Skip to main content
Spotify for Podcasters
Międzymiastowo

Międzymiastowo

By Klub Jagielloński

Podcast o miastach, polityce miejskiej i regionalnej, a czasem o Krakowie. Audycja tworzona przez Klub Jagielloński.
Available on
Apple Podcasts Logo
Google Podcasts Logo
Overcast Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

„Ja tu tylko na chwilkę...”. Do walki z nielegalnym parkowaniem potrzebujemy zmiany przepisów

MiędzymiastowoMar 13, 2023

00:00
53:51
„Ja tu tylko na chwilkę...”. Do walki z nielegalnym parkowaniem potrzebujemy zmiany przepisów

„Ja tu tylko na chwilkę...”. Do walki z nielegalnym parkowaniem potrzebujemy zmiany przepisów

Polskie chodniki, trawniki, drogi pożarowe i inne podobne miejsca zawalone są nielegalnie parkującymi samochodami. Straż miejska nie ma skutecznych narzędzi, a mandaty są śmiesznie niskie. W strefach płatnego parkowania bardziej opłaca się parkować poza wyznaczonymi miejscami niż płacić za parkowanie. A gdyby tak z chodników zniknęły wszystkie nielegalnie zaparkowane samochody?  O potrzebnych zmianach w przepisach, braku szacunku dla Straży Miejskiej, ale też o tym, w jaki sposób wyznaczyć więcej miejsc parkingowych, Jakub Kucharczuk rozmawia dzisiaj z Szymonem Nieradką, doświadczonym menedżerem, który znacząco przyczynił się do rewolucji w polskim systemie e-płatności, ale także twórcą serwisu “uprzejmie donoszę”, który umożliwia zgłaszanie nielegalnie parkujących samochodów. 
Mar 13, 202353:51
Skończmy z „karmieniem wampirów”. Termomodernizacja dla wielu Polaków jest na wyciągnięcie ręki

Skończmy z „karmieniem wampirów”. Termomodernizacja dla wielu Polaków jest na wyciągnięcie ręki

Rachunki za prąd wyższe o kilkaset procent, węgiel droższy kilkukrotnie, kaloryfery przykręcone z oszczędności. Taka jest rzeczywistość wielu Polaków w tegorocznym sezonie grzewczym. Jak powiada klasyk — lepiej już było. Prawie dwa miliony budynków w Polsce to tzw. wampiry energetyczne. Jak sprawić, żeby ich utrzymanie nie kosztowało tak wiele? Czy to prawda, że już wkrótce dużo trudniejsza będzie sprzedaż lub wynajem domów i mieszkań, które nie są energooszczędne? Co mogą zrobić właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych? W najnowszym odcinku Międzymiastowo Jakub Kucharczuk rozmawia z Aleksandrem Śniegockim, prezesem Instytutu Reform.
Feb 28, 202342:15
Rzeczpospolita deweloperska? Rozmowa z Łukaszem Drozdą o patodeweloperce

Rzeczpospolita deweloperska? Rozmowa z Łukaszem Drozdą o patodeweloperce

Wpychamy nieszczęśników skazanych na polski rynek mieszkaniowy do dziury w ziemi, którą niewydolne polskie mieszkalnictwo wykopuje samo pod sobą, wciągając do niej dobrostan kolejnych pokoleń. Patodeweloperka to nie wybrane przypadki, ale system naczyń połączonych. Czy wszyscy deweloperzy uprawiają patododeweloperkę? Jakie są największe patologie polskiego rynku mieszkaniowego? Czy żądze deweloperów do maksymalizacji zysków możemy okiełznać? Jakub Kucharczuk rozmawia z urbanistą Łukaszem Drozdą, autorem książki “Dziury w ziemi. Patodeweloperka w Polsce”. Książkę naszego rozmówcy, która ukazała się nakładem wydawnictwa Czarne, możecie zakupić tutaj: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/dziury-w-ziemi
Feb 20, 202342:39
Kraków na finansowym zakręcie? Brakuje setek milionów, a miasto bije rekordy zadłużenia #KrakoskieGadanie

Kraków na finansowym zakręcie? Brakuje setek milionów, a miasto bije rekordy zadłużenia #KrakoskieGadanie

300 milionów złotych na transport publiczny brakuje w budżecie Krakowa na 2023 r. Tak przynajmniej twierdzą miejscy urzędnicy, którzy już kilkukrotnie próbowali przeforsować przez radę miasta znaczące podwyżki cen biletów. Które miałyby przynieść dodatkowe 30 milionów złotych. Czyli ledwie 10% potrzebnej kwoty. Dlaczego komunikacja miejska w Krakowie stała się zakładnikiem politycznych sporów? Kto dopuścił do tego, żeby w budżecie miasta zabrakło 300 milionów na jej funkcjonowanie? Skąd wziąć brakujące środki? W kolejnym odcinku Międzymiastowo wracamy do naszej serii #KrakoskieGadanie. O coraz wyraźniejszych problemach budżetowych i politycznych w Krakowie rozmawiają Jakub Kucharczuk, Karol Wałachowski oraz Maciej Fijak.
Feb 13, 202338:45
Najem krótkoterminowy według UE i Partii Razem. Czy zbliża się koniec Airbnb?

Najem krótkoterminowy według UE i Partii Razem. Czy zbliża się koniec Airbnb?

Około jednej czwartej wszystkich lokali turystycznych w UE to mieszkania przeznaczone na najem krótkoterminowy. W naszym podcaście kilkakrotnie alarmowaliśmy o wadach tej formy turystyki. Pomimo apeli wielu miast, środowisk naukowych i aktywistów przez ostatnie lata nie mieliśmy do czynienia z żadnymi zmianami prawnymi. Problem istnieje i nadal się nasila. Ostatnio można jednak zauważyć światełko w tunelu. Komisja Europejska planuje wprowadzenie w całej Unii Europejskiej szereg regulacji, mających dać narzędzia przeciwdziała negatywnym konsekwencjom. W Polsce zaś, z inicjatywą ustawową wyszła Partia Razem. W najnowszym Międzymiastowo Karol Wałachowski rozmawia z Pawłem Łapińskim, prawnikiem, członkiem Klubu Jagiellońskiego, który od lat zajmuje się sprawami najmu krótkoterminowego.
Feb 05, 202318:34
Polska kopciuchem Europy. Kiedy pozbędziemy się trującego smogu?

Polska kopciuchem Europy. Kiedy pozbędziemy się trującego smogu?

Podczas mroźnych, zimowych wieczorów, Polska staje się niechlubnym kopciuchem Europy. Gdy inne państwa cieszą się czystym powietrzem, nasze czujniki świecą się na purpurowo. To znaczy, że powietrze nie spełnia norm jakości. I choć smogowy krajobraz stale się w Polsce poprawia to wciąż jest dużo do zrobienia. W dzisiejszym Międzymiastowo sprawdzimy ile kopciuchów zostało do wymiany, jak wygląda walka o czyste powietrze w mniejszych miastach, czy smog to kwestia wyłącznie zimowa oraz poszukamy pozytywnych przykładów samorządów, które przekonały mieszkańców do wprowadzenia zmiany i już dziś mogą oddychać pełną piersią.  Maciej Fijak rozmawia z Anną Dworakowską, współzałożycielką i jedną z liderek Krakowskiego i Polskiego Alarmu Smogowego oraz Magdaleną Cygan, współzałożycielką Nowotarskiego Alarmu Smogowego.
Jan 26, 202333:49
Rodzinne Ogródki Działkowe do likwidacji?

Rodzinne Ogródki Działkowe do likwidacji?

Skojarzenia dotyczące Rodzinnych Ogródków Działkowych bywają zwykle pozytywne. Weekendy pod chmurką na ROD-ach to dobra forma spędzania czasu dla starszych i młodszych. Zdrowa alternatywa dla siedzenia przed telewizorem. Jednak z różnych stron pojawia się coraz więcej głosów krytycznych, które często brzmią tak: rozwijajmy tereny ogólnodostępne, a nie zamknięte eksklawy dla wybranych. ROD-y to skrajny indywidualizm, a my potrzebujemy form wspólnych. Poza tym napędzają suburbanizację miast i nieład przestrzenny. Kto ma racje? I czy istnieje jakiś złoty środek?  O tym jaka jest przyszłość RODosów rozmawiają Maciej Fijak, Magdalena Milert oraz Łukasz Sęk, krakowski radny oraz współautor uchwały o utworzeniu nowych ogrodów działkowych w Krakowie.  Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Dec 28, 202246:07
Jak stworzyć centrum miasta od zera?

Jak stworzyć centrum miasta od zera?

Nieczęsto się zdarza, by miasto nie miało w zasadzie funkcjonalnego centrum. Większość miast powstawała organicznie, wokół pewnego rdzenia, jakim z reguły były średniowieczne założenia urbanistyczne. Taka historyczna tkanka z nagromadzonymi przez wieki usługami naturalnie pełniła funkcję centrum. Co z miastami zbudowanymi niemal od zera po wojnie? W pewnym śląskim mieście powstaje wyjątkowy projekt – budowy od zera nowego centrum miasta. Dlaczego akurat ponad stutysięczne Tychy go potrzebują i czym będzie Nowe Centrum Tychów?  Debiutujący w roli gospodarza podcastu Międzymiastowo Kosma Nykiel rozmawia z Michałem Lorbieckim – urbanistą, ekonomistą i pełnomocnikiem prezydenta miasta Tychy. Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Dec 24, 202248:16
Czwarte piętro bez windy i niedostępne żłobki. Jak ułatwić życie rodzicom?

Czwarte piętro bez windy i niedostępne żłobki. Jak ułatwić życie rodzicom?

Rodzice małych dzieci nie mają łatwo. Nie dość, że wychowanie potomstwa wymaga od nich zaangażowania i zmiany priorytetów życiowych, to jeszcze okoliczności, w których funkcjonują nie im nie sprzyjają. Niedopasowana infrastruktura, brak miejsc w żłobkach, niepewna sytuacja matek na rynku pracy. A to wszystko przy zmieniających się wzorcach kulturowych i społecznych. Jak to jest być rodzicem w mieście? Dlaczego aż 50% matek dzieci do lat 3 nie wraca do pracy? Czy dla żłobków istnieją alternatywy, które są tańsze dla samorządów, a bardziej dostępne dla rodziców? W Międzymiastowo Jakub Kucharczuk rozmawia z prezeską zarządu fundacji Rodzic w Mieście Agnieszką Krzyżak-Piturą. Więcej o modelach opieki nad dziećmi do lat 3 przeczytacie w najnowszym raporcie KJ, który znajdziecie na stronie www.alternatywadlazlobka.pl. Projekt dofinansowany w konkursie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej oraz Pełnomocnika Rządu do spraw Polityki Demograficznej – Po pierwsze Rodzina.
Dec 18, 202237:43
Śnieg w mieście ujawnia problemy, o których chcielibyśmy zapomnieć

Śnieg w mieście ujawnia problemy, o których chcielibyśmy zapomnieć

Dzieci robiące bałwany, narciarze na bulwarach, pocztówkowe widoki ośnieżonych drzew. Czy taki krajobraz jest odpowiedni dla przestrzeni miejskiej? Jak mają się do tego kwestie przyrodnicze? Kogo śnieg wyklucza z codziennego życia? W najnowszym Międzymiastowo Magdalena Milert wyjaśnia w jaki sposób powinniśmy zarządzać miastami, żeby śnieg nie był dla ich mieszkańców utrapieniem. Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Dec 13, 202233:22
Jacek Sutryk - hejter z Facebooka czy urzędnik, który buduje swoje polityczne imperium?

Jacek Sutryk - hejter z Facebooka czy urzędnik, który buduje swoje polityczne imperium?

Wrocław stolicą polskiej innowacyjności? Być może. Na pewno prym w kreatywnym zarządzaniu miastem wiodą wrocławscy urzędnicy. Ostatnio zostali przyłapani na tworzeniu rad programowych miejskich instytucji dla podreperowania swoich prywatnych budżetów. Czy Wrocław rządzony przez Jacka Sutryka, najbardziej aktywnego prezydenta w mediach społecznościowych, przekroczył granicę w tworzeniu fikcyjnych funkcji? Jakim prezydentem jest Jacek Sutryk? I wreszcie - czy jego pozycja polityczna jest niezagrożona? W Międzymiastowo Jakub Kucharczuk rozmawia z Paulą Olszyk z wrocławskiego oddziału Klubu Jagiellońskiego oraz Jakubem Nowotarskim z wrocławskiego stowarzyszenia Akcja Miasto. Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Dec 10, 202241:13
Naród uzależniony od samochodu. Czy jest nadzieja dla transportu publicznego w Polsce?

Naród uzależniony od samochodu. Czy jest nadzieja dla transportu publicznego w Polsce?

Łatwo jest krytykować uzależnienie Polaków od samochodu. Kupujemy samochody na potęgę. Korzystamy z nich zazwyczaj w pojedynkę jeżdżąc nimi do pracy, na zakupy, do kościoła czy nawet do parku, aby pospacerować. Parkując zastawiamy chodniki - zarówno te w miastach jak i miasteczkach czy wsiach. Tam, gdzie kiedyś na podwórko rosła marchewka, dzisiaj stoi trzeci samochód, który kupiliśmy dla syna by mógł dojeżdżać do szkoły. Ale czy ta krytyka zawsze jest uzasadniona? Czy mieszkaniec “Polski średnich miast” ma dzisiaj alternatywę? Czy transport publiczny poza metropoliami zaczyna się odbudowywać? W Międzymiastowo Jakub Kucharczuk rozmawia z Bartoszem Jakubowskim, autorem podcastu Węzeł Przesiadkowy, ekspertem Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. transportu. Zagłosuj na książkę Bartosza Jakubowskiego "Zderzenie Czołowe" w Grand Press 2022: https://www.press.pl/glosowanie/krr Zachęcamy do wsparcia zbiórki na wydanie Presji - półrocznika Klubu Jagiellońskiego. https://klubjagiellonski.pl/zbiorka/wesprzyj-nas-i-otrzymaj-numer-pisma-pressje-pt-nadzieja-chrzescijanska/ Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Dec 08, 202233:57
"Będą meliny, lepiej edukować!". Czy nocna prohibicja w miastach ma sens?

"Będą meliny, lepiej edukować!". Czy nocna prohibicja w miastach ma sens?

Alkohol w Polsce można kupić łatwiej niż pampersy, lekarstwa czy bochenek chleba. Szczególnie widać to w polskich miastach, gdzie sklepy monopolowe 24/7 rosną jak grzyby po deszczu. Łatwo dostępne procenty zakłócają życie mieszkańców, szczególnie w dzielnicach turystycznych. Nocna prohibicja obowiązuje już w Zakopanem, Wrocławiu, Bydgoszczy czy Poznaniu. Do wprowadzenia podobnych przepisów przymierza się Kraków. Czy takie ograniczenie rozwiąże lokalne problemy i czy ruch jest słuszny z punktu widzenia profilaktyki uzależnień?   Maciej Fijak rozmawia z Aliną Kamińską, działaczką społeczną i krakowską radną dzielnicy I Stare Miasto oraz z Iwoną Kołodziejczyk, psycholożką, psychoterapeutką, specjalistką psychoterapii uzależnień z Krakowskiego Centrum Terapii Uzależnień. Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl. Zachęcamy do wsparcia zbiórki na wydanie Pressji - półrocznika Klubu Jagiellońskiego. https://klubjagiellonski.pl/zbiorka/wesprzyj-nas-i-otrzymaj-numer-pisma-pressje-pt-nadzieja-chrzescijanska/
Dec 01, 202231:29
Wielka Brytania - kraj, w którym prywatni deweloperzy oddają samorządom mieszkania

Wielka Brytania - kraj, w którym prywatni deweloperzy oddają samorządom mieszkania

W Polsce toczą się prace nad reformą planowania przestrzennego. Nie będzie to rewolucja – kilka rzeczy zostanie naprawionych, ale istota planowania przestrzennego się nie zmieni. Czy system planowania przestrzennego może być inny? Oczywiście. Dobrą inspiracją może być brytyjski system planowania. Jakub Kucharczuk rozmawia z Kosmą Nykielem, który, poza tym, że jest członkiem zespołu Międzymiastowo, to na co dzień zajmuje się planowaniem przestrzennym w jednej z londyńskich gmin. Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Nov 24, 202232:46
Nierówności w polskiej edukacji, czyli dlaczego twoje wykształcenie zależy od miejsca zamieszkania

Nierówności w polskiej edukacji, czyli dlaczego twoje wykształcenie zależy od miejsca zamieszkania

Według konstytucji RP każdy obywatel ma równe prawo do nauki. Z tego też powodu nauka do 18 roku życia jest obowiązkowa. Ale czy faktycznie jest równo dostępna?  Eksperci w kolejnych publikacjach wskazują powszechnie występujące, zauważalne dysproporcje, które potwierdzają, że istnieje systemowy problem z systemem edukacji. System edukacyjny lepiej w dużych miastach i innych dużych ośrodkach. W jaki sposób miejsce zamieszkania wpływa na edukację twoją lub twoich dzieci? Czy mieszkając w mniejszym mieście masz gorszą pozycję na starcie? O tym Magdalena Milert rozmawia z Michałem Gulczyńskim oraz Markiem Szymaniakiem. Zachęcamy również do lektury artykułu Marka Szymaniaka: https://spidersweb.pl/plus/2022/10/edukacja-uniwersytety-wyzsza-nierownosci Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Nov 16, 202251:01
Miszalski, Wassermann, Gibała, Mazur - kto będzie kolejnym prezydentem Krakowa? KrakoskieGadanie #2

