Skip to main content
Spotify for Podcasters
Na kávu s ombudsmanem

Na kávu s ombudsmanem

By Kancelář veřejného ochránce práv

Ombudsman, právníci Kanceláře veřejného ochránce práv a další odborníci hovoří o tématech a problémech, se kterými se lidé na ombudsmana nejčastěji obracejí. Každý díl se věnuje konkrétnímu právnímu tématu a právníci v něm radí, jak lidé mohou postupovat v různých životních situacích.
Available on
Apple Podcasts Logo
Google Podcasts Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

86. díl - Když řízení trvá moc dlouho aneb Státe plať!

Na kávu s ombudsmanemMar 15, 2023

00:00
18:34
86. díl - Když řízení trvá moc dlouho aneb Státe plať!

86. díl - Když řízení trvá moc dlouho aneb Státe plať!

Ombudsman na základě stížností lidí v obtížné sociální situaci opakovaně řeší problémy s opožděnou výplatou dávek, především v Praze. Jedná proto s ministrem práce a sociálních věcí a generálním ředitelem Úřadu práce ČR o vhodných opatřeních k řešení nastalé situace. Pokud však i přes veškerou snahu dojde k opožděné výplatě dávky, můžete stát požádat o odškodnění. V dnešním podcastu si řekneme, kam se taková žádost podává a co je potřeba k ní doložit. Prozradíme vám také, kolik můžete dostat peněz, a poradíme vám co můžete dělat, pokud se Vám odškodnění zdá příliš nízké. Letáky a formuláře KVOP: - nečinnost úřadů - https://www.ochrance.cz/letaky/necinnost-uradu/necinnost-uradu.pdf - žádost o uplatnění opatření proti nečinnosti - https://www.ochrance.cz/letaky/zadost-necinnost/formular-opatreni_proti_necinnosti-urad.docx (verze pro tisk - https://www.ochrance.cz/letaky/zadost-necinnost/verze-formulare-k-tisku-a-vyplneni-rukou.pdf) - žádost o přiměřené zadostiučinění za nepřiměřenou délku správního řízení - https://www.ochrance.cz/letaky/zadost-o-zadostiucenini-spravni/formular-zadostiucineni_delka_spravniho_rizeni.docx - průvodní informormace k žádosti - https://www.ochrance.cz/letaky/zadost-o-zadostiucenini-spravni/formular-zadostiucineni_delka_spravniho_rizeni_priloha.pdf - Desatero dobré praxe pro posouzení žádosti o odškodnění - https://www.ochrance.cz/aktualne/desatero-dobre-praxe-pro-posouzeni-zadosti-o-odskodneni/
Mar 15, 202318:34
85. díl - Sousedské vztahy

85. díl - Sousedské vztahy

Vycházíte dobře se svými sousedy? A je opravdu reálná představa, že se se sousedem vždy půjde nějak domluvit? Pro pohodu bydlení jsou dobré sousedské vztahy velmi důležité. Chcete-li se dozvědět o případech, které řešil ochránce, pusťte si náš podcast o sousedských vztazích. Domek polopatě — věcný průvodce stavbou rodinného domu (ochrance.cz)
Mar 01, 202316:30
84. díl - Psychiatrie

84. díl - Psychiatrie

V tomto podcastu se zaměříme na to, co ombudsman dělá v oblasti psychiatrie. Věnujeme se tomu, jak ombudsman provádí návštěvy psychiatrických nemocnic, používání omezovacích prostředků a podmínkám v nemocnicích.
Feb 15, 202315:56
83. díl - Dozvím se, jaké platy mají úředníci a co zjistili při kontrole?

83. díl - Dozvím se, jaké platy mají úředníci a co zjistili při kontrole?

V tomto podcastu se zaměříme na to, jaké informace lze získat o zaměstnancích veřejné správy. Jak je to s poskytováním informací o majetkových poměrech a o výsledcích kontrol.
Feb 01, 202314:28
82. díl - Jak žádat o informace

82. díl - Jak žádat o informace

V dnešním díle si řekneme, koho můžeme žádat o informace, co musíme do žádosti uvést a jak se žádost vyřizuje. Vysvětlíme si, zda za poskytnutí informací budeme muset zaplatit. Dozvíte se, jak se můžeme bránit, nejsme-li spokojeni s vyřízením žádosti.  Infoleták Poskytování informací: poskytovani-informaci.pdf (ochrance.cz) Sborník Informace: Ombudsman - Sbornik stanovisek verejneho ochrance prav - Informace II - 2019-epub.indd
Jan 18, 202314:12
81. díl - Územní plán aneb co byste měli vědět dřív než koupíte pozemek

81. díl - Územní plán aneb co byste měli vědět dřív než koupíte pozemek

V podcastu o územním plánování si povíme, co je to územní plán, jaké podmínky výstavby může obsahovat, kdo ho schvaluje, kde ho najdete a co dělat, když   Vás omezuje v plánovaném využití Vašeho pozemku.
Jan 04, 202307:25
80. díl - Jsou rozmanité hluky, ale je pouze jedno ticho

80. díl - Jsou rozmanité hluky, ale je pouze jedno ticho

Ciátem Kurta Tucholského pokračujeme druhou částí miniserálu podcastu věnovaného obtěžujícímu hluku. Dozvíte se v něm, jak se bránit proti nejčastějším   zdrojům hluku. Popíšeme zejména hluk z dopravy, ze staveb (továren a   provozoven služeb). Poradíme, jak se bránit proti obtěžování provozem hostinských zařízení a předzahrádek, případně jak lze řešit hluk z veřejných hudebních produkcí či z hřišť. Nezapomeneme ani na to, zda je hra na bicí soupravu běžným užíváním bytu, a zejména mimobrněnští posluchači si mohou ověřit, zda mají smysl pro místní anekdoty z hudebního prostředí. Leták Hluk: https://www.ochrance.cz/letaky/hluk/  Použitá nahrávka hudební produkce - autor zagi2  (https://freesound.org/people/zagi2/sounds/265026/) , licence CC BY-NC 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/#)
Dec 14, 202218:48
79. díl - To víš, pokrok a HLUK nezastavíš

