
Międzymiastowo
By Klub Jagielloński

MiędzymiastowoSep 25, 2023

Monopol dużych czy harmonijna współpraca. Jak mogą funkcjonować polskie metropolie?
Samorząd metropolitalny na Pomorzu, a potem w kilku innych obszarach funkcjonalnych? A może od razu po wyborach kompleksowa reforma samorządowa? Co zyskamy po stworzeniu samorządu metropolitalnego? I wreszcie - jak zdecydować, kto powinien być włączony w obszar metropolii?
W najnowszym Międzymiastowo gośćmi Jakuba Kucharczuka są:
- Michał Glasser, prezes zarządu stowarzyszenia Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot,
- Krzysztof Perycz-Szczepański, zastępca dyrektora oraz kierownik ds. projektów metropolitalnych w stowarzyszeniu Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot,
- prof. Jakub Szlachetko, przewodniczący Rady Instytutu Metropolitalnego.
Partnerem dzisiejszego odcinka jest kongres Smart Metropolia, który obędzie się 5 i 6 października w Amber Expo w Gdańsku
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w największym w Polsce corocznym kongresie poświęconym zagadnieniom współpracy dużych i małych gmin w obszarach metropolitalnych oraz relacji metropolii z resztą kraju.
Więcej informacji:
https://smartmetropolia.pl/

Mały deweloper w dużym mieście. Jak sobie radzą TBSy?
Po pandemicznym wyhamowaniu znów ceny na rynku nieruchomości zaczęły drastycznie rosnąć. Szczególnie ceny mniejszych mieszkan, które można zakupić wykorzystując nowy program bezpieczny kredyt 2%. Deweloperzy odetchnęli więc z ulgą, ale czy na pewno o to chodziło?
W najnowszym odcinku Międzymiastowo rozmawiam z Jakubem Cieślą, prezesem zarządu TBS Krak System S.A.

Nowy szczebel samorządu potrzebny od zaraz
Obszary funkcjonalne największy polskich miast od lat dynamicznie się rozwijają. Dzieje się to chaotycznie. Cierpią na tym mieszkańcy i środowisko. Dlaczego zarządzanie na poziomie metropolii nie istnieje w naszym kraju? Czy potrzebujemy nowego szczebla samorządu? A może samorządowcy sami sobie z tym poradzą - wystarczy im jedynie dać pieniądze i nie przeszkadzać?
O tym, jak rozwiązać problemy polskich metropolii, Jakub Kucharczuk rozmawia z przewodniczącym Rady Instytutu Metropolitalnego, profesorem Jakubem Szlachetko.

Dlaczego polskie miasta nie potrafią w rowery?
Coraz więcej Polek i Polaków używa roweru do codziennych podróży po mieście. Maciej Fijak w rozmowie z Marcinem Hyłą - autorem najnowszego raportu o polityce rowerowej miast - pyta czy polskie samorządy nadążają za tym trendem.
Cały raport przeczytasz tutaj -> https://obserwatorium.miasta.pl/biblioteka/polityka-rowerowa-polskich-miast/

Bardziej współczujemy sprawcy niż ofiarom. Dlaczego „wszyscy tak jeżdżą”?
Kiedyś samochody bez systemów zabezpieczeń, potem niebezpieczne drogi, a teraz? Dlaczego, mimo zmian technologicznych i infrastrukturalnych, tak wiele osób ginie w wypadkach samochodowych? Dlaczego Polacy na drogach zmieniają się w siejących postrach piratów? i czy śmierć na drogach nas w ogóle obchodzi?
W najnowszym Międzymiastowo Jakub Kucharczuk rozmawia z Bartoszem Józefiakiem, autorem reportażu "Wszyscy tak jeżdżą" wydanego przez Wydawnictwo Czarne.
Zachęcamy do lektury:
https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/wszyscy-tak-jezdza

Bloki z prefebrykatów – odgrzewany kotlet czy gwarancja jakości i ceny?
Ceny mieszkań i domów po chwilowym zwieszeniu znów szybują w górę. Niektórzy twierdzą, że to zmowa deweloperów, inni, że to efekt preferencyjnych kredytów gwarantowanych przez rządzących. Deweloperzy podkreślają zaś trudną sytuację na rynku - rosnące koszty pracy oraz materiałów. Czy na rynku budowlanym istnieją alternatywy dla tradycyjnych metod budowania domów i mieszkań? Czy blok można stworzyć w fabryce?
W najnowszym Międzymiastowo Jakub Kucharczuk rozmawia z Natalią Rajewską, koordynatorką projektów mieszkaniowych w firmie PEKABEX.

Aktywiści na zleceniach PiSu, czyli dlaczego samorządowcom przeszkadza demokracja bezpośrednia?
Demokracja bezpośrednia inspirowana przez PiS na złość samorządowcom. Taką tezę postawił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, próbując się tłumaczyć, dlaczego nie zlikwiduje miejskiej spółki realizującej miejską telewizję, mimo że zobowiązali go do tego radni w uchwale. W uchwale, której inicjatorami byli mieszkańcy, wnosząc jej projekt na radę miasta. A mogli to zrobić, bo kilka lat temu zmieniono przepisy obniżające wymaganą liczbę podpisów pod takimi inicjatywami uchwałodawczymi.
Czy to rzeczywiście był spisek Zjednoczonej Prawicy przeciwko opozycyjnym samorządowcom? A może jednak to ci - wbrew frazesom na ustach - z demokracją nie mają wiele wspólnego? I wreszcie - Czy Polacy chcą być bardziej podmiotowi i odwoływać złych włodarzy w referendach?
Jakub Kucharczuk, rozmawia z Piotrem Trudnowskim, koordynatorem projektu lubbezposrednio.pl Instytutu Demokracji Bezpośredniej.

Rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady. Dlaczego miejskie życie nas stresuje?
Stres w mieście to temat szeroki, ale też ciężki do zdefiniowania. Bo czy to właśnie nasze otoczenie ma decydujący wpływ na jakość naszego życia? Czy istnieją miasta, które sprzyjają pogorszeniu naszego dobrostanu psychicznego? Hałas, zanieczyszczenia, wysokie temperatury - większość z nas z miast nie wyjedzie, więc w jaki sposób musimy naprawić nasze miasta i kto to może zrobić? W Międzymiastowo Jakub Kucharczuk rozmawia z Martyną Syktą, projektantką społeczną i badaczką, współpracującą ze studiem projektowym Science Now.
Tylko do 18 czerwca możecie zarejestrować się na Kampus Kreatywny organizowanych w ramach inicjatywy Direction Earth/Space. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie: https://www.directionearth.space/creative-campus-pl

Polityczny chaos w Krakowie. Czy ktoś to jeszcze kontroluje?
Czy w Krakowie dżin uciekł z butelki? Na pewno łatwego życia w ostatnich tygodniach nie mają urzędnicy odpowiedzialni za komunikację krakowskiego magistratu. Każdy kolejny tydzień przynosi nową aferę lub gorący temat, który wymaga reakcji. A przecież zbliża się najważniejsza impreza sportowa w historii naszego miasta, czyli igrzyska europejskie 2023. Z czego wynika ten chaos komunikacyjny? Czy prezydent Majchrowski kontroluje jeszcze swoich podwładnych? Kim są główni aktorzy tzw. afery trolli i czego się dowiedzieliśmy po dymisji rzecznika miejskiej spółki Kraków 5020? Dlaczego urzędnicy ramie w ramie z politykami PiSu nie chcą norm powietrza na terenie kombinatu i kto na tym najwięcej zyska?
Jakub Kucharczuk rozmawia z Maciejem Fijakiem, współgospodarzem Międzymiastowo oraz członkiem Akcji Ratunkowej dla Krakowa oraz Dawidem Serafinem, dziennikarzem portalu interia.pl.

Wyrzućmy samochody spod szkół!
Rodzice z dziećmi często mają pod górkę, a czasem naokoło - jeśli akurat chodnik został na zastawiony samochodem. Dużym wyzwaniem jest samo dostanie się do samorządowego żłobka. W najnowszym odcinku Międzymiastowo zastanawiamy się, jakie wyzwania i bariery stoją przed rodzicami, sprawdzamy, jak w Polsce idzie wprowadzanie tzw. szkolnych ulic i co trzeba zrobić, aby nasze miasta były przyjaźniejsze, niezależnie od wieku.
Maciej Fijak rozmawia z Agnieszką Krzyżak-Piturą, prezeską zarządu Fundacji Rodzic w Mieście.

Samorządowcy chcą do polityki. Czy są w stanie namieszać w ogólnopolskich wyborach?
Czy rzeczywiście przedstawiciele samorządu są tak silni? Czy w ogóle powinni wpływać na politykę krajową? Czy opozycja dobrze robi, popierając postulaty samorządowców?
O potencjalne samorządowców w krajowej polityce Karol Wałachowski rozmawia z Michałem Kolanko, dziennikarzem Rzeczpospolitej.

Buspasy, rowery i spokojniejsze drogi. Czy Kraków wdroży rekomendacje panelu obywatelskiego?

Kolej Dużych Prędkości – brakujący element systemu transportowego w Polsce?
Za kilka lat najważniejszym portem lotniczym kraju ma być lotnisko powstające między Warszawą i Łodzią. Jednak inwestycje realizowane przez Centralny Port Komunikacyjny nie ograniczają się jedynie do centralnej Polski. Celem jest budowa szybkiej kolei łączącej lotnisko z największymi miastami, ale także stworzenie wielu innych połączeń kolejowych, które uzupełnią sieć połączeń. Jakie inwestycje zostaną zrealizowane w ramach CPK? Jak będzie wyglądała Kolej Dużych Prędkości w naszym kraju? Dlaczego niektóre samorządy protestują przeciwko jej budowie?
W najnowszym odcinku Międzymiastowo Jakub Kucharczuk rozmawia z Marcinem Horałą, posłem, Sekretarzem stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej oraz pełnomocnikiem rządu ds. CPK.

Miasto dla kobiet czy miasto przeciw kobietom? Wokół książki „Feminist City”
Miasto dla Kobiet, które się właśnie ukazało nakładem wydawnictwa Czarne, to nie jest podręcznik o tym jak projektować inkluzywne miasta. Książka Leslie Kern to bardziej pamiętnik, w którym przytacza historie ze swojego życia przeplatane faktami i danymi. Choć opisuje doświadczenia mieszkanki miast Ameryki Północnej, to opisywane sytuacje i problemy są często uniwersalne i wnoszą nowe spojrzenie na nasza polską rzeczywistość.
Magdalena Milert w najnowszym Międzymiastowo przybliża nam spojrzenie Leslie Kern opisane w książce „Feminist City”.