Miszalski, Wassermann, Gibała, Mazur - kto będzie kolejnym prezydentem Krakowa? KrakoskieGadanie #2

Jak co wybory, jesteśmy prawie przekonani, że to ostatnia kadencja Prezydenta Jacka Majchrowskiego. Tym razem ciemnych chmur, które zebrały się nad Prezydentem jest zbyt dużo. Wydaje się też, że sam główny zainteresowany stracił chęci do przekonywania krakowian o skuteczności swoich działań. Na jego miejsce już na półtora roku przed wyborami ustawiła się kolejka chętnych. Kto w tym momencie ma największe szanse? Jak na wyniki mogą wpłynąć nominacje partyjne? Na ile istotne będzie błogosławieństwo Prezydenta Majchrowskiego? W drugim odcinku serii #KrakoskieGadanie, w której zdradzimy Wam kulisy politycznego Krakowa, rozmawiają Karol Wałachowski, Jakub Kucharczuk oraz Maciej Fijak.  Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Nov 08, 202236:01
Międzywojenna architektura i urbanistyka wciąż ma wiele do zaoferowania | Wokół Wielkiego Zlotu Powiatowego

Międzywojenna architektura i urbanistyka wciąż ma wiele do zaoferowania | Wokół Wielkiego Zlotu Powiatowego

W trzy lata przez 21 międzywojennych powiatów – tak wyglądała podróż projektu „Powiaty”, w ramach której Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki wraz z lokalnymi kuratorami przyglądał się architekturze dwudziestolecia międzywojennego w mniejszych miastach. Co mają nam do zaoferowania mniejsze miasta? Jakie sekrety skrywa ich architektura oraz dziedzictwo? I wreszcie - które małomiasteczkowe obszary są najbardziej atrakcyjne? W Międzymiastowo Jakub Kucharczuk rozmawia z Zuzanną Mielczarek, kuratorką projektu „Powiaty” realizowanego przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki. Wielki Zlot Powiatowy to wydarzenie dla tych, którzy widzą potencjał nie tylko w wielkich metropoliach. Impreza odbywa się w dniach 4-6 listopada w Warszawie. Można ją śledzić również online. https://niaiu.pl/2022/10/wielki-zlot-powiatowy/ https://www.facebook.com/events/418283697054545/ Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Nov 04, 202232:15
Koniec ery Majchrowskiego? Zatopią go Igrzyska Europejskie i nowa miejska telewizja | KrakoskieGadanie #1

Koniec ery Majchrowskiego? Zatopią go Igrzyska Europejskie i nowa miejska telewizja | KrakoskieGadanie #1

Zbliżające się wybory samorządowe i potencjalny brak startu Jacka Majchrowskiego zmuszają krakowskich polityków do coraz śmielszych działań. A afer nie brakuje - ekipa rządzącego prezydenta zaczyna przypominać tonący okręt, z którego kapitan ewakuował się już jakiś czas temu.  Igrzyska Europejskie, kontrowersje wokół nowej miejskiej telewizji, walki frakcyjne w radzie miasta.  Które afery są zwykłą polityczną bieżączką, a które będą miały długookresowe konsekwencje? W pierwszym odcinku serii #KrakoskieGadanie, w której zdradzimy Wam kulisy politycznego Krakowa, rozmawiają Karol Wałachowski, Jakub Kucharczuk oraz Maciej Fijak.  Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Oct 31, 202239:02
Nowe podatki Sasina zlikwidują "ubóstwo mieszkaniowe"?

Nowe podatki Sasina zlikwidują "ubóstwo mieszkaniowe"?

Coraz więcej informacji wskazuje, że Ministerstwo Aktywów Państwowych pracuje nad wprowadzeniem trzech nowych podatków od nieruchomości. Pieniądze mają zasilać specjalny fundusz, którego celem jest “likwidacja skrajnego ubóstwa mieszkaniowego”. Nowe podatki mają też za zadanie ukrócać spekulacje na rynku nieruchomości oraz zwiększyć opodatkowanie przychodów z najmu mieszkań. Czy nowe podatki mają jakikolwiek sens? Czy zostały dobrze zaadresowane? Czy rozwiążą problemy na naszym rynku nieruchomości? W najnowszym Międzymiastowo Karol Wałachowski rozmawia z prof. Michałem Głuszakiem, specjalistą od rynku nieruchomości z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Oct 22, 202241:12
Kościół, szkoła i strzelnica? Na nowych osiedlach można pogodzić różne usługi publiczne

Kościół, szkoła i strzelnica? Na nowych osiedlach można pogodzić różne usługi publiczne

Pierworodnym grzechem inwestycji deweloperskich ostatnich lat jest brak usług publicznych. Nowe blokowiska obsługiwane są często przez jedną Żabkę, prywatny żłobek i niewielki gabinet kosmetyczny. A gdzie szkoły, przychodnie zdrowia, drobne biznesy czy też obiekty sakralne? Co zrobić z ostatnią wolną działką należącą do samorządu, na którą różne grupy mieszkańców mają odmienne pomysły? I wreszcie - czy w świeckim państwie można pogodzić wspólną budowę szkoły i kościoła? Jakub Kucharczuk rozmawia z Markiem Grąbczewskim, architektem, autorem pracy „WIARA I ROZUM. KOŚCIÓŁ I SZKOŁA JAKO GENERATORY ŻYCIA PUBLICZNEGO W KRAJOBRAZIE WSPÓŁCZESNEGO MIASTA”. https://www.architekturaibiznes.pl/marek-grabczewski-kosciol-i-szkola-generatory-zycia-publicznego,10140.html Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Oct 16, 202229:07
Rząd na wojennej ścieżce z samorządami? W Krakowie to tylko przygrywka do walki o władzę w mieście

Rząd na wojennej ścieżce z samorządami? W Krakowie to tylko przygrywka do walki o władzę w mieście

“Łapy precz od samorządów” - pod taki hasłem protestują przeciwnicy przedłużenia kadencji samorządów. W krakowskim proteście udział wzięło szereg organizacji, w tym przedstawiciele PO, Lewicy, czy Krakowa dla Mieszkańców. W tym samym czasie polityczna scena Krakowa wydaje się pokłócona jak nigdy wcześniej. Czy istnieje wspólny mianownik pomiędzy tymi wydarzeniami? Czy krakowscy aktywiści głównie protestują? Czy spór aktywiści vs obóz Jacka Majchrowskiego jest realny? W najnowszym Międzymiastowo Karol Wałachowski rozmawia z Tomaszem Pytko, współpracownikiem Krakowa dla Mieszkańców, który odpowiada za działania Alternatywy Młodych dla Krakowa. Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Oct 12, 202238:04
Czego chcą polskie ruchy miejskie?

Czego chcą polskie ruchy miejskie?

Polskie samorządy są zabetonowane. Burmistrzowie i prezydenci, którzy od wielu kadencji nie odrywają się od rządzenia. Nieśmiertelni dyrektorzy i prezesi, którzy często uważają się za ważniejszych od radnych i prezydenta. W takich warunkach dialog społeczny jest mocno utrudniony. Mimo to istnieją w Polsce grupy społeczników, którzy próbują walczyć o swoje miasta. Jaka jest rola ruchów miejskich w największych polskich miastach? W najnowszym międzymiastowo Jakub Kucharczuk rozmawia z Melanią Łuczak z warszawskiego Miasto jest Nasze, Kosmą Nykielem - społecznikiem z Łodzi, Moniką Konieczną z Akcji Ratunkowej dla Krakowa oraz dr. Jakubem Nowotarskim z wrocławskiego stowarzyszenia Akcja Miasto. Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Oct 06, 202250:53
Perły architektury skazane na komercję? O tym jak prywatni inwestorzy przekształcają zabytki

Perły architektury skazane na komercję? O tym jak prywatni inwestorzy przekształcają zabytki

Samorządy i publiczne instytucje wolą pozbywać się zabytkowych nieruchomości niż je przystosowywać do współczesnych realiów. Czy to oznacza, że los monumentalnych symboli naszych miast jest przesądzony, i większość z nich stanie się hotelami lub galeriami handlowymi? Jakie są największe wyzwania dla inwestora i czy władze miast turystycznych powinny wciąż pozwalać na tworzenie nowych hoteli? W najnowszym Międzymiastowo, podcaście miejskim tworzonym przez Klub Jagielloński, Jakub Kucharczuk, rozmawia z Maximilianem Mendlem, dyrektorem zarządzający Zeitgeist Asset Management w Polsce, oraz Wojciechem Miecznikowskim, współwłaścicielem krakowskiego Biura Architektonicznego DDJM. Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Sep 23, 202235:45
Przeludniona Polska. Dlaczego wciąż brakuje mieszkań, skoro deweloperzy biją rekordy?

Przeludniona Polska. Dlaczego wciąż brakuje mieszkań, skoro deweloperzy biją rekordy?

37,6% mieszkań w Polsce jest przeludnionych. Na tle Europy Polska plasuje się na szarym końcu pod względem liczby mieszkań przypadających na 1000 mieszkańców. Czemu jest tak źle, skoro liczba oddawanych mieszkań bije od lat rekordy? W najnowszym międzymiastowo Jakub Kucharczuk rozmawia z Kosmą Nykielem, urbanistą, łódzkim społecznikiem oraz członkiem zespołu Międzymiastowo. Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Sep 14, 202230:35
Wakacje po polsku, czyli zatłoczone Intercity do Gdyni i upadający transport lokalny

Wakacje po polsku, czyli zatłoczone Intercity do Gdyni i upadający transport lokalny

Wakacje to czas podróży. Również transportem zbiorowym. Szczególnie jeżeli ceny paliwa nie należą do najniższych. Jednak dla wielu Polaków kończące się właśnie wakacje były równoznaczne z brakiem transportu do pracy, przychodni czy urzędu. Kiedy znikają szkolne kursy, a busiarze ucinają rozkłady, dla wielu osób w Polsce jedynym środkiem transportu pozostaje samochód. Dlaczego wciąż tak wiele obszarów w naszym kraju jest wykluczonych transportowo? W Międzymiastowo, podcaście miejskim Klubu Jagiellońskiego, Jakub Kucharczuk rozmawia z Pauliną Matysiak. posłanką partii Razem z klubu Lewicy,  przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Walki z Wykluczeniem Transportowym. Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Aug 31, 202233:24
Jedyny taki twór w Polsce. Jak działa Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia?

Jedyny taki twór w Polsce. Jak działa Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia?

Choć obszarów metropolitalnych jest w Polsce kilka, to wciąż nie doczekaliśmy się uwarunkowań prawnych, które pozwoliłyby im funkcjonować jako dodatkowy szczebel samorządu. Wyjątkiem jest Górnośląsko Zagłębiowska Metropolia zrzeszająca 41 miast i gmin. Jakie ma kompetencje i w jakich obszarach funkcjonuje? Jak rozwiązywane sa konflikty wynikające z rozbieżnych interesów poszczególnych samorządów? I wreszcie – jakie ma perspektywy rozwoju?  W najnowszym Międzymiastowo Jakub Kucharczuk rozmawia z Jackiem Woźnikowskim, Dyrektorem departamentu Rozwoju Społeczno-Gospodarczego i Współpracy w Urzędzie Metropolitalnym. Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Aug 17, 202234:33
Dziennikarze na zamówienie? Lokalne media vs samorządy

Dziennikarze na zamówienie? Lokalne media vs samorządy

Kilka tygodni temu usłyszeliśmy o bulwersującej historii z Zielonej Góry, gdzie zarządzający województwem próbowali wymusić zmiany personalne w Gazecie Lubuskiej. Czy takie zachowania władzy są czy to już norma czy wciąż bulwersujący precedens? Gdzie powinna przebiegać granica pomiędzy władzą, a mediami?  W najnowszym Międzymiastowo Karol Wałachowski rozmawia z Marcinem Kędryną, zastępcą redaktora naczelnego Gazety Lubuskiej, wcześniej pracującego m.in. w Kancelarii Prezydenta, czy mediach ogólnopolskich takich jak Super Express i Przekrój. Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Aug 04, 202230:43
Katowice – udana transformacja czy stolica polskiego betonu?

Katowice – udana transformacja czy stolica polskiego betonu?

Katowice w ostatnich latach częściej niż z przemysłem są kojarzone z wielkimi kongresami. Po raz kolejny przy okazji Światowego Forum Miejskiego miasto było oblegane przez gości z całego świata. Niektórzy z nich – tak jak Mikael Colville-Andersen – wyjechali ze złymi wspomnieniami. A jak transformację Katowic oceniają sami mieszkańcy? Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Jul 28, 202240:30
Jak budować nowe miejskie dzielnice w dobie zmian klimatycznych?

Jak budować nowe miejskie dzielnice w dobie zmian klimatycznych?

Czy głęboka metamorfoza centrum miasta jest możliwa? Taki pomysł mają w Chrzanowie. Projekt zmian jest ambitny - ma powstać nowy układ urbanistyczny, istniejące budynki zyskają nowe funkcje, powstaną nowe mieszkania i tereny zielone, a całość uzupełni infrastruktura tj. miejskie szklarnie. Dlaczego małopolski Chrzanów zdecydował się na tak odważne zmiany w przestrzeni? W Międzymiastowo, podcaście miejskim Klubu Jagiellońskiego Jakub Kucharczuk rozmawia z Aleksandrą Wasilkowską o tym jak tworzyć nowe miejskie dzielnice w dobie zmian klimatycznych. Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Jul 21, 202231:13
Czy niewielkie miasto może wyznaczać krajowe trendy? Rozmowa o Pleszewie

Czy niewielkie miasto może wyznaczać krajowe trendy? Rozmowa o Pleszewie

Pleszew – kilkunastotysięczne miasto powiatowe w Wielkopolsce. W sąsiedztwie brak wielkich metropolii. Zwarta zabudowa miasta, szkoły i park wodny, strefa ekonomiczna. Czy to wystarczy, żeby tytułować się pierwszym w Polsce miastem 15-minutowym? W najnowszym Międzymiastowo rozmawiamy o tym jak w praktyce wygląda realizacja idei miasta 15-minutowego w realiach Polski powiatowej.  Jakub Kucharczuk rozmawia z profesorem Polskiej Akademii Nauk, Arkadiuszem Ptakiem, który od 2018 r. jest również burmistrzem Pleszewa.  Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Jul 07, 202225:54
Samorządy - porażka III RP? Wokół książki „Lokalsi. Nieoficjalna historia pewnego samorządu”.

Samorządy - porażka III RP? Wokół książki „Lokalsi. Nieoficjalna historia pewnego samorządu”.

Wokół samorządu terytorialnego narosło wiele mitów. Przez lata piewcy samorządności zestawiali nam nepotyzm, kolesiostwo i głupotę władzy centralnej, z zaradnością, przedsiębiorczością i odpowiedzialnością władzy samorządowej. Ta powszechna narracja w mojej ocenie poczyniła wiele zła. Przede wszystkim, tak idealizowany samorząd trudno obiektywnie oceniać i proponować pozytywne zmiany. Z zupełnie innej perspektywy opisu samorządu wychodzi mój dzisiejszy gość. Nie jest on akademikiem, rozprawiającym na temat zasady subsydiarności, ani współpracownikiem jednej z organizacji zrzeszającej miasta, które lobbują za interesami samorządów. Jest dziennikarzem i zaangażowanym mieszkańcem, który od lat opisuje i analizuje swoje miasto - Radomsko.  Karol Wałachowski rozmawia z Andrzejem Andrysiakiem, wydawcą Gazety Radomszczańskiej i autorem książki “Lokalsi. Nieoficjalna historia pewnego samorządu”. Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Jun 28, 202228:51
Smartfon jak wódka, narkotyki czy pornografia. Jak uzależnienie od telefonu zmienia relacje sąsiedzkie?

Smartfon jak wódka, narkotyki czy pornografia. Jak uzależnienie od telefonu zmienia relacje sąsiedzkie?

To małe urządzenie to współczesna odpowiedź na scyzoryk szwajcarski – możemy w nim zrobić prawie wszystko.  Według ostatnich badań przeciętny Polak spędza 5 godzin dziennie korzystając ze smartfona. Większość czasu spędzamy na nieproduktywnym scrollowaniu mediów społecznościowych, które zarabiają pieniądze na przykuwaniu naszej uwagi. Pojawia się także coraz więcej badań, które wiążą rosnącą liczbę depresji, czy innych chorób psychicznych z nadużywaniem technologii, głównie przez dzieci. Smartfony wpływają też wydatnie na nasze miasta. Przed erą smartfonów zdecydowanie łatwiej nawiązać kontakt z ludźmi z sąsiedztwa. Dzisiaj dzięki technologii jesteśmy bardziej zindywidualizowani.  Jak poważny jest problem uzależnienie od smartfonów? Jak nadużywanie smartfonów wpływa na nasze miasta? Czy możemy coś z tym zrobić? W najnowszym Międzymiastowo Karol Wałachowski rozmawia z Adamem Zychem, prezesem Fundacji Projekt P oraz organizatorem konferencji Uwaga! Smartfon. Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Jun 15, 202235:06
Czy prezydent polskiego miasta może sobie wybudować linię kolejową? Rozmowa o #KolejPlus oraz roli samorządów w organizacji transportu kolejowego

Czy prezydent polskiego miasta może sobie wybudować linię kolejową? Rozmowa o #KolejPlus oraz roli samorządów w organizacji transportu kolejowego

„Słyszysz kolej, myślisz PKP”. A przecież przewozami kolejowymi w Polsce zarządzają również inne podmioty. W dzisiejszym odcinku rozmawiamy o roli samorządów w tworzeniu transportu kolejowego w naszym kraju. Oceniamy również założenia i wyniki programu #KolejPlus. Jakub Kucharczuk rozmawia z Karolem Trammerem, autorem książki „Ostre cięcie. Jak niszczono polską kolej” oraz redaktorem naczelnym dwumiesiecznika Z biegiem szyn. Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Jun 02, 202257:03
Nie ma i nie będzie. Rozmowa z Magdaleną Okraską

Nie ma i nie będzie. Rozmowa z Magdaleną Okraską

Niewielu jest w Polsce autorów, którym chce się opisywać historie takich miast jak Wałbrzych, Tarnobrzeg, Myszków, Skarżysko-Kamienna, Włocławek, Ozorków, Będzin, Szczytno, czy Lidzbark. Magdalena Okraska w "Nie ma i nie będzie" odwiedza i opisuje miasta, dla których lata 90 i plan Balcerowicza okazały się momentem zwrotnym w historii i oznaczały dla nich upadek, wyludnianie oraz brak nadziei.  W najnowszym Międzymiastowo Karol Wałachowski rozmawia z Magdaleną Okraską - działaczką społeczną, dziennikarką, reportażystką. Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
May 25, 202236:17
Czy najem instytucjonalny ucywilizuje rynek najmu w Polsce?

