Skip to main content
Spotify for Podcasters
Podcast-19

Podcast-19

By Oy ve Ötesi

Oy ve Ötesi olarak salgınla birlikte gündeme gelen soru işaretlerini uzman görüşleriyle gidermek için bir podcast serisi hazırladık. Salgın sürecinde ve sonrasında eğitim, sağlık, siyaset, ekonomi, psikoloji, hukuk gibi alanlardaki güncel tartışma konularını uzmanlarla birlikte konuştuk ve salgının ötesini mercek altına aldık.
Currently playing episode

ÖZEL BÖLÜM: Salgın ve Seçimler-2

Podcast-19Mar 12, 2021

00:00
38:36
ÖZEL BÖLÜM: Salgın ve Seçimler-2

ÖZEL BÖLÜM: Salgın ve Seçimler-2

Seçimlerin, Covid-19 salgını gerekçesiyle ertelenmesi/yapılmaması söz konusu olabilir mi? Türkiye’de yürürlükte olan mevzuat bu konuda ne diyor? Prof. Dr. Emre Toros ile konuştuk. Söyleşiyi yapanlar: Mustafa Köksalan, Sevcan Çamlıdağ, Sungur Eker.

Seçimlere özel söyleşimizin bu ikinci ve son bölümünü kaçırmayın!

Prof. Dr. Emre Toros
1973 Ankara doğumludur. Lisans ve yüksek lisans derecelerini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde, doktorasını ise Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde tamamlamıştır. Akademik çalışmalarını aralarında Malmö Üniversitesi, Stanford Üniversitesi ve King’s College London gibi üniversitelerde yürüten Profesör Toros, hâlen Hacettepe Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Türkiye siyaseti, seçmen davranışı, seçimler ve kamuoyu araştırmaları alanlarında uzman olan Profesör Toros son üç yıldır Türkiye’deki seçim aksaklıkları üzerinde çalışmaktadır.

Mar 12, 202138:36
ÖZEL BÖLÜM: Salgın ve Seçimler-1

ÖZEL BÖLÜM: Salgın ve Seçimler-1

Covid-19 salgını devam ederken seçim yapılırsa ne olur? Seçim günü ve öncesinde ne gibi önlemlerin alınması gerekir? Prof. Dr. Emre Toros ile konuştuk. Söyleşiyi yapanlar: Mustafa Köksalan, Sevcan Çamlıdağ, Sungur Eker.

Seçimlere özel bu söyleşimizi kaçırmayın!

Prof. Dr. Emre Toros
1973 Ankara doğumludur. Lisans ve yüksek lisans derecelerini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde, doktorasını ise Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde tamamlamıştır. Akademik çalışmalarını aralarında Malmö Üniversitesi, Stanford Üniversitesi ve King’s College London gibi üniversitelerde yürüten Profesör Toros, hâlen Hacettepe Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Türkiye siyaseti, seçmen davranışı, seçimler ve kamuoyu araştırmaları alanlarında uzman olan Profesör Toros son üç yıldır Türkiye’deki seçim aksaklıkları üzerinde çalışmaktadır.


Mar 12, 202101:08:06
(20) Salgın ve İnsani Yardım

(20) Salgın ve İnsani Yardım

İnsani yardım kapsamında salgın da bir “afet” midir? Salgın döneminde yapılan insani yardım çalışmaları en çok hangi gruplar için hayati? Hayata Destek Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Sema Genel Karaosmanoğlu ile konuştuk. Söyleşiyi yapan: Pınar Canpolat.

İyi dinlemeler!

Sema Genel Karaosmanoğlu
22 yılı aşkın süredir uluslararası ve ulusal düzeyde insani yardım ve kalkınma alanında çalışmalar yürütüyor. Hindistan, Afganistan, İran ve Pakistan’da birçok projede yer aldı. İnsani yardım alanındaki deneyimleri çerçevesinde, farklı sahalarda hayata geçirilen projelerin yanı sıra uluslararası ölçekte çalışan yardım ve kalkınma örgütlerine de danışmanlık yaptı.

Karaosmanoğlu 2005 yılında, uluslararası alanda yürüttüğü çalışmaları ulusal düzeyde de hayata geçirebilme hedefiyle İstanbul merkezli sivil toplum kuruluşu Hayata Destek Derneği’nin kurucu üyelerinden biri oldu. Toplum temelli insani yardım ve afete hazırlık faaliyetleri yürütmek üzere kurulan Hayata Destek Derneği’nin kapasitesini günden güne yükselterek kat ettiği yolun her adımında yer aldı. Karaosmanoğlu bugün, acil yardım ve iyileştirme çalışmalarının yanı sıra sosyal koruma, afet risklerinin azaltılması ve kapasite geliştirme gibi insani yardım alanında çok boyutlu faaliyetler yürüten Hayata Destek Derneği’nin Direktörlüğünü üstleniyor.

Hâlen Türkiye içinde çalışmalarını sürdürürken uluslararası alanda insani yardım aktörleriyle bu alana katkı sağlamak için koordinasyon çalışmalarında sorumluluk üstleniyor. ICVA (International Council of Voluntary Agencies), NEAR (Network for Empowered Aid Response) ve SİTAP (Sivil Toplum Afet Platformu) gibi pek çok uluslararası ve ulusal ağın Yürütme Kurulu’nda yer alıyor.

İnsani yardım alanında akademik çalışmalara da katkı sağlıyor. Doktora derecesini Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nden alan Karaosmanoğlu, çeşitli üniversitelerde dersler verdi.

