Skip to main content
Spotify for Podcasters
Papaya Young Creators | Creative Stories

Papaya Young Creators | Creative Stories

By PAPAYA YOUNG CREATORS

Papaya Young Creators is a one-of-a-kind competition for young creators in Europe that facilitates direct access to the world of professional filmmaking. Our aim is open door to the industry and to help young talents create exceptional pieces of work.
Papaya Young Creators | Creative Stories is a series of podcasts, where we talk to the brand, commercial and music experts about topics such as what creators role is, how to produce a campaign based on a creative idea, how to write a good script and more.
Available on
Apple Podcasts Logo
Google Podcasts Logo
Overcast Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

Creative Stories: Jak wybrać własną ścieżkę? | KinAds

Papaya Young Creators | Creative StoriesJul 08, 2022

00:00
34:36
Creative Stories: Jak wybrać własną ścieżkę? | KinAds

Creative Stories: Jak wybrać własną ścieżkę? | KinAds

Co może być motorem napędowym, aby pójść po swoje? Kinga Dołęga, prezes KinAds, prekursorka reklamy kinowej w Polsce opowiedziała o tym, jak wystartować z własnym biznesem i gdzie warto wcześniej zdobyć doświadczenie. Jako prezes jednego z największych brokerów reklamy kinowej w Polsce wyznaje, że przy tworzeniu własnego biznesu warto się kierować jedną ze znanych izraelskich zasad: wyjście ze strefy komfortu i popełnianie błędów warunkuje nasz szybszy rozwój.  

Jul 08, 202234:36
Creative Stories: #nieczekam107lat

Creative Stories: #nieczekam107lat

Według raportu GLOBAL GENDER GAP REPORT 2020 roku kobiety w Europie Środkowowschodniej będą miały równy status ekonomiczny, prawny, społeczny i równe szanse w 2128 roku. Możesz poczekać lub zacząć zmiany już dziś! Więcej o inicjatywie Forbes Women oraz Ofeminin dowiesz się z rozmowy Magdy Jóźwiak-Antczak i Anny Więckowskiej z Onet ze Zdzisławem Furgałem z Papaya.Rocks.

Mar 15, 202221:02
Creative Stories: Jak kolekcjonować życiowe momenty? | Żabka

Creative Stories: Jak kolekcjonować życiowe momenty? | Żabka

Myśląc o Żabce raczej wszyscy zgodnie mamy pozytywne skojarzenia. Związane one są z humorem, lekkością oraz ogólną dostepnością i otwartością, którą można zobaczyć zarówno w komunikacji marki, jak i w poszczególnych sklepach. Jarosław Serednicki, Mareting Director Żabka Polska opowiedział o tym, jak powiązać wątek wspomnianej komunikacji marki z przygotowanym w konkursie creative starterem i niejako zredefiniować podejscie do tworzenia filmów komercyjnych.

Mar 11, 202210:18
Creative Stories: Jak wykorzystać potencjał TikToka?

Creative Stories: Jak wykorzystać potencjał TikToka?

TikTok jest platformą, która łączy pokolenia – fakt, nie opinia. Co za tym idzie? Chociażby to, że jako inkluzywna platforma pozwala ona markom na tworzenie autorskich, kreatywnych kampanii. O tym, czym się różni (a raczej wyróżnia) TikTok, jakie są obecne trendy na tej platformie i czy faktycznie trzeba ich się trzymać dowiecie się z rozmowy Klementyny Szczuki z przedstawicielkami TikTok for Business Poland: Martą Skrzypiec i Joanną Nowak.

Mar 10, 202222:13
Creative Stories: Czego uczą nas błedy? | Akademia Górniczo-Hutnicza

Creative Stories: Czego uczą nas błedy? | Akademia Górniczo-Hutnicza

Papaya Young Creators po raz pierwszy podejmuje współpracę z uczelnią wyższą, a co za tym idzie – uczestnicy konkursu mają okazje stworzyć wyjątkowy spot reklamowy dedykowany Akademii Górniczo-Hutniczej. Jego tematem są błędy. Błędy, które każdy z nas ma prawo popełniać i w końcu błędy, bez których wiele osób nie doszłoby do miejsca, w którym obecnie stoją. O błędach, które rodzą sukcesy, opowiedział Wojciech Wojciechowski, przedstawiciel AGH w rozmowie z Jonaszem Tołopiło.