Czy najem instytucjonalny ucywilizuje rynek najmu w Polsce?

Rynek mieszkaniowy, w którym to instytucje publiczne i prywatne są właścicielami większości mieszkań to popularny model w wielu krajach Europy zachodniej. W Polsce wciąż jednak dominuje przekonanie, że wynajem mieszkania to „gorsza” opcja. Do zmiany tego myślenia próbuje przekonywać coraz więcej podmiotów oraz ekspertów. Czy to właśnie globalne fundusze inwestycyjne a nie państwo rozwiążą problemy mieszkaniowe wielu Polaków? Jakich regulacji potrzebujemy, żeby uniknąć "berlińskiego scenariusza"? W najnowszym międzymiastowo Jakub Kucharczuk rozmawia z Michałem Okoniem z Olivia Home. Zachęcamy do lektury raportu Centrum Analiz KJ pt. „Lokalna alternatywa. Jak wybudować w Polsce brakujące mieszkania?”, którego partnerem jest Olivia Business Centre. https://klubjagiellonski.pl/publikacje/lokalna-alternatywa-jak-wybudowac-w-polsce-brakujace-mieszkania/ Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
May 18, 202247:23
Uber, Bolt, Airbnb. Ciemna strona ekonomii współdzielenia

Uber, Bolt, Airbnb. Ciemna strona ekonomii współdzielenia

Idea działalności firm takich jak Uber, Airbnb czy Bolt zbudowana jest na zaufaniu. Aplikacje są tylko pośrednikami, które kojarzą oferujących usługi oraz nabywców, uciekając od odpowiedzialności za występujące problemy. A tych jest sporo. W mediach społecznościowych pojawia się coraz więcej historii mrożących krew w żyłach, w tle w których występują gwałty, wypadki, molestowania i inne okrucieństwa tego świata. Jak często jest to zjawisko? Czy do akcji powinno wkroczyć państwo i regulować te aplikacje? Jak największe firmy próbują ukrywać najgorsze historie klientów ich aplikacji? Karol Wałachowski rozmawia z Markiem Szymaniakiem, dziennikarzem portalu Spidersweb i autorem tekstu "Na ile gwiazdek ocenić przewóz z próbą gwałtu? Bolt, Uber i Airbnb nie radzą sobie z rosnącą skalą przestępstw”. Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
May 11, 202231:20
Rozczarowani przedmieściami wracają do miast. Kim są powrotnicy?

Rozczarowani przedmieściami wracają do miast. Kim są powrotnicy?

Przedmieścia największych polskich miast w ostatnich 20 latach zmieniły się diametralnie. Rolne użytki, łąki czy podmokłe tereny zastąpiono zabudową. A wraz z nimi pojawili się nowi mieszkańcy – głównie poszukujący swojego wymarzonego domu, uciekający z przeludnionych mieszkań czy też szukających kontaktu z przyrodą. Czy ich marzenia się spełniły? Niekoniecznie. W ostatnich latach coraz częściej możemy usłyszeć o powrotnikach, którzy rozczarowani jakością życia poza miastem wracają do centrów metropolii. Co nimi kieruje? Dlaczego na przedmieściach spotkało ich rozczarowanie? I wreszcie – czy ten trend zatrzyma rozlewanie się miast? W najnowszym się międzymiastowo Jakub Kucharczuk rozmawia z prof. Katarzyną Kajdanek z Uniwersytetu Wrocławskiego. Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
May 04, 202242:10
Polska sp. z o.o. Dlaczego politycy uwielbiają tworzyć nowe spółki?

Polska sp. z o.o. Dlaczego politycy uwielbiają tworzyć nowe spółki?

W ostatnich latach do najważniejszych zadań rządzący wykorzystują nie tradycyjne organy państwowe, ale największe spółki czy fundusze. Podobnie działają samorządowcy – kluczowe dla nich inwestycje realizowane są przez dedykowane spółki. Czy to kreatywne podejście do administracji jest dobre? Jak działanie równoległej administracji wpływa na działanie państwa? Czy wreszcie Polska na zawsze będzie działać jak spółka z o.o.? W najnowszym Międzymiastowo, Karol Wałachowski rozmawia z Izabelą Wiśniewską, z Centrum Polityk Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Współautorką raportu Państwo z o.o. O administracji w rękach menedżerów. Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Apr 21, 202226:48
Miejscy urzędnicy, wolontariusze, firmy i uniwersytety. Jak od środka wygląda zarządzanie kryzysem uchodźczym?

Miejscy urzędnicy, wolontariusze, firmy i uniwersytety. Jak od środka wygląda zarządzanie kryzysem uchodźczym?

Administracja centralna, samorządy i wspólnoty lokalne w krótkim czasie musiały przygotować się na przyjęcie ponad dwóch milionów gości z Ukrainy. Absolutnie kluczowe wsparcie oferowane jest przez samorządy i mieszkańców największych miast, do których dociera najwięcej uchodźców. Mnogość zaangażowanych organizacji umożliwia szerokie wsparcie, ale może też powodować chaos w zarządzaniu. Jak sobie z tym radzić? Czy administracja potrafi rozwiązywać nieznane jej problemy? W jaki sposób organizować długofalową pomoc? W najnowszym Międzymiastowo Karol Wałachowski rozmawia z prof. Stanisławem Mazurem, Rektorem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Apr 11, 202231:59
Czy millenialsi mają gdzie mieszkać? Opowieść o rynku mieszkaniowym z perspektywy młodych ludzi

Czy millenialsi mają gdzie mieszkać? Opowieść o rynku mieszkaniowym z perspektywy młodych ludzi

Zbliżasz się do trzydziestki i nie dostałeś w spadku mieszkania? Z dużym prawdopodobieństwem twoja sytuacja na rynku mieszkaniowym jest nie do pozazdroszczenia. Rosnące ceny, coraz słabiej dostępne kredyty, popyt przewyższający podaż. Czy to się kiedyś zmieni? W kolejnym odcinku Międzymiastowo Magdalena Milert (@pieing) rozmawia z Hanną Milewską-Wilk z Instytutu Rozwoju Miast i Regionów o sytuacji młodych ludzi na rynku mieszkaniowym.  Zachęcamy do lektury raportu Centrum Analiz KJ pt. „Lokalna alternatywa. Jak wybudować w Polsce brakujące mieszkania?”, którego partnerem jest Olivia Business Centre. https://klubjagiellonski.pl/publikacje/lokalna-alternatywa-jak-wybudowac-w-polsce-brakujace-mieszkania/ Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Apr 01, 202248:52
Ponad 2 miliony uchodźców w Polsce. Jak uniknąć kryzysu humanitarnego i napięć społecznych?

Ponad 2 miliony uchodźców w Polsce. Jak uniknąć kryzysu humanitarnego i napięć społecznych?

2 miliony uchodźców z Ukrainy dotarło już do Polski. Nie wszyscy w naszym kraju zostają, jednak już na każdym kroku widać skalę wyzwań, które nas czekają. Jak w tej ekstraordynaryjnej sytuacji odnajdują się samorządowcy? Jak wygląda ich współpraca z rządem? Gdzie radzimy sobie najlepiej, a co wymaga znacznej poprawy? I wreszcie – jak zmienią się nasze miasta i lokalne wspólnoty? W najnowszym podcaście międzymiastowo Jakub Kucharczuk rozmawia z dr. Marcinem Kędzierskim, wykładowcą Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz głównym ekspertem Centrum Analiz KJ. Raport „Nowa Solidarność” możecie przeczytać tutaj: https://politykipubliczne.pl/wp-content/uploads/2022/03/35.-Inicjatywa-Nowa-Solidarnosc_.pdf?fbclid=IwAR1-3XVceVo0Bw4Cxo-w2lm8HrMrM0cb0IunUunc8ENLDkxLq9Tm8uTyMAc Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli umożliwia nam rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Mar 26, 202237:26
Trąby powietrzne, tornada i błyskawiczne powodzie. Jak przygotować miasta na zmiany klimatu?

Trąby powietrzne, tornada i błyskawiczne powodzie. Jak przygotować miasta na zmiany klimatu?

W lutym, w ciągu kilku dni silnego wiatru, doszło do 40 tysięcy interwencji straży pożarnej. Trąby powietrzne zrywały dachy, przewracały przystanki autobusowe, czy niszczyły infrastrukturę elektryczną. W Krakowie silny powiew przewrócił dźwig na budowie i pozbawił życia dwóch pracowników. Według badaczy, te wydarzenia nie są niczym nadzwyczajnym. Globalne ocieplenie powoduje zmiany klimatu, a te pociągają za sobą zaostrzenie zjawisk pogodowych. Jak zmiany pogody wpłyną na nasze miasta? Czy jesteśmy na to przygotowani? Co należy zrobić, żeby aktywnie zwiększać odporność na zmiany? W najnowszym Międzymiastowo Karol Wałachowski rozmawia z prof. Anitą Bokwą, dyrektor Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W marcu zawieszamy naszą comiesięczną zbiórkę funduszy na działalność Klubu Jagiellońskiego. Zamiast regularnych próśb o wpłaty mamy do Was ważny apel: kwotę, którą przelewacie nam co miesiąc przekażcie na Siły Zbrojne Ukrainy. Zróbcie to bezpośrednio na oficjalne konto Narodowego Banku Ukrainy! Więcej szczegółów: https://klubjagiellonski.pl/wesprzyj-ukrainska-armie/ Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli nam w najbliższych 18 miesiącach rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Mar 14, 202259:57
Zanieczyszczenie światłem w miastach szkodzi naszemu zdrowiu podobnie jak smog

Zanieczyszczenie światłem w miastach szkodzi naszemu zdrowiu podobnie jak smog

Czy spoglądaliście ostatnio w niebo? Jeśli tak, to z dużym prawdopodobieństwem nie widzieliście zbyt wiele. Szacuje się, że obecnie ¾ ludzkości nie może zobaczyć na niebie Drogi Mlecznej. Przyczyną jest zanieczyszczenie światłem. Skutkami zdrowotnymi są m.in. depresje, zwiększone ryzyko nadwagi, choroby Alzheimera, czy nawet nowotworów. Co z tym zrobić? Czy rzeczywiście zanieczyszczenie światłem jest tak samo ważnym problemem jak np. zanieczyszczenie powietrza? Czy są jakieś indywidualne strategie walki z tym zjawiskiem? Karol Wałachowski rozmawia z dr. Wojciechem Jernajczykiem, psychiatrą, neurofizjologiem, Prezesem Polskiego Towarzystwa Badań nad Snem.  W marcu zawieszamy naszą comiesięczną zbiórkę funduszy na działalność Klubu Jagiellońskiego. Zamiast regularnych próśb o wpłaty mamy do Was ważny apel: kwotę, którą przelewacie nam co miesiąc przekażcie na Siły Zbrojne Ukrainy. Zróbcie to bezpośrednio na oficjalne konto Narodowego Banku Ukrainy! Więcej szczegółów: https://klubjagiellonski.pl/wesprzyj-ukrainska-armie/ Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli nam w najbliższych 18 miesiącach rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Mar 05, 202223:35
„Standardy urbanistyczne muszą stać się obligatoryjne. Bez tego reforma planowania przestrzennego będzie wybrakowana”

„Standardy urbanistyczne muszą stać się obligatoryjne. Bez tego reforma planowania przestrzennego będzie wybrakowana”

Doczekaliśmy się. Po latach prac do konsultacji trafił w końcu projekt nowelizacji ustawy o planowaniu przestrzennym. Błędy popełnione lata temu i strach przed zmianami spowodował, że rozwój wielu polskich miał stał się chaotyczny i niezwykle kosztowny. Czy w końcu pojawiło się światełko w tunelu? Jakub Kucharczuk rozmawia z Leszkiem Wiśniewskim, architektem, urbanistą, ekspertem Centrum Analiz KJ, współpracownikiem stowarzyszenia Miasto jest Nasze oraz asystentem na wydziale architektury Politechniki Warszawskiej. o najważniejszych zmianach zaproponowanych przez urzędników. Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli nam w najbliższych 18 miesiącach rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Feb 21, 202245:48
Najman, Stanowski i Wieluń. Czy polscy samorządowcy chcą być gwiazdami tabloidów?

Najman, Stanowski i Wieluń. Czy polscy samorządowcy chcą być gwiazdami tabloidów?

Dość nieoczekiwanie Wieluń stał się na początku stycznia jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich miast. W samo epicentrum internetowego konfliktu wplątał się burmistrz Wielunia Paweł Okrasa, który wyciągnął rękę do Marcina Najmana i postanowił pomóc mu w organizacji gali firmowanej przez bossa mafii pruszkowskiej. Czy w naszych samorządach jest więcej burmistrzów-celebrytów? Czy system weryfikacji samorządowców działa? I wreszcie, dlaczego burmistrz Wielunia myślał, że może wygrać z presją medialną i społeczną? W Międzymiastowo Jakub Kucharczuk oraz Karol Wałachowski przedstawiają specyfikę rządzenia polskich samorządów.  Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli nam w najbliższych 18 miesiącach rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Feb 12, 202231:21
„Współczuję młodym ludziom, którzy szukają swojego mieszkania”. Rynek mieszkaniowy okiem dewelopera

„Współczuję młodym ludziom, którzy szukają swojego mieszkania”. Rynek mieszkaniowy okiem dewelopera

Prywatni inwestorzy bija kolejne rekordy oddawania mieszkań. Mimo to ceny rosną, a wiele inwestycji jest krytykowanych za wygląd i funkcjonalność. Nie ma to znaczenia jednak dla tych, którzy kupują mieszkanie w celu ulokowania swoich oszczędności. Jak wygląda rynek budowy mieszkań od środka? Czego możemy się spodziewać w najbliższych latach? Jak prywatni inwestorzy oceniają rządową politykę mieszkaniową? W najnowszym Międzymiastowo Jakub Kucharczuk rozmawia z Tomaszem Narkunem, który funkcjonuje w branży deweloperskiej od prawie 20 lat. Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli nam w najbliższych 18 miesiącach rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Feb 05, 202236:55
Ustawa o samorządzie jest przestarzała. Potrzebujemy związków metropolitalnych dla największych polskich miast

Ustawa o samorządzie jest przestarzała. Potrzebujemy związków metropolitalnych dla największych polskich miast

Senacki Klub Obywatelski złożył projekt ustawy o powołaniu „krakowskiej metropolii”. Jest to kolejna taka inicjatywa w ostatnich latach – po Łodzi i Poznaniu. Według inicjatorów związki metropolitalne mają ułatwić współpracę największych miast ze swoimi mniejszymi sąsiadami. Powstanie takich metropolii blokują jednak politycy PiS obawiając się wzrostu znaczenia największych miast. Czy wszystkie największe polskie miasta powinny być metropoliami? Jakie problemy rozwiąże utworzenie związków metropolitalnych? I wreszcie – kto na tym zyska, a kto straci? Jakub Kucharczuk, szef działu Międzymiastowo na portalu klubjagiellonski.pl rozmawia z Aleksandrem Miszalskim, posłem Koalicji Obywatelskiej, który jest jednym z inicjatorów utworzenia związku metropolitalnego wokół Krakowa.  Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli nam w najbliższych 18 miesiącach rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Jan 24, 202238:01
Jacek Majchrowski – najbardziej konserwatywny prezydent w Polsce

Jacek Majchrowski – najbardziej konserwatywny prezydent w Polsce

Zwyczajowa krakowska sielanka przemieniła się w poprzednich miesiącach w gwarny ul. Aresztowania, zamieszanie wokół Igrzysk Europejskich i wreszcie przewrót w radzie miasta. Czy Jacek Majchrowski wciąż niepodzielnie panuje nad tym co się dzieje w mieście? W najnowszym odcinku Międzymiastowo Karol Wałachowski rozmawia z z redaktorem naczelnym portalu lovekrakow.pl, Patrykiem Salamonem. Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli nam w najbliższych 18 miesiącach rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Jan 17, 202254:12
Betonoza, Polski Ład, pozorowana partycypacja. Co nas najbardziej wkurzyło w 2021 roku?

Betonoza, Polski Ład, pozorowana partycypacja. Co nas najbardziej wkurzyło w 2021 roku?

W najnowszym Międzymiastowo Karol Wałachowski oraz Magdalena Milert podsumowują miniony rok. Wskazują najważniejsze wydarzenia oraz zmiany, które kształtują nasze miasta. Podejmują się również próby wskazania jakie trendy i wydarzenia będą najważniejsze w 2022 r.  Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli nam w najbliższych 18 miesiącach rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Jan 05, 202245:34
Czy polskie miasta potrafią być innowacyjne?

