
MojaMuzika - podcast
By MojaMuzika

MojaMuzika - podcastJun 07, 2021

Dnes už vieme, že sme schopní, hrať tanečnú hudbu na dychové nástroje, hovorí Tomáš Paľo z B.D.H.S.
Blikajúci Dychový Hudobný Systém vzbudzuje zvedavosť u značnej časti publika nielen svojím názvom, ale aj obsadením. Trombonista Tomáš Paľo hrával vždy na dychové nástroje, kedysi dávno v jednej kapele dokonca na basgitare, a hoci pochádza z undergroundových kruhov, počúval veľa zahraničnej tanečnej hudby.
Pri nej si bol istý, že dychové nástroje dokážu sprostredkovať silu tanečnej hudby v živom prevedení. Už dávno pred tým, keď bol členom Chiki liki tu-a, premýšľal nad tým, ako energiu a silu elektronickej tanečnej hudby preniesť prostredníctvom dychov do koncertnej podoby. Výsledkom je debutový album Fluorescent Highlighter, ktorý reflektuje vývoj kapely a jej jednotlivé etapy.

Mário Gapa Garbera: Koľko dáš hudbe, toľko dá hudba tebe
Mário Gapa Garbera patrí k najznámejším slovenským saxofonistom. Spoločne s trubkárom Paľom Jeňom vytvorili dychovú dvojicu East side horns. Sú súčasťou kapely IMT Smile a pred dvomi rokmi začali hrať v kapele Michala Davida. Viac sa o Gapovej hudobnej ceste dozviete v našom podcaste.

Pesničky, ktoré Peter Lipa nahral v New Orleans si veľmi váži, pretože sú iné
Človek si sadne do kresla, dá si dobrý nápoj a pustí si nový album Petra Lipu. NOLA, ako slangovo nazývajú hudobníci americké New Orleans vás vezme do zákutí spevákovej tvorby, ktoré máte radi. Ale pri tejto platni je predsa len niečo iné. Spirit albumu Nola sa rovná mágii mesta, v ktorom vznikol a práve o ňom sa budeme rozprávať s Petrom Lipom.

Ako chceš robiť hudbu na alternatívnej rapovej scéne bez crustového metalového stromového loga, pýta sa Dušan Vlk
V roku 2020 sa vrátil k hudbe a vydal vyhľadávaný debut Asthma Boy. Spoločne s Wilderness a ďalšími pioniermi alternatívnej rapovej hudby Dušan Vlk svojou tvorbou prispieva ku skladačke, ktorá tvorí dnešný underground, scénu (nielen) pre násťročných, ktorí nerozlišujú módne ani hudobné škatuľky. Ich vystúpenia sú safe zónou pre ľudí, ktorým nezáleží na materiálnych veciach, dôležitý je pocit patriť k ľuďom a stretávať sa s tými, ktorí zosobňujú svojím výzorom, názormi a pohľadom na svet slobodu - bežnú a každodennú. Že vám to niečo pripomína? Áno, každá generácia mala takúto svoju scénu. Tá dnešná počúva punk rap, rap a techno.

Kto sa bojí, nech nechodí do Klubu. Juraj Cocher a DJ Yanko Kral otvorili v Bratislave nový hudobný klub Šafko
Je to neuveriteľné, ale napriek pohnutej dobe sa objavila správa, ktorá nie je hoax. V Bratislave vznikol nový hudobný klub Šafko. Dnes sa o ňom budeme rozprávať s Jurajom Cocherom, ktorý spoločne s DJom Yankom Kralom oživili legendárne priestory na Šafárikom námestí č. 7.

