
Na koberečku
By Hnutí Duha

Na koberečkuMay 30, 2023

#28 - Výmladkový les s Martinem Šrámkem
Co jsou to výmladkové lesy? Jsou pro nás důležité? A jak poznat polykormon? Vydejte se společně s Martinem Šrámkem a Eliškou Vozníkovou na procházku do tajuplné minulosti - a přítomnosti - českých lesů.

#27 - Komunitní energetika v obcích. Jak na ni?
Jak si lidé mohou představit komunitní energetiku ve svých obcích či městech? A co pro ni mohou udělat? Jiří Krist představí projekt Enerkom a společně s Ondřejem Paškem odpoví na spoustu zajímavých otázek týkajících se boomu komunitní energetiky.

#26 - Komunitní energetika pro bytové domy je tady. Jak na ni?
Jaké konkrétní kroky podniknout, když si chcete v bytovém domě dát na střechu fotovoltaiku a sdílet elektřinu? Na co si dát pozor, jak vybrat kvalitní firmu a s jakou návratností počítat? Dnešními hosty jsou energetický konzultant a spolupředseda Strany zelených Michal Berg a náš energetický expert Tomáš Jagoš. Tentokrát s Markétou Braunovou za moderátorským mikrofonem.

#25 - Dobrovolnictví a občanská angažovanost. Má to vůbec smysl?
Jak vypadá dobrovolnictví v Česku a ve světě? Kdo nejčastěji dobrovolničí? A jaké jsou další způsoby, kterými můžeme ovlivňovat svět kolem nás? Dnešní hostkou je Petra Paříková, která dobrovolničí už od svých šestnácti let. Podcastem z moderátorské židle provází Eliška Vozníková.

#24 - Čtyři roky ředitelování. COVID, energetika a velké výzvy Hnutí DUHA
Jak vypadaly poslední čtyři roky v Hnutí DUHA? Kterým největším výzvám čelíme? V dnešní speciální epizodě se ředitelka Anna Kárníková výjimečně posadí do židle pro hosty a jako moderátorka vás přivítá Markéta Braunová.

#23 - Jak aktivistické kampaně mění svět?
Většina z nás chce konat dobro. Ale jak na to? Jak dosahujeme skutečné systémové změny v Hnutí DUHA? Podívejme se společně s vedoucí krajinového týmu Eliškou Vozníkovou na to, jak úspěšné aktivistické kampaně mění svět.

#22 - Jak získat smysluplnou práci? Kam až může vést cesta dobrovolnice?
Co člověku přináší dobrovolnictví v nezisku a jak může vést k placené práci? Vyslechněte si inspirativní rozhovor s Eliškou Vozníkovou a vydejte se na její barvistou cestu od dobrovolnictví až po vedoucí týmu Krajina v Hnutí DUHA.
V Hnutí DUHA už 25 let vyjíždíme s dobrovolníky a dobrovolnicemi pomáhat krajině přímo do terénu. Místa na toto léto se plní rychle, pokud máte zájem, s registrací neváhejte: tydnyprokrajinu.hnutiduha.cz

#21 - Jak funguje sdílení energie? Kdy se dočkáme komunitní energetiky v ČR?
Jak přesně funguje sdílení energie a jak na něm můžeme ušetřit peníze? Kde chybuje česká legislativa? Laura Otýpková (UKEN, Frank Bold) a Tomáš Jagoš (Hnutí DUHA) nás provedou problematikou komunitní energetiky v České republice.

#20 - Ovlivňuje klimatická změna české lesy? Jak budou vypadat lesy budoucnosti?
Klimatická krize se masivně projevuje i v české krajině. Co na to české lesy? Jak funguje ukládání uhlíku v přírodě? I to jsou otázky, kterým se věnuje Jan Skalík, expert projektu Zachraňme lesy.
Do pomoci českým lesům se můžete zapojit i vy na https://zachranmelesy.cz/

#19 - Zachránili jsme lesy? Pět let boje proti ničivé kůrovcové kalamitě
Před pár lety Českou republiku zasáhla ničivá kůrovcová kalamita. Co k ní vedlo a kam jsme se od té doby posunuli? Jsou lesy zachráněné? Podívejte se pod pokličku situace v Jeseníkách nebo na Vysočině pohledem Jana Skalíka, experta projektu Zachraňme lesy.
Do pomoci českým lesům se můžete zapojit i vy na https://zachranmelesy.cz/