79. díl - To víš, pokrok a HLUK nezastavíš

Citátem Homera Simpsona uvádíme první díl z krátkého seriálu věnovanému hluku. Život bez špuntů do uší může být totiž příjemná změna. Poradíme, jak se bránit proti obtěžujícímu hluku. Řekneme, co je hluk, jaké má účinky na člověka a jak vám s ním může pomoci ombudsman. Zazní nejen, na které konkrétní   úřady nebo instituce se obrátit, ale i jestli je ptačí zpěv u skotského potoka hlukem či zvukem a zda může hluk nějak ohrozit zdraví – řekněme například fanouška hudebního žánru heavy metal? Leták Hluk: https://www.ochrance.cz/letaky/hluk/  „Použitá nahrávka „pekelného stroje“ – autor reklamacja (https://freesound.org/people/reklamacja/sounds/446157/), licence CC BY-NC   3.04.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-nc/3.0/)
Nov 30, 202215:59
78. díl - Jak ombudsman pomáhá dětem?

78. díl - Jak ombudsman pomáhá dětem?

Jak pomáhá ombudsman dětem? Kolika dětem pomůže ombudsman ročně? A co všechno udělali ombudsman a zaměstnanci jeho kanceláře v pro děti v posledním roce? Na to všechno se ptá patnáctiletá Anička v dalším dílu podcastu Na kávu s ombudsmanem.
Nov 16, 202208:01
77. díl - Cmrndačka v honitbě

77. díl - Cmrndačka v honitbě

Co je to honitba a platí v ní nějaká pravidla pro pohyb se psem? Měli by spolu myslivci a „nemyslivci“ více komunikovat? Odpovědi na tyto otázky budeme hledat v dnešním podcastu o myslivosti.
Nov 02, 202216:57
76. díl - Příspěvek na péči

76. díl - Příspěvek na péči

Jste dlouhodobě nemocný/á a potřebujete pomoc se zvládáním každodenních aktivit (např. umývání, oblékání nebo vaření)? Pečujete o osobu, která kvůli své dlouhodobé nemoci tyto aktivity nezvládá? Dnešní díl je určený právě vám. Povíme si, za jakých podmínek můžete žádat o finanční pomoc ve formě sociální dávky - příspěvku na péči a také jak probíhá řízení o této dávce. → infoletáky KVOP: - ošetřovné, dlouhodobé ošetřovné - https://www.ochrance.cz/letaky/osetrovne/osetrovne.pdf, https://www.ochrance.cz/letaky/dlouhodobe-osetrovne/dlouhodobe-osetrovne.pdf - příspěvek na péči - https://www.ochrance.cz/letaky/prispevek-na-peci/prispevek-na-peci.pdf - řízení o dávkách pro osoby se zdravotním postižením - https://www.ochrance.cz/letaky/rizeni-o-davkach-pro-osoby-s-postizenim/rizeni-o-davkach-pro-osoby-s-postizenim.pdf - soudní ochrana - https://www.ochrance.cz/letaky/soudni-ochrana-proti_spravnim-organum/soudni-ochrana-proti_spravnim-organum.pdf → kalkulačka pro výpočet životního minima - https://www.mpsv.cz/kalkulacka-pro-vypocet-zivotniho-minima → formulář k příspěvku na péči - https://www.mpsv.cz/web/cz/-/zadost-o-prispevek-na-peci
Oct 19, 202221:27
75. díl - Skončení pracovního poměru a inspektoráty práce

75. díl - Skončení pracovního poměru a inspektoráty práce

Cílem tohoto podcastu je posluchače informovat o tom, jak postupovat v případě neoprávněné výpovědi. V podcastu se posluchači také dozví, v jakých situacích je možné se obracet na inspektorát práce, a kdy je třeba řešit spor se zaměstnavatelem soudní cestou.  
Oct 05, 202211:08
74. díl - Invalidní důchody

74. díl - Invalidní důchody

V dnešním podcastu se dozvíte, kdy můžete dostat invalidní důchod, jak o něj máte požádat i jak se stanoví jeho výše. Poradíme vám též, jak se můžete bránit proti rozhodnutí o vaší žádosti, se kterým nesouhlasíte. Letáky: - Potřebuji invalidní důchod - https://www.ochrance.cz/letaky/potrebuji-invalidni-duchod/potrebuji-invalidni-duchod.pdf - Chci změnit (zvýšit) důchod - https://www.ochrance.cz/letaky/chci-zmenit-duchod/chci-zmenit-duchod.pdf
Sep 21, 202214:55
73. díl - Podpora v právním jednání

73. díl - Podpora v právním jednání

Dnešní podcast prozradí, jakou podporu může využívat dospělý člověk, který má ztíženou schopnost právně jednat. Popovídáme si o tom, jaké formy podpory lze využívat, pro koho jsou určeny i v čem se vzájemně odlišují. Prozradíme také, jak si je zajistit a zda může pomoci ombudsman. V závěru přivítáme také hosty Lukáše Kudličku a Tomáše Červeného, kteří se s námi podělí o své zkušenosti s podporou v právním jednání. Oba působí ve skupině Sebeobhájců. https://www.hatefree.cz/video/hfstories/lukas-vybojoval-svepravnost-pro-sebe-dnes-se-snazi-prat-i-za-ostatni 
Sep 07, 202222:39
72. díl - Znalci

72. díl - Znalci

Nesouhlasím s postupem a závěry znalce, s jeho znaleckým posudkem. Kdy má smysl obracet se s podnětem na jednání znalce na správní úřad a může mi pomoci ombudsman?
Aug 24, 202220:40
71. díl - Jak to vypadá v policejní cele

71. díl - Jak to vypadá v policejní cele

Jak to vypadá v policejních celách, kdo se tam může dostat, proč a jaká jsou jeho práva? A co má ombudsman společného s policejními celami? Na tyto otázky vám odpoví tento díl podcastu na Kávu s ombudsmanem. Poznámka – v době zveřejnění podcastu se agendou policejních cel zabývá přímo veřejný ochránce práv.  Souhrnná zpráva k návštěvám policejních cel:   https://www.ochrance.cz/uploads-import/ESO/22-2017-NZ_Souhrnna_zprava_Policejni_cely_2017_CZ.pdf
Aug 10, 202215:01
70. díl - K čemu máme úřady a jak s nimi jednat? (Správní řád)

