

Podcast i-novinJan 25, 2023

Podcast i-n 129 nad magazínem Lípa (červen 2023)
Krucipüsk, Sto zvířat, Piráti Baltiku, Circus Brothers, Vasilův Rubáš, Holki, Buty, Kamil Střihavka, Dan Bárta, Dara Rolins ... ještě nedozněl Všudybud a už se na Českolipsko valí další kapely. Pokud chcete komornější věci, tak živo bude i v hudebních klubech či na usedlosti Hockehof. Do programu v regionu několikrát přispěje i naše škola v Oknech.

Podcast i-n 128 s Ondrou Homolou nejen o vzniku Všudybudu
Měla to být další pozvánka na víkendový festival Všudybud, ale nakonec by rozhovor mohl být hodně zajímavý pro učitele, učitelky či rodiče.
S Ondrou Homolou jsme se bavili o vzniku festivalu, jeho kapelách, zrodu komika či byznysu na Ukrajině. Byl i v letadle do Korejské republiky, v němž došlo ke známému incidentu s plácnutím přes zadek.

Podcast i-n 127 s Pavlou Machovou o Expo Sciences International
Osm studentů českolipského gymnázia se se dvěma projekty nominovalo na mezinárodní přehlídku Expo Sciences International do mexického Mazatlanu. Cesta je nákladná, a tak vybírají prostředky i na Startovači (Českolipští debrujáři s pokusy do Mexika), přispět můžete jakoukoliv částkou a těšit se můžete i na malou mexickou odměnu.
Jedna skupina pojede prezentovat projekt „S chemií kolem světa“, který vznikl ve spolupráci s KMD při Gymnáziu Stříbro. Ti se do Mexika chystají s projektem „S fyzikou kolem světa“. Druhý českolispký projekt má název „EKO-PET“ a studenti v něm budou ukazovat pokusy v PET lahvích.
V podcastu jsme si s mou bývalou kolegyní vyprávěli o některých pokusech i o předchozí zkušeností s přehlídkou ve Spojených arabských emirátech.

Podcast i-n 126 s Jirkou Gottlieberem o Všudybudu 2023
O 17. ročníku multižánrového festivalu Všudybud jsme si (tradičně) povídali s Jiřím Gottlieberem. Co bude letos jinak než v minulých letech? Vystoupí sedm kapel z osmi, které v minulém roce na Českolipsku vytvořily nové nahrávky. Která z nich bude vyhodnocena jako nejlepší? Co se skrývá za názvy FVLCRVM a Fvck_Kvlt? Bude hlavní hvězdou legenda Už jsme doma? Roztancuje všechny opět Tygroo? Budou kytarovkou festivalu Manon Meurt, Panoptikum nebo Sleep Twitch? Překvapí Bob Suchý se svou novou kapelou s názvem Vincent Vega? Přivábí na festival česko - vietnamský raper Anki jiný druh návštěvníků? Zazní akordeon Rozálie a banjo Holyho Fandy. To vše už za týden.

Podcast i-n 125 nad magazínem Lípa (květen 2023)
Dnes jen pětiminitový podcast natočený během stěhování, o samotě mezi krabicemi. V květnu na Radůzu na vodní hrad nebo Kubu Horáka či slam poetry na Vedlejší kolej. Českolipské náměstí oživí food festival i Jazzová farma. Bude se otvírat Máchovo jezero i sezóna v Lužických horách. Už je známý program Všudybudu. U Bílýho černocha o Žižkovi a ještě mnohem více nás toho společně čeká ... nejen v podcastu, nejen v magazínu Lípa, ale v hlavně sálech, na pódiích Českolipska.

Podcast i-n 124 s Janou Pěčovou nad magazínem Lípa (duben 2023)
S Janou se vás opět pokoušíme přilákat na českolipskou kulturu, tentokrát tu dubnovou. Pašije na vodním hradě, dětská představení, Přetočte dějiny, Odemykání Pekla, 95 let českolipské ZUŠky, necenzurovaný Základní instinkt po třiceti letech, nová verze Třech mušketýrů a koncert Davida Kollera. Stihli jsme si porovnat dojmy z finského školství. Stihne se Jana připravit na Pohárek a s čím chce vystoupit? Ke slovu se dostal i její syn, fotbalový útočník ze Stráže.

Podcast i-n 123 - s Petrem Židkem o školství i dělostřelectvu
Petr Židek žije na Ukrajině více než deset let. Bydlel jsem u něj a pomáhal mi s organizací gymnaziální Expedice. Poprvé jsme spolu natáčeli podcast na Štědrý den, teď na konci března jsme se bavili hlavně o dělostřelectvu a školství. Došlo i na turistiku a její současné možnosti v Zakarpatí či na atmosféru mezi lidmi.

Podcast i-n 122 s Jakubem Myškou o škole ve Volfarticích
Kuba Myška je od září novým ředitelem školy ve Volfarticích. Rád by do ní přilákal nové žáky, a to nejen z Volfartic. Co škola nabízí, jaké akce pořádá, jak vaří v kuchyni, kolik má tříd, kdy je možné si dát s Kubou ve škole kafe?

Podcast i-n 121 s Davidem Freiem nad magazínem Lípa (březen 2023)
Březen na Českolipsku je opět kulturně nabitý. Některým ještě znějí v hlavě včerejší Tata Bojs, jiní se chystají na dnešní ples. Před mikrofon jsem si pozval Davida Freie, přispěvatele i-novin, milovníka pouště, hudby a románských jazyků. Co nás v březnu ještě čeká? Výstava o druhohorách na Českolipsku, Pomníkové trio, Anna K., Chief Bromden, Nomad, Tcheichan, beseda s Michaelem Kocábem, Trautenberk, první z deseti akcí Geoparku Ralsko nebo premiéra filmu Buď chlap.

Podcast i-n 120 s Jakubem Menclem o fungování města 1
S místostarostou města Česká Lípa Jakubem Menclem jsme si povídali o zimní údržbě, silnici za OBI, cenách energií, parkovacích automatech, městské hromadné dopravě i sportovních akcích.
Rádi bychom vytvořili tradici nepravidelných setkání. Co občany trápí? Co je ve městě nového? Už nyní máme témata na příště a další můžete navrhnout.

Podcast i-n 119 s Honzou Frundlem z Islandu nad magazínem Lípa (únor 2023)
S kolegou Honzou Frundlem jsme se čtvrťáky na Islandu a sedli jsme si v našem malém pokoji nad únorové vydání magazínu Lípa. Poprosil jsem ho, ať vybere pět věcí, které ho v magazínu zaujaly. Já jsem přidal svou pětku. Čekají nás historické přednášky, výstava fotografií Štěpána Kňákala, festival Scandi, mimo jiné s islandskou stopou, Sportovec Českolipska, Maryša nebo festival v České Kamenici. Mezi pozvánkami jsme si povídali o prvních dojmech z Islandu či o Honzově farmaření.

Podcast i-n 118 Nad výsledky 2. kola prezidentských voleb
Ve kterých obcích Českolipska vyhrál Babiš a ve kterých Pavel? Skončí doba temna, kdy jsme se museli za svého prezidenta stydět? A stydí se českolipská starostka? Vyhrál Babiš aspoň v Uzbekistánu? Ve které obci to bylo 50 na 50? Kolik voličů SPD podpořilo v Oknech Pavla?

Podcast i-n 117 s Janem Šiklem o Zabelov Group v České Lípě
Prezidentské volby budou v plném proudu a v České Lípě, U Bílýho černocha, vystoupí česko-běloruské duo Zabelov Group. Promakaná hudba, akordeon, jaký jste ještě neslyšeli, bicí, trubka.
Kromě hudby nás čeká i vizuální show Lindy Arbanové spolupracující například s Lenkou Dusilovou nebo Zvířetem jménem podzim. Jak se stalo, že mezi koncerty v Londýně a Varšavě se vešla právě Česká Lípa? Zazní i nejpopulárnější skladby z alba Eg? Dojde i na politiku?

Podcast i-n 116 S Veronikou, Kateřinou a Janou o homesharingu
Je to rok a pár dnů, kdy jsme si o homesharingu v České Lípě povídali poprvé. Za ten rok se mnohé změnilo, zejména se od teorie přešlo k praxi. V Lípě tak již existují čtyři dvojice rodin, které spolu sdílejí péči o dítě s autismem. U mikrofonu jsem měl Janu Glaserovou, zástupkyni kordinátora celého projektu, Veroniku Seidlovou, maminku Tobíka, a Kateřinu Fabiánovou, hostitelku.
Měla Veronika strach svěřit dítě původně cizí paní? Co Kateřinu vedlo k potřeba pečovat o další dítě? Jak dopadlo první setkání? A jak ta další? Budou pokračovat? Jak se do projektu můžete zapojit i vy?

Podcast i-n 115 Nad výsledky 1. kola prezidentských voleb
Nevydržel jsem to a pustil se do komentáře prezidentských voleb na Českolipsku. Jen tentokrát ne písemně, ale formou podcastu. Jaká je v Lípě účast, jak tu dopadli jednotliví kandidáti? Co rodák Karel Diviš? Jaké jsou výsledky v okolních obcích? Jak to celé skončilo v mém okrsku a jak v místě mého pracoviště, v Oknech? Koho jsem volil já? Svými postřehy přispěli i přítelkyně Kačka a syn Hynek. Fakt někdo jel na koni dva dny, aby to v Uzbekistánu hodil Babišovi? Byla opravdu ve volebním štábu Babiše naše starostka? Proč mi vadí přímá volba prezidenta? Tak kterému komunistickému špiónovi to dát ve druhém kole?

Podcast i-n 114 Co přejí do roku 2023 děti z Oken
V prosinci jsem se ptal politiků a lidí angažujících se v kultuře, co by je potěšilo v roce 2023. Když jsem měl vánoční besídku se svými osmáky v Oknech, požádal jsem je, jestli by mi také něco nenamluvili. Měli se představit, případně říct, čím by chtěli být, a pak vyslovit své přání.
A nakonec jsem stejné zadání dal i dětem z dalších tříd.
Omlouvám se těm, jejichž příspěvky jsem nepoužil, většinou se mi je nepodařilo natolik zesílit, aby byly dobře slyšet. Aktivně se zapojily i některé asistentky a jedna paní učitelka. Příspěvky jsou seřazeny abecedně, takže se prolínají někdy naivní komentáře prvňáčků s uvědomělými přáními puberťáků. Napříč všemi hlasy se samozřejmě nese válka na Ukrajině. Její konec si logicky přeje i Ukrajinka Diana.

Podcast i-novin 113 s Miloslavem Lomičem nad magazínem Lípa (leden 2023)
Přehlídka severských filmů Scandi, režisérská verze filmu Doors, která se v kinech moc neohřeje, to jsou jedny z taháků lednového vydání magazínu Lípa. Není divu, že tentokrát jsem se kvůli natočení podcastu zastavil v dokském kině Máj za jeho provozovatelem Miloslavem Lomičem.
Chtěl jsem po něm i další tipy na kulturní vyžití, ale trochu jsme vařili z vody, protože k němu se ještě magazín nedostal. Ale i tak zveme na ples města, dětské představení Pejsek a kočička nebo akustický koncert The Viv.

Podcast i-novin 112 s Karlem Divišem o České Lípě i školství
Karel Diviš je podceňovaný prezidentský kandidát, který se narodil v České Lípě a navštěvoval zde i dvě základní školy. Poté, co ho Nejvyšší správní soud vrátil zpět do "boje o Hrad", mu stoupají preference a stává se alternativou k vedoucí trojici. Začne se i na něj objevovat špína nebo se ho nikdo nebojí? Jaký je jeho vztah k rodišti? Jaké by si představoval školství? Měl by v České Lípě kancelář?

Podcast i-novin 111 - Jaký byl náš kulturní rok 2022
Už skoro tradičně jsme si sedli s přítelkyní Kačkou a zhodnotili náš kulturní rok 2022. Nemohli jsme se vymlouvat na covid, ale přesto i my jsme změnili návyky. Držíme se v koncertech, ale méně chodíme do kina i čteme knihy, více posloucháme podcasty a zíráme na Netflix. Dali jsme si závazek navštívit okolní kluby či zajít na burlesku. Jaké byly naše nejlepší koncerty? Jak dopadly žebříčky na Spotify? Které filmy bychom doporučili? Kolik jsme stihli divadelních představení? Kdo z nás je více tolerantní a větší konzerva? Koho baví poslouchat podcasty o sexu a koho o fotbale? Kdo čte wikipedii a kdo Čtyřlístek pro ženy?

