
Muzeum Těšínska
By Muzeum Těšínska

Muzeum TěšínskaAug 17, 2021

Šance v Mostech u Jablunkova
Co to jsou jablunkovské šance, kdy a proti komu byly vybudovány, kdo na nich sloužil, jak vypadal běžný život vojáků? Jaké jsou plány s touto unikátní historickou památkou do budoucna, o výstavě a o mnohém dalším si povídáme s historikem Muzea Těšínska a autorem nedávno vydané publikace o šancích Martinem Krůlem.

100 let města Český Těšín – o výstavě k výročí města
V loňském roce jsme si připomněli 100. výročí města Český Těšín, které představuje jeden z příkladů fenoménu rozdělených měst, jež vznikala po skončení obou světových válek. Jak vznikala výstava, která představuje rozvoj města, vznik řady institucí, co bylo financováno ze státní půjčky ve výši 15 milionů korun, pocházejí vystavené předměty jen ze sbírek Muzea Těšínska? Na tyto a mnohé další otázky odpoví vedoucí autorského kolektivu, který výstavu připravoval, historička Ilona Pavelková.

Sčítání lidu – od Babyloňanů po 20. století
Kdy se začalo sepisovat obyvatelstvo? Hrozila pokuta nebo trest těm, kteří se nezúčastnili sčítání? Kdo vypracoval zásady moderního sčítání lidu? Na tyto a další otázky odpoví v dalším díle podcastu Muzea Těšínska historik Radek Lipovski z Ostravské univerzity.

Z historie i současnosti kostela Božího těla v Gutech
Tragický požár v noci z 1. na 2. srpna roku 2017 nenávratně zničil jednu z nejstarších a nejvýznamnějších dřevěných sakrálních staveb v České republice, kostel Božího těla v Gutech. O jeho historii, události samotné až po výstavbu nového kostela jsme si povídali s historikem Davidem Pindurem v dalším díle podcastu Muzea Těšínska.

Pátráme po předcích aneb jak začít
Chcete zjistit, kdo byli vaši předkové? Kde a jak žili, čím se živili? Spoustu z vás už určitě někdy napadlo, jaké by to bylo mít svůj vlastní rodokmen. A proto jsme v loňském roce zřídili genealogickou poradnu, abychom vám k němu usnadnili cestu. Pomáháme se čtením dokumentů, radíme, kde hledat, na koho se obrátit. O tom, co je to genealogie a jak začít pátrat po svých předcích v dalším díle podcastu Muzea Těšínska, tentokrát s Petrou Nevelöšovou.

Co se děje v Muzeu Těšínska, když je zavřeno
Čemu se věnují zaměstnanci Muzea Těšínska v době uzavření muzeí? Má uzavření vliv na jejich práci? Doba covidová nás přiměla přesunout spoustu aktivit do online prostředí, ale přesto podstatná část naší práce zůstala stejná. Jaké výstavy a publikace připravujeme? Bylo nutné stěhovat půltunový erb Larisch-Mönnichů z Karviné do Českého Těšína? Má úspěch online genealogická poradna? Proč studují kolegové z Archeoparku a Historické budovy polštinu? O tom a spoustě dalším vám poví Radim Jež, Petra Nevelöšová, Lucie Rucká a Pavlína Badurová v dalším díle podcastu Muzea Těšínska.

Madona z Těrlicka – o jejím restaurování a umístění do expozice Muzea Těšínska
O objevu pozdně gotické deskové malby Madony z Těrlicka a jejím restaurování s ak. mal. Romanou Balcarovou a historikem Davidem Pindurem. V roce 2019 zvítězila malba v kategorii objev/nález roku v soutěži Patrimonium pro futuro pořádané Národním památkovým ústavem.

Velikonoce (nejen) na Těšínsku
Zelený čtvrtek, Velký pátek… Jak to bylo s Velikonocemi (nejen) na Těšínsku? Budeme si povídat o pomlázce, beránkovi, ale i tom, jak Velikonoce slavili naši předkové a zda se něco z původních zvyků zachovalo. První podcast Muzea Těšínska s Lenkou Ježovou Bichlerovou a etnografkou Lucií Kaminskou.

Muzeum Těšínska
Novinkami a zajímavostmi z dění v nejvýchodnějším muzeu v České republice vás provedu já, Lenka Ježová Bichlerová. O tom všem s mými atraktivními hosty v podcastu Muzea Těšínska.