Mar 07, 202215:16
Creative Stories: Jak napędzić kreatywność? | Porsche

Creative Stories: Jak napędzić kreatywność? | Porsche

Odejdźmy od klasycznej prezentacji samochodu w tle pięknych górskich widoków. Mówmy o emocjach, duszy i produkcie, który od zawsze wyróżnia się na tle innych. To tylko jeden z wniosków z rozmowy Jonasza Tołopiło z przedstawicielem Porsche, Pawłem Mazurkiem. O historii marki, której wpływ obserwujemy od wielu lat, rozmawiali z perspektywy zmiany podejścia do jej komunikacji. W skrócie, mówiąc o aucie, opowiedzmy oryginalną i świeżą historię. I nie bójmy się kwestionować statusów quo.

Mar 07, 202211:21
Creative Stories: Dlaczego to wrażliwość stanowi o naszej sile? | MODIVO

Creative Stories: Dlaczego to wrażliwość stanowi o naszej sile? | MODIVO

Nasza wrażliwość to nasze piękno – to nie tylko statement, który znajdziemy w creative starterze przygotowanym przez markę w 9. edycji konkursu Papaya Young Creators, lecz stwierdzenie, które wiele mówi o naszej uczuciowości. Na to, jako marka stawia MODIVO i to - poprzez swoją twórczość - mają wyrazić uczestnicy konkursu. Aleksandra Szol, Marketing Director MODIVO w rozmowie z Jonaszem Tołopiło. Co jest istotniejsze – wizualny sposób opowiadania historii czy storytelling?

Mar 07, 202223:55
Creative Stories: Jak wprowadzać kreatywne rozwiązania? | DPD

Creative Stories: Jak wprowadzać kreatywne rozwiązania? | DPD

Pandemia koronowirusa zmieniła podejście klienta do zamawianych produktów. Wymaga to świeżego spojrzenia ludzi niezwiązanych z biznesem logistycznym i kurierskim. Stąd takie rozwiązania jak poszerzenie rozwiązań w kwestii odbioru paczek. Obecnie możemy robić to zdecydowanie bardziej komfortowo. Łukasz Zembowicz, przedstawiciel partnera logistycznego konkursu Papaya Young Creators - DPD w rozmowie ze Zdzisławem Furgałem opowiedział o tym, że przy produkcji spotów reklamowych można czerpać z mnogości sytuacji, które mogą wystąpić w relacji człowiek-człowiek – to studnia bez dna. Rady? Dystans, humor, szacuenk wobec kurierów. I co istotne - element edukacyjny, który jest często niedoceniany w biznesie logistycznym, bo przecież na co dzień nikt nie zastanawia się, skąd biora się rzeczy na półkach sklepowych.

Mar 03, 202214:51
Creative Stories: Jak być marką up-to-date? | Amica

Creative Stories: Jak być marką up-to-date? | Amica

Paweł Rydz, Marketing Director Amica opowiedział nam o tym, jak odmłodzić oblicze marki. Amica jest głęboko zakodowana w świadomości Polaków – jakie trudności niesie za sobą ten fakt? Promocja artykułów kuchennych AGD to nie lada gratka, ale są na to rozwiązania. Jakie? O tym dowiesz się z rozmowy Stanisława Brysia z przedstawicielem partnera 9. edycji konkursu w kategoriach Branded Stories i TikTok Branded Stories.

Mar 01, 202231:22
Creative Stories: Jak wykorzystać aktualne trendy? | Philips OneBlade

Creative Stories: Jak wykorzystać aktualne trendy? | Philips OneBlade

Autentyczność, innowacyjność i stawianie się w roli odbiorcy reklamy – wokół tych wątków toczyła się rozmowa z Dagmarą Marzec, przedstawicielką naszego partnera Philips OneBlade. Czego oczekują względem produkcji? Jak stworzyć reklamę, która zostanie zapamiętana? Autentyczność można pokazać na wiele sposobów – w sytuacjach wesołych, przyjemnych, idących w kierunku zabawy, także skłaniających do różnych przemyśleń. Sprawdź rozmowę Zdzisława Furgała i dowiedz się, jakie zmiany można obserwować w świecie marketingu.