Podcast i-novin 110 - s Petrem Židkem o Vánocích na Ukrajině
Petr Židek žije na Ukrajině více než deset let. Bydlel jsem u něj a pomáhal mi s organizací gymnaziální Expedice. Od začátku války jsme uvažovali o podcastu. Nakonec jsme se dohodli na Štědrý den a chtěli bychom občas pokračovat.
O jaké zájezdy mají nyní turisté zájem? Na kolik vyjde vánoční pobyt ve válečné zóně? Co vše vám může Petr nabídnout, ať jako turistům nebo podnikatelům? Jaká je spolupráce se CNN? Kde se vzal v Užhorodě Jean-Claude Van Damme a kde se tam vzal Petr? Jak řeší elektřinu a jak topení? Jak působí dezinformace v Zakarpatí?
Přeji Vám hezký Štědrý den a myslete na to, že i jiní mají právo na štěstí.
Dvě minuty po natáčení mu vypnuli proud.

Podcast i-novin 109 - o kultuře na Českolipsku v roce 2023
Jakou kulturu na Českolipsku by si lidé přáli v roce 2023? Oslovil jsem asi čtyřicítku svých přátel, kteří se na tvorbě kulturního programu buď aktivně podílejí, nebo se jí často účastní. Mimo jiné odpovídali třeba ředitelka českolipského gymnázia Helena Paszeková, ředitelka okenské školy Iveta Myšková, organizátoři Všudybudu Jiří Gottlieber, Štěpán Kňákal nebo Dan Švarc, starostka Lípy Jitka Volfová, překladatel Michal Prokop a mnozí další. Hodně se mluví o novém divadle, ale také třeba o filmovém festivalu, venkovní divadelní scéně či dalších snech.

Podcast i-novin 108 - Nad měsíčníkem Lípa (prosinec 2022)
Snad už pravidelně si sedám nad nové vydání měsíčníku Lípa, abych vás přilákal na kulturní akce, tentokrát v prosinci. Zároveň vzpomínám, jak kulturní jsem byl v předchozím měsíci. Kolotočářské Vánoce v Lípě. Jak si užít svátků v Německu? Proč mě bolelo srdce při Baladě pro Banditu? Pár slov o dvou klubech - Píchlé notě a Nostalgické myši. Nová deska VyjakoMy. Tentokrát jsem nesháněl hosta a celý podcast si natočil sám.

Podcast i-novin 107 - S Terezou Hruškovou o Vánocích v České Lípě 2022
Chcete nakoupit vánoční dárky přímo v České Lípě? Málokdo vám udělá lepší přehled než Tereza Hrušková. Dále rozvíjí svůj projekt Totálně Lokálně, vydala knihu a poradí nám, kde pořídit pivo, kosmetiku, kávu, oblečení, knihy a další věci od lokálních prodejců a často i výrobců. Podobně laděný podcast jsme natočili i loni a inspiraci v něm hledalo přes 4 000 čtenářů a posluchačů.

Podcast i-novin 106 - S Marií Károvou o Vánocích v Lužických horách
Marie Kárová je ředitelkou DMO Lužické a Žitavské hory. Na prosinec připravila Adventní kalendář s akcemi, které se budou odehrávat na sever od našeho města. Kunratice, Kryštofovo Údolí, Cvikov, Rumburk, Varnsdorf nebo blízká německá města, tam všude si můžete užít svátečních akcí. Po Covidu se s nimi roztrhl pytel. Kam Marie, nebo pro známe Magda, už zamířila a kam se ještě chystá? Co je náplní DMO a co se za zkratkou skrývá?

Podcast i-novin 105 - S Květou Menclovou o vánoční České Lípě
Informační centrum města se v posledním Kalendáři akcí věnuje takřka výhradně Vánocům. S vedoucí íčka Květou Menclovou jsme projeli seznam z různých pohledů. Kdo zahraje pod vánočním stromem, kdo U Bílýho černocha, kolik bude vánočních mší, co v kalendáři chybí, na co si zajet do Libchavy, jak se dostat na Lucii Bílou? Vánočně ladit se dá takřka každý den. Užijte si to.

Podcast i-novin 104 - Nad měsíčníkem Lípa (listopad 2022)
Nad listopadové číslo magazínu Lípa jsme si sedli s přítelkyní Kačkou. Opět jsme shrnuli náš kulturní říjen. Pro začátek jsme pozvali na festival Básníci ticha, který má letos výraznou českolipskou stopu. Na co jít v listopadu do divadla či do kina? Další koncert na Škroupáku. Kdo vystoupí při rozsvěcení vánočního stromu? Balada pro banditu. Il Boemo, Mucha, Fleret, průvod alpských čertů, AC/DC Tribute, Wohnout ... Lípě žije.

Podcast i-novin 103 - Nad měsíčníkem Lípa (říjen 2022)
Tentokrát jsem si sedl nad měsíčník Lípa s Janou Pěčovou, svou bývalou kolegyní, milovnicí divadla. Která představení Českolipského divadelního podzimu nás lákají? Jakou jsme měli kulturu v září? Které filmy bychom chtěli vidět? (Z)kus mě a Možná jo! Co zrovna čteme? Když dostaneme aspoň dva diváky do hledišť, budeme spokojeni. Oktoberfest už zítra.

Podcast i-n 102 s Ditou Krčmářovou o Českolipském divadelním podzimu 2022
Co si z letošní nabídky Českolipského divadelního podzimu vybrat? Snad vám pomůže podcast s Ditou Krčmářovou, hlavní organizátorkou. Kterému one man show dát přednost, "šílenému" Maryškovi nebo tajemnému chemikovi, který ohromil letošní Hronov? Zaujme více Špinarka nebo Grandiózní nový cirkus? Pobouří téma hranic? Jak se povede premiéra místních ochotníků? Co je letos jinak?

Podcast i-n 101 - Předvolební s Janou Kalousovou
Jana Kalousová je čtyřkou kandidátky Spolu, na které zastupuje KDU - ČSL. Mají lidovci šanci dostat se v Sudetech do zastupitelstev? Jaké bylo pomáhat Ukrajincům od prvních dnů? Co je to glamping? Vznikne letos jiná koalice?
Kdo z českolipských kandidátů bude mít odvahu mluvit na mikrofon, bez střihu, znalosti otázek, PR agentury v zádech?

Podcast i-n 100 - Předvolební s Pavlem Souhradou
Dalším, kdo využil nabídku představit se před volbami netradiční formou, je Pavel Souhrada, lídr kandidátky Přísahy. Přijede do Lípy Robert Šlachta? Jak chce Přísaha zvýšit bezpečnost ve městě? Co je těžší, složit kandidátku nebo natočit podcast? Dostali jsme se i ke Konverzačnímu výběhu na Klíč.
Kdo z českolipských kandidátů bude mít odvahu mluvit na mikrofon, bez střihu, znalosti otázek, PR agentury v zádech? Oslovil jsem prozatím pět lídrů, ale nebráním se rozhovoru s kýmkoliv, problémem je jen čas.

Podcast i-novin 99 - Nad měsíčníkem Lípa (září 2022)
Snad pravidelný podcast o kulturním i jiném dění v České Lípě. Na co jít v září do kina? Které koncerty by vám neměly uniknout? Na Lípák fest nebo raději na Šmoldase? Českolipsko plné filmařů. Jan Žižka nebo Hodně štěstí, pane Veliký? Do muzea na houby nebo na Cidlinu. Vedlejší kolej nebo Bílý černoch? Kultura s Kačkou v létě. Politika až v samém závěru.

Podcast i-n 98 - Předvolební s Jaroslavem Turnhöferem
Jaroslav Turnhöfer je prvním místostarostou České Lípy. Sám reagoval na výzvu, že natočím podcast s jakýmkoliv kandidátem, který k tomu bude mít odvahu. Je čtyřkou kandidátky Živé Lípy. Proč nemá kancelář vedle starostky? Jak těžké bylo potlačit ego a nebýt tentokrát lídrem? Proč nejde na radnici vše tak rychle, jak si představoval?
Kdo z českolipských kandidátů bude mít odvahu mluvit na mikrofon, bez střihu, znalosti otázek, PR agentury v zádech? Oslovil jsem prozatím pět lídrů, ale nebráním se rozhovoru s kýmkoliv, problémem je jen čas.

Podcast i-n 97 - Předvolební s Pavlem Jihlavcem
ODS se v České Lípě pokouší kopírovat celostátní model a sestavila kandidátku společně s TOP09 a lidovci. Lídrem kandidátky Spolu je Pavel Jihlavec, už čtvrtý čtyřicátník, absolvent českolipského gymnázia a navrátilec do Lípy, který chce být starostou. Jak se českolipská ODS očistila od škraloupů minulosti? S jakými tématy jde do voleb? Jak těžké se bylo na koalici dohodnout? Jakými znalostmi a zkušenostmi může Pavel městu prospět?
Kdo z českolipských kandidátů bude mít odvahu mluvit na mikrofon, bez střihu, znalosti otázek, PR agentury v zádech? Oslovil jsem prozatím pět lídrů, ale nebráním se rozhovoru s kýmkoliv, problémem je jen čas.

Podcast i-n 96 - Předvolební s Jakubem Menclem
Jakub Mencl je na prvním místě kandidátky Živé Lípy. Čtyři roky se na roli lídra připravoval. Je pro placení odpadů? Proč se nechce vymezovat vůči ANO? Co se radniční koalici povedlo a co ne? Jak zvýšit bezpečnost v ulicích našeho města?
Kdo z českolipských kandidátů bude mít odvahu mluvit na mikrofon, bez střihu, znalosti otázek, PR agentury v zádech? Oslovil jsem prozatím pět lídrů, ale nebráním se rozhovoru s kýmkoliv, problémem je jen čas.

Podcast i-n 95 - Předvolební s Josefem Šídlem
Po osmi letech se Josef Šídlo vrátil do čela kandidátky Svobodných. Jaký má názor na podnikání obcí a možný vznik městských technických služeb? Proč ho asi nebudou volit úředníci z radnice? Kandidátku má silnou - co když ho někdo ve volbách přeskočí? Jak si představuje podporu sportu? Proč by se obce neměly podílet na převýchově občanů?
Kdo z českolipských kandidátů bude mít odvahu mluvit na mikrofon, bez střihu, znalosti otázek, PR agentury v zádech? Oslovil jsem prozatím pět lídrů, ale nebráním se rozhovoru s kýmkoliv, problémem je jen čas.

Podcast i-n 94 - Předvolební s Ondřejem Vítečkem
Kdo z českolipských kandidátů bude mít odvahu mluvit na mikrofon, bez střihu, znalosti otázek, PR agentury v zádech? Oslovil jsem prozatím pět lídrů, ale nebráním se rozhovoru s kýmkoliv, problémem je jen čas. Ondřej Víteček je lídr kandidátky Pirátů. Šli by Piráti znovu do koalice s ANO a Živou Lípou? Proč nekandiduje Petr Jeník? Chtěl by být Ondřej skutečně starostou? Kolik si toho v politice nahamtal?

Podcast i-n 93 s Jirkou a Danem o Všudybudu mezi pilíři
Už za necelý týden proběhne třetí ročník festivalu Všudybud mezi pilíři. Pozval jsem si k mikrofonu Jirku Gottliebera a Dana Švarce, hlavní dramaturgy akce. Vystoupí pět interpretů, těšit se můžeme na dívčí pop, rock jak ze šedesátek, rap i závěr s trochu šílenými modulárními syntezátory. Magické, zastřešené prostředí pod "devítkou", pivo, koktejly, vstupné dobrovolné. Mejdan prázdnin.

Podcast i-n 92 s Květou Menclovou o letní České Lípě
Právě vycházejí Českolipské letní turistické noviny. O nich a o tom, co dělat v letní České Lípě, jsme si povídali s vedoucí Regionálního informačního centra Květou Menclovou. Výstavy, sportovní vyžití, muzea, výlety po okolí, hrad Lipý, prohlídky kostelů ... snad jsme na nic nezapomněli.

Podcast i-n 91 s Goťákem o Všudybudu i novém klipu
Jedna z největších kulturních akcí v České Lípě bude již za deset dnů. Co bude na Všudybudu jinak než v minulých dvou letech? A co jinak než před třemi lety? Na které kapely se můžete těšit? Co občerstvení, pódia, záchody, vstupenky?
Právě dnes vyšel nový klip kapely Papír Sklo Plasty. Byl Jiří Kára kalkul? Jaký k němu má Jiří Gottlieber vztah?

