Skip to main content
Spotify for Podcasters
Impro4Business

Impro4Business

By Momentum4Business

Czy o biznesie da się rozmawiać w sposób, który zrozumie każdy z nas? TAK! Z lekkością i otwartością na to co niesie za sobą zmiana, których w nieprzewidywalnej i niepewnej rzeczywistości nie da się uniknąć. Gdy trzeba działać tu i teraz, bez scenariusza, lecz pewnie i z odwagą. Dlaczego i jak frywolna IMPROwizacja jest idealnym uzupełnieniem poukładanego i poważnego biznesu? Posłuchajcie Joanny Gdaniec i Agnieszki Mazur, które IMPROwizację wdrażają w (u)życie w największych organizacjach, zespołach i biznesach w Polsce.
Available on
Apple Podcasts Logo
Google Podcasts Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

Impro4Biznes | odcinek 22: Zarządzanie zmianą w organizacjach, biznesie i życiu, w stylu IMPRO

Impro4BusinessJul 05, 2023

00:00
27:50
Impro4Biznes | odcinek 22: Zarządzanie zmianą w organizacjach, biznesie i życiu, w stylu IMPRO

Impro4Biznes | odcinek 22: Zarządzanie zmianą w organizacjach, biznesie i życiu, w stylu IMPRO

Zmiana. Motyw przewodni ostatnich paru lat. Niektórych ekscytuje. Innych od razu wywala z poczucia jakiejkolwiek, nawet pozornej stabilności, pewności siebie lub sytuacji, odbiera im nawet moc sprawczą. Jedna z najczęstszych przyczyn wywołujących w ludziach opór.

I jak w sytuacji nieustających zmian działać skutecznie? A jak tym bardziej osiągać dobre wyniki lub mierzyć w nowe cele i lepsze rezultaty? Jak zmiany komunikować, by były perspektywą, do której chce się zmierzać, a nie narzuconym obowiązkiem, którego nikt nie ma najmniejszej ochoty realizować. Jak zaopiekować wszystkie aspekty zachodzącej zmiany? Jak radzić sobie z oporem? 

Na te wszystkie pytania niezwykle skutecznie odpowiada IMPROwizacja. Zaczynając od akceptacji, która jest zawsze pierwszym krokiem do wdrożenia zmian. Przez uznanie kryzysu i świadome stanie pod ścianą oporu. Po świadome towarzyszenie w całym procesie, by przeprowadzić nie tylko zmianę na każdym poszczególnym jej etapie, lecz przede wszystkim przeprowadzeniu przez nią LUDZI.


W tym odcinku Joanna Gdaniec i Agnieszka Mazur chcą Was zaprosić do ZMIANY… także zmiany sposobu myślenia o zmianie. Posłuchajcie aby dowiedzieć się, że ZMIANA w stylu IMPRO może być wdrażana z lekkością, co nie oznacza również, że obędzie się bez wyzwań. Ale świadome podejście do zmiany potrafi zdjąć z nas spory ciężar niepewności i stres nieprzewidywalności. Ten odcinek przyda się właściwie każdemu z nas. Niezależnie od wielkości biznesu, siły zmian jakie przechodzimy lub planujemy, a nawet sfery jakiej dotyczą, bo podejście do zmiany w zgodzie z zasadami improwizacji stosowanej, są fantastycznie uniwersalnym zestawem narzędzi umożliwiającym elastyczne adaptowanie się do zmieniającej się rzeczywistości.

3… 2… 1… ZMIANA myślenia o ZMIANIE! Zapraszamy!

Jul 05, 202327:50
Impro4Biznes | odcinek 21: Kryzys to szansa… czyli jak dzięki IMPRO zacząć o kryzysach myśleć inaczej

Impro4Biznes | odcinek 21: Kryzys to szansa… czyli jak dzięki IMPRO zacząć o kryzysach myśleć inaczej

Kryzys. Niezależnie od płaszczyzny na jakiej się wydarza - boimy się go. Staramy za wszelką cenę unikać. Ale mimo że, to praktycznie niemożliwe, poświęcamy temu dużo energii i zaangażowania. Kryzys. Wszystko zatrzymuje. Niszczy. Naprawdę to jedyna jego rola? Przyjrzyjmy się temu. Rozłóżmy na czynniki pierwsze. Popatrzmy na to inaczej, na to co kryzys nam daje, do czego zaprasza. I w tej zmianie perspektywy przewodzą oczywiście #IMPROekspertki: Joanna Gdaniec i Agnieszka Mazur i IMPROwizacja niezmiennie w roli głównej!


Będzie więc o:

• rozwoju od ściany do ściany,

• Liderze, który gotowość do działania realizuje w roli obserwatora, 

• windzie na 10 piętro,

• kreatywności, jaka płynie z uwalniającego ‘nie wiem’

• emocjach i świadomości

• sile oraz mobilizacji.


