Skip to main content
Spotify for Podcasters
Sylva sylvarum

Sylva sylvarum

By Petr Sourek

Podcast z podrostu o/Odolné společnosti připravuje Petr Šourek.

Sylva sylvarum znamená něco jako hustý les, prales, hluboký hvozd. Naše podcastová série se tak jmenuje podle Baconova compendia z roku 1627. Právě v hustém podrostu Baconových poznámek, spisů a zápisků se poprvé anglicky vyskytne pojem resilience v moderně fyzikálním, přírodovědném smyslu. Resilience – pružnost, schopnost odolávat tlaku – je tak pojem starý jako experimentální věda. Ale teprve v posledních letech se mluví o odolnosti měst, lidí, společností...
Available on
Google Podcasts Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

Kdyby si mě robot vzal

Sylva sylvarumFeb 07, 2023

00:00
35:16
Kdyby si mě robot vzal

Kdyby si mě robot vzal

Hikikomori dávno není okrajový nebo jen asijský jev. "Během pandemie se z hikikomori – člověka uzavřeného před společností – stala všelidská zkušenost," říká filozof Joff Bradley, který působí v Japonsku a Koreji: "Byli jsme neteční, ztuhlí, hermeticky uzavření a do sebe zahledění narcisové, autisticky odtažení od druhých." 

Proč hikikomori všude po světě přibývá? "Běží to celá ta léta jakoby v pozadí,"  říká Joff Bradley, na kterého se obracejí studenti, kteří se stahují ze světa, protože není podle jejich představ. "S lidmi jsou jen problémy," říkají studenti, lepší by byli roboti - vdát se za robota, mít robota za učitele i kněze, který za ně odříká pohřební modlitby. 

Feb 07, 202335:16
Pětka z pochyb

Pětka z pochyb

Všude kolem nás je mnoho nepochybné vědy: v učebnicích, v médiích...  "Učebnicová věda" je na hony vzdálená vědecké praxi. Filozof Jan Maršálek se pokouší dostat trochu vědeckých pochyb do výuky fyziky na středních školách. Fyzikář na malostranském Gymnáziu Jana Nerudy Jindřich Koubek má zkušenosti z francouzské výuky svého předmětu, kde se učí dějiny vědeckých sporů. 

"Přes příběhy by to snad šlo," říká sociolog Zdeněk Konopásek, který ale spíš než dávné zápasy velkých jmen by problémy vědy studentům ukázal na covidu. "Stačilo zapochybovat a už byl z člověka antivaxer," připomíná sociolog, jak zle se věda zamotala do teček za pandemií.  "A to samé to bude s klimatickou krizí, jenom roztažené na delší časové období," dodává Zdeněk Konopásek - stejná jednostrannost jako například, "když slyšíme, že velké korporace vydělávají na tom, že přesvědčují lidi, že žádná klimatická změna není, a zároveň se pomlčí o tom, že velké korporace vydělávají i na tom, že přesvědčují lidi, že klimatická změna je." 

Jan 04, 202328:16
Periferie bez středu

Periferie bez středu

Navštivte spolu s Petrem Šourkem čtvrté největší město Česka se dvěma tisíci obyvatel. Periferii bez středu. Místo, které se vzpírá kategorizaci.  

Hovoří Lenka Mrázová z Geoparku Ralsko, Petr Polakovič, který v Náhlově provozuje Muzeum vystěhovalectví do Brazílie, a filozof Vít Pokorný.  

Dec 26, 202224:49
Dialektika třetího místa a konec neutrality

Dialektika třetího místa a konec neutrality

Ředitel knihovny Michal Špaček plánuje v Roztokách u Prahy nový kulturák. Vysněnou budovu označuje za "sbírku ekoteroristických nápadů". Svou knihovnu chápe jako pohostinné "třetí místo", kde mohou děti trávit čas mezi školou a kroužky. 

Podobně uvažovaly také Barbora Černohorská a Zuzana Brychtová, když proměnily knihovnu ve Statenicích v obecní "Obývák". Jejich komunitní knihovna měla sloužit jako neutrální místo pro všechny. Po volbách je ale vesnice u Prahy rozdělená a sen novopečených knihovnic o neutrálním, třetím místě se rozplynul.

