Skip to main content
Spotify for Podcasters
NEMOC není BEZMOC

NEMOC není BEZMOC

By NEMOC není BEZMOC

Váš dostupný zdroj informací o zdraví, prevenci a léčbě. Nalaďte si každou středu podcast a poslechněte si rozhovory s lékaři o nejnovějších trendech v oblasti zdraví. Objevujte svět prevence a péče o zdraví srozumitelně. Získejte fakta a postarejte se o své zdraví ještě dnes!
Available on
Apple Podcasts Logo
Google Podcasts Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

Chrápání: rady a řešení pro vás i vašeho partnera

NEMOC není BEZMOCDec 06, 2023

00:00
24:24
Chrápání: rady a řešení pro vás i vašeho partnera

Chrápání: rady a řešení pro vás i vašeho partnera

Odhalíme příčiny chrápání, prozkoumáme možnosti léčby a poskytneme tipy pro zlepšení spánkové hygieny. Víte, jaká zdravotní rizika může chrápání přinést a jak může pomoci změna životního stylu v boji s chrápáním? Poslechněte si rady otorinolaryngologa Petra Janouška a objevte, jak může být spánek opět klidný a zdravý pro vás i vaše blízké. Chrápání není jen rušivý zvuk, ale může být signálem hlubších zdravotních problémů. Je důležité pochopit jeho příčiny a věnovat se nejen jeho léčbě, ale i prevenci.

Dec 06, 202324:24
Jak zastavit bolest zad?

Jak zastavit bolest zad?

Každý osmý člověk se během života potká s bolesti zad a u 10 % z postižených se tato bolest promění v nepříjemného a stálého společníka – chronickou bolest. Mnoha bolestem zad lze předejít nebo zvládnout preventivním cvičením a změnami v naší denní rutině. Jaké typy bolesti zad nás mohou potkat a co stojí za jejich vznikem? To vše probereme s revmatologem a rehabilitačním lékařem Tomem Philippem, který konstatuje: „Bolest zad je jako tichý nepřítel, který se může kdykoli a kdekoliv vkrást do našich životů. Ale správným přístupem ji můžeme nejen léčit, ale i předcházet“.

Nov 29, 202330:11
Vitamín C

Vitamín C

Vitamin C je klíčový pro naši imunitu, kůži a očí. Ale víte, že vitamin C hraje také významnou roli při vstřebávání železa a pomáhá proti volným radikálům? Epizoda plná cenných informací, které vám pomohou lépe pochopit a ocenit sílu vitaminu C pro naše tělo. Povídáme si s endokrinoložkou Sylvii Špitálníkovou, která konstatuje, že: „Vitamin C je klíčový antioxidant, který posiluje imunitní systém a chrání buňky před poškozením způsobeným volnými radikály, čímž pomáhá v boji proti infekcím a chronickým onemocněním“.

Nov 22, 202315:05
Bušení srdce nepodceňujte

Bušení srdce nepodceňujte

Bušení srdce je častým problémem a může být způsoben, například fyzickou námahou, dehydratací nebo stresem. Kdy už bušení srdce věnovat pozornost odpoví kardiolog Martin Kotrč, který říká: „Není dobré ignorovat opakované bušení srdce a konzultujte jakékoliv obavy se svým lékařem, protože včasná intervence může být zásadní pro prevenci vážnějších onemocnění srdce“.

Nov 15, 202320:20
Nachlazení, viróza nebo chřipka?

Nachlazení, viróza nebo chřipka?

Myslíte si, že je rozdíl mezi nachlazením a virózou, a že je viróza dětí jiná než u dospělých? V epizodě prozkoumáme hlavní rozdíly, příznaky a osvětlíme nejlepší přístupy k prevenci a léčbě, abychom pomohli rodičům lépe chápat a zvládat tyto běžné respirační choroby dětí. „Každý kašel nebo rýma je příležitostí posílit imunitní systém našich dětí a učit je, jak být odolným vůči nástrahám chřipky a nachlazení“, říká plicní lékařka Jana Tuková.

