
Outriders Podcast - świat z perspektywy rozwiązań
By Outriders

Outriders Podcast - świat z perspektywy rozwiązańSep 20, 2023

Czy wielkie imprezy masowe się opłacają? Doświadczenia, zyski i straty
Być może nie ma ważniejszych decyzji w zakresie organizacji imprez masowych, niż decyzje o zorganizowaniu lub ubieganiu się o organizację wielkich wydarzeń, jakimi są Mistrzostwa Świata w piłce nożnej czy Igrzyska Olimpijskie. Gospodarze i organizacje ubiegające się o takie wydarzenia przeważnie bardzo mocno podkreślają pozytywne skutki takich wydarzeń. Ale imprezy masowe to także masowe inwestycje. Ogromne liczby zarówno pod względem kosztów, jak i korzyści, rodzą pytanie czy warto organizować megawydarzenia oraz jakie wyzwania stoją przed organizatorami takiego rodzaju wydarzeń.

Jak naprawić rynek mieszkaniowy? Wynajem, własność i europejskie wzorce
W wielu krajach europejskich powszechnie mówi się, że ludzi nie stać na zakup własnego domu czy mieszkania. Rosnąca inflacja, gwałtowny wzrost stóp procentowych i kryzys kosztów utrzymania, który miał miejsce w ciągu ostatnich lat, pogłębiły istniejący już od dawna problem nieruchomości na kontynencie. Ceny domów w Europie od blisko dziesięciu lat rosną. Ten wzrost jest również napędzany przez inwestorów.Istnieją również oznaki, że wyczerpuje się podaż mieszkań. Np. w kwietniu br. w Niemczech zatwierdzono do budowy prawie o jedną trzecią mniej mieszkań w porównaniu z kwietniem poprzedniego roku. Równolegle działalność platform najmu krótkoterminowego takich jak Airbnb i Booking kwitnie: coraz więcej prywatnych mieszkań wynajmowanych jest online.
Jak wygląda sytuacja mieszkaniowa na rynku europejskim, z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się mieszkańcy dużych europejskich stolic i jaka jest w tym wszystkim sytuacja Polski?

Jak stworzyć park narodowy? Przypadek rzeki Vjosy w Albanii
Albańska rzeka Vjosa, jako pierwsza w Europie została ogłoszona parkiem narodowym w tym roku. Ten największy naturalny system rzeczny i jeden z ostatnich dzikich ekosystemów na kontynencie uchodzi do Adriatyku. Zaś jej źródła położone są w greckich Górach Pindos.
Jeszcze parę lat temu w początkowej fazie budowy znajdowała się tam zapora rzeczna. Budowa została powstrzymana, a w kampanię dotyczącą ustanowienia parku narodowego rzeki Vjosy, włączały się międzynarodowe firmy i gwiazdy światowego kina.

Wyrwa. O edukacji w czasie wojny
Polski system edukacji stanął przed ogromnym wyzwaniem przyjęcia tysięcy ukraińskich dzieci, które uciekły do Polski przed wojną. Według MEiN, w polskich szkołach i przedszkolach uczy się ok. 180 tys. ukraińskich dzieci. Organizacje pozarządowe zajmujące się edukacją i migracją informują, że prawdopodobnie drugie tyle uczy się online w szkole ukraińskiej lub nie uczy się nigdzie. W Polsce nie podlegają obowiązkowi szkolnemu: to rodzic lub opiekun prawny decyduje, w jakim systemie będzie kształciło się jego dziecko.
Tymczasem wielu ukraińskich rodziców nie zdecydowało się wyjechać z kraju, a ich dzieci wciąż uczą się w lokalnym systemie edukacji. Nauka, w zależności od regionu kraju i możliwości schronienia przed atakami rakietowymi, jest prowadzona stacjonarnie lub zdalnie. Z jakimi wyzwaniami mierzą się ukraińscy rodzice i ich dzieci? Jak wojna wpływa na poziom nauczania w Ukrainie, jak wygląda ich nauka w Polsce?
Odpowiedzi na te pytania szukamy w audioreportażu “Wyrwa” wyprodukowanym wraz z Fundacją TOK FM. Posłuchajcie ukraińskich uczniów i uczennic oraz ich rodziców, nauczycieli, psychologów i ekspertów.

Czy USA uda się ograniczyć dostęp do broni?
Przemoc z użyciem broni jest główną przyczyną przedwczesnej śmierci w Stanach Zjednoczonych. Broń zabija każdego roku ponad 35 000 osób i powoduje dwa razy więcej obrażeń. W wielu stanach, w tym w Waszyngtonie, przemoc z użyciem broni kosztuje setki milionów dolarów w bezpośrednich i pośrednich kosztach i pochłania więcej ofiar niż wypadki samochodowe. Obecnie Stan Waszyngton stał się krajowym liderem ruchu zapobiegania przemocy z użyciem broni palnej. O tym jak USA próbują rozwiązać ten problem, rozmawiamy z ekspertami: prof. Wojciechem Kuleszą, psychologiem społecznym oraz dr. Łukaszem Pawłowskim, socjologiem i współautorem Podcastu Amerykańskiego.

Co zrobić, żeby AI nie zabrało nam pracy?
AI pojawiła się szeroko na salonach konferencji technologicznych ostatnich miesięcy. Słyszymy, że coraz więcej domowego sprzętu, w tym AGD, opiera się na sztucznej inteligencjI. Wokół AI pojawia się też wiele teorii spiskowych oraz obaw na temat przyszłości. Rewolucja, która może nastąpić, budzi obawy. Czytając w mediach listy zawodów najbardziej zagrożonych przez rozwój sztucznej inteligencji rodzi się strach o to, czy wkrótce będziemy mieli pracę. Jak sprawić, żeby wykorzystać dobrze szansę, które daje nam AI?

Przyszłość kolei - jak zmienić nasz sposób podróżowania?
Planując różne wyjazdy często myślimy o tym, żeby w docelowe miejsce wybrać się koleją, pociągiem w związku z publikacjami dotyczącymi kryzysu klimatycznego, wygody podróży czy czasu połączeń. Z drugiej strony, transport publiczny – jak wszyscy wiemy – ma swoje minusy. O tym, co blokuje rozwój kolei, czy są szanse na to, żeby przyspieszyć jej rozwój i jakie są rokowania, rozmawiamy z ekspertami, Jakubem Madrjasem i Mateuszem Kokoszkiewiczem.

Dlaczego Kanada tak chętnie przyjmuje migrantów?
W konsekwencji różnych wydarzeń (od protestów na Białorusi po wojnę w Ukrainie) Polska przyjęła rekordową liczbę migrantów ekonomicznych oraz uchodźców. Problemem jest jednak brak zdefiniowanej polityki migracyjnej, co sprawia, że jesteśmy podatni na populizm i emocjonalne zrywy polityczne.
Dlatego w tym odcinku zastanowimy się, czym jest polityka migracyjna oraz dlaczego i komu jest potrzebna — czyim interesom powinna służyć? Omówimy też przykład Kanady, której polityka opisywana jest jako jedna z najskuteczniejszych i najlepiej przemyślanych polityk migracyjnych na świecie.
Nasi goście:
dr hab. Maciej Duszczyk — członek Rady Naukowej Ośrodka Badań nad Migracjami UW, ekspert ds. migracji, polityki migracyjnej i polityki integracyjnej.
Marta Górczyńska — kierowniczka Działu Migracji Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, doktorantka UW. Prawniczka i badaczka zajmująca się prawami człowieka i ochroną migrantów.

