Skip to main content
Spotify for Podcasters
Inspireeriv Ülistus

Inspireeriv Ülistus

By Mission Estonia Worship

Inspireeriv Ülistus on vestlussaade, kus inspireerime koguduse ülistajaid mõtestama muusika tähendust ja praktikat koguduses ja isiklikus elus. Räägime, kuidas teenitakse ülistusmuusikaga erinevates kogudustes ja julgustame kõiki selles valdkonnas kasvama.
Saateid juhib Ragne Ülevain ja vestluskaaslasteks on erinevad pastorid, teoloogid ja muusikud üle Eesti.
Available on
Apple Podcasts Logo
Castbox Logo
Google Podcasts Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

#15 Kuidas saada ülistajaks? (ft. Margit Prantsus)

Inspireeriv ÜlistusApr 12, 2023

00:00
56:22
#15 Kuidas saada ülistajaks? (ft. Margit Prantsus)

#15 Kuidas saada ülistajaks? (ft. Margit Prantsus)

Stuudios teisel pool lauda on Margit Prantsus, kes on ülistusmuusikuna teeninud juba mitu kümnendit ustavalt oma koguduses, aga külalisena ka üle Eesti. Kuidas võib olla, et tema esialgu koguduse muusikatööst hoopis kõrvale jäeti? Kuidas ta endas kutsumuse ülistajana siiski leidis ja selles kutsumuses kasvanud? Inspireerivad ja ausad lood teie ees.

Apr 12, 202356:22
#14 PÖLK ehk noortetöö muusika läbi
Mar 21, 202344:14
#13 Mehelik ülistus (ft. Erki Tamm ja Andrus Lukas)

#13 Mehelik ülistus (ft. Erki Tamm ja Andrus Lukas)

Eriti põnev vestlus meeste suhestumisest ülistusmuusikaga. Kas meeste suhestumine üldse on erineb naistest? Mis on meeste jaoks ülistusmuusikas oluline ja mis on pigem segavateks faktoriteks? Nendel teemadel arutame küsitluse põhjal, millele on vastanud ligi 80 koguduse meest. Küsitluse tulemused on saates kokkuvõtlikult ja näitlikustades välja toodud. Mehelikust ülistusest jagavad mõtteid EKB Liidu president Erki Tamm ja laulukirjutaja-muusik Andrus Lukas.

Feb 27, 202359:50
#12 Ülistus Alfa kursuse muljed ja kogemused

#12 Ülistus Alfa kursuse muljed ja kogemused

Uue aasta esimeses saates tuleb juttu Ülistus Alfa kursustest, mis on Eestis ja mujalgi koos läbi viidud. Kursust veab Eestis eest ülistusmisjonär ja Inspireeriva Ülistuse podcasti saatejuht Ragne Kivimets, kes on erinevate tiimidega kursust juhtinud. Mitmel pool on tiimikaaslaseks olnud Andrus Kasepuu, kellega nad siinsamas saates jagavad Ülistus Alfa kursuselt saadud mõtteid ja muljeid. Kui kuulajad endast märku annavad, siis võib ehk juba varsti uut kursust oodata juba uues linnas.

- - - - - - - 

Ülistus Alfa on ülistuse 7-sessiooniline baaskursus, kus arutleme mõningate suurte ülistusteenituse teoloogiliste ja praktiliste küsimuste üle 21.sajandil. Kursusel tuleme koos Jumala ette, et ülistada ja koos puudutame olulisi teemasid ülistusteenistusest ja ülistajatest. Arutleme teenistust puudutavate küsimuste üle ja laiendame ülistajate võrgustikku. Kursus töötati välja Inglismaal samas koguduses, kus usupõhitõdede baaskursus. Ülistus Alfa kursuse tõlkimise rahastas saatejuhi Amsterdami kogudus Agapé.

Kursus on tänaseks toimunud seitse korda erinevates Eesti piirkondades ja sellel on osalenud üle 400 muusikut 50st erinevast kogudusest alatest septembrist 2017. Ülistus Alfa on toimunud Tartus, Keilas, Viljandis, Kuressaares ja kaks korda Tallinnas.

Ülistus Alfa eesmärk on: luua baasteadmised ülistusest, aidata kaasa ülistustiimide tugevdamisele ja laiendada ülistajate võrgustikku korraldatud piirkonnas.

