
Z pełnymi ustami
By Nakarmiona Starecka
Życie jest za krótkie na złe jedzenie. Warto je przeżyć z pełnymi ustami!
Patronite: patronite.pl/starecka
Instagram: www.instagram.com/nakarmiona_starecka/
Facebook: www.facebook.com/nakarmionastarecka
Blog: nakarmionastarecka.pl/
Kontakt: nakarmionastarecka@gmail.com
Ilustracja serii: Kasia Dziedzic www.instagram.com/kasiadziedzic_jakonarysuje/

Z pełnymi ustami Nov 26, 2023

57. Czy rzucić to wszystko w cholerę? Kaszubska Koza i ser na deser
Kozy mają słaby PR, a przecież to inteligentne, wesołe i rezolutne zwierzęta. Mój gość mówi o nich "księżniczki", bo na widok kałuży zmieniają drogę i nie lubią moczyć kopytka. To Zuzia, Kleosia i spółka. Pięknie o swoich przyjaciółkach opowiada Kaszubska Koza, czyli Tomasz Strubiński. Kaszubska Koza to przede wszystkim jednak niezwykle dopracowane rzemieślnicze kozie sery doceniane i obsypywane nagrodami zarówno w Polsce jak i na świecie. Latają nawet do Dubaju. Kozy już co prawda nie, bo jak mówi Tomek, żadna linia lotnicza się tego jeszcze nie podjęła. Dlatego od 30 lat wszystkie wakacje na świecie zastępuje im jedno malownicze miejsce jakim jest Robaczkowo.
Czy pijana koza może reprezentować Polskę zagranicą? Jak pachnie koza po deszczu, a jak spocona kozia paszka? Czy kozi ser można zrobić w domu?
Zajrzyj do KOZY: https://www.kaszubskakoza.pl/pl_PL/
Zapraszam do słuchania
Życie jest za krótkie na złe jedzenie. Warto je przeżyć z pełnymi ustami!
Zdjęcie na okładce podcastu: Aga Bilska
Podcast "Z pełnymi ustami" to moja własna inicjatywa. Finansuję ją sama. Dzięki wsparciu Matronek i Patronów będę mogła kontynuować i rozwijać moje kulinarne słuchowisko - zachęcam by wesprzeć je poprzez Patronite
Nakarmiona Starecka to także: Instagram / Facebook / Blog

56. Co kobiety robią w restauracji? Agata Wojda i mus chałwowy
Nieformalna królowa polskiej gęsiny, najbardziej utytułowana szefowa kuchni w Polsce. Agata Wojda, intelektualistka polskiej gastronomii, felietonistka, doświadczona kucharka znana z autorskiej kuchni pełnej komfortu, smaku i bazującej na najlepszych polskich produktach. Poznałyśmy się przy okazji pierwszego numeru Kukbuka, który również ukazał się w listopadzie. Świętujemy zatem poniekąd rocznice przy jej popisowym deserze - musie chałwowym.
Życie jest za krótkie na złe jedzenie. Warto je przeżyć z pełnymi ustami!
Patronite / Instagram / Facebook / Blog

55. Jak świętować codzienność? Zofia Cudny i szarlotka
U Zosi przyjęcia się nie kończą, a codzienność świętuje się przy stole. Na naszym podcastowym znalazła się szarlotka z karmelizowanymi papierówkami prosto z jabłonki zasadzonej przez jej babkę. Dla Zosi dom jest źródłem siły, życiowej energii i inspiracji. Wychowała się w otoczeniu sztuki i w wielkiej wrażliwości na piękno. Rozmawiamy o sposobach jakimi można je kreować z daleka od rzeczywistości, by stało się bezpiecznym azylem. Czy gościnności można się nauczyć? I jak sprawić, by goście poczuli się u nas jak w domu?
Zapraszam do wysłuchania rozmowy z Zofią Cudny, autorką bestsellerowego bloga Make Cooking Easier, autorką książek kucharskich i ebooków, w tym najnowszego "Zjedzmy w domu".
Zdjęcie na okładce: Aga Bilska
Życie jest za krótkie na złe jedzenie. Warto je przeżyć z pełnymi ustami!
Patronite / Instagram / Facebook / Blog
Kontakt: nakarmionastarecka@gmail.com

54. Czy życie może być bankietem? Ola Kwaśniewska i torcik
W 1. odcinku 2. sezonu podcastu doimy kozę na tyłach pałacu prezydenckiego, błyskamy pośladkami na jeziorach mazurskich i organizujemy bankiet, żeby móc wreszcie posprzątać w domu. Zapraszam do słuchania kontynuacji rozmowy z Olą Kwaśniewską w pierwszym sezonie. Tym razem nie przy ptysiu, a przy Torciku Nakarmionej Stareckiej - nowym deserze w menu Café Bristol.
Aleksandra Kwaśniewska, dziennikarka, autorka tekstów piosenek, prezenterka telewizyjna. Mówi o sobie "tak zwana Kwaśniewska" - znana jest z autoironii oraz dużego dystansu do siebie.
Zdjęcie na okładce: Aga Bilska
Życie jest za krótkie na złe jedzenie. Warto je przeżyć z pełnymi ustami!
Patronite / Instagram / Facebook / Blog
Kontakt: nakarmionastarecka@gmail.com

53. Dlaczego mózg lubi cukier? Dr Joanna Podgórska i borówka
Czy cukier jest nam w ogóle potrzebny?
Czy zdrowa dieta to dieta bezcukrowa? Czy kobiety częściej regulują emocje deserem? Jak cykl miesięczny wpływa na nasz apetyt i czy to prawda, że ten reaguje na poziom hormonów?
Czy cukier ma jakiś wpływ na odczuwanie zmęczenia? Co robi z naszymi jelitami? I wreszcie co łączy go z depresją?
Na te wszystkie pytania, na zakończenie pierwszego sezonu podcastu odpowie Joanna Podgórska - doktorka nauk biologicznych w dyscyplinie biochemia (ze specjalnością neurochemia) Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Absolwentka studiów podyplomowych na Uniwersytecie SWPS w Warszawie na kierunku Psychosomatyka i Somatopsychologia Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie na kierunku Prowadzenie i Monitorowanie Badań Klinicznych oraz Żywienie i Wspomaganie Dietetyczne w Sporcie na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.
Autorka publikacji naukowych z własnych działań badawczych dotyczących neurobiologii, biochemii chorób neurodegeneracyjnych, stresu oksydacyjnego i niepłodności oraz prac przeglądowych. Autorka monografii i artykułów w czasopismach naukowych, dietetycznych i blogach popularyzujących biologię molekularną, biotechnologię i dietetykę.
Gospodyni audycji/podcastu "Podgórska ogólnie" w Newonce Radio. Popularyzuje naukę na swoim profilu na Instagramie.
Życie jest za krótkie na złe jedzenie. Warto je przeżyć z pełnymi ustami.
Wesprzyj mój podcast na Patronite
Szukaj przyjemności Instagram / Facebook / Blog

52. Czy można jeść rękami? Małgorzata Foremniak i palec w deserze
Małgorzata Foremniak, kobieta wolna i przekorna, pragnąca doświadczać życia wszystkimi zmysłami. Czy wiedzieliście, że na planach filmowych i teatralnych ma ksywę "Małgosia Termosik", bo zawsze musi mieć ze sobą zupę i coś do podjadania? I że wystarczy zmrużyć oczy, by zobaczyć ją jak skubie kiełbasę ubrana w wieczorową elegancką suknię? W co wkłada palec i z czego czerpie największe deserowe przyjemności?
Małgorzata Foremniak - aktorka serialowa, filmowa i telewizyjna. Apologetka prostych przyjemności i życia na wsi.
Życie jest za krótkie na złe jedzenie. Warto je przeżyć z pełnymi ustami.
Patronite / Instagram / Facebook / Blog
Kontakt: nakarmionastarecka@gmail.com

51. Czy przyjemność musi kosztować? Lara Gessler i jagodzianki
Co składa się na cenę dobrych wypieków? I ile kosztuje przyjemność wtulenia się w dobre ciasto drożdżowe?
Jagodzianki z cukierni Słodki Słony co roku pojawiają się w zestawieniu najdroższych. Razem z infantką polskiej gastronomii sprawdzamy, czy warte są swojej ceny. Moją gościnią jest Lara Gessler, socjolożka, autorka książek kucharskich, cukierniczka.
Życie jest za krótkie na złe jedzenie. Warto je przeżyć z pełnymi ustami.
Patronite / Instagram / Facebook / Blog
Kontakt: nakarmionastarecka@gmail.com