Czy polskie miasta potrafią być innowacyjne?

Mija już druga dekada od momentu, gdy wiele miast na świecie zachwyciło się ideą smart city, czyli miasta ułatwiającego życie mieszkańcom poprzez stosowanie innowacyjnych technologii. Efekty stosowania tej idei były bardzo różne. Sama idea również się zmieniała. Polskie miasta, choć z pewnym opóźnieniem, również próbowały podążać za tym trendem. Jak im to wychodzi obecnie? O których polskich miastach możemy powiedzieć, że są smart? I wreszcie, czy urzędnicy potrafią współpracować z nauką i biznesem? W kolejnym odcinku Międzymiastwo, podcastu miejskiego realizowanego przez Klub Jagielloński, Jakub Kucharczuk rozmawia z Pawełem Grzegorczykiem, pełniącym obowiązki dyrektora ds. innowacji Polski Fundusz Rozwoju. Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli nam w najbliższych 18 miesiącach rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Dec 29, 202137:51
Kupuj i naprawiaj lokalnie, czyli o tym dlaczego powinniśmy wybierać miejskich rzemieślników

Kupuj i naprawiaj lokalnie, czyli o tym dlaczego powinniśmy wybierać miejskich rzemieślników

Co sprawia, że miasta stają się wyjątkowe? Jest to składowa wielu rzeczy: wyjątkowej historii, znanych budynków czy wybitnych mieszkańców. Jeśli jednak zastanowimy się nad tym, co sprawia, że kochamy swoje miasto, to zwykle są to bardziej przyziemne rzeczy. Ulubiona kawiarnia, w której doskonale znamy menu, nieuczęszczana przez innych ścieżka spacerowa, czy lokalny szewc, do którego od lat zanosimy do naprawy swoje buty. Rzemieślnicy, bo to oni będą najważniejszymi bohaterami dzisiejszego podcastu, w wielu miejscach stanowią ważną część genius loci swoich miast. Jeszcze niedawno wiele osób uważało, że wraz z coraz tańszymi produktami z Chin staną się niepotrzebni. Dziś, wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej, wracają do łask. Karol Wałachowski rozmawia z Maciejem FIjakiem, jednym z inicjatorów stworzenia Mapy Krakowskich Rzemieślników. Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli nam w najbliższych 18 miesiącach rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Dec 22, 202129:21
Dokładniejsze plany miejscowe i lepsze zarządzanie zielenią. Dlaczego Polska Agencja Kosmiczna chce pomagać samorządom?

Dokładniejsze plany miejscowe i lepsze zarządzanie zielenią. Dlaczego Polska Agencja Kosmiczna chce pomagać samorządom?

Dane satelitarne odgrywają coraz bardziej istotną rolę w rozwoju kluczowych obszarów życia gospodarczego i społecznego. Administracja publiczna zyskuje dostęp do aktualnych i dokładnych informacji na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym. Pozwala to na optymalizację pracy i sprawniejsze podejmowanie decyzji. W jaki sposób samorządowcy mogą wykorzystywać dane satelitarne i do jakich celów? Czy lepsze dane pomogą mogą usprawnić tworzenie planów miejscowych? Jakie są ograniczenia w zbieraniu danych satelitarnych? W kolejnym odcinku międzymiastowo Jakub Kucharczuk rozmawia z pułkownikiem Marcinem Mazurem, wiceprezesem Polskiej Agencji Kosmicznej. Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli nam w najbliższych 18 miesiącach rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Dec 20, 202122:05
Miasta 15 minutowe. Modny slogan czy najlepsze miejsca do życia?

Miasta 15 minutowe. Modny slogan czy najlepsze miejsca do życia?

Miasta przedsiębiorstwa. Miasta ogrody. Miasta zielone. Smart cities. Ekopolis. Miasta zwarte. To tylko kilka z wybranych koncepcji opisujących współczesne miasta. Naukowcy, samorządowcy i mieszkańcy od zawsze głowią się, jakie cechy powinno mieć modelowe miasto. Współcześnie, jedną z najbardziej wpływowych koncepcji stało się miasto 15 minutowe. Powinno ono być zbudowane tak, aby mieszkaniec w ciągu 15 minut mógł dotrzeć do wszystkich potrzebnych obiektów, takich jak sklep spożywczy, apteka, lekarz, siłownia, dom kultury etc. Według twórców koncepcji, tak zbudowane miasto ma zapewniać silne wspólnoty lokalne, poprawiać stan zdrowia mieszkańców, być ekologicznym oraz rozwijać lokalną gospodarkę.  W kolejnym odcinku Międzymiastowo Karol Wałachowski rozmawia z Pawłem Hałatem, geografem, prezesem Stowarzyszenie Przestrzeń-Ludzie-Miasto, współautorem wydanego przez Centrum Polityk Publicznych UEK raportu pt. „Czy Kraków może stać się miastem 15 minutowym?”. Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli nam w najbliższych 18 miesiącach rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Dec 13, 202135:41
Znikająca Polska. Suche liczby nie pokazują najważniejszych problemów wielu miast

Znikająca Polska. Suche liczby nie pokazują najważniejszych problemów wielu miast

Miast, które ucierpiały na transformacji ustrojowej jest w Polsce wiele. Doczekały się nie tylko reporterskich opowiadań, ale również naukowych opracowań, a nawet rządowych programów, których celem – przynajmniej tym deklaratywnym – była pomoc w wyjściu na prostą. Znam liczby zamkniętych fabryk, rosnących kosztów utrzymania, czy wreszcie masowej emigracji. Ale czy wiemy, jak zmienili się mieszkańcy tych miast? Jakub Kucharczuk rozmawia z Piotrem Witwickim, redaktorem naczelnym portalu interia.pl oraz autorem książki „Znikająca Polska”. Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli nam w najbliższych 18 miesiącach rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Dec 05, 202132:47
Czy można tworzyć miasto wspólnie z mieszkańcami?

Czy można tworzyć miasto wspólnie z mieszkańcami?

Jak rozmawiać z mieszkańcami o mieście? Czy rozmawiać? A jeśli tak, to po co? Czy można w demokratyczny robić miasto? W najnowszym odcinku zastanawiamy się co to znaczy „Miasto ma być zrobione porządnie” i czy jest tam miejsce na partycypację. Partycypacja w końcu jest bardzo często wykorzystywana do przerzucania odpowiedzialności z rządzących/projektantów na obywateli/użytkowników. Czy jest więc sens partycypować. W jaki sposób w tworzeniu miasta można znaleźć przestrzeń dla mieszkańców? Magdalena Milert (@pieing) rozmawia z Łukaszem Pancewiczem – urbanistą, współzałożycielem studia A2P2 architecture&planning, wykładowcą Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego. Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli nam w najbliższych 18 miesiącach rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Dec 01, 202143:56
Podatek katastralny w Polsce? Mądrze wprowadzony zwiększy liczbę dostępnych mieszkań

Podatek katastralny w Polsce? Mądrze wprowadzony zwiększy liczbę dostępnych mieszkań

Podatek katastralny, czyli popularny kataster, to chyba jeden z najmocniej wyklętych pomysłów w naszym kraju. Przynajmniej dla większości polityków, którzy reagują alergicznie, gdy tylko o nim usłyszą. Jak to się stało, że całkiem popularny w innych europejskich krajach model opodatkowania jest aż tak negatywnie odbierany w Polsce? Czy to prawda, że jego wprowadzenie do systemu podatkowego rozwiązałoby wiele problemów mieszkaniowych Polaków? I wreszcie, w jaki sposób można go wprowadzić w polskich realiach? W kolejnym odcinku Jakub Kucharczuk rozmawia z dr. Adamem Czerniakiem (Polityka Insight, Szkoła Główna Handlowa). Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli nam w najbliższych 18 miesiącach rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Nov 23, 202143:30
Mały klub w dużym mieście. Jak tworzyć przywiązanie do lokalnej organizacji?

Mały klub w dużym mieście. Jak tworzyć przywiązanie do lokalnej organizacji?

Nie jest łatwo być lokalnym klubem sportowym w wielkim mieście. A już szczególnie piłkarskim, który do egzystencji potrzebuje nie tylko stadionu, ale i boisk treningowych. Presja inwestorów od lat powoduje, że znikają kolejne lokalne boiska, a nieliczne stadiony często popadają w ruinę, gdyż prawie nikogo nie stać na kosztowne remonty zgodnie z konserwatorskimi wytycznymi. Są jednak kluby, które pokazują, że w dużym mieście może istnieć prężnie działający klub piłkarski. Jak to się robi? W jaki sposób tworzyć przywiązanie do lokalnego klubu oraz jak skutecznie wykorzystać budżety obywatelskie do rozwoju infrastruktury? W najnowszym międzymiastowo, podcaście miejskim Klubu Jagiellońskiego. Jakub Kucharczuk rozmawia z Piotrem Klimczakiem, członkiem zarządu KS Kabel Kraków. *** Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli nam w najbliższych 18 miesiącach rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Nov 17, 202144:58
Prezydenci i burmistrzowie miast mają praktycznie nieograniczoną władzę. Rozmowa o samorządowych patologiach z Janem Śpiewakiem

Prezydenci i burmistrzowie miast mają praktycznie nieograniczoną władzę. Rozmowa o samorządowych patologiach z Janem Śpiewakiem

„Polskie samorządy pozostają poza rzeczywistą kontrolą. Prezydenci i burmistrzowie mają olbrzymią władzę a system wyborczy maksymalnie utrudnia społeczną kontrolę ich poczynań. Również prokuratura od lat wykazuje się nieudolnością nie potrafiąc skutecznie rozliczyć urzędników. Dodając do tego niedziałający system planowania przestrzennego oraz nieskuteczny system zamówień publicznych trudno pozytywnie ocenić funkcjonowanie samorządów w Polsce” – mówi Jan Śpiewak w rozmowie z Karolem Wałachowskim. *** Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli nam w najbliższych 18 miesiącach rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Nov 09, 202144:45
Jak uratować „Polskę średnich miast”?

Jak uratować „Polskę średnich miast”?

W rozwoju regionalnym Polski w ostatnich dekadach popełniono kilka fundamentalnych błędów. Niektóre zrobiono z premedytacją, inne wynikały z „dziejowej konieczności”. Model stawiania jedynie na rozwój dużych metropolii zaszkodził wielu obszarom naszego kraju. W dzisiejszym odcinku nie porozmawiamy o tym czy tak musiało być, ale spróbujemy odpowiedzieć na pytanie jak odwrócić model rozwoju głęboko zakorzeniony w poszczególnych politykach publicznych.  Mówiąc w skrócie – porozmawiamy o tym jak ocalić „Polskę średnich miast”. Gościem Jakuba Kucharczuka jest Krzysztof Mazur, były wiceminister rozwoju oraz były prezes Klubu Jagiellońskiego. *** Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli nam w najbliższych 18 miesiącach rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Oct 29, 202153:54
Miasto przyjazne deweloperom. Rozmowa o największych aferach za rządów Jacka Majchrowskiego

Miasto przyjazne deweloperom. Rozmowa o największych aferach za rządów Jacka Majchrowskiego

Wieloletnie skandale przyzwyczaiły mieszkańców do sytuacji, w której kolejna decyzja przychylna deweloperom, a nie mieszkańcom, stanowi zwykły element krakowskiego krajobrazu. Czy „Kraków jest miastem przyjaznym deweloperom”? Jaki jest fenomen „długowieczności” Jacka Majchrowskiego? Czy Lewica będzie rządzić w Krakowie? W kolejnym odcinku Międzymiastowo Karol Wałachowski rozmawia z Darią Gosek-Popiołek, posłanką Partii Razem. „Przykład Krakowa pokazuje wysoki poziom uwikłania elit we wspólnoty lokalne. Kolejne afery prezydenta nie spowodowały żadnych reakcji rzekomo bardzo troszczących się o swoje miasto krakusów. Przypomina to zaawansowany syndrom sztokholmski, gdzie wszyscy bronią sprawcy patologii, a nikt nie chce na niego podnieść ręki” – pisze Karol Wałachowski w tekście „Gotowanie żaby po krakowsku. Lista afer i kontrowersji za rządów Jacka Majchrowskiego”. Zachęcamy do lektury: https://klubjagiellonski.pl/2021/10/13/gotowanie-zaby-po-krakowsku-lista-afer-i-kontrowersji-za-rzadow-jacka-majchrowskiego/ *** Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli nam w najbliższych 18 miesiącach rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Oct 13, 202134:07
Nie każda inwestycja w mieście to betonoza – walka o zieleń musi być przemyślana

Nie każda inwestycja w mieście to betonoza – walka o zieleń musi być przemyślana

Wydawać by się mogło, że bycie szefem zarządu zieleni to jedno z najprzyjemniejszych stanowisk. Szczególnie w takim mieście jak Kraków, gdzie w ostatnich latach na utrzymanie zieleni przeznaczono duże pieniądze. Ale praktyka pokazuje, że również i urzędnicy odpowiadający za zieleń nie mają łatwo. Mieszkańcy mają coraz większe oczekiwania, a sami urzędnicy muszą odpowiadać również za działania kolegów z innych miejskich wydziałów – którzy od drzew często preferują beton. W jaki sposób w szybko rozwijającym się mieście dbać o zieleń, a dodatkowo tworzyć nowe parki? Czy lepiej remontować stare parki, czy wykupywać tereny, które mogą zostać bezpowrotnie zabudowane? Czy warto walczyć o tytuł Zielonej Stolicy Europy? W najnowszym Międzymiastowo Jakub Kucharczuk rozmawia z Piotrem Kempfem, dyrektorem krakowskiego Zarządu Zieleni Miejskiej. Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli nam w najbliższych 18 miesiącach rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Oct 04, 202149:14
Polska to nie tylko metropolie. O rządzeniu średnim miastem opowiada burmistrz Chrzanowa

Polska to nie tylko metropolie. O rządzeniu średnim miastem opowiada burmistrz Chrzanowa

Polska to nie tylko wielkie metropolie. I choć zdecydowanej większości słuchaczy naszego podcastu nie trzeba do tego przekonywać, to wciąż dyskurs publiczny zdominowany jest w Polsce przez media warszawocentryczne, a lokalne media rzadko kiedy zajmują się czymś więcej niż stolicą województwa. A przecież to właśnie poza metropoliami żyje większość Polaków. Jakie są największe wyzwania w rządzeniu średnim miastem w Polsce? Jak ściągać do takiego miasta nowych mieszkańców i zatrzymywać tych, którzy chcą wyjechać? W jaki sposób zadbać o rozwój gospodarczy? W najnowszym międzymiastowo, podcaście miejskim Klubu Jagiellońskiego, Jakub Kucharczuk rozmawia z Robertem Maciaszkiem, burmistrzem małopolskiego Chrzanowa.  Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli nam w najbliższych 18 miesiącach rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Sep 28, 202145:56
Fiasko programu Mieszkanie Plus? O polityce mieszkaniowej w Polsce

Fiasko programu Mieszkanie Plus? O polityce mieszkaniowej w Polsce

Polityka mieszkaniowa w Polsce bywa schizofreniczna. Często brakuje jej również konsekwencji. W efekcie nawet dobre pomysły nie mają szansy być skutecznie zrealizowanym. Dobitnie pokazał to program Mieszkanie Plus. Czy z tego powodu powinniśmy zaniechać realizowania tak trudniej polityki publicznej? Jak pogodzić w większości komercyjny rynek budowy mieszkań z potrzebami indywidualnych nabywców, ale i społeczności czy samorządów, którzy oczekują ładu przestrzennego i dobrej jakości życia na nowo budowanych osiedlach? Jakub Kucharczuk rozmawia z dr Aliną Muzioł–Węcławowicz, ekspert ds. polityki mieszkaniowej. Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli nam w najbliższych 18 miesiącach rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Sep 20, 202143:07
Deweloperzy, lobbing i galicyjska nędza. Do czego posuwają się najwięksi inwestorzy w naszych miastach?

Deweloperzy, lobbing i galicyjska nędza. Do czego posuwają się najwięksi inwestorzy w naszych miastach?

W latach 90 popularny był motyw gangstera, który zaczyna od biegania z bronią po targowiskach, a kończy na prywatyzowaniu państwowych spółek, wykorzystując chaos transformującego się państwa i relacje ze służbami specjalnymi. Czasy się zmieniły, tak samo jak zmienili się czarni bohaterowie. Dzisiaj choćby w filmie Aquarius, czy w najnowszej powieści Jakub Żulczyka “Informacja zwrotna” możemy zobaczyć motyw dewelopera, który wykorzystując relacje z miastem i niemoc policji dorabia się na reprywatyzacji, czy betonowaniu naszych miast. Czy ten motyw ma cokolwiek wspólnego z rzeczywistością? Na co pozwalają sobie deweloperzy w polskich miastach?  Karol Wałachowski rozmawia z Dawidem Serafinem, dziennikarzem onet.pl na temat wpływu deweloperów na nasze miasta.  Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli nam w najbliższych 18 miesiącach rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Sep 05, 202132:34
Budujemy coraz więcej, płacimy coraz... więcej. Dlaczego coraz trudniej kupić mieszkanie?

Budujemy coraz więcej, płacimy coraz... więcej. Dlaczego coraz trudniej kupić mieszkanie?