Nov 08, 202328:28
Rekonstrukce prsu po nádorovém onemocnění

Rekonstrukce prsu po nádorovém onemocnění

Mastektomie je chirurgický zákrok, při kterém je odstraněna část nebo celý prs s cílem léčit nebo předcházet rakovině prsu. Zákrok přináší mnoho emocí a otázek, ale v této epizodě vás chceme ujistit, že existuje mnoho možností pomoci. Povídat si budeme s plastickým chirurgem Luborem Mrňou, který říká, že: „Rekonstrukce prsu pomáhá obnovovat nejen tělo, ale také sebevědomí ženy po onkologické léčbě.“ V dnešní době má medicína nástroje a technologie, které mohou pomoci vytvořit esteticky příjemný a přirozeně vypadající výsledek.

Nov 01, 202316:26
Nejčastější choroby jater

Nejčastější choroby jater

Člověk si onemocnění jater nemusí vůbec všimnout, protože příznaky jsou často těžko pozorovatelné. Opravdu nejde poznat, že se s játry něco děje? Jaké jsou nejčastější choroby jater, která žloutenka je navíc nebezpečná a kdy už hrozí játrům cirhóza? „Správná strava, omezení alkoholu a pravidelná fyzická aktivita jsou klíčovými kameny pro zdraví vašich jater. Prevence je vždy lepší než léčba.“, říká hepatolog Petr Urbánek.

Oct 25, 202332:19
Krev z nosu z ničeho nic a jak ji zastavit

Krev z nosu z ničeho nic a jak ji zastavit

Víte, jaká je správná poloha, když vám teče krev z nosu a jak zastavit krvácení z nosu u dětí? „Hlavně žádné zaklánění…“, říká náš host otorinolaryngolog Petr Janoušek. Jaké jsou nejčastější příčiny krvácení, kdy už je opakované krvácení z nosu třeba řešit? Najdete odpověď i na častou otázku, zda je vhodné hydratovat sliznici v nose a proč se to někdy nedoporučuje.

Oct 18, 202318:16
Atopický ekzém u dětí je jiný

Atopický ekzém u dětí je jiný

Je opravdu atopický ekzém u dětí jiný? Příčiny vzniku nebo zhoršení jsou mnohotvárné. Pro mnoho rodičů a jejich děti je cesta ke správné diagnóze a účinné léčbě často dlouhá a frustrující. V epizodě probereme rozdíly mezi dětskou a dospělou formou ekzému. Zaměříme se na mytí a jaké krémy používat. Nejvíc otravné je svědění kůže. Jak jej zvládat, čím mazat a jaké techniky využít, prozradí dětská kožní lékařka Štěpánka Čapková, která říká: „Atopický ekzém je více než jen příznak na kůži. Je to cesta plná výzev, která je lemovaná trpělivostí.“

Oct 11, 202342:18
Železo: superhrdina našeho těla

Železo: superhrdina našeho těla

Prozkoumáme skrytou sílu železa, které se podílí na více než 200 biochemických reakcích v našem těle. Železo pomáhá v transportu kyslíku v krvi nebo podporuje imunitní funkce. Nedostatek železa může vést k chronické únavě nebo k anemii. Jak se projevuje nedostatek železa a proč je pro naše tělo tak důležité? Odpoví endokrinoložka Sylvie Špitálníková, která říká: „Železo není jen kov, který najdeme v přírodě. Je to důležitý esenciální stavební kámen našeho zdraví“.