Podcast i-n 90 s Evou Vodičkovou o její cestě ke zpěvu
Eva Vodičková vystoupí ve čtvrtek 19. května v klubu U bílýho černocha. Znám ji více než deset let jako překladatelku, ale netušil jsem, že také zpívá. Tak mi to nedalo a střihli jsme si spolu jeden rozhovor. Jak se ke zpěvu dostala, jak kapela Evan vznikala, na jakou hudbu se můžeme těšit?

Podcast i-n 89 s Bozhidarem o Balkán bistru
Dnešním podcastem chci hlavně podpořit dalšího odvážlivce, který se rozhodl podnikat v centru České Lípy. Bozhidar Bonev pochází z Bulharska a před měsícem v rohu českolipského náměstí otevřel balkánské bistro.
Musaka, plněné papriky, sármy, hodně masa, sýra či zeleniny, nejlepší baklava v okolí. Dlouho jsme se bavili hlavně o jídle, ale došlo i na informace o tom, jak Bozhidar v Česku začínal, jak se dostal k natáčení seriálů a reklam, anebo i k tomu, že ve své rodné zemi byl mistrem v řecko - římském zápase.

Podcast i-n 88 s Bramborem o českolipských pašijích
Petr Brambor Nárovec je neodmyslitelně spojený s pašijovými hrami, které se už takřka dvě desetiletí odehrávají na českolipském vodním hradě. Po tříleté pauze můžete představení o Kristově utrpení zažít opět už tento pátek. Originální hudba, několik desítek vystupujících a někdy i tisícovka přihlížejících. Málokterá akce na Českolipsku má takový úspěch.
Povídali jsme si o historii, vylepšeních i obsazení rolí.

Podcast i-n 87 s Janou a Vlaďkou o českolipském vlastivědném muzeu
Po dvou letech se otevřelo Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě. Co v něm návštěvníci najdou nového aneb největší medvěd a expozice věnovaná těžbě uranu. Kde si můžete zahrát na hovnivála? Jaké se chystají výstavy? Čemu bude věnována Muzejní noc? Proč se bude z muzea kouřit? Co se chystá v odloučených pracovištích?
O tom všem jsem si povídal s Janou Kočovou a Vlaďkou Procházkovou.

Podcast i-n 86 s Anežkou a Markétou o Severní Makedonii
Uvažoval jsem o tom natočit podcast se svými ukrajinskými přáteli, ale nakonec jsem se vrátil k myšlence vytvořit zase jeden díl s dětmi z Oken. Přijeli jsme ze Severní Makedonie a po dvou letech obnovili naše zahraniční výjezdy. Jak děti Makedonii vnímají, co se jim líbí a co ne?
O svém vztahu k Ukrajině jsem se zmínil aspoň v úvodu. V závěru celého podcastu je skoro dvouminutová pozvánka na akce Kultury Česká Lípa.

Podcast i-n 85 s Janou Marií Knotovou o fotografování
S Janou Mariií Knotovou jsme plánovali rozhovor dlouho, ale když vyhrála zimní soutěž časopisu Digitální foto, našli jsme tu pravou záminku.
Jak s fotografováním začínala? Co ráda fotí? Jaké to je stoupnout si během koncertu před diváky a fotit?

Podcast i-n 84 nejen s Pepou Fárkem o The Viv
Kapela The Viv je na scéně více než deset let. Kluci nehledají žádné slepé uličky, stále hrají spontanní grunge. Naposledy se v Lípě představili akustickým koncertem, na který si jako hosta pozvali houslistu Pavla Hralu.
Přestože se stále prezentují jako pražská skupina, dva původní členové, Josef Fárek a Martin Kubáň, pocházejí z Českolipska. Pepa se do Lípy přestěhoval zpět, Martin sem aspoň zajíždí. Původně jsme se měli sejít ve třech, ale Covid nám situaci zkomplikovat, takže jsem poprvé natáčel podcast hybridně.
V rozhovoru došlo na vzpomínky i na další směřování kapely. Budou s Pavlem Hralou ještě spolupracovat? Vzniknou i další písně s českými texty? Pepa nezapomněl posluchače pozvat na Pašijové hry.

Podcast i-n 83 s Petrem Jasanským o veřejném akváriu
Z českolipského veřejného akvária se stává jedna z největších atrakcí České Lípy. Minuty se můžete kochat biotopem vietnamské tůně nebo venezuelské stoky vedle silnice. Na vodní nádrže se hlavně musíte dívat úplně jinak, než jste zvyklí třeba z prodejen s rybičkami. S Petrem Jasanským jsme si mimo jiné povídali o tom, jak se k akvaristice dostal, či o tom, jak by chtěl projekt dále rozvíjet.
Podcast jsme natáčeli přímo mezi akvárii, takže občas jsme komentovali dění kolem nás.
Kdo vydrží až do konce, může si poslechnout i pozvánku Milana Kořena na koncert týdne.

Podcast i-n 82 s Kubou Machulou nejen o vernisáži
S Kubou Machulou jsme nejprve zavzpomínali na koncert z minulého týdne, pak na společnou a hodně dávnou historii na ZŠ Špičák, také na kapelu Red Eye, v níž působil jako kytarista. Hlavním tématem však byla jeho blížící se vernisáž v klubu U Bílýho černocha. Jak ho ovlivnil pobyt v USA z hlediska jeho práce i umělecké tvorby?

Podcast i-n 81 nejen s Tomášem Hoskovcem o Škole rocku
Těsně před koncertem The Viv a Tcheichanu jsme se sešli s Tomášem Hoskovcem a Květou Menclovou. S Tomášem jsme se bavili hlavně o novém CD Školy rocku, ale také a o historii celého projektu. Květa připomněla minikampaň s názvem Co podniknout v České Lípě v zimě?

Podcast i-n 80 nejen s Radkou Ondruškovou o homesharingu
Česká Lípa je jedním z osmi míst v České republice, které se zapojují do projektu homesharingu. Nejde o sdílení domů a bytů, ale o nabídnutí svého domova zejména dětem s nějakým znevýhodněním. Můžeme tak třeba dvakrát měsíčně na pár hodin velmi ulevit rodičům handicapovaných dětí.
V neděli si přivstaly Radka Ondrušková, Petra Schindlerová a Jana Glaserová, aby nám za spolek Líp a spolu homesharing představily.
V závěru podcastu jsou ještě dvě pozvánky na kulturní akce příštího týdne. Na své si přijdou milovníci vážnější hudby i tvrdého rocku.

Podcast i-n 79 - Losování výherců výzvy Sto pohledů na Českolipsko
Pokud jste se zapojili do výzvy Sto pohledů na Českolipsko nebo někomu fandili, poslechněte si, jak vypadalo losování. Kdo získal sto piv, kdo sto zmrzlin a kdo se musel spokojit s reflexní páskou? Rozdali jsme více než sto čtyřicet cen.
Bude výzva nová. Také si můžete poslechnout, jaký byl koncert Jiřího Pavlici a Hradišťanu nebo na který koncert se můžete těšit za 14 dnů.

Podcast i-n 78 o kultuře v roce 2021
Naše domácí povídání o kultuře v roce 2021. Koncerty, knihy, filmy, seriály, podcasty.
Na závěr ještě tři pohledy do roku 2022 a také pozvánka na akci prvního týdne nového roku.

Podcast i-n 77 o kultuře na Českolipsku v roce 2022
Jakou kulturu na Českolipsku by si lidé přáli v roce 2022? Odpovídali Lenka Česenková, Radek Kalina, Lucie Landová, Tomáš Vlček, Kuba Horák, Michal Prokop, Janek Jiříček, Katka Kohoutová, Tomáš Cidlina, Tereza Hrušková, Kuba Myška, Martina Benešová, Dan a Rouzí Marvanovi, Kateřina Bártová i já.
Nové knihy, dvoudenní Všudybud, AC/DC na Lokotce, Beyoncé, Divadlo Mír, Cirkus La Putyka, festival dokumentárních filmů, přednáška o hypnóze... snad vyjde aspoň půlka přání.
Na Spotify najdete Českolipský evergreen i B4. Do kina na Matrix, do Doks na ohňostroj.
V závěru zjistíte, proč jsou v perexu slepice.

Podcast i-n 76 nejen s Annou Kadlecovou o vánočních koncertech
Blížíme se ke konci roku a v kultuře převládají vánoční koncerty. Aničku Kadlecovou jsem požádal, aby nás pozvala na vystoupení Českolipského evergreenu, který bude v České Lípě zároveň křtem nového CD. Kmotrem se stane Pavel Callta. Na další vánoční koncert v kostele zve Dita Klimešová. Představíme i novou knihu Jana Tichého či připomeneme zimní prohlídky na zákupském zámku.

Podcast i-n 75 s "Goťáky" o Sto pohledech na Českolipsko
Výzva Sto pohledů na Českolipsko se blíží ke konci. Už 19 účastníků má splněno, a tak se mohou těšit na lednové losování hlavních cen. Kdo z nich získá sto piv a kdo sto zmrzlin. Nějakou cenu však obdrží i dalších více než sto lidí, kteří se do výzvy zapojili. S Jirkou a Jirkou Gottlieberovými jsme připomněli pravidla, ceny, úspěšné turisty a kopce ...
Stále se můžete zapojit, na jednu z cen má nárok každý, kdo dá aspoň jeden výhled na Českolipsko. Poradíte výzvu na příští rok?
V závěru podcastu vás ještě čekají pozvánky na zajímavé kulturní údalosti.

Podcast i-n 74 nejen s Janou Glaserovou a nejen o ŠUMu
Na úvod podcastu slibuji pět hlasů, ale nakonec jich uslyšíte šest. Nejvíce prostoru dostala Jana Glaserová a její Kulturní ŠUM. Nechybí Květa Menclová s nabídkou informačního centra nebo Milan Kořen s pozvánkou na vánoční koncert. Co jít v úterý na koncert do kostela Mistra Jana Husa nebo kdykoliv do kina na hvězdně obsazený film?

Podcast i-n 73 s Terezou Hruškovou o Vánocích v České Lípě
Chcete nakoupit vánoční dárky či dekorace přímo v České Lípě? Málokdo vám udělá lepší přehled než Tereza Hrušková. Českou Lípě žije a navíc se stále snaží rozvíjet projekt Totálně lokálně. Od koho si nechat dovézt víno přímo domů? Kde vám udělají šperky či peněženky na míru? Kde vám nejlépe poradí s výběrem spodního prádla, pletené čepice nebo hraček pro děti? Kromě dárků pro své nejbližší ještě podpoříte drobné prodejce ve svém městě.

Podcast i-n 72 s Milenou Novákovou o CLU3V
Jaké akce (možná) budou příští týden? Důležité sdělení Jiřího Gottliebera. Jádrem 72. podcastu však je rozhovor s Milenou Novákovou aneb co se skrývá za tajemnou zkratkou CLU3V? Co je třetí věk? Proč v Lípě nemůže být univerzita třetího věku?

Podcast i-n 71 s Jakubem Menclem nejen o 17. listopadu
S Jakubem Menclem jsme si povídali o programu, který se uskuteční v České Lípě k výročí 17. listopadu. Lehce jsme zmínili i oslavu jeho narozenin či ambice Živé Lípy. Milan Kořen prozradí, co na následující týden nachystala p. o. Kultura Česká Lípa aneb Jak to bude s krampusáky na náměstí? Radek Kalina vás pozve na Cvikovské dny loutek.

Podcast i-n 70 s Václavem Filipem o Českolipském evergreenu
S Václavem Filipem jsme si povídali o natáčení cédečka, vánočních koncertech i vzniku pěveckého sboru Českolipský evergreen. V závěru podcastu si můžete poslechnout Milana Kořena z p. o. Kultura Česká Lípa, který vás pozve na tří akce příštího týdne. Pět akcí 44. týdne tohoto roku připomenu i já.

Podcast i-n 69 - 43. týden na Českolipsku
Pozvánka od Kluka z Husovky. Desítky tipů na první listopadový týden od Květy Menclové. Ode mě aspoň tip na dánskou podzimní detektivku nebo aukci obrazů, grafik či fotografií, při níž můžete udělat radost hned několikrát.

Podcast i-n 68 - 42. týden na Českolipsku
Skončil Českolipský divadelní podzim. V podcastu uslyšíte hudební i slovní reakci na páteční a sobotní představení. Květa Menclová připravila souhrn toho, co nás v Lípě i jejím okolí čeká do konce října. Je toho dost, jinde se více nedozvíte.

Podcast i-n 67 - 41. týden na Českolipsku
Tento týden je především ve znamení Českolipského divadelního podzimu. Jak vnímají první představení diváci a jak hlavní pořadatelka? Pokusil jsem se vytvořit křížence svých nedělních deníků a podcastu. Uslyšíte hned pět lidí. Snad vás to bude bavit.

