Skip to main content
Spotify for Podcasters
Podcast Demagoga

Podcast Demagoga

By Demagog

Zapraszamy do słuchania Podcastu Demagoga, który pomoże Ci odnaleźć się w świecie dezinformacji i fake newsów. W każdym odcinku dostarczymy Ci rzetelnych źródeł informacji i pokażemy, na jakie nieprawdziwe informacje mogłeś wpaść ostatnio w sieci.
Naszą pracę opieramy na zasadach bezstronności, przejrzystości źródeł, transparentności metodologii, przejrzystości finansowania oraz otwartych i uczciwych poprawek. Od maja 2019 roku nad jakością naszej pracy czuwa Międzynarodowa Sieć Fact-Checkingową (IFCN), której jesteśmy członkiem.

Available on
Apple Podcasts Logo
Google Podcasts Logo
Overcast Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

Polityczne fake newsy w czasach kampanii i scamy na Mentzena #96

Podcast DemagogaSep 28, 2023

00:00
20:38
Polityczne fake newsy w czasach kampanii i scamy na Mentzena #96
Sep 28, 202320:38
Wybory 2023 i kampania w czasach mediów społecznościowych – Dr Katarzyna Bąkowicz i Piotr Litwin #95

Wybory 2023 i kampania w czasach mediów społecznościowych – Dr Katarzyna Bąkowicz i Piotr Litwin #95

Wybory i debata wokół nich – jak w tym czasie wykorzystywane są narzędzia technologii i media społecznościowe. Od kiedy media społecznościowe są wykorzystywane w kampanii wyborczej, zalewają nas informacje: czy są merytoryczne i wartościowe? Czy tegoroczna kampania wygląda inaczej niż poprzednie? Czy przekaz od polityków dostarcza nam informacji? Czy nasi analitycy mają więcej danych do sprawdzenia w wypowiedziach polityków, czy wprost przeciwnie?  

O tym rozmawialiśmy z dr Katarzyną Bąkowicz z Uniwerystetu SWPS, współtwórczynią Central European Digital Media Observatory oraz Piotrem Litwinem, starszym analitykiem Demagoga.

dr Katarzyna Bąkowicz – komunikolożka i medioznawczyni. Strateżka i doradczyni komunikacji biznesowej i medialnej: projektuje i wdraża rozwiązania z komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej. Wspiera działania wizerunkowe organizacji w obszarze PR i CSR. Realizowała projekty dla takich firm jak: Allegro, Henkel, Microsoft, czy Enea SA. Adiunktka i wykładowczyni akademicka Uniwersytetu SWPS. Współtwórczyni Central European Digital Media Observatory, gdzie zajmuje się badaniami naukowymi z zakresu dezinformacji oraz realizuje projekty komunikacyjne. Asesorka European Fact-Checking Standards Network, członikini zarządu Rady Reklamy. Ekspertka UN Global Compact i kierowniczka Grupy Roboczej ds. Etycznej i Odpowiedzialnej Komunikacji. Autorka i producentka programów radiowych i telewizyjnych z obszaru biznesu i komunikacji.

Piotr Litwin – w Demagogu od kwietnia 2020 roku. Jako mentor Akademii Fact-checkingu prowadzi warsztaty dla uczniów, studentów i nauczycieli. W ramach projektu Szkoła Odpowiedzialności NGO szkolił członków organizacji pozarządowych. Absolwent kognitywistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W toku studiów szczególnie zainteresowany psychologicznymi aspektami ulegania dezinformacji i przyczynami wiary w teorie spiskowe. Członek stowarzyszenia naukowego Collegium Invisibile. Współzałożyciel Sekcji Metanauki UJ. Konsultant przy grancie badawczym dotyczącym popularności narracji spiskowych, realizowanym na WSMiP UJ.

Przydatne linki:

Ten podcast możemy wydawać m.in. dzięki wsparciu naszych słuchaczy. Jeśli podobał Ci się ten odcinek, możesz kupić nam kawę, zostać naszym Patronem, albo wesprzeć nas w inny sposób

Sep 21, 202345:56
Czy wiesz, gdzie zadzwonić, jeśli zaginie Twoje dziecko? Odcinek specjalny z Fundacją Itaka #94

Czy wiesz, gdzie zadzwonić, jeśli zaginie Twoje dziecko? Odcinek specjalny z Fundacją Itaka #94

Z policyjnych statystyk wynika, że w ubiegłym roku doszło do ponad 2 tysięcy zaginięć osób poniżej 18. roku życia. Wokół zaginięć małych dzieci, ucieczek i porwań rodzicielskich, czyli najczęstszych przyczyn zaginięć osób poniżej 18. roku życia, zdążyło narosnąć wiele mitów. 

Czy wakacje to rzeczywiście czas, kiedy liczba ucieczek jest większa niż w innych miesiącach? Czy dziecko zawsze jest bezpieczne z rodzicem? I jakie są prawdziwe przyczyny zaginieć małych dzieci? 

Zapraszamy do odsłuchania odcinka specjalnego naszego Podcastu, w którym nasz stały gospodarz Mateusz Cholewa zaprosił do rozmowy ekspertkę i Psycholożkę Fundacji ITAKA Anetę Bańkowską oraz naszą analityczkę opisująca problem porwań, ucieczek i zaginięć dzieci Martę Glanc.

Poza rozprawieniem się z najpopularniejszymi mitami, dotyczącymi zaginięć dzieci i nastolatków, porozmawiamy także o profilaktyce i wsparciu, jakie mogą otrzymać bliscy zaginionych, dzwoniąc na numer 116 000, czyli Telefon w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka. 

Inicjatywa współfinansowana z Funduszy Unii Europejskiej oraz federację Missing Children Europe.

#DemagogxItaka #Zaginieni #Demagog #DemagogPL #Faktysąnajważniejsze #ucieczka #dziecko #nastolatek #pomoc

Sprawdź teksty i materiały, jakie stworzyliśmy razem z Fundacją Itaka:

Bio:

Marta Glanc: Absolwentka wschodoznawstwa i dziennikarstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dziennikarka i redaktorka. Publikowała na portalach Onet Wiadomości, Onet Kobieta i Tygodnik „Polityka”. Najbliższe są jej tematy dotyczące zdrowia psychicznego i osób doświadczających dyskryminacji. W 2023 r. premierę będzie miała jej książka napisana dla Wydawnictwa Krytyki Politycznej. W wolnym czasie najchętniej idzie do kina lub muzeum. Wielka fanka serialu „Breaking Bad” i gry „Gothic”.

