Skip to main content
Spotify for Podcasters
פילוסופיה בגובה העיניים בהגשת עמרי די-נור

פילוסופיה בגובה העיניים בהגשת עמרי די-נור

By Omri Du-nour

שיחות על פילוסופיה, החיים ומה שביניהם ממגוון נושאים ועם מגוון אנשים העוסקים בחיבור שבין מחשבות ותפישות עולם לבין חיי היומיום, כל אחד בתחומו.
התכנית משודרת במסגרת רדיו
BGU של אונ' בן גוריון, קמפוס שדה בוקר.

Available on
Castbox Logo
Google Podcasts Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

כשמגדל הקלפים מתמוטט- על אמונה ומשברים לאור ספקות ושאלות| חלק 1

פילוסופיה בגובה העיניים בהגשת עמרי די-נורMar 14, 2020

00:00
23:59
ילדי המהפכה| חלק 1- ברוכים הבאים לדור החדש

ילדי המהפכה| חלק 1- ברוכים הבאים לדור החדש

בשבועות האחרונים התעוררנו לגל מחאה חדש במדינה, שטרם נראה כמותו מאז מחאת האוהלים של 2011. משבר הקורונה, שהביא גם לזעזוע חברתי-כלכלי וגם לתחושת חוסר אמון גדולה כלפי השלטון, מוציא לרחובות עשרות ומאות אלפי אזרחים, ביניהם גם רבים מהדור הצעיר, המכונה גם דור ה-Z. 

הדור הזה, שעושה את צעדיו הראשונים בעולם המבוגרים, עובר בעקבות המחאה תהליך מואץ של פוליטיזציה והבנה כי הוא עומד בפני שוקת שבורה, מחפש לעצמו עתיד שאפשר להאמין בו ומבטא תחושות עמוקות של תסכול, חשדנות כלפי הממסד הישן ונחישות להילחם על העתיד של המדינה בה הוא חי. לכאורה, נראה כלפי חוץ כי אין שום דבר משותף לכל הצעירים הללו, מעבר לרצון שלהם לביטוי אישי ופורקן של תחושת תסכול וזעם. עם זאת, הסתכלות רצינית ומעמיקה יותר באותו דור מחאה צעיר דרך פרספקטיבה דורית יכול ללמד אותנו רבות על מה שבאמת מניע אותו, בעוד שאנו מפספסים קולות מרתקים אלו מתוך חוסר היכולת שלנו להבין את מה שבאמת חשוב להם ואת הזעקה האותנטית העולה מתוכם.

בשיחה זו שוחחתי עם שחר פישר, דוקטורנט במחלקה ללימודי תרבות ופרשנות באונ' ת"א, אקטיביסט, מחנך ומשתתף קבוע בהפגנות בלפור, כמו גם במחאת האוהלים של 2011. 

האזנה נעימה!

שיר הפתיחה: ילדי הירח- שלמה יידוב

Aug 10, 202029:60
ילדי המהפכה| חלק 2- מה באמת קורה בבלפור?

ילדי המהפכה| חלק 2- מה באמת קורה בבלפור?

חלקה השני של השיחה עם שחר פישר על דור הצעירים הנוכחי והאופן שבו הוא משפיע ומעצב בצורה ייחודית את גל המחאה הנוכחי של קיץ 2020. במובנים רבים, יש למחאה זו את אותם מאפיינים של הדור החדש: ביזוריות, התנגדות לסמכותיות או היררכיה קבועה מראש, יצירתיות וצורך עמוק באותנטיות וביטוי עצמי. במה זה שונה ממחאת 2011, שתואמת הרבה יותר את מאפייני הדור הקודם וגם נראית בהתאם לכך? 

קטע הנאום של מודי בראון המשולב בקטע לקוח מתוך הפגנה שנשא כחלק ממחאת האוהלים בירושלים: https://www.youtube.com/watch?v=qLIQ7fy-rIU


Aug 10, 202039:27
ילדי המהפכה| חלק 3- דור האמת

ילדי המהפכה| חלק 3- דור האמת

חלקה השלישי והאחרון של השיחה עם שחר פישר על 'ילדי המהפכה'- דור הצעירים הנוכחי שמניע את המחאה של 2020. בחלק זה אנחנו עוסקים באחד מהמאפיינים המרכזיים של דור זה, המכונה גם 'דור האמת', קרי: השאיפה והחתירה של הדור הצעיר לאמת אישית ואותנטית, אך גם ראייה ביקורתית ביחס למניפולציות והשקרים שמופעלים עלינו ומוצגים לנו באופן מתמשך (ואפילו שיטתי) דרך התקשורת והרשתות החברתיות, בין היתר על מנת לשרת את האינטרסים של השלטון. 

במובן זה, דור הצעירים הנוכחי אינו מסתפק באמירות של הדור הקודם לו כמו 'הכל יחסי' או 'לכל אחד את האמת שלו'. האם השאיפה והחתירה הבלתי מותנית לחקר האמת, היכולת לסנן ולאתר 'פייק ניוז' והיכולת המתוחכמת לזיהוי של מניפולציות ממרחק הן הבסיס ומקור התקווה לאופטימיות ביחס לאפשרות השינוי במציאות? ימים יגידו.

שיר הסיום: T-Rex: Children Of The Revolution

Aug 10, 202031:05
לדמיין את קץ הקפיטליזם- שיחה עם פרופ' יוסי זעירא

לדמיין את קץ הקפיטליזם- שיחה עם פרופ' יוסי זעירא

 הפילוסוף פרידריק ג'יימסון טען כי יותר קל לדמיין את קץ העולם מאשר את קץ הקפיטליזם. מדוע? מה יש במערכת הכלכלית הזו, שגילה הוא רק כמה מאות שנים, שהופך אותה לבלתי ניתנת לערעור לכאורה? האם זה בזכות הרלבנטיות, היעילות או ההצדקה המוסרית שלה? או שמא מדובר בסיבה אחרת לחלוטין? 

משבר הקורונה, שהפך בין רגע ממצב חירום רפואי למשבר כלכלי רחב היקף (במיוחד במדינות כישראל וארה"ב) חושף את הצורך הממשי לבחון את הנחות היסוד שעומדות בבסיס הכלכלה הגלובלית, ולשאול האם היא באמת מתאימה ורלבנטית לעידן בו אנו חיים. שאלות אלו מתחברות לדיון הציבורי הער שמתרחש בימים האחרונים סביב שאלת מעורבות המדינה בכלכלה והאופן שבו היא מנהלת את תקופת המיתון, האבטלה וחוסר היציבות שבו אנו נמצאים. לאן ממשיכים מכאן, ומהי הדרך הנכונה לצאת מן המשבר?

על כל אלו שוחחתי עם פרופ' יוסי זעירא, נשיא האגודה הישראלית לכלכלה מהאונ' העברית ומחר הספר 'כלכלת ישראל'. 

