Skip to main content
Spotify for Podcasters
Outsiders

Outsiders

By Outsiders

اوتسایدرز روایتی از داستان‌های کمتر شنیده شده‌ی ورزش ایران و جهان
Available on
Castbox Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

اپیزود چهاردهم: علی عبدُه

OutsidersAug 25, 2022

00:00
03:12:59
اپیزود چهاردهم: علی عبدُه
Aug 25, 202203:12:59
اپیزود سیزدهم: تیمسار
Mar 09, 202201:55:53
اپیزود دوازدهم: هرکول خوزستان

اپیزود دوازدهم: هرکول خوزستان

صفر کشکولی، از بدمن‌های کلاسیک سینمای ایران سوژه‌ی این اپیزود اوتسایدرز است. مردی که با سر تراشیده، قد کوتاه و هیکل حجیم همیشه نقش قاچاقچی، قاتل یا نهایتا بادیگارد را در سینما و تلویزیون ما بازی کرده است. با این حال، عمو صفر، تاریخچه‌ای مفصل پیش از معروف شدن از طریق پرده‌ی سینما داشت. بیشتر به بخش ورزشی زندگی این مرد دوست داشتنی خواهیم پرداخت.
کمک به پادکست: payping.ir/@Outsiderspodcast

outsiderspodcast.ir

instagram.com/outsiders.podcast

twitter.com/outsidersradio

t.me/outsiderspodcast

Nov 20, 202144:57
اپیزود یازدهم: کاظم

اپیزود یازدهم: کاظم

در یازدهمین قسمت پادکست اوتسایدرز سراغ داستان مبهم و عجیب کاظم ساریخانی رفتیم. جودوکایی بسیار بااستعداد که توانست به قهرمانی آسیا برسد اما با حاشیه‌هایی بسیار عجیب هرگز به حق واقعی خود نرسید و در 24 سالگی مجبور به کنار گذاشتن ورزش قهرمانی شد. پس از آن، او مربی ایران و سپس عربستان شد. در برگشت از عربستان بود که او در بیمارستان روانی بستری شد و احتمال توطئه علیه او پررنگ شد. این مقطع از زندگی او، چیزی بود که ما را مجاب کرد به تحقیق در مورد او بپردازیم. چیزی که خواهید شنید حاصل تحقیقی حداقل یک ماهه از سوی ما است. برای مشخص شدن موضوع با مربی، پزشک تیم ملی، همبازیان و سایر مربیان سال‌های اخیر جودو که در جریان موضوع بودند یا نام آنها مطرح شد صحبت کردیم.

کمک به پادکست: payping.ir/@Outsiderspodcast

outsiderspodcast.ir

instagram.com/outsiders.podcast

twitter.com/outsidersradio

t.me/outsiderspodcast

Jul 24, 202154:52
اپیزود دهم: ژانت

اپیزود دهم: ژانت

در دهمین قسمت از پادکست اوتسایدرز، سراغ داستان تلخ ژانت کهن‌صدق رفتیم. ستاره‌ی تیم دو و میدانی ایران در دهه چهل که در اوج جوانی و پس از کسب افتخارات بسیار، به شکلی تراژیک ترک حیات گفت. همینطور در مقدمه‌ای طولانی، به مسئله‌ی یهودیت در ایران پرداخته‌ایم تا بیشتر متوجه فضایی شوید که ژانت در آن به دنیا آمد، تحصیل کرد و به پیراهن تیم ملی رسید.

اسپانسر: phinix.ir

کمک به پادکست: payping.ir/@Outsiderspodcast

outsiderspodcast.ir

instagram.com/outsiders.podcast

twitter.com/outsidersradio

t.me/outsiderspodcast

May 09, 202150:47
اپیزود نهم: سلطان وحشت
Mar 31, 202101:06:59
اپیزود هشتم: گارد رأس قذافی
Jan 24, 202101:29:10
اپیزود هفتم: همیشه رو به جلو

اپیزود هفتم: همیشه رو به جلو

در هفتمین اپیزود از پادکست اوتسایدرز سراغ بازی‌های آسیایی 1974 رفتیم که در تهران با شعارِ همیشه رو به جلو برگزار شد. این مسابقات بی‌شک بزرگترین رویداد ورزشی از حیث میزبانی برای ورزش کشورتا این لحظه بوده است. در این اپیزود راجع به بازی‌های آسیایی، چالش‌های هند به عنوان برگزارکننده اولین دوره از مسابقات، بحران مشروعیت جمهوری خلق چین، چالش‌های آسیای درگیر جنگ‌های اعراب و اسرائیل در آن دوره و در پایان وضعیت اقتصادی و معیشتی ایرانِ دهه پنجاه شمسی به طور مفصل صحبت خواهیم کرد. همینطور به رویای دربار برای به دست آوردن میزبانی المپیک 1984 پرداختیم. رویایی که محقق نشد.