Czytaj więcej na: https://demagog.org.pl/autorzy/marta-glanc/

Aneta Bańkowska:

Psycholożka, seksuolożka. Od 2017 roku działa w Fundacji ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, gdzie pracuje z rodzinami osób zaginionych i osobami doświadczającymi kryzysu psychicznego. Od wielu lat związana z mediami, publikowała autorskie cykle m.in. w Wirtualnej Polsce i Gazeta.pl

Ten podcast możemy wydawać m.in. dzięki wsparciu naszych słuchaczy. Jeśli podobał Ci się ten odcinek, możesz kupić nam kawę, zostać naszym Patronem, albo wesprzeć nas w inny sposób


Aug 17, 202341:34
Brent Lee talks about what it's like to believe in conspiracy theories #93

Brent Lee talks about what it's like to believe in conspiracy theories #93

For 15 years, he was a man immersed in conspiracy theories. He was convinced that 9/11 was an inside job. He believed that Prince William's son is the Antichrist. However, after years, he distanced himself from that world, and now he talks about what it's like to live at the bottom of the rabbit hole. We are talking with Brent Lee, a former 'conspiracy theorist,' who shares his experiences with conspiracy theories and how they changed his world on the Demagog podcast.

Aug 07, 202301:05:58
Brent Lee o tym, jak to jest wierzyć w teorie spiskowe #93
Jul 27, 202301:00:07
Protesty we Francji. Które informacje okazały się fake newsami? Prasówka z dezinformacji #92
Jul 20, 202323:52
Dezinformacja przed wyborami. Czy w Polsce możemy spodziewać się „ataku na Kapitol”? #91

Dezinformacja przed wyborami. Czy w Polsce możemy spodziewać się „ataku na Kapitol”? #91

6 stycznia 2021 roku w USA był swego rodzaju punktem zwrotnym. Atak na Kapitol pokazał, jak internetowe narracje spiskowe potrafią wpływać na rzeczywistość. 

Pojawiająca się wtedy w mediach społecznościowych retoryka o „skradzionych wyborach” zdążyła przekroczyć granicę Stanów Zjednoczonych i wpłynąć na wybory np. w Brazylii. Z Andrzejem Kohutem, amerykanistą i autorem podcastu „Po amerykańsku” rozmawiamy o tym, jakie podobne przekazy mogą pojawić się w Polsce i na co powinniśmy uważać w trakcie nadchodzących październikowych wyborów do parlamentu. Sprawdzamy także, co słychać w ruchu Qanon, oraz wyciągamy szklaną kulę, by powróżyć, gdzie w przyszłości mogą pojawić się nowe teorie spiskowe.

Andrzej Kohut - amerykanista, autor książki "Ameryka. Dom podzielony" i podcastu "Po amerykańsku". Prowadzi "Przegląd zagraniczny" w radiu RMF24. W Ośrodku Studiów Wschodnich odpowiada za wideo i podcasty. Współpracuje z Klubem Jagiellońskim

Przydatne linki:

Ten podcast możemy wydawać m.in. dzięki wsparciu naszych słuchaczy. Jeśli podobał Ci się ten odcinek, możesz kupić nam kawę, ⁠zostać naszym Patronem⁠, albo ⁠wesprzeć nas w inny sposób⁠

Jul 13, 202336:47
Co Węgrzy wiedzą o wojnie w Ukrainie? Rozmowa z Dominikiem Hejjem #90
Jul 06, 202342:37
Prorosyjska propaganda i apel do Morawieckiego - Prasówka z dezinformacji #89
Jun 29, 202319:33
Czy tylko siłownia da nam zdrowie? Obalamy mity fitnessowe z Asią Jaworską #88
Jun 22, 202341:40
Fałszywa flaga na marszu 4 czerwca i teorie spiskowe o nieskończonej Ziemi #87
Jun 15, 202319:05
Do algorithms choose our leaders? Interview with Max Fisher #86

Do algorithms choose our leaders? Interview with Max Fisher #86

Jun 07, 202301:01:49
Czy algorytmy wybierają naszych przywódców? Rozmowa z Maxem Fisherem #86

Czy algorytmy wybierają naszych przywódców? Rozmowa z Maxem Fisherem #86

Jedną z najbardziej zaawansowanych technologii w zakresie sztucznej inteligencji codziennie trzymamy w swoich rękach. Jest w naszych telefonach, tabletach i komputerach. To algorytmy mediów społecznościowych. 

Ostatnio sporo dyskutuje się o chatbotach i ewentualnych zagrożeniach z ich strony w zakresie dezinformacji. Tymczasem na ten moment mamy już sporo badań i obserwacji, które sugerują, że potencjalnie niebezpieczna dla społeczeństwa technologia codziennie podrzuca nam przed oczy posty na platformach społecznościowych. Wie, że angażują nas treści oburzające, emocjonalne, pogłębiające podziały i wydające osądy. Dlatego właśnie takich treści nam dostarcza.

Nasza reakcja na nie nie zawsze ogranicza się do dania lajka. Czasami to, co czytamy w sieci, jest w stanie zmienić nasze spojrzenie na świat, przekonać do jakiegoś poglądu, zdarzało się, że do podjęcia działania offline – na przykład szturmu na pizzerię czy na Kapitol.

Czy algorytmy są w stanie wpłynąć na to, na kogo zagłosujemy w wyborach? Czy lubią podrzucać nam dezinformację okołopolityczną? Czy są w stanie sprawić, że zmienimy nasze poglądy polityczne? Czy algorytmy trzeba natychmiast wyłączyć?

O algorytmach i ich wpływie na świat realny, w tym politykę, porozmawialiśmy z Maxem Fisherem, dziennikarzem New York Timesa. 31 maja w Polsce odbyła się premiera jego książki zatytułowanej „W trybach chaosu. Jak media społecznościowe przeprogramowały nasze umysły i nasz świat”.

Wypowiedzi Maxa Fishera czytał Krzysztof Zimoch.


Ten podcast możemy wydawać m.in. dzięki wsparciu naszych słuchaczy. Jeśli podobał Ci się ten odcinek, możesz kupić nam kawę, zostać naszym Patronem, albo wesprzeć nas w inny sposób.