Feb 24, 202211:42
Creative Stories: Jak napisać dobry audioserial? | Audioteka

Creative Stories: Jak napisać dobry audioserial? | Audioteka

Wyobraź sobie serial bez obrazu. W Papaya Young Creators - konkursie dla twórców i twórczyń filmowych nie musisz poprzestawać na wyobraźni. W nowej kategorii Audio Stories organizowanej we współpracy z Audioteką i redakcją Papaya.Rocks możesz zgłosić pomysł na audio serial fiction lub non-fiction, w dowolnym gatunku - sci-fi, komedia, kryminał reportaż, serial historyczny. O kategorii i tworzeniu treści audio opowiadają przedstawiciele Audioteki: Aleksandra Dąbrowska, Klaudia Grzesiak i Arkadiusz Seidler.

Feb 24, 202217:03
ADGREEN: How to make your low-budget production more sustainable?

ADGREEN: How to make your low-budget production more sustainable?

AdGreen is the institution that unites the advertising industry to eliminate the negative environmental impacts of production. We’re talking with Jo Coombes about lessening the carbon waste on every stage of production. At Papaya Young Directors we are giving a voice to the youth, the emerging talents and filmmakers, by creating a platform for sharing the ideas. We believe that we should listen to what the young generation has to say creatively-wise. We are sure that these are the people that may change the industry in regards to living and working more sustainably and shooting content in a more eco-friendly way.

Aug 18, 202109:58
ŚWIAT MARKI: LINK4

ŚWIAT MARKI: LINK4

Ubezpieczenia wydają się nam być nudnym obowiązkiem, o którego dopełnieniu często zapominamy. Link 4 już po raz trzeci partneruje konkursowi Papaya Young Directors, udowadniając, że interpretować temat ubezpieczeń można na wszelkie sposoby, a briefy marki inspirują naszych uczestników do podróży w czasie i eksperymentów. Posłuchajcie rozmowy z Patrycją Kotecką o tym, dlaczego ubezpieczenie jest sexy. 

Jul 07, 202116:55
PYD x Samsung: Trener vs Praktyk — smartfon na planie filmowym

PYD x Samsung: Trener vs Praktyk — smartfon na planie filmowym

Do czego w pracy profesjonalnego filmowca może przydać się smartfon? W jaki sposób warto wykorzystać funkcje, które kryje w sobie kamera, którą możesz swobodnie schować w kieszeni i zawsze mieć przy sobie? Michał Korzewski, finalista Papaya Young Directors i reżyser Papaya Films testował smartfona Samsung Galaxy s21 Ultra 5G przez kilka tygodni i sprawdził, czy da się nim podrobić efekt kamery mini DV przy nagraniach deskorolkarzy i jak wykorzystać taką „kieszonkową kamerę” na profesjonalnym planie zdjęciowym. W rozmowie z trenerem Samsung, Arkadiuszem Markiewiczem-Zaradnym, odkrywamy profesjonalne funkcje filmowe smartfona Samsung Galaxy s21 Ultra 5G.

Jun 10, 202128:36
HELIOGRAF: Jak dobrać sprzęt na zdjęcia?

HELIOGRAF: Jak dobrać sprzęt na zdjęcia?

Heliograf film rental house to jedna z największych niezależnych firm branży techniki filmowej. Już od 30 lat wspierają filmowe, teledyskowe i reklamowe produkcje, wypożyczając sprzęt, ale też służąc radą, specjalistycznym wsparciem, a od niedawna również studiami do realizacji zdjęć. Z Anią Szczerbińską, przedstawicielką Heliografu, rozmawiamy o tym, jak odpowiednio dobrać sprzęt i jak należy rozmawiać ze rentalem, żeby znaleźć dokładnie to, czego nam potrzeba.

Apr 27, 202122:02
CREW UNITED: Jak zebrać ekipę marzeń?

CREW UNITED: Jak zebrać ekipę marzeń?

Crew United is a European platform connecting filmmakers from different countries. The long-term goal of Crew United is to create a network of contacts and cooperation — Crew United Europe. Each country has a local team of professionals with experience and knowledge about the specific market. It is a multifunctional database and website, giving the users an opportunity to present their portfolios internationally.