Oct 04, 202328:07
Problémy při kojení a jak je řešit

Problémy při kojení a jak je řešit

Komplikace a problémy, které mohou nastat při kojení. Každá matka je jedinečná a taková je i její zkušenost s kojením. S neonatoložkou Magdalenou Chvílovou Weberovou řešíme, co dělat, když se věci nevyvíjejí tak hladce, jak si maminka představovala a objeví se zánět, bolestivost nebo popraskané bradavky. Také odpovíme na to, kdy je správný čas pro ukončení kojení. Paní primářka povzbuzuje: „Kojení je cestou, plnou výzev, ale také neuvěřitelných okamžiků blízkosti a vazby. Neexistuje „správný“ nebo „špatný“ způsob, jak kojit. Důležité je naslouchat sobě a svému dítěti, protože vždy se snažíte dělat to nejlepší pro sebe a své miminko“.

Sep 27, 202336:00
Jak si správně čistit uši?

Jak si správně čistit uši?

Umíte si správně čistit uši? A co myslíte, je důležité si čistit uši pravidelně? Častá otázka je čím… kapky, spreje nebo tolik obávaná vatová tyčinka. Na tyto otázky nám odpoví otorinolaryngolog Petr Janoušek. „Správná hygiena a péče o zevní zvukovod může předcházet komplikacím a zánětům. Prevence je často jednodušší než léčba", upozorňuje ORL lékař.

Sep 20, 202320:34
Plastika prsou – zvětšení a modelace

Plastika prsou – zvětšení a modelace

Estetické operace prsou jsou jedny z nejčastějších plastických operací. Co si představit pod pojmem zvětšení prsou a jaký je rozdíl mezi modelací a zvětšením prsou? Častou otázkou je velikost a tvar implantátů, kolik stojí operace a jaké jsou dostupné metody. Hodně žen se před rozhodnutím nebo zákrokem potřebuje poradit, ale neví, kde hledat radu. Proto jsme na toto téma natočili epizodu s plastickým chirurgem Luborem Mrňou, který říká: „Každá změna vychází z touhy cítit se lépe. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv změnu, dělejte to pro svou vlastní radost a sebevědomí“.

Sep 13, 202338:14
Srdce pod drobnohledem. Jak se vyšetřuje srdce?

Srdce pod drobnohledem. Jak se vyšetřuje srdce?

Jaké jsou nejčastější příznaky onemocnění srdce, které by nás měly přimět k vyhledání lékaře? A kdy je čas jít na vyšetření srdce? Náš host, primář Martin Kotrč nám detailně popíše vyšetřovací metody srdce. Naučí nás, jak si správně měřit krevní tlak a upozorní na nejčastější příznaky onemocnění srdce. „Pravidelné měření krevního tlaku je jako tichý rozhovor se srdcem. Poslouchejte jeho nápovědy, protože právě ony mohou chránit váš život před nečekanými bouřemi“, říká náš host.

Sep 06, 202336:49
Chystáme se s dětmi k moři

Chystáme se s dětmi k moři

Co potřebujete vědět, když plánujete dovolenou u moře s dětmi. Přímořský pobyt dětí, vede většinou k významnému zlepšení, někdy i k úplnému vyhojení atopického ekzému. Kromě slunce se příznivě uplatňuje i vliv přímořského podnebí, působení soli na kůži a dýchání aerosolu z mořské vody. Někdy ale pobyt u moře nesplní naděje rodičů na zlepšení stavu. Proč a jak minimalizovat hrozící komplikace probereme s kožní lékařkou Štěpánkou Čapkovou, která říká: „Pokožka dětí je jako hedvábné plátno – vyžaduje jemnou, ale důslednou péči, zvláště u moře“. Epizoda plná rad a doporučení.

Aug 30, 202321:13
K čemu je vhodná transplantace stolice?

K čemu je vhodná transplantace stolice?

Pro koho je vhodná fekální transplantace nebo se také nazývá bakterioterapie. Pokračování série epizod – lidský mikrobiom a proč je důležité o něj pečovat. Je pravda, že bakterioterapie může vyléčit opakující se záněty střev? Odpoví lékař Jiří Vejmelka, který říká: „Vysoká účinnost terapie je prokázána zvláště v léčbě na antibiotika rezistentní opakující se enterokolitidy způsobené Clostridiem difficile, kdy je popisována účinnost přes 90 %“.

