Skip to main content
Spotify for Podcasters
Szlaki PAIH

Szlaki PAIH

By Polska Agencja Inwestycji i Handlu

Od zarania dziejów szlaki handlowe były nie tylko nośnikiem towarów, ale również kultur i cywilizacji. Trakty kupieckie w historii stawały się mostami między różnymi narodami i religiami. To dzięki kupieckim karawanom i komiwojażerom mamy dziś dostęp do unikatowych relacji ze starego i odległego świata.
Również dzisiaj warto wsłuchać się w głos ludzi, którzy rozsiani po całym świecie czuwają nad wymianą gospodarczą, będąc jednocześnie uważnymi obserwatorami otaczającej rzeczywistości.
Pamięć o szlaku bursztynowym czy jedwabnym przetrwała do dzisiaj. Jaka pamięć o naszym świecie przetrwa?
Available on
Google Podcasts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

Bez Wielkiej Brytanii to nie będzie to samo

Szlaki PAIHDec 10, 2020

00:00
29:15
Wypiecz swój sukces w Hiszpanii!

Wypiecz swój sukces w Hiszpanii!

Bezpośredni kontakt i pozytywne relacje to jeden z kluczy do sukcesu w Hiszpanii. Zanim jednak dojdzie do przysłowiowego łamania się chlebem z hiszpańskim partnerem, warto przyjrzeć się jak wygląda rynek pieczywa w tym kraju. Co jest popularniejsze: chleb czy bułki? Czy polskie pieczywo jest lepsze od hiszpańskiego, oraz wreszcie: czy nasze produkty mają szansę podbić serca i gusta mieszkańców Hiszpanii? 

Między innymi na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym odcinku naszego podcastu. Naszymi gośćmi są niezawodni specjaliści od rynku hiszpańskiego w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu - Wojciech Łopatkiewicz, kierownik Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Madrycie i Inga Matusik, ekspert w Centrum Eksportu PAIH.

Przed wysłuchaniem podcastu zaleca się zjedzenie porządnego posiłku.

May 07, 202135:58
Płatności elektroniczne w EU

Płatności elektroniczne w EU

W tym odcinku rozmawiamy z Aleksandrą Częścik (Centrum Eksportu, PAIH) o jednolitym rynku cyfrowym w Unii Europejskiej. Każdy kraj ma swoje przepisy, ale również swoje przyzwyczajenia. W Polsce chętnie i często korzystamy z alternatywnych dla gotówki metod płatności. Kartą płatniczą można zapłacić praktycznie wszędzie. Jednak nie w całej Unii Europejskiej. Jak wygląda kwestia płatności cyfrowych w innych krajach? Jakie zmiany w regulacjach proponuje Unia Europejska? Wreszcie czy jako obywatele i przedsiębiorcy mamy wpływ na decyzje podejmowane w Brukseli? Zapraszamy do wysłuchania naszej rozmowy.

Apr 23, 202119:55
Od Ramadanu do eksportu

Od Ramadanu do eksportu

We wtorek 13 kwietnia rozpocznie się Ramadan, szczególnie ważny miesiąc w kulturze Islamu. Tym samym jest to dobry pretekst, żeby przyjrzeć się olbrzymiemu i zróżnicowanemu światu islamu. Dzięki naszym Zagranicznym Biurom Handlowym obecnym na wszystkich kontynentach mamy dobre widoki nie tylko na sprawy gospodarcze, ale również na kulturę i relacje społeczne.

W dzisiejszym odcinku zapraszamy Państwa do ramadanowej podróży przez Arabie Saudyjską, Azerbejdżan, Kazachstan i Indonezje. Nasi eksperci opowiedzą nie tylko o Ramadanie ale również o szczególnie ciekawych trendach biznesowych, które w pewien sposób łączą się z islamem. Każdy z odwiedzonych przez nas krajów jest inny, a i podejście do spraw religijnych jest różne.

Zapraszamy do odsłuchu!