50. Ranking warszawskich jagodzianek 2023
Wielka degustacja z okazji pierwszego Dnia Jagodzianki 02.07 w historii wszechświata
12 warszawskich cukierni, wysoki mistrzowski poziom wypieków, 4 osobowe jury, 2 godzin obrad. Która jagodzianka okazała się najlepsza??? Jury: Flavia Borawska: https://www.instagram.com/flaviaborawska/ Michał Korkosz "Rozkoszny": https://www.instagram.com/rozkoszny/ Piotr Bruś Klepacki: https://www.instagram.com/piotrbrusklepacki/
oraz prowadząca obrady i podcast: Basia Starecka: https://www.instagram.com/nakarmiona_starecka/ Realizacja: https://www.instagram.com/podcastownia_ciekawosc/
Nakarmiona Starecka w sieci: 🔥 Facebook Nakarmiona Starecka: https://www.facebook.com/nakarmionastarecka 🔥 Blog Nakarmiona Starecka: http://nakarmionastarecka.pl/

49. Jak smakuje garmaż z cukrem? Dorota Masłowska i słodkie fantazje
Przy bladym i lichym biszkopcie, owocowym raju zahibernowanym w galarecie, pomiędzy spoconymi hałdami przeterminowanej polędwicy spotykam pisarkę prześladowaną przez kefir. Odwiedzamy wspólnie najbardziej wstydliwe zakamarki Warszawy i przystajemy na chwilę, by spróbować jak smakują. „Takie jest właśnie życie: piękne, brzydkie, skromne, śmieszne i bardzo straszne”.
Dorota Masłowska – jedna z najważniejszych polskich pisarek współczesnych, autorka bestsellerowych powieści, cieszących się powodzeniem sztuk teatralnych i projektów muzycznych, felietonistka. Laureatka wielu prestiżowych nagród, m.in. Paszportu „Polityki” i Nagrody Literackiej Nike. Pretekstem naszego spotkania w podcaście jest premiera książki "Mam tak samo jak ty", zbioru felietonów pisanych do „Tygodnika Powszechnego” od jesieni 2020 do jesieni 2022 wydanego przez Wydawnictwo Literackie.
Życie jest za krótkie na złe jedzenie. Warto je przeżyć z pełnymi ustami.
Patronite / Instagram / Facebook / Blog
Kontakt: nakarmionastarecka@gmail.com

48. Jak mówić ze smakiem? Kamila Kalińczak i makaroniki "ĄĘ"
Jeżeli nie masz nic mądrego ani miłego do powiedzenia – to zjedz frytki. Bo po co mówić rzeczy niemiłe bądź głupie?
Tak brzmi dewiza Kamili Kalińczak, facetki od polskiego, która kocha ziemniaki, poprawność językową, a przede wszystkim świadome i smaczne używanie języka. Bywa, że o nim zapominamy, gdy na talerzu mamy obco brzmiące danie. Co robić, żeby nie mówić "gniotki" lub "gnioczi", "prościutko" zamiast "prosciutto"? Czym są „skalopy’, "sanżaki” i "rozgrzebki" i co robią w naszej kuchni? I wreszcie - jak mówić, żeby nas słuchano i dlaczego warto używać feminatywów?
Zapraszam na smakowitą rozmowę przy makaronikach od Znowu jej się upiekło
Kamila Kalińczak - dziennikarka radiowa i telewizyjna, lektorka, a także trenerka wystąpień publicznych, autorka #ĄĘ, czyli instagramowego profilu o poprawności językowej. Jej charakterystyczny głos znacie z anteny Radia ZET, Chilli ZET, Radiostacji, a przede wszystkim z serwisów informacyjnych i programów publicystycznych w TVN24 i TVN24BiS.
Życie jest za krótkie na złe jedzenie. Warto je przeżyć z pełnymi ustami.
Patronite / Instagram / Facebook / Blog
Kontakt: nakarmionastarecka@gmail.com

47. Gdzie jest masło? Kamila Szcześniak „Nieładnie” i ciasto truskawkowe
Jak narysować faceta, który odkąd pojawiły się lodówki w Polsce, szuka w nich masła? Jaka jest droga rysunku, od bazgrołów do ironicznego komentarza rzeczywistości? Czy warto sięgać po kolor i wyrażać się nim w życiu? A może wystarczy tylko mocna czarna kreska?
Zapraszam do wysłuchania rozmowy z Kamilą Szcześniak, rysowniczką znaną ze swojej twórczości w sieci na profilu „Nieładnie” zarówno na FB jak i IG, doktorką, wykładowczynią na poznańskim Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz. Ilustracje Kamili z ironicznym komentarzem do rzeczywistości można znaleźć również na łamach polskiej prasy, a także w książkowym zbiorze “Nieładnie. Wielka Księga Fakapu".
Partnerem tego odcinka podcastu jest marka NEONAIL, z którą obie mamy przyjemność współpracować.
Życie jest za krótkie na złe jedzenie. Warto je przeżyć z pełnymi ustami oraz kolorowymi pazami.
Patronite / Instagram / Facebook / Blog
Kontakt: nakarmionastarecka@gmail.com

46. Dlaczego warto słuchać pisarzy? Michał Nogaś i kawa po wietnamsku
O kucharce, która stała się pisarką i sprzedaje tysiące książek. O książkach, które zmieniają świat i z których da się wyczytać naszą przyszłość.
Zapraszam na literacką ucztę z Michałem Nogasiem, autorem książki "Z niejednej półki" zbioru rozmów z pisarkami i pisarzami z całego świata (wyd. Agora 2020), dziennikarzem prasowym i radiowym.
Mój gość słynie z wielkiego apetytu na dobrą literaturę i z determinacji, by do niej dotrzeć. Pielgrzymuje do pisarzy w najodleglejsze zakątki świata i czasami - jak z Annie Proulx i Alice Munro - jada z nimi desery. Od Mariusza Szczygła nauczył się robić kawę po wietnamsku, a ze mną zjadł popularne w Wietnamie cukierki o smaku zielonego mango z chili i solą.
Michał publikuje na łamach "Wyborczej", "Książek. Magazynu do Czytania", "Wysokich Obcasów" i "Wysokich Obcasów Extra". Jest jednym z prowadzących "8:10. Podcast Gazety Wyborczej". Współpracuje z Radiem Nowy Świat. Jego recenzje możecie również czytać na facebookowym profilu "Nogaś na stronie".
Życie jest za krótkie na złe jedzenie. Warto je przeżyć z pełnymi ustami!
Patronite / Instagram / Facebook / Blog
Kontakt: nakarmionastarecka@gmail.com

45. Czy ze wszystkiego można żartować? Maciej Stuhr i lody
W dzieciństwie niejadek. W życiu dorosłym spec od dań efektownych i wykwintnych. Jak choćby trudnej do zapisania francuskiej zupy "bouillabaisse". Po spektaklach najchętniej jednak jada kanapki z serem, a w ramach przyjemności - orzechowe lody. Kiedy nauczył się gotować i od kogo? Czym karmi swoje dzieci i jakim jest dla nich ojcem? I wreszcie co możemy wyczytać z listów, które do nich regularnie pisze od niemal piętnastu lat?
Maciej Stuhr - aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i kabaretowy. Laureat wielu nagród, m.in. Orła za pierwszoplanową rolę męską w filmie "Powrót do tamtych dni". Felietonista magazynu "Zwierciadło", autor książek m.in. "W krzywym zwierciadle", "Stuhrmówka" i najnowszej "Tata 3D".
Życie jest za krótkie na złe jedzenie. Warto je przeżyć z pełnymi ustami!
Patronite / Instagram / Facebook / Blog
Kontakt: nakarmionastarecka@gmail.com