Selektywna aborcja w Armenii - dlaczego rodzice wolą mieć synów? (Reportaż Outriders)
O prawie do aborcji mówi się bardzo dużo w różnych krajach. To kwestia dla wielu w dalszym ciągu kontrowersyjna. Chcemy przyjrzeć się jej z trochę innej strony i potraktować to jako punkt wyjścia do rozmowy na temat równości płci. W tym celu odwiedzamy Armenię i Lole Garcie Ajorfin, reporterkę Outriders, która zetknęła się z tematem selektywnej aborcji.
Tam z powodu zakorzenionego w społeczeństwie uprzywilejowania dzieci płci męskiej co roku w Armenii nie rodzi się 1400 dziewczynek. To oczekiwanie na syna w połączeniu z niższym wskaźnikiem urodzeń doprowadziło do alarmującej liczby aborcji selektywnych ze względu na płeć. Działania społeczne, uchwalane ustawy i programy telewizyjne starają się z pozytywnym rezultatem przeciwstawić temu problemowi. Tylko czy to się naprawdę udaje?
Prowadząca: Anna Górnicka
Reporterka: Lola Garcia-Ajorfin
Producentka: Zuza Olejniczak
Montażysta: Marcin Hinz
Autorka fotografii: Nazik Armenakyan

Jak Amerykanki radzą sobie z zakazem aborcji?
W Stanach Zjednoczonych przez prawie 50 lat obowiązywało konstytucyjne prawo do aborcji, które zostało ustanowione wraz z wyrokiem Sądu Najwyższego w sprawie Roe v. Wade. To właśnie w 1973 r. sędziowie orzekli, że poszczególne stany nie mają uprawnień do zakazywania aborcji. Wyrok oznaczał, że prawo do legalnego przerywania ciąży jest chronione Konstytucją Stanów Zjednoczonych.
Jednak 24 czerwca 2022 r. wyrok ten został uchylony, a Sąd Najwyższy stwierdził, że „konstytucja nie przyznaje prawa do aborcji”. Od tej pory poszczególne stany mogą samodzielnie decydować o pozwoleniu, ograniczeniu lub zakazie aborcji.
Skutki? Aborcja została całkowicie lub prawie całkowicie zakazana w co najmniej 13 stanach (Alabamie, Arkansas, Idaho, Kentucky, Missouri, Luizjanie, Oklahomie, Dakocie Południowej, Ohio, Teksasie, Tennessee, Wirginii Zachodniej i Wisconsin), a jest poważnie zagrożona w 26 z 50 stanów.
Co dzieje się obecnie w USA po roku od uchylenia wyroku?

Jak przywrócić rzekom naturalny bieg?
Oraz czy takie ryzyko zagraża również innym rzekom? Docierają do nas zdjęcia wysuszonych koryt, mamy też do czynienia z gwałtownymi powodziami związanymi z potężnymi opadami deszczów. Czy kryzys klimatyczny zmienił sposób w jaki musimy podejść do tematu rzek? O tym, w dzisiejszym odcinku porozmawiamy z Magdą Bobryk, prezeską Stowarzyszenia 515 km Odry, które działa na rzecz promocji i ochrony rzek oraz dr hab Andrzejem Mikulskim, hydrobiologiem z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Gdzie są Białorusini po trzech latach od masowych protestów?
Wojna w Ukrainie sprawiła, że wiele tematów zeszły na drugi i trzeci plan. Jednym z nich jest to co dzieje się z Białorusinkami Białorusinami, którzy w 2020 masowo wystąpili przeciwko reżimowi Aleksandra Łukaszenki. Blisko pół miliona (a są to dane i tak szacunkowe) opuściło swój kraj w wyniku represji, aresztowań
Najwięcej z nich swój tymczasowy dom znalazło w Polsce i Litwie. Część w Gruzji oraz Ukrainie. Jednocześnie o Białorusi słyszymy głównie za sprawą działań reżimu i wspomagania inwazji w Ukrainie. A gdzie są Ci, którzy tak tłumnie, pokojowo manifestowali w 2020? Dosłownie - dokąd się udali, jak układają sobie życie, jak odnajdują się w nowej politycznej i wojennej rzeczywistości.
A także dokąd chcą iść, o czym marzą, co robią oni oraz inni, by Białoruś doszła do wolności?
O tym rozmawiamy z trójką naszych gości:
- Veronica Laputska, współzałożycielką East Center,
- Aliaksai Shota, wydawcą i redaktorem naczelnym portalu hrodna.life
- Dashą (imię zmienionę), ekspertką ds. komunikacji

Outriders Podcast - świat z perspektywy rozwiązań
Myśl o uruchomieniu podcastu pojawiła się w 2021 r., przygotowywaliśmy się przez parę miesięcy. Potem wybuchła wojna w Ukrainie i podcast wyszedł w zupełnie nowej formie. Jeszcze potem próbowaliśmy innego formatu - w międzyczasie w Polsce wybuchła moda na podcasty i audycje o świecie.
Chcieliśmy się w tym odnaleźć i jakoś wyróżnić tak, by tworzyć wartość dla Ciebie. Zostawiliśmy to, co najlepsze, czyli reportaże audio. I dodaliśmy to, co często było sugerowane: mniej pesymizmu, więcej nadziei. Z dziennikarstwa rozwiązań korzystaliśmy od dawna, a teraz przemycamy je do podcastu.
A zatem...
Tworzymy unikalne reportaże audio o problemach i wyzwaniach na całym świecie, ale nie kończymy historii na tym, że jest tylko źle. Rozmawiamy z ludźmi, którzy szukają rozwiązań i patrzymy na to, co działa, co może działać i czego należy spróbować.
Outriders Podcast. Świat z perspektywy rozwiązań.

#67 – Wojna w obiektywie. Fotoreporter Ron Haviv wraca do Bośni
Sarajewo to dziś stolica Bośni i Hercegowiny, a jeszcze w latach 90tych miasto, które było oblężone przez blisko 4 lata w trakcie wojny w Jugosławii.
Na początku tego konfliktu do Sarajewa przyjechał też Ron Haviv, amerykański fotoreporter pracujący w strefach konfliktu. Ron przez lata dokumentował wojnę w całej Jugosławii, ale także w Ameryce Południowej, kryzys w Afryce i wojnę w Zatoce Perskiej. Jest współzałożycielem agencji VII znanej na całym świecie agencji fotograficznej, skupiajacej wokół siebie najznakomitsze nazwiska.
W trakcie wybuchu wojny w Jugosławii, był jeszcze fotoreporterem freelancerem. W 1992 roku miał 27 lat.
Teraz, spotkaliśmy się z nim w Sarajewie, żeby zapytać go o tamte dni i miejsca, które fotografował w trakcie oblężenia Sarajewa. W tym odcinku odwiedzimy z nim także Srebrenicę – miejscowość 2,5 godziny drogi od stolicy, w której doszło do ludobójstwa na ponad 8000 bośniackich muzułmanach, głównie chłopcach i mężczyznach.

#66 – Bezwarunkowy dochód podstawowy – rozdawnictwo czy bodziec do rozwoju?
W najnowszym odcinku opowiadamy, czym jest bezwarunkowy dochód podstawowy – komu to służy i w czym jest przydatny? Weryfikujemy eksperymenty na temat dochodu podstawowego w różnych krajach Europy i świata, a także próbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy jest możliwy w Polsce?
Prowadzący: Jakub Górnicki
Producentka: Zuza Olejniczak
Montażysta: Marcin Hinz

#65 – Czy Bułgaria wygra z korupcją?
Bułgaria od lat mierzy się z wysokim poziomem korupcji, zajmuje też wysoką pozycję wg organizacji Transparency International, która bada wskaźnik korupcji. A co piąty Bułgar wręczył łapówkę korzystając z usług publicznych w ostatnich latach.
O tym co spowodowało w Bułgarii taką korupcję, czy jest nadzieja na zmianę i o tym, jak w całej sytuacji radzą sobie media, rozmawiamy w Bułgarii z lokalnymi ekspertami.
Prowadzący i reporter: Jakub Górnicki
Montaż: Marcin Hinz
Produkcja: Zuza Olejniczak

#64 – Przyszłość naszych ubrań. Czy zrównoważona moda stanie się standardem?
Branża tekstylna zatrudnia ponad 300 mln ludzi, w całym światowym łańcuchu dostaw i jednocześnie odpowiada za 10% światowej emisji gazów cieplarnianych. Wiele z wyprodukowanych co roku ubrań ląduje w koszach albo są traktowane jako odpady, jeśli nie zostaną sprzedane w sklepach. W dzisiejszym odcinku Outriders Podcast pochylimy się nad sprawą rynku mody.
Prowadzący: Jakub Górnicki
Montażystka: Justyna Godz (Sounds and Stories)
Producentka: Zuzanna Olejniczak