„Ja tu tylko na chwilkę...”. Do walki z nielegalnym parkowaniem potrzebujemy zmiany przepisów
Polskie chodniki, trawniki, drogi pożarowe i inne podobne miejsca zawalone są nielegalnie parkującymi samochodami. Straż miejska nie ma skutecznych narzędzi, a mandaty są śmiesznie niskie. W strefach płatnego parkowania bardziej opłaca się parkować poza wyznaczonymi miejscami niż płacić za parkowanie. A gdyby tak z chodników zniknęły wszystkie nielegalnie zaparkowane samochody?
O potrzebnych zmianach w przepisach, braku szacunku dla Straży Miejskiej, ale też o tym, w jaki sposób wyznaczyć więcej miejsc parkingowych, Jakub Kucharczuk rozmawia dzisiaj z Szymonem Nieradką, doświadczonym menedżerem, który znacząco przyczynił się do rewolucji w polskim systemie e-płatności, ale także twórcą serwisu “uprzejmie donoszę”, który umożliwia zgłaszanie nielegalnie parkujących samochodów.

Skończmy z „karmieniem wampirów”. Termomodernizacja dla wielu Polaków jest na wyciągnięcie ręki
Rachunki za prąd wyższe o kilkaset procent, węgiel droższy kilkukrotnie, kaloryfery przykręcone z oszczędności. Taka jest rzeczywistość wielu Polaków w tegorocznym sezonie grzewczym. Jak powiada klasyk — lepiej już było. Prawie dwa miliony budynków w Polsce to tzw. wampiry energetyczne. Jak sprawić, żeby ich utrzymanie nie kosztowało tak wiele? Czy to prawda, że już wkrótce dużo trudniejsza będzie sprzedaż lub wynajem domów i mieszkań, które nie są energooszczędne? Co mogą zrobić właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych?
W najnowszym odcinku Międzymiastowo Jakub Kucharczuk rozmawia z Aleksandrem Śniegockim, prezesem Instytutu Reform.

Rzeczpospolita deweloperska? Rozmowa z Łukaszem Drozdą o patodeweloperce
Wpychamy nieszczęśników skazanych na polski rynek mieszkaniowy do dziury w ziemi, którą niewydolne polskie mieszkalnictwo wykopuje samo pod sobą, wciągając do niej dobrostan kolejnych pokoleń. Patodeweloperka to nie wybrane przypadki, ale system naczyń połączonych. Czy wszyscy deweloperzy uprawiają patododeweloperkę? Jakie są największe patologie polskiego rynku mieszkaniowego? Czy żądze deweloperów do maksymalizacji zysków możemy okiełznać?
Jakub Kucharczuk rozmawia z urbanistą Łukaszem Drozdą, autorem książki “Dziury w ziemi. Patodeweloperka w Polsce”.
Książkę naszego rozmówcy, która ukazała się nakładem wydawnictwa Czarne, możecie zakupić tutaj:
https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/dziury-w-ziemi

Kraków na finansowym zakręcie? Brakuje setek milionów, a miasto bije rekordy zadłużenia #KrakoskieGadanie
W kolejnym odcinku Międzymiastowo wracamy do naszej serii #KrakoskieGadanie. O coraz wyraźniejszych problemach budżetowych i politycznych w Krakowie rozmawiają Jakub Kucharczuk, Karol Wałachowski oraz Maciej Fijak.

Najem krótkoterminowy według UE i Partii Razem. Czy zbliża się koniec Airbnb?
Około jednej czwartej wszystkich lokali turystycznych w UE to mieszkania przeznaczone na najem krótkoterminowy. W naszym podcaście kilkakrotnie alarmowaliśmy o wadach tej formy turystyki. Pomimo apeli wielu miast, środowisk naukowych i aktywistów przez ostatnie lata nie mieliśmy do czynienia z żadnymi zmianami prawnymi. Problem istnieje i nadal się nasila. Ostatnio można jednak zauważyć światełko w tunelu. Komisja Europejska planuje wprowadzenie w całej Unii Europejskiej szereg regulacji, mających dać narzędzia przeciwdziała negatywnym konsekwencjom. W Polsce zaś, z inicjatywą ustawową wyszła Partia Razem.
W najnowszym Międzymiastowo Karol Wałachowski rozmawia z Pawłem Łapińskim, prawnikiem, członkiem Klubu Jagiellońskiego, który od lat zajmuje się sprawami najmu krótkoterminowego.

Polska kopciuchem Europy. Kiedy pozbędziemy się trującego smogu?
Maciej Fijak rozmawia z Anną Dworakowską, współzałożycielką i jedną z liderek Krakowskiego i Polskiego Alarmu Smogowego oraz Magdaleną Cygan, współzałożycielką Nowotarskiego Alarmu Smogowego.

Rodzinne Ogródki Działkowe do likwidacji?
Skojarzenia dotyczące Rodzinnych Ogródków Działkowych bywają zwykle pozytywne. Weekendy pod chmurką na ROD-ach to dobra forma spędzania czasu dla starszych i młodszych. Zdrowa alternatywa dla siedzenia przed telewizorem. Jednak z różnych stron pojawia się coraz więcej głosów krytycznych, które często brzmią tak: rozwijajmy tereny ogólnodostępne, a nie zamknięte eksklawy dla wybranych. ROD-y to skrajny indywidualizm, a my potrzebujemy form wspólnych. Poza tym napędzają suburbanizację miast i nieład przestrzenny. Kto ma racje? I czy istnieje jakiś złoty środek?
O tym jaka jest przyszłość RODosów rozmawiają Maciej Fijak, Magdalena Milert oraz Łukasz Sęk, krakowski radny oraz współautor uchwały o utworzeniu nowych ogrodów działkowych w Krakowie.
Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.