Jan 18, 202353:50
#11 Jälle jõulud (külas noor perekond Palmid Risttee kogudusest)

#11 Jälle jõulud (külas noor perekond Palmid Risttee kogudusest)

Muusikatööst jõulude ajal kõnelevad meile Kristiina Raahel ja Hugo Palm Tartu Risttee kogudusest. Iga aasta on jõulud 24.detsembril ja advendiaeg neli nädalat enne seda, aga vahel ikka tundub meile koguduses, et need saabuvad ootamatult. Mida me vajame selleks, et tunda jõulu ajaks muusikatöös valmistunud? Missuguseid traditsioone ja uusi ideid jõulude ajal esile tuua? Kuidas valmistuda jõuludeks suures ja väikses koguduses? Millele tuleb jõuluteenistusel juhtides eriliselt tähelepanu pöörata?

Lisaks toome välja Eesti Ülistajate Võrgustiku miniküsitluses selgunud vastused, mis on jõuluteenistuse plaan erinevates Eesti kogudustes.

Saade on julgustav mistahes koguduse muusikule ning võite kuulda nii mõndagi üllatavat soovitust.

Dec 21, 202254:09
#10 Ülistuse hind (ft. Hannes Nõlvak)
Nov 21, 202238:49
#9 PP Festival 2022 bänd - lava taga

#9 PP Festival 2022 bänd - lava taga

Kuidas pandi kokku 14-liikmeline PPFestival 2022 bänd ja bändi tugitiim? Kes tegelikult juhtis PP bändi sel aastal? Missugune nägi välja ettevalmistus? Milliseks kujunesid bändiproovi ajad? Kuidas bändiliikmed kirjeldavad selleaastast kogemust? Kuidas sündis Aaron Usina laul "Mind tõstsid üles Sa"? Mis ohvrit nõudis PP bändis osalemine? Ja nagu ikka, kõige lõpus vastavad vestlejad "Oma teenimise alguses ma oleks tahtnud teada, et…"

Saatekülalised: Rando Lilleorg (bändijuhi parem käsi ja trummar), Aaron Usin, (kitarrist ja laulukirjutaja), Saara Kaptein (ülistusjuht, vokaal).


[MEW visioon: Teenida, inspireerida ja varustada koguduse ülistajaid, et üheskoos avastada, missugustest ülistajateks on Jumal meid loonud ja uskuda selle mõjusse meis ja meie ümber!]Oct 26, 202255:24
#8 Kuidas siduda koguduse muusikatöö erinevaid valdkondi? (üldise ja noortetöö tiimide näitel)

#8 Kuidas siduda koguduse muusikatöö erinevaid valdkondi? (üldise ja noortetöö tiimide näitel)

Ühes koguduses võib muusikatöös teenida mitu meeskonda erinevates valdkondades. Selles episoodis arutame, kuidas võiks välja näha omavaheline koostöö ja toetamine koguduse üldmuusikatiimi ja noortetöömuusikatiimi vahel. Külalisteks EKNK Toompea üldine muusikatöö juht Hans Heiki Metsamaa ja noortetöö ülistusjuht Elis Tomingas.

Hans Heiki osales Ülistus Alfa kursusel 2018.aastal Saaremaal, kui ta oli ülistusjuht EKNK Nelikaare koguduses. Täna täidab ta seda rolli EKNK Toompea koguduses. Elis Tomingas juhib muusikatööd Toompea koguduse noortetöös esimest korda. Kuidas Toompeal need kaks muusikatöö valdkonda koos teenivad? Kus on kokkupuute punktid? Kuidas võiksid need erinevad tiimid üksteist võimestada ja toetada? Kuidas saab üldine ülistusjuht toetada noortetöö ülistusjuhti ja vastupidi? Sellest ja paljust muust räägimegi teise hooaja esimeses episoodis. Inspireerivat kuulamist!


Saade on salvestatud 3.mai 2022, Tartu Pereraadio stuudios. Toimetas Margit Prantsus.

Oct 19, 202249:46
#7 Ülistusmeeskonna kasvatamine

#7 Ülistusmeeskonna kasvatamine

Selles episoodis kuuleme palju häid soovitusi, kuidas oma ülistusmeeskonda kasvatada nii suuruses kui ka ühtsemaks:

  • Mis on ülistusmeeskonna roll koguduses?
  • Kuidas liitutakse ülistusmeeskonnaga?
  • Kokkuvõte Ülistus Alfa kodutöödest “Minu unistuste meeskond”
  • Kuidas anda tagasisidet?
  • Lugu läbipõlemisest ja koostööst laiema koguduse meeskonnaga.