Jun 01, 202355:50
Antyukraińska dezinformacja, zamknięte granice i grillowanie - prasówka z dezinformacji. #85
May 25, 202320:26
Kim jest Jerzy Weber? Michał Połzun i analitycy Demagoga #84

Kim jest Jerzy Weber? Michał Połzun i analitycy Demagoga #84

Dla jednych dr. inż. Jerzy Weber. Dla innych swojski „pan Jurek”. Kim tak naprawdę jest Jerzy Weber, czyli facebookowy profil promujący dezinformację o 5G. W kolejnym odcinku podcastu Demagoga rozmawiamy z naszymi analitykami: Adamem Majchrzakiem oraz Łukaszem Grzesiczakiem, a także Michałem Połzunem, ekspertem od radiokomunikacji. Wspólnie przyglądamy się wątkom ze śledztwa Demagoga na temat Jerzego Webera. Kim tak naprawdę jest? Co znajduje się w jego poradniku? I jaką rolę odgrywa w tym ponczo dla konia? Dowiecie się słuchając tego odcinka!

Bio: Michał Połzun - ekspert od radiokomunikacji. 20 lat temu zaczynał od UMTS, teraz 5G. Przez długi czas zajmował się radiolokacją w Międzynarodowym Związku Telekomunikacyjnym ITU. Zawodowo tropił i analizował obce stacje i transmisje radiowe, teraz tropi również fake newsy.


May 18, 202352:34
Antyukraińska propaganda i dezinformacja klimatyczna - prasówka z dezinformacji #83

Antyukraińska propaganda i dezinformacja klimatyczna - prasówka z dezinformacji #83

Kolejny raport Demagoga przygotowany wraz z Instytutem Monitorowania Mediów dotyczący antyukraińskiej propagandy w mediach społecznościowych. Kto tym razem trafił do zestawienia dziesięciu najpopularniejszych kont, które regularnie publikują antyukraińskie wpisy Twitterze i Facebooku?

Antyukraińska dezinformacja nie ustępuje, a w sieci znowu pojawiają się m.in. informacje sugerujące, że Ukraińcy dzięki nadaniu numeru PESEL będą mogli głosować w nadchodzących wyborach.

Skończymy rozmową o pogodzie, ale daleką od small talku. Czy ochłodzenie w majówkę jest dowodem na to, że nie ma czegoś takiego jak ocieplenie klimatu? O tym porozmawiamy w kolejnym odcinku Prasówki z dezinformacji. 

Przydatne linki!


May 11, 202314:47
Czy prawo nadąża za technologią? Rozmowa z Małgorzatą Fraser #82

Czy prawo nadąża za technologią? Rozmowa z Małgorzatą Fraser #82

Elon Musk kilka miesięcy temu przejął Twittera. Niebieska plakietka, która była używana do oznakowania zweryfikowanych kont osób publicznych, marek i instytucji, dzięki której wiedzieliśmy, że nikt się pod nich nie podszywa, dzisiaj oznacza de facto tyle, że ktoś opłaca twitterową subskrypcję. W niedługim czasie pojawiły się konta, które podszywały się pod realne osoby, czy firmy publikując dezinformujące treści. 

Na Facebooku, Instagramie czy TikToku nadal szerzy się dezinformacja. Jak wpłynie na to sztuczna inteligencja, która potrafi już nie tylko odpowiedzieć nam na szereg pytań, ale i stworzyć obrazek, wyglądający jak zdjęcie z aresztowania Donalda Trumpa?

Technologia rozwija się szybko. O wiele wolnej zachodzą zmiany w prawie czy regulacjach nowych technologii. 

O tym porozmawiamy z Małgorzatą Fraser – dziennikarką zajmującą się m.in. rozwojem nowych technologii i autorką podcastu Techspresso.cafe.


Apr 27, 202301:02:29
Unia zakazuje grillowania, a Ukraińcy kradną pomoc humanitarną? Prasówka z Dezinformacji #81
Apr 20, 202319:56
Protesty we Francji, gotująca się woda i fałszywe informacje o ukraińskich żołnierzach - prasówka z Dezinformacji #80

Protesty we Francji, gotująca się woda i fałszywe informacje o ukraińskich żołnierzach - prasówka z Dezinformacji #80

Prasówka z dezinformacji! Po raz kolejny rozmawiamy na temat dezinformujących treści, które obiegły internet w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Tym razem sprawdzimy, czy we Francji służby mundurowe przyłączyły się do protestów przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego. Opowiemy też o innych dezinformujących treściach, które mogą się pojawić w kontekście różnego rodzaju manifestacji.

Zajrzymy na front wojny w Ukrainie – a raczej za linię frontu, jak ustalili entuzjaści geolokalizacji. Właśnie tam nakręcono film, który miał rzekomo przedstawiać ukraińskiego żołnierza znęcającego się nad kobietą.

Poza tym odpowiemy na pytanie, czy w nadchodzących wyborach będzie można utworzyć komisje wyborczą w kościele oraz, czy dwukrotnie przegotowana woda jest szkodliwa dla zdrowia. Nie odpowiemy za to na pytanie, czy Szczecin istnieje (?).

Przydatne linki: 


Apr 13, 202313:47
Trzy lata w pandemii – rozmowa z Dawidem Myśliwcem #79

Trzy lata w pandemii – rozmowa z Dawidem Myśliwcem #79

Opis: W marcu 2020 roku Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła stan pandemii. COVID-19 zagościł w międzynarodowej świadomości na kilka lat. Doniesienia o nowym wirusie spowodowały pojawienie się wielu fałszywych informacji, które prostować starali się naukowcy i popularyzatorzy nauki, tacy jak Dawid Myśliwiec. 


Z założycielem kanału Uwaga! Naukowy Bełkot rozmawiamy o tym, jak wyglądała komunikacja o pandemii w poprzednich latach, jakie strategie przekazywania wiedzy zdały egzamin, a które zupełnie zawiodły. Bio: "Dawid Myśliwiec jest doktorem nauk chemicznych, polskim twórcą internetowym i założycielem dwóch kanałów popularnonaukowych w serwisie YouTube – Uwaga! Naukowy Bełkot i Wyłącznie Naukowy Bełkot. Na kanałach można znaleźć filmowe opracowania rozmaitych zagadnień z przeróżnych dziedzin nauki ścisłych i przyrodniczych, ciekawostki oraz dłuższe, dokumentalne formy. Ponadto Dawid prowadzi autorski podcast „Przegadana Godzina”. Od 2010 roku regularnie pojawiał się na polskich Festiwalach Nauki i konkursach naukowych. Jest laureatem wielu nagród oraz autorem kilku książek, które sprzedały się łącznie w liczbie ponad 50 tysięcy egzemplarzy."


