
Menedżer Plus
By Mariusz Chrapko | MariuszChrapko.com

Menedżer PlusJan 30, 2023

MP-218: Zespół organizuje swój czas na 7 sposobów
W 218. odcinku podcastu Menedżer Plus porozmawiamy o strukturalizacji czasu.
Tytuł dzisiejszego odcinka zawiera spojler, bo... Zespół organizuje swój czas na 7 sposobów. W tym wydaniu audycji opiszemy Ci każdy z nich i wspólnie zastanowimy się nad tym, w jaki sposób wykorzystujemy czas oraz kiedy tak naprawdę działamy efektywnie.
Z jakich sposobów korzystasz w swoim zespole? W którym uczestniczysz najczęściej? Po jakie sposoby sięgają inni dookoła Ciebie? Co zrobić, żeby mieć satysfakcję z działania, a jednocześnie zaspokoić potrzeby swoje oraz zespołu? Czego nadużywamy, a czego nie lubimy? Jak zadbać o siebie i innych oraz powiedzieć, czego potrzebuję?
Odpowiedzi znajdziesz w najnowszym odcinku. Moją dzisiejszą rozmówczynię już pewnie doskonale kojarzysz: razem ze mną przy mikrofonie – Ola Chrapko.
W dzisiejszym odcinku mamy też dla Ciebie z Olą ważne newsy:
Otwieramy naszą społeczność Agile Leadership Tribe dla nowych członków i mamy nadzieję, że dołączysz do nas w tym okienku!
Czym jest ALTribe? Zostań na chwilę i posłuchaj...
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io. W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu: Randy Sharp – Don’t Bug Me.
---
Podoba Ci się ten odcinek? Zobacz inne i wspieraj moją pracę na Patronite!

MP-217: Jak się komunikować, by cię słyszano?
Dzisiaj porozmawiamy na temat, który Wy, słuchacze, bardzo lubicie. Mowa oczywiście o komunikacji. Wrócimy do tego zagadnienia i spróbujemy je jeszcze trochę pogłębić.
Sięgniemy dzisiaj po rzeczy z jednej strony podstawowe, bo porozmawiamy o całym procesie komunikacji, ale pójdziemy też głębiej i spróbujemy ten proces trochę bardziej rozszyfrować. To, o czym chcielibyśmy Ci dzisiaj opowiedzieć, dokładnie zbadał i opisał Friedemann Schulz von Thun i to właśnie jego tzw. 4 uszy chcemy dzisiaj z Tobą omówić.
Zapraszam Cię bardzo gorąco na audycję, w której zastanowimy się, jak się komunikować, by Cię słyszano.
Obok mnie przy mikrofonie – Ola Chrapko, której zapewne przedstawiać Ci już nie muszę.
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io. W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu: Nonsense – Raw.
---
Podoba Ci się ten odcinek? Zobacz inne i wspieraj moją pracę na Patronite!

MP-216: Czego liderzy mogą nauczyć się od jazzmanów?
Możliwe, że już wiesz... A jeśli nie, to dowiesz się w tym momencie o mnie czegoś nowego: jedną z moich pasji jest muzyka – konkretnie jazz. Jestem aktywnym muzykiem jazzowym. Gram na saksofonie. Środowisko muzyków, koncerty, warsztaty to ciekawe miejsce do obserwacji... I właśnie w takie klimaty chciałby Cię zabrać przy okazji kolejnego odcinak podcastu Menedżer Plus.
Jam session jest jedną z moich ulubionych form muzykowania. Jeśli nigdy nie obiło Ci się o uszy, krótko: to spontaniczne granie muzyków. Skład występujących ciągle się zmienia, artyści wchodzą na scenę i po kilku chwilach robią miejsce dla kolejnego muzyka. Jakby tego było mało, sam utwór też wybierany jest zwykle na chwilę przed wykonem. Jeśli go znasz, możesz wejść na scenę i dołączyć do muzykujących.
To właśnie jam session będzie moim punktem wyjścia do rozważań – bo właściwie czego liderzy mogą nauczyć się od jazzmanów?
Na przykładzie procesu jammowania pokażę Ci, jak proces funkcjonowania zespołów jazzowych można przełożyć na pracę zespołów w biznesie.
Zapraszam Cię bardzo, bardzo gorąco na mój solowy odcinek.
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io. W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu: Julian Hartwell – Doubleshot
---
Podoba Ci się ten odcinek? Zobacz inne i wspieraj moją pracę na Patronite!

MP-215: Gry władzy w firmach. Jak reagować? | Justyna Byczkowska, Marta Drażyńska
Analizując sytuacje liderskie i organizacyjne zauważamy czasem, że oprócz nieuświadomionych gier psychologicznych, pojawiają się również inne (czasem bardzo świadome!) gry. Są one próbą zaspokojenia pewnych potrzeb poprzez zachowania manipulacyjne. Gry, w których jedna osoba chce przejąć kontrolę nad zachowaniami drugiej po to, by mieć siłę, przewagę. Mówimy o nich gry władzy.
Plotki, blokowanie awansu, niewyrażanie wdzięczności, krzyki…
Arcyważny temat. Jego zrozumienie, pomaga lepiej komunikować się w zespole, firmie oraz lepiej rozumieć pewne sytuacje, z którymi każdy z nas często się styka.
Gry władzy omawiać będę z moimi gośćmi: Justyną Byczkowską i Martą Drażyńską, na co dzień związanymi z firmą Strefa Know How.
Zapraszam!
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io. W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu: Amit Sagie – Chariot
---
Podoba Ci się ten odcinek? Zobacz inne i wspieraj moją pracę na Patronite!