Mar 31, 202121:49
Nowe oblicze kina | Łukasz Muszyński

Nowe oblicze kina | Łukasz Muszyński

To także ostatnia chwila na pójście do kina przed kolejnym, większym lockdownem. Jeśli szukacie inspiracji, a filmy to wasza pasja, posłuchajcie rozmowy z Łukaszem Muszyńskim (zastępcą redaktora naczelnego filmweb.pl) i Olą Sobieraj, którzy zastanawiają się nad tym, jak pandemia zmieni oblicze kinematografii. Łukasz Muszyński, który już drugi raz zasiada w zespole jury, udziela też krótkich porad, jak przygotować ciekawy scenariusz i zaskoczyć widza.

Mar 13, 202128:30
Music Stories: Kayah – Wizja i wyobraźnia są nieskończone

Music Stories: Kayah – Wizja i wyobraźnia są nieskończone

Z Kayah spotykamy się na finiszu zgłoszeń do konkursu Papaya Young Directors, na potrzeby którego przekazała swoją piosenkę „Czarna Niedziela”, dając młodym twórcom i twórczyniom szansę na zrealizowanie teledysku do jej utworu. W rozmowie z Aną Zalewską Kayah opowiada o początkach swojej kariery, inspirujących ją kobietach i fascynujących ją teledyskach, a także niezwykłej „sile Wenus”, która napędza ją do działania.

Mar 12, 202143:18
Women's Stories: Kosmos dla Dziewczynek

Women's Stories: Kosmos dla Dziewczynek

Kosmos dla Dziewczynek to organizacja, która pokazuje dziewczynkom wszechświat możliwości oraz to, jak mogą wykorzystać swoje moce. Pomagają walczyć z ograniczającymi stereotypami. Poruszają cały Kosmos, żeby to było możliwe! Towarzyszą i pomagają przyszłym pokoleniom kobiet w Polsce pisać ich własną historię.

Mar 08, 202118:04
Women's Stories: Camera Femina

Women's Stories: Camera Femina

Fundacja Camera Femina wspierająca udział kobiet w życiu kulturalnym, artystycznym i publicznym. Ich głównym celem jest upowszechnianie twórczości kinematograficznej reżyserek opowiadających herstorie z różnych regionów świata. Prowadzą również warsztaty i realizują projekty równościowe zmieniające męskocentryczną narrację w sztuce, nauce i biznesie.

Mar 08, 202125:46
Women's Stories: Kuchinate

Women's Stories: Kuchinate

Kuchinate – Women's Refugee Collective is a psychosocial project focused on refugees, intent on securing rights for the most vulnerable asylum-seeking women. The Kuchinate collective helps women earn a fair wage with their arts and crafts work and interact with the public by way of artistic collaborations and social inclusion.

Mar 08, 202110:14
Story of success: Helena Ganjalyan & Bartosz Szpak

Story of success: Helena Ganjalyan & Bartosz Szpak

Helena Ganjalyan i Bartosz Szpak zwyciężyli 7. edycję Papaya Young Directors świetnym filmem zrealizowanym dla marki Tyskie pt. „Ja”. Ich film to definicja upside down story doskonale znanego sloganu „Przejdźmy na Ty”, któremu duet nadał zupełnie nowe znaczenie. Jednak o sukcesie Heleny i Bartosza nie zdecydował jedynie pomysł zbudowany na współczesnym insighcie. Para starała się, żeby żaden element ich pracy nie pozostawał w rękach przypadku — posłuchajcie, jak wyglądał proces pracy nad filmem, który rozbił konkursowy bank! 

Feb 19, 202101:01:07
ŚWIAT MARKI: McDonald's

ŚWIAT MARKI: McDonald's

Już trzeci raz w historii konkursu marka McDonald’s oddaje w Wasze ręce swoją komunikację! W finałowych filmach realizowanych dla tej słynnej marki widzieliśmy już kosmitów, „bandytów” i zakochane pary. Czym tym razem zaskoczycie jury, a potem widzów i całą publiczność zgromadzoną na finałowej gali?

