Skip to main content
Spotify for Podcasters
Mama Gang

Mama Gang

By Mama Gang

Podcast pre všetky mamy a skoro mamy, ktoré majú kopec otázok.
Available on
Apple Podcasts Logo
Google Podcasts Logo
Overcast Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

82. Lucia Pašková: Kedy bude lepšie? Ak nestratíme dôveru, sebalásku a nádej.

Mama GangAug 08, 2023

00:00
01:21:25
85. Janette Motlová: Aká rozprávková postavička je vaše dieťa?
Sep 19, 202301:25:47
84. Urologička Patrícia Hauserová: Nič nepokazíme, ak predkožku nepreťahujeme násilne

84. Urologička Patrícia Hauserová: Nič nepokazíme, ak predkožku nepreťahujeme násilne

Pozvanie na rozhovor o zdraví chlapcov a ich penisov prijala urologička Patrícia Hauserová. Okrem toho, že je odborníčka nás zaujala aj tým, že je mama dvoch chlapcov.

Prvé otázky smerovali pochopiteľne k Patinej ceste k urológií. Predsalen jej mladý krásny zjav pôsobí v tomto odbore výstredne. Ďalej nás zaujímalo najmä to, ako sa starať o hygienu našich chlapcov, najčastejšie urologické ochorenia ako infekcie močových ciest u detí a tiež v diskusiách často rozoberaná téma - predkožka. Bavili sme sa o tom, či šťahovať alebo nesťahovať, čo všetko je ešte prirodzený vývoj a otvorili sme aj tému obriezka. V závere rozhovoru sme pozdieľali naše skúsenosti s odplienkovaním.

V úvode podcastu sme rozobrali vzťah našich detí k rozprávkam. A spomenuli sme aj našeho partnera nákupné centrum Vivo!, kde môžete dieťa zobrať do kina a popritom vybaviť darčeky k narodeninám, nákup potravín, drogérie aj banku alebo poisťovňu.

Sep 06, 202301:24:14
83: Hana Celušáková: Buďme deťom vzorom, že sme tu aj pre seba

83: Hana Celušáková: Buďme deťom vzorom, že sme tu aj pre seba

S psychologičkou Hanou Celušákovou sme sa u nás v podcaste nerozprávali prvý raz (a dúfame, že ani posledný). Otvorili sme s ňou tému intenzívneho rodičovstva, nastavovania hraníc deťom aj sebe samým. Snaha o dokonalosť je konfrontovaná s pojmom dosť dobrej mamy, ktorá nie je len "utešením", že dokonale to nejde, ale ozajstnou potrebou dieťaťa (a mamy). Bavili sme sa o tom, čo je súcit s inými a so sebou samým a ako ho pestovať. Tento rozhovor plynie takmer bez otázok. Je bezprostredný, hlboký a oči otvárajúci. A vieme, že sa vám bude páčiť minimálne tak ako nám.

Aug 22, 202301:40:30
82. Lucia Pašková: Kedy bude lepšie? Ak nestratíme dôveru, sebalásku a nádej.
Aug 08, 202301:21:25
81. Čau Adel, čau Daška: O púšťaní detí spod našej kontroly, dovolenkách, voľbách a novinkách v Mamagangu

81. Čau Adel, čau Daška: O púšťaní detí spod našej kontroly, dovolenkách, voľbách a novinkách v Mamagangu

V tomto dieli budete počuť len Adel a Dašku ako odpovedajú na vaše otázky.

Tentokrát bolo ústrednou témou púšťanie detí spod našich ochranných krídel. Hovorili sme teda o vylaďovaní sa so starými rodičmi, prizeračkami a o prípravách na škôlku.

Otvorili sme aj tému uspávania a voľného času pri dvoch deťoch. Prebrali sme aj naše dovolenkové hacky a očakávania od života po voľbách.

V závere podcastu sme konečne odhalili, aké novinky nás čakajú v Mamagangu na jeseň. Budeme spúšťať Mamagang plus - uzavretú podpornú komunitu pre všetky podobne naladené mamy.


Jul 25, 202301:21:01
80. Blažena Ambróz Sedrovičová: To, čo som sa naučila pri výchove dcéry mi funguje aj v manažmente

80. Blažena Ambróz Sedrovičová: To, čo som sa naučila pri výchove dcéry mi funguje aj v manažmente

My si tak rady voláme inšpiratívne ženy ku nám do podcastu. Blažena Ambróz Sedrovičová k ním jednoznačne patrí. Nemala ešte ani 30, keď sa stala riaditeľkou digitálnej agentúry. Z tejto pozície si na rok odskočila užiť si materskú a keď ju to ťahalo nazad zariadila si život tak, aby boli je pracovné aj materské ambície v rovnováhe. My sme si ju pozvali zrovna v čase, kedy prechádza veľkou kariérnou zmenou. Po rokoch v marketingu, prijala výzvu stať sa riaditeľkou inovatívneho startupu AI:Dental.

Hovorili sme s ňou o tom ako sa stala riaditeľkou, aké bolo rozhodovanie o založení rodiny aj ako sa vysporiadala so svojou materskou rolou. Zabrdli sme aj do partnerského života, predsalen dvojkariérna domácnosť pri malom dieťati nie je vždy sranda a odhalila nám aj ako vyzeralo ich rozhodovanie o tom, či mať viac detí. V závere rozhovoru sme sa od Blažky nechali inšpirovať v jej zodpovednom prístupe k životu.

Blažka je ďalšia veľmi inšpiratívna žena, ktorá rozšírila naše vnímanie toho, ako zladiť materstvo a svoje ambície. Nech sa vám tento úprimný rozhovor dobre počúva.

----------------

V úvode podcastu sme predstavili krásny projekt Nadácie Volkswagen Slovakia "Naša inkluzívna škola". V rámci projektu vznikli krásne audiopoviedky Poviedky pre všetky deti, ktoré nájdete na Spotify. Na webe nasainkluzivnaskola.sk nájdete aj krásne vymaľovánky a info o grantoch, ktoré poskytujú pre rozvoj inkluzívneho vzdelávania na Slovensku.


www.nasainkluzivnaskola.sk

Jul 11, 202301:15:13
79. Ingrid Rehorovská: Ako sa staráme o mliečne zúbky, ovplyvňuje aj tie trvalé

79. Ingrid Rehorovská: Ako sa staráme o mliečne zúbky, ovplyvňuje aj tie trvalé

Diel o detských zuboch sme ešte nemali, no dlho sme sa naň chystali. A našli sme tú najlepšiu hosťku - zubárku Ingrid Rehorovskú. S Ingrid sme sa rozprávali o prvých zúbkoch a ich čistení, o tom, ako na zuby vplýva dojčenie, cumlíky a iné pomôcky na pitie. Prebrali sme aj to, ako vyzerajú základné úkony na mliečnych zuboch a prečo nie je hanba, ak dieťa na prehliadke neotvorí ústa. 
Ingrid sa vo svojej praxi venuje najmä detským pacientom a zakladá si na rešpektujúcom prístupe k starostlivosti o chrup. Je autorkou knihy O zajkovi, ktorý si nerád čistil zúbky, v ktorej zrozumiteľným a hravým spôsobom ukazuje deťom základy čistenia aj ošetrovania v ambulancii.


Jun 27, 202301:28:40
78. Psychologička Eva Vavráková: Je normálne, že v domácnostiach je veľa búrlivých emócií

78. Psychologička Eva Vavráková: Je normálne, že v domácnostiach je veľa búrlivých emócií

Nový diel nášho podcastu patrí téme (ne)dokonalosti v rodičovstve. S psychologičkou Evou Vavrákovou, spoluautorkou knihy Psychológia pre milujúcich rodičov a autorkou projektu Dobrobytie sme sa rozprávali o tom, čo to znamená byť dosť dobrá mama. Prebrali sme, aký vplyv má výchova našich rodičov na náš rodičovský štýl, ako s tým pracovať, ak to chceme robiť inak aj prečo nestačí čítať múdre knihy. Venovali sme sa aj tomu, ako napraviť to, čo sme pokazili a ako so sebou pracovať vo vypätých situáciách.
Jun 13, 202301:06:13
77. Martina Mátychova, Jana Jurášková: Učíme nadané deti prijímať chyby a robiť pokusy

77. Martina Mátychova, Jana Jurášková: Učíme nadané deti prijímať chyby a robiť pokusy

V tomto rozhovore sme sa pozreli zblízka na tému intelektové nadanie u detí. Pozvali sme si zakladateľky Centra nadania CENADA Martinu Mátychovú a Janu Juráškovú.

Zadefinovali sme si, čo sa pod intelektovým nadaním myslí a aké sú typické prejavy správania nadaných detí. Pozreli sme sa na to aj prakticky - čo si všímať u našich detí a na koho sa obrátiť. Hovorili sme tiež o perfekcionizme,  prepodnetovanom prostredí, nástrahách výkonovej orientácie a častého chválenia. Prirodzene sme sa dostali k témam ako dôležitosť robenia chýb a experimentovania, kedy deti prihlasovať na krúžky, ako učiť angličtinu a otvorili sme aj tému školskej zrelosti a homeschoolingu.

Dámy z Cenady nás niekoľkokrát príjemne vrátili k podstate, keď zdôraznili individualitu a dôležitosť vnímania potrieb a vytvárania bezpečného prostredia pre naše deti. V tomto dieli si nájdu svoje všetci rodičia, ktorým záleží na zdravom vývine detí bez ohľadu na to, či máte alebo nemáte intelektovo nadané dieťa.

