrym Kingom a sirom Nicolasom Wintonom získala novinársku cenu. V tom čase už mala dve deti, ktoré sa narodili tesne po sebe - po 13 mesiacoch a balansovala na hrane kariérnej aj osobnej krízy, keď sa jej takmer rozpadlo manželstvo. Zmenila od základu všetko. Vrhla sa do podnikania, odišla zo Slovenska a s rodinou sa sťahovali za manželovou prácou. Nezostala však "len" ženou v domácnosti, naopak rozvíjala svoju kariéru tak, aby pre ňu fyzické miesto nebolo obmedzením. V Singapure porodila aj svoje tretie dieťa dorobila si doktorát z aplikovaných neurovied. Teraz striedavo žije vo Francúzsku a na Slovensku, no klientov má vo všetkých časových pásmach. Rozprávať sa budeme o jej živote a križovatkách, na ktoré ju priviedol a o egu, ktoré vie byť skvelý sluha, ale zlý pán.

Mar 23, 202101:25:25
21. Baša Števulová: Ukážme deťom, že hravosť je aj v nás

21. Baša Števulová: Ukážme deťom, že hravosť je aj v nás

Baša Števulová sa stala známou vďaka snowboardingu, no aktuálne ju mamy poznajú hlavne cez značku detských kukiel a čepcov Diobo a tiež ako odvážnu mamu Idy a Tobiáša. Prezradila nám, aké je to podnikať pri malých deťoch, čo jej to dáva, ale aj berie. Rozobrali sme jej vzťah k športu, čo ju baví, nebaví a čo by sa chcela ešte naučiť a zabrdli sme aj do otázok výchovy a partnerského života. Spoznáte Bašu ako mamu, partnerku, športovkyňu aj podnikateľku.

Mar 16, 202154:05
20. Tina Perlácová: Je jedno koľko teraz cvičím, ak za 10 rokov nebudem

20. Tina Perlácová: Je jedno koľko teraz cvičím, ak za 10 rokov nebudem

V tomto dieli spovedáme Tinu Perlacovú, pre ktorú je šport neoddeliteľnou súčasťou života už od malička. Tina sa venovala modernej gymnastike, neskôr prešla na športový aerobik, v ktorom je šesťnásobná majsterka Slovenska. Postupne presedlala ku CrossFitu, s manželom spoluzaložila gym CrossFit Proton, kde pôsobí ako trénerka. Je tiež mamou dvojročnej Ariany a o tom, čo pre ňu znamená šport, ako začať a hlavne ako vydržať sa bavíme v dnešnom športovom dieli nášho podcastu Mama Gang.

Mar 02, 202101:05:37
19. Lenka Medvecová Tinková: Dobrý spánkový poradca dôveruje a veľa sa pýta

19. Lenka Medvecová Tinková: Dobrý spánkový poradca dôveruje a veľa sa pýta

Lenka stojí za známym blogom, ktorý sa venuje spánku bábätiek prosimspinkej.cz. Okrem toho, že sa roky venovala poradenstvu, venuje sa spánku aj ako antropologička vo svojom výskume. Pozreli sme sa s ňou na záhady okolo spánku batoliat. Bavili sme sa o tom, ako si spríjemniť zaspávanie, zvládnuť nočné budenia a porozumieť výzvam, ktorým spánok bábätiek po prvom roku čelí.
Feb 16, 202101:08:52
18. Nutričná terapeutka Petra Kuřátková: Žiaden doplnok stravy nám nezabezpečí, že budeme mať deti

18. Nutričná terapeutka Petra Kuřátková: Žiaden doplnok stravy nám nezabezpečí, že budeme mať deti

V tomto dieli sme vyspovedali nutričnú terapeutku Petru Kuřátkovú, ktorá pôsobí pod značkou nutrimamma.cz. S Petrou sme sa rozprávali najskôr o strave žien v období pred otehotnením, ale aj počas a po tehotenstve. Zamerali sme sa na nutričné potreby žien dojčiacich aj tých, ktoré sa snažia zbaviť pár kíl po tehotenstve. Prebrali sme spolu, ako má vyzerať zdravý tanier, prečo ružová soľ pomôže iba odľahčiť peňaženku alebo ktoré potraviny si môžete v pohode dať, aj keď ich obal tvrdí niečo iné.
Feb 02, 202101:25:59
17. Saša Miklášová: Materstvo ma rozložilo a poskladalo do lepšej verzie

17. Saša Miklášová: Materstvo ma rozložilo a poskladalo do lepšej verzie

Rozhovor so zakladateľkou portálu Sashe.sk a mamou dvoch synov Sašou Miklášovou o jej ceste materstvom a jeho tienistými zákutiami. O tom, čo jej materstvo dalo, ale aj o tom, čo jej zobralo.
Jan 19, 202101:10:15
16. Hana Celušáková: Cesta k odpusteniu je pochopenie svojho príbehu

