Skip to main content
Spotify for Podcasters
Jamicast - Investiční podcast

Jamicast - Investiční podcast

By Michala Janatová

Jmenuji se Michala Janatová a jsem majetková a investiční konzultantka.

Nejsem superwoman a odborník na vše a proto si v tomto podcastu zvu k mikrofonu k experty na jednotlivé oblasti spojené s investicemi a správou rodinných financí.
Currently playing episode

Komentář k finančním trhům - listopad 2023

Jamicast - Investiční podcastNov 03, 2023

00:00
15:31
Komentář k finančním trhům - listopad 2023

Komentář k finančním trhům - listopad 2023

Jak bude reagovat ČNB na překvapivě větší pokles inflace jsem odhadovala ve svém novém Komentáři k finančním trhům. První vlaštovka přišla díky včerejšímu jednání rady z ČNB dříve než jsem stihla video zpracovat a publikovat 😀ČNB tedy zatím sazby nechala beze změny, ale snižování se pravděpodobně blíží. Jak budou reagovat sazby na spořicích účtech, hypotéčních úvěrech, výnosy dluhopisů či kurz koruny? A jak ovlivňuje náš kapitálový trh to, co se děje v USA? To vše se dozvíte v novém díle Komentářů k finančním trhům. Navíc v něm najdete malou teoretickou vsuvku o tom, co to znamená, když se řekne, že "výnosy dluhopisů rostou"

Nov 03, 202315:31
Rostislav Plíva - O fondech kvalifikovaných investorů

Rostislav Plíva - O fondech kvalifikovaných investorů

Málokdo ví o českém kapitálovém trhu tolik jako Rostislav Plíva. Po dlouhé kariéře v brokerské firmě Patria založil vlastní společnost, která se velmi rychle stala úspěšným hráčem na poli fondů kvalifikovaných investorů. A právě o těchto fondech, o jejich výhodách a nevýhodách, jsem si s Rosťou povídala. Povinný poslech pro každého, kdo někdy do fondů kvalifikovaných investorů investoval nebo o tom zatím pouze uvažuje.

Oct 23, 202301:08:04
Komentáře k finančním trhům - říjen 2023

Komentáře k finančním trhům - říjen 2023

Fed se nehodlá vzdát svého boje s inflací a to ani za cenu obětí v podobě klesajících akciových i dluhopisových trhů. Zdá se, že to investorům pomalu začíná docházet. Díky tomu tak září opět dostálo své pověsti nejhoršího měsíce pro akciové trhy. Má to ale svá pozitiva. V České republice má centrální banka v boji inflací ještě těžší práci než mají centrální bankéři v ostatních zemích. Hrozí další oslabování české koruny?  To vše se dozvíte v říjnové epizodě komentářů k finančním trhům.

Oct 01, 202312:37
David Neveselý (Havel & Partners) - Jak spravovat rodinný majetek

David Neveselý (Havel & Partners) - Jak spravovat rodinný majetek

Další z epizod, které se věnují problematice nástupnictví. David Neveselý připravil řešení pro mnoho svých klientů a sám má vlastní rodinnou nadaci. Povídali jsme si o výhodách nadačního fondu ve srovnání se svěřenským fondem, o tom, kdy (ne)stačí závěť, dotkli jsme se i daňové problematiky a v neposlední řadě jsem se dozvěděla něco o skvělém projektu s názvem NextŽeny.


Tento podcast není jenom pro miliardáře. Týká se každého, kdo vybudoval za svůj život majetek a začíná přemýšlet, jak s ním do budoucna naložit, aniž by naložil tunu starostí na své nejbližší.

Sep 07, 202351:12
Komentář k finančním trhům - září 2023

Komentář k finančním trhům - září 2023

Co vše se dělo na finančních trzích během léta? Akciové trhy byly jako na houpačce a dluhopisové trhy reflektovaly obavu ze scénáře "higher for longer". A kromě toho vás čeká malá teoretická odbočka o tom, jak pomocí výnosové křivky vysvětlit vyšší sazby na spořicích účtech než jsou sazby hypotéčníc úvěrů.