Aug 23, 202320:36
Přisálo se klíště

Přisálo se klíště

Klíšťata, malá stvoření, která mohou způsobit značné zdravotní problémy. Co dělat, když se nám přisaje klíště, jaká jsou rizika a jak se chránit? Probereme s kožní lékařkou Ninou Benákovou, která říká: „Klíště, které se přichytilo a začalo sát, vyvolá malé zarudnutí, které může přetrvávat 2 až 3 dny. Není potřeba propadat panice, pokud se zarudnutí nezvětšuje.“

Aug 16, 202317:12
Metabolický syndrom: kombinace cukrovky, vysokého tlaku a obezity

Metabolický syndrom: kombinace cukrovky, vysokého tlaku a obezity

Metabolický syndrom je skupina onemocnění – zvýšený krevní tlak, vysoká hladina cukru v krvi, nadměrný tělesný tuk kolem pasu a abnormální hladina cholesterolu nebo tuků v krvi. Všechny tyto nemocí zvyšují riziko srdeční choroby, mrtvice a cukrovky 2.typu. „Metabolický syndrom není jen o číslech na váze nebo měření krevního tlaku. Je to varovný signál, který nám naše tělo posílá o celkovém zdravotním stavu. Je to příležitost převzít kontrolu a udělat pozitivní změny pro lepší zdraví“, říká endokrinoložka Sylvie Špitálníková. Poradíme, jak předcházet nebo jaké udělat první kroky k zlepšení svého zdraví.

Aug 09, 202316:54
Štípnutí hmyzem: Letní nebezpečí, kterému se nevyhnete!

Štípnutí hmyzem: Letní nebezpečí, kterému se nevyhnete!

Jak správně ošetřit kousnutí a štípnutí hmyzem a co dělat, pokud se projeví nějaká alergie? V tomto letním díle se dozvíte, jak rozpoznat příznaky infekce a kdy je vhodné vyhledat lékařskou pomoc. Také poradíme, kdy stačí tekutý pudr a kdy octan. Praktické rady představí kožní lékařka Nina Benáková.

Aug 02, 202313:35
Jak vybrat opalovací krém

Jak vybrat opalovací krém

Jak vybrat ten nejlepší opalovací krém pro vaši pokožku a jak často se mazat? Povídat si budeme s kožní lékařkou Ninou Benákovou. Jak říká: "Slunce nám může přinést mnoho radosti, ale také rizika. Správná ochrana pokožky není luxus, ale nutnost." Zjistěte, jak správně pečovat o pokožku nejen v létě, vyhnout se škodlivým účinkům slunce a co dělat, když dojde k tomu nejhoršímu – spálení sluncem.

Jul 26, 202324:55
Pitný režim nejen v létě

Pitný režim nejen v létě

Jak pečovat o svůj pitný režim a které tekutiny jsou výhodou? „Doplňovat tekutiny ve chvíli, kdy máte žízeň je už pozdě“, říká endokrinoložka Sylvie Špitálníková. Denní příjem tekutin je individuální. Pomůckou může být pravidlo, že byste měli vypít 3 až 4 dcl vody na 10 kg tělesné hmotnosti. Jak to máte s dodržováním pitného režimu vy?

Jul 19, 202314:48
Lékárnička na dovolenou

Lékárnička na dovolenou

Čím naplnit cestovní lékárničku? Buďte připraveni a nenechte se na dovolené překvapit zbytečnou komplikací. Dovolená přináší mnoho příjemných, ale i nepříjemných zážitků. Co je cestovní minimum, probereme s primářem Martinem Kotrčem, který říká: „Vybavení cestovní lékárničky závisí na tom, kam a na jak dlouho pojedete a v jaké jste zdravotní kondici.“

