Skip to main content
Spotify for Podcasters
Muzeum Těšínska

Muzeum Těšínska

By Muzeum Těšínska

Podcasty o bohaté historii, přírodovědě a vlastivědě nejen české části Těšínského Slezska a o dění v Muzeu Těšínska
Available on
Google Podcasts Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

Šance v Mostech u Jablunkova

Muzeum TěšínskaAug 17, 2021

00:00
38:39
Šance v Mostech u Jablunkova

Šance v Mostech u Jablunkova

Co to jsou jablunkovské šance, kdy a proti komu byly vybudovány, kdo na nich sloužil, jak vypadal běžný život vojáků? Jaké jsou plány s touto unikátní historickou památkou do budoucna, o výstavě a o mnohém dalším si povídáme s historikem Muzea Těšínska a autorem nedávno vydané publikace o šancích Martinem Krůlem. 

Aug 17, 202138:39
100 let města Český Těšín – o výstavě k výročí města

100 let města Český Těšín – o výstavě k výročí města

V loňském roce jsme si připomněli 100. výročí města Český Těšín, které představuje jeden z příkladů fenoménu rozdělených měst, jež vznikala po skončení obou světových válek. Jak vznikala výstava, která představuje rozvoj města, vznik řady institucí, co bylo financováno ze státní půjčky ve výši 15 milionů korun, pocházejí vystavené předměty jen ze sbírek Muzea Těšínska? Na tyto a mnohé další otázky odpoví vedoucí autorského kolektivu, který výstavu připravoval, historička Ilona Pavelková.

Jun 10, 202117:13
Sčítání lidu – od Babyloňanů po 20. století

Sčítání lidu – od Babyloňanů po 20. století

Kdy se začalo sepisovat obyvatelstvo? Hrozila pokuta nebo trest těm, kteří se nezúčastnili sčítání? Kdo vypracoval zásady moderního sčítání lidu? Na tyto a další otázky odpoví v dalším díle podcastu Muzea Těšínska historik Radek Lipovski z Ostravské univerzity.

May 27, 202132:18
Z historie i současnosti kostela Božího těla v Gutech

Z historie i současnosti kostela Božího těla v Gutech

Tragický požár v noci z 1. na 2. srpna roku 2017 nenávratně zničil jednu z nejstarších a nejvýznamnějších dřevěných sakrálních staveb v České republice, kostel Božího těla v Gutech. O jeho historii, události samotné až po výstavbu nového kostela jsme si povídali s historikem Davidem Pindurem v dalším díle podcastu Muzea Těšínska.

May 11, 202101:06:33
Pátráme po předcích aneb jak začít

Pátráme po předcích aneb jak začít

Chcete zjistit, kdo byli vaši předkové? Kde a jak žili, čím se živili? Spoustu z vás už určitě někdy napadlo, jaké by to bylo mít svůj vlastní rodokmen. A proto jsme v loňském roce zřídili genealogickou poradnu, abychom vám k němu usnadnili cestu. Pomáháme se čtením dokumentů, radíme, kde hledat, na koho se obrátit. O tom, co je to genealogie a jak začít pátrat po svých předcích v dalším díle podcastu Muzea Těšínska, tentokrát s Petrou Nevelöšovou.

Apr 28, 202116:33
Co se děje v Muzeu Těšínska, když je zavřeno

Co se děje v Muzeu Těšínska, když je zavřeno

Čemu se věnují zaměstnanci Muzea Těšínska v době uzavření muzeí? Má uzavření vliv na jejich práci? Doba covidová nás přiměla přesunout spoustu aktivit do online prostředí, ale přesto podstatná část naší práce zůstala stejná. Jaké výstavy a publikace připravujeme? Bylo nutné stěhovat půltunový erb Larisch-Mönnichů z Karviné do Českého Těšína? Má úspěch online genealogická poradna? Proč studují kolegové z Archeoparku a Historické budovy polštinu? O tom a spoustě dalším vám poví Radim Jež, Petra Nevelöšová, Lucie Rucká a Pavlína Badurová v dalším díle podcastu Muzea Těšínska.

Apr 22, 202157:13
Madona z Těrlicka – o jejím restaurování a umístění do expozice Muzea Těšínska

Madona z Těrlicka – o jejím restaurování a umístění do expozice Muzea Těšínska

O objevu pozdně gotické deskové malby Madony z Těrlicka a jejím restaurování s ak. mal. Romanou Balcarovou a historikem Davidem Pindurem. V roce 2019 zvítězila malba v kategorii objev/nález roku v soutěži Patrimonium pro futuro pořádané Národním památkovým ústavem.

Apr 13, 202122:06
Velikonoce (nejen) na Těšínsku

Velikonoce (nejen) na Těšínsku

Zelený čtvrtek, Velký pátek… Jak to bylo s Velikonocemi (nejen) na Těšínsku? Budeme si povídat o pomlázce, beránkovi, ale i tom, jak Velikonoce slavili naši předkové a zda se něco z původních zvyků zachovalo. První podcast Muzea Těšínska s Lenkou Ježovou Bichlerovou a etnografkou Lucií Kaminskou.

Apr 04, 202134:33
Muzeum Těšínska

Muzeum Těšínska

Novinkami a zajímavostmi z dění v nejvýchodnějším muzeu v České republice vás provedu já, Lenka Ježová Bichlerová. O tom všem s mými atraktivními hosty v podcastu Muzea Těšínska. 

Apr 01, 202100:29