#18 - Budoucnost českých lesů – spořádá je zvěř a sucho?
Jsme už z kůrovcové kalamity venku? A obnovíme konečně české lesy přirozeným způsobem – aby byly zdravé, pestré a odolné? Nebo jsme se zase vůbec nepoučili a všechny sliby vlády jsou jen Potěmkinova vesnice? Současný stav našich lesů i roční působení vlády v této oblasti rekapituluje Jaromír Bláha – expert na ochranu lesů a divoké přírody Hnutí DUHA.
Zapojte se do pomoci českým lesům na https://zachranmelesy.cz/ Tam taky můžete podpořit jak naši práci v terénu, tak i tu ve sněmovně.

#17 - Bezprecedentní úspěch dobříšského referenda: Jak dát stopku zastupitelům, když jdou na ruku developerům?
O silný příběh z Dobříše, kde se lidé nedali a rozhodli se omezit raději sebe než přírodu, se podělí Jaromír Bláha – náš dlouholetý kolega a expert na ochranu lesů a divočiny. A třeba dá i vám návod na úspěšné referendum a na to, jak chránit místo, kde žijeme.
Dává vám to, co děláme, smysl? Podpořte Hnutí DUHA na https://darce.hnutiduha.cz/

#16 - Lokální, nebo bio ze supermarketu? Jak jíst zdravě a šetrně a nezbláznit se
Má větší dopad na klima způsob pěstování potravin, nebo jejich doprava? Jak si efektivně zajistit každodenní spotřebu a nestrávit tím mládí? A existuje recept na fungující spolupráci místních strávníků a strávnic, zemědělců a třeba i školních jídelen? S Michalem Bajgartem z Hnutí DUHA jsme nakoukli pod pokličku BIO regionu na Tišnovsku, kde tohle všechno umí.
Šetrné hospodaření s krajinou můžete podpořit i vy. Přispějte finančním darem na darce.hnutiduha.cz/tohlezeru.

#15 - Tišnovsko se může stát BIO regionem. Máme důvod na oslavu?
Zemědělství pomáhá utvářet krajinu, zhodnocovat a chránit zdroje a obohacovat regiony. V současnosti ale udržitelné postupy nejsou dostatečně zastoupeny. Hostem dnešního podcastu je Michal Bajgart z Hnutí DUHA, který se věnuje rozvoji zemědělství na Tišnovsku. Co znamená výraz BIO region a proč je důležité pracovat na jeho rozvoji?
Šetrné hospodaření s krajinou můžete podpořit i vy. Přispějte finančním darem na darce.hnutiduha.cz/tohlezeru.

#14 - Jak žijí rodiny postižené energetickou chudobou?
Františka Tranová z Platformy pro sociální bydlení a Ondřej Pašek z Hnutí DUHA nám představí první velkou studii o energetické chudobě v České republice. Jaká je realita rodin postižených energetickou chudobou? A jak můžeme krizi zastavit?
Do boje proti energetické chudobě se můžete zapojit i vy – finančním darem na www.darce.hnutiduha.cz/teplodomova.

#13 - Proč je komunitní energetika takový hit?
Komunitní energetika může zabezpečit přísun levné a bezpečné energie. Jak ji ale nastartovat v České republice? O komunitní energetice jsme mluvili s Annou Michalčákovou z expertní skupiny Frank Bold a s Tomášem Jagošem z Hnutí DUHA.

#12 - Česko bojuje s energetickou chudobou
Co můžeme dělat, abychom společně zvládli tuto i následující zimy? Kdo jsou lidé nejvíce ohrožení energetickou chudobou? Poslechněte si rozhovor s Jiřím Koželouhem, vedoucím programu Klima, energie a odpady Hnutí DUHA. Do boje proti energetické chudobě se můžete zapojit i vy – finančním darem na www.darce.hnutiduha.cz/teplodomova.

