Skip to main content
Spotify for Podcasters
Techniczny NXXI

Techniczny NXXI

By Borys Kozielski

To nie jest strona podkastu Nauka XXI wieku.
Zajrzyj na stronę podkasty.info/nauka
Subskrybuj RSS: podkasty.info/RSS/NXXI-RSS.xml
Available on
Apple Podcasts Logo
Castbox Logo
Overcast Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

#115 - Bomby w Bałtyku

Techniczny NXXIFeb 24, 2021

00:00
01:29:02
181.

181.

James Webb Space Telescope, w skrócie JWST a po polsku Kosmiczny teleskop nazwany na cześć dyrektora NASA James Webb jest już dziewiątym teleskopem w przestrzeni kosmicznej, a trzecim u...


Aug 01, 202348:36
Szukaj w innym czytniku

Szukaj w innym czytniku

Opis otrzymują subskrybenci newslettera


Muzyka w odcinku autorstwa Bartosza Klimaszewskiego (szukaj na Spotify)

Opis odcinka na licencji CC0, a odcinek dostęny jest na licencji CC-BY dostępnej pod adresem https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl/

May 26, 202301:21:58
#179

#179

Opis w poprawnym rss

May 16, 202301:00:11
#178. Szukaj w innym czytniku

#178. Szukaj w innym czytniku

Opis otrzymują subskrybenci newslettera


Muzyka w odcinku autorstwa Bartosza Klimaszewskiego (szukaj na Spotify)

Opis odcinka na licencji CC0, a odcinek dostęny jest na licencji CC-BY dostępnej pod adresem https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl/


May 04, 202357:52
#177. Szukaj gdzie indziej.

#177. Szukaj gdzie indziej.

To nie jest strona podkastu Nauka XXI wieku.

Zajrzyj na stronę https://podkasty.info/nauka

Subskrybuj RSS: https://podkasty.info/RSS/NXXI-RSS.xml


Apr 30, 202326:44
#176. Rzadkie choroby genetyczne
Apr 15, 202341:55
#175. Szczepionka na raka

#175. Szczepionka na raka

Na świecie żyje prawie pół miliona osób, które dożyły 100 lat. Długość życia stale rośnie. Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego mówią jednak, że istnieje "wiek graniczny", powyżej 120 lat, którego nie da się pokonać. Jest to jednak znacznie więcej niż obecnie oczekiwana średnia długość życia która wynosi około 80 lat.

Na przeszkodzie naszej długowieczności stoją choroby. W pierwszej kolejności to choroby układu krążenia, ale na drugim miejscu są nowotwory. Żeby z nimi skutecznie walczyć musimy się dowiedzieć jak odróżnić komórki rakowe od zdrowych, poznać mechanizmy ich powstawania i zatosować najskuteczniejsze metody, które je zniszczą.

Na te tematy rozmawiam z Magdaleną Drożdż doktorantką w Ludwig Institute for Cancer Research, która zajmuje się genomiką nowotworową i bioinformatyką, procesami mutacyjnymi, wczesnym wykrywaniem chorób nowotworowych i medycyną spersonalizowaną.

Zapraszam

Borys Kozielski


(00:00) Intro

(00:22) Wstęp

(02:11) Rozmowa z Magdaleną Drożdż

(54:39) Zakończenie


Mar 28, 202301:03:22
#174. Oswojone wirusy

#174. Oswojone wirusy

W całym XX wieku na ospę zmarło około 300 milionów ludzi. Hiszpanka w ciągu dwóch lat zabrała 50 milionów ludzi. Po trzech latach SARS-Cov-2 mamy ponad 6 milionów ofiar. Czy to znaczy, że coraz skuteczniej potrafimy się bronić? czy może coraz skuteczniej oswajamy się z coraz to nowymi zagrożeniami? Jesteśmy coraz silniejsi i coraz bardziej odporni? czy coraz słabsi i coraz bardziej uzależnieni od medycyny? A przecież bakterie zaczynają się uodparniać na antybiotyki. Stosujemy nowe metody obrony, nowe rodzaje szczepionek ale ewolucja z żelazną konsekwencją modyfikuje kolejne mutacje wirusów i bakterii.

Dopiero poznajemy tajemnice naszego nalbliższego środowiska. Naukowcy spierają się czy w naszym ciele funkcjonuje tyle samo bakterii ile mamy komórek, czy 10 razy więcej? W organizmie zdrowego czlowieka żyje podobno około 380 bilionów wirusów. Odkrywamy, że są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzi, ale nie znamy wszystkich właściwości, budowy i działania cząstek, które przecież tworzą nasze życie.

O tym jak medycyna w XXI wieku zajmuje się rozwiązaniem tych zagadek rozmawiam z dr Emilią Skirmuntt, która jest wirusologiem ewolucyjnym. Jej zainteresowania naukowe obejmują odkrywanie zasad działania genomu i ewolucji wirusów, w tym wspólnej ewolucji wirusów i ich gospodarzy.

Zapraszam

Borys Kozielski

Opis odcinka na licencji CC0, a odcinek dostęny jest na licencji CC-BY dostępnej pod adresem https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl/Mar 17, 202354:50
#173 - Historia Oksfordu

#173 - Historia Oksfordu

Zapraszam do wysłuchania bonusowego, 173 odcinka podkastu Nauka XXI wieku pod tytułem "Historia Oksfordu". Podczas wyjazdu do Oksfordu, który mógł się wydarzyć tylko dzięki słuchaczom, którzy są patronami nie mogłem ominąć żadnej okazji, żeby porozmawiać na ciekawe tematy. Historia Oksfordu ma swoich pasjonatów i jednym z nich jest dr Paweł Puczkarski, z którym nagrałem również odcinek o jego pasjach naukowych.

Borysław Kozielski

(00:00) Intro

(00:15) Zapowiedź

(01:28) Początek rozmowy

(53:53) Zapowiedź końcowa

Opis odcinka na licencji CC0, a odcinek dostęny jest na licencji CC-BY dostępnej pod adresem https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl/

Mar 12, 202301:00:39
#172. Ptakoliczenie

#172. Ptakoliczenie

Czy policzyliśmy wszystkie zwierzęta na naszej planecie? Ile globalnie potrzeba pieniędzy, żeby ochronić ptaki przed wyginięciem? Skąd ponownie wzięły się dziki w Wielkiej Brytanii? Czy borsuki są tu samotnikami? Skąd się wzięły szare weiwiórki? Jak wygląda inicjatywa obywatelska liczenia ptaków? Czy zwierzęta zmieniają swoje zachowanie ze względu na zmiany klimatyczne?

To tylko kilka pytań związanych z bioróżnorodnością. Rozmowa, którą nagrałem z dr Joanną Bagniewską w Oksfordzie przybliży nam niektóre zagadnienia nauk o środowisku.

Zapraszam Borys Kozielski


(00:00) Intro

(00:50) Zapowiedź

(02:15) Rozmowa z dr Joanną Bagniewską

(37:33) Zapowiedź końcowa

Feb 26, 202341:53
#171. Nadświetlny obserwator

#171. Nadświetlny obserwator

23 grudnia 2022 roku otrzymałem informację prasową na temat przełomowej publikacji fizyków teoretyków z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Oxford University, którzy łączą zasady mechaniki kwantowej ze szczególną teorią względności, w czasoprzestrzeni czterowymiarowej.

W komunikacie czytamy: "Jak widzieliby nasz świat obserwatorzy poruszający się z prędkością większą niż światło w próżni? Byłby to obraz wyraźnie różny od tego, z czym stykamy się na co dzień. Można byłoby spodziewać się nie tylko zjawisk dziejących się spontanicznie bez żadnej przyczyny ale i cząstek podróżujących jednocześnie wieloma drogami, czyli tego, co znamy z teorii kwantowej – przekonują polscy i angielscy fizycy.

Całkowitemu przenicowaniu uległaby także sama koncepcja czasu i przestrzeni — świat opisywany byłby trzema wymiarami czasowymi i jednym przestrzennym, a żeby nadać takiemu opisowi sens, trzeba by posługiwać się językiem teorii pola, który świetnie znamy. Obecność nadświetlnych obserwatorów nie prowadzi więc do niczego paradoksalnego, co więcej, jest niewykluczone, że obiekty nadświetlne rzeczywiście istnieją."

Autorami publikacji, która jest dostępna w otwartym dostępnie (linka wyślę newsletterem) są prof. Andrzej Dragan z UW, Artur Ekert z Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz Kacper Dębski, Szymon Charzyński oraz Krzysztof Turzyński z UW.

Do studia Nauki XXI wieku zaprosiłem prof. Andrzeja Dragana, do którego miałem wiele pytań po przeczytaniu jego książki "Kwantechizm, czyli pułapka na ludzi 2.0" a podczas naszej rozmowy poruszyliśmy zaledwie kilka tematów. Oto niektóre z nich:

Czego dotyczy praca o której mowi komunikat? Czemu obserwator zaburza doświadczenie? Czym jest mikroskop Heisenberga? Czy odkrycie fal grawitacyjnych to przełom w nauce podobny do odkrycia fal elektromagnetycznych? Czy fale grawitacyjne poruszają się szybciej niż światło? Jak wygląda praca nad tak abstrakcyjnymi zagadnieniami?


(00:00) Intro

(00:14) Zapowiedź

(00:44) Komunikat z Uniwersytetu Warszawskiego

(03:29) Rozmowa z prof. Andrzejem Draganem

(59:48) Zakończenie


Feb 19, 202301:02:08
#170. Prehistoria języka

#170. Prehistoria języka

Potrafimy komunikować się nie tylko w sprawach bieżącyh i podstawowych. Język służy nam do wymiany doświadczeń, poglądów, zmienia nasze postępowanie, wpływa na działania. A jak to było zanim nauczyliśmy się pisać? Jak wtedy wyglądała nasza komunikacja? Skąd wzięły się słowa i zdania? Jakie są podstawowe jednostki głosu? To niektóre tematy poruszone podczas rozmowy w bibliotece Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu z dr Martą Sibierską. 

Dr Marta Sibierska jest adiunktką w Katedrze Językoznawstwa Eksperymentalnego, Instytutu Językoznawstwa i zajmuje sią prehistorią języka i badaniami nad ewolucją języka. 