Jak stworzyć centrum miasta od zera?
Nieczęsto się zdarza, by miasto nie miało w zasadzie funkcjonalnego centrum. Większość miast powstawała organicznie, wokół pewnego rdzenia, jakim z reguły były średniowieczne założenia urbanistyczne. Taka historyczna tkanka z nagromadzonymi przez wieki usługami naturalnie pełniła funkcję centrum. Co z miastami zbudowanymi niemal od zera po wojnie? W pewnym śląskim mieście powstaje wyjątkowy projekt – budowy od zera nowego centrum miasta. Dlaczego akurat ponad stutysięczne Tychy go potrzebują i czym będzie Nowe Centrum Tychów?
Debiutujący w roli gospodarza podcastu Międzymiastowo Kosma Nykiel rozmawia z Michałem Lorbieckim – urbanistą, ekonomistą i pełnomocnikiem prezydenta miasta Tychy.
Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.

Czwarte piętro bez windy i niedostępne żłobki. Jak ułatwić życie rodzicom?
Rodzice małych dzieci nie mają łatwo. Nie dość, że wychowanie potomstwa wymaga od nich zaangażowania i zmiany priorytetów życiowych, to jeszcze okoliczności, w których funkcjonują nie im nie sprzyjają. Niedopasowana infrastruktura, brak miejsc w żłobkach, niepewna sytuacja matek na rynku pracy. A to wszystko przy zmieniających się wzorcach kulturowych i społecznych. Jak to jest być rodzicem w mieście? Dlaczego aż 50% matek dzieci do lat 3 nie wraca do pracy? Czy dla żłobków istnieją alternatywy, które są tańsze dla samorządów, a bardziej dostępne dla rodziców?
W Międzymiastowo Jakub Kucharczuk rozmawia z prezeską zarządu fundacji Rodzic w Mieście Agnieszką Krzyżak-Piturą.
Więcej o modelach opieki nad dziećmi do lat 3 przeczytacie w najnowszym raporcie KJ, który znajdziecie na stronie www.alternatywadlazlobka.pl. Projekt dofinansowany w konkursie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej oraz Pełnomocnika Rządu do spraw Polityki Demograficznej – Po pierwsze Rodzina.

Śnieg w mieście ujawnia problemy, o których chcielibyśmy zapomnieć
Dzieci robiące bałwany, narciarze na bulwarach, pocztówkowe widoki ośnieżonych drzew. Czy taki krajobraz jest odpowiedni dla przestrzeni miejskiej? Jak mają się do tego kwestie przyrodnicze? Kogo śnieg wyklucza z codziennego życia? W najnowszym Międzymiastowo Magdalena Milert wyjaśnia w jaki sposób powinniśmy zarządzać miastami, żeby śnieg nie był dla ich mieszkańców utrapieniem.
Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.

Jacek Sutryk - hejter z Facebooka czy urzędnik, który buduje swoje polityczne imperium?
Wrocław stolicą polskiej innowacyjności? Być może. Na pewno prym w kreatywnym zarządzaniu miastem wiodą wrocławscy urzędnicy. Ostatnio zostali przyłapani na tworzeniu rad programowych miejskich instytucji dla podreperowania swoich prywatnych budżetów. Czy Wrocław rządzony przez Jacka Sutryka, najbardziej aktywnego prezydenta w mediach społecznościowych, przekroczył granicę w tworzeniu fikcyjnych funkcji? Jakim prezydentem jest Jacek Sutryk? I wreszcie - czy jego pozycja polityczna jest niezagrożona?
W Międzymiastowo Jakub Kucharczuk rozmawia z Paulą Olszyk z wrocławskiego oddziału Klubu Jagiellońskiego oraz Jakubem Nowotarskim z wrocławskiego stowarzyszenia Akcja Miasto.
Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.

Naród uzależniony od samochodu. Czy jest nadzieja dla transportu publicznego w Polsce?
Łatwo jest krytykować uzależnienie Polaków od samochodu. Kupujemy samochody na potęgę. Korzystamy z nich zazwyczaj w pojedynkę jeżdżąc nimi do pracy, na zakupy, do kościoła czy nawet do parku, aby pospacerować. Parkując zastawiamy chodniki - zarówno te w miastach jak i miasteczkach czy wsiach. Tam, gdzie kiedyś na podwórko rosła marchewka, dzisiaj stoi trzeci samochód, który kupiliśmy dla syna by mógł dojeżdżać do szkoły. Ale czy ta krytyka zawsze jest uzasadniona? Czy mieszkaniec “Polski średnich miast” ma dzisiaj alternatywę? Czy transport publiczny poza metropoliami zaczyna się odbudowywać?
W Międzymiastowo Jakub Kucharczuk rozmawia z Bartoszem Jakubowskim, autorem podcastu Węzeł Przesiadkowy, ekspertem Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. transportu.
Zagłosuj na książkę Bartosza Jakubowskiego "Zderzenie Czołowe" w Grand Press 2022:
https://www.press.pl/glosowanie/krr
Zachęcamy do wsparcia zbiórki na wydanie Presji - półrocznika Klubu Jagiellońskiego.
https://klubjagiellonski.pl/zbiorka/wesprzyj-nas-i-otrzymaj-numer-pisma-pressje-pt-nadzieja-chrzescijanska/
Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.