Mar 12, 202125:15
(19) Salgın ve Bilimsel

(19) Salgın ve Bilimsel

Salgın penceresinden bakıldığında Sars-Cov2’yi diğer virüslerden ayıran nedir? Covid-19’dan korunmak adına bireylere ne gibi görevler düşüyor? Bireysel tedbirler salgınla mücadele icin yeterli mi? Aşı geliştirme çalışmaları ne aşamada? Küresel ekonomik politikalar çerçevesinden bakıldığında hükûmetlere ne gibi roller düşüyor? “Normalleşme” süreçlerinde alınması gereken tedbirler ile planlanan ya da alınan tedbirler arasındaki açıyı, sağlık ve dünyada insan yaşamının sürdürülmesi lehine daraltmak için neler yapılmalı? Bu mücadelede neredeyiz? Prof. Dr. Osman Selim Badur ile konuştuk. Söyleşiyi yapan: Banu Binbaş Yıldırım.

Salgını bilimsel yönüyle ele alan bu söyleşiyi kaçırmayın!

Prof. Dr. Osman Selim Badur
Fransa Bilimler Akademisi Üyesi olan Prof. Dr. Selim Badur, 1977 yılında İstanbul Üniversitesi ve Universitè Catholique de Louvain Üniversitesi Eczacılık bölümlerinden mezun oldu. Badur, doktorasını 1981 yılında İstanbul Tıp Fakültesi, Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’nda tamamladı. Kariyerine 1981 yılında Pasteur Enstitüsü’nde Araştırmacı olarak başlayan Badur, 1989 yılına kadar Pasteur ve Alfred Fournier enstitülerinde Uzman Araştırmacı olarak görev yaptı. 1994 ve 1995 yılları arasında Paris Sud Üniversitesi’nde Konuk Öğretim Üyesi olarak çalışan Badur, 1995 yılından bu yana İstanbul Tıp Fakültesi’nde Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’nda Profesör unvanıyla görev alıyordu.

Mar 12, 202134:27
(18) Salgın ve Yönetişim

(18) Salgın ve Yönetişim

Salgınla birlikte devletlerce alınan önlemlerde uygulanan farklı modeller arasında ideal olan hangisi? Farklı modellerin ekonomik açıdan ve hak ve özgürlükler açısından avantajları ve dezavantajları neler? Bu kapsamda otoriterleşme senaryosu nereye denk düşüyor? Prof. Dr. Emre Erdoğan ile konuştuk. Söyleşiyi yapan: Doç. Dr. Başak Yavçan.

İyi dinlemeler!

Prof. Dr. Emre Erdoğan
1971 Bursa doğumludur. Galatasaray Lisesi (122. Dönem) ve Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdi, aynı bölümde doktorasını tamamladı. 1996’dan itibaren kamuoyu araştırmaları yapan Erdoğan, 2003 yılında bağımsız araştırma şirketi Infakto RW’yu kurdu. 2005’ten beri Boğaziçi Üniversitesi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde çeşitli konularda ders veren Erdoğan, 2015’ten bu yana İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde tam zamanlı öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

Mar 12, 202132:22
(17) Salgın ve Çocuk İstismarı

(17) Salgın ve Çocuk İstismarı

Çocuk, istismar karşısında gerçekten “susar” mı? İstismarın önüne geçmek için hepimize düşen görevler neler? Birey olarak çocuğa bakış açımızda ne gibi sorunlar var? Çocukların sınırlarını, mahremiyetini, bedensel ve manevi haklarını yeterince gözetiyor muyuz? Çocuk hakları mücadelesine nasıl katkıda bulunabiliriz? UCİM kurucusu Saadet Özkan ve Klinik Psikolog Aslı Çelikler ile konuştuk. Söyleşiyi yapan: Melek Demir.

Hepimizi ilgilendiren bu söyleşiyi kaçırmayın!

Saadet Özkan
Saadet Özkan, 15 Haziran 1978’de İzmir’de doğdu. Anadolu Üniversitesi Okul Öncesi Eğitim Öğretmenliği eğitiminin ardından Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve İletişim bölümünden mezun oldu. Özel bir Akademiden Trainer Advanced Master Plus programı eğitimi alan Saadet Özkan, Kişisel Gelişimci uzmanı Yaşam Koçu, Öğrenci Koçu, Performans Koçluğu, Trainers Training, Kuantum, Gestalt Therapy, Hypnosis Master, NLP alanında çalışıyor. İzmir Menderes’te 6 öğrenciye cinsel istismarda bulunan okul müdürünün yargılanmasını sağlayarak 82 yıl 6 ay hapis cezası almasını sağlayan Saadet Özkan, verdiği mücadeleyle dünyaya örnek oldu. Dünyada her sene sadece 12 kadına verilen ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Uluslararası Kadınlar Cesaret Ödülü’nü First Lady Melania Trump’ın elinden aldı. Başlattığı bu mücadele ile ülkede milyonlarca çocuğa ve aileye umut olan Özkan, 2017 senesinin Temmuz ayında Mersinli iş adamı olan Yücel Ceylan ile birlikte Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği( UCİM)’ni kurdu. Ülkede 50 bin aşkın gönüllü UCİM üyesi ile birlikte farkındalık eğitimleri veren Özkan, aynı zamanda çocuk istismarı davalarında da aktif olarak gönüllü avukatlar ile mücadele vermeye devam ediyor.

Aslı Çelikler
İstanbul Üniversitesi’nde psikoloji lisansının ardından Haliç Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji yüksek lisansını tamamladı. Özel bir danışmanlık merkezinde çocuk ergen terapisti olarak çalışmakta ve aynı zamanda okul öncesi kurumlara danışmanlık hizmeti vermektedir. Çocuk odaklı pek çok sivil toplum projesinde gönüllülük faaliyetleri gerçekleştiren Klinik Psikolog Aslı Çelikler şu an Dünya Çocukları Derneği eğitimcilerinden biri olup çocuğun cinsel istismardan korunmasına yönelik eğitim ve seminer çalışmaları sürdürmektedir.