Po přípražských knihovnách Petra Šourka provází metodik Městské knihovny v Praze Ondřej Hudeček. Vydejte se spolu s námi na cestu po třetích místech za lidmi, kteří je budují. 

Dec 17, 202227:55
Kázání z Dalimilovy kroniky

Kázání z Dalimilovy kroniky

Literární historik a evangelický kazatel Matouš Jaluška svěže vykládá Dalimilovu kroniku - základní kámen české kultury, jazyka a ideologie. Dalimil sepisuje pověsti našeho kmene, aby podpořil pověst Čechů - pověst jako nástroj přežití. Kronikář vypráví, jak naši předkové vystoupali na horu Říp pod vedením uprchlého vraha, pekli dětské figurky pod hradbami vystrašeného Milána, sekali nosy poslům, a tak mezi národy Evropy získali své renomé.          

Dec 10, 202226:52
Predikce a demokracie jsou lepší než fact-checking a cenzura

Predikce a demokracie jsou lepší než fact-checking a cenzura

Abychom si takzvaně "kvůli pravdě" nezavřeli demokratickou cestu k pravdě, musíme se i v krizi vyvarovat cenzury. John Symons se v rozhovoru s Petrem Šourkem pozastavuje nad tím, jak snadno eurokraté přijímají cenzuru a naivně věří ve svou schopnost rozpoznat vlastnosti pravdivých a lživých tvrzení. Stylem evropských byrokratů uvažují ve Spojených státech "lidé s notebooky", kteří vedou nedemokratické instituce jako korporace nebo univerzity.     

"Nejspíš se hned nestrefíme, trochu se v tom budeme motat, ale nakonec přece jen najdeme lepší řešení, když se budeme demokraticky dohadovat, než když budeme jenom poslouchat experty," říká filozof John Symons z Kansaské univerzity: "Nechat se řídit Vědou je cesta do záhuby. Je to zároveň i eticky vadný postoj, protože věřit Vědě znamená zříci se odpovědnosti za vlastní rozhodnutí."

Fact-checking se v USA nesetkal s úspěchem. Spíš než se lopotit s vyvracením minulých nepravd, musíme mít podle Johna Symonse odvahu k předpovědím. 

Sep 29, 202227:44
Zpřítomnit veřejnost a její zájem

Zpřítomnit veřejnost a její zájem

Veřejnost existuje, může se sejít, vyjádřit svůj názor... Petr Šourek se o tom přesvědčil na vrcholu Závisti - mohutném kopci s keltským oppidem na jižním okraji Prahy. Konalo se tam veřejné projednání projektu, který má zpřítomnit keltskou minulost místa. 

Na jedné straně zástupci obce Dolní Břežany v čele se starostou Věslavem Michalikem, archeologové a jimi najatý architekt Josef Pleskot, kteří navrhují betonové přikrytí archeologických památek = strana betonu. Proti nim stojí strana dřeva - rozhořčení občané, kteří na Závist chodí venčit psy, běhat, zapalovat ohně a vzývat pohanské bohy. 

První část projektu - rozhlednu Martina Rajniše - na Závisti vztyčili za covidové tmy bez účasti veřejnosti. Veřejné projednání se týká druhé části projektu. Křiklavě barevné, betonové sarkofágy mají ochránit keltské památky před průsakem vody a zároveň "zpřítomnit" tajemnou existenci nálezů hluboko pod povrchem. 

Pleskotovo Zpřítomnění keltských památek se lidem nelíbí. Dali to hlasitě najevo; mimo jiné peticí. Veřejné projednání přímo na místě má ale jiné grády. Dva roky byla veřejnost v limbu, chabě suplovaná sociálními sítěmi, statistikami a průzkumy veřejného míněním. Teď se opět schází, zhmnotňuje a fyzicky, nefiltrovaně vyjadřuje svůj = veřejný zájem. 

Nezůstane to bez výsledku. Nevěříte? Poslechněte si, jak zpřítomnění veřejnosti a jejího zájmu vypadá. 