V úvode sme sa pobavili o tom, ako sa nám rodičuje, keď sme všímavé a užívame si prítomnosť s našimi deťmi. 

Naše podcasty môžete počúvať zadarmo aj vďaka našim partnerom ako je Grizly. A keďže my si nakupovanie na grizly.sk naozaj užívame prihodili sme niekoľko praktických tipov na rýchly nákup vašich obľúbených dobrôt. Pri nákupe nezabudnite na kódy mamagngSK pre nákup v eurách alebo mamagangCZ pre nákup v CZK.


May 30, 202301:22:07
76. Mudr. Miloš Jeseňák: Každý máme v nose svoju vlastnú ZOO

76. Mudr. Miloš Jeseňák: Každý máme v nose svoju vlastnú ZOO

Do dnešného dielu sme si pozvali renomovaného klinického imunológa, alergológa a pediatra prof. Miloša Jeseňáka, ktorý je zároveň prezidentom Slovenskej spoločnosti pre alergológiu a klinickú imunológiu.
S prof. Jeseňákom sme sa venovali téme imunity od prenatálneho obdobia až do dospelosti. Prebrali sme špecifiká spôsobu narodenia, dôležitosť materského mlieka aj kvalitu náhrad materského mlieka, vyvrátili sme niektoré mýty o prvých príkrmoch a budovaní imunity u detí predškolského veku. Odhalili sme tri najrizikovejšie faktory chorobnosti detí, prvé príznaky alergií aj nové možnosti liečby malých alergikov.
Načreli sme aj do témy nekonečných debát - potravinových alergií a intolerancií. Prof. Jeseňák nás previedol potravinovými alergiami od zavádzania príkrmov až po dospelosť. Adresovali sme aj nepresnosť testov na potravinové intolerancie a ku koncu sme sa bavili aj o budúcnosti alergológie a imunológie a terapií pre stále rastúce množstvo pacientov s alergiami alebo poruchami imunity.
Úvod dielu patril mrnčaniu. Aj vaše dieťa mrnčí a vám z toho ide vybuchnúť mozog? Nie ste samy. Adel zdieľala múdra z kníh, vďaka ktorým sa snaží pochopiť tento štýl komunikácie a Daška sa pridala so svojimi umrnčanými zážitkami. Spomenuli sme tiež nášho partnera, nákupné centrum
Vivo!, ktoré je Daškinou destináciou č. 1. Pozdieľa s vami tipy na darčeky, praktické prevádzky aj to, ako vypabí zásielky z Vinted na jednom mieste.

May 16, 202301:39:19
75. Marcela z Montemama.sk: Nezanedbajme deti prehnanou starostlivosťou.

75. Marcela z Montemama.sk: Nezanedbajme deti prehnanou starostlivosťou.

V dnešnom dieli sme sa rozprávali s Marcelou Gregorovičovou, jednou z troch žien, ktoré stoja za projektom montemama.sk a tiež zakladateľkou herničiek a škôločky pre deti do 3 rokov. S Marcelou sme prešli sme každú miestnosť bytu a prispôsobili ju svetu detí tak, aby toho potrebovali menej od nás dospelých. Rozobrali sme senzitívne obdobia dieťaťa, teda obdobia, v ktorých dieťa prirodzene inklinuje k nejakej činnosti a ľahšie si ju osvojí (napr. pohyb, reč, písmo). Bavili sme sa aj o tom, ako Marcela pracuje s deťmi do 3 rokov v inštitúcii, ktorú vedie, či je kolektív dôležitý a či a ako motivovať dieťa k niečomu, o čo nemá záujem. Nadviazali sme tak na viac teoretický diel o montessori so Zuzanou Vaškovou a šli sme naozaj do praxe, vďaka čomu v tomto dieli nájdete nespočetné množstvo tipov na činnosti, usporiadanie domácnosti, ale aj na hry a na to, ako udržať pri deťoch aký taký poriadok. Ak sa vám zdá, že montessori nie je nič pre vás a premýšľate, že tento diel vynecháte, nerobte to. Dnešný diel je plný praktických rád pre rodičov, ktorí chcú dieťaťu uľahčiť život vo svete dospelých a dovoliť mu pomôcť si sám v čo najviac bežných situáciách. V úvode sme s Daškou prebrali bajkerské začiatky našich detí a naše skúsenosti s prenájmom odrážadiel a bajkov z bikeUP.rent. Bike UP je československý projekt, ktorý rieši problém väčšiny domácností. Kde popri všetkých postieľkach, kočíkoch a oblečení skladovať ešte aj bajky, aby ich deti dedili? Chalani z Bike Up preto prišli so systémom prenájmu ultra ľahkých, pevných a štýlových odrážadiel a bajkov pre deti všetkých vekových kategórií. Musíme priznať, že sme si ich naozaj obľúbili a je to radosť spolupracovať. Ak chcete vedieť viac, klikajte na bikeUP.rent.
May 02, 202301:30:24
74. Ivana Šateková: Tvorba je pre mňa terapeutická

74. Ivana Šateková: Tvorba je pre mňa terapeutická

Po chladnokrvnej vražde Matúša a Juraja pred Teplárňou na Zámockej ulici v Bratislave Slovensko obletela grafika ženy plačúcej do dúhovej vlajky. Jej autorkou je Ivana Šateková, umelkyňa, aktivistka, feministka a matka dvoch synov, Fedora a Tona, s ktorou sme sa rozprávali v dnešnom dieli.
Dotkli sme sa kreativity a tvorby, ktorú Ivana striktne oddeľuje od materstva. Pýtali sme sa, kde hľadá inšpiráciu, ako vlastne dokáže tvoriť a myslieť kreatívne popri dvoch deťoch a čím sa líši tvorba pre dospelé publikum a pre deti.
Dotkli sme sa aj vážnejších tém, keďže Ivana je mamou syna, ktorý sa narodil s vývojovou vadou srdca a okamžite po pôrode musel podstúpiť operáciu. Bavili sme sa o tom, ako toto obdobie vnímala, ako ho zvládli ako rodina a ako ju to ovplyvnilo v materstve aj živote. Ivana s nami prebrala aj tému šikany, ktorej bola obeťou počas svojich štúdií na VŠVU. Adresovali sme to, ako môžeme ako rodičia tvoriť prostredie, v ktorom šikana a zneužívanie autority nebude akceptovateľné.


Tento rozhovor je plný vtipu, úprimnosti a vhľadov do života matky umelkyne, ktorá sa rozhodla žiť slobodne a v pravde. Užívajte!


V úvode sme sa venovali téme inakosti a toho, ako ju vysvetliť deťom. Adel zdieľala ihriskový zážitok aj podcast, ktorý jej následne pomohol dať pocity do konkrétnych slov. Prebrali sme aj šatník našich detí, v ktorom dominuje jedna krásna slovenská značka - MOE. Ak počúvate v den vydania (18.4.), ešte stíhate použiť aj náš kód mamagangMOEJAR na -15% na všetko nezľavnené pri nákupe nad 25 eur.


Apr 18, 202301:22:39
73. Andrea z Ježko Bežko: Pri negatívnej recenzii už neplačem

73. Andrea z Ježko Bežko: Pri negatívnej recenzii už neplačem

Keď sa povie detské topánky, jej meno a obchod prídu na um mnohým z nás. V najnovšom dieli sme vyspovedali Andreu Gajdošovú, zakladateľku hravého detského eshopu a kamenného showroomu Ježko Bežko. Andrea nám zachránila kožu hádam každú sezónu, keď sme s hrôzou zistili, že zasa treba nové topánky a zasa je tá noha iná. S Andreou sme sa bavili o jej podnikateľskom príbehu, o udržateľnosti, ktorá sa s jej biznisom spája od úplneho počiatku, o úspechoch aj pádoch, o tom, aké je to byť malým rodinným podnikom na trhu plnom multibrandov. Prebrali sme aj princípy zdravého obúvania, vďaka ktorým je výber topánok o niečo jednoduchší. Pýtali sme sa, ako správne zmerať nohu, či sa topánky môžu dediť, a ak áno, ako ich skladovať tak, aby sa nerozpadli. Andrea nám otvorila aj osobnejšiu stránku a zdieľala s nami jej skúsenosť s prepracovaním, hľadaním seba samej v materstve aj mimo neho.
Apr 04, 202301:26:55
72. Vladimíra Marcinková: Sebaláska je moja najťažšia misia
Mar 21, 202301:23:33
71: Čau Daška, čau Adel. O živote s dvomi deťmi, o rešpektujúcom rodičovstve, o partneroch aj o tom, čím budeme, keď budeme veľké

71: Čau Daška, čau Adel. O živote s dvomi deťmi, o rešpektujúcom rodičovstve, o partneroch aj o tom, čím budeme, keď budeme veľké

V dnešnom bonusovom dieli s poetickým názvom Čau Daška, čau Adel nenájdete žiadneho hosťa. Hosťkami sme si my navzájom. V hodine a pol družného rozhovoru sme odpovedali na tie najlepšie otázky od vás o výchove, súrodencoch, o rešpektujúcom rodičovstve, hraniciach a rituáloch s našimi deťmi. Venovali sme sa aj partnerským vzťahom, odhalili sme čo to z našich stratégií na udržanie lásky a láskavosti vo vzťahu v raných fázach rodičovstva a budete od nás počuť aj to, čím by sme boli, keby sme mohli byť čímkoľvek.

