
Kwadrans z książką i nie tylko
By Biblioteka

Kwadrans z książką i nie tylkoOct 05, 2023

Mów, słuchaj, zrozum, Petra Krantz Lindgren. Recenzuje Urszula Tobolska
Książka będąca narzędziem dla rodziców, którzy chcą wlać w swoje dzieci pewność, że są wartościowe i ważne. Rodzice mogą dzięki niej nauczyć się komunikacji na linii dziecko-rodzic. Jednocześnie książka ta nie da gotowych rozwiązań, ale przedstawi wiele możliwości, wskaże drogę, podpowie jak rozmawiać oraz czego unikać w codziennej rozmowie.

"Problemowe korzystanie z urządzeń ekranowych", Małgorzata Pruś. Recenzuje Urszula Tobolska
Z cyklu "Artykuły dla nauczycieli - polecam".

"Zielony i Nikt" Piotr Fąfrowicz, Małgorzata Strzałkowska. Recenzuje Urszula Tobolska. W cyklu "Na półce biblioterapeuty"
Z cyklu "Na półce biblioterapeuty". Pięknie ilustrowane metaforyczne opowiadanie dla dzieci o odwadze do zmian i o tym jak bardzo potrzebujemy kogoś, kto poda nam pomocną dłoń.

Gotowość do podejmowania wyzwań. Jarmużek, Joanna. Recenzuje Urszula Tobolska. Z cyklu "Artykuły dla nauczycieli - polecam"
Z cyklu "Artykuły dla nauczycieli - polecam"
Autorka stawia pytania: czy oczekujemy od naszych uczniów posłuszeństwa i podporządkowania, czy wspieramy ich indywidualność, kreatywność i odwagę? W artykule zaprezentowano techniki rozwiązywania problemów pojawiających się u uczniów.

Dlaczego ja to ja, a nie ty, Tomi Ungerer. Recenzuje Urszula Tobolska. Z cyklu: "Na półce biblioterapeuty"
Z cyklu: "Na półce biblioterapeuty" "Dlaczego ja to ja, a nie ty. Odpowiedzi na 100 najbardziej nurtujących pytań zadanych przez dzieci", to książka, która prostym językiem, ale w rzeczowy, naukowy sposób tłumacząca pewne zjawiska, a także dostarcza rodzicom gotowych, mądrych odpowiedzi na pytania, które usłyszą od dzieci.

"10 minut uważności", Goldie Hawn, Wendy Holden. Recenzuje Urszula Tobolska
Napisany przystępnym językiem poradnik o wprowadzaniu technik uważności w życie swoje i dziecka. Książka w prosty sposób wyjaśnia, jak działa mózg i jak wpływa na niego ćwiczenie uważności.

Dobrostan nauczycieli, Małgorzata Pruś. Recenzuje Urszula Tobolska. Z cyklu "Artykuły dla nauczycieli - polecam"
Z cyklu "Artykuły dla nauczycieli - polecam"

Szczęśliwi nauczyciele zmieniają świat, Thích Nhất Hạnh, Katherine Weare. Recenzuje Urszula Tobolska
„Szczęśliwi nauczyciele zmieniają świat” to pierwszy oficjalny przewodnik po mindfulness dla nauczycieli i wszystkich osób pracujących z dziećmi, który pomaga im osiągnąć spokój i harmonię w codziennych działaniach.

Lenka, Katalin Szegedi. Recenzuje Urszula Tobolska. Z cyklu "Na półce biblioterapeuty"
Lenka ukazuje jeden dzień z życia małej Lenki, która z powodu swego pulchnego wyglądu nie jest akceptowana przez rówieśników, a która bardzo pragnie przyjaźni i wytrwale jej szuka. Recenzja książki z cyklu "Na półce biblioterapeuty"

Carte blanche, Jacek Lusiński. Recenzuje Ariadna Wardzińska
Carte Blanche to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca i optymistyczna historia nauczyciela z liceum, Kacpra, który – aby zachować ukochaną pracę i przygotować uczniów do matury – ukrywa przed światem, że stopniowo traci wzrok.