Apr 09, 202120:16
Biznes po polsku bez czeskich błędów

Biznes po polsku bez czeskich błędów

Ahoj! Czechy to nasz drugi najważniejszy partner handlowy. Jednak z Czechami łączy nas zdecydowanie więcej niż wymiana gospodarcza. Nasze kraje są sobie niewątpliwie bliskie, ale też bardzo od siebie różne. Czeska mentalność, czeskie poczucie humoru, czeskie podejście do życia - to najczęściej nas w Czechach zaskakuje i intryguje. O czeskiej kulturze i o tym jaki ona ma wpływ na prowadzenie rozmów handlowych i wymianę gospodarczą rozmawiamy z Marcinem Warchołem - kierownikiem Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Pradze.

Mar 26, 202149:14
Kazachstan - brama do Azji Centralnej

Kazachstan - brama do Azji Centralnej

Kazachstan to najprężniej rozwijający się kraj w Azji Centralnej. W tym roku obchodzić będzie 30lecie niepodległości - jest to dobry pretekst, żeby nieco bliżej przyjrzeć się jak się sprawy mają w tym kraju. Razem z Julią Horodecką - kierownikiem Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Kazachstanie, przeprowadzimy Państwa przez najważniejsze informacje o Kazachstanie.

Mar 17, 202127:21
Azerbejdżan. Biznes z polskim akcentem

Azerbejdżan. Biznes z polskim akcentem

Relacje polsko-azerbejdżańskie to niesamowita i barwna historia. W stolicy Baku znajdziemy dzieła polskich architektów i inżynierów. Polacy mieli też swój wkład w życie polityczne i ekonomiczne Azerbejdżanu, oraz zasługi w budowie pierwszego niepodległego państwa Azerbejdżanu. Jeśli planują Państwo podróż biznesową do Baku, to z pewnością nie zabraknie Wam tematów do rozmów z azerbejdżańskimi partnerami. 

Azerbejdżan to też szereg szans i możliwości dla polskich firm. Jak je wykorzystać i gdzie je znaleźć? Czy konflikt o Górski Karabach może być przeszkodą dla prowadzenia interesów w regionie? Czym jest Nachiczewań? W jakim języku można skutecznie porozumieć się w Azerbejdżanie? Między innymi o tym rozmawiamy z kierownikiem naszego Zagranicznego Biura Handlowego w Baku, Elnarą Mammadową.

Mar 04, 202133:11
Das Podcast. Biznes w Austrii i Niemczech

Das Podcast. Biznes w Austrii i Niemczech

Austria i Niemcy to kraje, które wiele łączy. Wspólna przestrzeń językowa sprawia, że w pospolitym postrzeganiu Austria traktowana jest jako "mniejsze" Niemcy. Jednak historycznie, kulturowo jak i gospodarczo są to całkowicie odrębne kraje. W naszym podcaście porozmawiamy o tym co łączy, a co różni Austriaków z Niemcami. Powiemy też jak te różnice kulturowe mogą przenosić się na relacje biznesowe. Jak nawiązywać relacje z partnerami handlowymi, o czym z nimi rozmawiać? O tym opowiedzą nasi eksperci: Barbara Kamińska-Szuba z Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Wiedniu i Łukasz Chrabański z Zagranicznego Biura Handlowego PAIH we Frankfurcie.


Feb 25, 202138:55
Uważaj na oszusta - czyli o sztuce weryfikacji kontrahenta

Uważaj na oszusta - czyli o sztuce weryfikacji kontrahenta

Trudna sytuacja gospodarcza wywołana pandemią COVID-19 sprawia, że coraz więcej polskich firm szuka rynków zbytu dla swoich produktów i usług za granicą. Eksport to naturalna szansa, ale czasami również zagrożenie. 

Ekspansja zagraniczna wymaga przygotowania. Oprócz podstawowej wiedzy o rynku i jego możliwościach jedną z najważniejszych rzeczy, aby osiągnąć sukces jest znalezienie wiarygodnego partnera lokalnego. Niestety, wiele firm skoncentrowanych na potencjalnych korzyściach nie weryfikuje, albo często nawet nie wie, w jaki sposób zweryfikować wiarygodność zagranicznego kontrahenta. Co więcej, pandemia sprawiła, że bezpośrednie kontakty biznesowe przeniosły się w sferę wirtualną. Coraz częściej przedsiębiorcy nie poznają swojego partnera i mają z nimi kontakt jedynie mailowy lub telefoniczny. Rodzi to, niestety, pewne niebezpieczeństwa.

