Skip to main content
Spotify for Podcasters
INTERNETOWE ROZMOWY

INTERNETOWE ROZMOWY

By NASK Państwowy Instytut Badawczy

Eksperci NASK opowiadają o mniej znanych, ale ważnych aspektach życia w internecie. Każdy odcinek przedstawia fakty ciekawe, zaskakujące a czasem istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa indywidualnych użytkowników oraz całego społeczeństwa.
Available on
Apple Podcasts Logo
Google Podcasts Logo
Overcast Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

O tropieniu nielegalnych obrazów

INTERNETOWE ROZMOWYFeb 23, 2022

00:00
24:23
O tropieniu nielegalnych obrazów

O tropieniu nielegalnych obrazów

Analizowanie nielegalnych, szkodliwych dla użytkownika filmów i zdjęć w Internecie wiąże się dla ekspertów z ogromnymi kosztami psychologicznymi i emocjonalnymi. Nie każdy może poradzić sobie z pracą, w której jest narażony na ciągły kontakt z brutalnymi scenami, zwłaszcza będącymi zapisem seksualnego wykorzystywania dzieci. Naukowcy w NASK wierzą, że może w tym pomóc sztuczna inteligencja. Algorytmy analizujące obrazy potrafią dziś już bardzo wiele. Czy będą mogły przejąć również zadanie klasyfikowania treści o charakterze pedofilskim? Posłuchaj rozmowy z Martyną Różycką i Weroniką Gutfeter.

Feb 23, 202224:23
O hasłach
Nov 27, 202021:20
O domenach

O domenach

Co robisz, kiedy chcesz znaleźć jakąś firmę w Internecie? Wpisujesz jej nazwę i dodajesz ".pl". To odruch słuszny, bo przytłaczająca większość stron rejestrowanych w Polsce korzysta z nazw w domenie .pl i właśnie pod nimi umieszcza swoje strony. Dziś bez strony internetowej nie wyobraża sobie funkcjonowania większość firm, instytucji a nawet wiele osób prywatnych. O tym, jak korzystać z domeny internetowej, aby dać się zauważyć w gąszczu sieci mówi ekspert NASK Tomasz Szladowski. 

Oct 05, 202026:00
O wirusach

O wirusach

Nie jestem botem – zawsze zaznaczamy w kratce tę odpowiedź. Ale czy to na pewno całkowicie prawda? Nasz komputer zainfekowany przez malware może stać się botem i robić wiele rzeczy, z których nie zdajemy sobie sprawy. A to nie jedyny rodzaj złośliwego oprogramowania, z którym mamy szansę zetknąć się w czasie naszej codziennej internetowej aktywności.

Sep 07, 202018:22
O dostępności

O dostępności

Czytamy, słuchamy, klikamy – przeglądając zasoby internetowe codziennie korzystamy z multimediów. Przy tym większość z nas nie zastanawia się na tym, że są wśród nas internauci, którzy np. nie widzą tekstu na stronie, albo nie słyszą ścieżki dźwiękowej w filmie lub nie są w stanie poruszać myszką. Kiedy jednak projektujemy stronę, powinniśmy ułatwiać do nie dostęp każdemu.

Aug 21, 202016:31
O zdjęciach dzieci

O zdjęciach dzieci

Specjaliści, zajmujący się eliminowaniem z Internetu nielegalnych i szkodliwych treści, są zaniepokojeni rosnącą liczbą zdjęć i filmów o wydźwięku seksualnym, które młodzi użytkownicy robią sobie sami i udostępniają przez Internet. Problem dotyczy przede wszystkim nastolatków, ale niestety zdarza się to nawet w przypadku młodszych dzieci.

Jul 31, 202018:22
O złodziejach

O złodziejach

Pieniądze coraz rzadziej widujemy w postaci monet i banknotów. Przyzwyczailiśmy się do rozliczeń i operacji bankowych przez Internet. Przez sieć możliwy jest dostęp do całych naszych finansów – rachunku bieżącego, oszczędności, kredytów. Przestępcy o tym wiedzą.

Jul 20, 202021:06