Mar 12, 202137:25
(16) Salgın ve Felsefe

(16) Salgın ve Felsefe

Salgın döneminde yaşamlarımızın, varlığımızın sayılara indirgenmesi ne anlam ifade ediyor? Kriz durumları bizi kolektiviteden koparıyor mu? Adapte olmaya mecbur kaldığımız yeni koşulların, hak ve özgürlükleri güçlendirme potansiyelini de beraberinde getirdiğini söylemek mümkün mü? Doğayla, diğer canlılarla aramızdaki iktidar ilişkisi sürdürülebilir mi? Prof. Dr. Ali Akay ve Dr. Güçlü Ateşoğlu ile konuştuk! Söyleşiyi yapan: Sevcan Çamlıdağ.

Bu zihin açıcı söyleşiyi kaçırmayın!

PROF. DR. ALİ AKAY
Paris’te, 1976-1990 yılları arasında Paris VIII Üniversitesi’nde Sosyoloji, Felsefe ve Siyaset Bilim okuyan Ali Akay, 1990 yılından beri İstanbul’da, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’ndeöğretim üyesidir Aynı Üniversitenin Resim Bölümü’nde 1992 yılından beri doktora derslerini sürdürmektedir. 1980’li yılların sonu ve 1990’lı yılların başlarında Deleuze ve Guattari’den çeviriler yapmıştır. Felsefe ve Sosyoloji çalışmalarının yanı sıra çağdaş sanat ortamında, 1990’lı yılların başından beri sergiler yapmakta yazılar yazmakta ve kitaplar yayınlamaktadır.
Ali Akay, MSGSÜ dışında, Almanya’da, Berlin’de Humboldt Üniversitesi’nde, Fransa’da, I.N.H.A. (Sanat Tarihi Milli Enstitüsü), Paris VIII Üniversitesi, Sorbonne Üniversitesi ve Amerika’da Columbia Üniversitesinde çalışmıştır. Paris’te Jeu de Paume Müzesi’nde   “Exilocrates” adı altında tim seneyi kapsayan seminer dizisi yapmıştır.
Son yayınlanmış kitapları arasında ; Postmodernizmin ABC’s
i, (Say yay). Birleşmeyen Sentez, (Yapı Kredi Yay). Sanat Tarihi: Sıradışı bir Disiplin, (Yapı Kredi Yay). Sanatın Gramları, (Bağlam Yay).  Siyaset Bir Düşünce Alanıdır, (Dedalus yay) Armağan, Tekil Düşünce ve M. Foucault’da İktidar ve Direnme Odakları ,Seza Paker, Reflksif Akışkanlıklar, Sanat Bizi Seviyor, Felsefe Yazıları (Doğu Batı Yay), Félix Guattari, Öznellik Alanları, Minör Politika (Otonom Yay.), Kulakdavulunun Eğrisi, Konu-m-lar, (Belge yay.) kitaplarının yazarı ve  İstanbul (Autrement Pres), Placing Turkey on the Map of Europe (Boğaziçi University Press),  Postmodernisme et apres ? (Editions Kimé), Model Turkei (Wallstein Verlag),  Unleashed (Time and Hudson) adlı kolektif kitapların yazarlarındandır.
1992 yılında Toplumbilim dergisini kurmuş ve 2011 yılına kadar bu dergiyi sürdürmüştür. 2011 yılında, şu anda devam etmekte olan Teorik Bakış dergisini kurmuştur. 2003 -2005 yılları arasında da Plato adlı çağdaş sanat dergisinin ortak kurucusudur. Türkiye’de ve yurt dışında birçok serginin küratörlüğünü yapmıştır.

DR. GÜÇLÜ ATEŞOĞLU
Lisans ve yüksek lisans eğitimini ODTÜ Felsefe Bölümü’nde aldı (1996-2003). Yüksek lisans tez konusu Hegel Felsefesinde Öznelerarasılık ve Özgürlük Sorunu idi. Aynı bölümde başladığı doktorasını, Hegel Felsefesinde Metafizik başlığıyla Muğla Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde tamamladı. Selâhattin Hilâv’a Saygı (2006), Tarih Felsefesi: Seçme Metinler (2006; 4. baskı: 2017), Alman İdealizmi I: Fichte (Eyüp Ali Kılıçaslan’la birlikte, 2006; 2. baskı: 2020), Alman İdealizmi II: Hegel (2013; 2. baskı: 2020), Spinoza ile Karşılaşmalar (Eylem Canaslan’la birlikte, 2015; 2. baskı: 2019), Marx: Seçme Yazılar (Hayalet, 2017) başlıklı kitapların yanı sıra elliyi aşkın kitabın da editörlüğünü üstlenen ve 43 baskı yapan Nigel Warburton’ın Felsefenin Kısa Tarihi’ni çeviren Ateşoğlu, Baykuş: Felsefe Yazıları Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmenliğini yürütmekte, 2010 yılından beri de Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde Öğretim Üyesi olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Mar 12, 202101:29:04
(15) Salgın ve Avrupa Birliği

(15) Salgın ve Avrupa Birliği

AB siyaseti salgından nasıl etkilendi? İtalya’nın yalnız bırakılmasında sorumlu AB miydi yoksa yetki üye devletlerde miydi? AB’nin dağılacağına yönelik öngörüler ne kadar gerçekçi? Doç. Dr. Çiğdem Nas ile konuştuk! Söyleşiyi yapan: Doç. Dr. Başak Yavçan.

Keyifli dinlemeler!

Doç. Dr. Çiğdem Nas
Çiğdem Nas, uluslararası ilişkiler alanında doçent olup, aynı zamanda İktisadi Kalkınma Vakfı’nın genel sekreterliğini yürütmektedir. Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünden mezun olmuş, Master derecesini Avrupa Sosyal Politikası alanında London School of Economics’de almıştır. Doktorasını ise Marmara Üniversitesi Avrupa Topluluğu Enstitüsü’nde AB Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler alanında almıştır. Aynı Enstitü’de 1994-2007 yılları arasında araştırma görevlisi ve öğretim üyesi olarak çalışmıştır. 2007’den beri Yıldız Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Yine 2007’den beri Türkiye-AB ilişkileri alanında uzmanlaşmış bir sivil toplum örgütü olan İktisadi Kalkınma Vakfı’nda da çalışmaktadır. Araştırma alanları Avrupa birliği, Avrupa bütünleşmesi, Avrupa siyaseti ve Türkiye-AB ilişkileridir.