Przydatne linki:

Apr 06, 202340:46
“77 antyukraińskich wpisów na godzinę. Robaki, bezmięsna dieta i rosyjskie fejki - Prasówka z Dezinformacji” #78

“77 antyukraińskich wpisów na godzinę. Robaki, bezmięsna dieta i rosyjskie fejki - Prasówka z Dezinformacji” #78

Co dzieje na froncie wojny informacyjnej dotyczącej inwazji Rosji na Ukrainę? W kolejnej prasówce z dezinformacji zajrzymy do raportu Demagoga i IMM podsumowującego styczeń pod kątem antyukraińskiej propagandy. Sprawdzimy też, jak wygląda sytuacja na „nowych regionach rosyjskich” (jak twierdzą rosyjskie media), czyli m.in. w anektowanych i okupowanych przez Rosjan Ługańsku i Doniecku.

Poza tym wrócimy do tematu żywienia, a konkretnie do dezinformacji na temat diety bezmięsnej. I do robaków. Dezinformacja o zmuszaniu do jedzenia robaków nie odpuszcza.

Mar 30, 202319:54
Wielka Lechia – czy to tylko nieszkodliwa historyjka z internetu? #77

Wielka Lechia – czy to tylko nieszkodliwa historyjka z internetu? #77

Dawno, dawno temu, istniało imperium Wielkiej Lechii, tak duże, że nie mieściło się na mapach i tak potężne, że skutecznie opierało się Rzymianom. Mieszkali w nim Słowianie: kochający wolność lud pochodzenia aryjskiego. Żyliby spokojnie, gdyby nie kosmiczna rasa reptilian, która dąży do przejęcia władzy na Ziemi. Walka trwa już setki lat, a wrogowie są podstępni: wywołują bratobójcze wojny, w których Słowianin zabija Słowianina, podstawiają zmiennokształtnych agentów, którzy zajmują najwyższe stołki, a na ich stronę przeszli już Żydzi, Niemcy, katolicy i przekupieni naukowcy, którzy fałszują prawdę historyczną. Słowianie zdają się być ostatnią deską ratunku dla Ziemi.

To najbardziej barwna wersja teorii o tzw. „Wielkiej Lechii”, połączona z teoriami spiskowymi i wątkami fantastycznymi. Wersja bez kosmitów to alternatywna, niepoparta wiarygodnymi dowodami opowieść o pochodzeniu Polaków. Publikacje na jej temat mylone są z naukowymi, tymczasem historycy kwalifikują je jako pseudonaukowe. Opiera się na niej wiele dezinformujących treści, z którymi stykają się nie tylko fact-checkerzy, ale też naukowcy. Właśnie dlatego w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie zorganizowano „wystawę interwencyjną”, zatytułowaną „Wielka Lechia - wielka ściema”. 


W tym odcinku Podcastu Demagoga zwiedzimy tę wystawę i rozmawiamy z jej kuratorami: historyczką i archeolożką Ewelina Siemianowską z
Muzeum Powstania Państwa Polskiego w Gnieźnie oraz historykiem Arturem Wójcikiem z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Mówimy o tym, jak rozmawiać o pseudonauce i teoriach spiskowych, dlaczego w ogóle warto o nich rozmawiać? Po co takie mity są tworzone i w jaki sposób mogą negatywnie działać na odbiorców.

Mar 23, 202344:56
Każą jeść robaki i zabierają warzywa? – Prasówka z dezinformacji #76

Każą jeść robaki i zabierają warzywa? – Prasówka z dezinformacji #76

W ostatnich tygodniach dezinformacja eksploruje tematykę… nazwijmy to, kulinarną. Nadal możemy trafić na informacje dotyczące robaków i ich szkodliwości, do których jedzenia się nas rzekomo zmusza. Równolegle pojawiają się wieści o ograniczeniach przy zakupie warzyw. Ile jest w nich faktów?

Poza tym zajrzymy na jeden z frontów wojny w Ukrainie, czyli front wojny informacyjnej. Tym razem: wieści z okupowanego przez Rosjan Mariupola.

Mar 16, 202316:21
Unia bierze się za platformy społecznościowe. Co zmieni DSA? #75

Unia bierze się za platformy społecznościowe. Co zmieni DSA? #75

Już wkrótce wejdzie w życie Digital Service Act (DSA), czyli akt o usługach cyfrowych. Co wprowadzą nowe regulacje i czy będą one rozwiązaniem problemów dotyczących walki z dezinformacją?

Pakiet zmian prawnych przygotowanych przez Parlament Europejski nałoży nowe obowiązki, m.in. na platformy społecznościowe. W podcaście Demagoga razem z Dorotą Głowacką, prawniczką w Fundacji Panoptykon odpowiadamy na pytania dot. tego, jak nowe regulacje wpłyną na walkę z dezinformacją.

Dorota Głowacka - prawniczka w Fundacji Panoptykon, w której zajmuje się zagadnieniami związanymi z ochroną praw człowieka w kontekście nowoczesnych technologii, w szczególności regulacją platform internetowych.

Mar 09, 202334:46
Jak wytresować algorytm i publikować odpowiedzialnie? #74

Jak wytresować algorytm i publikować odpowiedzialnie? #74

W mediach społecznościowych sporo się dyskutuje na temat tego, skąd czerpać informacje. Mniej jest o tym, jak je przekazywać etycznie. W czasach, kiedy nie jesteśmy tylko konsumentami treści, ale też ich twórcami to równie istotna kwestia.

Czy fakty autentyczne przestały być błędem językowym? Dlaczego w na tablicy w mediach społecznościowych cały czas pojawiają nam się ludzie wykonujący taniec Wednesday i czy algorytm da się wytresować, aby podrzucił nam idealną półkę do mieszkania? Przede wszystkim jednak spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: co to znaczy publikować odpowiedzialnie?

W następnym odcinku podcastu Demgoga gościnią jest dr Katarzyna Bąkowicz z Uniwersytetu SWPS: specjalistka od komunikacji, dezinformacji i manipulacji medialnej.

Bio: dr Katarzyna Bąkowicz, komunikolożka i medioznawczyni

Strateżka i doradczyni komunikacji biznesowej i medialnej: projektuje i wdraża rozwiązania z komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej. Wspiera działania wizerunkowe organizacji w obszarze PR i CSR. Realizowała projekty dla takich firm jak: Allegro, Henkel, Microsoft, czy Enea SA. Adiunktka i wykładowczyni akademicka Uniwersytetu SWPS. Współtwórczyni Central European Digital Media Observatory, gdzie zajmuje się badaniami naukowymi z zakresu dezinformacji oraz realizuje projekty komunikacyjne. Asesorka European Fact-Checking Standards Network, członikini zarządu Rady Reklamy. Ekspertka UN Global Compact i kierowniczka Grupy Roboczej ds. Etycznej i Odpowiedzialnej Komunikacji. Autorka i producentka programów radiowych i telewizyjnych z obszaru biznesu i komunikacji.