Zapraszam Borysław Kozielski  

Fotografia na okładce Etologic horse study, Chauvet´s cave. Autor: Thomas T. from somewhere on Earth na licencji CC-BY 2.0  

(00:00) Intro 

(00:07) Zapowiedź 

(01:31) Rozmowa z dr Martą Sibierską 

(01:18:19) Zakończenie

Feb 12, 202301:22:32
#169. Gęstość czasu

#169. Gęstość czasu

"Jeśli nikt mnie o to nie pyta - wiem. Jeśli usiłuję pytającemu wytłumaczyć - nie wiem". Tak mówił św. Augustyn. Postanowiłem jedna spytać o czas. Co to jest czas? Na czym polega względność czasu i jak można ją udowodnić? Czy czas jest gęsty czy dyskretny? Jak filozofia pomaga matematyce i jak matematyka rozwiązuje równania filozoficzne? Czym jest modelowanie wnioskowania komputerowego? Czy logika to nauka ścisła? Czym jest problem nierozstrzygalny i problem stopu? Jakie odzwierciedlenie ograniczeń naszego mózgu widzimy w matematyce? Czy czas może płynąć wstecz? Czy człowiek może jeszcze wygrać z komputerem w szachy? Czy maszyna pomoże nam odróżnić maszynę od człowieka?

To pytania, które zadałem dr Przemysławowi Wałędze, dr nauk logicznych a ukończył także studia na mechatronice oraz filozoficzne. Obecnie pracuje w Oksfordzie i udało mi się namówić go na spotkanie podczas mojej podkastowej podróży.

Zapraszam, Borys Kozielski


(00:00) Intro

(00:11) Zapowiedź

(01:51) Rozmowa z dr Przemysławem Wałęgą

(01:06:56) Zakończenie


Feb 05, 202301:10:50
#168. Klimat średniowiecza

#168. Klimat średniowiecza

Nikt nie zaprzecza, że  obserwujemy trwałe tendencje i zmianę klimatu. Do takiego twierdzenia potrzebujemy danych nie tylko z kilku lat. Regularne badania i zapisy temperatur prowadzone są dopiero od kiedy znane są skale temperatur. Daniel Gabriel Fahrenheit zbudował pierwszy termometr rtęciowy ze swoją skalą w 1724 roku czyli zaledwie 300 lat temu, Celsjusz 38 lat później. A jak wydobyć temperatury występujące na ziemi sprzed tego okresu? Na podstawie jakich zapisków możemy je wnioskować? Jak dokładne mogą być takie dane? W końcu czy jest ich na tyle dużo, żeby ocenić zmiany klimatu na przestrzeni kilkuset lat?  

O dawnym klimacie można się dowiedzieć ze źródeł narracyjnych. 

Na ten temat rozmawiam z prof. dr hab. Piotrem Olińskim z UMK w Toruniu. Jego zainteresowania to historia średniowiecza, historia krajów nadbałtyckich, wczesny humanizm, średniowieczna i wczesnonowożytna religijność i klimatologia historyczna. Jest autorem książki pod tytułem "Pogoda i klimat regionów południowobałtyckich od końca XIV do początków XVI w. w źródłach narracyjnych"  

Zapraszam. Borysław Kozielski

Jan 29, 202301:09:40
#167. Wojny bakteryjne

#167. Wojny bakteryjne

Żyjemy w świecie bakterii, które po raz pierwszy w 1686 roku zobaczył pod mikroskopem Antoni van Leeuwenhoek. Dziś w XXI wieku zastanawiamy się nad wieloma kwestiami związanymi z wpływem bakterii i ich współpracą z komórkami naszych organizmów. Jak dostarczyć pożywienie do komórki? Które substancje zatrzymać, kóre przepuścić i jak je odróżnić? Czym różnią się cząsteczki hydrofilowe i hydrofobowe? Jakie są struktury biologiczne powstałe w wyniku ewolucji. Jak wyglądają nasze relacje z bakteriami? Skąd się biorą infekcje? Jak przed bakteriami bronią się komórki? Czym różnią się bakterie gramm-dodatnie od gramm-ujemnych? Jakie są najnowsze odkrycia w dziedzinie badania białek? To pytania, na kóre szukamy odpowiedzi w 167 odcinku podkastu Nauka XXI wieku.

Magda Lechowska pochodzi z Wrocławia. Podczas nauki w Liceum Ogólnokształcącym numer 5 zdobyła tytuł laureata Ogólnopolskiej Olimpiady biologicznej. W 2020 roku ukończyła program matury międzynarodowej i obecnie jest studentką trzeciego roku Biochemii Molekularnej i Komórkowej w The Queen’s College na Uniwersytecie Oksfordzkim. W trakcie studiów realizowała staże naukowe na Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego, w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcela Nenckiego PAN a także na macierzystym wydziale Biochemii w Oksfordzie.

Ilustracja na okładce odcinka to widok mikroskopowy Gramm-dodatniej Laseczki woskowej (Bacillus cereus), zrobione skaningowym mikroskopem elektronowym. Autor: Mogana Das Murtey and Patchamuthu Ramasamy strona źródłowa https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bacillus_cereus_SEM-cr.jpg

Czaptery:

(00:00) Intro

(02:13) Początek rozmowy

(03:20) https://projectaccess.org/

(03:56) Oxford University Polish Society

(11:20) Quantum tunnelling

(19:51) Alternating access mechanism

(21:42) Pałeczka okrężnicy, Escherichia coli

(22:55) prof. Kevin Foster

(24:12) Flora bakteryjna

(25:37) Antybiotykooporność

(25:56) Bakterie gramdodatnie i gramujemne

(27:14) Pałeczka ropy błękitnej. Pseudomonas aeruginosa 

(28:27) Bakteriocyny

(32:05) Fagoterapia

(32:14) Biogeneza białek błonowych

(34:04) SEC61

(47:49) Zakończenie


Jan 23, 202353:19
#166. Nanomateriały chiralne

#166. Nanomateriały chiralne

Wyświetlacze są tak popularne, że trudno byłoby wyobrazić sobie bez nich świat. Powstają coraz to nowe pomysły na udoskonalenie jakości i wielkości ekranów. Chiralne własności nanomateriałów to dopiero początek badań, które mogą przynieść przełom nie tylko w technologii wyświetlania obrazu ale również w innych dziedzinach naszego życia. O tym rozmawiam z dr hab. Wiktorem Lewandowskim z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, który został tegorocznym laureatem Nagrody naukowej im. Profesora Stefana Pieńkowskiego. Nagroda ta jest przyznawana co dwa lata młodym naukowcom za znaczące osiągnięcia naukowe w dziedzinie eksperymentalnej fizyki, astronomii, chemii i biologii. Fundatorami nagrody są: dr Marek Maria Pieńkowski, działający za pośrednictwem Fundacji Marka Marii Pieńkowskiego oraz Fundacja Kościuszkowska.  

Zapraszam do słuchania 

Borysław Kozielski

(00:00) Intro

(00:10) Zapowiedź

(05:50) Początek rozmowy

(06:08) Nagroda prof. Pieńkowskiego

(08:32) Mase

(16:35) Biotechnologicznie uzyskiwany grafen

(19:06) Bakterie czyszczące glebę

(21:03) Bakteriofagi

(24:45) Mapa bakterii w człowieku

(26:50) Bakterie w walce z mikroplastikiem

(30:36) Półprzewodnikowe nanocząstki QLED

(32:41) Kropki kwantowe

(34:08) Właściwości chiralne

(36:01) Zwiększenie przesyłu danych

(37:05) Powiązanie z biznesem

(38:23) Zawijanie cząstek w helisę

(42:20) Chiralność w świecie leków

(44:57) Kiedy nowe wyświetlacze pojawią się na rynku?

(47:07) Test ELISA

(48:31) Sztuczny nos

(50:15) Powierzchniowo wzmocniona spektroskopia Ramana

(55:09) AlphaFold

(59:20) Praca zespołowa

(01:03:17) Układ odpornościowy

(01:09:33) Google scholar alerts

(01:10:54) Otwarte dane

(01:12:19) Zakończenie

Jeśli słuchasz podkastu Nauka XXI wieku to przekaż darowiznę już od 3 zł miesięcznie na jego tworzenie. Podkast nie zawiera reklam i nie tworzę odcinków za wynagrodzenie od firm. Dzięki temu mogę swobodnie prezentować poglądy swoje i moich rozmówców a także realizować misję dostarczania wiedzy tym, którzy chcą wiedzieć więcej. Darowiznę można przekazać poprzez: 

Patronite: https://patronite.pl/boryskozielski 

PayPal: https://www.paypal.com/donate/?hosted_button_id=2L5Z9XBAL3X46 

Zrzutkę: https://zrzutka.pl/yejuvz 

I bezpośrednio na moje osobiste konto w Mbank: 37 1140 2004 0000 3702 4218 5268 

Wszystkie sposoby znajdziesz na stronie głównej podkastu: https://podkasty.info/nauka

Jan 08, 202301:18:46
#165. Prof. Marek Demiański

#165. Prof. Marek Demiański

Rozmowa z prof. Markiem Demiańskim o jego drodze naukowej. Jak zostaje się astrofizykiem? Co zadecydowało o losie profesora, który dziś wykłada na Williams College w USA. Kogo spotkał na swojej drodze? Co jest obecnie przedmiotem jego zainteresowania?

To pytania, na które można znaleźć odpowiedź w tym odcinku.

Czaptery:

(00:00) Intro

(04:02) Długie wakacje 1939

(07:17) Pierwsze badania

(10:45) Kozia góra

(12:32) Szkoła Podstawowa w Karlinie

(16:20) Liceum w Białogardzie

(22:27) Co dalej?

(25:20) Eustachy Tarnawski

(28:08) Alfons Kapski

(31:02) Jerzy Plebański

(37:20) Leopold Infeld

(38:39) Praca magisterska

(42:49) Paul Dirac 

(44:09) Hybrydy

(48:39) John Archibald Wheeler

(49:59) Roger Penrose

(50:34) Rainer K. Sachs

(58:50) Stephen Hawking

(01:05:16) Williams College

(01:10:59) Zakończenie

Dec 11, 202201:15:27
#164 - Psylocybina

#164 - Psylocybina

Ponad 50 lat temu politycy zdecydowali o zakazie nie tylko używania ale i badań substancji, które budziły poważne nadzieje w leczeniu depresji i uzależnień. Mówiliśmy o tym już w odcinki 147 pod tytułem "Psychoplastogeny". W Polsce zakaz obowiązuje do dziś. A jakie badania wykonuje się na świecie? jak naukowcy w Polsce badają ich właściwości? do czego mogą się przydać i jakie stanowią zagrożenia?

Jak działa psylocybina i LSD? Jak działa kokaina? Jakie są skutki używania marihuany? Czym jest sieć domyślna? jak wygląda terapia psylocybiną? Na czym polega mikrodawkowanie?