"Będą meliny, lepiej edukować!". Czy nocna prohibicja w miastach ma sens?
Alkohol w Polsce można kupić łatwiej niż pampersy, lekarstwa czy bochenek chleba. Szczególnie widać to w polskich miastach, gdzie sklepy monopolowe 24/7 rosną jak grzyby po deszczu. Łatwo dostępne procenty zakłócają życie mieszkańców, szczególnie w dzielnicach turystycznych. Nocna prohibicja obowiązuje już w Zakopanem, Wrocławiu, Bydgoszczy czy Poznaniu. Do wprowadzenia podobnych przepisów przymierza się Kraków. Czy takie ograniczenie rozwiąże lokalne problemy i czy ruch jest słuszny z punktu widzenia profilaktyki uzależnień?
Maciej Fijak rozmawia z Aliną Kamińską, działaczką społeczną i krakowską radną dzielnicy I Stare Miasto oraz z Iwoną Kołodziejczyk, psycholożką, psychoterapeutką, specjalistką psychoterapii uzależnień z Krakowskiego Centrum Terapii Uzależnień.
Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Zachęcamy do wsparcia zbiórki na wydanie Pressji - półrocznika Klubu Jagiellońskiego.
https://klubjagiellonski.pl/zbiorka/wesprzyj-nas-i-otrzymaj-numer-pisma-pressje-pt-nadzieja-chrzescijanska/

Wielka Brytania - kraj, w którym prywatni deweloperzy oddają samorządom mieszkania
W Polsce toczą się prace nad reformą planowania przestrzennego. Nie będzie to rewolucja – kilka rzeczy zostanie naprawionych, ale istota planowania przestrzennego się nie zmieni. Czy system planowania przestrzennego może być inny? Oczywiście. Dobrą inspiracją może być brytyjski system planowania. Jakub Kucharczuk rozmawia z Kosmą Nykielem, który, poza tym, że jest członkiem zespołu Międzymiastowo, to na co dzień zajmuje się planowaniem przestrzennym w jednej z londyńskich gmin.
Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.

Nierówności w polskiej edukacji, czyli dlaczego twoje wykształcenie zależy od miejsca zamieszkania
Według konstytucji RP każdy obywatel ma równe prawo do nauki. Z tego też powodu nauka do 18 roku życia jest obowiązkowa. Ale czy faktycznie jest równo dostępna? Eksperci w kolejnych publikacjach wskazują powszechnie występujące, zauważalne dysproporcje, które potwierdzają, że istnieje systemowy problem z systemem edukacji. System edukacyjny lepiej w dużych miastach i innych dużych ośrodkach. W jaki sposób miejsce zamieszkania wpływa na edukację twoją lub twoich dzieci? Czy mieszkając w mniejszym mieście masz gorszą pozycję na starcie? O tym Magdalena Milert rozmawia z Michałem Gulczyńskim oraz Markiem Szymaniakiem.
Zachęcamy również do lektury artykułu Marka Szymaniaka:
https://spidersweb.pl/plus/2022/10/edukacja-uniwersytety-wyzsza-nierownosci
Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.

Miszalski, Wassermann, Gibała, Mazur - kto będzie kolejnym prezydentem Krakowa? KrakoskieGadanie #2
Jak co wybory, jesteśmy prawie przekonani, że to ostatnia kadencja Prezydenta Jacka Majchrowskiego. Tym razem ciemnych chmur, które zebrały się nad Prezydentem jest zbyt dużo. Wydaje się też, że sam główny zainteresowany stracił chęci do przekonywania krakowian o skuteczności swoich działań. Na jego miejsce już na półtora roku przed wyborami ustawiła się kolejka chętnych. Kto w tym momencie ma największe szanse? Jak na wyniki mogą wpłynąć nominacje partyjne? Na ile istotne będzie błogosławieństwo Prezydenta Majchrowskiego? W drugim odcinku serii #KrakoskieGadanie, w której zdradzimy Wam kulisy politycznego Krakowa, rozmawiają Karol Wałachowski, Jakub Kucharczuk oraz Maciej Fijak.
Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.

Międzywojenna architektura i urbanistyka wciąż ma wiele do zaoferowania | Wokół Wielkiego Zlotu Powiatowego
W trzy lata przez 21 międzywojennych powiatów – tak wyglądała podróż projektu „Powiaty”, w ramach której Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki wraz z lokalnymi kuratorami przyglądał się architekturze dwudziestolecia międzywojennego w mniejszych miastach. Co mają nam do zaoferowania mniejsze miasta? Jakie sekrety skrywa ich architektura oraz dziedzictwo? I wreszcie - które małomiasteczkowe obszary są najbardziej atrakcyjne?
W Międzymiastowo Jakub Kucharczuk rozmawia z Zuzanną Mielczarek, kuratorką projektu „Powiaty” realizowanego przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki.
Wielki Zlot Powiatowy to wydarzenie dla tych, którzy widzą potencjał nie tylko w wielkich metropoliach. Impreza odbywa się w dniach 4-6 listopada w Warszawie. Można ją śledzić również online.
https://niaiu.pl/2022/10/wielki-zlot-powiatowy/
https://www.facebook.com/events/418283697054545/
Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.

Koniec ery Majchrowskiego? Zatopią go Igrzyska Europejskie i nowa miejska telewizja | KrakoskieGadanie #1
Zbliżające się wybory samorządowe i potencjalny brak startu Jacka Majchrowskiego zmuszają krakowskich polityków do coraz śmielszych działań. A afer nie brakuje - ekipa rządzącego prezydenta zaczyna przypominać tonący okręt, z którego kapitan ewakuował się już jakiś czas temu. Igrzyska Europejskie, kontrowersje wokół nowej miejskiej telewizji, walki frakcyjne w radzie miasta. Które afery są zwykłą polityczną bieżączką, a które będą miały długookresowe konsekwencje?
W pierwszym odcinku serii #KrakoskieGadanie, w której zdradzimy Wam kulisy politycznego Krakowa, rozmawiają Karol Wałachowski, Jakub Kucharczuk oraz Maciej Fijak.
Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.

