
Penta Podcast
By Penta
Lenka Vargová a Nicole Nevolníková Vám spolu so svojimi hosťami predstavia Pentu tak, ako ju nepoznáte.

Penta PodcastApr 11, 2022

Juraj Nevolník: O aktuálnej situácii na realitnom trhu
Oplatí sa kupovať byt teraz, alebo treba počkať? Aj o tom sme sa rozprávali v najnovšom Penta Podcaste s Jurajom Nevolníkom – výkonným riaditeľom Penta Real Estate Slovensko. Juraja sme sa pýtali na momentálne ochladenie na trhu a porovnávali sme situáciu spred roka v Českej republike, kde sa trh vyvíjal veľmi podobne, ako vidíme aj dnes na Slovensku.
Rovnako sme rozobrali aj ďalšie faktory, ktoré majú vplyv na cenu nehnuteľností, či už je to vysoká inflácia, nárast úrokových sadzieb, alebo požiadavky na udržateľnosť a ESG.
V podcaste sa dozviete aj to, čo by sa malo zmeniť, aby bolo bývanie pre ľudí oveľa dostupnejšie a či je riešením aj toľko skloňované nájomné bývanie.

Martin Krchňavý: Aké by mali byť priority novej vlády v zdravotníctve?
V najnovšom Penta Podcaste sme sa opäť raz rozprávali s Martinom Krchňavým – investičným manažérom v Pente, ktorý je zodpovedný za naše zdravotnícke projekty na Slovensku.
Keďže tu máme novú vládu, rozprávali sme sa spoločne o tom, aké by mali byť jej priority v oblasti zdravotníctva, čo by pomohlo sektor aspoň čiastočne stabilizovať, a aké sú najvypuklejšie problémy, ktorým by sa malo ministerstvo primárne venovať.
V podcaste sa dozviete aj to, ako by mal vyzerať DRG úhradový mechanizmus v jeho ideálnej podobe, o koľko by sa mala zdvihnúť platba za poistencov štátu, aby sme sa priblížili Českej republike, aký veľký máme investičný dlh v slovenských nemocniciach a prečo naratív, že „zdravotníctvo na Slovensku je zadarmo“, už dávno neplatí.

Gabriel Tóth: Penta Alumni – Od hovorcu Penty po vlastnú PR agentúru
Gabriel Tóth pracoval v Pente sedem rokov na pozícii hovorcu. Začínal s realitnými projektami a postupne sa začal venovať aj komunikácii v zdravotníctve a bol aj hovorcom mäsokombinátu Mecom. Na komunikáciu a PR sa však vždy radšej pozeral cez čísla a tak začal komunikačné aktivity Penty a jej spoločností vyhodnocovať cez dátové analýzy.
Pred tromi rokmi sa rozhodol z Penty odísť a založiť si vlastnú PR komunikačnú agentúru New School Communications, ktorá má dnes svoju pobočku okrem Bratislavy aj v Prahe.
Aké služby agentúra ponúka, na akých klientov sa zameriava a ako sa jej podarilo uspieť na pomerne silnom konkurenčnom trhu? To sa dozviete v najnovšom Penta Podcaste, v ktorom nám Gabo povedal aj o svojich začiatkoch v Pente, či o tom, ako sa mu darí skĺbiť prácu CEO s aktívnym športom, rolou otca, moderovaním podcastu a vyučovaním na vysokej škole.

Anton Jašík: Pracovať v Pente som chcel vždy. Smart Deal mi otvoril dvere.
Súťaž Smart Deal organizuje Penta už od roku 2013. Jej cieľom je preveriť vedomosti a schopnosti študentov v 2 kategóriách – Fúzie a akvizície a Realitný development, pričom víťazi obidvoch kategórií môžu získať finančnú odmenu až 6 000 eur. Zároveň Penta víťazom ponúka aj pracovné miesto či už priamo v nej, alebo v jednej z portfóliových spoločností. Súťaž je určená pre študentov vysokých škôl na Slovensku, v Čechách, ale aj v zahraničí.
V najnovšom Penta Podcaste sme sa rozprávali s Antom Jašíkom – absolventom Vysokej školy ekonomickej v Prahe, úspešným účastníkom súťaže Smart Deal 2022 a dnes už aj analytikom v Penta Investments. Na pozícii analytika sa dnes venuje predovšetkým projektom z oblasti zdravotníctva, finančných služieb a médií. Anton nám porozprával, ako súťaž prebiehala, aké náročné boli jednotlivé súťažné kolá a na čo si dať pri vypracovávaní jednotlivých zadaní pozor.
Zaregistrovať sa do súťaže Smart Deal môžeš aj ty na www.smartdeal.eu

Ukrajina: Všadeprítomná vojna
Ilúzia normálnosti. Aj takto by sa dala opísať aktuálna atmosféra na Ukrajine, ktorú navštívilo naše PR oddelenie v strede leta. Z Košíc sme spoločne vyrazili do Užhorodu, kde sme už hodinu po príchode počuli prvé sirény.
Ďalší deň nás čakala niekoľkohodinová cesta do Kyjeva. Počas cesty sme to, že je krajina vo vojne, vnímali cez vojenské check-pointy, presun vojenskej techniky, či billboardy ukrajinskej armády. Niekoľko kilometrov pred Kyjevom bolo dôsledky vojny vidieť na zatretých dopravných značkách, dierach po guľkách a zbombardovaných budovách popri ceste.
Najsilnejším zážitkom bola pre nás návšteva oslobodených miest na predmestí Kyjeva - Buča, Irpiň a Hostomeľ. Nimi nás sprevádzal Yan, ktorý po vypuknutí vojny pomáhal s evakuáciou obyvateľov z týchto miest.
O tom, prečo sme sa rozhodli vycestovať do Kyjeva, čo nás najviac prekvapilo a ako to dnes na Ukrajine funguje sme sa rozprávali v našom najnovšom Penta Podcaste.

Alexander Ferko: Pacientke v Afganistane, ktorá prešla 600 kilometrov pešo, sme zachránili život
Alexander Fero pôsobil dlhé roky v Hradci Králové ako prednosta chirurgickej kliniky. Titul profesora v odbore chirurgia získal na Karlovej Univerzite v Prahe. Okrem toho absolvoval množstvo stáží či študijných pobytov v zahraničí a pôsobil aj v obranných zložkách ako hlavný chirurg Armády Českej republiky na rôznych misiách.
Dnes vedie úsek chirurgie v Nemocnici Bory, kde sa so svojim tímom zameriava predovšetkým na robotickú chirurgiu. Sám je ambasádorom neinvazívnych operačných postupov, vďaka ktorým dokážu lekári eliminovať trvalé následky po operácii a ktoré umožňujú pacientom rýchlejší návrat do aktívneho života.
S profesorom Ferkom sme sa okrem jeho lekárskej praxe rozprávali aj o situácii v slovenskom zdravotníctve, o fenoméne odchodu šikovných mladých medikov do zahraničia; o tom, kde vidí budúcnosť robotickej chirurgie, ako motivuje svoj chirurgický tím a kam by ho chcel v rámci Nemocnici Bory posunúť.
V podcaste nám povedal aj o svojich skúsenostiach z mierovej misie v Afganistane, ktoré zásadne ovplyvnili jeho pohľad na život.

Michal Rehák: Kedy bude na Boroch premávať električka?
Už dnes nájdete na Boroch okrem nákupného centra Bory Mall aj novú Nemocnicu Bory či verejnú škôlku. A keďže sme presvedčení, že budovanie občianskej vybavenosti by nemalo ostávať len v rukách miest a obcí, postupne budeme predstavovať ďalšie novinky, vďaka ktorým sa z Borov stane štvrť, kde nájdete všetko na jednom mieste.
V podcaste sme sa rozprávali hneď o niekoľkých novinkách. Dozviete sa, v akom štádiu je projekt pripravovanej električky, kedy bude na Boroch otvorená súkromná škola, koľko ďalších bytov tu plánujeme v budúcnosti postaviť a či bude v novej štvrti naozaj stáť už v minulosti avizovaný kostol a krčma.