האזנה נעימה

שיר הפתיחה והסיום: Pink Floyd- Money

Jul 15, 202001:05:43
למידה מרחוק- שינוי קרוב?| על עתיד החינוך ובתי הספר

למידה מרחוק- שינוי קרוב?| על עתיד החינוך ובתי הספר

מגפת הקורונה הביאה איתה, בין היתר, מושגים כמו 'למידה מרחוק' ו-'קפסולות', אשר לא רק מהווים הזדמנות לשימוש בטכנולוגיות חדשות ללמידה אפקטיבית- לא פחות (ואף יותר) מאשר זו הפרונטלית-מסורתית, אלא גם שוברות את הדיכוטומיה שבין הבית לכיתה, כמו גם מערערות על ההגדות הבסיסיות של סביבת הלמידה: מתי, היכן וכיצד צריך ללמוד? הנסיונות ליצור שינויים בדפוסי שיטות הלמידה לכיוון חדשני יותר, שמלוות את מערכת החינוך הציבורית בערך משחר ימיה, נתקלים בקשיים רבים ומגבלות תודעתיות של המוכר והידוע. שיטת ההוראה המיושנת, המוכרת לכולנו, אכן לא השתנתה הרבה בעשרות השנים האחרונות, על אף שהעולם בו אנו חיים שונה לחלוטין מזה של לפני 2,3 ו-4 דורות. מהי הסיבה לכך? ומה ניתן ללמוד על האופן בו מערכת החינוך נאלצה (במידה רבה של חוסר רצון וקשיי הסתגלות) להתאים את עצמה למצב בו לא ניתן להמשיך ולהפעיל את הכיתות ובתי הספר- אפילו לזמן קצר?

על כך ועוד דיברתי עם ד"ר אמנון גלסנר- מרצה בכיר במכללת קיי להכשרת מורים ובמחלקה לחינוך של אונ' בן גוריון, מנחה מורים ומלווה תהליכי שינוי פדגוגיים בבתי ספר. לאן הולכת מערכת החינוך בצל משבר הקורונה? האם היא תחזור להיות כפי שהייתה לפניו, או שמא לא תהיה ברירה אלא להסתגל לשינויים המתרחשים ולהתאים אותה אליהם? ומה תפקידם של המורים, ההורים ובמיוחד התלמידים בתוך השינוי הזה?

התכנית הקולטה באולפני קמפוס שדה בוקר של אונ' בן גוריון.

האזנה נעימה!

שיר הסיום: Another Brick In The Wall- Pink Floyd

Jul 05, 202001:07:25
אמריקה בוערת!| חלק 1- האפוקליפסה בדרך?

אמריקה בוערת!| חלק 1- האפוקליפסה בדרך?

מה לעזאזל הולך עכשיו בארה"ב?! המדינה שנחשבה עד לפני מספר שנים למנהיגת העולם החופשי, שסימלה את ערכי הדמוקרטיה והפתיחות והיוותה מודל להצלחה עבור רבים, נמצאת במשבר הבריאותי, החברתי והפוליטי החריף בתולדותיה. לתוך משבר הקורונה, שגבה עד עתה את חייהם של מאל 100 אלף איש, התווסף משבר האבטלה העצום במדינה (עשרות מליוני מובטלים) ובימים האחרונים התווסף לכך גם גל של הפגנות ומהומות, בעקבות מותו של ג'ורג' פלויד ע"י שוטר ואדם נוסף כמה ימים לאחר מכן. 

כל אלו מציפים באופן כואב וחריף את המתחים שקיימים בחברה האמריקאית מראשית דרכה: המתח הגזעי בין שחורים ללבנים, המתח המעמדי בין עשירים לעניים, המתח הפוליטי-אידיאולוגי בין שמרנים לליברלים ועוד. כל אלו מלווים בתחושה של אפוקליספה מתקרבת משני הצדדים של המתרס, היוצרת תחושת חירום והתגייסות לקראת 'הקרב האחרון' על עתידה של ארה"ב, מתוך הבנה כי היא לא תיראה אותו דבר בעקבות טראמפ. 

האם ארה"ב אכן מתפרקת, או שמא היא תדע להתאחד ולהתגבר גם על האתגר הזה, כמו שידעה לעשות בעבר? על כל זאת ועוד שוחחתי עם הרב ד"ר דוד ברק גורדקצי, איש התנועה הרפורמית וחוקר יהדות ארה"ב, אשר בקיא ועוקב באופן יומיומי אחר המתרחש במדינה בימים טרופים אלו.

האזנה נעימה!

Jun 18, 202021:26
אמריקה בוערת!| חלק 2- ליברלים ממאדים, שמרנים מנוגה

אמריקה בוערת!| חלק 2- ליברלים ממאדים, שמרנים מנוגה

חלקה השני של השיחה על המצב הנוכחי בארה"ב עם הרב ד"ר דוד ברק גורדקצי, העוסקת במתח הפוליטי המרכזי שקיים בארה"ב בין ליברלים לשמרנים, וכיצד הוא בא לידי ביטוי באירועים האחרונים. מה עומד בבסיס המתח הזה, מהן הנחות היסוד והכשלים העומדים בבסיס התפישות הללו וכיצד הן מעצבות את ארה"ב של ימינו.

Jun 18, 202021:18
אמריקה בוערת| חלק 3- ההפגנות והיהודים

אמריקה בוערת| חלק 3- ההפגנות והיהודים

חלקה השלישי של השיחה על המצב הנוכחי בארה"ב עם הרב ד"ר דוד ברק גורדצקי על המתח בתוך העולם היהודי בארה"ב והאופן שבו הוא מתקשר למתח בין ליברלים ושמרניים במדינה ומשקף שינויים בתיאולוגיה של הזרמים הליברליים במדינה.

שיר הסיום: SImon And Garfunkel- America


Jun 18, 202022:05
הפוליטיקה של הרפואה וריפוי הפוליטיקה- שיחה עם פרופ' דני פילק

הפוליטיקה של הרפואה וריפוי הפוליטיקה- שיחה עם פרופ' דני פילק

כולם רוצים להיות בריאים, אך מה זה אומר וכיצד זה אפשרי? משבר הקורונה הוכיח לנו כי בריאותו של אדם אחד תלויה ישירות בבריאותו של אדם אחר, בניגוד למה שנדמה לפעמים בעידן האינדיבידואליסטי, שבו כל אחד תופס את עצמו כאטום נפרד או אי בודד, ומתעלם מקשרי הגומלין המורכבים שיש בין בני אדם, היוצרים גם תלות הדדית חזקה ביניהם- יותר ממה שנדמה לעין. עובדה זו מצריכה את קיומה של מערכת בריאות ציבורית רחבה ומתפקדת, המסוגלת להתמודד עם משברים רפואיים גלובליים. מהם התנאים לקיומה של מערכת כזו, וכיצד זה מתקשר לתפישות עולם אידיאולוגיות ולסוגיות כלכליות-חברתיות? על כך אנחנו משוחחים עם פרופ' דני פילק, רופא בהכשרתו וחוקר מדיניות ציבורית מהמחלקה לפוליטיקה וממשל באונ' בן גוריון.

במהלך השיחה, דיברנו גם על תפישת 'מצב החירום' של הפילוסוף והמשפטן קרל שמיט, אשר מצוטטת רבות בתקופה האחרונה בהקשר להכרזה על מגפת הקורונה כמצב חירום במדינות רבות בעולם, כולל בישראל, וכל ההשלכות הפוליטיות שיש לצעד זה על חיינו והאופן בו הם מתנהלים.

התכנית הוקלטה באולפני BGU Radio 

של קמפוס שדה בוקר, אונ' בן גוריון בנגב.

האזנה נעימה!

Jun 07, 202049:60
לצאת מהבידוד המחשבתי- פילוסופיה לימי קורונה

לצאת מהבידוד המחשבתי- פילוסופיה לימי קורונה

שיחה מיוחדת על החיים בצל מגפת הקורונה, האופן שבו היא משפיעה על חיינו והשאלות הפילוסופיות שעולות מההתמודדות עמה: מקומן של העבודה והמשפחה בחיינו, החיים בתחושת אי הודאות לאור הריחוק החברתי ותחושת המשבר, סולידריות חברתית והאופן שבו אנו משפיעים ומושפעים האחד מהשני ועוד ועוד...