Mar 12, 202135:58
(14) Salgın ve Gerçeklik

(14) Salgın ve Gerçeklik

Salgın sürecinde virüsten daha hızlı yayılan komplo teorilerine neden inanıyoruz? Bilimsel bilgi ile komplo teorisini nasıl ayırt edebiliriz? Uzmanların her söylediği bilgi doğru mudur? Yalansavar ekibinden Dr. Tevfik Uyar ile konuştuk!
Söyleşiyi yapan: Gonca Açıkalın

Keyifli dinlemeler!

Dr. Tevfik Uyar
İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Yüksek Lisans ve Doktora derecelerini İstanbul Kültür Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde İşletme Yönetimi Anabilimdalı’ndan almıştır. Çalışmaları risk algısı, belirsizlik altında karar verme ve emniyet yönetimi üzerinedir. 2007 yılından bu yana sivil havacılık kalite, emniyet ve insan faktörleri alanlarında çeşitli yönetici pozisyonlarda çalışmıştır. 2013 yılından bu yana İstanbul Kültür Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak Emniyet Yönetim Sistemleri ve İnsan Faktörleri konularında dersler vermektedir. Sivil havacılık alanındaki profesyonel ve akademik çalışmaları dışında, ülkemizde bilimsel ve eleştirel düşüncenin yaygınlaşması için de uğraş vermektedir. Açık Bilim’in kurucusu, Yalansavar editörü ve Herkese Bilim Teknoloji Dergisi yayın kurulu üyesi olan Uyar, “Astrolojinin Bilimle İmtihanı”, “Safsatalar: Aklın Kırk Haramisi” gibi popüler bilim kitapların yazarı, “İrrasyonel”, “Başkalarının Aklı” gibi kitapların çevirmenidir.

Mar 12, 202127:43
(13) Salgın ve Göçmenler

(13) Salgın ve Göçmenler

Göçmenler salgından nasıl etkilendi? Sağlık, seyahat, eğitim, barınma ve çalışma hakkı açısından ne gibi eşitsizliklerle karşı karşıya kaldılar? Prof. Dr. Pınar Uyan Semerci ile salgın döneminde göçmenlerin yaşam koşullarını konuştuğumuz bu bölümün, bir arada ve eşit yaşamın inşasına katkıda bulunması dileğiyle. Söyleşiyi yapan: Doç. Dr. Başak Yavçan.

*Not: Yayının kaydı 2 Haziran 2020 tarihinde yapılmıştır.

Prof. Dr. Pınar Uyan Semerci
İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı olan Prof. Dr. Pınar Uyan Semerci, 2007 yılından beri Göç Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin müdürlüğü görevini yürütmektedir. Siyaset felsefesi, karşılaştırmalı siyaset, sosyal politika ve sosyal bilimlerde metodoloji alanında dersler veren Uyan Semerci; evrensellik, adalet, katılım, insani gelişim, yapabilirlik yaklaşımı, yoksulluk, göç, kolektif kimlik oluşumları, ötekileştirme, kutuplaşma ve çocuğun “iyi olma hali” konularında birçok araştırma projesi yürütmüş, makale, derleme ve kitap yayımlamıştır.

Mar 12, 202133:35
(12) Salgın ve Bilgi Kirliliği

(12) Salgın ve Bilgi Kirliliği

Yanlış/yanıltıcı haberlerin yaygınlaşması neden tehlikeli? Salgın döneminde daha da artan bilgi kirliliğinin önüne geçmek için ne yapabiliriz? Doğrulama platformu Teyit’ten Emre Saklıca ile özellikle sosyal medyada dezenformasyon üzerine konuştuğumuz bu bölümün faydalı olması dileğiyle. Söyleşiyi yapanlar: Ecem Çotul ve Sevcan Çamlıdağ.

İyi dinlemeler!

Emre Saklıca – Teyit.org
Gazeteciliğe Kanal B’de başladı. 2008 – 2019 yılları arasında yine Kanal B’de yayımlanan haber programı Güncel’in yapımcılığı ve sunuculuğunu üstlendi. Bir yandan da NewsLabTurkey, Journo gibi siteler için çeşitli içerikler üretti. Podcast ağı Medyapod’da yöneticilik ve podcasterlık yaptı. Yüksek Lisansını Başkent Üniversitesi Avrupa Birliği ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde tamamladı.

Mar 12, 202133:52
(11) Salgın ve İşçi Hakları

(11) Salgın ve İşçi Hakları

Salgın döneminde merkezî bütçeden işçiler lehine herhangi bir nakit transferi yapıldı mı? İşten çıkarmaların yasaklanması çözüm oldu mu? Artan ücretsiz izin uygulamaları ne anlam ifade ediyor? İşsizlik verilerini doğru yorumlayabilmek için hangi ek verilerle birlikte okumak gerekir? Covid-19’a yakalanmak iş kazası mıdır? Bu süreçten otoriterleşmeden çıkmak için ne gibi politika önerileri getirilebilir? Doç. Dr. Aziz Çelik ile salgın döneminde “evde kalamayan” milyonları konuştuğumuz bu bölümü kaçırmayın! Söyleşiyi yapanlar: Pınar Canpolat ve Sevcan Çamlıdağ.

*Not: Yayının kaydı haziran ayının ilk haftasında yapılmıştır, yayında atıf yapılan veriler ilgili tarihlere aittir.