To zaczynamy! 3… 2… 1… IMPRO!


Jun 21, 202322:52
Impro4Biznes | odcinek 20: Właśnie teraz jest czas na IMPROwizację!

Impro4Biznes | odcinek 20: Właśnie teraz jest czas na IMPROwizację!

W 20 odcinku poznacie nasze IMPRO ekspertki w innym wcieleniu, czyli Joanna Grabiec i Agnieszka Mazak, w rozmowie z Tomaszem Słodkim. W tym nietypowym, lecz udanym trio przedstawią Wam też niesfornego chłopaka, co wpada na imprezę od kuchni i burzy pełen konwenansów ułożony świat. Czyli o tym jak improwizacja przebojem wchodzi do poważnego i poukładanego biznesu i robi taki “szaszor” w głowach ludzi i działaniu całej organizacji, że ułatwia działanie w czasach nieprzewidywalnych, niejednoznacznych i niepewnych. Będzie też o tym, jak z 1+1 zrobić 11.

No i co najciekawsze, odpowiedzi na pytanie, do czego IMPRO może się przydać, zaczął udzielać sam prowadzący rozmowę, więc nie czytamy - słuchamy kolejnego odcinka #IMPROpodcastu!

May 23, 202312:34
Impro4Biznes | odcinek 19: IMPROwizacja jako najskuteczniejszy sposób na wymówki w zespołach i biznesie

Impro4Biznes | odcinek 19: IMPROwizacja jako najskuteczniejszy sposób na wymówki w zespołach i biznesie

Olśnienie, super pomysł, wszystko obmyślone, samo się niemal składa. Idziemy z tym ‘do ludzi’ a tam… a to się nie da, a to się nie uda, a to nie ten budżet / czas / okoliczności / no i co jeszcze chcecie, to tu możecie wstawić. Wymówkoza to niemal zaraźliwa choroba zespołów i całych bieznesów. I ona nawet jest w pewien sposób uzasadniona, bo powinniśmy pamiętać, że nikt inny z nami nie był tam i wtedy kiedy tego olśnienia doznawaliśmy, nie przerobił wszystkich scenariuszy, które my już przerobiliśmy obmyślając to co im przynosimy. Jest nowe - jest opór. Najtrudniejszym zadaniem tylko jest sobie z tym oporem poradzić, nie stresować się nim, przekuć go w możliwości i chęć do działania. Zakumplować się z nim, a nie omijać jak nielubianego wujka. 

Jak więc zwalczyć wymówkozę? Najlepiej IMPROzą

W tym odcinku Joanna Gdaniec i Agnieszka Mazur biorą na warsztat najczęstsze wymówki, z jakimi same się spotkały ostatnio w grupach, z którymi pracowały podczas procesów rozwojowych. Co więcej, i Was zaproszą do zwalczenia wymówkozy!

Więc 3… 2… 1… IMPRO - zaczynamy!


May 10, 202316:54
Impro4Biznes | odcinek 18: IMPRO komunikacja. Rozwój i skuteczność TU i TERAZ,  zamiast ocen z przeszłości  i obaw o przyszłość.

Impro4Biznes | odcinek 18: IMPRO komunikacja. Rozwój i skuteczność TU i TERAZ, zamiast ocen z przeszłości i obaw o przyszłość.

Skuteczna komunikacja, to stwierdzenie niczym święty Graal, jednych potrafi zmotywować do jeszcze większych wysiłków, a innych na wstępie już zdemotywować tym wysiłkiem właśnie, bo jego podjęcie nie daje pewności rezultatu. 

Bez skutecznej komunikacji, która jest nieodzowną częścią każdej płaszczyzny naszego życia, nie ma ani dobrej współpracy, ani rozwoju, ani rezultatów. I ten ciężar odpowiedzialności właśnie potrafi stać się główną przeszkodą we wzajemnym rozumieniu swoich perspektyw i umiejętnym ich łączeniu we wspólną siłę. Czy da się więc z komunikacji zdjąć ten przytłaczający ciężar? Ciężar oceny, obaw o przyszłość, a także doświadczeń z przeszłości. Wszystko to zamiast posuwać nas do przodu, skutecznie nas stopuje i nie pozwala działać. Da się! Co więcej, możesz to zrobić zaczynając od 5 prostych kroków:

  1. obecności w danej chwili 

  2. pogłębionego słuchania

  3. uważności i podążania za tym co się dzieje

  4. działania na zasadzie ‘5 sekund’

  5. granie na partnera

Halo, halo! czytasz jeszcze uważnie, czy Twoje myśli powędrowały już gdzieś indziej? I tak oto pierwsze ćwiczenie za Tobą!

A więcej w osiemnastym odcinku #IMPROpodcast!