16. Hana Celušáková: Cesta k odpusteniu je pochopenie svojho príbehu

S psychologičkou Hanou Celušákovou sme sa snažili pochopiť, prečo je to materstvo také náročné. Bavili sme sa o našich očakávaniach, sile komunity, odpustení si a hlavne o tom, že cesta k šťastnému materstvu je pre každého iná.
Jan 05, 202101:04:07
15. Oľga Shaw z Cesty von: Každé dieťa sa chce rozvíjať, keď mu dáme príležitosť

15. Oľga Shaw z Cesty von: Každé dieťa sa chce rozvíjať, keď mu dáme príležitosť

Oľga je jednou zo zakladateľov Cesty von. Toto združenie školí omamy, ktoré poskytujú deťom a ich mamám z vylúčených komunít príležitosť rozvíjať sa a budovať pevný vzťah. Rozprávali sme sa o tom, že hrať sa s deťmi je dôležité, ale nie samozrejmé, že niektoré deti nevedia držať ceruzku, ale vedia rúbať drevo a že cesta von z chudoby je náročná, no nie nemožná. A my v tom vieme pomôcť tiež.
Dec 22, 202054:05
14. Veronika Cifrová Ostrihoňová: Keď je ženám lepšie, prospieva celá spoločnosť

14. Veronika Cifrová Ostrihoňová: Keď je ženám lepšie, prospieva celá spoločnosť

Veronika je obdivuhodná žena úspešná na mnohých frontoch. Kedysi hlavne moderátorka a redaktorka, stále bojovníčka za ženské práva a po novom ešte aj mama nám prezradila, ako to všetko spolu môže fungovať. Bavili sme sa o skĺbovaní materstva s prácou, nastavovaní vlastných hraníc, o jej iniciatíve Žemy aj o kritike vo vlastných radoch.
Dec 15, 202001:04:14
13. Hanka&Jožo/Cestujemespolu: Cestovanie s bábätkom praje lenivým cestovateľom

13. Hanka&Jožo/Cestujemespolu: Cestovanie s bábätkom praje lenivým cestovateľom

Čo sa stane, keď sa cestovateľom narodí bábätko? Kúpia si karavan. Teda aspoň Hanka s Jožom tak spravili a zobrali 6 mesačného Krištofa na mesiac do Chorvátska. Aby toho nebolo málo, vyskúšali si aj týždeň na lodi. Tento diel vás prenesie do tepla. No nielen to. Budete počuť aj kopy skvelých tipov na výlety a dobrodružstvá s malými deťmi, za ktorými nemusíte chodiť vôbec ďaleko.
Dec 01, 202055:28
12. Eva Blaho: Ukážte deťom čo najviac chutí a vôní

12. Eva Blaho: Ukážte deťom čo najviac chutí a vôní

Rozhovor s nutričnou špecialistkou Evou Blaho, spoluautorkou knihy Prvé príkrmy, o zavádzaní pestrej stravy do detského jedálnička. Bavili sme sa o zavádzaní alergénov, ideálnych potravinách, množstvách a časoch, o vitamínoch a mineráloch, ktoré naše deti potrebujú. Nevyhli sme sa ani témam kaše vs. "baby led weaning" a alternatívnym formám jedálnička.
Nov 30, 202001:05:07
11. Andrej Zemandl: Každá pekná vec, ktorú pre partnera urobíte je predohra

11. Andrej Zemandl: Každá pekná vec, ktorú pre partnera urobíte je predohra


Andrej sprevádza páry, ktoré zblúdili na svojej spoločnej ceste životom. Narodenie bábätka vie so vzťahmi pekne zamávať. Pozreli sme sa s ním preto na to, čím prechádzajú noví rodičia, ako riešiť konflikty a zbližovať sa psychicky aj fyzicky. Padlo kopec praktických a hlavne aj vedecký podložených tipov a trikov.
Nov 03, 202001:03:00
10. Lucia Šicková: Nerobme z technológií strašiakov

10. Lucia Šicková: Nerobme z technológií strašiakov

So spoluzakladateľkou Pixel Federation a 3násobnou mamou Luciou Šickovou sme sa bavili o tom ako sa nenechať pohltiť technológiami, ale zároveň z nich nerobiť ani strašiakov. Vysvetlila nám prečo sa hráme, v čom je ten virtuálny svet iný, ale hlavne nám ukázala, ako to funguje u nich v praxi. A nakoniec to nebolo ani zďaleka len o technológiách, ale aj o láskavých hraniciach a výchove k samostatnosti.
Oct 20, 202054:36
9. Kristína Tormová: Materstvo nie sú spiace deti v kvetináči