44. Czy damie wypada się emancypować? Ola Kwaśniewska i ptyś
Lekcji stylu nie oglądała, ptysia zjada po swojemu i nie chce już więcej nosić pałacowego gorsetu.
Aleksandra Kwaśniewska, dziennikarka, autorka tekstów piosenek, prezenterka telewizyjna. Mówi o sobie "Aleksandra Aleksandrowna" i "tak zwana Kwaśniewska" - znana jest z autoironii oraz dużego dystansu do siebie.
Gotować nauczyła się studiując we Florencji, lubi polować na przeceny w szwajcarskich spożywczakach, a sztukę przyrządzania owoców morza opanowała do perfekcji. Woli karmić niż sprzątać i potwierdza swoje włoskie korzenie. Rozmawiamy o emancypacji, wyzwalaniu się z oczekiwań i niezbędnej kobietom w tych czasach nauce asertywności. Zastanawiamy się, co łączyło ją z królową Elżbietą II. Czy tylko miłość do piesków?
Życie jest za krótkie na złe jedzenie. Warto je przeżyć z pełnymi ustami!
Patronite / Instagram / Facebook / Blog
Kontakt: nakarmionastarecka@gmail.com

43. Frytki z mlekiem, sens czy logika? Monika Brodka i azjatyczny biszkopt
Monika Brodka eksperymentuje w kuchni od dzieciństwa. Zaczęła od kremu z ogórka i topionego serka, potem lubiła frytki posypywać vegetą i popijać je mlekiem, a dziś lepi włoskie ravioli z ciasta na chińskie wontony. Cóż mogłam innego zatem zaserwować nieustraszonej smakoszce zafascynowanej kuchnią azjatycką jeśli nie banh bong lan trung muoi? To wietnamski biszkopt, słodki deser ale z z majonezem, solonym jajkiem i pork floss, bizarny przebój z warszawskiego bazarku przy Bakalarskiej. Monika mówi, że w życiu nie ma czegoś takiego jak sens i logika. Sprawdzamy, czy zasada ta tyczy się także i jej kuchni.
Monika Brodka - piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów, reżyserka, kolekcjonerka Fryderyków. Ostatnie dwa przypadły jej za "Sadzę" - za alternatywny album roku, a także za reżyserię swojego własnego teledysku. Kucharka na kulinarnym zakręcie i wiecznym eksperymencie znana jako Monia Monci.
Życie jest za krótkie na złe jedzenie. Warto je przeżyć z pełnymi ustami!
Patronite / Instagram / Facebook / Blog
Kontakt: nakarmionastarecka@gmail.com

42. Jemy w nagrodę czy za karę? Irena Melcer i wypieki
Nasze związki z jedzeniem często cementują emocje - i to nie zawsze pozytywne. Jak zorientować się, jaki głód wewnętrzny manifestuje się apetytem na słodycze? Dlaczego kobiety są względem siebie wciąż tak krytyczne i czy ćwicząc w swoim gronie możemy nauczyć się samoakceptacji?
O potrzebie przyjrzenia się sobie w jedzeniu i swojej relacji z ciałem rozmawiam z aktorką, trenerką i instruktorką pilatesu Ireną Melcer.
Życie jest za krótkie na złe jedzenie. Warto je przeżyć z pełnymi ustami!
Patronite / Instagram / Facebook / Blog
Kontakt: nakarmionastarecka@gmail.com

41. Jak smakuje życie w Norwegii? Kuba Sobucki i ser brunost
Dlaczego kuchnia norweska tak bardzo odstaje od skandynawskiej? Co takiego fantastycznego jest w mrożonych parówkach i mrożonej pizzy, że Norwegowie nie wychodzą jadać poza domem? Czy pracując na budowie można dorobić się mieszkania w Oslo? I po co tam w ogóle jechać?
O niuansach życia w Norwegii rozmawiam z Kubą Sobuckim, od 9 lat mieszkającym w Oslo, autorem podcastu Niu Niu o niuansach życia na obczyźnie.
Życie jest za krótkie na złe jedzenie. Warto je przeżyć z pełnymi ustami!
Patronite / Instagram / Facebook / Blog
Kontakt: nakarmionastarecka@gmail.com

40. Jak gotowały pierwsze polskie kucharki? Ania Włodarczyk i przasnyski kanelbullar
Przy rwanych drożdżówkach z przasnyskiej cukierni Kaczorek rozmawiam z Anią Włodarczyk o pierwszych polskich kucharkach. Historię od kuchni pisały kobiety i to nie tylko ta najbardziej znana jaką okazuje się po latach Lucyna Ćwierczakiewiczowa. Kto pamięta jeszcze Marię Ochorowicz-Monatową? Marię Disslową czy Wincentynę Zawadzką? Jak gotowały i skąd czerpały pomysły w czasach bez bibliotek, podróży czy internetu?
Ania Włodarczyk - kolekcjonerka starych książek i znawczyni kuchni retro, autorka bloga Strawberries From Poland, pisarka, autorka dwóch książek: "Zapach truskawek. Rodzinne opowieści" oraz "Retro kuchnia".
Życie jest za krótkie na złe jedzenie. Warto je przeżyć z pełnymi ustami!
Patronite / Instagram / Facebook / Blog
Kontakt: nakarmionastarecka@gmail.com

39. Czy polski street food istnieje? Jaja w kuchni i kakaowiec
W jakiej kondycji jest krajowa gastronomia? Czym różni się street food od fast foodu? Jaki kierunek ulicznego jedzenia wytycza właśnie "kraftowy" kebab z Lublina? Ile restauracji może działać w jednej "dark kitchen"? Czy "Zakalszczyzna" to jakiś region Polski?
Zapraszam na rozmowę z dziennikarzem, smakoszem, doświadczonym radiowcem, znawcą polskiego street foodu przy eksperymentalnym cieście z czasów transformacji. Mokrym, kakaowym, jak na "kakaowca" przystało, ale z nietypowym dodatkiem. Jakim? Zapraszam do słuchania i dosiadania się do naszego stołu.
Marcin Kuc znany w sieci jako "Jaja w kuchni" - od 6 lat w każdy poniedziałek o godzinie 20.00 można słuchać jego audycji "Jaja w kuchni" na antenie radia Kampus poświęconej stołecznej gastronomii, odpowiada również za program kulinarny Nocnego Marketu, sezonowego miejsca z różnorodną reprezentacją ulicznej kuchni, które otwiera się już niebawem, bo w maju.
Życie jest za krótkie na złe jedzenie. Warto je przeżyć z pełnymi ustami!
Patronite / Instagram / Facebook / Blog
Kontakt: nakarmionastarecka@gmail.com

38. Czy gotowanie ma płeć? Rozkoszny i baba
Król babek, kochany przez kobiety w każdym wieku, pojawił się w podcaście z różową wielkanocną babą swojego wypieku. Na majonezie z dodatkiem grejpfruta. Jakie miejsce w jego życiu zajmują baby? Co jest żeńskie, a co męskie w kuchni, i czy w ogóle takie nacechowanie płcią kuchni w ogóle jest? Na czym polega kulinarna dyplomacja? Czy polski żurek to najbardziej azjatycka zupa w naszym jadłospisie? Zapraszam do słuchania świątecznej rozmowy z Michałem Korkoszem, niezwykle popularnym autorem książek kucharskich, promotorem polskiej kuchni, autorem bloga „Rozkoszny”. Życie jest za krótkie na złe jedzenie. Warto je przeżyć z pełnymi ustami!
Patronite / Instagram / Facebook / Blog
Kontakt: nakarmionastarecka@gmail.com

37. Czy różem można się buntować? Sylwia Chutnik i malinówki
Sylwia Chutnik, jedna z najważniejszych polskich pisarek, autorka 14 książek, m.in. "Kieszonkowego atlasu kobiet", przetłumaczonych łącznie na 9 języków. Laureatka Paszportu "Polityki", trzykrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike. Aktywistka, felietonistka, kobieta rozlicznych talentów i działalności. Kobieta kolorowa i widoczna z daleka, również za sprawą charakterystycznej różowej grzywki. I o różu przy różowych wegańskich drożdżówkach z cukierni Baja toczy się nasza rozmowa. Czy może być kolorem buntu? Jak w nas pracuje wzorzec kobiecości w rozmiarze "s", w którym zostałyśmy wychowane? I wreszcie, czy można zostać swoją własną czirliderką?
Życie jest za krótkie na złe jedzenie. Warto je przeżyć z pełnymi ustami!
Kontakt: nakarmionastarecka@gmail.com

