Skip to main content
Spotify for Podcasters
Podcast Prowincjonalny

Podcast Prowincjonalny

By Łukasz Dziedzic

Rozmawiam z ludźmi, niekoniecznie z wielkich miast, ale o wielkim sercu, dokonaniach, historii. Każda z tych osób ma coś ważnego do powiedzenia o sobie, miejscu w którym mieszka. W podkaście publikuję nagrania z mojego radiowego archiwum, sprzed 20 lat, ale są też nagrania nowe, współczesne rozmowy o wielkich sprawach, ze wspaniałymi ludźmi, nagrane na prowincji. Czasem poważne, innym zaś razem zupełnie niepoważne. Zapraszam. Łukasz Dziedzic
Available on
Apple Podcasts Logo
Castbox Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

Obsługiwałem angielskiego króla

Podcast ProwincjonalnySep 09, 2022

00:00
05:27
Obsługiwałem angielskiego króla

Obsługiwałem angielskiego króla

8 września 2022 odeszła Elżbieta II, Z Bożej łaski królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz innych jej posiadłości i terytoriów, głowa Wspólnoty, obrończyni wiary.   Zjednoczone Królestwo pogrążyło się w żałobie. Zgodnie ze zwyczajem następca tronu Książę Karol, w wieku 73 lat został królem. Karol III, jeszcze jako książę odwiedził nasz kilka razy. Miałem ogromną przyjemność obsługiwać wizytę księcia w małopolskim Stryszowie w 2002 roku.  Książę Karol odwiedził słonecznikową farmę należącą do Jadwigi Łopaty, Pretekstem była nagroda Goldmana, którą otrzymała Jadwiga Łopata, założycielka Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi. Nagroda Goldmana nazywana jest ekologicznym Noblem. Przy okazji nagrody mieszkanka Stryszowa poznała sir Juliana Rose, który jest przyjacielem Karola i tak, w czerwcu 2002, Książę Karol pojawił się w tej miejscowości. Jest czwartek, 13 dzień czerwca 2002 roku. W Stryszowie wyczuwa się podniecenie. Asfalt na drodze prowadzącej do Sunflower Farm jeszcze ciepły. Przy lądowisku na przylot śmigłowców czekają Wójt Jan Wacławski, Jadwiga Łopata, sir Julian Rose, dziennikarze, strażacy oraz funkcjonariusze BOR oraz kilkudziesięciu mieszkańców Stryszowa. Śmigłowiec z księciem na pokładzie ląduje ł na polu obok zagrody. Pierwsze swoje kroki książę kieruje... w stronę mieszkańców Stryszowa właśnie. Niestety z tego spotkania w moim archiwum zachowały się jedynie skromne fragmenty. Znalazłem też kilka zdjęć autorstwa Mirosława Gawędy i Grzegorza Spisaka. Za wsparcie podcastu na patronite.pl dziękuję Elżbiecie i Alfredowi. 


Zachęcam do słuchania poprzednich odcinków i zapraszam na następne. Do usłyszenia! God Save the King!   W odcinku wykorzystałem efekty dźwiękowe: bandersn4tch oraz Fronbondi_Skegs z serwisu Pixabay a także głos speakera telewizji BBC, która jako pierwsza poinformowała oficjalnie o śmierci Elżbiety II.  

Zachęcam do wsparcia podcastu w serwisie patronite.pl. Można też na przykład postawić autorowi podcastu kawę w serwisie buycoffee.to/podcastprowincjonalny. 