Mar 02, 202350:18
 Rok od rosyjskiej inwazji - Prasówka z Dezinformacji #73

Rok od rosyjskiej inwazji - Prasówka z Dezinformacji #73

24 lutego 2022 roku świat obiegła informacja o rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. W mediach społecznościowych zaroiło się od fałszywych informacji, które do dziś starają się wykrzywić obraz wojny, a także uderzają w ukraińskich uchodźców.

Mateusz Cholewa wraz z Wiolą Myszkowską w kolejnym odcinku Prasówki z Dezinformacji przyglądają się, jak zmieniały się narracje dotyczące konfliktu. Sprawdzają również, jakie nowe formy przybiera antyukraińska dezinformacja.

Feb 23, 202317:08
Śledztwo Frontstory.pl i analiza Demagoga. Prawda o Jerzym Ziębie #72

Śledztwo Frontstory.pl i analiza Demagoga. Prawda o Jerzym Ziębie #72

O Jerzym Ziębie słyszał prawie każdy. Popularyzator medycyny alternatywnej jest obecny w mediach społecznościowych od wielu lat, a wydana przez niego książka “Ukryte Terapie” przez niektórych nazywana jest kultową.

Jak się jednak okazuje, nie wszystko w jego przeszłości jest jasne. W rozmowie z Mariuszem Sepioło z Fundacji Reporterów (Frontstory.pl) omawiamy dziennikarskie śledztwo, które wykazało powiązania Jerzego Zięby z kilkoma zagranicznymi firmami oraz analizę Demagoga punktującą szkodliwe teorie głoszone przez “niezależnego dziennikarza, publicystę i autora książek”.

Jaki swój udział ma w nich Jerzy Zięba i kim są osoby z nim współpracujące, o tym dowiesz się, słuchając tego odcinka podcastu.

 Mariusz Sepioło - dziennikarz Frontstory.pl, autor kilku książek reporterskich.

Feb 16, 202331:00
Fałszywa mapa TVP i podrobiona okładka Polityki. Prasówka z Dezinformacji #71

Fałszywa mapa TVP i podrobiona okładka Polityki. Prasówka z Dezinformacji #71

Po krótkiej przerwie Prasówka z Dezinformacji powraca. Tym razem Mateusz Cholewa i Wiola Myszkowska przyglądają się medialnym fałszerstwom.

Po sieci krążą bowiem dziwne mapki z prognozą pogody, gdzie Lwów należy do Polski. Z kolei tygodnik „Polityka” ma rzekomo przedstawiać Ukrainę jako tonący okręt podwodny. A w tym wszystkim swoje pięć minut zbiera jeszcze Jerzy Zięba i jego tezy o sepsie.

O tym, co ciekawego twórcy internetowej dezinformacji wymyślili tym razem, dowiecie się, słuchając tego odcinka!

Feb 09, 202315:07
Klimatyczna Bzdura Roku, czyli kto dezinformuje na temat zmiany klimatu? #70

Klimatyczna Bzdura Roku, czyli kto dezinformuje na temat zmiany klimatu? #70

Ocieplenie klimatu jest kwestią, która często pojawia się w debacie publicznej, ale nie zawsze dyskusja oparta jest na faktach. Wprowadzające w błąd tezy, czy też klimatyczne bzdury, już po raz dziewiąty ocenili internauci w plebiscycie na Klimatyczną Bzdurę Roku.

W Podcaście Demagoga gości dr Aleksandra Kardaś, redaktorka naczelna serwisu naukaoklimacie.pl, który organizuje plebiscyt. Oczywiście omówimy zwycięską wypowiedź i wyjaśnimy, jak to jest z tym konsensusem naukowym w kwestii wpływu ludzi na ocieplenie.

Porozmawiamy też o sensie zasłonięcia Słońca chmurami w momencie, kiedy nie walczymy ze zbuntowanymi maszynami, a także o tym, dlaczego Eryk Rudy nazwał Grenlandię „Zielonym lądem” – czy chodziło o kwestie promocyjne?

Wyjaśnimy też jedną z najbardziej nurtujących kwestii: dlaczego śnieg nadal pada?

Aleksandra Kardaś - fizyczka atmosfery i popularyzatorka nauki związana z Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Jest wiceprezeską Fundacji Edukacji Klimatycznej oraz członkinią Zespołu doradczego ds. kryzysu klimatycznego przy Prezesie Polskiej Akademii Nauk. Jest redaktorką naczelną serwisu Naukaoklimacie.pl, autorką popularnonaukowej „Książki o wodzie”, a także współautorką podręczników „Nauka o klimacie” oraz „Klimatyczne ABC”. Od wielu lat dzieli się z publicznością wiedzą na temat klimatu w ramach festiwali nauki, wykładów, kursów internetowych oraz artykułów prasowych i internetowych.

Feb 02, 202332:37
ChatGPT, AI i cyfrowe kłamstwa, czyli sztuczna inteligencja i jej wpływ na dezinformację #69

ChatGPT, AI i cyfrowe kłamstwa, czyli sztuczna inteligencja i jej wpływ na dezinformację #69

ChatGPT szturmem podbił internet na przełomie 2022 i 2023 roku. Program symulował rozmowę z prawdziwym użytkownikiem, był w stanie tworzyć proste teksty i teorie. Nowe możliwości to jednak nowe wątpliwości.

Czy symulator konwersacji może stać się narzędziem dezinformacji? Czy rozwój sztucznej inteligencji stłumi głos ludzi w internecie? Jak możemy się bronić przed zalewem cyfrowo generowanych kłamstw? O tym i innych kwestiach w podcaście Demagoga porozmawialiśmy z dr Filipem Białym z UAM w Poznaniu.

Dr Filip Biały pracuje na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Jest wykładowcą European New School of Digital Studies. Jego zainteresowania naukowe skupiają się na etycznych, społecznych i politycznych implikacjach upowszechnienia technik cyfrowych, w tym sztucznej inteligencji. Jako visiting fellow gościł w London School of Economics and Political Science (2019) oraz w Centre for Research in the Arts, Social Sciences and Humanities na Uniwersytecie w Cambridge (2020-21). W 2023 r. prowadzić będzie badania w Alexander von Humboldt Institute for Internet and Society w Berlinie.