Z rozmowy Joanny Gdaniec i Agnieszki Mazur, dowiesz się jak te zasady wdrożyć w działanie. Dlaczego komunikacja w stylu IMPRO, może być lekka nawet w niełatwych tematach, otwarta na drugiego człowieka i po prostu prawdziwa. A prawda w komunikacji (niezależnie od czasów i płaszczyzny, zarówno osobistej, jak i biznesowej) była, jest i pozostaje jej największą siłą.


Apr 18, 202343:00
Impro4Biznes | odcinek 17: Czy IMPROwizacja wyklucza działania systemowe?

Impro4Biznes | odcinek 17: Czy IMPROwizacja wyklucza działania systemowe?

Często słyszymy: “Pokonał nas system”, “System nas ogranicza”, “systemowe rozwiązania nie działają”. Bywa że w naszej percepcji system jest nie tylko wymówką, ale rzeczywistym winnym niepowodzeń zarówno na polu biznesowym, jak i osobistym, i to w niemal każdej dziedzinie naszego życia. Czy oby jednak słusznie obraliśmy wroga? Czy sensownie wydatkujemy naszą cenną energię, na walkę z nim? Jakie są tego koszty i najważniejsze czy można coś na tym zyskać?Prawda jest taka, że wszechobecne i rozliczne systemy, czyli zestawy różnych elementów wzajemnie ze sobą powiązanych, mają na celu doprowadzić do jakiegoś rezultatu. 

Nawet IMPROwizacja jest pewnego rodzaju systemem, który działa w  skodyfikowanym zestawem postaw i zachowań. I tylko dzięki temu możemy rozpoznać właśnie co nią jest, a co zupełnie nie. Są więc systemy, które tak jak IMPRO daje więcej przestrzeni na dostosowanie systemu pod siebie i pozwala fokus skierować na sam rezultat, nie narzucając przy tym sztywnych ram realizacji, choć nie oznacza to jednocześnie, że zasad nie ma. One jednak nie oznaczają bynajmniej, że odbierana nam jest wolność. To od nas przecież zależy jak myślimy o danym systemie i jak w nim działamy. Zapominając przy tym najczęściej, że droga do celu jaką wybierzemy nie zależy od systemu, a od nas samych. 

I na tym właśnie Joanna Gdaniec i Agnieszka Mazur skupiają się w tym odcinku #IMPROpodcastu. Posłuchaj, a nigdy już nie pomyślisz o systemie w tak stereotypowy sposób. 


Apr 05, 202333:19
Impro4Biznes | odcinek 16: Jak IMPROwizacja dodaje odwagi biznesowi, czyli jak działać bez strachu TU i TERAZ

Impro4Biznes | odcinek 16: Jak IMPROwizacja dodaje odwagi biznesowi, czyli jak działać bez strachu TU i TERAZ

Codzienność ostatnich kilku lat to bezustanna zmiana. Sporo strachu, nie tylko w życiu zawodowym, ale i osobistym, a jedno na drugie bezsprzecznie oddziałuje. Czy na ten strach jest jakaś metoda? Czy można z dnia na dzień przestać mnożyć obawy i po prostu zacząć działać? Czy da się przezwyciężyć strach wywoływany przez nieprzewidywalne i niepewne czasy i z pełnym zaufaniem iść w nowe i nieznane? Można! A jeśli właśnie myślisz, że to niewykonalne, to tym bardziej musisz posłuchać tego odcinka #IMPROpodcast!

Odcinek inny, niż inne, bo IMPROwizacja i Joanna Gdaniec gościnnie w studiu u Tomasza Słodkiego. Posłuchajcie rozmowy o okolicznościach odkrycia przez Joannę Gdaniec, że biznes IMPROwizowany wcielała w czyny na długo przed tym nim sobie to uświadomiła. Co było tym Momentem AHA? A także o motywacji do wprowadzenia improwizacji stosowanej na grunt poważnego biznesu, by otworzyć go na lekkość, zaufanie, pewność siebie i swoich kompetencji, uważność, granie na partnera. Jedno co niezmienne, odcinek w pełni improwizowany :)

Mar 21, 202315:32
Impro4Biznes | odcinek 15: 3… 2… 1… IMPROsprzedaż, czyli o tym jak pokochać sprzeDAWAĆ.

Impro4Biznes | odcinek 15: 3… 2… 1… IMPROsprzedaż, czyli o tym jak pokochać sprzeDAWAĆ.

Sprzedaż, jeden z ważniejszych procesów w każdej firmie, zarówno tej największej, jak i jednoosobowej. Według badań niezależnie od pełnionej funkcji, na sprzedaż poświęcamy dużą część swojego czasu pracy, i nie mówimy tu wyłącznie o osobach pracujących w działach sprzedaży. Bo czy tego chcemy czy nie, sprzedaż to proces dużo szerszy i głębszy niż nam się wydaje. Wszechobecny proces, w którym bierzemy udział niezliczoną ilość razy w ciągu dnia, w pracy i po pracy. Swoim zasięgiem obejmujący dużo większe spektrum, niż tylko moment transakcji.