Feb 10, 202114:22
ŚWIAT MARKI: MULTIKINO

ŚWIAT MARKI: MULTIKINO

Uczestnicy konkursu nie ukrywają — kino to ich konik. Dlatego w tym roku, mimo problemów związanych z pandemią, kolejnym partnerem głównym została marka Multikino. Wierzymy, że w to właśnie dla nich powstaną filmy, które pokażą, jak mocno zależy młodym odbiorcom na tym medium. I jak bardzo każdy z nas chciałby już rozsiąść się na wygodnym fotelu w ciemnej sali kinowej.

Feb 08, 202129:14
ŚWIAT MARKI: AUDIOTEKA

ŚWIAT MARKI: AUDIOTEKA

Kolejnym Partnerem Głównym Papaya Young Directors 8 jest Audioteka. Z rozmowy z Aleksandrą Paszkiewicz dowiecie się, jakich historii poszukuje marka, która żyje historiami. Witamy Audiotekę w naszym konkursie po raz pierwszy i czekamy na Wasze szalone interpretacje Creative Starterów.

Feb 04, 202113:37
ŚWIAT MARKI: DPD

ŚWIAT MARKI: DPD

Marka DPD już po raz trzeci wspiera konkurs Papaya Young Directors. Tym razem Łukasz Zembowicz – Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu oraz Członek Zarządu DPD Polska, opowiedział nam o tym, co, jako marka, chcieliby zobaczyć w filmach zbliżającej się edycji, a także jak pandemia zmieniła ich komunikację.

Feb 04, 202119:45
ŚWIAT MARKI: DUREX

ŚWIAT MARKI: DUREX

Marka Durex już kolejny raz współtworzy konkurs Papaya Young Directors. Wraz z uczestnikami tworzymy nowoczesne spojrzenie na seks, a także staramy się obalać tematy tabu. Nasi finaliści opowiedzieli już o lęku przed kupowaniem prezerwatyw, odnajdywaniu siebie w sytuacji intymnej, a także znalezieniu „właściwego rozmiaru”. Tym razem marka Durex zaprezentuje uczestnikom dwa Creative Startery. Każdy z nich opowie o innych podejściu do seksu, a przede wszystkim prezerwatyw.

Feb 02, 202124:36
ŚWIAT MARKI: IKEA

ŚWIAT MARKI: IKEA

IKEA to brand, którego nie trzeba nikomu przedstawiać, jednak aby ułatwić naszym uczestnikom pracę nad Creative Startem, porozmawialiśmy z Marketing Campaigns Leaderem marki, Michałem Pronobis-Prońskim.

Feb 01, 202125:53
Story of success: Michał Włodarczyk & Łukasz Ruciński

Story of success: Michał Włodarczyk & Łukasz Ruciński

Michał Włodarczyk i Łukasz Ruciński zdobyli I nagrodę w kategorii Music Stories w 7. edycji Papaya Young Directors. Ich teledysk do piosenki Skubasa „Ojciec i Syn", to krótkometrażowy film o trudnej relacji tytułowych bohaterów. W rozmowie z Olą Sobieraj, twórcy zdradzają kulisy powstania nagrodzonego klipu. Twórcy opowiadają o tym, dlaczego porzucili konkursową formatkę na rzecz treatmentu, jakie wyzwania stały przed nimi podczas wymagającego okresu zdjęciowego i co przyniosło im zwycięstwo.

Jan 28, 202137:34
Papaya Young Directors 8: It's All About Talents!

Papaya Young Directors 8: It's All About Talents!

All you need it your talent. Your approach. Your personality. There are no wrong ways. It’s all up to you. At Papaya Young Directors we trust. We do not set boundaries. We provide the space and support. Let us discover your talent! #itsallabouttalents

Jan 22, 202101:51
Don't be affraid to ask people questions | Ivana Bobic

Don't be affraid to ask people questions | Ivana Bobic

Today I invite you to listen to a truly inspiring conversation with a London-based director slash photographer slash writer. Ivana Bobic has been working with artists such as Sigrid, the Kooks or Bloc Party, created amazing ads for Stella McCartney and Mulberry, among all. We met in a London studio where we talked about inspirations, style-seeking and challenged a tongue-breaking` term „female filmmaking”.