Jakub Ertl: Výsledný dizajn našich projektov je pre nás absolútnou prioritou
Jakub je vyštudovaný architekt, ktorý v Penta Real Estate pracuje na pozícii Design Development Manager. Jeho hlavnou náplňou práce je najmä koordinácia a spolupráca s architektonickými ateliérmi, ktoré stoja za návrhmi našich projektov.
S Jakubom sme sa v najnovšom Penta Podcaste rozprávali nielen o dizajne a architektúre našich projektov, ale aj o význame medzinárodných architektonických súťaží, ktoré pravidelne organizujeme.
Jakub totiž spolu s kolegami pripravoval aj jednu z najrozsiahlejších medzinárodných architektonických súťaží, aká sa kedy v našom hlavnom meste organizovala. Išlo o súťaž na projekt Southbank na južnom brehu Dunaja, ktorý má ambíciu stať sa novou vlajkovou loďou Penta Real Estate. V podcaste nám prezradil, v čom je víťazný návrh z dielne Snøhetta a Studio Egret West výnimočný a čím zaujal odbornú porotu.
Porozprávali sme sa aj o ďalšom pripravovanom projekte v bratislavskom Novom meste, či o tom, prečo by sa pri rekonštrukciách a výstavbe verejných budov mali organizovať architektonické súťaže.

Martin Krchňavý: Pod stromček môžeme dostať kolaps zdravotníctva, aký sme tu ešte nemali
Prečo je slovenské zdravotníctvo kríze a prečo je v sektore nedostatok peňazí? Aké sú nevyhnutné riešenia a čo by mala urobiť vláda, aby sme sa vyhli blížiacemu sa kolapsu?
Aj o tom sme sa v najnovšom Penta Podcaste rozprávali s Martinom Krchňavým – Investičným manažérom Penty, ktorý má na starosti zdravotnícke projekty. Spoločne sme rozobrali zlú finančnú situáciu v štátnej poisťovni a aj to, aká vysoká by mala byť platba za poistenca štátu, aby sme sa dotiahli na úroveň českého zdravotníctva.
V podcaste sme sa rozprávali aj o Nemocnici Bory, s ktorou VšZP zatiaľ neuzavrela zmluvu na všetky výkony, ktoré nemocnica pacientom ponúka; a vyvrátili sme aj najčastejšie mýty týkajúce sa súkromných zdravotných poisťovní, ktoré sa momentálne objavujú v mediálnom priestore.

Tomáš Brngál: Ako virtuálna realita a AI pomáhajú zdravotníkom?
Tomáš Brngál a jeho tím vo Virtual Medicine menia svet medicíny. Vo Virtual Medicine pracujú mladí šikovní ľudia, ktorí veria, že budúcnosť sa deje dnes. Nielen medici na hodinách anatómie, ale aj lekári si vďaka ich softvérovým riešeniam môžu nacvičiť operáciu vo virtuálnej realite či detailne prezrieť anatómiu ľudského tela.
V najnovšom Penta Podcaste sme sa s Tomášom rozprávali o jeho podnikateľských začiatkoch, o tom, čo ho inšpirovalo k založeniu firmy Virtual Medicine, ako ho v jeho podnikateľskom uvažovaní ovplyvnil film Iron Man a do detailu nám vysvetlil aj to, ako sa vedia lekári z rôznych kútov sveta spojiť a vďaka virtuálnej realite diskutovať o liečbe konkrétneho pacienta.
Keďže Tomáš je vyštudovaný lekár, opýtali sme sa ho aj na stav zdravotníctva; na to, v čom vidí najväčšie výzvy v rámci štúdia medicíny na Slovensku a ako by sme podľa neho mali mladých zdravotníkov motivovať k tomu, aby ostali pracovať na Slovensku a neodchádzali za prácou do zahraničia.

Marek Benčat: Obdobie lacných peňazí je definitívne za nami
Aktuálne celospoločenské udalosti sa podpisujú aj na finančných trhoch. Sektor dobiehajú krízy, sme svedkami rekordnej inflácie, tovary a služby zdražujú a Európska centrálna banka zvyšuje úrokové sadzby. Éra lacných peňazí je tak definitívne za nami.
Turbulentné obdobie zažíva aj bankový sektor v USA. Čo sa vlastne stalo a prečo skrachovala Silicon Valley Bank? A ako sú na tom európske a slovenské banky? Hrozí nám podobný scenár ako v roku 2008, keď padli Lehman Brothers?
O aktuálnom dianí vo finančnom svete či o situácii na realitnom trhu sme sa v najnovšom Penta Podcaste rozprávali s Marekom Benčatom, riaditeľom úseku privátneho bankovníctva v Privatbanke.
V závere podcastu sme sa rozprávali aj o módnom gigantovi LVMH a o tom, či sa oplatí investovať do akcií tejto úspešnej firmy.

Jan Žák: Inovácie, ktoré menia lekárne
Jan Žák pôsobil 5 rokov ako CEO siete lekární Dr.Max na Slovensku, odkiaľ sa dnes presúva na rovnakú pozíciu do Českej Republiky. Za posledné roky sa mu spolu s jeho tímom podarilo nielen rozšíriť sieť lekárni naprieč Slovenskom, ale najmä prísť s novými inováciami a službami, ktoré menia lekárne.
V zázemí viacerých našich lekární dnes nájdete robota, ktorý uľahčuje prácu farmaceutov. Pri Senci stojí nový moderný sklad, z ktorého dokážeme distribuovať lieky či iný sortiment priamo k zákazníkom. Pri návšteve lekárne môžete absolvovať krvné vyšetrenie, ktoré vás nasmeruje v ďalšej liečbe.
O týchto a ďalších témach sme sa s Janom rozprávali v našom najnovšom Penta Podcaste. V podcaste sa dozviete aj to, aké benefity prinášajú tieto inovácie zákazníkom, či akým spôsobom by lekárnici mohli zásadne odbremeniť ambulantných lekárov, ktorých je na Slovensku nedostatok.

Martin Danko: O budúcnosti médií
Martin Danko vyštudoval politológiu na Trnavskej univerzite a práve s politikou sa spájajú aj jeho kariérne začiatky. Ako úspešný absolvent vysokej školy nastúpil v roku 2002 na tlačový odbor Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, kde stál tak pri najväčších sociálnych reformách, ktoré zmenili Slovensko.
Po voľbách v roku 2006 začal pracovať v Pente na pozícii hovorcu pre Slovensko. Neskôr sa stal PR manažérom celej skupiny a o pár rokov neskôr aj členom projektového tímu Penty pre médiá, v ktorom pôsobí dodnes.
S Martinom sme sa rozprávali nielen o tom, čo obnáša práca na PR oddelení Penty, ale aj o našom vstupe do médií a o tom, ako sa darí nášmu vydavateľstvu News & Media Holding.
V podcaste sa dozviete aj niečo o rozdieloch medzi slovenským a českým mediálnym trhom, o budúcnosti printových médií a o vzostupe online videí či umelej inteligencie GPT a jej prínose pre novinárov.