W ostatnim czasie, Polska Agencja Inwestycji i Handlu podejmuje coraz więcej interwencji w związku z nieuczciwymi praktykami. Oszuści wykorzystują brak znajomości mechanizmów kontrolnych i podszywają się pod istniejące firmy. Tak więc polski przedsiębiorca może znaleźć swojego rzekomego partnera w internecie, czy zweryfikować autentyczność numerów ewidencji gospodarczej. Wszystko wydaje się być w porządku, do momentu kiedy należy uregulować płatności lub inne zobowiązania - wówczas oszust przepada, a firma pozostaje ze stratą.

Co robić, kiedy możesz mieć do czynienia z oszustem? Jak go rozpoznać?

Na temat porozmawiamy z Justyną Sitarską i Joanną Kobalczyk, które poprzez pryzmat rynku nigeryjskiego i brytyjskiego, przybliżą Państwu temat profilaktyki przed wyłudzeniami i co za tym idzie: weryfikacji potencjalnych kontrahentów

Feb 18, 202137:52
Branża marzeń: polskie jachty

Branża marzeń: polskie jachty

Polskie jachty podbijają światowe wody. 95% krajowej produkcji jachtów trafia na eksport. W produkcji łodzi 9-metrowych wyprzedzają nas tylko Stany Zjednoczone. Według Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych (POLBOAT) co roku krajowe stocznie wytwarzają około 22 tysięcy jednostek.

Jak to się stało, że Polska w ogóle zaczęła produkować jachty i została światowym liderem w tej dziedzinie? Jaki wpływ na branże miała pandemia, oraz wreszcie, jak wygląda sprzedaż polskich jachtów za granicę? Na te pytania w dzisiejszym odcinku odpowiedzą: Michał Bąk - sekretarz generalny Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych – POLSKIE JACHTY i Wojciech Nowicki, ekspert PAIH ds. branży jachtowej.

Feb 12, 202154:02
Australia today: business opportunities for Polish companies

Australia today: business opportunities for Polish companies

It’s a well-known fact that Australia has had almost 30 years of sustained economic growth and today is the 13thbiggest economy in the world. Reflecting Polish companies' growing interest in Australia, with Jakub Wilchelm, head of the foreign office of the Polish Investment and Trade Agency in Sydney, and Phil Link, managing director of the Australian company LinkEnergy Services and Head of Network of the Polish Australian Business Forum, we are discovering Australia: undisputable one of the most beautiful place on earth, but also a country that brings today many business opportunities for Polish companies. To understand a full economic potential of Australia, we mapped the spatial characteristics of Australian economy but also discuss a wide spectrum of key issues like business culture, geopolitics, climate change and even demographics.

Feb 02, 202150:56
Inwestycje - jak to się robi?

Inwestycje - jak to się robi?

Do końca 2020 roku PAIH obsłużyła blisko 200 projektów inwestycyjnych, których łączna wartość była o prawie 10 proc. wyższa w stosunku rocznym i wyniosła ponad 8,5 mld euro (tj. prawie 40 mld zł). Pod względem wartości inwestycji największymi graczami są m.in. Korea Południowa i Stany Zjednoczone. Najwięcej projektów dotyczy branży nowoczesnych usług dla biznesu (44), elektromobilności (18) i branż motoryzacyjnej oraz R&D (po 15). Warto zaznaczyć, że jeśli chodzi o projekty, które ulokowały się w Polskiej Strefie Inwestycji w pierwszej połowie 2020 roku, za 75 proc. całkowitej ich liczby odpowiadały polskie firmy. Także w portfolio PAIH firmy zarejestrowane w Polsce stanowią istotną grupę. Najbardziej intensywny, obfitujący w rozmowy z inwestorami zagranicznymi był jednak ostatni kwartał 2020 r., a efekty tych działań będą widoczne już w pierwszym kwartale nowego roku.

O tym jak wygląda proces obsługi zagranicznego inwestora i co to w ogóle znaczy obsługiwać inwestycje opowiada dyrektor Centrum Inwestycji PAIH: Jan Kamoji-Czapiński.