Podcast i-n 66 s Patrikem Stupkou o překážkových bězích
Patrik Stupka je mistrem republiky v OCR, česky v překážkovém běhu. Má nový tým, chystá se na mistrovství Evropy v Itálii. Jak závod probíhá? Jak Patrik trénuje? Jakou má jeho sport budoucnost? Stíhá ještě "normální" atletiku? Tomu všemu jsme se věnovali v dalším díle českolipského podcastu.

Podcast i-n 65 s Ditou Krčmářovou o Českolipském divadelním podzimu 2021
Loni jsme si s Ditou Krčmářovou povídali o Českolipském divadelním podzimu, který se prakticky neuskutečnil. Přesto to ona a její kolegové nevzdali a letos nás čeká jedna lahůdka vedle druhé.
Divadelní přehlídka se uskuteční ve dvou městech, na třech místech. Čeká nás spousta smíchu a tři premiéry z domovských dílen. Na pódiích se objeví vítězové přehlídek i držitelé cen, včetně těch mezi divadelníky nejoceňovanějších. Přitom lístky stojí méně než cesta do Prahy a zpět. Pojďme splnit přání pořadatelů a zaplňme sály.

Podcast i-novin 64 s Martinem Prokešem jen o Lípě Musice
Letošní ročník hudebního festivalu Lípa Musica má za sebou svůj prolog a už tuto sobotu pokračuje světovou premiérou díla slovenské hudební skladatelky Ľubice Čekovské a místního libretisty Tomáše Cidliny. Domov/Heimat je oficiální název, který už sám o sobě vyvolává emoce.
O splněném snu, nových místech, hvězdách, unikátním klavíru, který se bude stěhovat do Baziliky, další světové premiéře ... o tom všem jsme si povídali s Martinem Prokešem, duchovním otcem festivalu.
Foto Martin Špelda

Podcast i-novin 63 s Ivetou Myškovou nejen o malotřídkách
Iveta Myšková je nejen ředitelkou základní a mateřské školy v Oknech, ale také iniciátorkou setkávání vesnických škol Českolipska a Novoborska. Jedno takové setkání se uskuteční poslední srpnový den. Povídali jsme si nejen o něm, ale také o specifikách malotřídních škol, akcích, které vesnické školy pořádají, či o tom, jak se Iveta do Oken dostala.
Po prázdninách se vracím k natáčení podcastů se zajímavými lidmi Českolipska.

Podcast i-novin: Z deníku O. Zahálky 16 (O mé lásce)
Petr Sládek, s nímž si stále můžete poslechnout podcast zde, je pravnukem generála Otakara Zahálky.
K rodinnému zlatu po divizním generálovi Otakaru Zahálkovi, který padl za vlast coby velitel Obrany národa za II. stanného práva, patří i deník, jehož obsah nyní Petr namluvil.
Text pochází z doby, kdy po vypuknutí I. světové války Otakar Zahálka odjel bojovat za armádu Rakouska - Uherska. Posléze padl do zajetí a přihlásil se do čerstvě vznikajících československých legií v Rusku, kde nasazoval život za vznik samostatného československého státu a proti bolševismu. Nakonec u nově zformované československé armády zůstal a stal se generálem a velitelem vojenské akademie v Hranicích na Moravě. Zde působil až do zabrání objektů wehrmachtem.
Poté řídil odbojovou organizaci Obrana národa na Moravě až do svého zatčení v dubnu 1942. Popraven byl 21. 6. 1942 v Kounicových kolejích v Brně rozsudkem stanného soudu. Jeho syn Jaromír (Petrův dědeček) po válce sloužil u parašutistů v Zákupech, našel si zde manželku a zemřel roku 2012 v České Lípě.
Zůstal po něm i tento deník, který zdědil po otci jako památku a krutou vzpomínku na první světovou válku.

Podcast i-novin: Z deníku O. Zahálky 15 (Představy o životě)
Petr Sládek, s nímž si stále můžete poslechnout podcast zde, je pravnukem generála Otakara Zahálky.
K rodinnému zlatu po divizním generálovi Otakaru Zahálkovi, který padl za vlast coby velitel Obrany národa za II. stanného práva, patří i deník, jehož obsah nyní Petr namluvil.
Text pochází z doby, kdy po vypuknutí I. světové války Otakar Zahálka odjel bojovat za armádu Rakouska - Uherska. Posléze padl do zajetí a přihlásil se do čerstvě vznikajících československých legií v Rusku, kde nasazoval život za vznik samostatného československého státu a proti bolševismu. Nakonec u nově zformované československé armády zůstal a stal se generálem a velitelem vojenské akademie v Hranicích na Moravě. Zde působil až do zabrání objektů wehrmachtem.
Poté řídil odbojovou organizaci Obrana národa na Moravě až do svého zatčení v dubnu 1942. Popraven byl 21. 6. 1942 v Kounicových kolejích v Brně rozsudkem stanného soudu. Jeho syn Jaromír (Petrův dědeček) po válce sloužil u parašutistů v Zákupech, našel si zde manželku a zemřel roku 2012 v České Lípě.
Zůstal po něm i tento deník, který zdědil po otci jako památku a krutou vzpomínku na první světovou válku.

Podcast i-novin 62 s Jiřím Gottlieberem o Letním Všudybudu 2021
Jen tak jsme si s Jiřím odskočili z akce Rozehrajeme náměstí, abychom vás informovali, jak se v pátek rozehraje vodní hrad. Akce s názvem Letní Všudybud 2021 nabídne novoborskou kapelu Myluju Vendulu, českolipskou stálici Papír Sklo Plasty, jinou polohu herce Tomáše Matonohy nebo údajně druhou nejlepší funky kapelu Česka Top Dream Company.

Podcast i-novin: Z deníku O. Zahálky 14 (Proč žijeme?)
Petr Sládek, s nímž si stále můžete poslechnout podcast zde, je pravnukem generála Otakara Zahálky.
K rodinnému zlatu po divizním generálovi Otakaru Zahálkovi, který padl za vlast coby velitel Obrany národa za II. stanného práva, patří i deník, jehož obsah nyní Petr namluvil.
Text pochází z doby, kdy po vypuknutí I. světové války Otakar Zahálka odjel bojovat za armádu Rakouska - Uherska. Posléze padl do zajetí a přihlásil se do čerstvě vznikajících československých legií v Rusku, kde nasazoval život za vznik samostatného československého státu a proti bolševismu. Nakonec u nově zformované československé armády zůstal a stal se generálem a velitelem vojenské akademie v Hranicích na Moravě. Zde působil až do zabrání objektů wehrmachtem.
Poté řídil odbojovou organizaci Obrana národa na Moravě až do svého zatčení v dubnu 1942. Popraven byl 21. 6. 1942 v Kounicových kolejích v Brně rozsudkem stanného soudu. Jeho syn Jaromír (Petrův dědeček) po válce sloužil u parašutistů v Zákupech, našel si zde manželku a zemřel roku 2012 v České Lípě.
Zůstal po něm i tento deník, který zdědil po otci jako památku a krutou vzpomínku na první světovou válku.

Podcast i-novin: Z deníku O. Zahálky 13 (Rozjímání ve Valujkách)
Petr Sládek, s nímž si stále můžete poslechnout podcast zde, je pravnukem generála Otakara Zahálky.
K rodinnému zlatu po divizním generálovi Otakaru Zahálkovi, který padl za vlast coby velitel Obrany národa za II. stanného práva, patří i deník, jehož obsah nyní Petr namluvil.
Text pochází z doby, kdy po vypuknutí I. světové války Otakar Zahálka odjel bojovat za armádu Rakouska - Uherska. Posléze padl do zajetí a přihlásil se do čerstvě vznikajících československých legií v Rusku, kde nasazoval život za vznik samostatného československého státu a proti bolševismu. Nakonec u nově zformované československé armády zůstal a stal se generálem a velitelem vojenské akademie v Hranicích na Moravě. Zde působil až do zabrání objektů wehrmachtem.
Poté řídil odbojovou organizaci Obrana národa na Moravě až do svého zatčení v dubnu 1942. Popraven byl 21. 6. 1942 v Kounicových kolejích v Brně rozsudkem stanného soudu. Jeho syn Jaromír (Petrův dědeček) po válce sloužil u parašutistů v Zákupech, našel si zde manželku a zemřel roku 2012 v České Lípě.
Zůstal po něm i tento deník, který zdědil po otci jako památku a krutou vzpomínku na první světovou válku.

Podcast i-novin: Z deníku O. Zahálky 12 (Nový kvartýr)
Petr Sládek, s nímž si stále můžete poslechnout podcast zde, je pravnukem generála Otakara Zahálky.
K rodinnému zlatu po divizním generálovi Otakaru Zahálkovi, který padl za vlast coby velitel Obrany národa za II. stanného práva, patří i deník, jehož obsah nyní Petr namluvil.
Text pochází z doby, kdy po vypuknutí I. světové války Otakar Zahálka odjel bojovat za armádu Rakouska - Uherska. Posléze padl do zajetí a přihlásil se do čerstvě vznikajících československých legií v Rusku, kde nasazoval život za vznik samostatného československého státu a proti bolševismu. Nakonec u nově zformované československé armády zůstal a stal se generálem a velitelem vojenské akademie v Hranicích na Moravě. Zde působil až do zabrání objektů wehrmachtem.
Poté řídil odbojovou organizaci Obrana národa na Moravě až do svého zatčení v dubnu 1942. Popraven byl 21. 6. 1942 v Kounicových kolejích v Brně rozsudkem stanného soudu. Jeho syn Jaromír (Petrův dědeček) po válce sloužil u parašutistů v Zákupech, našel si zde manželku a zemřel roku 2012 v České Lípě.
Zůstal po něm i tento deník, který zdědil po otci jako památku a krutou vzpomínku na první světovou válku.

Podcast i-novin: Z deníku O. Zahálky 11 (Odjezd z Kirzanova)
Petr Sládek, s nímž si stále můžete poslechnout podcast zde, je pravnukem generála Otakara Zahálky.
K rodinnému zlatu po divizním generálovi Otakaru Zahálkovi, který padl za vlast coby velitel Obrany národa za II. stanného práva, patří i deník, jehož obsah nyní Petr namluvil.
Text pochází z doby, kdy po vypuknutí I. světové války Otakar Zahálka odjel bojovat za armádu Rakouska - Uherska. Posléze padl do zajetí a přihlásil se do čerstvě vznikajících československých legií v Rusku, kde nasazoval život za vznik samostatného československého státu a proti bolševismu. Nakonec u nově zformované československé armády zůstal a stal se generálem a velitelem vojenské akademie v Hranicích na Moravě. Zde působil až do zabrání objektů wehrmachtem.
Poté řídil odbojovou organizaci Obrana národa na Moravě až do svého zatčení v dubnu 1942. Popraven byl 21. 6. 1942 v Kounicových kolejích v Brně rozsudkem stanného soudu. Jeho syn Jaromír (Petrův dědeček) po válce sloužil u parašutistů v Zákupech, našel si zde manželku a zemřel roku 2012 v České Lípě.
Zůstal po něm i tento deník, který zdědil po otci jako památku a krutou vzpomínku na první světovou válku.

Podcast i-novin 62 s Michalem Stránským o Baraban Festu
19. června se ve Cvikově uskuteční další ročník mezinárodního hudebního festivalu Baraban Fest. V dnešním podcastu s Michalem Stránským se dozvíte informace nejen o kapelách, cenách výstupného, občerstvení, ale i o bezpečnostních opatřeních.
Maďarské kolové tance, klezmer z Německa, polský středověk, balkánská hudba i tanec, místní pivo ... Pojďme se aspoň trochu svobodně nadechnout vzduchu z Podluží.

Podcast i-novin: Z deníku O. Zahálky 10 (Krásná neznámá)
Petr Sládek, s nímž si stále můžete poslechnout podcast zde, je pravnukem generála Otakara Zahálky.
K rodinnému zlatu po divizním generálovi Otakaru Zahálkovi, který padl za vlast coby velitel Obrany národa za II. stanného práva, patří i deník, jehož obsah nyní Petr namluvil.
Text pochází z doby, kdy po vypuknutí I. světové války Otakar Zahálka odjel bojovat za armádu Rakouska - Uherska. Posléze padl do zajetí a přihlásil se do čerstvě vznikajících československých legií v Rusku, kde nasazoval život za vznik samostatného československého státu a proti bolševismu. Nakonec u nově zformované československé armády zůstal a stal se generálem a velitelem vojenské akademie v Hranicích na Moravě. Zde působil až do zabrání objektů wehrmachtem.
Poté řídil odbojovou organizaci Obrana národa na Moravě až do svého zatčení v dubnu 1942. Popraven byl 21. 6. 1942 v Kounicových kolejích v Brně rozsudkem stanného soudu. Jeho syn Jaromír (Petrův dědeček) po válce sloužil u parašutistů v Zákupech, našel si zde manželku a zemřel roku 2012 v České Lípě.
Zůstal po něm i tento deník, který zdědil po otci jako památku a krutou vzpomínku na první světovou válku.