36. Jak smakuje zwykłe życie? Agata Napiórska i wisełki
- Co mają desery do prochów Słowackiego?
- Jak smakuje masło z masłem?
- Czy kobiety wciąż mierzą się z syndromem oszustki?
Agata Napiórska to pisarka, dziennikarka i tłumaczka, redaktorka naczelna i wydawczyni magazynu „Zwykłe Życie”. Podczas rozmowy raczymy się wiktuałami z Grudziądza, rodzinnego miasta mojej gościni, z którym łączą ją pierwsze i najsmaczniejsze wspomnienia. Na stole zatem, prócz słodkich rodzinnych przetworów, mamy lokalne wyroby takie jak masło, majonez, oraz batony "sękacz" oraz praliny "wisełki". Pretekstem do spotkania jest najnowsza książka Agaty jaką jest biografia rysowniczki Anny Gosławskiej-Lipińskiej "HaGa. Obrazki z życia", która sprawia, że wśród tematów naszej rozmowy pojawia się również ten o twórczości kobiet oraz ich sile przebicia.
Życie jest za krótkie na złe jedzenie. Warto je przeżyć z pełnymi ustami!
Patronite: https://patronite.pl/starecka
Instagram: https://www.instagram.com/nakarmiona_starecka/
Facebook: https://www.facebook.com/nakarmionastarecka
Blog: https://nakarmionastarecka.pl/
Kontakt: nakarmionastarecka@gmail.com

35. Jaki jest przepis na miłość Magdy Gessler?
Czy Magda Gessler mlaszcze? Czy wciąż ma apetyt na życie? Co oznacza dla niej nasycenie i czym jest samoakceptacja?
Zapraszam na spotkanie z legendą polskiej gastronomii i kuchennych rewolucji.
Życie jest za krótkie na złe jedzenie. Warto je przeżyć z pełnymi ustami!
Jeśli mój podcast wpadł Ci do ucha, to zachęcam do wsparcia go przez Patronite: https://patronite.pl/starecka
Instagram: https://www.instagram.com/nakarmiona_starecka/ Facebook: https://www.facebook.com/nakarmionastarecka Blog: https://nakarmionastarecka.pl/ Kontakt: nakarmionastarecka@gmail.com

34. Co się jada w Berlinie? Osa i rurki z kremem
Olka Osadzińska od niemal dekady nie tylko jada, lecz także mieszka na stałe w Berlinie. Słynie ze znajomości berlińskiej sceny kulinarnej, wykorzystuję więc okazję, by przy rurkach z kremem wypytać ją o modne adresy, potrawy i jej osobiste kulinarne rytuały. Ruszamy w wycieczkę po mieście. Okazuje się, że Berlin jest tańszy od Warszawy, na pewno jeśli chodzi o stołowanie się poza domem. A ile kosztuje mieszkanie? I jak generalnie żyje się w Berlinie, w miejscu, które nic od ciebie nie chce? Czy to rzeczywiście miasto artystów i lekkoduchów?
Olka "Osa" Osadzińska dyrektorka kreatywna i ilustratorka. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystek, odpowiedzialna za strategie komunikacji wizualnej i promocji wielu bestsellerowych projektów. Możecie kojarzyć jej prace dla marek takich jak Sephora czy Costa Coffee, a także ze stron magazynów New York Times, iD, Harper's Bazar czy Wysokich Obcasów. Dla Reeboka zaprojektowała trzy limitowane serie butów dostępnych na całym świecie. Jest wykładowczynią Art&Fashion Forum by Grażyna Kulczyk. W tym roku obchodzi 20-lecie pracy twórczej.
Życie jest za krótkie na złe jedzenie. Warto je przeżyć z pełnymi ustami!
Jeśli mój podcast wpadł Ci do ucha, to zachęcam, by dać temu wyraz: np. ocenić podcast na pięć gwiazdek w serwisie Spotify lub zostawić komentarz na Apple Podcasts. Możesz także pomóc mi go rozwijać przez Patronite: https://patronite.pl/starecka Tam czeka jeszcze więcej przyjemności, chociażby w postaci newslettera z mojej podcastowej kuchni.
Szukasz przepisów, rekomendacji i pomysłów, jak delektować się życiem z pełnymi ustami? Zajrzyj na moje profile społecznościowe:
Instagram: https://www.instagram.com/nakarmiona_starecka/
Facebook: https://www.facebook.com/nakarmionastarecka
Blog: https://nakarmionastarecka.pl/
Kontakt: nakarmionastarecka@gmail.com

33. Coś ty taka zadowolona z siebie kobieto? Katarzyna Miller i tort
- Czy można się lenić?
- Czy można mówić o sobie?
- Czy można się sobą zachwycać?
Katarzyna Miller, psychoterapeutka, filozofka, poetka, piosenkarka, felietonista magazynu "Zwierciadło", autorka wielu książek m.in. "Chcę być kochana tak jak CHCĘ", "Nie bój się życia" czy "Kup kochance męża kwiaty" od niemal 40 lat terapuetyzuje Polki. W rozmowie "Z pełnymi ustami" opowiada, z czym wciąż się mierzymy, jakich zmian pragniemy i wreszcie, na ile przyjemności jesteśmy sobie w stanie pozwolić. Zapraszam do słuchania.
Życie jest za krótkie na złe jedzenie. Warto je przeżyć z pełnymi ustami!
Jeśli mój podcast wpadł Ci do ucha, to zachęcam, by dać temu wyraz: np. ocenić podcast na pięć gwiazdek w serwisie Spotify lub zostawić komentarz na Apple Podcasts. Możesz także pomóc mi go rozwijać przez Patronite: https://patronite.pl/starecka Tam czeka jeszcze więcej przyjemności, chociażby w postaci newslettera z mojej podcastowej kuchni.
Szukasz przepisów, rekomendacji i pomysłów, jak delektować się życiem z pełnymi ustami? Zajrzyj na moje profile społecznościowe:
Instagram: https://www.instagram.com/nakarmiona_starecka/
Facebook: https://www.facebook.com/nakarmionastarecka
Blog: https://nakarmionastarecka.pl/
Kontakt: nakarmionastarecka@gmail.com

32. Czy można zjeść ministra na śniadanie? Justyna Suchecka i słodka buła
Każdy swój dzień zaczyna od ministra Czarnka. Do niedawna zjadała go zamiast śniadania, dziś stara się przestrzegać zdrowszej diety i nawet sama gotuje. Ale nie odpuszcza swoim czarnym bohaterom. Dlatego jest najbardziej cenioną dziennikarką specjalizującą się w tematyce edukacyjnej w Polsce. Zabija grzecznością, a zamiast słodkiej bułki z cukrem jada zapiekanki z kiszonej kapusty.
Justyna Suchecka-Jadczak – dziennikarka tvn24.pl, współautorka śledztwa w spawie programu „willa plus”, serii artykułów o milionowych dotacjach przyznawanych przez ministra Przemysława Czarnka organizacjom zbliżonym do PiS. Pisarka, autorka dwóch książek: „Young power! 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat” oraz „Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze”. Laureatka nagrody Grand Press w kategorii „dziennikarstwo specjalistyczne” za cykl tekstów „Tysiące dzieci wypadło z systemu. Gdzie ich szukać” opublikowanych na portalu TVN24.pl

31. Jak smakowały pierwsze polskie desery? Maciej Nowicki i wuzetka
Siuśpaj, ulipki czy kasza z mózgu? Czy rosół wymieszany z wodą różaną nazwalibyśmy dzisiaj deserem? Gościem mojego kulinarnego słuchowiska jest Maciej Nowicki, szef kuchni w Muzeum Pałacu w Wilanowie, znawca polskiej kuchni historycznej i jej propagator.
Szukamy pierwszych przepisów na polskie słodycze w książce "Moda bardzo dobra smażenia różnych konfektów". Czy któryś ze znanych nam obecnie deserów pamięta jeszcze czasy Zygmunta III Wazy? Skąd w Polsce wziął się w ogóle cukier i kiedy?
Życie jest za krótkie na złe jedzenie. Warto je przeżyć z pełnymi ustami!
Jeśli mój podcast wpadł Ci do ucha, to zachęcam, by dać temu wyraz: np. ocenić podcast na pięć gwiazdek w serwisie Spotify lub zostawić komentarz na Apple Podcasts. Możesz także pomóc mi go rozwijać przez Patronite: https://patronite.pl/starecka Tam czeka jeszcze więcej przyjemności, chociażby w postaci newslettera z mojej podcastowej kuchni.
Szukasz przepisów, rekomendacji i pomysłów, jak delektować się życiem z pełnymi ustami? Zajrzyj na moje profile społecznościowe:
Instagram: https://www.instagram.com/nakarmiona_starecka/
Facebook: https://www.facebook.com/nakarmionastarecka
Blog: https://nakarmionastarecka.pl/
Kontakt: nakarmionastarecka@gmail.com

