Skip to main content
Spotify for Podcasters
BIBLIOWROTEK

BIBLIOWROTEK

By Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej

"Bibliowrotek" to podcast Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej poświęcony literaturze, kulturze, a także bibliotece jako miejscu, w którym każdy znajdzie przestrzeń dla siebie.
www.mbp.dt.pl/
www.facebook.com/MBPDabrowaTarnowska
www.youtube.com/channel/UCPrQ5ZanNrpQOkWPWpnRiVg

W intro i outro podcastu wykorzystano utwór Johna Bartmann'a pt. "Tupac Lives". Licencja: domena publiczna.
Available on
Google Podcasts Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

#13 „Ożywmy nasze miasto" projekt społeczny młodzieży z III Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie - BIBLIOWROTEK

BIBLIOWROTEKMar 10, 2023

00:00
20:45
#13 „Ożywmy nasze miasto" projekt społeczny młodzieży z III Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie - BIBLIOWROTEK
Mar 10, 202320:45
#12 Photobook "Gniazdo" rozmowa z Sylwią Kubiak - BIBLIOWROTEK

#12 Photobook "Gniazdo" rozmowa z Sylwią Kubiak - BIBLIOWROTEK

W ramach cyklu "Z biblioteką na ty" rozmawiam z Sylwią Kubiak absolwentką kierunku Art&Design na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie, wzornictwa w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie oraz tamtejszego Zespołu Szkół Plastycznych. Obecnie uczęszcza na studia podyplomowe w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie z zakresu edukacji plastycznej. Sylwia jest również wolontariuszką w naszej bibliotece. Tematem rozmowy był photobook jej autorstwa pt. "Gniazdo". Sposób prowadzenia narracji wizualnej w tej publikacji skłania do wielu refleksji - to ukazanie za pomocą fotografii procesu zmian, jakie cały czas zachodzą wokół nas, a których bardzo często nie dostrzegamy. Sylwia na tapet wzięła swój rodzinny dom i najbliższe otoczenie. Zdjęcia można także rozpatrywać w szerszej skali, obserwując w jaki sposób zmieniło się miasto Dąbrowa Tarnowska.

"Gniazdo" jest efektem programu „Fotografia społeczna – między publicystyką a sztuką”, który jest częścią projektu „Uczelnia najwyższej jakości – UP to the TOP”, w którym Sylwia brała udział.


Jul 28, 202231:49
#11 "Z poezją dorastanie" rozmowa z Krystyną Ludwicką i Lidią Krawczyk, córką i wnuczką poetki Marii Kozaczkowej - BIBLIOWROTEK

#11 "Z poezją dorastanie" rozmowa z Krystyną Ludwicką i Lidią Krawczyk, córką i wnuczką poetki Marii Kozaczkowej - BIBLIOWROTEK

Kolejny odcinek "Bibliowrotka" poprowadzą Aleksandra Kupiec oraz Jakub Irla uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrowie Tarnowskiej. Gośćmi audycji będą Krystyna Ludwicka i Lidia Krawczyk – córka i wnuczka poetki oraz patronki dąbrowskiej biblioteki Marii Kozaczkowej. 

Nagranie odcinka pt. „Z poezją dorastanie” zrealizowane zostało w ramach zadania "Dwie Marie - polskie wersy łączą pokolenia" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Partnerstwo dla książki.

Jun 29, 202233:06
#10 Baron Feliks Konopka (1888-1982) - BIBLIOWROTEK

#10 Baron Feliks Konopka (1888-1982) - BIBLIOWROTEK

Zapraszam do wysłuchania odcinka o życiu i twórczości barona Feliksa Konopki - tłumacza, poety i malarza. Jest to pierwszy odcinek drugiego sezonu podcastu Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej. W nagraniu wykorzystano utwór pt. "Beautiful Melody" Prince Oak Oakleyski. Licencja: CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication, freemusicarchive.org.


May 11, 202219:56
#9 "Marzyciele. Antologia poezji współczesnej" rozmowa z Marzeną Badochą - BIBLIOWROTEK

#9 "Marzyciele. Antologia poezji współczesnej" rozmowa z Marzeną Badochą - BIBLIOWROTEK

W kolejnej odsłonie cyklu "Z biblioteką na Ty" rozmawiam z Marzeną Badochą, czytelniczką dąbrowskiej biblioteki oraz absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pretekstem do rozmowy była książka "Marzyciele. Antologia poezji współczesnej" pod red. Kai Kowalewskiej, w której ukazały się wiersze Marzeny. 

Aug 02, 202121:18
#8 Trendy w literaturze dla dzieci - BIBLIOWROTEK

#8 Trendy w literaturze dla dzieci - BIBLIOWROTEK

W ósmym odcinku podcastu wspólnie z Anną Miodowską-Zawiślak, kierownikiem Oddziału dla Dzieci MBP w Dąbrowie Tarnowskiej, rozmawiamy o współczesnym rynku wydawniczym dla najmłodszych. Po jakie tematy sięgają współcześni pisarze dla dzieci? Jakie książki wybierają nasi najmłodsi czytelnicy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w kolejnym odcinku "Bibliowrotka". Zapraszam. 

Jun 07, 202114:55
#7 Rozmowa z zespołem Obywatele DT - BIBLIOWROTEK

#7 Rozmowa z zespołem Obywatele DT - BIBLIOWROTEK

W kolejnej odsłonie cyklu "Z biblioteką na Ty", który nagrywamy w ramach bibliotecznego podcastu gościłam dąbrowski zespół Obywatele DT.  Porozmawialiśmy o początkach formacji, muzyce i dobrych genach. Nie zabrakło pytania o literackie inspiracje. W nagraniu wzięli udział Norbert Giza i Ryszard Streb. W skład formacji wchodzi także Jakub Dybowski, który nie mógł uczestniczyć w rozmowie. W odcinku wykorzystano utwór "Na papierze" w wykonaniu zespołu Obywatele DT.  