Nowe podatki Sasina zlikwidują "ubóstwo mieszkaniowe"?
Coraz więcej informacji wskazuje, że Ministerstwo Aktywów Państwowych pracuje nad wprowadzeniem trzech nowych podatków od nieruchomości. Pieniądze mają zasilać specjalny fundusz, którego celem jest “likwidacja skrajnego ubóstwa mieszkaniowego”. Nowe podatki mają też za zadanie ukrócać spekulacje na rynku nieruchomości oraz zwiększyć opodatkowanie przychodów z najmu mieszkań. Czy nowe podatki mają jakikolwiek sens? Czy zostały dobrze zaadresowane? Czy rozwiążą problemy na naszym rynku nieruchomości?
W najnowszym Międzymiastowo Karol Wałachowski rozmawia z prof. Michałem Głuszakiem, specjalistą od rynku nieruchomości z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.

Kościół, szkoła i strzelnica? Na nowych osiedlach można pogodzić różne usługi publiczne
Pierworodnym grzechem inwestycji deweloperskich ostatnich lat jest brak usług publicznych. Nowe blokowiska obsługiwane są często przez jedną Żabkę, prywatny żłobek i niewielki gabinet kosmetyczny. A gdzie szkoły, przychodnie zdrowia, drobne biznesy czy też obiekty sakralne? Co zrobić z ostatnią wolną działką należącą do samorządu, na którą różne grupy mieszkańców mają odmienne pomysły? I wreszcie - czy w świeckim państwie można pogodzić wspólną budowę szkoły i kościoła?
Jakub Kucharczuk rozmawia z Markiem Grąbczewskim, architektem, autorem pracy „WIARA I ROZUM. KOŚCIÓŁ I SZKOŁA JAKO GENERATORY ŻYCIA PUBLICZNEGO W KRAJOBRAZIE WSPÓŁCZESNEGO MIASTA”.
https://www.architekturaibiznes.pl/marek-grabczewski-kosciol-i-szkola-generatory-zycia-publicznego,10140.html
Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.

Rząd na wojennej ścieżce z samorządami? W Krakowie to tylko przygrywka do walki o władzę w mieście
“Łapy precz od samorządów” - pod taki hasłem protestują przeciwnicy przedłużenia kadencji samorządów. W krakowskim proteście udział wzięło szereg organizacji, w tym przedstawiciele PO, Lewicy, czy Krakowa dla Mieszkańców. W tym samym czasie polityczna scena Krakowa wydaje się pokłócona jak nigdy wcześniej. Czy istnieje wspólny mianownik pomiędzy tymi wydarzeniami? Czy krakowscy aktywiści głównie protestują? Czy spór aktywiści vs obóz Jacka Majchrowskiego jest realny?
W najnowszym Międzymiastowo Karol Wałachowski rozmawia z Tomaszem Pytko, współpracownikiem Krakowa dla Mieszkańców, który odpowiada za działania Alternatywy Młodych dla Krakowa.
Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.

Czego chcą polskie ruchy miejskie?
Polskie samorządy są zabetonowane. Burmistrzowie i prezydenci, którzy od wielu kadencji nie odrywają się od rządzenia. Nieśmiertelni dyrektorzy i prezesi, którzy często uważają się za ważniejszych od radnych i prezydenta. W takich warunkach dialog społeczny jest mocno utrudniony. Mimo to istnieją w Polsce grupy społeczników, którzy próbują walczyć o swoje miasta. Jaka jest rola ruchów miejskich w największych polskich miastach?
W najnowszym międzymiastowo Jakub Kucharczuk rozmawia z Melanią Łuczak z warszawskiego Miasto jest Nasze, Kosmą Nykielem - społecznikiem z Łodzi, Moniką Konieczną z Akcji Ratunkowej dla Krakowa oraz dr. Jakubem Nowotarskim z wrocławskiego stowarzyszenia Akcja Miasto.
Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.

Perły architektury skazane na komercję? O tym jak prywatni inwestorzy przekształcają zabytki
Samorządy i publiczne instytucje wolą pozbywać się zabytkowych nieruchomości niż je przystosowywać do współczesnych realiów. Czy to oznacza, że los monumentalnych symboli naszych miast jest przesądzony, i większość z nich stanie się hotelami lub galeriami handlowymi? Jakie są największe wyzwania dla inwestora i czy władze miast turystycznych powinny wciąż pozwalać na tworzenie nowych hoteli?
W najnowszym Międzymiastowo, podcaście miejskim tworzonym przez Klub Jagielloński, Jakub Kucharczuk, rozmawia z Maximilianem Mendlem, dyrektorem zarządzający Zeitgeist Asset Management w Polsce, oraz Wojciechem Miecznikowskim, współwłaścicielem krakowskiego Biura Architektonicznego DDJM.
Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.

Przeludniona Polska. Dlaczego wciąż brakuje mieszkań, skoro deweloperzy biją rekordy?
37,6% mieszkań w Polsce jest przeludnionych. Na tle Europy Polska plasuje się na szarym końcu pod względem liczby mieszkań przypadających na 1000 mieszkańców. Czemu jest tak źle, skoro liczba oddawanych mieszkań bije od lat rekordy?
W najnowszym międzymiastowo Jakub Kucharczuk rozmawia z Kosmą Nykielem, urbanistą, łódzkim społecznikiem oraz członkiem zespołu Międzymiastowo.
Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.