Hudobný projekt Letá, ktorý založili filmár a PR manažér, priniesli veľa príjemných prekvapení. Im aj slovenskej hudobnej scéne. Alex Čerevka hovorí o jeho vzniku aj možnej budúcnosti
Existujú projekty, ktoré vznikajú v režime absolútneho utajenia. A existujú projekty, ktoré sa nedostanú von zo šuflíka. Audiovizuálny projekt Letá dvoch dlhoročných kamarátov Mira Vícha a Alexandra Čerevku bol prekvapením hneď vo viacerých ohľadoch. Dobrá muzika s rukopisom, podmanivý vizuál a dostatok času na vznik sú len základnými atribútmi ich debutového diela Obzory, ktorý je nominovaný na Debut roka v rámci cien Radio_Head Awards.

Konzistentnosť je v muzikanstkom snažení najdôležitejšia. Nikola Bankov sa z Dánska presunul do Švajčiarska
Slovenský saxofonista Nikola Bankov má na svojom konte dva albumy, debutový Bright Future a aktuálny Dream Chaser. Ako môže znieť moderná muzika, postavená na saxofóne, ako sa košatí, vtiahne vás do dobrodružného hudobného života mladého muzikanta a najmä dokáže nadchnúť sviežosťou a invenciou v tak tradičnom žánri, akým je jazz, sa pokúsime zodpovedať v dnešnom podcaste.

Na Youtube majú milióny pozretí. Sám sebou úspešne ukončili slovenské miniturné a pripravujú nový album
Slovenská kapela Sám sebou pôsobí na slovenskej hudobnej scéne viac než desať rokov. Za ten čas odohrala stovky koncertov po Slovensku a v Čechách, nedávno absolvovala ďalšie klubové turné, ktoré zorganizovala vo vlastnej réžii. Pred jeho záverečným koncertom v Prešove sme sa porozprávali so spevákom Matúšom Fifikom, s ktorým sme sa ohliadli nielen do minulosti kapely, ale aj očakávanej do budúcnosti, ktorá prinesie nový štúdiový album.

Fanúšikovia pomáhajú muzikantom nosiť po koncerte aparatúru. Martin Višňovský zažil v klube Stromoradie, ktoré oslávi 4. výročie, viacero silných momentov.
Otvoriť si hudobný klub v roku 2019 bolo splneným snom Martina Višňovského a Petera Šimu, dvoch dlhoročných kamarátov a zakladateľov skupiny Chiki liki tu-a, ktorá so svojou muzikou precestovala takmer celú Európu. Otvoriť si klub v tejto dobe by bolo prinajmenšom odvážnym počinom. Každopádne platí, čo koncert v Sklade hudby, koncertnej sále Stromoradia, to udalosť. A tá najbližšia nás čaká túto sobotu 10. decembra. Stromoradie oslávi 4. výročie svojho vzniku.
S Martinom Višňovským sme sa pred oslavami rozprávali o tom, ako sa klubu za tieto štyri roky darilo a darí, či už má pripravený program na budúci rok, predstavil nám hudobného hosťa, kapelu düBel, ktorá počas narodenín vystúpi a opätovne potvrdil, že otvorením klubu sa mu splnil jeden z jeho muzikantských snov.
foto: Tomáš Kuša Photography, Pohoda 2022

Novému albumu sa stalo, že je country. S niektorými spoluhráčmi som sa ešte nestretla, hovorí Eniesa.
Rodáčka z Košíc, skladateľka, cestovateľka a milovníčka prírody Sandra Urbančíková je znám najmä pod svojím umeleckým pseudonymom Eniesa. Má neuveriteľný cit, dostať sa poslucháčom svo svojou hudbou pod kožu. Nielen o svojej tvorbe rozpráva v našom podcaste, ktorý si môžete vypočuť v playeri nižšie. Zároveň ho prinášame v editovanom prepise.

Najrýchlejší spôsob, ako sa dostať z klavíra, je skočiť dole. Dano Špiner odohrá vyše 30 koncertov do konca roka
Predtým, než si náš dnešný hosť Daniel Špiner užije vianočné ticho, absolvuje sériu 35 koncertov, predovšetkým vianočných s Katarínou Koščovou a Simou Magušinovou. Je to viac než veľmi slušná porcia vystúpení. Danielov prejazd cez Prešov, keďže už dlhšie žije v rakúskom Hainburgu, sme využili na nahratie aktuálneho dielu podcastu MojaMuzika.