To tylko kwestia świadomości czy chcemy to dostrzec, czy chcemy puścić niewspierające nas przekonania o sprzedawcach i samym procesie sprzedawania, kojarzonym z naciąganiem czy wciskaniem czegokolwiek. Co ważne, my same tę niechęć i negację przerabiałyśmy. A dziś… dziś ku własnemu zaskoczeniu uwielbiamy sprzeDAWAĆ.

Stalo się to możliwe dzięki metodzie IMPROsprzedaż. To połączenie profesjonalnej improwizacji i nowoczesnej psychologii sprzedaży. IMPROsprzedaż redefiniuje cały proces, uwalnia od pejoratywnych skojarzeń, pozwala odnaleźć się w nim jako uczestnik i pokochać sprzeDAWAĆ. Zresztą, posłuchajcie sami!

Feb 21, 202324:03
Impro4Biznes | odcinek 14: Akcja MOTYWACJA, czyli w jaki sposób używać improwizacji w biznesie żeby podnosić efektywność biznesową

Impro4Biznes | odcinek 14: Akcja MOTYWACJA, czyli w jaki sposób używać improwizacji w biznesie żeby podnosić efektywność biznesową

Motywacja z definicji stan gotowości do podjęcia określonego działania. Ale z czego ta gotowość wynika? W jakich warunkach wzrasta, a kiedy spada? A co jeśli powiemy Wam, że nie da się motywować innych! Można za to pomóc ludziom zrealizować ich cele, a wtedy te wspólne (Twoje) zrealizują się naturalnie. I żeby było jasne, ten odcinek to nie motywacyjny speech. To wielka wyprawa poszukiwawcza! Bo trzeba nam odnaleźć MOTYW do AKCJI, swój własny i każdego członka zespołu, bo mimo tego, że dla każdego będzie czym innym, każdego ten właściwie nazwany napędza tak samo skutecznie w drodze do celu.

Oto czas na motywAKCJĘ drogie Słuchaczki i drodzy Słuchacze!
Bo im szybciej uświadomimy sobie, że motywy do akcji każdego z nas są po prostu inne.  Że z pozycji menedżera i zespołu wręcz nie mogą być takie same. Że menedżer nie nadrobi motywacji ani jednego członka swojego zespołu i tylko jeśli prawdziwie wsłucha się w motyw do akcji swoich ludzi, dopiero wtedy może liczyć na ich efektywność, zaangażowanie, odwagę do szukania nowych rozwiązań i kreatywność w działaniu. Zanim posłuchacie zdradzimy Wam też sekret MOTYWACJI w podejściu IMPRO, bo nie chodzi o to abyście byli odpowiedzią na brak motywacji. Tajemnicą jest odkryć jaki motyw do akcji powoduje, że ludzie działają i PO PORSTU im się chce!

To co? Chcecie posłuchać? 

Feb 07, 202324:22
Impro4Biznes | odcinek 13: Jak słuchanie wpływa na skuteczność menedżera?

Impro4Biznes | odcinek 13: Jak słuchanie wpływa na skuteczność menedżera?

Temat tego odcinka wynika z wątpliwości jakimi podzieliło się z nami podczas warsztatów i procesów rozwojowych wielu menedżerów, z w wielu totalnie niezwiązanych ze sobą organizacji i pełniących w nich przeróżne role. Niezależnie od branży, obszaru działania czy zakresu pełnionych obowiązków usłyszeliśmy (i wsłuchaliśmy się) w Wasze obawy i blokujące schematy dotyczące mówienia i słuchania. Dlatego w tym odcinku skupimy się na:

•  znalezieniu odpowiedzi na pytanie dlaczego menedżer powinien zamienić mówienie na słuchanie

• zrozumieniem różnicy między słuchaniem, a prawdziwym usłyszeniem tego co do nas mówią inni

• mocy wysłuchania, która sama w sobie rozwiązuje większość problemów

• właściwym oszacowaniu czy słuchanie ludzi nie jest opłacalne przez czasochłonność tego zadania, czy jednak może się opłacać (i to bardzo) bo pozwoli nam uniknąć komplikacji jakie niesie brak wysłuchania ludzi

• odkryjemy tajemnicę myślenia pytaniami, zamiast odpowiedziami,

• zmierzymy się ze strachem, który powstrzymuje nas przed słuchaniem

• no i stworzymy ściągawkę, z którą słuchanie stanie się naszą super mocą (nie tylko menedżerską).

Będzie więc o tym co by się stało w biznesach, zespołach, kadrze każdego szczebla z menedżerską na czele i w ogóle nas samych, gdybyśmy zaczęli większą wagę przykładać do słuchania, niż do mówienia.