MP-214: Jak się komunikować, żeby inni uwielbiali ze mną pracować? | Michał Sosin
Komunikacja. Pewnie nie muszę cię przekonywać do tego, że Twoi koledzy z zespołu, współpracownicy, inni członkowie organizacji cały czas Cię obserwują. Obserwują i analizują...
W jednym z niedawnych odcinków audycji Mendżer Plus ustaliliśmy już, że bez empatii się nie da... w zasadzie tutaj możesz wstawić dowolne słowo. Nie da się wydajnie pracować, nie da się budować zespołu, nie da się osiągać wspólnych celów... W końcu – nie da się komunikować. Dziś skupimy się na tym ostatnim.
O tym, jak się komunikować, żeby inni uwielbiali z Tobą pracować, porozmawiam z moim dzisiejszym gościem. W moim wirtualnym, podcasterskim studiu gościnnie zasiadł Michał Sosin: trener komunikacji empatycznej – praktyk NVC i Resonant Healing.
Bardzo gorąco zachęcam Cię do wysłuchania naszej rozmowy.
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io. W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu: Duffmusiq – High Line.
---
Podoba Ci się ten odcinek? Zobacz inne i wspieraj moją pracę na Patronite!

MP-213: Jak być bardziej obecnym w życiu? | Piotr Fijewski
Wielu współczesnych liderów popadło w skrajny aktywizm. Swoje życie traktuje w kategorii kolejnego zadania do odhaczenia. Kolejny cel, kolejna liczba, kolejne wyzwanie, jeszcze jeden pucharek.
To wszystko pokazuje, jak bardzo zadaniowo traktujemy nasze życie. Nawet jak uprawiamy sport, niby dla zdrowia czy przyjemności, to i tak jesteśmy mocno nastawieni na cel – poprawienie swojego życiowego wyniku czy podniesienie poprzeczki.
W dzisiejszym odcinku porozmawiamy sobie o obecności. Jak bardziej być obecnym w życiu? Jak mu przywrócić smak i autentyczność? Jak otworzyć się na pełne doświadczenie rzeczywistości?
Moim gościem jest Piotr Fijewski – ekspert w dziedzinie komunikacji interpersonalnej, asertywności oraz stresu pracowniczego. Autor poradników psychoterapeutycznych, współautorem programu psychoprofilaktycznego dla młodzieży „Nasze Spotkania”, twórca formy terapii grupowej zwanej asertywnością symboliczną. Wraz z małżonką opracował koncepcję „spowalniania czasu” – szkoleniowej pracy psychoedukacyjnej ze stresem.
Zapraszam!
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io. W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu: Anthony Vega – African Living
---
Podoba Ci się ten odcinek? Zobacz inne i wspieraj moją pracę na Patronite!

MP-212: Jak nasze imago wpływa na pracę zespołu? | Kasia Balcerkiewicz
Przed nami temat niełatwy, ale gwarantuję Ci, że otworzy oczy na wiele kwestii związanych z relacjami w grupie czy zespole.
Kiedy zaczynasz pracę z nową grupą osób lub dołączasz do nowego zespołu, masz już pewne wyobrażenia, jak ten zespół będzie wyglądał. Te wyobrażenia, w miarę jak funkcjonujesz w tym zespole, zaczynają ewoluować i zmieniają się z czasem. Co ciekawe, kiedy dołączasz do kolejnego zespołu, mogą już wyglądać zupełnie inaczej. Możliwe, że już się domyślasz – tematem tego odcinka będzie imago zespołu i lidera. Czym jest? Jak działa? Jaki ma wpływ na to, w jaki sposób funkcjonujemy my i nasz zespół?
Moją dzisiejsza rozmówczyni to Katarzyna Balcerkiewicz – trenerka, konsultantka i założycielka Grupy Spotkanie, w której od ponad 20 lat pomaga osobom zarządzającym ludźmi zrozumieć psychologiczny kontekst ich aktualnej sytuacji biznesowej. To także współtwórczyni pierwszej w Polsce Szkoły Analizy Transakcyjnej.
Zapraszam Cię do wysłuchania odcinka!
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io. W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu: Amit Sagie – Peace Riddim
---
Podoba Ci się ten odcinek? Zobacz inne i wspieraj moją pracę na Patronite!

MP-211: Siły Specjalne w Biznesie | Lider kompletny
Patronem tego wydania Strefy Wiedzy Menedżera Plus jest inicjatywa Siły Specjalne w Biznesie.
https://www.sswb.pl/
---
Wracamy do Strefy Wiedzy Menedżera Plus, w ramach której rozmawiamy z byłymi członkami Jednostki Wojskowej GROM o projekcie Siły Specjalne w Biznesie.
W tym odcinku rozmawiamy o liderze kompletnym. O co chodzi z tą kompletnością? Na to pytanie (i kilka innych) odpowie mój wyjątkowy gość – płk. Grzegorz Mikłusiak, który był 13. dowódcą elitarnej jednostki GROM.
Zapraszam!
---
Jeżeli chciałbyś wystąpić w Strefie, opowiedzieć o swoich doświadczeniach, podzielić się wiedzą z szerokim gronem liderek i liderów, którzy słuchają mojej audycji – zapraszam do współpracy. Napisz do mnie przez formularz kontaktowy na https://mariuszchrapko.com/.
---
Podoba Ci się ten odcinek? Posłuchaj innych, obserwuj Menedżera Plus i wspieraj moją pracę na Patronite!