Jul 16, 202225:50
Riziko špatného odhadu rizik

Riziko špatného odhadu rizik

Jaká je pravděpodobnost, že se matematik sejde na hřbitově s filozofem, aby probrali sociologický výzkum vnímání rizik? Malá, kdyby tu nebyl váš oblíbený podcast Sylva sylvarum, ve kterém se dějí nepravděpodobné věci. 

Matematik Tomáš Fürst komentuje výzkum vnímání rizik v české společnosti, který udělal Petr Šourek ve spolupráci s Naďou Čadovou z Centra pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu Akademie věd. 

Proč Češi odhadují rizika covidu správně, zatímco v ostatních odhadech strašně přestřelují? Proč se všechny odhady rizik bez ohledu na realitu nakonec soustřeďují do jednoho pásma? Jak se liší odhady rizik podle politických preferencí? A proč ze stejného odhadu rizika automaticky neplynou stejné reakce lidí? 

Snižte své riziko nesprávného odhadu rizik a vstupte s Tomášem do věku pravděpodobnosti! 

Poslechněte si 3. díl druhé série podcastu Sylva sylvarum, ve kterém hrozí pád letadla na diskutující. 

Jun 29, 202228:54
Věda se vyhýbá experimentům

Věda se vyhýbá experimentům

Tlak na rychlost a výsledky nutí vědce jít na jistotu. Vzniká konformní kultura vědeckého konsensu. "Když budete zkoumat pět let slepou uličku, tak jste u hodnocení v pěkném průšvihu," říká psycholožka Kateřina Machovcová. "Obáváme se toho z hlediska socializace nastupující vědecké generace," dodává její kolegyně, socioložka Kateřina Cidlinská: "systémy hodnocení vědy u nás nemáme dlouho, jsou staré dvacet let, ale pro mladé jsou už normou." 

Jak z toho ven? Kateřina Cidlinská a Kateřina Machovcová se na to ptaly přímo vědců, kteří své kolegy hodnotí. Fyzik Bohuslav Rezek je jedním z nich. Klíčem jsou podle něj lidé s dostatečným rozhledem v oboru, kteří vědí, do jakého kontextu číselné ukazatele zasadit: "Pokud vědu budou hodnotit lidé, kteří ten rozhled a vizi nesdílí, tak to nemůže fungovat." Podporovat musíme nejen vynikající badatele, ale také podhoubí, ze kterého se špičková věda rodí. "Musíme dělat trochu všechno," říká Bohuslav Rezek, "abychom byli vůbec schopni přijmout objevy a produkty ze zahraničí a poučit se z nich - abychom nekupovali za zlato korálky."

Jun 03, 202227:52
Zelený Velryb

Zelený Velryb

Nad knihou Marka Coeckelbergha Zelený Leviatan debatuje Petr Šourek s filozofem Martinem Ritterem, který o knize napsal recenzi.

S hrozbou klimatické krize ožívá Hobbesův Leviathan jako metafora silného státu. Státní autorita lidi zásadně omezuje a kontroluje. Stát to přitom dělá v jejich zájmu. 

Bude mít nový, zelený Leviatan podobu umělé inteligence, která bude lidi ponoukat ke společnému dobru? Směřuje lidstvo ke globální algokracii či kreditnímu systému čínského střihu? Nebo najdeme novou podobu svobody? Existuje zelený liberalismus?

May 03, 202229:20
Mít kde se na sebe naladit

Mít kde se na sebe naladit

Potřebujeme místa, kde se na sebe můžeme naladit, říká kulturní teoretička Blanka Maderová. V hospodě můžeme věci bezpečně probrat. Potkávájí se v ní a mísí různé skupiny lidí. Bez tohoto míšení demokracie končí. 

Co se stane, když se nepotkáváme, řeší Eliška Syrovátková, poradkyně pro pozůstalé: "Mám velký nárůst lidí, kteří přišli o teenagera nebo mladého dospělého sebevraždou." Víc než zavřené školy poškodila mladé lidi absence volnočasových aktivit, společného pohybu a chráněného času.