התמונה המקורית לקוחה מהכתובת: https://gdb.rferl.org/84E76383-E11B-452F-B5B0-6EECCFAFAABE_w1597_n_st.jpg

שיר הסיום: Sting-fragile

השיחה הוקלטה כחלק משיתוף פעולה עם פודקאסט 'דיוני שכל' בהגשת שובל טירמן.

האזנה נעימה!May 24, 202001:15:35
כשמגדל הקלפים מתמוטט- על אמונה ומשברים לאור ספקות ושאלות| חלק 1

כשמגדל הקלפים מתמוטט- על אמונה ומשברים לאור ספקות ושאלות| חלק 1

 מה היה קורה אם יום אחד הייתם מגלים שכל מה שאתם יודעים על העולם והחיים הוא שקר? כיצד זה היה גורם לכם להרגיש? בוודאי שזה היה מערער אתכם ברמה די רצינית וגורם לכם להטיל ספק בכל מה שיגידו לכם מכאן והלאה.

מי שצפה בסדרת סרטי 'המטריקס' זוכר בוודאי את הסצינה המפורסמת בה נפגש ניאו, גיבור הסרט, עם קפטן מורפיוס, שמלמד אותו שכל מה שהוא חשב על העולם ועל עצמו זה רק אשליה, תוצר של המניפולציות שהמטריקס יוצרת לנו במוח, שגורמות לנו לחשוב שהעולם נראה בצורה מסוימת, המקום שלנו בתוכו הוא מאוד ברור ומסוים וגם גבולות היכולת שלנו הם בהתאם, בעוד שהמציאות היא שונה לחלוטין. ההבנה הזו, שלניאו קשה מאוד לקבל בהתחלה, מבוססת על הטענה כי השאלות הן מה שמניע אותנו בחיים, והספק הוא כמו קוץ שתקוע במוח שלנו ומסרב לתת לנו לנוח, עד שנמצא את האמת. אבל מהי האמת הזו, שאנו מחפשים? מדוע היא כ"כ חשובה לנו, והאם הטלת הספק היא אכן מרכיב הכרחי בתהליך הזה?

על כל זאת ועוד אני משוחח עם נשוחח היום בתכנית עם אוריאל אופיר- יזם חברתי ובוגר ישיבת 'הר המור', אב לחמישה, שבילה עשור בלימודי הקודש והתמקד בתורתו של הרב קוק, בה ראה את המקור שמספק את כל התשובות לשאלות האמוניות שהעסיקו אותו- עד שיצא לבחון את הרלבנטיות של התורה בחיי המעשה ובעולם שמחוץ לישיבה, וגילה שהיא רחוקה מלספק לו באמת את התשובות שהעסיקו אותו. כתוצאה מכך, החלו לכרסם אצלו ספקות רבים, שהובילו אותו בסופו של דבר גם לנטישה של העולם הדתי ועזיבת משפחתו. 

האזנה נעימה!

Mar 14, 202023:59
כשמגדל הקלפים מתמוטט- על אמונה ומשברים לאור ספקות ושאלות| חלק 2

כשמגדל הקלפים מתמוטט- על אמונה ומשברים לאור ספקות ושאלות| חלק 2

 מהו מקומן של שאלות וספקות בתוך עולם האמונה? עד לאן אפשר למתוח את גבולות החשיבה שלנו, על יכולת הפסקנות והשאלות שבה, בתוך תפישה המניחה עקרונות יסוד דתיים כאלה ואחרים? האם אכן האמונה מתחילה במקום שבו השכל מפסיק, או שבכלל צריך לזנוח את החקירה הספקנית ולקבל את האמונה באופן תמים? בכל השאלות הללו אנו עוסקים בחלק השני של השיחה עם אוריאל אופיר, שמשתף אותנו במסע שעבר בתוך העולם הדתי ומחוצה לו, בחיפוש אחר תשובות לשאלות המטרידות ומניעות אותו.


Mar 13, 202020:36
כשמגדל הקלפים מתמוטט- על אמונה ומשברים לאור ספקות ושאלות| חלק 3

כשמגדל הקלפים מתמוטט- על אמונה ומשברים לאור ספקות ושאלות| חלק 3

לאן מוליכות אותנו השאלות שמניעות אותנו בחיים? האם אפשר לקחת גלולה אחת שתוציא אותנו מהאשליה שאנו חיים בה, ותשחרר את התודעה שלנו מהשעבוד בה היא נמצאת? בחלק השלישי של השיחה עם אוריאל אופיר אנחנו מגיעים למסע החיפוש שלו אחר הוכחות ועדויות לתיאוריה ותורה ספציפית שעניינה אותו- תורת הכלליות של הרב קוק, המבוססת על ההנחה כי תיאוריה כללית ורחבה יותר, שיכולה לספק הסברים ליותר תופעות, היא תיאוריה אמיתית. מה קורה כשהתורה הזו מתגלה כשגויה? כיצד זה גורם לנו לערעור של כל מה שהאמנו בו? בכך אנו עוסקים בחלק זה, בו משולבים גם קטעים מתוך 'המטריקס'.


Mar 13, 202024:36
כשמגדל הקלפים מתמוטט- על אמונה ומשברים לאור ספקות ושאלות| חלק 4

כשמגדל הקלפים מתמוטט- על אמונה ומשברים לאור ספקות ושאלות| חלק 4

 מה השלב האחרון בדרך לחיפוש אחר תשובות לשאלות שמטרידות אותנו, כאשר אנחנו רואים שאין לנו באמת תשובות לדברים שאנחנו רואים סביבנו? האם זה מחייב אותנו לזנוח את כל אורח החיים שלנו, או שמא יש לנו אפשרות להחליט היכן לעצור את התהליך? האם היעדר תשובות לשאלות שמעסיקות אותנו באמת גורם להתמוטטות של מגדל הקלפים, או רק משנה את האופן שבו אנו מסתכלים על החיים הקודמים שלנו? בכך אנחנו עוסקים בחלק הרביעי והאחרון עם אוריאל אופיר, המשתף בסיפור היציאה שלו מהעולם הדתי והמחיר האישי הגדול שהיה צריך לשלם בשל כך.

שיר היום של הקטע: Matisyahu- One Day


Mar 13, 202026:53
האל מן האלגוריתם- ברוכים הבאים למכונה| חלק 1

האל מן האלגוריתם- ברוכים הבאים למכונה| חלק 1

ברוכים הבאים לעולם שנשלט ע"י אלגוריתמים שמייתרים מאיתנו את הצורך לעבוד, לחיות בתוך הגוף הזמני ואולי אפילו לחשוב או להרגיש. נשמע לכם דמיוני? תחשבו שוב.

ההתפתחות הטכנולוגית של העשורים האחרונים, במיוחד בתחום האינטילגנציה המלאכותית, חודרת ליותר תחומים בחיינו ומשנה באופן רדיקאלי את האופן בו נראה העולם בו אנו חיים ואת המבנה החברתי שלנו. כיצד כל זה קשור לתחומים כמו: אמונה, אתיקה, פוליטיקה וכ'ו? מה בין האמונה העתיקה של האדם באל לבין אלגוריתמים מתוחכמים של פייסבוק, גוגל וכ'ו? 

בכל אלו אנו עוסקים בשיחה זו עם ד"ר דויד ברק גורדצקי, רב רפורמי וחוקר במכון בן גוריון, המתעניין בחיבור שבין תיאולוגיה ובינה מלאכותית. בחלק הראשון של השיחה אנו נכנסים לנושא הזה ומנסים להבין אותו באופן כללי, כמו גם את האפשרות של 'קץ עידן העבודה', בו אנשים רבים עשויים לאבד כבר בשנים הקרובות את מקום העבודה שלהם לטובת מחשבים ומכונות, ובכך אולי גם לאבד את ההצדקה לקיומם בעולם.