MP-210: Siły Specjalne w Biznesie | Planowanie
Patronem tego wydania Strefy Wiedzy Menedżera Plus jest inicjatywa Siły Specjalne w Biznesie.
https://www.sswb.pl/
---
To drugi odcinek Strefy Wiedzy Menedżera Plus, w którym rozmawiamy o bardzo unikatowym projekcie – Siły Specjalne w Biznesie, za którym stoją byli żołnierze Jednostki Wojskowej GROM.
Jak zachować spokój w najtrudniejszych nawet sytuacjach? Jak trzymać nerwy na wodzy? Dzisiaj rozmawiamy o planowaniu.
W moim podcastowym studiu, po raz drugi w tej serii: Mariusz Krawiec – jeden z założycieli projektu Siły Specjalne w Biznesie. Ma za sobą blisko 20-letnią służbę oficera Wojska Polskiego, w tym kilkunastoletnią w Jednostce GROM.
Ostatni odcinek serii pojawi się w najbliższy piątek.
---
Jeżeli chciałbyś wystąpić w Strefie, opowiedzieć o swoich doświadczeniach, podzielić się wiedzą z szerokim gronem liderek i liderów, którzy słuchają mojej audycji – zapraszam do współpracy. Napisz do mnie przez formularz kontaktowy na https://mariuszchrapko.com/.
---
Podoba Ci się ten odcinek? Posłuchaj innych, obserwuj Menedżera Plus i wspieraj moją pracę na Patronite!

MP-209: Siły Specjalne w Biznesie | Zespół
Patronem tego wydania Strefy Wiedzy Menedżera Plus jest inicjatywa Siły Specjalne w Biznesie.
https://www.sswb.pl/
---
To pierwszy odcinek Strefy Wiedzy Menedżera Plus, w którym rozmawiamy o bardzo unikatowym projekcie – Siły Specjalne w Biznesie. Stoją za nim byli żołnierze Jednostki Wojskowej GROM i to właśnie oni będą moimi gośćmi w 3 kolejnych odcinkach tej miniserii.
Czego możemy nauczyć się od wojsk specjalnych? Dlaczego powinniśmy być spokojni i umieć trzymać emocje na wodzy? Dzisiaj rozmawiamy o zespole.
W moim podcastowym studiu Mariusz Krawiec – jeden z ojców-założycieli projektu Siły Specjalne w Biznesie. Ma za sobą blisko 20-letnią służbę oficera Wojska Polskiego, w tym kilkunastoletnią w Jednostce GROM.
Kolejne odcinki ukażą się odpowiednio w środę i piątek, więc od razu dodaj datę premiery do swojego kalendarza.
---
Jeżeli chciałbyś wystąpić w Strefie, opowiedzieć o swoich doświadczeniach, podzielić się wiedzą z szerokim gronem liderek i liderów, którzy słuchają mojej audycji – zapraszam do współpracy. Napisz do mnie przez formularz kontaktowy na https://mariuszchrapko.com/.
---
Podoba Ci się ten odcinek? Posłuchaj innych, obserwuj Menedżera Plus i wspieraj moją pracę na Patronite!

MP-208: „Samoorganizacja to system, który porusza się według swoich reguł” | Roman Pukar
Samoorganizacja – jeszcze do niedawna wydawało mi się, że na ten temat napisano i powiedziano już niemal wszystko, a przynajmniej tyle, że trudno o coś „świeżego”. Jakże się myliłem! Bardzo lubię takie pomyłki. Dzięki jednej z nich mogę zaprosić Cię na ten wyjątkowy odcinek, z którym wiąże się ciekawa historia.
Mój dzisiejszy rozmówca subksrybuje Zwinny Newsletter, czyli mailing, który od kilku lat regularnie przygotowuję i wysyłam w niemal każdy (aktualnie co drugi) poniedziałek. Po jednym z tekstów newslettera na temat atraktorów zmiany, mój gość po prostu odpisał na moją wiadomość. Wymieniliśmy kilka maili. To, o czym pisał, wydało mi się na tyle ciekawe i zbieżne z tym, czego dzisiaj doświadczamy w biznesie, zespołach, firmach, które doświadczają procesu samoorganizacji, że postanowiłem zaprosić go do audycji, by porozmawiać o tym szerzej.
Zapraszam na rozmowę z Romanem Pukarem – człowiekiem sztuki, malarzem, artystą, autorem bardzo ciekawego eksperymentu społecznego. Eksperymentu, który odsłania rzeczywistość wielu dojrzałych zespołów projektowych, samodzielnie organizujących swoją pracę.
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io. W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu: Brian Claxton – Don't Forget to Groove
---
Podoba Ci się ten odcinek? Zobacz inne i wspieraj moją pracę na Patronite!