Mieszkań buduje się ogrom, ale dalej 40% Polek i Polaków jest w luce czynszowej. W 2019 roku w Polsce rozpoczęto budowę prawie 250 tysięcy mieszkań. Nie wpływa to jednak na obniżkę cen, które są coraz wyższe. 40% z nas mieszka w przeludnionych mieszkaniach, a domów powstaje tak dużo jak nigdy do tej pory. O co chodzi z rynkiem mieszkaniowym? Dlaczego przeciętnego Kowalskiego nie stać na zakup mieszkania w dużym mieście? W najnowszym odcinku Magdalena Milert (@pieing) opowiada o polskim rynku mieszkaniowym.  Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli nam w najbliższych 18 miesiącach rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Aug 27, 202128:03
Majchrowski, Ferenc, Szczurek. Jak zostać wiecznym Prezydentem?

Majchrowski, Ferenc, Szczurek. Jak zostać wiecznym Prezydentem?

Polskie miasta nie lubią zmieniać swoich włodarzy.. W 10 spośród 66 miast na prawach powiatu rządzą tzw. wieczni prezydenci, czyli tacy, którzy uzyskali władzę w 2002 roku i nie oddali jej aż do dzisiaj. W polityce 19 lat to wieczność. Wedle teorii politologicznych, władza powinna zużywać, a wyborcy powinni co kilka lat zmieniać swoje preferencje. Nie dotyczy to jednak samorządów, gdzie najwidoczniej działają inne mechanizmy władzy. Czy przyczyną sukcesu wiecznych prezydentów są cechy personalne? Czy tak, jak diagnozuje sytuację wielu publicystów, przyczyną tego stanu rzeczy jest korupcyjna sieć układów wokół Prezydentów? A może wystarczy być dobrym menedżerem? W najnowszym odcinku Karol Wałachowski rozmawia z prof. Maciejem Drzonkiem z Uniwersytetu Szczecińskiego. Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli nam w najbliższych 18 miesiącach rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Aug 20, 202152:35
Śmierć turystyki masowej?

Śmierć turystyki masowej?

W 2020 r. pandemia zatrzymała ruch turystyczny, a hotele, restauracje czy puby z dnia na dzień stracili klientów. Najbardziej turystyczne miejsca doznały gospodarczego szoku. Pojawiły się jednak głosy, że wraz z brakiem turystów zniknęło również wiele uciążliwych konsekwencji dla mieszkańców najbardziej obciążonych turystycznie miast. Ale na turystykę wpływa nie tylko pandemia. Walka ze zmianami klimatycznymi w UE uderzy w tanie loty. Czy to już koniec masowej turystyki? Jak brak turystów zmienił najbardziej turystyczne miasta Polski u Europy? W najnowszym odcinku Karol Wałachowski rozmawia z Markiem Grochowiczem, doktorantem w Instytucie Geografii i Gospodarki Pzzestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego, który w ostatnich miesiąca analizował wpływ pandemii na sektor turystyczny w Krakowie. Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli nam w najbliższych 18 miesiącach rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Aug 11, 202130:28
Czy mieszkańcy zawsze mają rację? Sprawa krakowskiego Parku Bednarskiego

Czy mieszkańcy zawsze mają rację? Sprawa krakowskiego Parku Bednarskiego

Konflikt aktywiści miejscy kontra urzędnicy jest tak stary, jak stare jest współzarządzanie. Aktywni mieszkańcy chcą szybkiego rozwiązywania miejskich problemów i zarzucają urzędnikom imposybilizm, brak wyobraźni, czy kolesiostwo. Z drugiej strony, urzędnicy bronią się zawiłymi, długotrwałymi procedurami i oskarżają aktywistów o zwyczajny brak znajomości meandrów administracji i populizm. Krakowski Park Bednarskiego był od lat pod obstrzałem za zły stan insfrastrukturalny. Miasto w końcu znalazło pieniądze i przeprowadziło procedurę planowania remontu. Projekt wywołał wiele kontrowersji. Aktywiści rozpoczęli protest, zarzucając miastu niepotrzebne zamknięcie parku na dwa lata, ogrodzenie skał barierkami, budowę siłowni plenerowej, czy docelowe zamykanie terenów na noc. Kto w tym konflikcie ma rację? Czy konflikt ten może być przyczynkiem do bardziej generalnej rozmowy na temat roli aktywistów i administracyjnych procedur, którym sprostać muszą urzędnicy? W najnowszym odcinku Karol Wałachowski rozmawia z Kasią Pilitowską, jedną z liderek protestu, członkinią Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli nam w najbliższych 18 miesiącach rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Aug 02, 202141:46
Łódź – miasto, które wstaje z kolan?

Łódź – miasto, które wstaje z kolan?

Kiedyś „polski Manchester”, potem miasto, które stało się synonimem porażki transformacji, a dzisiaj? Jaka jest Łódź, jedno z największych miast w Polsce. W najnowszym odcinku Międzymiastowo Jakub Kucharczuk rozmawia o mieście włókniarek z Kosmą Nykielem, urbanistą oraz łódzkim działaczem społecznym, którego możecie pamiętać z poprzednich audycji, gdy rozmawialiśmy o brytyjskim systemie budowania tanich mieszkań. Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli nam w najbliższych 18 miesiącach rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Jul 27, 202136:32
Zmierzch piractwa na polskich drogach?

Zmierzch piractwa na polskich drogach?

Zdecydowanie wyższe mandaty, punkty karne za wykroczenia obowiązujące przez 2 lata, uzależnienie wysokości OC od liczby punktów karnych czy wreszcie najbardziej kontrowersyjne odbieranie samochodów za spowodowanie zagrożenia katastrofą w ruchu lądowym. W ostatnich dniach ujawniono kolejne propozycje zmian, które mają uczynić polskie drogi bezpieczniejszymi. Czy to dobry kierunek? Kiedy na polskich drogach przestaną masowo ginąć kierowcy, pasażerowie, ale i wszyscy inni, niechronieni uczestnicy ruchu tacy jak piesi czy rowerzyści? W najnowszym odcinku Jakub Kucharczuk rozmawia z Łukaszem Zboralskim, redaktorem naczelnym portalu brd24.pl. Produkcja tego odcinka została sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwo Obywatelskie. Pozyskany grant pozwoli nam w najbliższych 18 miesiącach rozwijać nie tylko nasz podcast, ale i inne działania w tematyce miejskiej na portalu klubjagielloński.pl.
Jul 15, 202128:39
Poznań, Warszawa czy Kraków – gdzie jest najlepsza komunikacja miejska w Polsce?

Poznań, Warszawa czy Kraków – gdzie jest najlepsza komunikacja miejska w Polsce?

Systemy transportowe w największych miastach są bardzo zróżnicowane – nie tylko ze względu na charakterystykę tych miast, ale i liczbę podróżnych w ramach zorganizowanego transportu. Mają jednak kilka cech wspólnych – najważniejszą z nich, a zarazem najpilniejszą z perspektywy efektywności transportu, jest integracja komunikacji w obszarach funkcjonalnych miast. Czy da się stworzyć efektywny transport metropolitalny? Jak poradzić sobie z niekończącym się rozlewaniem miast, które generuje setki tysięcy samochodów wjeżdżający codziennie do miast z terenów, w którym transport publiczny nie istnieje? W najnowszym odcinku Jakub Kucharczuk rozmawia z dr. Michałem Beimem o tym jak stworzyć skutecznym transport w największych polskich miastach i ich obszarach funkcjonlanych.
Jul 02, 202138:40
Obywatele drugiej kategorii? O tym, jak wygląda zapaść mniejszych miast

Obywatele drugiej kategorii? O tym, jak wygląda zapaść mniejszych miast

Życie toczy się gdzie indziej. To jeden z najczęściej powtarzających się wątków w historii rozmówców, z którymi rozmawiał Marek Szymaniak Jak żyje się w Bielawie, Kętrzynie, Prudniku, Przemyślu i kilkudziesięciu innych polskich miastach? Kto w tych miastach został i dlaczego? I wreszcie – czy rządzący tymi miastami mają pomysł jak wyjśc z tytułowej „Zapaści”? W kolejnym odcinku Międzymiastowo, podcastu miejskiego Klubu Jagiellońskiego realizowanego przez Klub Jagielloński, Jakub Kucharczuk rozmawia z Markiem Szymaniakiem, autorem książki „Zapaść. Reportaże z mniejszych miast” (książkę można już zakupić na stronie wydawnictwa Czarne). Tworzenie naszego podcastu możecie wesprzeć finansowo na stronie klubjagiellonski.pl. Koniecznie z dopiskiem, że wspieracie rozwój podcastu :) https://klubjagiellonski.pl/zbiorka/wesprzyj-nas/
Jun 23, 202142:35
Co o Polsce mówią nasze miasta? Wokół książki „Miejski grunt”

Co o Polsce mówią nasze miasta? Wokół książki „Miejski grunt”

Nauka historii w szkole bazuje na opowiadaniu życiorysów narodowych bohaterów. A gdybyśmy nie patrzyli na ludzi, tylko na procesy... Z takiego założenia wyszedł prof. Rafał Matyja, który w książce „Miejski grunt” przedstawia historię naszego kraju z perspektywy rozwoju naszych miast. W jaki sposób modernizacja miast ukształtowała naszą tożsamość? Czy średnie miasta są skazane na przeciętność? Dlaczego powinna powstać metropolia śląsko-małopolska? Z autorem książi rozmawia Karol Wałachowski.
Jun 16, 202145:06
Czy spółdzielczość odmieni życie w miastach?

Czy spółdzielczość odmieni życie w miastach?

Istnieją obszary życia i gospodarki, gdzie inicjatywy spółdzielcze wspierane przez rozwiązania cyfrowe mogą być gwarantem lepszej jakości życia w mieście i dzielnicy. Jak sprawić, żeby mali przedsiębiorcy mogli skutecznie konkurować na rynku, a lokalne wspólnoty chciały funkcjonować lokalnie, a nie tylko globalnie? W najnowszym odcinku Jakub Kucharczuk rozmawia z Joanną Erbel, liderką klubu samorządowego CoopTech Hub., pierwszego w Polsce centrum technologii spółdzielczych oraz autorką książki ”Poza własnością. W stronę udanej polityki  mieszkaniowej”.
Jun 10, 202136:36
Jak opowiadać o miastach? W przededniu Kongresu Polityki Miejskiej

Jak opowiadać o miastach? W przededniu Kongresu Polityki Miejskiej

Jak sprawić, żeby rozmowa o rozwoju miast nie była wtórna i ekskluzywna? Odpowiedź na  to pytanie od zawsze głowi wszystkich, którzy zajmują się popularyzacją tematyki związanej z miastami i samorządami. Z jednej strony, coraz więcej osób żyje w miastach. Z drugiej, rzadko kiedy dyskusje o najważniejszych miejskich problemach przebijają się do mainstreamu. Jak więc skutecznie kreować szeroką dyskusję o naszych miastach? O zbliżającym się Kongresie Polityki Miejskiej oraz o najważniejszych wyzwaniach w realizacji krajowej polityki miejskiej Jakub Kucharczuk rozmawia z dr. Karolem Janasem, kierownikiem i współzałożycielem Obserwatorium Polityki Miejskiej Instytutu Rozwoju Miast i Regionów. Pamiętajcie, zeby zapisać się na Kongres Polityki Miejskiej!
Jun 01, 202130:07
Urbanistyka tymczasowa – pijarowa sztuczka czy sposób na unikanie błędów?

Urbanistyka tymczasowa – pijarowa sztuczka czy sposób na unikanie błędów?

Projektowanie miast i urbanistyka kojarzą nam się z czymś stałym. Zaprojektowane kwartały czy budynki rzadko się wyburza. Co najwyżej można zmienić ich funkcję. Dlatego tak ważna jest rola architektów i urbanistów. Ich potencjalne błędy mogą skutkować dekadami problemów i spowalnianiem rozwoju miasta. A co jeśli zmienimy logikę myślenia? Co by się stało, gdybyśmy przy projektowaniu wykorzystywali krótki horyzont czasowy i pozwalali sobie na popełnianie błędów?  W najnowszym odcinku Karol Wałachowski rozmawia z Zofią Basistą, urbanistką na co dzień pracującą we Francji. Pamiętajcie, że trwają zapisy na Kongres Polityki Miejskiej!
May 27, 202134:38
Prawdziwa walka ze smogiem właśnie się rozpoczyna

Prawdziwa walka ze smogiem właśnie się rozpoczyna

O smogu mówi się jako o jednoznacznie negatywnym zjawisku, co przy silnym lobbingu górniczym wydawało się jeszcze dekadę temu niemożliwe. Olbrzymia w tym zasługa organizacji społecznych takich jak Polski Alarm Smogowy. Jednak prawdziwa walka ze smogiem dopiero się zaczyna. Stworzone instrumenty i uchwalone przepisy zderzają się z rzeczywistością. W województwie śląskim już od stycznia zakazane będzie palenie w „kopciuchach”. W Małopolsce rok później. Czy mieszkańcy zdążą z wymianą pieców? Kto będzie egzekwował zakazy? Czy już istniejące narzędzia walki ze smogiem wystarczą? Jakub Kucharczuk rozmawia z Andrzejem Gułą, współzałożycielem Polskiego Alarmu Smogowego oraz prezesem Polskiego Alarmu Smogowego. Wspomniany w rozmowie artykuł Jakub Kucharczuka, który jest częścią raportu Centrum Analiz KJ „Zielony Konserwatyzm” przeczytacie tutaj: https://klubjagiellonski.pl/2021/04/29/polacy-chca-czystego-powietrza-czas-dostosowac-dzialania-do-ich-oczekiwan/ Pamiętajcie również, zeby zapisać się na Kongres Polityki Miejskiej!
May 22, 202141:53
Koniec hulajnogowego chaosu?

Koniec hulajnogowego chaosu?

20 maja zaczną obowiązywać nowe przepisy, które uregulują użytkowanie hulajnóg elektrycznych oraz innych urządzeń transportu osobistego. Prace nad zmianami w prawie trwały prawie 5 lat. Czy nowe przepisy zakończą chaos na ulicach i chodnikach? Kto i z jaką prędkością będzie mógł korzystać z urządzeń transportu osobistego? Co się stanie z porzuconymi hulajnogami?  W kolejnym odcinku Jakub Kucharczuk rozmawia z Krzysztofem Woźniakiem, dziennikarzem Radia TOK FM, który zajmuje się tematyką bezpieczeństwa ruchu drogowego.
May 11, 202139:28
Jak tworzyć miasto dla kobiet?

Jak tworzyć miasto dla kobiet?

Planowanie urbanistyczne nie jest neutralne pod względem płci. Wiele miejsc jest niedostępnych dla kobiet, a mimo zmian światopoglądowych i roli kobiety w społeczeństwie, dalej wiele z nich doświadcza miasta zupełnie inaczej niż mężczyźni.Jakie jest miasta oczami kobiety? Czy przestrzeń publiczna może być feministyczna? Jak projektować i tworzyć miejskie przestrzenie, które będą dostępne również dla kobiet? W najnowszym odcinku Magdalena Milert rozmawia z Barbarą Nawrocka – architektką i projektantką, współzałożycielką MiastoPracowni oraz współinicjatorką Balu Architektek.
May 06, 202146:24
Pandemia wyludni miasta?

Pandemia wyludni miasta?

Pandemia COVID-19 trwale zmieni świat i nic już nie będzie takie samo. To teza, która pojawiła się już w tysiącach materiałów. Obecny kryzys ma przyspieszyć występujące już wcześniej trendy i zmienić świat nie do poznania. Jedną z prognoz jest spadek znaczenia współczesnych miast. Publicyści The New York Times wieszczą odpływ pracujących zdalnie do terenów podmiejskich i wsi. Zanieczyszczone, epidemicznie groźne i hałaśliwe miasta czekać może już tylko upadek. Czy ten scenariusz jest realny? Które miasta najmocniej ucierpią? O tym co dalej z miastami rozmawiają Karol Wałachowski i Bartosz Paszcza – Sceptech.
Apr 28, 202139:06
Czy rząd okrada samorządy? Wyjaśniamy kto skorzysta na Krajowym Planie Odbudowy

Czy rząd okrada samorządy? Wyjaśniamy kto skorzysta na Krajowym Planie Odbudowy

W trakcie konsultacji projektu Krajowego Planu Odbudowy najwięcej uwag do poszczególnych komponentów zgłaszali przedstawiciele miast. Wskazywali, że czują się dyskryminowani, a zdecydowana większość pieniędzy z Funduszu Odbudowy ominie miasta. Czy tak rzeczywiście jest? W jaki sposób „polska lokalna” skorzysta na funduszu odbudowy? Czy brukselscy urzędnicy zaakceptują projekt zaproponowany przez polski rząd? W najnowszym odcinku rozmawiają Jakub Kucharczuk oraz Karol Wałachowski, współgospodarze podcastu oraz współautorzy raportu „Jak wydamy ponad 100 miliardów? Ocena projektu Krajowego Planu Odbudowy”. *** Do 26 kwietnia trwa rekrutacja do działów tematyczny portalu Klubu Jagiellońskiego. Szczegóły rekrutacji na stronie klubjagiellonski.pl: https://klubjagiellonski.pl/2021/04/01/dolacz-do-portalu-opinii-klubu-jagiellonskiego-rekrutacja-do-redakcji-dzialowych/ *** Raport Centrum Analiz KJ: https://klubjagiellonski.pl/publikacje/jak-wydamy-ponad-100-miliardow-ocena-projektu-krajowego-planu-odbudowy/
Apr 20, 202134:41
Bazylea, Gdańsk, Kraków, Rotterdam, Budapeszt – ruszamy w podróż po miastach ze słuchaczami

Bazylea, Gdańsk, Kraków, Rotterdam, Budapeszt – ruszamy w podróż po miastach ze słuchaczami

5 miast, 5 osób, 5 historii. Każda z innej perspektywy. Tworząc międzymiastowo opowiadamy wam zazwyczaj o problemach i wyzwaniach, które dotykają naszych miast. W 50 odcinku Międzymiastowo postanowiliśmy oddać głos naszym słuchaczom. Bo to przecież wy najlepiej wiecie co w miastach jest najbardziej pociągającego. Wspierać nas finansowo możecie klikając link poniżej – z całego serca dziękujemy! https://klubjagiellonski.pl/zbiorka/wesprzyj-nas/
Apr 05, 202151:48
Dogęszczanie czy metropolizacja? O tym jak naprawić chaos przestrzenny

Dogęszczanie czy metropolizacja? O tym jak naprawić chaos przestrzenny

Dlaczego ostatnie dekady były tak smutne dla planowania przestrzennego w Polsce?  Czy zły jest system, czy też ludzie, którzy go tworzą? Rozmawiamy o tym, dlaczego tak łatwo i szybko popsuliśmy nasze miasta. Wskazujemy również wyzwania, które musi uwzględnić nadchodząca reforma systemu planowania przestrzennego. W kolejnym odcinku Międzymiastowo Jakub Kucharczuk rozmawia z Łukaszem Sykałą, kierownikiem Zakładu Zarządzania Rozwojem Lokalnym w Instytucie Rozwoju Miast i Regionów,
Mar 29, 202141:13
Jak tworzyć politykę mieszkaniową? Porównujemy Polskę i Wielką Brytanię

Jak tworzyć politykę mieszkaniową? Porównujemy Polskę i Wielką Brytanię

Inspiracji w tworzeniu skutecznej polityki mieszkaniowej można szukać w wielu europejskich krajach. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest brytyjska polityka affordable housing, czyli w wolnym tłumaczeniu – budowanie mieszkań przystępnych cenowo. Czy Wielka Brytania może być inspiracją dla polskich polityków? I dlaczego wciąż o polskiej polityce mieszkaniowej nie możemy powiedzieć, że jest kompleksowa? W najnowszym odcinku Jakub Kucharczuk rozmawia z Kosmą Nykielem, urbanistą pracującym na co dzień w londyńskim samorządzie.
Mar 24, 202136:14
Czy dewelopera można przechytrzyć?