70. díl - K čemu máme úřady a jak s nimi jednat? (Správní řád)

Jednali jste někdy na úřadě? Protože je s činností úřadů spojeno hodně věcí v životě, tak nejspíš ano. Byla to příjemná zkušenost? V dnešním díle se podíváme na to, čím se úřady musí řídit, jak obvykle funguje správní řízení a kam se můžete obrátit, pokud nesouhlasíte s postupem úřadu nebo se k vám nějaký úředník choval špatně. Rovnou prozradíme, že i ombudsman může vstoupit do hry. Chystáte se na zápas s úřadem. Jaká v něm platí pravidla? Proč se vede písemně? Můžete mít trenéra nebo se rovnou nechat vystřídat? Jak můžete napravit výsledek, se kterým nesouhlasíte? A na koho se máte obrátit, když úředník nehraje fair play? A proč všechny ty sportovní příměry? Možná se něco z tohoto dozvíte v podcastu. Formulář opatření proti nečinnosti úřadu: https://www.ochrance.cz/letaky/zadost-necinnost/formular-opatreni_proti_necinnosti-urad.docx nebo https://www.ochrance.cz/letaky/zadost-necinnost/verze-formulare-k-tisku-a-vyplneni-rukou.pdf Leták nečinnost: https://www.ochrance.cz/letaky/necinnost-uradu/necinnost-uradu.pdf Mám problém s úřadem: https://www.ochrance.cz/potrebuji-pomoc/problem-s-uradem/ Leták správní řád: https://www.ochrance.cz/letaky/spravni-rad/spravni-rad.pdf Principy dobré správy: https://www.ochrance.cz/dokument/principy-dobre-spravy/
Jul 27, 202215:31
69. díl - Přítomnost u porodu a její úhrada

69. díl - Přítomnost u porodu a její úhrada

Dnešní podcast je druhým dílem v tématu porodnictví, kterému jsme se už věnovali v díle číslo 63.  V novém podcastu se zaměřujeme na přítomnost osob u porodu a její úhrady. V podcastu máme také speciálního hosta, paní PhDr. Miloslavu Kameníkovou, vedoucí porodní asistentku Centra porodní asistence FN Brno. Budeme odpovídat na otázky, zda mohou mít rodičky u sebe při porodu podporu jiných osob než je zdravotnický personál porodnice a zda si mohou kromě partnera přivést i dulu. Věnovat se budeme také tomu, zda a jak je přítomnost blízkých osob zpoplatněna.
Jul 13, 202207:12
68. díl - Námitky sousedů

68. díl - Námitky sousedů

Můžu nahlížet do spisu? Mám právo na projektovou dokumentaci? Proč jsem se o řízení u stavebního úřadu nedozvěděl? Potřebuju souhlas spoluvlastníka, manžela nebo SVJ? Můžu stavět, i když nemám souhlas své obce? Myslím si, že jsem účastníkem řízení, stavební úřad si myslí opak, jak postupovat?
Jun 29, 202212:57
67. díl Mezinárodní ochrana

67. díl Mezinárodní ochrana

Dne 20. června jsme oslavili světový den uprchlíků. Při této příležitosti jsme si pro vás připravili speciální díl podcastu o tom, jak je to s uprchlíky v České republice. UNHCR (Vysoký komisař OSN pro uprchlíky: https://www.refworld.org/ EUAA (Evropský podpůrný úřad pro otázky azylu): https://coi.euaa.europa.eu/ ECOI (Rakouský Červený kříž): https://www.ecoi.net/
Jun 23, 202213:28
66. díl - Určení otcovství

66. díl - Určení otcovství

Dnešní podcast je u příležitosti Dne otců na téma určování otcovství prohlášením na matričních úřadech a o různých situacích, které tu mohou nastat. Budeme si povídat o problémech, se kterými se mohou rodiče setkat na matričních úřadech, chtějí-li určit otcovství.
Jun 15, 202218:13
65. díl - Ochrana krajiny

65. díl - Ochrana krajiny

Jak se tematika ochrany krajiny (krajinného rázu) promítá do činnosti ochránce? Co ochránce a velké infrastrukturní stavby? Povídat si budeme o významu procesů hodnocení vlivu na životní prostředí, o chybách, které je provázejí, o obci v roli "manažera území" či o podcenění územního plánování a dopadech, které to na krajinu může mít.
Jun 01, 202213:27
64. díl - Sexuální menšiny a diskriminace

64. díl - Sexuální menšiny a diskriminace

17. května si každoročně připomínáme Mezinárodní den proti homofobii a transfobii. Proč právě tento den a jaký to má význam? Mohou se gayové, lesby nebo trans lidé stále setkávat s diskriminací? Zabývá se ombudsman takovými případy? To vše se dozvíte v podcastu, který je naším příspěvkem k oslavám tohoto významného dne. 🌈
May 18, 202217:31
63. díl - Porody - Časté právní problémy a stížnosti

63. díl - Porody - Časté právní problémy a stížnosti

Jsem těhotná a blíží se termín porodu. Na co se mám připravit z právního hlediska? Pokud nebudu spokojená s přístupem zdravotnického personálu, pomůže mi ombudsman? A co je vlastně to Centrum porodní asistence?
May 04, 202212:22
62. díl - Právní pomoc

62. díl - Právní pomoc

Rádi byste využili služeb advokáta, ale nemáte na něj peníze? Poradíme Vám, jak můžete požádat o jeho právní pomoc zdarma nebo za sníženou úplatu. Leták Právní pomoc (https://www.ochrance.cz/letaky/pravni-pomoc/pravni-pomoc.pdf) Webové stránky České advokátní komory (https://www.cak.cz/scripts/detail.php?id=2617) 
Apr 20, 202213:55
61. díl - Domek polopatě