#63 – Czy inflacja wpłynie na poziom marnowania żywności w Europie?
Według Eurostatu w 2020 r. w Unii Europejskiej zmarnowano 127 kg żywności w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Najwięcej, bo aż 70 kg jedzenia zamieniło się w śmieci w gospodarstwach domowych, a najmniej – w restauracjach czy handlu detalicznym.
Szacuje się, że te straty to blisko 10 proc. całej żywności dostarczanej konsumentom w Unii Europejskiej.
Jeszcze kilka lat temu polska czteroosobowa rodzina, w trakcie roku wyrzucała produkty o łącznej wartości 2500 zł, jak podają Banki Żywności. Biorąc pod uwagę wysoką inflację w całej Europie, koszt takich produktów jest obecnie dużo wyższy. Czy to wpływa na sposób w jaki zaczęliśmy kupować produkty i ich nie marnować? O tym porozmawiamy z ekspertami w najnowszym odcinku Outriders Podcast.
Prowadzący: Jakub Górnicki
Montaż: Ewa Dunal (Sounds and Stories)
Produkcja: Zuzanna Olejniczak

#62 – Dlaczego wydobycie ropy na Alasce budzi kontrowersje?
Alaska. To tam administracja prezydenta USA Joe Bidena wydała pozytywną decyzję w sprawie projektu Willow Oil, która pozwala na rozpoczęcie odwiertów naftowych. Największy producent ropy na Alasce, będzie miał możliwość wykorzystania trzech odwiertów na obszarze rezerwatu, który uważany jest za jedno z ostatnich dziewiczych miejsc na Ziemi. Ta decyzja spotkała się z protestami grup mieszkających najbliżej miejsca odwiertów. O tym, jaki wpływ na środowisko ale także lokalny rynek pracy może mieć ta decyzja porozmawiamy z dzisiejszymi ekspertami – Mateuszem Piotrowskim z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, który na co dzień zajmuje się polityką Stanów a także z Kamilą Kielar podróżniczką, która od wielu lat jeździ do Alaski.
Prowadzący: Jakub Górnicki
Montaż i realizacja: Ewa Dunal (Sounds and Stories)
Produkcja: Zuza Olejniczak

#61 - Życie kobiet w Gruzji: czy patriarchat trzyma się mocno?
Gruzja w ostatnich latach zmieniła się znacząco. Kraj odwiedziło kilkanaście milionów turystów, rozkwitła komercyjna turystyka, a Gruzini otworzyli się na Zachód. W dzisiejszym odcinku Outriders Podcast skupiamy się na tym, jak w perspektywie ostatnich lat kraj zmienił się dla gruzińskich kobiet. Dotychczasowy tradycyjny i konserwatywny podział ról społecznych między kobietami a mężczyznami powoli zaczyna ulegać zmianie. Jednak jak głębokie są te zmiany? O tym, jak ważna jest tradycja, rodzina i opinia w życiu Gruzinów i Gruzinek, porozmawiamy z kobietami, które znają ten kraj bardzo dobrze.
Prowadzący: Jakub Górnicki
Montaż i realizacja: Agnieszka Szwajgier (Sounds and Stories)
Produkcja: Zuzanna Olejniczak

#60 – Rumunia: Ceaușescu i dzieci dekretu zakazującego aborcji
Zabiegi przerywania ciąży w Rumunii lat 50 i 60 należały do bardzo częstych, co było spowodowane brakiem dostępu do środków antykoncepcyjnych. W połowie lat sześćdziesiątych, gdy Nicolae Ceausescu przejął rządy w kraju, wraz z ekipą rządząca, oganiczył warunki dozwolonej aborcji do okoliczności, które możemy dziś porównać częściowo do kompromisu aborcyjnego w Polsce. W ten sposób próbowali odpowiedzieć na kryzys demograficzny kraju. Rumunki zachęcano do posiadania większej ilości potomstwa, niezależnie od statusu społecznego i możliwości finansowych. W efekcie wiele spośród dzieci, które rodziły się od tego czasu w Rumunii były oddawane do domów dziecka, szpitali czy instytucji specjalnych.
W dzisiejszym odcinku porozmawiamy o konsekwencjach tej polityki z rumuńskimi ekspertami – historyczką, byłym managerem domu dziecka i jednym z wychowanków takiej instytucji.
Outriders Podcast znajdziesz również na kanale YT: youtube.com/@outriderspodcast
Zajrzyj na nasz kanał Outriders na YT: youtube.com/@Outrid3rs
Prowadzący: Jakub Górnicki
Montażystka: Ewa Dunal (Sounds and Stories)
Producentka: Zuza Olejniczak
Reporter na miejscu: Cătălin Prisacariu

#59 – W Portugalii trwa strajk nauczycieli. Dlaczego protestują?
Portugalia to kolejne państwo, w którym trwa strajk nauczycieli. Strajki nauczycieli wybuchły w grudniu 2022 r., w 2023 są kontynuowane mimo negocjacji z rządem. Godna płaca, szacunek do zawodu i lepsze warunki pracy: tego domagają się nauczyciele. Strajk wybuchł w kraju, w którym do końca dekady zabraknie 40 tys. pedagogów. Jak nauczycielom się żyje, jak wygląda ich życie i praca? Jakie są zarobki nauczycieli? Czy oni i nauczyciele w Polsce są w podobnej sytuacji? Porównujemy, czego potrzebuje nauczyciel, z czym mierzy się na co dzień i czy pensje to jedyny problem.
Outriders Podcast znajdziesz również na kanale YT: youtube.com/@outriderspodcast
Prowadzący: Jakub Górnicki
Montażystka: Ewa Dunal (Sounds and Stories)
Producentka: Zuza Olejniczak
Reporter na miejscu: Nuno Viegas

#58 - Jak Rumunia buduje swoją niezależność energetyczną?
Jak Rumunia buduje niezależność energetyczną? Energetyka to mocny punkt rumuńskiej strategii: rząd stawia na rozwój energetyki jądrowej (rozbudowę elektrowni Cerna Voda, reaktory SMR) oraz zwiększenie wydobycie gazu. Gospodarka opiera się na własnych źródłach gazu, atomie i inwestycjach w odnawialne źródła energii. Wojna w Ukrainie i odcięcie dostaw gazu sprawia, że Rumunia może stać się energetycznym hubem dla Europy Środkowo-Wschodniej. Rumunia w związku z wojną na Ukrainie weszła w większe partnerstwo z Mołdawią, pomagając i jej w kłopotach z Rosją. Jak do tego doszło? | Outriders Podcast.
--
Dołącz do Patronite: http://patronite.pl/outriders

#57 - Jak uciekający Rosjanie zostali przyjęci w Gruzji, Armenii i Kirgistanie?
Dlaczego Rosjanie uciekają z kraju przed mobilizacją? Wojna w Ukrainie od początku nie idzie po myśli Putina, a z powodu ogromnych strat, ogłoszono pobór. Rosjanie uciekają przed poborem do Kazachstanu, Turcji, Gruzji, Armenii, Kirgistanu... Mobilizacja w Rosji w 2022 r. sprawiła, że tysiące specjalistów uciekło: Rosjanie emigrują, by nie wyjeżdżać na front. Czemu uciekają przed wojną? Jak odnoszą się do nich ludzie w krajach, do których trafili? Czy ta migracja zachwieje Rosją?
Zapraszamy na 57 odcinek Outriders Podcast.
--
Już dziś dołącz do grona Patronek i Patronów: http://patronite.pl/outriders

#56 – Sytuacja w Turcji po trzęsieniu ziemi: “Nie mamy już domu”
Turcja walczy z największym trzęsieniem ziemi od ponad 80 lat. Po 10 dniach od katastrofy szacuje się, że zginęło ponad 41 000 osób a dziesiątki tysięcy są ranne. Odwiedziliśmy kilka miejscowości znajdujących się w epicentrum tego wydarzenia, żeby porozmawiać z ratownikami pracującymi na miejscu i osobami, które odczuwają skutki trzęsienia ziemi. Zastanawiamy się także jak to wydarzenie wpłynie na tegoroczne wybory parlamentarne i prezydenckie?
Temat tureckiej inflacji poruszaliśmy we wcześniejszym odcinku podcastu, sprawdź go: tutaj.
Prowadzący: Jakub Górnicki
Reporter na miejscu: Konstantinos Zilos
Koordynacja: Lola Garcia–Ajorfin
Montaż i realizacja: Ewa Dunal
Produkcja: Jakub Górnicki, Zuza Olejniczak
Zdjęcie: Diego Cupolo
---
Dołącz do grona Patronek i Patronów już dzisiaj: https://patronite.pl/outriders

