Skip to main content
Spotify for Podcasters
Vlákna

Vlákna

By Odolná společnost pro 21. století

Podcast programu Odolná společnost pro 21. století Strategie AV21. Věnuje se otázkám důvěry v instituce, společenské kohezi, psychické odolnosti, traumatu, klimatické spravedlnosti, nerůstu, zranitelnosti, participaci v rozhodování a rovnému zacházení. Připravuje Magdalena Trusinová.
Currently playing episode

Komunity navzdory

VláknaMay 09, 2023

00:00
45:04
Propaganda včera a dnes
Jul 19, 202334:27
Umělá inteligence, nové technologie a nový společenský systém?

Umělá inteligence, nové technologie a nový společenský systém?

Co se mění s nástupem umělé inteligence a nových technologií? Jak chytrá je umělá inteligence ve skutečnosti? Jak rozumět volání po regulaci velkých technologií? A jaké cíle a inspirace by měla mít Evropa? Poslechněte si debatu filozofa a odborníka na etiku a politiku umělé inteligence Marka Coeckelbergha z Vídeňské univerzity a Centra pro etiku životního prostředí a technologie v Praze (CETE-P, AV ČR) s odborníkem na strojové učení a umělou inteligenci Tomášem Mikolovem, který působí v Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC, ČVUT).

Jun 07, 202324:52
Artificial Intelligence, New Technologies and a New Social System?
Jun 07, 202326:43
Komunity navzdory

Komunity navzdory

Komunity navzdory: Špicberky a utečenecká centra ve východním Polsku. V první epizodě pOdcaStu Vlákna, který vzniká díky programu Odolná společnost pro 21. století Strategie AV21, debatují sociální antropoložka Zdenka Sokolíčková se socio-kulturním antropologem Michalem Šípošem o komunitách žijících navzdory, čelících minimálně dvojité prekaritě, jednak traumatům z minulosti nebo těžkým přírodním podmínkám, jednak legislativnímu rámci. Z čeho čerpají lidé zdroje a sílu žít dál a pokračovat v každodenních úkonech? Proč je pro antropology důležité znát životní příběhy lidí, které zkoumají? A zažívají jejich respondenti a respondentky rasismus? Kromě odpovědí na tyto otázky nabízí epizoda také hledání dalších paralel mezi dvěma terénními výzkumy vzdálenými v čase i prostoru.

May 09, 202345:04