
„Kulturalnie pytam”
By Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Rozmowy poświęcone m.in. dziełom z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu, przedmiotom przywiezionym przez osadników na Dolny Śląsk w 1945 r., zabytkom zaginionym w czasie II wojny światowej, tajemnicom muzealnych budynków. Usłyszycie też o słynnych dolnośląskich ulach figuralnych czy piernikach, które wypiekano kiedyś we Wrocławiu. I o wielu innych pięknych rzeczach… Zapraszamy!
Muzyka: Serge Quadrado, Mafia

„Kulturalnie pytam”Apr 12, 2022

„Kulturalnie pytam”, odc. 14 — O odzyskaniu obrazu z pracowni Lucasa Cranacha st.
Kto przekazał zaginiony obraz z pracowni Cranacha st. wrocławskiemu Muzeum Narodowemu? Jakie były jego przed- i powojenne losy? Kto był fundatorem dzieła Opłakiwanie Chrystusa?
Joanna Mielewczyk w cyklu „Kulturalnie pytam” rozmawia z dyrektorem MNWr Piotrem Oszczanowskim oraz Michałem A. Pieczką z Działu Edukacji MNWr o historii i zawikłanych losach dzieła, które na początku roku 2022 przekazane zostało ze Sztokholmu do Wrocławia.
Muzyka: Serge Quadrado, Mafia

„Kulturalnie pytam”, odc. 13 — Gmach Muzeum Narodowego we Wrocławiu
Jaki widok rozpościerał się z salonu? Co było kiedyś w dzisiejszych magazynach malarstwa i z czyimi dziełami spotkamy się w sypialni?
Joanna Mielewczyk w cyklu „Kulturalnie pytam” rozmawia z Izabelą Trembałowicz-Chęć o jednym z najbardziej okazałych budynków we Wrocławiu – gmachu głównym wrocławskiego Muzeum Narodowego.
Muzyka: Serge Quadrado, Mafia

„Kulturalnie pytam”, odc. 12 — O odzyskiwaniu zaginionych dzieł sztuki
Ile dzieł sztuki znajduje się na liście skarbów zaginionych i gdzie się dzisiaj odnajdują? Czy zdarzają się jeszcze cuda i odkrywane są dzieła dawno uznane za stracone?
Joanna Mielewczyk w cyklu „Kulturalnie pytam” rozmawia z dyrektorem Muzeum Narodowego we Wrocławiu dr. hab. Piotrem Oszczanowskim o poszukiwaniach dzieł sztuki, odkrywaniu skrytek, w których wciąż mogą być skarby sprzed II wojny światowej, a także o trudnej sztuce negocjacji przy zwrotach takich zaginionych dzieł.
Muzyka: Serge Quadrado, Mafia

„Kulturalnie pytam”, odc. 11 — Wystawa „Wrocław według Bacha” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu
Jak wyglądały dawne studnie miejskie? A jak pierwsze sieciowe oświetlenie miasta? Czym władać powinien ten, kto chce opracować sztukę rysunku?
Joanna Mielewczyk w cyklu „Kulturalnie pytam” rozmawia z Aurelią Zduńczyk – kuratorką wystawy „Wrocław według Bacha”, prezentującej między innymi bezcenny zbiór 190 rysunków ukazujących budowle, pomniki, place, mosty czy kamienice starego Wrocławia.
Muzyka: Serge Quadrado, Mafia

„Kulturalnie pytam”, odc. 10 — Wystawa „Abakanowicz. Totalna” w Pawilonie Czterech Kopuł
Do czego posłużyły Magdalenie Abakanowicz liny okrętowe? Jak duże były krosna, na których powstawały abakany, i kto był modelem podczas tworzenia? We wrocławskim Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej prezentowane są prace jednej z najważniejszych artystek polskich XX w.
Joanna Mielewczyk w cyklu „Kulturalnie pytam” rozmawia dr Barbarą Banaś i Iwoną D. Bigos – z kuratorkami wystawy „Abakanowicz. Totalna”
Muzyka: Serge Quadrado, Mafia

„Kulturalnie pytam”, odc. 9 — Pierniki na Dolnym Śląsku
Kto dostawał piernikowe dziecko w beciku? Jaką tajemną moc miały pierniki i dlaczego sprzedawano je w aptekach?
W okresie przedświątecznym rozmowa w cyklu „Kulturalnie pytam” dotyczy pierników i misternie rzeźbionych form do nich prezentowanych w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu. Joanna Mielewczyk rozmawia z Joanną Kurbiel, która opowiada o przysmakach, z których kiedyś słynął Dolny Śląsk.
Muzyka: Serge Quadrado, Mafia