Obywatele DT w sieci:
YouTube https://bit.ly/3nhcnYS
Fanpage zespołu https://www.facebook.com/ObywateleDT
Instagram https://bit.ly/3tPS3QB


Apr 26, 202121:59
#6 Świętujemy 104. urodziny Zuzanny Ginczanki - BIBLIOWROTEK

#6 Świętujemy 104. urodziny Zuzanny Ginczanki - BIBLIOWROTEK

Marzec to miesiąc, w którym obchodzimy Dzień Kobiet, a wczoraj, 21 marca świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Poezji. Z kolei 22 marca 1917 roku przyszła na świat osoba, której poświęcam ten odcinek - Zuzanna Ginczanka. Poetka pozostaje wciąż nieznana w świadomości niektórych czytelników. W 6 odcinku "Bibliowrotka" opowiem o jej życiu i twórczości - oczywiście z konkretnymi tytułami książek w tle. Zapraszam.

W odcinku wykorzystano utwory Johna Bartmann'a pt. "Poetic Love Letter" oraz "Guessing Game". Licencja: CC BY 4.0 freemusicarchive.org

Mar 22, 202113:22
#5 Wolontariat w bibliotece? Jestem na tak! - BIBLIOWROTEK

#5 Wolontariat w bibliotece? Jestem na tak! - BIBLIOWROTEK

Zapraszam do wysłuchania kolejnej odsłony cyklu "Z biblioteką na Ty". Gościem 5 odcinka jest Karol Soja: czytelnik MBP w Dąbrowie Tarnowskiej, były wolontariusz, uczeń III Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie. Jakie są plusy i minusy nauczania zdalnego z punktu widzenia ucznia? Dlaczego warto poświęcić swój wolny czas na pracę w wolontariacie? Czy można odkryć nowe talenty będąc wolontariuszem? Zachęcam do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu "BIBLIOWROTEK" pt. „Wolontariat? Jestem na tak!”.

Feb 22, 202110:44
#4 Top 10 tytułów 2020 - BIBLIOWROTEK

#4 Top 10 tytułów 2020 - BIBLIOWROTEK

W czwartym odcinku podcastu "Bibliowrotek" wspólnie z Justyną Żurawską, także bibliotekarką przedstawiamy top 10 tytułów najczęściej wybieranych przez Czytelników działu dla Dorosłych i Młodzieży MBP w Dąbrowie Tarnowskiej w minionym roku. Po jakie książki najczęściej sięgali? Jaki gatunki cieszyły się popularnością? Czy polscy pisarze zawojowali naszą wyobraźnią w 2020 roku? Pandemia wpłynęła na wszystkie aspekty naszego dotychczasowego życia, a jak przełożyła się na wybory czytelnicze? Aby poznać odpowiedzi na te pytania wystarczy włączyć podcast. Zapraszam.

Jan 11, 202112:11
#3 Kolory na talerzu - BIBLIOWROTEK

#3 Kolory na talerzu - BIBLIOWROTEK

Zachęcam do wysłuchania kolejnej odsłony cyklu “Z biblioteką na Ty”, który nagrywamy w ramach podcastu Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej. Gościem trzeciego odcinka "Bibliowrotka" był Mariusz Kumięga szef kuchni w Gospodzie Szlacheckiej w Niedomicach oraz malarz amator. W 2019 roku w dąbrowskiej bibliotece odbył się finisaż wystawy pt. “Spektrum emocji”, na którym po raz pierwszy zaprezentował swoje obrazy szerszej publiczności. Co ma wspólnego gotowanie z malowaniem? Jaka powinna być idealna książka kucharska? Dlaczego heavy metal pomaga w tworzeniu kobiecych portretów? Aby uzyskać odpowiedzi na te zaskakujące pytania wystarczy włączyć odcinek pn. "Kolory na talerzu". Zapraszam. 

Nov 30, 202015:05
#2 W co jest grane? Czas na planszówki. - BIBLIOWROTEK

#2 W co jest grane? Czas na planszówki. - BIBLIOWROTEK

Drugi odcinek „Bibliowrotka” rozpoczynam cyklem „Z biblioteką na Ty”, w którym rozmawiam z czytelnikami, użytkownikami i sympatykami dąbrowskiej biblioteki. Te swobodne konwersacje pokazują jakie pełne pasji i barwne indywidualności można spotkać właśnie w bibliotece. Moim gościem jest Sławomir Bator nauczyciel języka polskiego historii i plastyki w Szkole Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej. Tematem podcastu są gry planszowe, których mój rozmówca jest wielkim fascynatem. Czym są nowoczesne gry planszowe? Jakie korzyści płyną z grania w tradycyjne gry analogowe? Co wspólnego ma literatura z planszówkami? Na te i inne pytania odpowiada podcast „W co jest grane? Czas na planszówki”. Zapraszam.

Oct 22, 202024:41
#1 Wkręć się w czytanie - BIBLIOWROTEK

#1 Wkręć się w czytanie - BIBLIOWROTEK

W pierwszym odcinku podcastu "Bibliowrotek" staram się odpowiedzieć na pytania: czym jest czytanie? Co nam daje? Ile czytamy i jak czytamy? Od czego zależy czy dziecko w przyszłości zostanie wytrawnym czytelnikiem? Słowem staram się odkryć tę niesamowitą umiejętność na nowo. Wyjaśniam także, dlaczego warto przychodzić do biblioteki. Chcę też udowodnić, że książki i literatura mają moc. Zapraszam.  


Sep 29, 202017:20