Marek Kalma: Penta Alumni – Oplatí sa stavať nové byty a kancelárie aj mimo Bratislavy?
Marek Kalma pracoval v Pente dlhých 11 rokov na pozícii Business Development manažéra. Na starosti mal projekty ako nákupné centrum Bory Mall, Bory Business Park, či kancelárske budovy BCT v Košiciach.
V roku 2019 sa rozhodol so svojim spoločníkom založiť vlastnú investičnú, developerskú a asset management spoločnosť Occam Real Estate. Prvým projektom v ich portfóliu bola kancelárska budova BCT1, ktorú odkúpili od Penta Real Estate ešte v úvode pandémie.
Occam dnes okrem iného developuje nové projekty nielen v Bratislave, ale napríklad aj v Trenčíne či Košiciach. A ako k týmto projektom pristupujú? To sa dozviete v najnovšom Penta Podcaste.
S Marekom sme si zaspomínali aj na jeho pracovné obdobie v Pente, rozobrali sme situáciu na realitnom trhu mimo Bratislavy a porozprávali sme sa aj o lietaní, ktorému sa Marek venuje vo svojom voľnom čase.

Denisa Torda: Pracujú v Pente prevažne päťdesiatnici v oblekoch, alebo je to úplne inak?
Denisa Torda pracuje v Penta Real Estate na pozícii HR Business Partner. Jej hlavnou úlohou je nájsť najvhodnejších kandidátov na obsadzované pozície. Počas výberového procesu sa často stretáva s názorom, že ľudia majú mylné predstavy o firemnej kultúre a ľuďoch, ktorí tu pracujú.
Pracujú teda v Pente prevažne päťdesiatnici v oblekoch? Odpoveď na túto a ďalšie otázky z oblasti HR sa dozviete v najnovšom Penta Podcaste.
Denisa nám povedala aj viac o tom, aké kritéria by mal spĺňať kandidát, ktorý chce pracovať v Penta Real Estate, aké benefity zamestnancom ponúkame, či aká je tu firemná kultúra. V podcaste sme nezabudli ani na nové trendy v HR, home office, či na to, v čom sú mladí uchádzači iní, v porovnaní so staršími generáciami.

Lenka Vargová a Nicole Nevolníková: Q&As
Bude Nemocnica Bory len pre bohatých? Uzavrie nová nemocnica zmluvu so štátnou poisťovňou? Má Penta monopol v Slovenskom zdravotníctve? Kedy bude na Boroch premávať električka?
Na tieto a ďalšie otázky zodpovieme v našom najnovšom Penta Podcaste, v ktorom sa venujeme témam, ktoré vás zaujímajú najviac.
Dozviete sa aj to, ako prebieha výber zdravotníkov do Nemocnice Bory, kedy sa do nej budete môcť prísť pozrieť aj vy a či plánujeme v Bratislave postaviť mrakodrap, alebo na aké projekty z portfólia Penta Real Estate sa môžete tešiť.

Juraj Nevolník: Zlý územný plán = drahé byty
Aký bol rok 2022 v realitách? Pod vplyvom globálnych udalostí sa v minulom roku menil aj realitný trh. O udalostiach, ktoré ho ovplyvnili najviac sme sa v Penta Podcaste rozprávali s výkonným riaditeľom Penta Real Estate Slovensko Jurajom Nevolníkom.
Faktom je, že realitný trh prechádza ochladením. Vojna na Ukrajine, rastúca inflácia, ktorá prekročila hranicu 15%, a rovnako tak aj rast cien stavebných materiálov či čoraz vyššie úrokové sadzby sú faktory, ktoré ovplyvnili ceny nehnuteľností v našom hlavnom meste. Nedostupnosť a vysokú cenu bytov spôsobuje aj zlý územný plán, ktorý nezodpovedá požiadavkám na rast a rozvoj mesta.
S Jurajom sme sa pozreli na to, ako bude vyzerať realitný trh v najbližších mesiacoch a rozprávali sme sa aj o plánoch Penta Real Estate na rok 2023. Dozviete sa, aké projekty sú v príprave a ako Juraj hodnotí náročnosť výstavby Nemocnice Bory, ktorú otvoríme už onedlho.

Peter Kubina: Nikto by nemal byť stíhaný na základe verejnej mienky
Pôvodne sa chcel stať diplomatom, no osud to zariadil tak, že vyštudoval právnickú fakultu Univerzity Komenského a stal sa advokátom. Peter Kubina je dnes partnerom medzinárodnej advokátskej kancelárie Dentons v Bratislave.
Počas svojej kariéry v advokácii sa dlhé roky venoval transakčnému právu. Od roku 2005 spolupracoval aj na financovaní našich projektov ako Dr.Max, Dôvera, SKY PARK, či Slovalco. V podcaste nám vysvetlil, ako tieto transakcie prebiehajú a v čom spočíva rola advokáta.
S Petrom sme sa rozprávali aj o aktuálnych témach, ktoré súvisia s právnymi krokmi zdravotnej poisťovne Dôvera, ktorá v posledných mesiacoch čelí šikane zo strany štátnych inštitúcií a pýtali sme sa ho aj na to, prečo sa rozhodol zastupovať Jaroslava Haščáka vo veci nezákonného obvinenia a väzby, za ktoré sa mu štát ospravedlnil.

Martin Baláž: Rozpoviem vám príbeh Slovalca
Príbeh Slovalca – jednej z najekologickejších hlinikární na svete, a rovnako aj viac ako 70-ročná tradícia výroby hliníka v Žiari nad Hronom, sa dočasne končí. Aj preto sme si do Penta Podcastu pozvali človeka, rodeného Žiarčana, ktorého takmer celý profesijný život a kariéra sú do veľkej miery spojené práve so Slovalcom.
O histórii výroby hliníka na Slovensku nám prišiel porozprávať Martin Baláž – vedúci kancelárie primátora mesta Žiar nad Hronom. Martin pôsobil niekoľko rokov v lokálnej televízii, kde vyrábal aj reláciu z prostredia Slovalca, vďaka čomu dokonalo spoznal proces výroby hliníka a fungovanie fabriky. Fabriky, ktorá roky formovala identitu Žiarčanov a na ktorú sú právom hrdí.
Martin nám rozpovedal príbeh Slovalca a povedal nám aj o negatívnych dopadoch predošlej neekologickej výroby, o následnej modernizácii či o vstupe Penty do vlastníckej štruktúry Slovalca.
V podcaste sa dozviete aj to, kvôli čomu v blízkosti fabriky v minulosti hynuli včely, prečo mladí Žiarčania museli chodiť na povinné výlety do Tatier a rozprávali sme sa aj o tom, čo všetko sa vďaka hlinikárni podarilo v meste zrealizovať.

Jana Kutlíková: Budeme o niekoľko rokov nakupovať lieky v Metaverse?
Online nakupovanie už dnes nie je ničím výnimočným. Zvykli sme si na pohodlný a rýchly spôsob nákupu tovarov a služieb cez jeden klik. Svoj e-shop má aj najväčšia lekárenská sieť na Slovensku - Dr.Max.
A práve o nakupovaní liekov (ale nielen tých) online, sme sa rozprávali s Janou Kutlíkovou – riaditeľkou pre e-commerce v Dr.Max Slovensko. Janka má v tejto oblasti bohaté skúsenosti, pracovala pre viacero známych značiek, kde postupne rozbiehala ich e-commerce divíziu.
V podcaste sme sa s Jankou rozprávali napríklad o spôsobe doručenia, ktorý je pri liekoch špecifický, či o tom, aké produkty zákazníci najviac vyhľadávajú – napríklad na Vianoce. Dozviete sa aj to, aké ambície má Dr.Max do budúcna, či koľko kilogramov kešu orieškov sa mesačne predá na našom e-shope.