سایت پادکست اوتسایدرز اخیرا به طور آزمایشی بالا اومده که می‌تونید بیشتر ما رو بشناسید و در مورد قسمت‌های پادکست اطلاعات کسب کنید:

outsiderspodcast.ir

شبکه‌های اجتماعی اوتسایدرز رو هم برای دنبال کردن اطلاعات تکمیلی، فالو کنید:

کانال تلگرام

اینستاگرام

توییتر

کمک به اوتسایدرز

Nov 14, 202002:07:24
اپیزود ششم: صیاد طلا
Sep 20, 202001:08:06
اپیزود پنجم: حشمت

اپیزود پنجم: حشمت

در این قسمت سراغ حشمت مهاجرانی، سرمربی پرافتخار تاریخ تیم ملی فوتبال ایران رفتیم. مهاجرانی به عنوان فوتبالیست با تاج و پاس قهرمان ایران شد و وقتی فوتبال رو زودتر از موعد کنار گذاشت، به مربیگری رو آورد. با حشمت مهاجرانی، تیم جوانان ایران چهار بار متوالی قهرمان جوانان آسیا شد و این چیزی بود که باعث شد، گزینه‌ای ایده‌آل بعد از اوفارل برای مربیگری تیم ملی باشه. با حشمت، تیم ملی قهرمان جام ملت‌های آسیا شد، برای اولین بار به جام جهانی رسید و برای آخرین بار تا این لحظه، تو المپیک بازی کرد و البته حذفی آبرومندانه داشت. 

با این حال انقلاب سال 57 باتوجه به رابطه نزدیک حشمت و خاندان پهلوی، تمام برنامه‌ها و زندگی مهاجرانی رو به هم ریخت. داستان جذاب حشمت، با صحبتی طولانی با خودش شکل گرفته و شنیدنی شده.

Aug 10, 202001:11:58
اپیزود چهارم: باغبان‌زاده‌ای که سلطان شد
Jul 04, 202059:07
اپیزود سوم: شیخ آهنین
Jun 06, 202001:32:26
اپیزود دوم: یارومه

اپیزود دوم: یارومه

در دومین اپیزود پادکست اوتسایدرز با داستان عجیب استاد بزرگ کانگ‌فو آشنا خواهید شد. مردی که اگرچه در رشته‌های رزمی میشه بزرگترین نام ایرانی تاریخ در نظر گرفتش، مثل سوژه قسمت اول ما، به ورزش اکتفا نکرد. "یارومه" بعد از آموزش طریقه‌ی فیلسوفانه/رزمی خودش در دوره قبل از انقلاب، در ادامه در اولین دوره انتخابات ریاست جمهوری کاندیدا و رد صلاحیت شد و بعد از زندانی شدن، در ابتدا ادعای مهدویت و سپس ادعای خدایی کرد و حتی کتاب مقدس خودش رو به رشته تحریر در آورد. این شما و این ابراهیم میرزایی!

Apr 28, 202001:02:13
اپیزود اول: کاپیتان سانسور شده

اپیزود اول: کاپیتان سانسور شده

پرویز قلیچ‌خانی در سال 1324 در حوالی میدان شوش متولد شد. او خیلی زود استعداد خود را در فوتبال نشان داد و در حدود بیست سالگی به تیم ملی رسید. از اواخر دهه چهل تا اواسط دهه پنجاه، قلیچ‌خانی کاپیتان تیم ملی ایران بود و به حدی در این زمینه مقتدر بود که او را به عنوان یکی از بهترین بازیکنان تاریخ ایران معرفی ‌می‌کنند. او تنها بازیکنی در کل قاره است که سه مرتبه قهرمان جام ملت‌های آسیا شده است. با این حال نام او در اواخر دوره پهلوی و چهل سال اخیر، یک نام ممنوع به شمار می‌رود. داستان گرویدن او به اندیشه چپ و فعالیت‌های رنگارنگ وی را در کنار شمایی کلی از داستان زندگی وی روایت‌ کرده‌ایم. با اوتسایدرز همراه باشید.

Apr 13, 202049:40