30. Wybieramy najlepszego pączka w Warszawie! Sugarlady, Rozkoszny i spółka
Pierwsze takie odtajnione obrady wyboru najlepszego pączka w Warszawie - więcej niebawem w tekście na łamach Gazety Wyborczej. Z pomocą wspaniałych doświadczonych jurorów udało nam się przetestować parę wariantów pączków z 13 stołecznych cukierni. Ekspertami tegorocznej edycji byli:
- Agata Stankiewicz Sugarlady – edukatorka cukiernicza, autorka książek kucharskich, blogerka i youtuberka
- Michał Korkosz Rozkoszny – autor książek kucharskich, bloger i dziennikarz kulinarny, laureat Prix de la Littérature Gastronomique za rok 2021
- Piotr Bruś Klepacki – kucharz, a także szkoleniowiec prowadzący warsztaty kulinarne
Z punktacji w ślepym teście wyłoniliśmy pięć najlepszych pączków stolicy usmażonych w następujących miejscach:
- Piekarnia Kromka ul. Ananasowej 33/U5, Siekierki, Warszawa
- Wegańska cukiernia Baja Solec 85, Powiśle, Warszawa
- Być może ul. Bagatela 14, ul. Lwowska 17, Śródmieście, ul. Dobra 22/24, Powiśle, Warszawa
- Meryk Patriotów 125 Warszawa Wawer oraz przejście podziemne stacja Metra Ratusz Arsenał
- Domo Bake ul Dobra 26, Powiśle, Warszawa
Gratulujemy!
Życie jest za krótkie na złe jedzenie. Warto je przeżyć z pełnymi ustami!
Jeśli mój podcast wpadł Ci do ucha, to zachęcam, by dać temu wyraz: np. ocenić podcast na pięć gwiazdek w serwisie Spotify lub zostawić komentarz na Apple Podcasts. Możesz także pomóc mi go rozwijać przez Patronite: https://patronite.pl/starecka Tam czeka jeszcze więcej przyjemności, chociażby w postaci newslettera z mojej podcastowej kuchni.
Szukasz przepisów, rekomendacji i pomysłów, jak delektować się życiem z pełnymi ustami? Zajrzyj na moje profile społecznościowe:
Instagram: https://www.instagram.com/nakarmiona_starecka/
Facebook: https://www.facebook.com/nakarmionastarecka
Blog: https://nakarmionastarecka.pl/
Kontakt: nakarmionastarecka@gmail.com

29. Czy jedzenie może prowadzić do oświecenia? Orina Krajewska i orzeszki
Moją gościnią jest Orina Krajewska: aktorka, autorka książek "Bądź. Holistyczne ścieżki zdrowia" oraz "Siła umysłu. Siła emocji. Duchowe ścieżki zdrowia", prezeska Fundacji Małgosi Braunek „Bądź”. Dieta to dla niej element rozwoju i duchowej podróży w głąb siebie. Jak dużą rolę w budowaniu empatycznej relacji ze sobą i światem może odgrywać jedzenie?
Zapraszam na stronę fundacji Bądź: https://fundacjabadz.pl/
Życie jest za krótkie na złe jedzenie. Warto je przeżyć z pełnymi ustami!
Jeśli mój podcast wpadł Ci do ucha, to zachęcam, by dać temu wyraz: np. ocenić podcast na pięć gwiazdek w serwisie Spotify lub zostawić komentarz na Apple Podcasts. Możesz także pomóc mi go rozwijać przez Patronite: https://patronite.pl/starecka Tam czeka jeszcze więcej przyjemności, chociażby w postaci newslettera z mojej podcastowej kuchni.
Szukasz przepisów, rekomendacji i pomysłów, jak delektować się życiem z pełnymi ustami? Zajrzyj na moje profile społecznościowe:
Instagram: https://www.instagram.com/nakarmiona_starecka/
Facebook: https://www.facebook.com/nakarmionastarecka
Blog: https://nakarmionastarecka.pl/
Kontakt: nakarmionastarecka@gmail.com

28. Czy jedzenie to czynność godna filozofów? Tomasz Stawiszyński i ciasto drożdżowe
Co wiemy o małym Tomaszu? Przepadał za ciastem drożdżowym wypiekanym przez mamę i babcię. Twierdzi, że nie rósł na drożdżach, ale kto wie, jaki był ich udział w jego zainteresowaniach rzeczami najważniejszymi. Rozmawiamy o determinacji w stawaniu na głowie i patrzeniu na świat z innej perspektywy, ale też o konserwatyzmie spożywczym, który nie pozwala na równie brawurowe eksperymenty na talerzu.
Tomasz Stawiszyński – filozof i eseista znany z anteny radia TOK FM i audycji „Godzina filozofów”, a także swojego autorskiego podcastu „Skądinąd”. Autor bestsellerowych książek: „Potyczki z Freudem. Mity, pułapki i pokusy psychoterapii”, „Co robić przed końcem świata", "Ucieczka od bezradności" i najnowszej "Reguły na czas chaosu" wydanej w 2022 roku nakładem wydawnictwa Znak.
Zapraszam na stronę mojego gościa: https://stawiszynski.org/
Życie jest za krótkie na złe jedzenie. Warto je przeżyć z pełnymi ustami!
Jeśli mój podcast wpadł Ci do ucha, to zachęcam, by dać temu wyraz: np. ocenić podcast na pięć gwiazdek w serwisie Spotify lub zostawić komentarz na Apple Podcasts. Możesz także pomóc mi go rozwijać przez Patronite: https://patronite.pl/starecka Tam czeka jeszcze więcej przyjemności, chociażby w postaci newslettera z mojej podcastowej kuchni.
Szukasz przepisów, rekomendacji i pomysłów, jak delektować się życiem z pełnymi ustami? Zajrzyj na moje profile społecznościowe:
Instagram: https://www.instagram.com/nakarmiona_starecka/
Facebook: https://www.facebook.com/nakarmionastarecka
Blog: https://nakarmionastarecka.pl/
Kontakt: nakarmionastarecka@gmail.com

27. Czy można wymyślić słodkie wspomnienia? Joanna Bator i czekoladowe tartaletki
Joanna Bator w trakcie pisania mogłaby lizać wielką kostkę soli. Powstrzymuje się jednak i w oczekiwaniu na obiad popija herbatę. W trakcie gotowania, podobnie jak i przy pisaniu, korzysta z bujnej wyobraźni. Z łatwością łączy kuchnię japońską z grecką, a swój autorski styl nazywa „fusion confusion”. Umie wymyślić sobie słodkie wspomnienia o smaku szarlotki. Sama woli jednak wypiekać czekoladowe chmury i ciasteczka mocy. Jak smakuje codzienność pisarki i laureatki Nagrody Literackiej Nike? Zapraszam do wysłuchania rozmowy.
Życie jest za krótkie na złe jedzenie. Warto je przeżyć z pełnymi ustami!
Jeśli mój podcast wpadł Ci do ucha, to zachęcam, by dać temu wyraz: np. ocenić podcast na pięć gwiazdek w serwisie Spotify lub zostawić komentarz na Apple Podcasts. Możesz także pomóc mi go rozwijać przez Patronite: https://patronite.pl/starecka Tam czeka jeszcze więcej przyjemności, chociażby w postaci newslettera z mojej podcastowej kuchni.
Szukasz przepisów, rekomendacji i pomysłów, jak delektować się życiem z pełnymi ustami?
Zajrzyj na moje profile społecznościowe. Nakarmiona Starecka to Instagram, Facebook i Blog.
Wszędzie tam czeka na was jeszcze więcej przyjemności.
Instagram: https://www.instagram.com/nakarmiona_starecka/
Facebook: https://www.facebook.com/nakarmionastarecka
Blog: https://nakarmionastarecka.pl/
Kontakt: nakarmionastarecka@gmail.com