MP-207: Reguły na czas chaosu w biznesie | Tomasz Stawiszyński
„Żyjemy w świecie, który wypadł z ram” – pisze Tomasz Stawiszyński w swojej najnowszej książce Reguły na czas chaosu. Trudno się z tym nie zgodzić. Wszyscy, zwłaszcza ostatnio, mocno doświadczamy tego, że skończył się świat, w którym istnieją gotowe rozwiązania i recepty. Świat, w którym nie ma prostych odpowiedzi na trudne pytania. Doświadczamy tego także w zarządzaniu i przywództwie, gdzie jako liderki i liderzy stajemy wobec ogromnej złożoności.
Świat zarządzania i przywództwa coraz bardziej jest odbierany jako nerwowy, nieprzewidywalny, chaotyczny. Dlatego ten złożony świat potrzebuje liderek i liderów, którzy potrafią poruszać się w tej niepewności i zmienności. Musimy znaleźć jakieś wektory, które pomogą nam w tej chaotycznej i niepokojącej rzeczywistości funkcjonować. W dzisiejszym podcaście porozmawiamy o możliwych regułach na te dziwaczne czasy, w których przyszło nam żyć.
Gościem odcinka jest Tomasz Stawiszyński – filozof, eseista, autor audycji radiowych i książek poświęconych popularyzowaniu filozofii.
Zapraszam!
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io. W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu: Fryderyk HD – SG
---
Podoba Ci się ten odcinek? Zobacz inne i wspieraj moją pracę na Patronite!

MP-206: Chcę zmienić pracę… ale | Weronika Szymańska
📊 Jakiś czas temu Instytutu Saratoga przeprowadził badania, które pokazują, że przytłaczająca większość menedżerów (aż 89%!) myśli, że ich pracownicy odchodzą z pracy tylko ze względów finansowych. Tylko 11% bierze pod uwagę inne powody.
Co ciekawe, dokładnie takie same badania przeprowadzone wśród pracowników pokazują, że ze względów finansowych odchodzi zaledwie 12% pracowników. Pozostałe 88% wskazuje jako powód inne przyczyny.
🤔 Właśnie. To w końcu jakie są najczęstsze (prawdziwe) powody odchodzenia ludzi z pracy?
Dzisiaj porozmawiamy o tym, dlaczego zmieniamy miejsce zatrudnienia, ale nie tylko. Będzie o tym, jak planować swoją karierę i tym, jak się w ogóle zmierzyć z tym tematem.
W moim podcasterskim studiu goszczę Weronikę Szymańską – właścicielkę SztukaZmiany.pl, mentorkę i projektantkę kariery.
Zapraszam!
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io. W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu: Fryderyk HD – Ingenium
---
Podoba Ci się ten odcinek? Zobacz inne i wspieraj moją pracę na Patronite!

MP-205: Miniseria 3xO Lidera | Otwartość
Ostatni odcinek z tej serii i ostatnie "O" przed Tobą. Jeśli z jakiegoś powodu nie jesteś z nami od początku, przesłuchaj wcześniejsze odcinki, żeby nic Ci nie umknęło.
W miniserii 3xO Lidera rozmawiamy o trzech obszarach związanych z odwagą, odpowiedzialnością i otwartością, które cechują współczesnego, dobrego lidera.
Dzisiaj skupimy się na trzeciej, ostatniej literce O, pod którą kryje się OTWARTOŚĆ.
Przy mikrofonie, wspólnie ze mną – Ola Chrapko.
Zapraszam Cię do wysłuchania audycji... Oraz do ALTribe – naszego Plemienia Zwinnych Liderów! Więcej szczegółów w audycji i pod tym linkiem.
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io.
W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu: The Delegates – 8 Points Later

MP-204: Miniseria 3xO Lidera | Odpowiedzialność
Kontynuujemy temat kompetencji współczesnego lidera. Mam nadzieję, że pierwszy odcinek miniserii 3xO Lidera przypadł Ci do gustu. Druga część już czeka.
Przypomnijmy – w miniserii 3xO Lidera rozmawiamy o trzech obszarach związanych z odwagą, odpowiedzialnością i otwartością, które cechują współczesnego, dobrego lidera.
Dzisiaj skupimy się na drugiej literce O, pod którą kryje się ODPOWIEDZIALNOŚĆ.
Przy mikrofonie, wspólnie ze mną – Ola Chrapko.
Zapraszam Cię do wysłuchania audycji.
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io.
W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu: Nim Sadot - Absolute Power

MP-203: Miniseria 3xO Lidera | Odwaga
🤔 Kim tak naprawdę jest ten współczesny lider? Może inaczej: jakie kompetencje go wyróżniają? Pewnie domyślasz się, że ciężko będzie zbudować pełną, kompletną listę. Wspólnie z Olą zaczęliśmy zastanawiać się więc nad tym, które z nich mogą być najistotniejsze. Wybraliśmy trzy kompetencje lidera (takie absolutne must have!), o których chcielibyśmy porozmawiać z Tobą w tym tygodniu. Okazuje się, że wszystkie zaczynają się na tę samą literę.
W miniserii 3xO Lidera porozmawiamy o trzech obszarach związanych z odwagą, odpowiedzialnością i otwartością, które cechują współczesnego, dobrego lidera.
W dzisiejszym, pierwszym odcinku skupimy się na ODWADZE. Kolejne części tej serii pojawią się w środę i piątek.
Przy mikrofonie, wspólnie ze mną – Ola Chrapko.
Zapraszam Cię do wysłuchania audycji.
—
🎶 Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io. W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu: Risian - The End (The Traveler)