Jul 12, 202308:05
Dráždivý tračník a jeho skryté projevy

Dráždivý tračník a jeho skryté projevy

…průjem či zácpa, kterou provází nadýmání, nepříjemné pocity, až bolestí břicha. Toto vše může být příznakem pro syndrom dráždivého tračníku. Častěji trápí ženy a objeví se v mladším věku. Ale kdy jsou tyto příznaky normální a kdy by měly vyvolat zvýšenou pozornost? „Lékaře vyhledá jen čtvrtina lidí s těmito problémy“, říká doktor Jiří Vejmelka, který nám vysvětlí rozdíly a pomůže nám pochopit, jak se lépe vypořádat s tímto rozšířeným, ale často nepochopeným onemocněním.

Jul 05, 202332:53
Vitamín D

Vitamín D

Vitamín D má klíčový vliv na náš imunitní systém, kostní zdraví a může hrát roli i v prevenci některých typů rakoviny. Ale co je pravda a co je mýtus? Jak je to s vitamínem D a naším zdravím opravdu? Odpoví endokrinoložka Sylvie Špitálníková, která říká: „O vitamínu D se dnes hodně mluví, ale jeho význam není stále doceněn.“

Jun 28, 202331:04
Kojení – po porodu a v šestinedělí

Kojení – po porodu a v šestinedělí

Kojení hned po porodu a v šestinedělí může být zvlášť náročné. Prozkoumáme, jak se vypořádat s výzvami, které tato etapa přináší. Praktické rady poskytne neonatoložka a dětská lékařka Magdalena Chvílová Weberová. Probereme doporučené polohy při kojení. Vysvětlíme, co znamená samopřisátí a jakou roli hraje laktační poradkyně.

Jun 21, 202335:20
Příprava na kojení v těhotenství

Příprava na kojení v těhotenství

Kojení není jen o výživě, je to také o pocitu bezpečí a blízkosti. Jak se připravit na kojení už během těhotenství a co se děje v prvních minutách po porodu? Vysvětlí neonatoložka a dětská lékařka Magdalena Chvílová Weberová a dá radu k úspěšnému kojení. Také zdůrazňuje, že kojení prostřednictvím hormonů, které zajišťují tvorbu mléka, je součást formování vztahu a vazby mezi mámou a dítětem.

Jun 14, 202334:43
Poznejte sílu jógy a najděte klíč k vitalitě

Poznejte sílu jógy a najděte klíč k vitalitě

Prozkoumáme význam jógy pro naše zdraví. Popíšeme si jaký je rozdíl mezi jógou a rehabilitačním cvičením. Společně se zaměříme na to, komu se doporučuje cvičit jóga, jaký má význam pro děti a kdy je ideální čas začít s cvičením. Přidejte se k nám a zjistěte, jak jóga obohatí váš život a zdraví! „Pokud cvičíme jógu, tak se zaměříme na správnou techniku dýchání, koncentraci, relaxaci a jógou můžeme dojít i do takové meditace v pohybu“, říká lektor jógy magistr Ondřej Wanke.

Jun 07, 202328:08
Tajemství (chemického) peelingu v péči o pleť

Tajemství (chemického) peelingu v péči o pleť

Už jste slyšeli o chemickém peelingu a jeho zázračném účinku na pleť? Možná o něm uvažujete, ale nemáte dostatek informací a nevíte, jestli je to právě pro vás. Na všechno odpoví dermatoložka Michaela Havlíčková. Vysvětlí, pro jaké kožní nemoci se doporučuje chemický peeling a jak celá kůra probíhá. …a samozřejmě vysvětlíme rozdíl mezi chemickým a mechanickým peelingem.

May 31, 202326:40
Ztukovatělá játra aneb steatóza. Co s tím?

Ztukovatělá játra aneb steatóza. Co s tím?

Schopnost jater se regenerovat je naprosto úžasná. Poslechněte si, zda je možné je „odtučnit“ a jak se vyšetřují játra.  Hepatolog, profesor Petr Urbánek říká, že „Játra jsou geniální orgán“. Pojďte s námi prozkoumat funkci jater a zjistit, jak o ně pečovat.