O míšení společnosti si povídáme nad mixážním pultem: Blanka Maderová remixuje píseň Give it All, kterou letos nahráli společně s Nicholasem Coolidgem ve studiu Faust. 

Dec 13, 202127:01
Odolná republika podle Masaryka

Odolná republika podle Masaryka

Inteligence je ohrožená představou vlastní důležitosti. Zblbne a zalehne do zákopů štvavých kampaní. Taková je Masarykova analýza moderní společnosti. TGM byl outsider, říká historik idejí Milan Hanyš z Masarykova ústavu Akademie věd. Zvenku pozoroval, jak snadno vzdělanci podléhají konformismu, groupthinku. 

K diagnóze společnosti Masaryk využíval beletrii, připomíná literární historička Lucie Merhautová. S románovými hrdiny TGM polemizuje jako se živými lidmi. Masaryk chce pochopit jejich charaktery. Literatura mu nabízí jedinečný vhled do lidského nitra.

"Marnivý slaboch, který se opičí po druhých" - to je Masarykův antihrdina. Pozor na hysterické elity v záchvatu morální paniky, které nás ženou do zákopů! Varujme se velkých hesel, vyzývá Masaryk: buďme konkrétní. 

Oct 27, 202125:48
Krize ve spirále kontroly

Krize ve spirále kontroly

S filozofkou Alicí Koubovou a socioložkou Annou Durnovou hovoří Petr Šourek o resilienci ve světle dvou jejích protikladů - krize a snahy všechno kontrolovat. 

Je to filozofický punk, říká Alice Koubová, mluvit místo o rozvratu, krizi a problémech o něčem afirmativním - o resilienci. Základní ontologická situace člověka je ambivalence a nejistota. Resilience znamená neutíkat před tím, že nemáme svůj život a svět pod kontrolou, říká Alice Koubová. 

Chováme se tak? Kultivujeme resilienci, nebo se naopak dostáváme do spirály kontroly? 

"Hygienická prověřenost jde ruku v ruce s prověřeností kulturní," komentuje současné dění Anna Durnová. Prohlásili jsme spontánní masovou kolektivitu moderních společností za nebezpečnou? Máme to nově i "vědecky potvrzeno"? Anna Durnová: "Začneme žít ve více kontrolovaných komunitách mezi "prověřenými"  lidmi? Omezení kontaktů a společenské propustnosti tu s námi v dávnější minulosti už bylo a může se klidně vrátit, nikoli proto, že je to dobrý prostředek zvládání pandemie nebo jiné krize, ale protože si vzpomínáme, že to vlastně fungovalo a teď se zase naskytla příležitost to společensky etablovat."  

Oct 15, 202126:40
Připravenost selhala, ať žije připravenost!

Připravenost selhala, ať žije připravenost!

I když selže, zvítězí. Co to je? ... "Je to mašinérie - stroj, který dává pokaždé stejnou odpověď: musíme víc nacvičovat, musíme důkladněji zmapovat, kde jsou naše slabá místa, musíme nahromadit větší hmotné rezervy pro případ nouze, dělat víc základního výzkumu nebezpečných virů přenosných na člověka," říká o připravenosti Andrew Lakoff, antropolog vědy, který působí na University of Southern California. S ním a s Terezou Stöckelovou, socioložkou vědy ze Sociologického ústavu AV, hovoří Petr Šourek o sporném původu pandemie. Unikl vir z laboratoře, která nás měla připravit na pandemii? Byl by to paradox, který nás nutí k zamyšlení nad celým režimem připravenosti.    

Sep 09, 202122:34
Česká odpověď na covid odporovala principům resilience

Česká odpověď na covid odporovala principům resilience

To říká Tomáš Petříček, bývalý ministr zahraničí. Politici obcházeli instituce krizového řízení, zanedbávala se zpětná vazba. Tomáš Petříček odmítá představy, že krizí projdeme s nulovým rizikem. Snaha vyhnout se riziku a dosáhnout absolutní bezpečnosti zvýší negativní dopady na celou společnost. Odolnost neboli resilience má jiné cíle. Podle Tomáše Petříčka nám pomáhá přizpůsobit se proměnlivým podmínkám, aniž bychom museli radikálně překopat svůj způsob života. 