Prekonať hranicu medzi Českom a Slovenskom trvá muzikantom dlho a nie každému sa to podarí, hovorí Pokáč po úspešnom prvom turné na Slovensku
Český pesničkár Pokáč absolvoval premiérové slovenské turné, ktoré bolo veľmi úspešné. Tradícia pesničkárstva aj toho folkového má u našich západných susedov aj v dnešnej dobe veľmi silnú tradíciu. Pokáč nadväzuje napríklad na Jaromíra Nohavicu, Tomáša Klusa alebo Xindla X, pričom umne využíva moderné technologické výdobytky.
Svoj debutový album Vlasy uviedol do života v Lucerna Music Bare, druhý album Úplne levej vo vypredanom Forume Karlín a nedávno vypredal pražskú O2 arénu. Takto si postupne plnil svoje muzikantské sny v rodnej krajine. Slovenským fanúšikom sa po rokoch predstavil premiérovo a priniesol so sebou nielen aktuálnu nahrávku Antarktida. Tento podcast vznikol po jeho dvojkoncerte v prešovskom hudbnom klube Stromoradie.

Rozmýšľam nad tým, že Smola a Hrušky budú fungovať minimálne ďalších 25 rokov, hovorí Jozef Kramár
Kapela Smola a Hrušky oslavuje aktuálnym turné 25 rokov na scéne, na ktoré si pozvala ako hosťa českú skuponu Totální Nasazení. Aktuálny diel podcastu Moja muzika je preto venovaný tejto udalosti a zároveň je akýmsi výletom do histórie kapely a zároveň sa jej líder zamýšľa nad jej budcnosťou. Jozef Kramár alias Spoko do aktuálneho set listu zaradil aj skladbu Včela je najvzácnejšia, ktorá vznikla pre jeho projekt s detskými pesničkami Bobot Robot.

Vypočujte si podcast s Petrom Juhásom, ktorý neplánoval vydať debutový album s I am Pita and the Band
I am Pita and the Band nahralo svoje prvé debutové EP s názvom Averzia v máji 2022 a odohral sa k nemu prvý a zároveň aj posledný promo koncert. Zoskúpenie vzniklo v časoch korony na podnet nahrať šuplíkové piesne z repertoáru Petra Juhása, ktoré mali zostať súkromnou produkciou.

Na festivale Jazz Prešov sa vždy môžeme oprieť o domácu scénu, hovorí organizátor Peter Adamkovič
Mesto Prešov už po 31. krát ožije jazzovou atmosférou tradičným festivalom Jazz Prešov. Počas dvoch dní v priestoroch Parku kultúry a oddychu PKO v Prešove odohrá šesť zoskupení talentovaných muzikantov z rôznych žánrov pohybujúcich sa viac či menej okolo hudobného žánru „jazz“. V našom podcaste Moja Muzika špeciál sa o pripravovanom ročníku festivalu rozprávame s jeho organizátorom Petrom Adamkovičom.

Komerčnú hudbu hrám celý život, v sólovej tvorbe vyhľadávam to, čo nikde nepočujem, hovorí saxofonista Ján Kopčák
Slovenský saxofonista Ján Kopčák má na svojom konte štyri desiatky hudobných spoluprác so slovenskými aj zahraničnými hudobníkmi. Hral s IMT Smile, Mariánom Čekovským, Petrom Nagyom, Petrom Lipom, Edom Klenom, Papyllonom a ďalšími. Väčšinou sideman vydal len nedávno druhý sólový album Long Bright Dark so svojím spolužiakom a gitaristom Pippom Corvinom, s ktorým študoval na umeleckej univerzite v Grazi. Foto - Michaela Eliáš

Dunaj duní, Dunaj válí . Členovia kultovej kapely Dunaj rozprávajú o novom albume Za vodou
Vladimír Václavek a Pavel Koudelka z kultovej kapely Dunaj rozprávajú v aktuálnom vydaní podcastu Moja muzika o novom albume Za vodou, ktorým Dunaj nadväzuje po 26 rokoch na svoj ostatný album La La Lai.