Samochwała w kącie stała, Alicja Mironiuk. Recenzuje Urszula Tobolska. Z cyklu "Artykuły dla nauczycieli - polecam"
Autorka artykułu wyjaśnia co może stać za chęcią chwalenia się dzieci i jak wesprzeć „samochwałę” w konstruktywny sposób.
Alicja Miraniuk. "Samochwała w kącie stała" . Chwalipięta w przedszkolu. "Przedszkole". 2023, nr 2 s. 9-13

Wróg, Davide Cali, Serge Bloch. Recenzuje Urszula Tobolska. Z cyklu "Na półce biblioterapeuty"
Uniwersalna książka o lapidarnym przekazie, przeznaczona dla młodszego odbiorcy. Dotyczy dramatu tych, którzy w wojnie - każdej, wszędzie - są pionkami.

6 filarów poczucia własnej wartości, Nathaniel Branden. Recenzuje Urszula Tobolska
Recenzja książki, poruszającej takie zagadnienia jak: czym jest samoocena, dlaczego jest ważna, co zrobić, by podnieść jej poziom oraz jaka jest rola innych osób w jej kształtowaniu.

Potrzebuję odpocząć, Agnieszka Podleśna. Recenzuje Urszula Tobolska. Z cyklu "Artykuły dla nauczycieli - polecam"
Z cyklu "Artykuły dla nauczycieli - polecam"

Najpierw wytresuj kurczaka, Karen Pryor. Recenzuje Urszula Tobolska
Autorka książki zajmuje się tresurą zwierząt, a w swojej publikacji zawiera dogłębną analiza metod treningu zwierząt. Książka pomaga zrozumieć elementarne zasady treningu, działanie wzmocnień i wygaszeń, oraz pokazuje różnorodne spojrzenia na przedstawione sytuacje.

Jabłka Pana Peabody'ego, Madonna. Recenzuje Urszula Tobolska. Z cyklu "Na półce biblioterapeuty"
Z cyklu "Na półce biblioterapeuty".
Jabłka Pana Peabody'ego to prosta i piękna opowieść o tym, co na pozór wydaje się oczywiste, a w rzeczywistości okazuje się być jedynie wyobrażeniem.

Bohaterowie własnego życia. Jak wspierać własne dzieci, Aneta Radzik. Recenzuje Urszula Tobolska
Recenzja artykułu, w którym autorka zwraca uwagę na działania, które wspierają dzieci oraz rolę szkoły w rozwoju dziecka.

Tak gdzie spadają anioły. Dorota Terakowska. Recenzuje Urszula Tobolska. Z cyklu "Na półce biblioterapeuty"
Refleksyjna historia o dziewczynce, która straciła swojego Anioła Stróża. Opowieść przedstawiająca różne aspekty życia, te dobre i złe momenty, oraz jaki wpływ na przyszłość mogą mieć nieznaczące dla człowieka w danej chwili zdarzenia.

Dziecko orchidea czy mlecz. Jak wspierać wrażliwe dzieci. W. Thomas Boyce. Recenzuje Urszula Tobolska
Książka, która pomaga zrozumieć różnice między dziećmi i procesem ich rozwoju. Autor przedstawia badania nad dziećmi w kierunku przystosowania się do życia, wyodrębnia na dwie główne grupy dzieci - mlecze i orchidee, a następnie dzieli je na dwie kolejne - dzieci żyjące w środowisku przyjaznym i nieprzyjaznym dla dziecka. Mlecze radzą sobie w życiu raz lepiej, raz gorzej, ale wychodzą na ludzi. Natomiast orchidee są bardzo wrażliwe i delikatne, więc trzeba je wspierać.

"Jak rozmawiać o wojnie" Małgorzata Swędrowska. Recenzuje Urszula Tobolska
Recenzja artykułu mówiącego o tym, co może zrobić nauczyciel, by pomóc dzieciom z doświadczeniem wojny.

"Drzewo darów" Shel SilverStein. Recenzuje Urszula Tobolska
"Drzewo darów" to historia przyjaźni chłopca i drzewa.

"Momo" Michael Ende. Recenzuje Urszula Tobolska. Z cyklu "Na półce biblioterapeuty"
Polecamy książki w nowym cyklu "Na półce biblioterapeuty".

Jak stworzyć szkołę opartą na zaufaniu, Zofia Grudzińska. Poleca Urszula Tobolska. Z cyklu: Artykuły dla nauczycieli - polecam
Zapraszamy do nowego cyklu podcastów - Artykuły dla nauczycieli - polecam.

Leo Buscaglia "Jesień liścia Jasia". Recenzuje Urszula Tobolska. Z cyklu "Na półce biblioterapeuty"
Polecamy książki w nowym cyklu "Na półce biblioterapeuty". "Jesień liścia Jasia" to przepiękna opowieść o życiu, przemijaniu i śmierci. Dla każdego, kto nie wie jak rozmawiać z dziećmi o tym trudnym temacie.