Jan 26, 202330:13
Raport Demagoga i IMM, czyli kto stoi za antyukraińską propagandą w Polsce? #68

Raport Demagoga i IMM, czyli kto stoi za antyukraińską propagandą w Polsce? #68

Jak rozpowszechniała się antyukraińska propaganda w listopadzie ubiegłego roku? Na to pytanie odpowiada raport Demagoga, który powstał we współpracy z Instytutem Monitorowania Mediów. Opowiemy o tym, jakie informacje możemy w nim znaleźć.

Zauważyliśmy też powrót dezinformacji medycznej. Dlatego przyjrzymy się również rewolucyjnemu przepisowi na pozbycie się natrętnego ataku serca w 60 sekund. Tajemnicą ma być składnik, który można znaleźć w naszej domowej szufladzie z przyprawami.

Jan 19, 202314:46
Paweł Pieniążek o korzeniach fałszywych narracji o wojnie w Ukrainie #67

Paweł Pieniążek o korzeniach fałszywych narracji o wojnie w Ukrainie #67

Wojna w Ukrainie nie zaczęła się w lutym 2022 roku i to samo można powiedzieć o dezinformacji wokół konfliktu. Narracje oparte o fałszywe treści, opowiadające o rzekomo nazistowskim rządzie Ukrainy, czy okolicznościach utworzenia Republik Ludowych Donieckiej i Ługańskiej krążą w społeczeństwie ukraińskim już od wielu lat.

O ich korzeniach opowie nam Paweł Pieniążek, reporter wojenny. Relacjonuje on wydarzenia w Ukrainie właściwie od Majdanu. Obserwował przeprowadzenie referendum w Doniecku w 2014 roku, był również jednym z pierwszych dziennikarzy, którzy dotarli do wraku zestrzelonego przez Rosjan samolotu Malesia Airlines.

Paweł Pieniążek – reporter wojenny. Relacjonował wydarzenia z Ukrainy, Iraku, Syrii, Afganistanu. Jeden z pierwszych reporterów, którzy dotarli do wraku samolotu Malezja Airlines.

Stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej czy Krytyce Politycznej. Autor książek „Po kalifacie. Nowa wojna w Syrii”, „Wojna, która nas zmieniła", „Pozdrowienia z Noworosji".

Jan 12, 202326:13
Prasówka z dezinformacji: Jaki był 2022 rok z perspektywy Demagoga? #66

Prasówka z dezinformacji: Jaki był 2022 rok z perspektywy Demagoga? #66

2022 rok dobiegł końca, a wraz z nim kolejne pracowite 12 miesięcy dla osób zajmujących się weryfikowaniem informacji. Ubiegły rok pełen był nowych wyzwań, związanych przede wszystkim z rosyjską inwazją na Ukrainę.

Wojna za naszą wschodnią granicą spowodowała prawdziwą falę nieprawdziwych wiadomości i zrodziła nowe trendy w dezinformacji. Jednak 2022 rok to nie tylko Ukraina, to także kolejne wypowiedzi polityków i coraz popularniejsza dezinformacja klimatyczna. W tym specjalnym odcinku naszego podcastu wspólnie z członkami Stowarzyszenia Demagog podsumujemy mijający rok — jakie fake newsowe trendy narodziły się w tym czasie, jakich obszarów dotyczyła dezinformacja i co czeka nas w przyszłości?

O tym usłyszycie, włączając ten odcinek!

Jan 05, 202341:09
Scamy w internecie, czyli na co chcą nas nabrać internetowi oszuści? #65

Scamy w internecie, czyli na co chcą nas nabrać internetowi oszuści? #65

O czym warto porozmawiać przy wigilijnym stole? O strategiach internetowych oszustów, którzy chcą wyłudzić od nas pieniądze i dane. Już nie „na wnuczka”, ale „na Muska”, „na TVN”, „na wybuch rektora elektrowni zaporoskiej”. Omówimy różne przykłady fałszywych treści, które są wykorzystywane w scamach.

Poza tym opowiemy o pewnej wizji artystycznej, która wzbudziła zaniepokojenie tych, którzy boją się wprowadzenia Nowego Porządku Światowego. Co ma wspólnego z nią Hideo Kojima (spoiler: absolutnie nic, ale i tak o nim opowiemy)?

Dec 22, 202215:48
Fałszywe inwestycje, martwi celebryci i darmowe produkty — jak działają internetowe scamy? #64

Fałszywe inwestycje, martwi celebryci i darmowe produkty — jak działają internetowe scamy? #64

W kolejnym odcinku podcastu Demagoga rozmawiamy o oszustwach internetowych. Tym razem o scamach opowiada ekspert i członek zespołu CERT Polska NASK powołanego do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci.

“Skorzystaj z wirtualnej platformy i zarabiaj do 500 euro miesięcznie”, “Znana piosenkarka zginęła w wypadku — zobacz nagrania!”, “Darmowe lodówki od znanej firmy, wystarczy wypełnić formularz”. Media społecznościowe pełne są tego typu wpisów, które oferując szanse na wzbogacenie się czy zdobycie przedmiotów za bezcen w rzeczywistości starają się nas oszukać. Każdego dnia internetowe scamy nabierają kolejne ofiary. Jak się przed nimi chronić, a także jak działają? Na ten temat rozmawiamy z Michelem Le Bihanem, specjalistą z CERT Polska, zajmującego się bezpieczeństwem w internecie.

Dec 15, 202245:38
Bolsonaro loses the election. Will there be less misinformation on the internet? #63

Bolsonaro loses the election. Will there be less misinformation on the internet? #63

During the last years of his presidency, Jair Bolsonaro has been a source of misleading content, including those on the COVID-19 pandemic. Data from Statista says that between January and August this year, Bolsonaro made about 1,430 misleading statements.

He recently lost the election. Luiz Inácio Lula da Silva will return to the presidency on January 1st. Does this mean changes for Brazil? Will there be less misinformation in the public space? And how did Bolsonaro's supporters react? What false narratives were the most popular during the campaign, and which ones appeared earlier in the United States?

Our guest was Natália Leal, the chief executive officer at Agência Lupa, the first fact-checking news outlet in Brazil. She is a winner of the Knight International Journalism Award 2021.

Natália Leal – the chief executive officer at Agência Lupa, Brazil's first fact-checking news website. Winner of the Knight International Journalism Award 2021 awarded by the International Center of Journalists. In 2020, she initiated the "Digital Democracy" project to popularize checking information during local government elections.