Doç. Dr. Aziz Çelik
Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü öğretim üyesi. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu. Doktorasını Marmara Üniversitesi ÇEEİ bölümünde tamamladı. Uzun yıllar Kristal-İş sendikası (Türk-İş) ve DİSK’te eğitimci ve araştırmacı olarak çalıştı. BirGün gazetesinde çalışma hayatı üstüne haftalık yazılar yazıyor.  Çalışma ilişkileri, emek tarihi, sosyal politika ve sendikacılık konularında çalışan Çelik’in kitaplarından bazıları: Vesayetten Siyasete Türkiye’de Sendikacılık 1946-1967 (İletişim, 2010). Avrupa Birliği Sosyal Politikası ve Türkiye (Kitap, 2014), Paşabahçe 1966 Gelenek Yaratan Grev (TÜSTAV, 2006, Z. Aydın ile birlikte), Avrupa Birliği ve Türkiye’de Sosyal Diyalog (Belediye-İş, 2007, M. Koray ile birlikte), Himmet Fıtrat Piyasa AKP Döneminde Sosyal Politika (İletişim, 2015, Ed. M. Koray ile birlikte), Sınıf Sendika Siyaset Türkiye Emek Tarihinden Kesitler (İmge, 2016, A. Makal ve H. Koçak ile birlikte), Zor Zamanlarda Emek-Türkiye’de Çalışma Yaşamının Güncel Sorunları (İmge, 2017, Ed. A. Makal ile birlikte), DİSK Tarihi 1. Cilt (1967-1974) (DİSK Yayınları, 2020, Editör).

Mar 12, 202145:47
(10) Salgın ve Etkin Uzaktan

(10) Salgın ve Etkin Uzaktan

Pandemi koşullarına hızlı bir şekilde ayak uydurmaya çalışan eğitim kurumları uzaktan eğitim araçlarını etkin şekilde kullanabildi mi? Yeni dijital düzen içinde etkin öğretim modelleri neler?  Öğretmen Akademisi Vakfı’nın Eğitim Direktörü Arzu Atasoy ve E-kampüs Uzaktan Eğitim Portal Yöneticisi Sezgin Vatansever ile  uzaktan eğitim sistemini konuştuk.
Söyleşiyi yapanlar: Mustafa Köksalan ve Pınar Canpolat

Keyifli dinlemeler!

Arzu Atasoy
Darüşşafaka Lisesi’nin ardından Marmara Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü’nü bitirdi. Öğretmenlik kariyerinin 12. yılında öğretmenlerin mesleki ve kişisel gelişim çalışmaları üzerine yoğunlaşarak Öğretmen Akademisi Vakfı’nda; “Öğretmenin Sınırı Yok “ projesinin Uzman Eğitimci ekibi içerisinde yer aldı. Atasoy, son beş yıldır Öğretmen Akademisi Vakfı Eğitim Direktörü olarak çalışmaktadır. International Leadership Visitor Programı (IVLP) mezunu olan Atasoy, aynı zamanda Koç Üniversitesinde MBA öğrencisi, TÜSİAD Eğitim Çalışma Grubu üyesi, Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği Danışma Kurulu ve Darüşşafaka Cemiyeti üyesidir.
Sezgin Vatansever
Tuzla Anadolu Teknik Lisesi’nin ardından Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği bölümünü bitirdi. Profesyonel iş yaşamına 2008 yılında Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nda başladı ve 2017 yılında eğitim teknolojileri koordinatörü olarak Öğretmen Akademisi Vakfı ekibine katıldı.

Mar 12, 202135:05
(9) Salgın ve Devlet-Toplum İlişkileri

(9) Salgın ve Devlet-Toplum İlişkileri

Salgın dönemi politikalarının kapsayıcılığı ile bireylerin kaygı düzeyi ve kurallara uyma eğilimi arasında nasıl bir bağlantı var? Yerel yönetimler ve sivil toplum ile iş birliği neden önemli? Salgınla mücadelenin başarısı kültüre mi bağlı? Prof. Dr. Fuat Keyman ile konuştuk. Söyleşiyi yapan: Gonca Açıkalın.

Keyifli dinlemeler!

Prof. Dr. Fuat Keyman
Sabancı Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Öğretim Üyesidir. Aynı zamanda, İstanbul Politikalar Merkezi/Sabancı Üniversitesi Direktörüdür. Kanada, Carleton Üniversitesi’nde doktora çalışmasını, Amerika, Harvard Üniversitesi’nde doktora-sonrası çalışmasını yapmış Keyman, Bilkent Üniversitesi ve Koç Üniversitesi’nde de çalışmıştır. Orta Doğu Teknik Üniversitesi mezunudur. Bilim Akademisi üyesidir.

Demokratikleşme, küreselleşme, uluslararası ilişkiler, sivil toplum, kimlik siyaseti, ve Türkiye’de devlet-toplum ilişkileri üzerine çalışmaktadır. Keyman’ın yurt dışı ve içinde yayınlanmış çok sayıda kitap ve makale çalışmaları vardır. Çok sayıda uluslararası düşünce kuruluşunun, merkezin, ve akademik derginin danışma ve bilim kurulunda yer alırken, TUBİTAK, Avrupa Birliği, vb kuruşlardan araştırma projeleri kazanmış, proje yöneticiliği yapmış ve yaptığı akademik çalışmalarla ödüller almıştır.