Úvod tohto dielu patrí nákupnému stredisku Vivo!, ktoré nás oslovilo na spoluprácu. A keďže jedna z nás, Daška, je jeho častou návštevníčkou v súčasnosti a Adel si v ňom zažila veľa pubertálnych nákupov oblečka, na spoluprácu sme s radosťou kývli. Vo Vivo! totiž nájdete množstvo zábavy pre deti aj dospelých, tak akurát obchodov a reštaurácií, kino aj kaderníka, to všetko len pár krokov od Kuchajdy.

Mar 07, 202301:29:16
70. Koučka Federika Plesník: Všímavosťou sa vieme vytrénovať, aby nás naši vnútorní sabotéri nevalcovali

70. Koučka Federika Plesník: Všímavosťou sa vieme vytrénovať, aby nás naši vnútorní sabotéri nevalcovali

Spolu s koučkou a mentorkou Federikou Plesník sme sa stretli už po druhý raz. Nadviazali sme na veľmi úspešný diel o motivácii a kariérnej zmene. Tentokrát sme sa pozreli detailne na teóriu vnútorných sabotérov, s ktorou Federika vo svojej praxi často pracuje so svojimi klientmi a klientkami. Teória vnútorných sabotérov odhaľuje pôvodcov negatívnej vnútornej motivácie a pomáha vyrovnať sa s nimi. 

V tomto podcaste sme si na našich vlastných vnútorných sabotéroch vysvetlili, ako sa pohnúť z miesta, ako prepísať vzroce nášho správania, ktoré nám neslúžia a naopak sabotujú naše snahy. Adel aj Daška pozdieľali svoje osobné zlyhania a poučenia z nich a Federika nám pomohla vziať si z nich viac než len ponaučeniea ukázala nám praktické cesty k všímavosti, rozvahe a vedomému prístupu k bežným každodenným situáciám aj veľkm rozhodnutiam v našom živote.

Vrelo vám odporúčame pred počúvaním si urobiť oba testy. Diel dostane pre vás nový rozmer. Oba testy sú naozaj krátke a zaberú vám max. 5 minút.

Pre test pozitívnej inteligencie klikajte sem:
https://assessment.positiveintelligence.com/saboteur/overview

Ak si chcete urobiť test vnútorných sabotérov, nájdete ho na tomto linku:

https://assessment.positiveintelligence.com/pq/overview

Federika spolu s organizáciou Pracujúce mamy organizujú ďalší semester úspešného kurzu Spokojná v práci. Jeho súčasťou je aj detailná práca s témou vnútornej motivácie na podkladoch teórie vnútorných sabotérov. Ak vás kurz zaujíma, otvára sa 15.3.2023 a viac informácií o ňom nájdete na tomto linku: 

https://www.federikaplesnik.com/pracujuce-mamy-kurz-spokojna-v-praci 


Feb 28, 202301:31:53
69. Gynekologická fyzioterapeutka Zuzana Woleková: Panvové dno netrénujte prerušovaným močením

69. Gynekologická fyzioterapeutka Zuzana Woleková: Panvové dno netrénujte prerušovaným močením

V novom dieli sme sa zhovárali s mamou slovenskej gynekologickej fyzioterapie Zuzanou Wolekovou. Zuzka je vyštudovaná fyzioterapeutka, ktorá sa po vlastnej skúsenosti s tehotenstvom rozhodla venovať ženám od prvej menštruácie až po prechod a obdobie po ňom. Jej rukami prešli stovky žien, ktoré trápila bolestivá menštruácia, náročné tehotenstvo a obdobie po ňom. V tomto veselom a informáciami nabitom dieli sa dozviete, čo to je vaginizmus a vulvodýnia, kedy treba vyhľadať pomoc gynekologickej fyzioterapeutky, či aj muži majú panvové dno a či sa dá žmurknúť klitorisom. :) 

V úvode sme spomenuli aj online kurz Spokojná v práci, ktorý sa zameriava na kariérny a osobnostný rozvoj žien na a po rodičovskej. Od 15. marca beží už tretí turnus tohto úspešného kurzu pod taktovkou organizácie Pracujúce mamy a Federiky Plesník. 

A ak sa vám v tomto dieli bude zdať niečo iné, nemýlite sa. O strih tohto dielu sa totiž postaral Martin Fenčák, ktorý stojí produkčne za mnohými známymi podcastami z dielne ZAPO. Aktuálne sa pustil spolu so Sajfom do projektu Toldo, novej sociálnej siete pre podcasty a my sme z nej natešené. Vďaka Toldo viete sledovať nielen všetky vaše obľúbené podcasty, ale aj obsah, ktorý tvorcovia podcastu zdieľajú so svojimi fanúšikmi. Niečo ako Spotify a Instagram v jednom. A to sa nám páči. 

Feb 14, 202301:02:33
68. Janka Hoosová: Na papieri sa často ukážu veci, ktoré v hlave nie sú také jasné

68. Janka Hoosová: Na papieri sa často ukážu veci, ktoré v hlave nie sú také jasné

V dnešnom dieli sme sa zhovárali s Janou Hoosovou, spoluzakladateľkou legendárneho bistra Žufaňa a spoluautorkou terapeutického denníka pre ženy Duša na mieste. S Jankou sme prebrali jej vlastnú cestu materstvom, úskalia popôrodnej depresie a zmierenia sa so sebou samou. Janka svoje vnútorné prežívanie zhmotnila do nádherného terapeutického denníka Duša na mieste, na tvorbu ktorého si prizvala psychologičku a našu hosťku Elišku Remešovú. O materstve, vlastnej realizácii aj tom, prečo písanie môže byť cestou k sebapoznaniu a akceptácii. O tom všetkom sme sa stihli počas spoločnej hodinky porozprávať. Počúvajte, užívajte. A&D. 
Jan 31, 202301:11:34
67. MUDr. Peter Harbulák: Pri liečbe neplodnosti máme riešenie pre viac ako 90% párov

67. MUDr. Peter Harbulák: Pri liečbe neplodnosti máme riešenie pre viac ako 90% párov

Naším ďalším hosťom sa stal gynekológ Peter Harbulák, vedúci lekár GYN-FIV. Je predsedom sekcie asistovanej reprodukcie SGPS, vedúcim lekárom  postgraduálneho štúdia pre liečbu neplodnosti SZU, je odborným garantom a členom výboru medzinárodnych konferencií a poradenských rád.

Rosprávali sme sa s ním o plodnosti a o tom, čo nám ponúka moderná medicína. Spomínali sme Anti-Müllerov hormón, ktorý nám hovorí o našich šancách na tehotenstvo. Na Slovensku máme toto testovanie po tridsiatke hradené poisťovňou. Hovoili sme tiež o ďalších základných vyšetreniach a prevencii, ktoré smerujú k vytúženému bábätku. Rozobrali sme podrobne proces aj úspešnosť IVF a tiež sme sa bavili o možnostiach tridsiatníčok, ktoré zatiaľ dieťa nechcú, ale vedia, že raz ho chcieť budú. 

Vieme, že väčšina z vás dieťa má alebo práve čaká. No zároveň vieme, že ste rozhľadené ženy, ktoré sa zaujímajú, nastavujú trendy a širia informácie vo svojej komunite. Viaceré máte skúsenosť s IVF a túžite po tom, aby v tejto oblasti bola väčšia osveta a ženy, ktoré tým prechádzajú mali väčšiu podporu. 

Každá z nás má minimálne jednu priateľku, ktorá toto tiež rieši. Našim cieľom je odtabuizovať témy týkajúce sa plodnosti a ukázať, že to nie je problém pár žien, ale téma, ktorá sa týka celej spoločnosti. A sme rady, že to neprehliadate ani vy.

Pošlite tento rozhovor každej blízkej osobe, ktorej tieto informácie môžu priniesť budúcnosť po akej túži. Vďaka!

---------------------------

V úvode rozhovoru sa dozviete, ako sme s našimi deťmi zvládli návrat do škôlky a ako Marietke pomáhajú príbehy o Marienke pri zmene škôlky.

Je tu tiež niekoľko tipov na nákup zdravých dobrôt od Grizly, ktoré vás podporia pri novoročných výzvach týkajúcich sa zdravia a športu. Pri nákupe môžete použiť náš stály kód na 10% zľavu mamagnagSK alebo mamagangCZ.

--------------------

V podcaste sme tiež spomínali usmernenie pre lekárov na liečbu neplodnosti, ked je popísané, na čo všetko máte v rámci gynekologického vyšetrenia nárok. Nájdete ho tu:

https://www.gyn-fiv.sk/wp-content/uploads/2019/03/Konsenzus-manazmentu-parov-s-poruchami-plodnosti-pre-klinicku-prax.-P.-Harbulak-S.-Galo-P.-Krajkovic-M.-Petrenko.-Slov.-Gynek.-Porod.-22-2015-s.-61-63-1.pdf

 


Jan 17, 202301:21:18
66. Michaela Šišková: Materstvo, podnikanie, DNA, vakcíny a GMO

66. Michaela Šišková: Materstvo, podnikanie, DNA, vakcíny a GMO

Michaela Šišková je mama, podnikateľka a vedkyňa. Spolu so svojím partnerom založila startup DNA ERA, ktorý dáva ľuďom možnosť získať dôležité informácie o zdraví na základe analýzy DNA.