#55 – Seks, miłość, wojna - jak to robią w Ukrainie?
Permanentny stres, rozdzielenie zakochanych i niepewność jutra zmienia podejście mieszkańców Ukrainy do miłości i seksu w trakcie wojny. Postanowiliśmy sprawdzić jak wojenna rzeczywistość wpłynęła na ich podejście do tych tematów. W tym odcinku rozmawiamy z seksuologami i terapeutami z Ukrainy i Polski a także z edukatorami seksualnymi i dziennikarzami, na temat zdrowia psychicznego i życia seksualnego w kraju. Specjalne podziękowanie dla Sexed.pl za pomoc w realizacji odcinka.
Prowadzący: Jakub Górnicki
Reporterki: Ewa Dunal, Aleksandra Rutkowska, Zuza Olejniczak
Montaż i realizacja: Justyna Godz
Produkcja: Zuza Olejniczak
Tłumaczka: Anastasia Kucher
---
Dołącz do grona Patronek i Patronów już dzisiaj: https://patronite.pl/outriders

#54 – Czy zastąpią nas roboty?
W dzisiejszym odcinku porozmawiamy z Wami o tym, o czym głosno jest na całym świecie – AI czyli sztuczna inteligencji w ostatnim czasie wdarła się przebojem do mediów.
Omówimy najnowsze przełomy w głębokim uczeniu się, to jak się zmienia oraz w czym już teraz pomaga nam sztuczna inteligencja. Z ekspertami porozmawiamy o tym, które branże stracą a które zyskają na jego rozwoju.
Prowadzący: Jakub Górnicki
Montaż i realizacja: Ewa Dunal
Produkcja: Zuza Olejniczak
---
Dołącz do grona Patronek i Patronów już dzisiaj: https://patronite.pl/outriders

#53 – 130 grup zbrojnych i 20 lat konfliktu. Co dzieje się w Demokratycznej Republice Konga?
Demokratyczna Republika Konga to jedno z największych państw Afryki, pod względem zarówno powierzchni, jak i liczby ludności, którą szacuje się na ponad 100 milionów osób. Kraj zamieszkuje 250 grup etnicznych. A głównym poziomem identyfikacji jest właśnie identyfikacja etniczna i klanowa.
Nieprzerwanie od 20 lat trwa tam jeden z największych kryzysów humanitarnych na świecie. Wiąże się on z konfliktem militarnym. Ze względu na przemoc, głód i epidemie w kraju w tym czasie zginęło już łącznie ponad 5,5 miliona ludzi.
O tarciach między Kongijczykami będziemy opowiadać w najnowszym odcinku.
Prowadzący: Jakub Górnicki
Reporter: Ignatius Bahizi
Montaż i realizacja: Ewa Dunal
Produkcja: Zuza Olejniczak
---
Dołącz do grona Patronek i Patronów już dzisiaj: https://patronite.pl/outriders

#52 – Jak Indie walczą z kłusownikami i gangami handlującymi dzikimi tygrysami?
Indie są domem blisko 80% całej światowej populacji dziko żyjących tygrysów, która liczy niemal 4500 osobników. A w celu ochrony tego gatunku w Indiach utworzono 54 rezerwaty, co pozwala monitorować liczebność i zdrowie tych zwierząt. Najnowszy został otwarty w październiku 2022 roku w regionie Uttar Pradsh na granicy z Nepalem, z którym Indie blisko współpracują. Ten ostatni kraj, również walczący o przetrwanie tygrysów, zamienił blisko jedną czwartą swojego terytorium w rezerwaty.
Właśnie w tym regionie, Uttar Pradesh, był nasz indyjski reporter – Hridayesh Joshi, który zbadał, dlaczego mimo największej populacji tygrysów Indie biją też rekordy polowań na te zwierzęta. W najnowszym odcinku Outriders Podcast rozmawialiśmy z kłusownikami, autorami raportów poświęconych tym zwierzętom, a także leśnikami z rezerwatów.
---
Prowadzący: Jakub Górnicki
Reporter w Indiach: Hridayesh Joshi
Montaż i realizacja: Justyna Godz
Produkcja: Zuza Olejniczak
---
Dołącz do grona Patronek i Patronów już dzisiaj: https://patronite.pl/outriders

#51 – Którędy do USA? Niebezpieczna droga tysięcy ludzi z Ameryki Płd. przez dżunglę.
Pogoń za amerykańskim snem od lat jest marzeniem osób z wielu krajów. Migracje z Ameryki Południowej do Stanów Zjednoczonych trwają nieprzerwanie od ponad dwudziestu lat. Według United States Census Bureau, rządowej agencji odpowiedzialnej za spisy ludności i zestawienia statystyczne, obecnie migracja do Stanów Zjednoczonych jest największa od 2017 roku i obejmuje blisko milion osób.
Ci, którzy się decydują na migracje, muszą się liczyć z ryzykiem – trudne warunki, wysokie koszta, nie wszyscy docierają do celu. Ryzykiem jest też odesłanie przez administrację USA do własnej ojczyzny.
W tym odcinku przedstawimy wam opowieść Lina, pięćdziesięciotrzyletniego Wenezuelczyka, który przedostał się przez przesmyk Darien, między Kolumbią i Panamą. Porozmawiamy także z lekarzami i osobami, które wspierają migrantów w drodze do lepszego życia.
---
Prowadzący: Jakub Górnicki
Reporterka w Kolumbii: Laura Cruz
Montaż i realizacja: Agnieszka Szwajgier
Produkcja: Zuza Olejniczak
---
Dołącz do grona Patronek i Patronów już dzisiaj: https://patronite.pl/outriders

#50 – Jak Uganda wygrała z ebolą?
Pod koniec września 2022 roku Ministerstwo Zdrowia w Ugandzie wraz ze Światową Organizacją Zdrowia potwierdziło ognisko choroby wirusowej ebola w dystrykcie Mubende, 150 km od stolicy kraju – Kampali. Światowa Organizacja Zdrowia opisuje ebolę jako „poważną, często śmiertelną chorobę dotykającą ludzi i inne naczelne”. W ciągu dwóch miesięcy, podczas których wirus krążył po Ugandzie, potwierdzono 141 przypadków, z czego dziewiętnaście dotyczyło pracowników służby zdrowia, a także 55 zgonów. Do tej pory nie zatwierdzono oficjalnej szczepionki przeciwko eboli ani oficjalnego, jednolitego systemu leczenia tej choroby.
W tym odcinku Outriders Podcast zabierzemy was do Kampali, stolicy Ugandy, gdzie opowiemy wam o tym, czy ebola może być zagrożeniem dla całego kraju, jak również o tym, jakie inne choroby zakaźne mogą nam grozić.
Prowadzący: Jakub Górnicki
Reporter w Ugandzie: Ignatius Bahizi
Montaż i realizacja: Justyna Godz
Produkcja: Zuza Olejniczak
---
Dołącz do grona Patronek i Patronów już dzisiaj: https://patronite.pl/outriders

#49 – Dlaczego Turcja atakuje w północnej Syrii? Kurdowie pod ostrzałem.
Od dwudziestego listopada Turcja przeprowadza naloty na częściowo autonomiczne strefy kurdyjskie w północnej Syrii i po drugiej stronie granicy – w Iraku.
W dzisiejszym odcinku Outriders Podcast opowiemy wam więcej o tym, na czym polega konflikt na linii Turcja – północna Syria i jak w tej rzeczywistości żyją Kurdowie.
Minister obrony Turcji Ferit Melen, cytowany przez Reutersa, powiedział, że ma to związek z zamachem bombowym w Stambule, do którego doszło tydzień wcześniej, a o który Turcja oskarża ugrupowania kurdyjskie. Kierowane przez Kurdów Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) zaprzeczyły jednak udziałowi w tym wydarzeniu i oskarżyły Turcję o wykorzystanie ataku jako pretekstu do rozpoczęcia zaplanowanej wcześniej ofensywy.
Prowadzący: Jakub Górnicki
Reporter w Syrii: Massoud Hamid
Montaż i realizacja: Ewa Dunal
Produkcja: Zuza Olejniczak
---
Dołącz do grona Patronek i Patronów już dzisiaj: https://patronite.pl/outriders