Viktor E. Frankl "Człowiek w poszukiwaniu sensu". Recenzuje Urszula Tobolska
"Człowiek w poszukiwaniu sensu" Viktora E. Frankl to książka składająca się z dwóch części - w pierwszej autor odnosi się do swoich przeżyć w obozach koncentracyjnych w czasach II Wojny Światowej a przeżycia te są tłem do opisania różnych postaw ludzkich w obliczu pojawiających się często krańcowych wyzwań. Część druga natomiast zawiera opis autorskiej metody psychoterapii – logoterapii (w dużej mierze także filozofii życiowej, poglądów i wartości autora).

José Jorge Letria i André Letria "Gdybym była książką". Recenzuje Urszula Tobolska
Lekturze „Gdybym była książką” zawdzięczamy kilkanaście bardzo trafnych metafor dotyczących książek. To pewnego rodzaju hołd złożony książce i czytaniu. Tak naprawdę każda strona, każde zdanie skłania do refleksji. Czytając zastanawiamy się nad tym jak książka chciałaby być postrzegana, jakie ma pragnienia i jak chciałaby być przez nas traktowana.

Martin M. Antony, Peter J. Norton "Pokonaj lęk. Jak przestać się zamartwiać i przezwyciężyć fobię, panikę i obsesję". Recenzuje A. Butwicka
Autorzy, eksperci zaburzeń lękowych stworzyli program radzenia sobie z lękiem, oparty na terapii behawioralno -poznawczej.
W książce znajdziemy strategie, które pozwolą: zrozumieć, czym jest lęk i co go wyzwala; zidentyfikować sytuacje, które uaktywniają lęk; zmienić przekonania i zachowania, które nasilają objawy, opracować bezpieczny, stopniowy plan zmierzania się z sytuacjami budzącymi lęk oraz osiągnąć spokój dzięki technikom relaksacyjnym.

Bruno Bettelheim - Wystarczająco dobrzy rodzice. Recenzuje U. Tobolska
Jaki poradnik na temat wychowania, w którym autor zamiast nakazywać i doradzać przeprowadza rozważania? Robi to Bruno Bettelheim, który prowadzi przemyślenia nad uczuciami i myślami łączącymi rodziców i dzieci popiera własnym doświadczeniem oraz licznymi przykładami z życia. Szczególny nacisk kładzie na przyjmowanie perspektywy dziecka, „zniżanie się” do jego poziomu rozumowania i potrzeb oraz na traktowanie dziecka z szacunkiem, do którego ma ono prawo jako osoba.

Dean Burnett - Dlaczego rodzice tak cię wkurzają i co z tym zrobić. Recenzuje A. Butwicka
Jak przetrwać z trudnymi rodzicami?
Czy doskonale dotąd funkcjonujący rodzice nagle się popsuli? A może ich zachowanie jednak jest normalne? Co ich motywuje do takiego a nie innego zachowania? Jak radzić sobie z usterkami rodziców?
Pełen humoru poradnik dla nastolatków.

Spencer Johnson - Kto zabrał mój ser. Recenzuje U. Tobolska
Zmieniaj się albo giń!
Czy zmiany są nieuchronne ? Czy można się jakoś na nie przygotować? Dlaczego trzeba działać mimo strachu?

Sarah-Jayne Blakemore - Wynaleźć siebie: sekretne życie mózgu nastolatka. Recenzuje A. Butwicka
Dlaczego z prostego w obsłudze dziecka wyrasta wymagający nastolatek? Co sprawia, że okres dorastania jest tak wrażliwy? Co kryje mózg nastolatka?
Chociaż czasem nastolatek sprawia wrażenie, jakby szukał dziury w całym, on musi po prostu… wynaleźć siebie.

Markus Zusak - Złodziejka książek. Recenzuje U. Tobolska
Liesel Meminger swoją pierwszą książkę kradnie podczas pogrzebu młodszego brata. To dzięki „Podręcznikowi grabarza” uczy się czytać i odkrywa moc słów. Później przyjdzie czas na kolejne książki: płonące na stosach nazistów, ukryte w biblioteczce żony burmistrza i wreszcie te własnoręcznie napisane… Ale Liesel żyje w niebezpiecznych czasach. Kiedy jej przybrana rodzina udziela schronienia Żydowi, świat dziewczynki zmienia się na zawsze…

Leszek Kołakowski - Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca. Recenzuje U. Tobolska
Wróbel fruwa, ty masz róg. Spróbuj tylko, a zobaczysz, co byś rogiem zrobić mógł!
Dość prosta historia, która skłania do myślenia. Czy wszystkie marzenia należy realizować? Czy to w ogóle możliwe? I jaka jest tego cena?