Miškin príbeh je veľmi zaujímavý. Mamou sa stala v období, keď hľadali investora, aby mohli firmu ďalej rozširovať. A hoci toto obdobie podnikania vyžaduje veľa osobného vkladu, Miška v tom má úplne jasno a svoju rolu mamy dala vedome na prvé miesto. O tom, ako sa dá viesť firmu a zároveň napĺňať potreby kontaktného dieťaťa bez väčšiej externej pomoci sme sa bavili v úvode nášho rozhovoru. Tiež nás veľmi zaujímalo, ako dokáže fungovať podnikanie s partnerom.

V druhej časti rozhovoru sme sa pozreli bližšie na DNA a čo nám o nás vie odhaliť.  Bavili sme sa o športovom potenciáli, predispozíciách na niektoré ochorenia aj zaujímavostiach z oblasti výskumu DNA. Zdá sa, že budúcnosť medicíny je v individuálnom prístupe k nášmu zdraviu a testy DNA sú dôležitým dielikom tejto skladačky.

V závere rozhovoru sme využili Miškinu odbornosť a otvorili sme s ňou aj temu vakcinácie a GMO potravín. Tento rozhovor je skutočne rôznorodý a zaujímavý, nájdu si v ňom svoje aj tie z vás, ktoré bavia skôr lifestylové rozhovry, aj tie, ktoré túžia po nových odborných informáciách.

---------------------

V úvode rozhovoru sme s Adel zdieľali, ako nám pomohli výsledky z DNA testov, ktoré sme si robili pár týždňov pred rozhovorom.

A pridali sme aj pár tipov na silvestrovský nákup u našich obľúbencov z Grizly.sk. 

mamagangSK  (mamagangCZ) je náš stály kód, s ktorým máte 10% zľavu na nákup vašich obľúbených trvanlivých potravín.

Dec 20, 202201:18:06
65. Anna Ružičková: Mama sa môže vyspať aj bez toho, aby dieťa v spánku trénovala

65. Anna Ružičková: Mama sa môže vyspať aj bez toho, aby dieťa v spánku trénovala

Anna Rúžičková je holistická spánková poradkyňa, matka a blogerka, ktorú môžete poznať cez instagramový profil spanekmiminek. Jej cesta k skúmaniu prirodzeného spánku detí je veľmi zaujímavá. Pôvodne sa totiž vybrala študovať klasický spánkový tréning, no keď sa odporúčané postupy začali krížiť s tým, čo ako mama intuitívne cítila, rozhodla sa svoje štúdium zmeniť.

Hovorili sme spolu o tom, ako vyzerá holistické spánkové poradenstvo a dostali sme aj živú ukážku. Od spánku detí sme sa totiž úplne prirodzene dostali k tomu, čo je najväčší problém. A to, že my sme nevyspaté. A tak sme sa bavili aj o spánku nás mám a o najčastejších témach, ktoré s mamami rieši.

Hovorili sme tiež o tom, či a kedy potrebujú deti režim. Ako robiť zmeny v spánkových návykoch a čo všetko na to vplýva.

Otvorili sme aj najpálčivejšie témy, ktoré ste si pýtali: nepravidelnosť a krátke spánky, nočné dojčenie, spánok v kočíku alebo o čom deti snívajú.

Ako nám Anka v závere krásne zhrnula - s dieťaťom sa rodia aj rodičia, buďme na seba láskaví. Spánok sa nedá naučiť, ale keď ho lepšie pochopíme, nájdeme spôsoby, ako ovplyvniť to, čo máme vo svojich rukách. A nezabúdajme v tom víre informácií na svoju intuíciu.

----------------

V úvode podcastu Daška odhalila stratégiu, ktorá im s Vinniem pomáha zvládať náročné situácie vonku, v obchode alebo hocikde inde, kde sa stupňuje nervozita a hrozí, že príde výbuch kvôli nejakej maličkosti.

Pobavili sme sa tiež o dileme, ako vybrať správnu veľkosť MOE legín a punčošiek, keď sa vaše dieťa nachádza zrovna medzi uvádzanými dvojčíslami. A spomenuli sme aj dospelácke novinky, ktoré si môžete prísť ohmatať aj na najbližší Urban market v Bratislave, kde budú MOE so svojim stánkom 11.-13.12.

Ďakujeme MOE za krásnu jesennú spoluprácu.


Dec 06, 202201:29:46
64. Eva Šušková: Dieťa si skôr pospevuje ako rozpráva

64. Eva Šušková: Dieťa si skôr pospevuje ako rozpráva

Našou hostkou sa stala speváčka a hudobná pedagogička Eva Šusková. Eva vedie workshopy na rozvíjanie prirodzenej hudobnosti u detí a zároveň je umelecká riaditeľka a lektorka medzinárodnej platformy Superar. Organizujú zbory detí rôznych etník a sociálnych skupín a okrem spievania a hrania ich učia hlavne vzájomne sa počúvať a spolupracovať. Eva je zároveň mama 3 detí, ktoré si každé hľadajú svoju unikátnu cestu k hudbe.

Rozprávali sme sa o tom, ako nás hudba sprevádza v tehotenstve a pomáha aj pri pôrode. Zistili sme, že deti hudbu vnímajú už v 6. mesiaci tehotenstva a pomáha im s kognitívnym, sociálnym aj emocionálnym rozvojom v detstve.

Bavili sme sa prakticky o výbere vhodných zvukových hračiek, o uspávankách, ozvučovaní rozprávok a pospomínali sme najznámejších tvorcov slovenských pesničiek pre deti od Zlatej brány po Toddler Punk.

Bez ohľadu na potenciál nás alebo nášho dieťaťa stať sa hudobníkom, je hudba prítomná v našom živote úplne všade. Eva o tom rozprávala s ľahkosťou ostrieľanej mamy, ktorá viac dôveruje svojej intuícii ako ambícii rozvíjať v deťoch od detstva absolútny sluch. Toto je presne ten typ rozhovoru, ktorý si myslíte, že až tak životne nepotrebujete a na konci ostanete príjemne prekvapení, koľko si toho odnášate.

--------------------

V úvode sme už v predvianočnej nálade okrem pesničiek mysleli aj na vianočné pečenie a zdieľali nápady na Mikulášske balíčky. Chystáme sa tento rok vyskúšať bezlepkové zmesy na pečivo Grizly sweets od nášho dlhodobého partnera Grizly. Dáme vám vedieť, ako sa nám koláče vydarili.

www.grizly.sk

Nov 22, 202201:11:50
63. Vera Fox: Dlho som si myslela, že na nič nemám talent

63. Vera Fox: Dlho som si myslela, že na nič nemám talent

Vera Fox je zaujímavá žena nielen svojim výrazným vzhľadom, ale aj svojim fotografickým talentom a postojmi k okolnostiam, ktoré jej život prináša. 

V tomto úprimnom rozhovore sme sa rozprávali o jej kľukatej kariérnej ceste, kým sa stala fotografkou. Rozpovedala nám, aké boli jej začiatky a dala aj pár rád pre mnohé z vás, ktoré tiež túžia fotiť. Otvoili sme aj tému pôrodov. Vera má za sebou 2 cisaráky, každý za iných okolností, no oba v rešpekte a hlavne so šťastným koncom. S dojčením to mala tiež zaujímavé. Raz to nešlo a druhýkrát to bolo zas úplne naopak. Je fascinujúce, aké môžu byť tie deti odlišné a koľko toho dokáže jedna mama zvládnuť. V druhej časti rozhovoru sme sa dostali aj k tomu ako im Matildina diagnóza - detský autizmus - zmenila život. Hovorili sme o tom, aká komplikovaná bola ich cesta k finálnej diagnóze, ako sa s tým vyrovnávali a tiež, koľko sa toho za ten rok v ich rodine zmenilo. V duchu nedávnych udalostí nám nedalo inak, ako ukončiť túto tému rozprávaním o inakosti a tolerancii v našej spoločnosti.

V tomto rozhovore spoznáte jednu silnú a zároveň citlivú ženu, budú aj nejaké slzy, kako, smiech a hlavne veľa nádeje a optimizmu.

V úvode rozhovoru porozprávala Adel svoje zážitky z pobytu v nemocnici s Milom kvôli zápalu obličiek. A tiež budete počuť ódu na perlan a kvetové vody od našej milovanej kozmetiky Nobili Tilia.