Dec 13, 202235:41
„Zmarł nagle” po przeszczepie? — powrót medycznej dezinformacji #62

„Zmarł nagle” po przeszczepie? — powrót medycznej dezinformacji #62

Medyczna dezinformacja powraca. W tym odcinku Mateusz Cholewa i Wiola Myszkowska wspólnie wracają do korzeni i sprawdzają fałszywe wiadomości dotyczące tematów zdrowotnych.

W mediach społecznościowych popularność zdobył post, zawierający nieprawdziwe tezy o transplantologii w Polsce. Ponadto coraz większą popularność zdobywa pewien film, w którym ludzie umierają nagle, a za wszystko odpowiadają szczepionki. O tym, jak jest naprawdę, dowiesz się, włączając kolejny odcinek Prasówki z dezinformacji!

Dec 08, 202217:19
Bolsonaro przegrywa wybory. Będzie mniej dezinformacji w brazylijskim internecie? #61

Bolsonaro przegrywa wybory. Będzie mniej dezinformacji w brazylijskim internecie? #61

Dec 01, 202225:41
Fake newsy i dezinformacja o wybuchu w Przewodowie #60

Fake newsy i dezinformacja o wybuchu w Przewodowie #60

Mateusz Cholewa i Wiola Myszkowska rozmawiają o dezinformacji wokół incydentu w Przewodowie.

Długie godziny oczekiwania na informację, co wydarzyło się w Przewodowie wypełniły domysły, teorie i dezinformujące treści. Jakie były najpopularniejsze fałszywe doniesienia i jak sytuację wykorzystali scamerzy? O czym tym razem pisał przez komunikator dobrze poinformowany, anonimowy kolega kolegi, który ma krewną z dostępem do tajnych informacji?

O tym nasi analitycy rozmawiali w drugim odcinku „Prasówki z dezinformacji”. Będzie też o Twitterze i pewnej ankiecie.

Nov 24, 202214:30
Trolle i Spiskowcy. Czyli kto czatuje na Telegramie? #59

Trolle i Spiskowcy. Czyli kto czatuje na Telegramie? #59

Wraz z rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę w sieci pojawiło się wiele materiałów dokumentujących atak. Część z nich udostępniana była za pomocą platformy Telegram. Każdego dnia kanały na Telegramie publikowały zdjęcia i filmy, które nie pojawiały się nigdzie indziej. Dzięki temu medium to zdobyło sporą popularność.

Czy Telegram to rzeczywiście nowa jakość w dostępie do informacji? A może to tylko fasada, za którą kryją się rosyjscy agenci wpływu i miłośnicy teorii spiskowych? Na te i wiele innych pytań odpowiada Michał Marek, Założyciel Fundacji Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa. Ekspert ds. przeciwdziałania dezinformacji, a także ekspert zajmujący się tematem zmian społeczno-politycznych zachodzących na obszarze Europy Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem Ukrainy.

Michał Marek – doktorant WSMiP Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor monografii naukowej “Operacja Ukraina. Kampanie dezinformacyjne, narracje, sposoby działania rosyjskich ośrodków propagandowych przeciwko państwu ukraińskiemu w okresie 2013-2019”. Założyciel Fundacji Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa. Ekspert ds. przeciwdziałania dezinformacji, a także ekspert zajmujący się tematem zmian społeczno-politycznych zachodzących na obszarze Europy Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem Ukrainy.

Nov 17, 202232:29
Wojny nie ma, lecz stoją za nią Żydzi? Prasówka z dezinformacji #58

Wojny nie ma, lecz stoją za nią Żydzi? Prasówka z dezinformacji #58

Co się stanie, gdy dwóch analityków Demagoga zamknie się w jednym pomieszczeniu?

Zaczną przerzucać się nowymi teoriami spiskowymi i fejkami, na które natknęli się w czasie pracy! Tak właśnie przedstawia się nowy format w naszym podcaście, czyli „prasówka z dezinformacji”.

W pierwszym odcinku Wiola Myszkowska razem z Mateuszem Cholewą opowiadają o wciąż krążących po mediach społecznościowych teoriach dotyczących wojny w Ukrainie. Greenscreen, Henry Kissinger i szelest gazety - to wszystko i wiele innych rzeczy usłyszycie, włączając podcast Demagoga!

Nov 10, 202219:26
Jessikka Aro o tym, czy na pewno wygrywamy wojnę informacyjną z Rosją #57

Jessikka Aro o tym, czy na pewno wygrywamy wojnę informacyjną z Rosją #57

Dezinformacja towarzyszy wojnie konwencjonalnej od zawsze – nie inaczej jest w przypadku wojny w Ukrainie. Działania rosyjskich farm trolli od lat mają wpływ na to, jakie treści pojawiają się w internecie, również polskim. Niektóre z nich nie są tak oczywiste, jak się nam wydaje, nie zawsze otwarcie wspierają Kreml. Czy da się rozpoznać trolla? Co mogą zrobić użytkownicy internetu, kiedy natrafią na takie treści? Czy w każdym kraju europejskim rosyjska dezinformacja jest taka sama?

Porozmawialiśmy o tym z fińską dziennikarką Jessikką Aro. Po wieloletnim śledztwie dziennikarskim dotyczącym rosyjskich farm trolli napisała książkę „Trolle Putina”. W efekcie sama stała się ich ofiarą.

Jessikka Aro — fińska dziennikarka, od 2014 roku pisząca o rosyjskiej dezinformacji, również w kontekście wojny rosyjsko-ukraińskiej. Autorka książki „Trolle Putina”, efektu dziennikarskiego śledztwa, które rzuca światło na działalność farm trolli oraz technik stosowanych przez rosyjską dezinformację.

Jun 10, 202236:27
Jessikka Aro on whether we are really winning the information war with Russia #57

Jessikka Aro on whether we are really winning the information war with Russia #57

Disinformation has always accompanied conventional warfare - it is no different in the case of the war in Ukraine. Actions of Russian troll farms have for years influenced the Internet, including Polish websites and social media. Part of the content is not as obvious as we think, and do not always openly support Kremlin.

Is it possible to recognize the troll? What can internet users do? Is Russian disinformation the same in every European country?

Our guest was Finnish journalist – Jessikka Aro. After many years of journalistic investigation of Russian troll farms, she wrote the book "Putin's Trolls". As a result, she herself became their victim.

Jessikka Aro – finnish journalist writing about Russian disinformation since 2014, also in the context of the Russian-Ukrainian war. Author of the book "Putin's Trolls" – effect of an invetigatio which sheds light on the troll farms and techniques used by Russian disinformation architects.