Czy dewelopera można przechytrzyć?

Zewsząd słyszymy, że kupno mieszkania w Polsce to droga przez mękę. A może tak nie musi być? W dzisiejszym odcinku rozmawiamy o tym czy na pewno każdy powinien kupować mieszkanie, jak wybrać okolicę oraz sprawdzić czy sąsiedzi nie będą nam uprzykrzać życia. Opowiadamy o tym również, dlaczego warto weryfikować obietnice pośrednika – nawet jeżeli jest bardzo przekonujący. Kursoksiążkę Magdaleny Milert możecie zakupić na pieng.shoplo.com.
Mar 17, 202135:08
Zmierzch mediów lokalnych?

Zmierzch mediów lokalnych?

Czwarta władza, której boją się samorządowcy czy medialne słupy reklamowe bez większego wpływu na lokalną rzeczywistość? Jednym z najważniejszych wydarzeń ostatnich miesięcy było przejęcie koncernu Polska Press przez Orlen. Jak wpłynie to na debatę publiczną? W najnowszym odcinku Karol Wałachowski rozmawia z Tomaszem Borejzą, dziennikarzem lokalnym oraz twórcą krakowskiego portalu krowoderska.pl.
Mar 08, 202129:57
Współcześni nomadzi – alternatywa dla własnego domu

Współcześni nomadzi – alternatywa dla własnego domu

Czy wyobrażacie sobie życie bez żadnych zobowiązań? Bez kredytu hipotecznego zabierającego 50% wynagrodzenia, bez wysokiego czynszu, funduszów remontowych i dodatków za pracę nielubianej administracji? Poznajcie historię współczesnych amerykańskich nomadów, czyli mieszkańcach przyczep i samochodów, którzy zrezygnowali z tradycyjnych domów na rzecz tych mobilnych. W najnowszym odcinku Karol Wałachowski opowiada o książce „Nomadland- w drodze za pracą” Jessiki Bruder.
Mar 01, 202115:11
Czy planowanie przestrzenne w Polsce uda się naprawić?

Czy planowanie przestrzenne w Polsce uda się naprawić?

Planowanie przestrzenne, a raczej jego brak, miał olbrzymi wpływ na rozwój polskich miast w ostatnich dekadach. Profesor Przemysław Śleszyński, ekspert Polskiej Akademii Nauk, oszacował, że chaos przestrzenny kosztuje nas kilkadziesiąt miliardów rocznie. Eksperci są zgodni, że obecny system planowania przestrzennego jest dysfunkcyjny. Czy jest szansa, że w końcu się to zmieni? W najnowszym odcinku Jakub Kucharczuk rozmawia z Anną Kornecką, wiceminister rozwoju, pracy i technologii, która w ministerstwie odpowiada za przygotowanie reformy planowania przestrzennego.
Feb 17, 202134:51
Po co polskim miastom panele obywatelskie?

Po co polskim miastom panele obywatelskie?

Panele obywatelskie stają się w Polsce coraz bardziej popularne. W tej bezpośredniej formie demokracji kluczowe dla rozwoju miast lub państw decyzje podejmować mają losowo wybrani mieszkańcy. Największe polskie miasta – Łódź, Warszawa, a ostatnio Kraków czy Poznań – zdecydowały, że pozwolą mieszkańcom ustalić jak miasto powinno reagować na zmiany klimatu. Czy taka forma demokracji będzie bardziej skuteczna od tradycyjnych metod? A może to jedynie pijarowy trick mający zamaskować coraz niższy poziom zaufani do polityków? W najnowszym odcinku Jakub Kucharczuk rozmawia z Konradem Szpakiem, prezesem Instytutu Polityk Publicznych.
Feb 10, 202131:27
Jak zatrzymać betonozę naszych miast?

Jak zatrzymać betonozę naszych miast?

Czy betonozę można zatrzymać? Jeśli tak, to w jaki sposób a przede wszystkim kto to powinien zrobić? I wreszcie – dlaczego pozwalamy na tak drastyczne zmiany w naszych miastach, jeżeli już od dawna wiemy, jak negatywnie wpływa to na klimat, ale i jakość życia każdego z nas.  W najnowszym odcinku Międzymiastowo Jakub Kucharczuk rozmawia z Janem Mencwelem, autor książki „Betonoza. Jak niszczy się polskie miasta”, a na co dzień prezes najbardziej znanego polskiego ruchu miejskiego, czyli warszawskiego stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. W rozmowie nie tylko o książce i tytułowej betonozie, ale również o sukcesach i porażkach polskich ruchów miejskich.
Feb 03, 202123:36
Miasto bez bagna jest jak uczeń bez jedynki, czyli dlaczego potrzebujemy nieużytków

Miasto bez bagna jest jak uczeń bez jedynki, czyli dlaczego potrzebujemy nieużytków

Wszelka dzikość, samosiejki i chaszcze są nam potrzebne, a miasto bez bagna jest jak uczeń bez jedynki. Czas pokazać zupełnie inny wymiar miejskości i potrzeb ludzi w zurbanizowanym środowisku. O roli czwartej przyrody we współczesnym mieście oraz o tym jak rozmawiać o przyrodzie i jej znaczeniu, Magdalena Milert rozmawia z dr. Kasprem Jakubowskim, architektem krajobrazu, pasjonatem natury i edukatorem, prezesem Fundacji Dzieci w Naturę, który w swoich działaniach inspiruje się encykliką papieża Franciszka „Laudato si”.
Jan 26, 202132:17
Kto rządzi w polskich samorządach?

Kto rządzi w polskich samorządach?

Do wyborów samorządowych jeszcze dwa lata. To idealny czas, aby spojrzeć na to, kto tak naprawdę rządzi w polskich samorządach i jaki to ma wpływ na ogólnokrajową politykę. O stanie osobowym polskich samorządów, o Rządowym Funduszu Inwestycji Lokalnych, ale także o podejściu partii rządzącej do władzy lokalnej, Jakub Kucharczuk rozmawia z profesorem Jarosławm Flisem, socjologiem z Uniwersytetu Jagiellońskiego
Jan 18, 202140:25
Czy hip-hop zmienił nasze miasta?

Czy hip-hop zmienił nasze miasta?

Kultura hip-hop od samego początku była bardzo miejska. Muzyka, graffiti, czy taniec były środkami ekspresji młodych ludzi w USA, a potem na całym świecie. W latach 90 dotarła również do Polski. Jak zmieniła nasze miasta? Jakie ma znaczenie dla lokalnych społeczności? W jaki sposób specyfika poszczególnych miast przekłada się na twórczość raperów? W najnowszym międzymiastowo Karol Wałachowski rozmawia z Tomaszem Okarmą, znanym w środowisku rapowym jako Oxon.
Dec 28, 202036:37
PiS kontra Samorządy. Czy to już wojna?

PiS kontra Samorządy. Czy to już wojna?

PiS dał pieniądze tylko swoim – grzmią od kilku dni politycy opozycji oraz samorządowcy z największych miast. Druga transza Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych prawie w całości ominęła największe miasta, a w wielu przypadkach również te gminy, w których rządzą burmistrzowie nie związani z partią rządzącą. Po co rządzącym wojna z samorządami i czy te rzeczywiście będą niedługo przymierać głodem? Czy fundusz, który miał pomóc samorządom trafił tylko do swoich? W najnowszym odcinku międzymiastowo rozmawiają Jakub Kucharczuk oraz Karol Wałachowski.
Dec 21, 202028:46
Czy polskie miasta poradzą sobie z falami powodzi i suszy?

Czy polskie miasta poradzą sobie z falami powodzi i suszy?

Zmiany klimatyczne coraz mocniej dotykają naszych miast. Zmusza to urzędników, aby lokalne polityki i strategie dostosowywać do nowej rzeczywistości. Szczególnie wrażliwym priorytetem jest gospodarka wodna, czyli radzenie sobie z żywiołem, który do tej pory był przede wszystkim uznawany za zagrożenie. W jaki sposób sobie radzić z niedoborem wody? Czy da się pogodzić strategie walki z powodziami i suszami? W najnowszym odcinku międzymiastowo Magdalena Milert rozmawia z Ryszardem Gajewskim, prezesem spółki Gdańskie Wody o gospodarce wodnej w polskich miastach.
Dec 12, 202019:52
Czy krakowska Wesoła stanie się najlepszą dzielnicą w Polsce?

Czy krakowska Wesoła stanie się najlepszą dzielnicą w Polsce?

W Krakowie rozpoczęły się konsultacje społeczne, których celem jest zaplanowanie rozwoju terenów Wesołej – zielonej enklawy w centrum miasta, która przez wiele dekad była zajmowana przez Szpital Uniwersytecki. Dwa lata temu miasto wykupiło te tereny za prawie 300 milionów złotych. Wbrew pozorom sam zakup był jednak najłatwiejszą częścią w procesie tworzenia nowej śródmiejskiej dzielnicy. Czy Kraków ma szansę stworzyć dobrą przestrzeń publiczną? Dlaczego urzędnicy chcą „schować” majątek w miejskiej spółce? Komu nie podobają się konsultacje? W najnowszym odcinku rozmawiają: Jakub Kucharczuk, Magdalena Milert oraz Karol Wałachowski.
Dec 06, 202040:24
Czy Konfederacja wie, jak wybudować w Polsce więcej mieszkań?

Czy Konfederacja wie, jak wybudować w Polsce więcej mieszkań?

Mieszkania mogą być tańsze – mówi polityk Konfederacji Sławomir Mentzen na łamach popularnego youtubowego kanału namzalezy.pl. Rzadko się zdarza, aby polska prawica, a już szczególnie ta nazywająca się wolnorynkową, chciała rozmawiać o miastach i ich rozwoju. W dzisiejszym międzymiastowo opowiemy Wam więc dlaczego według Mentzena remedium na problemy mieszkaniowe polskich miast jest uwolnienie podaży.  W najnowszym odcinku międzymiastowo Jakub Kucharczuk oraz Magdalena Milert polemizują z polemizują ze Sławomirem Mentzenem i jego pomysłami na uzdrowienie rynku mieszkaniowego w Polsce. 
Nov 27, 202031:48
Jak tworzyć miasta odporne na kryzys?

Jak tworzyć miasta odporne na kryzys?

Pandemia powoduje, że polscy samorządowcy mogą zapomnieć o spokoju, który w ostatnich latach ich wręcz rozleniwił.  Nieprzewidywalność kryzysu była sprawdzianem reakcji naszych miast i regionów. Najprawdopodobniej w przyszłości czekają nas kolejne kryzysy, powodowane np. poprzez zmiany klimatu, czy napiętą sytuację międzynarodową. Jak tworzyć miasto, które będzie odporne na kolejne kryzysy?  W najnowszym odcinku Jakub Kucharczuk rozmawia z Karolem Wałachowskim, współautorem książki „Gospodarka regionalna w obliczu kryzysu wywołanego pandemią COVID-19”.
Nov 19, 202028:09
Idea miasta-firmy legła w gruzach. Jak myśleć o miastach w dobie pandemii?

Idea miasta-firmy legła w gruzach. Jak myśleć o miastach w dobie pandemii?

Pandemia pokazuje do czego doprowadziło wyrugowanie z przestrzeni publicznej myślenia o dobru wspólnym. Idea miasta-przedsiębiorstwa, tak popularna w Polsce w ostatnich dekadach, legła w gruzach. Rządzący miastami, ale również ich mieszkańcy, powinni myśleć o zrównoważonym rozwoju pamiętając, że rozwój powoduje nierównowagę. Każdy kto chce zmieniać swoje miasto musi umieć sobie wyobrazić jakie konsekwencje wywoła pobudzenie pewnej funkcji i zastanowić się co powinno być rodzajem wyważenia. O narracjach w rozwoju miast, błędach w myśleniu o zrównoważonym rozwoju oraz o koncepcji „miasto-idea” Karol Wałachowski rozmawia z profesorem Jerzym Hausnerem,
Nov 11, 202047:40
Czy jesteśmy skazani na chaos przestrzenny?

Czy jesteśmy skazani na chaos przestrzenny?

Planowanie przestrzenne w Polsce od lat jest pod ostrzałem. Zdegradowanie zawodu urbanisty i narzędzi do tworzenia spójnych planów’ rozwoju w miastach i gminach spowodowały chaos urbanistyczny, którego konsekwencje zaczynamy dopiero odczuwać. Czy możemy w Polsce tworzyć dobre plany zagospodarowania przestrzennego? A może potrzebujemy reformy całego systemu? Dlaczego tak wiele przestrzeni miejskich nie spełnia oczekiwań mieszkańców?  W najnowszym międzymiastowo Magdalena Milert rozmawia z Bartoszem Piłatem, ekspertem Polskiego Alarmu Smogowego.
Nov 05, 202035:53
Czy krakowski kombinat hutniczy stanie się w przyszłości nową dzielnicą miasta?

Czy krakowski kombinat hutniczy stanie się w przyszłości nową dzielnicą miasta?

Krakowska Nowa Huta i przylegający do niej od wschodu kombinat hutniczy to był jeden z największych projektów zrealizowanych w PRLu. Kombinat, kiedyś jeden z największych krakowskich pracodawców, dzisiaj stopniowo się wygasza ulegając światowym trendom gospodarczym. Czy ponad 1000 hektarów poprzemysłowych terenów – już dzisiaj w sporej części traktowanych jako poprzemysłowe nieużytki – może zostać zagospodarowanych w inny sposób? W jaki sposób sprawić, żeby teren, który według wielu straszy księżycowym krajobrazem stał się atrakcyjnym miejscem dla nowych inwestorów, a kto wie, może i za kilkadziesiąt lat dla nowych mieszkańców? W najnowszym odcinku Jakub Kucharczuk, szef działu miedzymiastowo na portalu klubjagiellonski.pl rozmawia z Arturem Paszko, prezesem spółki Kraków Nowa Huta Przyszłości.
Oct 29, 202038:27
Ustawa metropolitarna dla największych miast czy dobrowolna współpraca?

Ustawa metropolitarna dla największych miast czy dobrowolna współpraca?

Lokalni politycy z Łodzi, Gdańska, Poznania i Krakowa chcą by wzorem Warszawy i Aglomeracji Śląsko-Zagłębiowskiej ich miasta również miały dedykowaną ustawę metropolitarną, regulującą współpracę z sąsiadującymi miastami i gminami. Czy tworzenie kolejnych metropolii w Polsce jest potrzebne? W jaki sposób zarządzać planowaniem przestrzennym i transportem na obszarach funkcjonalnych największych polskich miast? Dlaczego Unia Europejska chce przeznaczyć olbrzymie środki na rozwój metropolii? A może wystarczą samorządowe stowarzyszenia i dobrowolna współpraca? W najnowszym odcinku Jakub Kucharczuk rozmawia z dyrektorem Biura Zarządu Stowarzyszenia Metropolia Krakowska Danielem Wrzoszczykiem.
Oct 21, 202029:03
Deweloperskie eldorado

Deweloperskie eldorado

„Budynki, które kiedyś poprzez propagowanie piękna i tworzenie wysokiej jakości przestrzeni wpływały pozytywnie na życie mieszkańców miast, teraz pogarszają je. Trzeba wybudować jak najtaniej, na jak najmniejszej powierzchni działki i jak najwięcej. Dziś w architekturze chodzi tylko o pieniądze" – twierdzi jeden z czołowych współczesnych architektów, David Adjaye. Czy myśl neoliberalna w ekonomii i modernizm w architekturze wyprały budynki z wszystkich cech innych niż efektywność ekonomiczna? W najnowszym Międzymiastowo ze stanu obecnej architektury tłumaczyć  będą się architekci: Magdalena Milert oraz dr Filip Suchoń.
Oct 05, 202024:21
Dlaczego w październiku polscy kierowcy utkną w korkach?