61. díl - Domek polopatě

Znáte průvodce stavbou rodinného domu Domek polopatě, který pro vás od A do Z připravil ombudsman? Chcete vědět, co v něm všechno najdete a k čemu vám bude dobrý? Dnes si budeme povídat právě o něm. Odkaz:  https://domek.ochrance.cz/
Apr 06, 202210:52
60. díl - O rasismu nejen na fotbale

60. díl - O rasismu nejen na fotbale

21. března si celý svět připomněl Mezinárodní den za odstranění rasové diskriminace. Využijeme příležitosti a v dnešním podcastu se zaměříme na rasismus jako fotbalový i společenský jev: prozradíme, kdy jsou rasistické projevy diskriminací, trestným činem či přestupkem, a poradíme, jak se proti takovému jednání bránit.
Mar 23, 202225:19
59. díl - Peníze ve vězení

59. díl - Peníze ve vězení

Jak je to s pracovní odměnou vězňů? Jak to funguje, když do vězení posílají peníze rodiny? Jak je to s důchody? Co mi věznice srazí z příjmu? Jak je to s exekucemi? Jak se nakupuje ve vězení? Podcast shrnuje aktuální poznatky ochránce k tématu nakládání s finančními prostředky ve vězení.
Mar 09, 202216:14
58. díl - Rodiče na pracovním trhu II

58. díl - Rodiče na pracovním trhu II

V dnešním podcastu se věnujeme rodičům na pracovním trhu v souvislosti s příručkou, kterou ochránce před nedávnem vydal. Celá příručka je dostupná na webu ochránce – www.ochrance.cz v sekci Výstupy – Doporučení. Dnešní epizoda je druhá ze dvou a budeme se v ní věnovat rodičovské dovolené a slaďování pracovního a rodinného života.
Feb 23, 202217:35
57. díl - Rodiče na pracovním trhu I

57. díl - Rodiče na pracovním trhu I

V dnešním podcastu se věnujeme rodičům na pracovním trhu v souvislosti s příručkou, kterou ochránce před nedávnem vydal. Celá příručka je dostupná na webu ochránce – www.ochrance.cz v sekci Výstupy – Doporučení. Dnešní epizoda je první ze dvou a budeme se v ní věnovat přijímání a ukončování zaměstnání.
Feb 16, 202218:02
56. díl - Evidence stanovisek ochránce

56. díl - Evidence stanovisek ochránce

V dnešním podcastu představíme Evidenci stanovisek ochránce – veřejnou databázi zpráv a stanovisek ombudsmana, která je přístupná z webu eso.ochrance.cz. Vysvětlíme, co v databázi najdete a pro koho je užitečná. Také Vás provedeme vyhledáváním v ní. Proto pokud můžete, sledujte i video tohoto podcastu.
Feb 09, 202215:51
55. díl - Mimořádná okamžitá pomoc

55. díl - Mimořádná okamžitá pomoc

Nemáte dost peněz na zaplacení vyúčtování od DPI? Stěhujete se a nevíte, z čeho uhradíte výdaje spojené se stěhováním, kauci a případně první nájem? Jede vaše dítě na lyžák a vy přemýšlíte na čem ušetřit, abyste mu ho mohli dopřát? Poradíme vám.
Feb 02, 202219:35
54. díl - Jak se zapojit do povolování stavby?

54. díl - Jak se zapojit do povolování stavby?

V tomto díle si budeme povídat o účastnících řízení při povolování staveb. Řekneme si, kdo se může stát účastníkem řízení a jaká práva mu z účastenství vyplývají. Poradíme, jak formulovat námitky proti povolované stavbě. Vysvětlíme si, proč je důležité sledovat úřední desku obce, kde lidé bydlí nebo vlastní nějakou nemovitost.
Jan 26, 202212:30
53. díl - Nemocenské

53. díl - Nemocenské

V dnešním podcastu vysvětlíme, co je to dávka nemocenského v případě dočasné pracovní neschopnosti, za jakých podmínek a jak dlouho ji můžete pobírat (tzv. podpůrčí doba). Poradíme Vám také co dělat, pokud nebudete souhlasit s ukončením „neschopenky“ nebo pokud Vám nemocenská nebude přiznána po uplynutí podpůrčí doby. 
Jan 19, 202216:04
52. díl - Veřejné cesty II

52. díl - Veřejné cesty II

Dnešní podcast navazuje na 11. díl, ve kterém jsme se začali zabývat veřejnými cestami. V pokračujícím podcastu si budeme více povídat o situaci, kdy vám veřejná cesta může vzniknout i na vašem soukromém pozemku, pokud po něm necháte delší dobu volně jezdit nebo chodit kdekoho. Vysvětlíme, jestli se dá taková situace řešit ke spokojenosti všech, tedy jestli vlastník komunikace má nějaký nárok na ochranu. Řekneme také, jestli je třeba možné nějak regulovat provoz na sice veřejné, ale přesto stále vlastní cestě. A taky povíme, co v těchto kauzách vlastně řeší ombudsman.
Jan 12, 202213:23
51. díl - Když přijde spravedlnost pozdě

51. díl - Když přijde spravedlnost pozdě

V prvním podcastu roku 2022 navážeme na 19. díl, který se týkal stížností na průtahy v soudním řízení. Řekneme si, jak postupovat, pokud bychom chtěli po státu žádat odškodnění za nepřiměřenou délku soudního řízení, a na co si v takovém případě dát největší pozor. 
Jan 05, 202215:54
50. díl - Stížnosti ve zdravotnictví

50. díl - Stížnosti ve zdravotnictví

Dozvíte se, jak si stěžovat na lékaře, pokud máte pochybnosti o jeho postupu. Řekneme, jak podat stížnost a čeho můžete stížností dosáhnout. Zmíníme také, co by Vás mohlo překvapit, a kdy se obrátit na ombudsmana.
Dec 17, 202109:03
49. díl - Placení zdravotního pojištění

49. díl - Placení zdravotního pojištění

V dnešním podcastu popíšeme, jak postupovat, abyste neměli dluh na pojištění. Řekneme, kdy za Vás platí pojištění stát a co se zdravotní pojišťovna od Vás potřebuje včas dozvědět. Pokud nebudete s postupem zdravotní pojišťovny souhlasit, můžete se obrátit na ombudsmana.
Dec 10, 202107:30
48. díl - Vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání

48. díl - Vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání

Jaké jsou povinnosti uchazeče o zaměstnání, co se stane, když je uchazeč neplní, a jak se v případě nesouhlasu s vyřazením může uchazeč o zaměstnání bránit? To vše se dozvíte v dnešním podcastu.
Dec 03, 202111:15
47. díl - Podpora v nezaměstnanosti

47. díl - Podpora v nezaměstnanosti

Co je to podpora v nezaměstnanosti? Za jakých podmínek o ni můžete požádat? A jak dlouho je možné podporu pobírat? To vše bude tématem dnešního podcastu.
Nov 26, 202114:49
46. díl - Evidence uchazečů o zaměstnání + zprostředkování zaměstnání

46. díl - Evidence uchazečů o zaměstnání + zprostředkování zaměstnání

Dnešní povídání v novém podcastu se bude točit kolem úřadu práce a pomoci, kterou nám může nabídnout. Dozvíte se, jak se dostat do evidence uchazečů o zaměstnání, jaké výhody evidence přináší i to, jaké povinnosti musí uchazeči o zaměstnání plnit.
Nov 19, 202113:50
45. díl - Dávky pomoci v hmotné nouzi a příspěvek na bydlení

45. díl - Dávky pomoci v hmotné nouzi a příspěvek na bydlení

V dnešním podcastu poradíme s dávkami pomoci v hmotné nouzi a příspěvkem na bydlení, které vám mohou pomoci, pokud jste ve finanční tísni a je pro vás problém hradit své výdaje. Vysvětlíme, jaké jsou podmínky pro přiznání dávek a v čem se liší.
Nov 12, 202112:16
44. díl - Pohřebnictví 2. část

44. díl - Pohřebnictví 2. část

V druhém díle našeho podcastu o pohřebnictví si dnes budeme povídat o hrobech pronajatých na věčné časy, odpovíme na otázku, jak řešit škodu na hrobovém zařízení a vzpomeneme také na staré německé hřbitovy v našem pohraničí.
Nov 05, 202116:14
43. díl - Pohřebnictví 1. část

43. díl - Pohřebnictví 1. část

2. listopadu připadá na Dušičky. Při této příležitosti si budeme povídat o pohřebnictví, problémech spojených s pořízením hrobu a dozvíte se i to, zda je možné se nechat pohřbít třeba pod Váš oblíbený strom.
Oct 29, 202112:53
42. díl - Trvalý pobyt českých občanů

42. díl - Trvalý pobyt českých občanů

Podcast se týká trvalého pobytu českých státních občanů. Budeme si povídat zejména o ohlášení změny místa trvalého pobytu, o zrušení trvalého pobytu a o tom, co vlastně údaj o místu trvalého pobytu znamená.
Oct 22, 202115:32
41. díl - Už 10 let dohlížíme na vyhošťování cizinců

41. díl - Už 10 let dohlížíme na vyhošťování cizinců

Již 10 let dohlížíme na to, jak probíhá vyhošťování cizinců z našeho území. Jak takové vyhoštění vůbec vypadá? A co když cizinec skutečně odmítá vycestovat? V novém díle podcastu se posluchači dozvědí zajímavosti z této agendy. Spolu s námi se podívají i na palubu speciálních letadel, kterými jsou vyhošťováni cizinci, kteří na našem území pobývají nelegálně. #ombudsman #verejnyochranceprav #nelegalnimigrace #nucenenavraty #deportace #nationalpreventivemechanism #NPM #frontex #pčr #policiečr #SchengenEU 
Oct 15, 202123:36
40. díl - Energošmejdi

40. díl - Energošmejdi

V novém podcastu se zabýváme takzvanými energošmejdy. Vysvětlíme, že se jedná o prodejce, kteří nabízí služby dodavatelů energií a využívají k tomu nejrůznější klamavé praktiky, aby sjednali smlouvu se zákazníkem. Ukážeme, jakými způsoby lze smlouva uzavřít. Poradíme, jaké jsou možnosti obrany v případech, kdy už jste s energošmejdy smlouvu uzavřeli. Řekneme, kdy a na koho se obrátit a jak může ombudsman pomoci.
Oct 12, 202115:59
39. díl - Služby a řešení jejich reklamací

39. díl - Služby a řešení jejich reklamací

Nový podcast je věnovaný zejména seniorům u příležitosti dnešního Mezinárodního dne seniorů. Zaměří se na služby a komplikace s jejich reklamacemi, s nimiž se senioři či jejich blízcí běžně mohou setkat. Věnovat se budeme třeba mobilním a poštovním službám, penzijním produktům či životnímu pojištění. Poradíme, jak postupovat a vysvětlíme, jaké jsou možnosti mimosoudního řešení u sporů spotřebitelů s prodejci.
Oct 08, 202115:36
38. díl - Ombudsman a školství - střední školy

38. díl - Ombudsman a školství - střední školy

Podcast ze série Ombudsman a školství, tentokrát na téma středního vzdělávání. Bavit se budeme o přijímání na střední školu a o jejím ukončování - maturitách. 
Sep 24, 202117:35
37. díl - Ombudsman a školství - základní školy

37. díl - Ombudsman a školství - základní školy

Podcast ze série Ombudsman a školství, tentokrát na téma základního vzdělávání. Rozebírat budeme kritéria pro přijímání dětí do základních škol, problematiku školní šikany nebo vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami. 
Sep 17, 202120:38
36. díl - Ombudsman a školství - mateřské školy

36. díl - Ombudsman a školství - mateřské školy

Podcast ze série Ombudsman a školství, tentokrát na téma předškolního vzdělávání. Povídat si budeme o kritériích pro přijímání dětí do mateřských škol, o tom, co mohou rodiče dělat, když jejich dítě do školky nepřijmou nebo také o školním stravování. 
Sep 10, 202119:14
35. díl - Ombudsman a školství