MP-202: Zespół jak GROM | Mariusz Krawiec
⚡️ GROM – tej jednostki wojskowej prawdopodobnie nikomu z Was nie trzeba przedstawiać. Elitarna, kojarzona z profesjonalizmem i bezpieczeństwem. Przynależność do niej to niewątpliwy zaszczyt. Domyślasz się już, że nie przywołuję tej nazwy bez powodu...
Mój rozmówca jest byłym członkiem tej słynnej formacji. Mariusz Krawiec służył w GROM-ie przez 11 lat. Po tym jak odszedł na emeryturę został bardzo skuteczny przedsiębiorcą, który chętnie dzieli się swoimi żołnierskimi doświadczeniami. Ostatnio mocno związany z projektem Siły Specjalne w Biznesie, którego jest współtwórcą. Dzisiaj wspólnie porozmawiamy o tym, jak świat biznesu może czerpać z wojska i odwrotnie. Właśnie to będzie tematem rozmowy w tym wydaniu audycji.
Zapraszam na Zespół jak GROM. Zapewniam, że czeka na Ciebie bardzo konkretny i ciekawy odcinek!
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io. W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu: Bennett Sullivan – Open Minds

MP-201: O sposobie uczenia, który inspiruje, angażuje i przynosi efekty | Wojciech Busiel
Umiejętności liderskie, które są nam potrzebne, żeby odnaleźć się w tej dzisiejszej bardzo złożonej i niepewnej rzeczywistości, są nieokreślone i mgliste. Uczymy się liderowania na nowo. Uczymy się bycia menedżerem.
W naszych organizacjach ścierają się dwie przeciwstawne siły. Są rzeczy, które ulegają poprawie, ale są też i takie, które ulegają pogorszeniu. Praca zdalna okazała bardzo wygodna, bo nie tracimy kilku na dojazdy, ale pojawia się problem przynależności ludzi do firmy, zaczyna nam brakować kontaktów społecznych, jesteśmy osamotnieni, mimo że przecież cały czas dostępni i w kontakcie.
Jak się uczyć nowego bycia-w-świecie? Jak liderzy, zespoły, organizacje mają to robić? Jak budować i rozwijać organizacje, które będą potrafiły stale dostosowywać się do zmian?
O uczeniu się na podstawie doświadczania rozmawiam z moim gościem. Jest nim Wojciech Busiel – psycholog, psychoterapeuta, superwizor szkoleniowy i trener.
Zapraszam!
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io. W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu:
Bar Halevy – Saturns Anthem (feat. Lior Gray)

MP-200: Jak być asertywnym liderem? | Maria Król-Fijewska
Dziś odcinek 200. odcinek!
Ani się obejrzałem, a to już 8 lat stuknęło Menedżerowi Plus. Kiedy odsłuchuję pierwszy odcinek, to widzę jak dużo w moim życiu się zmieniło. Przez ten czas udało nam się wspólnie osiągnąć wiele – ot choćby przebiliśmy liczbę 1 mln odsłuchań (choć w zasadzie od pewnego czasu już przestałem liczyć 😉).
No, ale – co najważniejsze – cudowni słuchacze, czyli Wy, którzy tworzycie cudowną społeczność PLUSIKÓW - ludzi, którzy chcą zmieniać świat swojego przywództwa. Przesyłam Wam dużo wdzięczności. I życzmy sobie, żebyśmy mogli się tutaj spotkać - jak mówi Jurek Owsiak - do końca świata i jeden dzień dłużej. Bo przywództwo to jest właśnie praca na całe życie.
O czym usłyszycie dzisiaj?
Ten odcinek poświęcimy tematowi asertywności. Moim i Waszym gościem będzie Maria Król-Fiijewska – psycholożka kliniczna, psychoterapeutką, superwizorka psychoterapii i treningu grupowego, a także twórczyni polskiej wersji treningu asertywności. Wspólnie zastanowimy się, co to znaczy być asertywnym liderem!
Zapraszam!
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io.
W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu: Luc Allieres – Abraço Carioca

MP-199: Pięknie się różnić, mądrze być podobnym | Prof. Wiesław Łukaszewski
Jedni przywiązują dużą wagę do różnorodności, bo w niej widzą potencjał rozwoju. Inni wolą jednorodność, bo w różnorodności widzą zagrożenie – dla swoich przekonań, wartości, swoich interesów. Czy być podobnym wyklucza różnienie się? Kiedy mówimy o podobieństwach i różnicach? Kiedy różnice mają znaczenie? Po odpowiedzi wybrałem się do Sopotu, gdzie mogłem porozmawiać z wyjątkowym człowiekiem.
Jest jednym z najwybitniejszych polskich psychologów. Specjalizuje się w psychologii osobowości, psychologii społecznej i psychologii motywacji. Napisał wiele książek. Z czystym sumieniem mógłbym polecić Ci każdą z nich – niesamowicie otwierają głowę i dają do myślenia.
W 199. odcinku podcastu Menedżer Plus moim i Waszym gościem jest prof. Wiesław Łukaszewski. Rozmawiamy o tym, jak ważne jest, żeby pięknie się różnić oraz umieć czerpać energię z tego, w czym my, jako ludzie, jesteśmy do siebie podobni.
---
Nagranie tej rozmowy byłoby niemożliwe, gdyby nie wsparcie Patronów i Patronek podcastu. Przesyłam wdzięczność każdej i każdemu z Was!
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io. W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu:
Ziv Moran – I’m with You