Nov 08, 202201:12:13
62. Andrea Kožíková: Veľa žien netuší, ako im pôrodná asistentka môže pomôcť

62. Andrea Kožíková: Veľa žien netuší, ako im pôrodná asistentka môže pomôcť

Andrea Kožíková robila 10 rokov dulu a popritom pracovala v korporáte. Keď sa jej naskytla príležitosť popri práci študovať za pôrodnú asistentku, rozhodla sa ju využiť. Teraz má pracovný úväzok v banke a druhý v nemocnici, kde pomáha ženám k spokojným pôrodom. Jej vlastná skúsenosť a prax ju doviedli k tomu, že sa špecializuje na prirodzený pôrod po predošlej sekcii (VBAC). A vďaka tomu sa o nej dozvedela aj Adel a zavolala ju k nám na rozhovor.
Hovorili sme o tom, ako kombinuje svoje dve na pohľad nezlúčiteľné povolania, aký je rozdiel medzi pôrodnou asistentkou a dulou a tiež ako sa mení pohľad na duly v slovenských pôrodniciach. Zaujímalo nás, čo je to vlastne ten prirodzený pôrod a ako sa dopracovať k pôrodu s ktorým budeme spokojné. Rozobrali sme tiež bolesť pri pôrode, pôrodné plány aj vyvolávanie a dlžku pôrodu. Otvorili sme tému pôrodov cisárskym rezom a detailne prebrali prípravu na vyginálny pôrod po predošlom cisárskom.
Tento rozhovor vám prinesie veľa cenných informácií k príprave na pôrod a zoznámi vás s povolaním pôrodnej asistentky, ktoré by si na Slovensku zaslúžilo oveľa silnejšie postavenie.
----------------------
V úvode rozhovoru potešíme mnohé z vás, ktoré tiež túžobne očakávajú jesenné novinky od MOE. Nové vzory budú pokračovaním kolekcie Za dedinou v jesennom nádychu a tešiť sa tiež môžeme na doskladnenie zateplených vecí a bude niečo aj pre mamy.
www.moe.sk
Oct 25, 202201:24:18
61. Terézia Jacová: Keď peniaze v rodine nie sú tabu

61. Terézia Jacová: Keď peniaze v rodine nie sú tabu

Našou hostkou na tému financií sa stala Terézia Jacová, zakladateľka Lumus Investment a investičná manažérka Neulogy Ventures. Terka sa financiám venuje vo svojej profesii, ale pre nás bolo inšpiratívne aj to, ako riešia svoje rodinné financie ako domácnosť s 2 malými deťmi.
Peniaze sú v našej spoločnosti tabu, no Terka to má inak. V úvode rozhovoru sme teda skúmali aká bola jej cesta od detstva až k tomu, čo žije v súčasnosti. NA začiatku sme sa pozreli na plánovanie rodinných financií. Ako Terka správne poznamenala manželstvo/partnerstvo je aj finančné partnerstvo a otázky peňazí by mali byť predmetom otvorenej debaty. Hovorili sme o 3-účtovom manželstve, finančnom plánovaní aj nastavovaní jasných pravidiel, ktoré nás vedia podržať v časoch, keď nejde všetko podľa plánov.
Hovorili sme aj o sporení a investovaní, o poistkách aj detských produktoch a finančných poradcoch.
V závere rozhovoru nám odhalila krásy investovania a zbúrala všobecné predstavy o tom, že investormi sú len muži v saku s kufríkom peňazí. Ukázala, že investorkou sa môže stať každá z nás.
A keďže vieme, že mnohé z vás podnikajú alebo o tom rozmýšľajú, opýtali sme sa aj na investovanie z tej druhej strany, ked a ako si investora nájsť.
Tento rozhovor je plný praktických tipov a inšpiratívnych pohľadov z úst sympatickej Terky, ktoré vám otvoria nové príležitosti na otvorené diskusie o peniazoch.
-----------------------------
V úvode rozhovoru sme v rámci našej dlhodobej spolupráce s eshopom potravín Grizly poodhalili, ako pristupujeme k nákupu darčekov na Vianoce a čo všetko prihadzujeme do košíkov.
www.grizly.sk/
Oct 11, 202201:06:17
60. Patrícia Hirschnerová: Možností na prácu je oveľa viac než aktuálne vidíte

60. Patrícia Hirschnerová: Možností na prácu je oveľa viac než aktuálne vidíte

Paťa Hirschnerová je jednou zo zakladateliek projektu Pracujúce mamy, ktorý adresuje potreby mám vracajúcich sa do pracovného procesu a tiež pomáha zamestnávateľom nastavovať podmienky tak, aby odrážali aj potreby rodičov, hlavne mám.

Paťa založila spolu s kamarátkou Terkou Mihálikovou túto organizáciu, keď sama na materskej riešila otázku svojho opätovného zamestnania. Popri tom stihla mať druhé dieťa a získať ocenenie Forbes 30 pod 30.

Bavili sme sa s ňou teda o pracujúcich mamách zo všetkých uhlov. Hovorila zo svojich skúseností, hovorila o tom, čo riešia mamy, s ktorými pracujú, tiež, čo je dôležité pre firmy a nevynechali sme ani tému skĺbenia práce s našim rodinným životom.

Paťa je veľká profíčka, no ako nám ukázala je aj láskavá nedokonalá mama, ktorá sa nebojí narovinu hovoriť o tom, ako si nastavovala materstvo podľa seba. Nadelila nám dávku podpory a povzbudenia a neustále upozorňovala na množstvo príležitostí, ktoré máme a možno o nich ani netušíme. Či už sa vás zlaďovanie pracovného a rodinného života aktuálne týka alebo nie, tento diel vám prinesie nadhľad a nádej z úst autentickej pracujúcej mamy.

_________________

V úvode podcastu sme sa vrátili k téme spánok, vysvetlili ako to máme so spánkovým poradenstvom a pridali aj niekoľko odporúčaní na dobré zdroje informácií a pomocnú ruku.

Dátum vydania totho dielu sa kryje so začiatkom kurzu Spokojná v práci. Pre všetky, ktoré by ste sa chceli po vypočutí do kurzu ešte prihlásiť, sme s Paťkou dohodli opätovné otvorenie prihlasovania do 29.9.2022

https://www.federikaplesnik.com/pracujuce-mamy-kurz-spokojna-v-praci

Sep 27, 202201:13:33
59. Jana Zemandl: Nemusíme milovať všetky deti rovnako

59. Jana Zemandl: Nemusíme milovať všetky deti rovnako

S psychologičkou Janou Zemandl sme otvorili dlho očakávanú tému súrodencov. Bavili sme sa úprimne a hlavne prakticky o tom, čo nás čaká od momentu, kedy zistíme, že sme druhý krát tehotné po vyladzovanie spoločného fungovania.

Rozobrali sme ako čo najlepšie využiť 9 mesiacov, ktoré pred príchodom druhého dieťaťa máme, ktoré vzťahy posilňovať a ako vytvárať malé návyky, ktoré nám zmenu uľahčia.

Otvorili sme aj tému súrodeneckej rivality, porovnávania a súperenia a pozreli sa na to ako im predchádzať, ktoré prejavy sú bežné a čo by sme mali zastavovať už v zárodkoch.

Starší súrodenci sa s príchodom súrodenca vysporadúvajú rôzne a vďaka vašim príbehom a otázkam, sme s Jankou mohli podrobne rozobrať dôvody aj reakcie v mnohých náročných situáciách.

Ako Janka povedala, život s deťmi je dobrodružný. No mať súrodenca je pre deti veľký benefit. Ak to správne uchopíme, vyrastú z nich empatické bytosti vybavené do života dôležitými sociálnymi zručnosťami.

-------------------------------------------

V úvode tohto dielu sme rozobrali stratégie pri výbere oblečenia pre naše deti. Predstavili sme tiež novú spoluprácu, z ktorej máme obrovskú radosť a tou je slovenská značka detského oblečenia MOE. Ak potrebujete doplniť deťom legíny, ponožky, podkolienky, capačky, zateplené oblečenie, chodťe pozrieť ich krásny škandinávsky štýl na moe.sk.

Sep 13, 202201:18:41
58. Juraj Hipš: Deti nemôžu byť dobré vo všetkom

58. Juraj Hipš: Deti nemôžu byť dobré vo všetkom

Juraj Hipš je pedagóg, metodik a aktivista v oblasti vzdelávania. Okrem iného založil v Záježovej komunitnú školu a vzdelávacie centrum a stál aj pri zrode ceny Učiteľ Slovenska. So ženou a deťmi žije skromným spôsobom života na Záježovej a o tom všetkom, čomu sa venuje profesne aj osobne nám porozprával aj do nášho podcastu.
Zastihli sme ho zrovna v čase, kedy sa plný dojmov vrátil zo školy v Užhorode a rozpovedal nám, ako aktuálne prebieha výučba na Ukrajine. Hneď na to sme nadviazali otázkami o tom, ako by malo vyzerať dobré vzdelávania. Bavili sme sa o tom, aké sú efektívne a neefektívne spôsoby vzdelávania, ako to prebiehalo v pandémi a kriticky sme sa pozreli aj na to, čo sa deti učia. V celom procese vzdelávania však Juraj za najpodstatnejšiu považuje rolu učiteľov. To najmenej, čo môžeme urobiť každý jeden z nás je poďakovať tým, ktorí svoju prácu robia naozaj s láskou.
Hovorili sme tiež kriticky o súkromných školách, o tom, prečo by sme deti mali dávať do štátnych škôl, aj čo je zručnosť budúcnosti, ktorú môžeme u detí pestovať už naozaj od malých bábätiek.
V závere sme sa pozreli aj na to, ako žijú dobrovoľne skromne, ako vychováva svoje deti a padnú aj tipy na ohľaduplné cestovanie.
-------------------------------------------------------------
V úvode rozhovoru sme sa rozrozprávali o našich kariérnych križovatkách, zaspomínali sme si na obľúbený diel s Federikou Plesník (46., 15.3.2022) a nájdete tam aj pozvánku na kurz Spokojná v práci pre všetky, ktoré rozmýšľajú, kam povedú ich kariérne cesty po materskej. Viac info nájdete na tomto linku:
www.federikaplesnik.com/pracujuce-mamy-kurz-spokojna-v-praci
Aug 30, 202201:10:42
57. Janka a Evka z MOE: Výroba jedných legín zamestnáva 9 ľudí

57. Janka a Evka z MOE: Výroba jedných legín zamestnáva 9 ľudí

Janka a Evka sú mamy, kamarátky a zároveň podnikateľky, ktoré stoja za značkou detského oblečenia MOE. Dobre sme poznali ich krásne legínky aj podkolienky, no ich príbehy nám boli donedávna cudzie. A to je škoda. Veď komu by napadlo, že takýto lovebrand vedú v skutočnosti dve mamy, ktoré sa tiež starajú o svoje pár mesačné bábätká. Pre jednu je to prvé bábo a pre druhú už tretie, ťažko povedať, ktorá toho má práve viac :).