35. díl - Ombudsman a školství

Jakými tématy se ombudsman na poli školství zabývá? Jaké jsou jeho kompetence v této oblasti? S jakými problémy se na něj lidé nejčastěji obracejí? Nejen to se dozvíte v úvodním podcastu z minisérie Ombudsman a školství. Seriál bude mít celkem čtyři díly, po úvodu se v dalších částech budeme postupně věnovat některým tématům předškolního, základního a středního vzdělávání. 
Sep 03, 202111:17
34. díl - Vzdělávání dětí s postižením

34. díl - Vzdělávání dětí s postižením

Nový školní rok je za dveřmi. Jaký asi bude pro žáky, jejich rodiče a učitele? A jaký bude pro děti a žáky, kteří mají postižení? Kolik dětí s postižením se v českých školách vzdělává a na jakou podporu mají podle zákona nárok? A co když je tato podpora nedostatečná? Mohou se nějak rodiče dětí bránit? Na tyto otázky v podcastu odpoví Lenka Hečková, právnička České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání a členka poradního orgánu ombudsmana pro práva lidí s postižením. #ombudsman #verejnyochranceprav #CRPD #inkluzivnivzdelavani #disabilityrights #COSIV #detispostizenim #podpurnaopatreni #wellbeing #COVID19 #novyskolnirok
Aug 27, 202125:11
33. díl - Poplatky z pobytu a sdílená ekonomika

33. díl - Poplatky z pobytu a sdílená ekonomika

V podcastu se posluchači dozví, jak funguje poplatek (co musí hlásit, co vyplňovat, kde zjistit informace apod.) z pobytu z obou stran, tedy z pozice poplatníka, kterým je typicky turista, i plátce, kterým je ubytovatel. Poplatek dopadá i na služby typu AirBnB, což je přirozený můstek k tématu sdílené ekonomiky. Stručně shrnujeme povinnosti osob, které se do sdílené ekonomiky, nebo služeb, které se za ni maskují, zapojili.
Aug 13, 202115:47
32. díl - Základní rady pro cesty do ciziny

32. díl - Základní rady pro cesty do ciziny

Dnešní podcast poskytne základní rady pro cesty do ciziny. Řekneme, na co si dát pozor při cestách do zahraničí. Budeme se zabývat pasy, řidičáky nebo třeba zdravotním pojištěním.
Jul 30, 202111:17
31. díl - Studenti a čerství absolventi o prázdninách

31. díl - Studenti a čerství absolventi o prázdninách

Máte prázdniny nebo jste aktuálně ukončili školu? Dnešní díl je určený právě vám. Budeme si povídat o tom, jak je to s prázninovými brigádami a na co je třeba si dát pozor po ukončení studia, aby vám nevznikaly zbytečné problémy s úřady.
Jul 16, 202114:17
30. díl - Cestování za dob COVIDU

30. díl - Cestování za dob COVIDU

Léto už je za dveřmi a s ním i čas dovolených a cestování. S cestami za hranice však v letošním roce přichází i různá pravidla a omezení vyplývající ze současné epidemiologické situace. Jaké povinnosti na mě čekají při cestě zpět do České republiky, do jakých zemí je zakázáno cestovat, pomůže mi, pokud jsem očkovaný/á, a co je to ten covidpass? Odpovědi přinášíme v novém dílu podcastu Na kávu s ombudsmanem. Užitečné zdroje aktuálních informací: 1)      Ministerstvo vnitra České republiky – základní informace a odkazy v českém jazyce (https://www.mvcr.cz/clanek/coronavirus-informace-mv.aspx) 2)      The Ministery of Interior – Overview of the essential information and sources in the English language (https://www.mvcr.cz/mvcren/article/coronavirus-information-of-moi.aspx) 3)      Ministerstvo zdravotnictví  (https://koronavirus.mzcr.cz/) 4)      Ministerstvo vnitra – Tabulka „Pravidla pro vstup osob na území ČR“ (https://www.mvcr.cz/soubor/tabulka-pravidla-pro-vstup-osob-na-uzemi-ceske-republiky-dle-ochranneho-opatreni-ministerstva-zdravotnictvi.aspx) 5)      Ministerstvo zahraničních věcí – Mapa cestovatele (https://www.mzv.cz/jnp/cz/mapa_cestovatele.html) 6)      Informace k opatřením v různých státech EU a cestování do nich https://reopen.europa.eu/en 7)      Informace k cestování do zahraničí (https://www.cestujlevne.com/blog/kam-muzeme-cestovat?fbclid=IwAR35mRrxcJDTKzIt-KRqGF1MSukSJrSSg_T5ItK7EGhy9PD6qkC-KTlJZtU) 8)      Základní informace k Digitálnímu zelenému certifikátu (https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/coronavirus-response/safe-covid-19-vaccines-europeans/covid-19-digital-green-certificates_cs) 9)      Očkovací portál občana pro získání očkovacího certifikátu (https://ocko.uzis.cz) 10)      Společný seznam typů rychlých antigenních testů včetně těch, které státy EU navzájem uznávají (https://ec.europa.eu/health/sites/default/files/preparedness_response/docs/covid-19_rat_common-list_en.pdf) 11)      Dovolená 2021 (https://covid.gov.cz/situace/dovolena-2021)
Jul 02, 202121:17
29. díl - 15. výročí Národního preventivního mechanismu

29. díl - 15. výročí Národního preventivního mechanismu

Dnešní podcast je slavnostní. Slavíme 15 let činnosti ochránce, v rámci které navštěvuje zařízení, kde pobývají lidé odkázáni na péči druhých nebo lidé, kteří pobývají v zařízeních z rozhodnutí státu. Může jít o domovy pro seniory, LDN, psychiatrické nemocnice nebo třeba věznice. Slavíme také 10 let, po které dohlížíme na výkon vyhoštění cizinců z území České republiky. Hovořit o těchto agendách uslyšíte veřejného ochránce práv dr. Stanislava Křečka, jeho zástupkyni Mgr. Moniku Šimůnkovou a vedoucího teamu spolupracovníků a spolupracovnic, kteří obě tyto agendy vykonávají, dr. Ondřeje Valu. 
Jun 25, 202123:34
28. díl - Zaměstnávání cizinců