9. Kristína Tormová: Materstvo nie sú spiace deti v kvetináči

Kristínu Tormovú veľa ľudí pozná. Aspoň si to myslia. Každopádne jej príbeh a názory hýbu vnímaním materstva na Slovensku a my sme ju chceli spoznať tiež. Hovorili sme o živote na instagrame, ale aj o tom ozajstnom, o tom, čo ju živí, čo ju baví, o frustrovaných matkách, depresii aj o slobode a sebavedomí, otvorene a hlavne s humorom.
Oct 06, 202001:07:10
8. Katka Jurenková: Dovoľ si čas pre seba, zúročí sa ti to pri pôrode

8. Katka Jurenková: Dovoľ si čas pre seba, zúročí sa ti to pri pôrode

S dulou, inštruktorkou gravid jógy, hypnopôrodu a hlavne múdrou ženou Katkou Jurenkovou sme sa bavili o tehotenstve a príprave na pôrod. Prečo je pre tehotné dôležitý pohyb, aká je rola muža, aj ako na pôrod počas korony, to všetko a nielen to nájdete v tomto dieli.
Sep 22, 202052:60
7. Dada z Dobrožrútov: Popôrodný čas nás ženy dostáva k esencii toho, čo naozaj sme

7. Dada z Dobrožrútov: Popôrodný čas nás ženy dostáva k esencii toho, čo naozaj sme

Obdobie po pôrode, šestonedelie alebo štvrtý trimester je téma, ktorú sme otvorili s autorkou projektu 4ty3mester Dadou Zvalo. Hovorili sme o príležitostiach, ktoré tento čas prináša, o tom, čo nás zvykne prekvapiť a dostali sme sa až k vzťahom s našimi blízkymi, ktoré s príchodom bábätka nadobúdajú nový rozmer. Na svoje si prídu budúce mamičky, ale aj zabehnuté mamy a otcovia, ktorí zažili toto emotívne obdobie na vlastnej koži.
Sep 08, 202042:30
6. Dada z Dobrožrútov: Predstavte si, že by neexistovali smetiari

6. Dada z Dobrožrútov: Predstavte si, že by neexistovali smetiari

Daniela Zvalo známa ako Dada je pre nás akýmsi symbolom mamy, ktorá má ekologické zmýšľanie v krvi. Veľmi dobre vie, že udržateľnosť a extrémy nejdú ruka v ruke. Preto aj o tejto téme rozpráva s citom a nabila tento diel hromadou praktických tipov nie len pre mamy.
Sep 01, 202048:32
5. Janka Zemandl: Bábätká nás pri spánku potrebujú, ale nebude to naveky
Aug 18, 202001:02:11
4. Helga Palušová: Ak akceptujeme strach, stratí svoju silu

4. Helga Palušová: Ak akceptujeme strach, stratí svoju silu

S psychoterapeutkou Helgou Palušovou sme rozobrali ako to je s emóciami medzi rodičmi a deťmi, aký na ne máme vplyv, ako sa vyrovnať so strachom a prečo je obdobie vzdoru kúzelné.
Aug 04, 202043:19
3. Anči Strike: Nedojčí len žena, dojčí celá spoločnosť

3. Anči Strike: Nedojčí len žena, dojčí celá spoločnosť

0:50 - Intro Daška & Adel 4:45 - Úvod S Aničkou 12:30 - Aničkina cesta k laktačnému poradenstvu 19:50 - Príprava na dojčenie pred pôrodom 22:10 - Problémy pri dojčení 27:50 - Čo (ne)jesť a (ne)piť pri dojčení 34:30 - Samoodstavenie od dojčenia 37:50 - Dojčenie na verejnosti 42:00 - Aničkina vášeň - tancovanie s deťmi 44:55 - Medzinárodný týždeň dojčenia
Jul 21, 202048:10
2. Fyzioterapeutka Barbora: Panvové dno je ako naše ďalšie srdce

2. Fyzioterapeutka Barbora: Panvové dno je ako naše ďalšie srdce

Čo s bruchom po pôrode? A kedy môžem začať zas behať? Čo je to tá diastáza a prečo potrebujeme zdravé panvové dno? Pozvali sme si fyzioterapeutku pre ženy Barboru Krchňavou z centra Miracle a rozobrali tak dôležité, ale často opomínané zdravie žien po pôrode.
Jul 07, 202047:40
1. Adela a Daša: Predstavenie

1. Adela a Daša: Predstavenie

Úvodný diel o tom, kto sme a prečo to robíme. Najskôr vyspovedá Daša Adelu a potom Adela Dašu. Zaznejú naše obľúbené knihy a podcasty, rozoberieme tiež vegánstvo a cvičenie v tehotenstve a dozviete sa, prečo by ste sa mali vyhýbať hline a mačiatkám.

Jun 18, 202044:25