May 24, 202336:57
„Všechny nemoci začínají ve střevě“, řekl Hippokrates

„Všechny nemoci začínají ve střevě“, řekl Hippokrates

Střevo je největší plocha kontaktu s okolním světem. Je to nejvíce inervovaný orgán, bohatý na imunitní tkáň. Zároveň je to složitý ekosystém osídlený velkým počtem mikroorganismů. Složení mikrobiomu může správnému fungování střeva hodně pomoci nebo naopak uškodit. Proč se doporučuje zařazovat kvašenou zeleninu nebo kysané zelí? Může dieta pomoci nastavit správný mikrobiom střeva? Vše nám vysvětlí docentka Monika Cahová.

May 17, 202326:56
Jak trénovat dech

Jak trénovat dech

Víte, že správné dýchání se dá natrénovat? To stejné platí pro kašel nebo smrkání. Myslíte, že to není nic pro vás? Omyl! Dýchací svaly můžete posilovat stejně jako ostatní svaly těla. „Dechový trénink pomáhá k tomu, aby byly dýchací svaly silnější,“ říká fyzioterapeut a specialista na plicní rehabilitaci, magistr Ondřej Wanke.

May 10, 202336:25
Fascinující mikrobiom mateřského mléka

Fascinující mikrobiom mateřského mléka

Víte, jaký je přínos mateřského mléka pro zdraví a pohodu vašeho dítěte a že mateřské mléko není jen zdrojem výživy? Mikrobiom mateřského mléka získává stále větší pozornost pro svou klíčovou roli při podpoře zdraví a vývoje kojenců. Věděli jste ale, že mateřským mlékem je programován metabolický nebo imunologický vývoj dítěte? V této epizodě se s mikrobiologem docentem Jiřím Hrdým ponoříme do problematiky a rozebereme význam mikrobiomu mateřského mléka a proč je důležitý pro vaše dítě a později i pro dospělého člověka.

May 03, 202324:30
Vše o vlasech

Vše o vlasech

Zdravá pokožka ztrácí denně 20–30 vlasů. Proč padají vlasy a kdy už je potřeba padání vlasů věnovat pozornost a s kým konzultovat – kožní lékař nebo kadeřnice? „Když chceme objevit příčinu padání vlasů, je dobré se podívat asi 3 měsíce dozadu.“ vysvětluje dermatoložka Michaela Havlíčková. Diskutujeme, jaké možnosti léčby se doporučují a jaké vitaminy jsou vhodné pro růst vlasů.

Apr 26, 202342:21
Jak poznám, že moje játra nejsou v kondici?

Jak poznám, že moje játra nejsou v kondici?

Játra váží asi 1,5 kg a v klidu játry protečou až dva litry krve za minutu. Také se jim říká – naše chemická čistička. Jak se poznají nemocná játra a co je nejlepší na jejich regeneraci probereme s profesorem Petrem Urbánkem, specialistou na hepatologii a gastroenterologii. Zodpovíme na otázky, jak fungují játra a proč jsou pro nás tak důležitá a co to znamená, když má někdo zvětšená játra?

Apr 19, 202329:10
Zdravá střeva už od narození

Zdravá střeva už od narození

V tomto díle prozkoumáme fascinující svět mikrobiomu novorozenců a odpovíme na otázky: kde se tvoří mikrobiom a proč jsou pro náš mikrobiom zásadní první dny života. Víte, jak může náš mikrobiom ovlivnit způsob porodu nebo délka kojení? Náš host, docent Jiří Hrdý, sdílí své znalosti a prozradí nejnovější poznatky z výzkumu novorozeneckého mikrobiomu. Poslechněte si tuto epizodu a odhalte všechna tajemství, nejen novorozeneckého mikrobiomu.