Michal Hranai: Z Ázie až do Penta Real Estate
Michal Hranai pracuje v Penta Real Estate na pozícii Business Development Manager. Kým sa vypracoval na súčasnú pozíciu, pracoval vo viacerých zahraničných spoločnostiach, získal cenné skúsenosti na študijných pobytoch v Dánsku a v Číne a zúčastnil sa aj študentskej súťaže Smart Deal, ktorú Penta organizuje každý rok.
Dnes má Michal na starosti viaceré naše úspešné realitné projekty, medzi inými aj flexibilné kancelárie BASE, Bory Retail zónu, či niektoré fázy rezidenčného projektu Bory Bývanie. Pracoval napríklad aj na úspešnom predaji kancelárskej budovy BCT1 v Košiciach.
V podcaste sa dozviete, čo sú to jednoduché pozemkové úpravy a koľko ľudí môže vlastniť jeden malý pozemok; aký náročný a zdĺhavý je proces predaja kancelárskej budovy, ale aj to, ako si spomína na svoje študentské časy v čínskom meste Shenzen a čo ho na práci v Penta Real Estate baví najviac.

Ľuboš Lopatka: Máme ambíciu inšpirovať ostatných
Ľuboš Lopatka je dnes generálnym riaditeľom Nemocnice Bory. V rámci skupiny Penta však pracoval aj v minulosti - ako riaditeľ siete nemocníc Svet zdravia. Po niekoľkoročnej pauze sa tak opäť do skupiny vrátil, aby mohol stáť pri otvorení najmodernejšej nemocnice v strednej Európe.
Čo sa bude diať po otvorení Nemocnice Bory v marci 2023? Ako budeme nemocnicu rozbiehať a ktoré oddelenia otvoríme ako prvé? Koľko lekárov a sestier v nej bude pracovať a bude ich dostatok? Dostanú sa do novej nemocnice aj poistenci štátnej zdravotnej poisťovne?
Aj to sa dozviete v najnovšom Penta Podcaste, v ktorom sme sa okrem iného s Ľubošom rozprávali aj o stave slovenského zdravotníctva, jeho politizácii, o najčastejších mýtoch, ktoré sa viažu k súkromníkom v zdravotníctve; či o zisku v zdravotníctve, ktorý je dôležitým predpokladom pre zvyšovanie kvality zdravotnej starostlivosti.

Magdaléna Rothová: Ak zmení každá babica život aspoň jedného dieťaťa, malo to zmysel
Vilčurňa, Smižany, Rudňany, Markušovce a Hrabušice. To sú obce, v ktorých sa aj vďaka podpore a pomoci Nadácie Penta realizuje projekt MISIA 1000. Nie je náhoda, že sú všetky situované v okolí nemocnice Svet zdravia v Spišskej Novej Vsi.
Ide totiž o projekt rómskych babíc – asistentiek osvety zdravia vo vylúčených komunitách na východe Slovenska, ktorý pred pár rokmi spustila Nadácia Penta v spolupráci s Asociáciou pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu.
O spoločenských predsudkoch, vylúčených komunitách či o živote v rómskych osadách rozprávali s riaditeľkou asociácie, Magdalénou Rothovou. V prostredí mimovládnych organizácií a pomoci Rómom pôsobí už viac ako dekádu a za ten čas pracovala na desiatkach úspešných projektov, ktoré pomáhajú zmierňovať kultúrne stereotypy na Slovensku.
V podcaste sme sa jej pýtali na úlohu a dôležitosť babíc v nemocniciach, na to, ako otázku vylúčených komunít riešia v zahraničí a prezradila nám aj to, ako jej táto práca zmenila život.

Marek Benčat: Nedávajte všetky vajíčka do jedného košíka
Súčasťou portfólia Penty je aj Privatbanka, ktorá sa špecializuje na služby privátneho bankovníctva či na korporátne financovanie prostredníctvom dlhopisov. Čo je privátne bankovníctvo a čo banka svojim klientom ponúka?
Aj o tom sme sa rozprávali v najnovšej epizóde nášho podcastu, ktorého hosťom bol Marek Benčat – člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva v Privatbanke.
V podcaste sa dozviete viac o korporátnom financovaní, o možnostiach investovania, ktoré Privatbanka svojim klientom ponúka, alebo o tom, či sa oplatí investovať do nehnuteľností.
Marek nám prezradil aj to, aké sú najväčšie rozdiely medzi klientami privátneho bankovníctva na Slovensku a v Čechách, alebo ako privátni bankári odporúčajú klientom postupovať v časoch krízy.

Milan Marinčák: Nemocnica Bory bude využívať najmodernejšie technológie
Nemocnica Bory bude unikátna nielen svojou architektúrou a najnovšími medicínskymi postupmi, ale aj vďaka moderným technológiám, ktoré zásadne skvalitnia diagnostiku a liečbu pacienta.
A práve o týchto moderných technológiách nám v najnovšom Penta Podcaste povedal viac Milan Marinčák – Medicínsko-technický manažér Nemocnice Bory. Milan je vyštudovaný lekár a niekoľko rokov pôsobil ako chirurg v spišskonovoveskej nemocnici. V roku 2018 začal pracovať na projekte novej nemocnice, kde má spolu so špecialistami za úlohu vybrať tie najvhodnejšie technológie.
V podcaste nám porozprával nielen o svojej práci a o tom, ako výber technológií prebieha, ale aj viac o jednotlivých prístrojoch, ktoré z Nemocnice Bory robia najmodernejšie vybavenú nemocnicu na Slovensku. Dozviete sa viac o robotovi Da Vinci, o ožarovacích prístrojoch CyberKnife a Harmony či o liekovom robotovi, ktorý sestrám uľahčí prácu.

Matej Slávik: Pribudne v Bratislave nový projekt od svetoznámeho architekta?
Odpoveď sa dozvieme už vo februári 2023, kedy budú známe výsledky architektonicko-urbanistickej súťaže, ktorú Penta Real Estate vyhlásila na územie pri južnom brehu Dunaja, medzi Starým a Prístavným mostom.
Svoje súťažné návrhy predstavia aj tri významné architektonické štúdiá – Zaha Hadid Architects, Office for Metropolitan Architecture (OMA) a Bjarke Ingels Group (BIG). Všetky tri majú za sebou realizáciu úžasných projektov po celom svete.
O týchto ateliéroch a o spustenej súťaži sme sa rozprávali s Matejom Slávikom – Design Development Managerom v Penta Real Estate, ktorý je zároveň aj team leadrom nášho oddelenia architektov.
Matej nám porozprával nielen o svojej práci v Pente, ale vysvetlil nám aj ako fungujú architektonické súťaže, ktoré sú v zahraničí bežným nástrojom pre výber čo najkvalitnejšieho developmentu. A dozviete sa aj to, akým mestom by sa mohla Bratislava inšpirovať a že nemusíme ani chodiť ďaleko.

Martin Hrežo: Oddlžiť nemocnice nie je raketová veda
Keď sa Penta v roku 2012 rozhodla, že vybuduje sieť nemocníc Svet zdravia, stálo pred nami množstvo výziev. Nemocnice, ktoré sme prevzali, boli v tak zlom stave, že hrozilo ich úplné zatvorenie. Pustili sme sa tak do procesu ich oddlžovania a transformácie, pri ktorom stál ako finančný riaditeľ Martin Hrežo.
Martin v roku 2013 získal za riadiace procesy pri záchrane nemocníc aj ocenenie Finančný manažér roka. Dnes pôsobí na pozícii CEO medzinárodného holdingu Penta Hospitals International, ktorý združuje zdravotnícke zariadenia na Slovensku, v Čechách a Poľsku.
V našom podcaste sme sa s ním rozprávali o tom, ako sa jemu a jeho tímu podarilo zachrániť nemocnice pred krachom a že dostať nemocnice z červených čísel nebola raketová veda a stačilo len použiť manažérske princípy a „zdravý rozum“ tak, ako sa to robí v každej firme.
Dozviete sa aj to, prečo práve združenie nemocníc do jednej siete umožňuje nemocniciam napredovať a poskytovať vyššiu kvalitu zdravotnej starostlivosti.