Dec 11, 202030:19
Maciej Stuhr: Aktor dostarcza materiału do montażu

Maciej Stuhr: Aktor dostarcza materiału do montażu

Maciej Stuhr – aktor, reżyser, scenarzysta, znany z wielkiego ekranu, telewizji i desek teatru. Długo można by wyliczać, co robił i gdzie się pojawiał. Nie boi się mówić wprost i zwracać uwagę, ale tylko wtedy gdy jest to zasadne. Nam opowiedział o roli aktora na planie i o relacji, jaką powinien z aktorem budować reżyser.

Dec 04, 202020:00
Wszyscy popełniamy błędy | Jagoda Szelc

Wszyscy popełniamy błędy | Jagoda Szelc

Jagoda Szelc jest twórczynią, która nie boi się trudnych tematów i nigdy nie wybiera łatwych rozwiązań. Filmy robi wtedy, kiedy czuje, nie narzuca na siebie presji i nie przejmuje się presją z zewnątrz. Razem z nią z uwagą przyglądamy się językowi i jego oddziaływaniu na jej pracę i pracę zespołu, którym się otacza. Rozmowa odbyła się podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Dec 01, 202012:57
Kasia Adamik: Najważniejszy jest montaż

Kasia Adamik: Najważniejszy jest montaż

Czy reżyser powinien angażować się w tematy polityczno-społeczne, po co reżyserowi umiejętność rysowania i kreatywność, gdzie są inspiracje i dlaczego zdjęcia to wcale nie najważniejszy moment tworzenia filmu — rozmowa z Kasią Adamik.

Nagranie odbyło się podczas Festiwalu Nowe Horyzonty w 2017 roku.

Nov 26, 202033:38
Nie ma sztywnych zasad | Łukasz Maciejewski

Nie ma sztywnych zasad | Łukasz Maciejewski

Łukasz Maciejewski jest wybitnym filmoznawcą, krytykiem filmowym, dyrektorem artystycznym takich festiwali filmowych jak Kino na Granicy czy Grand Prix Komeda. O filmie pisze, opowiada – edukuje i kreuje gusta. W naszej rozmowie szukamy odpowiedzi na pytanie, czy istnieje symboliczny podręcznik reżyserskiego sukcesu, ile z reżysera powinno być w jego filmach i dla kogo filmy się robi. Rozmawiała Ana Zalewska.

Nov 19, 202018:37
Środowisko filmowe musi się zjednoczyć | Ewa Puszczyńska

Środowisko filmowe musi się zjednoczyć | Ewa Puszczyńska

CALL TO ACTION — dzwonimy, aby porozmawiać o tym, co dzieje się na rynku teatralnym, filmowym i reklamowym. Łapiemy naszych rozmówców telefonicznie, szybko reagując na zmiany w otaczającej nas rzeczywistości. Z Ewą Puszczyńską, producentką takich filmów jak „Zimna Wojna”, „Ida” czy „Zabij to i wyjedź z tego miasta” opowiedziała nam, jak idzie jej praca w obliczu pandemii, na co młodzi producenci i filmowcy powinni zwracać uwagę i jak ważny test ma przed sobą całe środowisko filmowe, które, żeby przetrwać ten trudny czas, musi działać solidarnie.

Nov 13, 202036:19
Anna Kazejak: Trzeba umieć siebie sprzedać

Anna Kazejak: Trzeba umieć siebie sprzedać

Reżyser może pisać swój scenariusz, ale nie musi. Jak zatem opowiedzieć o swoim pomyśle, żeby scenarzyści odpowiednio go opisali, aktorzy świetnie zagrali, i przede wszystkim, ktoś ten pomysł kupił i chciał zrealizować? Z Anną Kazejak, reżyserką niebojącą się żadnego formatu i wykazujacą się niegasnącą chęcią do nowych eksperymentów, porozmawialiśmy o tym, jak pitchować swój projekt, żeby zaangażować w niego ekipę i współpracowników.

Nov 06, 202025:54
The way to get to the top | Henry Scholfield

The way to get to the top | Henry Scholfield

Henry Scholfield is from the self-taught school of filmmaking – he never went into a proper film school, but he made sure he went through everything there is to learn about making films online. It brought him to the place where he is one of the most recognised music video directors in the UK, making promos for STORMZY or Dua Lipa, among all. And with those promos he collects millions of views on You tube and bunch of awards.

