
Sprężarkownia
By Sprężarkownia
Po wiedzę zapraszam na https://www.sprezarkownia.info.pl/, a o mnie możesz dowiedzieć się pod linkiem www.sprezarkownia.info.pl/o-mnie/

SprężarkowniaOct 27, 2022

027. Generator azotu i jego działanie
Generator azotu lub wytwornica azotu tak naprawdę powinny nazywać się separatorem azotu.
Powietrze, które nas otacza ma w swoim składzie 78% azotu, 21% tlenu, prawie 1% argonu, śladowe części innych gazów oraz parę wodną. Zawiera też inne zanieczyszczenia, które usuwa się w procesie filtracji i osuszania po sprężeniu, a przed wejściem do wytwornicy azotu.
Generator azotu usuwa z tak oczyszczonego strumienia sprężonego powietrza gazy inne niż azot. Produkuje go w miejscu jego zużycia oraz umożliwia kontrolę nad jakością, ciśnieniem i ilością dostarczanego gazowego azotu jednocześnie oszczędzając pieniądze.
O tym oraz zasadzie działania wytwornicy azotu posłuchasz w podcaście.
Możesz też przeczytać tę poradę na https://www.sprezarkownia.info.pl/2023/02/04/generator-azotu/
Są też inne porady na https://www.sprezarkownia.info.pl/

026. Wytwornica azotu i jej dobór
Kupujesz azot, który masz za darmo w swoim otoczeniu. Jeżeli nie wiesz, to wytwornica azotu, a inaczej generator azotu uniezależni Cię od dostaw, a ja chętnie Ci pomogę.
Jeżeli korzystasz z azotu w swoim przedsiębiorstwie, to możemy wspólnie dobrać odpowiednią wytwornicę azotu i obliczyć opłacalność takiej inwestycji.
O tym posłuchasz w podcaście.
Możesz też przeczytać tę poradę na https://www.sprezarkownia.info.pl/2023/02/01/wytwornica-azotu/
Są też inne porady na https://www.sprezarkownia.info.pl/

025. Osuszacz ziębniczy
Jeżeli chcesz mieć sprężone powietrze w swojej instalacji pneumatycznej pozbawione wilgoci, to powinieneś zastosować jedno z urządzeń do uzdatniania sprężonego powietrza.
W zależności od tego, jaki potrzebujesz ciśnieniowy punkt rosy, to masz do wyboru kilka urządzeń.
Jednym z urządzeń do uzdatniania sprężonego powietrza jest osuszacz ziębniczy.
O nim posłuchasz w podcaście.
Możesz też przeczytać tę poradę na https://www.sprezarkownia.info.pl/2023/01/09/osuszacz-ziebniczy/
Są też inne porady na https://www.sprezarkownia.info.pl/

024. Punkt rosy i osuszacz membranowy
Osuszacz membranowy jest idealnym rozwiązaniem do zapewnienia wymaganego ciśnieniowego punktu rosy w punkcie jego wykorzystania.
Podstawowe zalety osuszacza membranowego to łatwość montażu, bezobsługowość i brak kosztów zasilania elektrycznego, a niskie zużycie powietrza płuczącego jest czynnikiem przemawiającym za decyzją w sprawie takiego lokalnego uzdatniania.
Jeżeli chcesz przeczytać treść tego podcastu to zapraszam na https://www.sprezarkownia.info.pl/2023/01/02/punkt-rosy-i-osuszacz-membranowy/
Są też inne porady na https://www.sprezarkownia.info.pl/

023. Punkt rosy
W procesie sprężania następuje wzrost temperatury gazu. Im wyższa temperatura gazu, tym wyższa zawartość pary wodnej. A potem gaz przemieszczając się rurociągiem schładza się, bo temperatura otoczenia jest znacznie niższa niż temperatura gazu po sprężeniu. W pewnym momencie gaz osiąga temperaturę, w której następuje zamiana pary w rosę / kondensat.
I ta temperatura nazwana jest punktem rosy, jeżeli mówimy o powietrzu przy ciśnieniu atmosferycznym albo ciśnieniowym punktem rosy (PDP – pressure dew point) jeżeli gaz / powietrze ma ciśnienie większe od atmosferycznego.
O tym posłuchasz w podcaście.
Możesz też przeczytać tą poradę na https://www.sprezarkownia.info.pl/2022/12/28/punkt-rosy/
Są też inne porady na https://www.sprezarkownia.info.pl/