V pätnástich rokoch si dal pauzu od muziky. Gitarista Samuel Marinčák si spravil meno v kapele AMC Trio a vydal oceňovaný debut
Vo vnútri introvert, ale keď robí hudbu, mení sa jeho osobnosť. Samuel Marinčák vydal ocenený debutový album Reflection of my soul ešte vlani, no na koncertné pódiá sa s ním dostane vo väčšej miere až túto jeseň. Gitaristova prvotina nesie džezovú nálepku, ale z pohľadu nedžezového fanúšika hudby sa dá povedať, že ak hľadáte príjemnú hudbu k práci alebo akejkoľvek aktivite, pustite si tento album. Aj odposluchovým počúvaním si vás získa a vyžiada si vašu pozornosť. Foto - Patrick Marek

Ako punkáči sme boli proti zárobkom, hudbu sme robili pre zábavu, hovorí Raptor Koch, ktorý hrá aj v Chiki liki tu-a
Vyrastal na dedine a detstvo trávil v lese s kamarátmi. K muzike sa dostal v piatich rokoch, keď mu strýko priniesol kazetu Beatles, ktorú počúval donekonečna v aute. Otec mu kúpil struny na starú gitaru z vojny a ukázal akordy a pár pesničiek. Chvíľu chodil aj na varhany k súkromníkovi, ale nebavilo ho učiť sa teóriu. Namiesto toho radšej tvoril vo svojej izbe, nahrával si rozprávky (napr. Havko Piťko) a rôzne pesničky. Doposiaľ nahral a vydal päťdesiat albumov a patrí medzi niekoľkých slovenských hudobníkov, ktorí pracujú lo-fi systémom.

Vďaka rozdvojenému signálu počuť v hudbe Detox of a Pony aj gitaru. Podozrievajú ich, že hrajú na playback.
Nebolo to tak dávno, čo v Starej Ľubovni existovala čulá hudobná scéna, ktorá sa v posledných rokoch dostala do útlmu. Vygenerovala však niekoľko kapiel, ktoré sa svojou aktivitou dostali k pravidelným klubovým hraniam, ich single sa hrávali v rádiách a nechýbali v programoch najväčších domácich festivalov. Jedným z mála aktívnych hýbateľov ľubovnianskej scény je hudobník Juraj Beňačka, ktorý pôsobí v indie rockových No Brake a Detox of a Pony.

Slavo Gibarti z Hrdze: Poľské šlágrové samohrajky prerobili húfne nášho Štefana, SOZA to nevie riešiť
Prešovská skupina Hrdza pôsobí na scéne od roku 1999. Jej piesne stavajú na slovenskej a slovanskej ľudovej tradícii, ktoré navyše umocňujú výrazné hlasy speváčok Susanny Jara a Lucie Gibarti. V aktuálnom vydaní podcastu MojaMuzika sa zhovárame so skladateľom a gitaristom kapely Slavom Gibartim nielen o úspechoch Hrdze v zahraničí.

Bola by škoda nenahrať niečo spoločné v tejto zostave, priznáva Whisky zo Slobodnej Európy
Existujú kapely, na ktoré jednoducho idete, pretože ich koncert je v akomkoľvek meste spoločenskou udalosťou. Ich poctivý rock'n'roll a priamočiare texty majú svoju silu aj v 21. storočí a je naozaj málo kapiel, ktorých tvorbu nepoznačia žiadne módne trendy. Slobodná Európa je na hudobnej scéne 33 rokov a vrámci aktuálneho turné Kristove Roky Tour sa za nami zastavil v Prešovskom hudobnom klube Stromoradie spevák Miloslav Láber, kde vznikol aktuálny diel nášho podcastu.