Powinniśmy mieć możliwość decydowania o swoim zdrowiu i o metodach leczenia jakie stosujemy a do podejmowania takich decyzji potrzebna jest wiedza, której bez badań nie będzie.

To niektóre pyatnia, na które odpowiada Wojciech Czubaszewski, którego poznałem podczas 17. Poznańskiego Forum Kognitywistycznego na Wydziale Psychologii i Kognitywistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza

Zapraszam, Borys Kozielski

Pod tym linkiem znajduje się playlista muzyki jaką odtwarzano osobom, którym podano psylocybinę: https://open.spotify.com/playlist/5KWf8H2pM0tlVd7niMtqeU


(0:00) Intro

(2:10) Początek rozmowy

(5:18) Badania zabronionych substancji

(8:31) Psychoplastogeny odc 147

(10:15) DNM Default Mode Network

(14:06) Żniwo depresji

(14:46) Najnowsze badania

(15:48) Jak dotrzeć do wyników badań?

(16:42) Google Scholar

(16:51) ResearchGate

(18:07) Analiza potencjalnych korzyści i zagrożeń wynikających z użwania środków psychoaktywnych

(19:01) MDMA

(21:02) Skutki używania marihuany

(22:05) Co złego niesie MDMA

(31:14) Depresja odc 103

(31:56) Sieć domyślna

(34:19) Terapia psylocybiną

(39:05) Środowisko wzbogacone

(46:44) Mikrobiota

(48:32) Największy organizm na świecie

(51:07) Działanie LSD

(53:18) Działanie kokainy

(1:00:22) Mikrodawkowanie

(1:04:16) Galeria zdjęć

(1:09:17) Zakończenie

(1:11:36) Zadaj pytanie 737 893 825


Nov 14, 202201:13:55
#163 - Polski atom

#163 - Polski atom

Ten odcinek powstał w płatnej współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska w ramach kampanii "Poznaj Atomickich. Z energią jądrową na co dzień"

https://www.gov.pl/web/polski-atom/poznaj-atomickich

FB: https://www.facebook.com/polskiatom.govpl

IG: https://www.instagram.com/polski_atom/

YT: https://www.youtube.com/c/PolskiAtom

Dlaczego w Polsce do dziś nie ma żadnej elektrowni jądrowej? Czy polski przemysł jest gotów do ich budowy? Jakie są planowane lokalizacje? Jakie rodzaje i wielkość elektrowni mają sens? Jaki jest wpływ takich inwestycji na bezpośrednie otoczenie?

Najtańsza, czysta, ekologiczna i stabilna energia to energia jądrowa. Dziś już nikt nie podważa konieczności jej rozwoju w Polsce. Na pytanie jak tego dokonać, rozmawiam z dwoma inżynierami, wybitnymi specjalistami w dziedzinie energii jądrowej, którzy opowiedzą o perspektywach polskiej energetyki jądrowej.

Paweł Żbikowski - absolwent Politechniki Warszawskiej od ponad 20 lat związany z branżą budownictwa energetycznego i przemysłowego. Jest pomysłodawcą i założycielem portalu i Fundacji nuclear.pl. Jest członkiem Zarządu Stowarzyszenia Ekologów na Rzecz Energii Nuklearnej SEREN oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego.

Adam Rajewski jest absolwentem Politechniki Warszawskiej specjalistą w obszarze energetyki. Od 2009 zajmuje się kształceniem w obszarze termodynamiki, energetyki odnawialnej i jądrowej oraz systemów energetycznych, a także badaniami związanymi z rozwojem energetyki niskoemisyjnej. Współtworzył analizy dotyczące udziału polskiego przemysłu w realizacji obiektów energetyki jądrowej. Jest ekspertem ds. projektów jądrowych w polskiej firmie Polimex Mostostal SA. Prywatnie jest zwolennikiem niskoemisyjnych środków transportu: roweru i kolei.

Rozdziały:

 • (0:00) Intro
 • (2:34) Początek rozmowy
 • (4:31) Dlaczego w Polsce nie ma jeszcze elektrowni jądrowej?
 • (6:39) Elektrownia jądrowa Mochovce
 • (8:11) Liczba reaktorów na świecie
 • (14:43) Czy węgiel zahamował rozwój energetyki jądrowej?
 • (17:37) Polskie firmy w budowie elektrowni jądrowej
 • (20:00) Kiedy pierwszy prąd z elektrowni jądrowej?
 • (21:17) Lubiatowo-Kopalino
 • (24:09) Zmiany po katastrofie w Fukushimie
 • (24:34) Największa katastrofa związana z energetyką jądrową
 • (31:09) Polskie firmy budujące na świecie
 • (32:46) Renesans energetyki jądrowej
 • (35:58) Lokalizacje inwestycji jądrowych
 • (37:06) Kto będzie budował elektrownie jądrowe w Polsce?
 • (37:52) Technologia reaktorów ciśnieniowych PWR
 • (40:35) Rodzaje reaktorów, ich wielkość i zastosowanie
 • (42:35) Small modular reactor SMR
 • (46:36) MMR
 • (48:02) Rolls-Royce
 • (49:23) Publiczny system energetyczny
 • (53:10) Ile potrzebujemy elektrowni w Polsce?
 • (58:41) Czy to się uda?
 • (1:01:01) Odnawialne źródła energii OZE
 • (1:09:52) Europejski system synchronizacji     
 • (1:12:48) Miejsce Polski ma mapie zużycia energii elektrycznej  
 • (1:14:09) Otoczenie elektrowni jądrowej   
 • (1:23:18) Zapowiedź końcowa


Oct 26, 202201:24:04
#162 - Fizyka medyczna

#162 - Fizyka medyczna

W XXI wieku zacierają się granice pomiędzy różnymi dziedzinami nauki. Również powstające nowe zawody łączą bardzo różne specjalizacje. W 162 odcinku podkastu Nauka XXI wieku zapraszam na spotkanie z fizykiem medycznym, dr Piotrem Mężeńskim. Jak współczesna fizyka ratuje życie? Na czym polega planowanie leczenia radioterapią? Jak zmieniły się narzędzia fizyków w medycynie w ciągu ponad 100 lat? Czy takie leczenie nadal wiąże się z dużym bólem, wypadaniem włosów? Co jest najbardziej interesującego w zawodzie fizyka medycznego? Czym zajmowałaby się dziś Maria Skłodowska-Curie? To kilka pytań, na które szukamy odpowiedzi w tym odcinku.  

Zapraszam, 

Borys Kozielski


Rozdziały:

(00:00)  Intro

(01:25)  Początek rozmowy

(02:21)  Co by było bez odrkyć fizycznych w szpitalu?

(06:39)  Rezonans magnetyczny

(09:52)  Badania bramkowane

(10:23)  Leczenie radioterapią

(13:14)  Plan radioterapii

(15:40)  Odcinek 89 -  Wątroba 3d

(16:12) Bolusy 3D

(18:41)  Komputerowy system planowania leczenia

(20:21)  Kontrola akceleratorów medycznych

(21:28)  Zespół radioterapii

(22:31)  Tomografia wiązki stożkowej CBCT

(23:05)  Powikłania po radioterapii

(23:59)  Narzędzia matematyczne

(25:11)  Jak określić stadium raka?

(26:51)  Współczesna radioterapia

(27:27)  TBI (ang. total body irradiation)

(28:55)  Sztuczna inteligencja w diagnostyce

(33:44)  Rożnica pomiędzy tomografią i rezonansem

(35:50)  Zasada ALARA

(37:27)  Kontrast w tomografi i rezonansie

(38:56) Co Cię pasjonuje?

(41:02) Jak zsotać fizykiem medycznym?

(45:11)  Międzynarodowy Dzień Fizyki Medycznej 7 listopada

(46:47)  Zapowiedź końcowa


Jeśli słuchasz podkastu Nauka XXI wieku to przekaż darowiznę już od 3 zł miesięcznie na jego tworzenie. Podkast nie zawiera reklam i nie tworzę odcinków za wynagrodzenie od firm. Dzięki temu mogę swobodnie prezentować poglądy swoje i moich rozmówców a także realizować misję dostarczania wiedzy tym, którzy chcą wiedzieć więcej.

Darowiznę można przekazać poprzez:

Patronite: https://patronite.pl/boryskozielski

PayPal: https://www.paypal.com/donate/?hosted_button_id=2L5Z9XBAL3X46

I bezpośrednio na moje osobiste konto w Mbank: 37 1140 2004 0000 3702 4218 5268

Wszystkie sposoby znajdziesz na stronie głównej podkastu: https://podkasty.info/nauka

Odcinek dostępny jest na licencji Creative Commons, Uznanie autorstwa a jego opis na licencji CC0

Oct 12, 202249:12
#161 - Ginące języki

#161 - Ginące języki

Coraz częściej posługujemy się językiem angielskim. To może niepotrzebne nam są języki narodowe? Czemu nowym lingua franca nie stał stał się język Esperanto lecz angielski? Czy nowe narzędzia tłumaczące wspomagają silne języki marginalizując słabsze? Jakie są motywacje młodych ludzi, którzy uczą się ginącego języka przodków? Do rozmowy na te i inne tematy poprosiłem socjolingwistkę i kulturoznawczynię dr hab. Nicole Dołowy-Rybińską profesorkę Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk

(0:00) Intro

(01:26) Początek rozmowy

(3:12) Czy warto ratować języki mniejszości

(5:34) Esperanto językiem międzynarodowym

(10:03) Chiński

(11:27) Drugi język

(14:35) Słabnące języki

(15:16) Narzędzia do porozumiewania się

(6:15) Google translator

(17:06) Czy nowoczesne technologie wspomagają wszytskie języki?

(20:35) Mniejszości i języki

(22:39) Wilamowianie

(24:34) Motywacje odtwarzających język przodków

(26:32) Postrzeganie wielojęzyczności

(28:20) Mózg i języki

(33:04) Uchodźcy w Polsce

(33:20) Interkomprehensja

(43:03) Mieszkańcy Polski i ich język

(45:10) Marginalizacja mniejszości językowych

(47:07) Różnorodność językowa

(49:13) Geneza nowego języka

(50:19) Język to dialekt za którym stoi armia

(51:27) Czy powstają języki?

(54:49) Zmiana w podejściu do wielojęzyczności

(59:22) Ile języków zniknęło?