Posłuchajcie Joanna Gdaniec i Agnieszka Mazur! I pamiętajcie, jeśli przyjdą do Was jakiekolwiek pytania po tym co usłyszycie, mamy nastawione uszy, oczy, serce i całą naszą uważność aby Was wysłuchać!

Jan 23, 202333:03
Impro4Biznes | odcinek 12: 'Profesjonalne emocje', czyli o tym że biznes bez emocji nie istnieje, a IMPRO ułatwia świadomie nimi zarządzać

Impro4Biznes | odcinek 12: 'Profesjonalne emocje', czyli o tym że biznes bez emocji nie istnieje, a IMPRO ułatwia świadomie nimi zarządzać

Emocje, to esencja człowieczeństwa. Tak samo w świecie IMPRO bez emocji nie ma żadnego występu. Jak to się więc stało, że w z biznesu za wszelką cenę chcemy się tych emocji pozbyć?

Wśród emocji narosło dużo mitów, po pierwsze że spowalniają procesy biznesowe, albo że papranie się w emocjach jest nieprofesjonalne. Nic bardziej mylnego! I o tym właśnie kolejny odcinek Impro4Business, a konkretnie o tym, że:
• zapraszanie emocji do biznesu jest bardziej profesjonalne, niż ich niedostrzeganie
• rugowanie emocji z biznesu powoduje tylko eskalację problemów
• rozumienie i akceptowanie emocji, a co za tym idzie świadome z nich korzystanie, bardziej się opłaca, aniżeli generuje koszty.
Czyli o tym że emocje to nie jest strata czasu, a najrozsądniejsza inwestycja w ludzi i biznes.

Słuszności tego twierdzenia dowiodą oczywiście Joanna Gdaniec i Agnieszka Mazur, które po mistrzowsku potrafią nie tylko nazwać, ale także dostrzec emocje na długo zanim inni w ogóle mają ich świadomość. Co więcej, z doświadczenia wiedzą jak z tych emocji korzystać i jak sobie z nimi radzić nawet w tych niełatwych zespołowych konstelacjach. Słuchajcie więc, inspirujcie się i EMOCJOnujcie, bo warto! I się opłaca, a przecież o to w biznesie chodzi, czyż nie?

Jan 09, 202322:05
Impro4Biznes | odcinek 11: Jak IMPROwizacja otwiera na różnorodność, która rozwija ludzi, zespoły i biznesy?

Impro4Biznes | odcinek 11: Jak IMPROwizacja otwiera na różnorodność, która rozwija ludzi, zespoły i biznesy?

Wszyscy jesteśmy różni i jest to niezaprzeczalny fakt. Akceptacja różnych punktów widzenia, różnych modeli działania, rożnych osobowości i postrzegania świata pozwala nie tracić czasu na szukanie różnic, i skupić się na tym co nas łączy.

Fundamentem improwizacji jest akceptacja, która pozwala dostrzec różnorodność i zachwycić się nią. Dzięki świadomości różnorodności możliwym staje się rozszerzyć pole działań zespołów i całych biznesów, a co za tym idzie działać skuteczniej i efektywniej.

Jak odkryć i świadomie korzystać z różnorodności czerpiąc w pełni z jej zasobów? Jak wypracować szeroką świadomość, aby do zespołu ale też do sposobu zarządzania Lidera zaprosić uznanie, szacunek i zaufanie? Jak odnaleźć najlepsze strony każdego z członków zespołu, aby nie rywalizowały ze sobą, a obficie uzupełniały się? Co do tego ma odpuszczenie kontroli? Czyli o tym jak to wszystko jest możliwe dzięki IMPROwizacji!

Posłuchaj Joanny Gdaniec i Agnieszki Mazur w rozmowie o tym co w biznesie najważniejsze, czyli o ludziach. I o istocie biznesu, czyli o rozwoju. W róźnorodności.

Dec 06, 202228:57
Impro4Biznes | odcinek 10: Jak i dlaczego dzięki IMPROwizacji odkryliśmy biznes na nowo?

Impro4Biznes | odcinek 10: Jak i dlaczego dzięki IMPROwizacji odkryliśmy biznes na nowo?

Przypatrując się światowi sztuki, Improwizacja to pełne sensu i świadomych decyzji działanie, które mimo to cechuje niezwykła lekkość i prostota w docieraniu do fantastycznego rezultatu. A jeśli przenieść to ze świata sukcesu do biznesu, co od 8 lat Joanna Gdaniec z powodzenie robi, i w tym odcinku również wspomina niełatwe początki wdrażania zasad improwizacji do (u)życia, to nagle okazuje się że improwizacja staje się najprostszym sposobem na dotarcie do sedna problemów w zespołach, zarządzaniu czy całej organizacji. Improwizacja łamie stare schematy, pokazuje że prostota jest rozwiązaniem, jej podstawą jest profesjonalizm, a siłą zaufanie do tego, że na ten moment i okoliczności robimy wszystko najlepiej jak można. 