MP-198: Czego liderzy biznesu mogą nauczyć się od świata sportu? | dr Marcin Kochanowski
W karierze różnych sportowców możemy znaleźć takie momenty, które są przełomowe. Weźmy na przykład takiego Artura Siódmiaka.
Artur był świetnym szczypiornistą. Grał w obronie. Kluczowym momentem w karierze Artura była bramka rzucona na kilka sekund przed końcowym gwizdkiem w meczu przeciwko Norwegii. Ostatniego meczu drugiej rundy Mistrzostw Świata w 2009 roku. Meczu, który decydował wtedy o wejściu do strefy medalowej.
W kluczowym momencie spotkania, tuż przed końcowym gwizdkiem, Artur zebrał piłkę i oddał rzutu na oddaloną o 30 metrów pustą bramkę reprezentacji Norwegii. Wynik – 31:30. Ta bramka dała nam awans do półfinału mistrzostw świata.
To był moment, w którym on podjął decyzję, że rzuca. Decyzję odważną, bo zgodnie z logiką i „sztuką” Artur powinien podawać do jednego z dwóch naszych zawodników, którzy wychodzili z kontratakiem.
Artur wziął na siebie odpowiedzialność. W ważnym momencie kariery sportowej czy swojego życia, zachował się tak, jak się powinien się zachować.
Przywołuję tą sytuację nie bez powodu. Dzisiaj gościem odcinka jest dr Marcin Kochanowski, który jako psycholog sportu współpracował ze Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce w latach 2006 - 2010. Brał udział w Mistrzostwach Europy, a także Mistrzostwach Świata w 2007 roku zakończonych zdobyciem wicemistrzostwa świata przez drużynę trenera Bogdana Wenty.
Wspólnie spróbujemy się zastanowić, czego liderzy biznesu mogą nauczyć się od świata sportu.
Zapraszam Was bardzo serdecznie do wysłuchania tej rozmowy.
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io. W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu:
Sebastian Pangal – Little Pieces

MP-197: Wysoko wrażliwi w pracy. Jak nimi zarządzać? | Katarzyna Kucewicz
Dzisiaj w podcaście bardzo ważny temat w pracy każdego lidera – rozmawiamy o wysokiej wrażliwości.
Do gabinetu psychologicznego mojego dzisiejszego gościa bardzo często trafiają osoby, które mówią: „Muszę coś ze sobą zrobić, bo czuję za bardzo”. Chcą, żeby to „coś” im zabrać, żeby ich jakoś znieczulić na te wszystkie sytuacje życiowe, w których pełno różnych emocji, z którymi często sobie nie radzą, po prostu.
Dla wielu z tych osób ich wrażliwość jest trudna do zniesienia, zarówno dla nich samych jak i całego otoczenia. W zasadzie zabiera im całą radość życia. Bo takie osoby są nadwrażliwe, ciągle coś przeżywają, ciągle się czymś denerwują, nawet najmniejsze bodźce potrafią wytrącić je z równowagi.
- Czym jest wysoka wrażliwość, skąd się bierze, jak przejawia się w naszej codzienności?
- Po czym ją rozpoznać u siebie, u ludzi, z którymi pracuję w zespole?
- Czy z tym coś się robi? Czy wysoka wrażliwość może być naszym sprzymierzeńcem?
- Na co zwracać uwagę w zespole, jak pracować z ludźmi, którzy czują za bardzo?
Do udziału w odcinku zaprosiłem Katarzynę Kucewicz – psycholożkę i psychoterapeutkę, która od kilkunastu lat pomaga ludziom w przezwyciężaniu ich życiowych trudności.
Bardzo zapraszam Cię do wysłuchania dzisiejszego odcinka!
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io. W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu:
Leroy Wild – Helpless in Your Arms

MP-196: Zrezygnuj z bycia doskonałym! | dr Konrad Piotrowski
Dzień dobry!
Dziś w Menedżerze Plus – powroty. Po raz kolejny wspólnie wrócimy do tematu perfekcjonizmu, któremu poświęciliśmy sporo uwagi pod koniec ubiegłego roku. Tym razem skupimy się bardziej na tym, jakie faktycznie jest podejście psychologów do perfekcjonizmu. Czy jest traktowany jako cecha kliniczna, czy może jest coś takiego jak zdrowy perfekcjonizm? Sprawdźmy to wspólnie!
Oczywiście nie przychodzę sam! Gościem dzisiejszego odcinka jest dr Konrad Piotrowski – psycholog oraz wykładowca na Uniwersytecie SWPS. Tematem prowadzonych przez niego zajęć jest właśnie zagadnienie perfekcjonizmu. Na co dzień zajmuje się również tematem rozwoju tożsamości.
Obiecuję, że będzie bardzo ciekawie, i w waszych głowach pojawią się na pewno nowe, ciekawe wglądy w ten temat perfekcjonizmu.
Słyszmy się!
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io. W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu:
Vicki McCrone – Black Cat