Dlaczego w październiku polscy kierowcy utkną w korkach?

Mniej ludzi w komunikacji publicznej, mniej podróży pieszych i rowerowych. Wszystko na to wskazuje, że najbliższe miesiące skumulują na drogach naszych miast strach przed pandemią oraz brzydką pogodą. Głównym objawem będą oczywiście korki wynikające ze zwiększonego ruchu. Czy to wina źle zaprojektowanych miast lub konkretnych decyzji urzędników? Jak projektować sprawne systemy transportowe w polskich miastach? W którym polskim mieście jest najlepszy transport publiczny? W najnowszym międzymiastowo Jakub Kucharczuk rozmawia z dr. inż. Markiem Bauerem, prorektorem Politechniki Krakowskiej oraz ekspertem ds. systemów transportowych. 
Sep 28, 202036:53
Miasto w oczach niewidomego

Miasto w oczach niewidomego

Przyjazne miasto to przestrzeń, w której każdy użytkownik może łatwo się odnaleźć i czuje się bezpiecznie. Projektanci i urzędnicy nie zawsze pamiętają o tej prostej zasadzie. Wiele miast jest wygodnych tylko dla pełnosprawnych ludzi w sile wieku, którzy preferują poruszanie się samochodem. Co jednak z tymi, którzy poruszając się po mieście mają inne potrzeby? Jak osobie niewidomej żyje się w dużym mieście? Co najmocniej uprzykrza codzienne funkcjonowanie?  Karol Wałachowski rozmawia z Marcinem Ryszką, dziennikarzem weszło.fm, paraolimpijczykiem z Pekinu i Londynu, wielokrotnym medalistą Mistrzostw Świata i Europy w pływaniu oraz reprezentantem Polski w Blind Footballu,
Sep 22, 202033:08
W Polsce mamy wyroby miastopodobne

W Polsce mamy wyroby miastopodobne

Samej materialnej przestrzeni nie możemy nazwać miastem. Opuszczone, pozbawione ludzi zabudowania mogą służyć co najwyżej za makietę do kręcenia horrorów. Dopiero jak przestrzeń materialna wypełniona jest całym wymiarem społecznym: siecią interakcji, wspólną tożsamością, historią, przyzwyczajeniami staje się miastem. Miejskość nigdy w naszej historii nie była naszą polską specjalnością. Gdy na całym świecie powstawały miasta i rodziła się kultura miejska, Polska traciła miasta w „Potopie Szwedzkim”, a następnie utraciła niepodległość. W najnowszym Międzymiastowo Karol Wałachowski i Magdalena Milert rozmawiają z socjologiem miast, dr. hab. Pawłem Kubickim. 
Sep 15, 202037:31
Czy uregulowanie Airbnb to zamach na prawo własności?

Czy uregulowanie Airbnb to zamach na prawo własności?

Gdy w jednej z poprzednich audycji omówiliśmy 5 rzeczy, które naszym zdaniem powinien zrobić rząd PiS dla polskich miast, najwięcej kontrowersji wywołał postulat uregulowania wynajmu krótkoterminowego mieszkań. Pojawiły się głosy, że ograniczanie wolności gospodarczej nie jest nikomu potrzebne, a rzucanie kłód pod nogi wynajmującym mieszkania to chodzenie na pasku hotelarzy. Uznaliśmy więc, że najwyższa pora porozmawiać o tym jak naprawdę wygląda wynajem krótkoterminowy – nie tylko w Polsce, ale również w innych światowych metropoliach. W najnowszym międzymiastowo rozmawiają: Jakub Kucharczuk, Karol Wałachowski oraz Paweł Łapiński.
Sep 09, 202026:49
Czy miasto może zyskać na dużej imprezie sportowej? Igrzyska Europejskie w Krakowie

Czy miasto może zyskać na dużej imprezie sportowej? Igrzyska Europejskie w Krakowie

Tysiące sportowców, setki tysięcy kibiców i miliony przez telewizorami. Takie obietnice składają organizatorom dużych imprez międzynarodowe związki sportowe. Czy zawsze taki scenariusz się spełnia? W 2023 roku Kraków i Małopolska będą gospodarzami Igrzysk Europejskich.  Organizacja dużych imprez sportowych w Krakowie nie cieszyła się do tej pory dobrą prasą. Stolicę Małopolski ominęło Euro 2012, a w 2014 roku mieszkańcy odrzucili w referendum ubieganie się miasta o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Jaką imprezą są Igrzyska Europejskie? Czy ich organizacja przyniesie korzyści Małopolsce? Jak zorganizować imprezę sportową, żeby nie stracić?  W kolejnym odcinku rozmawiają: Magdalena Milert. Karol Wałachowski oraz dyrektor Departamentu Turystyki w Ministerstwie Rozwoju Rafał Szlachta. 
Sep 01, 202024:05
Pięć rzeczy, które PiS powinien zrobić dla polskich miast

Pięć rzeczy, które PiS powinien zrobić dla polskich miast

Wiele wskazuje na to, że obecnie rządzący mają trzy lata względnego spokoju, w którym zamiast na wyborach mogą się skupić na reformowaniu państwa. Nie będzie więc lepszego momentu na przeprowadzenie systemowych zmian. Jakich reform i regulacji potrzebują polskie miasta i samorządy? Poznajcie „piątkę” zespołu Międzymiastowo, którą w najnowszym odcinku przedstawiają Magdalena Milert, Jakub Kucharczuk oraz Karol Wałachowski.
Aug 24, 202023:01
Smart city - miejska rewolucja, czy moda dla samorządowych gadżeciarzy?

Smart city - miejska rewolucja, czy moda dla samorządowych gadżeciarzy?

Smart city, czyli inteligentne miasto to jedna z najmodniejszych miejskich fraz ostatnich lat. Każdy samorządowiec chce, aby jego miasto było „smart”. Często oznacza to próby bezrefleksyjnego wdrażania technologii, która nie spełnia swoich funkcji. Czym w takim razie jest smart city? W jakich obszarach powinniśmy spodziewać się największych rewolucji w najbliższych latach? Czy inteligentne miasta są nadzieją dla młodych, technologicznych firm z Krakowa?   W najnowszym odcinku Karol Wałachowski oraz Magdalena Milert rozmawiają z Jarosławem Bułką – Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Krakowa ds. Transformacji Cyfrowej.
Aug 18, 202021:18
Dlaczego mieszkańców polskich miast nie interesują zmiany klimatu?

Dlaczego mieszkańców polskich miast nie interesują zmiany klimatu?

Postępujące zmiany klimatu mogą sprawić, że wiele z naszych miast stanie się nieznośnych, a dla wielu mieszkańców nawet niebezpiecznych. Tymczasem w strategiach rozwoju polskich miast próżno szukać celów związanych z adaptacją do zmian klimatycznych. Co więcej, wiele inwestycji infrastrukturalnych, które powstały w ostatnich lat sprawiły, że nasze miasta nagrzewają się jeszcze bardziej stając się betonowymi pustyniami. Czy winę ponoszą jedynie politycy? A może wyborcy, którzy wcale nie przejmują się tym w jakich miastach przyjdzie im już wkrótce mieszkać? Czy młode pokolenie angażujące się w strajki klimatyczne zapomni o swoich ideałach, gdy przyjdzie im kupić pierwsze mieszkanie? W najnowszym odcinku Jakub Kucharczuk oraz Magdalena Milert rozmawiają z Piotrem Kozaneckim, szefem wiadomości Onetu oraz twórcą bloga Teren Zabudowany.
Aug 10, 202023:03
Miasto od środka, czyli czego nie dostrzegamy z ulicy

Miasto od środka, czyli czego nie dostrzegamy z ulicy

Próg mieszkania jest pewną nieprzekraczalną granicą prywatności. Wydawać by się mogło, że to, co tam zamknięte nie jest już miastem. Jednak miasto to twór wielowarstwowy, który składa się nie tylko z budynków i infrastruktury. Jego integralną częścią są ludzie i ich codzienne zachowania. To te elementy budują klimat, tożsamość a także nasze dziedzictwo. Dlaczego warto poznawać miasto od wewnątrz i co to nam może pokazać? Czy można w ten sposób budować zaufanie, lokalność i tożsamość? Co mówi o tobie twoje mieszkanie? W nowym odcinku Miedzymiastowo Jakub Kucharczuk oraz Magdalena Milert rozmawiają z Justyną i Tomkiem Piwowarczuk z Festiwalu Otwarte Mieszkania Kraków.
Aug 03, 202021:09
Ostateczny koniec reklamozy coraz bliżej?

Ostateczny koniec reklamozy coraz bliżej?

Filip Springer w książce „Wanna z Kolumnadą” – chyba najbardziej znanym reportażu o chaosie przestrzennym w Polsce – pisał, że świat reklamy zewnętrznej ma kilka krain, ale ten świat rozumieją tylko jego twórcy. Nie ma w nim ludzi. Są odbiorcy albo użytkownicy – źródło kontaktów albo spojrzeń. W ostatnich 30 latach w polskich miastach wyrosły swoiste dżungle, pełne nośników reklamowych swobodnie rozwieszanych na każdym skrawu wolnej przestrzeni. Dlaczego ma to destrukcyjny wpływ na postrzeganie naszych miast, ale i komfort życia mieszkańców? Kto najlepiej radzi sobie w walce z reklamozą? Czy uchwały krajobrazowe uchwalane przez kolejne miasta ostatecznie rozwiążą problem? W kolejnej audycji „międzymiastowo” rozmawiają: Jakub Kucharczuk, Magdalena Milert oraz Jakub Pogorzelski z inicjatywy ŁADny Kraków.
Jul 27, 202020:55
Czy średnie miasta w Polsce upadną?

Czy średnie miasta w Polsce upadną?

Statystyki potwierdzają hipotezę o zwiększającym się dystansie rozwojowym pomiędzy największymi metropoliami a mniejszymi miastami. Nie istnieje już w Polsce podział na biedny wschód i bogaty zachód. Czynnikiem różnicującym stało się posiadanie w regionie dużej metropolii.  „Zróżnicowanie regionalne zaczęło w Polsce osiągać poziom zagrażający długookresowemu rozwojowi kraju” – alarmuje profesor Przemysław Śleszyński w raporcie Polska średnich miast. Dlaczego idea deglomeracji może uratować średnie miasta, którym grozi bankructwo? Czy relokacja urzędów wystarczy? Czy Polska potrzebuje miast, które nie są metropoliami? W kolejnej audycji „międzymiastowo” rozmawiają: Jakub Kucharczuk, Karol Wałachowski oraz Ryszard Nejman ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i tarnowskiej Akcji Deglomeracja.
Jul 20, 202023:24
Na suburbanizacji tracą nie tylko metropolie, ale również podmiejskie wsie

Na suburbanizacji tracą nie tylko metropolie, ale również podmiejskie wsie

Niekontrolowane rozlewanie się miast w Polsce ma destrukcyjny wpływ nie tylko na chaos przestrzenny. Wpływa również na jakość życia i więzi społecznej. Cierpią nie tylko metropolie, również w podmiejskich wioskach, gdzie deweloperzy najtańszym kosztem postawili „osiedla łanowe”, tubylcy dostrzegają spadek komfortu ich życia, ciągłe korki i brak infrastruktury potrzebnej do obsłużenia nowych mieszkańców.  Dlaczego suburbanizacja polskich miast dalej będzie postępować? Skąd wciąż tak wielu chętnych do przeprowadzki „pod miasto”? M.in. o tym, w audycji „międzymiastowo”, powstałej we współpracy z Radiem Kraków, rozmawiają Karol Wałachowski, Jakub Kucharczuk i dr Michał Kudłacz.
Jul 13, 202020:22
Grodzone osiedla zapewniają prestiż, a zbiorkom jest tylko dla biednych? Obalamy miejskie mity

Grodzone osiedla zapewniają prestiż, a zbiorkom jest tylko dla biednych? Obalamy miejskie mity

Rozmawiamy o kilku miejskich mitach, które powodują, że nasze miasta nie funkcjonują tak jak powinny.Wyjaśniamy  m.in.  dlaczego mieszkań nie można traktować jak zwykłego produktu, grodzone osiedla wcale nie zapewniają prestiżu, a komunikacja miejska nie jest wcale przeznaczona jedynie dla biednych ludzi. W kolejnym odcinku naszego podcastu rozmawiają Jakub Kucharczuk, Magdalena Milert oraz Karol Wałachowski. Na początku odcinka również bardzo ważna informacja o naszym podcaście!
Jul 08, 202023:13
Czy polscy kierowcy są najgorsi w Europie?

Czy polscy kierowcy są najgorsi w Europie?

Prawie 90% polskich kierowców wjeżdża na przejścia dla pieszych zbyt szybko, nie dając sobie szansy na zauważenie pieszego – wynika z danych Instytutu Transportu Samochodowego. Z ponad półtora miliona wykroczeń zarejestrowanych przez fotoradary w 2019 roku, tylko niecała połowa została ukarana mandatami. Mandatami, których wysokość nie była nowelizowana od ponad 20 lat i najwyższy mandat – 500 zł – dla wielu kierowców jest niezbyt bolesny i wkalkulowany w ich podróż. Tymczasem politycy ani urzędnicy nie potrafią zająć się tym tematem.  Wyższe mandaty, przebudowa dróg czy więcej pieniędzy dla policji – jak sprawić by polskie drogi były bezpieczniejsze? W kolejnym krakoskim gadaniu Jakub Kucharczuk rozmawia z Łukaszem Zboralskim, redaktorem naczelnym portalu brd24.pl.
Jul 06, 202032:09
Małopolska rowerowym rajem? Wakacje śladem VeloMalopolska

Małopolska rowerowym rajem? Wakacje śladem VeloMalopolska

Dla wielu miłośników dwóch kółek Małopolska od dekad jest jednym z najciekawszych terenów do rekreacyjnego uprawiania jazdy na rowerze. Urozmaicony krajobraz i rozwinięta baza turystyczna zachęcają rowerowych miłośników. Ale nie ma co ukrywać, że znana z wielu zachodnich krajów turystyka rowerowa wciąż pozostaje niszą – brakowało przede wszystkim bezpieczniej sieci dróg rowerowych - asfaltowych i odseparowanych od ruchu samochodowego.  W ostatnich latach to się dynamicznie zmienia – w ramach inicjatywy Velo Malopolska powstaje sieć setek kilometrów dróg rowerowych, głównie wzdłuż małopolskich rzek. Czy Małopolska będzie już niedługo przyciągać rowerzystów z całego świata na wakacje?  W kolejnym krakoskim gadaniu Jakub Kucharczuk rozmawia z Jarosławem Tarańskim, jedną z osób odpowiedzialnych za promocję Velo Malopolska, 
Jun 30, 202041:04
Outsourcing – gospodarcza ostoja Krakowa?

Outsourcing – gospodarcza ostoja Krakowa?

Sektor usług wspólnych, czyli popularny outsourcing, stał się według wielu najważniejszą gałęzią gospodarczą w Krakowie.  Pracuje w nim około 90 tysięcy krakowian, wytwarzając 12,5 mld zł rocznie, czyli około 17% PKB miasta. Sam Kraków według wielu branżowych raportów jest europejską stolicą sektora usług wspólnych. Jak funkcjonuje outsourcing? Jest to przekazywanie zadań i procesów firmom zewnętrznym. W praktyce oznacza to, że krakowskie centra outsourcingowe wykonują różne zadania dla globalnych przedsiębiorstw. Są to np. usługi księgowe, zarządzanie zasobami ludzkimi, obsługa zamówień i zakupów, czy wreszcie realizacja procesów informatycznych. Jeszcze 20 lat temu sektor ten w Krakowie nie istniał, dlatego wiele osób obawia się, że outsourcing tak szybko jak dotarł do Krakowa, tak za sprawą np. tańszych wynagrodzeń może szybko przeprowadzić się do innych lokalizacji, np. Indii, czy innych krajów Europy wschodniej. Jaki wpływ na miasto mają największe korporacje? Czy Kraków może stać się ofiarą własnego sukcesu? W kolejnym odcinku „krakoskiego gadania” Karol Wałachowski rozmawia z Wojciechem Przybylskim  - Prezesem Krakowskiego Parku Technologicznego.
Jun 22, 202037:04
Kraków stolicą... polskiego ruchu anty5G?

Kraków stolicą... polskiego ruchu anty5G?

„Myśląc o protestach przeciwko sieciom komórkowym mam w głowie jedno – Kraków. Największy i jeden z pierwszych bastionów komórkosceptycyzmu w Polsce. Prawdziwie zagłębie teorii spiskowych, które w latach 2016-2018 na walkę z nieistniejącym elektrosmogiem wydało ponad 1,1 mln złotych. A apetyt był na kolejnych 6 mln złotych” – pisze Arkadiusz Dziermański z portalu WhatNext.  Czy Kraków, miasto słynące z uczelni technicznych i w którym firmy informatyczne i technologiczne napędzają gospodarkę, powinien finansować działalność organizacji i osób, które tworzą spiskowe teorie pozbawione naukowych podstaw? Dlaczego społeczny doradca prezydenta Krakowa występuje na konferencjach ze śmietanką światowych szarlatanów? W kolejnym odcinku krakoskiego gadania Jakub Kucharczuk rozmawia z Jakubem Stępakiem, programistą oraz miejskim aktywistą, który opisał jak krakowski urząd wyrzucił w ostatnich latach ponad milion złotych w błoto... finansując działania, które miastu przyniosły co najwyżej uśmiech politowania naukowców zajmujących się falami elektromagnetycznymi. *** Jeżeli chcecie do nas napisać – ze skargą, wnioskiem lub pochwałą – łapcie nasz adres mailowy: krakoskiegadanie@gmail.com. Piszcie też do nas na Twitterze: https://twitter.com/KrakoskieG
Jun 15, 202031:46
Miasta na węgiel. Czy grozi nam blackout?