Aug 31, 202315:25
Komentář k finančním trhům - léto 2023

Komentář k finančním trhům - léto 2023

K dosažení výnosu na úrovni indexů nestačí být průměrným investorem. Realitou je, že dosažení stejného výnosu, jako má akciový či dluhopisový index, je fantastický výsledek. Obzvláště v dlouhém horizontu. Pokud požadujete po sobě nebo po svých poradcích či správcích aktiv lepší výsledky, musíte se připravit na riziko, že o své peníze, nebo jejich část, dříve či později přijdete.

Aug 28, 202313:12
Komentář k finančním trhům - červen 2023

Komentář k finančním trhům - červen 2023

Poslechněte si přehled nejdůležitějších událostí světových i domácích finančních trhů. V červnovém vydání jsem se věnovala fenoménu artificial intelligence, problematice dluhového stropu v USA a vývoji inflace v ČR.

Jun 02, 202308:59
Komentář k finančním trhům - květen 2023

Komentář k finančním trhům - květen 2023

Poslechněte si přehled nejdůležitějších událostí světových i domácích finančních trhů. V květnovém vydání jsem se věnovala především přestihovým ukazatelům a jejich vlivu na chování investorů.

May 02, 202310:51
David Krajíček - Předávání rodinného majetku

David Krajíček - Předávání rodinného majetku

V této epizodě jsem se věnovala tématu, které možná úplně nesouvisí s investováním, ale se správou majetku určitě ano. Velká část podnikatelů, kteří začali se svým podnikám krátce po revoluci se aktuálně dostává do fáze, kdy už se nechce nebo nemůže svému podnikání naplno věnovat a začíná řešit, jak dále  naložit s majetkem, který díky svému podnikání za svůj život vybudovali. A právě s tím pomáhá svým klientům můj host, David Krajíček.

David vybudoval a 10 let úspěšně vedl head hunterskou firmu Krajíček and Partners. Od roku 2014 se věnuje především prostředí rodinných firem, které provází na cestě k rovnováze dobrých rodinných vztahů a prosperity. Vystudoval prestižní program na Family Firm Institute v Bostonu a je držitelem mezinárodního certifikátu Advanced Certified Family Business Advisor. Založil DK Family Office - poradenskou kancelář pro rodinné firmy. Pro rodinné firmy také pořádá úspěšné konference, na které v letošním roce navazuje celý týden akcí s názvem Family Business Week. Apr 24, 202351:17
Komentář k finančním trhům - duben 2023

Komentář k finančním trhům - duben 2023

Poslechněte si přehled nejdůležitějších událostí světových i domácích finančních trhů. V dubnovém vydání jsem se věnovala především problémům bank na obou stranách oceánů a tomu, zda tyto problémy ovlivní rozhodování centrálních bank.

Apr 11, 202316:41
Marek Nechvátal - Jaké jsou role a odpovědnosti svěřenského správce

Marek Nechvátal - Jaké jsou role a odpovědnosti svěřenského správce

Marek má více jak desetileté zkušenosti z Privátního & Investičního bankovnictví a z oblasti Wealth Managementu v rámci jeho působení u předních světových bankovních institucí jako Citigroup Inc. a Raiffeisen Bank International AG. V rámci správy svěřenských fondů je mimo jiné odborníkem na tvorbu investičních portfolií a na správu majetkových účastí na korporacích. Vystudoval obor Ekonomika a Management na Nottingham Trent University a Vysokém učení technickém v Brně, fakulta Podnikatelská, obor Účetnictví a Finanční řízení podniku. Marek je absolventem Master of Business Administration na Institut Supérieur De Gestion Paris a je držitelem makléřských zkoušek ČNB v rozsahu Investiční poradce a Finanční deriváty. Je také členem výkonného výboru Asociace pro podporu a rozvoj svěřenských fondů.