Resilienci budeme potřebovat, říká ředitelka hnutí DUHA Anna Kárníková, protože změnu klimatu už zcela neodvrátíme a budeme se muset adaptovat. Možná si pro to mezitím najdeme jíné slovo. Anna Karníková upozorňuje: resilienci se nepodařilo naplnit konkrétním mocenským významem - není jasné, kdo má co kvůli resilienci dělat. Resilience je termín stejně gumový a neoperabilní, jako býval jeho předchůdce - udržitelný rozvoj. Podle Anny Karníkové patří oba vysloužilci do politického šrotu. 

Podcast Sylva sylvarum připravuje Petr Šourek, který má rád politiku a lidi kolem ní. 

Sylva sylvarum je podcast z podrostu Odolné společnosti. Odolná společnost je interdisciplinární projekt Akademie věd, který  zkoumá  resilienci – pružnost a odolnost společnosti v krizových  situacích.

Aug 06, 202124:36
Co tě nezabije

Co tě nezabije

To tě posílí! – automaticky doplňujeme, ani nevíme, kde se v nás to moudro vzalo. Původ slavného aforismu nám přiblíží Jiří Starý z Ústavu germánských studií Filozofické Fakulty Univerzity Karlovy. A pokud vás trocha romantické filozofie nezabije, vrhněte se posíleni do ohně! S Vladimírem Mikešem, odborníkem na stoiky z Filozofického ústavu Akademie věd, se pokusíme rozhořet svůj oheň tak, aby nás jen tak něco nesfouklo.  

Podcast Sylva sylvarum připravuje Petr Šourek, který je přesvědčen, že trocha filozofie a historie nikoho nezabije. 

Sylva sylvarum je podcast z podrostu Odolné společnosti. Odolná  společnost je interdisciplinární projekt Akademie věd, který  zkoumá resilienci – pružnost a odolnost společnosti v krizových  situacích.

Sylva sylvarum znamená hustý les, prales, hluboký hvozd. Podcastová série se tak jmenuje podle Baconova compendia z roku  1627. Právě v hustém podrostu Baconových pokusů a spisů se poprvé anglicky vyskytne pojem resilience v moderně fyzikálním, přírodovědném smyslu. Resilience – pružnost, schopnost odolávat tlaku – je tak pojem starý jako experimentální věda. Teprve v posledních letech se ale mluví o odolnosti měst, lidí, společností.

Jul 07, 202121:15
Co je to resilience?

Co je to resilience?

Resilience je odolnost materiálů – říká Luděk Heller z Fyzikálního ústavu Akademie věd. Resilience znamená postavit se po pádu opět na nohy, říká americký filozof Joe Grimm Feinberg. Slovo resilience se v češtině uchytí, odhaduje Petr Kaderka z Ústavu pro český jazyk – žádné takové slovo zatím nemáme, které by v sobě spojovalo významy odolnosti a pružnosti.

V prvním díle zvukově unikátního podcastu Sylva sylvarum jde Petr Šourek po stopách resilience. Kde se to slovo vzalo a co může znamenat? Že jste ho ještě neslyšeli? Za 25 minut budete vědět víc. 

Sylva sylvarum znamená něco jako hustý les, prales, hluboký hvozd. Naše podcastová série se tak jmenuje podle Baconova compendia z roku 1627. Právě v hustém podrostu Baconových poznámek, spisů a zápisků se poprvé anglicky vyskytne pojem resilience v moderně fyzikálním, přírodovědném smyslu. Resilience – pružnost, schopnost odolávat tlaku – je tak pojem starý jako experimentální věda. Teprve v posledních letech se mluví o odolnosti měst, lidí, společností ...

Sylva sylvarum je podcast z podrostu Odolné společnosti. Odolná společnost se jmenuje interdisciplinární projekt Akademie věd, který zkoumá resilienci – pružnost a odolnost společnosti v krizových situacích.

Podcast připravuje Petr Šourek – rozhlasový autor a obdivovatel Francise Bacona.     

Jun 17, 202124:51