Külalisteks on Viljandi Elu Sõna koguduse kogemustega ülistusjuht Ave Root ja Rakvere Karmeli noor ülistaja Kaileen Geidik.

Väljakutse kuulajatele: pane kirja, missugune on sinu unistuste meeskond?

Sep 02, 202147:44
#6 Mis laule me laulame?

#6 Mis laule me laulame?

Mis on kooslaulmise tähendus koguduses? Kuidas laulud mõjutavad meie teoloogilist mõtlemist ja kuidas seda kõige paremas mõttes ära kasutada? Mis laule me ei peaks laulma? Missuguseid laule meie lauluvaramus veel pole aga võiks olla? Mida laulukirjutamisel silmas pidada?


Nendele küsimustele vastavad:

Meego Remmel (teoloog, eetik, pastor, temaatilise doktoritöö autor «Vooruse tunnetusest anabaptistide ja eesti baptistilises primaarteoloogilises lauluvaras») ja Raili Lilleorg (muusika, ülistaja, laulukirjutaja)

Aug 19, 202135:34
#5 Ülistuskultuur

#5 Ülistuskultuur

Kui räägime ülistusmuusikast, on oluline ka rääkida, et missuguses kultuuriruumis me oleme. Eriti tänases globaliseeruvas maailmas, kus kogudusi ei mõjuta ainult kohalik kultuur, aga ka ülemaailmselt kättesaadav kultuuriruum.
Avastame koos Matteus Elbrechti (MOKO) ja Carlos Roosiga (3D kogudus):

Mis on sekulaarse esitusbändi ja koguduse ülistusbändi vahe?
Mida võiksime oodata ülistusbändilt? Missugune on hea bändi sisene kultuur?
Millist kultuurimuutust on tajutud nende aastate jooksul ülistusbändis teenides?
Milline võiks olla koguduste ülistusmuusika?
Kogudustes valmistab vahel peavalu see, et mida võib ja mida ei või laval kanda. Mida tuleks lavale minnes silmas pidada?
Miks meil on vaja nii palju helitehnikat ja valgustust kui suurematele kogunemistele läheme?
Aug 05, 202146:35
#4 Liturgia vs spontaansus ülistusmuusikas

#4 Liturgia vs spontaansus ülistusmuusikas

Neljandas episoodis on külalisteks Viljandi Baptistikogudusest kogenud ülistajad Allan Helde ja Tarmo Sirkel. Vestluses kuuleme mitmeid soovitusi järgmistele küsimustele:

Kuidas on jumalateenistuse vorm ja tegemine seotud kultuuriga, kus jumalateenistust peetakse? Kui suur võiks olla ülistusbändi/pillisaatja ettevalmistus teenistustel ja kui palju võiks ruumi jätta spontaansusele? Missugused on head ootused koguduse muusikutele teenimiseks külalistena? Kuidas vahet teha Püha Vaimu juhtimisel ja enda tundel? 


Ettepanekuid või küsimusi podcasti vestlusteks võib saata info@missionest.ee . 

Jul 21, 202146:28
#3 Kes on ülistusjuht?
Jun 24, 202139:15
#2 Vertikaalne ja horisontaalne ülistus

#2 Vertikaalne ja horisontaalne ülistus

Räägime, miks on muusikat ülistamiseks vaja, mida teeb Jumal ülistuse ajal ja kuidas kogudust õpetada ülistusest. Veel tuleb jutuks, kuidas mõista Jumala Vaimu liikumist ja missugune peaks olema meie motiiv ülistuses. Kõigest sellest ja enamgi on vestlemas Tartu Elu Sõna koguduse pastorid ja ülistusjuhid Eino ja Lilian Lilleleht.

Jun 10, 202146:18
#1 Mis on ülistus?

#1 Mis on ülistus?

Sissejuhatus ülistuse teemasse. Mis siis üldse on ülistus? Miks ei saa kõik sellest ühtemoodi aru? Kuidas on ülistusmuusika tähendus ja olulisus ajas muutunud? Mis on ülistus jumalateenistustel? Neile ja teistele olulistele küsimustele vastavad külalised Tartu Salemi Kogudusest: pastor Toivo Pilli ja üks ülistusjuhtidest Rasmus Rajando.

May 29, 202145:58