Bavili sme sa spolu o začiatkoch značky MOE, aké to bolo rozbiehať podnikanie na materskej a dať zbohom stabilnému pracovnému miestu.

Zaujímalo nás tiež, ako to majú baby doma nastavené a aké vychytávky používajú, aby stíhali všetky svoje roly. Asi vás neprekvapí, že aj ich pracovný čas vysoko koreluje so spánkovým režimom detí.

A na záver sme takmer polku rozhovoru venovali tomu ako sa stali mamami. Budete počuť úprimné príbehy o cisárskych rezoch, dramatický príbeh o operácii srdca so šťastným koncom a na záver aj krásny príbeh domáceho pôrodu.

Sme veľmi zvedavé, kam sa bude MOE ďalej posúvať, no my už teraz vieme, že po týchto príbehoch budeme vnímať každý ich kúsok úplne inak.

------------------------------------------

V úvode rozhovoru si môžete vypočuť bicyklové odporúčanie na slovenský startup BikeUP, vďaka ktorému môžete deckám bajk alebo odrážadlo pohodlne prenajať a keď z neho vyrastú, jednoducho ho vymeniť za väčší. Pozrite bikeup.rentAug 16, 202201:09:10
56. Čau Adel, čau Daška: Príchod súrodenca, sladkosti, partnerský život a vzdory

56. Čau Adel, čau Daška: Príchod súrodenca, sladkosti, partnerský život a vzdory

V tomto dieli budete počuť nás dve a odpovede na vaše najčastejšie otázky. Vlastne, aby sme boli úplne presné, nie sme tam len my dve. Občas začujete aj babätkovské mrnkanie mesačného Mila. Ak neplánujete ďalšie bábätko, púšťajte na vlastné riziko :).

Hneď v úvode dala Adel ohliadnutie za svojím tehotenstvom, pôrodom a končiacim šestonedelím. Hovorila o tom, čo si pri prvom neuvedomovala, ale pri druhom už prežíva inak, ako ju vystrašila trombóza, aj kto jej pomáhal po pôrode.

Vyvrátili sme mýty o tom, že naše deti nejedia sladkosti. Hoci nie sú sladkosti ako sladkosti. A tiež sme rozobrali Vinnieho turbulentný vzťah k jedlu a vegánstvo.

K prípravam na súrodencov máme už obe, čo povedať. Každá sme toto riešili v inom období, tak aj náš prístup sa líšil. Adel už má aj reálny zážitok, tak sa podelila aj o to, ako sa vysporadúva s pocitmi viny.

Vrátili sme tiež ešte trochu k Adelinmu pôrodu. Na www.mamagang.sk nájdete celý Adelin VBAC pôrodný príbeh. Ak ste už čítali, tu sa dozviete ešte niečo navyše.

Neobišli sme ani našu obľúbenú tému partnerských vzťahov. Prezradili sme príbehy našich zonámení a zodpovedali sme aj vašu otázku o tom, ako riešime konflikty vo výchove a ako sa o vzťahy staráme.

Na záver sme si nechali to najlepšie, hnev a vzdory našich detí. Snáď vás naše úprimné rozprávanie poteší.

_________________________________________________________________________________________

Partnerom epizódy je Junior účet od VÚB banky s platobnou kartou VISA. www.vub.sk/juniorbanking


Aug 02, 202201:24:04
55. Eliška Remešová: Zvedavosť je vo vzťahu cennejšia ako komunikácia

55. Eliška Remešová: Zvedavosť je vo vzťahu cennejšia ako komunikácia

Eliška Remešová je psychoterapeutka, blogerka, ktorá bojuje za destigmatizáciu psychoterapie, spoluautorka terapeutického dennika Duša na mieste a zároveň mama. Tvrdí, že láska je schopnosť, v ktorej sa vieme zlepšovať a tak sme ju vyspovedali o tom, ako na to. 

Pozreli sme sa na to, čo je to láska a prečo sa nám tak často spája s bolesťou. Hovorli sme tiež o tom, ako sa naše vzťahy menia, keď sa staneme rodičmi a prečo je potrebné vedieť správne komunikovať a vyjednávať o svojich potrebách.

Bavili sme sa tiež o tom, ako to vyzerá na párovej terapii, o dôležitosti prípravy nielen na dieťa, ale aj na rodičovstvo a filozofovali sme aj o tom ako sme vnímali vzťahy kedysi a aké nároky máme na vzťahy teraz.

Eliška je éterická bytosť s nohami pevne na zemi a tak aj tento rozhovor je duši lahodiaci a zároveň plný konkrétnych situácií, ktoré prinášajú kopu inšpirácie pre podporu našich rodčovstvom ošľahaných vzťahov.

______________________

V úvode podcastu sa dozviete ako u svojich detí rozvíjať finančnú gramotnosť pomocou VÚB účtu pre Juniorov. https://www.vub.sk/juniorbanking/

Ak máte doma nádejného bajkera alebo pretekára na odrážadle, pozrite si nový slovenský start up Bike UP, kde si môžete prenajať kvalitný detský bicykel alebo odrážadlo. Viac na www.bikeup.rent

Jul 19, 202201:13:53
54. Boris Bajer: Anti-aging nie je len o dĺžke života, ale hlavne o kvalite

54. Boris Bajer: Anti-aging nie je len o dĺžke života, ale hlavne o kvalite

Boris Bajer je uznávaný lekár, fyziológ, výživový špecialista, výskumník aj spisovateľ. Napísal knihu Medicína výživy, kde zhrnul najnovšie poznatky z medicíny a životosprávy.

My sme si ho zavolali, aby sme ho vyspovedali predovšetkým na tému anti-aging alebo ako si zachovať svoje zdravie a mladosť čo najdlhšie. Tak nejak sa nám zdalo, že v materstve starneme akosi rýchlejšie. 

Hovorili sme o strave a fyzickej aktivite ako o základných pilieroch zdravia. Spomínali sa najnovšie výskumy a budúcnosť v starostlivoisti o naše zdravie. A zistili sme, že aj vďaka pohybu vieme prepisovať naše genetické informácie.

Nemohli sme vynechať ani tému spánku a celkom nás potešila informácia, že najviac škodlivý sa zdá byť príliš dlhý spánok. Toho sa naozaj báť nemusíme. Prerušovaný spánok je však v tesnom závese.

Spomenuli sme tiež omega 3 a 6 mastné kyseliny, hormonálne zdravie a problémy s otehotnením, cukor, najnezdravšie, ale ja najviac omladzujúce potraviny.

Nájdete tu niekoľko dobrých správ a tiež niekoľko nie až tak dobrých správ, každopádne zdravie máme vo svojich rukách a aj tento informačne nabitý diel nám pomôže robiť v tomto smere lepšie rozhodnutia.

--------------------------

V úvode podcastu si vypočujete chválospevy na kozmetiku do českej značky Nobilis Tilia a zaznie pár tipov na naše obľúbené produkty.

Jul 05, 202201:09:04
53. Ria Zelisková: Viem si aj zakričať

53. Ria Zelisková: Viem si aj zakričať

Našou hostkou sa stala po asi najdlhšom dohadovaní v našej histórii Ria Zelisková, známa tiež cez svoj blog Vinárova žena. Niet sa čo čudovať. Pri štyroch deťcoh a piatom na ceste si preveľmi vážime každú minútu, ktorú venovala nášmu rozhovoru.

Rozprávali sme sa o živote medzi vinohradmi, o jej vzťahu k vínu, o jej veľkej rodine a snoch. Dozvedeli sme sa ako sa zaľúbila, ako vznikla vinárova žena a otvorili sme aj citlivú tému pôrodov. Riu čaká tento rok piata sekcia a neváhala nám otvorene porozpávať svoje pôrodné príbehy, ktoré ju doviedli až sem. Ďalšou horúcou témou bolo vychovávanie 4 deti. Dostali sme aj parádny tip na riešenie súrodeneckých konfliktov, ktorý vie naozaj úprimne precítiť len viacnásobná mama. Užite si tento vínom prevoňaný autentický rozhovor o rodine a materstve podľa Rie Zeliskovej.

__________

Partnerom pre tento rozhovor sa stal parádny slovenský startup BikeUP. Ich ekologickú ponuku detských bicyklov na prenájom nájdete na bikeup.rent.

Jun 21, 202201:14:49
52. Lenka Hrúzová: Nepoznám pre deti dokonalejšie prostredie ako prírodu

52. Lenka Hrúzová: Nepoznám pre deti dokonalejšie prostredie ako prírodu

Do seriálu o škôlkach sme zaradili aj tému o lesných škôlkach alebo oficiálne lesných kluboch. Zavolali sme si predsedníčku Asociácie detských lesných klubov Lenku Hrúzovú. Láska k prírode a jej syn sa stali pre ňu hlavnou motiváciou, keď pred rokmi spoluzakladala jeden z prvých lesných klubov na Slovensku. V lesných kluboch deti trávia väčšinu dňa vonku v prírode. Zaujímalo nás, ako to vlastne funguje, či tam majú aj nejaké hračky a či sú vonku naozaj za každého počasia. Podobne ako pri iných škôlkach sme sa pýtali aj na to, či je tento koncept naozaj pre všetky deti, ako majú nastavené hranice a ako ich pripraví na život. Zabrdli sme aj do takých špecifík ako je strácanie detí v lese, špina alebo miesto na odpočinok. V lesných kluboch je príroda prirodzenou súčasťou života, nepotrebujú tú tému špeciálne prinášať, proste ju žiju a budujú envinmentálnu citivosť bez toho, aby k tomu museli vymýšľať špeciálny program. 