022. Klasa czystości sprężonego powietrza
Zanieczyszczenia w sprężonym powietrzu można zaliczyć do dwóch kategorii:
- zassane z otaczającego powietrza (pyły, zarodniki roślin, opary olejów, para wodna)
- tworzone przez sprężarkę i instalację sprężonego powietrza (olej, rdza, drobiny materiału, z którego wykonana jest sprężarka).
Niezależnie od tego, skąd pochodzi zanieczyszczenie, to sprężone powietrze powinno być uzdatnione do klasy czystości odpowiadającej zastosowaniu.
O tym posłuchasz w podcaście.
Możesz też przeczytać tą poradę na https://www.sprezarkownia.info.pl/2022/12/25/klasa-czystosci-sprezonego-powietrza/
Są też inne porady na https://www.sprezarkownia.info.pl/

021. Kompresor spalinowy CompAir C14 - mały mocarz
Kompresor spalinowy CompAir C14 – powiedziałbym o nim, że jest wygodny i nie jest do każdej pracy.
Jeżeli jednak dobierzesz go do swoich specyficznych warunków, to będzie to najlepszy kompresor spalinowy dostępny na rynku.
Możesz o nim przeczytać - https://www.sprezarkownia.info.pl/2023/01/13/kompresor-spalinowy-compair-c14/
Możesz też go obejrzeć - https://youtube.com/shorts/TZo8GQesn0E
Po więcej wiedzy zapraszam na www.sprezarkownia.info.pl

020. Serwis kompresorów - codzienne czynności
Przeglądając instrukcje obsługi kompresorów śrubowych i kompresorów łopatkowych różnych producentów z grupy Gardner Denver (Gardner Denver, CompAir, Champion, Hydrovane) oraz kilku innych producentów sprężarek zobaczyłem, że brakuje w nich listy codziennych czynności, które warto wykonywać, mimo że nie są obowiązkowe.
Czynności te powinny być traktowane jako kontrolne, które upewnią Cię, że Twoja sprężarka pracuje prawidłowo i w zalecanych warunkach eksploatacyjnych.
Nie zastępują czynności wskazanych w instrukcji obsługi Twojego kompresora. Nie zmieniają zaleceń dotyczących bezpieczeństwa. Są jedynie wskazówką jak niskim nakładem czasu zweryfikować warunki eksploatacji sprężarki i jej stanu pracy.
Po więcej wiedzy zapraszam na www.sprezarkownia.info.pl

019. Zbiornik do kompresora
W większości przypadków zbiornik do kompresora znajduje się blisko sprężarki. W zależności od jego lokalizacji względem układu osuszania sprężonego powietrza zbiornik nazywany jest jako “mokry” lub “suchy”.
W artykule pt. “Zbiornik do kompresora suchy czy mokry” https://www.sprezarkownia.info.pl/2022/10/21/zbiornik-do-kompresora-suchy-czy-mokry/opisałem funkcje zbiornika do kompresora oraz wady i zalety obu lokalizacji zbiornika, a jak chcesz posłuchać to kliknij link https://spotifyanchor-web.app.link/e/Yp7bRe1uqwb
Jest jednak jeszcze jedna potencjalna lokalizacja zbiornika buforowego tj. blisko miejsca wykorzystania sprężonego powietrza. Istnieje jeden przypadek, gdy ta lokalizacja jest zasadna.
O tym posłuchasz w podcascie.
Są też inne porady na https://www.sprezarkownia.info.pl/

018. Wentylacja sprężarkowni
Sprężarki są bardzo sprawnym grzejnikiem.
Ok. 96 % pobieranej energii elektrycznej zamieniane jest na ciepło. Część ciepła można odzyskać poprzez zamontowanie wymiennika ciepła w układzie olejowym. Cześć ciepła można odzyskać z powietrza przechodzącego przez chłodnicę sprężonego powietrza i oleju.
Gdyby jednak nie było możliwości odzyskiwania ciepła, to w sprężarkowni byłoby bardzo gorąco.
A jak tego uniknąć? O tym posłuchasz w podcascie.
Jeżeli chciałbyś jednak poczytać i zobaczyć schemat, o którym mówię, to zapraszam na stronę https://www.sprezarkownia.info.pl/2022/11/08/sprezarkownia-schemat-wentylacja/
Są też inne porady na https://www.sprezarkownia.info.pl/

017. Schemat sprężarkowni
Sprężarkownia lub kompresorownia to pomieszczenie, w którym umieszczone są wszystkie urządzenia do wytworzenia sprężonego powietrza (lub innego gazu), uzdatnienia go do wymaganej klasy jakości oraz zbiorniki ciśnieniowe do zmagazynowania sprężonego powietrza (lub innego gazu).
Jakie urządzenia znajdziesz w sprężarkowni? O tym posłuchasz w podcascie.
Jeżeli chciałbyś jednak poczytać i zobaczyć wszystkie linki, o których mówię, to zapraszam na stronę https://www.sprezarkownia.info.pl/2022/11/05/sprezarkownia-schemat/
Są też inne porady na https://www.sprezarkownia.info.pl/