 

Jan 14, 202025:36
 האל מן האלגוריתם- החיים בענן| חלק 2

האל מן האלגוריתם- החיים בענן| חלק 2

חלקה השני של השיחה עם הרב ד"ר דוד ברק גורודצקי על תיאולוגיה ובינה מלאכותית, העוסקת ביחס לגוף האנושי (ולעולם החומרי בכלל) אשר לפי הערכות של מומחים רבים, עלולה לעמוד בסימן שאלה ממשי עם התפתחותן של טכנולוגיות המייתרות את הצורך בגוף אנושי, כמו: העלאה של התודעה האנושית ל-'ענן', הדפסה של איברים חלופיים וכ'ו. האם אנחנו עומדים על פתחו של עידן חדש, שבו החיים בתוך גוף אנושי מתכלה וזמני הם רק אופציה אחת של קיום, לעומת אפשרות ממשית של חיי נצח? מי יזכה לאפשרות הזו, וכיצד זה ישפיע על העולם בו אנו חיים? 

Jan 14, 202019:15
האל מן האלגוריתם- הסינגולריות קרבה| חלק 3

האל מן האלגוריתם- הסינגולריות קרבה| חלק 3

חלקה השלישי של השיחה עם הרב ד"ר דוד ברק גורודצקי על תיאולוגיה ובינה מלאכותית, העוסקת בתיאורית הסינגולריות של המדען ריי קורצווייל והאופן שבו היא מתארת את התהליכים הבלתי ניתנים לשינוי, לדעתו, למין האנושי.

Jan 14, 202027:23
לראות מעבר לאופק- על אסטרטגיה וחשיבותה לחיינו | חלק 1

לראות מעבר לאופק- על אסטרטגיה וחשיבותה לחיינו | חלק 1

מהי חשיבה אסטרטגית, ומדוע היא קשורה לעיסוק בפילוסופיה? מדוע וכיצד העיסוק ב-'שאלות הגדולות' של הפילוסופיה חיוני ליכולת שלנו לפתח אסטרטגיה המסייעת לנו להשיג את המטרות שאנו מציבים לעצמנו, בכל תחום שהוא, בתוך עולם כאוטי ומורכב כ"כ? מה יש לעולם הפילוסופיה לתרום לכל אדם המאמין כי ראיית עולם רחבה, תפישה מורכבת ויכולת לחשיבה מורכבת הן לא רק בעלות ערך אינטלקטואלי 'טהור', אלא גם כלים חיוניים למציאות בה אנו חיים, בכל תחום הדורש תכנון וחשיבה לטווח ארוך?

חלקה הראשון של השיחה עם יותן הכהן, מנכ"ל חברת דואולוג לייעוץ אסטרטגי ופילוסוף בנשמתו :) בחלק זה אנו עוסקים בשאלה: מהי בעצם אסטרטגיה, במה הדימוי שלנו לגביה שונה ממה שעושים בתחום החשיבה האסטרטגית בפועל, מהם השורשים הפילוסופיים של העולם הזה וכיצד הוא יכול לסייע לנו 'לראות מעבר לאופק', קרי: להגדיל קצת יותר את תמונת העולם שלנו, וכך גם לסייע לנו לנווט בתוכו באופן מושכל יותר. 

התכנית הוקלטה במקור במכשיר ביתי, וכעת היא מובאת בגרסה משופרת ובעריכה מחודשת כחלק מהפעילות של רדיו BGU

Nov 20, 201927:13
לראות מעבר לאופק- על אסטרטגיה וחשיבותה לחיינו | חלק 2

לראות מעבר לאופק- על אסטרטגיה וחשיבותה לחיינו | חלק 2

חלקה השני של השיחה עם יותם הכהן על החיוניות של הפילוסופיה לעולם האסטרטגיה, בו אנחנו עוסקים בבעיה המרכזית איתה עולם החשיבה האסטרטגית מנסה להתמודד: ההפרדה שבין שאלות תיאורטיות ופרקטיות, שמתקשרת גם להתפתחות הפילוסופיה המודרנית ולהוגים המרכזיים במאה ה-20 שיצרו מהפכה בתפישת הקיום של האדם: מרטין היידגר, שתבע את מושג 'האופק' כרעיון המבטא את המגבלה הבסיסית שלנו בהבנת המציאות דרך תפישת העולם הסובייקטיבית, ומורו-יריבו אדמונד הוסרל, שיצר את הזרם המכונה 'פנומנולוגיה' ועוסק באופן בו אנו חווים את המציאות.
מתוך תפישת עולמם עולה ההבנה של החשיבות ביצירת סיפור, אותו אנו מספרים לעצמנו על עצמנו ועל מקומנו בעולם. ליכולת לספר סיפור שלם וקוהרנטי, המסביר מאין באנו, כיצד הגענו לאן שהגענו, לאן אנו הולכים ומדוע, ישנה חשיבות מכרעת לחיינו בכל התחומים, ובמיוחד בעולם האסטרטגיה.

Nov 20, 201925:14
לראות מעבר לאופק- על אסטרטגיה וחשיבותה לחיינו | חלק 3

לראות מעבר לאופק- על אסטרטגיה וחשיבותה לחיינו | חלק 3

מהי מנהיגות? וכיצד היא קשורה ליכולת לקבל החלטות בתנאים של חוסר ודאות, המצריכים ראייה מורכבת וגמישות מחשבתית? החלק השלישי והאחרון של השיחה עם יותם הכהן עוסק בקשר שבין אסטרטגיה לבין היכולת לנווט בעולם מורכב וכאוטי, המצריך מאיתנו כל הזמן לחשוב מחדש על דרכי הפעולה ושיטות העבודה שלנו, מתוך הנחה כי אין פתרון אחד מתאים לכל סיטואציה או נוסחת קסם שיכולה תמיד לעבוד. מתוך כך, נדרשת מאיתנו מנהיגות, והיא היכולת לפעול בתנאים אלו, מתוך אמונה כי אנו יודעים לאן אנו הולכים, אך מצד שני להבין גם כי מה שמתאים לסיטואציה אחת, לא בהכרח מתאים לסיטואציה אחרת, ולכן בתנאים אחרים צריכים לקום מנהיגים שיכולים גם לקחת את הארגון והמסגרת לכיוון אחר לחלוטין.
על כך אנחנו יכולים ללמוד גם מהמדרש המפורסם של חז"ל על נחשון בן עמינדב, הראשון שקפץ לים סוף ואפשר לכל העם לחצות אותו. מה יש לפילוסוף היהודי עמנואל לוינס לומר על זה, ומה השורה התחתונה בכל השיחה שקיימנו? בכך עוסק החלק האחרון.

Nov 20, 201909:22
אתגר הפתיחות| חלק 1

אתגר הפתיחות| חלק 1

"תיפתח לכיוונים חדשים", "תהיו פתוחים", "תפתח את הראש"- אלו רק חלק מבין הציוויים שנשמעים פעמים רבות בחיינו כיום, מתוך הנחה כי אנשים צריכים להיות פתוחים ולאמץ עמדה פתוחה ביחס לעולם. אך מהי בעצם פתיחות? מדוע היא חשובה לחיינו וראוי שנאמץ אותה? האם יש דבר כזה 'אורח חיים פתוח', וכיצד ניתן להגדיר אותו? האם כל מי שמחזיק בעמדות ליברליות, פלורליסטיות וכ'ו הוא אכן אדם בטוח, או שמא דווקא מי שמאמין בגישה שמרנית, אבל מרגיש מספיק בטוח בעצמו בשביל להיפגש עם האחר? ומה בעצם הבעיה עם להיות 'סגור'? מה בכלל רוצים מאיתנו כשמצפים מאיתנו 'להיפתח'? בכל זאת עסקתי בשיחה זו עם ד"ר אילון אידשלטיין, מרצה למחשבת ישראל במכללת סמינר הקיבוצים ומחבר הספר 'על פתיחות ואמונה- חיפוש אחר חינוך לתרבות.