Andrea Zrubcová: BASE where we work
Koncept flexibilných kancelárií pod značkou BASE, ktoré Penta Real Estate otvorila pred pár rokmi, funguje v Prahe a v Bratislave. A práve Jurkovičova Tepláreň, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou, sa stala priestorom, v ktorom dnes sídli bratislavský BASE.
V ňom našli svoje zázemie nielen freelanceri, či mladí kreatívci, ale aj väčšie spoločnosti, ktoré hľadali inšpiratívne a unikátne prostredie pre svoju prácu. V najnovšom Penta Podcaste sme sa o koncepte coworku a flexibilných kancelárií rozprávali s manažérkou bratislavského BASE-u, Aďou Zrubcovou, ktorá má za sebou bohaté pracovné skúseností z coworkov v našom hlavnom meste.
Spoločne sme diskutovali o tom, čo všetko BASE ponúka, čím je unikátny a čím sa odlišuje od ostatných zdieľaných kancelárií. Dozviete sa aj to, aké sú súčasné trendy a kam sa coworky posúvajú, predovšetkým v oblasti technológií a ponúkaných služieb.

Václav Jirků: Debatu o zisku v zdravotníctve sme v Čechách absolvovali pred 20-timi rokmi
Václav Jirků v minulosti pracoval ako anestéziológ a primár ARO oddelenia v jednej z českých nemocníc. Po rokoch sa rozhodol úplne zmeniť svoje povolanie a pred 15-timi rokmi nastúpil do Penty na pozíciu investičného analytika. Dnes je partnerom Penty zodpovedným za zdravotníctvo.
V najnovšom Penta Podcaste sa dozviete viac o tom, aké boli jeho začiatky v Pente a na ktorých projektoch pracoval, o tom, aká je vízia nášho podnikania v zdravotníctve a prečo sa Penta nakoniec rozhodla neexpandovať so svojimi lekárňami do Číny.
Témou podcastu bol aj zisk v zdravotníctve, ktorý je na Slovensku, na rozdiel od iných krajín EÚ, často vnímaný negatívne. S Vaškom sme sa rozprávali o tom, prečo sú súkromné spoločnosti a zisk dôležité pre modernizáciu a zlepšovanie zdravotníctva a ako tému zisku vnímajú Česi a Poliaci.

Milan Veselý: Urobíme všetko pre to, aby sme Slovalco zachránili
V žiarskom regióne, kde má výroba hliníka svoju dlhoročnú tradíciu, je hlinikáreň Slovalco jeden z najväčších zamestnávateľov. Fabrika má celonárodný význam a je strategickou súčasťou slovenskej ekonomiky. Okrem toho je Slovalco jednou z najekologickejších hlinikární na svete.
O histórii Slovalca, o tradícii výroby hliníka v Žiari, ale aj o tom, čo robí zo Slovalca špičkového ekologického producenta sme sa rozprávali s jeho generálnym riaditeľom, Milanom Veselým. Ten svoju fabriku pozná dokonalo, keďže tu pracuje od roku 1993 a prešiel si v nej mnohými pozíciami.
V podcaste sa dozviete aj to, kde na svete stojí úplne rovnaká hlinikáreň ako je Slovalco, aký mali v minulosti súvis včely a výroba hliníka, či prečo sa naša fabrika stáva nekonkurencieschopnou voči ázijským a európskym producentom hliníka a hrozí, že ju budeme musieť zavrieť.

Marcel Martišek: Začalo sa to v Košiciach a pokračujeme pri Dunaji
Vedeli ste, že od kúpy pozemku po kolaudáciu ubehne v priemere až 7 rokov?
To je čas, kedy okrem množstva iných ľudí pracuje na projekte aj tím projektového manažmentu, ktorému v Penta Real Estate šéfuje Marcel Martišek. Ten začal v Pente pracovať pred 11 rokmi, ešte počas štúdia na vysokej škole.
Za ten čas pracoval na množstve projektov, najviac času však strávil na projekte Nová Terasa v Košiciach, ktorý bol vôbec prvým rezidenčným developmentom Penty. V najnovšom podcaste sme sa s Marcelom rozprávali o tom, aké sú rozdiely medzi výstavbou v Bratislave a Košiciach či ako funguje povoľovací proces a prečo je tak veľmi zdĺhavý a náročný.
Okrem toho sa dozviete aj pár noviniek a zaujímavých informácií o našich pripravovaných projektoch v bratislavskej Dúbravke či na nedávno kúpených pozemkoch na južnom brehu Dunaja.

Miriama Letovanec: Krajina železobetónových skeletov
Slovensko má dnes jedinečnú príležitosť posunúť naše zdravotníctvo vpred. Viac ako 1 miliardu eur z Plánu obnovy môžeme využiť na výstavbu nových nemocníc a pavilónov, rekonštrukciu oddelení či nákup nového medicínskeho vybavenia.
Má však štát takéto projekty pripravené? Budú sa do férovej súťaže môcť zapojiť aj neštátne nemocnice? Stíhame do roku 2026 postaviť nové nemocnice?
Aj o tom sme sa v najnovšom Penta Podcaste rozprávali s Miriamou Letovanec, ktorá v minulosti pracovala na Úrade vlády, kde viedla tím Implementačnej jednotky. Dnes má ako senior projektová manažérka nemocníc Svet zdravia na starosti prípravu projektov pre Plán obnovy.
V podcaste sme sa rozprávali nielen o pripravovaných projektoch Svetu zdravia, ale aj o tom, prečo hrozí, že zo Slovenska sa stane krajina železobetónových skeletov a že peniaze na lepšiu zdravotnú starostlivosť sa nedostanú do regiónov, ktoré ich dnes potrebujú najviac.

Juraj Nevolník: Je nový stavebný zákon šitý pre developerov?
Nové projekty, plány a ambície Penta Real Estate, ale aj nový stavebný zákon. Aj to boli témy, o ktorých sme sa rozprávali v najnovšom Penta Podcaste s Jurajom Nevolníkom, výkonným riaditeľom Penta Real Estate Slovensko.
Stavebný zákon sa na Slovensku zásadným spôsobom nemenil od roku 1976 a teda vôbec nereflektoval požiadavky modernej doby. Výsledkom bolo, že proces výstavby bol spomalený, neflexibilný, zbytočne prebyrokratizovaný, čo spôsobovalo mnoho problémov, nielen developerom. Zákon komplikoval aj výstavbu rodinných domov či veľkých infraštruktúrnych projektov, ako sú napríklad diaľnice.
Konečne však nastala zmena a Slovensko sa dočkalo nového stavebného zákona. Aké novinky zákon prinesie a aké sú najväčšie zmeny, ktoré môžeme očakávať? Bude bývanie konečne lacnejšie a dostupenejšie? Zjednoduší sa proces výstavby? Aj to sa dozviete v najnovšej časti Penta Podcastu.

Martin Kultan: Prečo máme na Slovensku lowcostové zdravotníctvo?
Na prvý pohľad ide o skvelú správu, keďže milióny eur navyše môžu nášmu dlhodobo podfinancovanému zdravotníctvu pomôcť. V čom je ale háčik? Budú tieto peniaze naozaj použité na zlepšenie zdravotnej starostlivosti, ktorú pocíti aj pacient?
O dofinancovaní slovenského zdravotníctva a nízkej platbe za poistencov štátu sme sa rozprávali s Martinom Kultanom, generálnym riaditeľom zdravotnej poisťovne Dôvera. Ten nám v najnovšom Penta Podcaste prezradil aj to, ako oddlžovanie štátnej zdravotnej poisťovne negatívne vplýva na fungovanie nášho zdravotníctva a prečo je potrebné tento neférový prístup či zlé hospodárenie s verejnými financiami zmeniť.