V podcastu se mimo jiné dozvíte:

- Co to je vlastně Svěřenský fond, proč vznikl a na co je dobrý

- Kdo by měl uvažovat o založení svěřenského fondu

- Co obnáší činnost svěřenského správce, jakou má odpovědnost a jaké musí splňovat předpoklady

- Jak postupovat, když si chci založit svěřenský fond, na co si dát pozor a jak vybírat správce

- Jestli je možné v průběhu činnosti fondu jeho nastavení měnit nebo ho úplně zrušit a převést majetek zpět

- Jestli můžou moji dědicové uspořádání fondu napadnout

- Jak je to se zdaněním svěřenských fondůFeb 14, 202341:39
Eva Miklášová - Investiční strategie globálních správců aktiv

Eva Miklášová - Investiční strategie globálních správců aktiv

Tentokrát bych Vám společně se svým hostem ráda přiblížila investiční proces u velkých světových správců aktiv. Proto jsem si pozvala Evu Miklášovou, která toto prostředí velmi dobře zná. Přijela z Vídně, ale mluvit bude Slovensky:-)

Eva aktuálně pracuje pro světového správce aktiv Invesco, kde má na starosti distribuci ETF fondů v Rakousku a Střední Evropě. V Invescu pracuje od roku 2021 a středoevropské aktivity řídí z vídeňské kanceláře. Předtím zastupovala na Českém a Slovenském trhu dalšího významného správce aktiv - společnost Fidelity. Eva získala bakalářský titul v oboru Business Administration na vídeňské University of Business Studies and Economics a magisterský titul v oboru Strategický management na Universitě Komenského v Bratislavě. Od roku 2019 je také držitelkou titulu CFA charterholder je dobrovolníkem ve slovenské pobočce CFA Society.

Co se v epizodě dozvíte:

- jak probíhá investiční proces ve firmách, které spravují největší objem aktiv na světě

- jak důležitá je role portfolio manažera v celém procesu

- co stojí za nárůstem obliby ETF fondů a jakou mají budoucnost

- jestli velcí hráči preferují spíše aktivní či pasivní správu

- podle čeho vybírat aktivně spravovaný fondJan 16, 202347:45
Jaroslav Vybíral - Jak pracují s kreditním rizikem profesionální správci aktiv

Jaroslav Vybíral - Jak pracují s kreditním rizikem profesionální správci aktiv

Víte, který ze základních investičních nástrojů má v sobě nejvíce rizik, která na první pohled nejsou vidět? Podle mě jsou to dluhopisy. Jejich rizika máme tendenci často podceňovat. Proto by Vám jedno z těchto rizik - tzv. kreditní riziko, dnes v Jamicastu ráda více přiblížila. A opět na to nejsem sama. Mé pozvání přijal Jaroslav Vybíral, můj bývalý kolega a hlavní analytik ČSOB Asset Managementu.

Jarda je ve firmě ČSOB Asset Management zodpovědný za tvorbu a komunikaci investiční strategie, která se propisuje do všech spravovaných fondů. Věnuje se především globálním rozvinutým trhem v západní Evropě a Americe a jejich propojení na dění v našem regionu. V minulosti se věnoval detailní analýze středoevropských trhů s velkým důrazem na Turecko a také kreditním analýzám dluhopisových emitentů.

V epizodě se dozvíte:

- Co je vlastně kreditní riziko a jak se měří

- Jaké informace potřebuje analytik pro provedení kreditní analýzy

- Jestli může běžný člověk dobře analyzovat kreditní riziko

- Jestli selhaly ratingové agentury v roce 2008

- Jak by měl postupovat podnikatel, pokud chce vydat své vlastní dluhopisy

Nov 22, 202243:01
Oldřich Janda - O firemních financích

Oldřich Janda - O firemních financích

Dnešní díl je určen především podnikatelům a jejich firemním financím. Proto je mým dnešním hostem Oldřich Janda - majitel poradenské firmy Oldřich Janda Consultancy.