Jak Ukraina radzi sobie z 6.5 mln wewnętrznie przesiedlonych osób?
Od wybuchu wojny w dwa tysiące dwudziestym drugim roku w Ukrainie blisko sześć i pół miliona osób w Ukrainie zostało wewnętrznie przesiedlonych.
Pod koniec października tego roku Międzynarodowa Organizacja do spraw Migracji (IOM) przeprowadziła najnowszą, dziesiąta rundę badań dotyczącą wewnętrznych przesiedleń i mobilności w Ukrainie.
Spośród sześciu i pół miliona osób wewnętrznie przesiedlonych w Ukrainie czterysta pięćdziesiąt tysięcy zostało przesiedlonych w ciągu miesiąca między wrześniem a październikiem. Większość nowych przesiedleń, blisko dwieście osiemdziesiąt tysięcy, dotyczyła lokalizacji na wschodzie kraju.
W tym specjalnym odcinku Outriders Podcast odwiedziliśmy różne miejscowości w Ukrainie i porozmawialiśmy zarówno z mieszkańcami, jak i z lokalnymi władzami na temat tego, jak wygląda codzienność ludzi, którzy musieli się wyprowadzać ze swoich domów.
Prowadzący: Jakub Górnicki
Reporterzy: Ewa Dunal, Jakub Górnicki, Aleksandra Rutkowska
Tłumacze: Piotr Andrusieczko, Serhii Kolesnikov, Anastasia Kutcher,
Montaż i realizacja: Ewa Dunal
Produkcja: Zuza Olejniczak
---
Dołącz do grona Patronek i Patronów już dzisiaj: https://patronite.pl/outriders

#48 – Dlaczego cholera wróciła do Libanu po 30 latach?
Liban przeżywa pierwszą epidemię cholery od 30 lat. Pierwszy przypadek cholery w Libanie od 1993 r. został zarejestrowany 6 października 2022 r. w Akkarze na północy kraju.
Cholera, która jest niezwykle zaraźliwą chorobą spowodowaną spożyciem żywności lub wody zanieczyszczonej bakteriami, jest stosunkowo łatwa do leczenia. Jeżeli nie jest leczona, może jednak powodować niekontrolowaną biegunkę i wymioty, które prowadzą do śmierci w ciągu kilku godzin od odwodnienia.
Wybuch cholery w Libanie nastąpił po serii kryzysów, które spadły na ten kraj w ciągu ostatnich trzech lat. To załamanie gospodarcze i upadek państwa, a następnie pandemia COVID-19 i słynna eksplozja w porcie w Bejrucie, która miała miejsce w sercu stolicy. Spowodowała ona znaczne straty w ludziach i zniszczyła wiele domów. Z czasem pogorszyła się jakość usług sanitarnych i zaopatrzenia w wodę, co wpływa na życie Libańczyków i syryjskich uchodźców w Libanie.
Reporter w Libanie, Ali Shaikh udał się do Doliny Bekaa, 30 km na wschód od Bejrutu, aby odwiedzić obóz dla uchodźców, w którym były przypadki cholery. Spotkał się z lekarzami pracującymi na pierwszej linii kryzysu i niektórymi dotkniętymi chorobą rodzinami.
W tym odcinku podcastu rozmawiamy z:
• Dr Ferasem Alghadbanem z organizacji pozarządowej Endless Medical Advantage (EMA). To lekarz, który pracuje na pierwszej linii kryzysu, próbując świadczyć usługi medyczne zmarginalizowanym społecznościom, które cierpią z powodu braku podstawowych potrzeb i praw.
• Asmą Patel, aktywistką głęboko zaangażowaną w dostarczanie usług medycznych i pomaganie lekarzom w nawiązywaniu kontaktów z innymi podmiotami oraz docieranie do wsparcia i darczyńców
• Sanaą Kleif, matką trojga dzieci, mieszkającą w obozie dla uchodźców w Dolinie Bekaa w bardzo trudnych warunkach. Na cholerę zachorowała dwoje jej dzieci, udało im się przeżyć.
• Dr Marcelem Fernandezem, szefem misji Doctors Without Borders w Libanie
• Dr Anthonym Nasrem, dyrektorem medycznym libańskiego Czerwonego Krzyża
---
Podoba Ci się to, co robimy? Dołącz do grona Patronek i Patronów już dzisiaj: https://patronite.pl/outriders
---
Prowadzący Jakub Górnicki
Reporter w Libanie: Ali Shaikh
Producentka: Zuza Olejniczak
Montażystka i realizatorka: Justyna Godz (Sounds and Stories)

#47 – Dlaczego inflacja w Turcji wymknęła się spod kontroli?
Turcja według danych statystycznych ma nieco ponad osiemdziesiąt pięć milionów mieszkańców. Oni wszyscy mierzą się z najwyższą od ponad ćwierć wieku inflacją, która w tym roku, zgodnie z oficjalnymi danymi, wynosi blisko osiemdziesiąt pięć procent. Nieoficjalnie inflacja jest trzycyfrowa.
W tym odcinku Outriders Podcast wraz z naszym reporterem na miejscu Lluísem Miquelem Hurtado zabieramy was na spacer po jesiennym Stambule, stolicy Turcji. Odwiedzimy tutaj lokalny targ, gdzie spotkamy się z mieszkańcami i ze sprzedawcami. Porozmawiamy także z ekspertami na temat problemów gospodarczych, z jakimi boryka się Turcja.
---
Podoba Ci się to, co robimy? Dołącz do grona Patronek i Patronów już dzisiaj: https://patronite.pl/outriders
---
Prowadzący Jakub Górnicki
Reporter w Turcji: Lluís Miquel Hurtado
Producentka: Zuza Olejniczak
Montażystka i realizatorka: Ewa Dunal (Sounds and Stories)

Jak Ukraina przygotowuje się do zimy?
Wojna w Ukrainy trwa już ponad pół roku, ale Ukraińcy od wielu miesięcy przygotowują się do zimy. Zapasy węgla, gazu i drewna są gromadzone zarówno przez mieszkańców, jak i wsie oraz miasta.
Władze administracyjne apelują o oszczędzanie energii elektrycznej, a jej dostawy już od kilku miesięcy są przekazywane wahadłowo w godzinach kluczowych dla jej poboru.
Największym wyzwaniem najbliższych miesięcy będzie zapewnienie ciepła i elektryczności wszystkim mieszkańcom. W wyniku środowych zmasowanych ataków na ukraińskie miasta elektryczności nie było w pięćdziesięciu procentach Kijowa i w osiemdziesięciu procentach Lwowa. Dużo trudniejsze wyzwanie stoi przed regionami znajdującymi się bliżej linii frontu.
W tym specjalnym odcinku Outriders Podcast byliśmy w obwodzie lwowskim, w Kijowie, Odessie i Krzywym Rogu, żeby dowiedzieć się, jak wyglądają przygotowania.
---
Podoba Ci się to, co robimy? Dołącz do grona Patronek i Patronów już dzisiaj: https://patronite.pl/outriders
---
Prowadzący Jakub Górnicki
Producentka: Zuza Olejniczak
Współpraca na miejscu: Anastasia Kutcher
Montażystka i realizatorka: Ewa Dunal (Sounds and Stories)