(1:01:12) Rewitalizacja języków

(1:02:52) Języki w literaturze

(1:04:20) Zjawisko new speakerów

(1:06:06) Wyzwania związane z imigracją

(1:07:23) Smithsonian Institute

(1:10:42) "Nikt za nas tego nie zrobi". Praktyki językowe i kulturowe młodych aktywistów mniejszości językowych Europy

(1:11:44) Language Death - David Crystal

(1:14:08) Koniec rozmowy

(1:14:20) Zakończenie

(1:14:46) Zadaj pytanie


Jeśli słuchasz podkastu Nauka XXI wieku to przekaż darowiznę już od 3 zł miesięcznie na jego tworzenie. Podkast nie zawiera reklam i nie tworzę odcinków za wynagrodzenie od firm. Dzięki temu mogę swobodnie prezentować poglądy swoje i moich rozmówców a także realizować misję dostarczania wiedzy tym, którzy chcą wiedzieć więcej.

Darowiznę można przekazać poprzez:

Patronite: https://patronite.pl/boryskozielski

PayPal: https://www.paypal.com/donate/?hosted_button_id=2L5Z9XBAL3X46

I bezpośrednio na moje osobiste konto w Mbank: 37 1140 2004 0000 3702 4218 5268

Wszystkie sposoby znajdziesz na stronie głównej podkastu: https://podkasty.info/nauka

Odcinek dostępny jest na licencji Creative Commons, Uznanie autorstwa a jego opis na licencji CC0

Sep 29, 202201:21:27
#160 - Chronotypy

#160 - Chronotypy

Zapraszam do wysłuchania 160 odcinka podkastu Nauka XXI wieku. Wracam do tematu snu, o którym już rozmawialiśmy w 92 odcinku pod tytułem "Filozofia snu" w czerwcu 2019 roku. Tym razem  do podjęcia tematu chronotypów zainspirowała mnie nieduża konferencja kognitywistów na Uniwersytecie Warszawskim i krótkie wystąpienie Patrycji Ściślewskiej, w którym opowiedziała o ciekawych badaniach. Do studia zaprosiłem również Annę Fidos.

Temat piosenki Yesterday natchnął Paula McCartneya podczas snu. Larry Page we śnie wpadł na pomysł stworzenia wyszukiwarki, którą dziś znamy jako Google. Leonardo Da Vinci i Nicola Tesla wykorzystywali sen do tworzenia genialnych inspiracji. Otto Loewi we śnie wpadł na pomysł, że informacje w mózgu mogą być przekazywane nie elektrycznie a chemicznie. Teoria względności Alberta Einsteina, która zmieniła świat fizyki też pochodzi ze snu.

Jak ważny w życiu człowieka jest sen, który zajmuje aż 1/3 życia? Jak spać, żeby się wysypiać? Czy można spać za długo i co może być tego przyczyną? Czy pory snu i wstawania są zdeterminowane przez budowę naszego mózgu? a może przez DNA? Czym jest śmiertelna bezsenność rodzinna? Czym są zegary peryferyczne?

(0:00) Intro
(2:51) Początek rozmowy
(3:17) Anna Fidos
(3:52) Patrycja Ściślewska
(5:28) Wyniki badań dostępne w internecie
(7:01) Gdzie znaleźć te badania w wolnym dostępie?
(7:09) Open Neuro
(8:41) Po co jest sen?
(9:41) Teoria regeneracji
(10:22) Teoria ewolucyjna
(12:38) Śmiertelna bezsenność rodzinna
(15:46) Fazy snu i ich wykorzystanie
(17:15) Sen zimowy
(18:33) Czym są chronotypy?
(20:51) Czy można stale żyć w nocy?
(22:49) Eksperyment w jaskimi mamuciej
(24:46) Od czego zależy chronotyp?
(26:33) Jetlag i chronotyp
(27:28) Zegary peryferyczne
(29:52) Presja snu - Adenozyna
(32:11) Ilustracja 1
(39:08) Zapotrzebowanie na sen z wiekiem
(41:03) Książka Matthew Walker - Dlaczego śpimy?
(44:38) Melatonina, powstawanie i działanie
(46:12) Szyszynka
(49:14) Drzemka
(50:28) Różnice w budowie mózgu
(54:46) Geny zegarowe
(59:11) Czy "sowy" żyją krócej?
(1:01:28) Specyfika snu zależnie oc chronotypu
(1:02:02) REM i NonREM
(1:04:46) Ilustracja 2. Fazy snu
(1:06:52) Świadome śnienie
(1:08:48) Aplikacja Sleep Cycle
(1:11:51) Za długie spanie
(1:12:07) Prostaglandyny i histamina
(1:14:58) Po co jest faza snu REM?
(1:20:59) Marzenia senne w XXI wieku
(1:26:44) Zakończenie

Jeśli słuchasz podkastu Nauka XXI wieku to przekaż darowiznę już od 3 zł miesięcznie na jego tworzenie. Podkast nie zawiera reklam i nie tworzę odcinków za wynagrodzenie od firm. Dzięki temu mogę swobodnie prezentować poglądy swoje i moich rozmówców a także realizować misję dostarczania wiedzy tym, którzy chcą wiedzieć więcej.

Darowiznę można przekazać poprzez:

Patronite: https://patronite.pl/boryskozielski

PayPal: https://www.paypal.com/donate/?hosted_button_id=2L5Z9XBAL3X46

I bezpośrednio na moje osobiste konto w Mbank: 37 1140 2004 0000 3702 4218 5268

Wszystkie sposoby znajdziesz na stronie głównej podkastu: https://podkasty.info/nauka

Odcinek dostępny jest na licencji Creative Commons, Uznanie autorstwa a jego opis na licencji CC0

Sep 03, 202201:31:36
#159 - Jak smakują owady?

#159 - Jak smakują owady?

Coraz częściej naukowcom zadaje się pytania o przyszłość ludzkości. Raport przygotowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, Międzynarodowy Fundusz Rozwoju Rolnictwa, Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF), Światowy Program Żywnościowy i Światową Organizację Zdrowia mówi o tym, że w 2014 roku zaczęła rosnąć liczba głodujących na świecie a ich liczba wynosi dziś 690 mln

Czekają nas masowe migracje ludności związane ze zmianami klimatu. Czy czeka nas także zagłada klimatyczna lub ciągle atakujące nas wirusy i bakterie? Jak ograniczyć apetyt ludzkości, której populacja rośnie w olbrzymim tempie? Czy więcej ludzi oznacza więcej zabijanych zwierząt? Jak zrównoważyć potrzeby ludzi z zasobami Ziemi? Czy rozwój ekonomiczny nie powinien mieć granic?

A może jest inna droga?

W kolejnych odcinkach serii "Pytania o przyszłość" podkastu Nauka XXI wieku będę szukał rozwiązań, które wychodzą naprzeciw potrzebom rosnącej liczby ludzi na Ziemi.

W 159 odcinku postanowiłem zajrzeć do laboratorium Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu gdzie te problemy próbuje rozwiązać nowe pokolenie naukowców

Zapraszam

Borysław Kozielski

Rozdziały

(0:00) Intro

(2:41) Początek rozmowy

(6:16) Food Think Tank

(7:32) Mącznik Młynarek

(8:16) Novel Foods

(8:39) Koło kuchni molekularnej

(9:05) Nowe jedzenie a zmiany klimatu

(10:52) Potrzeby owadów

(13:01) Przebieg badań

(14:53) Jak pachną owady po usmażeniu?

(18:38) Węglowodany w owadach

(19:26) Akceptacja owadów jako pożywienia

(20:22) Poziom zapotrzebowania na białko

(22:02) Hodowla domowa

(24:38) Mucha Hermetia illucens "Czarny żołnierz"

(25:31) Owady dopuszczone do karmienia zwierząt

(26:26) Badania w kole naukowym

(29:21) Syczący owad

(39:11) Jedzenie żywych owadów

(39:50) Biznes owadowy

(43:34) Ile waży litr owadów?

(44:00) Wideo - Karaczan magadaskarski Gromphadorhina portentosa

(44:38) Poczwarka Mącznika Młynarka

(45:12) Wysuszone larwy muchy Hermetia illucens "Czarny żołnierz"

(45:43) Karaczany Magadaskarskie Gromphadorhina portentosa

(48:51) Spożywanie owadów w historii

(50:42) Wideo - Casu Marzu "żywy ser"

(51:32) Barwnik czerwony E120 Karmina

(51:44) Czerwiec kaktusowy

(55:34) Ostrożnie ze zbieraniem owadów

(58:27) Wspólne zdjęcie

(58:46) Zakończenie

(59:49) Mącznik suszony na kanapce

(1:00:59) Link do galerii

(1:01:45) Wsparcie przez Patronite

(1:02:46) Różne sposoby wsparcia

(1:07:02) Zapisz się na newsletter

Jeśli słuchasz podkastu Nauka XXI wieku to przekaż darowiznę już od 3 zł miesięcznie na jego tworzenie. Podkast nie zawiera reklam i nie tworzę odcinków za wynagrodzenie od firm. Dzięki temu mogę swobodnie prezentować poglądy swoje i moich rozmówców a także realizować misję dostarczania wiedzy tym, którzy chcą wiedzieć więcej.

Darowiznę można przekazać poprzez:

Patronite: https://patronite.pl/boryskozielski

PayPal: https://www.paypal.com/donate/?hosted_button_id=2L5Z9XBAL3X46

I bezpośrednio na moje osobiste konto w Mbank: 37 1140 2004 0000 3702 4218 5268

Wszystkie sposoby znajdziesz na stronie głównej podkastu: https://podkasty.info/nauka

Odcinek dostępny jest na licencji Creative Commons, Uznanie autorstwa a jego opis na licencji CC0

Aug 21, 202201:09:48
#158 - Woda na egzoplanecie

#158 - Woda na egzoplanecie

“100 lat temu myśleliśmy, że jest tylko jedna galaktyka. Teraz ich liczba jest nieograniczona w naszej galaktyce mamy miliardy gwiazd i są też miliardy galaktyk z miliardami gwiazd a to dopiero nasze pierwsze spojrzenie. Tak jak Pan powiedział Panie prezydencie patrzymy w przeszłość odleglejszą niż 13 miliardów lat świetlnych. Światło biegnie z prędkością blisko 300 tysięcy km na sekundę a to światło, które tu widzimy na tym jednym maleńkim fragmencie nieba podróżuje ponad 13 miliardów lat, ale my sięgniemy jeszcze dalej bo to jest dopiero pierwsze zdjęcie. Spojrzymy w przeszłość około trzynastu i pół miliarda lat świetlnych a jak wiemy wszechświat jest w wieku 13, 8 miliarda lat więc sięgniemy prawie do samego początku.” To fragment wypowiedzi administratora NASA, senatora Florydy Billa Nelsona podczas briefingu dla prezydenta Joe Bidena i wiceprezydent Kamali Harris. O tym co nowego dowiedzieliśmy się z zaledwie kilku pierwszych zdjęć teleskopu Jamesa Webba rozmawiam z prof. Markiem Demiańskim.