Lisa Genova – Motyl. Recenzuje E. Kilian
Neurony w głowie Alice zaczęły obumierać, lecz cały proces odbywał się zbyt cicho, by mogła go usłyszeć. Jej ciało nie było w stanie jej ostrzec, że umiera.
Powieść o sednie człowieczeństwa i o heroicznej walce o zachowanie godności w obliczu nieuleczalnej choroby.

Christophe André - Nastroje. Recenzuje U. Tobolska
Dobry humor, wewnętrzny spokój, ufność, pogoda ducha… Ale także chandra, niepokój, nostalgia, irytacja, rozpacz… Mieszanka emocji i myśli, stany naszej duszy, są tym, co łączy nas ze światem. Nieustannie wpływają na nasze życie, towarzyszą nam w każdym momencie. Książka Nastroje pomoże nam je zrozumieć i kontrolować.

Zyta Czechowska, Mikołaj Marcela - Jak nie zgubić dziecka w sieci? Recenzuje A. Butwicka
Czy powinno się zabraniać dziecku grać w gry komputerowe? Ograniczać mu czas i dostęp do Internetu? Na co trzeba uważać i co może zagrażać młodemu użytkownikowi sieci? Jak podejść do tematu cyfrowego dzieciństwa i rodzicielstwa? To tylko nieliczne z pytań, na które odpowiedzi znalazły się w książce będącej zbiorem wartościowej wiedzy oraz praktycznych porad. Rodzicielski must have dzisiejszych czasów.

Nassim Nicholas Taleb - Czarny łabędź. Recenzuje U. Tobolska
Filozofia indyka i czarne łabędzie naszego życia. Czym są czarne łabędzie i jak sobie z nimi radzić? I kto jest farmerem w naszym życiu?
Nassim Nicholas Taleb rozszerzył metaforę czarnego łabędzia. Wyróżnił trzy jego właściwości i analizuje prawdopodobieństwa wystąpienia czarnych łabędzi w naszym życiu oraz pozory, w które wpadamy, myśląc o nich.

Rene Denfeld - Poszukiwaczka dzieci. Recenzuje A. Dyrek
Niesamowicie klimatyczny i po mistrzowsku budujący napięcie thriller, który zapadnie na długo w pamięć. Zapierająca dech w piersi, pięknie opowiedziana historia o odkupieniu, granicy oddzielającej rzeczywistość od wspomnień i snów oraz ludzkiej woli przetrwania.

Julie Bogart - Szkoła w domu. Recenzuje A. Butwicka
Entuzjazm, olśnienia, zwątpienia i momenty załamania – wszystko, czego doświadczyła autorka, organizując domową szkołę dla pięciorga własnych dzieci. A także bardzo konkretne porady i pomysły.

Mikołaj Marcela - Jak nie zwariować ze swoim dzieckiem. Recenzuje U. Tobolska
Jeśli twojemu dziecku idzie w szkole słabo, to może w domu rośnie wam geniusz?
Drogowskaz dla rodziców, w którym kierunku mają iść w kwestii wychowania i edukacji.

Brian Tracy - Zjedz tę żabę. Recenzuje U. Tobolska
Zjedz tę żabę z rana a wszystko pójdzie jak z płatka. 21 sposobów na zarządzanie czasem i walkę z prokrastynacją

Ross W. Greene - Zagubieni w szkole. Recenzuje U. Tobolska
Nie musisz czekać aż dziecko zacznie przeszkadzać na lekcji. Zanim spróbujesz rozwiązać problem, który do tego doprowadził, możesz zrobić to z góry, ponieważ problem i zakłócenia są przewidywalne.