28. díl - Zaměstnávání cizinců

Podcast se zaměří na problematiku zaměstnávání cizinců v České republice. Téma je poměrně široké a složité. My se budeme věnovat tomu, co musí zaměstnavatel udělat, aby mohl v České republice zaměstnávat cizince, a jak může cizinec získat zaměstnaneckou kartu. Odkazy: https://www.mpsv.cz/zamestnavani-cizincu, https://www.mvcr.cz/clanek/informace-pro-zamestnavatele.aspx  https://www.mvcr.cz/clanek/zamestnanecka-karta.aspx
Jun 18, 202112:02
27. díl - Sezónní pracovníci v rámci EU

27. díl - Sezónní pracovníci v rámci EU

Chystáte se na léto vyjet za prací do některé ze zemí Evropské unie? Za prací do zahraničí je možné vycestovat i v současné situaci. Vysvětlíme, jaká máte při práci v zahraničí práva a co je potřeba si před odjezdem a po návratu zjistit a obstarat. Také vám poradíme, kde najdete užitečné informace.
Jun 11, 202115:51
26. díl - Odpad a životní prostředí

26. díl - Odpad a životní prostředí

Povídat si budeme o tom, co občany v souvislosti s odpady trápí, i o tom, jak postupovat, když vidíte, že někdo naváží odpady tam, kam nepatří. A je možné dát některým věcem druhý život místo toho, aby se staly odpadem? I to se dozvíte. A víte, že 5. června každoročně připadá na Světový den životního prostředí?  Letošní výročí je věnováno obnově ekosystémů. Zamyslet se, jak svým dílem ke zdravějšímu životnímu prostředí přispět, můžeme každý. Více, včetně různých tipů, kterými se můžete inspirovat, se dozvíte na stránkách světového dne www.worldenvironmentday.global
Jun 04, 202114:30
25. díl - Místní poplatky 2

25. díl - Místní poplatky 2

Druhý podcast věnovaný pravidlům pro placení za komunální odpad se věnuje poplatku za komunální odpad podle "starého" zákona o odpadech, "novému" místnímu poplatku za odkládání komunálního odpadu z nemovité věci a smluvnímu systému. Opět popíšeme alespoň základní pravidla, jak tyto systémy placení za komunální odpad fungují, na co dát pozor a kde hledat podrobnější informace.
May 28, 202113:23
24. díl - Místní poplatky 1

24. díl - Místní poplatky 1

Podcast se věnuje pravidlům pro placení za komunální odpad. Dozvíte se v něm, jaké různé systémy placení mohou obce zavést (v letošním roce jde dokonce až o 5 různých způsobů). V prvním díle vysvětlíme, jaká základní pravidla platí pro "starý" místní poplatek za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění využívání a odstraňování komunálních odpadů a pro "nový" místní poplatek za obecní systém odpadového hospodářství.
May 28, 202115:41
23. díl - Mezinárodní den rodiny - podpora dětí s postižením a jejich rodin

23. díl - Mezinárodní den rodiny - podpora dětí s postižením a jejich rodin

15. května slavíme Mezinárodní den rodiny. U této příležitosti budeme hovořit o sociální službě rané péče, která podporuje děti s postižením a jejich rodiny. Vysvětlíme, v čem podpora spočívá a komu je určena. Věnovat se budeme také výzvám, kterým poskytovatelé rané péče čelí, a to jak v době pandemie, tak mimo ni.
May 14, 202119:32
22. díl - Neregistrovaná zařízení

22. díl - Neregistrovaná zařízení

Nelegální poskytování sociálních služeb bez oprávnění představuje riziko pro zdraví i práva jejich klientů. Podcast představí konkrétní rizika neoprávněného poskytování sociálních služeb a poradí, jak tato zařízení rozpoznat.
May 07, 202117:50
21. díl - Ochrana zvířat 2

21. díl - Ochrana zvířat 2

Budeme hovořit o právech a povinnostech lidí při "styku" se zvířaty (nejen o chovu zvířat, ale i nálezu zraněného zvířete apod.). Ve druhém díle to budou situace, když jsou zvířata "venku" (na procházce, žijí v lese, na poli).
Apr 30, 202111:08
20. díl - Ochrana zvířat 1

20. díl - Ochrana zvířat 1

Budeme hovořit o právech a povinnostech lidí při "styku" se zvířaty (nejen o chovu zvířat, ale i jejich dovozu ze zahraničí apod.). V prvním díle to budou situace, když jsou zvířata "uvnitř" (v bytě, domě, na zahradě či dvorku).
Apr 23, 202114:12
19. díl - Státní správa soudů aneb ombudsman a soudy

19. díl - Státní správa soudů aneb ombudsman a soudy

Pod pojmem státní správa soudů si toho mnozí z nás moc nepředstaví. Přitom ve vztahu k soudům je to jediná oblast, kterou se může ombudsman zabývat. V podcastu poodhalíme, co pod státní správu soudů spadá a do čeho naopak ombudsman, ani nikdo jiný, soudům mluvit nemůže.
Apr 16, 202123:09
18. díl - Zaměstnávání lidí s postižením

18. díl - Zaměstnávání lidí s postižením

Jak se daří českým zaměstnavatelům zaměstnávat lidi s postižením? Co jsou to přiměřená opatření? Čemu je dobré se vyvarovat, a co by mohlo být klíčem ke zlepšení? O tom v dnešním díle pravidelného podcastu hovoří právník Kanceláře veřejného ochránce práv Petr Polák a vedoucí týmu Agentury práce z organizace Práh jižní Morava Nikol Pllunciová.
Apr 09, 202123:53
17. díl - "Kdo k nám může?" O vstupu cizince na území

17. díl - "Kdo k nám může?" O vstupu cizince na území

Jaké podmínky musí splnit cizinci pro vstup na území ČR? Budeme si povídat o tom, jaké nároky zákon klade na různé kategorie cizinců a že v některých případech to nemají vůbec snadné.
Apr 02, 202117:35
16. díl - Přepisy vozidel