26. Co się jada w Kopenhadze? Mati Pichci i omlet
- Co takiego jest w omlecie, że na jego punkcie zwariowała cała Kopenhaga?
- Czy można się dobrze bawić sprzątając Nomę?
- Czym różni się skandynawski sen od skandynawskiego więzienia?
Kopenhaga w ostatnich piętnastu latach przeszła dużą metamorfozę, spora w tym zasługa Nomy i René Redzepiego. Na czym jednak polega przewaga śniadania z jajek nad słynnym skandynawskim fine diningiem? Tłumaczy Mati Pichci, człowiek omlet, który przez ostatnie lata współtworzył scenę gastronomiczną stolicy Danii - najpierw jako stażysta w Nomie, potem jako manager Atelier September, a ostatnio współtwórca Psyche Cafe na miejscu Relæ.
Życie jest za krótkie na złe jedzenie. Warto je przeżyć z pełnymi ustami!
Jeśli mój podcast wpadł Ci do ucha, to zachęcam, by dać temu wyraz: np. ocenić podcast na pięć gwiazdek w serwisie Spotify lub zostawić komentarz na Apple Podcasts. Możesz także pomóc mi go rozwijać.
Dziękuję wszystkim, którzy już zdecydowali się to zrobić, czyli wesprzeć mój podcast na Patronite: https://patronite.pl/starecka
Tam czeka jeszcze więcej przyjemności, chociażby w postaci newslettera z mojej podcastowej kuchni.
Szukasz przepisów, rekomendacji i pomysłów, jak delektować się życiem z pełnymi ustami? Zajrzyj na moje profile społecznościowe. Nakarmiona Starecka to Instagram, Facebook i Blog.
Wszędzie tam czeka na was jeszcze więcej przyjemności.
Instagram: https://www.instagram.com/nakarmiona_starecka/
Facebook: https://www.facebook.com/nakarmionastarecka
Blog: https://nakarmionastarecka.pl/
Kontakt: nakarmionastarecka@gmail.com

25. Podcast na żywo - Starecka & Kucińska przy torcie w Dziku
Wyjątkowy odcinek podcastu, w którym miałam przyjemność zasiąść na kanapie zarezerwowanej do tej pory dla moich gości.
W roli gospodyni "Z pełnymi ustami" wystąpiła zaś niezrównana Angelika Kucińska, dziennikarka, także podcasterka, wicenaczelna magazynu Glamour.
Rozmowa z udziałem publiczności oraz wspólna konsumpcja słodkości miała miejsce w Dziku - w gościnnych progach Domu Zabawy i Kultury przy ulicy Belwederskiej 44 a w Warszawie 7.01.2023 roku.
Dziękuję i kłaniam się kawiarni i restauracji Być może (ul. Bagatela 14, Dobra 22/24, Lwowska 17 w Warszawie) za dostarczenie świeżo upieczonych jeszcze ciepłych croissantów, pączków i ciast drożdżowych, a także lodziarnio-kawiarniom Grycan za tort biszkoptowy o smaku szczęśliwego dzieciństwa a także kruche maślane ciasta z owocami pod słodką kruszonką dla wszystkich zgromadzonych, by mogli nas oglądać i słuchać również "z pełnymi ustami".

24. O czym rozmawiać przy stole? Dorota Wellman i gorąca czekolada z chili
- Po co wydawać przyjęcia i zapraszać znajomych do domu?
- Czy wypada zaprosić gości tylko na chleb z oliwą?
- Jak się nauczyć sztuki rozmowy przy jedzeniu?
W pierwszym podcaście w 2023 roku goszczę legendę telewizji. Dorota Wellman mówi o sobie: "kura domestica". Dom jest dla niej ważny tak jak domowy obiad. Czym go doprawia i dlaczego są to różne odmiany ostrej papryki? Zapraszam na rozmowę z prawdziwą mistrzynią udanych bankietów, która przed snem na dobranoc czyta książki kucharskie.
Życie jest za krótkie na złe jedzenie. Warto je przeżyć z pełnymi ustami!
Instagram: https://www.instagram.com/nakarmiona_starecka/
Facebook: https://www.facebook.com/nakarmionastarecka

23. Co szef kuchni zjada w święta? Piotr Bruś-Klepacki i makiełki
Piotr Bruś-Klepacki - kucharz i doradca gastronomiczny, prowadzi warsztaty kulinarne, opracowuje koncepcje nowych restauracji i wprowadza je na rynek. Co je na co dzień i od święta? Jak rozpoznaje restauracje, w których warto zjeść? `Zapraszam na świąteczną rozmowę z moim mężem :)
Instagram Piotrka: https://www.instagram.com/piotrbrusklepacki/
Życie jest za krótkie na złe jedzenie. Warto je przeżyć z pełnymi ustami!
Instagram: https://www.instagram.com/nakarmiona_starecka/
Facebook: https://www.facebook.com/nakarmionastarecka

22. Jak osiągnąć sukces w gastro? Piotr Roszkowski i baby
- Na czym polega zasada "kto się nie rozwija ten się zwija"?
- Co prócz ludzi tworzy udaną restaurację?
- Jak stworzyć miejsce do którego nieustająco ustawia się kolejka?
Pizzaiolo to przykład spektakularnego sukcesu. Otwarte w najtrudniejszym momencie pandemii i to przy ulicy, która do niedawna słynęła z dużej rotacji i spektakularnych zamknięć. Dziś widać tu niekończącą się kolejkę chętnych do spróbowania pizzy w stylu neapolitańskim. Pytam Piotrka Roszkowskiego, jednego z założycieli restauracji, jaki jest jego przepis na sukces w gastro. Jakie znaczenie ma budowanie zaangażowanego zespołu, który jest w stanie fartuch zamienić na elektronarzędzia, by własnoręcznie wyremontować lokal? Spoiler alert: tak, za sukcesem z reguły stoi wielkie serce. A Piotrek to nie tylko doświadczony już restaurator, lecz także zaangażowany społecznik.
A do tego mała wycieczka na południe Włoch. Po co jechać do Neapolu? I czy neapolitańska baba ma pupkę?
Życie jest za krótkie na złe jedzenie. Warto je przeżyć z pełnymi ustami!
Instagram: https://www.instagram.com/nakarmiona_starecka/
Facebook: https://www.facebook.com/nakarmionastarecka

21. Jak się starzeć bez godności? Ewa Winnicka i ciastka z hajsem
- Kiedy zaczyna się wiek przedstarczy?
- Czy można być spełnioną reporterką i matką jednocześnie?
- Która część męskiego ciała starzeje się najszybciej?
Moja gościni prowadzi nierówną walkę z cukrem. Dlatego zajadamy się deserami z cukierni Słodki Bez - bez cukru właśnie, za to z innymi przyjemnościami. Na talerzyku jest m.in. ciastko milionera. Czy zjedzenie go wystarczy, by pozwolić sobie na starość w jakimś przyjemnym słonecznym miejscu? Jak oswoić upływający czas nie tracąc przy tym dobrego humoru? Odpowiedź znajdziecie na samym końcu odc., w rozmowie dwóch psów.
Ewa Winnicka, reporterka i dziennikarka, wraz z Magdaleną Grzebałkowską autorka książki i podcastu o tym samym tytule: "Jak się starzeć bez godności".
Życie jest za krótkie na złe jedzenie. Warto je przeżyć z pełnymi ustami!
Instagram: https://www.instagram.com/nakarmiona_starecka/
Facebook: https://www.facebook.com/nakarmionastarecka

20. Jak to się robi w Paryżu? Monika Walecka i makówka
- Gdzie są najlepsze desery na świecie?
- Kto dzisiaj wytycza trendy w cukiernictwie?
- Kto w Polsce robi lepsze makaroniki od francuskich?
W najnowszym odc. podcastu „Z Pełnymi Ustami” rozmawiamy o trendach w cukiernictwie. Rozmowie towarzyszy wnikliwa analiza deserów z warszawskiej cukierni Meryk. Jemy pączki, eklerki z twarogiem, ptysie, drożdżówkę z budyniem i truskawką oraz makówkę – wyjątkowo ciężką i treściwą makową drożdżówkę. To kieszonkowa wersja makowca, w której jest sam mak i na oko waży trzysta / czterysta gramów.
Moim gościem jest:
Monika Walecka – piekarka, prekursorka wypieku rzemieślniczego pieczywa w Polsce, właścicielka: piekarni Cała w mące, cukierni Tonka oraz baru z kanapkami Focca. Potrafi polecieć do Paryża tylko po to, by sprawdzić, jak smakuje dobre mille feuille.
Życie jest za krótkie na złe jedzenie. Warto je przeżyć z pełnymi ustami!
Instagram: https://www.instagram.com/nakarmiona_starecka/
Facebook: https://www.facebook.com/nakarmionastarecka