Róbert Hill: Do Nemocnice Bory sa vracajú lekári zo zahraničia, ktorí chcú vybudovať niečo výnimočné
Už o rok otvoríme najmodernejšiu nemocnicu na Slovensku. Nemocnica Bory bude poskytovať špičkovú zdravotnú starostlivosť na európskej úrovni a pracovať v nej budú najlepší tunajší ale aj zahraniční odborníci, ktorých pôsobenie v zdravotníctve má medzinárodný presah. Navyše, zdravotná starostlivosť v Nemocnici Bory bude plne hradená z verejného zdravotného poistenia a bude tak dostupná zadarmo pre všetkých pacientov bez rozdielu.
O tom, ako ďaleko sme s projektom Nemocnice Bory dnes a aké všetky procesy pred jej otvorením momentálne prebiehajú nám v Penta Podcaste porozprával Róbert Hill – Medicínsky riaditeľ Nemocnice Bory. Robo je vyštudovaný lekár, bývalý neurochirurg, ktorý dlhé roky pôsobí na manažérskych pozíciách v zdravotníctve.
V podcaste sme sa rozprávali o najčastejších mýtoch, ktoré o novej nemocnici rezonujú vo verejnom priestore, rozobrali sme tému ukrajinských zdravotníkov, ale aj to, aké možnosti vzdelávania ponúkne Nemocnica novej generácie študentom medicíny či mladým lekárom a prečo je dôležité zmeniť systém vzdelávania zdravotníkov a uznávania diplomov na Slovensku.

Milan Klégr: Aká je budúcnosť nákupných centier?
Sedel na riaditeľských stoličkách najväčších nákupných centier v Prahe a v roku 2009 prijal ponuku od Penty a stal sa riaditeľom novovznikajúceho bratislavského nákupného centra Bory Mall. Milan Klégr bol hosťom najnovšieho Penta Podcastu, v ktorom nám porozprával nielen o tom, čo všetko je súčasťou pracovnej agendy riaditeľa nákupného centra, ale zaspomínal si aj na úplné začiatky, kedy bol projekt Bory Mall ešte len na papieri.
V podcaste sa dozviete aj to, ako pandémia koronavírusu zmenila nákupné správanie zákazníkov, ako sa jej museli obchodné prevádzky a nákupné centrá po celom svete prispôsobiť, čo je to experience shopping, ale aj to či obchody s módou v nákupných centrách, ktorým konkuruje online predaj, prežijú.

Oleksandr Kondratyev: Ukrajinci budú vždy bojovať za slobodu
Oleksandr Kondratyev, rodák z ukrajinského mesta Čerkasy, žije na Slovensku už takmer 10 rokov. Spoločne s priateľkou Nataliiou získali štipendium Nadácie Penta pre ukrajinských študentov, ktorí sa rozhodli prísť študovať na Slovensko. Nataliia Koshova je študentkou posledného ročníka lekárskej fakulty a Oleks, ktorý vyštudoval Fakultu matematiky, fyziky a informatiky na Univerzite Komenského, dnes pracuje na pozícii analytika v Penta Real Estate.
Obaja prežili na Ukrajine svoje detstvo, majú tam pevné korene, rodinu, priateľov a blízkych. A hoci už tretinu svojho života žijú na Slovensku, srdcom sú stále hrdými Ukrajincami, ktorých správy o vojenskej invázii Ruska na Ukrajine silno zasiahli. Ich rodné mesto zatiaľ ruská armáda neohrozuje, na uliciach sa nebojuje, ale zvuk sirén počuť niekoľkokrát do dňa a ľudia sa preventívne schovávajú v pivniciach svojich domov.
V Penta Podcaste sme sa s nimi rozprávali o smutných, ale aj o menej smutných témach, dozvedeli sme sa niečo o tom, aká je Ukrajina krajina, aký národ Ukrajinci sú, ako sa im žije na Slovensku a aké boli ich bezprostredné myšlienky a pocity ráno 24. februára.

Jozef Halász: Moderné technológie menia kancelárie na službu
Viete, čo je to Asset Management? Oddelenie asset managementu sa stará o rezidenčné a kancelárske projekty, od času pred ich otvorením až po ich predaj, a jeho úlohou je zabezpečiť ich plynulú prevádzku.
Jozef Halász, ktorý vedie v Penta Real Estate oddelenie Asset Managementu, nám v najnovšom Penta Podcaste porozprával o tom, ako funguje moderné riadenie kancelárskych a rezidenčných budov, aké sú najnovšie trendy či aké požiadavky majú naši nájomcovia a klienti. Jozef v tomto segmente pracuje už viac ako 20 rokov a okrem budov v portfóliu Penty mal v minulosti na starosti aj riadenie a správu známych nákupných centier v Bratislave či v Prahe.
V podcaste sa dozviete aj to, ako pandémia koronavírusu zmenila správanie ľudí pracujúcich v kancelárskych budovách, prečo iba home office nestačí a ako sa budú pracovné priestory vďaka digitalizácii a moderným technológiám meniť.

Juraj Kaiser: Prečo sú posteľné plachty v Nemocnici Bory symbolom efektivity?
Od realitných projektov až po napínacie plachty v nemocnici. Aj o tom je najnovší Penta Podcast, hosťom ktorého bol Juraj Kaiser – prevádzkový riaditeľ Nemocnice novej generácie Bory. Juraj však v skupine Penta začal pracovať ešte ako Construction manažér v spoločnosti Penta Real Estate, kde mal na starosti technologické riešenia pre projekty ako Bory Mall, Rosum alebo SKY PARK by Zaha Hadid.
Ako prevádzkový riaditeľ Nemocnice Bory bude viesť viac ako dvestočlenný tím nezdravotníkov. Jeho hlavnou úlohou bude zabezpečiť plynulý chod nemocnice tak, aby lekári a sestry pracovali v tých najlepších podmienkach a aby sa v nej pacienti cítili komfortne.
V podcaste sa dozviete aj to, koľko kilometrov káblov sa spotrebovalo v nákupnom centre Bory Mall, ako náročné bolo skĺbiť dizajn a funkčnosť v projekte SKY PARK, či to, prečo sú technológie použité v Nemocnici Bory absolútnou špičkou.

Lenka Vargová a Nicole Nevolníková: Vivaldiho štyri ročné obdobia v Pente
V najnovšom Penta Podcaste sa Lenka Vargová a Nicole Nevolníková rozprávali o tom, aký bol rok 2021 z pohľadu komunikačných a marketingových výziev v Pente.
Uplynulý rok sme začali emotívnou reportážou z červenej galantskej nemocnice, na ktorú neskôr nadviazala aj televízna kampaň, ktorej cieľom bolo vyzvať ľudí, aby sa zaočkovali. Zdravotnícke témy nás sprevádzali počas celého roka, dokončená bola hrubá stavba Nemocnice novej generácie Bory a projekt si dokonca prišiel pozrieť aj ministra zdravotníctva.
Okrem toho sme dokončili a odovzdali do užívania materskú škôlku na Boroch mestskej časti Lamač, slávnostne sme otvorili kancelársku budovu SKY PARK Offices a národnú kultúrnu pamiatku – Jurkovičovu Tepláreň. Rok sme uzatvárali grantovým programom Nadácie Penta na podporu dobročinných projektov našich zamestnancov.
A bolo toho oveľa viac. Ak vás zaujímajú príhody dvoch kolegýň z PR a prierez toho najzaujímavejšieho z minulého roka, vypočujte si najnovší Penta Podcast, v ktorom sa dozviete aj to, ako (ne)organizovať grand opening budovy alebo čo prinesie predregistrácia pacientov do Nemocnice Bory, ktorú práve spúšťame.