Apr 12, 202326:23
Fakt si musím pořád čistit zuby?

Fakt si musím pořád čistit zuby?

Proč je důležité pečovat o mikrobiom v ústech, jaké je správné pH v ústní dutině a proč? Velkým pomocníkem jsou sliny a možná žvýkačky bez cukru. Doktorka Lucie Najmanová nás povede galerií orálního (ústního) mikrobiomu. Vysvětlí, kdo nebo co stojí za zánětem dásní, jak tomu pomůže dentální hygiena a jak to je s používáním ústní vody. Víte, jak si čistili zuby naši předkové? Budete překvapeni, jaké používali techniky.

Apr 05, 202333:03
Co je to mikrobiom a jak nám pomáhá?

Co je to mikrobiom a jak nám pomáhá?

Tímto dílem otevřeme téma mikrobiomu a budeme si povídat o jeho významu pro lidské tělo a naše zdraví. Proč potřebujeme náš mikrobiom a jak mu sloužíme…nebo si spíš pomáháme vzájemně? Přehnaná hygiena nám neprospívá a může stát za vznikem různých alergií. „Pro náš mikrobiom je důležité alespoň 10 hodin nejíst…“ vysvětluje docentka Monika Cahová

Mar 29, 202330:44
Jód v těhotenství a proč je důležitý pro miminko?

Jód v těhotenství a proč je důležitý pro miminko?

Hormony štítné žlázy mají nezastupitelný význam pro otěhotnění, vývoj plodu i pozdější psychosomatický vývoj dítěte. Neléčená štítná žláza v těhotenství může mít neblahý dopad jak na průběh těhotenství, tak na vývoj dítěte. „Onemocnění štítné žlázy je často bezpříznakové, ale časný záchyt a léčba předejdou možným komplikacím…“ říká paní docentka Zdeňka Límanová.

Mar 22, 202322:03
Jak se žije po transplantaci plic

Jak se žije po transplantaci plic

Přichází den D a zvoní telefon… „máme pro vás plíce, přijeďte!“ Jak probíhá samotná transplantace plic a jaký je život po transplantaci? Opravdu působivé vyprávění a vhled nám dá lékařka Lucie Valentová Bartáková. Rozhovor plynul příjemně a rychle, a tak jsme jej rozdělili do dvou dílů.

Mar 15, 202328:11
U konce s dechem…

U konce s dechem…

Kdy je pacientovi doporučena transplantace plic…a od koho nebo kde se získávají orgány dárce?  Co všechno se musí udělat před samotnou transplantaci probereme s primářkou Lucii Valentovou Bartákovou.

Mar 08, 202325:25
Proč potřebujeme jód?

Proč potřebujeme jód?

Jod je pro náš organismus esenciálním minerálem a tělosi jej nedokáže vytvářet samo. Proto jej musíme přijímat ve stravě. Jód je „potravou“ štítné žlázy a bez jodu nemůže štítná žláza fungovat správně. Je opravdu jod tak důležitý? Vše na téma jod a jeho důležitost probereme s dnešním hostem endokrinoložkou docentkou Zdeňkou Límanovou

Mar 01, 202325:56
Jak bolí endometrióza?

Jak bolí endometrióza?

Endometriózou častěji trpí ženy, které mají kratší menstruační cyklus, delší menstruační krvácení nebo měly brzký nástup první periody. Naopak „ochranně“ působí dlouhodobé kojení. Jsou tato tvrzení mýtus nebo pravda? Děsivé na endometrióze je, že může vést k neplodnosti, je to tak? Zodpoví docent Michael Fanta.

Feb 22, 202321:21
Rakovina prostaty – chemoterapie není jediná možnost léčby

Rakovina prostaty – chemoterapie není jediná možnost léčby

Pacient s karcinomem prostaty je dlouhou dobu v péči urologa. Kdy a proč urolog odesílá pacienta na onkologii a jak probíhá onkologická léčba rakoviny prostaty? Popíšeme vám, jaké nové léky jsou dnes k dispozici, čemu se říká hormonální léčba, jak se vyšetřují metastázy a co je to scintigrafie skeletu. Krásně popisný vhled do uroonkologie od onkoložky Jany Katolické.