Wakacje po polsku, czyli zatłoczone Intercity do Gdyni i upadający transport lokalny
Wakacje to czas podróży. Również transportem zbiorowym. Szczególnie jeżeli ceny paliwa nie należą do najniższych. Jednak dla wielu Polaków kończące się właśnie wakacje były równoznaczne z brakiem transportu do pracy, przychodni czy urzędu. Kiedy znikają szkolne kursy, a busiarze ucinają rozkłady, dla wielu osób w Polsce jedynym środkiem transportu pozostaje samochód. Dlaczego wciąż tak wiele obszarów w naszym kraju jest wykluczonych transportowo?
W Międzymiastowo, podcaście miejskim Klubu Jagiellońskiego, Jakub Kucharczuk rozmawia z Pauliną Matysiak. posłanką partii Razem z klubu Lewicy, przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Walki z Wykluczeniem Transportowym.
Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.

Jedyny taki twór w Polsce. Jak działa Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia?
Choć obszarów metropolitalnych jest w Polsce kilka, to wciąż nie doczekaliśmy się uwarunkowań prawnych, które pozwoliłyby im funkcjonować jako dodatkowy szczebel samorządu. Wyjątkiem jest Górnośląsko Zagłębiowska Metropolia zrzeszająca 41 miast i gmin. Jakie ma kompetencje i w jakich obszarach funkcjonuje? Jak rozwiązywane sa konflikty wynikające z rozbieżnych interesów poszczególnych samorządów? I wreszcie – jakie ma perspektywy rozwoju?
W najnowszym Międzymiastowo Jakub Kucharczuk rozmawia z Jackiem Woźnikowskim, Dyrektorem departamentu Rozwoju Społeczno-Gospodarczego i Współpracy w Urzędzie Metropolitalnym.
Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.

Dziennikarze na zamówienie? Lokalne media vs samorządy
Kilka tygodni temu usłyszeliśmy o bulwersującej historii z Zielonej Góry, gdzie zarządzający województwem próbowali wymusić zmiany personalne w Gazecie Lubuskiej. Czy takie zachowania władzy są czy to już norma czy wciąż bulwersujący precedens? Gdzie powinna przebiegać granica pomiędzy władzą, a mediami?
W najnowszym Międzymiastowo Karol Wałachowski rozmawia z Marcinem Kędryną, zastępcą redaktora naczelnego Gazety Lubuskiej, wcześniej pracującego m.in. w Kancelarii Prezydenta, czy mediach ogólnopolskich takich jak Super Express i Przekrój.
Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.

Katowice – udana transformacja czy stolica polskiego betonu?
Katowice w ostatnich latach częściej niż z przemysłem są kojarzone z wielkimi kongresami. Po raz kolejny przy okazji Światowego Forum Miejskiego miasto było oblegane przez gości z całego świata. Niektórzy z nich – tak jak Mikael Colville-Andersen – wyjechali ze złymi wspomnieniami. A jak transformację Katowic oceniają sami mieszkańcy?
Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.

Jak budować nowe miejskie dzielnice w dobie zmian klimatycznych?
Czy głęboka metamorfoza centrum miasta jest możliwa? Taki pomysł mają w Chrzanowie. Projekt zmian jest ambitny - ma powstać nowy układ urbanistyczny, istniejące budynki zyskają nowe funkcje, powstaną nowe mieszkania i tereny zielone, a całość uzupełni infrastruktura tj. miejskie szklarnie. Dlaczego małopolski Chrzanów zdecydował się na tak odważne zmiany w przestrzeni?
W Międzymiastowo, podcaście miejskim Klubu Jagiellońskiego Jakub Kucharczuk rozmawia z Aleksandrą Wasilkowską o tym jak tworzyć nowe miejskie dzielnice w dobie zmian klimatycznych.
Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.

Czy niewielkie miasto może wyznaczać krajowe trendy? Rozmowa o Pleszewie
Pleszew – kilkunastotysięczne miasto powiatowe w Wielkopolsce. W sąsiedztwie brak wielkich metropolii. Zwarta zabudowa miasta, szkoły i park wodny, strefa ekonomiczna. Czy to wystarczy, żeby tytułować się pierwszym w Polsce miastem 15-minutowym? W najnowszym Międzymiastowo rozmawiamy o tym jak w praktyce wygląda realizacja idei miasta 15-minutowego w realiach Polski powiatowej. Jakub Kucharczuk rozmawia z profesorem Polskiej Akademii Nauk, Arkadiuszem Ptakiem, który od 2018 r. jest również burmistrzem Pleszewa.
Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.

Samorządy - porażka III RP? Wokół książki „Lokalsi. Nieoficjalna historia pewnego samorządu”.
Wokół samorządu terytorialnego narosło wiele mitów. Przez lata piewcy samorządności zestawiali nam nepotyzm, kolesiostwo i głupotę władzy centralnej, z zaradnością, przedsiębiorczością i odpowiedzialnością władzy samorządowej. Ta powszechna narracja w mojej ocenie poczyniła wiele zła. Przede wszystkim, tak idealizowany samorząd trudno obiektywnie oceniać i proponować pozytywne zmiany.
Z zupełnie innej perspektywy opisu samorządu wychodzi mój dzisiejszy gość. Nie jest on akademikiem, rozprawiającym na temat zasady subsydiarności, ani współpracownikiem jednej z organizacji zrzeszającej miasta, które lobbują za interesami samorządów. Jest dziennikarzem i zaangażowanym mieszkańcem, który od lat opisuje i analizuje swoje miasto - Radomsko.
Karol Wałachowski rozmawia z Andrzejem Andrysiakiem, wydawcą Gazety Radomszczańskiej i autorem książki “Lokalsi. Nieoficjalna historia pewnego samorządu”.
Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.