I kiedy świat niesie nam zmiany i nieprzewidywalność, a każdy dzień jest jak spektakl teatru impro, gdzie nie ma ustalonych ról i prób generalnych, wszystko dzieje się i zmienia tu i teraz, często nie naszymi decyzjami trzeba sięgnąć po narzędzia, które umożliwiają podejmować wyzwanie, odgrywać role, o których nawet nam się nie śniło i grać w scenariuszu, którego nie wymyśliłby nikt, zanim się nam po prostu nie zdarzył. W takich realiach obecnie działamy. W takich prowadzimy biznesy, zarządzamy organizacjami, budujemy zespoły, osiągamy wielkie sukcesy, a nierzadko też przytrafiają nam się niepowodzenia. I nie może dziwić, że nie działają stare metody, że stare schematy nie przynoszą nowych rezultatów, że stare rozwiązania nie są skuteczne na nowe problemy. Co jest? IMPROwizacja. Posłuchajcie, a sami się przekonacie!

Nov 22, 202236:21
Impro4Biznes | odcinek 9: IMPRO vs. Great Resignation, czyli jak IMPROwizacja może odwrócić ’wielką falę odejść’

Impro4Biznes | odcinek 9: IMPRO vs. Great Resignation, czyli jak IMPROwizacja może odwrócić ’wielką falę odejść’

Dziś, kiedy tak bardzo doświadczamy globalnego zjawiska Great Resignation, trendu kształtującego sytuację na rynku pracy na całym świecie i utrzymującym się bezustannie od kilku miesięcy, niemożliwym jest stwierdzić, że blisko nam do unormowania sytuacji. W obliczu tak silnych trendów globalnych biznes musi nauczyć się funkcjonować na nowo, a ludzie muszą jakoś odnaleźć się w tych w bardzo zmiennych i nieprzewidywalnych warunkach. Zadaniem liderów jest z kolei odpowiedzialnie przeprowadzić ich przez te zmiany.

Jak na wielkiej fali odejść utrzymać rozpęd? Jak nie dać się tej fali wciągnąć pod powierzchnię, tylko możliwie dobrze spożytkować jej siłę. Jak nie dać się tej rezygnacji rozlać po zespołach, a trend ten przekuć na zmiany prowadzące do ponadprzeciętnych rezultatów. 

9. odcinek #IMPROpodcastu o przeciwdziałaniu wielkiej fali rezygnacji poprzez wdrażanie metodyki IMPRO. Joanna Gdaniec i Agnieszka Mazur wyjaśniają czemu akceptacja jest momentem przełomowym, jak rozpoznanie potrzeb otwiera na współpracę, z jakiego powodu słuchanie jest jedną z najważniejszych umiejętności tych Nowych Czasów. 


Nov 07, 202220:56
Impro4Biznes | odcinek 8: O wadze nowych umiejętności, czyli czemu soft skill’e stają się hard skill’ami i na odwrót. I co IMPROwizacja ma z tym właściwie wspólnego?

Impro4Biznes | odcinek 8: O wadze nowych umiejętności, czyli czemu soft skill’e stają się hard skill’ami i na odwrót. I co IMPROwizacja ma z tym właściwie wspólnego?

Przez wiele dekad zdążyliśmy przyzwyczaić się do poukładanego świata. Wszystko co się dało usystematyzowaliśmy, nazwaliśmy nienazwane, kierowani ciekawością i potrzebą zrozumienia odkrywaliśmy i porządkowaliśmy to w dziedziny, dane, typy, systemy, procesy, procedury, układy i wymiary. Aż tu nagle… niespodzianka. Wstrząs, i to nie chwilowy jak trzęsienie ziemi. Szok, i to taki co nie chce minąć. A pośród tego te nasze dane, systemy, procedury i układy. Cały ten porządek, który z dnia na dzień okazał się niemal bezużyteczny, żeby nie powiedzieć zbyteczny. I gdy wszystko przewracało się do góry nogami, wtedy myśleliśmy jeszcze, że wszystko wróci do normy. Ale im dłużej to trwało, tym więcej przewartościowało. W każdej dziedzinie życia. Biznes nie pozostał na to obojętny, bo biznes to ludzie, a nas właśnie te zmiany dotknęły najbardziej. Dlatego w tym odcinku przyjrzymy się zmianom w płaszczyźnie kompetencji: klarownie podzielonych na miękkie i twarde, z nieformalnym ale wyraźnym sklasyfikowaniem ich wagi i rangi. Dlaczego ten podział nie jest już teraz taki oczywisty? Jak soft skill’e stają się hard i dlaczego? No i jak to jest w ogóle możliwe, żeby do tego dochodziło? Dowiesz się słuchając Joanny Gdaniec i Agnieszki Mazur, które w podcaście Impro4Business wprowadzają nas w świat improwizacji stosowanej w biznesie, ale także w naszym nieprzewidywalnym życiu. Bo IMPROwizacja to najlepsza odpowiedź na zmianę, a my w każdym odcinku przyglądamy się jej z innej perspektywy!