Rozdziały

 • (0:00) Intro
 • (00:09) Bill Nelson
 • (02:46) Początek rozmowy
 • (03:15) Krótko o początkach
 • (06:27) Obserwacje w podczerwieni
 • (10:38) Gromada galaktyk SMACS 0723
 • (11:26) Soczewka grawitacyjna
 • (14:53) Efekt Dopplera
 • (18:37) Ciemna materia i ciemna energia
 • (20:26) Rozszerzajacy się wszechświat
 • (21:34) Co nowego dowiedzieliśmy się z tego zdjęcia
 • (23:25) Początek wszechświata?
 • (23:53) Okres rekombinacji
 • (24:31) Zdjęcie promieniowania tła
 • (27:53) Drugie zdjęcie - widmo egzoplanety WASP-96   B
 • (28:37) Woda na egzoplanecie
 • (30:19) Planety pozasłoneczne
 • (31:03) Czy tam jest życie?
 • (32:24) Skorzystaj z JWST
 • (36:48) Mgławica planetarna NGC 3132
 • (42:11) Zdjęcia w ruchu
 • (44:29) Kwintet Stefana
 • (48:16) Mgławica Karina NGC 3324
 • (53:46) Strona James Webb Space Telescope
 • (54:10) Zakończenie
 • (54:48) Zapisy na newsletter
 • (56:42) patronite.pl/boryskozielski

Potrzebuję Twojego wsparcia

Jeśli słuchasz podkastu Nauka XXI wieku to przekaż darowiznę już od 3 zł miesięcznie na jego tworzenie. Podkast nie zawiera reklam i nie tworzę odcinków za wynagrodzenie od firm. Dzięki temu mogę swobodnie prezentować poglądy swoje i moich rozmówców a także realizować misję dostarczania wiedzy tym, którzy chcą wiedzieć więcej.  

Darowiznę można przekazać poprzez:  

Patronite: https://patronite.pl/boryskozielski 

PayPal: https://www.paypal.com/donate/?hosted_button_id=2L5Z9XBAL3X46 

I bezpośrednio na moje osobiste konto w Mbank: 37 1140 2004 0000 3702 4218 5268

Wszystkie sposoby znajdziesz na stronie głównej podkastu: https://podkasty.info/nauka

Odcinek dostępny jest na licencji Creative Commons, Uznanie autorstwa a jego opis na licencji CC0

Aug 06, 202259:59
#157 - Uzależnienia

#157 - Uzależnienia

Częścią składową życia ludzi są uzależnienia. Hazard, nikotynizm, narkomania, alkoholizm, pracoholizm, lekomania, seksoholizm, zakupoholizm, telewizja. Uzależnienie od chirurgii plastycznej czyli dysmorfofobia, fonoholizm to uzależnienie od smartfonów, uzależnienie od ćwiczeń nazywane jest fitoholizmem.

Internet przynosi cały zespół uzależnień, erotomanię, socjomanię, uzależnienie od sieci, przeciążenie informacyjne, uzależnienie od komputera.

Znane są również znacznie rzadsze uzależnienia takie jak ortoreksja (nadmierna koncentracja na zdrowym jedzeniu), tanoreksja (uzależnienie od opalania się), bigoreksja (przesadna dbałość o własną sylwetkę, nawet poprzez stosowanie sterydów anabolicznych), czy alkoreksja która jest zastępowaniem jedzenia alkoholem w celu utrzymania szczupłej sylwetki.

Kiedy nawyk lub przyzwyczajenie przeradza się w rutynę a ta w uzależnienie? Jak zapanować nad rutyną, żeby nie popaść w skrajności. Jak wykształcić lub wyeliminować nawyki?

Do rozmowy na temat uzależnień zaprosiłem długoletniego lekarza psychiatrę, który zajmuje się uzależnieniami doktora Bogdana Lateckiego, który pracuje z pacjentami od 1981 roku.

Jest psychiatrą pracującym z pacjentami od 1981r. Interesuje się psychoterapią, filozofią psychiatrii i logoterapią. W leczeniu łączy podejście biologiczne i psychoterapeutyczne.

Zapraszam do uczestniczenia w naszej rozmowie a pytania które pojawią się podczas słuchania proszę nagrywać na sekretarkę numeru 737 893 825.

Rozdziały

(0:33) 737 893 825

(2:06) dr Bogdan Latecki

(4:17) Telekonsultacje

(7:34) Psychoterapia

(9:09) Psychoterapia egzystencjalna - ksiażka

(16:05) Podkast "W cztery uszy"

(16:41) Nawyk

(17:53) Stopnie uzależnienia

(25:27) Definicja uzależnienia

(28:55) Predyspozycje do uzależnienia

(30:49) Jak wyjść z uzależnienia

(31:38) Leczenie przymusowe

(35:49) Automotywacja

(38:50) Skąd skłonności do uzależnienia

(43:04) Na czym polega leczenie uzależnienia

(55:30) Depresja

(58:44) Picie kontrolowane

(1:00:23) Uzależnienie od opiatów

(1:04:04) Substytuty substancji uzależniającej

(1:06:23) My dzieci z dworca ZOO - książka

(1:07:22) Psychodeliki

(1:07:45) Psylocybina

(1:09:49) Lot nad kukułczym gniazdem - film

(1:12:41) Logoterapia

(1:18:55) Zakończenie

Potrzebuję Twojego wsparcia

Jeśli słuchasz podkastu Nauka XXI wieku to przekaż darowiznę już od 3 zł miesięcznie na jego tworzenie. Podkast nie zawiera reklam i nie tworzę odcinków za wynagrodzenie od firm. Dzięki temu mogę swobodnie prezentować poglądy swoje i moich rozmówców a także realizować misję dostarczania wiedzy tym, którzy chcą wiedzieć więcej.

Darowiznę można przekazać poprzez:

Patronite: https://patronite.pl/boryskozielski

PayPal: https://www.paypal.com/donate/?hosted_button_id=2L5Z9XBAL3X46

I bezpośrednio na moje osobiste konto w Mbank: 37 1140 2004 0000 3702 4218 5268

Wszystkie sposoby znajdziesz na stronie głównej podkastu: https://podkasty.info/nauka

Odcinek dostępny jest na licencji Creative Commons, Uznanie autorstwa a jego opis na licencji CC0

Jul 21, 202201:26:32
#156 - Sztuczna inteligencja

#156 - Sztuczna inteligencja

Jeden z pracowników Google został odsunięty od pracy po deklaracji, że jego program czuje, myśli i powinien być traktowany jak osoba. Kogo uratuje Sztuczna Inteligencja, gdy przyjdzie jej wybierać pomiędzy wybitnym naukowcem i grupą kilku dzieci? Czym jest i czym się różni od zwykłego algorytmu? Między innymi na te pytania szukamy odpowiedzi razem z dr Mirkiem Sopkiem, który jest fundatorem i wiceprezesem Makolab SA i przewodniczącym Rady Politechniki Łódzkiej. Obecnie zaangażowany w Quantum blockchains. Poprzednim tematem naszej rozmowy w 141 odcinku był Bitcoin.
Zapraszam do wysłuchania 156 odcinka podkastu pod tytułem "Sztuczna inteligencja"
Borys Kozielski  
Lista rozdziałów:
(0:09) Zapowiedź wstępna
(0:50) #141 - Bitcoin
(1:15 ) Początek rozmowy
(4:19) Spadki na rynku kryptowalut
(9:56) Sztuczna inteligencja (AI)
(10:07) #121 - Maszynowe uczenie
(10:36) Jak jest różnica pomiędzy algorytmem a sztuczną inteligencją
(11:58) Maszyna Turinga
(16:45) AI podczas wojny
(18:36) Proces przeciw AI
(22:04) Sieci neuronowe
(31:52) Augmented inteligence
(36:31) Markus Gabriel - I'm not a brain
(39:32) AI nie istnieje
(43:42) GPT-3
(45:30) Lex Friedman podcast
(46:38) Affective computing
(47:12) Rosalind Picard
(48:37) #168 odcinek podkastu Lubię wiedzieć
(49:01) Patroni
(50:09)
Miłka Malzahn - Sztuczna inteligencja
(:57:30) Zapowiedź końcowa
(59:27) Newsletter
(1:00:03) Galeria zdjęć


Potrzebuję Twojego wsparcia

Jeśli słuchasz podkastu Nauka XXI wieku to przekaż darowiznę już od 3 zł miesięcznie na jego tworzenie. Podkast nie zawiera reklam i nie tworzę odcinków za wynagrodzenie od firm. Dzięki temu mogę swobodnie prezentować poglądy swoje i moich rozmówców a także realizować misję dostarczania wiedzy tym, którzy chcą wiedzieć więcej.

Darowiznę można przekazać poprzez:

Patronite: https://patronite.pl/boryskozielski

PayPal: https://www.paypal.com/donate/?hosted_button_id=2L5Z9XBAL3X46

I bezpośrednio na moje osobiste konto w Mbank: 37 1140 2004 0000 3702 4218 5268

Wszystkie sposoby znajdziesz na stronie głównej podkastu: https://podkasty.info/nauka

Odcinek dostępny jest na licencji Creative Commons, Uznanie autorstwa a jego opis na licencji CC0

Jul 06, 202201:00:58
#155 - Pszczoły

#155 - Pszczoły

W 72 odcinku pod tytułem "Czy pszczoły wrócą do lasu?", który opublikowany był 7 października 2018 roku rozmawiałem z prof. Krystyną Czekońską i Kazimierzem Szablą na temat projektu ochrony pszczół. Dziś przedstawiam ciąg dalszy projektu. Podczas wizyty u Kazimierza Szabli dowiecie się czy pszczoły wróciły do lasu jakie wnioski i publikacje powstały podsumowujące projekt a także co dalej.

Link do strony z odcinkiem 72: http://blog.otworzsie.org.pl/2018/10/pszczoly/

Monografia "Ohcrona owadów zapylających w ekosystemach leśnych" https://issuu.com/rdlpolsztyn/docs/ochrona_owad_w_zapylaj_cych_w_ekosystemach_le_nych

(0:00) Zapowiedź

(0:31) #72 Czy pszczoły wrócą do lasu

(2:15) Rozmowa z Kazimierzem Szablą

(2:43) Monografia "Ohcrona owadów zapylających w ekosystemach leśnych"

(17:07) Opis projektu

(19:34) Ile produkują pszczoły?