Aug 07, 202019:42
Tomasz Stańko: Miarą potęgi społeczeństwa są jego artyści

Tomasz Stańko: Miarą potęgi społeczeństwa są jego artyści

Z Tomaszem Stańko spotkaliśmy przed trzema laty, żeby porozmawiać o muzyce. Rozmowa rozwinęła się do dyskusji na temat sztuki w ogóle, o filmie, który był ukochanym medium Stańki, co wcale nie znaczy, że uwielbiał tworzyć muzykę filmową – wręcz przeciwnie. I o tym, że „rockandrollowy styl życia” tak naprawdę jest bardziej jazzowym.

Jul 29, 202032:22
Jan Holoubek: Pomysłów trzeba szukać w kontrze do tego, co jest przyjęte za normę

Jan Holoubek: Pomysłów trzeba szukać w kontrze do tego, co jest przyjęte za normę

Jan Holoubek jest twórcą, który zdecydowanie nie lubi nudy — pracuje przy reklamach, serialach, tetrach telewizji, filmach fabularnych, odpowiadając za zdjęcia, tworząc scenariusza i wreszcie, reżyserując. Co najbardziej lubi w swojej pracy, jakie filmy lubi oglądać i co, jego zdaniem, jest najbardziej wartościowe w startowaniu w konkursach dla młodych twórców? Spotkaliśmy się z nim, żeby porozmawiać o tym wszystkim i posłuchać, co myśli o pracy w filmie w ogóle.

Jul 23, 202020:22
Scenarzysta vs. dystrybutor – jak sprzedać swój pomysł? | Agnieszka Kruk

Scenarzysta vs. dystrybutor – jak sprzedać swój pomysł? | Agnieszka Kruk

Scenarzystka, script coach, edukatorka, organizatorka wydarzeń dla scenarzystów, założycielka StoryLab.pro oraz jurorka konkursu Papaya Young Directors. Agnieszka Kruk zaraziła pasją do dobrego opowiadania historii całą Polskę. Rozmawiamy z nią o tym, jakich scenariuszy poszukują producenci, stacje telewizyjne i streamingowe. Zastanawiamy się nad tym, jak pisać, żeby ludzie nas czytali i jak dobrze zaprezentować swój pomysł.

Jul 03, 202046:54
Jak zrealizować projekt za zero złotych? | Daniel Jaroszek

Jak zrealizować projekt za zero złotych? | Daniel Jaroszek

Zrealizowanie spektakularnego projektu z małym budżetem to nie lada wyzwanie. Ale przed takim właśnie stają co roku finaliści Papaya Young Directors. Udało nam się porozmawiać z Danielem Jaroszkiem – fotografem i reżyserem w wiecznym pędzie i z niespożytą energią do działania – i porozmawiać z nim o tym, w jaki sposób przekonać ekipę do zaangażowania się w projekt, za który nie ma wynagrodzenia. Bo, jak udowadnia z sukcesem Daniel, wszystko jest możliwe.

Jun 25, 202014:17
Muzyka w filmie, reklamie i teledysku | Filip Bartczak

Muzyka w filmie, reklamie i teledysku | Filip Bartczak

Wściekłe Psy, Pulp Fiction, She's Gotta Have It czy The Warriors mogłyby być zupełnie innymi filmami, gdyby ich ścieżka dźwiękowa nie brzmiała tak, jak brzmi. Muzyka w filmie to istotny bohater, który ma wpływ na to, jak odbieramy konkretne sceny i na to, co zapamiętujemy bardziej lub mniej. W cyklu Papaya Home Academy spotkaliśmy się z Filipem Bartczakiem, reżyserem, który pracował jako dziennikarz muzyczny i dj, żeby porozmawiać o tym, jakie znaczenie dla filmu ma soundtrack, kiedy muzyka jest tylko tłem, a kiedy równorzędnym bohaterem i dlaczego przy tworzeniu teledysku reżyser powinien kreatywnie podchodzić nie tylko do obrazu, ale także do utworu.

