Skip to main content
Spotify for Podcasters
MustafaKurt.Net

MustafaKurt.Net

By Mustafa Kurt

MustafaKurt.Net blogunun podcast yayınıdır.
Available on
Apple Podcasts Logo
Google Podcasts Logo
Overcast Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

6. İlk “Bullet Journal”ınız için seçilebilecek muhteşem bir defter.

MustafaKurt.NetJan 20, 2021

00:00
04:54
Hayatımı Değiştiren 10 Soru

Hayatımı Değiştiren 10 Soru

🕒 Kendinizi daha iyi yönetmek ve potansiyelinizi en üst düzeye çıkarmak için zaman yönetimi tüyoları! 🚀 🤔 Kendi iş hayatımın deneyimlerinden yola çıkarak, zamanımızı "iyi" kullanmanın sırlarını paylaşıyorum. Unutmayın, 24 saatiniz herkesle aynı, önemli olan nasıl kullandığınız! ⏰ 📋 Zamanınızı daha etkili bir şekilde kullanmak için hazırladığım çalışma sayfasını kullanmayı düşünebilirsiniz. Soruları yanıtlayarak ve olumlu kararlar alarak daha verimli olabilirsiniz. 💪 ✔ 'Hayatımı Değiştiren 10 Soru" soru formunu bilgisayarınıza indirip doldurmak için tıklayın: https://drive.google.com/file/d/1wWOz7k7ShtkGhsIEUFDPvvbZniRQhRep/view?usp=drive_link 🎥 Yeni videoları ve podcastleri kaçırmamak için abone olmayı unutmayın! 📺

Oct 01, 202304:42
Şikayet Etmekten Vazgeçin. Fikirlerinizle Öne Çıkın

Şikayet Etmekten Vazgeçin. Fikirlerinizle Öne Çıkın

Bu podcastimizde sizlerle paylaşmak istediğim şey çok basit: Şikayet etmekten vazgeçin ve fikirlerinizle öne çıkın!

Hayatımızın her anında şikayet etme eğilimindeyiz, değil mi? Ancak, bu alışkanlık sadece bizi değil, çevremizdeki ilişkileri ve çalışma ortamını da olumsuz etkiliyor. Dolayısıyla, bu bölümde şikayet etmek yerine, özgün fikirlerimizi ortaya koymamızın ve pozitif bir etki yaratmamızın neden bu kadar önemli olduğunu derinlemesine inceleyeceğiz.

İş yerinde veya herhangi bir takım çalışmasında, bir kişi sürekli olarak şikayet ettiğinde, takımın motivasyonu düşebilir ve sorunların çözümüne odaklanmak zorlaşabilir. Bu yüzden bu bölümde çözüm odaklı olmanın ve pozitif bir etki yaratmanın ne kadar değerli olduğunu anlatacağım.

Bahaneler, aslında fırsatların önünde duran engellerdir, değil mi? "Suç benim değil!" veya "Bu şekilde olması gerekiyordu!" demek yerine, elimizden geleni yapmalıyız ve yeni yollar keşfetmeliyiz. Bahane üretmek yerine, iyimserliği yönetmeliyiz!

Sıradışı olmak ve fikirlerimizle öne çıkmak cesaret gerektirir. Bu bölümde, farklı bakış açılarıyla sorunlara yaklaşmanın ve yenilikçi çözümler üretmenin neden bu kadar önemli olduğunu keşfedeceğiz. Ve unutmayın, sıradışı düşünceler dünyayı değiştiren projelerin temelini oluşturabilir.

Siz de fikirlerinizle öne çıkın, pozitif bir etki yaratın ve bu dünyada fark yaratın. Şimdi, bu konuyu daha derinlemesine incelemek için bu bölümü dinlemeye başlayın. Ve unutmayın, bu podcast Mustafa Kurt'un kişisel web sitesinde de bulunuyor, o yüzden daha fazla içerik için web sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın.

Teşekkür ederim ve şimdi bu önemli konuyu daha yakından keşfetmek için sizi bölümümüze davet ediyorum. Başlayalım! 🎙️

[http://www.mustafakurt.net]

Sep 24, 202305:05
Kendinizi Dinlemeye Var Mısınız?
May 06, 202304:13
5 dk'da 2 Odaklanma Tekniği

5 dk'da 2 Odaklanma Tekniği

Neden her zaman dikkatimiz dağılıyor?

Dikkatimizi dağıtmak için adeta kablolarla sarmalandık. Bir zamanlar hayatta kalmamızın son derece önemli bir parçası olan dikkat dağınıklığı konusunda evrimleştik. Dikkat dağınıklığına dikkat etmemek, avcı-toplayıcı çağında çok ölümcül olabilirdi.