Podcast i-novin 61 s Jiřím Gottlieberem o Všudybudu na sezení
O tom, jak bude vypadat jedna z tradičních českolipských kulturních akcí, jsme si povídali s Jiřím Gottlieberem.
Už 4. a 5. června proběhně další ročník hudebního festivalu Všudybud, tentokrát s podtitulem "na sezení". Osm kapel ve dvou dnech. Kolik to bude stát? Jaká budou opatření? Všechny informace v našem podcastu.
Chystají Jirka a jeho kolegové ještě další akce? A co Papír Sklo Plasty, zahrají také někde?

Podcast i-novin: Z deníku Otakara Zahálky 9 (Filosofování)
Petr Sládek, s nímž si stále můžete poslechnout podcast zde, je pravnukem generála Otakara Zahálky.
K rodinnému zlatu po divizním generálovi Otakaru Zahálkovi, který padl za vlast coby velitel Obrany národa za II. stanného práva, patří i deník, jehož obsah nyní Petr namluvil.
Text pochází z doby, kdy po vypuknutí I. světové války Otakar Zahálka odjel bojovat za armádu Rakouska - Uherska. Posléze padl do zajetí a přihlásil se do čerstvě vznikajících československých legií v Rusku, kde nasazoval život za vznik samostatného československého státu a proti bolševismu. Nakonec u nově zformované československé armády zůstal a stal se generálem a velitelem vojenské akademie v Hranicích na Moravě. Zde působil až do zabrání objektů wehrmachtem.
Poté řídil odbojovou organizaci Obrana národa na Moravě až do svého zatčení v dubnu 1942. Popraven byl 21. 6. 1942 v Kounicových kolejích v Brně rozsudkem stanného soudu. Jeho syn Jaromír (Petrův dědeček) po válce sloužil u parašutistů v Zákupech, našel si zde manželku a zemřel roku 2012 v České Lípě.
Zůstal po něm i tento deník, který zdědil po otci jako památku a krutou vzpomínku na první světovou válku.

Podcast i-novin 60 s Jiřím Šimkem nejen o divadle (2. část)
Už když jsem za Jiřím Šimkem jel, bylo mi jasné, že podcast bude dlouhý anebo rozdělený na dvě části.
Jiří Šimek více než šedesát let působí v DS Havlíček Zákupy, režíroval více než padesát jeho představení, dodnes je zákupským kronikářem.
Od divadla jsem Jirku rychle navedl ke vzpomínkám na předválečné dětství na Malé Skále. Poměrně dost času jsme věnovali jeho členství v KSČ i tomu, jak ho z této strany vyhodili. Mnozí Českolipané Jirku pamatují jako ředitele ZŠ Špičák, tehdy největší školy v kraji. Duhý díl je hlavně o vzpomínkách na dobu od roku 1989.

Podcast i-novin: Z deníku Otakara Zahálky 8 (Stěhování)
Petr Sládek, s nímž si stále můžete poslechnout podcast zde, je pravnukem generála Otakara Zahálky.
K rodinnému zlatu po divizním generálovi Otakaru Zahálkovi, který padl za vlast coby velitel Obrany národa za II. stanného práva, patří i deník, jehož obsah nyní Petr namluvil.
Text pochází z doby, kdy po vypuknutí I. světové války Otakar Zahálka odjel bojovat za armádu Rakouska - Uherska. Posléze padl do zajetí a přihlásil se do čerstvě vznikajících československých legií v Rusku, kde nasazoval život za vznik samostatného československého státu a proti bolševismu. Nakonec u nově zformované československé armády zůstal a stal se generálem a velitelem vojenské akademie v Hranicích na Moravě. Zde působil až do zabrání objektů wehrmachtem.
Poté řídil odbojovou organizaci Obrana národa na Moravě až do svého zatčení v dubnu 1942. Popraven byl 21. 6. 1942 v Kounicových kolejích v Brně rozsudkem stanného soudu. Jeho syn Jaromír (Petrův dědeček) po válce sloužil u parašutistů v Zákupech, našel si zde manželku a zemřel roku 2012 v České Lípě.
Zůstal po něm i tento deník, který zdědil po otci jako památku a krutou vzpomínku na první světovou válku.

Podcast i-novin 59 s Jiřím Šimkem nejen o divadle (1. část)
Už když jsem za Jiřím Šimkem jel, bylo mi jasné, že podcast bude dlouhý anebo rozdělený na dvě části. Již více než šedesát let působí v DS Havlíček Zákupy, režíroval více než padesát jeho představení, dodnes je zákupským kronikářem.
Od divadla jsem Jirku rychle navedl ke vzpomínkám na předválečné dětství na Malé Skále. Poměrně dost času jsme věnovali jeho členství v KSČ i tomu, jak ho z této strany vyhodili. Mnozí Českolipané Jirku pamatují jako ředitele ZŠ Špičák, tehdy největší školy v kraji.
Pokračování vydám zřejmě za týden.

Podcast i-novin: Z deníku Otakara Zahálky 7 (Spiritismus s Mašínem)
Petr Sládek, s nímž si stále můžete poslechnout podcast zde, je pravnukem generála Otakara Zahálky.
K rodinnému zlatu po divizním generálovi Otakaru Zahálkovi, který padl za vlast coby velitel Obrany národa za II. stanného práva, patří i deník, jehož obsah nyní Petr namluvil.
Text pochází z doby, kdy po vypuknutí I. světové války Otakar Zahálka odjel bojovat za armádu Rakouska - Uherska. Posléze padl do zajetí a přihlásil se do čerstvě vznikajících československých legií v Rusku, kde nasazoval život za vznik samostatného československého státu a proti bolševismu. Nakonec u nově zformované československé armády zůstal a stal se generálem a velitelem vojenské akademie v Hranicích na Moravě. Zde působil až do zabrání objektů wehrmachtem.
Poté řídil odbojovou organizaci Obrana národa na Moravě až do svého zatčení v dubnu 1942. Popraven byl 21. 6. 1942 v Kounicových kolejích v Brně rozsudkem stanného soudu. Jeho syn Jaromír (Petrův dědeček) po válce sloužil u parašutistů v Zákupech, našel si zde manželku a zemřel roku 2012 v České Lípě.
Zůstal po něm i tento deník, který zdědil po otci jako památku a krutou vzpomínku na první světovou válku.

Podcast i-novin: Z deníku Otakara Zahálky 6 (Nová várka)
Petr Sládek, s nímž si stále můžete poslechnout podcast zde, je pravnukem generála Otakara Zahálky.
K rodinnému zlatu po divizním generálovi Otakaru Zahálkovi, který padl za vlast coby velitel Obrany národa za II. stanného práva, patří i deník, jehož obsah nyní Petr namluvil.
Text pochází z doby, kdy po vypuknutí I. světové války Otakar Zahálka odjel bojovat za armádu Rakouska - Uherska. Posléze padl do zajetí a přihlásil se do čerstvě vznikajících československých legií v Rusku, kde nasazoval život za vznik samostatného československého státu a proti bolševismu. Nakonec u nově zformované československé armády zůstal a stal se generálem a velitelem vojenské akademie v Hranicích na Moravě. Zde působil až do zabrání objektů wehrmachtem.
Poté řídil odbojovou organizaci Obrana národa na Moravě až do svého zatčení v dubnu 1942. Popraven byl 21. 6. 1942 v Kounicových kolejích v Brně rozsudkem stanného soudu. Jeho syn Jaromír (Petrův dědeček) po válce sloužil u parašutistů v Zákupech, našel si zde manželku a zemřel roku 2012 v České Lípě.
Zůstal po něm i tento deník, který zdědil po otci jako památku a krutou vzpomínku na první světovou válku.

Podcast i-novin: Z deníku Otakara Zahálky 5 (Štěnice)
Petr Sládek, s nímž si stále můžete poslechnout podcast zde, je pravnukem generála Otakara Zahálky.
K rodinnému zlatu po divizním generálovi Otakaru Zahálkovi, který padl za vlast coby velitel Obrany národa za II. stanného práva, patří i deník, jehož obsah nyní Petr namluvil.
Text pochází z doby, kdy po vypuknutí I. světové války Otakar Zahálka odjel bojovat za armádu Rakouska - Uherska. Posléze padl do zajetí a přihlásil se do čerstvě vznikajících československých legií v Rusku, kde nasazoval život za vznik samostatného československého státu a proti bolševismu. Nakonec u nově zformované československé armády zůstal a stal se generálem a velitelem vojenské akademie v Hranicích na Moravě. Zde působil až do zabrání objektů wehrmachtem.
Poté řídil odbojovou organizaci Obrana národa na Moravě až do svého zatčení v dubnu 1942. Popraven byl 21. 6. 1942 v Kounicových kolejích v Brně rozsudkem stanného soudu. Jeho syn Jaromír (Petrův dědeček) po válce sloužil u parašutistů v Zákupech, našel si zde manželku a zemřel roku 2012 v České Lípě.
Zůstal po něm i tento deník, který zdědil po otci jako památku a krutou vzpomínku na první světovou válku.

Podcast i-novin 58 s Barborou Myškovou nejen o školství
Barbora Myšková je moje bývalá kolegyně, která si splnila sen a odjela učit do Bruselu. Proč v Belgii školy nezavřeli, přestože tam Covid řádil asi stejně jako u nás? Přitom se ve školách netestuje a učitelé se neočkují. Jaké to je odejít z české malotřídky do školy se čtyřmi tisíci dětmi? Proč v Belgii důvěřují vládě? Jak stíhá sportovat? Co v Belgii stojí za návštěvu?

Podcast i-novin: Z deníku Otakara Zahálky 4 (Čekání na gáži)
Petr Sládek je pravnukem generála Otakara Zahálky.
K rodinnému zlatu po divizním generálovi Otakaru Zahálkovi, který padl za vlast coby velitel Obrany národa za II. stanného práva, patří i deník, jehož obsah nyní Petr namluvil.
Text pochází z doby, kdy po vypuknutí I. světové války Otakar Zahálka odjel bojovat za armádu Rakouska - Uherska. Posléze padl do zajetí a přihlásil se do čerstvě vznikajících československých legií v Rusku, kde nasazoval život za vznik samostatného československého státu a proti bolševismu. Nakonec u nově zformované československé armády zůstal a stal se generálem a velitelem vojenské akademie v Hranicích na Moravě. Zde působil až do zabrání objektů wehrmachtem.
Poté řídil odbojovou organizaci Obrana národa na Moravě až do svého zatčení v dubnu 1942. Popraven byl 21. 6. 1942 v Kounicových kolejích v Brně rozsudkem stanného soudu. Jeho syn Jaromír (Petrův dědeček) po válce sloužil u parašutistů v Zákupech, našel si zde manželku a zemřel roku 2012 v České Lípě.
Zůstal po něm i tento deník, který zdědil po otci jako památku a krutou vzpomínku na první světovou válku.

Podcast i-novin: Z deníku Otakara Zahálky 3 (Radosti zajetí)
Petr Sládek je pravnukem generála Otakara Zahálky.
K rodinnému zlatu po divizním generálovi Otakaru Zahálkovi, který padl za vlast coby velitel Obrany národa za II. stanného práva, patří i deník, jehož obsah nyní Petr namluvil.
Text pochází z doby, kdy po vypuknutí I. světové války Otakar Zahálka odjel bojovat za armádu Rakouska - Uherska. Posléze padl do zajetí a přihlásil se do čerstvě vznikajících československých legií v Rusku, kde nasazoval život za vznik samostatného československého státu a proti bolševismu. Nakonec u nově zformované československé armády zůstal a stal se generálem a velitelem vojenské akademie v Hranicích na Moravě. Zde působil až do zabrání objektů wehrmachtem.
Poté řídil odbojovou organizaci Obrana národa na Moravě až do svého zatčení v dubnu 1942. Popraven byl 21. 6. 1942 v Kounicových kolejích v Brně rozsudkem stanného soudu. Jeho syn Jaromír (Petrův dědeček) po válce sloužil u parašutistů v Zákupech, našel si zde manželku a zemřel roku 2012 v České Lípě.
Zůstal po něm i tento deník, který zdědil po otci jako památku a krutou vzpomínku na první světovou válku.