Jun 10, 202246:10
Czy żyjemy w czasach kryzysu autorytetu? Rozmowa z dr Małgorzatą Bulaszewską #56

Czy żyjemy w czasach kryzysu autorytetu? Rozmowa z dr Małgorzatą Bulaszewską #56

​​dr Małgorzata Bulaszewska – kulturoznawczyni, filmoznawczyni i medioznawczyni

Wykładowczyni akademicka związana z SWPS w Warszawie i WWSH im. B. Prusa w Warszawie, Członkini Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego, Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami.Jej naukowe zainteresowania oscylują także wokół filmu zarówno w kontekście historycznym, jak i współczesnym; koncentruje się zwłaszcza na przedstawieniach archetypów kulturowych. Ma wieloletnie doświadczenie w międzynarodowych firmach technologicznych, w których zajmowała się marketingiem, reklamą i public relations.

Opis: W kryzysowych sytuacjach opinia publiczna szuka oparcia w autorytetach. Jednak co robić w momencie, w którym panuje przeświadczenie, że nie można im ufać? Razem z dr Małgorzatą Bulaszewską, wykładowyczynią związaną z SWPS, szukamy odpowiedzi na pytanie, czy żyjemy w czasach kryzysu autorytetu? Sprawdzamy, jaki wpływ na postrzeganie liderów miała pandemia koronawirusa i wojna w Ukrainie. Zastanawiamy się także, jak będą wyglądały autorytety w przyszłości. To i wiele innych zagadnień w finałowym odcinku 3. sezonu Podcastu Demagoga!

Apr 14, 202250:47
Krzysztof Wosiński i wszystkie sekrety białego wywiadu #55
Apr 07, 202246:08
Marcin Gnat o tym, co wisi w powietrzu, czyli polski smog #54

Marcin Gnat o tym, co wisi w powietrzu, czyli polski smog #54

Prosty i tani transport, powszechne ogrzewanie, produkcja przemysłowa — współczesny rozwój technologiczny przyniósł nam cały wachlarz udogodnień w życiu codziennym. Jednak cena, jaką za to wszystko płacimy, może okazać się wyższa, niż nam się wydaje. Skutki uboczne szybkiego postępu odczuwamy na co dzień — wystarczy tylko wyjść z domu w zimowy, bezwietrzny dzień i oddychać.

W tym odcinku rozmawiamy o jakości powietrza z Marcinem Gnatem z Airly.

Dowiemy się, czy rzeczywiście w Polsce jest najgorszy smog w Europie oraz dlaczego brudne powietrze trzyma się granic państw i miast, a nie rozmywa, czy też swobodnie lata sobie „w chmurach”.

Marcin Gnat: Absolwent dziennikarstwa na UJ. W przeszłości pracował m.in. w Onecie, Interii i Brainly. Od trzech lat odpowiada za komunikację i PR w Airly – krakowskiej firmie pomagającej mierzyć i analizować jakość powietrza w ponad 30 krajach na całym świecie.

Mar 31, 202242:41
Paweł Drozd o tym, jak czytać informacje ze świata #53

Paweł Drozd o tym, jak czytać informacje ze świata #53

Efekty zmian klimatycznych nierzadko są trywializowane. Są one już widoczne w różnych miejscach na świecie: w Antarktyce, Tanzanii, Kalifornii, czy na wyspach Kiribati, które według szacunków w ciągu kilku dziesięcioleci zostaną zalane. Takich Informacji jednak nie znajdziemy na pierwszych stronach gazet. Gdzie zatem ich szukać? I jak czytać chwytliwe nagłówki? Odpowie Paweł Drozd, dziennikarz i autor podcastu „Brzmienie świata z lotu Drozda”.

Paweł Drozd - radiowiec, autor podcastu Brzmienie świata z lotu Drozda. 19 lat pracował w Programie III Polskiego Radia. Specjalizuje się w tematyce międzynarodowej. Nominowany do nagrody Grand Press w kategorii „Reportaż radiowy” za reportaże z Finlandii, Bhutanu oraz Papui-Nowej Gwinei.

Mar 24, 202245:05
Maciej Okraszewski o Bolsonaro, TikToku i mediach w Ameryce Południowej #52

Maciej Okraszewski o Bolsonaro, TikToku i mediach w Ameryce Południowej #52

O Ameryce Łacińskiej mówimy rzadko, a szkoda, bo decyzje podejmowane tam w kwestii mediów społecznościowych i dezinformacji wcale nie są mniej ważne niż te europejskie. Lukę w naszej wiedzy wypełni Maciej Okraszewski, dziennikarz, prowadzący podcast Dział Zagraniczny. Jak wyglądają media w Ameryce Południowej? Skąd przeciętny Salwadorczyk czerpie informacje? Jak wygląda brazylijski polityczny TikTok i dlaczego prezydent tego kraju, Jair Bolsonaro tak bardzo lubi aplikację Telegram? O tym usłyszycie w najnowszym odcinku naszego podcastu.

Bio: Maciej Okraszewski - prowadzący Dział Zagraniczny, jeden z najpopularniejszych polskich podcastów, poświęcony w większości pomijanym w polskich mediach wydarzeniom na świecie. Dziennikarz specjalizujący się w tematyce iberoamerykańskiej, reportaże z Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej publikował na łamach między innymi tygodnika "Polityka" i "Gazety Wyborczej", stały komentator radia Tok FM, Polsat News, oraz TVN24.

Mar 17, 202247:46
Martyna Bildziukiewicz o walce Unii Europejskiej z putinowską dezinformacją#51
Mar 10, 202226:28
Dezinformacyjny atak na Ukrainę #50

Dezinformacyjny atak na Ukrainę #50

W wyjątkowych okolicznościach, w trakcie rosyjskiej agresji na Ukrainę, rozmawiamy z Rusłanem Dejniczenko, ukraińskim dziennikarzem, wykładowcom akademickim i jednym z założycieli stopfake.org - ukraińskiej organizacji fact-checkerskiej, która ogrom swoje pracy poświęciła rosyjskim atakom propagandowym. Rozmawiamy o tym jaką narrację budują Rosjanie, w jaki sposób próbują podważyć państwowość ukraińską i manipulują społeczeństwem, żeby przygotować grunt medialny pod nieuzasadnioną inwazję. Rusłan połączył się z nami online w sobotę, 26 lutego, będąc na Ukrainie. Musieliśmy zakończyć naszą rozmowę wcześniej, niż planowaliśmy ze względu na alarm artyleryjski.

Jeżeli chcecie wesprzeć Ukrainę, przygotowaliśmy instrukcje i listę zweryfikowanych zbiórek na naszej stronie internetowej demagog.org.pl

Mar 03, 202223:07