בחלקה הראשון של השיחה פורש אילון את משנתו הפילוסופית ביחס למושג הפתיחות והרלבנטיות שלו לימינו.

האזנה נעימה!

התכנית הוקלטה במכשיר הקלטה ביתי ונערכה באולפני SB Campus 

שבמדרשת בן גוריון, כחלק מרדיו אונ' בן גוריון בנגב.

Oct 25, 201920:01
אתגר הפתיחות| חלק 2

אתגר הפתיחות| חלק 2

חלקה השני של השיחה עם ד"ר אילון אדלשטיין על אתגר הפתיחות, בה אילון מספר על הרקע והמניע לכתיבת ספרו 'על פתיחות ואמונה' ומציג את התזה המרכזית של הספק בנוגע לקשר שבין שניהם. כפי שטוען אילון, בשיח הישראלי קיים ניגוד חריף בין פתיחות לאמונה, הן מהצד ה-'ליברלי' והן מהצד ה-'שמרני'. אך האם זה אכן כך? תלוי איך מסתכלים על המושג והמשמעות שמייחסים לו.

Oct 25, 201916:51
אתגר הפתיחות| חלק 3

אתגר הפתיחות| חלק 3

חלקה השלישי של השיחה עם ד"ר אילון אדלשטיין, העוסקת בקשר שבין מושג הפתיחות לבין מושגים מוכרים אחרים, כמו: פלורליזם, סובלנות וכ'ו. כידוע, אנחנו חיים בעולם של ריבוי זהויות, תרבויות, אמונות ואורחות חיים. מצב זה יכול להפחיד ולבלבל מאוד, ולכן מהווה אתגר (ואפילו איום) על אנשים וקבוצות מסוימות להתמיד ולשמר את הייחודיות והנבדלות שלהם. 

הפחד מהגלובליזציה, ההתבוללות (לא רק בהקשר היהודי) ומאיבוד הזהות הפרטיקולרית יוצר תפישה שמקדשת את ההסתגרות ו-'הגבהת החומות' של מיעוטים מסוימים מאלו השונים מהם, מתוך תפישה שרק כך ניתן לשמר את הגורמים החשובים ומהותיים לחיינו: קהילה, משפחה, אמונה וכ'ו. אך האם זה חייב להיות כך? והאם אנחנו מודעים למחיר שהליכה בכיוון זה גובה? האם ניתן לשלב בין פתיחות לשינויים ולגיוון בעולם, לבין היכולת לשמר את הייחודיות והמקום היציב שלנו בתוכו? האם כל מי שרוצה את עצמו כפתוח הוא באמת פלורליסט? האם כל מי שקורא לעצמו פלורליסט הוא אכן פתוח? והאם אפשר גם להיות סובלני כלפי אחרים, וגם להחזיק בעמדה ברורה אחת?


Oct 25, 201923:38
אתגר הפתיחות| חלק 4

אתגר הפתיחות| חלק 4

חלקה הרביעי של השיחה על אתגר הפתיחות, העוסק בהשלכות האתיות והפוליטיות של שאלה זו לחיינו כאן ועכשיו, במיוחד בישראל. מהי חשיבותה של הפתיחות ביחס לעולם? כיצד היא מסייעת לנו גם במשימה הגדולה של הבנת האופן הראוי להתנהגות ואורח החיים הראוי לחיות אותו? 

פעמים רבות, הפתיחות נתפשת כעמדה אתית רלטיביסטית, לפיה אם אנחנו פתוחים לצורות חשיבה או פעולה אחרות בעולם, משמעות הדבר היא ש-'הכל מותר' וממילא אין טעם כבר להכריע הכרעות מוסריות. הסתכלות מעמיקה ורצינית על המושג מראה כי אין זה כך כלל וכלל- הפתיחות היא תנאי לאתיקה עשירה ומורכבת, לא מערכת אתית בפני עצמה או תחליף לקבלת הכרעה מוסרית. מה שהפתיחות מאפשרת ביחס להכרעות אתיות הוא יכולת לקבלן מתוך תפישת עולם רחבה, לא מקובעת וכזו המסוגלת 'להתכתב' עם העולם ומה שמתרחש בו, במקום להיות מקובעים וחסרי יכולת להתמודד עם אתגרי המציאות.

Oct 25, 201919:29
אתגר הפתיחות| חלק 5

אתגר הפתיחות| חלק 5

חלקה החמישי והאחרון של השיחה על אתגר הפתיחות בחיינו, בו אנו עוסקים ברלבנטיות של שאלות אלו לעולם החינוך ומסכמים את שאלת הפתיחות והרלבנטיות שלה לחיי היומיום, תוך התמודדות עם המורכבות והקשיים של עולם חסר ודאות ומשתנה ללא הרף. אתגר הפתיחות, כמו כל אתגר קיומי אחר, הופך ונהיה מורכב יותר ויותר ככל שהעולם הולך ונעשה מורכב ומאתגר יותר להבנה ותפישה. לכן, תשובות פשוטות אין כאן, אך לפחות ניתן להבין באופן מדויק וברור יותר את חשיבות ההתמודדות עם האתגר, שאילת השאלות החשובות והמעמיקות ואולי גם להגיע מהן לתובנות מורכבות ומדויקות יותר לגבי האופן הנכון לחיות את חיינו.Oct 25, 201924:11
דת ורוחניות במאה ה-21| מדוע זה עדיין כאן???

דת ורוחניות במאה ה-21| מדוע זה עדיין כאן???

"אלוהים מת, אנחנו הרגנוהו", כך הכריז ניטשה בסוף המאה ה-19. בסופו של דבר, ההיסטוריה הוכיחה שהביקורת של ניטשה הייתה אומנם חשובה ורלבנטית, אך הוא טעה בהנחת היסוד שלו לגבי מקומה (או אי מקומה) של הדת בחיינו ובעולם המודרני בכלל. החזון של ניטשה, לפיו בתי התפילה יהיו למעשה בתי קברות לאמונה הישנה והפרמיטיבית באלוהים, תוך שחרור של האדם מכבלי הדת המדכאת, התברר כשגוי: הדת כאן כדי להישאר, אולי לא פחות מבעבר. מאחר והשמועות על מותו של אלוהים התבררו כמוקדמות מדי, התיישבנו לברר מהו סוד כוחה של הדת, ושל תנועות וזרמים רוחניים בכלל, במאה ה-21, וכיצד הן רלבנטיות ותורמות לחיינו, בדרכים כאלו ואחרות.

בשיחה זו נפגשתי עם שני אנשי דת, כל אחד בדתו ובאמונתו: אהרון אריאל לביא, רב חסידי ומוביל ארגון של קהילות בעלי תשובה, וקמרון סקוט, מורמוני המשמש כנשיא הקהילה המורמונית של אזור הדרום בישראל. שניהם דוקטורנטים במכון בן גוריון לחקר ישראל והציונות. כל אחד מהם מנהל אורח חיים דתי בהתאם להשקפתו, ומשתף אותנו בשיחה זו במסלול שעבר עליו בחייו עד שהגיע לנקודה זו, ומהן התובנות שיש לו ביחס לשאלת מקומה של הדת והרוחניות בחיינו, מדוע הן נחוצות וכיצד הן משפיעות על העולם בו אנו חיים.