(35:38) Apis Mefilfera Melifera

(40:54) Cele gospdarki leśnej

(44:15) Co dalej z projektem?

(48:23) Zapowiedź końcowa

(52:02) 737 893 825 - nagraj pytanie

(53:27) Patronite

Potrzebuję Twojego wsparcia

Jeśli słuchasz podkastu Nauka XXI wieku to przekaż darowiznę już od 3 zł miesięcznie na jego tworzenie. Podkast nie zawiera reklam i nie tworzę odcinków za wynagrodzenie od firm. Dzięki temu mogę swobodnie prezentować poglądy swoje i moich rozmówców a także realizować misję dostarczania wiedzy tym, którzy chcą wiedzieć więcej.

Darowiznę można przekazać poprzez:

Patronite: https://patronite.pl/boryskozielski

PayPal: https://www.paypal.com/donate/?hosted_button_id=2L5Z9XBAL3X46

I bezpośrednio na moje osobiste konto w Mbank: 37 1140 2004 0000 3702 4218 5268

Odcinek dostępny jest na licencji Creative Commons, Uznanie autorstwa a jego opis na licencji CC0

Jun 28, 202256:53
#154 - Techniki wpływu społecznego

#154 - Techniki wpływu społecznego

“Na mnie reklama nie działa”, “...mi reklamy nie przeszkadzają”. To częste stwierdzenia konsumentów poddanych zmasowanemu atakowi specjalistów od perswazji. Jak rozpoznać metody wywierania wpływu na otoczenie, gdy ktoś nami manipuluje? Jedyny sposób to dowiedzieć się jak działają i jakie są techniki wpływu społecznego stosowane na co dzień przez specjalistów od marketingu i polityków wpływają na nasze wybory. O tym rozmawiamy z dr hab. Tomaszem Grzybem na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu w towarzystwie repliki urządzenia, które wykorzystywał do eksperymentów Stanley Milgram. Jako lekturę w tym wypadku obowiązkową przedstawiamy książkę “Sto technik wpływu społecznego” autorstwa Dariusza Dolińskiego Tomasza Grzyba.

(3:01) Książka "Sto technik wpływu społecznego"

(10:13) Replika urządzenia Milgrama

(11:11) Stanley Milgram

(13:07) Eksperyment Milgrama

(44:08) Iluzja odporności na reklamę

(48:22) Uczenie się bezrefleksyjności

(50:32) Zaangażowanie i konsekwencja

(51:17) Efekty Concorde

(53:39) Techniki sekwencyjne

(59:31) Elliot Aronson

(59:58) Człowiek istota społeczna

(1:04:10) Reklama społeczna

(1:16:09) Wsparcie przez Patronite

(1:18:15) 737 893 825 Nagraj pytanie


Potrzebuję Twojego wsparcia

Jeśli słuchasz podkastu Nauka XXI wieku to przekaż darowiznę już od 3 zł miesięcznie na jego tworzenie. Podkast nie zawiera reklam i nie tworzę odcinków za wynagrodzenie od firm. Dzięki temu mogę swobodnie prezentować poglądy swoje i moich rozmówców a także realizować misję dostarczania wiedzy tym, którzy chcą wiedzieć więcej.

Darowiznę można przekazać poprzez:

Patronite: https://patronite.pl/boryskozielski

PayPal: https://www.paypal.com/donate/?hosted_button_id=2L5Z9XBAL3X46

I bezpośrednio na moje osobiste konto w Mbank: 37 1140 2004 0000 3702 4218 5268

Odcinek dostępny jest na licencji Creative Commons, Uznanie autorstwa a jego opis na licencji CC0

Jun 14, 202201:19:18
#153 - Coopernicus
May 23, 202248:10
#152 - CEBioforum

#152 - CEBioforum

Spotkania naukowców podczas konferencji to nie tylko networking, ale także inspiracja do nowych odkryć, współdziałania pomiędzy nauką i biznensem a także pomiędzy różnymi rodzajami biznesu. To właśnie tam rodzą się pomysły i zawiązuje współpraca. O jednym z takich spotkań, które odbędzie się już 25 i 26 maja 2022 roku. Wybieram się tam, żeby dla was zebrać nowe tematy do kolejnych podkastów. Moim przewodnikiem po CEBioforum jest dr Magdalena Kulczycka.

W drugiej części zapraszam na fragment podkastu Marcina Piotrowskiego ZNAK - LITERA - CZŁOWIEK w którym opowiada o dwóch niezwykle ciekawych książkach Michaela Sandela

1. "Tyrania Merytokracji. Co się stało z dobrem wspólnym?"

2. "Czego nie można kupić za pieniądze. Moralne granice rynku"

Podkast ZNAK - LITERA - CZŁOWIEK można znaleźć na stronie https://znakliteraczlowiek.pl


(0:00) Zostań patronem

(2:02) dr Magdalena Piotrowska

(21:18) Marcin Piotrowski ZNAK - LITERA - CZŁOWIEK

(53:54) Nagraj pytanie: tel 793893825

Podkast Nauka XXI wieku finansowany jest przez patronów już od 3 zł miesięcznie poprzez https://patronite.pl/boryskozielski

Odcinek dostępny jest na licencji Creative Commons, Uznanie autorstwa a jego opis na licencji CC0

May 16, 202257:15
#151 - Elektrochemioterapia. Wojciech Szlasa
May 08, 202247:21
#150 - Kosmiczne podróże. Justyna Pelc

#150 - Kosmiczne podróże. Justyna Pelc

Człowiek pierwotny patrząc w gwiazdy miał zupełnie inne wyobrażenia o wszechświecie. Gwiazdy świeciły tak samo jak ogniska w dolinie i dlatego kosmos mógł mu się wydawać zaludniony znacznie bardziej niż Ziemia. Jeszcze niedawno nie wierzyliśmy, że układy planetarne istnieją wokół innych planet a od czasu gdy prof. Wolszczan udowodnił istnienie takiego systemu pod koniec ubiegłego wieku dowiedzieliśmy się, że to stan zupełnie normalny i planety są powszechne.

Wyścig w kosmos wbrew pozorom rozwiązuje wiele problemów, które mamy na Ziemi i również o tym będę rozmawiał z Justyną Pelc, laureatką studenckiego nobla za 2021 roku - nagrody organizowanej przez Niezależne Zrzeszenie Studentów.

Po rozmowie słuchamy felietonu Miłki Malzahn na temat kosmosu. Miłka prowadzi podkast pod tytułem "
Dziennik zmian" i możecie postawić jej kawę za miłko spędzony czas przez stronę https://buycoffee.to/dziennik.zmian. Muzyka wykorzystana w felietonie pochodzi z https://www.purple-planet.com a dźwięki z https://mixkit.co

Borys Kozielski

(5:48) Polskie Towarzystwo Astrobilogiczne
(7:04) Czy jest życie w kosmosie?
(9:01) Woda na Marsie
(10:11) Skąd zainteresowanie kosmosem?
(12:14) Jak wylądować na Marsie?
(15:29) Kto przoduje w eksploracji kosmosu?
(17:00) Rzep to nie jest technologia kosmiczna
(18:10) Projekt Idea City
(21:35) Miasta idealne
(22:54) Jak wygląda dzień na Marsie?
(26:18) Misja Bright
(34:38) Projekt Xors Moon Base
(35:29) Jak budować na Marsie?
(40:29) Wnioski z misji
(43:45) Inspiracje
(47:22) Punkt podziału
(51:20) Zespół INN space
(54:03) Konkurencja w kosmosie?
(58:29) Górnictwo kosmiczne
(1:00:38) Problemy etyczne
(1:01:25) Loty suborbitalne
(1:07:32) Projekt Demeter
(1:12:36) Co po studiach?
(1:13:34) Jak dołączyć do INN Space?
(1:15:04) Miłka Malzahn https://www.podkasty.info/katalog/podkast/4911


Podkast Nauka XXI wieku finansowany jest przez patronów już od 3 zł miesięcznie poprzez https://patronite.pl/boryskozielski

Odcinek dostępny jest na licencji Creative Commons, Uznanie autorstwa a jego opis na licencji CC0

Apr 19, 202201:23:32
#149 - Lingwistyka owadów

#149 - Lingwistyka owadów

Żyjemy w świecie zdominowanym przez zwierzęta, których najliczniejszą grupę stanowią owady, to ponad milion gatunków (udokumentowanych muzealnie) Były na ziemi już 369 mln lat temu. Są wszędzie. W gorących źródłach, na lodach Arktyki i w naszych mieszkaniach. Niektóre z nich wydają się nie podlegać ewolucji. Są takie same dziś jak setki tysięcy lat temu. Człowiek dopiero 196 tysięcy lat. Ponad 5 mln nie jest jeszcze opisanych naukowo. A może nawet 30 mln. Samych Roztoczy żyjących również w naszym najbliższym sąsiedztwie jest ponad 30 tysięcy gatunków.

Owady znakomicie się komunikują ale naukowcy na razie niewiele o tym wiedzą. Zapraszam na spotkanie z prof. Rafałem Szmigielskim z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, który prowadzi badania nad komunikacją owadów.

Borys Kozielski

(1:04) Instytut Chemii Fizycznej PAN https://ichf.edu.pl/
(5:15) Prof. Rafał Szmigielski https://nauka-polska.pl/#/profile/scientist?id=115001&_k=ppwuz2
(5:53) Początek rozmowy
(8:15) Sterta drewna
(19:48) Mgła aerozolowa
(33:54) Feromony https://pl.wikipedia.org/wiki/Feromony
(43:59) Szerszeń https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vespa_crabro_02.JPG
(49:31) Korniki
(52:59) Kornik drukarz https://pl.wikipedia.org/wiki/Kornik_drukarz
(56:57) Pułapka feromonowa
(1:02:37) Barczatka sosnówka https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Dendrolimus_pini_zsl_bialowieza_collection_1_beentree.jpg
(1:20:12) Bory Tucholskie
(1:32:41) Martha McClintock https://en.wikipedia.org/wiki/Martha_McClintock
(1:37:33) 737893825

Podkast Nauka XXI wieku finansowany jest przez patronów już od 3 zł miesięcznie.
Odcinek dostępny jest na licencji Creative Commons, Uznanie autorstwa

Apr 11, 202201:45:04
#148 - Suicydologia

#148 - Suicydologia

“Samobójstwo jako jeden z najbardziej tajemniczych fenomenów ludzkiego istnienia od zawsze intryguje, a nierzadko – fascynuje. Długo w akcie samounicestwienia dopatrywano się bliżej nieokreślonych mrocznych tajemnic, działania nieczystych sił, aktywności nadprzyrodzonych mocy. Ludzie nie pojmowali, co może być powodem tego, że w całym znanym im świecie przyrody tylko człowiek jest w stanie targnąć się na własne życie. Od wieków trwają ożywione dyskusje na temat motywów, przyczyn, konsekwencji oraz dopuszczalności samobójstwa. Zagadnienie aktu suicydalnego, jak żaden inny problem, stawia człowieka w obliczu pytań o jego naturę i miejsce w świecie, o sens istnienia, o powinności wobec siebie i otaczającej rzeczywistości, o moralność oraz o hierarchię  wartości, słowem o to, kim jest. Niemałe emocje budzą także rozważania i polemiki związane z zagadnieniem pokrewnym – eutanazją.