Keyman’ın kitapları arasında, Sekiz Kentin Hikayesi: Türkiye’de Yeni Yerellik ve Yeni Orta sınıflar (Metis, 2020); Kürt Sorunu: Yerel Dinamikler ve Çatışma Çözümü, (Ayrıntı, 2019); Istanbul: Living with Difference in a Global City (İstanbul: Küresel Kentte Farklılıkla Yaşamak) (Rutgers University Press, 2018); Democracy, Foreign Policy and Identity in Turkey: Hegemony Through Transformation (Dönüşüm Yoluyla Hegemonya: Türkiye’de Dış Politika, Kimlik, ve Demokrasi) (Macmillan, 2014); Symbiotic Antagonisms: Competing Nationalisms in Turkey (İç içe Çatışmalar: Türkiye’de Milliyetçilik) (Utah University Press, 2009/10); Kentler: Anadolu’nun Dönüşümü, Türkiye’nin Geleceği, (Doğan Yayıncılık, 2010); Remaking Turkey: Globalization, Alternative Modernities, Democracy (Türkiye’nin Yeniden-İnşası: Küreselleşme, Alternatif Moderniteler, Demokrasi) (Lexington, 2009); Turkish Politics in a Changing World (Değişen Dünyada Türkiye Siyaseti) (Bilgi Üniversitesi Yayınları, 2007); Citizenship in a Global World: European Questions and Turkish Experiences (Küreselleşen Dünyada Vatandaşlık: Avrupa Soruları, Türkiye Deneyimleri (Routledge, 2005); ve Türkiye ve Radikal Demokrasi (Alfa, 2001) adlı eserler bulunmaktadır.

Mar 12, 202130:48
(8) Salgın ve Uzaktan Eğitim

(8) Salgın ve Uzaktan Eğitim

Salgınla birlikte hayatımıza giren uzaktan eğitim, her öğrenci açısından erişilebilir bir yöntem mi? Uzaktan eğitimin kapsayıcı ve eşitlikçi olması için neler yapılmalı? Öğretmenlerin kendi aralarındaki deneyim paylaşımının önemi nedir? Sivil toplum, eğitim alanında neler yapabilir? Uzun yıllar Eğitim Reformu Girişiminde çalışmalar yürüten Batuhan Aydagül ile konuştuk. Söyleşiyi yapan: Mustafa Köksalan.

İyi dinlemeler!

Batuhan Aydagül
Darülmuallimin mezunu olarak Muğla’da yeni Cumhuriyet’in köy okullarını kuran büyük dedesinden bu yana dört kuşaktır eğitimin içinde olan bir ailenin içinde büyüdü. Marmara Üniversitesi’nde İşletme alanında lisans derecesini ve Stanford Üniversitesi’nde Uluslararası Eğitim Politikası ve Yönetimi alanında yüksek lisansını tamamladı. Eğitim alanında 20 yıla yakın çalışmış bir politika analisti ve eğitim uzmanıdır.

2003’teki kuruluşundan itibaren Eğitim Reformu Girişimi’nde çalışmaya başlamış, 2013 – 2019 yılları arasında direktörlük görevini üstlenmiştir. Eylül 2019’dan bu yana University of Wisconsin-Madison’da eğitim politikaları çalışmaları alanında doktorasını yapıyor. Türkiye, Güney Doğu Avrupa, Kafkaslar, Orta Doğu ve Liberya’da eğitim alanında farklı deneyimler biriktirdi. Aydagül, Anne Çocuk Eğitim Vakfı’nın (AÇEV) Yönetim Kurulu Üyesidir. Öncesinde ise, Darüşşafaka Cemiyeti’nde, Öğretmen Akademisi Vakfı’nda (ÖRAV) ve merkezi Hırvatistan’da bulunan ve bölgesel bir ağ olan Network of Education Policy Centers’da Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev almıştır.

Türkiye’de kamu eğitimine yaptığı katkılardan dolayı 2012 yılında Chicago Council of Global Affairs tarafından Patricia Blunt Koldyke Sosyal Girişimcilik Ödülü’ne layık görülmüştür. 2007 – 2008 arasında Liberya İlköğretimi Yapılandırma Programının koordinatörlüğünü üstlenmiş ve çalışmaları sonucunda Liberya Eğitim Bakanlığı’ndan Üstün Hizmet Ödülü almıştır.

Mar 12, 202140:23
(7) Salgın ve Kadına Yönelik Şiddet

(7) Salgın ve Kadına Yönelik Şiddet

Salgın döneminde kadına yönelik şiddet vakaları niçin arttı? Salgın, kadına yönelik şiddeti önleme yükümlülüğünü bertaraf eden bir gerekçe olabilir mi? Şiddete maruz kalan kadınlar hangi yollara başvurabilir?

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı’ndan Av. Ceren Akkaya ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ndan Uzm. Dr. Gülsüm Kav ile konuştuk. Söyleşiyi yapan: Sevcan Çamlıdağ.

Bu bölüm HAYATİ.

Ceren AkkayaMor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı
Feminist avukat. 2011 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı gönüllüsü, kadın hakları savunucusu. 2016-2017 yıllarında Women’s Human Rights Training Institute (Kadının İnsan Hakları Eğitim Enstitüsü) tarafından Bulgaristan’da avukatlara yönelik verilen toplumsal cinsiyet ve uluslararası hukuk mekanizmaları eğitimine katıldı. Çeşitli proje ve gönüllü atölyelerde toplumsal toplumsal cinsiyet eşitliği ve hukuk eğitimleri veriyor.

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı 1990 yılında kadına yönelik şiddetle mücadele etmek amacıyla feministler tarafından kuruldu. Mor Çatı’da erkek şiddetine karşı mücadele feminist yöntemlere dayalı olarak yürütülür ve kadınların özgür ve eşit koşullarda yaşadığı, toplumsal cinsiyet temelli ayrımcılık ve erkek şiddetinden uzakta bir yaşam kurabilmeleri hedeflenir. Erkek şiddetinin, toplumda kadınlarla erkekler arasında var olan eşitsizliklerden kaynaklandığı ve kadın dayanışmasını güçlendirerek eşitsizliklere karşı mücadele etmenin gerekli olduğu düşünülür. Bu amaçla dayanışma merkezi ve sığınakta kadınları güçlendirici sosyal çalışma yapılır. Kadınlarla birebir dayanışma kurmanın yanı sıra şiddetle mücadele etmek ve toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak için ulusal ve uluslararası sözleşme, kanun ve yönetmeliklerin uygulamaları izlenir, raporlanır ve karar vericilere gerekli politikalara dair öneriler sunulur. Alandaki bilgi ve deneyimi paylaşmak için şiddet alanında çalışan kadın örgütleri, sivil toplum kuruluşları, barolar ve belediyelerle atölyeler yapılır. Ulusal ve uluslararası kadın örgütleri ile dayanışma içinde kampanyalar ve eylemlilikler yoluyla patriyarkaya karşı, kadınların özgür ve bağımsız hayatlar kurabilmeleri için mücadele edilir. Ayrıntılı bilgi için:
http://morcati.org.tr.