Juraj Benetin: Deti rýb sú spevácky album. Ľuboslav Petruška nás pred turné vyzbrojil aj po technickej stránke
Korben Dallas vyrážajú v trojčlennej zostave na slovenské turné. Bez gitaristu Ľuboslava Petrušku aj vokalistiek. Zato s vydareným novým albumom Deti rýb a veľkým odhodlaním. Generálku absolvovali úspešne v brnianskom klube Kabinet múz a teraz sa môžu odhodlane sústrediť na domáce publikum. V aktuálnom vydaní podcastu MojaMuzika sme sa rozprávali s lídrom kapely Jurajom Benetinom o zmenách v kapele, nadchádzajúcom turné aj nových pesničkách.

Peter Lipa: Pred pandémiou sme cítili, že krivka rastie a chodí viac ľudí na koncerty. Všetci sa snažíme vrátiť do tohto stavu
Peter Lipa rozpráva o reštarte kultúrnej scény v podcaste MojaMuzika. Pripravuje projekt Nola a chystá sa nahrávať v New Orleans.

Mladí metalisti Sik Salvation vzdávajú na svojom debute hold oldschool death metalovým kapelám
Projekt Sik Salvation vznikol spojením dvoch milovníkov metalu. Založili ho pred dvomi rokmi multiinštrumentalista Lukáš Throne (ex-Iria) a spevák Martin Pazdera z Gloom. Ich debutový album The Death Manifest si získal podporu recenzentov aj fanúšikov oldschoolového death metalu.

Jozef „Zelo“ Zeleňák: V každej druhej slovenskej folklórnej pesničke sa stane niečo zlé
Slovenský Seattle neexistuje. Pekné noty, nudné texty, hlavne neuraziť, pripomína mi to socík. NIE! Slovenský Seattle je death, spievajú Pekelné kone na svojom albume Všetko pominie. Dnešným hosťom podcastu je kontrabasista a vokalista Jozef Zeleňák alias Zelo a jeho krásna manželka Jane Medjuza Hall, ktorá je zároveň bubeníčkou, perkusionistkou a vokalistkou v kapele.

Stano Čorej o novej Úzkej Krajine: Predstava divokého západu v digitálnom svete mi príde humorná
Stano Čorej je momentálne aktívny v troch kapelách: Komajote, White Place a Úzkej Krajine. Práve s Úzkou krajinou, ktorá je jeho autorským projektom, vydá čoskoro nový album Elektromagnetický život. A hoci nahrávka ešte len pôjde do digitálnej distribúcie, fanúšikovia ju mohli počuť v live streame aj naživo v jeseni na koncerte v Stromoradí.

Tobiáš Cingeľ z Alltide o debute: Naše piesne majú dávať zmysel
Mladá, čerstvá skupina z Prešova Alltide sa po singloch Vlnám, Unikám a Pamätaj si ma posunula ďalej. Výsledkom je EP s názvom Fialová. O tejto vydarenej nahrávke a kapele vôbec sme sa zhovárali so spevákom Tobiášom Cingeľom.

Stano Baláž: Je škoda, že niektorí folkloristi dnes hľadajú už iba hity
Ľudová hudba Stana Baláža patrí medzi tie hudobné zoskupenia, ktoré svojou tvorbou dokazujú, že foklór nie je konzerva. Vkusne prepájajú foklór s modernými prvkami, ich pesničky si dokáže vypočuť širšie publikum a dokázali to nielen megaskladbou Daj Boh Ścesce, ale aj na svojej stále aktuálnej nahrávke Jak še mace?, ktorá vyšla zároveň aj na vinyle.

Martin Višňovský o novom EP: Chceli sme urobiť Miles Davis platne, ale nemali sme na to rozpočet
Päť nových skladieb: List, Brat, Nezmení sa nič, O.T.P. a Srdce z kamene plus intro a outro. Chiki liki tu-a predstavili prostredníctvom online koncertu k 3. výročiu hudobného klubu Stromoradie nové EP s názvom Venované pamiatke budúcich zosnulých. Krátko po jeho zverejnení sme sa stretli s Martinom Višňovským, aby sme sa porozprávali o tejto úprimnej a zároveň odvážnej nahrávke.