בחלק הראשון של השיחה אנחנו פותחים את המסע המשותף והקצר שלנו ונכנסים לעיסוק בשאלות אלו, דרך הסיפור האישי של כל אחד מהשניים וכיצד הרעיונות הללו באים לידי ביטוי בחייהם האישיים, גם כיום.

שיר הסיום של הקטע: מוקי-  אלוהים

Sep 01, 201928:15
דת ורוחניות במאה ה-21| למה להאמין?

דת ורוחניות במאה ה-21| למה להאמין?

מהי אמונה, ומהי היא מעניקה לאדם המודרני? אנשים רבים יסכימו להגדרה שלהם כ-'מאמינים' בצורה כזו או אחרת, גם אם אינם יודעים להסביר בדיוק במה הם מאמינים. בתפישה המודרנית המקובלת, נדמה כי פעמים רבות דווקא האמונה צריכה להיות מוטלת בספק, בעוד שההוכחה המדעית היא זה שצריכה להנחות אותנו ולקבוע עבורנו במה להאמין או מה נכון, עבורנו ובכלל. מה בעצם הקשר המורכב שבין מה שאנחנו יודעים, או יכולים לדעת, לבין מה שאנחנו רוצים ושואפים להאמין בו? האם באמת ניתן לקיים חיים ללא אמונה כלל, ואולי כל אדם בעצם צריך להאמין ב-'משהו', בלי להכריע מהו אותו 'משהו' בו הוא מאמין? והאם יש תשובה ברורה בתוך הדתות המקובלות לכל השאלות הללו, שמסבירה את סוד כוחה? בכל אלו עסקנו בחלק השני של השיחה.

שיר הסיום בקטע: מוש בן ארי- ג'ה איז וואןSep 01, 201919:59
דת ורוחניות במאה ה-21| הדת כפרויקט קהילתי

דת ורוחניות במאה ה-21| הדת כפרויקט קהילתי

אחד הגורמים החשובים בקיומה וכוחה של הדת נובע מהיותה לא רק עניין פרטי של אדם כזה או אחר, אלא פרויקט קהילתי משותף המחבר בין אנשים. בחלק השלישי של השיחה אנחנו עוסקים בחשיבותה של הדת כמוסד חברתי-קהילתי, אשר מעניק תחושת שייכות לאדם ומסייע לחזק את הקשר בינו לבין אנשים אחרים, באמצעים שונים כאלה ואחרים. במה שונה הדת מכל מסגרת חברתית אחרת? מה יש לה להציע בהשוואה למסגרות אחרות, והאם יש בה משהו שונה באמת?

שיר הסיום לקטע: George Michel- Faith


Sep 01, 201924:50
דת ורוחניות במאה ה-21| תיקון עולם

דת ורוחניות במאה ה-21| תיקון עולם

אחד המושגים המרכזיים במסורת היהודית, והדתית בכלל, עוסק במחויבות של האדם ליצירתו של עולם טוב יותר, מתוך אמונה בכך שהוא שותף לתהליך הבריאה. בחלק הרביעי והאחרון של השיחה, עסקנו במושג 'תיקון עולם' ובמשמעויותיו השונות, כדרך להבין את תרומתן ומקומן של המסורות הדתיות והרוחניות לחיינו, והאופן שבו הן יכולות לסייע לנו לחוות את חיינו כבעלי משמעות וערך ממשי.

האזנה נעימה!

שיר הסיום של הקטע: Joan Osborne- What if god was one of us

Sep 01, 201921:14
להוציא שירה מן המקום- על כוחם וקסמם של מלים וצלילים

להוציא שירה מן המקום- על כוחם וקסמם של מלים וצלילים

מה מביא אנשים להקדיש את חייהם לכתיבת שירה ומוזיקה? מהו כוחן של מלים וצלילים והשפעתם על האופן בו אנו תופשים את העולם ופועלים בתוכו? וכיצד כל זה מתקשר למים, למדבר ולבית מרוקאי-מסורתי בדימונה? על כל אלו שוחחתי עם משה אוחיון, משורר ומוזיקאי יליד ותושב דימונה. בחלק הראשון של השיחה דיברנו על המניע של משה לעיסוק בשירה וכיצד זה מתקשר לבית ממנו הגיע, וגם קראנו קצת משיריו הראשונים. קטע הפתיחה והסיום בחלק זה פותח את אלבומו של משה אוחיון 'לעבר מה שנעשה'. 

May 26, 201918:23
להוציא שירה מן המקום- על כוחו וקסמו של המדבר

להוציא שירה מן המקום- על כוחו וקסמו של המדבר

מה קורה כשיוצאים אל המדבר ומגלים את קסמו? אילו תובנות וחוויות הוא יכול להעניק לנו, אם רק נסכים לצאת למסעות קטנים במרחב הבראשיתי שעוד נותר לנו? חלקה השני של השיחה המיוחדת עם משה אוחיון על יצירתו 'הקלות' העוסקת במדבר ובאופן בו הוא משפיע על עולמנו הפנימי והחיצוני. קטע הפתיחה והסיום בחלק: 'להאט, להמתין' ו-'בקרב הרוח' לקוחים מתוך אלבומו הקודם של משה אוחיון 'הקלות'. 

May 26, 201916:17
להוציא שירה מן המקום- על כוחן של האטה וזרימה

להוציא שירה מן המקום- על כוחן של האטה וזרימה

מה קורה כשמעזים סוף סוף להאט את הקצב ולהאזין לזרימה הפנימית והחיצונית של החיים? חלקה השלישי של השיחה המיוחדת עם משה אוחיון על יצירתו 'לעבר מה שנעשה' העוסקת במים ובחוויית הזרימה וההאטה שהם מזמנים לנו ומה ניתן ללמוד מהן על חיינו ועולמנו הפנימי והחיצוני. קטע הפתיחה והסיום בחלק: 'זמן שקט' ו-'הכוח השליו' לקוחים מתוך אלבומו האחרון של משה אוחיון 'לעבר מה שנעשה'. 

May 26, 201917:11
להוציא שירה מן המקום- חוויות מכיתת הלימוד

להוציא שירה מן המקום- חוויות מכיתת הלימוד

כיצד ניתן להעביר את אמנות היצירה לדור הצעיר, ומהן החוויות והתובנות העולות מכך לדור המבוגר? חלקה הרביעי והאחרון של השיחה המיוחדת עם משה אוחיון, העוסקת בחוויותיו כמנחה מוזיקאלי ויצירתי בבתי ספר. קטע הפתיחה והסיום בחלק: 'עם מה שנאסף' לקוח מתוך אלבומו האחרון של משה אוחיון 'לעבר מה שנעשה'. 

May 26, 201919:30
חלומות או אשליות? שיחה עם עינת דורון- חלק 1

חלומות או אשליות? שיחה עם עינת דורון- חלק 1

מה מניע אנשים לנסות ולהגשים את החלומות שלהם? איזה מקום הם תופשים בחיים שלנו, ולמה נראה לנו כל כך חשוב אם הצלחנו להגשים אותם או לא? פגשתי את עינת דורון, תושבת בן גוריון, מפתחת גישת "יזמות קשובה"- מרצה, מנחה ומלווה, לשיחה מרתקת על חלומות ומקומם בחיינו. ביררנו יחד האם חלומות מקדמים אותנו - או אולי דווקא מעכבים אותנו? האם השאיפה להגשמת חלומות הופכת למרדף חסר סיכוי אחרי אושר חיצוני, כשבעצם יכול להיות שהפיתרון נמצא במקום אחר לגמרי? (השיחה הזו היא הזדמנות ללמוד על עצמנו ועל הדברים שמעסיקים אותנו בחיים, כי ''חיים ללא חקירה הם חיים שלא ראוי לחיותם'' (סוקרטס). 