Podcast i-novin - losování výherců z Tříkopcové výzvy
Kdo získal soudek piva z pivovaru Lípák? A kdo tři piva a sušené maso z Českolipské pivotéky? Dá se sníst 30 zmrzlin z dokského Saturnina? Komu bude slušet nová čepice?

Podcast i-novin 57 s Tomášem Martínkem takřka jen o politice
Tomáš Martínek je v současnosti jediným českolipským poslancem. Jsou Piráti levicoví nebo pravicoví? Jak se bránit útokům jiných stran? Existuje v parlamentu mazáctví? Kdy doženeme v digitalizaci Estonsko?
Který další politik využije nabídku na natočení podcastu?

Podcast i-novin: Z deníku Otakara Zahálky 2 (V zajetí)
Petr Sládek, s nímž si stále můžete poslechnout podcast zde, je pravnukem generála Otakara Zahálky.
K rodinnému zlatu po divizním generálovi Otakaru Zahálkovi, který padl za vlast coby velitel Obrany národa za II. stanného práva, patří i deník, jehož obsah nyní Petr namluvil.
Text pochází z doby, kdy po vypuknutí I. světové války Otakar Zahálka odjel bojovat za armádu Rakouska - Uherska. Posléze padl do zajetí a přihlásil se do čerstvě vznikajících československých legií v Rusku, kde nasazoval život za vznik samostatného československého státu a proti bolševismu. Nakonec u nově zformované československé armády zůstal a stal se generálem a velitelem vojenské akademie v Hranicích na Moravě. Zde působil až do zabrání objektů wehrmachtem.
Poté řídil odbojovou organizaci Obrana národa na Moravě až do svého zatčení v dubnu 1942. Popraven byl 21. 6. 1942 v Kounicových kolejích v Brně rozsudkem stanného soudu. Jeho syn Jaromír (Petrův dědeček) po válce sloužil u parašutistů v Zákupech, našel si zde manželku a zemřel roku 2012 v České Lípě.
Zůstal po něm i tento deník, který zdědil po otci jako památku a krutou vzpomínku na první světovou válku.

Podcast i-novin: Z deníku Otakara Zahálky 1
Petr Sládek je pravnukem generála Otakara Zahálky.
K rodinnému zlatu po divizním generálovi Otakaru Zahálkovi, který padl za vlast coby velitel Obrany národa za II. stanného práva, patří i deník, jehož obsah nyní Petr namluvil.
Text pochází z doby, kdy po vypuknutí I. světové války Otakar Zahálka odjel bojovat za armádu Rakouska - Uherska. Posléze padl do zajetí a přihlásil se do čerstvě vznikajících československých legií v Rusku, kde nasazoval život za vznik samostatného československého státu a proti bolševismu. Nakonec u nově zformované československé armády zůstal a stal se generálem a velitelem vojenské akademie v Hranicích na Moravě. Zde působil až do zabrání objektů wehrmachtem.
Poté řídil odbojovou organizaci Obrana národa na Moravě až do svého zatčení v dubnu 1942. Popraven byl 21. 6. 1942 v Kounicových kolejích v Brně rozsudkem stanného soudu. Jeho syn Jaromír (Petrův dědeček) po válce sloužil u parašutistů v Zákupech, našel si zde manželku a zemřel roku 2012 v České Lípě.
Zůstal po něm i tento deník, který zdědil po otci jako památku a krutou vzpomínku na první světovou válku.

Podcast i-novin 56 s Janem Drobečkem nejen o karate
Karate patří v Lípě dlouhodobě mezi nejúspěšnější sporty. Asi málokdo ho ovládá tak jako Jan Drobeček.
Jak by karatista uspěl v MMA? Porazil by Jan Drobeček, kdyby zhubl, Karlose Vémolu? Jak funguje karatistický oddíl v době lockdownu? Jak udělat z karate přehledný sport?
Jan Drobeček je i učitel. Co si myslí o úřednické maturitě?

Podcast i-novin 55 s Veronikou Štádlerovou nejen o pitvách
Veronika Štádlerová je soudní lékař (nemám psát patolog). Pochází z České Lípy, ale v současnosti pracuje v Ústavu soudního lékařství a toxikologie 1. LF UK a VFN, také je asistentkou v Anatomickém ústavu lékařské fakulty.
Kolik už má za sebou pitev? Musí pitvaný s pitvou souhlasit? Proč okatou holku z první lavice zaujala právě patologie? Už si na mrtvá těla zvykla? Jaké pitvy nemá ráda?

Podcast i-novin 54 s Vojtěchem Michalem nejen o lékárně
Vojtěch Michal je lékárník a také bloger. Velmi přátelsky jsme si povídali o jeho prvních básničkách i společných vzpomínkách na jeho studium. Rád čte, takže došlo i na jeho pět osudových knih. Jak se mění preference zákazníků lékaren? Jak si říct o lék na potenci nebo hemeroidy? Věří na homeopatika? Jak rozmluvit pacientovi odpor k lékům na vysoký tlak?

Podcast i-novin 53 s Radkem Andonovem nejen o 18. pluku
Snem Radka Andonova je obnovit v České Lípě pomník padlým z Velké války. V současnosti se nejvíce věnuje c. k. pešímu pluku č. 18, který byl do České Lípy umístěn během první světové války. Napsal však i publikace o Rumburské vzpouře nebo o osvobozování Šluknovska během druhé světové války.
Radek Andonov je k nezastavení a moc prostoru k otázkám mi nedal. Zjistěte více o historii České Lípy a okolí v našem 53. podcastu.

Podcast i-novin 52 s Pavlem Konvalinou zejména o pivu
Pavel Konvalina je majitelem pivovaru Lípák. Bumbál, Chmelda, Cipísek ... jak se bude jmenovat další pivo a jakého stylu bude? Kde své pivo vaří? Jak začínal s vařením piva v kuchyni a co na to říkala jeho přítelkyně? Víte jaký rozdíl je mezi spodně a svrchně kvašeným pivem? Jaké pivo rád pije? Najde se receptura z původního českolipského pivovaru?

Podcast i-novin 51 s Petrem Adamem hlavně o Tik Toku
I Českolipsko má úspěšného influencera. Jmenuje se Petr Adam, pochází z Nového Boru a studuje v České Lípě. Jeho nejbližším cílem je mít na sociální síti Tik Tok jeden milion sledujících. Je na dobré cestě.
Prozradí recept, jak se dá na taková čísla dostat? Kdo Tik Toku nerozumí, měl by si rozhovor poslechnout. Lépe pochopí svět generace, která právě vstupuje na pracovní trh.
Úvodní foto: Vít Černý

Podcast i-novin 50 s Evou Ortovou o Farní charitě
Farní charita oslavila bez velké slávy dvacet let. Založila ji Eva Ortová a postupně vybudovala podnik s více než osmdesáti zaměstnanci, který loni obdržel cenu Zaměstnavatel roku 2020 v soutěži Stejná šance.
Jak nápad vznikl? Jak můžete pomoci vy Farní charitě a jak může ona pomoci vám? Jak funguje v době krize? V jaké části organizace by se Eva Ortová nechala zaměstnat, kdyby nebyla ředitelkou?

Podcast i-novin 49 s Jakubem Faiferem nejen o mapách.cz
Když se na mapách.cz objevila možnost sledovat aktuální situaci lyžařských stop, řekl jsem si, že nazrál čas na rozhovor s Jakubem Faiferem. Žije v Novém Boru a na vývoji map se už několik let podílí.
V čem jsou mapy.cz lepší než google mapy? Co o nás jako uživatelích provozovatelé všechno vědí? Jak složité je všechny údaje do map zanášet?Jsou mapy v okolí Boru a Lípy díky Jakubovi bohatší?

Podcast i-novin 48 s Milanem Kořenem o online kultuře
Milan Kořen je produkční příspěvkové organizace Kultura Česká Lípa.
Kultura CL nachystala na únor čtyři pořady. Koncert, divadlo, cestopisná přednáška a virtuální prohlídka dalších prostor. To vše na facebooku za dobrovolné vstupné.
Co chystají v Crystalu na na další měsíce? Co by Milan Kořen produkoval, kdyby se nemusel řídit poptávkou?

Podcast i-novin 47 s Miroslavem Hanzelkou nejen o kosmické fyzice
Jak se z kluka ze Sosnové stane odborník na plazma a kosmickou fyziku? Jak vypadá běžný pracovní den odborníka na ochranu družic před kosmickým zářením?
Jak definovat plazma a co se o něm ve fyzice učí? Také něco málo o fyzikální a astronomické olympiádě nebo japonském školství.
Snažili jsme se dnešní podcast udělat pro každého ... tak uvidíme.

Podcast i-novin 46 se Zdeňkem Líbalem hlavně o házené
Jaká je minulost, současnost a budoucnost českolipské házené? Se Zdeňkem Líbalem jsme si povídali takřka jen o házené. Který českolipský hráč byl mistrem světa, jak klub funguje v této době? Bude v Lípě nová házenkářská hala? Jak oslovit dnešní mládež? Proč není házená zastoupena ve sportovním výboru? Jak se českolipská házená dostala do televize?

Podcast i-novin 45 s Martinou Benešovou takřka jen o módě
Martina Benešová, držitelka ocenění Českolipský výrobek roku, Ceny děkana Fakulty umění a designu UJEP, začala podnikat v té nejméně vhodné době. A tak jsem přispěchal se svou troškou a nabídl jí malou reklamu, jako to nabízím i všem ostatním, kteří chtějí dělat Lípu lepším místem k životu.
Kde všude studovala, jaké služby nabízí? Z jakých materiálů své oděvy vytváří? Jak vznikl název její značky? Jak si cyklickou kolekci pořídit? Jak docílit nulového odpadu? Vrátí se ke šperkařině?

Podcast i-novin 44 se Štěpánem Slaným nejen o florbale
Se Štěpánem Slaným jsme probrali tři hlavní témata - florbal, Banát a politiku.
Jak často se musí hráči testovat a kolik to klub stojí? Jak se daří začleňovat nové hráče? Neuškodilo Štěpánovi angažmá v politice? Jaké ambice má Živá Lípa v dalších volbách? Jaké bude pivo Eibenthal? Chystá se už další festival? A co medvědi? Kde bydlet na stromě?
Poslechněte si rozhovor s jedním s nejaktivnějších Českolipanů., kterého časopis Forbes zařadil mezi nejinspirativnější lidi roku 2018.

Podcast i-novin 43 s Reyem a Enemym nejen o rapu
Za čtyři dny 24 tisíc zhlédnutí na youtube. Po devíti letech rapování se Rey dočkal a jeho klip se chytil.
Dominik Jílek, uměleckým jménem Rey, mě navštívil se svým kamarádem a kolegou Filipem Kavenským alias ENEMYm.
Kdy s rapováním začali a proč? Chtějí být slavní? Co poslouchají? Proč je rap stále o tom samém? Jak nahrávají? Jak to funguje v raperské komunitě?
Nahlédněte pod pokličku přehlíženému hudebnímu stylu.

Podcast i-novin 42 s Vlaďkou Zborníkovou nejen o Františkovi
Sbírám aspoň maličkosti, které se odehrávají na českolipské kulturní scéně. Jednou z nich je čerstvě vydaná kniha s názvem František, kterou o svém manželovi napsala Vlaďka Zborníková.
Vlaďka je ale také výtvarnice, a tak jsme se knize věnovali jen část času. Jak se s Františkem seznámili? Jakou roli v jejím životě sehrál jugoslávský herec Gojko Mitić? Jaká byla její první divadelní role? Jak se dostala k malování?

Podcast i-novin 41 s Tomášem Novotným nejen o číslech
Tomáše Novotného jsem před pěti lety zařadil do žebříčku největších budoucích osobností Českolipska. Kam se za pět let posunula jeho kariéra? Zůstal u klasické matematiky nebo ho ulovili lovci hlav? Jaké má IQ? Jak vypadá celosvětová matematická olympiáda? Jak mu šly ostatní předměty?

Podcast i-novin 40 se Sodkherlenem Ulzii-Orshikhem nejen o muzice
Sodkherlen Ulzii-Orshikh, pro přátelé Soto, je českolipský bubeník, který vystřídal již několik kapel. Začal v gymnaziální Škole rocku, ale stále více se pokouší dělat, jak sám říká, bordel i ve svých vlastních projektech.
Jak dlouho už v Česku je? Jak se žije Mongolům v Česku? Setkal se už s rasismem? Jaké je typické mongolské jídlo? A co by chtěl jednou studovat?