Miky Murin: Z jedného hudobného nápadu vznikla kapela Rawsonic
Nová slovenská kapela Rawsonic sa netají zahraničnými ambíciami. Hudba inšpirovaná postgrunge a južanským rockom, texty inšpirované reálnym životom. Hosťom podcastu MojaMuzika je gitarista a spevák Miky Murin.

Zdenka Kvasková: Rusínčina ma pri tvorbe inšpiruje inak ako slovenčina
Zdenka Kvasková má v slovenskom hudobnom priestore už svoje stabilné miesto, aj vďaka svojej kapele, ktorú nazvala lakonicky Kvaskova. V našom rozhovore sme sa dozvedeli ako vznikal album Papierový drak, ako si našla cestu k práci s hudobným softvérom, ako jej tvorbu ovplyvňuje rodná rusínčina, čo ju v tvorbe inšpiruje, ako aj to, na čo sa môžeme v najbližšej dobe tešiť.

Juraj Ryban: Randal aj MMC sme postavili na dôvere. Tých, čo ma obabrali mám v malom diári
Pred desiatimi rokmi začalo na scéne pôsobiť veľa promotérov a zistil som, že si robíme konkurenciu. Tak som z toho postupne vycúval, aby som ľudí netlačil dole s cenami a zbytočne nekrivil trh. Začal som sa viac venovať klubom ako takým, čiže zázemiu, technike, a celkovo manažovaniu klubov bez promotérstva, hovorí o novom začiatku Juraj Ryban v podcaste MojaMuzika Špeciál.

Metalosaurus Rudi Rus: Keby som mal rád hip hop, tak to robím podobne
Spravili sme si malý výjazd do hlavného mesta, pretože aj my radi podporujeme dobré veci, ktoré sú v iných regiónoch. Namiesto statkov a zbytkov sú pre nás dôležitejšie vzťahy s ľuďmi, ktoré sa snažíme pestovať. Ja mám rád hokej, kaviarenský metalista sediaci oproti mne tenis. Nevadí. Metal spája, užite si náš dnešný podcast s Metalosaurom, ktorý vznikol pri presse a cappuccine.

Daniel Jenčo z White Place: Viacero ľudí bolo prekvapených, že o nás ešte nepočuli
Slovenská kapela White Place zaujala na showcasovom festivale Sharpe, kde predstavila nielen skladby z debutového albumu Room, ale aj novinky z pripravovanej druhej štúdiovky In Context, vrátane najčerstvejšieho singla Superposition. Lídrom kapely je spevák a gitarista Daniel Jenčo, s ktorým v kapele účinkuje jeho brat Majo (klávesy a elektronika), spevák už neexistujúcej kapely Frequency. Na bicie hrá Lukáš Fabián a na basgitare Stano Čorej. Tvorba White Place naberá na zaujímavých kontúrach, čoho dôkazom je aj novinka Superpostion, ktorá nám dala skvelú zámienku pre vznik tohto podcastu.

Dorota Nvotová: Pri nahrávaní albumu Ten som mala pocit, že hráme live koncert
Dorota Nvotová & Transport zakončili turné k albumu Ten v prešovskom hudobnom klube Stromoradie. Kým rytmická sekcia (Marián Slávka a Filip Hittrich) trávila čas na izbe, Dorota Nvotová sa s nami stretla na "Stromku". Keďže to bola parádna jesenná nedeľa, Dušan Papp nám nastavil mikrofóny na terase, kde vznikol aktuálny diel podcastu.

Bohuš Hajduch z Papyllonu: Na začiatku sme nič nemali a všetko sa učili postupne
Nestáva sa často, aby kapela každým počinom robila také výrazné kroky a dokázala napredovať nielen zvukom, ale aj svojou celkovou produkciou. Nahrávky aj koncerty kapely Papyllon v sebe nesú vždy jasný posun vpred. Ako sa Prešovčania dostali od gitarovej indie muziky pri debutovom singli Waves k popovo ladenej What about tonight, ktorá je jednoznačne ich najväčším hitom, sa dozviete v dnešnom podcaste MojaMuzika. Spevák skupiny Bohuš Hajduch priznal, že kapela robí aj na novom albume a čoskoro niečo z neho otestuje na najbližších koncertoch.