Oct 17, 202216:49
Impro4Biznes | odcinek 7: IMPRO metody na niepewne czasy, czyli jak być przygotowanym na nieprzewidywalne w biznesie?

Impro4Biznes | odcinek 7: IMPRO metody na niepewne czasy, czyli jak być przygotowanym na nieprzewidywalne w biznesie?

Przygotować się na nieprzewidywalne to trochę jak magiczna sztuczka, która wymyka się konceptowi bycia przygotowanym, czyli podjęcia odpowiednich czynności i kroków z wyprzedzeniem, które skutkują określonym efektem. Aby to się mogło zadziać potrzeba przewidzieć co się może zdarzyć, a więc o nieprzewidzianych sytuacjach mowy tu nie ma. Problem w tym, że my obecnie żyjemy w rzeczywistości, która jest jedną wielką niewiadomą, zarówno w zakresie mikro, makro czy nawet global?

No właśnie, wtedy to całe nasze przygotowanie, ku któremu nas tak nieustannie i złudnie nadal ciągnie, staje się całkowicie bezużytecznym. Pozostaje wtedy bycie gotowym na nieprzewidywalne, przyjęcie tego z otwartością, działanie tu i teraz,  kreatywne poszukiwanie nowego. I przyznać trzeba, że bez treningu jest to dla nas i naszej głowy (mówiąc delikatnie) niełatwe. Tego wszystkiego natomiast uczy właśnie trening improwizacji, który realnie zmienia perspektywę i postrzeganie, uwalniając od obezwładniającego poczucia braku sprawczości i stresu. IMPRO pozwala oswoić nieprzewidywalne i przez działanie i doświadczanie poznawać to co nieznane. No to jak dzięki improwizacji można czuć się gotowym na nieprzewidziane?
O tym właśnie Joanna Gdaniec i Agnieszka Mazur rozmawiają w siódmym odcinku #IMPROpodcast! 

3... 2... 1... SŁUCHAMY!

Oct 03, 202222:39
Impro4Biznes | odcinek 6: FUN & GROW, czyli jak dzięki IMPRO budować zespołowe Team Spirit, a jednocześnie wzrastać w zespole

Impro4Biznes | odcinek 6: FUN & GROW, czyli jak dzięki IMPRO budować zespołowe Team Spirit, a jednocześnie wzrastać w zespole

Nie da się biznesu pozbawić targetów, tabel, KPI i analizy wyników. Ale nie da się też biznesu pozbawić człowieka, a więc też jego emocji, ambicji, motywacji czy wreszcie potrzeb. Biznes to suma tych wszystkich elementów i IMPROWIZACJA nie tylko uświadamia ich istnienie, ale także uczy korzystać z ich wzmacniającej siły.

Jak to możliwe, że metodyka improwizacji, która na pierwszy rzut oka jest wyłącznie frywolnymi grami, nagle może budować prawdziwy biznes? Jak dzieje się magia w zespole i nagle integrują się one silniej, budując realne więzi i zaczynając lepiej ze sobą współpracować? Jak uruchomić wspierające emocje, które są niezbędne do tworzenia połączeń i interakcji z innymi ludźmi? Czemu nauka przez doświadczanie jest skuteczniejsza, a przeniesienie doświadczeń zdobytych w procesie ‘Edutainment’ do realnych procesów przynosi efekty niemal od razu?

Posłuchajcie o FUN & GROW, czyli o podejściu, które z lekkością i otwartością charakterystyczną dla IMPRO, wchodzi w struktury poważnego biznesu i pozwala go ponadprzeciętnie rozwijać. Joanna Gdaniec i Agnieszka Mazur przykładami prosto z programów rozwojowych uzasadniają siłę metodyki IMPRO. Przekonajcie się o niej sami!

Sep 20, 202224:38
Impro4Biznes | odcinek 5: O sile akceptacji i o tym, że akceptować nie oznacza zgadzać się na wszystko!

Impro4Biznes | odcinek 5: O sile akceptacji i o tym, że akceptować nie oznacza zgadzać się na wszystko!

Akceptacja i bycie na TAK I to fundament IMPROWIZACJI. Jest to przyjęcie i docenienie obustronnego wkładu w projekt lub pomysł, a nie zgadzanie się na wszystko.
Akceptacja to pełna świadomość, że oznacza to uznanie i szanowanie innego punktu widzenia i rozwiązań. Łączenie różnych perspektyw i jej poszerzanie, na rzecz wspólnie realizowanego projektu.
Akceptacja to poszukiwanie punktów wspólnych pośród różnorodności.