Gülsüm KavKadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu
1971 yılında doğdu. Üniversite eğitimini Eskişehir, uzmanlık eğitimini İstanbul’da alan Kav, uzman doktor olup tıp etiği üzerine çalışmalar yürüttü. Yarın gazetesi ve çeşitli yayın organlarında yazılar yazdı. 2010 yılında kurulan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun kurucularından biri ve genel temsilcisi.

Platform, Türkiye’de artan kadın cinayetlerini durdurmak, cinayetlerin üzerinin örtülmesini engellemek amacıyla kuruldu. Öldürülen kadınların yakınları, şiddet tehdidi altında korunmak isteyen kadınlar ve onlara “Asla yalnız yürümeyeceksin” diyen kadınlar, tüm  kadınların şiddetten kurtulduğu, eşit ve özgür bir yaşam sürdüğü bir hayata kavuşmaları için platformun çatısı altında mücadele ediyorlar. Çalışmalar hakkında ayrıntılı bilgi için: http://kadincinayetlerinidurduracagiz.net/. Platform, web sitesi, sosyal medya adresleri ve çağrı hatları aracılığıyla destek almak ya da çalışmalara katılmak için başvuran kadınlarla hızla irtibata geçiyor. Kadınların canları pahasına yürüttükleri mücadeleyi ve yıllardır biriken Platform deneyimini anlattığı Yaşasın Kadınlar Gülsüm Kav’ın ilk kitabı.

Mar 12, 202156:36
(6) Salgın ve Hayvan Hakları

(6) Salgın ve Hayvan Hakları

Hayvanların yaşamı, salgından nasıl etkilendi? İklim krizi ve küresel salgın, hayvanlarla kurduğumuz ilişki bağlamında bize ne gösteriyor? İnfaz yasasındaki son değişiklikler, hayvana şiddetin yaptırımı açısından ne anlama geliyor?

Hayvanlara Adalet Derneğinden Avukat Barış Karlı ile yaptığımız bu söyleşide, insanmerkezci hâkim yaklaşımdan uzaklaşarak hayvanlarla ortak bir yaşam inşa etme zorunluluğumuzu konuştuk. Söyleşiyi yapan: Sevcan Çamlıdağ.

Söyleşimizi kaçırmayın!

Barış Karlı
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. İstanbul Barosu bünyesinde serbest avukatlık yapmaktadır. Üç yıl İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu bünyesinde çalışmıştır. Hayvanlara Adalet Derneği (HAD) kurucularındandır ve halen dernekte başkan yardımcılığı görevini sürdürmektedir. Üniversitelerde hayvan hakları konusunda düzenlenen eğitim çalışmalarına gönüllü olarak katkı sağlamaktadır. HAD eğitim projesi kapsamında belirlenen okullarda eğitim grubuyla birlikte çalışmalarını sürdürmektedir.

Mar 12, 202131:13
(5) Salgın ve Temiz Suya Erişim Hakkı

(5) Salgın ve Temiz Suya Erişim Hakkı

“Küresel salgından korunmak için ellerimizi sık sık yıkayalım.” Peki ama hepimiz temiz suya erişebiliyor muyuz? Sosyoekonomik eşitsizlikler, su hakkına erişimi nasıl etkiliyor? Konuya, Dr. Gaye Yılmaz’ın sunduğu çarpıcı perspektiften bakmanızı önemle tavsiye ediyoruz! Söyleşiyi yapan: Doç. Dr. Başak Yavçan.

Keyifli dinlemeler!

Dr. Gaye Yılmaz
1959’da İstanbul’da doğdu, bütün eğitimini İstanbul’da tamamladı ve Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun oldu. 
Uzun süre finans piyasaları alanında çalışıp emekli olduktan sonra 1996-2008 yılları arasında DİSK-Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu ve DİSK-Birleşik Metal İş Sendikası’nda uluslararası ilişkiler uzmanı olarak çalıştı. 
Yüksek lisansını 2004-2005 yıllarında Kassel ve Berlin’de Global Labour University’de tamamladı ve Hizmet emeği ve Marxist Değer Teorisi üzerine bir yüksek lisans tezi yazdı. Doktorasını 2006-2009 yıllarında Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde yaptı ve doktora tezinde su kaynaklarının metalaşması konusuna yoğunlaştı. 
Gaye Yılmaz’in başta küreselleşmenin ekonomi politiği ve Suyun Metalaşması olmak üzere çeşitli kitap çalışmaları vardır. Dr. Gaye Yılmaz halen öğretim üyesi olarak görev aldığı Kassel Üniversitesi’nde ekonomi politik dersleri vermektedir.

Mar 12, 202126:55
(4) Salgın ve Sosyal Psikoloji

(4) Salgın ve Sosyal Psikoloji

Sosyal izolasyonun toplumdaki yansımaları nelerdir? Sosyal ilişkilerimiz salgından nasıl etkilendi? Olumsuz ekonomik gidişatın ne gibi psikolojik etkileri olacak? Tüm bu soruların yanıtlarını ve daha fazlasını Prof. Dr. Nebi Sümer ile konuştuk. Söyleşiyi yapan: Gonca Açıkalın.

Keyifli dinlemeler!