Podcast i-novin 39 se Štěpánem Přenosilem nejen o Severním větru
Jednou z mála možností, jak si užít trochu českolipské kultury, je pustit si na mall.tv dokumentární film Severní vítr. Ten pojednává o kapelách Řemdih a SI, které oživovaly zdejší hudební scénu na začátku devadesátých let.
Se zakladatelem Řemdihu Štěpánem Přenosilem jsme se bavili i o jeho festivalech nebo učení na základní umělecké škole v době lockdownu.

Podcast i-novin 38 - Silvestrovský
Kultura v roce 2020 aneb silvestrovské pořady jsou vždycky o hovně, letos tuplem. Které knihy jsme četli, které podcasty a písně poslouchali, které filmy a seriály viděli, které koncerty a divadelní představení navštívili.

Podcast i-novin 37 s Jankem Jiříčkem nejen o Příchodu spasitele
Příchod spasitele, záměrně s malým "s", je drive-in výstava klubu Vedlejší kolej v Novém Boru.
S Jankem jsme se nebavili jen o ní, ale také o tom, jak Vedlejší kolej fungovala ve svých prvních dvou sezónách a jestli je chuť v pořádání kultury pokračovat. Po deseti letech jsme se rovněž vrátili k našemu starému rozhovoru.

Podcast i-novin 36 s Danielem Ryšavým téměř jen o pivu
Daniel Ryšavý provozuje první českolipskou pivotéku. Je mu terpve 21 a určitě ochutnal více piv než já.
Jaké pivo doporučil k Vánocům mým blízkým? Jaký bizár vymyslel pro mě? Z čeho všeho se dá pivo uvařit? Jaké nejsilnější pivo prodává? Jaký typ zákazníků u něj nakupuje?

Podcast i-novin 35 s Jiřím Gottlieberem nejen o 40 plakátech
Ulice České Lípy ožily další výstavou. Jmenuje se Čtyřicetkrát výlep a obsadila v tuto chvíli nevyužité výlepové plochy města. Čtyřicet výtvarníků, grafiků, spisovatelů a fotografů spjatých s Českou Lípou se představuje tam, kde běžně bývají reklamy na divadelní, filmová či hudební představení.
Nápad vznikl před 14 dny v obýváku Jirky Gottliebera, a tak jsem si ho pozval do obýváku svého, aby vznik výstavy podrobněji popsal.
Odmítl někdo vystavovat? A byl někdo odmítnut? Z čeho se akce financuje? Kde kterého umělce objevíte?
A jak si Jirka užil nedělní koncert ve Vratislavicích? Jak můžete přispět na Farní charitu?

Podcast i-novin 34 s Radkem Kalinou nejen o NOPOĎ
Radek Kalina zajišťuje propagaci novoborským ochotníkům ze sdružení NOPOĎ a každý týden natačí rozhovory s jednotlivými členy. Od osmi let je rovněž členem loutkohereckého divadla Klubíčko ze Cvikova.
Jak oba soubory fungují, co nacvičují, kdy je zase uvidíme na scéně? Jak se Radek k divadlu dostal a ve kterých filmech ho můžeme vidět?
Ať už jedete autem, usínáte nebo posloucháte jen tak od stolu, užijte si další podcast i-novin.

Podcast i-novin 33 s Klekím nejen o Optimiku
Novoborská kapela Optimik slíbila (a v podcastu znovu), že jejich nová deska Tour de Bor vyjde ještě před letošním Štědrým dnem. V jaké je fázi její příprava? Jak úspěšná je jejich kampaň na HitHitu?
S Kekím jsme si povídali o jeho dalších projektech. A přišel s ním i nový kytarista Andy Pour, který je mladší než Optimik. Jak do skupiny zapadl?Proč nejsou na Spotify? Budou i další desky?

Okenský podcast - Povolání 2
V programu Erasmus+ se nám podařilo uspět s projektem s krkolomným názvem "Poznejme sebe, své přednosti, schopnosti, dovednosti a osobnost, abychom správně zvolili své povolání". Pracovně mu říkáme prostě Job.
V době přerušení presenční výuky jsme hledali jiné formy práce. Žáci kromě jiného měli natočit rozhovor se svými rodiči na téma jejich povolání. Dnes si tak kromě úvodu v podání třídní učitelky páté třídy Veroniky Žákové můžete poslechnout, co obnáší živit se jako vychovatelka a asistentka pedagoga, bubeník, starostka a pracovnice na pile, řidič tiráku, technoložka, truhlář a svářeč.

Podcast i-novin 32 s Květou Menclovou nejen o nedělním koncertu
S Květou Menclovou jsme sešli hlavně proto, abychom upozornili na nedělní koncert čtyř českolipských kapel v rámci projektu Kultura přežije.
Květa vede českolipské informační centrum, tak jsme spolu hovořili rovněž o vánoční nabídce nebo o některých publikacích, které vyjdou v nejbližší době.
Pokud vše dobře dopadne, ve Vratislavicích ve streamovaném koncertu vystoupí: Montauk, Lingers.On, Papír sklo plasty a Helicopter.

Okenský podcast - Povolání 1
V programu Erasmus+ se nám podařilo uspět s projektem s krkolomným názvem "Poznejme sebe, své přednosti, schopnosti, dovednosti a osobnost, abychom správně zvolili své povolání". Pracovně mu říkáme prostě Job. V době přerušení presenční výuky jsme hledali jiné formy práce. Žáci kromě jiného měli natočit rozhovor se svými rodiči na téma jejich povolání. Dnes si tak kromě úvodu v podání třídní učitelky páté třídy Veroniky Žákové můžete poslechnout, co obnáší živit se jako zdravotní sestřička, elektrotechnik, pradlena, asistentka ve škole, stavař, tesař nebo laborantka.
Omluvte rozdílnou hlasitost, bylo technicky problematické sladit soubory natočené různou kvalitou a nahrané v různých formátech.

Podcast i-novin 31 s Terezou Homolkovou hlavně o Totálně lokálně
Jeden z nejlepších způsobů, jak podpořit místní podnikatele, vznikl jako garážový projekt v hlavě Terezy Homolkové. Sestřička z českolipské nemocnice, maminka tří dětí začala se svými kamarádkami psát o místních obchodech a fotografovat jejich majitele. Za měsíc je na facebooku sleduje přes tisíc lidí. Z jejich dílny je i akce, která rozhýbala i v době lock downu místní kavárny - zavěšené kafe.
Jak na nápad přišla, co chystá dál, nepřeroste jí vše přes hlavu?

Podcast i-novin 30 s Petrem Sládkem nejen o BanWorks
Po dlouhé době zase rozhovor naživo. Jak se Petr k muzice dostal? O jeho bývalé kapele Ilussions a hlavně té současné BanWorks. Jak vznikal název? Kdo skládá texty? Kterou písničku má nejraději? Jak se jeho skupina stala předkapelou Chinaski? Víte, že Petrovým pradědečkem byl generál Otakar Zahálka? A to jsme se s puštěným mikrofonem nedostali k římským zámkům. Snad zase příště. Už se chystá další deska.

Podcast i-novin 29 s Vladanou Smrkovskou hlavně o literatuře
Vladana Smrkovská patří k nejaktivnějším posluchačům našich literárních podcastů. Když byly uzavřeny veřejné knihovny, nabídla svému okolí, že si mohou knihy půjčovat z její vlastní knihovny.
Co četla před spaním dcerám? Jaké zajímavé knihy představila posluchačům? Hodně jsme si povídali o její zkušenosti s americkými kempy. Co číst dětem, aby se nebály smrti?

Podcast i-novin 28 s Pavlínou Lomičovou hlavně o literatuře
Po učitelkách českolipského gymnázia jsem sáhl po své současné kolegyni - Pavlíně Lomičové. Ta nejen že na škole v Oknech učí český jazyk, ale vede i čtenářské dílny.
Co jsou čtenářské dílny? Čtou současné děti více, než jsme četli my?
A co ráda četla a čte Pavlína? O fantasy a memoárech. Podcast vznikl 17. listopadu, a tak došlo i na čtení Havlova dopisu, nikoliv však Olze.

Okenský podcast 1 - Jak prožívají distanční výuku páťáci
Jak prožívají distanční výuku, tak znělo zadání slohové práce okenských páťáků.
Texty vybarala a svým krásným hlasem namluvila jejich třídní Veronika.

Podcast i-novin 27 s Janou Triguinho hlavně o literatuře
Tentokrát jsem si k mikrofonu pozval Janu Triguinho, učitelku angličtiny českolipského gymnázia.
Jana se držela zadání, vybrala knihu nejohmatanější, nejvtipnější, nejmenší .... a za padajícího připojení jsme se dostali až ke skandinávským detektivkám.

Podcast i-novin 26 s Lucií Stehlíkovou hlavně o literatuře
Lucii Stehlíkové tento rok vyšla dětská knížka s názvem Andílci, s podtitulem Pohádky z obláčků. Je velmi optimistická, což se v současnosti hodí. Čtenářsky se však ráda dojímá a trochu drásá, což zjistíte, když si podcast poslechnete. Lucie se držela původního zadání a vybrala skutečně jen pět knih a po jedné z nich už jsem se začal shánět.
Povídali jsme si také o distančním vzdělávání a v době, kdy všichni kritizují všechno, to byla rovněž příjemná pasáž.

Podcast i-novin 25 s Hanou Pachtovou hlavně o literatuře
Tentokrát jsem oslovil spisovatelku Hanu Pachtovou. Pracovali jsme spolu na její poslední knize, která vychází v novém nákladu. Znát ji můžete například díky povídkovým knihám Bůh je pes nebo Adam a Ema. Svou povídku má i v antologii současných českých autorek (Ty, která píšeš).
Které dvě přečtené knihy považuje za top? Na čem právě pracuje? Co ji přimělo, aby si něco svého také přečetla?
Kromě jiného doporučila i jednoho autora a jednu autorku básní.

Podcast i-novin 24 s Pavlem Horáčkem hlavně o literatuře
Kdo Pavla Horáčka, majitele knihkupectví a kavárny Knihomil, zná, ten tuší, jakým směrem náš rozhovor vedl. Došlo však i na belerii. Kromě jména Baťa tak zazněli i autoři knih Já, Claudius, Hana nebo Třicet dva hodin mezi psem a vlkem.
Jak se z manažera stal knihkupec a kavárník? Jak zajistí provoz v době vládních omezení?

Podcast i-novin 23 s Janou Pěčovou hlavně o literatuře
Jana Pěčová sice našla klíč, jak vybrat jen pět knih, ale pak se stejně rozpovídala o dalších aspoň deseti.
V pořadí třetí učitelka českého jazyka z českolipského gymnázia o knihách nejen mluvila, ale také z nich recitovala. Které francouzské autory má nejraději? Které dětské knihy četla několikrát? Je spíše verneovec nebo mayovec?

Podcast i-novin 22 s Radkou Mothejzíkovou hlavně o literatuře
Radka Mothejzíková v České Lípě 25 let vlastnila cestovní agenturu, před čtyřmi lety otevřela krámek U Květu lipového, deset let pracuje pro e-magazín Kultura21 a mimo jiné je vášnivou čtenářkou.
Jak jí se podařilo obejít mou výzvu, aby veřejně vybrala svých osudových pět knih?
Představila zajímavé tituly z oblasti ekologické i sportovní literatury, ale také dva méně známé české autory.
Kdo ji k literatuře přivedl? A kdo jí doporučuje, co číst? Má ráda Harry Pottera?

Podcast i-novin 21 se Simonou Bůžkovou hlavně o literatuře
Vracíme se zpět do prostředí knihovny. Tentokrát nám o svých osudových knihách vyprávěla knihovnice Simona Bůžková, kterou znají čtenáři především z pobočky Lada.
Padla jména autorů známých i zapomenutých. Od Foglara, Kozáka či Čachtické paní až k Maupassantovi.
Chodí nyní lidé do knihovny? A jak jsme se seznámili?

Podcast i-novin 20 s Helenou Paszekovou hlavně o literatuře
A pokračujeme dál v boji proti trudnomyslnosti (jste-li cimrmanologové tak jen trudomyslnosti). Podařilo se Heleně Paszekové, ředitelce českolipského gymnázia a také učitelce českého jazyce splnit zadání a vybrat svých pět osudových knih?
Samozřejmě, že ne. A do toho nám ještě zarecitovala.
Nabízíme vám dalších 26 minut rozjímání nad knihami pro děti, romány, memoáry, povídkami či poezií.