#46 – Jak media z Mjanmy (dawnej Birmy) żyją na uchodźstwie w Tajlandii?
O współczesnej Mjanmie słyszymy w mediach głównie z powodu buntu i konfliktu między wyznawcami wybranych religii i wojskiem. W tym odcinku przybliżymy Wam jej ostatnią historię i przedstawimy jak wygląda teraz rzeczywistość mediów, w kraju, w którym doszło do przewrotu wojskowego niecałe 2 lata temu.
Wewnętrzne, wieloletnie wojny partyzanckie doprowadziły do izolacji państwa od społeczności międzynarodowej. Taka sytuacja trwała aż do początku XXI wieku, kiedy po ponad 50 latach rządów wojska, w 2011 r., zostały przeprowadzone wybory parlamentarne i wdrożone reformy.
O tym, jak zmieniała się Mjanma na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat opowiada nam Patryk Kugiel, ekspert z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, natomiast o trudnej sytuacji mediów w kraju opowiada Sonny Swe, mjanmański dziennikarz, założyciel gazet Frontier Myanmar oraz The Myanmar Times, pracujący w Tajlandii.
---
Podoba Ci się to, co robimy? Dołącz do grona Patronek i Patronów już dzisiaj: https://patronite.pl/outriders
---
Prowadzący Jakub Górnicki
Producentka: Zuza Olejniczak
Montażystka i realizatorka: Ewa Dunal (Sounds and Stories)

#45 – Rozejm w wojnie domowej w Etiopii.
Etiopia, to drugi najludniejszy kraj w Afryce. Dom dla ponad 113 mln mieszkańców. W listopadzie mijają dwa lata od wybuchu wojny w północnej części kraju między rządem federalnym a siłami Ludowego Frontu Wyzwolenia Tigraju. W konflikcie, który trwa od nieco ponad dwóch lat, zginęło dotychczas co najmniej 385 tys. osób, a w jego wyniku Etiopia mierzy się z kryzysem humanitarnym.
Głos oddajemy w tym odcinku dziennikarzowi, który jako jeden z nielicznych miał możliwość podróżowania po regionie opanowanym konfliktem, doktorantowi politycznemu tłumaczącemu powody wojny oraz Tigrajce, która obecnie mieszka w stolicy kraju Addis Abebie, ale wolała zachować anonimowość, opowiadając nam o tym, co zobaczyła w swoim rodzinnym regionie po wybuchu wojny.
Moment, w którym nagrywamy ten odcinek, jest historyczny – obie strony konfliktu (etiopski rząd federalny i sąsiadująca z Etiopią Erytrea z jednej strony oraz Ludowy Front Wyzwolenia Tigray z drugiej) zostały zaproszone do RPA przez Unię Afrykańską, żeby 3 listopada 2022 r., równo po dwóch latach od jego rozpoczęcia, porozumiały się w kwestii zawieszenia broni.
---
Podoba Ci się to, co robimy? Dołącz do grona Patronek i Patronów już dzisiaj: https://patronite.pl/outriders
---
Prowadzący Jakub Górnicki
Producentka: Zuza Olejniczak
Montażystka: Ewa Dunal (Sounds and Stories)

#44 – Dlaczego Brazylia skręca w lewo?
Cały świat obserwował w ostatnią niedzielę wydarzenia w Brazylii, gdzie ponad 150 milionów Brazylijczyków oddało swoje głosy, aby wybrać nowego prezydenta na następne cztery lata. Te wybory będą miały głęboki wpływ zarówno regionalnie, jak i globalnie, i są uważane za jedne z najważniejszych w kraju od czasu zakończenia dyktatury wojskowej w 1985 roku.
Pierwsza tura głosowania w wyborach powszechnych odbyła się 2 października, a druga 30 października. Pomimo dużej liczby kandydatów w pierwszej turze, bo aż jedenastu, od początku, uwaga mediów i obywateli skupiona była na dwóch z nich, którzy w przedwyborczych sondażach otrzymywali nawet 86% poparcia: to prawicowy, urzędujący prezydent Jair Bolsonaro i lewicowy były prezydent Luiz Inácio Lula da Silva.
W tym odcinku podcastu Outriders współpracowaliśmy z brazylijskim dziennikarzem Lucasem Veloso, który mieszka w Sao Paulo, aby wyjaśnić wszystko, co warto wiedzieć o tych ważnych wyborach - w końcu Brazylia to największa gospodarka w Ameryce Łacińskiej i czwarta pod względem wielkości demokracja na świecie.
---
Podoba Ci się to, co robimy? Dołącz do grona Patronek i Patronów już dzisiaj: https://patronite.pl/outriders
---
Prowadzący Jakub Górnicki
Reporter w Brazylii: Lucas Veloso
Producentka: Lola Garcia–Ajorfin
Montażystka: Agnieszka Szwajgier (Sounds and Stories)

Czas okupacji
Okupacja. Każdy z nas słyszał historie z czasów II wojny światowej. Niektórzy mają je w swoich rodzinach. Opowieści dziadków, babć i pradziadków. Odległe. Ale dziś takich historii są tysiące. W Ukrainie.
W tym odcinku oddajemy głos osobom, które przeżyły rosyjską okupację i musiały grzebać swoich najbliższych, czasem także w trakcie ostrzału. Usłyszycie o zbrodniach, do których nigdy nie powinno było dojść, o dramatach, których nie da się udźwignąć, i o nadziei — która pozwala przetrwać.
Spod rosyjskiej okupacji wyzwolono dotąd 1530 miejscowości. Przez ostatnie miesiące odwiedziliśmy wiele z tych miejsc, większość z nich chwilę po wyzwoleniu. Byliśmy w Borodziance, Bobryku, Fenewyczach, Obuchowyczach, Jahidnem, Buczy. Słuchaliśmy, obserwowaliśmy, rejestrowaliśmy wszystko to, co mieszkańcy i mieszkanki chcieli nam pokazać i przekazać.
Spotkaliśmy charyzmatyczną sołtyskę, która ocaliła życie wielu mieszkańcom w kilku wsiach, młodego mężczyznę, który ratował innych, podkreślając, że nasza linia frontu była tutaj, nasi żołnierze walczyli na froncie, a my tutaj, w wiosce, czy popa, który wygłosił wstrząsające kazanie w okupowanej wsi. Towarzyszyliśmy im w masowych ekshumacjach. Ich historie oddajemy po długiej pracy w terenie i studiu montażowym.
Jeśli chcecie, żebyśmy robili to dalej, wspierajcie naszą pracę na https://patronite.pl/outriders
-----
Prowadzący: Jakub Górnicki
Montaż, produkcja: Ewa Dunal (Sounds and Stories)
Tłumaczenia: Anastazja Kucher, Serhii Kolesnikov, Olga Błaszczyk
Reporterzy w terenie: Jakub Górnicki, Yaroslava Tymoshchuk, Marcin Suder, Tatiana Kozak
Realizacja: Stefan Kołodziejczyk (Bring The Noise)
Lektorzy i lektorki: Krzysztof Tubilewicz, Krzysztof Szczepaniak, Krzysztof Zimoch, Agnieszka Bomba, Alicja Dec, Maria Jaśczak, Aleksandra Rutkowska

#43 - Kobiety, życie, wolność - 40 dni protestów w Iranie
Od połowy września w mediach społecznościowych pojawiają się zdjęcia uczniów i uczennic protestujących w całym Iranie. Zamieszki rozpoczęły się po śmierci Mahsy Amini, 22-letniej irańskiej Kurdyjki, która zmarła w areszcie 16 września, po zatrzymaniu w Teheranie przez policję ds. moralności za rzekome niewłaściwe zakrycie włosów.
Od wybuchu ogólnokrajowych protestów zginęło co najmniej 201 osób, w tym 28 dzieci – podaje Stowarzyszenie Ochrony Dzieci z siedzibą w Teheranie. Najwięcej osób zmarło w stanie Sistan i Beludżystan.
Protesty prowadzone przez młode kobiety są widoczne i silne, ale czy przejdą do historii? Rozmawialiśmy o tym z irańskimi naukowcami, protestującymi w Iranie, oraz irańskimi aktywistkami i aktywistami w diasporze, którzy opowiedzieli nam o swoich przeżyciach i spostrzeżeniach.
--
Reporterka: Lola Garcia-Ajofrin
Montaż: Justyna Godz, Sounds and Stories
Prowadzenie: Jakub Górnicki
---
Podoba Ci się to, co robimy? Dołącz do grona Patronek i Patronów już dzisiaj: https://patronite.pl/outriders
---