MP-195: Chcę! Miniseria o motywacji | cz. 3
Witaj w trzecim, ostatnim odcinku miniserii podcastu Menedżer Plus, którą poświęciliśmy motywacji. Nim przejdziesz dalej, zapoznaj się z poprzednimi odcinkami serii – dobrze wiesz, gdzie ich szukać! 😉
O motywacji mówi się dzisiaj bardzo dużo – także w kontekście pracy zdalnej. Skupimy się naukowych podstawach motywowania ludzi. Opowiemy Wam o 3 potrzebach psychologicznych – potrzebie autonomii, relacyjności i kompetencji.
Nawiążemy do badań profesora Edwarda Deci oraz profesora Richarda Ryana, które mówią o tym, że nasza motywacja w gruncie rzeczy sprowadza się do tego, czy te trzy potrzeby są zaspokojone, czy nie.
Tym razem skupimy się na potrzebie kompetencji. To jest bardzo ciekawa potrzeba, bo jak mówi nauka, my jako ludzie jesteśmy w sposób naturalny zmotywowani do nauki i rozwoju i nie potrzebujemy dodatkowych zachęt.
Zapraszamy!
---
💁♂️ Agile Leadership Tribe
Jedyna taka społeczność oraz baza wiedzy i szkoleń dla zwinnych liderów (i nie tylko)!
Dołącz do mnie, Oli i kilkuset innych członków i członkiń naszego Plemienia.
🔗 https://do-altribe.pl/
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io. W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu:
Bob Hart – Paw Prints

MP-194: Chcę! Miniseria o motywacji | cz. 2
Dzień dobry! Zapraszam Cię na drugi odcinek miniserii o motywacji! Co to takiego?
Wspólnie z Olą (moją drugą połową – zarówno życiową, jak i biznesową) przygotowałem dla Was miniserię o motywacji. To będą 3 krótkie odcinki Menedżera Plus, które pojawią się w najbliższy poniedziałek, środę i piątek.
O motywacji mówi się dzisiaj bardzo dużo – także w kontekście pracy zdalnej. My skupimy się podstawach naukowych motywowania ludzi i opowiemy Wam o 3 potrzebach psychologicznych – potrzebie autonomii, relacyjności i kompetencji.
Nawiążemy do badań profesora Edwarda Deci oraz profesora Richarda Ryana, które mówią o tym, że nasza motywacja w gruncie rzeczy sprowadza się do tego, czy te trzy potrzeby są zaspokojone, czy nie.
Dzisiaj skupiamy się na drugiej potrzebie psychologicznej – potrzebie relacyjności. Jest to potrzeba związana z troszczeniem się o innych, ale też byciem otoczonym troską przez nich.
Zapraszamy!
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io. W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu:
Yotam Ben-Or – Viva Hermeto Pascoal

MP-193: Chcę! Miniseria o motywacji | cz. 1
Cześć! Ten tydzień w podcaście będzie szczególny.
Wspólnie z Olą (moją drugą połową – zarówno życiową, jak i biznesową) przygotowałem dla Was miniserię o motywacji. To będą 3 krótkie odcinki Menedżera Plus, które pojawią się w poniedziałek, środę i piątek.Cześć! Ten tydzień w podcaście będzie szczególny.
O motywacji mówi się dzisiaj bardzo dużo – także w kontekście pracy zdalnej. My skupimy się na naukowych podstawach motywowania ludzi i opowiemy Wam o 3 potrzebach psychologicznych – potrzebie autonomii, relacyjności i kompetencji.
Nawiążemy do badań profesora Edwarda Deci oraz profesora Richarda Ryana, które mówią o tym, że nasza motywacja w gruncie rzeczy sprowadza się do tego, czy te trzy potrzeby są zaspokojone, czy nie.
Dzisiaj zaczynamy od autonomii – jest to potrzeba świadomości, że masz wybór.
Zapraszamy!
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io. W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu:
Marcelo Nami – At Copacabana Beach

MP-192: Cele. Zacznij je realizować z wyobraźnią | dr Ewa Jarczewska-Gerc
Dzień dobry w Nowym Roku 2023! Zanim zaczniemy zgodnie z planem, kilka ważnych informacji. Otóż…
W Nowym Roku mam marzenie. Zacząłem je realizować już jakiś czas temu i cieszę się, że w końcu mogę Wam głośno o tym powiedzieć. Do rzeczy: Wszystko wskazuje na to, że będziemy się częściej spotykać. Poważnie!
Od dłuższego czasu zbierałem materiały, przygotowywałem dodatkowe nagrania i tematy, dzięki czemu mogę nareszcie podjąć próbę zrealizowania mojego małego marzenia o częstszych spotkaniach z Wami. Kiedy uruchamiałem konto na Patronite, to był jeden z tych celów, który mi przyświecał. Założyłem, że jeśli uda mi się zebrać określoną sumę miesięcznego wsparcia, będę mógł w pełni poświęcić się rozwijaniu podcastu, a co za tym idzie częściej się z Tobą spotykać. Co prawda wyznaczonego celu nie udało się jeszcze osiągnąć, ale 68% to naprawdę imponujący wynik, dzięki któremu mogłem zrezygnować z podejmowania części dodatkowych aktywności i ten czas poświęcić na nadprogramowe nagrania. Świetnie, prawda?
Dodatkowo, od czasu do czasu pojawią się krótsze, bonusowe odcinki (wiem, że na sali mamy co najmniej kilkoro zwolenników krótszych form audio!). Nazwijmy je na razie Menedżer Plus Solo – solo, bo nie usłyszysz w nich rozmów z zaproszonymi gośćmi, ale wspólnie spróbujemy zastanowić się nad wyzwaniami i aspektami zwinnego przywództwa czy tematów, które leżą w tej okolicy.
Uff. Mam nadzieję, że nie przygniotłem Was ilością wiadomości. Jest tego sporo, ale wierzcie mi – już od dawna korciło mnie, żeby Wam o tym wszystkim opowiedzieć. A teraz zapraszam do wysłuchania dzisiejszego odcinka.
---
Nowy rok to oczywiście nowe cele. To właśnie na nich skupimy się w tym odcinku. O tym, jak wykorzystać wyobrażenia do tego, żeby lepiej działać w tym Nowym Roku i skuteczniej realizować swoje cele, zapytam mojego dzisiejszego gościa. Do rozmowy zaprosiłem dr Ewę Jarczewską-Gerc – psycholożkę, trenerkę i adiunkta na Wydziale Psychologii Uniwersytetu SWPS.
Zapraszam!
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io. W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu:
Cesare Pastanella – Alices Tale