Od wieków najpotężniejsze umysły starają się rozpoznać i opisać mechanizmy gestu definitywnego, odkryć strukturę rodzącego zamysł samobójczy myślenia i odczuwania, które aktywizują się czasem niespodziewanie, a czasem towarzyszą człowiekowi latami, popychając jego wyobraźnię ku śmierci... Obok naukowców, sięgali do niego pisarze, poeci, malarze, scenarzyści, traktując fenomen czynu definitywnego jako doskonały i niezwykle nośny budulec artystycznych wizji.“ To cytat z książki Mirosławy Michalskiej Suchanek z książki pod tytułem "Fenomen samobójstwa". 

W tym odcinku podkastu Nauka XXI wieku rozmawiam z dr Halszką Witkowską, która jest sekretarzem Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego i kierownikiem projektu “Życie jest warte rozmowy”  https://zwjr.pl/

Gdzie uzyskać pomoc?

Centrum wsparcia 800 70 2222

Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania 116111

Niebieska linia dla doświadczających przemocy 800 120 002

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 121212

Wsparcie dla osób po stracie bliskich (będących w żałobie) 800 108 108

pomoc dzieciom i młodzieży w żałobie 800 111 123

Antydepresyjny telefon zaufania 22 484 88 01

Ośrodki Interwencji Kryzysowej

Pogotowie duchowe https://pogotowieduchowe.pl/

przyjaciele.org

Niektóre z rozdziałów odcinka (wszystkie w niektórych czytnikach)

3:03 Co to jest Suicydologia?

5:01 Jakie nauki składają się na interdyscyplinarność suicydologii?

8:24 Autodestrukcja w kulturze

8:36 Jak dużo jest Suicydologów w Polsce?

9:51 Życie warte jest rozmowy https://zwjr.pl

13:44 Pięć etapów stanu presuicydalnego

17:57 Mity na temat samobójców

19:29 Samobójstwo i próba samobójcza

21:00 Samookaleczenie

30:16 Pierwsza pomoc emocjonalna

40:02 Samobójstwa zwierząt https://www.focus.pl/artykul/samobjstwa-zwierzt

45:40 Złowieszczy spokój

52:58 Grupy ryzyka

58:53 Eutanazja

1:11:48 Przywróceni życiu https://zwjr.pl/przywroceni-zyciu

1:12:25 Statystyki samobójstw według państw https://pl.wikipedia.org/wiki/Statystyka_samob%C3%B3jstw_wed%C5%82ug_pa%C5%84stw

1:13:13 Jak można się zaangażować?

1:18:09 Czy my się znamy - podkast Rafała Pniewskiego https://www.podkasty.info/katalog/podkast/3250-czy_My_si%C4%99_znamy_

1:19:51 Wsparcie na patronite https://patronite.pl/boryskozielski

1:21:28 Inne moje podkasty https://podkasty.info/boryskozielski

1:21:51 Komentarze do odcinka https://podkasty.info/nauka/148

Ten odcinek i jego opis są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa dostępnej pod adresem https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl/

Mar 31, 202201:22:56
#147 - Psychoplastogeny

#147 - Psychoplastogeny

Rozmowa z Maciejem Lorencem, członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego, autorem książki "Czy psychodeliki uratują siat a także tłumaczem wielu książek poświęconych psychodelikom w tym dość nowej pozycji na polskim rynku - "Narkotyki bez paniki" dr Davida Nutta wydanej przez wydawnictwo Krytyka polityczna. Jest możliwość zadawania pytań nagrywając się na sekretarkę numeru 737 893 825 lub przez speakpipe.com/nauka

Dzisiejszy odcinek jest bogaty w rozdziały, tzw chaptery, dostępne w niektórych czytnikach podkastów m. in. Apple podcasts i polecanym przeze mnie Pocket Casts. Rozdziały umożliwiają umieszczenie ilustracji i wstawienie linków a tym samym łatwe dotarcie do źródeł treści, o których mówimy jednym kliknięciem.

Zdjęcia znajdą się też w galerii https://photos.app.goo.gl/TMiZaYpwjaSA8ME38

0:22 Maciej Lorenc

0:53 Tel 737 893 825

1:13 Speakpipe

4:58 Polskie Towarzystwo Psychodeliczne

6:03 Definicja narkotyku

7:51 Alkohol

11:46 Artykuł w Nature na temat alkoholu

13:48  David Nutt

17:02 Czym się różni Alkohol od LSD

19:21 Psylocybina

20:25 Łysiczka lancetowata

22:16 Spisek w praktyce

27:06 Zagrożenia psychodelików

32:09 Synaptogeneza w depresji

35:56 Leczenie depresji

41:36 Polskie Towarzystwo Psychodeliczne

42:41 Wywiad w Focusie

43:02 Narkotyki bez paniki

48:59 Drug Science

50:15 Przykład Portugalii

58:27 Polska i narkotyki

59:40 Skala szkodliwości

1:01:19 Wielokryterialna analiza decyzyjna

1:04:25 PTSD a MDMA

1:10:02 Wiarygodność WHO

1:13:44 Analogowy alkohol

1:15:50 Sentia

1:16:49 Fragment książki Davida Nutta

1:20:56 Inne moje podkasty

1:21:08 Galeria zdjęć słuchaczy

1:22:00 Strona odcinka, komentarze

1:22:36 #ScienceForUkraine #S4U

1:23:36 Wsparcie patronówMar 22, 202201:24:28
#146 - Nauka dla Ukrainy

#146 - Nauka dla Ukrainy

Dziś jeden temat zajmuje wszystkich - Pomoc dla Ukrainy a w moim podkaście dużo informacji o pomocy jaką dla naukowców i studentów z Ukrainy przygotował międzynarodowy zespół naukowców wolontariuszy pod nazwą #ScienceForUkraine. O metodach, celach i sposobach włączenia się w tę pomoc rozmawiam z dr Maciejem Marylem, koordynatorem na poziomie światowym a na codzień adiunktem w Instytucie Badań Literackich PAN, kierownikiem Centrum Humanistyki Cyfrowej IBL PAN, literaturoznawcą, socjologiem, tłumaczem i autorem słuchowisk.

Strona główna: https://scienceforukraine.eu/

Partnerzy: https://scienceforukraine.eu/partners.html

Deklaracja misji: https://scienceforukraine.eu/about.html

Tabela z placówkami, które oferują pomoc: https://scienceforukraine.eu/table.html

Kontakt do koordynatorów: https://scienceforukraine.eu/team.html

Mar 10, 202231:43
#145 - Amonity

#145 - Amonity

Gość odcinka: prof. dr hab. Marcin Machalski - Instytut Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk im. Romana Kozłowskiego

Amonity to stworzenia, które przeżyły zderzenie z meteorytem jukatańskim około 66 milionów lat temu zaledwie 200 do 300 tysięcy lat (sic). Dinozaury nie przeżyły. Trwają kontrowersje na temat ich płciowości. Możemy podejrzeć niektóre z ich tajemnic bo są bardzo podobne do Łodzików, które żyją do dziś. To jeden z tych odcinków, które sprawiają, że możemy odbyć niesłychanie ciekawą wyprawę w daleką przeszłość. Razem z profesorem Marcinem Machalskim zapraszam do odbycia tej przygody intelektualnej w głąb prehistorii. 

Borys Kozielski

Strona odcinka podkastu z możliwością komentowania: https://podkasty.info/nauka/145

Jedyny słuszny RSS: http://feeds.feedburner.com/Nauka-XXI-wieku

Subskrybowanie przez e-mail: https://feedburner.google.com/fb/a/mailverify?uri=Nauka-XXI-wieku

Poniżej niektóre ze znaczników, pozostałe z linkami i obrazkami w rozdziałach dostępnych w niektórych czytnikach

(0:32) Zadaj pytanie telefonicznie 737893825

(2:43) Początek rozmowy

(3:16) Prof. Marcin Machalski

(3:37) Kiedy wymarły Amonity?

(8:41) Co to jest głowonóg?

(12:41) Galeria zdjęć

(13:21) Czym się odżywiały?

(24:59) Skąd się wzięły skorupy w ewolucji?

(26:18) Robert Hooke

(26:57) Nautilus pompilius

(36:01) Polskie wykopaliska Amonitów

(43:02) Jak funkcjonowały Amonity?

(45:38) Jakich rozmiarów były Amonity?

(46:40) Parapuzosia seppenradensis

(48:25) Dymorfizm płciowy Amonitów

(53:38) Prof. Henryk Makowski

(54:08) Jak długo żyły Amonity?

(58:15) Gdzie można studiować paleontologię?

(1:00:52) Kolekcja łukowska Janusza Stanowskiego

(1:05:02) Link do zbiórki https://zrzutka.pl/2smvrw

(1:08:08) Dziękuję patronom https://patronite.pl/boryskozielski

(1:11:34) Inne moje podkasty https://podkasty.info/boryskozielski


Feb 16, 202201:13:09
#144 - Zmiany w ekonomii

#144 - Zmiany w ekonomii

Czy ciągle jesteśmy zapatrzeni na zachód i jest on dla nas wzorem dobrobytu? Czy dajemy się nabić w butelkę (plastikową) przez firmy uprawiające "greenwashing"? Jakie są nowe pomysły na ekonomię w XXI wieku, a jakie dotychczas inspirowały władze? To niektóre z zagadnień, o których rozmawiam z Michałem Sutowskim podczas bardzo długiej, ale nagrywanej na żywo rozmowy w studiu, zapraszam

Borys Kozielski

Strona odcinka podkastu z możliwością komentowania: https://podkasty.info/nauka/144

Jedyny słuszny RSS: http://feeds.feedburner.com/Nauka-XXI-wieku

Subskrybowanie przez e-mail: https://feedburner.google.com/fb/a/mailverify?uri=Nauka-XXI-wieku

Poniżej niektóre ze znaczników, pozostałe z linkami i obrazkami w rozdziałach dostępnych w niektórych czytnikach 

(1:13) Początek rozmowy

(1:24) Podkasty prowadzone przez Michała Sutowskiego

(6:04) Ekonomia obwarzanka

(12:17) Rozwój gospodarczy rodzi problemy

(15:14) Ekonomia dawniej

(31:15) Produkt Krajowy Brutto

(44:29) Problemy w XXI wieku

(45:30) Kate Raworth 

(58:06) 9. granic możliwości planety

(1:36:13) Idea obwarzanka

(1:50:59) Zapowiedź końcowa


Feb 06, 202201:55:50
#143 - Mikroekspresje

#143 - Mikroekspresje

#mikroekspresje #makroekspresje #paulekmangroup #lietome #lukaszkaca #klamstwo #prawda

Kłamstwo, fejkniusy, manipulacje, oszustwa, wykorzystywanie to zagadnienia z którymi spotykamy się nie tylko w życiu zawodowym ale też prywatnie. Ale są to również miłość, sympatia, empatia, współczucie, przyjaźń. Jak sobie radzić z płynącymi do nas z postawy, wyrazu twarzy, lub innych werbalnych i niewerbalnych sygnałów? Mogą się nam wydawać czasem sprzeczne. 