—————————————————— 

Ďakujeme nášmu dlhodobému partnerovi grizly.sk za zásoby zdravých dobrôt.

Jun 07, 202201:02:09
51. Martin Čajko: Ak chceme byť asertívni, začnime od našich hodnôt

51. Martin Čajko: Ak chceme byť asertívni, začnime od našich hodnôt

Do dnešného dielu sme si pozvali odborníka na asertivitu, zakladateľa projektu Otvorená hra a dvojnásobného otca Martina Čajka. Chceli sme sa s ním baviť o tom ako vystupovať asertívne a to najmä v situáciách, kde bránime hranice nás a našich detí. Inšpirovala nás príhoda, kde Adel upozornila pani predavačku, aby sa nedotýkala jej čerstvo zobudenej dcéry v kočíku, čo očividne pani nahnevalo. Chladnými tento príbeh nenechal ani vás, naše publikum, a zasypali ste nás množstvom reakcií. 

Od Martina sme očakávali, že nám predstaví komunikačné nástroje, ktoré nám pomôžu v týchto situáciách, no dostali sme oveľa viac. Ukázal nám, čo stojí v pozadí našich asertívnych reakcií, bavili sme sa o emóciách, hodnotách, zámeroch v komunikácii aj o tom, aké šance na efektívnu komunikáciu máme na rodinných oslavách. Nečakajte univerzálne odporúčania. Tento rozhovor vás nasmeruje k tomu, kde hľadať korene svojej asertivity a prevedie vás úprimne mnohými náročnými komunikačnými situáciami, do ktorých sa my rodičia dostávame.

V úvode podcastu nájdete tiež pozvánku na záznam z Festivalu pre dušu, ktorý sa venoval bezpečnosti nás a našich detí v online priestore. Pozrieť si ho môžete na www.nadaciaorange.sk

10 základných asertívnych práv nájdete TU https://sk.wikipedia.org/wiki/Asert%C3%ADvne_pr%C3%A1vo

V podcaste spomíname tiež Rozhovor s Jazmínou Houdek o modernej sebaobrane https://open.spotify.com/episode/02XghqSm25HLgb9JpfD478


May 24, 202201:16:31
50. Zuzana Vašková: Montessori je, keď zapájame deti do nášho života

50. Zuzana Vašková: Montessori je, keď zapájame deti do nášho života

Seriál o škôlkach pokračuje rozhovorom so Zuzanou Vaškovou. Zuzana je riaditeľka Pressburg Montessori Preschool, mama a oduševnená nadšenkyna prístupu Márie Montessori.

Porozprávala nám, aké boli začiatky montessori prístupu, vysvetlila nám základné princípy a potom sme sa prehupli do toho, ako to v takej montessori škôlke vyzerá. Dozviete sa, čo to znamená, keď je nejaký pedagogický prístup skutočne zameraný na dieťa, ako sa v praxi realizuje výchova k mieru aj ako vyzerá rozvoj zručností riadený tempom dieťaťa. Otvorili sme aj horúcu tému slobody a hraníc a boli sme zvedavé, ako vyzerá adaptácia pri nástupe do škôlky aj ako to môžeme podporiť ešte predtým ako dieťa nastúpi. Nájdete tu veľa praktických informácií aj tipov, ktoré sa vám pri výchove zídu, aj keď škôlku ešte nezvažujete. Montessori nie je ani zďaleka len o predražených montessori pomôckach, je to prístup, ktorý vychádza z pozorovania dieťaťa a davá mu priestor rozvíjať to, k čomu dieťa prirodzene najviac inklinuje.

May 10, 202201:24:52
49. Baša Pribylincová: Aby žena mohla porodiť pri plnej sile, potrebuje byť čo najmenej rušená

49. Baša Pribylincová: Aby žena mohla porodiť pri plnej sile, potrebuje byť čo najmenej rušená

Barbora Pribylincová je jednou z najdlhšie pôsobiacich lektoriek hypnopôrodu na Slovensku. Kurzy prípravy pre buucich rodičov vedie už viac než desať rokov. Rozprávali sme sa o tom, čo je metóda hypnopôrodu, ako v praxi vyzerá jej využitie pri pôrode a či je naozaj pre každú ženu. Rozprávali sme sa aj o tom, v čom sú kurzy hypnopôrodu unikátne a odlišujú sa od klasickej prípravy. Otvorili sme aj otázky výberu pôrodnice a dôležitosť podpory ženy zo strany partnera, okolia a personálu. Na konci s nami Baša pozdieľala svoje pôrodné príbehy.
Apr 26, 202201:22:54
48. Dáša Cingálková: Všetko, čo mám pod plavkami, sú moje intímne zóny a patria mne

48. Dáša Cingálková: Všetko, čo mám pod plavkami, sú moje intímne zóny a patria mne

Keď sa dlhoročná skautka a spoluzakladateľka Montessori škôlky v Bratislave Dáša Cingálková chcela so svojou dcérou rozprávať o jej tele a intímnych zónach, zistila, že v slovenčine žiadna taká kniha pre deti neexistuje.

Rozhodla sa preto kontaktovať autorku bestselleru "My body belongs to me" s návrhom, že ju preloží do slovenčiny. Kniha "Moje telo patrí mne" vyšla len nedávno, no jej odkaz a obsah je tak dôležitý, že sa k nám tip na Dášu ako hosťku dostal nezávisle z viacerých strán. Pozvali sme ju, aby sme sa rozprávali o tom, ako s deťmi komunikovať o ich tele, intímnych zónach, ako ich učiť rozoznať, keď sa im deje niečo nepríjemné, prečo sú tajomstvá nebezpečné a ako komunikovať hranice tela našich detí s blízkym a vzdialenejším okolím.

Dáša okrem prekladu kníh vytvorila aj seminár pre rodičov a deti o hraniciach tela, súhlase, ktorý je zameraný na prevenciu sexuálneho násilia na deťoch. Tento diel je nabitý dôležitými informáciami, konkrétnymi príkladmi aj úprimnými výbuchmi smiechu.
Apr 12, 202201:13:35
47. Magdaléna Šílová: Voľná hra a rozvoj fantázie sú dôležité piliere waldorfskej pedagogiky

47. Magdaléna Šílová: Voľná hra a rozvoj fantázie sú dôležité piliere waldorfskej pedagogiky

Prvý diel zo série rozhovorov venovaných škôlkam a vzdelávaniu našich detí sme venovali waldorfskej pedagogike. Je to jeden z prístupov k vzdelávaniu, ktorý sa u nás uplatnňuje v niekoľkých súkromných materských školách aj škôlkach.

Našou hostkou bola Magdaléna Šílová, predsedkyňa Asociácie waldorfských materských škôl, ktorá v jednej takej škôlke aj učí a je zároveň mamou troch detí, ktoré prešli/prechádzajú waldorfským vzdelávaním.

Začali sme od základov a spoznávali sme filozofické pozadie tohto prístupu k deťom a dostali sme sa aj k mnohým praktickým otázkam - pýtali sme sa ako vyzerá deň, rok vo waldorfskej škôlke a zaujímalo nás aj vzdelávanie učiteľov a príprava detí na ďalšie vzdelávanie v školách.

Dozviete sa prečo sa vo waldorfských škôlkach kladie veľký dôraz na voľnú hru a rozvoj fantázie, ako sa rieši prekračovanie hraníc aj ako pristupujú k otázkam duchovna.

Tento rozhovor nie je ani zďaleka len o škôlkach. Je o rešpektujúcom prístupe k deťom, ktorý človeka vníma ako súčasť celku a kladie veľký dôraz na zrelosť osobnosti toho, kto deti sprevádza.