16. díl - Přepisy vozidel

Povinnosti související s přepisem vozidla, nač si dát pozor a co dělat, když kupující vozidlo navzdory dohodě nepřepsal.
Mar 26, 202106:06
15. díl - Spotřebitelské vztahy a možnosti ombudsmana

15. díl - Spotřebitelské vztahy a možnosti ombudsmana

Den 15. 3. 2021 byl Světovým dnem spotřebitelských práv. V podcastu vysvětlíme, kdy vystupujeme jako spotřebitel při jednání s podnikatelem a jaká jsou naše práva. Povíme si, jak může při jejich prosazování pomoci ombudsman a zda v ČR existuje úřad, který může spotřebiteli pomoci. V dalších dílech na téma ochrana spotřebitele pak na obecnou část navážeme s konkrétními spotřebitelskými problémy z praxe. 
Mar 19, 202116:08
14. díl - Jak lze daň z příjmů správně snížit

14. díl - Jak lze daň z příjmů správně snížit

Jen asi málokdo platí daně rád. V podcastu vysvětlíme základní mechanismy, jak lze daň z příjmů legálně snížit a na co dát v této souvsilosti pozor.
Mar 12, 202116:32
13. díl - Úvod do daně z příjmů - co se daní a jak to funguje

13. díl - Úvod do daně z příjmů - co se daní a jak to funguje

Řádný termín pro podání daňového přiznání k dani z příjmů se nezadržitelně blíží. V podcastu se proto věnujeme tomu, jaké příjmy se daní, vysvětlíme, jak to chodí s daňovým přiznáním u zaměstnanců, poradíme, jak lze daňové přiznání podat, a co případně hrozí za sankce při nesplnění povinností.
Mar 05, 202114:18
12. díl - Zákaz řízení motorových vozidel

12. díl - Zákaz řízení motorových vozidel

Jak mohu k zákazu přijít, co mám dělat a jak začít bezpečně opět řídit.
Feb 26, 202107:59
11. díl - Veřejné cesty

11. díl - Veřejné cesty

Co jsou veřejné cesty, jak vznikají a jaké problémy kolem nich řešíme.
Feb 19, 202113:35
10. díl - COVID a věznice v roce 2020

10. díl - COVID a věznice v roce 2020

COVID-19 zásadním způsobem ovlivnil téměř po celý rok 2020 i život za mřížemi. Jaký vliv měla opatření proti šíření onemocnění COVID-19 na vězně a zaměstnance? A proč jsou rizika spojená s COVIDem ve vězení vyšší než v běžné populaci?
Feb 12, 202117:41
9. díl - COVID a sociální služby v roce 2020

9. díl - COVID a sociální služby v roce 2020

Jaký měla pandemie onemocnění COVID-19 dopad na život klientů v domovech pro seniory a dalších zařízeních? Jaká opatření klienty nejvíce zasáhla a proč? O tom v dnešním díle pravidelného podcastu hovoří zástupkyně veřejného ochránce práv Mgr. Monika Šimůnková. 
Feb 05, 202119:26
8. díl - O práci zástupkyně ombudsmana

8. díl - O práci zástupkyně ombudsmana

Zástupkyně ombudsmana představuje svoji agendu a přibližuje, jaké jsou její priority. 
Jan 29, 202119:50
7. díl - Nesouhlasím s důchodem

7. díl - Nesouhlasím s důchodem

Nesouhlasíte s vyměřeným důchodem a nevíte, jak se bránit? Pak tento díl je určený právě pro vás. Popíšeme vám, jak můžete napadat výši důchodu bezprostředně po jeho přiznání i jaké jsou možnosti, zjistíte-li nesrovnalosti později.
Jan 22, 202116:32
6. díl - Kdy do důchodu

6. díl - Kdy do důchodu

V tomto díle vysvětlíme, kdy lze odejít do důchodu, tedy jaké jsou druhy důchodů a jaké podmínky je třeba splnit. Objasníme vám, kdy lze odejít do předčasného důchodu, řádného důchodu či důchodu pozdního. Řeč bude i o krácení předčasného důchodu a naopak o zvýšení důchodu při přesluhování.
Jan 15, 202117:54
5. díl - Péče o dítě a osobu závislou na péči

5. díl - Péče o dítě a osobu závislou na péči

Pečovali jste dlouho o děti? Starali jste se či se ještě staráte o osobu dlouhodobě nemocnou? Máte strach, že kvůli péči o dítě nebo nemocnou osobu nebudete mít nárok na důchod nebo váš důchod bude nízký? Vysvětlíme vám, jak je to se zohledněním péče pro účely důchodu. Poodhalíme i novinky v této oblasti v připravované důchodové reformě.
Jan 08, 202118:26
4. díl - Práce, práce a zase práce

4. díl - Práce, práce a zase práce

V tomto podcastu si objasníme, jak to je se zaměstnáním a důchodem. Vysvětlíme si, že ne každé zaměstnání se zohledňuje pro důchod, jak je to u OSVČ a co dělat, když jsem nemohl pracovat a chybí mi doba pojištění pro důchod.
Dec 18, 202015:07
3. díl - Doba pojištění a omyly a mýty s ní spojené

3. díl - Doba pojištění a omyly a mýty s ní spojené

Co je doba pojištění? Jaké jiné činnosti než zaměstnání se započítávají do důchodu? Zohledňují se všechny činnosti stejně? Jaké mýty a omyly ohledně doby pojištění panují? Odpovědi na tyto otázky a mnoho dalšího se dozvíte v tomto podcastu.
Dec 11, 202015:33
2. díl - Příprava na důchod

2. díl - Příprava na důchod

Rady a tipy nejen pro budoucí starobní důchodce. Dozvíte se, co je informativní list důchodového pojištění a co a kdy máte doložit, aby vše bylo, jak má být, a vy jste si v klidu mohli užít důchodu.
Dec 04, 202015:35
1. díl - O práci ombudsmana

1. díl - O práci ombudsmana

V úvodním díle ombudsman vysvětluje, s jakými problémy se na něj lidé mohou obracet a jak takové podněty řeší. Také objasňuje důvody, proč natáčí podcasty.
Dec 03, 202019:09