Podcast i-novin 19 s Viktorem Česenkem hlavně o fotbalu
Podcast se dostává ven v okamžiku, kdy měl zaznít úvodní hvizd rozhodčího ohlašující začátek zápasu mezi dokským béčkem a hlavním týmem českolipské Lokotky.
Padly výtky, že umírá nejen kultura, ale i sport. A tak zkouším, jak se chytí podcasty o českolipském sportu. Na experimetny mám času dost.
K mikrofonu jsem pozval Viktora Česenka, velkého fotbalového srdcaře a asi už navždy hráče českolipské Lokotky. Bavili jsme se o covidem zkažené loňské sezóně a prozatím jen narušené letošní. Proč Lokotka po více než dvaceti letech nepostoupila? Proč prohráli se Žandovem? Kde hrají dřívější českolipské naděje? Proč se tolik hráčů Viktorovy generace zranilo? A vyrůstá na Lokotce naděje nová? Jaké novinky vás na stadionu u nádraží čekají?

Podcast i-novin 18 s Milanem Bártou hlavně o literatuře
Opravdu není sranda vybrat pět osudových knih. Zkusil jsem si to rovněž. A vy se můžete v dalších dnech těšit, jak se s tím vypořádají další čtenáři.
Jak vypadala má první návštěva knihovny? Kvůli které knize jsem se zaregistroval? Který autor mě přivedl k sovětským spisovatelům? Kterou ze svých knih jsem si dobrovolně přečetl? S kým jsem sdílel své čtenářské zážitky? U které knihy jsem brečel? Proč nyní moc nečtu? Jsou audioknihy plnohodnotné? Chtěl bych někdy napsat plnohodnotnou knihu? A proč o sobě raději říkám, že jsem pisálek než spisovatel?

Podcast i-novin 17 s Kateřinou Holasovou hlavně o literatuře
Předně upozorňujeme, že se se učíme a natáčíme v lepší kvalitě. Po řediteli knihovny, učitelce českého jazyka a známém překladateli, jsem si pozval k mikrofonu běžnou čtenářku. Pokud běžnou čtenářkou je někdo, kdo za dva roky přečte tři sta knih.
Kateřina Holasová je doktorantkou na VŠCHT a bývalou studentkou Přírodovědecké fakulty UK. Které knihy ona vybrala do pětice svých osudových? Které současné autory doporučila? Podle čeho si vybírá audioknihy?

Podcast i-novin 16 s Michalem Prokopem hlavně o literatuře
Michal Prokop není jen radním České Lípy, ale je také překladatelem z angličtiny. Kterou ze svých více než sta přeložených knih by si dobrovolně přečetl? Forsytha, Cola, Crichtona, Weira, Cromptona?
Kterého českého autora zařadil do své pětky nej knih? Přidal i zajímavý citát, který celý podcast postavil na hlavu. Co ho možná přivedlo do tmy?

Podcast i-novin 15 s Lenkou Česenkovou hlavně o literatuře
Lenka Česenková nemůže chybět na žádné českolipské kulturní akci. Především však je učitelkou českého jazyka a základů společenských věd na českolipském gymnáziu. A ochotně souhlasila, že se mnou po telefonu natočí podcast o "svých" knihách.
Pojala to opět jinak, než jsem já původně zamýšlel. A to je dobře.
Jak vypadá její výběr pěti osudových knih? Co ji sbližuje s českolipskou mongolskou komunitou? Se kterými autory se osobně zná? Jakou současnou knihu by doporučila? A co čtou její studenti?
Berte mou neumělou snahu jako příspěvek k oživení současné kulturní abstinence.

Podcast i-novin 14 s Tomášem Vlčkem hlavně o literatuře
V deníku i-novin jsem slíbil, že když není jiná kultura, budu se se svými hosty bavit hlavně o literatuře. Jako prvního jsem si pozval Tomáše Vlčka, ředitele cvikovské knihovny, který se v době jarní koronakrize proslavil na facebooku čtením z knih? Kdo byli jeho posluchači a co chystá na krizi podzimní? Hlavně ale: jakých pět knih ho v životě ovlivnilo nejvíce? A které knihy vydané v poslední době by doporučil svým čtenářům?
O fenoménu žen v současné české literatuře, Kafkovi či Kráse nesmírné.
Berte to jako můj skromný příspěvek v boji za záchranu kultury jako takové.

Podcast i-novin 13 s Ditou Krčmářovou o Divadelním podzimu
Už následující týden nás čeká 44. ročník Českolipského divadelního podzimu. Proběhne vůbec, jaká omezení nás čekají? Do Lípy zavítá Divadlo Pod Palmovkou s Bezrukým Frantíkem, Lenka Vágnerová s neuvěřitelným Panoptikem, potřetí Zmrazovač, nový cirkus s představením pro děti. Premiéru uvede Divadelní klub mladých. Vše zakončí DK Jirásek Commedií á la carte.
Před zavřením Jiráskova divadla půjde o oslavu kultury. Pojďme ji navzdory krizi podpořit!
Zpovídal jsem člověka nejpovolanějšího - Ditu Krčmářovou.

Podcast i-novin 12 - volební s Petrem Skokanem
Na facebook jsem dal výzvu všem kandidujícím z Českolipska, ať už do Senátu nebo krajského zastupitelstva, že se mohou ozvat a natočíme spolu malý politický podcast u mě doma. Třetím odvážným byl Petr Skokan a sám nepokrytě přiznal, že kdo má málo peněz na kampaň, musí se soustředit na poslední týden před volbami.
Proč nepůjde na koncert The Backwards? Na co chodí do kina? Má nějaké negativní ohlasy na svou kandidaturu a chce volby vyhrát? Jak využívá slevové akce u obchodních domů a kdo mu obsluhuje facebook? Proč volební obvod končí až u Mělníka?
Půlhodinový rozhovor s bývalým podnikatelem, místostarostou, starostou, hejtmanem i poslancem.

Podcast i-novin 11 s Ondrou Pourem nejen o Pourfestu
Týden od 14. září je doslova narvaný kulurními událostmi - přijede Simona Stašová nebo Barbora Poláková, ve stejný den bude v Boru legendární Caveman, pokračují koncerty festivalu Lípa Musica, do kin se vrací Havel a nastupuje nová střílečka.
K mikrofonu jsem si pozval Andyho Poura, který má narvaný víkend - v Chotovicích pořádá Pourfest a hned druhý den vystoupí na Rock for ZUŠ. Povídali jsme si zejména o jeho kapelách, ale třeba i o Schovankách.

Podcast i-novin 10 - Volební s Janem Riedlem
Na facebook jsem dal výzvu všem kandidujícím z Českolipska, ať už do Senátu nebo krajského zastupitelstva, že se mohou ozvat a natočíme spolu malý politický podcast u mě doma. Druhým odvážným byl Jan Riedl.
A je potřeba přiznat, že svůj i můj čas využil dokonale. Bude v příštích dnech fušovat do řemesla kulturním institucím. Pro nás i pro něj zahraje v Crystalu jeden z nejlepších Beatles revivalů - skupina The Backwards. V Novém Boru (možná) zatančí s politikem Zuzana Bubílková. Bohužel kvůli covidové krizi odpadly akce pro důchodce. A také koncert Michala Davida.
Kolik taková kampaň stojí a kdo ji platí? Dokázal se Jan Riedl vymezit vůči svým rivalům? Poběží svůj poslední maraton? Proč by senátoři neměli dostávat plat? Otázek padlo hodně, ale stejně mě zkušeně nepustil ke slovu. Jakým způsobem přispěje na českolipskou nemocnici? A vyvěsí také nějaký billboard?

Podcast i-novin 9 s Martinem Prokešem nejen o Lípě Musice
Blíží se začátek jedné z největších kulturních akcí Českolipska - festivalu Lípa Musica, proto jsem zamířil do kanceláře jejího ředitele Martina Prokeše.
Probrali jsme omezení související s Covidem a pět koncertů, které mě nejvíce zaujaly. V týdnu také proběhne koncert z komorního cyklu. Nězapomněli jsme na další víkendový program. Poslouchají Martinovy děti Lillipopz a chodily do Pekla? Čím konkuruje Bílý černoch?

Podcast i-novin 8 - Volební s Petrem Jeníkem
Na facebook jsem dal výzvu všem kandidujícím z Českolipska, ať už do Senátu nebo krajského zastupitelstva, že se mohou ozvat a natočíme spolu malý politický podcast u mě doma. První se ozval Petr Jeník (Piráti).
Řešili jsme rozdíl mezi tupou a ostrou fází volební kampaně nebo to, kolik kampaň stojí. Kdo senátní volby vyhraje a kdo Piráty volí? Čím se Petr Jeník liší od ostatních kandidátů? Je ještě neřízenou střelou?

Podcast i-novin 7 s Terezou Vranou nejen o Helence Vondráčkové
Nejlákavější akcí pro širokou veřejnost je o nadcházejícím víkendu Food & Beer Festival v areálu vodního hradu. Pořádá ho městská příspěvková organizace Kultura Česká Lípa, takže jsem si logicky před mikrofon pozval Terezu Vranou, ředitelku Kultury. Deset lokálních pivovarů, italská, mexická i česká kuchyně.
Co festivalu konkuruje? Soulový večer v Bílém černochovi, otevírání Liščí stezky v Kravařích nebo Muzejní noc. Lipané si tak mohou vybrat mezi country, soulem či swingem. Do kin tradičně vstupuje česká komedie, děti mohou jít na Sněhovou královnu do divadla.
Kdy se divadlo zavře a budou Českolipané dva roky bez divadla? Budou letos Tři sestry? A zazní Lípou Nafrněná Poláková?
Ale hlavně: v pátek ještě zbývá pár lístků na Helenku Vondráčkovou. Na koho by nezbyly, může na Helenku i do kina.

Podcast i-novin 6 nejen o SWAPu a Večeru s Lingers on
Tentokrát jsem se telefonicky spojil s Kačkou Jelínkovou, abych se dozvěděl více o letním SWApu, a s Květou Menclovou, abych vyzvěděl informace nejen o Hudebním letním večeru s Lingers On, Optimikem 2 a Školou rocku. Stihnul jsem i upozornit na další českou komedii, Medobraní na vodním hradě či událost v Bílým černochovi. Čeká nás opět týden plný kultury.

Podcast i-novin 5 s Jirkou Gottlieberem nejen o Všudybudu mezi pilíři
Chcete vědět, co se dá podnikat následující víkend, a nechce se vám číst? Nově si nás můžete i poslechnout.
Od Jirky se nejlépe dozvíte, co všechno vás mezi pilíři silnice I/9 tuto sobotu čeká.
Line up:
--------Kill The Dandies!
--------Branko's Bridge
--------Beps'n'Johnies
--------Fotbal
Kromě toho zjistíte, že Papír Sklo Plasty brzy zahrají punk, nebo jaký máme vztah k Vinnetuovi. Skvělý festival zažije i Úštěk.

Podcast i-novin 4 - S Pavlem Mayem nejen o Tančírně v parku
Chcete vědět, co se dá podnikat následující víkend, a nechce se vám číst? Nově si nás můžete i poslechnout.
Jak Tančírna vznikla, kdo na ní tentokrát zahraje a co se bude dít, když přijde bouřka? Do kin vstupuje Šarlatán, doznívá Havel a na vodním hradě se bude hrát Nabarvené ptáče. Bílým černochem zazní folk. Sobotu zpestří pivní festival a Africký trh. V Lesním divadle zazpívá Petra Černocká.

Podcast i-novin aneb co dělat o víkendu 7. 8. - 9. 8. 2020
Chcete vědět, co se dá podnikat následující víkend, a nechce se vám číst? Nově si nás můžete i poslechnout.
S Katkou jsme si povídali o filmech Vlastníci či Ava: Bez soucitu. V Lesním divadle hrají Pošťáckou pohádku. Expediční kamera v Doksech představí extrémní závod B7, kromě jiného. Vyrazit lze Za archeologií Českolipska. Illusion akusticky zahrají na českolipském náměstí. Chystá se aspoň jedna Tančírna v parku a festival Všudybud mezi pilíři.

Podcast i-novin aneb co dělat o víkendu 31. 7 - 2. 8. 2020
Chcete vědět, co se dá podnikat následující víkend na Českolipsku a nechce se vám číst? Nově si nás můžete i poslechnout. Představíme Aničku Šteklovou a čtyři z jejích deseti kapel. Pozveme do letního kina na Rivaly, na Máchovskou vernisáž nebo na film V síti 18+. V Doksech se můžete těšit i na Na stojáka nebo Zadarmofest.

Podcast i-novin aneb co dělat o víkendu 24. - 26. 7. 2020
Chcete vědět, co se dá podnikat následující víkend a nechce se vám číst? Nově si nás můžete i poslechnout. Jaký máme vztah k Havlovi nebo Jakubovi Smolíkovi? Proč Milan miluje béčkové filmy pro ženské? Jak můžete podpořit pejsky?