Jan 28, 202120:39
Eksport w czasach zarazy, czyli Kolumbia i Peru

Eksport w czasach zarazy, czyli Kolumbia i Peru

Czas porzucić polską zimę i sprawdzić co słychać na drugiej półkuli. Rok 2020 pełen był licznych nawiązań do słynnej powieści "Miłość w czasach zarazy"  Gabriela Garcii Marqueza. Nie zostaje nam więc nic innego jak sprawdzić, co tam słychać w Kolumbii. A skoro już wypuszczamy się w tak daleką podróż, to zajrzymy też do Peru. Razem ze świetnymi kierowniczkami Zagranicznych Biur Handlowych w Bogocie i w Limie, porozmawiamy o tym na ile prawdziwe są stereotypy o południowoamerykańskich machos, dlaczego nie warto w Kolumbii chwalić się, że oglądało się serial o Pablo Escobarze, jak i z czym kojarzy się Polska mieszkańcom Kolumbii i Peru, oraz co najważniejsze: co ciekawego mają do zaproponowania te kraje polskim przedsiębiorcom. Będzie o pysznej kawie, owocach (w takiej ilości, że nikt nie jest w stanie spróbować wszystkich), górnictwie, oraz oczywiście o sambie.

Gośćmi odcinka są: Dorota Siri (Kolumbia) i Zofia Polakiewicz (Peru).

Jan 20, 202150:02
Co ten rok przyNEWS? - przypadek niemiecki

Co ten rok przyNEWS? - przypadek niemiecki

Rok 2020 był to dziwny rok. Odwołane targi, pozrywane łańcuchy dostaw, niemal całkowite przeniesienie życia do sfery wirtualnej. Jak sobie z tymi wyzwaniami poradziła Niemiecka gospodarka oraz jak w nowej rzeczywistości odnalazły się firmy eksportujące do Niemiec? O tym opowie kierownik naszego Zagranicznego Biura Handlowego we Frankfurckie - Łukasz Chrabański. Porozmawiamy również o Brexicie i o tym, czy Niemcy - najważniejszy partner wymiany handlowej dla Polski - jest w stanie zapełnić lukę po odejściu Wielkiej Brytanii. Wreszcie odpowiemy na pytanie fundamentalne: czego Niemcy zazdroszczą Polsce?

Polecamy się do słuchania!

Dec 17, 202027:37
Bez Wielkiej Brytanii to nie będzie to samo

Bez Wielkiej Brytanii to nie będzie to samo

Rozwód Wielkiej Brytanii z Unią Europejską stał się faktem. Choć od referendum w tej sprawie minęło już kilka lat, w dalszym ciągu nie jesteśmy w stanie przewidzieć długoterminowych skutków tego rozstania dla kondycji Europy. Choć Królestwo nie jest członkiem Wspólnoty, rozmowy nadal trwają. I jak to bywa przy rozwodach, najtrudniejsze z nich dotyczą "majątku". Dlaczego  negocjacje się przedłużają, jakie są perspektywy ich zakończenia, oraz co one oznaczają dla polskiego biznesu - tego wszystkiego dowiecie się Państwo z naszej rozmowy.

Gośćmi odcinka są: Wojciech Stando - kierownik ZBH Londyn; Joanna Kobalczyk - ekspert, ZBH Londyn; Aleksandra Częścik - project menager w Centrum Eksportu PAIH. W pierwszej części odcinka usłyszymy z kolei: Justynę Lipczyńską - kierownika regionu Europa w PAIH, Marzenę Kwaśny z ZBH Londyn, oraz Katarzynę Jedlińską jako narratorkę całej opowieści o Brexicie.

Zachęcamy po wysłuchaniu rozmowy do zapoznania się z poradnikiem dla polskich firm dotyczącym właśnie Brexiut: https://publikacje.paih.gov.pl/rynki_zagraniczne/BREXIT_-_Pytania_i_odpowiedzi/

Dec 10, 202029:15
Czy internet potrafi w biznes?

Czy internet potrafi w biznes?

