
Vlákna
By Odolná společnost pro 21. století

VláknaMay 09, 2023

Propaganda včera a dnes
Jak se šířila nacistická propaganda v předválečném Československu a jak vypadá propaganda dnes? Jak se do boje proti nacistické propagandě zapojovali umělci? Jakou roli v odolnosti vůči dezinformacím a konspiračním teoriím hraje pocit nedůvěry a odcizení vůči systému? Proč není komunikace lékem na všechno? Nejen o výstavách karikatur a hygieny a o projektu Sociologického ústavu AV ČR, Institutu SYRI a webu irozhlas.cz Společnost nedůvěry mluví socioložka Paulína Tabery a kunsthistorička Eva Skopalová.

Umělá inteligence, nové technologie a nový společenský systém?
Co se mění s nástupem umělé inteligence a nových technologií? Jak chytrá je umělá inteligence ve skutečnosti? Jak rozumět volání po regulaci velkých technologií? A jaké cíle a inspirace by měla mít Evropa? Poslechněte si debatu filozofa a odborníka na etiku a politiku umělé inteligence Marka Coeckelbergha z Vídeňské univerzity a Centra pro etiku životního prostředí a technologie v Praze (CETE-P, AV ČR) s odborníkem na strojové učení a umělou inteligenci Tomášem Mikolovem, který působí v Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC, ČVUT).

Artificial Intelligence, New Technologies and a New Social System?
What are new technologies and the advent of artificial intelligence changing? How smart is AI really? How to understand Big Techs call for regulation? And what goals and inspirations should Europe have? Listen to a debate between philosopher and expert on the ethics and politics of artificial intelligence, Mark Coeckelbergh from the University of Vienna and the Centre for Environmental and Technological Ethics in Prague (CETE-P , CAS), and machine learning and AI expert Tomas Mikolov, who is based at the Czech Institute of Informatics, Robotics and Cybernetics (CIIRC, CTU).

Komunity navzdory
Komunity navzdory: Špicberky a utečenecká centra ve východním Polsku. V první epizodě pOdcaStu Vlákna, který vzniká díky programu Odolná společnost pro 21. století Strategie AV21, debatují sociální antropoložka Zdenka Sokolíčková se socio-kulturním antropologem Michalem Šípošem o komunitách žijících navzdory, čelících minimálně dvojité prekaritě, jednak traumatům z minulosti nebo těžkým přírodním podmínkám, jednak legislativnímu rámci. Z čeho čerpají lidé zdroje a sílu žít dál a pokračovat v každodenních úkonech? Proč je pro antropology důležité znát životní příběhy lidí, které zkoumají? A zažívají jejich respondenti a respondentky rasismus? Kromě odpovědí na tyto otázky nabízí epizoda také hledání dalších paralel mezi dvěma terénními výzkumy vzdálenými v čase i prostoru.