PATRONITE: patronite.pl/podcastprowincjonalny 

Zdjęcie odcinka: Grzegorz Spisak 

Zdjęcia w filmie na kanale YouTube: Grzegorz Spisak, Mirosław Gawęda 

Strona: podcastprowincjonalny.pl/ 

Podcast Prowincjonalny na facebook'u: www.facebook.com/podcastprowincjonalny 

Podcast Prowincjonalny na instagramie: www.instagram.com/podcast_prowincjonalny

Sep 09, 202205:27
Yulia ze Lwowa

Yulia ze Lwowa

12 marca 2022 roku rosyjskie wojsko wystrzeliło osiem rakiet w kierunku jaworowskiego poligonu wojskowego. Zginęło 35 osób, ponad 130 zostało rannych. Międzynarodowe Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa, bo taką nazwę nosi cel rosyjskiego ataku, znajduje się ok. 30 kilometrów od Lwowa, 20 kilometrów od granicy z Polską i 12 kilometrów od domu Yulii, bohaterki 23 odcinka podcastu prowincjonalnego.
Yulia z córką przed bombami uciekły do Polski. Na polską prowincję, do Zatora. Po trzech miesiącach wracają jednak na Ukrainę, mimo że wojna jeszcze się nie skończyła.
Do Polski przed rosyjską agresją uciekło już ponad 3 miliony 640 tysięcy Ukraińców.
Podcastu prowincjonalnego słuchać można w podcastach google, w itunes, spotify, na kanale podcastu prowincjonalnego na YouTube oraz na antenie Radia Danielka.
Dziękuję Elżbiecie i Alfredowi za wytrwałość we wspieraniu Podcastu na patronie.
W materiale pojawia się kilka pierwszych taktów utworu Заплакала матусенька z płyty Юлія Дошна Емігрант.
Nagranie alarmu bombowego we Lwowie jest autentyczne i pochodzi ze strony
freesound.org/people/zeshoog/sounds/624848/

Zachęcam do wsparcia podcastu w serwisie patronite.pl.
Można też na przykład postawić autorowi podcastu kawę w serwisie buycoffee.to/podcastprowincjonalny.
PATRONITE: patronite.pl/podcastprowincjonalny
Zdjęcie odcinka: Yulia i Adelina. Fot. Yulia Yatsun
Zdjęcia w filmie na kanale YouTube: Yulia Yatsun
Strona: podcastprowincjonalny.pl/
Podcast Prowincjonalny na facebook'u: www.facebook.com/podcastprowincjonalny
Podcast Prowincjonalny na instagramie: www.instagram.com/podcast_prowincjonalny
May 28, 202218:36
Lilia z Sambora

Lilia z Sambora

W 22 odcinku Podcastu Prowincjonalnego przenosimy do Zatora w Małopolsce. Tym razem nie sięgam do mojego nagraniowego archiwum. Jest 8 marca 2022 roku.

Od prawie dwóch tygodni instytucja, w której pracuję, czyli Regionalny Ośrodek Kultury w Zatorze, oprócz swojej normalnej działalności, oprócz warsztatów, koncertów, spektakli, zajęć dla dzieci i dorosłych, stała się punktem pomocy dla obywateli Ukrainy, którzy uciekają przed wojną. Ludzie przynoszą dary, my staramy się je rozdzielać. W dniu nagrania w gminie Zator, liczącej 9000 mieszkańców było ponad 500 uchodźców. Wśród nich Lilia, która przyjechała do Polski z Dominikiem, który ma cztery miesiące oraz Dawidem, chłopcem w wieku przedszkolnym. Jej mąż, Witalij, został i służy w obronie terytorialnej.

POMOC DLA MIESZKAŃCÓW UKRAINY PRZEBYWAJĄCYCH W GMINIE ZATOR

PL 16 8136 0000 0000 1889 2000 0080 z dopiskiem POMOC DLA UKRAINY

Właściciel konta: Rzymskokatolicka Parafia śśw. Wojciecha i Jerzego, Plac Kościuszki 3, 32-640 Zator

(SWIFT: POLUPLPR)

Wszystkie zebrane środki przeznaczone zostaną na zakupy niezbędnej, bezpośredniej i pilnej pomocy dla rodzin ukraińskich zakwaterowanych na terenie naszej gminy. Środkami tymi dysponuje Ośrodek Pomocy Społecznej w Zatorze i uruchamiane są one w miarę zgłaszanych potrzeb.

--- Za wsparcie dziękuję Joli, Elżbiecie i Alfredowi.

Zachęcam do wsparcia podcastu w serwisie patronite.pl.

Można też na przykład postawić autorowi podcastu kawę w serwisie https://buycoffee.to/podcastprowincjonalny.

PATRONITE: https://patronite.pl/podcastprowincjonalny

Zdjęcie odcinka: Mariusz Makuch

Strona: https://podcastprowincjonalny.pl/​

Podcast Prowincjonalny na facebook'u: https://www.facebook.com/podcastprowincjonalny

Podcast Prowincjonalny na instagramie: https://www.instagram.com/podcast_prowincjonalny

Mar 09, 202223:18
Praca w domu? Nie, dziękuję!