Feb 15, 202325:36
AKNÉ aneb jak se nestat „uhrobaronem“

AKNÉ aneb jak se nestat „uhrobaronem“

Akné je nejčastější kožní choroba a asi se s ním v životě potkal každý z nás. Jak na akné a proč někdo „bedřichy“ má a někdo ne? Kdy s akné k doktorovi a jak se léčí, probereme s kožní lékařkou Ninou Benákovou

Feb 08, 202330:28
Strašák jménem biopsie prostaty. …představy jsou horší než realita

Strašák jménem biopsie prostaty. …představy jsou horší než realita

Biopsie prostaty je velkým strašákem. Kdy urolog potřebuje udělat biopsii prostaty a jak probíhá? Krok za krokem prodiskutujeme s uroložkou Vandou Adamcovou. Poradí, jak se připravit a co bude následovat po zákroku.

Feb 01, 202317:10
Atopický ekzém není alergie! Tak co to vlastně je?

Atopický ekzém není alergie! Tak co to vlastně je?

Atopický ekzém není jen onemocnění dětí, ale i dospělých. Ve vyšším věku však mívá odlišné projevy, proto může zůstat dlouho nerozpoznán. Ukazuje se v pestré škále forem. Zpočátku jako zarudlá pálivá a nepříjemná vyrážka a za několik dnů to je suchý, vybledlý a úporně svědící flek. Proto potřebujeme širokou paletu léků. Jednou použijeme krém nebo pastu a jindy mast. Pokaždé to funguje jinak. Jak se v tom vyznat? Budeme diskutovat se specialistkou na ekzémy dermatoložkou Ninou Benákovou.

Jan 25, 202337:21
Dechová rehabilitace a proč jít s chrápáním na plicní

Dechová rehabilitace a proč jít s chrápáním na plicní

Popíšeme si nejčastější příznaky post-COVID syndromu nebo jak provádět dechovou rehabilitaci. Protože nejdůležitější pro zdravá plíce je správné dýchání. Jak správně dýchat s návodem na správnou techniku dýchání a proč je chrápání nebezpečné nám vysvětlí pneumoložka Zuzana Kováříková.

Jan 18, 202324:26
Opravdu těhotenská cukrovka po porodu zmizí?

Opravdu těhotenská cukrovka po porodu zmizí?

Proč se u zdravé ženy objeví v těhotenství cukrovka? Běžné příznaky cukrovky jsou: časté močení, žízeň, zvýšená únava… Kdy nepanikařit, a kdy naopak zvýšit pozornost? Mnoho otázek, na které má odpověď specialistka na cukrovku – diabetoložka Kateřina Anderlová, host tohoto dílu.

Jan 11, 202334:08
Pokašlávám… je to v pořádku?

Pokašlávám… je to v pořádku?

Říká se, že plíce nebolí. Jako první projev, že se něco děje je například kašel. Proč? Kdy už je potřeba věnovat kašli pozornost? Každý přeci někdy kašle… Vyšetřením na pneumologii nás provede plicní lékařka Zuzana Kováříková

Jan 04, 202336:44
Jak se vyšetřuje prostata?

Jak se vyšetřuje prostata?

Prostata je malá žláza, velikosti kaštanu, ale když začne na sebe upozorňovat, tak to muži poznají hodně rychle. Většinou přivedou muže k lékaři časté močení nebo problémy s močením. Ale například u rakoviny prostaty, nemusí být vůbec žádné příznaky. Rakovina se zjistí náhodně nebo při preventivním vyšetření. Kdy a jak se vyšetřuje prostata nám poví dnešní host – uroložka Vanda Adamcová

Dec 28, 202223:15