Czy takie podejście wpływa na biznes? Oczywiście! Czy kształtuje emocje i komunikację? Jak najbardziej. Akceptacja działa też na zespoły i jego potencjał. Jak?
Aby się dowiedzieć posłuchajcie kolejnego odcinka podcastu, w którym Joanna Gdaniec i Agnieszka Mazur niezmiennie przybliżają Wam korzyści stosowania improwizacji w biznesie, abyście mogli zacząć korzystać z jej zalet od razu.

Sep 06, 202219:47
Impro4Biznes | odcinek 4: Jak dzięki IMPROWIZACJI można się uczyć inaczej?

Impro4Biznes | odcinek 4: Jak dzięki IMPROWIZACJI można się uczyć inaczej?

Uczenie się często kojarzy nam się z turbo długim, mozolnym i obciążającym procesem. Jakby było za prosto, okazuje się że w dzisiejszych czasach umiejętność uczenia się nie robi do końca roboty. Strategicznie ważna jest też zdolność ODUCZANIA się. Oczywiście przydatna do tego żeby za chwilę  ponownie na nowo nauczyć się czegoś… nowego! Oduczanie się jest też dużo trudniejsze, bo wymaga porzucenia pewnych wyuczonych schematów działania, nierzadko przemodelowania przekonań, a także zaufania i otwartości. O pokorze i wytrwałości już nawet nie wspominając.
Jak więc uczyć się i oduczać szybciej i efektywniej? Na nowo i inaczej? O tym właśnie rozmawiamy w tym odcinku. 3… 2… 1… ZAPRASZAMY!
Joanna Gdaniec i Agnieszka Mazur i IMPRO w roli głównej!

Aug 12, 202222:21
Impro4Biznes | odc. 3: Budowanie zaufania dzięki IMPROWIZACJI.

Impro4Biznes | odc. 3: Budowanie zaufania dzięki IMPROWIZACJI.

A gdybyśmy Ci powiedziały, że koncept zapracowania sobie na zaufanie i zdobywanie go w procesie to mit? Że zaufanie jest TU i TERAZ, nie pojawia się nagle i magicznie po zrealizowaniu jakiegoś celu, nie wymaga udowodnienia swojej wartości.  Po prostu istnieje bezwarunkowo i można z niego czerpać pełnymi garściami. Co więcej, działając właśnie tak rozwijać przy tym nie tylko zespoły, ale także samemu rosnąc w siłę.
No to właśnie teraz Ci o tym mówimy, w trzecim odcinku podcastu Impro4Biznes.

Zapraszamy Joanna Gdaniec i Agnieszka Mazur.

3… 2… 1… IMPRO!
3... 2... 1... UFAJ!

Jul 21, 202216:11
Impro4Biznes | odc. 2: A co by było gdyby nie było narzuconych celów w biznesie?

Impro4Biznes | odc. 2: A co by było gdyby nie było narzuconych celów w biznesie?

Improwizacja w biznesie. Czy to w ogóle możliwe i po co? Jak biznes może czerpać z improwizacji, by wyjść poza standardowe ramy? Joanna Gdaniec i Agnieszka Mazur, czyli o tym jak połączyć sztukę improwizacji z biznesem, w czasach kiedy jedyną stałą jest zmiana. 

W dzisiejszym odcinku o KPI. Jedni je kochają, inni nienawidzą. Więc my dziś pytamy czy można żyć w organizacji bez narzuconych celów? Czy da to zrobić wykorzystując siłę Improwizacji w biznesie?  

Feb 10, 202232:09
Impro4Biznes | odc. 1 : Improwizacja w biznesie. Dlaczego o tym mówimy ?

Impro4Biznes | odc. 1 : Improwizacja w biznesie. Dlaczego o tym mówimy ?

Teraz bardziej niż kiedykolwiek każda organizacja potrzebuje menedżerów i pracowników, którzy potrafią myśleć i eksperymentować poza wyznaczoną ścieżką. Liderzy nie mogą już pozwolić sobie na pozostawienie rozwoju umiejętności improwizacji przypadkowi lub, co gorsza, na założenie, że umiejętność improwizacji jest cechą wrodzoną, a nie umiejętnością, której można się nauczyć.

Najważniejszą inwestycją dzisiaj jest zbudowanie  bardziej elastycznego umysłu lub osobowości. I temu właśnie tematowi poświęcimy podcast Impro4Biznes. 

Chcesz dowiedzieć się jak to zrobić i dlaczego Improwizacja jest odpowiedzią? Joanna Gdaniec i Agnieszka Mazur. Zapraszamy! 
No to co? 3.... 2... 1... IMPRO!

Feb 10, 202247:34