Praca w domu? Nie, dziękuję!

Wyobraźmy sobie, że epidemia dopada nas w roku 2001. W większości domowych komputerów z kineskopowymi monitorami 15" zainstalowany był sytem windows 98 se albo windows millenium. Dyski o pojemności 10 GB kręciły się wesoło, wentylatory głośno chłodziły procesory pentium III. Ceny przyzwoitych laptopów z monitorem lcd o rozdzielczości 800x600 zaczynały się od 6 000 zł a internet? No cóż, jeżeli kogoś było stać a jego dom nie był w zbyt dużej odległości od centrali, mógł zamówić neostradę z zawrotną prędkością przesyłu danych 1 MB/s. Jeśli instalacja neostrady nie była możliwa, to pozostawało wydzwaniane połączenie modemowe. 0-202122. Tego numeru nie zapomnę nigdy. Najlepszym telefonem na rynku była Nokia 8310. Miała wbudowany odtwarzacz mp3 i radio. Oferowała także połączenie internetowe GPRS o prędkości, uwaga, 43 kb/s. Telefon kosztował 2000 zł, czyli tyle co ówczesna średnia krajowa pensja brutto (dziś ta średnia to prawie 7 tys. zł).  20 lat temu nie używało się też pojęcia praca zdalna, co najwyżej telepraca albo praca chałupnicza. W 2001 roku gdzieś w gąszczu urzędniczych pomysłów na wyjście z kryzysu i olbrzymiego bezrobocia, pojawił się pomysł na pracę wykonywaną w domowym zaciszu. Ludzie z obszarów dotkniętych bezrobociem mieli pracować zdalnie dla dużych firm, z dużych miast i aglomeracji. Postanowiłem sprawdzić, co ludzie sądzą na temat takiej pracy. Wtedy temat nie był jakoś szczególnie interesujący a nagranie zapchało pewnie jakąś dziurę w programie. Dziś, po tym, co nas spotkało, słucha się tych nagrań zupełnie inaczej. Za wsparcie dziękuję Joli, Elżbiecie i Alfredowi. Zachęcam do wsparcia podcastu w serwisie patronite.pl. Można też na przykład postawić autorowi podcastu kawę w serwisie https://buycoffee.to/podcastprowincjonalny.  

PATRONITE: https://patronite.pl/podcastprowincjonalny 

Zdjęcie odcinka: Narodowe Archiwum Cyfrowe  

Strona: https://podcastprowincjonalny.pl/​ 

Podcast Prowincjonalny na facebook'u: https://www.facebook.com/podcastprowincjonalny 

Podcast Prowincjonalny na instagramie: https://www.instagram.com/podcast_prowincjonalny

Feb 19, 202212:22
Największa kremówka w Polsce

Największa kremówka w Polsce

Jest styczeń 2022 roku. Zbliża się XXX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W moim nagraniowym archiwum odnalazłem zapis licytacji największej w Polsce papieskiej kremówki. Licytacja przeprowadzona została, a jakże, na wadowickim Rynku. 13 stycznia 2002 roku zbieraliśmy pieniądze na ratowanie życia dzieci z wadami wrodzonymi. To był X Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W całej Polsce udało się zebrać wówczas 26 291 937 zł. 100 zł z tej kwoty to pieniądze wylicytowane w Wadowicach. Jest mroźna, styczniowa niedziela, przenosimy się na Rynek w Wadowicach.

W 2002 roku papieska kremówka w Wadowicach kosztowała 2 zł. Dziś za kremówkę zapłacić trzeba przynajmniej 6 złotych.

Licytację prowadził Marek Studnicki, harcerz, społecznik, konferansjer, przewodnik wycieczek, regionalista, poeta, człowiek obdarzony wyśmienitym poczuciem humoru, zawsze wesoły, człowiek, który w zanadrzu miał nieskończoną ilość anegdot. Marek zmarł w wieku 63 lat, w nocy, z 26 na 27 listopada 2019 roku.