„Kulturalnie pytam”, odc. 8 — Projekt rotundy Panoramy Racławickiej
Czy Panorama może stać się całym życiem? Jak szybko stawiano elementy prefabrykowane rotundy i kiedy ważny jest szok?
Joanna Mielewczyk w cyklu „Kulturalnie pytam” rozmawia z współprojektantką rotundy Panoramy Racławickiej architekt Ewą Dziekońską, która wraz z mężem Markiem Dziekońskim wygrała pod koniec lat 50. XX w. konkurs na projekt tego tak charakterystycznego dla dzisiejszego Wrocławia budynku.
Muzyka: Serge Quadrado, Mafia

„Kulturalnie pytam”, odc. 7 — Ule figuralne w Muzeum Etnograficznym
Co robią pszczoły w brzuchach świętych? Czy magia uratowała ule?
Joanna Mielewczyk pyta o to (i o wiele więcej) Elżbietę Berendt, kierownik Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu, gdzie na wystawie stałej oglądać można nadnaturalnej wielkości ule figuralne, z których kiedyś słynął Dolny Śląsk.
Muzyka: Serge Quadrado, Mafia

„Kulturalnie pytam”, odc. 6 — Malarze Panoramy Racławickiej
Kto ucieka z pola bitwy? Skąd wieje wiatr? Dlaczego Polacy tak kochali Kościuszkę?
O wszystko to pyta Izabelę Trembałowicz-Chęć, edukatorkę w Muzeum „Panorama Racławicka”, Joanna Mielewczyk w kolejnym odcinku swojego cyklu. Rozmowa jest opowieścią o malarzach, którzy tworzyli to niezwykłe malowidło.
Wszystko to w związku z planowanym na 27 lipca otwarciem rotundy Panoramy Racławickiej po gruntownej modernizacji.
Muzyka: Serge Quadrado, Mafia

„Kulturalnie pytam”, odc. 5 — Panorama Racławicka
Jak ważne jest światło? Dlaczego scenografowie wykorzystali wnętrza Panoramy Racławickiej w filmie Andrzeja Żuławskiego „Na srebrnym globie” i którędy do Panoramy wprowadzano astronautę?
Oto piąty podcast Joanny Mielewczyk „Kulturalnie pytam”, w którym jej rozmówcą jest kierownik Muzeum „Panorama Racławicka” dr Romuald Nowak. Opowieść dotyczy losów Panoramy, a wszystko to w związku z planowanym na 27 lipca 2021 otwarciem rotundy po gruntownej modernizacji.
Muzyka: Serge Quadrado, Mafia
![„Kulturalnie pytam”, odc. 4 — „Galeria mody” [Muzeum Narodowe we Wrocławiu]](https://d3t3ozftmdmh3i.cloudfront.net/production/podcast_uploaded_episode400/13645046/13645046-1623926191017-48f1fc5b2d94.jpg)
„Kulturalnie pytam”, odc. 4 — „Galeria mody” [Muzeum Narodowe we Wrocławiu]
„Kulturalnie pytam” — cykl podcastów Muzeum Narodowego we Wrocławiu realizowanych przez dziennikarkę Joannę Mielewczyk.
„Czy kolor może ośmieszać? Czy barwa ubrania może chronić? Kulturalnie pytam, przechadzając się korytarzami wrocławskiego Muzeum Narodowego. Tym razem w budynku króluje moda. Sale w różnych barwach, a w nich skarby. Ubrania, obrazy wszystko w konkretnych kolorach. O tym, jakie znaczenia ma barwa, ile zapłacono za drogocenny szal – opowie historyk sztuki, kuratorka wystawy »Galeria mody« – Małgorzata Możdżyńska-Nawotka. Koniecznie proszę zobaczyć, jak moda prezentuje się w muzealnych murach. Ale najpierw warto o jej historii posłuchać”. Kulturalnie pytam i zapraszam – Joanna Mielewczyk
Muzyka: Serge Quadrado, Mafia
![„Kulturalnie pytam”, odc. 3 — Przywiezione! Co rzeczy mówią o ludziach? [Muzeum Etnograficzne]](https://d3t3ozftmdmh3i.cloudfront.net/production/podcast_uploaded_episode400/13645046/13645046-1620293070840-e32ccbeb24001.jpg)
„Kulturalnie pytam”, odc. 3 — Przywiezione! Co rzeczy mówią o ludziach? [Muzeum Etnograficzne]
„Kulturalnie pytam” — cykl podcastów Muzeum Narodowego we Wrocławiu realizowanych przez dziennikarkę Joannę Mielewczyk.
Czy rzeczy mówią o ludziach? Jaką historię opowiadają o terenach, z których zostały przywiezione? Co na Ziemie Zachodnie po wojnie zabrano, a co w domach dawnych mieszkańców zastano?
Tym razem Joanna Mielewczyk w rozmowie z Martą Derejczyk z Muzeum Etnograficznego – Oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu – zaprasza na wystawę „Dolnoślązacy. Pamięć, kultura, tożsamość”.
Ekspozycja poświęcona jest kulturze i historii ludności, która zamieszkiwała tereny Dolnego Śląska przed rokiem 1945, oraz pokazuje powojenne losy osadników, przybyłych tu z różnych stron Polski i świata. Na wystawie zestawione zostały dwa wizerunki dolnośląskiej kultury ludowej: w miarę stabilnej, choć niejednorodnej, dziewiętnastowiecznej, oraz z pierwszych lat powojennych, będącej mozaiką – nakładających się na tamtą – tradycji grup osadniczych.
Z prezentowanych zabytków ilustrujących dawną dolnośląską kulturę tradycyjną wyłania się obraz wsi pozostającej w bliskich związkach z miastem, wsi, do której przenikają już liczne wytwory pochodzenia fabrycznego. Wnętrze izby, zaaranżowane jednak w sposób nie będący próbą wiernej rekonstrukcji, wypełnione jest doskonale wykonanymi zdobionymi meblami. Są to nie tylko szafa, kredens, stół, skrzynia, zydle, ale też kołyska i łoże
Muzyka: Serge Quadrado, Mafia
![„Kulturalnie pytam”, odc. 2 — „BYpass. Wystawa pandemiczna” [Pawilon Czterech Kopuł we Wrocławiu]](https://d3t3ozftmdmh3i.cloudfront.net/production/podcast_uploaded_episode400/13645046/13645046-1618298166224-782c28414a851.jpg)
„Kulturalnie pytam”, odc. 2 — „BYpass. Wystawa pandemiczna” [Pawilon Czterech Kopuł we Wrocławiu]
„Kulturalnie pytam” — cykl podcastów Muzeum Narodowego we Wrocławiu realizowanych przez dziennikarkę Joannę Mielewczyk.
Czy sztuka może uzdrawiać?
Czy może poprawić ukrwienie serca? Jak bypass?
Co z muzealnych magazynów trafiło – w związku z pandemią – do wystawowych sal?
Joanna Mielewczyk zaprasza na drugie podcastowe spotkanie. Tym razem w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej Oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu, gdzie wraz z Iwoną Dorotą Bigos, kierowniczką Pawilonu, przechadza się po wystawie „BYpass. Wystawa pandemiczna”.
Muzyka: Serge Quadrado, Mafia