Juraj Nevolník: Realitný trh v roku 2022. Ovplyvní cenu bytov krach čínskeho developera a zlý územný plán?
Aký bol rok 2021 v realitách? V najnovšom Penta Podcaste sme s Jurajom Nevolníkom – výkonným riaditeľom Penta Real Estate Slovensko bilancovali uplynulý rok na slovenskom realitnom trhu a taktiež sme sa rozprávali o vyhliadkach pre rok 2022.
Ak vás zaujíma dianie na poli nehnuteľností a kladiete si otázku, prečo ceny bytov raketovo rastú, ktorému segmentu sa aj napriek koranakríze darilo najviac a či sa oplatí čakať s kúpou nehnuteľností, táto časť Penta Podcastu je určená pre vás. Dozviete sa aj to, či hrozí prasknutie realitnej bubliny, ako aj náš slovenský realitný trh môže ovplyvniť krach čínskeho developera či ako ovplyvní cenu nehnuteľností narastajúca inflácia.
V podcaste sme sa s Jurajom rozprávali aj o dlhodobých plánoch Penta Real Estate a našej ambícii rásť a rozširovať svoje portfólio o nové akvizície a projekty.

Jozef Fatrsík: Ivermektín pomáha koňom. Očkovanie proti covidu zase ľuďom
S Jožkom Fatrsíkom – zástupcom primára urgentného príjmu v nemocnici Svet zdravia Galanta sme nadviazali na poslednú časť Penta Podcastu a pokračovali sme v diskusii o jeho práci lekára v čase pandémie. A hoci si už na život s COVIDom pomaly, ale isto zvykáme, stále je celospoločenskou témou, ktorá ovplyvňuje všetky oblasti nášho života. Aj preto je dôležité o ňom stále rozprávať a diskutovať, vyzývať ľudí k očkovaniu a opierať sa o čísla, dáta a skúsenosti odborníkov, ktorých argumenty hovoria jednoznačne za očkovanie.
S Jožkom sme sa rozprávali aj o situácii spred roka, kedy sa galantská nemocnica stala červenou covidovou nemocnicou a Jožko sa na pár týždňov stal koordinátorom covidového oddelenia.
Otvorene prehovoril o tom, aké ťažké situácie s pacientami zažívajú zdravotníci, aké psychicky náročné je, keď sa vám pred očami pacient dusí, ale aj o tom, aká je aktuálna situácia v galantskej nemocnici na covidovom oddelení a prečo Ivermektín ako liečebná metóda proti covidu funguje len „in vitro“.

Jozef Fatrsík: Čakanie na urgentnom príjme s kľudom Angličana
Jozef Fatrsík pracuje ako zástupca primára urgentného príjmu v nemocnici Svet zdravia Galanta a poznať ho môžete aj z úspešného podcastu Doktor má Filipa. Jožko bol natoľko ukecaný, že sme s ním dokonca nahrali až dva diely Penta Podcastu.
V tom prvom sa dozviete, ako Jožko vníma profesiu lekára, prečo sa rozhodol ísť študovať medicínu, aké bizarné príhody sa mu stávajú na urgentnom príjme, nielen za splnu mesiaca, či koľko si môže lekár počas služby na urgente pospať.
Porozprávali sme sa aj o tom, aký je rozdiel medzi zdravotným systémom na Slovensku a v Anglicku, aké zmeny by mali nastať, aby sa slovenské zdravotníctvo posunulo vpred a aké dôležité je nezatvárať dvere pred lekármi zo zahraničia. A pokiaľ ste fanúšikmi podcastu Doktor má Filipa, dozviete sa aj to, ako vôbec celý nápad s podcastom vznikol.
V ďalšom diele Penta Podcastu sa s Jožkom porozprávame o pandémii, o náročnosti práce v červenej nemocnici či o tom, aké dlhodobé následky môže mať toto ochorenie.

Michal Rehák: Každá dobrá štvrť potrebuje krčmu a kostol
Michal Rehák: Každá dobrá štvrť potrebuje krčmu a kostol
Penta Real Estate dnes buduje v bratislavských Boroch plnohodnotnú mestskú štvrť, kde bude na ploche veľkej ako Praha 1, k dispozícii všetko, čo jej obyvatelia či návštevníci budú potrebovať. Budovanie úplne novej mestskej štvrti je neľahká úloha a vyžaduje si veľa plánovania na roky dopredu. A práve tieto plány nám predstavil Michal Rehák – Business Development Director pre rezidenčné projekty.
Michal začal v Pente pracovať pred desiatimi rokmi na oddelení controllingu pre realitné projekty. Za ten čas pracoval na viacerých projektoch Penta Real Estate, až nakoniec zakotvil na oddelení business developmentu a dnes zo svojej aktuálnej pozície hľadá nové investičné príležitosti a formuje stratégiu Penty pre rezidenčný segment na Slovensku, vrátane projektu Bory.
Lokalita Bory pôvodne nemala plniť funkciu bývania. S tou sa začalo uvažovať až v roku 2014. Odvtedy prešla lokalita veľký kus cesty a dnes tu stojí nákupné centrum Bory Mall, niekoľko bytových domov, škôlka, množstvo obchodných prevádzok a pred dokončením je aj Nemocnica novej generácie Bory.
V podcaste sa dozviete, ako budú Bory vyzerať v roku 2030, kedy bude dokončená električková trať, prečo budú Bory zelené mesto, ale aj to, kedy tu bude stáť škola či kostol.

Martin Kultan: Návšteva lekára by mala prebiehať rovnako, ako návšteva reštaurácie
Martin Kultan začal pracovať za priehradkou v zdravotnej poisťovni Dôvera ešte ako čerstvý absolvent Ekonomickej univerzity. Počas svojej kariéry pôsobil na rôznych pozíciách a posledných 10 rokov pracuje na pozícii generálneho riaditeľa Dôvery, ktorá je dnes najväčšou súkromnou zdravotnou poisťovňou na trhu, s viac ako 700 zamestnancami a viac ako 1,5 milióna poistencami. Martin nám v Penta podcaste porozprával nielen o svojich začiatkoch v Dôvere, ale aj o tom, ako si počas kariéry na pár mesiacov odskočil do štátnej zdravotnej poisťovne. Súkromný sektor mu však prirástol k srdcu a do Dôvery sa vrátil.
Dôvera prešla za posledných 10 rokov veľkou zmenou smerom k digitalizácii svojich služieb, vyvinula napríklad dobre známy e-recept, ktorý prepája poskytovateľov, poisťovňu, lekárne a pacienta a dala ho bezplatne k dispozícii celému sektoru. Dnes zamestnáva už viac ako 100 zamestnancov v oblasti IT, ktorí pre ňu vyvíjajú digitálne riešenia a ktoré posúvajú kvalitu poskytovaných služieb na novú úroveň.
V podcaste sa dozviete aj to, prečo je konkurencia na trhu zdravotného poistenia prínosom pre pacienta, ako je to so ziskom súkromných zdravotných poisťovní, ako Dôvera pristupuje k úhrade liečby veľmi vzácnych a finančne náročných diagnóz, ale aj o úspešnom grantovom programe Bojovníci za zdravie či o budúcnosti zdravotných poisťovní.