Smartfon jak wódka, narkotyki czy pornografia. Jak uzależnienie od telefonu zmienia relacje sąsiedzkie?
To małe urządzenie to współczesna odpowiedź na scyzoryk szwajcarski – możemy w nim zrobić prawie wszystko. Według ostatnich badań przeciętny Polak spędza 5 godzin dziennie korzystając ze smartfona. Większość czasu spędzamy na nieproduktywnym scrollowaniu mediów społecznościowych, które zarabiają pieniądze na przykuwaniu naszej uwagi. Pojawia się także coraz więcej badań, które wiążą rosnącą liczbę depresji, czy innych chorób psychicznych z nadużywaniem technologii, głównie przez dzieci. Smartfony wpływają też wydatnie na nasze miasta. Przed erą smartfonów zdecydowanie łatwiej nawiązać kontakt z ludźmi z sąsiedztwa. Dzisiaj dzięki technologii jesteśmy bardziej zindywidualizowani.
Jak poważny jest problem uzależnienie od smartfonów? Jak nadużywanie smartfonów wpływa na nasze miasta? Czy możemy coś z tym zrobić?
W najnowszym Międzymiastowo Karol Wałachowski rozmawia z Adamem Zychem, prezesem Fundacji Projekt P oraz organizatorem konferencji Uwaga! Smartfon.
Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.

Czy prezydent polskiego miasta może sobie wybudować linię kolejową? Rozmowa o #KolejPlus oraz roli samorządów w organizacji transportu kolejowego
„Słyszysz kolej, myślisz PKP”. A przecież przewozami kolejowymi w Polsce zarządzają również inne podmioty. W dzisiejszym odcinku rozmawiamy o roli samorządów w tworzeniu transportu kolejowego w naszym kraju. Oceniamy również założenia i wyniki programu #KolejPlus.
Jakub Kucharczuk rozmawia z Karolem Trammerem, autorem książki „Ostre cięcie. Jak niszczono polską kolej” oraz redaktorem naczelnym dwumiesiecznika Z biegiem szyn.
Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.

Nie ma i nie będzie. Rozmowa z Magdaleną Okraską
Niewielu jest w Polsce autorów, którym chce się opisywać historie takich miast jak Wałbrzych, Tarnobrzeg, Myszków, Skarżysko-Kamienna, Włocławek, Ozorków, Będzin, Szczytno, czy Lidzbark. Magdalena Okraska w "Nie ma i nie będzie" odwiedza i opisuje miasta, dla których lata 90 i plan Balcerowicza okazały się momentem zwrotnym w historii i oznaczały dla nich upadek, wyludnianie oraz brak nadziei.
W najnowszym Międzymiastowo Karol Wałachowski rozmawia z Magdaleną Okraską - działaczką społeczną, dziennikarką, reportażystką.
Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.

Czy najem instytucjonalny ucywilizuje rynek najmu w Polsce?
Rynek mieszkaniowy, w którym to instytucje publiczne i prywatne są właścicielami większości mieszkań to popularny model w wielu krajach Europy zachodniej. W Polsce wciąż jednak dominuje przekonanie, że wynajem mieszkania to „gorsza” opcja. Do zmiany tego myślenia próbuje przekonywać coraz więcej podmiotów oraz ekspertów. Czy to właśnie globalne fundusze inwestycyjne a nie państwo rozwiążą problemy mieszkaniowe wielu Polaków? Jakich regulacji potrzebujemy, żeby uniknąć "berlińskiego scenariusza"? W najnowszym międzymiastowo Jakub Kucharczuk rozmawia z Michałem Okoniem z Olivia Home.
Zachęcamy do lektury raportu Centrum Analiz KJ pt. „Lokalna alternatywa. Jak wybudować w Polsce brakujące mieszkania?”, którego partnerem jest Olivia Business Centre.
https://klubjagiellonski.pl/publikacje/lokalna-alternatywa-jak-wybudowac-w-polsce-brakujace-mieszkania/
Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.

Uber, Bolt, Airbnb. Ciemna strona ekonomii współdzielenia
Idea działalności firm takich jak Uber, Airbnb czy Bolt zbudowana jest na zaufaniu. Aplikacje są tylko pośrednikami, które kojarzą oferujących usługi oraz nabywców, uciekając od odpowiedzialności za występujące problemy. A tych jest sporo. W mediach społecznościowych pojawia się coraz więcej historii mrożących krew w żyłach, w tle w których występują gwałty, wypadki, molestowania i inne okrucieństwa tego świata. Jak często jest to zjawisko? Czy do akcji powinno wkroczyć państwo i regulować te aplikacje? Jak największe firmy próbują ukrywać najgorsze historie klientów ich aplikacji?
Karol Wałachowski rozmawia z Markiem Szymaniakiem, dziennikarzem portalu Spidersweb i autorem tekstu "Na ile gwiazdek ocenić przewóz z próbą gwałtu? Bolt, Uber i Airbnb nie radzą sobie z rosnącą skalą przestępstw”.
Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.