Bu yüzden hepinizi bir an için bu endişeden kurtaracağım. Dikkatiniz dağılırsa kendinizi suçlu hissetmeyin. Hepimizin dikkati dağılıyor. Artık dikkat dağınıklığının ölümcül olduğu avcı ortamımızda yaşamıyoruz ama yine de kafamızda aynı eski kalıpları taşıyoruz.

Dikkat dağınıklıklarımız artık oldukça farklı. Bir ağacın arkasına saklanan yırtıcı değil bu dikkat dağıtıcılarımız. Tamamen farklı bir şekil aldılar.

Akıllı telefonlar, sosyal medya, dedikodu yapmak, işe yaramaz toplantılar ve her türlü medyayı akılsızca tüketmek bu modern çağın yeni dikkat dağıtıcı biçimleridir.

Kısa vadede ölümcül görünmeyebilirler, ancak bu dikkat dağıtıcılarla uzun süre meşgul olursak, hayatımıza gerçekten anlam katan şeylere odaklanma ve konsantre olma yeteneğimizi kalıcı olarak felç edebilir ve bizi gerçek potansiyelimizden mahrum edebilirler.

7/24 odaklanmış ve üretken kalmanızı söylemiyorum, bu mümkün değil. Tek söylediğim, hayatta bir şey başarmak istiyorsanız, gününüzün bir bölümünü odaklanmış şekilde geçirmeniz gerektiğidir.

Dürüst olalım, çay molanızla, iş arkadaşlarınızla dedikodu yaparak veya günde yüzlerce kez sosyal medyayı kontrol ederek hayatınız düzelmeyecek.

Dikkat dağınıklığı ve odaklanma hakkında bu kadar laf kalabalığı yeter, çözüme doğru ilerleyelim. Bir dahaki sefere dikkatinizi dağıttığınızda, dikkatinizi ve odağınızı toparlamak ve daha anlamlı şeyler yapmak için Darius Foroux‘dan öğrendiğim bu iki şeyi yapın.

Devamı Videoda...

Her hafta yayınlanacak yeni videolardan haberdar olmak ve bana destek olmak isterseniz abone ol tuşuna basabilirsiniz.

Web:
www.mustafakurt.net/
Instagram: www.instagram.com/mustafakurtnet
Twitter: twitter.com/mustafakurtnet
Facebook: www.facebook.com/mustafakurtnet

00:30 Neden Dikkatimiz Dağılıyor?
02:35 Geçmiş Başarılarınızı Hatırlayın
04:21 Öze Odaklananın
May 01, 202306:11
Sosyal Medya’da Sürekli Vakit Kaybedenlere Notlar

Sosyal Medya’da Sürekli Vakit Kaybedenlere Notlar

Sosyal medyanın sevdiklerimizle bağlantıda kalma veya motivasyon bulma gibi avantajları olsa da; aynı zamanda büyük bir dikkat dağıtıcısıdırlar ve üretkenliğiyle hiçbir ilgisi olmayan görevler için harcadığımız değerli zamanımızı kaybetmemize neden olurlar. Bu yazımda, sosyal medya kullanımı sırasında motivasyon eksikliği, planlama, odaklanma ve birden fazla iş yapma gibi faktörlerin günlük yaşamlarımızı nasıl olumsuz etkileyebileceğini kendimle tartışacağım.
May 01, 202304:52
Üretkenliğimi 10 Katına Çıkarma Sürecim

Üretkenliğimi 10 Katına Çıkarma Sürecim

Gün içinde işlerimiz, çocuklarımız, hobilerimiz, iş hedeflerimiz ve kişisel zamanlarımızla meşgul oluyoruz.

Ancak, hedefsiz bir şekilde yapılacak işlerin peşinde koşmak ve yorgunluktan dolayı huzursuz ve mutsuz bir şekilde yatağa gitmek yerine daha iyi yollar var.

Bunun zor yoluyla karşılaştım, bu yüzden 2023 benim (şimdiye kadar) yaklaşımımı değiştirdiğim yıl oldu. Ve bu kararımdan oldukça memnunum.

Eğer üretkenliğimi nasıl arttırdığımı dinlemek isterseniz, buyurun devam edelim;
Apr 30, 202305:25
Küçük Başlamak Büyük Fark Yaratır
Mar 01, 202307:19
Bu 2 Uygulamayla İngilizcenizi Uçurun.