„Kulturalnie pytam”, odc. 1 — Prace dawnych malarek w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu
„Kulturalnie pytam” – cykl podcastów Muzeum Narodowego we Wrocławiu realizowanych przez dziennikarkę Joannę Mielewczyk.
Odcinek pierwszy — rozmowa z kustosz Barbarą Przerwą — to opowieść o dziełach dawnych malarek w kolekcji wrocławskiego muzeum: Evy van Marle, Élisabeth Vigée-Lebrun, Anny Bilińskiej i Olgi Boznańskiej.
Eva van Marle (czynna w latach 1647–1654) „Portret mężczyzny w kołnierzu z pomponami”, poł. XVII w.
Élisabeth Vigée-Lebrun (1755-1842) „Portret księżnej Fanny Biron”, 1810
Anna Bilińska (1857–1893) „Bretońska na progu domu”, 1889
Olga Boznańska (1865–1940) „Portret kobiety z japońską parasolką”, 1892
Kolejne rozmowy poświęcone będą m.in. przedmiotom przywiezionym przez osadników na Dolny Śląsk w 1945 r., zabytkom zaginionym w czasie II wojny światowej, tajemnicom muzealnych budynków. Usłyszycie też o słynnych dolnośląskich ulach figuralnych i piernikach, które wypiekano kiedyś we Wrocławiu.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu poleca!
Muzyka: Serge Quadrado, Mafia

„Kulturalnie pytam”, zapowiedź odc. 1 – premiera całości 16 marca o godz. 20:00
„Kulturalnie pytam” – cykl podcastów Muzeum Narodowego we Wrocławiu realizowanych przez dziennikarkę Joannę Mielewczyk.
Odcinek pierwszy – rozmowa z kustosz Barbarą Przerwą – to opowieść o dziełach dawnych malarek w kolekcji wrocławskiego muzeum.
Kolejne rozmowy poświęcone będą m.in. przedmiotom przywiezionym przez osadników na Dolny Śląsk w 1945 r., zabytkom zaginionym w czasie II wojny światowej, tajemnicom muzealnych budynków. Usłyszycie też o słynnych dolnośląskich ulach figuralnych i piernikach, które wypiekano kiedyś we Wrocławiu.