Mar 29, 202201:16:01
46. Federika Plesník: Všetky môžeme mať prácu, do ktorej chodíme rady
Mar 15, 202201:05:50
45. Eva a Zuzka z Tender November: Podnikanie na materskej stavajte na tom, čo už viete

45. Eva a Zuzka z Tender November: Podnikanie na materskej stavajte na tom, čo už viete

Chceli sme vám priniesť inšpiratívny materský podnikateľský príbeh. Príbeh dvoch mám, kamošiek, ktoré si plnia svoj sen. Ale hneď na začiatku sa to neplánovane zvrtlo a my sme otvorili úprimne a s pokorou iné príbehy. Príbehy pôrodné. Ich sila a úprimnosť dala tomuto rozhovoru ešte hlbší rozmer. S Evou a Zuzkou, ktoré tvoria značku rodinného obliekania Tender November sme sa rozprávali o materstve, podnikaní, priateľstve a o všetkých projektoch, ktoré ich priviedli až sem, k úspešnej značke, ktorú s radosťou a hrdo nosíme my aj naše deti. Rozhovor je to hlboký aj praktický a veríme, že vám uvoľní hlavu, poteší uši, rozhýbe kútiky úst a že vás nakopne tým správnym smerom.
Mar 01, 202201:03:30
44. Kristína Tormová: Ak umriem, bude to na naivitu

44. Kristína Tormová: Ak umriem, bude to na naivitu

Našu milovanú herečku, moderátorku a mamablogerku "before it was cool" Kristínu Tormovú sme už v podcaste mali. Bolo to približne pred rokom a my sme si mysleli, že o rok už si na covid nebudeme ani pamätať. No svet je ešte stále bláznivý a my sme cítili, že ďalší pokec s Kristínou je presne to, čo si žiada doba. V tomto milom dieli sme sa pustili do všetkých tém, ktoré sme minule nestihli prebrať a mrzelo nás to. S Kristínou sme sa rozprávali o jej ceste materstvom, o dvojičkách a o tom, prečo ju všetci strašili pred aj po pôrode. Venovali sme sa aj priateľstvu medzi ženami, ktoré jej pomáha ešte viac sa tešiť zo života.
Feb 15, 202201:05:41
43. Martin Poliačik: Snaha zapáčiť sa všetkým je cestou do akútnej frustrácie

43. Martin Poliačik: Snaha zapáčiť sa všetkým je cestou do akútnej frustrácie

S Martinom Poliačikom, filozofom, politikom, lektorom kritického myslenia a v neposlednom rade otcom, sme sa rozprávali o tom, ako zvládať náročné dialógy s našimi blízkymi aj ako robiť správne rozhodnutia v pretlaku informácií. Dozviete sa ako uplatňuje to, čo učí aj vo výchove svojich synov, ako reagovať na opakujúce sa "prečo", ako zvládať rozdielny prístup medzi generáciami k výchove našich detí aj ako riešiť ťažké diskusie o očkovaní v rodine. Konverzácia nie je len o získavaní informácií a Martin nám ukázal ako pracovať aj s jej vzťahovým a sociálnym rozmerom.
Feb 01, 202201:19:58
42. Lenka Rušarová: Do patchworkovej rodiny patria aj bývalí manželia

42. Lenka Rušarová: Do patchworkovej rodiny patria aj bývalí manželia

S psychologičkou Lenkou Rušarovou sme sa otvorene bavili o tom, čo obnáša život v patchworkovej rodine pre deti aj dospelých.

Názov patchworkova rodina odkazuje na umeleckú techniku, kde sa spolu zošívajú rôzne kusy látok a vznikajú tak napríklad unikátne deky, obrazy alebo oblečenie. Podobne vznikaú aj niektoré nové rodiny, kde sa okrem partnerov zžívajú spolu aj ich deti z predošlých vzťahov a vzniká nový unikátny celok.

Dozviete sa, v akom veku sú tieto rodinné zmeny pre deti najnáročnejšie a prečo, aký je veľký rozdiel v tom, čo očakávame od matiek a od otcov aj ako sa postaviť k ex. Diskusie o krehkej dynamike patchworkových rodín sú nádhernou prehliadkou toho, ako fungujú naše vzťahy a čo v nich máme a nemáme pod kontrolou. Táto téma sa nás opäť týka všetkých.
Jan 18, 202201:09:23
41. Adriana Havašová: Za domáce násilie nie je nikdy zodpovedná obeť
Dec 21, 202154:16
40. Dr. Sandra Plybon: Zdravie musíme uchopiť do svojich rúk

40. Dr. Sandra Plybon: Zdravie musíme uchopiť do svojich rúk

Sandra je lekárka s atestáciou v obore rodinné lekárstvo, ktorá žije so svojou rodinou v USA. Jej skúsenosť s autoimunitným ochorením ju prividla k funkčnému lekárstvu, ktoré aplikuje aj vo svojej ambulancii. O tom, ako vyzerá funkčné lekárstvo v praxi, ako sa na nás podpisuje stres a prečo naše potraviny už nemajú toľko vitamínov a minerálov ako kedysi sme sa s ňou zhovárali na diaľku. Rozobrali sme tiež najviac skloňované mikronutrienty ako magnézium alebo železo a pozrieli sme sa tiež na to, ako fungujú lipozomálne formy doplnkov stravy. Bavili sme sa aj o káve, superpotravinách, multivitamínoch a trávení. No proste informačne nabitý zdraviu prospešný diel.
Dec 07, 202101:11:09
39. Maliarka Dominika Žáková: Stále hľadám rovnováhu medzi pôžitkom a povinnosťou

39. Maliarka Dominika Žáková: Stále hľadám rovnováhu medzi pôžitkom a povinnosťou

V najnovšom dieli sme vyspovedali maliarku a mamu Dominiku Žákovú. Jej tvorba je živá, plná farieb, optimistická a zasnená. A presne taký bol aj náš rozhovor s ňou. Bavili sme sa o jej detstve, o talente a tvrdej práci, ktorá je skrytá za každým jej dielom. Rozprávali sme sa o tom, ako materstvo ovplyvnilo jej tvorbu a ako jej povolanie formuje to, akou je mamou. Dozvedeli sme sa, čím Dominika chcela byť, keď bola malá, aj to, čomu by sa chcela venovať v budúcnosti. Tento rozhovor sa nám nahrával s takou ľahkosťou, až sme chvíľami zabudli, že naozaj nahrávame.

Nov 23, 202101:22:22
38. Janka Lipirea: Ak vám je pri dojčení niečo nepríjemné, hovorte o tom s dieťaťom

38. Janka Lipirea: Ak vám je pri dojčení niečo nepríjemné, hovorte o tom s dieťaťom

Naša hostka Jana Krpalová Mračková je laktačná poradkyňa, pôrodná asistentka a ovláda aj haptonómiu a masáže bábätiek. Zhovárali sme sa s ňou o témach, ktoré súvisia s dojčením starších detí. Prešli sme rôzne formy regulovania nočného aj denného dojčenia, a tiež súvislosť dojčenia a množstva prijatej stravy. Hovorili sme aj o tom ako na postupné odstavovanie bez toho, aby sme traumatozovali dieťa alebo aj mamu. Otvorili sme aj tému tehotenstvo a dojčenie a tandemové dojčenie. Okrem praktických tipov tu nájdete hlavne mnoho podpory a povzbudenia do toho hľadať spôsoby, ktoré vyhovujú vám a vášmu dieťaťu, lebo väčšieho odborníka široko-ďaleko nenájdete.
Nov 09, 202101:12:54
37. Aleš Bednařík: Šťastie, úspech ani bohatstvo nie sú otázkou rozhodnutia

37. Aleš Bednařík: Šťastie, úspech ani bohatstvo nie sú otázkou rozhodnutia

Našim ďalším hosťom sa stal psychológ, spisovateľ, rečník, Aleš Bednařík. Ako sám o sebe píše, rád popularizuje vedecké výskumy súvisiace s poznaním človeka, ľudí, vzťahov a komunikácie. A potom ich prepája s praktickými zručnosťami ako žiť lepší, zmysluplnejší a šťastnejší život.
Chceli sme sa s ním baviť o šťastí rodičov a detí a digitálnych technológiách a vyvrátiť populárne mýty o štastí. A to všetko tam nájdete. A nájdete tam aj provokatívne tvrdenia o úspechu, cieľoch, láske a vzťahoch alebo objímaní stromov. Bol to kľukatý rozhovor, no veríme, že skratkovité návody na šťastný život dostali definitívne K.O.
Oct 26, 202101:24:27
36. Vydávame sa! Naša kniha Priestor pre mamu uzrie svetlo sveta (aj vďaka vám!)

36. Vydávame sa! Naša kniha Priestor pre mamu uzrie svetlo sveta (aj vďaka vám!)

Chceli sme vytvoriť niečo hmatateľné. Niečo, čo by evokovalo potrebu odpojiť sa od dieťaťa a kolobehu povinností a spojiť sa sama so sebou. Zastaviť, vyložiť nohy, uvariť kávu a vypiť ju teplú. Potešiť oko aj ducha a spomenúť si, kým som. Vedeli sme, že nechceme vydať iba knihu rozhovorov. Chceli sme vytvoriť niečo, čo by sme si my samé rady kúpili a ponorili sa do toho. Vedeli sme tiež, že texty nestačia. 

Oslovili sme deväť slovenských umelkýň, ktoré do knihy prispeli svojím vlastným zhmotnením niektorej z tém knihy. Ich ilustrácie, maľby a grafiky boli vytvorené špeciálne pre tento projekt a my sa tešíme, že vám ich postupne predstavíme. Priestor pre mamu nie je typická materská kniha. Nedočítate sa v nej, čo nejesť v tehotenstve, kedy zaviesť lepok ani ako vybrať dieťaťu prvé topánky. Nájdete v nej témy, ktoré riešime všetky deň čo deň. Ako byť dosť dobrá, ako nestratiť samu seba, ako mať pevné vzťahy a nebáť sa obhájiť svoj názor.

A viete čo? Vďaka písaniu tejto knihy sme aj my vytvorili priestor pre seba. Pre realizáciu našich snov, ambícií, plánov, ktoré sme ani nevedeli, že máme. Priestor pre mamu nie je len váš. Je aj náš. Je náš spoločný.

V tomto bonusovom dieli sme sa rozhodli priblížiť vám našu knihu vlastnými slovami. Je to také naše "behind the scenes". A aby ste vedeli, čo čakať vnútri, každá z nás vám prečíta svoj obľúbený text ako ochutnávku. 

Ak sa vám kniha zapáči, podporte ju kúpou tu: https://bit.ly/predpredajknihy 

Oct 12, 202115:04