A Orkiestra gra dalej i grac będzie do końca świata i jeden dzień dłużej. W tym roku jestem szefem orkiestrowego sztabu, zamiast prośby o wsparcie podcastu na patronite.pl proszę o to, byście wrzucili jakiś pieniądz do orkiestrowej puszki. Na przykład do wirtualnej puszki mojego sztabu: https://eskarbonka.wosp.org.pl/jt16mq

Do usłyszenia w kolejnym odcinku. Sie ma!

Jan 20, 202209:49
Polskie Betlejem

Polskie Betlejem

19 odcinkiem pożegnam 2021 rok, bardzo ważny rok, bo to pierwszy rok działalności Podcastu Prowincjonalnego. Jeszcze jest świątecznie, jeszcze jest noworocznie i niech tak zostanie jak najdłużej. W tym odcinku przeniesiemy się w czasie o 20 lat, do Bożego Narodzenia 2001 roku. Jeśli chodzi o przestrzeń, to udamy się do Kalwarii Zebrzydowskiej by przyjrzeć się betlejemskiej szopce, która od wielu, wielu lat przyciąga ludzi do tego miejsca. Głównie rodziny z dziećmi. Nic dziwnego, mnóstwo ruszających się figurek, dźwięki, szum wody, i co roku jakiś nowy element. Dziś szopka ma ponad 150 elementów, czyli w ciągu 20 lat, jakie minęły od nagrania, nieco się powiększyła. Ale nie o liczby i statystyki tutaj chodzi.

Inauguracja szopki odbywa się zawsze tuż przed pasterką. W bazylice gaśnie światło, celebrans uroczyście wnosi figurkę Dzieciątka. Po dojściu do szopki rozpoczyna się śpiew fragmentu Martyrologium Romanum mówiącego o czasie i miejscu narodzenia Jezusa Chrystusa. Po zakończeniu śpiewu kapłan kładzie figurę w żłóbku, szopka rozbłyska światłem i rozpoczyna się śpiewanie kolędy.

Za zdjęcia do ilustracji odcinka dziękuję ojcu Tarsycjuszowi Jędrzejowi Bukowskiemu, bernardynowi z Kalwarii Zebrzydowskiej. A moim rozmówcą, 20 lat temu był ojciec Melchior Cichy.

Żeby podnieść wartość edukacyjną Podcastu dodam, że pierwsza bożonarodzeniowa szopka powstała we włoskim Greccio, a wykonał ją Giovanni di Pietro di Bernardone czyli św. Franciszek z Asyżu.

Gdybyście akurat byli gdzieś w pobliżu, to garść informacji praktycznych: szopkę można oglądać codziennie od 6:00 do 17:45, w soboty i niedziele do 18:00. Mechanizmy uruchamiane są pomiędzy nabożeństwami w Bazylice.

Więcej informacji na: https://kalwaria.eu/aktualnosc/zwiedzanie-szopki

Za wsparcie w 2021 roku dziękuję moim patronom z patronite.pl: Instytutowi Nauki Lektikon, Elżbiecie, Joli, Alfredowi, Filipowi i Markowi.

Dziękuję za wszystkie maile, komentarze, lajki, subskrypcje. W Nowym Roku życzę wszelkiego dobra w niepoliczalnych ilościach. Do usłyszenia!

Jan 03, 202213:21
Jaka piękna katastrofa

Jaka piękna katastrofa

18 odcinek Podcastu Prowincjonalnego poświęcony jest ludzkiej ciekawości z ludzkim dramatem i katastrofą w tle.

W lipcu tego roku holenderska Limburgia spustoszona została przez katastrofalną powódź. Ogromne straty, dziesiątki tysięcy ewakuowanych mieszkańców, tysiące ludzi zaangażowanych w pomoc powodzianom i... tysiące gapiów. W Limburgii doszło do tego, że niektórzy dzwonili do hoteli i pytali, czy są dostępne są pokoje, z których można podziwiać powódź. Zjawisko to nazwane zostało turystyką powodziową albo szerzej turystyką katastrof i znane jest od bardzo dawna. Czytając wiadomości z Limburgii przypomniałem sobie o tym, że zajmowałem się podobną sprawą. Sięgnąłem więc do mojego archiwum i odnalazłem nagrania.