Jesper Juul - „Nie” z miłości. Mądrzy rodzice – silne dzieci. Recenzuje U. Tobolska
Szczere i stanowcze NIE wypowiedziane przez rodzica jest często lepsze dla dziecka niż wymuszone TAK. Mimo to, odmawianie dzieciom przychodzi rodzicom z ogromnym trudem.
Rodzice powinni mówić nie z czystym sumieniem zawsze wtedy gdy czują, że chcą to powiedzieć

Temple Grandin - Rozwiń swoją wyobraźnię. Recenzuje A. Butwicka
Co sprawia, że latawiec lata, a łódka pływa? Dlaczego płatki śniegu są symetryczne, a piłeczki do golfa mają malutkie wgłębienia? Kto i w jakich okolicznościach wynalazł zapięcie na rzepy? Skąd wynalazcy biorą pomysły? Temple Grandin w fascynujący sposób opisuje podstawy naukowe rozmaitych wynalazków i opowiada, jak ich autorzy tworzyli i poprawiali swoje pomysły. Wszystko to okrasza zabawnymi historyjkami o tym, jak sama w dzieciństwie majsterkowała, konstruowała i wprowadzała innowacje.
Myśl. Twórz. Bądź wynalazcą

Roksana Jędrzejewska-Wróbel - Kosmita. Recenzuje U. Tobolska
"Jeżeli nie znasz żadnego kosmity, przyjdź do nas, poznasz go gdy siedzi przy naszym stole w kuchni... Uparty jest. Przybył do nas i chce mieszkać między nami" .
Autorka decyduje się na dotknięcie świata, w którym żyje autystyczne dziecko i przedstawia go czytelnikom. Książeczka dla dzieci i dorosłych. Omawia w sposób fabularny, cechy widoczne u dziecka autystycznego.

Katarzyna Skolimowska - Podkręć mózg. Recenzuje A. Butwicka
„Podkręć mózg!...” to publikacja o proaktywności w zachowaniu. Czytelnik dowie się, że tylko dzięki aktywnemu działaniu – jakiekolwiek ono będzie – ma szansę osiągnąć swoje cele; dzięki działaniu może zweryfikować wszystko, co w obszarze myśli będzie wspierające albo blokujące.

Marzena Kud, Barbara Lew - Nauczyciel mentor. Recenzuje U. Tobolska
Poradnik pomocny w budowaniu autorytetu nauczyciela, ustalaniu zasad współpracy z uczniami i rodzicami oraz zarządzaniu emocjami. Książka jest pierwszą pozycją na rynku przekładająca wiedzę biznesową z zakresu budowania zespołu i zarządzania zasobami ludzkimi na grunt szkolny.

Joanna Steinke-Kalembka - Dodaj mi skrzydeł. Recenzuje U. Tobolska
Niektórzy rodzice z lęku o to, że mogłoby to negatywnie odbić się na samoocenie dziecka, robią wszystko aby nie doświadczyło ono w swoim życiu porażki. W rezultacie dziecko nie ma możliwości podejmowania wyzwań, a tym samym radzić sobie z porażkami.
Dzieci wychowuje się w świecie oderwanym od prawdziwego życia...

Thich Nhat Hnah, Katherine Weare - Szczęśliwi nauczyciele zmieniają świat. Recenzuje A. Butwicka
Nasza misja nie polega tylko na przekazywaniu wiedzy, ale na kształtowaniu ludzi. Na konstruowaniu wartościowej i pięknej rasy ludzkiej, zdolnej zadbać o naszą planetę.
Jeśli jako nauczyciele nie jesteśmy szczęśliwi, jak możemy oczekiwać tego od dzieci?
Kiedy umysł nie jest w pełni świadomy ciała, nie możesz być w pełni żywy. Zatracasz się w pracy, zmartwieniach, strachu i we własnych projekcjach. Świadomy i uważny oddech i sprowadzanie umysłu do domu ciała powodują, że znów stajemy się żywi. Kiedy sprowadzamy umysł do domu ciała, umysł staje się jednością z ciałem. Ciało staje się uważnym ciałem, a umysł ucieleśnionym umysłem. Taki stan jedności ciała i umysłu, pozwala nam ponownie wejść w kontakt z cudami życia, a ciało jest pierwszym cudem, którego doświadczamy. Nie można być szczęśliwym nauczycielem, jeśli się nie wie jak uwalniać napięcie z ciała.

Amy McCready - Dziecko czy muszę ci to jeszcze powtarzać? Recenzuje U. Tobolska
"Zawsze mówiłam, że gdyby rodzice dobrze wykonywali to, co do nich należy, to w końcu nie mieliby już nic do roboty. W książce przedstawione są narzędzia, których wszyscy potrzebujemy, by przejść na „rodzicielskie bezrobocie”. A co najlepsze, dzięki nim już nigdy nie będziesz musiał się złościć".