O tym, ale jak zwykle nie tylko o tym będę dziś rozmawiać z ekspertem od negocjacji i komunikacji niewerbalnej, którym jest zaproszony do studia Łukasz Kaca, zapraszam

Borys Kozielski

Strona odcinka podkastu z możliwością komentowania: https://podkasty.info/nauka/143

Jedyny słuszny RSS: http://feeds.feedburner.com/Nauka-XXI-wieku

Subskrybowanie przez e-mail: https://feedburner.google.com/fb/a/mailverify?uri=Nauka-XXI-wieku

Zajrzyj do rozdziałów w czytniku takim jak Pocket Casts lub Apple podcasts


00:01:27 Link do galerii audycji https://photos.app.goo.gl/TMiZaYpwjaSA8ME38

00:02:55 Łukasz Kaca https://lukaszkaca.pl

00:04:32 Paul Ekman https://pl.wikipedia.org/wiki/Paul_Ekman

00:05:50 Derren Brown https://pl.wikipedia.org/wiki/Derren_Brown>

00:06:35 Facial Action Coding System https://www.paulekman.com/facial-action-coding-system/amp/

00:13:57 Odcinek nr 75 - Gesty w kognitywistyce http://blog.otworzsie.org.pl/2018/11/gesty-kognitywistyka/

00:20:14 Emocje ujawnione - Paul Ekman https://lubimyczytac.pl/ksiazka/122220/emocje-ujawnione-odkryj-co-ludzie-chca-przed-toba-zataic-i-dowiedz-sie-czegos-wiecej-o-sobie

00:22:42 Facial Action Coding System https://www.paulekman.com/facial-action-coding-system/amp/

00:25:19 Micro Expressions Training Tools - METT https://www.paulekman.com/micro-expressions-training-tools/

00:33:21 Zjawisko uncanny valley https://pl.wikipedia.org/wiki/Dolina_niesamowito%C5%9Bci

01:28:00 Robert Cialdini https://www.ceneo.pl/Ksiegarnia;szukaj-wywieranie+wp%c5%82ywu+na+ludzi+cialdini

01:35:41 Eksperyment "The push" https://www.imdb.com/title/tt5340856/

01:40:56 Błędy heurystyczne https://pl.wikipedia.org/wiki/B%C5%82%C4%85d_poznawczy

01:48:32 Woffgang Walker - Przygoda z komunikacją  https://www.ceneo.pl/19653019


Jan 25, 202201:55:17
#142 - Polska Agencja Kosmiczna - POLSA

#142 - Polska Agencja Kosmiczna - POLSA

#polsa #pak #kosmos #eusst #gamow #arcus

W dobie coraz śmielszej eksploracji kosmosu, czego przykładem jest wystrzelenie nowego teleskopu na orbitę, Polska raczkuje. POLSA, czyli Polska Agencja Kosmiczna ma już osiągnięcia, o których opowiada zaproszony do rozmowy dyrektor Departamentu Badań i Innowacji Polskiej Agencji Kosmicznej dr Oskar Karczewski. Poniżej znaczniki czasowe tematów poruszanych w audycji, które dostępne są także w chapterach odcinka.

0:10 Start JWST

2:22 Zapowiedź

5:41 Oskar Karczewski

8:36 EUSST, monitorowanie obiektów na orbicie

9:18 New space - przestrzeń dla każdego

15:30 Polskie teleskopy w Australii

19:36 Misje POLSA

22:13 Gamow Explorer

23:13 Formowanie się gwiazd

27:35 Czy przesiedlimy się na inną planetę?

29:15 Biznes z kosmosu

32:53 Misja Arcus

35:52 Forum obserwacji Ziemi

46:54 Staż w POLSA

49:22 Krajowy Program Kosmiczny

53:38 Jak wystrzelić swojego satelitę?

54:55 Zapowiedź końcowa

57:02 Poleć ten odcinek znajomemu

Zapraszam do zapisania się na subskrypcję e-mailową (okienko do wklejenia e-maila znajduje się na dole strony podkasty.info/nauka) oraz  do kontaktu poprzez stronę na facebook oraz e-maila boryskozielski@gmail.com, żaden list nie pozostanie bez odpowiedzi.

Zapraszam do słuchania innych moich podkastów, których lista znajduje się na stronie https://podkasty.info/boryskozielski/

Można zadawać pytania nagrywając się na sekretarkę numeru 737 893 825

Jedyny słuszny RSS: http://feeds.feedburner.com/nauka-xxi-wieku

Link do albumu ze zdjęciami podkastu: https://photos.app.goo.gl/TMiZaYpwjaSA8ME38

Jan 06, 202257:43
#141 - Bitcoin

#141 - Bitcoin

Rozmowa z dr Mirosławem Sopkiem. Poniżej główne tematy omawiane w odcinku:  

0:00:00 - Wstęp i zaproszenie do odcinka  

0:02:27 - Początek rozmowy z dr Mirosławem Sopkiem, który jest fundatorem i wiceprezesem Makolab SA i przewodniczącym Rady Politechniki Łódzkiej. Obecnie zaangażowany w Quantum blockchains  

0:04:52 - Komputery kwantowe mogą zagrażać szyfrowaniu, które obecnie jest stosowane. To zagrożenie często jest wyolbrzymiane, bo są już metody zapobiegania, ale zagrożeniem nie będą już tylko “hakerzy z piwnicy”. Komputerów kwantowych będziemy potrzebować do algorytmów symulujących materię, z którymi nie poradzą sobie dotychczasowe komputery. Inne zastosowania komputerów kwantowych w chemii, biologii, medycynie. Czym się różnią się te komputery od komputerów cyfrowych i ich zastosowanie do szyfrowania. Algorytm Shora i algorytm Grover’a, które powstały znacznie wcześniej niż komputery kwantowe. Problem Komiwojażera. Klucz publiczny może stać się drogą do odnalezienia klucza prywatnego. Generowanie losowych liczb przez komputer kwantowy. Post-quantum i inne mocniejsze algorytmy trudniejsze do złamania i jednorazowe klucze. Klasa algorytmu e91 Artura Ekerta. QKD - kwantową dystrybucję klucza można wprowadzić do użycia już dziś, żeby zabezpieczać transakcje.  

0:29:27 - Blockchain i kryptowaluty, które zaczynają być państwowym środkiem płatniczym w Salwadorze. CyberCash w 1995 roku, historia i powód bankructwa. Kryzys 2007 roku jako czynnik przyspieszający prace nad nową cyfrową walutą. Satoshi Nakamoto. Zastosowanie blockchaina to bitcoin. Czym jest blockchain? Czym są górnicy i kopalnie bitcoinów?  

0:48:54 - Podstawą siły blockchaina i bitcoina (btc) jest zaufanie oparte na sieci. Pochodne instrumenty finansowe. Smart contracts, zarządzanie łańcuchem dostaw, monitorowanie procesu dystrybucji leków od fabryki do apteki. Niekryptowalutowe zastosowania blockchaina.  

0:53:40 - Jak zamienić 100 pln na btc. Złe zjawiska wokół kryptowalut. Giełdy kryptowalut, Binance, bitcoinomaty. Czym jest portfel (wallet)? Nowe, niezwykle interesujące instrumenty finansowe. Przenikanie wysokiej matematyki ze światem rzeczywistym. Markets in Crypto-Assets  

1:03:54 - Czym jest pieniądz? Friedrich August von Hayek. Bitcoin City. Niewymienialny token (NFT). Harvest today decrypt tommorow

Dec 20, 202101:33:03
#140 - Debata - Ekonomie czasu zmiany

#140 - Debata - Ekonomie czasu zmiany

Debata o zmianie dotychczasowych paradygmatów ekonomicznych, która jest skutkiem trwającej pandemii.

Prelegenci: dr hab. Mikołaj Lewicki (Katedra Socjologii Ekonomicznej i Spraw Publicznych, Wydział Socjologii UW), prof. dr hab. Tomasz Żylicz (Katedra Mikroekonomii, Wydział Nauk Ekonomicznych UW), Grażyna Piotrowska-Oliwa (GMZ.co).

Prowadzący: Patrycjusz Wyżga (Radio357).

Polecany czytnik do słuchania podkastów to PocketCasts, można teraz kliknąć na link polecający ten odcinek podkastu.

Zapraszam do słuchania innych moich podkastów, których lista znajduje się na stronie https://podkasty.info/boryskozielski/ Najnowsze z nich to podkast pod tytułem "Nasze źródła" i "Historie", które są również na wolnych  licencjach i mogą być na przykład ilustracjami do haseł w Wikipedii.

https://www.wikidata.org/wiki/Q110016554

Dec 09, 202101:25:22
O podkaście Nauka XXI wieku

O podkaście Nauka XXI wieku

Krótkie wprowadzenie, czym jest podkast i czego się można po nim spodziewać.

Dec 06, 202102:31
#139 - Fraktale
Dec 02, 202101:09:29
#138 - Debata. Pomagam odpowiedzialnie
Nov 25, 202101:08:08
#137 - Sonofotoreaktor
Nov 18, 202101:12:55
#136 - Listy od słuchaczy
Nov 04, 202101:17:37
#135 - Debata. Społeczeństwo - Medycyna - Zaufanie
Oct 21, 202101:42:09
#134 - Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego
Oct 14, 202101:47:25
#133 - Biospektroskopia
Oct 06, 202101:02:51