Wracam do 2001 roku, wracam do Lachowic w Małopolsce. 27 lipca 2001 roku w tej miejscowości uaktywniło się ogromne osuwisko. Gwałtowne osunięcie się ziemi trwało około 15 minut. Na szczęście nie było ofiar w ludziach, ale straty materialne były ogromne. Z powierzchni ziemi zniknęło kilkanaście domów. Opowiadałem o tym w 13 odcinku PP. Pierwsi na miejscu pojawili się oczywiście strażacy. Byłem jednym z pierwszych dziennikarzy, którzy dotarli w ten dzień do Lachowic. Relacje pojawiły się błyskawicznie w mediach, w efekcie akcja ratownicza jeszcze się nie zakończyła, jeszcze mieszkańcy i strażacy ratowali pozostały dobytek, a na miejscu już pojawili się pierwsi powodziowi turyści. W niedzielę, 29 lipca, do Lachowic przyjechało ich tak dużo, że ruchem musiała kierować policja.

Dziękuję moim Patronom: Instytutowi Nauki Lektikon, Joli, Elżbiecie i Alfredowi. Zachęcam do wsparcia podcastu na patronite.pl.

Za udostępnienie archiwalnych fotografii dziękuję sołtysowi Lachowic Grzegorzowi Krawczykowi.

PATRONITE: https://patronite.pl/podcastprowincjonalny

Zdjęcie odcinka: Osuwisko w Lachowicach. Fot. Grzegorz Krawczyk

Strona: https://podcastprowincjonalny.pl/​

Podcast Prowincjonalny na facebook'u: https://www.facebook.com/podcastprowincjonalny

Podcast Prowincjonalny na instagramie: https://www.instagram.com/podcast_prowincjonalny

Nov 27, 202113:02
Nowe koryto

Nowe koryto

Jezioro Mucharskie. Na przełomie wieków nikt chyba nie wierzył w to, że uda się tę tamę w końcu wybudować. I pewnie by się nie udało, gdyby nie przełomowe wydarzenie, którego byłem świadkiem. W sierpniu 2003 roku z mikrofonem odwiedziłem ten największy plac budowy w Małopolsce, by wziąć udział w uroczystym przerzuceniu koryta Skawy do wydrążonych w skale sztolni.

O konieczności budowy tego jeziora mówiło się już przed wojną. Pierwsze plany podobno pojawiły się w latach 50-tych ubiegłego stulecia. Budowa na dobre rozpoczęła się w 1986 roku ale kryzys roku 1989 znacznie ją spowolnił. Potem trochę przyśpieszyła, aż do kolejnego kryzysu, w roku 2009. Oj nie, nie była nie była to ekspresowa inwestycja. Jak wielu innym mieszkańcom dawnego województwa bielskiego, budowa zbiornika w Świnnej Porębie towarzyszyła mi od dziecka. Pamiętam rodzinne wycieczki maluszkiem starą , krętą drogą do Suchej Beskidzkiej. Udało mi się nawet przejechać pociągiem z Suchej do Wadowic jednym z ostatnich kursów na tej linii. Jeździliśmy tam kąpać się w Skawie, która pięknie rozlewała się szerokim korytem w okolicach wiszącego mostu, potem, już z mikrofonem, odwiedzałem to miejsce wiele razy. Budowa postępowała. Ci, którzy znają okolicę, pamiętają pewnie dwa wiadukty wybudowane zanim powstała łącząca je droga. I stały tak, długo, samotne takie. Dziś jeździmy po nich krajową "28". Na przełomie wieków nikt chyba nie wierzył w to, że uda się tę tamę w końcu wybudować. I pewnie by się nie udało, gdyby nie przełomowe wydarzenie, którego byłem świadkiem. W sierpniu 2003 roku z mikrofonem odwiedziłem ten największy plac budowy w Małopolsce, by wziąć udział w uroczystym przerzuceniu koryta Skawy do wydrążonych w skale sztolni. Dlaczego był to przełom? Do tego dnia budowę można było przerwać. Po przerzuceniu koryta Skawy, zaporę trzeba było dokończyć. Wielka to była uroczystość. W 17 odcinku podcastu prowincjonalnego zapraszam na plac budowy zbiornika Świnna Poręba.

Dziękuję moim Patronom: Instytutowi Nauki Lektikon, Joli, Elżbiecie i Alfredowi. Zachęcam do wsparcia podcastu na patronite.pl.