Ukraińska kultura w czasie wojny
O potężnym znaczeniu, roli i zadaniach instytucji kulturalnych w czasie wojny wspominali najwybitniejsi mówcy w historii świata. W specjalnym wydaniu odcinka Outriders Podcast, zrealizowanego w Kijowie, Mikołajowie, Lwowie i Krzywym Rogu, oddajemy Wam opowieść dźwiękową. Rozmawiamy z artystami i artystkami ukraińskimi o tym, jak zmieniła się ich praca, widownia i zobowiązania zawodowe. Zawracamy uwagę na największe obawy środowiska kulturalnego i misję osób, które zaangażowały się w obronę kultury w czasie wojny bez wcześniejszego doświadczenia. Ich relacje komponujemy z dźwiękami, które pozwalają się przenieść do tych miejsc.
Uczestniczyliśmy w koncercie Lwowskiej Filharmonii Narodowej, odwiedziliśmy jedno z najstarszych centrów kultury we Lwowie, sprawdzaliśmy, jak rozwija się ukraińska scena podziemnego stand-upu w Kijowie, podziemne kulturalne życie w Krzywym Rogu, a także jak z prowadzeniem zbombardowanego przez Rosjan Teatru Dramatycznego w Mikołajowie poradził sobie jego dyrektor. Wszystkie dźwięki zebraliśmy sami w terenie – chcielibyśmy robić to dalej, będąc jak najbliżej miejsca wydarzeń.
Potrzebujemy do tego Twojej pomocy: https://patronite.pl/outriders
Rozmawiamy z:
- Bohdanem Sehinem, dyrektorem handlowym Filharmonii Lwowskiej,
- Michałem Sosnowskim, flecistą orkiestry, i Ulianą Makiejewą, oboistką orkiestry,
- Włodko Kaufmanem – malarzem, projektantem, performerem i kuratorem,
- Lyaną Mytsko z Miejskiego Ośrodka Sztuki we Lwowie,
- Julią Homchyn i Jaryną Korotkiewicz z Instytutu Strategii Kultury we Lwowie,
- Bohdanem Sehinem, dyrektorem Teatru Dramatycznego w Mikołajowie,
- Siergiejem Miliutinem, wicemerem miasta Krzywy Róg.

#42 – Jak Kambodża handluje ludźmi z Azji i Europy?
Przenosimy się do Kambodży, o której od dłuższego czasu jest głośno za sprawą handlu ludźmi, wabionymi za pomocą oszustw internetowych. Cudzodziemcy wielu narodowości, pochodzący zarówno z Azji, jak i Europy oraz Afryki, są ściągani do Kambodży pod pretekstem bardzo lukratywnych ofert pracy, najczęściej poprzez media społecznościowe. Na miejscu okazuje się, że praca, do której zostali zatrudnieni, jest niewolnicza, a oni nie mogą z niej zrezygnować. Za próbę ucieczki wielu z nich poddawanych jest torturom. Lokalne media donoszą także o samobójstwach osób przetrzymywanych w niewoli.
Wiele syndykatów przestępczych jest zarządzanych przez Chińczyków, którzy dzięki udanej współpracy gospodarczej z Kambodżą mogli rozwinąć też nielegalne źródła zarobku. Tymczasem kambodżański rząd długo zaprzeczał, że dochodziło do przypadków handlu ludźmi z wykorzystaniem oszustw internetowych.
Z ekspertami, którzy są w Kambodży, tj. z dziennikarzami śledczymi oraz pracownikiem organizacji pozarządowej zajmującej się współpracą z ofiarami, porozmawialiśmy o tym, dlaczego scamming rozwinął się akurat tam, i o perspektywie ofiar.
--
Dołącz do grona naszych Patronek i Patronów. https://patronite.pl/outriders
--
Prowadzący: Jakub Górnicki
Reporterka: Len Leng
Producentka: Zuza Olejniczak
Montażystka: Agnieszka Szwajgier (Sounds and Stories)

#41 – Kto skorzysta na Twoim DNA?
W najnowszym odcinku Outriders Podcast, podejmujemy temat, o którym na co dzień nie myślimy, albo nie myśleliśmy do czasów pojawienia się pandemii COVID 19 i testów wykrywających wirusa. To oznacza, że zajmujemy się tematem genetyki oraz bezpieczeństwa naszych danych.
Przeważnie podróżujemy z Wami po świecie, odwiedzamy regiony i dalekie kraje, w których wydarzają się sprawy warte przekazania. Tym razem postanowiliśmy skupić się na informacjach, które przenosi każdy z nas… czyli na naszym DNA. W ostatnich miesiącach w Sejmie został złożony projekt ustawy o medycynie laboratoryjnej, który poniekąd ma pozwolić na uszeregowanie zapisów prawnych dotyczących genetyki w polskim ustawodawstwie.
---
Podoba Ci się to, co robimy? Dołącz do grona Patronek i Patronów już dzisiaj: https://patronite.pl/outriders
---
Prowadzący Jakub Górnicki
Producentka: Zuza Olejniczak
Montażystka: Justyna Godz (Sounds and Stories)

Najgorszy dzień Ukrainy od pierwszego dnia wojny
Skala okrucieństwa, do jakiego posunął się Władimir Putin, przerosła najgorsze wyobrażenia. 10 października 2022 r. Rosja przeprowadziła zmasowany atak na ukraińskie miasta. Od rana na terenie Ukrainy wyły syreny alarmowe.
Do zespołu Outriders, który przekroczył granicę zaledwie kilka godzin wcześniej, spływały informacje od reporterów i reporterek #eyesonukraine o zaatakowanych parkach, mostach, elektrowniach czy ulicach w centrach miast. Zginęło co najmniej 11 osób, a 89 zostało rannych.
Jak podaje OSW, celami były: Kijów, Charków, Chmielnicki, Dniepr, Iwano-Frankiwsk, Kropywnycki, Krzemieńczuk, Krzywy Róg, Lwów, Mikołajów, Odessa, Połtawa, Tarnopol, Winnica i Zaporoże oraz mniejsze miejscowości w obwodach: charkowskim, chmielnickim, iwanofrankiwskim, kijowskim, kirowohradzkim, połtawskim, sumskim, zaporoskim i żytomierskim. Ten prawdopodobnie najgorszy od początku wojny dzień opisywaliśmy z bardzo bliska – w trasie do Kijowa. Wsłuchaj się w naszą relację i wybierz się w tę trasę razem z nami.
W tym odcinku byliśmy w Buczy, Krzywym Rogu, Chersoniu, Lwowie, Mikołajowie, Sumach, Zaporożu i Kijowie. I kontynuujemy naszą podróż.
--
Dołącz do grona naszych Patronek i Patronów. https://patronite.pl/outriders
--
Prowadzący: Jakub Górnick
Producentka: Zuza Olejniczak
Montażystka: Ewa Dunal (Sounds and Stories)

Jak Czechy odzyskały Kaliningrad?
W najnowszym odcinku specjalnym Outriders Podcast jesteśmy w Czechach, gdzie postanowiliśmy zapytać o nowe czeskie terytorium, czyli Kralovec (kiedyś Kaliningrad).
W ostatnich dniach anonimowy tweet z Polski rozpoczął dyskusję na temat tego, że Czechy mają prawo do aneksji Kaliningradu i mogą spełnić marzenie o dostępie do morza. Podchwycony przez czeskie i zagraniczne media, odbił się szerokim echem. Czeskie koleje komunikują otwarcie nowych połączeń kolejowych, powstają serwisy internetowe poświęcone nowemu terytorium, a na codziennych prognozach pogody, prezenterzy wskazują Kralovec jako część Czech.
Z czeskim dziennikarzem i satyrykiem, Konstantinem Sulimenko, rozmawiamy o genezie żartu, który stał się międzynarodowy, a także o poczuciu humoru w trakcie wojny.
W tym odcinku, wskazany jest dystans!
--
Dołącz do grona naszych Patronów i Patronek. https://patronite.pl/outriders
--
Prowadzący i reporter: Jakub Górnicki
Producentka: Zuza Olejniczak
Montażysta: Marcin Hinz