016. Kompresor spalinowy do czyszczenia suchym lodem
Do prac wykonywanych w terenie przez usługowe ekipy mobilne, bez dostępu do lokalnego źródła sprężonego powietrza, przewoźny kompresor spalinowy jest idealnym rozwiązaniem.
Co musi posiadać, żeby sprawdzić się w czyszczeniu suchym lodem?
O tym posłuchasz w podcascie.
Jeżeli chciałbyś jednak poczytać to zapraszam na stronę https://www.sprezarkownia.info.pl/2022/11/14/kompresor-spalinowy-do-piaskowania/
Są też inne porady na https://www.sprezarkownia.info.pl/

015. Zakładowe sprężone powietrze do czyszczenia suchym lodem
Do czyszczenia suchym lodem możemy wykorzystać sprężone powietrze pochodzące albo ze spalinowej sprężarki przewoźnej, albo z zakładowej instalacji pneumatycznej.
Wymagania co do jakości nie zmieniają się. W obu przypadkach musi to być powietrze pozbawione wilgoci, cząstek oleju i pyłów.
O jakości sprężonego powietrza w czyszczeniu suchym lodem możesz posłuchać w podcaście nr. 014 - Kompresor do piaskowania.
Artykuł z poradami i wykresami, o których mówię w podcascie są do przeczytania pod adresem https://www.sprezarkownia.info.pl/2022/11/17/zakladowe-powietrze-do-czyszczenia-suchym-lodem/
Po więcej wiedzy zapraszam na www.sprezarkownia.info.pl

014. Kompresor do piaskowania
Czy wiesz, jak dobrać odpowiedni kompresor do piaskowania? Jakie zapotrzebowanie na sprężone powietrze ma dysza o średnicy 8 mm? Jak wyposażyć kompresor do bezproblemowej pracy na mrozie?
O tym wszystkim dowiesz się z dzisiejszego podcastu.
Po więcej wiedzy zapraszam na www.sprezarkownia.info.pl

013. Wydajność efektywna kompresora
Z wcześniejszego artykułu „Wydajność objętościowa kompresora” już wiesz, że producenci kompresorów podają wydajność, odnosząc się do norm określających referencyjne warunki powietrza tj. ciśnienia, temperatury i wilgotności.
Tylko ta wydajność objętościowa nie jest bardzo użyteczna. A jak jest z wydajnością efektywną? Posłuchaj już teraz!
Po więcej wiedzy zapraszam na www.sprezarkownia.info.pl

012. Wydajność objętościowa kompresora
Kiedyś sprężarki były jakieś inne.
Sprężarka z silnikiem 22 kW miała określoną wydajność. I była to przewidywalna wydajność efektywna kompresora. Potem nastąpił rozwój. Rozwój kreatywności połączony z technicznym rozwojem konstrukcji kompresora.
A jak teraz jest podawana wydajność kompresora? O tym w podcaście - posłuchaj!
Po więcej wiedzy zapraszam na www.sprezarkownia.info.pl

011. Serwis sprężarek zimą
Nadeszła zima. Spadł śnieg i spadła temperatura otoczenia. Serwis sprężarek właściwie się nie zmienia. Musisz tylko zadbać o dwie rzeczy: temperaturę w sprężarkowni i kondensat w instalacji sprężonego powietrza.
Po więcej wiedzy zapraszam na www.sprezarkownia.info.pl

010. Sprężarkownia wymagania
Sprężarkownia to pomieszczenie, w którym eksploatowane są sprężarki, ale dodatkowo są w niej urządzenia do uzdatniania sprężonego powietrza i bardzo często jeszcze zbiornik buforowy.
W podcaście usłyszysz, jakie wymogi są narzucane przez obowiązujące przepisy oraz zalecenia producentów sprężarek.
Wprawdzie wymogów jest sporo, ale mają one na celu bezpieczną eksploatację kompresorów, w warunkach przewidzianych przez producenta. Dzięki temu sprężarka odwdzięczy się trwałością i pewną, stabilną produkcją sprężonego powietrza. W końcowym efekcie Twoje przedsiębiorstwo będzie konkurencyjne na rynku.
Po więcej wiedzy zapraszam na www.sprezarkownia.info.pl

009. Serwis odwadniacza
Wprawdzie odwadniacz zwany też separatorem cyklonowym nie posiada wymiennych wkładów tak jak filtr i ma w swojej konstrukcji jedynie obudowę ze zbiornikiem, wkładkę zawirowującą i uszczelki, to jednak może podlegać serwisowi. Posłuchaj, w jakim przypadku.
Po więcej wiedzy zapraszam na www.sprezarkownia.info.pl