Miasta na węgiel. Czy grozi nam blackout?

Bez energii elektrycznej żadne z miast nie może funkcjonować. Każdy kto przeżył blackout doskonale wie, że przerwa w dostawach prądu oznacza marnotrawstwo czasu i energii mieszkańców. Współczesna Polska energetyka oparta jest w dużej mierze na węglu. . W najbliższym czasie czekają nas energetyczne zmiany powodowane przez ocieplenie klimatu, czy zanieczyszczenie powietrza. W najnowszym odcinku krakoskiego gadania o tym jak miasta powinny adaptować się do zmiany klimatu, jak tworzyć bezpieczne energetycznie miasta oraz jak w ostatnich latach zmieniał się Kraków i Warszawa, Karol Wałachowski rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem – redaktorem naczelnym "Biznes Alert".   *** Jeżeli chcecie do nas napisać – ze skargą, wnioskiem lub pochwałą – łapcie nasz adres mailowy: krakoskiegadanie@gmail.com. Piszcie też do nas na Twitterze: https://twitter.com/KrakoskieG
Jun 08, 202027:25
Jeżeli nie chcemy sparaliżować miasta, alternatywą dla komunikacji miejskiej powinien być rower

Jeżeli nie chcemy sparaliżować miasta, alternatywą dla komunikacji miejskiej powinien być rower

Już od dwóch miesięcy krakowskie tramwaje i autobusy jeżdżą rzadziej, ale i tak w większości są puste. Rowerzyści wyjechali na ulice, chociaż na razie głównie w celach rekreacyjnych, żeby odreagować ciągłe siedzenie w domu. W Krakowie do potrzeb komunikacyjnych z początku marca wrócimy pewnie najwcześniej w październiku, ale coraz mocniejsze luzowanie obostrzeń, które właśnie następuje będzie olbrzymim sprawdzianem dla wydolności transportowej miasta. W kolejnym odcinku podcastu Jakub Kucharczuk rozmawia z Łukaszem Frankiem, dyrektorem Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie. W odcinku między innymi o tym: – jak pandemia zmieni komunikację w Krakowie? – jakie oszczędności udało się wprowadzić i czy MPK będzie miało za co jeździć? – Co się stanie jeżeli mieszkańcy zamiast transport publicznego wybiorą własny samochód? – dlaczego inwestycje tramwajowe mimo kryzysu finansowego muszą być priorytetowe? – dlaczego kładka pieszo-rowerowa przy estakadzie kolejowej będzie tak droga oraz dlaczego jest kluczowa dla ruchu rowerowego w mieście? – czy tarcza dla mobilności zostanie z nami na stałe? – w czym Kraków powinien naśladować Jaworzno? *** Jeżeli chcecie do nas napisać – ze skargą, wnioskiem lub pochwałą – łapcie nasz adres mailowy: krakoskiegadanie@gmail.com. Piszcie też do nas na Twitterze: https://twitter.com/KrakoskieG
Jun 01, 202046:18
Czy polskie miasta zbankrutują?

Czy polskie miasta zbankrutują?

Reformy na poziomie centralnym, takie jak zwolnienie z PIT dla mieszkańców do 26 roku życia, obniżenie stawki CIT do 17%, czy podwyżka płac nauczycieli bez wzrostu subwencji oświatowej, strukturalnie uszczupliły budżety samorządów w ostatnich latach. Pandemia wywoła kolejne finansowe straty. Miasta stracą przychody z powodu kryzysu gospodarczego i zubożenia swoich mieszkańców. Co więcej, aby ratować lokalny biznes wprowadzają lokalne tarcze antykryzysowe i zawieszają lokalne podatki.  Czy to wszystko spowoduje, że polskie miasta zbankrutują? Skąd wziąć dodatkowe fundusze i czy miasta powinny wyemitować obligacje do swoich mieszkańców? „W ostatnich latach samorządy ciągle myślały o tym, czy będą miały na wkład własny do kolejnych projektów. W pewnym sensie odrzuciliśmy to, co jest naturalnym sposobem finansowania inwestycji w samorządach, czyli środki własne i pieniądze nie darowane, ale pożyczone. Szukanie nowych źródeł finansowania inwestycji na pewno będzie polegało na próbie poszerzenia bazy podatkowej tych podatków, z których samorządy czerpią najwięcej, czyli podatków dochodowych i podatków od nieruchomości. Warto również wyjść z propozycją współfinansowania inwestycji przez mieszkańców” – przekonuje Rafał Sułkowski, prezes Małopolskiego Funduszu Ekonomii Społecznej w rozmowie z Karolem Wałachowskim.  ** Jeżeli chcecie do nas napisać – ze skargą, wnioskiem lub pochwałą – łapcie nasz adres mailowy: krakoskiegadanie@gmail.com. Piszcie też do nas na Twitterze: https://twitter.com/KrakoskieG
May 25, 202036:36
Autonomiczny transport już tu jest, ale nie są to auta bez kierowców

Autonomiczny transport już tu jest, ale nie są to auta bez kierowców

Czy autonomiczne samochody zlikwidują problem korków i braku miejsc parkingowych? Jakie rodzaje autonomicznych pojazdów już pojawiają się na naszych drogach i szynach. Dlaczego nie są to najczęściej omawiane w mediach autonomiczne samochody? Jak inteligentny i częściowo autonomiczny transport wpłynie na kształt naszych miast?   Jakub Kucharczuk (krakoskie gadanie) oraz Bartosz Paszcza i Jacek Grzeszczak (Sceptech – koniecznie dodajcie do swojej listy podcastowej) omawiają raport „Autonomiczny transport przyszłości” Polskiego Instytutu Ekonomicznego.  *** Jeżeli chcecie do nas napisać – ze skargą, wnioskiem lub pochwałą – łapcie nasz adres mailowy: krakoskiegadanie@gmail.com. Piszcie też do nas na Twitterze: https://twitter.com/KrakoskieG
May 17, 202033:50
Domek pod miastem spełnieniem marzeń, nowe drogi likwidujące korki i pieszy, który sobie poradzi. Obalamy 11 największych mitów o mieście

Domek pod miastem spełnieniem marzeń, nowe drogi likwidujące korki i pieszy, który sobie poradzi. Obalamy 11 największych mitów o mieście

W kolejnym odcinku krakoskiego gadania  Karol Wałachowski i Magdalena Milert rozmawiają o najczęściej powtarzanych mitach o mieście. W przestrzeni publicznej spotkaliśmy się wieloma utartymi kliszami, które pomimo tego, że zostały obalone badaniami naukowymi i doświadczeniami, nadal funkcjonują pogarszając nam życie. Wśród poruszanych tematów są te dot. transportu (m.in. dlaczego budowa większej liczby dróg nie zlikwiduje korków), polityki krajowej (dlaczego dla Polski optymalnym rozwiązaniem nie jest przeprowadzka wszystkich do Warszawy), czy ekologii (dlaczego miasto może być bardziej eko niż wieś).Jednym z najbardziej szkodliwych mitów jest ten zaimportowany ze Stanów Zjednoczonych – American dream, czyli mieszkanie w domu pod miastem, które skutecznie zaburza sprawne funkcjonowanie z perspektywy miasta. Duże rozproszenie domów oznacza konieczność doprowadzenia drogiej infrastruktury (media, drogi) i długie dojazdy. Z perspektywy mieszkańców zaś, wielogodzinne stanie w korkach i życie w odosobnieniu. *** Jeżeli chcecie do nas napisać – ze skargą, wnioskiem lub pochwałą – łapcie nasz adres mailowy: krakoskiegadanie@gmail.com. Piszcie też do nas na Twitterze: https://twitter.com/KrakoskieG
May 11, 202025:34
Koniec mitu miasta kultury

Koniec mitu miasta kultury

W wyobraźni wielu osób Kraków jawi się jako kulturalna i duchowa stolica Polski. Miasto może pochwalić się wielkimi polskim i Noblistami - Czesławem Miłoszem i Wisławą Szymborską. To tutaj znajdują się kultowe miejsca, tłumnie odwiedzane przez turystów takie jak Zamek Królewski na Wawelu, poszczególne wydziały Uniwersytetu Jagiellońskiego, czy Piwnica pod Baranami. Miasto jednak w ostatnich dekadach traci swoją wiodącą rolę. Pałeczkę niemal w każdym obszarze przejmuje Warszawa, przyciągając do siebie większość dziennikarzy, literatów, czy topowych aktorów. Rola miasta w popkulturze także maleje. Autorzy bestsellerów, tacy jak Zygmunt Miłoszewski, Szczepan Twardoch, czy Jakub Żulczyk wybierają Warszawę na miejsce swoich powieści. Podobnie rzecz ma się z chyba najbardziej płodną obecnie i najpopularniejszą dziedziną popkultury - hip hopem. Taco Hemingway, Wojtek Sokół, czy Pezet uczynili pisanie o Warszawie swoim znakiem rozpoznawczym. Serialowe hity ostatnich lat, jak “Ślepnąc od Świateł”, “Pitbull”, czy netflixowy “1983” także nakręcono w stolicy.  Wydaje się, że Kraków przestał już budzić emocje i staje się miastem podobnym do wszystkich innych.  Czy ten proces można przerwać? Co spowodowało upadek kulturalnej roli miasta? W kolejnym krakoskim gadaniu Karol Wałachowski rozmawia z Wojciechem Muchą – dziennikarzem i autorem książki „Miasto Noży”. *** Jeżeli chcecie do nas napisać – ze skargą, wnioskiem lub pochwałą – łapcie nasz adres mailowy: krakoskiegadanie@gmail.com. Piszcie też do nas na Twitterze: https://twitter.com/KrakoskieG
May 04, 202041:56
„Sztuka trwania” według Jacka Majchrowskiego

„Sztuka trwania” według Jacka Majchrowskiego

Jacek Majchrowski to najdłużej urzędujący Prezydent w historii Krakowa. 18 lat rządzenia to dłużej, niż wielcy historyczni włodarze miasta tacy jak Juliusz Leo, czy Józef Dietl. Obecny Prezydent był świadkiem i współautorem najważniejszych współczesnych wydarzeń w historii miasta: wejścia Polski do Unii Europejskiej, sprowadzenia pierwszego centrum outsorucingowego do Krakowa, przekroczenia 10 milionów turystów, czy organizacji Światowych Dni Młodzieży. Na czym polega jego wyjątkowość? Jaki wkład w rozwój miasta miał Jacek Majchrowski? Czy powinien być wzorem dla innych samorządowców?  W dzisiejszym krakoskim gadaniu Karol Wałachowski oraz Marcin Makowski rozkładają na czynniki pierwsze „Sztukę trwania” według Jacka Majchrowskiego. Zachęcamy również do lektury artykułu, w którym Karol Wałachowski na łamach klubjagiellonski.pl pisał„ „Uleganie medialnej presji, pozorowanie działań i delegowanie trudnych obszarów zarządzania – tak wygląda podsumowanie rządów Majchrowskiego”. *** Jeżeli chcecie do nas napisać – ze skargą, wnioskiem lub pochwałą – łapcie nasz adres mailowy: krakoskiegadanie@gmail.com. Piszcie też do nas na Twitterze: https://twitter.com/KrakoskieG
Apr 26, 202043:02
Lepszego momentu na turystyczną rewolucję nie będzie

Lepszego momentu na turystyczną rewolucję nie będzie

Powiecie, że zwariowaliśmy chcą rozmawiać o zmianach w turystyce w momencie, gdy turystyka w Krakowie wymarła. Wiele osób trafiło na bezrobocie, setki firm stoją bezczynnie, hotele i apartamenty są puste. Ale ta beznadziejna sytuacja z perspektywy przedsiębiorców to de facto jedyna okazja, aby spróbować się zmierzyć z niekontrolowanym rozwojem turystyki. Nie wiemy czy turyści wrócą za 2 miesiące, pół roku czy za rok – wiemy jednak, że bez refleksji na temat tego jak to do tej pory wyglądało, po tym jak wrócą turyści, nic się nie zmieni. Dalej cała branża będzie brnęła w ślepą uliczkę, popełniając dokładnie te same błędy co do tej pory. „Domaganie się rozsądku w prowadzeniu polityki turystycznej nie jest tym samym, co domaganie się tego, by miasto dla turystów zamknąć” – pisze Tomasz Borejza z Krowoderskiej apelując, że w końcu warto zadać sobie kilka pytań o tym jak powinna funkcjonować turystyka w Krakowie. Od kilku lat wiele środowisk (w tym również my na łamach klubjagiellonski.pl) alarmowało o zgubnym losie miast, które nie potrafiły zarządzać ruchem turystycznego. Niestety Kraków nie wyciągnął wniosków z doświadczeń zachodnich miast, które negatywnych skutków turystyki dostarczają od wielu lat. Cytując dalej Borejzę – „Wielka szkoda, że musiało dojść do sytuacji, która dla wielu osób oznacza duże problemy, byśmy zobaczyli, jak bardzo ślepa jest to uliczka”.  W dzisiejszym „Krakowskim Gadaniu” Karol Wałachowski i Jakub Kucharczuk z KJ–Kraków podejmują rękawicę rzuconą przez Tomasza Borejzę przedstawiając receptę na naprawę turystyki w Krakowie.  *** Jeżeli chcecie do nas napisać – ze skargą, wnioskiem lub pochwałą – łapcie nasz adres mailowy: krakoskiegadanie@gmail.com. Piszcie też do nas na Twitterze: https://twitter.com/KrakoskieG
Apr 19, 202029:51
Miliardy wyrzucane w błoto. Jak polskie miasta (nie)powinny finansować sportu?

Miliardy wyrzucane w błoto. Jak polskie miasta (nie)powinny finansować sportu?

Nadchodzący kryzys może być dobrym momentem na przerwanie błędnego koła patologicznych relacji samorządów i klubów sportowych. Budżety polskich samorządów drastycznie ucierpią na epidemii koronawirusa. Już teraz włodarze zapowiadają cięcia wielu inwestycji. Mimo to, spora część miast i gmin co roku pompuje setki milionów złotych w utrzymanie klubów sportowych. Zarówno tych występujących na najwyższych szczeblach rozgrywkowych i od czasu do czasu występujących w europejskich pucharach, ale również na kluby w niższych ligach. Repertuar wsparcia zawodowego sportu jest bardzo szeroki, a miasta prześcigają się w kreatywności uzasadniania tych wydatków. Realnych efektów niestety brak. W najnowszym krakoskim gadaniu Jakub Kucharczuk i Karol Wałachowski rozmawiają o tym jak nie powinno się finansować sportu w Polsce oraz pokazują, gdzie samorządy mogą znaleźć brakujące środki na przetrwanie nadchodzącego kryzysu. 
Apr 14, 202033:01
Czy Kraków jest zielonym miastem?

Czy Kraków jest zielonym miastem?

Kraków znalazł się w gronie miast, które ubiegają się o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2022. Entuzjastyczne reakcje miejskich profili społecznościowych spotkały się z odwrotnie proporcjonalną reakcją wielu mieszkańców szydzących z zasadności kandydowania w takim konkursie. Wielu również wytykało największe porażki miasta w ostatnich latach, tj. paraliż inwestycji w komunikację zbiorową. Zgłoszenia kandydatury dokonali urzędnicy Zarządu Zieleni Miejskiej, a więc instytucji, która w ostatnich latach jest zdecydowanie najsprawniej działającą miejską jednostką. Argumentacja opiera się o stwierdzenie, że Kraków w ostatnich latach zrobił kolosalny postęp w dbaniu o jakość życia mieszkańców. Czy miasto, które wciąż boryka się z problemem smogu i niekontrolowanej zabudowy, ma prawo walczyć o tytuł Zielonej Stolicy Europy? W drugim odcinku „krakoskiego gadania” rozmawiają Michał Stachyra, Magdalena Milert oraz Jakub Kucharczuk. Audycja jest tworzona przez zespół miejski działający w Klubie Jagiellońskim – Kraków. Zachęcamy również do lektury tekstu Kraków Zieloną Stolicą Europy? Słodko-gorzkie podsumowanie rozwoju miasta.
Apr 07, 202042:50
Czy koronawirus pogrzebie rozwój Krakowa?

Czy koronawirus pogrzebie rozwój Krakowa?

Mało kto spodziewał się, że w marcu 2020 r. skończy się pewien etap rozwoju Krakowa. W mieście, w którym ostatnie dwie dekady upłynęły pod znakiem gwałtownego rozwoju turystyki i napływu milionów turystów, zapanowała pustka. Szczególnie w historycznym centrum miasta, które przez wielu nazywane było krakowskim Disneylandem, w którym mieszkańców i pracowników niezwiązanych z turystyką ubywało z każdym kolejnym rokiem. Globalny paraliż turystyki uderzył jeden z najważniejszych filarów rozwoju miasta, ale Kraków ma też inne problemy.  W pierwszym podcaście „Krakoskie gadanie” tworzonym przez zespół miejski krakowskiego Klubu Jagiellońskiego, Magdalena Milert, Jakub Kucharczuk oraz Karol Wałachowski rozmawiają o reakcji mieszkańców i władz miasta, oraz nieśmiało próbują prognozować „co dalej?”.
Mar 29, 202041:30