Peter Adamkovič: Na Jazz Prešov sme už niekoľkokrát zbúrali PKO
Etablované podujatie Jazz Prešov napíše svoju 30. kapitolu. V dnešnom podcaste sa rozprávame s hudobníkom Petrom Adamkovičom z kapely AMC Trio, ktorý je organizátorom tohto najväčšieho jazzového sviatku v Prešove. Viac o slovenskej hudbe nájdeš na MojaMuzika.sk.

Juraj Beňačka z No Brake: Zahrali sme si na najväčších pódiách v Československu, ale radi vystúpime aj pre 10 ľudí
Slovenská kapela No Brake patrí medzi kvalitné gitarové zoskupenia na našej hudobnej scéne. Získali si rešpekt medzi ľuďmi z branže, vrátane slovenských rácií, promotérov aj hudobných fanúšikov. Od posledného singla ubehli dva roky a zatiaľ čo ich Covid zbrzdil v rozbehnutej koncertnej forme, uvažujú už nad tretím, podľa slov speváka Juraja Beňačku, slovenským albumom.

Lasky z Pary: Hraním koncertov a organizovaním festivalov stále hovoríme, že sme tu
Dlho sme striehli a oplatilo sa. Do Prešova zavítala v rámci letných koncertov kapela Para, ktorej spevák Lasky deň pred tým krstil v Michalovciach nový album kapely Ladies & Genitals. Keď Lasky prechádza cez východ, často sa zastaví hoc len na chvíľku v Stromoradí. Vytiahli sme techniku, posadili sa v sklade hudby na stoličky a nahrali pre vás ďalší diel podcastu Mojamuzika Špeciál.

Speváčka Petra Bačinská: Je pre nás výzva hrať na hrade alebo na ulici
Na prešovskej hudobnej scéne sa objavilo nové meno. Petra Bači Band má na konte debutové EP (Ešte Počkaj) a práve o ňom aj kapele rozpráva speváčka a herečka Petra Bačinská. Prvé spoločné skúšky absolvovali približne pred tromi rokmi a okrem speváčky v nej pôsobia aj klávesák Michal Balík, basgitarista Matúš Bačinský, bubeník Dávid Čudek a gitarista Martin Tkáč.

Juraj Podmanický: S Billy Barman ideme písať nové pesničky
Kapela Billy Barman sa podobne ako väčšina kapiel snaží odohrať od leta čo najviac koncertov. Pred zvukovou skúškou na prešovskom koncerte si na nás našiel čas Juraj Podmanický a prezdradil, na čom momentálne pracujú. Približne o dva týždne vyjde videoklip k pesničke Nedeľná polievka s výčitkou a priznal, že sa s kapelou chystajú písať nové pesničky.

Juraj Staviarsky: Teraz je najdôležitejšie vydať album s ÔK
Basgitarista, spevák a skladateľ Juraj Staviarsky rozpráva o svojom sólovom projekte ÔK. Dozviete sa tiež, čo sa stalo s kapelou Fúzy Múzy.

Rado Jussy Priputen k 20. výročiu kapely Gloom: Poznám veľa ľudí, ktorí hudbu po čase hodili do koša a ešte viac takých, ktorí ju robia dodnes (Podcast)
Slovenská metalová kapela Gloom odohrá 11. septembra v prešovskom Stromoradí špeciálny koncert pri príležitosti osláv 20 rokov svojej existencie. Vypočujte si podcast so zakladateľom, bubeníkom a textárom kapely. Rado Jussy Priputen rozpráva nielen o tom, aké to je robiť na Slovensku metalovú hudbu.