O tym, że rynek cyfrowy odgrywa coraz większą rolę w naszym życiu nie trzeba nikogo przekonywać. Nie tylko robimy zakupy przez internet, ale zarówno w życiu prywatnym i zawodowym korzystamy z platform cyfrowych. Facebook, Twitter, Amazon, Instagram – to stałe elementy naszego życia. Niewinna wymiana informacji między użytkownikami coraz częściej rozszerzana jest o transakcje handlowe.  Jakie szansze  ma polski przedsiębiorca w starciu z globalnymi gigantami?  Unia Europejska pracuje obecnie nad nowymi przepisami regulującymi tą sferę naszego życia. Dotychczas obowiązuje nas dyrektywa e-commerce z 2000 roku. Przez 20 lat świat, zwłaszcza świat cyfrowy, zdążył się zmienić. UE dostrzega potrzebę zmiany i przygotowuje nowe regulacje. Czy wyjdą nam na dobre? O tym porozmawiamy w naszym dzisiejszym odcinku.

Gościem odcinka jest Aleksandra Częścik.

Dec 02, 202029:29
Arabia Saudyjska - Baśń tysiąca i jednej nowoczesności

Arabia Saudyjska - Baśń tysiąca i jednej nowoczesności

Dzisiaj przenosimy się do Arabii Saudyjskiej. Kraju, na który patrzymy najczęściej przez pryzmat stereotypu bogactwa i religijnego fundamentalizmu. Sensacyjne medialne doniesienia z Arabii Saudyjskiej pokazują jedynie wąski fragment krajobrazu. 4 lata temu kraj ten wkroczył w fazę radykalnych zmian. Jak połączyć islam, arabskość i nowoczesność? Na ten dylemat stara się odpowiedzieć Wizja 2030 – a czym jest, skąd się wzięła i jak jest realizowana, tego dowiecie się państwo z naszego dzisiejszego odcinka.

Przewodnikami po Arabii Saudyjskiej są nasi eksperci: Radosław Kyc - kierownik Zagranicznego Biura Handlowego w Rijadzie, oraz Jacek Grad z Centrum Eksportu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Zapraszamy do naszej karawany!

Nov 25, 202035:14
Azjatyckie Tygrysy - jak je oswoić? Część druga.

Azjatyckie Tygrysy - jak je oswoić? Część druga.

W poprzednim odcinku zrobiliśmy pierwszy krok w poznaniu Korei, Malezji i Tajlandii. Dowiedzieliśmy się czym różnią się te kraje, ale udało nam się wyróżnić też kilka cech wspólnych. Z całą pewnością, Azja potrafi przyprawić nie raz o zawrót głowy i wprowadzić nowego przybysza w skonfundowanie. Dlatego najwyższa pora aby przyjrzeć się jakie są najczęstsze błędy polskich przedsiębiorców w tych krajach, ale również porozmawiać o tym jakie branże mają największe szansę, żeby zaistnieć w krainie azjatyckich tygrysów.

W odkrywaniu Azji pomagają nam kierownicy naszych Zagranicznych Biur Handlowych: Anna Łagodzińska z Seulu, Przemysław Zaręba z Kuala Lumpur i Norbert Bąk z Bangkoku.

Nov 12, 202029:00
Azjatyckie Tygrysy - jak je oswoić?

Azjatyckie Tygrysy - jak je oswoić?

Azjatyckie Tygrysy, tak nazywamy państwa Azji Południowo-Wschodniej, które dokonały gwałtownego wzrostu gospodarczego w drugiej połowie XX wieku. Daleki Wschód to kierunek odległy, ale od zarania dziejów też przyciągający kupców i handlarzy. Dzisiaj jest nie inaczej, wejście na rynki azjatyckie staje się ambicją coraz większej ilości firm.

Dzisiaj poznamy trzy kraje: Koree, Tajlandie i Malezje. Dowiemy się jakie są Azjatyckie Tygrysy, co lubią, jak je oswoić i jak się z nimi zaprzyjaźnić. Trzy różne państwa, trzy różne kultury i systemy wartości. Jak je okiełznać, jak je zrozumieć – o tym opowiedzą kierownicy naszych Zagranicznych Biur Handlowych: Anna Łagodzińska z Seulu, Przemysław Zaręba z Kuala Lumpur i Norbert Bąk z Bangkoku.

Wszystkie firmy zainteresowane ekspansją gospodarczą - nie tylko na Daleki Wschód - zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami przez naszą stronę internetową: www.paih.gov.pl

Nov 04, 202026:14