PATRONITE: https://patronite.pl/podcastprowincjonalny

Zdjęcie odcinka: Jezioro Mucharskie z lotu ptaka

Strona: https://podcastprowincjonalny.pl/​

Podcast Prowincjonalny na facebook'u: https://www.facebook.com/podcastprowincjonalny

Podcast Prowincjonalny na instagramie: https://www.instagram.com/podcast_prowincjonalny

Oct 27, 202112:11
Buty dla papieża
Sep 21, 202113:02
Radio pod celą
Aug 31, 202112:14
Niebo gwiaździste nade mną

Niebo gwiaździste nade mną

Czternasty odcinek Podcastu Prowincjonalnego to opowieść o tym, jak na prowincji podgląda się niebo! To pierwsze, zupełnie świeże nagranie w podcaście, co nie znaczy, że moje nagraniowe archiwum się wyczerpało. Na pewno będę do niego wracał. Tymczasem cieszę się, że w końcu mogłem wziąć mikrofon do ręki i ruszyć w teren.Od wielu lat w Kalwarii Zebrzydowskiej i okolicach niewielka grupa pasjonatów zajmuje się obserwacją nieba. Od czasu do czasu spotykają się i próbują do swojej pasji przekonać innych, zapraszają gości, wspólnie obserwują gwiazdy, mgławice, galaktyki i planety. W środę, 17 sierpnia 2021 roku, w Zakrzowie koło Kalwarii Zebrzydowskiej, zorganizowane zostały kolejne już Kalwaryjskie spotkania z astronomią. Były teleskopy wycelowane w niebo, była także opowieść Pawła Warchała z Krakowa o jego astronomicznej podróży do Namibii. Bardzo ucieszyłem się z zaproszenia na to spotkanie. W nagraniu wykorzystałem utwory innego astronoma, pisarza i muzyka, Przemysława Rudzia (Przemek, bardzo dziękuję!) z płyty Cosmological tales (Through The Planck Era, The God Particle's Dance, Let There Be Light, Islands Of The Universe, We Live Here, Disputable Future).O swoim pierwszym teleskopie i zapachu farby opowiadał Marcin Piwowarczyk. PATRONITE: patronite.pl/podcastprowincjonalnyInstytutowi Nauki Lektikon: https://www.lektikon.edu.pl/​ oraz Elżbiecie, Alfredowi i Joli. Szczególne podziękowania dla Janusza Deblessema i całej drużyny Radia DanielkaZdjęcie odcinka: Jarek Leski, galaktyka Messier 31Strona: https://podcastprowincjonalny.pl/​Podcast Prowincjonalny na facebook'u: www.facebook.com/podcastprowincjonalnyPodcast Prowincjonalny na instagramie: www.instagram.com/podcast_prowincjonalny
Aug 18, 202137:18
Osuwisko
Aug 07, 202109:31
Pioruny i ropa naftowa
May 30, 202115:30
Obrotowy Święty
May 06, 202118:07
Lancia Pana Dziedzica
Apr 21, 202133:54
Słup w drodze

Słup w drodze

Skąd biorą się absurdy w naszym otoczeniu? Tak myślę, że z bylejakości, z niedoczytania, z bycia papieskim bardziej niż sam papież. Ich źródłem jest też wszelki wypadek, a czasem biorą się z głupoty i braku empatii, po prostu. Z niektórych można się pośmiać, inne zaś mocno utrudniają życie. Otoczeni jesteśmy absurdami, na prowincji niestety też. Co było pierwsze - jajko czy kura? Dwadzieścia lat temu próbowałem znaleźć odpowiedź na bardzo podobne pytanie. Co było pierwsze - słup czy droga? W elektryczno-metafizycznym odcinku Podcastu Prowincjonalnego opowieść o prowincjonalnych absurdach.
Apr 07, 202112:02
Na dróżkach w Kalwarii

Na dróżkach w Kalwarii

W 2002 roku po raz pierwszy byłem świadkiem kalwaryjskich misteriów i powiem wam, że to trzeba zobaczyć, a najlepiej dołączyć do tej wielkiej drogi krzyżowej. Do dziś lubię jeździć do Kalwarii, niekoniecznie w czasie wielkich i tłumnych uroczystości. W 2021 roku, podobnie jak w roku 2020, Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej nie odbędzie się w tradycyjnej formie - informują Bernardyni z Kalwarii. Ta tradycyjna forma, to dziesiątki tysięcy wiernych na dróżkach, którzy podążają od kaplicy do kaplicy za Chrystusem, w którego najczęściej wciela się student bernardyńskiego seminarium. Autorem współczesnego scenariusza Misterium jest o. Augustyn Chadam OFM, z którym rozmawiałem 20 lat temu.
Mar 25, 202111:41
Mysiorowa Dziura