MP-191: Eksploracja źródeł podjarki | Agata Stafiej-Bartosik
Zmieniamy świat. Możemy to robić każdego dnia. Ghandi mówił:
Bądź zmianą, którą chcesz zobaczyć w świecie.Bardzo lubię ten cytat. Dzisiaj będziemy rozmawiali o wpływie: o tym, że każdy z nas może oddziaływać na swoje otoczenie, grupy, do których przynależy, firmę i zespoły, w których pracuje.
Do programu zaprosiłem szefową Fundacji ASHOKA – Agatę Stafiej-Bartosik, która to organizacji właśnie takimi zmianami się zajmuje. Skupimy się na tym, czego liderki, liderzy w biznesie mogą nauczyć się od liderek i liderów społecznych.
To od zawsze był dla mnie bardzo fascynujący temat. W świecie zmian społecznych jest mnóstwo cennych przykładów jak realizować takie zmiany, jaka jest w tym wszystkim rola lidera, liderów. Czego można się od nich nauczyć? Jak to wykorzystać w naszym codziennym liderskim życiu w firmach, zespołach?
Dzisiaj otwieramy nasze głowy na inspiracje.
Zapraszam!
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io. W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu:
Richard Farrell – Ain’t Looking Back

MP-190: Jak tworzyć kulturę odpowiedzialności i ownershipu | Piotr Medyński
Wyobraź sobie skuter śnieżny.
Simon Sinek w swojej książce „Liderzy jedzą na końcu” użył metafory z tym pojazdem właśnie. Otóż, taki skuter śnieżny, podobnie jak zespół właśnie, jest przeznaczony do pracy w bardzo określonym środowisku. Jeżeli pozbawimy go odpowiednich dla niego warunków – czyli śniegu – i umieścimy go w zupełnie innych warunkach (np. na pustyni) – to nie będzie działał, jak należy. Co prawda, da się tym skuterem śnieżnym jeździć po piasku, ale nie pójdzie to tak łatwo, jak na śniegu.
Ta metafora bardzo dobrze oddaje pracę w wielu naszych zespołach. Liderzy kombinują, jak tu stworzyć idealną „mieszankę talentów” do pracy, chcą zbudować Galácticos jak kiedyś Real Madryt. Tymczasem problem wcale nie leży w znalezieniu odpowiednich „talentów”, ale właśnie na stworzeniu odpowiedniego, „bezpiecznego” klimatu pracy. A klimat pracy to właśnie kultura organizacyjna.
Dzisiaj będziemy rozmawiać właśnie na ten temat.
Moim gościem jest Piotr Medyński: założyciel i prezes Firmy Isolution, a także pomysłodawca warszawskich meetupów Menagement 3.0.
Zapraszam na odcinek!
-----
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu:
Ella Daniel feat. Ziv Grinberg, Make This Love Last?

MP 189: Współczuj! Przetrwają najbardziej życzliwi | dr Julia Wahl

MP 188: Co Ci umyka? O uważności | Krystyna Boroń-Krupińska

MP 187: Jak rozwijać w sobie optymizm? | Kamila Pępiak-Kowalska

MP 186: Hardy, twardy, najlepszy | Paweł Burczyk

MP 185: Lider (nie!)perfekcyjny | Mit #3

MP 184: Lider (nie!)perfekcyjny | Mit #2

MP 183: Lider (nie!)perfekcyjny | Mit #1

MP 182: Odpowiedzialność. Dalej wiemy za mało? | Artur Nowak-Gocławski

MP 181: Bez empatii się nie da! | Jacek Jakubowski

MP 180: Leadersheep na wypasie | Reportaż

MP 179: Mity o motywacji, talentach i coachingu | Sławomir Jarmuż

MP 178: Jak zarządzać osobami z problemami psychicznymi? | Dawid Straszak

MP 177: Rezyliencja. Czyli co? | Sabina Sadecka

MP 176: Czytaj szybciej – jest tyle książek! | Robert Buszta

MP 175: Co dalej z Menedżerem Plus? Sporo zależy od Ciebie!

MP 174: Jak zwiększyć poczucie własnej wartości?

MP 173: Jak się nie wypalić w pracy lidera?

MP 172: Intuicja – wewnętrzny GPS lidera | dr Matylda Gerber

MP 171: O pułapkach modelu Tuckmana

MP 170: Jak zmieniać firmę i mieć szczęśliwy zespół