19. Nakarmiona czy najedzona? Magda Mołek i diabełki
- Co to za deser te diabełki?
- Jak się śpi w pokoju pełnym ciast?
- Czy gotowanie jest językiem miłości?
Moją gościnią jest Magda Mołek - kiedyś dziennikarka telewizyjna, dzisiaj twórczyni "rozmowiska" jakim jest jej kanał na YT "W moim stylu". A może po prostu Magda Mołek, bo o niewygodzie dookreślania się zawodowo również rozmawiamy. Co zmieniło się w jej życiu po odejściu z TV i jak teraz postrzega swoją relacje ze światem? Wśród wątków kulinarnych: pachnące deserami babci dzieciństwo, praca w telewizji zagryzana serami pleśniowymi, polskie uczty w domu i śledzie, po których można poznać, czy dana restauracja jest dobra czy nie.
Życie jest za krótkie na złe jedzenie. Warto je przeżyć z pełnymi ustami!
Instagram: https://www.instagram.com/nakarmiona_starecka/
Facebook: https://www.facebook.com/nakarmionastarecka

18. Jak się nie dać zjeść? Red Lipstick Monster i jabłka
- Dlaczego kosmetyki przeciwstarzeniowe to ściema?
- Czy w malowaniu warto przestrzegać jakichkolwiek reguł?
- Czy z gołą twarzą można pójść na własny ślub?
O owocach, które są pyszne, ale zbyt zwyczajne, by celebrować nimi ważne okazje. O determinacji w odkrywaniu w sobie koloru. Rozmawiam z niezwykle inspirującą przewodniczką, która w tym roku celebruje równą dekadę swojej internetowej twórczości.
Red Lipstick Monster, czyli Ewa Grzelakowska–Kostoglu. Youtuberka, wizażystka, kosmetolożka. Pierwsza kobieta, która osiągnęła 1 milion subskrypcji w polskim YouTubie. Jej profile w mediach społecznościowych śledzi ponad 3 mln użytkowników. Prócz tematów wizażu i beauty porusza na nich również treści ważne społecznie. Jest autorką 3 bestsellerowych książek i 2 e-booków. Wielbicielka owoców i radykalnej akceptacji. Jabłka dzieli na dobre, średnie i niedobre.
Życie jest za krótkie na złe jedzenie. Warto je przeżyć z pełnymi ustami!
Instagram: https://www.instagram.com/nakarmiona_starecka/
Facebook: https://www.facebook.com/nakarmionastarecka

17. część 2. Na kawie we Florencji z Tessą Capponi-Borawską
Niezwykły splot okoliczności. Parę dni po nagraniu rozmowy z Tessą Capponi-Borawską spotykamy się z nią we Florencji. Przy kawie rozmawiamy o deserach, z których słynie jej rodzinne miasto. Są to m.in. słodkie... zupy! Zapraszam na cappuccino z obowiązkowym cornetto w kawiarni Madeleine przy ulicy Lungarno Torrigiani z widokiem na Galerię Uffizi oraz Ponte Vecchio.
Tessa Capponi Borawska - pisarka, felietonistka, autorka książek kulinarnych, a także wielu publikacji o historii kuchni i kulturze jedzenia. Urodzona we Florencji, w historycznej rodzinie o włosko-grecko-angielskich korzeniach, absolwentka tamtejszego uniwersytetu. Mieszka w Warszawie od 1983 roku. Wykładowczyni w Katedrze Italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek "Moja kuchnia pachnąca bazylią", "Dziennik toskański", "Smak kwiatów pomarańczy" (wraz z Agnieszką Drotkiewicz).
Życie jest za krótkie na złe jedzenie. Warto je przeżyć z pełnymi ustami!
Instagram: https://www.instagram.com/nakarmiona_starecka/
Facebook: https://www.facebook.com/nakarmionastarecka

17. część 1. Jak smakuje kuchnia włoska w Polsce? Tessa Capponi-Borawska i ciasto pomarańczowe
- Dlaczego Włosi tak dużo mówią o jedzeniu?
- Czy w Polsce jada się już tylko pizzę neapolitańską?
- Czym różni się polska zupa od zupy włoskiej?
O transformacji włoskiej kuchni w Polsce i naszych wyobrażeniach o niej rozmawiam z niezwykłą i ważną dla mnie kobietą. Artykuły Tessy Capponi Borawskiej jako jedne z pierwszych przybliżały Polakom kuchnię włoską, bo przez lata regularnie ukazywały się na łamach „Elle”, „Kuchni”, „Gazety Wyborczej” i „Twojego Stylu”. Dla mnie były jednymi z pierwszych stricte poświęconych jedzeniu na jakie trafiłam. Zapraszam więc serdecznie na rozmowę i włoski deser - torta all'arancia. Poniżej znajdziecie przepis na to pełne smaku i zapachu włoskiej wiosny ciasto mojej gościni.
Tessa Capponi Borawska - pisarka, felietonistka, autorka książek kulinarnych, a także wielu publikacji o historii kuchni i kulturze jedzenia. Urodzona we Florencji, w historycznej rodzinie o włosko-grecko-angielskich korzeniach, absolwentka tamtejszego uniwersytetu. Mieszka w Warszawie od 1983 roku. Wykładowczyni w Katedrze Italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek "Moja kuchnia pachnąca bazylią", "Dziennik toskański", "Smak kwiatów pomarańczy" (wraz z Agnieszką Drotkiewicz).
Torta all'arancia Tessy Capponi Borawskiej
składniki:
- 1 pomarańcza
- 1/2 cytryny
- 200 ml niemleka owsianego lub migdałowego
- 100 ml oleju
- 3 jajka
- 15 dag cukru
- 20 dag mąki z migdałów
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia.
Pokroić pomarańczę i cytrynę w całości na średnie kawałki i zmiksować z niemlekiem i olejem. Dodać jajka z cukrem i dalej miksować. Wsypać mąkę migdałową i proszek do pieczenia, dokładnie wymieszać. Wlać ciasto do formy i upiec w 180 C przez około 45 minut.
Życie jest za krótkie na złe jedzenie. Warto je przeżyć z pełnymi ustami!
Instagram: https://www.instagram.com/nakarmiona_starecka/
Facebook: https://www.facebook.com/nakarmionastarecka

16. Jak zjeść ciastko i mieć ciastko? Katarzyna Nosowska i bita śmietana
- Czy słodki smak jest smakiem perfidnym?
- Po co nam programy kulinarne?
- Co gotowanie ma wspólnego z okazywaniem miłości?
W najnowszym odcinku podcastu „Z Pełnymi Ustami” Katarzyna Nosowska i Basia Starecka spotykają się przy wspólnym stole, by zjeść razem całkiem niezwykły deser jakim jest świeżo ubita śmietana. Rozmowie towarzyszy wnikliwa analiza kulinarnych nawyków piosenkarki.
Katarzyna Nosowska - piosenkarka, kompozytorka, felietonistka, autorka książek "A ja żem jej powiedziała" i "Powrót z Bambuko". Zasłużona instruktorka fatnessu, metody "koszykowania" nadmiernej konsumpcji, orędowniczka filozofii środka i prostoty w kuchni.
Życie jest za krótkie na złe jedzenie. Warto je przeżyć z pełnymi ustami!
Instagram: https://www.instagram.com/nakarmiona_starecka/
Facebook: https://www.facebook.com/nakarmionastarecka