008. Instalacje sprężonego powietrza
Zagadnienie instalacji sprężonego powietrza jest bardzo obszerne, a popełnione błędy będą kosztować dużo i przez cały okres eksploatacji.
Materiał, sposób łączenia elementów, systemowe instalacje - to wszystko jest objęte w niniejszym podcaście.
Od wcześniej podjętych decyzji nt. budowy instalacji dystrybucji sprężonego powietrza będzie w przyszłości zależeć bezpieczeństwo pracy pracowników, koszty produkcji i zużycia sprężonego powietrza, jakość sprężonego powietrza oraz żywotność odbiorników i urządzeń pneumatycznych, koszty poboru energii elektrycznej itp.
Po więcej wiedzy zapraszam na www.sprezarkownia.info.pl

007. Odwadniacz, czyli separator cyklonowy
Otaczające nas powietrze zawiera parę wodną. W procesie sprężania następuje koncentracja zawartości wilgoci w jednostce objętości. Potem wystarczy nieznaczne ochłodzenie sprężonego powietrza i wykroplenie wilgoci w ilości uzależnionej od temperatury i ciśnienia sprężonego powietrza jest gwarantowane.
Odwadniacz może Ci pomóc usunąć kondensat z instalacji penuumatycznej. Po więcej wiedzy zapraszam na www.sprezarkownia.info.pl

006. Jaki kompresor do piaskowania?
Piaskowanie jest jedną ze strumieniowych metod oczyszczania. Należą do nich jeszcze śrutowanie, szkiełkowanie, sodowanie albo czyszczenie suchym lodem. Wprawdzie każda z tych metod wykorzystuje inne ścierniwo, ale posiada jedną wspólną cechę: wykorzystują sprężone powietrze do ruchu ścierniwa.
O doborze odpowiedniej sprężarki dowiesz się z tego odcinka, dlatego warto posłuchać podcastu i znaleźć najlepsze rozwiązanie dla Ciebie.
A po więcej wiedzy nt. instalacji, kompresorów lub uzdatniania sprężonego powietrza zapraszam na www.sprezarkownia.info.pl

005. Piaskarka syfonowa i kompresor do piaskowania
Piaskowanie z wykorzystaniem piaskarki syfonowej jest jedną z metod czyszczenia strumienowo-ściernego, które wymaga kompresora. Jaki kompresor do piaskowania będzie najlepszy? Wszystko zależy od parametrów piaskarki syfonowej i zastosowanej dyszy.
O parametrach prostej piaskarki syfonowej i doborze odpowiedniej sprężarki dowiesz się z tego odcinka, dlatego warto posłuchać podcastu i znaleźć najlepsze rozwiązanie dla Ciebie.
A po więcej wiedzy nt. instalacji, kompresorów lub uzdatniania sprężonego powietrza zapraszam na www.sprezarkownia.info.pl

004. Zbiornik do kompresora suchy czy mokry?
Przemysłowe instalacje sprężonego powietrza wyposażane są w zbiorniki ciśnieniowe. Mogą być zamontowane przed osuszaczem i potocznie nazywane są mokrymi, albo zamontowane za osuszaczem i nazwane są jako suche.
Każde rozwiązanie ma wady i zalety, dlatego warto posłuchać tego odcinka i znaleźć najlepsze rozwiązanie dla Twojej instalacji sprężonego powietrza.
A po więcej wiedzy nt. instalacji, kompresorów lub uzdatniania sprężonego powietrza zapraszam na www.sprezarkownia.info.pl

003. Zbiornik do kompresora
Przemysłowe instalacje sprężonego powietrza wyposażane są w zbiorniki ciśnieniowe. Niektóre sprężarki są nawet zamontowane na zbiorniku buforowym.
Czemu służą? Jakiej powinny być pojemności? Czy wydajność sprężarki jest połączona z wielkością zbiornika?
O tym i o sposobie doboru kompresora dowiesz się z tego odcinka, a po więcej wiedzy zapraszam na www.sprezarkownia.info.pl

002. Serwis sprężarek na etapie uruchomienia
Uruchomienie sprężarki to dopiero początek współpracy z serwisem. Poznaj tajniki uruchomienia, żeby współpraca ta układała się jak najlepiej. Usłyszysz też, czym powinien charakteryzować się serwis, by zasłużyć na miano profesjonalisty. Profesjonalisty wartego Twojej sprężarki. Po więcej wiedzy zapraszam na www.sprezarkownia.info.pl

001. Do Utrzymania Ruchu o Waszych sprężarkach powietrza
W tym odcinku opowiadam o powodach wahań ciśnienia sprężonego powietrza w instalacji, a po więcej wiedzy zapraszam na www.sprezarkownia.info.pl