Barbora Repková: Milujem tvoriť v slovenskom jazyku
Speváčka a skladateľka Barbora Repková zo Starej Ľubovne vyštudovala masmediálnu komunikáciu v Prešove, momentálne pôsobí v Košiciach. Venuje sa hudbe, písaniu textov, divadlu aj práci v médiách. Najaktuálnejšia skladba Maľujem vlastnú tvár je predzvesťou pripravovaného sólového EP. Pôsobí v kapele 7PM, ktorú založila spoločne s gitaristom Jánom Kmecom a bubeníkom Adamom Klobušníkom. Je členkou putovného divadla Teatro Bocca, ktoré sa pripravuje na novú sezónu. Leto sa blíži k záveru a jeseň sľubuje, že o tejto talentovanej dievčine z východu budeme počuť častejšie. Sme radi, že prijala pozvanie do nášho Podcastu MojaMuzika, pretože sa o jej tvorbe, kapele a aktivitách môžeme dozvedieť viac.

Rasťo Kopina z Nocadeň: Máme radi jasnú formu pesničiek
Košická kapela Nocadeň vydala megaúspešný album Auróra, z ktorého formou singlov ponúkli hudobníci pesničky Tváre, Auróra, Svitanie, Architekti Šťastia, Žiletky a tri z nich patrili od jeho vydania k najhranejším singlom. Na jeseň z albumu predstaví Nocadeň šiesty singel a tvrdé fanúšikovské jadro sa môže tešiť na pripravovaný vinyl Auróra, ktorý vyjde už 8.októbra. Album tiež zaslúžene získal Cenu Anděl v kategórii najlepší slovenský album. Nocadeň sú opäť na koncertných pódiách a tak sa Rasťo Kopina zastavil za nami v prešovskom hudobnom klube Stromoradie, kde vznikol tento podcast s Barborou.

Patrik Korinok z I Am Planet: Záznamy ticha sú inšpirované Liptovom nie preto, že je v kurze
Sólový umelec Patrik Korinok známy pod pseudonymom I Am Planet vystúpil na Pohoda on the Ground, kde sme sa rozprávali o jeho sólovom pôsobení, inšpiráciách domovom, výtvarnom umení a novinke Záznamy ticha venovanej liptovskému maliarovi Zoltánovi Palugyayovi.

Textár Jozef Husovský: Každé mesto má kostol, milencov, kluby, ale nie každá pesnička sa stane hitom
Aj hra so slovom by mala mať nejaký presah. Textár, copywriter, editor, spisovateľ. Jozef Husovský sa našiel v práci s textom a vďaka tomu sa mu otvorili pestré cesty pre široké uplatnenie. Vyštudoval teológiu, pôsobil ako kňaz, verejnosť ho mimo gospelových kruhov pozná najmä ako textára kapely Komajota. Kvalitné texty však napísal pre viacerých intepretov. Menovať môžeme Adama Ďuricu, Raindown, Katku Knechtovú, Mira Jaroša, Gladiator, Michaelu Papp a ďalších. Písal zamyslenia pre časopis Zrno a potom prišla chvíľa, keď časopis zanikol, pričom mal mnoho zamyslení už napísaných a nevydaných. To priviedlo Jozefa Husovského k vydaniu kníh Chlieb, hry a Biblia (2021), Portské, steak a Biblia (2019), Káva, croissant, Biblia (2019). Husovského knihy sú o radosti zo života, ktorá mu v spoločnosti chýba.

God and Eve o ich debutovom EP The Creation

Petr Fiala na Pohoda on the Ground: Som rád, že sme s Mňága a Žďorp nepremárnili príležitosť
Tretí deň na Pohoda on the Ground. Z pódia klubu Stromoradie už zneli CHVM, Edo Klena, Chiki liki tu-a a v čase začínajúceho koncertu Bez ladu a skladu sa stretávam v artist village s Petrom Fialom z Mňágy a Žďorp, kapely, ktorá je tento večer čerešničkou na torte pre slovenské skupiny. Vypočujte si podcast s našim prvým "zahraničným" hosťom.