Bu 2 Uygulamayla İngilizcenizi Uçurun.

www.mustafakurt.net
Dil öğrenmek, sadece kelime ezberlemekten daha fazlasını gerektirir. Dil öğrenmek, yeni bir kültürü keşfetmenin yanı sıra, düşünme, okuma, dinleme ve yazma becerilerinizi de geliştirmeyi içerir. Bu nedenle, öğrenme yolculuğunuza çeşitli öğrenme yöntemleri eklemek, dil öğrenme sürecinizi daha eğlenceli ve etkili hale getirebilir.
www.mustafakurt.net
Feb 24, 202303:34
İşleri Önceliklendirme Nasıl Yapılır?
Oct 18, 202202:59
Aksiyon Planı Nedir ve Neden Önemlidir?
Oct 09, 202212:21
Çocuklar neden “sarılmak” ister?
Sep 24, 202206:17
Nasıl Yeni Bir Alışkanlık Edinebilirim?

Nasıl Yeni Bir Alışkanlık Edinebilirim?

Yeni bir şeye başlamak veya yeni bir alışkanlık edinmek zordur. Spor salonuna gitmek, bir müzik aleti öğrenmek ya da daha fazla kitap okumak olsun, bu alışkanlığı yaratmak için çok uğraşırız ama sürekli erteleriz. Ama bir hile var. Biri yakın zamanda, diğeri birkaç yıl öncesinden iki kişisel örneği paylaşayım.
Sep 17, 202205:39
Düşünmeden Yazmamın 101 Sebebi ve 1 Yolu
Jan 28, 202108:48
7. Keşke Geçen Sene Bilseydim Dediğim 10 Şey – Kendi Geçmişime Mektup
Jan 21, 202114:06
6. İlk “Bullet Journal”ınız için seçilebilecek muhteşem bir defter.
Jan 20, 202104:54
5. 2020’de “Yaşadıklarımdan Öğrendiğim 5 Şey Var”

5. 2020’de “Yaşadıklarımdan Öğrendiğim 5 Şey Var”

Geçtiğimiz günlerde 2021’e neler yaparak girmem gerektiğini yazmıştım. Hadi gelelim bu sabah ki yürüyüşümde zihnimden geçirdiğim ve 2020’den bu yıl öğrendiğim 5 maddeyi birlikte gözden geçirelim;

Seslendirdiğim yazıyı okumak isterseniz tıklayabilirsiniz; 2020’de “Yaşadıklarımdan Öğrendiğim 5 Şey Var”

Dec 20, 202009:58
4. “Bir” Çevre Mühendisi ne iş yapar?
Jun 27, 202011:55
3. Farkında değil misiniz? Yıllardır zaten “karantina”dayız!

3. Farkında değil misiniz? Yıllardır zaten “karantina”dayız!

Kalıpları kırmak oldukça zordur. Çoğumuz alışkanlıklarımızı değiştirmek istediğimizi söylüyoruz. Telefon ve ekran bağımlılığından kurtulmayı hepimiz istiyoruz ama bunun çaresini de yine ekranlardan arıyoruz. Hadi itiraf edin, en son başladığınız diyet kaç gün sürdü? Ya da başladığınız sporu düzenli olarak kaç gün devam edebildiniz? Kişi kendine her zaman değişeceğini söyler ama değişim gerçekten zor ve sancılı bir süreçtir.
May 17, 202010:14
2. Bir “Süreç Yönetimi” olarak “Kek” yapmak!

2. Bir “Süreç Yönetimi” olarak “Kek” yapmak!

Karantina zamanlarında, kısıtlı imkanların yaşandığı bu günlerde vakti iyi değerlendirmeye çalışıyoruz. Pazar günü malum anneler günüydü. Ben de acaba bu günde hem eşimi nasıl mutlu edebilirim, hem de ailecek nasıl güzel vakit geçirebiliriz diye düşünürken, daha önce hiç yapmadığım ama bu özel günde yaparsam eşimi de çok mutlu edeceğimi düşündüğüm bir fikir geldi aklıma. Daha önce birçok kez düşündüğüm ama bir türlü fırsat bulamadığım bir ev işiydi bu.
May 12, 202003:43
1. Okyanusların altını üstüne getireceğiz

1. Okyanusların altını üstüne getireceğiz

Günümüzde kullandığımız tüm cihazların yapımında değerli değersiz birçok madde kullanılıyor. Bu maddelerin neredeyse tamamı da madenlerden elde ediliyor. Madenler denilince de aklımıza hemen baretli, yüzleri kararmış insanların yerin altına girdiği ya da Afrika’da zor şartlarda çalıştırılan maden işçileri çocukların görüntüleri aklımıza geliyor. Peki maden denilince benim aklıma ise artık uçsuz bucaksız okyanuslar, dev dalgalar geliyor desem; bana deli muamelesi yapmazsınız değil mi?

May 09, 202005:25