האזנה נעימה! 

עורך ומגיש: עמרי די-נור 

נעימת הפתיחה בחלק א' לקוחה מתוך האתר bensound.com

May 26, 201932:34
חלומות או אשליות? שיחה עם עינת דורון- חלק 2

חלומות או אשליות? שיחה עם עינת דורון- חלק 2

מה מניע אנשים לנסות ולהגשים את החלומות שלהם? איזה מקום הם תופשים בחיים שלנו, ולמה נראה לנו כל כך חשוב אם הצלחנו להגשים אותם או לא? פגשתי את עינת דורון, תושבת בן גוריון, יועצת עסקית ומפתחת גישת "יזמות קשובה", לשיחה מרתקת על חלומות ומקומם בחיינו. ביררנו יחד האם חלומות מקדמים אותנו - או אולי דווקא מעכבים אותנו? האם השאיפה להגשמת חלומות הופכת למרדף חסר סיכוי אחרי אושר חיצוני, כשבעצם יכול להיות שהפיתרון נמצא במקום אחר לגמרי? בחלקה השני של השיחה עם עינת אנו עוסקים בהיבט הפרקטי של גישת היזמות הקשובה שפיתחה ומנסים להבין כיצד ניתן ליישם אותה באופן מעשי בחיי היומיום, בצורה שמשחררת אותנו מהרדיפה האינסופית אחר החלומות והניסיון להגשים אותם, ובמקום זאת מעניקה לנו כלים להבין יותר טוב את עצמנו ואת הצרכים הממשיים שלנו. 

האזנה נעימה! 

עורך ומגיש: עמרי די-נור 

נעימת הפתיחה בחלק א' לקוחה מתוך האתר bensound.com

שיר הסיום בחלק ב' - Sweet dreams - Eurythmics 

May 26, 201926:31
סוקרטס בקיבוץ- ישראל מנקודת מבט פילוסופית | שיחה עם פרופ' גדעון כץ- חלק 1

סוקרטס בקיבוץ- ישראל מנקודת מבט פילוסופית | שיחה עם פרופ' גדעון כץ- חלק 1

פילוסופיה ישראלית- יש חיה כזו? מה היה קורה אם אחד מגדולי הפילוסופים בהיסטוריה היה מגיע למדינת ישראל של ימינו? מה היה לו להגיד על המתרחש כאן? באיזה מובן אפשר לנתח ולפרש את התהליכים המרכזיים המתרחשים בישראל מנקודת מבט פילוסופית, במקביל לנקודות מבט אחרות? ומה התובנות שיכולות לצוץ מהסתכלות כזו? כיצד היא מסייעת לנו להבין את המציאות הישראלית המורכבת כ"כ בה אנו חיים? על כל אלו ועוד שוחחתי עם פרופ' גדעון כץ, חוקר ומרצה בכיר במכון בן גוריון לחקר ישראל והציונות שנמצא במדרשת בן גוריון. 

האזנה נעימה! 

 bensound.com נעימת הפתיחה בחלק א' לקוחה מתוך האתר 

May 26, 201927:18
סוקרטס בקיבוץ- ישראל מנקודת מבט פילוסופית | שיחה עם פרופ' גדעון כץ- חלק 2

סוקרטס בקיבוץ- ישראל מנקודת מבט פילוסופית | שיחה עם פרופ' גדעון כץ- חלק 2

פילוסופיה ישראלית- יש חיה כזו? מה היה קורה אם אחד מגדולי הפילוסופים בהיסטוריה היה מגיע למדינת ישראל של ימינו? מה היה לו להגיד על המתרחש כאן? באיזה מובן אפשר לנתח ולפרש את התהליכים המרכזיים המתרחשים בישראל מנקודת מבט פילוסופית, במקביל לנקודות מבט אחרות? ומה התובנות שיכולות לצוץ מהסתכלות כזו? כיצד היא מסייעת לנו להבין את המציאות הישראלית המורכבת כ"כ בה אנו חיים? על כל אלו ועוד שוחחתי עם פרופ' גדעון כץ, חוקר ומרצה בכיר במכון בן גוריון לחקר ישראל והציונות שנמצא במדרשת בן גוריון. 

האזנה נעימה! 

 נעימת הפתיחה והסיום בשני חלקי השיחה לקוחה מתוך האתר bensound.com


May 26, 201921:09
אשה נעשית אישה - שיחה מיוחדת ליום האישה הבינ"ל | חלק 1

אשה נעשית אישה - שיחה מיוחדת ליום האישה הבינ"ל | חלק 1

מפרגנים לנשים! לכבוד יום האישה הבינלאומי, הכנו תכנית מיוחדת העוסקת בפמיניזם והתפתחותה של האידיאולוגיה והמפכה הפמיניסטית. בתכנית זו (המחולקת לארבעה חלקים) אני משוחח עם ד"ר גילי גופר, חוקרת פמיניזם ומגדר במכון בן גוריון לחקר ישראל והציונות של אונ' בן גוריון. בחלק הראשון של השיחה אנו עוסקים בשאלה הבסיסית: מהו בעצם פמיניזם, מהן הסיבות ההיסטורית שהובילו למאבק עבור שוויון זכויות לנשים וכיצד הוא רלבנטי גם לימינו.. 

האזנה נעימה! 

 נעימת הפתיחה והסיום בשני חלקי השיחה לקוחה מתוך האתר bensound.com


May 24, 201915:33
אשה נעשית אישה- שיחה מיוחדת ליום האישה הבינ"ל | חלק 2

אשה נעשית אישה- שיחה מיוחדת ליום האישה הבינ"ל | חלק 2

מפרגנים לנשים! לכבוד יום האישה הבינלאומי, הכנו תכנית מיוחדת העוסקת בפמיניזם והתפתחותה של האידיאולוגיה והמפכה הפמיניסטית. בתכנית זו (המחולקת לארבעה חלקים) אני משוחח עם ד"ר גילי גופר, חוקרת פמיניזם ומגדר במכון בן גוריון לחקר ישראל והציונות של אונ' בן גוריון. בחלק זה של השיחה אנו עוסקים בגל הראשון של הפמיניזם, שהחל את המאבק לשוויון זכויות פוליטי והיווה את הבסיס לתנועה הפמיניסטית במאה ה-20. 

האזנה נעימה!

May 24, 201918:05
אשה נעשית אישה- שיחה מיוחדת ליום האישה הבינ"ל| חלק 3

אשה נעשית אישה- שיחה מיוחדת ליום האישה הבינ"ל| חלק 3

מפרגנים לנשים! לכבוד יום האישה הבינלאומי, הכנו תכנית מיוחדת העוסקת בפמיניזם והתפתחותה של האידיאולוגיה והמפכה הפמיניסטית. בתכנית זו (המחולקת לארבעה חלקים) אני משוחח עם ד"ר גילי גופר, חוקרת פמיניזם ומגדר במכון בן גוריון לחקר ישראל והציונות של אונ' בן גוריון. בחלק השלישי של השיחה אנו עוסקים בגל השני של הפמיניזם והמאבק של נשים לשוויון מגדרי מעבר לזכות לבחור ולהיבחר, בה התמקד הגל הראשון. 

האזנה נעימה! 