#11 - Jak efektivní je konvenční zemědělství? Potřebujeme pesticidy?
Je konvenční zemědělství opravdu efektivnější než ekologické? Proč se v něm používají pesticidy? A jak s tím vším souvisí přelidnění? I to se můžete dozvědět díky Průvodci po pesticidech a metaanalýze, kterou pro Hnutí DUHA připravil Pavel Rotter, akademický pracovník Mendelovy univerzity v Brně.
Šetrné hospodaření s krajinou můžete podpořit i vy. Přispějte finančním darem na darce.hnutiduha.cz/tohlezeru.

#10 – Rok s energetickou krizí – jak jsme na tom teď a co bude dál?
Máme být v klidu, když jsou zásobníky plynu plné a pořádná zima ještě nezačala? Spasí nás zastropování cen? Jaká opatření chybí a komu? A jak můžeme pomáhat ostatním? Vývoj energetické krize a naše další vyhlídky rekapituluje Jiří Koželouh, vedoucí programu Klima, energie a odpady Hnutí DUHA.
Do boje proti energetické chudobě se můžete zapojit i vy – finančním darem na www.darce.hnutiduha.cz/teplodomova.

#9 - Proč jsou pesticidy nebezpečné pro naše zdraví?
Co jsou největší rizika pesticidů? Proč se nezkoumají nebezečné pesticidové koktejly? Jak pesticidy působí na lidské zdraví? To i mnohé další jsme se dozvěděli díky rozsáhlé metaanalýze, kterou pro Hnutí DUHA připravil Pavel Rotter, akademický pracovník Mendelove univerzity. Šetrné hospodaření s krajinou můžete podpořit i vy. Přispějte finančním darem na darce.hnutiduha.cz/tohlezeru.

#8 - Jak funguje trh s energiemi?
Se stoupající cenou energií narůstá i naše zvědavost. Kde se vůbec energie berou, odkud je získáváme a proč jsou tak drahé? Posviťme si na trh s energiemi společně s Karlem Polaneckým, expertem na energetiku.

#7 - Kolik uspořím díky zateplení? Za jak dlouho se investice vrátí?
Jak zvýšit úspory a připravit se na další zimu? Které typy vytápění jsou nejvíce efektivní a které nejméně? Dá se dosáhnout úspory i v bytových domech? Dnes si Anna Kárníková Na kobereček pozvala energetického experta Karla Polaneckého.

#6 - Jak ovlivňuje ruská invaze trh s potravinami?
Ukrajina i Rusko jsou velkými producenty základních potravin, jako je třeba pšenice. Zemědělský expert Martin Rexa vysvětluje, jak válka ovlivňuje cenu a dostupnost potravin.

#5 - Jaké jsou nejpalčivější problémy zemědělské krajiny?
Eroze, nekonečné lány a pesticidové koktejly. Vyražte na toulky českou zemědělskou krajinou s Martinem Rexou.

#4 - Přežijeme budoucí zimu v teple?
Co je energetická chudoba a komu hrozí? Co by měla vláda udělat, aby řešila energetickou chudobu a ochránila zranitelné zákazníky? Prozkoumejme vyhlídky na příští zimu s vedoucím programu Klima, energie a odpady Hnutí DUHA Jiřím Koželouhem.

#3 - Proč vzrostla cena elektřiny a jak můžu platit méně?
Proč ceny elektřiny a plynu minulý rok tak dramaticky vzrostly? A co by pomohlo, aby byly únosnější? Podívejme se cenám na zoubek společně s vedoucím programu Klima, energie a odpady Hnutí DUHA Jiřím Koželouhem.

#2 - Co je komunitní energetika a proč by nás měla zajímat?
Je něco špatně na dosavadním způsobu výroby a distribuce elektřiny? Co je komunitní energetika? Tyto a další otázky zodpoví expert na energetiku Tomáš Jagoš.

#1 - Jak ušetřit na elektřině? Vyplatí se soláry?
Zvýšení cen energií uštědřilo našim peněženkám tvrdou ránu. Jak můžeme něco uspořit? Měli by nás zajímat solární panely? Jaké jsou výhody sdílení elektřiny? Podívejme se tématu na zoubek společně s energetickým expertem Ondřejem Paškem.