Mysiorowa Dziura

Mysiorowa Dziura swoją nazwę zawdzięcza Mysiorowi, zbójnikowi, który podobno w jej wnętrzu ukrył nieodnalezione do dziś skarby! W siódmym odcinku Podcastu Prowincjonalnego zabieram Was w podróż do Zagórza, miejscowości, którą zalały wody Jeziora Mucharskiego. Jest rok 2002 (najprawdopodobniej, choć nie wykluczam, że był to rok 2001) Naszym przewodnikiem będzie Mateusz, uczeń gimnazjum w Mucharzu. Jesteście ciekawi, co robili młodzi ludzie zanim nastała era YouTube'a i TIK-TOK'a?
Mar 11, 202110:45
Tak jest, panie premierze

Tak jest, panie premierze

Taka wizyta odbywa się według pewnego schematu, jak jakiś rytuał. Przywitanie, raporty, zwiedzanie, rozmowy z obywatelami, słowa otuchy i wsparcia, konferencja prasowa, pożegnanie.Politycy niższego szczebla i państwowe służby w stanie najwyższej gotowości, a obywatele, jak to obywatele, bez tremy i kompleksów walą prosto z mostu co im na wątrobie leży. Nie mają łatwego życia politycy, którzy decydują się na wizytę na prowincji. W tym odcinku Podcastu Prowincjonalnego dźwiękowy zapis wizyty premiera Jerzego Buzka w dotkniętym powodzią Zatorze w 2001 roku.
Feb 24, 202123:40
Era Torusiów. Era Grzmilasów.
Feb 13, 202145:20
Hell's Angel
Feb 09, 202124:30
Jest nas troje: Bóg, góry i ja

Jest nas troje: Bóg, góry i ja

Sprzedawczyni w mojej ulubionej małej księgarni poinformowała mnie ostatnio, że odkąd pracuje w tym miejscu, czyli od dwudziestu lat, nigdy mapy nie sprzedawały się tak, jak teraz. W tym odcinku Podcastu Prowincjonalnego relacja z mojej górskiej wędrówki z mikrofonem.Narodowa kwarantanna sprawiła, że wyszliśmy na górskie szlaki. Każdy z nas w górach szuka czegoś innego. Jedni spokoju, kontaktu z przyrodą, drudzy ciszy i wspaniałych widoków, inni zaś, w ciuchach lub bez, wdrapują się na mniejsze lub większe szczyty po zdrowie i dobre samopoczucie.W lipcu 2001 roku wdrapałem się czarnym szlakiem z Jagódek na Groń Jana Pawła II, niedaleko Leskowca w Beskidzie Małym po to, by porozmawiać z uczestnikami uroczystości odsłonięcia pomnika Jana Pawła II i posłuchać, wspólnie z innymi, jak brzmi świeżo zawieszony w dzwonnicy przy Sanktuarium Ludzi Gór Dzwon Jubileuszowy.Moimi rozmówcami są uczestnicy uroczystości oraz Ś.P Stefan Jakubowski, budowniczy Sanktuarium Ludziom Gór oraz kard. Stanisław Ryłko (wówczas biskup), jeden z najbliższych współpracowników papieża Jana Pawła II.PATRONITE: patronite.pl/podcastprowincjonalnyZa wsparcie dziękuję Instytutowi Nauki Lektikon: www.lektikon.edu.pl/oraz Teresie.Strona: podcastprowincjonalny.pl/Podcast Prowincjonalny na facebook'u:https://www.facebook.com/podcastprowincjonalnyPodcast Prowincjonalny na instagramie:https://www.instagram.com/podcast_prowincjonalnyZdjęcie odcinka: Monika Dziedzic zielonakropka.pl
Jan 26, 202122:20
Nie drażnij kierowcy prezydenta
Jan 19, 202101:11:24
Myśliwski samochód trzechosobowy
Jan 05, 202122:14