Jun 18, 202039:15
Zmiany w produkcji reklamowej (i w Papaya Young Directors) w związku z globalną pandemią

Zmiany w produkcji reklamowej (i w Papaya Young Directors) w związku z globalną pandemią

Skorzystaliśmy z zaproszenia Zuzanny Iłędy z Radia Kampus, żeby opowiedzieć trochę o tym, jak produkować filmy, kiedy nie można wychodzić z domu i jak przygotowywaliśmy naszych finalistów do nowej rzeczywistości pracy na planie filmowym. Posłuchajcie rozmowy z Beatą Krupą z Papaya Young Directors i Sebastianem Jurczkiem, producentem Papaya Films i jednym z pomysłodawców konkusu.

Jun 12, 202010:20
Sesja zdjęciowa podczas planu filmowego | Paula Patocka

Sesja zdjęciowa podczas planu filmowego | Paula Patocka

Papaya Home Academy to cykl spotkań live z twórcami związanymi z reklamą — reżyserami, operatorami, fotografkami — z którymi poruszaliśmy takie tematy, jak współpraca reżysera z operatorem, muzyka w filmie czy montaż. Dla tych, którzy nie mieli możliwości uczestniczyć w naszych spotkaniach live lub chcieliby wrócić do tych rozmów, przygotowaliśmy cykl podcastów. Bez przerywników i problemów technicznych.

Jun 10, 202033:13
Nowa rzeczywistość teatralna | Grzegorz Jarzyna

Nowa rzeczywistość teatralna | Grzegorz Jarzyna

CALL TO ACTION — dzwonimy, aby porozmawiać o tym, co dzieje się na rynku teatralnym, filmowym i reklamowym. Łapiemy naszych rozmówców telefonicznie, szybko reagując na zmiany w otaczającej nas rzeczywistości. Tym razem rozmawiamy z Grzegorzem Jarzyną, reżyserem filmowym i teatralnym oraz dyrektorem artystycznym TR Warszawa, o tym, jak teatry radzą sobie w tych trudnych czasach i jakie znaczenie ma technologia dla rozwoju tej instytucji.

Jun 05, 202029:14
Od briefu do kolaudacji: proces powstawania reklamy | Karolina Lewicka

Od briefu do kolaudacji: proces powstawania reklamy | Karolina Lewicka

Papaya Home Academy to cykl spotkań live z twórcami związanymi z reklamą — reżyserami, operatorami, fotografkami — z którymi poruszaliśmy takie tematy, jak współpraca reżysera z operatorem, muzyka w filmie czy montaż. Dla tych, którzy nie mieli możliwości uczestniczyć w naszych spotkaniach live lub chcieliby wrócić do tych rozmów, przygotowaliśmy cykl podcastów. Bez przerywników i problemów technicznych.

May 27, 202050:07
PYD STORIES: BARBARA WROŃSKA

PYD STORIES: BARBARA WROŃSKA

Barbara Wrońska to artystka pisząca teksty o rzeczach ważnych, poruszająca tematy nie zawsze dla nas wygodne, ale zdecydowanie warte podejmowania. Barbara zdecydowała się oddać piosenkę „Czarna D” w ręce młodych reżyserów, uczestników Papaya Young Directors, a nam opowiedziała o tym, jak wyobraża sobie ilustrację do niej i jakie znaczenie dla niej i dla jej twórczości mają teledyski.

Apr 30, 202007:58
PYD STORIES: MERY SPOLSKY

PYD STORIES: MERY SPOLSKY

Mery Spolsky to artystka, która jest zdecydowanym antytezą nudy. Kocha eksperymenty, jest dziewczyną miliona talentów, ciągle w ruchu. Zatrzymaliśmy ją na chwilę, żeby porozmawiać o teledyskach – o jej teledyskach, o teledyskach, które lubi oglądać i o tych, który robią na nich największe wrażenie.

Apr 24, 202007:46
PYD STORIES: SMOLIK // KEV FOX

PYD STORIES: SMOLIK // KEV FOX

Duet Smolik // Kev Fox w rozmowie z Papaya Young Directors opowiedział o tym, jakie teledyski robią na nich największe wrażenie i jaką widzą wartość we współpracy z młodymi twórcami.

Apr 10, 202009:37