Alexandra Grič: Klienti najskôr skontrolujú bratislavský hrad, až potom byt
Uvažujete nad kúpou bytu v Bratislave alebo vás zaujímajú novinky zo sveta rezidenčného developmentu? V najnovšom Penta Podcaste vás predajným procesom prevedie Alexandra Grič - Head of sales v Penta Real Estate. V podcaste sa dozviete viac o projektoch SKY PARK by Zaha Hadid a Bory Bývanie, ktoré sú aktuálne v predaji.
Oba sú charakteristické niečím iným a líšia sa pri nich aj požiadavky a očakávania klientov. Projekt Bory Bývanie oslovuje vďaka svojej cene najmä mladých, ktorí hľadajú štartovací byt, ale aj mladé rodiny, ktoré uprednostňujú pokojné bývanie v príjemnom prostredí Karpát. Naopak SKY PARK oslovuje klientov, ktorí chcú bývať v bezprostrednej blízkosti centra mesta a nevadí im ruch veľkomesta.
V rozhovore sme sa pýtali nielen na jednotlivé projekty, ale aj na požiadavky klientov, či na to, ako prebieha celý proces predaja a ako postupovať, keď máte záujem o kúpu bytu v našich projektoch. Sandra vám prezradí aj to, v čom je práca predajcu kľúčová, na aké novinky či nové projekty sa klienti môžu tešiť, aké vychytávky a technologické inovácie priniesol projekt SKY PARK či prečo klienti najprv skontrolujú bratislavský hrad, až potom svoj byt.

Tomáš Kráľ: Z profesionálneho hľadiska bol COVID najnáročnejšie, ale zároveň najzaujímavejšie obdobie v mojej kariére
Sieť nemocníc a polikliník Svet zdravia a ProCare vznikla v roku 2011 akvizíciou prvých desiatich nemocníc v Košickom a Prešovskom kraji. Odvtedy ubehlo už 10 rokov počas ktorých sa podarilo urobiť neuveriteľné množstvo práce s cieľom neustále zlepšovať slovenské zdravotníctvo a posúvať ho vpred.
Ak nepoznáte príbeh siete nemocníc a polikliník Svet zdravia a ProCare, nevadí. V najnovšom Penta Podcaste vám ho rozpovie Tomáš Kráľ – komunikačný a marketingový manažér a hovorca, ktorý pre sieť pracuje už osem rokov. Tomáš je komunikátor s dlhoročnými skúsenosťami v oblasti PR a marketingu a my sme sa s ním rozprávali o jeho práci, o tom, kam sa za posledné roky posunula sieť Svet zdravia a ProCare, ale aj o tom, aké boli jeho začiatky v teréne - v nemocniciach na východe Slovenska.
Okrem toho sa dozviete, akým náročným obdobím si prešli zdravotníci počas pandémie, prečo bolo pre Tomáša práve covidové obdobie tým najzaujímavejším v jeho kariére či ako naši zdravotníci vnímajú množstvo zaujímavých komunikačných kampaní, ktorých cieľom je nielen edukovať, ale najmä pomáhať.

Peter Čižmár: Mali by si mladí ľudia kúpiť byt čím skôr?
Najnovší Penta Podcast s našim kolegom Peťom Čižmárom je rozhodne najvtipnejší podcast, ktorý sa nám doteraz podarilo nahrať. Peťo začal pracovať v Penta Real Estate ešte ako študent vysokej školy. Svoje pracovné miesto si vysúťažil v študentskej súťaži Smart Deal a dnes pracuje na pozícii Business Development konzultanta.
Ak ste chvíľu premýšľali, čo taký Business Development konzultant robí a neprišli ste na to, nezúfajte, Peťo vám to všetko vysvetlí. Business Development oddelenie v Penta Real Estate má na starosti každý jeden realitný projekt od jeho úplného začiatku – od kúpy pozemkov, cez prípravu podkladov pre financujúce banky, nastavovanie predaja bytov, až po úspešné dokončenie projektu a odovzdanie nehnuteľnosti novým majiteľom.
V podcaste sa dozviete aj to, aká strastiplná môže byť cesta za hľadaním majiteľa pozemku, ktorý chcete kúpiť, čo je to finančné memorandum, aká je momentálna situácia na realitnom trhu v Bratislave, či ako by mali mladí ľudia uvažovať pri kúpe svojej prvej nehnuteľnosti.

Vladimír Kumičák: Najväčšia výzva na výstavbe Nemocnice Bory? Ako do jednej budovy dostať nákupné centrum, výrobnú halu a hotel
Výstavba nemocnice patrí medzi najkomplikovanejšie civilné stavby vôbec, s výnimkou jadrovej elektrárne. Urobiť rozhodnutie postaviť veľkú koncovú nemocnicu pre našu nemocničnú sieť Svet zdravia nebolo jednoduché, no bola to zároveň obrovská výzva. Penta v rámci svojej dlhoročnej stratégie zlepšovať slovenské zdravotníctvo toto rozhodnutie nakoniec urobila a koncom roka 2018 začala s výstavbou Nemocnice novej generácie Bory – vôbec prvou koncovou nemocnicou svojho druhu postavenou na Slovensku po viac ako 20-tich rokoch.
O projekte novej nemocnice sme sa tentokrát rozprávali s našim kolegom zo siete nemocníc a polikliník Svet zdravia & ProCare, senior projektovým manažérom Vladimírom Kumičákom, ktorý patrí medzi veľmi malú skupinku ľudí, ktorí o sebe môžu povedať, že sa podieľali na výstavbe dokonca dvoch nových nemocníc na Slovensku. Vladko nadobudol skúsenosti najskôr na projekte našej nemocnice v Michalovciach a aktuálne sa podieľa na projekte najmodernejšej nemocnice na Slovensku.
V podcaste sa dozviete, okrem iného, aj to, ako napreduje výstavba, ako vôbec projekt nemocnice vznikol, čo je to crash room, lapač sadry, koľko kusov nábytku sa v nemocnici bude nachádzať, ako bude nemocnica pripravená na pandémiu, prečo bude v nemocnici len 8 výťahov, či prečo by bolo ideálne, ak by mala nemocnica tvar gule.

Viktor Korba: Jurkovičova Tepláreň patrí k najunikátnejším projektom Penty
Národná kultúrna pamiatka - Jurkovičova Tepláreň je srdcom projektu SKY PARK by Zaha Hadid a je jedným z posledných odkazov na priemyselnú históriu lokality. Jurkovičova Tepláreň bola čiastočne zasiahnutá počas bombardovania rafinérie Apollo v roku 1944. Roky po ukončení svojej prevádzky chátrala, no nám v Penta Real Estate sa podarilo túto pamiatku zrekonštruovať a dať jej nový význam.
K rekonštrukcii Jurkovičovej Teplárne, ktorá si vyžiadala investíciu viac ako 13 miliónov eur, sme pristupovali od začiatku s úctou a veľkou zodpovednosťou. Po rokoch náročnej rekonštrukcie sme tepláreň toto leto otvorili a dnes je prístupná aj verejnosti. Nachádza sa tu kaviareň s galériou moderného umenia DOT Gallery, prednášková sála a čoskoro tu svoje brány otvorí aj reštaurácia. Na nadzemných podlažiach teplárne sa nachádzajú flexibilné kancelárie BASE, ktoré v kombinácií s industriálnym priestorom vytvárajú unikátne pracovné prostredie.
V Penta Podcaste sme sa o priebehu rekonštrukcie a obnovy Jurkovičovej Teplárne porozprávali s našim kolegom Viktorom Korbom, Construction Consultantom v Penta Real Estate, ktorý na projekte teplárne pracoval tri roky. V podcaste sa dozviete veľa zaujímavostí o samotnom projekte, o náročnosti rekonštrukcie či to, aké pôvodné prvky boli v teplárni zachované a aké architektonické štúdiá sa na tomto významnom projekte spolupodieľali.