Olda je odborník na firemní finance, řízení rizik a byznys poradenství. 20 let působí ve financích, mimo jiné zastával různé pozice v největší bankovní skupině střední a východní Evropy včetně pozice šéfa interního auditu za obchodní procesy a prodejní síť. Před 7 lety založil vlastní poradenskou společnost OJC, která řeší financování pro firmy a poskytuje poradenství ve finančním řízení. Vedle toho je členem investiční skupiny GrowUps a aktivně se věnuje rozvoji několika místních neziskových organizací. Manžel, táta, muzikant, chodec, investor a milovník života.

Oct 11, 202251:38
Jakub Skryja - O správě akciového fondu

Jakub Skryja - O správě akciového fondu

V tomto díle bych Vás ráda nechala nahlédnout do zákulisí správy akciového fondu. A opět na to nebudu sama. Mým dnešním hostem je Jakub Skryja - spoluzakladatel a portfolio manažer akciového fondu VAULT z dílny Investiční společnosti Art of Finance

Dříve pracoval v investiční skupině Verdi Capital, kde měl na starosti tvorbu a nastavení celkové investiční strategie skupiny do veřejně obchodovaných akcií a dluhopisů. Dále zde vedl tým analytiků a spolupracoval na investičně poradenských mandátech pro významné české podnikatele. Svou kariéru začal jako asistent auditora v PwC Audit. Vystudoval matematické inženýrství na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské na ČVUT, kde se zabýval matematickými modely finančních derivátů a optimalizací alokace aktiv.

S Jakubem jsme si povídali těchto tématech:

- je investování spíše umění nebo matematika?

- co obnáší správa akciového fondu?

- jak vybrat fond, který má šanci porazit index?

- co je fond kvalifikovaných investorů a co má společného s běžným fondem?


Sep 20, 202249:03
Tomáš Sýkora - Investování do Private Equity

Tomáš Sýkora - Investování do Private Equity

Tomáš působí v Private Equity společnosti Genesis Capital od roku 2018, tedy necelé 4 roky. Podílel se na investici fondu Genesis do vývojáře softwaru CN Group, provozovatele trampolínových center 11 Entertainment Group, či poskytovatele podnikového stravování GTH. V rámci Genesis je součástí týmů zodpovědných i za investice do výrobce specializovaných dílů pro energetiku Sanborn, či přední retailové skupiny na trhu domácích spotřebičů a spotřební elektroniky Datart. Před příchodem do Genesis byl 8 let akciovým a později hlavním analytikem obchodníka s cennými papíry Patria Finance. Zabýval se akciovou analýzou společností obchodovaných na pražské burze i středoevropském regionu. Zaměřoval se především na energetický sektor. Před příchodem do Patrie působil pět let v oddělení správy finančních aktiv pojišťovny Generali, kde sbíral zkušenosti s řízením dluhopisových i akciových portfolií a řízením finančních rizik.

S Tomášem jsme si povídali:

- proč odešel z Patrie

- o rozdílech mezi analýzou akciové firmy a private equity firmy

- jak lze investovat do Private Equity

- jak hledá a vyhodnocue PE fond své příliežitosti

- jestli může soukromý investor jednodušše investovat do Private Equity

- jestli může PE fond ovlivnit budoucnost firmy, kterou má ve svém portfoliu.May 25, 202246:40
Petr Mandík - Investování do start-upů

Petr Mandík - Investování do start-upů

Petr se celý život pohybuje v marketingu. V roce 2006 založil a poté téměř deset let vedl vlastní marketingovou agenturu. V roce 2016 se rozhodl nabídnout své marketigové zkušenosti začínajícím byznysům a od té doby naplno pomáhá jako mentor a konzultant start-upům při jejich validaci a go-to market strategii. Je také certifikovaný trenér Grow with Google v oblasti enterpreneurship a design thinking. V současné době řídí go-to market strategii pro spin-off Storefront X ve vývojářské firmě Magexo. V neposlední řadě je jedním ze zakladatelů digitálního mentora a průvodce startupovým ekosystémem se zaměřením na validaci nápadů, který se jmenuje Startupbox. Ten v loňském roce získal pretižní grant od Googlu a pomáhá celému early stage startupovému ekosystému.