15. Gdzie przejadł kasę z rapu? Vienio i napoleonka
Vienio zjada napolenkę na trzy "dziabsy" jak określa swoje kęsy. Kremówki nie tyka. Czym różnią się od siebie te dwa ciastka i jaka jest ich historia? Zapraszam na rozmowę o smaku pierwszych lat stołecznego rapu i polskim zapiekaniźmie, którego magia tkwi w jędrnej złotej pieczarce. Odbędziemy również kulinarną podróż po świecie szlakiem niezwykłych peregrynacji mojego gościa.
Vienio, czyli Piotr Więcławski. Najsłynniejszy raper w polskiej kuchni i najsłynniejszy kucharz w polskim rapie. Współzałożyciel kultowej grupy Molesta Ewenement. Producent muzyczny, dziennikarz, aktor, autor książek kulinarnych. Znany warszawski foodysta i orędownik bezmięsnej diety.
Życie jest za krótkie na złe jedzenie. Warto je przeżyć z pełnymi ustami!
Instagram: https://www.instagram.com/nakarmiona_starecka/
Facebook: https://www.facebook.com/nakarmionastarecka

14. Czy na przyjemność trzeba zasłużyć? Marta Niedźwiecka i śledzie na deser
Proste przyjemności są ostoją ludzi skomplikowanych. W starożytnym Rzymie wierzono, że skoro Wenera, czyli bogini miłości, powstała z piany, to wszystko co związane z morzem powinno wzniecić pożądanie. Czy dlatego pierwsza w Polsce sex coach jada śledzie na deser? Śledzie, które w naszej kulturze są mocno zakorzenionym symbolem postu i pokuty?
Zapraszam na zmysłową ucztę i rozmowę o przyjemności. Czy każdy jej potrzebuje i ma do niej równy dostęp? I czy przez drzwi do kuchni trafimy od razu do sypialni?
Marta Niedźwiecka –pierwsza w Polsce certyfikowana sex coach. Terapeutka seksualności i relacji. Autorka podkastu „O Zmierzchu”.
Życie jest za krótkie na złe jedzenie. Warto je przeżyć z pełnymi ustami!
Instagram: https://www.instagram.com/nakarmiona_starecka/
Facebook: https://www.facebook.com/nakarmionastarecka

13. Jak reanimować desery? Krzysztof Jankowski "Jankes" i pączki
- Po co żuć gumę przed wejściem na antenę?
- Czy da się prowadzić audycję na czczo?
- Ca radiowcy myślą o podcastach?
Nakarmiona Starecka i Jankes w tłustej rozmowie przy pączkach na temat magii radia i jego przyszłości. Rozmowie na temat prawdziwej antenowej kuchni towarzyszą bąki psa Jimmiego oraz rozważania na temat zależności kościoła z cukierniami.
Krzysztof Jankowski "Jankes" - od 26 lat na antenie, prezenter Radia Eska. Nie marnuje słodyczy. Jagodzianki mrozi, a najbardziej czerstwe pączki potrafi reanimować w mikrofali.
Życie jest za krótkie na złe jedzenie. Warto je przeżyć z pełnymi ustami!
Instagram: https://www.instagram.com/nakarmiona_starecka/
Facebook: https://www.facebook.com/nakarmionastarecka

12. Co jedzą prawdziwi jesieniarze? Filip Bobek i ciasto marchewkowe
- Jak zrobić pyszne ciasto marchewkowe?
- Czy da się zrobić wegański ser z... ziemniaka?
- Dlaczego robiąc zdjęcia warto obejrzeć się za siebie?
Prawdziwie jesieniarski odcinek podcastu. Nakarmiona Starecka i Filip Bobek w rozmowie przy korzennym cieście marchewkowym. Bez klasycznej polewy ale za to ze śliwkami w czekoladzie. Filip dzieli się przepisem na ten doskonały wypiek oraz pomysłami na wydanie jesiennego przyjęcia. Zdradza też inspiracje swojej wyjątkowej fotograficznej twórczości.
Filip Bobek. Aktor i fotograf. Twarz kampanii reklamowej wafelków Prince Polo w 2006 roku. Wielbiciel świątecznego sosu piernikowego, zakalców i koperku.
Życie jest za krótkie na złe jedzenie. Warto je przeżyć z pełnymi ustami!
Instagram: https://www.instagram.com/nakarmiona_starecka/
Facebook: https://www.facebook.com/nakarmionastarecka

11. Za co kochamy sycylijskie desery? Ofelia i cannoli siciliani
- Jaka jest historia najsłynniejszych sycylijskich deserów nawiązujących kształtem do intymnych części ciała?
- Czy przy jedzeniu, jak przy muzyce, można się wzruszyć?
- Na czym polega magia włoskiej kuchni i walor podróżowania solo?
Nakarmiona Starecka i Ofelia w rozmowie, degustacji i dekonstrukcji sycylijskich deserów, których historia powstania bezpośrednio nawiązuje do intymnych części ciała, a dokładniej do męskiego przyrodzenia i kobiecych piersi.
Ofelia czyli Iga Krefft. Aktorka i piosenkarka. Niedawno ukazała się jej druga płyta „8”. To dla mnie najbardziej wyrazista polska piosenkarka młodego pokolenia. Prawdziwa, kreatywna i inspirująca. Kocha parówki i pierogi babci. Chciałaby mieć w domu kranik z ciepłą zupą pomidorową.
Obejrzyjcie teledysk do piosenki "Samuraj" z jej ostatniego albumu, o którym rozmawiamy w podcaście:
https://youtu.be/H3TpmiP8Huw
Życie jest za krótkie na złe jedzenie. Warto je przeżyć z pełnymi ustami!
Instagram: https://www.instagram.com/nakarmiona_starecka/
Facebook: https://www.facebook.com/nakarmionastarecka

10. Jak smakuje londyńska gastronomia od kuchni? Eryk Bautista i czekoladki after eight
- Co lubią jeść kucharze?
- Gdzie w Londynie stołował się Anthony Bourdain?
- Co na afternoon tea jadała Królowa Elżbieta?
- Dlaczego dziś zamiast restauracji powstają koncepty?
- W jakim kierunku zmierza londyńska gastronomia?
Nakarmiona Starecka i Eryk Bautista we wnikliwiej rozmowie o realiach pracy w brytyjskiej gastronomii. Jak duży wpływ miał na nią Brexit i pandemia, dlaczego mierzy się z brakiem pracowników i wciąż jest tak konserwatywna?
Eryk Bautista – kucharz, od 10 lat pracuje w Londynie. Doświadczenie zdobywał w m.in. w Antidote na Soho czy La Petite Maison na Mayfair. Był szefem kuchni Newman Arms u legendarnego Matta Chatfielda, założyciela The Cornwall Project, a potem szefem kreatywnym londyńskiej sieci Bao. O jego pracy w superlatywach pisał „Independent”, „Evening Standard” oraz „Eater”. Dziś odpowiada za otwarcia nowych restauracji najważniejszej obecnie grupy restauratorów w Londynie jaką jest JKS restaurants. Został kucharzem, bo lubi jeść.
Życie jest za krótkie na złe jedzenie.
Warto je przeżyć z pełnymi ustami!
Instagram: https://www.instagram.com/nakarmiona_starecka/
Facebook: https://www.facebook.com/nakarmionastarecka

9. Czy można zarobić na chleb pisaniem? Anna Dziewit Meller i kanapka z masłem
- Czy łatwo jest dziś zarobić na chleb samym pisaniem?
- Po co wydaje się tyle książek skoro brakuje czytelników?
- Czy Virginia Woolf miała rację pisząc, że kobiecie potrzebny jest własny pokój?
- Dlaczego mężczyźni nie czytają książek i przestają konsumować kulturę?
- Czy książki kucharskie się jeszcze sprzedają?
Nakarmiona Starecka i Anna Dziewit Meller w mlaszczącej rozmowie nad chlebem z masłem. O trudach pisania, o dziennikarskich i pisarskich honorariach, o sytuacji na rynku prasowym oraz wydawniczym. Rozmowie towarzyszy wnikliwa analiza przyniesionego przez pisarkę pieczywa oraz dyskusja nad odpowiednią metodą posmarowania go masłem.
Anna Dziewit Meller – pisarka, felietonistka, popularyzatorka czytania, redaktorka naczelna wydawnictwa WAB. Pisze pod wpływem spożycia kanapek. Regularnie zamawia chleb z więzienia, a pieczywo zawsze zjada z zimnym i twardym masłem.
Życie jest za krótkie na złe jedzenie.
Warto je przeżyć z pełnymi ustami!
Instagram: https://www.instagram.com/nakarmiona_starecka/
Facebook: https://www.facebook.com/nakarmionastarecka