May 24, 201917:08
אשה נעשית אישה - שיחה מיוחדת ליום האישה הבינ"ל | חלק 4

אשה נעשית אישה - שיחה מיוחדת ליום האישה הבינ"ל | חלק 4

מפרגנים לנשים! לכבוד יום האישה הבינלאומי, הכנו תכנית מיוחדת העוסקת בפמיניזם והתפתחותה של האידיאולוגיה והמפכה הפמיניסטית. בתכנית זו (המחולקת לארבעה חלקים) אני משוחח עם ד"ר גילי גופר, חוקרת פמיניזם ומגדר במכון בן גוריון לחקר ישראל והציונות של אונ' בן גוריון. בחלק הרביעי והאחרון של השיחה אנו עוסקים בבביקורת על הגל השלישי של הפמיניזם והרלבנטיות שלו לימינו ומסכמים את השיחה. 

האזנה נעימה! 

שיר הסיום: John Lenon- Woman 

May 24, 201925:52
מהירושימה עד טרבלינקה- אתיקה של אחריות | מהיכן מתחילים ואיך הגענו לכאן?

מהירושימה עד טרבלינקה- אתיקה של אחריות | מהיכן מתחילים ואיך הגענו לכאן?

מהי אחריות ביחס לאחר? ועל מה בעצם מבוססת הדרישה שלנו לאחריות כלפי הזולת, העומדת בבסיס כל תפישה מוסרית באשר היא? שאלות אלו, שנראות אולי מובנות מאליהן לרובנו, הופכות לרלבנטיות במיוחד לאור המשברים העמוקים שפקדו את התרבות המערבית במאה ה-20, ובאו לידי ביטוי קיצוני שלהן במלחה"ע ה-1, ה-2 והשואה. 

אלו היו ביטוי לעובדה כי רעיונות הנאורות והקדמה שהתפתחו באירופה המודרנית לא הצליחו להפוך ל-'צו קטגורי' כללי ומחייב, כפי שהיו אמורות. אווירת הייאוש, חוסר האמונה באדם והתפישה הפסימית ביחס ליכולתו של האדם להפוך את העולם למקום טוב יותר, העלו אצל מספר פילוסופים מרכזיים במחצית השנייה של המאה ה-20 את הצורך לנסח מחדש את שאלת האחריות של האחר, ומכאן גם את הבסיס למחויבות המוסרית שלו כלפי הזולת. 

בשיחה זו אני משוחח עם עופר מרגלית, דוקטורנט לפילוסופיה באונ' העברית שעוסק בשאלת האתיקה של האחריות והאופן שבו התעצבה לאור המשברים שתיארתי לעיל. בחלק הראשון של השיחה אנחנו מתארים את הרקע שהביא לעיסוק בשאלה זו וכיצד הוא מבטא את המשברים העמוקים של התרבות המערבית במאה ה-20, ובמידה רבה גם בימינו. 

האזנה נעימה! 

May 16, 201917:11
מהירושימה עד טרבלינקה- אתיקה של אחריות | מהי אתיקה של אחריות?

מהירושימה עד טרבלינקה- אתיקה של אחריות | מהי אתיקה של אחריות?

 מהי אחריות ביחס לאחר? ועל מה בעצם מבוססת הדרישה שלנו לאחריות כלפי הזולת, העומדת בבסיס כל תפישה מוסרית באשר היא? שאלות אלו, שנראות אולי מובנות מאליהן לרובנו, הופכות לרלבנטיות במיוחד לאור המשברים העמוקים שפקדו את התרבות המערבית במאה ה-20, ובאו לידי ביטוי קיצוני שלהן במלחה"ע ה-1, ה-2 והשואה. אלו היו ביטוי לעובדה כי רעיונות הנאורות והקדמה שהתפתחו באירופה המודרנית לא הצליחו להפוך ל-'צו קטגורי' כללי ומחייב, כפי שהיו אמורות. אווירת הייאוש, חוסר האמונה באדם והתפישה הפסימית ביחס ליכולתו של האדם להפוך את העולם למקום טוב יותר, העלו אצל מספר פילוסופים מרכזיים במחצית השנייה של המאה ה-20 את הצורך לנסח מחדש את שאלת האחריות של האחר, ומכאן גם את הבסיס למחויבות המוסרית שלו כלפי הזולת. 

בחלק השני של השיחה אנחנו צוללים לעומק הנושא ומנסים לברר מהי בעצם אתיקה של אחריות ואת הגישות השונות שקיימות במסגרת תפישה זו. 

האזנה נעימה! 

May 16, 201917:33
מהירושימה עד טרבלינקה- אתיקה של אחריות | האם רוחניות היא הפיתרון?

מהירושימה עד טרבלינקה- אתיקה של אחריות | האם רוחניות היא הפיתרון?

 מהי אחריות ביחס לאחר? ועל מה בעצם מבוססת הדרישה שלנו לאחריות כלפי הזולת, העומדת בבסיס כל תפישה מוסרית באשר היא? שאלות אלו, שנראות אולי מובנות מאליהן לרובנו, הופכות לרלבנטיות במיוחד לאור המשברים העמוקים שפקדו את התרבות המערבית במאה ה-20, ובאו לידי ביטוי קיצוני שלהן במלחה"ע ה-1, ה-2 והשואה. אלו היו ביטוי לעובדה כי רעיונות הנאורות והקדמה שהתפתחו באירופה המודרנית לא הצליחו להפוך ל-'צו קטגורי' כללי ומחייב, כפי שהיו אמורות. אווירת הייאוש, חוסר האמונה באדם והתפישה הפסימית ביחס ליכולתו של האדם להפוך את העולם למקום טוב יותר, העלו אצל מספר פילוסופים מרכזיים במחצית השנייה של המאה ה-20 את הצורך לנסח מחדש את שאלת האחריות של האחר, ומכאן גם את הבסיס למחויבות המוסרית שלו כלפי הזולת. 

בחלק השלישי של השיחה אנחנו מנסים לברר מה יש לתפישות הרוחניות והדתיות להציע לעיסוק בשאלה זו והאם הן יכולות להצליח במקום שבו אחרות נכשלו. 

האזנה נעימה! 

May 16, 201913:42
מהירושימה עד טרבלינקה- אתיקה של אחריות| מחשבות לעתיד

מהירושימה עד טרבלינקה- אתיקה של אחריות| מחשבות לעתיד

 מהי אחריות ביחס לאחר? ועל מה בעצם מבוססת הדרישה שלנו לאחריות כלפי הזולת, העומדת בבסיס כל תפישה מוסרית באשר היא? שאלות אלו, שנראות אולי מובנות מאליהן לרובנו, הופכות לרלבנטיות במיוחד לאור המשברים העמוקים שפקדו את התרבות המערבית במאה ה-20, ובאו לידי ביטוי קיצוני שלהן במלחה"ע ה-1, ה-2 והשואה. אלו היו ביטוי לעובדה כי רעיונות הנאורות והקדמה שהתפתחו באירופה המודרנית לא הצליחו להפוך ל-'צו קטגורי' כללי ומחייב, כפי שהיו אמורות. אווירת הייאוש, חוסר האמונה באדם והתפישה הפסימית ביחס ליכולתו של האדם להפוך את העולם למקום טוב יותר, העלו אצל מספר פילוסופים מרכזיים במחצית השנייה של המאה ה-20 את הצורך לנסח מחדש את שאלת האחריות של האחר, ומכאן גם את הבסיס למחויבות המוסרית שלו כלפי הזולת. 

בחלק הרביעי והאחרון של השיחה אנחנו עוסקים במחשבות לעתיד על האפשרות ליישם את העקרונות הללו בחיי היומיום, ואולי גם להצליח ליצור עולם טוב יותר בסופו של דבר

האזנה נעימה! 

 שיר הסיום: סוף העולם- אביב גפן וברי סחרוף 

May 16, 201919:46