Apr 26, 202245:05
Vladimír Ravinger - Investování do nemovitostí

Vladimír Ravinger - Investování do nemovitostí

Vlado je vzděláním částečně matematik a částečně ekonom/manažer, ideální kombinace pro investiční byznys. Pracoval skoro 20 let pro různé finanční a bankovní skupiny v České republice i na Slovensku (např: ČSOB, JT Banka, Poštová banka či IAD Investments). Byl portfolio manažerem, Chief Investment officer, Head of Treasury a nakonec i CEO. Korporátní kariéru se ale v roce 2019 rozhodl pověsit na hřebík a založil vlastní byznys s nemovitostmi. Má firmu GENEREA, která poskytuje komplexní individuální služby spojené s koupí, prodejem, pronájmem, správou a investováním do nemovitostí. Primárně přemýšlí jako dlouhodobý investor a vnímá nemovitosti jako třídu aktiv, kterou považuje za ideální z pohledu riziko versus výnos. 

Mar 29, 202247:40
Jiří Dvořák a Jan Rada - Jak připravit firmu na prodej

Jiří Dvořák a Jan Rada - Jak připravit firmu na prodej

Jste majitelem firmy nebo živnostníkem a pomalu začínáte přemýšlet, co bude s Vaším byznysem až už se mu nebudete chtít nebo moct věnovat na 100 %? Pak je tento rozhovor určen právě Vám. Mé pozvání do studia totiž přijali dva přední experti v oblasti transakčního poradenství. 

Jiří Dvořák

Poradce, který již řadu let pomáhá majitelům malých a středních firem s prodejem jejich

podniků. Během prodeje zastřešuje celý proces, mj. se podílí na přípravách, vyhledává

vhodné zájemce o koupi, zastupuje klienty při jednáních a aktivně se účastní vyjednávání

podmínek prodeje.


Jan Rada

Právník a poradce se specializací na obchodní transakce, jako jsou koupě a prodeje firem či

podobných aktiv. Při těchto transakcích zastřešuje právní poradenství - od přípravy na prodej či koupi, přes akviziční prověrky (due diligence), přípravu a vyjednání transakční

dokumentace, až po podporu při jejich dokončení a vypořádání. Zaměřuje se především na

trh malých a středních firem (SME segment). Do jeho specializaci spadá také další korporátní agenda jako fúze, restrukturalizace nebo třeba „výstavba“ holdingů.Feb 21, 202249:22
Radomír Eliáš - Kryptoměny a jejich minulost, současnost a budoucnost

Radomír Eliáš - Kryptoměny a jejich minulost, současnost a budoucnost

Původem programátor, ale také finanční poradce a trader. V roce 2011 objevil bitcoin a od roku 2015 spojil s kryptoměnami svou kariéru. Založil vlastní start-up AREC future a i nadále se pohyboval ve světě technologických start-upů.  K jeho projektům patřil vývoj platebního systému na bázi kryptoměn a využívání technologie rozšířené reality například pro potřeby takzvaných chytrých měst.

V současnosti se věnuje především konzultační činnosti v oblasti kryptoměn a také vzdělávání a osvětě. Spolupracuje například se start-upem Tatum, který se letos stal celoevropským vítězem soutěže Start-up world cup.

Asi už je jasné, že si dneska budeme povídat o kryptoměnách a o všem, co s tímto populárním tématem souvisí. 

Jsou kryptoměny prostředek směny, uchovatel hodnoty nebo investice do nových inovativních projektů? Vznikly krypotměny evolucí nebo revolucí? Jak alespoň trochu bezpečně investovat do kryptoměn? A měli by kryptoměny nabízet finanční poradci? To je jenom pár z mnoha otázek, na které jsem se ptala a Radomír velmi zajímavě odpovídal.

Jan 08, 202254:54