#40 – Outriders: nasze plany na przyszłość
W tym odcinku podcastu ekipa Outriders spotkała się w całości, by z okazji 5. urodzin porozmawiać o planach na przyszłość.
Przed nami duże wyzwania. Przede wszystkim Klub Outriders, czyli fizyczna przestrzeń w Warszawie, do której mamy nadzieję zaprosić Was już za rok. To będzie miejsce spotkań, rozmów, wspólnego picia kawy, warsztatów i wymiany myśli na temat mediów i świata. 200 m2 przestrzeni wymagającej potężnego remontu — lubimy, gdy nie jest zbyt łatwo.
Rozmawiamy też o Magazynie i pomysłach na kolejne wydania, podcaście, którego pierwszy odcinek opublikowaliśmy ledwie 7 miesięcy temu i o nowej stronie internetowej, którą pewnie zdążyliście już trochę poznać. Stworzona z myślą o użytkownikach i użytkowniczkach urządzeń mobilnych, ma ułatwiać korzystanie z naszych formatów i poznawanie publikowanych przez nas historii. Opowiadamy także o naszym najnowszym interaktywie, którego premiera już 5 października na Międzynarodowym Kongresie Dziennikarstwa o Migracji w hiszpańskiej Meridzie.
Na koniec zapowiadamy najnowszy projekt Outriders dot. Ukrainy — będziemy tam już w przyszłym tygodniu. To praca w terenie zawsze była dla nas najważniejsza i w tej materii nic się nie zmieniło. Miłego słuchania!
W podcaście wzięli udział: Anna Górnicka, Jakub Górnicki, Grzegorz Kurek, Piotr Kliks, Zuza Olejniczak, Marta Bloch, Aleksandra Rutkowska i Małgorzata Hućko.
(06:59) Klub Outriders w Warszawie
(15:20) Co nowego w podcaście?
(22:40) Co nowego w magazynie?
(28:58) Nowa strona WWW!
(34:57) Premierowy materiał multimedialny
--
Dołącz do grona naszych Patronek i Patronów.
Chcesz wspomóc nasze działania? Możesz dołożyć swoją cegiełkę na https://patronite.pl/outriders
--
Montażystka: Ewa Dunal (Sounds and Stories)

#39 – Jak Europa podporządkowała gospodarczo Afrykę?
Głowy państw afrykańskich i międzynarodowych instytucji zebrały się w Rotterdamie podczas Szczytu Adaptacji Afryki (Africa Adaptation Summit), by wezwać uprzemysłowione kraje do spełnienia obietnic o sfinansowaniu adaptacji klimatycznej Afryki.
Przywódcy zaprezentowali istniejące inicjatywy, które wymagają współfinansowania. Najważniejszą jest Program Przyspieszenia Adaptacji Afryki (Africa Adaptation Acceleration Program). Skupia się na czterech obszarach: rolnictwie i bezpieczeństwie żywnościowym, odpornej infastrukturze, wzmocnieniu zdolności młodych ludzi oraz innowacyjnych inicjatywach finansowych.
Czy Afryka wreszcie dostanie to, co jej obiecano, podczas szczytu klimatycznego COP27 w Sharm-El-Sheikh, nazywanego szczytem „afrykańskim” i „wdrożenia”?
Zapytaliśmy o to Fransa Timmermansa, wiceprzewodniczącego Unii Europejskiej, Ade Ayeyemi, dyrektora generalnego regionalnego banku Afryki EcoBank, oraz Aloka Sharmę dyrektora przewodniczącego Konferencji Narodowych Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, tzw COP.
--
Dołącz do grona naszych Patronek i Patronów. https://patronite.pl/outriders
--
Prowadzący: Jakub Górnicki
Reporterka: Zuza Nazaruk
Producentka: Zuza Olejniczak
Montażystka: Agnieszka Szwajgier (Sounds and Stories)

Armenia, Azerbejdżan - nowa runda konfliktu
Odwiedzamy dwa ormiańskie miasta - Sotk i Dżermuk, w które uderzyły azerskie wojska w nocy z 12 na 13 września br., podczas niedawnej eskalacji długotrwałego konfliktu między Armenią a Azerbejdżanem.
Te dwa państwa Kaukazu Południowego od dziesięcioleci są zaangażowane w spór o Górski Karabach. To terytorium etnicznie ormiańskie, ale geograficznie położone w Azerbejdżanie. Od upadku Związku Radzieckiego Armenia i Azerbejdżan kwestionują jego status.
Długoletni konflikt to przede wszystkim dwie wojny. Pierwsza trwała od końca 1991 do 1994 r., a druga miała miejsce jesienią 2020 r., kiedy na świecie panowała jeszcze pandemia COVID-19.
Najnowsza eskalacja przemocy wysiedliła tymczasowo 2500 cywilów, a zginęło w niej 200 żołnierzy.
„Zobacz, jakie życzenia z okazji urodzin wysłał mi Azerbejdżan”, mówi 60-letni Valery Poghosyan, kierowca ciężarówki, wskazując na dużą dziurę w ścianie swojego salonu w Sotk. Jego 60. urodziny miały miejsce zaledwie trzy dni po eskalacji konfliktu.
Podobnie jak wiele innych osób w tym mieście, jego rodzina to etniczni Ormianie, którzy uciekli z Azerbejdżanu na początku lat 90., podczas pierwszej wojny o Górski Karabach. Wielu etnicznych Ormian uciekło z Azerbejdżanu i przybyli tutaj, a mieszkający tu Azerowie uciekli do Azerbejdżanu.
W naszym podcaście znajdziecie analizę geopolityczną i konsekwencje społeczne konfliktu oraz wywiady z Zarą Amatuni, rzeczniczką delegacji Armenii z ramienia Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, z Richardem Giragosianem, założycielem Regional Studies Centre, niezależnego geopolitycznego think tanku z siedzibą w Erewaniu, i z Olesią Vartanyan, starszą analityczką ds. Kaukazu Południowego z Crisis Group.
„To frustrujące, że ludzie nie zwracają uwagi na fakt, że nie są to tylko terytoria”, mówi Olesya Vartanyan. „Na mapach wyglądają na terytoria mające pewne kształty, góry, jeziora, ale to miejsca, w których mieszkają ludzie”.
--
Dołącz do grona Patronek i Patronów Outriders - https://patronite.pl/outriders

#38 - Nikaragua: Dlaczego księża są prześladowani?
Nikaragua czwarty rok z rzędu przeżywa poważny kryzys praw człowieka. Od kwietnia 2018 r. rząd prezydenta Daniela Ortegi staje się coraz bardziej autorytarny. Tysiące rannych, dziesiątki więźniów politycznych i tysiące uchodźców, którzy uciekli głównie do Kostaryki, Stanów Zjednoczonych i Hiszpanii – to konsekwencje działań obecnej władzy. Do tego dochodzi brutalnie stłumienie masowych protestów w tym roku. Zginęło wówczas ponad 300 osób.
Prezydent Ortega zmienia Nikaraguę w państwo policyjne, w którym obywatele, którzy nie zgadzają się z jego rządami, nie mają żadnych swobód obywatelskich. Niezależne media zostały ocenzurowane i przejęte, liderów opozycji, obrońców praw człowieka, liderów sektora prywatnego, dziennikarzy i byłych dyplomatów uwięziono, a ponad 1600 organizacji non-profit zamknięto.
W ostatnich tygodniach rząd prześladował przywódców religijnych Kościoła katolickiego. W ciągu niecałych trzech miesięcy policja zatrzymała 10 księży, w tym biskupa Rolando Alvareza. Władze twierdzą, że osoby te wzbudzają nienawiść i strach wśród ludności.
O obecnej sytuacji, która ma miejsce w Nikaragui, rozmawiamy z socjolożką, pracowniczką szkoły katolickiej i księdzem, który musiał uciekać do Hiszpanii.
--
Dołącz do grona naszych Patronów i Patronek. https://patronite.pl/outriders
--
Prowadzący: Jakub Górnicki
Reporterka: Cindy Regidor
Producentka: Zuza Olejniczak
Montażystka: Justyna Godz (Sounds and Stories)