Prof. Dr. Nebi Sümer
ODTÜ Psikoloji Bölümü’nde lisans, Hacettepe Üniversitesi’nde Gelişim Psikolojisi alanında yüksek lisans ve ABD Kansas State Üniversitesi’nde Sosyal Psikoloji alanında doktora yapmıştır. 2011-2012 yılları arasında Fulbright araştırma desteği ile ABD Cornell Üniversitesi’nde bulunan Nebi Sümer, Ankara Üniversitesi ve ODTÜ’de görev yapmıştır. 2018 yılından beri Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde çalışmaktadır. Nebi Sümer’in temel araştırma alanları (1) yaşam boyu bağlanma dinamikleri ve ebeveyn davranışları, (2) ulaşım ve trafik psikolojisi, (3) psikolojik ölçüm, (4) işsizliğin ve iş güvencesizliğinin etkileri ve (5) psikoloji eğitimi/öğretimi konularını kapsamaktadır. Bu konularda geniş çaplı ulusal ve uluslararası araştırmalar yürütmüş ve çok sayıda bilimsel makale, kitap bölümü ve kitap yayımlamıştır. Bilim Akademisi Derneği üyesidir.

Mar 12, 202132:11
(3) Salgın ve Sivil Toplum

(3) Salgın ve Sivil Toplum

Salgının Türkiye’de faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarına etkileri neler oldu? Hibe ilanları, yardım toplama ve bağışlar bundan sonra nasıl olacak? Sivil toplum, salgın sonrası yükselen dijitalleşmeye ayak uydurabildi mi? TÜSEV İletişim Koordinatörü Birce Altay ile “Salgın ve Sivil Toplum” ilişkisi üzerine konuştuk. Söyleşiyi yapan: Pınar Canpolat.

Keyifli dinlemeler!

Birce Altay
Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dil Bilimi Bölümü’nden mezun olan Altay, Radikal Gazetesi’nde dijital editör olarak çalıştı. 2016 yılında iletişim koordinatörü olarak çalışmaya başladığı Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı’nda (TÜSEV) kurumun iletişim faaliyetlerini yönetmek dışında, yürütülen projelerde de aktif olarak yer alıyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Sosyal Projeler ve STK Yönetimi bölümünde yüksek lisans eğitimine devam eden Altay, teknolojinin sosyal fayda yaratmadaki rolü, sivil toplum iletişimi, filantropi ve insan hakları hukuku konularına ilgi duyuyor.

Mar 12, 202137:05
(2) Salgın ve Uluslararası Kurumlar

(2) Salgın ve Uluslararası Kurumlar

Salgının uluslararası kurumlara etkisi ne oldu? Dünya Sağlık Örgütü, AB ve diğer kurumlarda son durumlar neler? Salgının dünyadaki yansımalarına Doç. Dr. Evren Balta ile farklı bir açıdan baktık. Söyleşiyi yapan: Doç. Dr. Başak Yavçan.

Keyifli dinlemeler!

Doç. Dr. Evren Balta
Lisans derecesini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden aldı. Yüksek Lisansını ODTÜ Sosyoloji Bölümü’nde tamamladıktan sonra Columbia Üniversitesi School of International and Public Affairs bölümünde ikinci bir yüksek lisans yaptı. Doktorasını 2007 yılında CUNY- The Graduate Center’da (New York ABD) “Rusya ve Türkiye’de Devlet Kapasitesi ve İç Çatışma” başlıklı doktora tezi ile Siyaset Bilimi alanında aldı. Çeşitli uluslararası ve ulusal dergilerde yayınlanmış makalelerinin yanı sıra Türkiye’de Devlet, Ordu ve Güvenlik Siyaseti (İ. Akça ile birlikte, İstanbul Bilgi Üniversitesi, 2010); Küresel Siyasete Giriş (İletişim Yayınları, 2014) ve Kuşku ile Komşuluk : Türkiye ve Rusya İlişkilerinde Değişen Dinamikler (G. Özcan ve B. Beşgül ile birlikte, İletişim Yayınları, 2017) adlı derlemeleri ve Küresel Güvenlik Kompleksi (İletişim Yayınları, 2012), Tedirginlik Cagi (İletişim Yayınları, 2019) ve Amerikan Pasaportu: Ulusötesi Dünyada Ulusal Vatandaşlık (UPenn Press 2020, O. Altan-Olcay ile birlikte) isimli kitapları mevcuttur. Çalışmaları karşılaştırmalı siyaset, siyasal şiddet, güvenlik, vatandaşlık ve ulusötesi siyaset alanlarında yoğunlaşmaktadır. Halen, Özyeğin Üniversitesi’nde öğretim üyesi ve İstanbul Politikalar Merkezi’nde kıdemli araştırmacı olarak görev almaktadır.

Mar 12, 202130:22
(1) Salgın ve Yaşçılık

(1) Salgın ve Yaşçılık

Yaşçılık nedir? Kaç yaşımızdan sonra “yaşlı” sayılırız? Kalıpyargı nedir? Salgın döneminde yaşa dayalı ayrımcılık arttı mı? Meseleye belki de daha önce hiç bakmadığınız bir açıdan bakmak için Prof. Dr. Kenan Çayır ile yaptığımız keyifli sohbeti kaçırmayın!

Söyleşiyi yapanlar: Sevcan Çamlıdağ ve Mustafa Köksalan.

Prof. Dr. Kenan Çayır
Lisans ve yüksek lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde tamamladı. Doktora derecesini Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden aldı. İngiltere’de Leeds Üniversitesi Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi Merkezi’nde ve Almanya’da Georg-Eckert Uluslararası Ders Kitapları Enstitüsü’nde doktora sonrası çalışmalar yaptı. Ders kitapları, yurttaşlık, insan hakları eğitimi, ayrımcılık ve sosyal hareketler üzerine çalışmaktadır.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde öğretim üyesi ve Sosyoloji ve Eğitim Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi müdürüdür.

Mar 12, 202145:42